Het wonder van de vallende Mitchell De roem van de filmster tHAAR EIGEN DOMEIN „L.O.-L.K.P." een film over het verzet in Nederland Moerkapelle gaat „goedkope" huizen bouwen Russen houden nog vele Duitse krijgsgevangenen vast steunt op verveling! Onze bioscopen Keuringsdienst waakt over gezondheid Wegenverbetering in bebouwde kom Gouda in teken van Rode Kruis Loop der bevolking Grote verontwaardiging in Duitsland over einde repatriëring PILOOT BLEEF OP ZIJN POST OM DE MAN, DIE ZIJN CHUTE HAD VERGETEN Bomen, een heg, een hooiberg en toen... HEa 0NL Noorwegen wil Israël helpen Belangrijk werk voltooid GEDISTINGEERDE ARMOE - MET BAARD Verheug u, dat u geen 1 filmster bent! MOEDERDAG WORDE „MOEDER's DAGn DE GOEDE GANG En dan generale repetitie voor de vacantie &n, II i J GOEDE RAAD HOE GOEDKOOP „HAUTE COUTUREIS Franse vrouw kleedt zich voor „Lieftinck" ALLERHANDE TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 6 MEI 1950. k. Het ie met Willem VUser, een metaalbewerker, ge gaan zoals het met zovelen is gegaan. Hij verlaat zijn gezin om onder te duiken als de gele kaart van het Arbeidsbureau hem oproept voor tewerkstelling in Duitsland en hfj komt op een boerderij, dat een wespennest van illegale strijders blijkt te zijn. Als hij eenmaal op die boerderij van Harmsen uit £apelle a. d. IJsel is en be grijpt de dadendrang, die hier het leven beheerst, is er geen „terug" meer voor hem. Bij 'n overval, 'n bonnenkraak, wordt hij zwaargewond gevangen genomen. Hij wordt bevrijd, bij een tweede overval weer gearresteerd en dan als een bevrij dingspoging uit de gevangenis op de We- téringschans is mislukt; blijft er niets anders dan de via doloroso naar Vught open. Bij de fussilades van September 44 vindt hij zijn einde. Ziehier in het kort het verhaal van de film „LO.-L.K.P." van de Nederlandse cineast Max de Haas, de Nederlandse ver- zetsfilm, die in opdracht van de Lande lijke Organisatie en de Landelijke Knok ploegen is vervaardigd. En daarmede heeft Nederland zijn stem in de productie van verzetsfilms, die in vrijwel alle landen, die weten wat vijf jaar nationaal-socialis- fische terreur en vrijheids beknotting heeft betekend, ter hand is genomen. „L.O.-L.K.P." treft door de eenvoudige taal, die het werk van deze Christelijke verzetsorganisaties alle recht doen weder- Maar in film-technisch opzicht kan men niet geestdriftig zijn. Hoewel er voortref felijke aanzetten in zijn, die dezelfde kwa liteiten hebben als de meeste scènes in het zeer bekende werk van De Haas „De ballade van de hoge hoed Maar een dialoog-regie is in „L.O.-L-K.P." volslagen in gebreke gebleven. De gesproken scènes doen denken aan een repetitie van dilet tanten. die nog maar net hun tekst heb ben gememoriseerd. Weliswaar heeft Max de Haas hoofdzakelijk gebruik gemaakt van personen, die nooit voor de camera stonden, mensen uit het verzet namelijk, maar ook met hen hadden betere resul taten bereikt kunnen worden als er meer aandacht aan het spreken was besteed, aan de toon vooral. De film onthult elke onzuiverheid, elke nuance, die er net riaast is, r^éér dan het toneel. Onze cineasten zouden het peil van hun pro ducten veel en veel hoger kunnen opvoe ren, als zij meer aandacht aan deze kwestie besteedden. Want wat het beeld betreft Is een film als deze „L.O.-L.K.P." bijna steeds belangrijk, soms zelfs zeer verrassend (Capelle a. d. IJsel bij een Duitse overval!) Black Bart, gentlemanboel Reünie Bioscoop. Wie een keer een film met Dan Duryea heeft gezien, zal zich hem blijven herinneren. En terecht, want deze lange slungelachtige persoon met zijn typisch leuk lelijke boeventronie zal nog wel eens meer van zich laten horen. Als acteur met toekomst is het beste wat hij tot nu toe heeft laten zien zijn vertolking van de schurk in de film van Fritz Lang „De vrouw in het venster". Deze week is hij in Gouda te bewon deren als „Black Bart", een roekeloze gentleman-boef, die het op met goud be laden postkoetsen heeft voorzien! Jammer Is het. dat hij zo dikwijls gemaskerd te werk gaat. Overigens is er om en door hem veel opwindende spanning in deze wild-west film, die in vele opzichten beter ls dan het doorsneegenre. George Sherman vervaardigde deze film In technicolor. Het is een genoegen op zichzelf naar de dansende Yvonne de Carlo te kijken. Zij danst er vrolijk op los en zorgt daardoor voor een afwisse ling, waaraan de film zeer veel wint. Predikbeurten voor Zondag Ned. Herv. Gemeente: Sint Janskerk (Achter de Kerk 5) 9 en 10 30 uur ds J. J. Koning, 5 u ds Gerh. Huls. Westerkerk (Emmastraat 33) 10 u. ds J. A. Peters. Den Haag, jeugddienst; 5 u. ds H. M Cnossen. Kinderkerk (in gebouw „Calvijn", Turf markt 142) 10 u. de heer P. J. v. d. Berg. Ver. van Vrijz. Ned. Hervormden (Pe perstraat 128) 10.30 u. ds A. Noorman, Zaandam- Remonstr. Geref. Gemeente (Keizeretr. 2) 10.30 u. ds H. J. de Wijs. Evang. Lutherse Kerk (Gouwe 134) 10 u. ds W. F. Schroder. Oud Katholieke Kerk (Gouwe 107) 10.30 en 6 u. pastoor G. P. Giskes. Geref. Kerk (Turfmarkt 80) W en 5 u. ds A. Nijhuie. Geref. Gemeente (Stationsplein 15) 10 en 5 u. dr C. Steenblok. Chr. Geref. Kerk (Gouwe 141) 10 en 5 ti ds Nederd. Geref. Gemeente (Zeugestraat 38) 10 en 5 uur ds Joh. van Weizen; Don derdag 7.30 u. ds Joh. van Weizen. Vrije Evang. Gemeente (Turfmar-kt 23) 10 en 5 u. ds J. I, van Wijck; Dinsdag 7 30 uur Bijbellezing ds J. I. van Wijck; Zaterdag 7.30 uur bidstond. Leger des Heils (Turfmarkt 111) 10 u. Heiligingsdienst: 6.45 u. openluchtsaimn- komat Markt; 7.30 u. verlossingssamen komst. leidsters kapiteines E. Geutjes en M. Meijerhof. Kerk van Jezus Christus van de Heili- {en der Laatste Dagen (Spieringstraat 49) uur dienst. Goudse Stadsevangelisatie (Achter de Kerk 6) 7.30 uur de heer W F Kloos. Geref. Kerk art. 31 (Turfmarkt 54a). 9 45 tn 4.30 uur ds G. Koenekoop. Het draaiboek van de film 16 intussen, evenals de dialoog, onder de eis gebleven. De handeling is onoverzichtelijk. Er lig gen allerlei plooien in, die er uitgestre ken hadden kunnen worden. Maar het is toch een verheugend verschijnsel, dat onze cineasten met animo aan het werk zijn getogen om de achterstand in te halen, die ons land ten gevolge van de oorlog heeft gekregen, juist in de eerste groei. Van die animo getuigt het werk van De Haas zeer z»f er. 4t Thuiskomst Thalia Theater. Tot de lichtzinnigen behoorde hij stellig niet, de chirurg John-_ son. Toen hij als majoor bij het Ameri-* kaanse Rode Kruis naar Europa overstak, was hij vast van plan en hij beschouwde dat als vanzelfsprekend, de verplichtingen, die hij had tegenover zijn vrouw conse quent na te komen. Andere gebreken had Lee Johnson echter wel. Een stuk óf wat: hij was egoïstisch en eigenwijs, ook nogal met zichzelf Ingenomen. En Snapshot, eigenlijk luitenante Mc Call, zijn directe medewerkster, was feitelijk net een gewe ten op twee benen. Bijna voortdurend hield zij hem zijn gebreken voor en ze ergerde hem daarmee wel. maar hij was toch eerlijk genoeg om tegenover zichzelf te bekennen, dat ze gelijk had en tevens flink genoeg om naar verbetering te stre ven. Snapshot was echter ook een goed kameraad en een dapper vrouwtje. Boven dien jong, knap en aantrekkelijk. En de oorlog duurde lar.g en als twee mensen jaren achtereen samen dezelfde gevaren moeten trotseren, dezelfde verschrikkin gen doorstaan en hetzelfde leed verzach ten, dan groeien zij onwillekeurig naar elkaar toe. Toen de oorlog voorbij was. moest Lee Johnson weer naar huis. terug naar zijn vrouw, die trouw gewacht had. maar wier beeld in zijn hart was vervaagd Voor hem was de voor vele anderen zo blijde gang een zware en voor Penny, die die vermoedde en vreesde dat er iets was, was die thuiskomst ook geen feest Boeiend, zonder opsmuk of overdrijving wordt dit verhaal gespeeld met uitsteken de Karaktertekening door Clark Gable. Anne Baxter en Lana Turner. Vooraf draait, onder de titel „Nederland bevrijd" een interessante filmische repor tage van de bevrijding van ons land. 'en van wat direct daaraan voorafging en direct daarna volgde. Vervolg Stadsnieuws Archief onderging een vernieuwing Wanneer men de zoveel ruimere en beter ingerichte leeskamer betreedt, de kast met keurig gebonden doop- en trouw boeken bekijkt, voorts kennis neemt van het feit, dat na de oorlog reeds een drie tal kleinere inventarissen (gestencild.) en een uitvoerige regentenlijst van Middel eeuwse oorkonden (getypt) konden ver schijnen. terwijl een grotere inventaris in bewerking is, en als men ten slotte de groei van de bijna voltooide huwelijks klapper in ogenschouw neemt, dan mag worden geconstateerd, dat in de laatste laren het Goudse archief in vele opzichten een vernieuwing heeft ondergaan, aldus het verslag van de toestand van het ge meente-archief over 1949 Het verslag maakt er melding van, dat het aantal bezoeken daalde, van 791 tot 655. terwijl ook de genealogische belang stelling van buiten de stad iets is vermin derd. Het archief werd door 37 personen bezocht, van wie 22 van elders. Er werden achtmaal archiefstukken in bruikleen ge zonden naar andere archieven, terwijl 105 maal.archiefstukken van elders ter inzage werden gedeponeerd. De inventarisatie maakte voortgang, de klappering van de trouwboeken van de St. Janskerk heèft. nu vroeger reeds de z.g. schepenhuwelijken zijn geklapperd, tot re sultaat. dat het mogelijk wordt, vrijwel elk huwelijk, dat te Gouda gesloten is. terug te vinden Het archief ontviqg een zestal schen kingen en voorts enige achivalia in bewa ring. Door aankoop werd verkregen de promotiebul van de Gouwenaar J- Noort- Bergh (1753). Knoeierijen komen niet zoveel meer in Gouda voor De Keuringsdienst van Waren voor het gebied '6-Gravenhage. waaronder ook Gouda en de omliggende gemeenten res sorteren, is een dienst die waakt over de gezondheid der mensen. Hij zorgt ervoor, dat de consument gevrijwaard wordt voor ondeugdelijke waren en dat het toezicht en de controle van deze dienst nodig zijn blijkt uit het jaarverslag, waarin alle we derwaardigheden van de dienst tot de kleinste Inspectie in Vlist zijn opgetekend. Het knoeien met levensmiddelen, dat na tuurlijk in de oorlogstijd en na de bevrij ding. toen allerlei grondstoffen niet of n:et voldoende te krijgen waren, groot was is naarmate de artikelen van de dis tributie vrijkwamen natuurlijk verminderd maar toch blijft een 6cherpe contröle nodig Zo wil het nog wel eens voorkomen, dat een melkboer water bij de melk doet of melk in zijn bussen rondrijdt, die een lager vetgehalte heeft dan de voorgeschre ven 2.45,pet. Dat het ook wel eens voor komt. dat dit percentage hoger is bleek bij 8 gevallen. Eendeneieren moeten het stem pel dragen „vóór gebruik tien minuten koken", een advies, dat maar betrekkelijke waarde blijkt te hebben, omdat niemand het in z'n hoofd zal halen de eieren na gebruik te koken. Maar in elk geval: willen eendeneieren voor consumptie ge schikt zijn. dan moeten ze tien minuten in kokend water hebben gelegen. Ook bleek wel eens. dat huisvrouwen heerlijke bo terkoek kochten, waarin geen boter zat. maar een andere vetsoort. In Gouda hield de Keuringsdienst In het vorige jaar 3785 inspecties. Daarbij wer den 1912 monsters onderzocht, waarvan er 162 moesten worden afgekeurd. Dat de Goudse melkleveranciers het met hun klanten goed voor hebben toont het resul taat van het onderzoek van 714 Goudse melkmonsters. Daarvan werd er slechts één afgekeurd. De raad van Moerkapelle kwam in openbare zitting onder voorzitterschap van burgemeester J. J. Steenbakker Mo- rilyon Loijsen bijeen. De bezoldiging van de wethouders is met ingang van 6 September 1949 nader vast gesteld op 150 per jaar. Het gemeente-personeel krijgt een uit kering van 5 van het loon ook over het 2e kwartaal 1950. Ged. Staten hebben medegedeeld accoord te gaan met het besluit van de raad tot overneming in beheer en onderhoud ven de in de kom der gemeente gelegen pol derwegen. Zij geven echter de gemeente ln overweging te trachten ook de eigen dom dier wegen te zien verkrijgen. De voorzitter deelde mede, dat aan de gemeente nog bouwvolume werd toege wezen voor de bouw van 2 woningen van 260 kubieke meter inhoud. De vergun ningen voor het bouwen van deze wo ningen werden inmiddels reeds verleend aan hen, die hierop het langst hebben ge wacht. Ingekomen was een schrijven van de heer S. Paul te Zevenhuizen ten aanzien van de uitbaggering van het Kerkewater. De heer Paul heeft geen gevolg gegeven aan de aanschrijving van het gemeente bestuur tót schoonhouden van het water, zodat het gemeentebestuur zich genood zaakt heeft gezien deze Werkzaamheden te doen uitvoeren op kosten van de na latige De raad machtigde burgemeester en wethouders tot het inwinnen van rechtskundig advies. Van het bestuur der woningbouwvereni ging „Volksbelang" was het verzoek ont vangen medewerking te verlenen tot het bouwen van ten minste tien goedkope wo ningen Met algemene stemmen besloot de raad de gevraagde medewerking te ver lenen. De verbetering van de wegen in de be bouwde kom, welke dit jaar op het pro gramma staat, gaf aanleiding tot veel dis cussie. Burgemeester en wethouders stel den voor het werk te doen uitvoeren in eigen beheer, zoals in 1948 is geschied met de Moerdijkstraat, doch dit voorstel ont moette tegenstand van de heren De Knegt (N.A.P.) en Hoogerdijk (A.R.), die het niet juist achtten, dat dit werk dan onder lei ding van het hoofd van de technische dienst zou worden uitgevoerd door KoBtcr. Zij vonden dat ook De Graaf, die naar hun mening eveneens metselaar is. ln afn- merking zou moeteh komen voor dit werk. Daarom stelde de heer De Knegt voor, hierin gesteund door de heer Hoogerdijk het werk aan Raadhuisstraat en Kerke- dijkje te doen verrichten door De Graaf en het werk aan de Dorpsstraat door Kos ter. Tussen haakjes dient te worden op gemerkt, dat de raad besloot om het bl- tumewerk aan Raadhuisstraat en Kerke- dijkje op te dragen aan de laagste inschrij ver voor dit werk, nl. de fa. Versluijs en Zn. te Bodegraven voor 9 980. Daar de heer v. d. Spek zich (Het het voorstel-De Knegt niet kon verenigen, stelde hij voor aan beic|e aannemers prijsopgaaf te vra gen. Dit voorstel werd qndersteund door de heren /De Knegt en Hoogerdijk en aan genomen' met 4 tegen 3 stemmen. Ten einde de consequenties hiervan te overzien schorstg de voorzitter de vergadering en trokken burgemeester en wethouders zich een ogenblik terug. Na de heropening kwamen zij. ter tafel met het voorstel om De Graaf het werk aan de Dorpsstraat te gunnen op dezelfde voorwaarden als dit aan Koster zou zijn geschied (d.w.j. tegen kostprijs en 10*/« winst op de mate rialen) en aan laatstgenoemde het werk aan de Raadhuisstraat en het Kerkedijkje. Alle leden van de raad konden zich hier mede verenigen, zodat het eerste besluit kwam te vervallen. Besloten werd voorts ln principe tot het aanstellen van een derde leerkracht aan de openbare lagere school. De beloning voor de heer P. Hoogerdijk voor het ophalen van vuil werd verhoogd tot ƒ500 per jaar. Grote inzamelingsactie In de laatste week van Mei en de eerste week van Juni zal Gouda in het teken staan van het Rode Kruis. Waar men in die veertien dagen gaat of staat, overal zal men stuiten op het embleem van de organisatie, die in oorlog en vrede, bij rampen en hongersnood het leven van de burgerij beschermt. Het Rode Kruis-werk. dat in het hart van een ieder een plaats verdient, kost natuurlijk veel geld. Vier gulden per minuut, zeggen Insiders en dat betekent tweemaal honderdduizend gulden per jaar. Dat bedrag moet er komen en daaraan dient ook Gouda mee te werken. Een aantal stadgenoten is bijeenge komen om een werkplan te bespreken. Er zijn enkel» commissies gevormd, die de grote inzamelingsactie moeten voorbe reiden. Er zijn zes van die commissies, die elk een eigen werk hebben. De taak. die zij op zich hebben ge nomen. is niet gering. Men is tot de con clusie gekomen, dat Gouda een bedrag van 11.500.dient bij te dragen. Dat komt neer op ongeveer dertig cent per inwoner en men acht het niet te optimis tisch gedacht, als men aanneemt, dat een ieder wel drie dubbeltjes voor zijn Rode Kruis over heeft Er zijn natuurlijk vele handen nodig om de bijdragen op te halen. U behoeft zich daarvoor niet aan te melden, maar geeft wel onmiddellijk uw medewerking, wanneer die gevraagd wordt. Een onderdeel van de actie Is ook de verschijning van een cantinewagen van het Rode Kruis op de Goudse weekmarkt, die deze week voor het eerst tijdens de markturen op de Markt heeft gestaan en die zijn bezoek nog viermaal hoopt te herhalen. In deze wagen worden soep, koffie en chocolademelk verkocht, waar van de opbrengst voor het Rode Kruis bestemd is. Het Nederlandse Rode Kruis is vrijwel uitsluitend aangewezen op bijdragen van het Nederlandse volk. Het heeft dit geld hard nodig mede in verband met zijn zeer belangrijke vredestaak. Ruim achthonderd hulpposten langs de grote verkeerswegen zijn ingericht om bij ongelukken hulp te kunnen bieden. Voorts zijn er 46 mate- rialendepots over het gehele land in het kader van het plan tot hulpverlening aan de burgerbevolking in geval van calami- :eiten. Het Rode Kruis doet verder prach- ig werk met zijn bloedtransfusiedienst en met de moedermelkcentrale. Tenslotte leeft het als nieuwste taak op zich ge nomen het werk voor de hoornvliescentra. (Ongecorrigeerd) Gevestigd: J. Kerk (2 pers.) van Cap. den IJssel naar Kuiperstraat 34; W. van Dooijewaard (7 pers.) van Waddinxveen naar v. Middelantstraat 19; L. J. M. 1 van Geffen van Eindhoven naar Markt 17; P. van Leeuwe van C.B.R. nasr Bocken- bergstraat 7; P. A. van den Heuvel van Oostburg naar Nonnenwater 1; H. R. Hoff man van Voorburg naar Karekletstraat 14 J. Kool van Leerdam naar Kamemelksloot 106b; M. Hofkamp-Nieuwenhuis van Haar lem naar Koekoekstraat 56; H. J Dogte- rom-Both (3 pers.) van Indonesië naar R v. Catsweg 252; J. H. van Houten-Otto v Enschedé naar Zoutmanstraat 36; J. Vixse. boxse van Rotterdam naar Reg. plantsoen 29; S. Oosterling van Rotterdam naar Spieringstraat 2. Vertrokken: A. S. Stamps van Boelekade 75 naar Breukelen. v. Oldebarneveltstraat 37: P. J. Meijers van Lijsterbesstraat 25 naar Moordrecht. Dorpsstraat 14: D. Schin kel (4 pers.) van R. C. Bakh. v. d. Brink straat 31 naar Rotterdam, Schietbaanlaan 5a II; J. J. H. Frison (6 pers.) van E. J Potgieterstraat 10 naar Rotterdam. Son- manstraat 76c; A. Ravestijn (4 pers.) R". C. Bakh. v. d. Brinkstraat 35 naar Utrecht, Amsterdamse weg 1041; R. de Boer (4 pers.) van Fluwelenslngel 19 naar Sassenheim. Bêrkenlaan 6; S. Franken (2 pers.) van Joubertstraat 70 naar Indonesië; C. Vis van Karnemelksl. 201 naar U.S.A.: J. J. Bruij- nis van Gouwe 205 naar Harmeien B 50; N van Reenen van Joubertstraat 216 naar Nieuwer Amstel. Bovenkerk Luwte 26; M. N. H. van Nieuwpoort van J. de Haen- straat 26 naar Ede. Gld. Acacialaan 8. E. C. J. Stouten, van Nwe Haven 330 naar Haastrecht. Prov weg West 02; A. Burger van Vugt van Voseiuastraat 25 haar Dub beldam. Buitendijk F 6; J. T. Leeflang van Bockenbergstraat 19-naar Soest. Soester- bergerweg 125: J. A. van Treljen van Wachtelstraat 50 naar Breda. Wllhelmina- weg 33: P Pauwelussen-de Wit v. Kleiweg 88 naar Amsterdam. Zaandijkstraat 6: N H. A. B van Mechelen van Markt 58 naar Eibergen. J. W Hagemanstraat 35; W van den Berg van Speldemakersstraat 11 naar De Bilt U. Koekoeklaan 41. NederlandIndonesië Alclncius Java-I.iverpool p 6 Landsend Bittar Belawan-Rotterdam p 3 Sabang Cameronla 9 v Java te Amsterdam verw. Celebes Londen-Djakarta 7 te Aden verw. Cuanza 5 v Djakarta n Belawan Garoet 6 v Semarang te Soerabaya Oeneral Black ca 18 Mei te Amst verw Groote Beer Amat-Java p 5 The Brothers Laertes Liverpool-Java p 5 Gibraltar Oranje Amsterdam-Djakarta p 5 Malta Poelau Laut 3 v Tarakan te Panaroekan Skaugum Java-Rotterdam p 5 Ouessant Sumatra Java-Amsterdam p 5 Mlnikoi Tarakan Londen-Djakarta p 3 Alglera Waterman 8 v Rotterdam te Djakarta Zeeman 8 v Djakarta te Rotterdam Zulderkruii Java-Rott p S Gibraltar O Dr Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heelt een beroep op dt Sowjet-Unie ge- daan om ln naam der menselijkheid volledige gegevens te verschaffen over het lot van de anderhalf millioen Duitse soldaten, die niet uit Russische krijgsgevangenschap zijn teruggekeerd. Volgens de Russische cijfers alleen al zijn er nog anderhalf millioen krijgsgevangenen in Rusland en wij kunnen niet aannemen, dat deze allen in de Rus sische krijgsgevangenkampen zijn omgekomen, zo zei Adenauer. IVrsrv 9f»A nnn tof eveneens- dan is «r in de drie Jaar J-AUJJ fciVv.OUv en twee maanden sinds Molotofs verkla ring geen enkele krijgsgevangene ln de Sowjet-Unle gestorven" ZONDAGSDIENST ARTSEN Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagochtend I uur zijn aanwezig de artsen: Krinipenerwaard: G, J. Barten te Schoon hoven. tel. K 18233sè. A, Blom te Krimpen a. d- iJssel tel K 1895—355; Joh. Bouman te Gouderak. tel. K 1827—312; J K Hoogenboe- zem te Lekkerkerk. tel K 1805303 Boskoop: P, J. de Wilde' tel 40. Haastrecht. Polsbroek en Oudewater: J Hoving te Oudewater (tel. 37. doorverbin ding). Moordrecht en Nieuwerkerk a. d. IJssel: J. D van Westendorp te Moordrecht, tel. K 1827—315 Waddinxveen: P. v. d. Linde. tel. K 182»— 450. Ammerstol Mishandeling. - Ben U-jerige expeditle- knecht ven hier ls tijdens e«n ruzie op een feest te Lekkerkerk mishandeld. Hij raakte bulten kennis en moest per auto naar huls Naar Coneours. - De plaatselijke muzlek- veren. „Excelsior" zal deelnemen aan een Internationaal muziekconcours te 's Graven- hage op 11 Juni Br wordt ln de tweede af deling uitgekomen. Loop der bevolking. Ingekomen: H. v. Dam echtg. van H. Stigter van Berg ambacht in Capellelaan 65. Vertrokken: C. Kok en gezin van Lekdijk 204 naar Brielle, Nobeïstraat 13. Burgerlijke Stand. - Geboren: Dirk. z. v. J. Oosterwijk en M de Jong: Johanna Mina Hendrika. d. v. J. v. d. Velde en A. Zanen; Aartje Jannigje, d. v. P de Leeuw den Bouter en N. Verschoor; Maria Jo hanna. d. v. A. J. Kool en M. Broekhui zen. Getrouwd: H. Stigter 30 j. en H. v. Dam 19.1. Overleden: J. Verhek. wed. Ooms 80 j.; L. Cotters, echtgen. van G. Rietveld 84 j. Bergambacht De verklaringen, die de Russen in de jongste vijf jaar over de Duitse krijgsge vangenen In hun handen hebben afge legd, geven volgens Adenauer twee ge heel verschillende beelden. Onmiddellijk na de Duitse capitulatie verklaarde het Russische persbureau Tass. dat er drie en half millioen Duitse krijgsgevangenen in Russische handen waren, maar in Maart 1947 verklaarde Molotof op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken te Moskou, dat Rusland reeds 1.003.000 krijgs gevangenen gerepatrieerd had en dsft er nog 890 000 achtergebleven waren. „De verklaring, die door Tass is uitge geven. komt precies overeen met Molo tofs cijfers", aldus Adenauer, die hieraan toevoegde, dat zij eigenlijk te precies kloppen. „Als de gisteren door Tass ge geven cijfer» Juist zijn en die van Molo- „Het is dus duidelijk", zo vervolgde Adenauer, „dat de gisteren door Tass ge geven cijfers geheel en-al zijn gebaseerd op Molotofs verklaring van 1947 en niet in overeenstemming zijn met de waar heid". Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaar de, dat het duidelijk ls, dat nog een aan zienlijk aantal Duitse krijgsgevangenen uit de Sowjet-Unie moet terugkeren. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noem den de verklaring van Moskou, dat alle Duitse krijgsgevangenen waren gerepa trieerd. „fantastisch". De Sowjets houden minstens 200.000 Duitsers vast in dwang arbeiders- en krijgsgevangenenkampen, zo verklaarden zij. Herdenkingsavond Ter herdenking van de gevallenen ia Donderdagavond een stille tocht gehouden, waaraan deelnamen familieleden van ge vallenen, het volledige college van burge meester en wethouders en het bestuur der Oranjevereniging. De belangstelling voor aansluiting bij de stoet was groter dan vorig jaar. Onder klokgelui begaf men zich naar de begraafplaats te Bergstoep, waar burgemeester Diepenhorst een krans bij het monument legde. Nadat twee minuten stilte in acht genomen was, werd de terugtocht naar het raadhuis ondernomen. In aansluiting op deze stille tocht werd in de Ned. Herv. Kerk een gemeenschap pelijke herdenkingsdienst gehouden van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk en de burgerlijke gemeente, welke bijeen komst was georganiseerd door de Oranje vereniging. Na een openingswoord van de voorzitter dier vereniging, de heer C. Zij derlaan. sprak ds J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Delft naar aanleiding van Ps. 103 2 woorden van vermaning in verband met het feit, dat zo vaak vergeten wordt, dat God de vrijheid heeft geschonken Burgemeester Diepenhorst herdacht de ge- valleneii tengevolge van de vijf jaren ty rannic. De verzetsstrijders hebben hun le ven gegeven, opdat wij weer in vrijheid kunnen leven, zo zei hij. Ten slotte kreeg ds J. Firet, de plaatselijke predikant der Geref. Kerk, het woord Naar aanleiding van de woorden van Ps. 10610 en 13 stond hij stil bij de gebeurtenissen tijdens de bezetting en gedacht hoe Nederland zijn vrijheid verkreeg en met Gods hulp weer aan het Vorstenhuis verbonden werd. Aan het einde van deze indrukwekken de herdenkingsdienst, welke veler belang stelling had, werden staande twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. De aan de uitgang gehouden collecte ten bate van de Stichting 1940—1945 bracht 'f 98.45 op. Jammer was het, dat het laatste kwar tier de electrische verlidhting niet meer functionneerde en men zich met een paar olielampen moest tevreden stellen. Storingen in stroomvoorziening. Donderdagmiddag was de gehele ge meente gedurende anderhalf uur van electriciteit verstoken, tengevolge van een storing in de hoogspanningskabel, 's Avonds om half tien deed zich het zelfde voor gedurende een half uur Ge durende de gehele nacht is het personeel van de Gqudse lichtfabrieken bezig ge weest om de heratelllngswerkzaamheden te verrichten. Bodegraven Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer C. de Koning, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Benthuizen. Boskoop BLOEMENVEILING. Coöp. vereni ging „De Boskoopse Veiling", 5 Mei. Rozen, gr.bloemig per bos: Pechthold, 2.10 —2.80 ct. Butterfly, 2.40—3.20 ct. Duisburg. 2 80—f4.—Hadley, 3.40-4.60 ct. Edith Helen 2.603.40 ct. Vlerlanden 1.90—4.40 ct. Better-Times 1.902.60 ct. Talisman 1.40— 2.80 ct. Jules Bouchë, 12—3.60 ct., Rosa- landia, 1.60—2.80 ct. Gemengde rozen 50— 80 ct. Baby rozen per bos; Pauls—Sea riet f 1 1.40 ct. Else—Poulsen 40—60 ct. Sweetheart 1.10—2.60 ct. Wolfsglorle 1.30—1.60 ct. Ju weeltjes 1.50—f 2.—. Orleans 80 ct. Ellen— Poulsen 1.20—1.70 ct. Polyantharozen, 1.70 —2.50 ct. Ingar—Olsson 1.30—2.10 ct. Diversen per bos: Doronicum 10—18 ct. Lathyrus 37—43 ct. Margrieten 15—21 ct. Genist» 37—60 ct. Spirea 1523 ct. Ane monen 16—20 ct. Slerkers, 1.20 ct. Malus- takken 1519 ct. Rhododendronbloemen, 5580 ct. Andromedablad 35 ct. Azalea- bloemen 90—1.25 ct. Tulpen 20—26 ct. Diversen per tak; Genista 40—50 ct. Rhododendrontakken 10—15 ct. ld. Pink— Pearl 12—17 ct. Clematis Mevr. Ie Coultre 45 ct. Azalea-mollistakken 31—80 ct. Diversen per stuk: Babyrozen in pot 0.80f 1.Cinneraria 2642 ct. Begonia 12—15 ct. Jap. Azalea 0.85f 1.Hfcodo- dendronplanten 1.90 ct. PinkPearl plan ten f 3.—. Violen 5—6 ct. Madeliefjes 7 ct. Burgerlijke Stand. Geboren: Mar- rigje, d. v. A. Rijkaart en M. J. Scheer; eJeannette Maria, d- v. J. A. Boer en A. Nijóeldt; Marion z. v. W. J. Bos en G. M. van Staveren; Cornells Gerardus, z. v. A. J. Kuijf en M. F. Stigter. Overleden: Marinus Hoogendoorn 57 J., weduwnaar van A. v. d. Wal: Catharlna Jacobi, 09 J. echtg. van K. Koemans; Hugo Willem Hardljzer, 49 j. echtgenoot van A. H Hardijzer; Jannetje Peet, 55 j. echtg. van W. Blijleven; Hendrik Windhorst 74 J. echtg. van M. Keijzer. Haastrecht Predikbeurten. Ned- H»rv. Kerk: 10 uur de heer De Mooy te Utrecht. Ned Herv Geref. Evangelisatie: 9.30 uur de h«er G de Pater; 8 30 uur de heer Orisnigt te 'i Graven- hage Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds Nijen- hult te 's Grevenhsge. T.b.r -bestritding. De collecte voor de t b.c.-beetr 1.1 ding heeft te Haastrecht. Vlist en gteln 19» opgebracht. Moordrecht Gymnastieklokaal niet achter Kerklaan De raad kwam bijeen onder voorzitter- schap van burgemeester Brandt. Tot lid van het college van regenten der Drost- IJsermanstlchting werd vernoemd de heer J G. Dirkzwager. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. tot bepaling van de plaats van vestiging van het te bouwen gymnaatiak- lokaal, waarbij het college wederom h«t terrein, toebehorende aan de gemeente eg gelegen tussen Kerklaan en Hoefvliet als bouwterrein voorstelde daar onderhande lingen met bouwterreineigenaren over aan koop van andere grond wegens prijsver- echillen niet verantwoord geacht worden. Over deze zaak ontwikkelde zich een levendige discussie. Tegen vestiging van een gymnastieklokaal op het voorgeeteld» terrein werden vele bezwaren naar voren gebracht. Ten slotte werd het voorstel ven B. en W met 7 legen 4 stemmen verwor pen. B. en W werden gemachtigd uit t» zien naar een andere bouwgelegenheid. De raad besloot tot wijziging van het Uitbreidingsplan in dier voege, dat het ln het vervolg mogelijk is in het belang van de tuinbouw in het Oosteinde wo ningen te bouwen met een onderlinge af stand van minimaal 15 m. Voorlopig ls dit beperkt tot de strook, gelegen tussen het pand Oosteinde 31 en de Wetering. In verband met de aankoop door de ge meente van het pand Dorpsstraat 29 voor het vestigen van een brandweergarage dienden enkele besluiten genomen te wor den. Enkele gedeelten van het perceel zijn als bergplaats verhuurd. Gedurende het tijdvak voorafgaande aan de verbouwing van het perceel, besluit de raad de berg plaatsen te blijven verhuren aan de wed. E. de Bruin-Vleggeert en de heer D. de Knikker. Besloten werd tot aanschaffing van een nieuwe schrijfmachine voor de secretarie. Iwaarvoor een bedrag ad 511 uitgetrokken werd. Voorts we«J besloten tot aansluiting bij het Instituut yoor Bestuurswetenschap, pen. waarvoor In de begroting een bij- dragebedrag ad 10 zal worden uitgetrox- ken. Aan de orde kwam een verzoek van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van scholen met den Bijbel, om mede werking tp verlenen voor het bouwen van een nieuw leslokaal aan de bestaande school, waarvan aldus het aantal lesloke- len wordt gebracht op 6 Het schoolbestuur raamt de bouwkosten van een nieuw les lokaal op f 20.670. De raad besloot de ge vraagde medewerking te verlenen. Voorts kwam In behandeling een voor stel tot ophogen en herstraten van een gedeelte van de Kerklaan. een gedeelte van de Oostbuurtstraat en een gedeelte van de Molenlaan. Na enige bespreking besloot de raad hiertoe. In de Kerklaan zal de kabel van hét elpctriciteitsbedrijf gelicht worden. De kosten van de uit te voeren werken zijn geraamd op 10.500. Z.h.a. besloot de vergadering tot uitkering van 5 pet van de jaarwedde of het Jaar loon aan het personeel in dienst der ge meente over het 2e kwartaal 1950 zomede tot wijziging van de salarisverordening t a v de jaarwedde van de commies ter secretarie en het loon der gemeentewerk lieden.' Echtpaar Oosterom 55 jaar getrouwd. .Het echtpaar D. Oosteromvan der Weiide heeft het feit herdacht, dat het 55 jaren geleden in het huwelijk trad. De bruidegom is 80 jaren oud. de bruid 77 jaren. Beiden zijn voor hun leeftijd nog zeer monter De heer Oosterom heeft het beroep van baanspijfner uitgeoefend, een vak. dat vroeger in deze gemeente veel uitgeoefend werd. Nieuwerkerk a. d IJssel Verkeersonderwjjs op school. Op de scholen ln deze gemeente zal verkeersonderwijs gegeven worden aan de kinderen van de hoogste klassen zo danig. dat zij een verkeersexamen kun nen afleggen. Bloed voor bloedtransfusiedienst. Woensdagavond is bloed afgenomen aan de eerste groep van degenen, die zich al» donor voor de bloedtransfusiedienst vsn het Rode Kruis ln het rayon Gouda had den opgegeven. Negen en twintig per sonen waren opgekomen. Predikbeurten - Ned. Hefv. Kerk: 10 en 0.30 u. ds Timmer. Geref. Kerk. 10 cn 3 u. ds Vrolijk t» Rotterdam. Geref. Gemeente: 9.30 en 3.30 u. lees- dienst. Gezondsheldskolonie De plaatselijke afdeling van het Centraal Genoottchsp voor kinderherstellingsoorden en gezond heidskolonies hield in hotel Van der Schelde haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling 175 leden en 15 begunstigers telt, terwijl het batig saldo 158,81 bedraagt. Door d» geringe opkomst was het niet mogelijk een definitief bestuur te kiezen, zodat het voorlopig bestuur, bestaande uit de heren: Th. Schriek, C. den Toom. Th. Carlier, J. Muit, W. Boere en C. Duiverman nog aanblijft. Gevallen De 7-jarige C. den Hollan der Cz. aan de Dorpsstraat viel in een ruim 2 meter diepe kelder. De geneesheer constateerde een hersenschudding. Benoeming De heer H. ten Bóekho- ven. tijdelijk ambtenaar ter secretarie, i» met ingang van 1 Mei benoemd tot eer»t» adjunct-commies in vaste dienst. Gevonden voorwerpen: grijze J®«- da- meshoed, ketting, bankbiljet. Inlichtingen politiebureau. Stolwijk 8tllle hulde gebracht. Donderdagavond maakte het college van Burgemeester en Wethouders met het be stuur van de Oranjevereniging onder klokgelui de gezamenlijke tocht naar de begraafplaats, waar een stille hulde werd gebracht aan het graf van de op 10 Mei 1940 te Beek en Donk gesneuvelde soldaat Matthijs Verkalk. Op de begraafplaats, waar velen tegen woordig waren, legde, wegens ziekte van de burgemeester, wethouder Verdoold bloemen op het graf. Voetbalclub vierde kampioenschap Gistermiddag hield het bestuur van de voetbalveren. „Stolwijk" ln de zaal van het café Noomep een receptie ter gele genheid van het behaalde kampioenschap der 4e klasse van de KNVB. Afgevaardigden van vele verenigingen complimenteerden en overhandigden b»oe- men of cadeaux. Ook het college van B. en W. gaf van zijn belangstelling blijk. Voor de leden was er aan de recept!» een gezellge avond verbonden, waarbij een humorist voor d» vrolijkheid zorga». Tlir li April 1944. In Engeland worden met koortsachtige haast de laatste voor- aHtl bereidingen getroffen mor de grote inoaiie. Aan de Zuidkust stromen de masse s Materieel dagelliki aan Grote troepencontingenten letten riek in betoeging richting Kanaalkust. Daar worden re geconcentreerd. Dtt alles verhindert niet dat de daae- lifkse oorlogvoering'' regelmatig doorgaat. De bombardementen op Duitsland en de Eranse - tnrasieknst nemen nog steeds in aantal en hevigheid tot Nederlandse marinemannen die Mitchell-bom Ook het 320 Sc van de partij. Zij vliei arinemannen die Mitchell-bommenwerperg vliegen, is dagelijks v».. - - - ,'.9ien en komen terug. Een enkefe heeft zijn laatste start gemaakt, wordt boven Frankrijk neergeschoten. Kameraden die nooit terugkeren En tussen deze oorlogsvluchten komen nu oefenrluchten in verband met het speciale werk. dat voor de invasie zal worden gevraagd. Het verhaal van de Nederlandse Mitchell-vlieger. die op een van deze vluchten een adembenemend avontuur beleefde vol ge hier, uit zijn mond opgetekend. TET LIEP tegen het eind van het i aantal vluchten, welke men moet hebben gemaakt voor men Weer eens met verlof gaat. Dertig sorties en dan een paar weken rust, iets anders dan die doorlopende spanning. Het was een alge meen verschijnsel, aat bij het naderen van het getal 30 de nervositeit het girjg I winnen "van de kalmte, waarmee diréct na een verlof de vluchten werden onder nomen. Die niet te beantwoorden vraag: „Halen we de dertig en kunnen we dan weer even de oorlog de oorlog laten?" begint je dan te beheersen. We zouden- dus met verlof gaan. De die nacht Toen ik opstond om naar de luikope ning te gaan, kwam echter de stem van één van de boordschutters door de intercom. Het was de man, die geen para chute had meegenomen. En dat vertelde hij ook Ik stond stil. Ja, waarachtig, die kerel heeft geen parachute. Ik geloof niet dat ik lang heb-nagedacht en dat ik automatisch terugging naar mijn 'n handen nam. ipringen betekende redding, maar de 1st zou dertig zaten er op. Maar op c een laatste oefenvlucht bevolen. Die werden boven Engels grond- i hadden speciaal t vluchten gebied gemaakt doel piloot en bemanning te wennen aan het vliegen op bepaalde hoogte, waarop, de grond nog kan zien. Ervaring die odig zouden hebberi" als de invasie a»ye n< met de man. die niet kon sprin- gen. omdat hij geen parachute had, te I pletter slaan. Ik zat daar weer en het zag er maar miserabel utt. Ni£t vast in de riemen, want daar was geen gelegenheid meer 1 voor. De hoogtemeter wees 1500 voet aan en de kist daalde sterk. Ik zag. dat mijn landingslichten gingen branden en ik weet nog, dat ik toen dacht: Zeker kort sluiting. De motoren waren vastgelopen. De aarde kwam nader. Ineens kon ik de kist niet meer houden. De roeren waren door de beschieting ernstig beschadigd en wat ik er ook aan deed, de machine luisterde niet meer. We I doken steil naar beneden. Toen kon ik niet meer ontkomen aan het gevoel, dat er geen redden aan was. Dit was het einde. Ik dacht aan mijn j vrouw in Holland, aan mijn moeder. Je hele leven gaat in een rgzend snelle flits langs je heen. En toch was ik kalm. En ik weet. dat ik nog steeds probeerde de kist I onder qontróle te krijgen. De grond schoot op ons toe. Het kon misschien nog tien seconden duren voor ogenblik. Toen I we te pletter zouden slaan. Toen ging alles ■ai ub ineens beter. Ik voelde, dat ik de machine We zaten er maar net in. toen de vierde I weer in mijn macht kreeg. Ik planeerde - 1 verder. Op zulke moménten heb je maar enkele I seconden om na te denken en wat ik zag in het komende daglicht "was nu weer niet beginnen Dat die aanstaandp was. erkten wij aan veel dingen, die we konden waarnemen Bevolen oefenvlucht. De Mitchell- bemanning werd uitgepord, maar een van de boordschutters dacht dat het een ver gissing was. Ze zouden er morgen immers weer'voor een poosje tussenuit gaan? Hij mijn waarnemer en i andere boord- draaide zich om en ging weer slapen. Met de t naai t bego elg< Orders en parachutes halen schutter ging ik naar buiten. We hadden weinig tijd. Het begon reeds te dagen en we hadden eigenlijk al in de lucht ten ziji was het werk van naar de kist. was toch maar uit zij" baar bedacht bed gekomen. Ik ben er, maar ik heb nog t voor de start De Mitchell gereed parachute, meldde hU mij. En omdat we toch al krap in de tijd zaten, zei ik dat we. als we direct de gebouwen passeer den. die chute wel zouden ophalen. Dat is niet gebeurd. In de spanning van de voorbereidingen voor de start vergat ik het en de fnan zelf dacht er blijkbaar ook niet meer aan. Veel later, toen we in de knoei zaten, zou ik eraan herinnerd worden. En niet op een aangename manier. Onder vuur VLIEGVELD lag fen Zuidwesten van Londen. Ik startte en vloog naar het Oosten naar Kent. Er was net een luchtaanval op Londen aan de gang en we zagen aan de horizon veel licht en veel schieten. Het was dus goed uitkijken geblazen om niet in dat gevecht terecht De vlucht begon nu niet direct zo erg goed. Ik kreeg moeilijkheden met mijn intercom, de boordtelefoon. die alle leden van de- bemanning verbindt. Het ding werkte slechts bij tussenpozen. We vlogen op 9500 voet hoogte en raakten ten slotte boven Heame-bay bij Margate, toen achter ons een Typhoon werd gesignaleerd. Er was al wat dag licht in de lucht. Vlak daarop verscheen ook een Mosquito, die plotseling begon te schieten. En hij schoot goed ook. Vol doende licht en op korte afstand Elke vuurstoot kon raak zijn. De kogels sloe gen achter in de staart van onze kist, maar ook in de motoren en vlak voor mijn voetenstuur. Instinctmatig maakte ik een ontwijkende beweging en mijn waarnemer, die naar voren was gekomen, trok het sefnpistool af om de aanvaller te laten zien. dat hij op een bevriend vlieg tuig vuurde Helpen deed het met. trok weer ten aanval en wij kregen weer de volle laag. Het oliesysteem van de motoren lag direct in de war. Het mag een wonder heten, dat geen van mijn mensen gewortd was, want de romp was als geperforeerd. In zulke gevallen is het merkwaardig, dat je volkomen kalm bent. Je realiseert je nog niet, hoe gevaarlijk de situatie is. En daaruit kan verklaard worden, dat wij direct trachtten over de radio con tact met hem te krijgen. Wat niet lukte. Toen riepen we de basis en vroegen of we mochten terugschieten. Alleen als je zeker weet dat het een vijand is, was het antwoord. Dat was echter ook niet meer nodig want hij verdween. Had hit zijn vergissing be merkt of dacht hij. dat wtf met de voll* laag. die wij hadden gekregen het tocW-« niet lang meer zouden in»ken? Als hij daf laatste heeft gedacht, had hij het bij rechte eind. Er was geen rede "DEIDE MOTOREN waren ten slotte uit- u gevallen en we verloren sterk aan hoogte. Planeren was het enige wat ik kon doen. Maar landen in dat Kent met al die kleine stukjes land. bomen en heggen, bood ook al geen kans op een goede afloop. Ik kwam, terwijl ik de hist zo goed mogelijk in de hand hield, tot de conclusie, dat het springen zou worden. De p#rachute was de enige kans, die ons nog skboden werd er goed af te i komen. Det ,;«achine was niet meer te redden Ik i 4» mijn waarnemer en gaf hem order eerste te springen. Hij Sing naar het luik, maar dat was niet open te krijgen. Het zat klem. Toen de waarnemer er op sprong, raak te het los en met luik en al verdween hij. Zijn parachute ging open en we zagen hem achter ons verdwijnen. Ik gespte mijn riemen los. want het werd hoog tijd. dat wij opk probeerden weg te kómen. De Mitchell verloor nog steeds sterk aan hoogte en het ogenblik wa» niet ver i [den aan. erg bemoedigend. Het eerste de beste veldje moest ik kiezen. Er stonden bomen aan de kant. Ik zag een berm en een heg. En wat verder een huisje met een hooi berg. De bomen stormden op mijn pla nerende kist toe. maar ik kon er nog net scheef overheen trekken De remklappen konden niet uit. Geen wielen uit, dacht ik, want dan gaan we al zo over de kop. Buiklanding is de enige kans. Maar een kleine. Daar komt het SET LAATSTE ogenblik kwam, het ogenblik dat de aarde vlak onder ons Toen zag ik die heg. Een kleine lage heg, maar die zou de vaart kunnen bre ken. Ik prikte meteen door dat hegje héén. De klap viel mee. We bonkten op het veld en botsend tuinde de Mitchell sche verbinding aan met onze basis en hoe argwanend ook hij was. bleek wel uit zijn mededeling, dat hij drie. naar hun zeggen, Nederlandse vliegers bij zich had, waaraan hij toevoegde: I think they are on our side. Hij geloofde het dus niet maar hij was geschikt, want hij vroeg zijn vrouw thee voor mij te zetten MevrouW was minder gesticht op dit bezoek, want zij zei, dat zij eigenlijk weinig zin had voot- Duitsers iets te doen. Maar ik kreeg thee en wist ze aan het andere eind van de telefoon lijn duidelijk te maken wie we Du/zm Nazi Nazi '"POEN GING ik terug naar het wrak. De enigen, die eigenlijk de juist» houding tfannamen, waren de dorps kinderen, die ik achter me aankreeg en een spreekkoor vormden: Nazi.... nazinazi. Mijn waarnemer, die twintig mijl verderop was neergekomen, heeft, zo vies als hij was, met de parachute onder zijn arm. de trein genomen en ook hij had -de indruk, dat zij hem voor een Duitser aanzagen. Maar overlast ondervond hij niet. Het is me later opgebroken, die be schieting met die buiklanding Die laat ste trips voor de dertigste waren toch al de ergste en als je er dan nog zoiets als sluitstuk bij krijgt! Je schrok in die tijd van de laatste vluchten van elk telegram. En telkens had je het gevoel, dat het de laatste vlucht kon zijn. Dit is het verhaal van de majoor vlieger J. N Mulder, die met het 320 Squadron vloog, jarenlang. Hij zag het eind van de oorlog. Hij ontving de ridderslag van prinses Juliana in 1948, toen hem de Militaire Willemsorde werd toegekend: voor uitstekende dadeh van moed, beleid en trouw deelnemen aan ruim 80 oorlogsvluchten boven zee, Frankrijk en Nederland de meest gevaarvolle van de oorlogzesmaal loor vijandelijk afweervuur getroffen. :rachtig bijgedragen tot h de vijandelijke weerstand. krachtig bijgedragen tot het breken van jke En nu vliegt hij de Meteor straaljager. Een artillerie-officier, die naar de lucht macht overging, in 1940 van Zeeland uit Engeland wist te bereiken en daar vloog met de marine-mannen van het beroem de 320 Squadron. Nu vliegt hij weer bij de Luchtstrijdkrachten. Het schijnt niet te mogen In November verongelukte een Noors vliegtuig waarbij dertig Joodse kinderen, die naar Noórwegen op weg waren, om kwamen Noorse burgers hebben daarna 300.000 gulden bijeengebracht om daarvoor een volledig dorp naar Israël te zenden: dertig huizen, een gemeenschapsgebouw en een kinderbewaarplaats. Er schijnt echter geen zegen te rusten op de mild heid. welke de Noren jegens Israël en zijn kinderen wil betrachten. Want het schip, de Bosphorus, waarmee het dorp werd verzonden, is op een mijn gelopen en ont ploft. De dertig huisjes, plus het gemeen- schapigebouwtje en de kinderbewaar plaats gingen verloren. De Noren geven de moed echter niet op. Ze zullen een nieuw dorp bouwen! Briefwisseling en volledige werken van Chr. Huygens De Hollandsche Maatschappij der Weten schappen te Haarlem heeft dezer dagen een belangrijk werk tot een goed einde gebracht, waaraan zij ongeveer 65 jaar ge werkt heeft, te weten de uitgave van de wetenschappelijke briefwisseling en de gezamenlijke werken van onze beroemde landgenoot, de physicus-mathematicus- astronoom Christiaan Huygens (1629— 1695), bij het grote publiek het meest be kend door zijn uitvinding van het slinger uurwerk en zijn ontdekking van de £ing van Saturnus. Oorspronkelijk zou de Koninklijke Aka- demie van Wetenskappen te Amsterdam dit werk uitgegeven hebben, maar toen dit boven haar kracht bleek te gaan, nam de Hollandsche Maatschappij deze taak van haar over. Een reeks Nederlandse ge leerden van verschillende studievakken hebben hun tijd en werkkracht aan deze magistrale uitgave gegeven. Wij noemen hier slechts vier personen, die achtereen volgens de leiding van het werk hadden: prof. dr D. Bierens de Haan. prof. dr J. Bosscha, prof dr D. J. Korteweg en dr J. A. Vollgraff. De uitgave heeft een omvang van 22 folianten, de laatste twee elk bijna 1000 bladzijden groot, waarvan de eerste tien de correspondentie van bijna 3000 brieven tussen Huygens en zijn weten schappelijke tijdgenoten bevatten en de overige twaalf gevuld zijn met zijn gedeel telijk nog nooit gepubliceerde manuscrip ten en werken. Het laatste deel bevat bo vendien een uitvoerige levensbeschrijving van Huygens van de hand v»n dr J. A. Vollgraff. Met deze uitgave heeft de Hollandsche Maatschappij een uiterst belangrijke bij drage geleverd tot de kennis van de ont wikkeling der natuurwetenschappen in onze gouden eeuw, en een blijvend monu ment gesticht ter ere van een van zijn meest geniale beoefenaars. (Van onze correspondente) TJET LEVEN IN EEN FILM STAD als Los Angelos of Hollywood heeft voor filmliefhebbers het voordeel, dat zij getuige kunnen zijn van opnamen. De meeste scènes, of ze in Texas spe len of in enig ander deel van de Ver enigde Staten, worden namelijk vlak naast de deur, midden in Los Angelos, opgenomen. Het is voor oningewijden echter onmogelijk een invitatie te krij gen voor het bijwonen van een film opname. Soms kan men een straatscène gadeslaan. De buurt wordt afgezet en tientallen agenten zijn op de been om het nieuwsgierige publiek op een af stand te houden. Eén onzer correspondenten had ech ter het geluk twee dagen lang scènes te kunnen volgen, die door Universal Pictures in één der Universiteitsbiblio theken te Los Angelos werden opge nomen. Men heeft daar een bijzonder mooie leeszaal met een plafond van helderblauw- en goudgeschilderde vakken en daar het een technicolor- film betrof, had men hiervoor speciale aandacht. 'i Morgens om 7 uur, zo schrijft onze correspondente, stonden de trucks voor het gebouw, volgeladen, niet alleen met camera's, doch ook met boeken en kleren voor de medespelers. In een aparte wagen werd electriciteit opgewekt, die met enor me kabels door een raam naar de eerste verdieping werd geleid. De technici kwa*- men in luxe autobussen, de filmsterren voor het overgrote deel in hun eigen ver voermiddelen. Het ging hier om een ver filming van de zo beroemde rozenparade van Pasadena, die elk jaar op 1 Januari wordt gehouden en de verkiezing van de rozenkoningin. De titel van de film is voorlopig „Peggy", doch deze kan nog vele veranderingen ondergaan. In deze twee dagen bleek mij, dat het leven van een filmster niet slechts uit gla mour en roem bestaat, dat het evenmin zeer opwindend is, integendeel uiterst ver velend. Dezelfde scène wordt tienmaal of meer opgenomen. Om de vijf minuten moet de make-up-man er aan te pas ko men om het voorhoofd van een filmster te poederen, hier een krul te verschikken, daar wat rouge op te leggen. Dan klinkt de stem van de director; „Silence, please; shoot, and.... action!" En de camera draait. Na enkele seconden, nauwelijks een minuut aoms, hoort men het „cut" en „again". Soms is een verkeerde tekst ge bruikt, een andere keer niest er iemand, maar onverstoorbaar herhaalt men de scène voor de tiende maal. De ster in deze film is Charles C o b u r n, een zeer bekende figuur in Hollywood. Hij is vermoedelijKf in de ze ventig en schijnt moeite te hebben met het onthouden van de tekst, tot grot» wanhoop van de director. Een andere be roemde medespeelster Is Charlotte Greenwood. Verder was er in één van de scènes een klein roodharig jon getje. Tussen de bedrijven door werden hem de geheimen van het alphabet en het rekenen bijgebracht door een speciale on derwijzeres Kinderacteurs zijn onder worpen aan speciale arbeidswetten, waar aan strikt de hand wordt gehouden. Iedereen draagt zonnebrillen ert in de buurt van de lampen heerst een tropisch» temperatuur. Er zijn ongeveer 50 mensen nodig voor een scène; technici van aller lei soort voor de lampen, microfoons, ca mera's. tekst (deze wordt vaak tijdens het spelen gewijzigd) en niet te vergeten de figuranten, de z.g. extra's, die zich even belangrijk voelen als Charles Coburn. Overigens lelden die extra's een zeer armoedig en gebonden bestaan. Ze zijn geregistreerd naar gelang hun kentekenen: een baard, een snor, één been etc. De hel» dag moeten ze thuis zitten, want elk ogen blik kan er een telefoontje komen van de studio en als ze dat mislopen, is tevens de kans op een 10 15 dollar verkeken. Dit gezelschap extra's zag er zeer ge- distingueerd uit. Volgens Hollywood is een publieke leeszaal bevolkt met kamerge leerden en gebaarde professoren. Een an dere daar heersende opvatting zeer tot ergernis van het bibliotheekpersoneel ls, dat alle bibliothecaressen kattige oude vrijster* zijn. Zoals te begrijpen valt, bestond er van studentenzijde grote belangstelling voor deze opnamen. In het begin liet men het oogluikend toe. Toen echter een student een scène bedierf door met veel lawaai een stoel om te gooien was het uit met de publieke belangstelling en werd alleen het bibliotheekpersoneel geduld. Tegen 12 uur was de hal in enkele mi nuten herschapen in een cafetaria, waar alles wat met de film te maken had. een gratis maaltijd werd verschaft. Dit ge beurt alleen bij de z.g. buitenopnamen. Twee dagen lang was men in de weer van 's morgens zeven tot 's avonds vijf, voor ongeveer 5 7 scènes, die niet al te belangrijk schenen. De bibliotheek zag er uit als een stal en iedereen vroeg zich af hoe de rommel ooit opgeruimd zou kun nen worden. Een uur na de laatste opname verried echter niets de tonelen, die zich hier afgespeeld hadden. De kennismaking met Hollwood was niet meegevallen en menigeen slaakte een zucht van Verlichting omdat hij geen filmster was! n weg, tegen de berm op en verder, st eind van het veldje "was al dichtbij en we schoven nog met een razende vaart door. Zouden we toch die boerderij bin nenvliegen en in ons eigen wrak te plet ter slaan? Ik zat niet in de riemen. Veel kans op een goede afloop had ik niet. Toen gebeurde het tweede wonder. Vlak voor het eind van het veld maakte de Mitchell plotseling een draai van 180 n. Waardoor? We weten het nog niet het gebeurde. De linker vleugel sneed door een hooiberg en ineens lagen we stil. Ddbr de draal was ik niet n$»r voren geslagen, maar met mijn rug in mijn stoel gedrukt. Dat was m'n behoud. Ik leefde nog. ik kon lopen. Uit het wrak klimmen was de eerste gedachte. Ik wrong mij door het noodluik maar bleef met mijn parachute haken. Toen ik me eindelijk vrij had gemaakt, moest ik aan de anderen denken. De beide boordschutters zaten er nog in en konden zich niet bevrijden. Ik sloeg een ruit in en haalde hen eruit. De boer, die de klap had gehoord, kwam naar buiten. In onze opgewonden heid spraken we Nederlands en dat moet hij hebben gehoord. Hij heeft gedacht, dat we Duitsers waren, maar hij behan delde ons vriendelijk. We waren maar zo in de kist gekropen en van een goed her kenbaar uniform was ook geen sprake. Dat vermeerderde de argwaan. De boer wees mij de weg naar het plaatsje Ulcombe. waar ik bij de post directeur aanbelde. Deze vroeg telefoni- 1944: In een vallende Mitchell. 1948: De ridderslag. Het kostelijkst geschenk "OOR MOEDER, VOOR H40EDER, i VOOR MOEDER.Overal zullen we I het zien en lezen in de week. die voor ons ligt Geen mandje of bouquetje ln de bloe- I menmagazijnen of het draagt het kaartje I „Voor Moeder". Geen taart bij de banket bakker of ze blijkt bestemd „Voor Moe der". Elk pakje chocolade. Iedere stofzui ger, elk sjaaltje of zakdoekje ls bedoeld als hulde „Voor Moeder". Ja. een uitge ver (La Rivièra en Voorhoeve te Zwolle) heeft ter ere van de aanstaande Moeder dag zelfs een boek laten verschijnen („Wij vrouwen van vandaag", door L. A. Lever- Brouwer). Op 14 Mei hoopt de wereld Moederdag te vieren, tot vreugd van de kleinen en tot profijt van de zakenman. Dit is het. wat Nurks niet kan verkroppen. „Die Moeder dag moet maar afgeschaft worden, want dat is toch maar iets van de winkeliers. Hij heeft ongelijk! Wie denkt er aan Sin terklaas af te schaffen? Of de zakenwereld daar haar vqprdeel niet mee doet! En toch heeft Nurks ook een beetje ge lijk. Nurksen hebben altijd een beetje ge lijk. ze overdrijven alleen en zien één kant van de zaak. ze voelen, dat er iets niet in orde ls, en weten niet precies wét er aan schort. Want Moederdag is een soort van ver jaarsviering op grote schaal van alle moeders tegelijk geworden, een dag waar op de kinderen een extra snoepje krijgen, dat ze eerst zelf aan Moeder hebben Rege- ven en waarvoor Vader in de beurs heeft moeten tasten. Moederdag is Kinderdag ge worden. terwijl het „Moeders Dag" moest zijn: de dag. waarop moeder dank en hulde wordt gebracht, de dag. waarop zij in het middelpunt staat en die zij helemaal voor zich alleen zou mogen hebben Voor Iedere vrouw is het een geluk voor man en kinderen te zorgen, altijd klaar te staan, altijd maar weer te wassen, te naaien, te koken, kinderen aan te kleden en tranen te drogen.. Maar er zullen toch weinig moeders zijn in wie ook niet de vrouw leeft, die er naar verlangt eens een dag geheel voor zichzelf te hebben, om nog eens weer in haar eentje een strandwandeling te maken, zoals ze als jong meisje vaak deed, of om met haar jeugdvriendin uit te gaan, om eens een hele dag ongestoord te mogen lezen of, wie weet. eens een dag ln bed te mogen blijven en te rusten en nog eens te rusten Vaders rol f OED, GOED, laten de kinderen Moeder verrassen(!) op 14 Mei met taart en chocolade en vruchten en misschien zelfs met een nieuwe stofzuiger maar laten ze haar bovendien één dag cadeau doen! Natuurlijk moet dit van vader uitgaan, vooral als de kinderen nog heel klein »ljn- Moederdag is op Zondag gesteld, zodat de taart en de bloemen, de vruchten en de stofzuiger al een dag tevoren moeten worden bezorgd. Dit is eigenlijk al een bewijs, dat Moederdag nooit bedoeld is voor een geschenkenregen. Dit jaarlijkse feeit wordt gevierd wanneer vader niet naar het werk behoeft en du»hij kleedt op 14 Mei de kleintje» aan. hij brengt Moeder een kopje thee op bed„ hij verzorgt de ontbijttafel en maakt, dat Moeder de hele verdere dag kan doen wat zij nu eens verschikkelijk graag wil doen. Zodra de kinderen iets groter worden, helpen ze mee om Moeder voor die éne dag alle arbeid en zorg en bekommernis uit de hand te nemen. Moeder krijgt va cantie, die éne dag....! Die éne dag? Neen. laat die dag een ge nerale repetitie worden voor Moeders échte vacantie van de zomer. In Mei is men immers in vrijwel alle huizen bezig met het maken van vacantieplannen! Wat zal het worden? Een verblijf in hotel of pension? Moeder ziet de bezwaren. De kin deren zullen het er, met vele volwassenen om zich heen met wie ze rekening moeten houden, niet zo prettig hebben als zij graag wil Bovendien- hotels en pensions zijn duiir! En dus besluit men meestal maar weer tot: een huisje huren! Dit betekent voor Moeder bijna even veel werk, in sommige opzichten mis schien zelfs meer, dan thuis. Voor Moeder is het zodoende geen échte vacantie. Maar als men nu eens besloot tof een verblijf ln een vacantiehuisje. waar Moe der de voorname gast zou zijn! Waar de vader en de kinderen al het werk op zich zullen nemen werk. dat ze gewoonlijk niet doen. zodat het voor hen tóch vacantie ls Want de beste ontspanning is immers iets anders doen dan men een heel jaar bedrijft! Natuurlijk ls dit alleen mogelijk wanneer het gezin grotere kinderen telt. Dan biedt Moederdag, die als Moeders Dag wordt gevierd, een kostelijke gelegenheid de zaak grondig te repeteren De grond voor dit alles leggen de vaders van de hel» kleintjes nu reeds door zich op te werpen als moeders plaatsvervanger voor één dag. Héér Dag! A Iedere vrouw verdient, dat er tenminste één man ls. die allerlei vervelende werk je» voor haar opknapt. A Ouders denken vaak over de beloften, welke ze hun kinderen hebben gedaan even lichtvaardig als politici over de dingen, welke ze hun kiezer» hebben toe- Nederlandse vrouwen hebben de naam lelijk te lopen. Let u eens op, hoeveel dames een waggelende gang hebben! Dit komt, doordat ze de voeten niet goed neerzetten. De twee plaatjes hieronder laten zien, hoe men niet en hoe men wel Niet só Wanneer men de citroenen vóór het gebruik even in de oven verwarmt komt er wel twee keer zoveel sap uit, dan wanneer men ze „onvoorbereid" uitperst. Dus: even in de oven er mee! Wanneer u slechts enkele druppels citroensap nodig heeft, behoeft u de ci troen niet doormidden te snijden. U kunt er dan eenvoudig met een benen brei naald in prikken, de hoeveelheid sap, die nodig is, er uit persen, waarna de opening vanzelf weer dicht zal trekken zodat d» citroen dan nog dagenlang goed kan blüven. Het ontvellen van worstjes gaat ge makkelijker als men ze eerst even in koud water legt. Het vlees laat dan beter van het vel los. De onaangename geur bij het koken van kool e.d. sterk ruikende groenten kan worden tegengegaan, door een stukje oud brood in het kookwater te doen. Rabarber kan heerlijk worden gebon den wanneer u ze opzet met een scheutje melk. Schoenen met rubber zolen hebben, wanneer ze nieuw zijn, mooie witte hak ken. die echter na verloop van tijd bruinachtig, vlekkerig en lelijk worden. Dit euvel is te verhelpen, door met een droog puimsteentje flink over de hak ta wrijven. Dank zij deze behandeling gaan de schoenen er weer uitzien als nieuw. Wie een drank zeer koud wil opdienen en geen ijskast heeft, moet glas of karaf ln een pan met koud water zetten en daarin drie lepels zout en een pakje blauwsel oplossen. Het resultaat hiervan is verrassend. Om te verhinderen, dat melk over kookt moet men de rand van het panne tje of van de melkkoker met boter be- lijker schoon te maken, kan men er eerst even een stukje oud wittebrood doorheen malen Dat trekt dan al het vet tot zich. De Franse modeontwerper Jacques Fath heeft na aankomst met de „Ile de France" in New York verklaard, dat bij de aanstaande zomermode de rokken 35 centimeter van de grond zullen blijven. Modeman als rekenmeester U MEENT, dat textielgoe- deren, zoals trouwen» alles, sedert 1940 duurder zijn geworden? Maar dan toch niet de z.g. „haute cou ture". de naar maat ver vaardigde toiletten van de cerate Modehuizen. Het Pa- rijse Maison Helm heeft alleraardigst uitgerekend, dat haute-couture-toiletten niet duurder, maar integen deel goedkoper zijn dan ln 1914. Jurken o.a. zijn nooit zo goedkoop geweest. Ziehier het vernuftige re kensommetje: In 1914 ko»tte een jaoon haute couture 800 francs ln goud wel 40 gouden fouisstukken. In 1950 kost zo'n zelfde Japon 80.000 papieren franca oftewel 20 gouden loui*« «tukken. Waaruit volgt, dat de prijs d» helft 1». wel te verstaan, omgerekend in gouden loutsstukken. verge leken bil 1914... Rekent men echter ln pa pieren franc», dan kost «en jurk thana hond»rd maal zoveel als in 1914. terwijl de kosten van het leveneon der houd twee honderd maal zo hoog zijn als in 1914. Het Maison Heim haalt echter nog een wiskundig grapje uit met de faponnen- prijs In 1914 werd van een jurk van 800 gouden francs drie francs belasting gene ven Dezelfde Jurk levert ln 1950 de Franse Lieftinck 18.000 francs op. d.w.z zes duizend maal zoveel al» in 1914. Hiermede is de grote, steed» weer gestelde en totnogtoe nimmer bevredi gend beantwoorde vraag: waarom en voor wie kleedt de vrouw zich? althans wai de ParUlenne uit zeer welgestelde kring betreft, volkomen opgelost. Voor hsar geldt het antwoord: ter wille van de schatkist. In de Inrichting voor 1200 geesteszieken in het Engelse stadje Bracebridge waren slechts drie verpleegsters van de vroegere 150 gediplomeerde zusters overgebleven. Alles wees er op, dat het gesticht moest worden gesloten, maar toen snelden 60 huisvrouwen uit Bracebridge toe om de laatsten der verpleegsters te helpen. Patiënten, die zich vrij goed gevoelen, steken eveneens een handje uit bij de verzorging van de ernstiger patiënten. O Amerikaanse dames en zakenlieden trachten het de arme poes. die gedoemd ls hele dagen in een flat door te brengen, ver van opwindende klauterpartljen op daken en in bomen en jachtavonturen, waarbij op vogels en tpu'zen wordt ge jaagd. zo aangenaam mogelijk te maken. Men kan nu kunstbomen kopen, waarop poee zijn nagel» kan «cherpen (in het welbegrepen belang van de meubels te vens) en op zijn verjaardag wordt het poezenkind verblijd met een Muizenhuls. waarin mechanische muisje» om t» «pelen»; Loretta Young, een van de laatste filmsterren van Hollywood, die nog lang haar cftbegen. heeft haar lokken ten offer moeten brengen op het altaar van de filmkunst. In een nieuwe film moet zij een moderne Amerikaanse huisvrouw voorstellen en dit gaat niet met lang haar. Kort haar ls echter nog niet zó algemeen of de heer Bruce, ook in Los Angeles wonend, knipte zijn vrouw het lange haar af. niet, omdat hij een moderne vrouw verlangt, maar hij wilde zijn echtgenot» minder bekoorlijk ln de ogen van ander» mannen maken.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3