o f SM w wStóSr COUD5CME COURANT Lijker MIJNRAMP IN HET RUHRGEBIED EIST 70 SLACHTOFFERS Explosie van mijngas ER naar mk Utrecht Met de Karei Doorman de tfitvaartbasis de tjes gekleed ÏAN1NG PROCES •n, (stomen) tot en :elfde week weer Oefening Activity PERSOON 7» Westerling wordt niet uitgeleverd Oorzaak Wie zal dat betalen? te Makassar IN BERGEN OP ZOOM WACHT EEN GEZIN 150 Meter puin Ml West-Nieuw-Guinea zal KSEMA Hiep, hiep, hoera, Nederland 4’ i» ca Het voorspel van de Westerse vlootoefeningen Kappersonderwijs moet vrij blijven 7^^™ GROOT GOUDA Samenwerking tussen K.N.I.L en Indonesiërs Vacantiespreiding voor lagere scholen Dinsdag gaat Bertha op de boot Sneltrein Parijs—Rome ontspoord terugkeren tot Indonesië, zegt Soekarno Maandag 22 Mei 1950 1RDAG 20 MEI 1950. 89ste Jaargang No 22983 per week per maand Postrekening <8400 per kwartaal VAN 3-3 l—l ij •graa e> dai de ui heeft het keui ^atantie het stai tot de 80 MENSCHEN WEKKEH beki iel. Telefoon 4169. betimmering n. dik vast 114 graverstraatweg addinxveen. igeveer tsman ir het Ier, oband In deze krant! ak een pr. product 'riplex en Fineer IUS Tel. 3720 Chef-Exploltatlai D DE KLERK X 2'/. 7-0 1—2 _co- luitse van pre- ise de de mijn- e. behoorlijk ge- tnetmogelijkheden au Bril. Claee de iero-metaal hechi laag zuivel xilver jen mee 5 comni ordelijk hiep. •foeh leven hun iede- want die kan inderd laatste )e bats mar» uaa»» p hei- met Jieuw-I ikorr-”’ is in de samen- vol- ingen jrden De twintigduizend er uit In de 510de Staatsloterij, le klasse, ia op nummer 17265 de ƒ20.000 gevallen. hyp verband en/of s zekerheid i tot imene ng op wijze den nach, dag gehel vele- reiken. hun eige„ heer Droi maakt. De nog mede, den. die opvraagbaar maanden i laar vast laar vast 9 Dahl- irbij 32 Naar de Dail nesië v Zont het heeft Westerl zal woi Dinsdag. Gimson nesische Westerling pleegd. di digden. klaarlichte c’~- rij Meppel) een u» mende weduwe markt terugk. coekers de deur imer was een rit waren de iting zón isen- ver- trs- -- De bestuur in storend, omdat zijn om één alger. de opleidin( 'igende van ons V! toch wacht. In een ai hebben berust, op ons kind. Wi,, maar ons geluk is wij Bertha niet in haar vijf broertjes en zusj^» zal een opluchting voor ons zijn eenmaal op de boot zit. Zaterdagavond heeft zich in een steenkolenmijn te Gelsenkirchen- Rotthausen in het Ruhrgebied een hevige ontploffing voorgedaan, waardoor, volgens de laatste gege vens, 70 doden zijn te betreuren en 34 arbeiders werden gewond. Men meent, dat zich geen slachtoffers meer in de mijnschacht bevinden. De lijken der slachtoffers zijn ge borgen. Zodra het nieuws van de ontplof fing bekend werd, haastten ver wanten van de mijnwerkers zich naar de schacht om zekerheid te krijgen over het lot van hun zonen en mannen. Men neemt aan, dat de explosie, die op 930 meter diepte geschiedde, door mijngas is ver oorzaakt. L ering Mij. >or haai inspectie met nadruk verklaard, dat Indonesische volk is, dat de letaieft tengevolge van het op- iheden van het Nederlandse Op het centrum „Buitenzorg” heeft Koningin Juliana Zaterdagavond in de kring van hoofdleidsters en commlssa- ressen van het hele land de padvindsters- belofte afgelegd. Met de linkerhand in die van de presidente van het N.P.G., ■mevrouw Van Nispenvan Wely en de rechterhand op de padvindsters-wereld- vlag legt H.M. hier de belofte af. Eén van de tientallen slachtoffers van de mijnramp te Gelsenkirchen wordt door de Kompels op een brancard weggedragen. Op klaarlichte dag Is in de Werkhorst (vlak bij Meppel) een inbraak gepleegd. De daar wonende weduwe S., ontdekte toen zij van de markt terugkeerde, dat ongewenste bezoekers de deur hadden geforceerd. In de kamer was een kastje opengebroken en daaruit waren de spaarcenten van de (weduwe f2600) verdwenen. De politie is er nog niet in geslaagd de dader te pakken >uw De Hert het onedel; jOr hen en igische geschil n beetje gereeer- jenen. die nadere in- vinnen en die zich van •zin op de hoogte wil rijke tijden, die zij in iten doormaken en na hun repatriëring zij door de gelukkige igen van de laatste dagen nog .„eten en zij vrezen hun belangen van hun kind te zullen schaden. jer zij thans reeds de sluier zouden „plichten, die nog over deze zaak rust. Natuurlijk zijn wij blij met de uit spraak van het gerecht te Singapore, ver zekert ons vader De Hertogh. maar wij hedden toch eigenlijk niet anders ver wacht. In een andere uitspraak zou ik niet Wij hebben toch het recht Vij zijn blij met de uitspraak ik is nog getemperd, zo lang la ons gezin bij ons en bij sjes hebben. Het als zij i Aneta rie. niet geheel geuni, n’et geïdentificeerd zi; iele meters afstand schoten. jven te Makassar vooral het itagnatie. paciteiten om na e worden gesteld de Volkskrant meldt, zal volgens ily Tel. Westerling niet aan Indo- .v worden uitgeleverd. Dit besloot idag de gouverneur van Singapore, die Indonesische verzoek om uitlevering ft bestudeerd. Men neemt aan, dat rling naar Nederland uitgewezen orden, misschien rèeds aanstaande De gouverneur Sir Franklin was van mening, dat de Indo- regering niet heeft bewezen, dat r civiele misdaden heeft ge- Jie zijn uitlevering rechtvaar- /diverse 4 m.m. dil<)maten Critiek op ministerieel besluit Naar aanleiding van het Woensdag ge publiceerde bericht, dat de minister van Economische Zaken sedert 1 Maart 1949 de uitsluitende bevoegdheid voor het af nemen van de kappersvakexamens in handen heeft gelegd van de Vakraad voor het Kappersbedrijf. delen de besturen van de Stichting „Kappersvakopleiding en Kappersvakexamens” mede, dat zij met verwondering hebben kennis geno men van de beroering, dat er tussen drie organisaties van Nederlandse Kar’“"*> patroons, die al geruim! conflict over de bevoegd nemen van kappersvakexamens en de uitreiking van een vakdiploma, in prin- cipe overeenstemming zou zijn bereikt Het bestuur merkt op, dat de Stichting I Vakraad voor het Kappersbedrijf in huidige samenstelling geenszins repret tatief is te noemen omdat hierin i schillende stromingen in het kappei bedrijf niet zijn vertegenwoordigd. 1 ontijdige publicatie lijkt het bestuur het huidige stadium zeer er besprekingen lopende vorming te komen van bond, die de examens en de oj een voor alle partijen bevredig had kunnen oplossen. Op uitnodiging van de Kon. Ned. Mid denstandsbond aan de Ned. Kappersbond, KAMPIOENSCHAP NEDERLAND Limburg la—•Heerenveen Ajax—Maurits Ensch Boys—Blauw Wit PROM. EN DEGRADATIE West II NeptunusEmma Noord Zwartemeer—Friesland -Zuid I De Valk—De Baronie Zuid II Sta ndaard—Juliana jen met de Johan Maurits. Om kwart Her waren beide schepen uit Rotter- »a zee, en de uit Den Helder ge- - -chepen sloten zich in de kielllnle iet vlaggeschip aan. De koers lag elijk naar de Straat van Dover. en van Zaterdag waren vice-admiraal Willinge herinneringen werden de in 1949 gehouden Zerity". Indertijd was de raai sir Roderick MacGregor relhebber, thans is dat de vice-admiraal. Zulks ?rse militaire verwachten, djjt combineerde oefenir lootvoogd zullen woi Minder -vind Weerverwacihtinig. meegedeeld door het KNMI, in De Bilt, geldig van» Maandag avond tot Dinsdagavond Matige, later tijdelijk zwakke West en Zuid In de nanacht i mist overigens half tot zwaar voornamelijk in de Zuidoost?”' het tand enkele verspreide bu»« lere nacht overigens weinig ver. temperatuur. 23 Mei Wassende maan Zon op 4.33: onder 20 41 t Maan op 9 40; onder I IT wind tussen hier en daar bewolkt met «otelijke helft van buien. Iets koe- ig verandering van Ikskrant meldt, zal volgei Westerling niet aan Ind< uitgeleverd, •uverneur van sche verzoek eerd. Men ir Ned< isschien gouvernt meni Roem over R.T.C. en eenheidsstaat Mr Moh. Roem, de Hoge Commissaris der V.S.I. in Nederland verklaarde in een onderhoud met een correspondent: ..De invoering van de eenheidsstaat in Indonesië zal geen invloed hebben op de overeenkomsten der Ronde Tafel-Confe- rentie, want de veranderingen, die zich in Indonesië thans voltrekken, zijn een binnenlandse Indonesische aangelegen heid. Ook het unitarisme in Indonesië zal deze overeenkomsten respecteren en er zal geen verandering komen in de samen werking tussen Indonesië en Nederland in het bijzonder en Indonesië en de wereld in het algemeen". tamens sü irlandse Kappers- buiten. ie tijd strijd in een Daar de opleiding in Nederland nog ïgdheid tot het af- grondwettelijk vrij is, acht het bestuur i het immoreel zich door het doen goed- i keuren van toelatingseisen, het alleen- recht te verschaffer en een grote beleids- I fout van het ministerie van Economische Zaken aan deze toelatingseisen goedkeu ring te verschaffen. De Stichting betoogt, dat ieder, die voldoende bekwaamheid bezit om zich aan het vestigingsexamen te onderwerpen, daartoe in de gelegen heid moet worden gesteld, ongeacht de opleiding, welke hij daarvoor heeft ge noten. Zij blijft zich vo’-komen bevoegd achten tot het opleiden voor de kappers vakexamens en van alle examens, waar aan geen erkenning ingevolge het Vesti- gingsbesluit Kappersbedrijven is verbon den. Zij verzorgt het vakonderwijs op 22 vakscholen aan 1021 leerlingen. Deze uit schakeling, zo heet het in de circulaire, is niet in overeenstemming met de vroe gere opvstting van de Minister, dat geen monopolies behoren te worden ingescha- De woordvoerder van het ministerie van Voorlichting der V.S.I. heeft Zaterdag avond het volgende medegedeeld: „In de afgelopen dagen hebben de Nederlandse Instanties. zoweF in Nederfand als in In donesië, hun uiterste best gedaan de we reld te doen geloven, dat de gebeurtenis sen te Bandoeng, de opstand van Aziz te Makassar, de kwestie Ambon en de on geregeldheden te Makassar op het ogen blik. geheel buiten de vprantwoordelijk- heid van de Nederlandse regering staan. Deze instanties doen eveneens al het mogelijke om aan te tonen, dat de rege ring der V.S.I. geen eis tot schadevergoe ding zal indienen in verband met het optreden van eenheden van het Neder landse leger te Bandoeng, te Makassar en op Ambon. Hierbij zjj het niet het schade zal b< treden van eenl leger”. lijs en precies rapport ver- je tot on| parool. ige voelt meer le bereiding van alorigche waarde »rgt ..handwerk”, met research komt beter kaasproduct. i mooi exportpro- ist zal de concur- Prijg ld cent per nummer L f,M EENDRACHT MMSJ MOH Onze speciale correspondent aan boord van de Karei Doorman, het Nederlandse vlag geschip van de westelijke vlootoefenlngen, seint ons: Het Nederlandse smaldeel, dat aan de vlootoefenmgen van de Westerse unie zal deelnemen, is op weg naar de baai van Douarnenez, het ont moetingspunt van de schepen van Engeland en Frankrijk. Activity heeft deze oefening als naapi ge- .kregen, en hoewel de plannen eerst Jjh Douarnenez zullen worden ont vouwd, weet iedereen reeds dat deze oefeningen inderdaad heel wat activiteit te zien zullen geven. De onderzeeboten, die uit Portland zul len vertrekken als Woensdag de gecom bineerde oefeningen beginnen, hebben hun bestemming al zo ongeveer bereikt. Hr Ms Karei Doorman. Jacob van Heemskerk, Marnix en Johan Maurits van Nassau ploegden Zaterdag door het Kanaal. Heden, Maandagochtend, hoopte het smaldeel voor Douarnenez aan te komen. Het afscheid van Rotterdam, waarvan de eerste H.B.S. het vliegkampschip heeft geadopteerd, was zo hartelijk als men zich maqr denken kon. Op de kaden waren vele belangstellenden aanwezig, en boven dien was er veel zon en wéinig wind. Toen de Karei Doorman los was van de wal en zijn reis begon, werd het schip gevolgd door de Jacob van Heer kerk. De Marnix was reeds om twa! uur naar zee vertrokken uit Den Held! de vlieger binnenloodst, zelf de landing in de paar honderd laatste metfers niet bekijken. De batsman haalt fiem met gebaren binnnen en op hem moet de vlieger het volste vertrouwen stellen. Een dreigende buiklanding Daarbij kan van alles gebeuren. Zo ontbrak extra spanning Zaterdagmiddag niet, toen een ’jonge luitenant ter zee- vlieger het landingsgestel van zijn Firefly niet naar buiten kon krijgen. Vier Fireflies waren die ipiddag gestart voor een korte oefenvlucht. Zij kwamen op het korte vliegdek met 30 mij! wind op de neus los. en een kwartier later brom den zij weer het vliegdek tegemoet voor de landing. Om beurten landden de eerste en de tweede machine die even moest wachten, omdat de barrier van de eerste niet tijdig genoeg was weggenomen maar de derde bleef op enige hoogte rond cirkelen. zonder dat de wielen naar bene den kwamen. Als een lopend vuurtje ging het over het vliegdek. dat er Iets plet in orde was Een lek in de olieleldlng sëheen de automatische neerlating van het lan-' dingsgestel ónmogelijk gemaakt te hebbeny Uiteraard heeft de Firefly een noodinstal- latie. waarmee het landingsgestel ook met de hand naar beneden kan worden ge draaid. Het is een veiligheidsklep, die de vlieger vertelt: schrik maar niet, pomp maar met de hand, want een buiklanding is zo leuk niet, al voer je die uit op het als uitwijkhaven opgegeven vliegveld van Portsmouth. Honderden paren ogen volgden in ge spannen verwachting de jonge blonde vlieger, toen die laag over de Karei Door man zijn rondjes trok en met zijn duim paar beneden wees. De Karei Doorman zei: dat snappen we. dat ding is kapot, maar later bleek, dat hij had willen vra gen of zijn poten nu uit waren of niet. Dat had hij ook op de lichtjes van zijn dash-board kunnwn zien Uiteindelijk kwamen de wielen toch heel langzaam naar bulten en de batsman wenkte hem met zijn gele borden naar het vliegdek, waar de tweede remkabel al pakte Die avond was de jonge vlieger toch wel trots op zijn ervaring die hij rijker was geworden. Zondag was het rustig zonnig weer toen het smaldeel door het Kanaal voer In de buurt van St Cltharinapoint. Een kerkdienst werd gehouden In de liftput. begeleid door de koperblazers van de marinierskapel Bij de koffie genoten wij van warm krentenbrood. De laatste twee Fireflies van Valkenburg, die de oefenin- gen zullen bij wonen, werden aan boord terzijde van geloodst en vannacht werd koers gezet iele plakken L naar Douarnenez. Te»en middernacht werd meegedeeld, dat de reddingsploegen in hun werk zeer bemoeilijkt werden door gebrek aan zuur stof. De ploegen bleven de gehele nacht doorwerken om zich door 150 meter puin te graven, waarachter hun kameraden zich bevonden. Ofschoon onmiddelHjk na de ontploffing de branddeuren werden gesloten, moesten de mijnwerkers in de andere gangen zich haasten om uit de mijn te komen, omdat de hitte zo groot werd, dat de lucht niet meer In te ademen was. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. Het onder zoek daarnaar duurt voort. Voor de mijn zelf bestaat geen verder gevaar. De ramp in de mijn va^i de Dahlbusch- mijnbouwmaatschappij is op één na de ergste, welke na afloop van de oorlog in Duitsland heeft plaats gevonden. De ergste was die te Kamen, in Westfalen, wdarbij. eveneens tengevolge van een ontploffing, in Februari 1946 400 mijnwerkers om het leven kwamen. Het laatste ernstige ongeluk in de buschmiin geschiedde in 1943 waar miinwerkers het leven verloren. De Dahlbuschmijn. een der kleinste In het Ruhrgebied. is Belgisch eigenddm Er werkten ongeveer 4.000 man In. In het gehele Ruhrgebied wordt over de ramp gerouwd. Velen der slachtoffers zijn afkomstig uit het plaatsje Rotthausen. Vier leden van één gezin ter plaatse kwa men om het leven Een dergenen. die de ramp overleefde deed er vijf uur over om na de ontploffing de aardoppervlakte te bereiken, waarbij hij over de lijken van zijn gedode kameraden moest klimmen. Bij de opening van de .week tot voork< men van ongelukken”, in het Westdulti parlementsgebouw, gaf de minister arbeid. Anton Storch, mede namens sident dr Theodor Heusse en bondskam lier dr Konrad Adenauer, uiting aan dienste gevoelens van medeleven met gezinnen van de slachtoffers der ramp. De minister deelde mede dat zich In 1949 in de Duitse Industrie gemiddeld per maand honderdduizend ongeWken hebben voorgedaan Hij deed een "roep op werkgevers en werknemers om vol ledig samen te werken bij het in acht ne men van alle veiligheidsmaatregelen. De familie De Hertogh aan het Emmaplein te Bergen op Zoom heeft de laatste weken niet over belangstelling te klagen. Die belangstelling gaat uit naar haar hervon den kind Bertha, waarvan z|j thans bijna acht jaar gescheiden is en dat thans nog in Singapore verblijft. Doch de heer en mevrot die dankbaar zijn voor - van zovelen met deze vooi kind toch eigenlijk zo trag!” nis staan nog steeds een veerd tegenover degt formaties komen inwi de reacties in het gezin op de hoog len stellen. De moeilijke tijden, di< Indië hebben moet de angstige jaren in Nederland, zijn mededeling niet verge! en die wanneer opllchtf- De sneltrein uit Rome, waarin zich tal rijke bedevaartgangers, merendeels Bel gen bevonden, is even voor het middag uur nabij het station van Brunoy. op enkele kilometers van Parijs, ontspoord. De stoker en de machinist zijn zwaar ge wond en werden/ evenals drie passagiers in het ziekenhuis te Villeneuve-Saint- Georges opgenomen. Vier andere reizi gers konden, pa ter plaatse te zijn ver zorgd. naar Parijs doorreizen. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan het passeren van een wissel met een snel heid van 105 km. per uur. waar normaal een snelheid van 30 km. voorgeschreven was. de Ned. Ver. van Ondernemers I. h. Kap persbedrijf en de Ned. Vrije Kappers organisatie is er een z.g. kleine commis sie gevormd van elke organisatie twee personen die zou moeten komen tot een formulering van een voorstel tot op richting van één algemene bond of te komen tot samenwerking van de bestaan de organisaties op algemene grondslag. Te zijner tijd zal moeten worden beslist, wat er verder moet gebeuren. JDe oplei ding tot kapper en het afnemen van de examens staat hier evenwel volkomen buit De correspondent van Aneta op Blak {Nieuw Guinea) seint rechtstreeks naar Nederland. dat op 18 Mei de gecharterde Dakota van de Ga- roeda Indonesian Airways, met de uit veertien leden bestaande Nieuw-Guinea Commissie, op Blak is aangekomen. Deze zal ongeveer twee weken op Blak ver blijven en van daaruit andere olaatsen op Nieuw-Guinea bezoeken Onmiddellijk na aankomst werd de comnfssie ontvangen door de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. Bij de aankomst van het vliegtuig trok een menigte Irianen. behorende tot de politieke vereniging G.P.I., de Irianse eenheidsbeweging, die op Biak 2000 leden telt en het Nederlandse gezag gehand haafd wenst, naar het vliegveld Zij droe gen een spandoek met het Nederlandse wapen. Op het doek stond geschreven: De G.P.I. verwerpt de R.I.S. Vocrts wer den rood-wit-blauwe vlaggen meegevoerd. Tijdens het vertrek van de commissie van het vliegveld stonden zij ordelijk opge steld en riepen: ..Hiep. hiep, hoera. Nederland Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft een rondschrijven gericht aan alle ge meente- en schoolbesturen in ons land, met verzoek de vacanties.der scholen voor lager onderwijs te spreiden, overeenkom stig het bij dit verzoek gevoegde schema. Gezien de vele en verschillende belan gen. welke by een spreidirjg der vacanties betrokken zijn, verzoekt de minister van Onderwijs, zulks ter uitvoering van een terzake door de ministerraad genomën be sluit. de gemeente- en schoolbesturen zich zoveel mogelijk bij de adviezen van ge noemd comité aan te sluiten. te zame' over vie dam in komen schc». bij het vlaggesc1*’ westelijk naar In de avonduren wij de gast van „thuis", waarbij opgehaald aan „Operation Ver' Engelse admiraal sir Ru de opperbevelhebber, Nederlandse vice-admin geest van de Westerse mil werking. Het is te gend jaar de gecc door de Frans^ vlo gecommandeerd. Zaterdagochtend kroop de zon weg achter een grauw wolkendek.’’De Karei Door man gooide de kop in de wind en startte vier Fireflies. Zij‘raasden het vliegdek af en trokken de wijde ruimte in Zo zou hët- de gehele dag blijven, starten en landen, met heel dat omvangrijke appa- •raat van het vliegkampschip in volle actie, tot Woensdag de vloot van Douarnenez uitvaart naar de Golf van Biskaye. „Daar komt een vogel gevlogen” Zo'n vliegkampschip herbergt een fas cinerend bedrijf. Wanneer het b.v. vliegrol is en de hoornblazer het exclusieve sig naal heeft geblazen ,,daar komt een vogel gevlogen”, dan worden over het gehele schip onmiddellijk de patrijspoorten ge blindeerd, terwijl tientallen posten extra worden bezet. Op en om het vliegdek is het een levendige vertoning van be drijvigheid van mannen met gele, witte en gestreepte hoofdkappen, die allen een speciale taak hebben. Fireflies draaien hun motoren warm en alles is toegespitst op de mogelijke grote gebeurtenissen, die voor de deur staan. Een man, die in zijn *ms- eenzaamheid een enorme verantwoorde- raalf lijkheid draagt, is de batsman terzijde het vliegdek, die met twee ge President Soekarno heeft in een natio nale radio-uitzending ter gelegenheid van de overeenstemming Inzake de vorming van de eenheidsstaat een rede gehouden. Hij zei. dat West-Nieuw Guinea moet, kan en zal terugkeren tot Indonesië. Ik roep mijn Indonesische broeders toe: Laten wij Voortgaan aldus de president. De gebeurtenissen in de afgelopen tijd zijn zeer gunstig geweest voor de vorming van de eenheidsstaat. De dynamiek der historie heeft ons buiten verwachting zelfs met grote sprongen vooruit gebracht. Het gehele volk van Indonesië behalve een kleine groep wacht thans met ongeduld op de geboorte van de eenheidsstaat. De nationale geest, de geest van volkseenheid bloeit weer op. Wij kunnen wel zeggen, dat er geen enkele afkeuring is gehoord over hetgeen er gaat gebeuren. aldus sprak president Soekarno. President Soekarno zeide. dat het Indo nesische volk nooit zijn idealen: een vrij volk, geregeerd door een vrije regering, levend onder de vrije rood-witte vlag en georganiseerd in een staat, onder stoelen en banken heeft gestoken. Hij drong aan op de grootste mate van eenheid, opdat op 17 Augustus 1950 de eenheidsstaat het feit kan vieren, dat hij een eenheidsstaat is. De rede werd uitgesproken, omdat het 20 Mei veertig jaar geleden was. dat de Indonesische nationale beweging werd ge boren met de stichting Boedl Oelomo (Schoon Strever.). Zo wacht in Bergen op Zoom een gezin op het dochtertje, dat men in acht lange jaren niet meer heeft gezien.... Bertha's pleegmoeder Aminah werd Vrij dag. zoals gemeld, bij gerechtelijKe uit spraak gescheiden van haar pleegkind Zaterdag zag zij Bertha in het Social Well fare Centre te Singapore en vertelde na het bezoek, dat het meisje weigert te eten of te slapen en met zelfmoord dreigde, als zij terug gezonden zou worden naar haar ouders te Bergen op Zoom. De Nederlandse consul-generaal In Sin gapore heeft een plaats voor het meisje geboekt op het schip Surriento. dat Dins dag naar Nederland vertrekt. Twee ver pleegsters uit Indonesië zullen haar ver gezellen Aminah heeft appèl aangetekend t?gen de uitspraak, die het kind toege wezen heeft aan haar ouders in Nederland Na de besprekingen van chef-staf van de Apris (Federale strijdkrachten), kolo nel blasoetion, en de sous-chef-staf van het K.Nj.L„ kolonel Pareira, te Makassar, is overeenstemming bereikt o.m. inzake de aanmaning aan de guerrilla's op een be paald tijdstip de stad te hebben verlaten Indien daaraan geen gehoor wordt ge geven. zal een uitkammingsactie voor de Indonesische en de Nederlandse militaire politie worden ingezet Zowel aan de zij de van de Apris en het K.N.I.L. als aan de zijde van de waarnemers der commissie van de Ver. Naties voor Indonesië is men vol goede hoop, dat de ontwikkelingen thans gunstig zullen verlopen. De correspondent van Aneta, die meldt dat al zijn telegrammen die sedert Maan dag bij het telegraafkantoor werden af gegeven. Vrijdag daar nog bleken te lig gen. o m. omdat door de voorgevechten de verbinding met het telegraafkantoor en de zender verbroken was, deelt nog mede, dat ruim honderd burgers getroffen zou den zijn, van wie enkele tientallen wer den gedood. De hospitalen waren dag en «acht in de weer De wijze, waarop Dlps- plotseling de onlusten zich over de sle stad uitbreidden, maakten het voor ïlen ónmogelijk hun woningen te be- •iken. Velen keerden eerst Donderdag in ?en woning terug. De dood van de op heeft een diepe indruk ge le correspondent van Aneta deelt dat drie, niet geheel geuniform- uen. me nog n’et geïdentificeerd zijn, de heer Drop op enkele meters afstand in de sociëteit in de buik Het bedrijfs- en zakenlev werd enige dagen lamgelegd, havenbedrijf ondervond veel si TAE komeride melkplas van deze zomer ■sJ kondigt zich aan! Er zit gerojpmel in de lucht. Reeds gaan wij weer melkbrood bakken. Wellicht hangt dat melkbrood samen met het Melkbestemmingsrapport. waar aan een grote en erg knappe commissie bijna twee jaar heeft gewerkt. De Stich ting voor de Landbouw en de Alg. Ned. Zuivelbond wilden nu eens weten, hoe wij onze, geweldige zuivelindustrie het best kunnen inrichten. Vier milliard heb ben wij er in gestoken, in 1949 heeft deze industrie voor 1‘ milliard waarde af geleverd en voor een half milliard is er uitgevoerd. Het is dus een belangrijke machinerie. En nu heeft deze commissie geen onwrikbaar standpunt kunnen vin den in de kwestie, hoeveel kaas, hoeveel boter, hoeveel consumptiemelk, melkpoe der en condens er uit onze melkplas moet worden bereid. Er is te veel onzekerheid in deze materie, waarbij men ook met het buitenland heeft te maken. Daarom geeft de commissie slechts adviezen. Raadgeving 1 is: maak niet te veel kaas. Terwijl onze landbouw-minister zo graag op de kaasproductie hamert. De commissie is bang voor overproductie. Raad 2: Maak» ipinder boter en verhoog gjet vetgehalte van de consumptiemelk tot ■1"Doe melkpoeder in het brood deze raad blijkt nu te worden opgevolgd en maak reclame voor melk en zuivel. Die propaganda moet betaald worden door een heffing van 1 ct op 50 liter melk. Men schijnt er inderdaad over te denken. De veehouders krijgen ook enkele raad gevingen: veeziekten bestrijden, (er wordt hard aan gewerkt), melkwinning en voor al het bewaren en het transport verbete ren. zorgvuldig fokken, het grasland zwaarder bemesten en secuur beweiden, meer veevoer verbouwen, en nog wat zui ver technische raadgevingen, die Kijker hier uiteraard overslaat. Dan en nu komen wij op zeer glad Ijs voor het landsbestuur wil de com missie de margarine niet langer laten sub sidiëren. zodat er een meer natuurlijke prijsverhouding tussen boter en margarine komt, wellicht ten gunste van de boter, die bijna van de Nederlandse tafel is ver dwenen. Ook dringt zij aan op gelijkstel ling van de omzetbelasting voor beide producten. Kijker gelooft, dat de verhoging van het vetgehalte der standaardmelk en de af schaffing van de subsidie op de grond stoffen van de margarine wel wat voeten in de aarde zullen hebben. Dat half pro centje vet meer scheelt veel in de prijs en bij onze uitermate gevoelige verhou dingen tussen lonen en prijzen zou het een ware vrolijke keuken worden, maar dan een. die (zoals gewoonlijk) alles behalve vrolijk uitpakt. Het is duidelijk, dat de margarine- industrie bij deze dingen ook belangen heeft. „Toevallig” kwam er ongeveer tege lijk met het Melkbestemmingsrapport een studie van prof, ir M. J. L. Dols en ir Sevenster over ..Productie en Bestemming van Melk in Nederland” van de pers. Deze laatste is landbouwkundig adviseur van de Unilever in Nederland. Prof. Dols Jj'-r:. Is bijzonder hoogleraar in de Voedings- leer te Amsterdam en raadsadviseur aan het departement van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening. Van zijn hand is het tweede hoofdstuk, waarin hij de voor treffelijke hoedanigheden van de melk als voedingsmiddel uitvoerig behandelt Te vens vergelijkt hij de werkelijke voedings waarde van boter en margarine, gezien in het licht van de moderne voedingsleer. Zijn eindconclusie is: het is niet waar schijnlijk dat de voedingswaarde van bo ter in een behoorlijk dieet hoger is dan van gevitamineerde margarjne; dit zal zeker niet het geval zijn, indien wordt ge zorgd. dat in het dieet'melk en kaas zijn opgenomen. In sommige opzichten lopen de conclu sies van het rapport en de studie evenwij dig. Ir Sevenster gaat van het standpunt uit. dat men moet komen tot de meest economische internationale arbeidsverde ling om daardoor een zo groot mogelijke «(Welvaart in de wereld te bereiken. Ook hij aringt aan op propaganda voor meer melkverbruik en op verbetering van de kwaliteit. De melkprijs is in ons land be trekkelijk laag (in West-Europa produ ceert alleen Denemarken goedkoper), en omdpt de landarbeid veel duurder is ge worden. zal de melk waarschijnlijk ner gens goedkoper kunnen worden geprodu ceerd. Nederlands klimaat is gunstig voor de melkproductie en het is raadzaam ook deze productie niet in te krimpen. Van eigen bodem is meer veevoer te halen, in België wordt veel minder melk geprodu ceerd. dus uit de Öenelux-hoek gezien, is de melkproductie een economisch verant woord bedrijf. Wij kunnen de huidige pro ductie van ruim 5 millioen ton in tien jaren gemakkelijk tot ongeveer 6*/» mil lioen ton opvoeren. Deze melk komt het best tot haar recht als wij haar zoveel mogelijk opdrinken. Melk aan vee voeren betekent verspilling. JJe slechtste bestem ming voor de melk, uit landbouw-econo- misch oogpunt en in verband met de internationale arbeidsverdeling acht hij boterbereiding. Het ligt voor de hand deze conclusie in een publicatie van de Uni lever te verwachten. Deze zal uiteraard rpeer voor margarine dan voor boter voe- ,lèn, doch men moet naar Kijkers mening voorzichtig zijn met de conclusie, dat als de margarinefabrikant de passie preekt, de boer op zijn boter moet passen. Het andere rapport drong ook al op beper king van boter aan. Volgens ir Sevenster zou melk als een waardevol eindproduct kunnen gelden, dat als zodanig ook kan worden geëxporteerd. Deze export is technisch zeer goed mogelijk en ligt in het raam van de Westeuropese samenwerking voor de hand. Hoe meer melkgebruik, des te hogere prijs krijgen de veehouders. Dus kwaliteitsverbetering, propaganda, school- melkvoorziening, melk voor fabrieksarbei ders. reclame voor room!’ als in het bovengenoemde ra hoging van het vetpercentag! het natuurlijke peil, is zijn r Deze landbouwdeskundige voor kaas, al gaat bij de berei kaas een deel van de calorische verloren. Kaas maken ver Nederland kén het en het licht tot een nog Condens is nog wel een duet, doch in de toekomt rentie daarin zwaar zijn. Wat de boter betreft, stemt hij voor een zeer kleine boterproductie als „luxe-pro- -Afo, duet" tegen vrij'hoge prijs. Er is zeker verschil in nuance, in accent tussen beide verhandelingen. Hoe deze zaak zal lopen, ligt in de schoot der prac- tijk verborgen. Belangrijk is zij wel voor ons land, waar zowel een grote marga- j rlne-tndustrie als een levend melkbedrijf van millioenen koeien zo gunstig mogelijk moeten kunnen werken in het raam van het geheel. In elk geval zal men op de nationale melkplas met beleid en overleg moeten varen. KIJKER. Bureau: Markt 31. Telefoon 2743 PEP ASPERA AD ASTBA D,

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 1