KADIttk met PINKSTEREN r DE LAATSTE REIS Jachtavonturen met een koffertje m Een dreigende regeringscrisis voorkomen Nieuwe heren in Ankara Lambrichs de grote man, Vos de winnaar in Geleen PANDA EN DE MEES u IHAAR EIGEN DOMEIN Het Kamerdebat over Indonesië Het vertrouwen heeft echter een knak gekregen Kracht nodig, maar ook wijsheid, beleid en tact C BV HET BRANDPUNT) Derde etappede slag in de Limburgse heuvels\ De eerste uitvallers burenruzies en trillende balken OP IIET PAD VAN EEN P.T.T.-ER Builenantenne onmisbaar Nog altijd Ben Hur Pinkster-trotters Pinkster-bloesem EEN OUDE PINKSTERLEGENDE Dl NEDERLAND SCHIET UIT ZIJN MODESLOF Naar een eigen mode ALLERHANDE VOEDINGSECONOMIE IN DE KEUKEN Rauwe spinazie maakt oude aardappelen goed Stamppot met komkommer I EERSTE &LAD - PAGINA 2 ZATERDAG 27 MEI 1950. (Van onze parlementaire redacteur) Er heeft gisteren als gevolg van de gang van zaken in Indonesië even een regeringsprisis gedreigd doordat de heer Oud (V.V.D.) 's middags in de Tweede Kamer een motie indiende, waaromtrent minister v. Maarseveen verklaarde, dat de regering zou aftreden indien de motie zou wórden aangenomen. De heer Oud wilde zichzelf niets wijsmaken. Hij zag aankomen dat de regering tegen over de gang van zaken in Indonesië weer zou toegeven en uit de mededelingen van minister v. Maarseveen was hem gebleken, dat de regering de ontwikkeling naar een eenheidsstaat in Indonesië reeds heeft aanvaard, ofschoon dit in regel rechte strijd is met gemaakte afspraken. Maar wij mógen ons hierbij niet neer leggen, aldus de heer Oud. Hiermee is de eer van het Nederlandse volk gemoeid, i motie in, was hij een motie in, waarin de regering in gebreke wordt gesteld en ernstige teleurstelling wordt uitgesproken over de houding van de regering. De motie verwekte een hevige spanning, die nog werd opgevoerd door het dreige ment van de regering met aftreden. Vanwege de slechte acoustiek in de Ridderzaal drongen alle Kamerleden op naar de regerings tafel om de minister goed te kunnen verstaan en ook dat gaf een bewogen karakter aan de vergadering, die een half uur werd geschorst opdat de partijen zich zouden kunnen beraden. Opeens was na de heropening ook minister Stikker in de zaal (regelrecht uit Parijs, waar hij aan de zijde van de Koningin heeft vertoefd) die met de heer Oud confereerde. Inmiddels had de voorzitter zich reeds genoodzaakt gezien de leden ook voor een avondvergadering by een te roepen (zeldzame gebeurtenis op Vrijdag) en in die avondvergadering werd de motie-Oud ten slotte met 26 tegen 57 stemmen verworpen, waarna met 52 tegen 31 stemmen een motie werd aan genomen van de heer Romme (K.V.P.), waarin wordt gezegd dat de regeling van het zelfbeschikkingsrecht voortgang behoort te vinden en de regering deze met alle daartoe geschikte middelen dient te bevorderen. De motie-Romme lag precies in de lijn van het regeringsbeleid. Zij kreeg de steun van de K.V.P., de P. v. d. A. en twee leden van de C.H.U., de heer Tilanus en jkvr. Wttewaall van Stoetwegen. De regeringsbasis, die in 1948 juist met het oog op Indonesië was verbreed door de opneming van minister Stikker (V.V.D.) en minister Schokking (C.H.U.), blijkt dus thans ten aanzien van Indonesië zeer versmald. Maar er is nu geen meerderheid meer nodig van twee-derden van de uitgebrachte stemmen en de K.V.P. en de P. v. d. A. kunnen dus samen e\voldoende meerderheid opbrengen. Maar prettig is deze gang van zaken voöï de regering niet. Het vertrouwen heeft een knak gekregen. En in zulke hoogst ernstige zaken is een versmalling van de regeringsbasis een pijnlijk verschijnsel. Overig» i dient i i begrip te hebben voor de moeilijkheden van de regering. De Indonesiërs, die naar Den Haag zijn gekomen om deel te nemen aan de R.T.C., hebben zeker de bedoeling gehad (en nog) de aangegane overeenkomsten na te komen. Zij zetelen in Djakarta als regering van de V.S.I., maar zij worden gestuwd door de revolutionnaire elemen ten in Djokja. Indien zij de teugels niet wat vieren worden deze hun uit handen genomen. Thans wreekt zich de snelle overdracht van de souvereiniteit, zonder overgangsperiode bovendien, waardoor er geen tijd en gelegenheid is geweest de gematigde elementen met voldoende ge zag te omringen. Zoals minister v. Maarseveen gis teren verklaarde: niemand wist precies de krachtsverhoudingen in Indonesië. Ook de B.F.O. niet. Ook thans is in dit op zicht nog niet een betrouwbare diagnose te stellen. Het is niet gezegd, dat de drijvers naar een eenheidsstaat blijvend de sterksten zullen zijn. Onder die omstandigheden, aldus de minister, moet de .Nederlandse regering, er zich van Onthouden door ontactisch optreden de positie te ondermijnen van de regering van de V.S.I. die streeft naar nakoming van de R.T.C.-overeenkomsten en die weet dat internationaal haar aan zien staat of valt met zich al of niet te houden aan het R.T.C.-accoord. De moei lijkheden mogen ons niet weerhouden te streven naar het hoofddoel: een duur zame samenwerking in het belang van Nederland en Indonesië. Redevoeringen als van de heren Gerbrandy en Weiter vervreemden Nederland en Indonesië juist van elkander. En als de communis ten zich bezorgd makemover het lot van het volk in Indonesië, dan lijkt dat op de zorg, die de leeuw beeft voor het lam. Men moet niet blind zijn voor de moei lijkheden vap onze deelgenoot in de Unie. Natuurlijk is Nederland sterk teleurge steld in zijn verwachtingen. Het zelfbe schikkingsrecht moet worden verwezen lijkt, maar daarvoor is niet alleen kracht nodig, maar ook wijsheid, beleid en tact, ook veor de duurzame samenwerking in de Unie. Vertrouwen verloren Allemaal goed en wel, vond de heer Oud (V.V.D.) maar er komt een moment dat we genoeg krijgen van het toegeven. Wij hebben het vertrouwen in deze be windsman verloren. Ik heb geen behoefte aan een kabinetscrisis, maar ik behoef er ook niet voor op zij te gaan. Een kabinets crisis is een ernstige zaak, maar nog ernstiger is het feit, dat de Nederlandse regering er in berust dat gemaakte af spraken niet worden nageleefd. Ik kan in dit opzicht niet voor het dreigement van de regering zwichten. Slechter dan op het ogenblik kan het niet gaan en wij heb ben altijd een kans dat het beter wordt. Voor de heer Schouten (A.R.) stond het ook vast dat de regering niet gedaan heeft en niet zal doen wat zij voor de volkeren van Indonesië ingevolge de R.T C -overeenkomst behoort te doen. Het zelfbeschikkingsrecht wordt de hals om gedraaid. Daarom zou hij de motie-Oud steunen. De heer Tilanus (C.H.U.) achtte het echter in het landsbelang niet juist de regering te doen vallen. Het is ook nog niet mogelijk een oordeel te vellen of de regering in gebreke is gebleken. Platonische liefdesverklaring De heer Romme (K.V.P.) vond het bezwaar van de motie-Oud, dat, indien deze zou worden aangenomen en de regering zou aftreden, er niets zou ge beuren tegen de schending van het R.T.C.-accoord. Bij verwerping van de motie zou men de verkeerde con clusie kunnen trekken, dat Nederland het met het zelfbeschikkingsrecht niet zo erg meent. Daarom diende hij een andere motie in, waarin het oordeel wordt uit gesproken, dat ingevolge het R.T.C.- accoord de regeling van het zelfbeschik kingsrecht voórtgang moet vinden, en de regering deze met alle daartoe geschikte middelen behoort te bevorderen. De heer Oud (V.V.D.) noemde deze motie een platonische liefdesverklaring zonder werkelijke betekenis. De motie-Oud werd echter aan het eind van de avond met 26 tegen 57 stem men verworpen. Vóór stemden de V.V.D., de A.R., de S.G.P., de heer Weiter (K.N.P.) en van de C.H.U. de leden Schmal, Beernink en Krol (de heer v. d. Wetering had de zaal verlaten). Tegen de motie-Oud stemden de K.V.P., de P.v.d.A. en de communisten, die ook een motie hadden Ingediend, waarin het be leid van de regering werd afgekeurd, welke motie met 5 tegen 78 stemmen werd verworpen. Tijdens de stemming over deze motie verlieten de heren Ger brandy en Welter even de zaal om zich aan de stemming te onttrekken, omdat zij het regeringsbeleid wel afkeuren, maar toch niet voor een communistische motie willen stemmen. Zoals reeds zovele malen was het weer een zeer bewogen debat geweest waar- aén ook drie staatssecretarissen deel namen, de heren Blom, Moorman (die meedeelde, dat op de Indonesische kor vetten geen enkele Nederlandse marine man dienst doet) en Fockema Andreae, HPURKIJE is op 14 Mei' j.l. In de rij der democratische volken getreden. Opidie datum kregen de Turken voor de eerste maal in de geschiedenis de gelegenheid bij geheime stemming vrij en onbelem merd hun oordeel uit te spreken over de wijze waarop hun lapd geregeerd dient te worden. Het resultaat van die stem ming was. dat de sinds 27 jaar aan de macht zijnde Volkspartij (de schepping van de grote hervormer Moestafa Kemal Pasja) een verpletterende nederlaag leed. In haar plaats treedt thans de democra tische partij van Celal Bayar, die een overweldigende meer derheid in het par lement verwierf. Turkije is thans, in een tijdsverloop van nog geen dertig jaar. geëvolueerd van een absolute (tyrannieke) monarchie tot een republiek op zuiver democratische basis. Dat het die status niet eerder bereikte mag geen verwondering wekken. Kemal Pasja, die later de eretitel Ataturk (- Vader der Turken) ontving, had na de stichting van de republiek in 1923 sterke weerstanden te overwinnen. De enige mogelijkheid om de macht in handen te houden was gelegen in het voeren van een dictatoriaal bewind, hoewel hij offi cieel de functie van president van de republiek bekleedde. In die eerste Jaren van het nieuwe regiem was elke oppositie verboden. Er was één partij, de Volks partij. waaruit bij algemene stemming de volksvertegenwoordiging werd gekozen. Ataturk regeerde met straffe hand en voerde tal van sociale verbeteringen in. Turkije werd in Westerse geest gemo derniseerd. v Zijn opvolger (na zijn dood in 1938), president Inönü, zette de politiek van Ataturk in gematigder vorm voort. De democratisering van Turkije vorderde ge stadig maar langzaam en het duurde nog tot 1946 voor Inönü zijn fiat gaf aan de oprichting van een oppositiepartij, de Democratische partij, die thans de regeringsmacht van de Volkspartij heeft overgenomen. p DE OORZAAK van de val der Volks partij is voornamelijk gelegen in dé ontevredenheid die ailerwege heerste over de verregaande staatsbemoeiing in het bedrijfsleven en de het maatschappelijk laven verlammende bureaucratie. Celal Bayar, bankier van beroep, oud-minister van economische zaken, voiledig deskun dige dus, beloofde het volk ingrijpende veranderingen in de economische politiek te zullen invoeren, die een aanmerkelijke verlichting zouden meebrengen van de lasten, waaronder het land gebukt ging. De Turken hebben hem hun vertrouwen geschonken en Bayar, die onlangs tot president is gekozen, zal dus nu de ge legenheid krijgen zijn beloften waar te maken- Het program der nieuwe leiders omvat reorganisatie (lees inkrimping) van het ambtelijke apparaat, belastingherziening, ten einde een rechtvaardiger verdeling van de belastingdruk te bewerkstelligen, verlaging van de kosten voor levens onderhoud en steun aan de noodlijdende middenstand. Het voornaamste punt echter is de in voering van groter vrijheid voor de par ticuliere ondernemers. Turkije zal dus, naar te verwachten valt, breken met het systeem van „geleide economie". Voorts is de democratische partij de investering van buitenlands kapitaal in Turkije gun stig gezind. ZJJN dus op het gebied der economie in Turkije aanzienlijke veranderingen op til, ten aanzien van de buitenlandse politiek zijn geen koerswijzigingen te ver wachten. De huidige machthebbers plach ten, toen zij nog in de oppositie waren, de buitenlandse politiek van de Volks partij onvoorwaardelijk te steunen en er is geen enkele reden om aan te nenten, dat zij hierin nu verandering zouden wil len aanbrengen. Dit wil dus zeggen, dat Turkije zijn vriendschappelijke houding tot de Westelijke democratieën zal hand haven. De politieke omwenteling in Ankara zal dus voorlopig een zuiver interne aangelegenheid blijven. Zou echter Bayar er inderdaad in slagen Turkije s economische positie aanmerkelijk te ver sterken. dan zou dat ongetwijfeld zijn weerslag hebben op de verhoudingen in de internationale politieke arena. De economische groei van een hunner bond genoten kan de Westelijke mogendheden niet anders dan welkom zijn. die o.a. meedeelde, dat in Juni 11 troe penschepen beschikbaar zullen zijn voor repatriërende militairen, in Juli 3, in Augustus 6 en in September 8. Daar mee zijn alle troepenschepen gecharterd, die thans ter wereld te krijgen zijn. Omdat het debat gisteren zich ten slotte voornamelijk heeft toegespitst op de motie-Oud is er verder over de gang van zaken in Indonesië niet veel meer ge sproken. Dit zal nu gebeuren wanneer binnenkort de begroting van het minis terie van Uniezaken en Overzeese Rijks delen aan de orde komt. i Voorschot voor het kopen van kolen tegen zomerprijs Om het personeel in staat te stellen brandstoffen te kopen tegen de lagere zo- merprijzen hebben sommige werkgever* voorschotregellngen ingevoerd. Dit denkbeeld is in de laat vergadering van de Sticht Arbeid ter sprake gekc tingsbestuur meent dat, dergelijke voorechotreg ring verdienen en acht na\ voorbeeld alleszins aanbevelenswaardig. Voedselvergiftiging te Gaanderen Een gwval van vergiftiging werd dezer dagen geconstateerd bij de familie B. te Gaanderen (gemeente Doetinchem). Het gezin had juist warm gegeten, toen ver schillende gezinsleden onwel werden. Hun toestand was zo ernstig, dat B., zijn echt genote en zijn schoonzoon onmiddellijk naar het ziekenhuis te Doetinchem moesten worden overgebracht. Het le vensgevaar is thans geweken, doch de slachtoffers vertoeven nog in het zieken huis. De etensresten zijn door de politie in jenomen en voor onderzoek opge- naar het Instituut voor Volksge- te Utrecht. Voorstel der Grote Drie Voorwaarden voor verkiezingen in Duitsland (Vervolg van pag. één) In een aan de nota's gehechte bijlage zetten de Grote Drie uiteen aan welke voorwaarden huns inziens moet worden voldaan, om tot een verenigd Duitsland en een wederinvoering van de vier-mo- gendheden-contróle over Duitsland te komen. Deze voorwaarden zijn: 1. Een door vrije verkiezingen verkregen rege ring voor geheel Duitsland. 2. Persoonlijke vrijheid van beweging, vrijwaring voor willekeurige arrestatie en gevangenhou ding, vrijheid van vereniging en verga dering en vrijheid van meningsuiting voor individuele personen, pers en radio in ge heel Duitsland. 3. Vrijheid van actie voor alle democratische politieke partijen in geheel Duitsland. 4. Onafhankelijke rechtsspraak. 5 Een voor geheel Duitsland geldend verbod op het vormen van ge heime politieke politie en op het in het leven roepen van polltie-formaties, die neerkomen op het vormen van een mili taire macht. 6. Duitse economische een heid, in te voeren door een Dultae rege ring. 7. Het teruggeven, overeenkomstig passende Duitse wetten, van alle Duitse industriële bedrijven, waarop na acht Mei 1945 door of namens een buitenlandse mo gendheid beslag is gelegd, tenzij dit ge schied is onder goedkeuring der vier be zettende mogendheden en een dergelijke in beslaglegging wordt onderworpen aan een oordeel door de Duitse wetgever. De uit te schrijven algemene vrije ver kiezingen zouden onder internationaal toezicht moeten worden gehouden. Een gekozen Duitse nationale grondwetge vende vergadering zou uitsluitend tot taak hebben een grondwet op te stellen, waar over het Duitse volk vervolgens zijn oor deel zou moeten uitspreken. Tenslotte verklaren de Britse, Franse en Amerikaanse ministers nog dat, indien een regering voor geheel Duitsland over eenkomstig de genoemde beginselen tot stand is gekomen, de vier bezettende mo gendheden onmiddellijke besprekingen moeten aanvangen over het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Nieuws; 7.1S Parlementair overzicht; 7.35 Zang en orgel; 8 Nieuws; 8.05 De gewone man; 8.13 Gr.pl.; 8.15 Lichtbaken; 8.43 steek een» op, heren; 9 Gevar. progr.; 1.45 Populair concert; 10.48 Avondgebed; 11 Nieuws; 11.15 Orkest. Hilv II VARA) 6 Nieuws; 615 Trio; 8.30 Voor de Strijdkrachten, 7 Artistieke staal kaart; (VPRO) 7 30 Lezen ln de Bijbel; 7.45 Causerie; (VARA) 8 Nieuw»; 8 05 Actualitei ten; 8.12 Varia; 1.15 Weense muziek; 8.42 Hein Festijn; 8.45 Gevar progr.; 8.45 So cialistisch commentaar: 10 Accordeonork.; 10.25 Hoorspel; 10.45 Accordeonork.; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. ZONDAG 28 MEI 1*58. Hllv. I (KRO) 8 Nieuw»; 8.15 Gr.pl.; 8.25 Hoogmis; (NCRV) 9.30 Nieuws; 9.45 Religieuze muziek; 10 Geref. Kerkdienst; 11.30 Gemeen te- en koorzang; (KRO) 12.15 Apologie; 12.35 Gr.pl.; 12.40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 1 Nieuws; 1.20 Lunchconcert; 1.45 Uit het Boek der Boeken; 2 Gr.pl.; 3.05 Boekbespre king; 3.35 Gr.pl.; 4.1o Katholiek Thuisfront overal; 4.15 Gr.pl.; 4.30 Vespers; (IKOR) 5 Ned. Herv. Kerkdienst; 8.15 Kerkzangdienat; 6 30 Gr.pl.; (NCRV) 7 Bariton en strijkkwar tet; 7.15 Kent gij uw Bijbel? (KRO) 7.30 Nieuws; 7.45 Actualiteiten; 7.52 Boekbespre king; 1.05 De gewone man; 8.12 Gr.pl.; 8.15 Belgisch—Nederlands programma; 10.15 Gr.- pl.; 10.45 Avondgebed en Liturgische kalen der; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. Hllv. n (VARA) 8 Nieuws; 8.15 Postduiven- berichten; 8.20 Gr.pl.; 8.30 Voor het platte land; 8.40 Voor militairen; 8 Vacantietips; 9.10 Postduivenberichten; 9 15 Verzoekprogr.; 9.45 Causerie; 10 Kamerorkest; 10.30 Met en zonder omslag; 11 Kinderkoor; 11.15 Cabaret; (AVRO) 12 Belaardconcert; 12.10 Concert; 12J0 Voor de Jeugd; 12.40 Populair concert; 1 Nieuws; 1.20 Musette orkest; 1.50 Even af rekenen, heren; 2 Gr.pl.; 2 05 Boekenhalf uur; 2.30 Kamermuziek; 3.35 Dubbel kwartet; 3.50 Fllmpraatje; 4.05 Dansorkeat; 4.30 Sport- revue; (VARA) 5 Mandoline orkest; 5.20 Da meskoor; 5.40 Voordracht; 6 Reportage; 8.15 Nieuws; 6.30 Voor de Strijdkrachten; (XKOR) 7 Klnderdienst; 7.40 Bij bel vertelling i (AVRO) 8 Nieuws; 8.05 Actualiteiten; 8.15 Opera; 9.05 Hoorspel; 9.40 Amusements muziek; 10.05 Hersengymn.; 10.30 Populair concert; 11 Nieuw»; 11.15 Gr.pl. Radlodlstrtbutle Se HJn. 8 VI. Br.: Nieuwa; 8.05 Gr.pl.; 8.50 Klapper; 8 40 Gr.pl.; 8.55 Duivensport; 9 Nieuws; 9.15 Gr.pl.; 9.20 Apérltlef; 9.30 Gr.pl.; 10 Orgel (Mis v. Couperin); 10.55 Gr.pl.; 11 Kon. Harm.; 11.45 Journ.; 12 Zang; 12.15 Ork. The Rainbow; 12.30 Weer; 12.32Vervolg orkest; I Nieuws; 1.15 Liedje»; 1.80 Voor de solda ten; 2 Faust Gounod; 4.20 Gr.pl.; 4.50 Plano; 5 Symph. ork. m. vioolsol.; 6.25 Gr.pl.; 0.30 Lux.: Time for a aong; 7 VI. Br.: Nieuws; 7.30 Eng. L. P.: Palm Court Orch.; 1.30 Com munity singing; 9 Variety Bandbox; 19 Nieuwa; 10.15 VI. Br.: Nieuws; 10.30 Gr.pl.; II Nieuws; 11.05 Gr.pl. Radlodlstrlbutie 4e HJn. 8 Eng. L. P.: Plano; 8.20 Ranchers; 8 Nieuws; 9.10 Singers; 9.30 Ens. Hartley; 10 Gr.pl.; 10.30 Zang; 11 Fr. Br.: Gr.pl.; 11.38 Zang; 11.45 Hot Jazz; 12 Kalundborg: Ver zoekprogr.; 12.30 Eng. L. P.: Verzoekprogr.; 1.45 Take it from here; 2.15 Ork. Farnon; 3 Gr.pl.; 4 Eng. H. S.: BBC Opera ork.; 5 Fr. Br.: Dansmuziek; 5.30 Voor de soldaten; 5.45 Eng. L. P.: Top Score; 8 30 Ray's a laugh; 7 Nieuws; 7.30 VI. Br.: Gr.pl.; I Fr. Br.: Po pulaire muziek; 9 Franse componisten; 10 Berömunster: "Nieuws; 10.05 Twee plano's; 10.30 Eng. L. P.: Think on these things; 10.45 Macpherson; 11.15 Ork. Pleydell; 11.56 Nieuw» MAANDAG 19 MEI 1950. Hllv. I (NCRV) 5 Nieuws; 8.15 Morgenwij ding; 9 Wijdlngsdienst; (KRO) 9.30 Nieuws; 9.45 Gouden feest van de K.A.B. ln Limburg; (NCRV) 12.15 Koperkwartet; 12.33 Orgelcon cert; 1 Nieuws: 1.15 Kamermuziek; 3 Repor tage; 3 Trio; 3.30 Klein koor en orkest; 4 Voordracht; 4.30 Strijkkwartet en klarinet; 5.10 Meisjes- en Jongenskoor; 5.35 Concertge bouworkest; 6.05 Voor de kinderen; 6.20 Reportage; 9.30 Fluit, claveclmbel en gamba; 7 Nieuws; 7.15 Reportage; 7.30 Gr.pl.; 8 Nieuws; 8.05 Gr.pl.; 8.15 Strijkorkest; 8 Cau serie; 9.20 Gr.pl.; 10 Internationaal Evange lisch commentaar; 10.10 Koorconcert; 10.48 Avondoverdenking; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. Hilv. II (VARA) I Nieuws; 8.18 Orgelspel; 8.45 Or.pl.; (VPRO) 10 Hoorspel; 10.30 Kerk dienst; (VARA) 12 pollttekapel; 13.33 De hel pende hand; 12 38 Polltlekapel; 1 Nieuws; 1.15 Dansorkest; 1.47 Toespraak; 1.50 Gr pl.; 8 Trio; 2.25 Causerie; 2.40 Filmmuziek; 3.20 Hoorspel; 4.20 Opera; 5 Gr.pl.; 5.15 Sport- praatje; 5.45 Regerlngsultz.; 8 Nieuwa; 0.18 Varia; 8.20 Reportage; «30 Voor de Strijd krachten; 7 Zang; 7.15 Cabaret; 7.45 Esperan- to-ultzendlng; I Nieuwa; 8.05 Hein Festijn; 8.15 Sextet; 1.45 Zang; 9.15 Cabaret; 9.50 Voordracht; 10.05 Radio Phllh. orkeat; 11 Nieuws; 11.15 Orgelspel; 11.35 Gr.pl. Radlodlstrlbutie 3e I()n. 8 VT. Br.: Nieuws; 8.08 Duivensport; 8 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 10 Cantate, Mozart; 10.80 Beiaard; 10.55 Cabaret; 11.15 Casinoprogr.; 12.15 Trio Fontaine; 12.30 Weer- en landb.- ber.; 12.40 Vervolg trio; 1 Nieuwa; 1.15 Gr pl.; 1.30 Voor de soldaten; 2 Fr. Br.: Dia verkaufte Braut, Smetana; 4 Eng. H. 8.: Samba ork.; 4.30 VI. Br.: Or.pl.; 8 Schubert; 8 15 Ork. Pol Beam; 8 Orgel; 8.15 Boekbe spreking; «30 la Symph. Beethoven; 7 Nieuwa; 7.30 Brahm»; 7.60 Feuilleton; 8 Om roep ork.; 10 Nieuws; 10.18 Verzoekprogr.; 11 Nieuws; 11.88 Gr.pl. Radlodlstrlbutie 4e HJn- 8 Fr. Br.: Nieuws; 8.18 Or.pl.; 8 Eng. L. F.s Nieuws; 9.10 Or.pl.; 10 Orgel; 18.80 Mil, ork.; U Ork. Phillips; 11.30 Ork. Leon; 12 Eng. H. S.: Light Orch.; 12.25 Guest Night; 12.55 Weer: 1 Nieuws; 1.10 Those were the days; 2 BBC Welsh Orch.; 3 VI. Br.: Omroep ork. met zang; 4 Fr. Br.: Gr.pl.; 5 Caalnoprogr.; 5.30 Voor de soldaten; 0 Omroep ork.; 7 Eng. muziek; 7.30 Eng. L. P.: Here we go again; 8.45 Bing Crosby; 0.19 Ladles please; 10 Nieuws; 10.15 Ork. Cotton; 11 Dansmuziek; 11.50 Nieuws. DINSDAG 30 MEI 1850. Dagprogramma. Hllv. I (KRO) 7 Nieuws: 7.15 Or.pl.; 7.45 Morgengebed; 8 Nieuws; 8.15 Reportage; 8.20 Gr.pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Lichtbaken; 10 Voor de kinderen; 10.15 Lichte muziek; 10.40 Gr.pl.; 11 Voor de vrouw; 11.30 Gr.pl.; 11.50 Causerie; 12 Angelus; 13.03 Or.pl.; 12.55 Zonnewijzer; l Nieuwa; 1.20 Lunchconcert; 2 Kamermuziek; 3 Gr.pl.; 4 Voor de zieken; 4.30 Ziekenlof; 5 Voor de Jeugd. Hllv. II (AVRO) 7 Nieuws; 7.15 Ochtend- gymn; 7.30 Gr.pl.; (VPRO) 7.50 Dagopening; (AVRO) 0 Nieuws; 1.15 Grpl.. 8.55 Voor de vrouw; 9 Hersengymn.; 9.25 Gr pl.; 10 Mor genwijding; 10.15 Gr.pl.; 10.50 Voor de kin deren; 11 Sopraan en plano; 11.30 Voor de zieken; 12 Metropole orkest; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gr.pl.; 1 Nieuws; 1.15 Finan cieel weekoverzicht: 1.25 Theater orkeat; 2 Voor de vrouw; 2.30 Gr.pl.; 4.25 Voor de Jeugd; 5.25 Reportage; 5.50 Accordeon ensem ble; 5.45 Regerlngsultz. Avondprogramma. Hilv I (KRO) 6 Voor de kinderen; 6.50 R.V.U.; 7 Nieuws; 7.15 Actualiteiten; 7.25 Causerie; 7.40 Lichte muziek; 8 Nieuw»; 1.05 De gewone man;, 1.12 Opera; 10.40 Causerie; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. Hllv. II (AVRO) 6 Nieuws; 9 15 Pianospel; 6.30 Voor de Strijdkrachten; 7. Voor de kin deren; 7.05 Paris vous parle; 7.10 Gr.pl.; 7.18 Toneelpraatje; 7.30 Sopraan en plano; 7.55 Reportage; I Nieuws; 8.05 Actualiteiten; 8.15 Gevar. progr 9.30 Pianospel; 9.48 Buiten lands overzicht: 10 Kamermuziek; 10.35 Klankbeeld; 11 Nieuwa; 11.15 Gr.pl. Radlodlstrlbutie 3e HJn. 7 VI. Br.: Nieuws; 7.05 Gr.pl.; 7.30 Kron.; 7.40 Gymn.; 7.50 Or.pl8 Nieuws; 8.05 Con cert; 8.20 Gr.pl.; 9 Eng. L. P.: Nieuws; 9.10 Verzoekprogr.; 10 Orgel; 10.30 Ork. Sslisbury; 11 Dagboek; 11.15 Mil. ork.; 12 VI. Br.: Operette-duetten; 12.30 Weer; 12.32 Ork. Wellf ens.; 1 Nieuws; 1.15 Gr.pl.; 3 Fr. Br.: Gr.pl.; 3 Eng. L. P.: Spa ork.; 3.30 Voor de soldaten; 3.45 Ork. Rabin; 4.15 VI. Br.: Ver zoekprogr.; 5 Nieuws; 5.10 Walsmuziek; 5 40 Gr.pl.; 5.55 Boekbesperklng; 8 Liederen; 6.25 Duivensport; 6.30 Voor de soldaten; 7 Nieuws; 7.30 Eng. L. P.: Round the Halls; 8 Take it from here; 8.3o Fragm. Tosca; 9.30 VI. Br Omroep ork.; 10 Nieuw»; 10.15 Ork. Payne; 10.45 Gr.pl.; 11 Nieuws; 11.05 Verzoekprogramma. Radlodlstrlbutie 4e HJn. 7 Eng. H. S.: Nieuws; 7.15 Gr.pl.; 7.50 Lift up your hearts; 7.55 Weer; 9 Fr. Br.: Nieuws; 8.10 Concert; 9 VI. Br.: Nieuws; 9.05 Gr.pl.; 10 Lux.: Le Ménage en Muslque (VI.) erï (Fr.); 11.30 VI. Gew. Omroep: Zang; 12 Eng. H. S.: Var.; 12.30 Voor de ar beiders; 12.55 Weer; 1 Nieuws; l.io Music Hall; 2.10 Cricket; 2.15 Grand orch. Symph.; 3 Kalundborg: Cabaret ork.; S.So VI. Br.: Trompet; 4 Eng. H. S.: South Serenade; 4.30 Eng. L. P.: Cricket; 5 Ens. Leopold; 5.30 Macpherson; 6 Serenade ork.; 6.30 Ork. Buil; 7 Eng. H. S.: Ork. concert; 7.30 Ray's a laugh; 8 Fr. Br.: Omroep ork.; 8.30 Chan son»; 9 Lux.: Arrêtez la Muslque; 9.15 Fr. Br.: Viool; 9.30 voordracht; 9.45 Chansons; 10 Eng. L. P.: Nieuws; 10.15 Topic for to night; 10.20 Ork. Dean; 11 Voordracht; 11.15 Raeburn ork.; 11.56 Nieuws. (Van onze speciale verslaggever) 5, Over de sintels van het Geleense sporljpark heeft gisteren opnieuw een Neder- lander zjjn ererondje mogen draaien. Frans Vos uit de Nederlandse B-ploeg wai" de gelukkige, die de luide toejuichingen van het enthousiaste publiek golden. Maar ergens in de drukte van samengestroomde officials, journalisten en helpers, liep hij, die eigenlijk dé man van deze derde etappe was, de Limburger Lam brichs. Niemand, die zich om de man bekommerde, die als vierde binnen kwam en zonder veel woorden stapte hij naar de douche om zich het vuil van bijna 300 km Gelders, Brabants en Limburgs land van het vermoeide lichaam Ve wassen. Langer dan 7 en een half uur was hij echter de grote man van deze etappe geweest en daarom zal zijn naam, ondanks de vierde plaats, die er achter werd geschreven, nauw aan deze derde rondedag verbonden blijven. Vóór de start in Apeldoorn hing het reeds ais een profetie in de gesprekken van de karavaan, deze dag waarop de slag van de Limburgse heuvels zou wor den gevoerd, zou een dag zijn waarop men de naam Lambrichs meer zou noemen. De pezige Limburger is geen man van veel woorden, maar in de weinige, die hij ge sproken had en door alles in zijn ogen had hij zijn verlangen deze Limburgse rit tot de zijne te maken, moeilijk kunnen ca moufleren. Daarom ook verwonderde er zich niemand over, dat op een moment, dat Apeldoorn nog achter de bomen te zien was en de renners nog maar net de Juiste cadans hadden gevonden, Lambrichs in gezelschap van André de Korver en Bouk Schellingerhoudt al de benen nam, Maar in het peleton, dat op dat moment nog in vredige r(ut bijeenlag, en zich fels een log, onwillig dier in de richting van Hoenderloo de hellende weg liet afglijden, roerde zich niemand. Wie zou er nu een serieuze poging ondernemen, «la er nog 280 km te rijden waren? Nog vóór de Keizer Karei-stad wezen de chronometers reeds vier minuten, maar nog scheen er geen vuiltje aan de lucht. Was immers André de Korver al niet ln de hoofdgroep teruggevallen doordat een wleldefect en uitblijvende hulp hem had den doen constateren, hoe snel vier kost bare minuten voorsprong bijna in achter stand kunnen worden omgezet? Nu was die actie daar vooraan helemaal ten dode opgeschreven Zouden twee man in staat zijn de strijd tegen 250 km. en het gevecht met de man met de hamer, die zonder twijfel in de heuvels van Zuid- Limburg zijn bivak had opgeslagen, tot een goed einde brengen „Onmogelijk" luidde het oordeel en daarom wachtte menDe twee op wie men wachtte. reden echter door alsof er geen peloton bestond en zo kon het gebeuren, dat er in de buurt van Cuyk een tijdsverschil van bijna 8 minuten was ontstaan. Nu kwam er beweging in het logge lichaam van de veelkoppige en veelkleurige hoofdgroep eri het waren 6teeds dezelfde renners, die vooraan in de groep de anderen een hoger tempo opdrongen. Tot Lucien Accou en Wim de Ruiter eens extra fel het pedaal omlaag drukten en los waren. Dit was om ongeveer kwart voor twee en het zou betekenen, dat 7 kwartier later de kop lopers bij Reuver, even voorbij Venlo, met zijn vieren waren, waarachter op ongeveer 7 en een halve minuut het pelo ton zwoegde Inderdaad zwoegen, want men ging inzien, dat het daar vooraan menens kon worden. Die Limburger scheen onvermoeibaar en steeds weer aan de kop inspireerde hij zijn medekoplopers tot het handhaven van de snelheid. Nog twee duo's verlieten de grote groep, eerst de Beigen Emiie Vanderveken en René Advertentie Wetenschap wijst weg voor moderne huidverzorging! Het verouderen en in rimpels trekken vsn de huid, het minder elastisch en doffer worden, vindt veelal zijn oor sprong in een tijdelijk of blijvend te ge ringe afscheiding van hormonen in het lichaam. De medische wetenschap stelde de uiterst belangrijke rol vast van hormonen voor het regelen van vele processen in het lichaam, o.a. ook voor de toestand van de huid. Na lange proefnemingen le er thane een nieuwe anti-rimpelcrème op hormoon basis: Pro-skin en hiermee werden zeer goede resultaten behaald. Het staat wel onomstotelijk vast. dat een voortgezette en geregelde toepassing van Pro-skin een blijvende verbetering in de toestand der huid teweegbrengt. U gebruikt Pro-skin als nachtcrème met d-u-b-b-e-l-e functie: ter verwijdering en voorkoming van rimpels en voor 4Mfk jeugdige, soepele huid. Janeens, daarna de Belg Call ens en Frans Vos, Even dreigden zij zonder ai te veel strijd bij het leidende kwartet te zullen komen, toen een sneltrein bij Echt da spoorbomen als levensgrote hindernis voor Lambrichs en de zijnen deed neerdalen, maar dank zij de Limburgse spoorweg medewerking kon het euvel tot slechU luttele seconden worden beperkt Op Van- derveken na, die het contact moest ver- breken, zouden de drie de leiders toch l bereiken, maar Lambrichs zag de zaken nog niet donker in toen de vier als eerste bult in het parcours de Wintraeckerberg voorbij Sittard beklommen. Kwamen er op de vele heuvels in zijn eigen terrein Immers nog niet evenveel moeilijkheden? In snelle vaart ging het door Neerland» mooiste streek, langs de mijnen, langs het prikkeldraad, dat daar bij Kerkrade ons land scheldt van het land, waar men Neustrasse van de naambordjes kan lezen Maar steeds was het Lambrichs, die het eerste boven kwam, premies in de wacht sleepte en fris als een hoentje doordraaide ook. Boven op de Cauberg bij de be klimming waarvan Schellingerhoudt er uiteindelijk het leidersbijltje bij moest neergooien was er weer een voorsprong van 5 seconden, maar het betekende niet genoeg. De 5 waren niet los te gooien In de hoofdgroep had men zich nog lang niet met de gang van zaken verenigd en zo was het zware geschut in stelling ge bracht in de vorm van een elftal jagers. Kleiner en kleiner werd de voorsprong van de dapperen daar vooraanmaar voorbij Maastricht op het laatste stuk van de etappe tegen één van de laatste hoog ten, was het peloton weer één geworden en nu waren het alleen nog maar de Bel gen Meersman en Mertens, die voor d« anderen achter Lambrichs, Vos en dt Belgen Accou, Callena en Jansens door joegen. Zo ging het ln snelle vaart op het eind- doel in het Geleense sportpark af. Zou den de achtervolgers het halen? Het bleef een grote vraag, die echter bij een po sitieve beantwoording waarschijnlijk zou betekenen, dat de klap, die de leiders hier door kregen een wel heel zware beproe ving van hun laatste krachten zou bete kenen. Het stond vast, dat dit de finish een heel ander aspect zou geven, maar wat ook vaststond was, dat Lambrichs In een sprint nooit de winnaar in Geleen zou kunnen worden. Dat wist de Limburger, maar dat wisten ook de anderen en daar om kreeg hij de kans, waarop hij nog steeds loerde niet en daarom ook kon de snelle Vos de eindzege voor zijn neus weg kapen. Nadat gisteren vóór de start reeds Hop- stake van de gemengde Nederlandse ploeg had opgegeven en Ekelmans niet was ver schenen, eiste de zware dag van gisteren verscheidene uitvallers. Vandaag zulleqH niet meer aan de start verschijnen de. Zwitser Pfister, Verschueren. Van As eó Willy Vroomen. De uitslag van de derde etappe van Apel doorn naar Geieen (288 km.) luidt: i. Vos (Ned. B.) 7 48.15; 2. Acou (België A.) 7.48.17; 3. Gallens (België A.) 7 48.20; 4. Lambrichs (Brab.-Llmburg) z.t.; 5. René Jansens (Bel gië B.) 7.48.27, 6 Leenen (België B.) z.t.; 7. Mertens (België B.) z.t.; S. Schotte (België A). z.t.; 9. Middelkamp (Ned Nat. ploeg) z.t.; 10. Van Est (Ned. B 7.49.48; 11. Van Oelde- ren, z.t.; 12. Savelberg, z.t.; 13 Lakeman, z t.i 14. Cor Bakker, z.t.; 18. Voortlng. z.t.; 18. Harm Smit, z.t. Hel algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Vos, 19.58 01; 2. Evers, 18.57.34 3. Van Beek, 19.57.59; 4. Leenen, 19.59.25; 5. Cal- lens, 19.59.39; 6. Van Est, 20.01 07 7. Lakeman, z.t.8. De Poorter, z.t.9. Verpoorten, z.t.; 10. Lambrichs, g 20.01 44; 11. Vanderveken, - 20.02.07;; 12. Smits, 20.02.12; 13. Jet Janssen, 20.03.12; 14. Rogiers, z.t.; 15. Schellingerhoudt.' 20,0400; 16. Van Kerkhove 20 04.40; 17 De Ruy'-,'.' ter, 20.04.47; 18. Bakker, 20.05.13; 19. Hen- drickx, 20.07.16; 20. Jansens, 20 07.50. Het ploegenklassement luidt: 1. Nederland- B., 59.59.20; 2. België B 60.01.39 3. België A.. 60.04.58 4. Nederland A 80 08.16 5. Nederland nationaal. 60.08.19; 6. Gem. ploeg, 60.21 35; 7, Brabant—Limburg 60.35.33; 8. Zwitserland- Nederland, 61.33.55. Nog 57 renners liggen M1' de derde etappe in de koers. Athletlek. FANNY BLANKERS—KOEN KREEG n' MEDAILLE. Lulgy Etnaudl, president van de Italiaan*, republiek, heeft Fanny Blankera—Koén w» zilveren medaille geschonken. DROFESSOR KAI.KER en Panda hadden er natuurlijk niet het minste vermoeden van dat op ditzelfde ogenblik het gehele gebouw werd omsingeld door een grote politiemacht, die hier heen was geleid door de Geheime Agenten Nooltgedacht en Fijntjes. De kreten, die de spionnen vanuit het inwendig# der machine slaakten, klonken nu gesmoord en de professor sprak: „Haha! Te oordelen naar het geluld worden zij thans gekalkeris«#rd door kalkerisator a-Ql Uitstekend!" „Zet alles toch stop!" riep Pinda. „Wie weet waar dit alles toe dient?" „Ik weet het niet", gaf de geleerde Kalker toe, „maar welk een aardige kans hebben wij thans om het te weten te komen I Ziet, daarginds is de afvoerband voor het gerede product en dalf zullen wij zo dadelijk de uitkomst van mijn werkzaamheden ziéfl verachijnen!" .Mê Ja daar rolde een transportband uit een gapende opening achter in het apparaatmaar Juist toen Panda en de guleegag daar kwamen, klonken er enige zware dreunen op de a«"r;:A Die vloog open en de Detectiven Nooltgedacht en Fljntj* stormden naar binnen, op de voet gevolgd door een flina^ polltie-macht. „Hal De verdachte professor en zijn assistent!" riep Nooitgei dacht triomfantelijk. Fijntjes liet er onderzoekend op volgen: „Verdachtef Waar zijn die spionnen gebleven?" „Dat ia nog onbekend, heren", antwoordde de uitvinder onver» stoorbaar. „Nog slechts één ogenblik en we zullen het wetem pu/zm JJET IS een opstootje in de drukke winkelstraat, een extra-attractie van de zonnige middag. „Die goser is gek", constateert een klein jochie krachtig. „Hij is doof", oppert een ander. De man met het koffertje bukt zich aandachtig naar de straat en loopt dan vastberaden door. Hij is inderdaad doof op het ogen blik, voor alles, behalve het geluid, dat zijn koptelefoon opvangt. Hij is op jacht en het spoor is warm. Het ontvangtoestel in zijn koffer geeft een steeds sterkere zoemtoon door. Even aarzelt hij voor een huis. Daar moet de bron van de storing zijn, maar bij welke van de twee deuren moet hü aanbellen? Met een steek- entenne tast hij in beide richtingen en dan is er geen twijfel meer. Als hij aan belt,' breekt bijna dadelijk de zoemtoon af. U was zeker aan 'het stofzuigen? vraagt hij aan de huisvrouw, die de deur opent. Ze knikt verwonderd. Zo trekken een paar man van de Radio- Storingsdienst van de P.T T dage- liiks, als gemoderniseerde wichelroede- ers, door de straten en langs velden, fdzakelijk ten behoeve van radio luisteraars, overal in Nederland. Al twintig jaar lang heeft de P.T.T. in Den Haag een Radio-Storingsdienst, die gratis een kostbare service geeft aan bezitters van ontvangtoestellen, maar eerst de laatste jaren loopt het aantal binnenkomende klachten in de duizenden. Vorig jaar wer den maar liefst 2.200 storingsklachten be handeld en dit jaar is men al weer dik over de achthonderd. „Ik betaal toch elke maand mijn zegel tje...." heet het in vele brieven en in derdaad, van de anderhalf millioen gulden, die maandelijks aan zegels binnenkomt, krijgt ook de P.T.T. haar deel. Zij gaat dan ook voor de luisteraars, zij het niet door het vuur, dan toch wel over de daken als het er op aankomt, een hinder lijke storing op te sporen. Mits het ge stoorde toestel zélf perfect is, met een buitenantenne en een aardverbinding, want een reparatiebedrijf is deze dienst niet én storingen, die worden gehoord bij het gebruik van een toestel zonder an tenne of met een kamer-antenne, lonen de moeite van een" onderzoek niet. Er zijn mensen, die daar anders over denken. Een klager, die zelfs zijn licht had opgestoken bij enkele ingenieurs, schreef de Dienst, dat dit standpunt absurd is en het komt voor, dat een radiohandelaar een duur toestel verkoopt met de verzekering, dat er geen antenne bij nodig is. Maar een buitenantenne is onmisbaar en betrouw bare leveranciers zullen daar altijd op wijzen. De meeste storingen immers worden veroorzaakt door een vonk in een elecirisch apparaat, dat aangesloten is op het lichtnet De storing verspreidt zich via de kabels van dit net, die vertakkingen hebben in de huizen. Kamerantennes zijn niet ver genoeg van de electrische lei dingen in het huis verwijderd en nemen dan ook dikwijls zulke storingen prompt over. De beste ontvangst krijgt men met een zo eenvoudig mogelijke buitenantenne, liefst met een ijtoringvrije invoerkabel, zoals die tegenwoordig in de handel zijn. De storingsdienst werkt met een klein ploegje er varen speurders, waarvan er steeds drie een wèek lang in touw zijn, door gaans van 's ochtends acht uur tot elf -uur 's avonds, waarna zij een week lang ander werk hebben, om weer wat nieuwe krachten te ver zamelen. Zo heeft zich bij h$n gaandeweg een waar jagersinstinct ontwikkeld en kunnen dikwijls, als zij de storende geluiden horen, al met vrij grote stelligheid zeggen, of die veroorzaakt worden door een stofzuiger, ofwel bijvoorbeeld door een thermostaat. Gaan zij dan, gewapend met een draag baar ontvangtoestel en een koptelefoon op stap, dan «taan zij meestal binnen een kwartier tijds voor de bron van die wanklanken. Zij volgen het lichtnet en horen aan de kracht van de storing, of zij de bron na deren. De moeilijkheid is alleen, d#t vele storingen zich s(jfeds maar kort achtereen voordoen. Als een storende stofzuiger of boekhoud machine wordt afgezet, is h^t spoor verdwenen en zpnder spoor is het zoeken oabegonnen werk. Nu zijn de meeste huisvrouwen en kantoren nogal systematisch met hun werk en daardoor is een storeride stofzuiger of telmachine doorgaans dage lijks op ongeveer hetzelfde uur „in de aether", zodat een tweede, tijdig begonnen speurtocht, wel naar de oorzaak leidt. De luisteraars, die klachten insturen, ver aten echter dikwijls, in hun brief te ver melden op welk tijdstip van de dag de stering meestal optreedt. Als de man van de storingsdienst dan 's middags in Gro ningen komt, krijgt hij te horen: „Nu doet hij het best, maar u moet vanavond eens komen horen", terwijl zijn standplaats pen Haag is en hij ook nog een klacht mt Deventer moet behandelen die dag. Alle mogelijke apparaten kunnen sto ringen veroorzaken: koelkasten, electri sche boren of installaties om kerkklokken ie luiden. Is de storingsbron gevonden, dan geeft de man van de storingsdienst de eigenaar van het storende apparaat Inlichtingen over de manier, waarop het «tofingvrij kan worden gemaakt. Storingwet Het „ontstoren" van een electrisch appa raat kost geld. Gaat het om een atofzuiger, dan is meestal een condensatortje van ongeveer 1,30 voldoende, maar bij een Hollerith-machine of een luid-inrichting Wor Wokken komt er meer voor kijken. Het komt dan ook wel eens voor, dat de fwenaar van het storende apparaat er mets voor voelt, het euvel te laten ver helpen. De gemeentelijke energiebedrijven Mbben echter ln hun voorwaarden de ••peling, dat afnemers geen hoog frequente spanningen mogen opwekken, we dus niet wenst te ontstoren, loopt ■•vaar, dat hij van het lichtnet wordt af gesneden. Bovendien wordt gewerkt aan «en wet, die heel die storingskwestie tot 'Het werk van de storingsdienst vereist t"ct, want de speurders krijgen niet alleen met elèctrlsche spanningen te doen. Niet telden 1» een burenruzie de achtergrond van een storingsklacht- onenigheid tussen buien op één trap, of in twee naast elkaar staande herenhuizen, waarbij de P.T.T.- man zijn neutraliteit moet zien te bewaren. En dan zijn er nog niet-electrische storin gen, die veel moeilijker te achterhalen zijn. Twee stations dooreen Een tamelijk veel voorkomende klacht is, dat men Hilversum I en fl op één golf lengte door elkaar hoort. Dit heet in het Latijn van deze jagers kruismodulatie en het kan hun heel wat kopzorg geven. Onze sterkste zenders staan niet ver van elkaar en de meeste grote steden, Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, bevinden zich ten opzichte van Jaarsveld op een afstand, die gering genoeg is, om storingen van deze soort mogelijk te maken. De antennes vangen alle zenders met grote onpartijdigheid tegelijk op en het behoort tot de taak van het radio toestel, al deze binnenkomende „signalen" te zeven. De luisteraar stelt zijn toestel op de verlangde golflengte in en wenst dan ook alleen de signalen te horen, die wor den uitgezonden door de zender, die op dié golflengte werkt. Nu wil het wel öens voorkomen, dat een „concurrerende", zender clandestien geholpen wordt en zo toqh ook z'n signalen in de kamer van de luisteraar krijgt. Zulke clandestiene hel pers kunnen in allerlei vormen optreden en het kost soms jvel een week tijd, om hen op te sporen. Een dergelijk geval deed zich voor bij een heel blok nieuwe woningen in Am sterdam-West. De luisteraars in dat blok kregen de beide Hilversumse stations door elkaar te horen en dat stoorde hun radio genot nojjal. De buren aan de overkant hadden nergens last van, dus de oorzaak moest ergens in het blok zelf te vinden zijn. Een mannetje van de storingsdienst stelde zijn ontvanger af op een van beide stations en liep langs de huizen. In zijn koptelefoon hoorde hij beide zenders bijna even krachtig, zodat het moeilijk was, uit te maken waar de storing het sterkste werd. Het onderzoek was alleen mogelijk, zolang de programma's meewerkten; wan neer bijvoorbeeld Hilversum I een spre ker voor de microfoon bad en Hilversum II muziek bracht Op straat kon de speur der het niet vinden en daarom probeerde hij zijn geluk op het dak, ondanks de felle koude van de winter. Het resultaat Het spoor is warm. liet deze keer wel heel lang op zich wachten. Een tweede P.T.T.-er beproefde zijn krachten op dit geval en op het dak vond hij iets. Als hij op een bepaalde plek stapte, ging de storing „fladderen", op die plek was de oplossing vermoedelijk te vinden. Balk als zender De storingsdienst stelde zich ln ver binding met de aannemer, die het blok De Amerikaanse rechtsgeleerde, gene- raal-majoor, gouverneur en gezant Lewis Wallace schreef in 1880 „Ben Hur, de tale of the Christ". HU deed het om de tijd te verdrijven op zijn eenzame post, een fort ergens in de woestijn van Nieuw- Mexico. zonder nog te weten dat het da delijk na het verschijnen eeh geweldig succes zou oogsten en dat het boek zich handhaven zou in film- en hoorspél tot op de huidige dag. Waaraan dankt deze roman hóar plaats in de wereldliteratuur? Aan twee factoren. Ten eerste de diep-religieuze ondergrond en ten tweede de avontuurlUke. spannen de opbouw. Men kent het gegeven. Ben Hur, de Joodse vorstenzoon en later ga- lieslaaf, die er naar hunkert de Messias, de bevrUder van het onder de Romeinen zuchtende Israël te dienen, leert pas aan de voet van het Kruis te Golgotha de ware betekenis van Christus' Koningschap. De botsing tussen zUn wereld en die van de trotse Romein Messala, culminerend in die triomfale rit tussen de beide kampioe nen bU het wagenrennen, is als een fon kelend litterair facet beroemd geworden en deze zoveelstp herdruk ibU J. H. Gott- mer N.V.. Haarlem—Antwerpen), een typografisch zeer verzorgde uitgave, zal ongetwijfeld nieuwe scharen aan de le zerskring toevoegen. Ala u Hilversum I en II door elkaar hoort, dan kén het zUn, dat de regenptfp builen aan uw huis voor zender speelt. Misschien gaat uw radio knarsen, als uw buurman wat brood roostert. Al deze ge breken zijn le verhelpen en de P.T.T. heeft een speciale dienst, die de oorzaak van zulke storingen voor u opspoort. ZU beschikt over een groepje mannen met een speciaal Jagers-instinct. jyjET sportieve blote knieën en een cowboy-boezeroen, Hun guitaren in hun zijzak gaan ze hun Pinksteren „doen". Met hun bedden op hun ruggen en hun trotterschoenen aan, Braadpan beng'lend op hun bibsen, zijn ze struis op stap gegaan. Uit hun vêktberaden ogen straalt sportief een stalen wil: Veertig, vijftig kilbmeter is voor ons een peuleschil. Via Utrecht zó naar Gorcurp. luidt 't programma van de reis; Dan Breda en door naar België en zó verder naar Parijs. Na drie of vier kilometer staan ze steunend op elkaar En hun rechterhanden maken het bekende liftgebaar. Als zo'n auto niet roept: Welkom! en niet blij en vriend'lijk kijkt Zijn de benenwagenrenners en zwaar verongelijkt. CLINGE DOORENBOS (NaiïWÏc verboden) Natmk i huizen had gebouwd en vroeg de teke ningen ter inzage. Precies op het bewuste plekje onder het dak bleek een T-balk te lopen, die óp een of andere manier de schuldige moest zijn. De aannemer inte resseerde zich sterk voor het geval en toen de vorst was afgelopen, brak hij het dak bij de balk open. Het raadsel was opgelost, o Een van de koppelingf bouten in de balk bleek los te zitten en toen deze was schoongemaakt en geaard, was de storing opgeheven. De balk had met deze bout als zender gefungeerd, een tussen- zender, waardoor men in heel het blok twee statons op één golflengte ontving. Zo wil het ook wel eens voorkomen, dat een regenpijp staat te zenden, kortom, de storingsdienst moet zijn -vernuft meten met dé meest verrassende listen van de natuurkrachten. Het spreekt wei vanzelf, dat in een dergelijk tijdrovend onderzoek heel wat arbeidsloon gaat zitten. Een parti culiere firma zou ln vele gevallen voor één opsporing honderd gulden of meer moeten rekenen, een uitgave, die de meeste radioluisteraars zich onmogelijk kunnen veroorloven. Wij mogen daarom blij zijn, dat de P.T.T. dit voor ons op knapt, zodat wij, als we aan ons toestel de nodige zorg besteden, van ongestoorde radio-uitzendingen kunnen genieten. Roman van een voddenraper Zonder twijfel is Cor Ria Leeman eeu schrijftalent, al doet het soms wat zwaar wichtig en geforceerd aan en zijn niet alle zinnen gebeeldhouwde. De verdienste, een niet geringe, is de gloed der overtuiging, de geloofsbelijdenis, waarmede ze haar van diep mededogen getuigende indruk ken weergeeft van enikele levens, be proefde levens gelijk ze worden ge noemd, in de sloppenbuurt van een (lelijk woord!) „grootstad". Haar hoofdschepping is de mismaakte voddenraper Mane, die droomt en haakt naar wat geluk aan de zijde van een hem liefhebbende vrouw, wat echter voorlopig een utopie zal zijn. Maar in de maalstroom, waarin als een vluchtheuvel van vertroosting, de figuur oprijst van een geestelijke, wiens zegen rijke arbeid aan het boeiende verhaal een belangrijke bindstof verleent, kruist op zekere dag een vrouw met een misstap op het conto Mane'6 pad en al wordt de ver bintenis pas een feit na de zwaarste lots wisselingen, het einde plaatst beiden toch ln het licht van een betere toekomst. opnieuw bewerkt dooi JACOB VALKENAER WIJ HEBBEN het ergste al weer gehad, mijn zoon, de grote reis is bijna volbracht. Je weet, dat het mijit laatste tocht was. Je bent nu voldoende ingewerkt en je hebt mijn hulp niet meer nodig. Als we straks in Jeruzalem terug zijn, zullen we alles nader kunnen regelen." De oude man, die deze woorden sprak, keek even op naar de jongeling, die met luchtige tred naast hem voortging. Hij was trots op zijn zoon. Die laatste reis had hem weer bevestigd, dat hij in de jonge David een Waardig opvolger zou hebben. Voor hèm was nu de tijd gekomen, van een welverdiende rust te ge nieten, waarbij hij de zekerheid had, dat de belangen der zaak door zijn eigen, flinke zoon goed zouden worden behartigd. Als een verterend vuur brandde de zon, over de woestijn voor hen zij brandde op de ruggen der kamelen en op de drijvers, die de kamelen tot groter spoed aanzetten en slechts langzaam kon de karavaan over de stoffige wegen van Judea vorderen. „Er komt onweer, vader", deed de jonge David zich plotseling horciL „Wij moeten zo spoedig mogelijk de heuvels zien te bereiken." BezaFpo tmgkhij achterom, naar de dreigende donkere stapelwolken, die voor djf reizigersSuet veel goeds beloofden. Die opkomende onweersbui zou het vooj/gaan gevaarlijk, zo niet geheel onmogelijk maken. De wegen in het Joodsey(nd boden de kara vaan geen beschutting. Ze waren nog ver van de bewoog/ue wereld en in deze woestijn was zelfs geen eenzame hut te vinden. hoofden hand 't gelaat de wolken i klonk op eid als het aan- (E OPSTEKENDE WIND deed omhoog dwarrelen mortd. Als fladderende uiteinden van hun hc oren der drijvers, en trachtten enigszins te droog stof. i uit de rijen. Maar met geli zwellend zwerk liT derden nu ook de heuveh-uggen van het Zuiden. Reeds slingerde het veelgebruikte pad zich voor hun ogen opwaarts langs de hellingen en torsten de kamelen hun zware lasten hoger en hoger Toen het achter hem rommelde en de eerste bliksemschicht een ogenblik het diepzwarte uitspansel ergens boven Sa maria in felle gloed zette, ontdekte David niet al te ver af ln een afgebrokkelde bergwand een donkere opening. Enkele menselijke figuren, uit de tegenoverge stelde richting komende, zag hij in de lokkende schuilplaats verdwijnen. Een grot! Plotseling herinnerde hij zich deze plek. Nog niet zo lang geleden had hij in het voorbijtrekken hier een profeet ontmoet, een Jezus van Nazareth, die hem verkondigde: „Nog één ding ontbreekt u. Verkoop alles, wat gij hebt en deel het onder de armen, en gij zult een schat heb ben in de hemel. En kom herwaarts, volg Mil!" Hij had die profeet in zijn gezicht uit gelachen. Stel je voor. al z'n bezittingen te verkopen en dat geld onder de armen te verdelenVoor geen schat ln de hemel wilde hij zijn aardse goederen ca deau doen en zo'n arme prediker achterna lopen T7REDE OVER U", klonk de bedacht zame groet van de laatst-aange- komene. „Vertelt verder. Wat is er met die profeet?" De gebaarde gezichten zagen hem aan met enige verwondering in hun blik. „Waar komt gij vandaan, meester, dat gii niet weet wat er te Jeruzalem is geschied?!" vroeg een hunner. „Wii komen van Damascus", antwoordde David. „Ik heb die Jezus van Nazareth op een van mijn vorige reizen hier op deze plaats ontmoet. Gij spreekt over Hem. Is er dan iets dat ik nog niet weet?" Het bleef even stil in de kring Dan kwam het ontzettende nieuws over hun lippen: „Hij is gekruisigd door Pontius Pilatus en Hij is wederopgestaan!" Vele stemmen spraken dooreen David hoorde van Golgotha en de gescheurde voorhang in de tempel. Hij vernam van de wonderlijke hemelverschijnselen en van Zijn hemelvaart. En er was nog veel meer. Veertig dagen lang waarden de wonderlijkste geruchten door Israël en Juda. Velen hadden de verschijning ge zien van Jezus Christus de Nazarener al hoewel ieder wist dat Hii gekruisigd was. De oude vader zag met bezorgdheid hoe zijn zoon ziin sterke David door de verhalen werd gegrepen: hij zag, hoe hl} van schrik en ontteltenis geen woorden MiiMr?hgen. Hii leunde als verlamd te- de rotswand, staarde als versuft in 't flakkerend licht van de olielamp, en zweeg. „Verkoop alles wat gij hebt en deel het onder de armen." had deze profeet hem gezegd, „en gii zult een schat hebben in de hemel!" Nu was de profeet zélf opgegaan in de hemel Langzaam wankelde de jonge koopman terug naar de ingang van de grot. om uit te zien naar het uitspansel en verder na te denken. Alleen. En ziet. het was plotseling nacht ge worden. zo donker dreigden de diep zwarte wolkenmassa's. Een bloedrode vlek alleen verraadde de plaats van de zon. Een gewedige wind woei rond het steen achtige pad waarlangs de karavaan daar straks gekomen was. Het leek een orkaan, zo loeide de hete lucht langs de bergwand. Daarginds lag Jeruzalem Vanaf deze hoogte kon hii de tinnen van de tempel reeds duidelijk onderscheiden bij het felle hemelvuur, dat het gehele landschap ln gloed zette. Dreigend rolde de donder, weerkaatsend nog tussen de heuvels en nagrommend in de grot Het wa* de koopman wonderlijk te moede. Sprak daar niet een stem in de' hoge? Waren het niet dezelfde woorden, die Jezus van Nazareth gesproken had; „Gij zult een schat hebben in de hemel. En kom herwaarts, volg Mij'" „Volg Mii". donderde het opeens met oorverdovende mokerslagen door de ber gen. David kromp ineen bil die galmende stem van de Onzichtbare. Dan ontwaardde hii plotseling vurige tongen en vlamrrten. die hem van alle zij den beroerden. Er voer een andere geest in hem en hii zag duidelijk weer de pro- •feet voor zich. Die hii destijds had uitge lachen. omdat Hij wilde dat een koopman ziin goederen zou verkopen en het geld delen onder de armen. Maar nu lachte David niet meer. Hij wendde zich om. trad terug in de grot. waar allen opsprongen bil ziin verschij ning. omdat hii overdekt was met vuur. „Vreest niet, gijlieden", stelde hij de mannen en ziin eigen drijvers gerust En ieder werd ontzet, want zij hoorden hem allen in hun eigen taal. ook al sprak hii deze niet. „Vreest niet", zo sprak de koopman tot hen. „ik zal u de wonderen van deze da- pen verklaren, want zo is het geschied* Jezus Christus de Nazarener is waarlijk Gods Zoon!" En al degenen, die in de grot waren, geloofden hem ook de oude vader. A Wilt u de beste manier weten om in druk op andere mensen te maken? Geef hun het gevoel, d"? "ii indruk op u heb ben gemaakt. Collei Knox. A De belangrijkste bijdrage, welke de chemie aan de beschaving heeft geleverd, is: blond haar. The Weekly Telegraph. De dans om de deviezen TToe zijn onze gedachten zulke wonder- lijke wegen gegaan? Want daar zingt in ons en hoe komen wij daar zo plot seling bij dat schone oud-Hollandse lied van het Kwezelke. U kent het immers? „Zeg kwezelke wildet pi dansen, ik zal u gevenen het kwezelke wor den allerlei heerlijkheden in het vooruit zicht gesteld, mits zij zal dansen. Het kwezelke antwoordt echter dapper op elke aanbieding: Ik wil niet dansen, ik kan niet dansen, dansen is mijne regel niet. ba- gijntjes en kwezelkens dansen niet!" Wel, dat komt. omdat wij plots midden in de mode van Nederlandsen huize zitten. Nederlandse mode? Maar daar hebben wij toch nooit aan gedaan! Onze confectie zaken kregen goederen uit Berlijn en Wenen, maar vooral toch uit Parijs Neen, wij heten geen mode te kunnen maken. Maarnu gaat het om de deviezen. Export is de leus! En allemaal willen wij ons beste beentje voorzetten om deviezen te krijgen en wij vertelden het u ai daar gaat nu een groep Hagenaars op 3 Juni in Scheveningen een grote Mode show houden „Show de Paris" genaamd, en daar zullen modellen worden getoond, die later naar Parijs, het hart van de Modewereld, zullen gaan. Eigenlijk is dit niet juist, want de modellen van de aan staande show worden regelrecht naar Australië gezonden. De organisatoren zijn echter van plan de Najaarsshow. die ze in Augustus of September houden, precies zó in Parijs te herhalexi. De stoot tót dit alles heeft een Haagse kapper gegeven, die popelde van verlangen eens in het publiek te laten zien, hoe hij in staat is „haute coiffure" te leveren, de kunstigste van de kunstigst denkbare kapsels. Wat is echter een kapsel zonder toilet, waar het bij behoort? Het is immers de kroon op het werk van een harmonisch samenge steld toilet. Derhalve zocht hij samen werking met een vertegenwoordiger der Haagse Haute Couture, met een leveran cier van fijn schoenwerk enz. Uit deze samenwerking is het vorig jaar de „Show de Paris" ontstaan, die in Scheveningen zoveel succes had. dat de organisatoren ze in Brussel gingen tonen, waar ze nieuwe lauweren oogstten Daarna werd besloten deze show tot een jaarlijks terugkerende gebeurtenis te maken, liefst ook voor het buitenland Echter zodra ze de grens overschrijdt, wordt het naam bordje omgedraaid en heet ze „Show de la Hollande" Twee en een halve maand zijn de dames en heren nu reeds bezig met de voorbereiding van de vertoning van 3 Juni. Onze verwachtingen zijn hoog gespannen. De organisatoren willen zich speciaal richten tot de uitgaande vrouw. Zij heeft tijd om alle toiletonderdelen zorgvuldig bij elkaar te zoeken tot een harmonisch geheel enzij heeft geTd om zich kostbaar te kleden. Wantde bedoeling van dit alles is: uitvoer! De viezen! Want.. kwezelke wil wel dan sen. Kan het dit ook? Ook Amsterdam in actie De Hagenaars hebben echter niet het monopolie. De Amsterdammers zijn hun zelfs een neuslengte voor. Daar is men reeds lang bezig te trachten een eigen Nederlandse mode te scheppen en daar hebben allerlei bedrijven, die de vrouw verblijden met japonnen, hoeden, schoe nen. juwelen, tassen, enz. enz., reeds lang de handen in een geslagen en zo werd dezer dagen in het Amstelhotel een show gehouden speciaal van allerlei artikelen bestemd voor de uitvoer. Daar waren een grote schare persbroeders en zusters ge komen om met critische blikken te be kijken. hetgeen straks over de grens onze goede naam hoog moet houden, maar daar zaten ook buitenlandse inkopers, die in felle aandacht nagingen of er iets van hun gading bij was en wat! Daar paradeerden veertien mannequins, ze toonden regen jassen van glimglan -mde zijde, stevige swaggers, eenvoudige jurkjes, grijsjes en zwartjes met rechte, nogal korte rokjes, heel vaak gegarneerd met groepen plooitjes, daar zag men cocktail-jurken met jasjes, die het Reheel het aanzien van een gekleed deux pièees gaven, maar het jasje uit en er kwam een jurkje dat schouders en groot deel van de rug vrij liet. daar zag men een deux plèces van wit moiré overtogen met chantillykant. Daar waren heel gewone dingen voor de niet over-tengere vrouw en men dacht: Duitsland, Skandinavië' Maar er waren qok buitenissigheden: dat zwarte jurkje met vuurrode uitspringende voorbaan en grote wagepwiel hoed! Andere jurkjes met zulke nauwe rokjes, dat een normale Nederlandse er misschien één been in zou kunnen wringen.... zoiets zal naar Zui delijker landen moeten gaan. Snoezig waren de kleine veren kapjes met. heel coquet, een paar piefen tegen de linker wang gevlijd.... Arrdlge creaties, vele ook smaakvol, andereminder En Joch vroegen wij ons af, of die creaties nu alle maal zuiver Nederlandse inspiratie waren' Die swagger met sc'huine knoopsluitlng, die half vierkant, half puntig uitgesneden halzenwaar hebben we zoiets al ge zien" Heeft men toch niet met een half oogje naar Parijs gegluurd, toen deze creaties werden ontworpen? n In de vergadering van de Amerikaan se vereniging van textielhandelaren ver klaarde een der leden, dat de vrouwen de laatste maanden niet 'meer „kopen", maar „winkelen". D w.z. dat ze critisch kijken naar stijl, kwaliteit en prijs. Een gezond, gelukkig verschijnsel noemde hij dit Uit Amerika komt bericht, dat de ha ren der dames weer korter, en de avond jurken langer worden. Een bekend Amerikaans mode-man heeft tijdens een bezoek aan Parijs ver klaard, dat de Amerikaanse vrouweh zich wat minder van de mode en haar kleding beginnen aan te trekken. In de eerste plaats gebruiken ie haar geld om het huis beter en gezelliger in te richten, om meu bels, ijskasten, sproeiers voor het begie ten van haar grasveld e.d. te kopen. De mode onderging dit jaar weinig wijziging; de dames maakten de zomen van haar jurken wat korter of langer en.... klaar! „Gentlemen prefer blonds", „Heren geven de voorkeur aan blondjes" Is ver ouderd. De smaak der heren heeft zich gewijzigd ten voordele der brunettes, al dus het resultaat van een Publiek Opinie Onderzoek in de Verenigde Staten. Van de gevraagde mannen «temden 43"» voor brunettes. 23% voor blondje#, 12*/« voor roodharigen en 22*/» vond het veiliger zich niet uit te laten. Ziehier een voorbeeld van een keurige jas, die modern is en toch niet „dateert", zoals hzt in vakkringen heet, waar men zo'n tailleur-mantel ook wel „klassiek" noemt. De jas is volkomen in de mode en toch kan men ze over enkele jaren, wan neer de modelijn zich heeft gewijzigd, naar alle waarschijnlijkheid nog dragen, omdat ze een gangbaar model heeft. A Een klep op de rug is uitstekend om een kerakter te vormen, mits hij wordt toegebracht, vaak genoeg en laag genoeg aan iemand, die jong genoeg is. Richard Scott. ECONOMIE IS NIET ALLEEN een vak voor professoren en bankdirecteuren, ook de gewone huisvrouw probeert eco nomisch te werken. Op het ogenblik doet zij dat bijv. in de keuken, wanneer zij tracht met minder lekkere aardappelen toch nog een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Nu is de ervaring, dat wanneer men grote en niet erg bloemige aardappe len heeft, verse bladgroenten daarbij niet erg voldoen. Naast spinazie, andijvie of sla moet men Iets voedzaihers hebben dan een slappe aardappel. Het merkwaardige is, dat hierdoor de vraag op de groenten- markt ook wordt beïnvloed. Deze aard appelen zijn nl. beter geschikt voor stamp pot. dan om ze als afzonderlijk gerecht te gebruiken Men heeft dan ook een grotere vraag geconstateerd voor groenten, die voor stamppot geschikt zijn dan eigenlijk met de tijd van het jaar overeenkomt en dit ligt hoogstwaarschijnlijk aan de kwali teit van de aardappelen. Wel kan men deze stamppot-aardappelen (die overigens met stamppotgroenten op zichzelf niet voedzamer worden, maar die men dan met toevoeging van vet tot een gerecht samen stelt, dat meer „staat in de maag") ook gebruiken voor purée en voor gebakken aardappelen. Dan verdwijnen de bezwaren en kan men er juist weer heel goed blad groenten bij gebruiken. Het meest economisch en gezondst is echter van de fijngemaakt gekookte aard appelen een stamppot te maken met rauwe groenten, zoals spinazie, raapstelen of an dijvie. Deze worden op de gewone wijze schoongemaakt en vervolgens fijngesneden (niet hakken, aangezien hierdoor te veel vitaminen verloren gaan) en door de fijn gewreven warme aardappelen gemengd. Van rauwe groente heeft men veel min der nodig dan wanneer men ze kookt. Eventueel kan men er eveneens dobbel steentjes gebakken spek aan toevoegen, maar met vlees of een ei is het gerecht eveneens zeer smakelijk Nadat da groente is toegevoegd nog even op het vuur warm maken. Dergelijke stamppotten kan men ook maken van gekookte aardappelen en fijn geschaafde komkommer, maar dit ge recht dient met wat olie en azijn of een slasaus te worden afgemaakt en koud te worden opgediend.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2