Coöp&talUi KADKKT' il HUNTER DE DOOD VAN Dr LEIDEKKER Techniek helpt de huisvrouwen PANDA EN DE MEESTER-GELEERDE a Corrie, Rinie en Gerda stralen: we krijgen een kedo H Om de vrijheid van hengelen in plas Elfhoeven UI Over Schüonhovens lot was na een kwartier heslist VOORZICHTIGE DUITSE WAARDERING VOOR HET PLAN-SCHUMAN Roercontröle blijft DAMPO Nederlander aangehouden in Marseille Prins Bernhard sprak over het werk van de Niwin Toenemend succes van opzienbarende vinding Laboratorium-methode BEURS VAJN AMSTERDAM AT O AAR. ANNEER. W Drieling Van Os morgen vier jaar 1 iïk-M I11 water algemene verkeersweg Titanenstrijd in reprise E11 Hillegersberg kon vreugdedans maken Rooms Katholieken aan de Paus aangeboden Prettig rijdfn doKt men stellig JAN DEN RIET EERSTE BLAD - PAGINA 2 Ot de door Frankrijk gedane voor.tellen tot een vereniging van de Frenae en Duitse kolen- en staalindustrie voor Duitsland aantrekkelijk rullen zijn, hangt geheel en at et van de vraag, hoe de aan beide partners toegezegde gelijke rechten zullen worden verwezenlijkt. Handhaving van het huidige maximale Duitse staalquotum en van de huidige vorm van het Roerstatuut zullen moeilijk met zulk een gelijkberechtiging in overeenstemming te brengen zijn. Aldus kan in het kort de crltiek worden samen gevat bil de reacties, die het plan tot dusverre in de Westdultse bondsrepubliek heett gewekt. VRIJPya 19 ME! I9M. Voor zover het de politieke aspecten be treft. kan men spreken van een algemeen toejuichen van het plan-Söhuman. Dat het beginsel ervan in Duitsland op tegen kanting zou stoten, kan dan ook moeilijk worden verwacht. Van Duitse 2ijde zijn meermalen soortgelijke denkbeelden ge opperd. Deze onderscheidden zich overi gens in een belangrijk opzicht van het Franse plan, voor zover dit tenminste reeds te beoordelen is. Zij alle gingen er van uit, dat de huidige contróleraad voor het Roergebied tot een overkoepeling der gehele Westeuropese zware industrie zou worden uitgebreid en daarmee in feite als een speciaal op het Roergebied ge richte contröle zou verdwijnen. Van een opheffing van de Roercontröle is echter in het Franse plan nog geen sprake en de meeste Duitse commentaren betwijfelen, of zonder deze opheffing een werkelijk gelijkberechtigd naast elkaar staan van de Franse en Duitse industrie, en even tueel ook die der andere landen, welke tot de Unie zouden wensen toe te treden, practisch mogelijk zal zijn. Het scherpst werd deze bedenking ge uit door de voorzitter van de vereniging van staalfabrikanten, Fugmann, toen hij zei. dat de Roer-industrie voor wat de belangrijkste elementen van haar werk betreft, onder de directe contröle staat van haar voornaamste concurrenten op de wereldmarkt. De eerste reactie der Roer-fabrikanten is overigens een nieuwe aanval op de beperking der Duitse productie tot 11.1 millioen ton staal per jaar geweest, een beperking, die naar hun mening al even min in overeenstemming te brengen was met een Unie van gelijke rechten en daarop vestigde de vicekanselier en Duitse vertegenwoordiger in O.E.EC. en Roer autoriteit, Blücher, de aandacht ook niet met de- politiek van liberalisering van de handel. Een toon van wantrouwen In deze Duitse opmerkingen en in een groot aantal persbeschouwingen klinkt een toon van wantrouwen door jegens de werkelijke Franse bedoelingen. Dit wan trouwen schijnt versterkt, doordat men hier de naam Monnet met het plan ver bonden heeft, de naam vsn degene, die men hier steeds heeft gevreesd als pro motor van de na-oorlogse uitbreiding der •taaiindustrie in Lotharingen. Het Düs- seldorfse Handelsblatt schrijft: „Duitsland kan niet in besprekingen met Franse vertegenwoordigers treden, wan neer de voorbelasting van het staal quotum van 11.1 millioen ton wordt ge handhaafd. De Unie-gedachte kan van Duitse zijde niet zo worden opgevat alsof, na samenvoeging der Duitse en Franse staalindustrie, het ontoereikende Duitse quotum zal blijven voortbestaan en het Franse plan-Monnet zonder wijzigingen op kosten van het Roer-potentieel verder zou worden uitgevoerd". Volgens de leider van de vakgroep der Duitse staalindustrie, dr MÜller, is Duits land door het gemis van moderne wals- installaties en door het feit, dat het ten gevolge van de opgelegde beperking zijn productiecapaciteit niet efficiënt kan benutten, in een positie geraakt, waarin het twijfelachtig is of het zich op een vrije markt zal kunnen handhaven. Dit ondanks het feit, dat het Roergebied nog altijd geldt als de economisch meest gun stige standplaats voor een moderne staal industrie. Waar aan Duitse zijde, ondanks kenne lijk wantrouwen, hoop wordt gekoesterd, dat het huidige Franse plan in de toe komst tot een ontwikkeling kan leiden, waarbij de Roer-industrie een deel van haar verloren terreiq ?ou kunnen her winnen, dan is deze hoop in hoofdzaak gebaseerd op de verwachting van een Amerikaanse interventie. Opgemerkt dient te worden, dat een groot deel der Duitse commentaren het plan niet aan Schuman, doch eerder aan Acheson toe schrijft, waarbij zelfs de veronderstelling wordt geuit, dat het door de Amerikaan zou zijn afgedwongen als ruil voor de voor Indo-China toegezegde hulp. Amerika's invloed Hoe dit zij, van Duitse zijde kan men zich vleien met de gedachte, dat de hier reeds zo lang geuite bedenkingen tegen de door nationale interessen veroorzaakte versnippering der Europese staalindustrie in Amerika niet zonder gehoor zijn ge bleven. Men verwijst hier naar het door de Amerikaanse „Joint committee on foreign economie cooperation" aan het Congres gezonden rapport, waarin het heet: „Het wellicht opmerkelijkste ken merk van het E.C.A.-programma voor de inrichting van breedband-walserijen in Europa is de omstandigheid, dat Duitsland niet zulk een inrichting zal verkrijgen, ofschoon het Roergebied meer natuurlijke voordelen voor de verwerking van staal biedt dan enige andere streek in Europa". Uitbreiding en modernisering der in dustrie moesten volgens het Joint com mittee daar geschieden, waar de voor waarden het gunstigt waren. Dat Ame rikaanse functionarissen en organen in Duitsland terstond het Franse plan zijn bijgevallen en het in deze geest hebben geïnterpreteerd, heeft de veronderstelling versterkt, dat de verrassing uit de koker van Washington stamt. In dit verband wordt hier ook de aan dacht gevestigd op het plotselinge karak ter van de Franse koerswijziging. Nog slechts twee weken geleden verklaarde de Franse Hoge Commissaris Frangois- Poncet namelijk te Hamburg, dat Adenauers plan voor een Fraqs-Dultse economische unie ontoereikend was, aan gezien zonder aansluiting van andere Westeuropese landen zulk een unie de indruk van een concurrentie tegen an dere groepen zou kunnen vestigen. Een en ander doet natuurlijk niet af aan de Duitse waardering voor de geste van Schuman. Het doet echter met des te grotere belangstelling uitzien naar het standpunt, van de overige partners in de contröleraad voor het Roergebied. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. De politie van Marseille heeft de Neder lander D. Klisser gearresteerd. K. wordt beschuldigd van verschillende oplichtin gen, het voeren van een valse staat en onwettig verblijf in Frankrijk. Kliaeer ia na de oorlog uit Nederland verdwenen, omdat hij door de procureur- fiscaal van het Amsterdamse Bijzonder Hof wegens verraad in bezettingstijd werd gezocht. Hij zwierf daarna door België, Frankrijk en Zwitserland en lichtte daar onder aangenomen namen de mensen op. Tenslotte liep hij in 1940 in België tegen de lamp. Hij werd tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld, doch reeds in 1947 wist hij uit de strafinrichting Merxplas aan de Belgisch-Nederlandse grens te ont* snappen. Hij ging daarna in Frankrijk en Zwit serland op de oude voet verder, enkele steden in midden-Frankrijk vormden zijn laatste operatieterrein. Door zich uit te geven voor dokter Martin Maurice, chi rurg van het ziekenhuis te Lausanne, heeft hij ook daar verschillende slachtoffers ge maakt. DE BIESBOSCH ALS FRUITLAND Prachtig centraal gelegen heeft Neder land nog een uitgestrekt stuk goede cul tuurgrond. waar thans slechts 10 mensen per 100 ha wonen, de Biesbosch, drie nu nog hoofdzakelijk grasland en water is. En volgens de directeur van de Cultuurtech nische Dienst te Utrecht, ir F. P. Mesu. zal het nog wel zeven jaar duren, alvorens de Biesbosch kan worden afgesloten en droog gelegd. Daama zal de bevolking ongeveer vertienvoudigd kunnen worden en als fruitland zal deze streek de Betuwe mis schien kupnen overtreffen. Reeds nu worden voorbereldiingen be gonnen voor de aanleg van een wegenstel sel. een waterlopenstelsel en de kernbouw van dorpen. Als boezem voor het storm vloedwater kan de Biesbosch nog niet wor den ontbeerd, want Dordrecht zou bij af sluiting van dit gebied worden geïnun deerd en ook verscheidene polders. Daarom zullen de dijken langs de Zuidhol landse eilanden en de Brabantse wal, benevens die aan de Zuidhollandse zijde worden verhoogd en yersterkt. terwijl bij Werkendam havenwerken moeten komen Nederlands Kamerkoor naar Biarritz Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel heeft de uitnodiging ontvangen om van de zomer aan een muziekfeest te Biarritz zijn medewerking te verlenen. Beroep op offervaardigheid neemt een einde Bij de afscheid8lunch van de Niwin. die Woensdag in de Marijkezaal van het Hotel Centraal in Den Haag werd aan geboden. richtte Z.K.H. Prins Bernhard speciaal het woord tot vertegenwoordigers van de pers. Hij deelde mede, dat het be roep op de offervaardigheid van het Ne derlandse volk thans een einde neemt. Dit betekent geenszins, dat het werk van de Niwin hiermee ophoudt, want er zijn nog vele Nederlandse mannen en vrou wen in Indonesië, in de West en op Nieuw Guin,ea. De Prins verklaarde, dat de Ni win over middelen beschikt om ook voor hen te blijven doen wat nodig is. Terugblikkend op het ruim 3'/*-Jarig bestaan van de Niwin meent de Prins, dat wij tevreden mogen zijn. E werden aan vankelijk fouten gemaakt, maar vele blij ken van dankbaarheid uit Oost en West geven de overtuiging, dat het Niwin- werk goed is geweest. De Prins dankte de pers voor de wijze waarop deze heeft bijgedragen tot het sla gen van het Niwin-werk. Aanwezig waren Ir Otten, de inspecteur van de Demobili satie kolonel Pruys, mr s' Jacob, mr Wei ter. alsmede de hoofd-legerpredikant ds De Kluis en de vertegenwoordiger van de hoofd-aalmoezenier. In de zaal waren aan de wand cijfers aangebracht, die op indrukwekkende wijze het werk weergeven, dat door de Niwin is verricht. 100 Artisten-gezelschappen, 22'/» mil lioen tijdschriften, bijna 1 millioen boe ken. ruim 13.000 muAekinstrumenten, ze ker 1400 radio's, 32 cantinewagens, 2000 km film, 1.600.000 kg sportartikelen, wer den naar overzee gezonden. LANDBOUWCONFERENTIE Overvloed en gebrek gaan. zoals de Ame rikaanse minister van landlbouw consta teert. wat de landbouw en de voedselvoor ziening in de wereld betreft, weer hand in hand. Een van de belangrijkste punten, die op de konjende vergadering van de Inter nationale Federatie van Agrarische pro ducenten (Ifap) zullen worden besiproken, is dan ook dat der landbouwoverschotten. Deze (vierde) jaarvergadering wordt van 29 Mei tot 8 Juni a.s. gehouden, nabij Stockholm. Onze Stichting voor de Land bouw zal vertegenwoordigd worden door een delegatie onder leiding van mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg en heeft enkele onderwerpen van sociale aard op de agenda doen plaatsen: de organisa tie van landarbeiders, het vakonderwijs, social^ voorzieningen en de woningbouw ten plattelande. Voorts zullen onderwer pen betreffende de landbouwcoöperatie ter sprake komen. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesia: s.«. Zuider kruis. 24 Mei; Nieuw Guinea: s.s Riouw, 20 Mei: Ned. Antillen: s.s. Baarn. 23 Mei; Suriname; m.e. Bonaire. 1 Juni. Avondprogramma. Hilv. I (NCRV) 8.15 Reportage; 8.30 Dlbco- nessenkoor; 8.45 Causerie; 7 Nieuws; 7.15 Reg. uitzending: 7.35 Gr.pl.; 7.40 Radiokrant; 8 Nieuws; 8.05 Gr.pl.; 8.30 Haak in; 9 Harp- ensemble; 9.20 Een preekbeurt in Parijs, causerie; 10 Kamermuziek; 10.45 Avondover denking; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. Hilv. II (VARA) 0 Nieuws; 8.15 Felicitaties; 8.30 Voor de Strijdkrachten; 7 Denk om de bocht; 7.15 Pianoduo; (VPRO) 7 30 Causerie; 7 45 Reportage; 7 55 Berichten; 8 Nieuws; 8.03 Boekbespreking; 8.15 Gr.pl.; 8.35 Causerie; (VARA) 9 Verzoekprogr.; 9.30 Hoorspel; 10 Buitenlands overzicht; 10.15 Dansmuziek; (VPRO) 10.40 Causerie; 10.45 Avondwijding; (VARA) 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. ZATERDAG ZO MEI 1950. Dagprogramma, Hilv. I (KRO) 7 Nieuws: 7.15 Gr.pl.; 7.45 Morgengebed; 8 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl.; 10 Voor de kinde ren; 10.15 Gr.pl.; 11 Voor de zieken; 11.45 Gr.pl.; ia Angelus; 12.03 Gr.pl.; 12.55 Zonne wijzer; 1 Nieuws: 1,20 Metropole orkest; 2 Amusements muziek; 2.20 Gr.pl.; 2.40 Koor zang; 3.15 Kroniek van letteren en kunsten; 3.50 Kamermuziek; 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 5 Voor de jeugd. Hilv. II (VARA) 7 Nieuws; 7.15 Octvtend- gymn.; 7.30 Gr.pl 8 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; (VPRO) 10 Causerie; 10.05 Morgenwijding; (VARA) 10.20 Radiofeullleton; 10.35 Voor de arbeiders; 11.30 Gf.pl.; 12 Hawallanmuzlek; 12.33 Trio; 1 Nieuws; 1.15 Gr.pl.; 1.30 De rode tent; 140 Gr.pl.; 2 Voor de jeugd; 2.20 Pro menade orkest; 2.50 Toespraak; 2.53 Gr.pl.; 3 Boekbespreking; 3.15 Kamerorkest; 4 Cau serie; 4.15 Lichte muziek; 4.45 Sportpraatje; 5 Gr.pl.; 5.30 Voor de jeugd. Avondprogramma. Hilv. I (KRO) 6 Amusements orkest; 8.15 Journalistiek weekoverzicht; 6.25 Amuse ments orkest; 6.50 Inleiding Indische missie- week; 7 Nieuws; 7.15 Actualiteiten; 7.25 Parlementair overzicht; 7.35 Pianoduo; 745 Reportage; 8 Nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 Gr.pl.; 8.15 Lichtbaken; 8.40 Gr.pl; 843 Steek eens op, heren; 9 Gevar. progr.; 945 Vraaggesprek; io Populair conoert; 10.35 Commentaar uit de Benelux: 1045 Avond- Hilv. II VARA) 6 Nieuws; 6.15 Propaganda- toespraak; 6.20 Or.pl.; 6 30 voor de Strijd- nu voor iedereen Dat de techniek ook voor de huisvrouw werkt, weten wij allen. Op een Ameri kaanse tentoonstelling moeten zelfs een automatisch dienstmeisje en een mecha nische huisknecht te zien zijn geweest. die de vrouwen zowat alle werk uit handen konden nemen. Dat bericht lijkt wat overdreven. Maar hoe het zij, van tijd tot tijd ontmoeten wij op huishoudelijk gebied werkelijk opzienbarende vindingen. Talloze vrouwen hebben in het laatste jaar kennisgemaakt met de verbluffende werking van het Actief Wit, dat is ver werkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Het goed wordt vele malen witter en helderder, dan iemand ooit voor mogelijk hield. Kleuren hernemen hun luister, textielweefsels worden blijvend soepel en zacht. Actief Wit stelt de huisvrouw name lijk in staat tot het z.g. „optisch bleken". een methode, die tot voor kort alleen in chemische laboratoria kon worden toegepast. TOEN DE BOEF HONNEPON nu iédereen uitnodigde de handen maar eens omhoog te steken, bedoelde hij daar óók Panda en Professor Kalker mee; en aangezien het geen prettig gezicht is om 20'n machine-pistool op je gericht te zien, stonden nu al spoedig alle betrokkenen vlijtig naar boven te wijzen. „Hahahiho!" zei Chi Fon (want dat was zo zijn manier van lachen). „Mooi-mooi maken handje op! En nou oudwijsman vertellen gaan doen tot ikke alles-allemaal weten doe van al die machinerie en als hij niet vertellen doen, dan mijn Honne- pon maken hem kogels in de oudwijshoofd!" Dat was duidelijke taal, nietwaar? Zelfs de Geheime Agenten Nooitgedacht en Fijntjes wisten nu precies waar zij aan toe waren. „Deze persoon is een waarlijke spion!" fluisterde Nooitgedacht tot zijn collega. En Fijntjes siste: „Dan moeten wij ons onmiddellijk terugtrekken! Vluchten! Wij mogen ons niet met spionnen bemoeien! Afmars! Over!" Na deze belangrijke woorden keerden zij zich beiden als één Geheim-agent om en gingen er met rappe passen vandoor! „Vlucht maken! Schiet doen!" schreeuwde Chi Fon opgewonden. En aangezien het Honnepons beroep was om te schieten, deed hij er ernstig zijn best voor. Maar wat zou er nu gebeuren? Het pistool weigerde! Honnepon trok en duwde uit alle macht en staarde intussen in de loop om te zien of hij de fout zag maar neen, niets hielp. Kapot! krachten; 7 Artistieke staalkaart; (VPRO) 7.30 Bijbellezing; 7.45 Causerie; (VARA) 8 Nieuws; 8.03 Actualiteiten; 8.12 Varia; 8.15 Tiroolse muziek: 142 Hein Festein; 845 Ge var. progr.: 9.45 Socialistisch commentaar; 10 Sextet: 10.25 Hoorspel; 1040 Amusements muziek; 11 Nieuws; 11.16 Gr-pl. Radioprogramma 3e HJn. 7 VI. Br.: Nieuws: 7.05 Verzoekprogr.; 7.30 Kron.; 740 Gymn. 7.50 Gr.pl.; 8 Nieuws; 8.05 Concert; 9 Eng. L. P.: Nieuws; 9.10 Verzoek progr.; 10 Orgel; 10.30 Eng. H. S.: Regent Orch.; 11 Eng. L. P.: Orkest; 12 VI. Br.: Gr - pl.; 12.30 Weerber.; 12.32 Orkest Ferrari; 1 Nieuws; 1.15 Gr.pl.; 2 Fr. Br.: Verzoekprogr.; 2.30 Zang; 3.30 Five Melodians; 4 Faust Symph.; 5.05 Nieuws; 5.15 Accord.; 5.55 Econ. overzicht; 6 Jazzmuziek; 6 30 Voor de sol daten; 7 Nieuws; 7.30 Liederen; 7.80 Fr. Br.: Nieuws; 8 VI. Br.: Omroeporkest, met zang sol.; 9 Actualiteiten; 9.15 Jazz; 9.30 Ork. Kenny; 10 Nieuws; 10.15 Verzoekprogr.; 11 Nieuws; 11.05 Jazzmuziek; 11.30 Lichte mu ziek. Radioprogramma 4e HJn. 7.55 Weer; I Fr. Br.: Nieuws; 8.10 Concert; 9 VI. Br.; Nieuws; 9 05 Casinoconcert; 10 Lux.; Le Ménage en Musique (VI.); 11 Eng. H. S.: BBC Welsh Oroh.; 12 Cubaans Rhythm ork.; 12.15 Variety Bandbox; 12.55 Weerber.; 1 Nieuws; 1.10 Something to sing about; 1.35 Mijnwerkersorkest; 2.05 Cricketultsl.; 2.10 Sandy Macpherson; 2.40 Riders of the Range; 3.10 BBC Northern Orch.; 4.15 Eng. L. P.: Rio Tango ork.; 443 Fr. Br.: Ens. Bill Alexandre: 5 Ber. en Interview; 5.10 Ens. Bill Alexandre; 5.15 Eng. L. P.: Jazzmuziek- 6 Fr Br.: Voor de soldaten; 8.25 Eng. H. s. Those were the days; 7.15 Eng. L. p.: Radio journaal; 7 25 Sport; 7.30 De Ierse minstreel en BBC Revue ork.; 8 Cone, o.l.v. Stanford Robinson; 9 Starlight Hour; 945 Piano; 10 Nieuws; 10.15 Two men In a car; 10.20 Gol den Slipper Club; 11.50 Nieuws. Een nieuwe begroting voor Overzeese Rijksdelen De minlfter van Financiën heeft a, voorzitter der Tweede Kamer meden, deeld, mede namen, rijn desbetreffend! ambtgenoten, dat het wetsontwerp tot vaststelling van het hoofdstuk Overzeess Gebiedsdelen der rijksbegroting voor het dienstjaar 1950, krachtens machtiging vin Hhre Majesteit de Koningin, wordt inge trokken. Aan Hare Majesteit heeft de minister mede namens zijn desbetreffende ambU genoten, verzocht de wetsontwerpen tot vaststelling van de hoofdstukken XIIIA (Unie-aangegeiegenheden) en XIIIB (Uniezaken en Overzeeee Rijksdelen) der rijksbegroting voor het dienstjaar 1950 aan de Tweede Kamer te doen toekomen. ONREGELMATIG KOERSVERLOOP. w Amsterdam. 17 Mei. Hef koersverloop ter beurze was vandaag onregelmatig. Voor de cultuuraandelen werd een flink deel van de gisteren geleden ver liezen Ingehaald. Daarna luwde de belangstelling, doch ds stemming werd om 2 uur weer vriendelijk dot "«Pen de koersen weer een kl«|- nigheld achteruit, doch al met al waz hit koersndveau speciaal voor cultures toch hoger don gisteren De leidende soorten bo«k ten per saldo een winst van ongeveer twee a drie punten. Op de lndustrlemarkt was de animo zeer gering. De voornaamste soorten bleken tegen slot goed prijshoudend te zijn. Op de scheepvaartmarkt vielen weinig op. merkelijke verschillen te constateren; stem ming prijshoudend. Officiële ooterlns van de V»r v d. Effectenhandel WOENSDAG 17 MEI t ged en bied 5 ged. en laten bieden f laten ACTIEVE OBLIGATEN V K Heden Nederland 1948 81100A 100A Bel Cert 100'/. ïootf 1050 ree Si 100'/. 100V. 1947 Si-3 98f498At'/»S 1896-1908 S 98'98'/. 1937 S 97'/. 97'/. 1947 8 1000 I 98'/. 98A invest Cert I 99'/«§99s/»ttA 1962-84 S 99'/. 99 iè NWS Si 81 81 Soimrcer 100 lOO'/.f lOO'/rf Nd Ind '37 A 3 Grootbk '40 8 93 97'/.f OBLIGATIëN Bandoeng 70 Batavia 4 65[ Gelder! '49 3 100' Rott '37 l-S Si 101'/. ZHoll '38 2e S 100A FrGroHpbk SilOO'/i Nat Hpbk Si 100A Rott Hpbk 3i lOO'/a West HpNO 8i 100'/. RottSchhpb SèlOO Bergh&.lurg 34103'/» Levers Zp 8i 103'/. Stokvis Si 107'/» Bat Petrol 81102'/» Kon Petrol Si 104 Amst Ol 100 8 137'/i Witte Krul» 80136'/4 Amst "47 3t 8 100'/» Nd47'37ll000 3«103'/» PhlllpstlOOO 841069 AANDELEN Amst Bank 163'/. Eacompto Bnk 61'/» HollBkUn cA 213'/. JavaBk 500 cA 120 100'/i 101*/. 100 A1 ïoo'/.f 103V4 103'/. 107'/. 102'/. 104'/. 137»/. lOO'/i 103'/. 106'/. 1(52"* 60 215'/. V.K Heden MljFINst Herat 96§ Mierla&Zn v 125 NBkvZAfr 500 178 NedMlddstbk 100t Rotterd Bank 170 Slavenb Bank 115'/» Twents Bk cA 168 Zuidh Bank B 109'/» Rdam BelCona 1849 Alhatr Sut>erf"5 Alg Norit 283 Allan Bi Co 78 Amst Ballast 142 Breda Mach 138 Bronswerk 132 BUhrmann Pap 164'/* Dikkers ree. 115 Drie Hoefijzers 158[ DRU 147t EMF Dordt 1311 Emb F 81 Hth 125'/* Gouda Apol K164 Gruyter de oA 155 Heemaf a 162'/i Helnek Biet A l7® Hero Coos A 156*/« Hoek's M&Zst 225 HollKunstz I A 180[ Int Gew Beton 146t Int Kunst IndU3'/» Int Viscose C 142* Kempkei Mf 89 Klinker Isol 33* Kondot 250 Kon Ned Zout 331 KonVer Tapijt 253 Kwatts Choc 205 Letterg Adam 230t Meelf Ned Ba 228 NA Autob Vre 120 Nd Gist Splr A 285 Nd Scheepsb 130'/. Nljma 232§ RnmmenhrtHer 157* 184*/. 170V. 141 139 133 106'/* 177 156[ 147f 175 157f 224 V.K Hadao Rott Droogd A 284 Rouppe vdV A 132 Schelde NB A 117'/. Stokv 500-1000 159t Stork A 136 VerBllk 1000 A 173'/* VqrPhar Fa A 100 Werkspoor A121'/* WUers Ind A 2l2t ZwanenbOrgA 193'/*t Anlem NB A 50t N-Ind Gas A 50'/* BorsumiJ A 90 IntCr& Hd R dl44'/*9 Llndeteves A 9öf Gem ElgW&W 153 Arendsburg A110f Besoekl A 130{ Sedep 112* MIchArnold A 85f Ngombezl A 276 Albert Heön A 200 Blaauwvrles A113 Ne MIJ Walvis 90'/«t Thomsen A127 ZeeKSa 1000 A 86[ Dell Spoor A 309 N-f Spook A 14'/»9 Mndoera pA 14f Sem Cherlb A fl'/. Alweco ree. 54 N-A Flttln ree 70 70f CERTIFICATEN VAN AMERIR AANDELEN Am Smelt Rel 57'/* 57'/i Anaconda Cop33iV 33'/»tA| Bethleh Steel 113'/. 1 Gen Motor 86'/*9 fnt Nick of Ca 28'/. Kenntfcot Coo 30*/. Rep Steel 33*/* Stand Brands 1 6 Un Stat Steel 98A 117'/. 1M1/. 1389 17St 97'/. 210'/* 193'/» 45f 55'/. 88 144 90| 152'/. 198| 1129 91t 128t 30'/i 13 114'/.f 88'/. 28'/. 56H 33f/. 5tt 101 rit Serv Comt79'/»78'/»excl MldCont Comp 47'/'8 Shell Union N Vork Cent 14'/* Pennsylv Rr 18'/* fanadlan Pac 15'/* 14»/. 18'/* 15'/* "Inngatte 2'/« ACTIEVE AANDELEN V.K. E.K. L.K Kol Bk A 55 559 80 N-l Handbk A 81 NdHandMU cA 142 140'/» AKU 4 169 170'/» 170'/. Bergh&Jurs A 311 312 Berkel Pat A 112'/» 112 Calvé Delft cA 129t 127 Centr Sulk A 1749 173 Fokker A 121 121 Gelder Pap A 157 157 KNHoogov cA 155 154'/» Lever Bros cA 203'/« 203'/» 203t'/» Ned Ford A 289 288 Ned Kabel A 270 271f 226 Philip» A 225'/» 225'/»0 Wllton-Fljen A 147'/4 145'/» Billlton 2e f A 203 209 256'/» 255»/. Kon Petr A 281 282'/»3'/»9 282-'/» Kon Petr oA 280'/» 280'/» Moeara En A 475 475 Amst Rub A 114'/» 118f9 117'/*t8 Bandar Rub A 117 115'/» V K. E K. 30[ 52[ 90'/* 45 44 Dell Ba Ru A Kend Lemb A Lampong Sum O-Java Rub A Oostkust cA Serbadj Rb A VerlndCult A Holl Amltjn A 159 JavChlnJap A 104*/* KNSM NBt A 128'/. Kon Paket A 115'/* NdSchUnle A 123'/. Ommeren Sch 181V» Rott Lloyd A 126 St MH Ned A 138'/* HVA A 110 lava Cult A 59' N-l Sulk 0 A 88 VerVorstC A 25f OellBatMi) A 90f Dell-Mtsch eA 103'/* SenembahM A 91[ OIVERREN "HlllAC NB A 142'/* Lit 97 92'/. 29' 81'/i 90f 46 42* 159 104'/* 128t'/. 11« 122'/* ff 125'/* 140 112t4 58 83» 28'/.t 90 10fl'/»7 104f/« 140 114-5'/» 14) Er blijven drie personen over: de admi nistratrice Ella Vlietema, oud 27 jaar, ongehuwd. Tamelijk forse, donkere vrouw met een prettig, levendig gezicht. Een kalme natuur. Vervolgens de concierge: Petrus van Brussel, oud 47 jaar, gehuwd, vader van twee dochtertjes. De kleine, bleke man draagt een bril met ronde gla zen. Dienstklopper. Ten slotte de ama nuensis: Willem Esman. oud 25 Jaar, on gehuwd. Vlotte^ blonde jongeman met brede schouders, een athletenfiguur. Inspecteur Zopanje drukt op de bel van het laboratorium. Binnen een minuut zal de amanuensis in de directeurskamer zijn. Dan kan het onderzoek beginnen. Esman. die voor het raam staat te wachten tot men van zijn diensten gebruik wil maken, hoort de zoemer. Eindelijk weer wat te doen. Wat zou men van hem willen Een verhoor misschien Wat on zeker komt hij de kamer binnen, waar de Inspecteur hem verzoekt te gaan zitten. Esman heet U, nietwaar 7 Ja, inspecteur. oorspronkelijke Nederlandse roman door OLIVIER VAN BRAKEL Esman, u was de eerste, die de moord ontdekte. In de eerste plaats: waarom ging u naar deze kamer De amanuensis kijkt op. Ik wilde aan de directeur vrij vragen. Overmorgen trouwt mijn zus. Juist. Klopte U toen U binnen kwam? Ik klopte. Wat hoorde U toen? Niets. En ging U toch naar binnen? Inderdaad. Ik wilde het deze middag beslist nog vragen. Dr Leidekker pleegde onverwacht weg te blijven. 'tWas moge lijk dat hij morgen de gehele dag weg bleef. En wat zag U toen U binnenkwam? Ik zag Dr Leidekker in zijn stoel, zoals U hem waarschijnlijk ook nog wel gezien zult hebben. Ik dacht dat hij onwel geworden was en vroeg hem daarom, of hij een glas water wilde hebben. Wat deed U daarna? Ik haalde juffrouw Vlietema Inspecteur Zopanje maakt enige aan tekeningen. Hoe stond U tegenover dr Leidekker? De amanuensis bedenkt zich geen ogenblik. Ik had weinig met hem te maken. Dat is geen antwoord op mijn vraag, m'n waarde. Voorzover ik met dr Leidekker in aanraking kwam, heb ik altijd in goede verstandhouding tot hem gestaan. De inspecteur kijkt de amanuensis een ogenblik nauwlettend aan- HU is diploma tieker dan ik vermoedde, denkt hij. Toch probeert hij nog wat los te krijgen. Was meneer Leiddkker U sympa thiek? Dat vraag ik mij nooit af ten op zichte van mijn superieuren. Meneer Steeman begrijpt, dat Zopanje zo nooit iets verder komt. Hil staat zacht op en verlaat de kamer. Spreek nu vrijuit, zegt Zopanje. Ik hoop niet, dat U het me kwalijk neemt, inspecteur maar meneer is ook één van mijn slperieuren. 't Is best mogelijk dat hij ldirecteur wordt. Ik begrijp jej teijn ik mocht dr [was heerszuchtig en c. Een tyran eigenlijk, iet haantje van de 1 en met alle winden 't niet immoreel was, hij dood is. kijken elkaar aan. Om eerlijk Leidekker ni« gemakzuchtig Men noemde toren: meewaaii zou lk De V Een gevaarlijke zinsnede, amice, zegt inspecteur Zopanje langzaam, je wekt op die manier verdenking, waar geen grond voor verdenking behoeft te zijn. Dat wil nog niet zeggen, dat ik dr Leidekker vermoord heb. Daar had ik al heel weinig reden toe. Wie dan wel? De mensen die wat meer met hem ln aanraking kwamen. Ik werkte niet onder hem, maar onder meneer Wijmans en meneer Van Bemmelen. Esman zwijgt opeens, 't Is alsof hij voelt dat hij teveel gezegd heeft. Kan ik je morgen op school vinden, als ik je nodig heb? vraagt de inspecteur. Ja, U kunt mij morgen de hele dag hier vinden, tenzij ik ziek mocht zijn. Denkt U dat daar kans op Is? Nee, ik ben bijna nooit ziek. Goed, dan kunt U gaan. De amanuensis staat op, maakt een lichte buiging en verlaat de kamer In specteur Zopanje kijkt hem na. Hij ia iets van hem te weten gekomen, niet veel, maar toch wel nuttige dingen, concludeert hij, terwijl hij zijn stenographische aan tekeningen doorleest. Tevreden is Zopanje wel over dit verhoor. Hij kan niet weten, dat de amanuensis de volgende dag niet op school zal zijn Meneer Steeman is verdwenen. Een ogenblik geleden verliet hij de direc teurskamer, omdat hij voelde dat zijn aanwezigheid Esman belette vrijuit te spreken. Inspecteur Zopanje wacht een paar minuten op hem, doch als hij niet verschijnt, zoekt hij er verder niets achter en drukt op het knopje „con cierge". 1* Leidekker moet zeer op zijn {emak gesteld zijn geweest. Er zijn drie noppen, die de amanuensis, de concierge of de administratrice waarschuwen in de directeurskamer te komen. Ja, ik dacht al. meneer de Inspecteur, zegt Van Brussel zeer drukdoende, als hij het vertrek binnenkomt, ik dacht al, ik zal maar niet naar huis gaan. want de Inspecteur zal me nog wel willen horen. Niet waar Iemand als ik, die het van zo dichtbij meegemaakt heeft, kan altijd een belangrijke getuige zijn. Veel heb lk na tuurlijk niet te vertellen, want de moord heb ik niet gepleegd. U begrijpt als huisvader De inspecteur tikt met zijn potlood op het blad van het bureau. Met een droog geluid breekt de stem en daarmee de woordenstroom af. Van Brussel, waar was JU toen de moord gebeurde De ogen achter de ronde brllleglazen worden groter. Ik was in de conclergekamer. Merkte Je daarvoor iets «erdachta Van Brussel aarzelt. Nou vraagt Zopanje ongeduldig* Er wés wel iets, inspecteur, meer ja. weet u Vooruit, kerel, kom er mee voor de dag I Zopanje wordt ongeduldig. Hij springt op van zijn stoel en loopt naar lïet riiiB- De concierge, die voor het bureau stond, draait zich verschrikt om Vanmorgen, inspecteur, vanmorgen wasde deuropen. Na het relaas van de concierge stsst Zopanje voor de boekenkast het gebeurde nog wat te overdenken. Terwijl hij near de boeken kijkt, laat hij de gebeurtenissen van deze morgen nog eens aan zich voor bijgaan. Hij bemerkt tot zijn grote vre"'" de, dat er enige aanknopingspunten zijn- dé geopende deur. de handelsreiziger. Het verhaal van de concierge was interessant, hoewel er echter ook veel kwaadsprekerij bij zat. De inapqeteur bekijkt even de drie blocnotevelletjes, waarop hij zijn aanteke ningen heeft gemaakt en loopt dan op het bureau toe. Als hij op het knopje drukt, hoort MJ de zoemtoom uit de adminietrstiekamer. Een ogenblik later staat Ella Vlietema in de deuropening. Even leest Zopanje ver bazing in haar blik. _f Is er iets van uw dienst, inspecteur 1 vraagt ze dan kalm. Ik wil u enkele vragen stellen. Juf frouw. Gaat u even zitten. (Wordt vervollS- VRIJDAG 19 MEI 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLrAD - PAGINA/S als fipeclg wordt ete IE IS ER Zaterdag jarig? Het antwoord laat niet lang op zich wachten. In voor juichen de drielingzusjes Van Os uit de Vrouwensteeg Gouda's eerste drie ling want we hebben er twee die mor sen hun vierde verjaardag zullen vieren en die er zelf allang van overtuigd zijn, dat dit een belangrijke dag is En als moeder Van Os vraagt, wat ze die dag krijgen, dan vertellen ze er meteen bij: ..een kedo". Wat dat zal wezen, is nog het geheimpje van vader en moeder. Alleen de verras sing van oma hebben ze al gekregen: kijk maar eens wat een mooie nieuwe jurkjes ie alle drie aan hebben. Net als alle andere kinderen is de drie ling Rinie. Gerda en Corrie met weinig tevreden Met een handje vol snoepgoed zijn ie al dol gelukkig en ze exploiteren zakelijk ook: eerst gebruiken ze het „lgoed en als de verleiding te sterk eten ze er wat van op. Maar ze hou den van meer dingen dan van snoepgoed alleen. Van hun poesje bijvoorbeeld. Als de bezoeker hen daarmee ziet sjouwen, denkt hij onwillekeurig: 't zijn zelf ook net '"ze^ zijn weinig veranderd in het laatste Jaar. Natuurlijk wei groter geworden, dat wijst het gewicht wel uit. maar Corrie. Rinie en Gerda zijn nog precies eender in hun doen en laten. Rinie is de levendigste, zij trekt steeds de aandacht en is een vrolijke spring-in-'t veld. Maar cijfer Ger da en Corrie niet weg. Want de drie zusjes doen eigenlijk alles samen. Voor moeder Van Os is dat wel eens lastig, want, zegt ze ik loop altijd te zoeken. Als één iets heeft, een potlood bijvoorbeeld, dan wil len dé twee anderen er ook een hebben Mgdan moet ïk maar gaan zoeken. Krijgt 911 van de drie éen snoepje, dan houdt ze gelijk haar handje al op voor de beide Zo leren de kleine meisjes dus al 1 ook aan anderen te denken en te delen. die een of twee kinderen heb ben en die daarmee hun handen vol heb ben, «uilen zich allicht afvragen: hoe speelt de moeder van de drieling het toch wel klaar om drie kinderen zoet en schoon te houden. Maar moeder Van Os en wie kan het beter weten? zegt: het valt wei mee. ze amuseren elkaar, al is het natuur lijk wel een hele zorg om hen alle drie eender te kleden. Op den duur Taken de meiskes echter wel een beetje „uitgestudeerd" in hun spel letjes en daarom gaan ze waarschijnlijk in September naar de kleuterschool. Vrijmoedig begint Rinie te vertellen •ver de „bjoejoe" (vertaald: broedse) kip, dié achter het huis in een hok zit en dade lijk vallen haar zusjes haar bij. Wat de één vergeet te vertellen vult de ander wel Ophogen van berm aanbesteed Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land hebben Woensdag in het Rijnland huis te Leiden aanbesteed het ophogen van de binnenberm van de oostelijke kade langs het stroomkanaal te Gouda. Inge komen veertien inschrijvingen. Laagste inschrijver W. Sliedrecht te Waddinxvecn voor 17.300, hoogste inschrijvers Gebr. de Jong te Breukelen voor ƒ34.750. Uitbreiding zwemgelegenheid gegund B. en W. hebben het uitbreiden van de zwemgelegenheid langs het stroomkanaal bi] de Julianasluis. omvattende het ma ken van een kinderbad, een bad voor on geoefende zwemmers en het maken van ig éénpersóons kleedhokjes. gegund aan P. de KWaadsteniet te Gouderak, laagste inschrijver. Voor 59.260. HOUT ONTVREEMD. De politie heeft een Goudse chauffeur aangehouden, die ten nadele van een meu belfabriek hier ter stede, waar hij werk zaam was. geregeld hout heeft weggeno men. De waarde van het gestolene be draagt ƒ175. Burgerlijke Stand Geboren: Hetty Charlotte, d. v. D. Brou wer en A. Lammertse, Burgvlietkade 55; Hendrikus Michielius. z. v C. Lagerweij én A. C. Holthuijsen, Nieuwe Haven 6; Geertruida Adriana. d. v. B. P. van den Bosch en A. Verkadc, Kon. Wilhelmina- weg 369: Arend Willem, z. v. A. W. Wendte en J. van Tuijl, woonark: Gerar- dus Maria. z. v. G. Steenbergen en A. A. van der Sloot. v. Heusdestraat 17: Roland Henri Lambertus, z. v. G. M. G. Gooden en J. A. M. van Kessel. Kattensingel 54; Antonia, d. v. E. van Hemert en A. J. Looijen. Vlamingstraat 14; Wilhelmina Helena Antonia. d. v. N. Tuijthof en A. M. H. Strijbos, Turfmarkt 123. Getrouwd: H. J. de Jong en Th. M van de Leur; D. den Haag en A. Engelhard; R Bergsma en H. Veenstra; C. J. Kranen donk en H. Moser; A. C Slaman en E. de Kroon: C. W. van Reenen en C. van der Linden; C. H. de Vries en J. Luynen- burg. Overleden: Sijna de Jong, wed. van J. M. de Weger. 87 j. Uit vroeger tijden e Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden De Goudsche Vleeschhouwerij. welker statuten bij Koninklijk Besluit zijn goed gekeurd en die mitsdien als rechtspersoon is erkend, zal op 3 Juni worden geopend. In de plaats van de heer E. J. de Leeuw, die zich heeft teruggetrokken, is tot sla ger aangesteld de heer H. C. Calis te Zwammerdam. 50 Jaar geleden lüt Schoonhoven Na aanbesteding voor de Dronwaterleiding alhier heeft de ge meenteraad gisteren besloten te gunnen aan C. P. W. Dessing te Gouda de gebou wen voor ƒ43.550, aan George Wilson te s Gravenhage bet buizennet voor 28.000 «n aan Kinderlen Co te Amsterdam de machines voor ƒ6.995. 25 jaar geleden Het gebouw van de Rijkskweekschool •an het Doelenplein te Schoonhoven Is thans zo goed als geheel gereed. De Rijks normaallessen zullen spoedig naar dat ge bouw worden verplaatst. De Rijkskweek school zal op 1 September officieel wor den geopend. Geallieerde controle op Duitse publicaties Krachtens een Dinsdag door de hoge commissie goedgekeurde wet moet iedere Duitse uitgever van een boek, tijdschrift, courant of geschrift een exemplaar ervan gratis aan de geallieerden verstrekken, verder zijn volgens dezelfde wet omroep- atstions verplicht om een gramofoonplaat van een uitzending van politiek of infor- no J karakter ten minste drie maanden na de uitzending te bewaren en deze plaat verzoek van geallieerde vertegen woordigers te laten horen. Filmverhuur kantoren moeten eveneens op verzoek nun films vertonen. aan jen het poesje moet er natuurlijk ook bijkpmeiy Als het een beetje protesteert 1 tegen manier waarop het beetgepakt wortit en wegspringt uit de kleine hand- 1 vordt het kort en goed in een rokje j^voerd en het poesje moet het wel I H<?e komt Rinie (Inie noemt ze zichzelf) I aan dat blauwe oog? Ze hebben toch niet I gevdchten? Dat is ondenkbaar en moeder geeft dan ook de verklaring: ze hebben achtfer t huis een eigen schommel en toen één Van de kinderen daarop zat, is Rinie er tegenop gelopen. Net op haar verjaardag heeft ze dus een „versierd" gezicht. Zo iets was nog nooit eerder voorgekomen t Is een zonnig driespan, dat daar in de Vrouwesteeg woont. Alleen krijgt de Vrouwesteeg niet al te veel van hen te zien. Ze kunnen beter achter dan voor het ^xxSPe'en' °°r<Leelt moeder, want ze neemt liever geen Tisico met het oog op het verkeer. T.m 21 Mei 10—12.30 en 1.30—5 uur Museum Hei Catharlna Gasthuis: Tentoonstelling schittlerwerken Cornells van Leeuwen (Zon dag geopend 24 uur). 19 Met 7.30 uur Zeugestraat 38: Spreekbeurt ds H J Grlsnigt 20 Met 3 uur Mussenhuls: Afscheid G. Mar tens als directeur clubhuis. 20 Met uur Concordia: Feestavond Sport vereniging Spoorwegen Gouda, optreden ca baret-gezelschap Bond van Spoorweg Ont- spanningsverenigtngjn. Bioscopen Schouwburg Bioscoop: Verloren grenzen (met Beatrice Peurson en Mel Ferrer), Thalia Theater: De Bat (met Richard Baschart en Schott Brady). Reünie Bioscoop: The window (met Bobby Drlscoll en Barbara Hale). Aanvang: 3. 7 en 9.15 uur; Zondag: 3. 5. 7 en 9,15 uur; volgende dagen 3 en 8 15 uur. Apothekersdienst Steeds geopend des nachts alleen voor recepten: Apotheek E Grendel alléén Prins Hendrikstraat 15c en J Rond. Kleiweg 78. Rinie, Corrie en Gerda verdiept in hun spel. Deskundigen zeggen ja Is de plas Elfhoeven een bevaarbaar en vlotbaar water? Daarom gaat het in het principiële geding, dat het Centraal Ne derlands Hengelaarsverbond heeft uitge lokt middels een overtreding door de voor zitter van de Goudse afdeling, die zich liet bekeuren wegens het hengelen zonder vergunning van de rechthebbende. De achtergrond van deze uitgelokte bekeuring is. dat de hengelaars van mening zijn, dat het hengelen ten onrechte aan een ver gunning is gebonden en daarom een po ging doen de plas Elfhoeven tot een vrij viswater te doen verklaren, zodat zij geen vergunningsrecht meer zullen behoeven te betalen en dat zal het geval zijn indien de rechter de plas Elfhoeven als een be vaarbaar en vlotbaar water beschouwt, omdat daarin het hengelen vrij is. Er is in de zaal van het Goudse kan tongerecht al stevig over deze kwestie gedebatteerd, maar tot een uitspraak kwam het nog niet. omdat de rechter eeq nader onderzoek heeft gelast over de vraag of de Elfhoevenplas bruikbaar is om als algemene verkeersweg te worden aange merkt en ook hiertoe is bestemd. Ter beantwoording van deze vraag wa ren Woensdag als deskundigen gedagvaard de bouwkundig opzichter van de Provin ciale Waterstaat te dezer stede, de heer D. L. de Jong en de opperwachtmeester J. C. de Leeuw van de Rijkspolitie te water, alhier. De heer De Jong besprak eerst de be grippen bevaarbaar en vlotbaar. Vlotbaar wil zeggen, dat er op een water een vlot op de kracht van de stroom moet kun nen varen zonder door menselijke, me chanische of windkracht te worden voort bewogen. Een water is, aldus de bouw kundig opzichter, bevaarbaar en vlot baar als het voldoende breedte, diepte en stroming heeft. Op de plas Elfhoeven is (het met de voorwaarden voor de breedte en de diepte in orde, maar niet ten aan zien van de stroming. Is de plas Elfhoeven een openbaar vaar water? De deskundige was van mening, dat de vaarwegen Waarschijnlijk door het gebruik opénbaar zijn geworden, zonder dat ze officieel openbaar zijn verklaard, omdat in Zuid-Holland een legger van wa terwegen niet bestaat Hij wees er op, dat de gemeente Reeuwijk een verordening heeft tot heffing van rechten op Elfhoe ven als water voor de openbare dienst be stemd. Ook de andere plassen zijn. waar schijnlijk openbaar. De wegwijzer voor de binnenscheepvaart, uitgegeven door het ministerie van Waterstaat, noemt de route GoudaBodegraven en ook de jsijverbin- dingen naar de Plassen bevaarbaar en vlotbaar water. De Breevqart staat in ver binding met de Plassen, men kan er met een boot komen. Ook de ophaalbruggetjes tussen de Plassen wijzen er op, dat het hier om water gaat, dat voor scheepvaart is bestemd. Op de vraag, of de plas Elfhoeven bruik baar is als algemene verkeersweg, ant woordde de heer De Jong; Ja. voor kleine schepen. Is hij, vroeg de kantonrechter, mr J. A. van Bronkhorst. ook voor algemene verkeersweg bestemd? Getuige: Het water wordt wel als openbare waterweg beschouwd. De opperwachtmeester van de Rijks politie verklaarde, dat de plas Elfhoeven dient voor de scheepvaart, aj is deze be trekkelijk gering en al kunnen er alleen kleine schepen komen. Er is een beurt- dienst en bovendien zijn er diensten voor personenvervoer. Na deze verklaringen, waarmee de hen gelaars ongetwijfeld in hun schik kunnen zijn, was het woord aan de ambtenaar van het Openbaar Miqjsterie. Deze eiste, om dat zonder vergunning is gevist, 7,50 boete. Na al wat hij. in vorige zittingen al heeft opgemerkt, concludeerde de heer C. Mis set, de «dviseur van het Verbond, die als gemachtigde van de voorzitter optrad, dat de Elfhoevenplas een bevaarbaar water Is en het bewijs daartoe ontleende hij aan de gegevens in de wegwijzer voor de bin nenscheepvaart, die mededeelt, dat er bij het Reeuwijkse en Sluipwijkse Verlaat per jaar tweeduizend schepen binnenkomen maar er bij Bodegraven slechts honderd uitgaan. Er blijven er dus negentienhon derd in het tussengedeelte rond de Plas sen en dat betekent een jaarverkeer van 30.000 ton. De heer Misset concludeerde hieruit, dat gesproken kan worden van een algemene verkeersweg. Ook het feit, dat er tussen de Plassen bruggen liggen, die beweegbaar zijn, wijst op doorlaat van vaartuigen en daarmede op de bestem ming van het water tot algemene ver keersweg. Ook de aanloopremmingen bij de bruggen duiden hierop. Dit alles toont, dat het water voor de binnenscheep vaart van belang is en bestemd is voor algemene verkeersweg. De gemach tigde beriep zich ook op de destijds ge wezen uitspraak inzake de Vlist, die. hoe wel aan weerskanten afgesloten, tot een bevaarbaar en vlotbaar water en daar mede tot vrij viswater is verklaard. De heer Misset concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging en verzocht overigens, zo de rechter een andere opvatting heett, een zodanige uitspraak, dat hoger beroep moi gelijk is. Hoe de rechter er over denkj. zal hij over veertien dagen bij schriftelijk vonnis mededelen. Oogkleppen Wie kiespijn heeft, gaat gewoonlijk niet naar dé kapper en zo leek het. dat de Goudse stalhouder, die ten strijde is ge trokken tegen de bepaling in de politie verordening. die het gebruik van oogklep pen voor paardén verbiedt, met zijn be zwaren aan het verkeerde kantoor was. Hij was bekeurd, omdat zijn paard oog kleppen had gedragen en aangezien dit nu eenmaal in de politieverordening is ver boden en het feit vaststaat, zal hij moeilijk aan een veroordeling kunnen ontkomen. Wil hij iets bereiken, dan zal hij een an dere weg moeten volgen en zich dienen te wenden tot de wetgever, dat is in deze de gemeenteraad, met het verzoek de be paling te veranderen, waarbij het uiter aard aanbeveling verdient de zaak eerst eens met B. en W. te gaan bepraten. De rechter wees trouwens deze weg aan de stalhouder en diens deskundige, de ad ministrateur van de centrale commissie voor het organiseren van hippische con coursen, die zich in de loop van het ge sprek hippoloog noemde, wat de gedachte opwerpt, dat hij zich op het terrein van de hippologie beweegt. Hetgeen dan de première is van een nieuw woord, wat in elk geval goed klinkt. Tegen de bepaling in de politieveror dening was het hart van de stalhouder als dierenvriend in opstan'd gekomen. In de overweging ten aanzien van het voor schrift wordt het gebruik vai$ oogkleppen onnodig en kwellend genoemd, maar met deze opvatting was hij het helemaal niet eens. Een paard kan achteruit zien, en daar het de neiging heeft te vluchten als het iets achter zich bemerkt, acht de stal houder het verbod van oogkleppen gevaar lijk voor het verkeer. Als het dier oog kleppen draagt, is het gedwongen vooruit te zien en dat is voor paard en verkeer veel veiliger Geen dierenvriend, zo zei hij, kan oogkleppen accepteren en dat hij een dierenvriend is, daarvoor staan zijn naam en faam borg, zoals de deskundige onderstreepte. De rechter wees er op, dat de bepaling is gemaakt op verzoek van de Nederlandse vereniging voor dierenbescherming en dat deze organisatie van dierenvrienden er an ders over schijnt te denken dan de stal houder. Maar daf is hier niet aan de orde, voor- en tegerfstanders van een bepaling ir bij de wetgever zijn. moeten niet bij de rechter, maar bij 1 De stalhouder en zijn deskundige werd dus de weg gewezen, maar zij schenen toch van mening te zijn, dat zij bij de rechterlijke macht succes kunnen heb ben, want zij spraken van hoger beroep en cassatie, hetgeen uiteraard overbodige moeite is, omdat geen enkel argument is aangevoerd de kantonrechter wees er op voor onverbindendverklaring van de politieverordening. In elk geval willen zij de zaak doorzet ten, het is hun goed recht. Om alle ge legenheid te geven zal de rechter over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. De eis was 2 boete. De harde wet In een gezin te Gouda overleed zestien jaar geleden de man. Moeder bleef met de kinderen zitten en om in het levensonder houd te kunnen voorzien begon zij een Advertentie i --I Export-Virginia SchoonhovenHiliegersberg 1—-3. Een betere spelopvatting en vooral een hoger tempo zijn de wapens geweest, waarmede Hillegersberg zich door de spanning van twee beslissingswedstrijden tot voor de deur der derde klasse heeft gedrongen. Schoonhoven heeft moeten ondervinden wat deze wapens betekenen en welke kracht daarvan kan uitgaan. Het moest den. hoe de vele Hillegersbergse sup- verdedlgers. Al toonden zij zich beweeg lijk en deden zij dikwijls aardige dingen. Een kwartier is het initiatief aan Schopn- hoven gebleven. Toen werd het enthou siasme gedoofd door het derde Hillegers bergse doelpunt, dat opnieuw op rekening der Schoonhovense verdediging moet wor den geschreven. Het kwam op zo'n mo ment. dat twee. drie man op een aanval ler afrenden, waardoor de rest vrij spel kreeg en voldoende tijd om hun taak voor te bereiden. Midvpor Sandwck kreeg zo de bal in vrije pdsitie. Hij gaf een tam schot, dat keeper Van Dam nYaar half verwerkte en sloot de aanval af met een geslaagde reprise (0—3). Daarmede was de strijd beslist. De élan. SPORTNIEUWS Voetbal. Weer twee beslissingen in Afdeling Gouda Gouda 4 is er bijna De Afdeling Gouda benutte de Hemel vaartsdag voor een inhaalprogramma, maar zelfs nu nog konden wedstrijden we gens terreinafkeuring niet doorgaan. In de reserve le klasse kwam Gouda 4 tot het kampioenschap, maar dit is nog of ficieus, omdat de overwinning tegen Wad- dinxveen 2 niet vaststaat dopr het toe wijzen van een protest, waardoor twintig minuten moet worden overgespeeld. Wint Gouda 4 a.s. Zondag van VEP 2 dan is het in ieder geval kampioen, want dan is het restant van Waddinxveen 2—Gouda 4 zonder betekenis en behoeft niet meer gespeeld te worden. Er vielen twee beslissingen. Schoonho ven 3 werd kampioen van 2B. waardoor het naar de reserve le klasse promoveert. In 2C eindigde, doordat ,0NA 7 een punt behaalde. Boskoop 3 op de laatste plaats, hetgeen degradatie naar de derde klasse betekent. De uitslagen zijn: le Klasse: UNIO—Boskoop 1-2. Reserve le klasse: Gouda 4Gouderak 2 7-1. 2e Klasse A: Boskoop 2—Gouda 5 2-2. 2e Klasse B: ON A 6Schoonhoven 3 1-3; Gouda 6—Nieuwerkerk 2 2-3. 2c Klasse C; ON A 7—Stolwijk 3 4-4. 3e Klasse D: Gouda 7Haastrecht 4 5-3, GSV 6—Groeneweg 3 2-3, ONA 8—Zwer vers 3 1-3. 3e Klasse E: Gouda 8—WSE 2. WSE niet opgekomen. .,Ammerstol" won wisselbeker Ammerstol is gisteren winna*r gewor den van het tournooi, dat Groot Ammers elk jaar organiseert. Het kreeg daarvpor de wisselbeker van Groot Ammers, dat hen? twee jaar lang in bezit had gehad. De uitslagen waren: Groot Ammers Ammerstol 02, Bergambacht—V.V.E. (Nieuw Lekkerland) 1—2. Verliezersronde: Groot Ammers—Bergambacht 2—3. Finale: Ammerstol—V.V.E. 42. De tussenwed- strijd tussen de junioren van Groot Am mers en Ammerstol eindigde in een 31 zege voor Groot Ammers. <fouase dle de wedstrijd Olympia opstroomden om hun clubgeno- J 7A3 aard[g had gen wederzijdse aanvallen, waarin Hillegei berg het bes,te deel had. 'konden weinig meer boeien Even voor tijd kreeg inval ler Looren de Jong, die kort na het begin de robuste De Boer had vervangen maar weinig presteerde uit een pass van rechts de gelegenheid de Schoonhovense nul op het scoringbord weg te werken. Maar toen was de zon voor zijn club al ondergegaan en stonden de Hillegersbergse supporters al op het veld om met hun clubgenoten de vreugdedans te beginnen. porters na afloop het veld van het Goudse zo aardig had gemaakt was er uit en de ten op de schouders te nemen en het moest beseffen, hoe voor de tweede maal na de bevrijding de poorten van de derde klasse het opnieuw zonder de Schoon hovense blauw-witte dubvlag zullen moe ten stellen. De weg naar het tournooiveld der pro minente vierde klassers en de in degra datiegevaar verkerende derde klassers. die voor beide candidaten over Krimpen cn Gouda ging. is voor Schoonhoven in de tweede étappe onbegaanbaar gebleken. De ervaring in de eerste en na verlenging met blanke stand geëindigde beslissings wedstrijd is voor de blauw-witten geen lesje geweest, waaruit zij lering hebben |,f*cr»nPriK VHL1 NpflPTlHlinSf' getrokken. Wapens als een doelmatiger VC&CIICHK Vdll HCUCHdUUM tactiek en vooral snelheid, konden zij niet hanteren en wanneer zij het probeerden, bleken ze aan de verkeerde kant te zijn geslepen. Dan was hun spel te kortzich tig van opzet, kwamen ze in de voorhoede mensen te kort. die voor'meer stootkracht hadden kunnen zorgen, maar zich angst vallig met de verbindende taak van de middenlinie bezighielden. Daardoor had den de Hillegersbergse verdedigers met hun spil Christense aan het hoofd vol doende ruimte om zich vrij te bewegen en elke situatie op de essentie te beoordelen. Want Schoonhoven is niet minder in de aanval geweest dan zijn tegenstander. In de eerste helft zelfs een half uur achter een. Dat was na een periode, dat twee fouten van de backlinie keeper Van Dam voor onbegonnen werk hadden gesteld. Na twaalf minuten gleed Kok over een .Hillegersbergse pass. waardoor Van Vliet vrijelijk kon scoren en twee minuten later door onhandig opstellen en aarzelen van Oskam, waardoor midvoor Sandyck in een ommedraai de bal rustig op zijn schr (Van onze Romeinse correspondent). Vanmorgen is in de Clementina-zaal van het Vaticaan, uit naam van geheel Room:' Katholiek Nederland, aan de Paus. ter ge legenheid van zijn vijftigjarig priester jubileum, een radio-zendstation aangebo den. Dit geschiedde door de symbolische aanbieding van een maquette, welke het comité, dat vorige week Maandag per K.L.M.-vliegtuig aankwam, heeft meege bracht. Op uitnodiging van Monseigneur Daamen, vertegenwoordiger te Rarme van het Nationaal Comité voor het Heilig Jaar waren ongeveer dertienhonderd Neder landse bedevaartgangers en tien journa listen bij de plechtigheid aanweÉig. Minister Van Schaik voorzitter van het ommearaai ae aai comité, hield een toespraak in het Duits, kon nemen "'.„„S welke door de Paus eveneens in hjt Duits werd beantwoord. De maquette, op een twintigste der ware grootte, geeft een goede indruk van de zender, die bestemd is voor uitzendin gen op ultrakorte golflengten. Gezien de grote^kracht. 100 KW. kan men veilig aan nemen dat de Vaticaanse radio weldra in de gehele wereld gehoord zal kunnen worden. Aanvaring op de Schelde Donderdagmorgen omstreeks zes uur zijn op de Schelde ter hoogte van Vlis- singel, twee Franse vaartuigen met el- in boteing gekomen. Het zijn het ischip Hadrumete, komende van Antwerpen en met bestemmihg Rouen en de trawler Vertprairial, komende van Frankrijk met Vlissingen-haven tot be stemming. De Hadrumete liep schade aan de voor steven op en moest op de rede van Vlis- singen voor anker gaan. Het andere vaar tuig liep op eigen kracht de haven bin. wel de zon voor Schoonhoven deden schuilgaan, maar het toch inspireerden tot een goed volgehouden offensief, dat tot de rust zou duren. Van Putten, 'n beweeglijke linksbuiten met een goede kijk op spelverdeling. wierp zich op als gangmaker en inderdaad kwam het Hillegersbergse doel onder zware druk te staan. v. d. Horst en Eegde- man doken geregeld voor het doel op om keeper Jongste op zijn kunnen te beproe ven. maar kwamen dikwijls fantasie en volharding te kort om hun plannen uit te voeren Eens probeerde Van Putten het zelf met een keihard schot van flinke afstand, dat linksback Kolf lang zal heu gen. Zijn hoofd was toevallig ter plaatse om het doel voor doorboring te redden, v. d. Horst kwam een keer met spil Christense op de hielen alleen voor de keeper, maar was van deze kans zo be duusd. dat hij de bal beleefd ln de handen van Jongste wipte. Twee kansen, waarvan iedere adspirant zal dromen. Dat Schoonhovense offensief werd voortgezet in de tweede helft, maar ér kwam ongeacht een bal tegen de lat en een kopbal van Stam geen resultaat uit. Duidelijker nog dan voor de rust bleek de eenzijdigheid in de Schoonhovense aan valsopbouw. waarbij men teveel op v. d. Horst en Van Putten rekende, die echter gevangen zaten in de schaduw van hun Dif is het eerste elftal van Haastrecht, dat in de vierde klasse kampioen werd en nu met Olympia. R V.C. en Stolwijk gaat spelen om een plaats in de derde klasse. V.l.n.A eerste rij G. Kompier. A. Baan. H. Boer, W. de Wild, A. Kompier, tweede rij C. VersteegA. Bakker, M. Versteeg, Jac, Smits, W. den Besten, P. Reichard. op een nieuwe flets. ook een rijwiel Telefoon 3697. kruidenierswinkel. Zij slaagde, de familie vond een boterham. Nu is de vrouw ge storven en daarom drijft de zoon, die al enige jaren moeder hielp, de zaak, waarin een bestaan zit. Maar nu is de vestigingswet de zoon op het lijf gesprongen, hij heeft geen ver gunning. De nieuwe eigenaar is met de studie begonnen, doch het valt niet mee, hij leert niet zo snel en pas in 1951 zal hij examèfi kunnen doen. Tot hij de ver gunning Heeft, mag hij feitelijk de zaak niet drijven en de rechter vond het toch wel hard, dat er voor dergelijke bijzondere gevallen geen uitzonderingsbepaling be staat, omdat het hier toch niet gaat om een stilletjes vestigen van een zaak, maar om de voorzetting van een familie-eigen dom, waarmede een broodwinning is ge moeid. De gemachtigde, mr J. L. J. A. van Mechelen, wees ook op het bonafide ka rakter; het is een bestaande zaak, waar van de voortzetting niemand schade doet. Een ïabrikant is nergens aan gebonden, een winkeliertje wel. De man verdient z'n boterham en mag hij de zaak niet drijven, dan staat hij op straat. Nu kan men wel zeggen, dat hij zich moet associëren met iemand, die wel een vergunning kan krij- gep, maar de omzet is voor twee monden te klein en dan kan geen van beiden er van leven. De raadsman noemde dit wel een zeer moeilijk geval en hij verzocht de grootste zachtmoedigheid te gebruiken. Wet is wet en daarom viel aan een ver oordeling niet te ontkomen. De rechter legde drie rijksdaalders boete op, dezelfde straf, die de winkelier al eens had ge had. Het O M had in verband met de omstandigheden niet meer dan tien gul den gevorderd. Stuurman stond in dienst van de bezetter De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak in de zaak tegen de 43-jarige voormalige stuurman bij de grote vaart F J. M Aben, die gedurende de bezetting als kapitein op een kustvaartuig de dienst onderhield tussen Nederland en Zweden. Bij sententie van het Amsterdams Bijzon der Gerechtshof werd Aben tot 20 jaar I gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Aan requirant was ten laste gelegd, dat I hij in de jaren 1943 en 1944 in Nederland en Zweden als V-man ten voordele van de I vijand werkzaam zou zijn geweest. De procureur fiscaal bij de Raad con- j cludeerde 4 weken geleden bij behande- 1 ling van deze zaak tot verwerping van j het beroep. De Raad heeft Aben tot 16 jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Goedkeuring Benelux wacht op nieuwe Belgische reuring Naar uit Brussel wordt gemeld, zal. zo- I dra in Juni a.s. een nieuwe Belgische re gering is gevormd, deze in vergadering bijeenkomen om de conventie van de economische unie tussen België. Neder- I te keui j land en Luxemburg goed te keuren. De Unie zou dan van kracht wolrden op de vastgestelde datum 1 Juli. Mocjit nog geen nieuwe regering zijn gevormd, dan zou de Voor-Unie met een maand worden ver lengd. Daar de Britse en Amerikaanse Hoge Commissarissen vóór de wet op de re organisatie van de Westdultse zware in dustrie hebben gestemd, is deze on danks de Franse bezwaren hiertegen van kracht geworden. Franse troonpretendenten mogen terugkeren Met 320 stemmen tegen 179 met alleen de stemmen van de communisten tegen heeft de Franse nationale vergadering het verbanningestatuut van 1880 afge schaft. De graaf van Parijs en prins Na poleon Bonaparte mogen thans wqpr het Franse grondgebied en de stad Parijs be treden. De volksrepublikeinse afgevaardigde Huttin-Desgrees, stelde voor de verban ning op te heffén en zijn partijgenoot Chautard verdedigde de motie met de strijdkreet derFranse revolutie „alle mensen zijn vrij geboren en gelijk voor de wet". Henri d' Orleans, de graaf van Parijs, die met zijn echtgenote en 11 kinderen te Lissabon woont, stamt in rechte lijn af van Lodewijk de heilige en Hendrik IV van Navarre. Europese samenwerking Frankrijk en Engeland hebben gisteren de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking) verzocht, de Verenigde Staten en Canada tot toetreding uit te nodigen Verklaringen van de Ame rikaanse en Canadese ministers van bui tenlandse zaken tijdens de conferentie in Londen wettigen de verwachting, dat ook na beëindiging van' het Marshall-program ma in 1952 de financiële en economische hulp aan Europa op enigerlei wijze wordt voortgezet. Dit kan geschieden door deel neming van deze staten aan de O.E.E.S. Het Britse ministerie van financiën heeft bevestigd, dat het nieuwe voorstellen heeft gedaan in verband met de geprojecteerde Europese betalingsunie. Mr Stikker zou over deze nieuwe voorstellen tevreden zijn. Aanvulling Schepenwet Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp, dat de mogelijkheid opent de Schepenwet van toppassing te doen zijn voor grotere schepen van de Neder landse Antillen. Het toezicht volgens deze wet zal niet geschieden door Nederlandse ambtenaren, doch door ambtenaren, benoemd door de gouverneur van de Antillen. Bij deze regeling blijft de mogelijkheid open, dat volledig gebruik wordt gemaakt van de kunde en ervaring, door de Neder^ landse scheepvaartinspectie opgedaan, mede in het bijzonder in verband met de internationale samenwerking in zake de veiligheid ter zee. Nederlandse leerkrachten In Indonslt- Djokja Is in principe bereid, alle Neder landse onderwijskrachten van de Ver. Staten van Indonesië over te nemen. De de bereidheid van de betrokkenen om in dienst van de republiek over te gaan en naar de voorwaarden, die zij stellen. KERKELIJKE MUTATIES. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Reeu wijk, Ter Aar en Kamperveen C. v. d. Bosch, cand te Vreeswijk; te Hoogeveen C. C. T. Postma te Den Bommel. Aangenomen naar Twijzelerheide J. de Olde, cand en hulppred. te Roswinkel, die bedankte voor Bovensmilde (toez.). Bedankt voor Woudenberg Jac. Ver maas te Amersfoort; voor Heerlen H. Bardeloos te Lutten. Geref. Kerken. Beroepen te Vries H. I M. Kuitert, cand. te 's Gravenhage; tt Blija A. Quak te Burum; te Wilsurq I (Graafschap Bentheim) H. Tien te Ihrhove.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2