WEÈPBERICHT Lijker GOUD5CHE COURANT v i neming uzalemskapel - Jel. 4810 Gravesteyn. Zal Amerika zijn politiek inzake Formosa wijzigen? Dat niet! 4 A IEL oopül weer chfen boom” NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING VERLENGD Hi DE TEKORTEN BIJ DE ZIEKENFONDSEN Vitaal strategisch punt Ondememingswachten in Indonesië verdwijnen Zwitserse vrouwen hebben MIERIK. OPLEIDING NEDERLANDSE OFFICIEREN EN ONDEROFFICIEREN Bekwame en flinke soldaten Ook in Oostenrijk nazi-jeugd Indiening aangiftebiljet belastingen De Parijse conferentie Geen zeepost meer naar de G-Brigade geen stem Onze Tweede Kamer laat zich niet bedotten HET LAATSTE EI Zaterdag 24 Juni 1950 Prijs 10 cent per nummer Prijs abonnement: 89ste Jaargang No 23011 0.33 per week Bureau: Markt 31 Telefoon 2745 per maand Postrekening 48400 per kwartaal zou itiek ■PACIFIt FORMOSA II-'- '«Hm». 2.25 c. w. 2.60 79.00 4 3.25 reed 2.75 3.90 2.90 breed 1.90 |e«, 90 >l Chef-Exploitatie: D. DE KLERK 69 1.25 zwaar 2.75 irslag 2.45 JES ne met ix boord, vanaf Directeer-Chefredacteur: 8. H. VAN DER KRAAT8 igd van 2—5 uur n.m. 9* I der- tm. 1380 1392 1404 Het H. i Ms. bassac handij der zerp tot aan de i af- met toe- uit het door ver zijn Jke aarden leren c i kun- wordt Tafel Conferentie de militaire ver- De Amerikaanse minister van landsverdediging Louis Johnson en generaal Omar Brad ley hebben Tokio verlaten met bestemming voor Washington. Vóór z(jn vertrek ver klaarde Johnson: „De veiligheid van de Verenigde Staten staat of valt met de posities, die z|J in het Verre Oosten bezetten. De Verenigde Staten moeten en zullen het nodige doen om hun eigen veiligheid en de wereldvrede te verzekeren'*. iet 650 pas- Amsterdam Juni, doch mstf"*- September 1949. sprak van achting, dat na het staken van bereiken van een blijvende ielievend samengaan, een geleidelijk af- illitaire inspan- ’vorden ver- ichting nog /orden be- WAAR.IM OPGENOMEN GROOT GOUDA De Tweede K verlening algemene deling nadruk stand, Verevening werk gei plichte bijeenL zekering v missie dringt kracht moet beëindiging bij de aXdt- van de algemene ise zone I om de inderofficieren te maken met het militaire de Verenigde len worden ge- Amerika behi ihlllende wapei iderofficiert n hebbe- w P£P ASPERA AD ASTRA G-Brigade behoren alle onder- t het cijfer 42 worden aan- bataljons infanterie 421 tot Mogen niet ten laste komen van het bedrijfsleven commissie van rapporteurs e Kamer over het wetsontwr- van financiële steun aa.. ziekenfondsen voor hun vrijwillige verzekering wijst i op het ongewenste van een I waarbij grote bedragen u?. ...agsfonds, bedragen, die door de svers en werknemers voor de ver- hier ziekenfondsverzekering zijn die igebracht, naar de vrijwillige ver- geh< worden overgeieveld. De com- gedi er met klem op aan, dat met worden gestreefd naar een van de noodtoestand, welke lellng vrijwillige verzekering ziekenfondsen heerst. ROKKEN ie elfen zijden linnen lastex taille 5 90 iMESBLOUSE ma poplin in bleu, z. beige, sportmodel 490 Hogen tempirataren Weerverwachting. meegedeeld door het K.N.M.Ï. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond Overdrijvende wolkenvelden maar op de meeste plaatsen droog weer Meest matige Zuid-Westeijke wind. Hogere temperaturen 25 Juni Wanende maan Zon op 4.17: onder 07 Maan op 10-05: onder 0 50 M Juni Waaiende maan Zon op 4.10: onder 07 Maan op 17.40; onder U4 itig vragen. Wij vergadering van de die met en de t 426. WW driessens opera „Philomela", die de Ne derlandse opera onder leiding van Paul Pella in het kader van het Holland Festi val in de Amsterdamse stadsschouwburg gaf. Koningin Juliana droeg een licht blauwe avondjapon. Waarmee hij nog geen antwoord gaf op de brandende vraag, of het juist is. dat het Amerikaanse standpunt ten opzichte van Formosa zich heeft gewijzigd. Dat dit punt te Tokio ter sprake is gekomen, wordt wel algemeen aangenomen. Acheson heeft zich steeds, zoals bekend is, op het standpunt gesteld, dat Formosa als Chinees gebied moet worden beschouwd, waar Amerika zich verder niet mee te bemoeien heeft. Hij voert voor zijn redenering aan, dat Japan dit gebied in 1895 gewelddadig van China heeft afgenomen en dat het in 1945 door de geallieerden aan China is terug gegeven. Degenen, die een communistisch Formo sa gevaarlijk achten voor de veiligheid van de Verenigde Staten, zijn van mening, dat China tot dusver alleen het toezicht over dit gebied heeft gekregên. maar dat de verantwoordelijkheid er voor nog steeds bij de geallieerden berust. Had niet de president zelf Acheson in bescher ming genomen, dan zou deze door de kwestie Formosa politiek de nek hebben gebroken. De oraculaire uitspraak van Johnson is echter wel geschikt om de ver wachting te sterkeh, dat zij die met Ache son op dit punt van mening verschillen, te elfder ure wellicht alsnog hun zin zullen krijgen. De strategische betekenis van Formosa blijkt wel uit het hierbij afgedrukte kaartje. Het eiland vormt een belangrijk onderdeel van de verdedigingsgordel Phi- lippijnen, Formosa, Rioe Kioe-ellanden, Japan. Formosa heeft een oppervlakte van 35.700 km2 (pl.m. 20*/» groter dan België) en 7 millloen inwoners, merendeels Chine zen. merendeeds pro-Mao. Het eiland ia een belangrijke leverancier van ananas en van kamfer, de andere producten hebben minder betekenis. Het zijn in dit geval dus geen rijkdommen, die de oorlogsgesel over het land brengen. vordt hevig gepro- jmonstratie. tijdens zwarte rijbroek jmd en een zwarte nazi’s was voor vlagen van het verboden was. je gen een koren- het pan-germa- zongen eveneens misschien graag acnteioos van je zou schudden. Kennis is net als ge wondheid. je gaat het pas waarderen, als je het niet hebt. Werkelijk, je doet er goed aan het toch een beetje te bewaren, niet alleen van de dingen, die onmiddel lijk in de sfeer van je directe belangen en belangstellingen liggen. De gemeen schap heeft heel wat geld betaald veel meer dan je zelf kynt vermoeden en in de regel een veelvoud van wat de school- belastlng heeft bedragen om het je al lemaal te laten bijbrengen, en het kan op ïijn tijd goed zijn te bedenken dat Vondel óok wel iets moois heeft gemaakt, waar aan je toch meer hebt dan aan de laatste Plaat van Harry James of Dinah Shore. (Al wil Kijker je toefluisteren, dat hij dat op zijn tijd zeer kan waarderen en dat ze ook interessant vindt). Wees dus Berust wat zuinig op het hele gebied, dat de wet op het middelbaar onderwijs of die op het voorbereidend hoger onderwijs Jullie heeft gedwongen te betreden en *<jk er de schoolheren niet te boos öp aan. Ja.... ja.... Kijker weet wat je zeg- lon wilt. Die Stommiteit met die Engelse examenopgave. En er moeten dit jaar ook uog van die rare en zeer enerverende fou ten in examenopgaven zijn voorgekomen, hderdaad, sommige mensen, die van de examinandi altijd eisen dat ze klaar wak ker zijn, schijnen zelf wat slaperig wor pen. Het voorbeeld is slecht. Er zal in Den Haag wel een hartig woordje over zijn levallen. Maar trek er niet zo'n marte- «Msgezicht bij, want jijzelf hebt er geen «raad last van gehad. Ja, jij wordt wel 0 advocaat. Ga nu vacantie vieren, met pleizier. oraal gerust eens wat pittige rebofs- Piaatjes (er is wel weer wat uitgekomen, maar dat moet je zelf maar uitzoeken). slotte: denk nu niet dat je er bent, jjaar het is ook niet helemaal waar, wat zo graag zeggen: n.l. dat je pas be- ïii w bebt waarlijk een stuk achter de ‘Ug. Een hoe aardig het eigenlijk was, zul *ntB|lsd00r hebben’ wanneer t0 oud KUKER. (Ongecorrigeerd) Voorspoedige reis van de Atnarapoora Het s.s. Amarapoora. dat m« sagiers uit Djakarta naar onderweg is, wordt niet 29 - reeds Dinsdag 27 Juni In de Amsterdamse haven verwacht. Inkomensgrenzen verhoogd Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Noodwet Ouderdomsvoorziening. Ingevolge het be- imbassaderaad te onn gaan optreden r “1 admiraal De sdoeling, deze over- termijn te doen ge- E. van Panhuys, die onn werkzaam is. zal jr de post van Neder- ~entraal Amerika. iron van Boetzelaer. thans directie-Oosten van het *i Buitenlandse Zaken zal de volgende maand als 2e taris naar Washington wor- itst. Z 1 40 EENDRACHT 4 20 MAAKT MACHT w^doelde 1 deze in de geacht sluiten. RadiöiTndonesia meldde, dat het insti tuut van de ondernemingswachten in In donesië is Oj-geheven. De wachten zullen zo spoedig mogelijk in de staatspolitie worden opgenomen. Voortaan mogen de eigenaren of administrateurs van de ondernemingen geen speciale gewapende wachten meer in dienst houden ter be veiliging van hun eigendommen. gedeeld. Want het valt Inderdaad niet mee. Wat al wijsheid, ach nee, dat is het niet, wat al parate kennis is er in jullie hoofden gestampt. De eerste gedachte, die in deze dagen vol opluchting door veel van jullie hoofden moet spelen, zijn: Wat hebben ie me laten blokken op dingen, die ik nooit nodig zal hebben! Hm. dat is misschien toch wel zeer bedenkelijk. Ja. jij daar, jij had nog al moeite met je wiskunde, jij was een ecty A-type. je gaat rechten studeren en jé begint nu al met een echt advocatenge- Zicht te mopperen, dat je aan al dit ge hannes met driehoeken en prisma's nooit Mn je leven meer iets zult hebben, en Kt ze het onderwijs maar eens duchtig moeten gaan vernieuwen. Kijk, zou Kijker leggen, vernieuwing zal best nodig zijn, maar alles moet uit de lengte of uit de breedte komen en werken moet je ten slotte toch. En dat onderwijs in de wis kunde is toch zo gek nog niet. Want het leert je iets, wat je, in welk beroep je ook mag terechtkomen, nodig hebt, het leert je denken, doodgewoon logisch en critisch denken. Kijker, die een papiertje als jij nu hebt, uit Amersfoort heeft moeten halen, toen hij zijn handèn al door spaarzame en grijzende har.en kon halen, dug die de eisen voor het papiertje kon beoordelen aan de hand van veel lessen, die het leven zelf hém had geleerd, denkt over het „drijven" van de schoolfrikken toch heel wat milder dan jij en je vrienden. Juist die door velen jo gehate wiskunde-vakken oefenen zo prima het mechanisme van je hersens. Ze leren je. dat je niets moet leggen, zonder dat je het kunt bewijzen, en vooral brengen ze je een critlsche in- itelling bij tegenover allerlei beweringen van derden, die soms met veel vertoon en zelfverzekerdheid worden geuit. Als je ze dan eens rusutuiug gaat uiteenra felen volgens de methoden, die je wis kundeleraar heeft (of moet hebben) bij gebracht. dan kom Je er dikwijls achter, dat de beweringen van de ander heel wat minder stevig in elkaar zitten dan de Helling van Pythagoras. Het is voor iemand van onschatbare waarde, als hij aldus met zijn eigen hersens heeft leren denken Het gaat ook helemaal mis in een staat, waar het volk er van af ziet om zelf te denken en waar het genoegen neemt met alerlei „waarheden", die met veel fanfares er van bovenaf wo<den in getrommeld. Er zijn ook nog een massa andere vak ken. over welker nut je heel verschillend kunt oordelen. Voor de een zijn ze bal last. voor de ander is het manna, maar ook daarbij is meer schijn dan wezen. Ons Middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs moet nu eenmaal niet voor een ichaap met vijf poten spelen, maar soms voor een schaap met tien poten. Van die icholen moeten advocaten, economen, ba zen van middenstandsbedrijven. heel hoge ambtenaren en mannen met bescheiden postjes, kunstenaars, medici, ingenieurs, directeuren en secretarissen van direc ties, dus allerlei mensen in de meest uit eenlopend# functies komen. Op een enkele kleine school kan men wel onderwijs naar maat geven, doch voor zoveel duizenden (jullie zijn op al die gymnasia, lycea en h.b.8.’en met 'n kleine 90.000 jongens en meisjes) moet men met confectiemetho- den werken. De een krijgt op die manier meer Nederlandse letterkunde dan hem schikt, maar misschien heeft hij er later eens iets aan. als hij eens kan meepraten over een boek, dat hij voor zijn examen heeft moeten bestuderen, juist op een mo ment, dat het prachtig te pas kwam. De ander meer stereometrie, maar ook daar rit altijd wat in. Het is met kennis toch altijd eigenaar dig lesteld. Je hebt misschien nooit ge- het voorrecht, dat je jarenlang ten doordat ie je mócht laten In het kader van het militair hulpver leningsplan hebben In de afgelopen twaalf 1 maanden 450 Nederlandse offieieren en onderofficieren van seven verschillende wapens en dienstvakken 508 cursussen van verschillende aard gevolgd bQ het Ame rikaanse bezettingsleger in West-Duits- Isnd. Voor het komende jaar heeft het Nederlandse leger ingeschreven voor 325 cursussen. Bovendien i(jn 56 cursusplaat- scn aangevrsagd in de Verenigde Staten ■elf. Do cursussen in de Amerikaan: van West-Duitsland zijn bedoeld Nederlandse officieren en 01 te herscholen en vertrouwd 1 de wapens, die vanwege hulpverleningsplan door Staten aan Nederland zulk leverd. De cursussen in Amerika behan delen de tactiek der verschillende wapens. Nederlandse officieren en onderofficieren, die bovenvermelde cursussen hebben ge volgd, zullen op hun beurt in Nederland als instructeur optreden. Kolonel G. J. Ie Fèvre de Montigny, hoofd der sectie opleiding van de Gene rale Staf, is dezer dagen teruggekeerd van een studiereis, die hij in gezelschap van een der Amerikaanse adviseurs in zake de militaire steun van de Verenigde Staten aan Nederland, langs verschillende militaire instructiekampen in West-Duits- land heeft gemaakt. Hij heeft zich er van kunnen overtuigen, dat de Nederlandse cursisten in goede handen zijn. Zij krijgen les, zo zei de Kolonel, van de beste Instructeurs van het Amerikaanse leger, die al het moge lijke doen deze cursussen het hoogste rendement te doen opleveren. Over hun yiEZO, je bent geslaagd) Je bent Ih ge- Li zelschap van de duizenden jongens m meisies. dit dit jaar het papiertje heb- of Gym- het afleg- erslteit of kgewenst. :n zussen, de moei- ben mee- De Oostenrijkse politie heeft de hand gelegd op een aantal Pruisische Vaandels, die ter gelegenheid van de „Sonnewende’* plechtigheid van de bond der onafhanke- lijken, een nazistische Jeugdorganisatie, waren opgehangen In de Weense pers wc testeerd tegen deze den welke de jongelieden een droegen met een wit hem, das. zoals de uniform der naz de Anschluss, toen het dra; bruine hen.t’ in Oostenrijk v< Alle demonstranten droer*” bloem, het symbool van nisme in Oostenrijk. Zij nazi-liederen. Extra deviezen voor benzine voor motorrijders De Nederlandsche Bank gaat accoord met toewijzing van extra deviezen voor benzinekosten voor motorrijwielen. Deze extra toewijzing geschiedt slechts, indien voor een bepaald land een bedrag van minstens honderd gulden aan toeristendeviezen wordt op genomen. Deze extra deviezen kunnen voorlopig uitsluitend worden aan gevraagd bij de Nederlandsche Bank of een harer agentschappen. In de loop van de maand Juni zijn door de meeste inspecties der belastingen de aangiftebiljetten inkomstenbelasting 1949 ting en vermogensbelasting 1950 (model B) aan tren de belastingplichtigen toegezonden. Door bijzondere omstandigheden kan de Belastinggids 1950 bij de aangiften voor vermogensbelastingjaar 1950 en het mstenbelastingjaar 1949" niet voor 27 ’rschijnen. Aangezien vele be- van deze gids gebruik voor de aangifte van de srengst van hun effecten- ge minister van Financiën ygii termijn van inlevering van aangiftebiljetten voorzover maand Juni 1950 zijn uitgereikt icht wordt eerst op 31 Juli 1950 te Uit Parijs wordt van Franse zijde Vernomen, dat de Nederlandse delegatie bij de besprekingen in?ake bet plan van Schuman thana tevreden gesteld ia op het punt van het ontwerp-statuut. Zoals wij reeds hebben gemeld, was onze delegatie van mening, dat eerst de bijzonderheden van het plan zouden moeten worden be sproken, voordat men tot een ontwerp verdrag kon komen. Zoals bekend, komt na de F-Brigade «traks de G-Brigade aan de beurt van re patriëring. Het staat nog niet vast, wan neer daarmee een begin zal worden ge maakt. De directed!* van de Veldpostdiensf te Djakarta verzoekt echter dringend, het zenden van zeepost naar de militairen van deze brigade te staken, daar de kans groot is, dat zij deze niet meer zullen ontvan gen. Tot delen. geduid en met paalde in de Noodwet Ouderdomsvoor ziening vindt genoemde wet toepassing ten aanzien van personen, die op 1 Octo- 1 ber 1947, de datum van het in werking treden der wet, 65 jaar of ouder wai^.. of binnen drie jaren na genoemde datum “i derhalve vóór 1 October 1950 de ••»«- leeftijd van f5 jaar hebben bereikt. In de het vermogensbel memorie van toelichting op het desbe- Tnk?n}nlnnbe aSi!u* treffende ontwerp van de verwachting.'’ *95” yerschijt dat binnen drie jaar een geheel nieuwe 1 lastingplichtigen sociale verzekering tot staiid zou komen, 1 Plegen te maken 1 is tot het leedwezen der regering niet waarde en de opbi verwezenlijkt. bez^*d® r Er zullen naar schatting na indiening bep«ald. dat de ter van het wetsontwerp Ouderdomsverzeke- bedoelde aangifte ring nog twee jaren verlopen alvorens de nieuwe regeling, zo zij kracht van wet verkrijgt, in werking zal kunnen treden. Voor deze periode is een uitbreiding van de werking van de Noodwet Ouderdoms voorziening tot degenen, die inmiddels na 30 September 1950 de leeftijd van 65 jaar zullen bereiken, onvermijdelijk. Voorge- efeld wordt, dat ook personen, dia-ia-«et tijdvak van October 1950 tot en met 30 September 1952 de leeftijd van 65 jaar bereiken, voor een ouderdomsuitkeripg in aanmerking kunnen komen. Er bestaat naar dt mening der regering aanleiding tegemoet te komen aan die ouden van dagen, wier inkomen met een niet te groot bedrag de thans geldende inkomensgrenze- voot de Noodwet Ouderdomsvoorziening overtreft. Een op lossing is baars inziens hier te vinden in deze zin, dat weliswaar de inkomens grenzen worden verhoogd, doch dat de ouderdomsuitkeringen van degenen, wier inkomen ligt beneden de thans geldende grenzen, met inachtneming van die (oude) grenzen worden berekend. Voor deze categorie van ouden van dagen blijft de ouderdomsuitkering derhalve ongewijzigd, herberekening van de thans lopende uitkeringen behoeft niet te ge schieden en belanghebbenden vinden hun 5 pet verhoging van hun uitkeringen in de bestaande bijslagregeling van April 1950. Voor degenen, wier inkomen ligt tussen de thans geldende en de in het onder havige ontwerp van wet voorgestelde grenzen, wordt de nieuwe inkomensgrens voor de berekening van het bedrag hun ner ouderdomsuitkering in aanmerking genomen. Wanneer hiernaast nog wordt bepaald, dat de ouden van dagen, die ten gevolge van de thans voorgestelde regeling alsnog onder de Noodwet Ouder domsvoorziening zullen vallen, niet in aanmerking komen voor de bijslag van 2,50 voor gehuwden en 1,50 voor onge- huwden, en evenmin voor de 5 pet bijslag, wordt naar de mening van de regering een niet onbevredigende regeling verkre gen. Ter illustratie van dit laatste volge hier de schaal, welke bij de voorgestelde regeling voor gehuwde mannen in een gemeente der eerste klasse wordt ver kregen: Inkomen ƒ1351 t.m. ƒ1374,99 oude- domsuitkering ƒ78; inkomen ƒ1375 t.... 1379,99 ouderdomsuitkering ƒ72; 138( t.m. 1391,99 ouderdomsuitkering 60; 1391 t.m. 1403,99 ouderdomsuitkering 48; 1404 t.m. 1415,99 ouderdomsuitkering 36; 1411 t.m. 1439.99 ouderdomsuitkering 24. De Zwitserse volksvertegenwoordiging heeft met 88 tegen 41 stemmen een amen dement op de grondwet van een conserva tieve afgevaardigde verworpen, volgens het welk aan vrouwen kiesrecht verleend zou worden. De publieke tribune was ge heel gevuld met vrouwelijke belangstel lenden. Nederlands gezant in Venezuela De benoeming is te verwachten van dr H. Riemens, thans als ambassaderaad werkzaam bij de permanente vertegen woordiging van Nederland bij de Ver enigde Naties te Naw York, tot Neder lands gezant te Caracas. De heer F. W. Craandijk, die thans die poet bekleedt, zal naar Nederland terugkeren. Zij is er zich van bewust, dat een af doende regeling van de vrijwillige ver zekering niet gezocht moet worden In de richting van een vermindering der ver strekkingen en dat deze dus naar alle waarschijnlijkheid slechts gevonden zal kunnen worden door een verhoging van de thans geldende premiën (hetgeen In tussen is geschied). Indien dit er toe zou lelden, dat een aantal der verzekerden de premie niet kan opbrengen, dan zal J- overheid op de een of andere wijze p te hulp dienen te komen en de lasten, hieruit voortspruiten, zullen door het iele Nederlandse volk moeten worden Jragen, niet door het bedrijfsleven al leen. Thans Is het zo. dat het bedrijfs- leven zelfs betaalt voor de vrijwillige Maai verzekering van (naar de cijfers van eind wijte 1948) 300.000 ambtenaren en gezinsleden van ambtenaren. TNE MINISTER VAN OORLOG diende de vorige week bij de Staten-Generaal een ontwerp begrotingswet voor het de partement van oorlog in met een eind cijfer van ƒ851.987.886. De lezer ziet, dat de centen worden verwaarloosd. Laat ons het gemiddelde van een gulden er aan toe voegen 851.987.886.50. De toelichting dezer begroting begint aldus: „De memorie van toelichting op dit hoofd stuk. opgesteld als zij was, voor de derde pinsdag van September 1949, sprak van een stellige verwachting, dat na - het vuren en het bereiken- grondslag van vredelievend deugdelijke basis voor het 1 nemen van de Nederlandse mi ning in Indonesië zou kunnen wot kregentoen kon echter die verwac niet in tastbare voorstellen w< lichaamd Zij gewaagde daarnaast van onzekerheid bij de voorbereiding van Nederlands' deelne ming aan de verdediging van West-Europa, over de vorm aer samenwerking met de partners in de West-Europese Unie en het Atlantische Pact, er bestond nog geen duide lijk beeld over omvang van de financiële en organisatorische consequenties van de Amerikaanse hulp, gebaseerd op het Mili tary Assistance Program. De uitkomst der Ronde bracht zekerheid omtrent plichtingen overzee" Maar dan gaat de minister dadelijk, over op een punt, dat aan allen bekend is, immers de noodzakelijkheid in een zo snel mogelijk tempo de terugvoering van onze troepen te doen plaatsvinden. Blijkbaar is deze kop der toelichting nog blijven staan uit een vroeger bestaand hebbend overzicht, dat ons nu wordt ont houden. Immers, hoe zit het nu met die verdediging van West-Europa? De memorie van toelichting belooft daaromtrent een latere Nota. Medegedeeld wordt, dat gan het instellen van één de partement van rijksverdedlging nu nog niet Kon worden gedacht. De begroting voor Marine wordt niet opnieuw aan de orde gesteld. Heeft de regering nu bedoeld, dat de Tweede Kamer dit ontwerp-b^groting ook In de afdelingen en In het openbaar debat zou behandelen? En dat dan later de Nota aan de orde zou worden gesteld? Hoe het zij, de Tweede Kamer trapte daar niet in. Het afdelingsonderzoek is aangehouden tot na het verschijnen van de fameuze Nota. Het parlement wil en kan zijn tijd afwachten. JAE MEMORIE van toelichting bevat hieromtrent slechts deze passage, welke hier volledig wordt afgedrukt om te laten zien hoe onvolledig wij worden in- ^elicht omtrent hetgeen de regering met „it instituut wil of niet wil: ..De voZpilng der Nationale Reserve vindt langzaam maar zeker voortgang. Zij moet worden gezien als een onderdeel van de territoriale verdediging, welker noodzake lijkheid in de afgelopen wereldoorlog be wezen werd. Haar doelstelling is onveranderd zoals deze is uitgedrukt In het Handboek Natio naal Instituut STEUN WETTIG GEZAG, pag. B-4 en B-5 en blijft zich in de eerste plaats richten op 'de bestrijding van een eventueel optredende vijfde colonne. Ook nu de tót voor kort bestaande en In het Handboek vermelde omstandigheid, dat vrijwel alle geoefende troepen zich In Indonesië bevon den. is weggevallen, blijft de Regering prijs stellen op een korps van gezagsgetrouwe vrijwilligers. Bij bedoelde strijd zullen de vrijwilligers bij voorkeur worden ingezet in het lands gedeelte. dat hen vertrouwd is, omdat op die wijze de kennis van het gewest, van ligging. van wegen, bebossing, terreinvoorwerpen. juist bij hen die in streekverband oefenen, het best tot zijn recht komt. Het verheugt de ondergetekende te nen constateren, dat er met animo geoefend. Hij acht het noodzakelijk, dat een coördi natie tussen de leiding en de taken van Nationale Reserve en de takken van de min der militair uitgeruste burgerlijke verdedi ging In engere zin. welke coördinatie nog onvolkomen is, zo spoedig mogelijk tot stand komt. Naar hij van zijn ambtsgenoot van Binnenlandse Zaken mocht vernemen, wordt hieraan met kracht gewerkt. Door ook in 1950 de gelegenheid ie bieden In een klein, doch goed ingericht kamp ge durende enige weken vrijwilligers der Na tionale Reserve In werkelijke dienst te doen verblijven, zijn de voorwaarden geschapen, kadervorming uit de gelederen dier reserve te doen plaatsvinden. De kosten der Nationale Reserve zijn ge raamd op een gemiddelde sterkte aan vrij willigers van 12.500 man”. Hierbij passen wel twintlj zullen wachten tot de vergaderi 29 Juni te Rotterdam. Nederlandse leerlingen, zijn de Amerika nen zeer tevreden. Bekwame en flinke soldaten, was het oordeel dat kolonel Le Fèvre de Montigny overal te horen kreeg. Behalve door Nederlanders worden deze cursussen ook nog gevolgd door Belgen, Denen, Fransen, Grieken, Italianen, Luxemburgers, Noren en Turken. De goede verstandhouding onder hen en het begrip dat zij gedurende de cursussen voor eikaars landen hebben gekregen noemde kolonel Le Fèvre de Montigny een belang rijke bijdrage aan de ppbouw van' een gemeenschappelijke strijdmacht. Oorzaak van de treinbranden Spoedig na de brand in het treinstel bij Ede kwam de heer G. T. H Glesber- ger, directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, met enkele leden van de technische staf ter plaatse, de toestand In het ten dele uitgebrande rijtuig opnemen. Duidelijk waren in het nog smeulende voorstel de brandhaarden te onderschei den. Er kon worden vastgesteld, dat het vast lopen van remmen het ongeval heeft ver oorzaakt Door de ontwikkelde warmte Is de vloer gaan branden Vrijwel zeker Is de brand in de trein, kort geleden bij Maartensdijk, aan dezelfde oorzaak te ,.:jten. Dergelijke gevallen van brand waren voor de oorlog bij de spoorwegen vrfjwei onbekend. Nederl. vertegenwoordigers in Amerika ligt in de bedoeling om, nadat dr J. van Royen zijn geloofsbrieven als Hr. buitengewoon en gevolmachtigd am- jadeur in Washington zal hebben over- .óigd. een einde te maken aan de deta chering van jhr O. Reuchlin als gezant aan onze ambassade aldaar. Jhr Reuchlin. die na het vertrek van mr Van Kleffens als tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Washington optreedt, is namelijk bestemd om per 1 Januari 1951 de belangrijke functie te vervullen van directeur-generaal voor politieke zaken aan het departement van Buitenlandse Za ken Mr H. A. Helb, ai Washington, zal in Bon.. als eerste medewerker van Booy. Het ligt in de bedoelin plaatsing op zeer kortst schieden. Jhr mr W. op 't ogenblik in Boi bestemd worden vooi lands gezant in Cent Mr C. W. baroi werkzaam bil de departement van In de loop van dt ambassadesecrets. den overgeplaatst in 1 Pi Koningin heeft H.M. 7

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 1