SJOENG FUNG TE LI Grand Hotel te Scheveningen middenstands-toeristenhotel Vraag van de dag: hoe kunnen w e eten en hoe komen we weg Ree verdwaalde naar Stolwijk Oudewaters vrouwen doen de maandagse was al te goed Marshall-fonds Met steun van het HET INDUSTRIALISATIE-PROBLEEM TE GRONINGEN ONDER DE LOUPE WEER TREIN MET KINDEREN IN BRAND Allen kwamen er goed af Dalende goudprijs in Indonesië Goed, maar te weinig eten op de General McRae De Koningin naar Delft Antisemietisme geen aanbeveling meer Sabotagespook waart langs Engelands kusten Het Chinese schip in zijn grote verscheidenheid ER VAART WEER EEN AMSTERDAM TUSSEN HARWICH EN DE HOEK BIJ ZIJN HAREN AAN DE DOOD ONTRUKT DERTIGSTE KAAGWEEK IETS APARTS ARTS DUWDE VERPLEEGSTER TE WATER In hoger beroep twaalf jaar geeist De waardevolle singleton [BRIDGE CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Merdeka betekent niet luilekkerland Honderden candidaten voor repatriëring Aanstotelijk blad verkocht Zeldzame gast in het polderland van Zuid-Holland Waterleiding kan het niet voorlopen Restaurant „Ter Gouw" Tel. 2253 Goudse Spetters Een nieuwe Jan Kattenbrug AAR. ANNEER. EERSTE BLAD - PAGINA 2 ZATERDAG 24 JUNI 1950 Zoals men zich zal herinneren staltte de financiering van de hersteikosten der oorlogsschade van de tot de N V. Exploi tatie-Maatschappij Scheveningen (de E.M.S.) en haar onderhorige vennoot schappen behorende percelen op moei lijkheden. met name van die van het Grand-Hotel. Thans heeft de E.M.S. een plan ontwor pen voor de ingebruikstelling van het Grand-Hotel als middenstands-toeristero- hotel. Na uitvoering van dit plan zal een object zijn verkregen ter waarde van 3.000 000. Bij het inbrengen van het Grand-Hotel in de nieuwe exploitatie kan aan het gebouw, rekening houdende met het feit, dat het voor de hotel-exploitatie naar de tegenwoordige eisen geschikt zal worden gemaakt, in de staat, waarin het zich nu bevindt, een waarde worden toe gekend van 1.000.000. Na enige besprekingen hebben de ge meentelijke leden van de genoemde com missie en de E.M.S. in beginsel overeen stemming bereikt omtrent de hierna ver melde punten. Burg. en Weth van Den Haag hebben, nadat grote zekerheid was verkregen omtrent de z.g. Marshall-hulp. zich hiermede verenigd. De E.M.S. is voornemens de capaciteit van het Grand-Hotel op te voeren tot ten minste 500 bedden. Indien de besprekin gen met het betrokken ministerie tot een goed resultaat leiden, is het de bedoeling de pensionprijs te stellen op een niet onbelangrijk lager peil dan dat van de overige hotels. Hierdoor zal, naar ver wacht wordt, bij de aanvang van het sei zoen 1951 aan de bestaande hotels een middenstands-toeristen-hotel zijn toege voegd. waaraan op Scheveningen ook naar de mening van Burg. en Weth van Den Haag. zeker behoefte bestaat. Ten einde een behoorlijke bezetting van het hotel, speciaal in het vóór- en na-seizoen, zo veel mogelijk te bereiken, zal de E.M.S. contact opnemen met reisbureaux. reis- verenigingen en grote ondernemingen om zo mogelijk contracten af te sluiten voor groepen personeel van ondernemingen. Voor het Grand-Hotel wordt een nieuw erfpachtscontract gesloten met een loop tijd van 40 jaar. ingaande 1 Januari 1950, waarbij de thans geldende erfpachtscanon ongewijzigd blijft. Boven de erfpachts canon van 50 000 per Jaar ontvangt de gemeente bij het afsluiten der nieuwe overeenkomst een aandelenpakket van 325.000 nominaal in de N V. Exploitatie- 3chappij Scheveningen. een lening uit het Local CurTbncy (Marshall-hulp) van 1.500.000 zal n<pg een bedrag van ƒ500.000 op andere wSjze moeten worden gevonden. De E M.S. hpeft Burg. en Weth. gevraagd of, voor het geval zij er niet in slaagt deze 500 000 zelf bij derden op te nemen of uit eigen middelen beschikbaar te stellen, de gemeente behulpzaam wil zijp bij het aantrekken van dit kapitaal. Burg. en Weth./staan tegenover de gevraagde medewerking voorshands niet afwijzend en stelleif\de gemeenteraad voor een over eenkomst met de E.M.S. aan te gaan. Fabriek van stalen meubelen te Tilburg uitgebrand Gistermorgen om halftien ia brand ont staan in de fabriek van stalen meubelen Etesmi, gevestigd aan de Heuvel 104 te Tilburg. Terwijl men in de spuiterij bezig was met het vernissen deed zich een ont ploffing voor ten gevolge waarvan een felle uitslaande brand ontstond. Pogingen van het personeel om het vuur met schulmblusapparaten te bestrijden, faal den. De brandweer tastte aanvankelijk het vuur eveneens met schuimblussers aan met het oog op de gassen, die zich ontwikkelden. Later bestreed men het vuur met acht stralen en ongeveer een halfuur later was men de brand meester. De spuitinrichting brandde totaal uit. De eerste verdieping van het fabrieksgebouw bleef behouden Omtrent de oorzaak kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Liever gezond. Professor Mihall Drago- mirescu. de Roemeense gezant te Rome, heeft ontslag genomen en weigert naar zijn land terug te keren. Jaarvergadering Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Donderdag werd te Groningen de 167ste jaarvergadering van de Nederlandse Maatschappij 'voor Nijverheid en Handel gehouden, onder voorzitterschap van prof. G. A. Ph. Weyer. In deze vergadering heb ben enige inleiders de aspecten van het industrialisatie-probleem behandeld. Prof. Ir D. Dresden zei. als eerste in leider. dat er grote waarde aan speur- en ontwikkelingswerk moet worden gehecht. Indien de ondernemer wil „meedoen" aan de industrialisatie, dan zijn uitgebreide voor-onderzoekingen noodzakelijk. Helaas moet volgens de inleider geconstateerd worden, dat op dit gebied in ons land nog een ontstellende achterstand bestaat. Dit is volgens ir Dresden des te pijnlijker, daar 'deze achterstand niet op korte ter mijn ia in te halen. Wil industrialisatie op grote schaal in ons land mogelijk wor den, dan is het echter zaak, dat deze achterstand wordt ingehaald. Een ander facet van de industrialisatie, het probleem der opperste leiding, werd belicht door dr G. v. d. Wal. die de vraag stelde of men bij uitbreiding van onze industrie in voldoende mate de onder nemers zal kunnen vinden om de nieuw op te richten bedrijven te leiden. Minister Van den Brink had berekend, dat aan de hand van ingediende plannen slechts 220 ondernemers nodig waren voor nieuwe Gistermorgen om tien uur is een wagen van een extra trein met schoolkinderen bU het station de Klomp tussen Utrecht en Ede In brand gevlogen. De trein bestond uit 11 rijtuigen. De brand is uitgebroken in het zevende rij tuig. Een der geleiders van de school kinderen. die uit de Zaanstreek en uit Amsterdam kwameVi, bemerkte rookont wikkeling en spoedig werd de trein tot stilstand gebracht. De vlammen sloegen toen reeds onder de zevende wagen uit, die onmiddellijk afgekoppeld werd. De kinderen verlieten snel de trein, zonder dat van enige paniekstemming «prake was. De brandweer uit Ederveen De prijs van goud op de vrije markt te Soerabaja is de vorige week tamelijk snel gedaald Vrijdag 16 Juni noteerde een gram 24 karaats goud 39- kopers en 39.50 verkopers. De dag daarvoor waren deze bedragen respectievelijk ƒ41.50 en ƒ41.-. Op 3 Mei j.l. noteerde het goud 47.50 kopers en 48- verkopers. Men schrijft deze daling toe aan een op handen zijnde verlaging van de prijs van deviezencertificaten, die thans in han delskringen vrij algemeen wordt ver wacht. Amerikaans marinevliegtuig verongelukt De AJ1. het eerste exemplaar van een nieuw vliegtuig der Amerikaanse Marine, is in de omgeving van Bedford, in de Amerikaanse staat Virginia, in brand ge vlogen en neergestort. Volgens ooggetui gen werden de Inzittenden uit het toestel geslingerd. Vier of vijf personen zouden om het leven ziin eekomen Het toestel, dat twee gewone zuigermo toren en een straalmotor bezat, maakte zijn eerste lange vlucht. SPORTNIEUWS Voetbal. DUITSLAND LID VAN DE F.I.F.A. Op voorstel van Zwitserland heeft het F.I.F.A. congres besloten Duitsland toe te laten tot het lidmaatschap van de F.I.F.A De kwestie van de toelating van Japan werd voor een nader onderzoek terug verwezen naar de desbetreffende commissie Voorts werd de organisatie van de we reldkampioenschappen in 1958 opgedragen aan Zweden. Alleen Argentinië stemde tegen, na de wens geuit te hebben, dat deze aangelegenheid na de herziening van de statuten der F.I.F.A. aan de orde zou worden gesteld. Boksen. Jan Klein tegen McCall Bisschop organiseert Zaterdag 15 Juli in het circus te Scheveningen internationale bokswedstrijden, "be hoofdpartij gaat ln het zwaargewicht tussen de Nederlandse kam pioen Jan Klein en de Amerikaan Steve Mac Call. Dit gevecht gaat over tien ronden van drie minuten. De Amsterdammer Han nes Schneider, bantamgewiehtkampioen van Nederland, ontmoet de vlleggewicht kam ptoen van Nederland. Theo Nolten ln een partij over eveneens tien ronden van drie minuten. Jan Nicolaas. komt tn de ring tegen de Belg Leo Vergommen Deze partij gaat over acht ronden van drie min. Het programma wordt voorts aangevuld met vier amateurpartijen. Waterpolo. NATIONAAL TOURNOOI. Zondag 9 Juli zal in het zwembad van het Zuiderpark te Den Haag een nationaal wa- terpolo-tournooi worden gehouden waaraan zal worden deelgenomen door de hoofdklas sers heren: Zlan. Haarlem. GZC en de Rob ben en verder bonds- en kringzeventallen, o.m uit Leiden. Delft. Rotterdam en Am sterdam, totaal 24 zeventallen. Motorsport. REIS DEVIEZEN MOTORRIJWILEN Zij, die met een motorrijwiel naar het bui tenland wensen te gaan en voor hun voer tuig redsdevlezen nodig hebben, moeten zioh. totdat een nieuwe regeling officieel bil alle devlezentoanken bekend is. uitsluitend wen den tot een van de agentschappen of bijkan toren van de Nederlandsohe Bank. waar ook nu reeds een bepaald bedrag aan deviezen zal worden verstrekt. slaagde er na korte tijd in de brand te blussen. Ongevallen hebben zich onder de kinderen of het treinpersoneel niet voor gedaan De trein was om 9 25 uur uit Amsterdam vertrokken Het schoolreisje naar Arnhem is na het ongeval met een wagen minder voortgezet. Het verhaal wordt eentonig, maar ook de militairen aan boord van het troepen transportschip General McRae, dat gister middag om kwart over twee te Rotterdam arriveerde, waren allesbehalve te ^preken over de maaltijden, die zij aan boord kre gen geserveerd. Niettemin waren zij eer lijk genoeg om te erkennen, dat de kwa liteit van het Amerikaanse eten bijzonder goed was en dat het alleen de hoeveel heden wnren, waaraan de Hollandse sol daten niet genoeg hadden. De accommo datie was evenwel uitstekend. De troepen werden toegesproken door Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heems kerk namens de Koningin, mr W F Schokking namens de regering en luite nant-kolonel P H. Lach de Bère namens Prins Bernhard. industrieën. De inleider concludeerde, dat het probleem ln ons land meer ligt op het gebied van de opvolging in de be staande bedrijven dan het zoeken van het relatief geringe aantal nieuwe onder nemers. Het is dus in de eerste plaats volgens spreker zaak de juiste opvolgers op te leiden. Leiders en hoge functionarissen in het bedrijfsleven zijn voor een zeer belangrijk deel overbelakt, aldus meende de derde inleider, ir B. W. Berenschot. Het is no dig de opleiding van het hoger en lager personeel zó te doen zijn, dat zij hun taak op de juiste wijze kunnen uitvoeren en daardoor de topleiding kunnen ont lasten. Prof. ir F. M. Roeterink wees vervol gens op de bestaande tekorten in de ge diplomeerde aantallen leerlingen van de dagnijverheidscholen en een opleidings behoefte die belangrijk hoger ligt dan het aantal afgestudeerde leerlingen. Wil, aldus spr., de industrialisatie in ons land een kans van slagen hebben, dan dienen er twee principiële mentaliteitswijzigingen in ons land plaats te vinden, n.l een wij ziging in de mentaliteit der ouders, die gewoonlijk vqor de jongeman een mulo opleiding prefereren boven de studie aan de ambachtsscholen, en een mentaliteits wijziging bij de doorsnee bedrijfsleider, die zelf moeite moet gaan nemen om een voortgezette opleiding in het bedrijf vol- gëns jiet leerlingenstelsel te gaan toe passen. Mr H. F. van Leeuwen sprak als laatste van de inleiders over het probleem der industriefinanciering, waarin hij de uit spraak deed, dat vereiste voor een gezonde financiering is. dat de eigen middelen ener industriële onderneming de vast leggingen met een behoorlijk bedrag over treffen. Met dat overschot wordt dan een deel der vlottende activa gefinancierd. Het hebben van schulden is voorzover de kapitaalstructuur goed ts, volgens spreker voor een onderneming zeker niet oneer vol, evenwel moeten die schulden beperkt blijven. H.M. de Koningin zal op Vrijdagavond 30 Juni a.s een bezoek san Dalft brengen. Zij zal dan de voorstelling van Elckerlyc bliwonen. die in de kloostertuin van het museum Het Prinsenhof door het toneel gezelschap Comedia. onder leiding van Johan de Meester, wordt gegeven in het- kader van het Holland Festival De heer Karl Wurmann, voormalig Luftwaffe-piloot en candidaat voor het vice-consulschap in Engeland, ia door de Bondsregering van de solllcitantenlijst voor diplomatieke posten geschrapt. Wurmann had in een artikel in de «Pic ture Post" zijn waardering voor Hitier en diena optreden tegen de Joden geuit, waarop de raad van Britse Joden had te kennen gegeven, hem niet de aangewezen persoon te vinden voor een diplomatieke functie in Engeland. De Britse admiraliteit heeft Donderdag avond medegedeeld, dat er vermoeden bestaat, dat er ln de onderzeeboot Tally- Ho. welke thans op de werf van Devon- port wordt opgeknapt, sabotage is ge pleegd. Er zou zand zijn gevonden ln een vitaal onderdeel van de onderzeeboot. Dit Is het vierde geval van vermoede sabotage op een schip van de Britse ma rine in de afgelopen achttien maanden, terwijl, zoals wij reeds meldden, ook de explosie op de Indian Enterprise aan sa botage wordt toegeschreven. C Joeng foeng tê li is de merkwaardige tert- toonstelling van modellen van Chinese jonken en aampans genoemd, die tot 8 September in de grote voorzaal van het Museum voor Land- en Volkenkunde aan de Willemskade wordt gehouden. Sjoeng fung té li wat betekent „Gunstige wind en behouden vaart". En merkwaardig in velerlei opzichten is deze expositie ook. Rotterdam mag het op prijs stellen dat een dergelijke unieke verzameling een ver zameling trouwens met een avontuurlijk verleden in Rotterdam is gekomen. Want hij doet ons niet alleen kennis maken met een stukje maritieme historie in het algemeen maar ook met een type schepen, waarin Westerse Invloeden tot nutoe vrijwel over de gehele linie zijn geweerd. Het Chinese schip ln al zijn verscheidenheid is zichzelf gebleven en heeft zelfs regionale invloeden van het eigen grote rijk verre weten te houden. Geen groter verscheidenheid in scheeps- type maar ook in tuigage zal men kunnen aantreffen als juist bij het schip van het Hemelse Rijk. Daarvan getuigt deze ten toonstelling omonwonden en daarom is hij ook de moeite van het bezichtigen zo waard. Een avontuurlijk verleden heeft deze expositie ook, zeiden wij reeds Want is het niet merkwaardig dat in 1937 op een zolder van een Brussels museum een ver zameling sterk verwaarloosde scheepe- modellen werd ontdekt, near Antwerpen wordt overgebracht en daar voorlopg moet blijven ln de staat waarin zij verkeren omdatmen te weinig weet van deze schepen om een verantwoorde res- IJET was een illuster gezelschap, dat Donderdag, aangekomen met een extra trein, die van Amsterdam via Den Haag en Rotterdam reed, een bezoek bracht aan de nieuwe Harwich-boot Amsterdam, het derde schip van deze naam, in begin van deze maand in de vaart gebracht door de Eastern Region van de Britse Spoorwegen. De heer Barrington-Ward, lid van de directie van de Britse Spoorwegen voor wat betreft de scheepvaartlijnen, die gastheer was, maakte tegenover de Amsterdamse gasten zijn excuses, dat het niet mogelijk was geweest de belofte te houden om de Amsterdam naar Amsterdam te laten komen. Maar hij hield er zich van overtuigd, dat men een bezoek aan het schip, liggende in de Poort van Europa, ook op prijs zou stellen. Met welke uitdrukking hij de aanwezige Rotterdammers weer een genoegen deed. Model oan een Chinete Jonk. Burgemeester d'Ailly vu verhinderd aanwezig te zijn, maar in zijn plaats was wethouder mr A. de Roos gekomen. Ook minister Spitzen bevond zich onder de gasten. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam heeft mr De Roos een door W. Ryers in brons vervaardigd wapen van Amsterdam, dat in de hal van het A-dek Is aangebracht, aangeboden en onthuld. Hij heeft hierbij gezegd, dat Amsterdam het op prijs stelde dat wederom een schip van de Harwich Lijn de naam van Near- lands hoofdstad heeft gekregen. De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollan- In het kleine Noord-Zweedse stadje Ljusne is men uren bezig geweest met po gingen om een bouwarbeider te redden, die ln een negen meter diept nauwe schacht was gevallen Onderin bevond zich klei. waarin de man wegzakte Het duur de enige tijd. voordat men zijn hulpge roep vernam en toen men toesnelde, was hij reeds tot aan het middel weggezakt. De ongelukkige. Larsson geheten, kon zijn armen niet gebruiken, doordat de schacht niet meer dan 30 cm doorsnede had Met koortsachtige haast begonnen brandweerlieden en anderen een nieuwe Naar wij vernemen zullen de Neder landse drakenzeilers Van Duyl. Blickman en Van Wijk deelnemen aan de internatio nale wedstrijden om de Gold Cup, welke van 15 tot 19 Juli te Vejle door de Konink lijke Deense jachtclub Denemarken zul len worden georganiseerd. De Nederlandse jachfen zullen door de K.N.S.M. kosteloos naar Aarhuus worden vervoerd, terwijl de zeilers de reis naar Vejle per auto zullen maken. Direct na afloop van de wedstrijden om de Gold Cup begint voor Van Wijk een nieuwe race, ditmaal per auto tegen het horloge. Onze Olympische zeiler wil namelijk op tijd terug zijn voor de Kaagweek, op welke wedstrijden hij het door hem vorig jaar veroverde zilveren Draakjacht moet ver dedigen. In verband 'met het feit dat de Konink lijke Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag" dit Jaar haar veertigste ver jaardag viert en de Kaagweek voor de dertigste maal wordt gehouden, zal dit grote Nederlandse zeilfestijn een extra feestelijk karakter dragen, o.a. door het afsteken van een vuurwerk, het houden van een gondelvaart, een fotowedstrijd en een winkelweek te Warmond, terwijl alle deelnemers een herinneringsplaquette zul len ontvangen. Het zeilprogramma is in grote trekken gelijk aan dat van andere jaren. Als van ouds wordt het hoogtepunt de befaamde wedstrijd tusten de Hol- Vergeten Nederlandse kamer muziek van kwaliteit Met twee concerten van oud-Nederlandse kamermuziek, waarvoor grote belangstelling bestaat het eerste ln Dlllgentla. waa gis teravond uitverkocht - wtllen de organisa toren van het Holland restlval bewijzen, hoe onjuist de mening ts. dat tussen Swee- linck en Piepenbroek Nederland niets presteerde. Men heeft ontdekt, dat de terug gevonden Nederlandse muziek uit de t7e Gisteravond werd werk uitgevoerd van Willem de Feach. AlbeHua Oroneman, Jaeo- bua Nozeman, Jacob Lustig, Ellas Bronne- muller. Hurlebuach en Qulrlnua van Blane- kenburg. De uitvoerenden waren Laurens Bogtman. Henk van Calsteren. Karei van Leeuwen Boomkamp, Plet Lentz. Willem Noske. Theo Olof. Helena Schouwman— Quiapel. Jaap IStotijn en Janny van Wering Een dankbaar publiek waa gul met applaus. Twee beiaardprijzen voor mevr. BordewijkRoepman Dezer dagen ls de uitslag bekendgemaakt van de nationale betaardcomposttlewedstrljd 1980, uitgeschreven door de Rotterdamse belaardcommissie en de Nederlandse Klok kenspelvereniging Van de binnengekomen composities. 67 in totaal, werden er 6 be kroond Daaronder zijn er twee van mevr Bordewijk—Roepman. verder één van Gerard Hulat. één van Gerard Boedljn en twee van da Bosschtnaar SJef van Balkom. landse en Friese regenboogzeilers. Inge last zijn wedstrijden in de jeugdklasse en tornado-klasse, welke laatste, zoals be kend, officieel op het programma prijkt van de Olympische zeilwedstrijden, welke in 1952 te Helsinki worden gehouden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een zilveren beker uitgeloofd als hoofdprijs voor de regenboogklasse. Arbeidsvergunningen binnen Benelux afgeschaft (Van onze Bruaaelse correspondent) Naar wij vernemen. Is ln het kader van Benelux een verdrag gereed gekomen, dat de arbeidsverhoudingen in de drie landen regelt. In de economische unie Benelux zal de arbeidsvergunning voor de inwo ners van deze Unie worden afgeschaft. Belgische patroons zullen zonder speciale formaliteiten Nederlandse arbeiders kun nen aanwerven. Tevens wordt in het Benelux-plan een classificatie van de beroepen doorgevoerd. Reeds werden ca 1500 beroepen gehomo logeerd Dit betekent, dat de arbeidsbu- reaux in de drie landen een gelijke in terpretatie zullen geven vah b.v. het be roep metselaar. Er werken op het ogenblik 83.700 Ne derlandse arbeiders in België, terwijl da gelijks ca 12.000 Belgische grensarbeiders in de Zuid-Nederlandse Industrie gaan werken schacht te graven doch inmiddels zakte Larsson reeds tot aan zijn kin weg Hij was zeer verzwakt en bad de moed al op- ge geveh. Later lukte het een brandweerman met een touw onger zijn armen in de put ef te dalen en Larason bij zijn haren tot het middel uit de klei te trekken. Toen men hem echter met een windas wilde op halen. bleek zijn voet bekneld te zijn. zo dat besloten werd. met het graven ven de andere schacht voort te gaan Tenslotte gelukte het hem. zijn voet vrij te maken en men kon hem ophalen De geredde werd in een ziekenhuil on derzocht doch hij bleek geen lichamelijk letsel opgelopen te hebben Wel was hij geheel van streek. der, heeft deerne gewaagd van de sterke vriendschapsbanden welke de Britse en de Nederlandse spoorwegen binden. Het was een goed idee indertijd een nieuw schip de naam Arnhem te geven, als her innering aan de heldenstrijd. welke daar door Britse soldaten is'gevoerd. Driemaal is scheepsrecht Dat deze derde Amster dam tot in lengte van jaren mag varen en even verdienstelijk werk zal verrichten als zijn beide voorgangers, waarven de eerste dienst deed in de eerste wereld oorlog en de tweede in 1944 op de kust van Normandië onderging. Ir Den Hol lander bood namens de N S een door J. Peeters vervaardigd mozaïek aan. dat in de eerste klas salon boven de schouw is aangebracht en dat door mevr. Den Hol lander werd onthuld. Minister Spitzen heeft in een kort woord zich een vriend getoond van de spoorwe gen en er op geestige wijze aan herinnerd, dat hij uR hoofde van zijn functie geroe pen ijj veel schepen te bezichtigen, maar er nooit bee te varen. Want als de trossert worden losgegooid, moet de minister van boord. De gastheer, mr Barrington-Ward, heeft tot slot een woord van dank gesproken voor de aangeboden geschenken en beves tigd, dat e een sterke vriendschapsband bestaat tussen de Nederlandse en de Britse spoorwegen. Hij sprak ook woordën van waardering tot dè onlangs afgetreden directeur van de N.S., de heer Giesberger Er werden verversingen aangeboden en om 6 uur vertrokken de gasten weer met de extra trein. Het gereehtahof te Leeuwarden heeft Donderdag behandeld de saak tegen de arts T. de J. uit Koilnm. die door de Leeuwarder rechtbank tot twaalf Jaar met 'aftrek waa veroordeeld. Meer dan veertien uur heeft het hof zlob met deze zaak beziggehouden. Verdachte zelde niet meer te weten of hfl het melzje Rlemke Veenztra een duw had gegeven, waardoor zfj ln het water van de Zwemmer la ge vallen en verdronken. De psychiater dr J. van Andel. direc teur-geneesheer van de psychiatrische in richting te Franeker en dr E. Hoelen uit 'a Gravenhage. kwamen niet tot dezelfde conclusie over verdachte. De eerste noem de hem toerekenbaar, de andere psy- chopaath. die niet vooruit kan denken en minder toerekenbaar is. Dr Hoelen wilde een onderzoek onder narcose toe passen, maar de procureur-generaal was voor deze proef niet te vinden. De procureur-generaal acht, naar hij ln zijn requisitoir zei. de opzet tot doden aanwezig, maar wilde zich gezien het feit, dat het hof wellicht geen voldoende bewijsmiddelen daarvoor aanwezig acht. beperken tot doodslag Termen om de strafmaat te verhogen achtte spr. niet aanwezig. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdedigers bestreden zowel de pri mair ten laste gelegde moord als de dood slag en concludeerden ln het ongunstigste geval tot mishandeling, de dood ten ge volge hebbende. Uitspraak over veertien dagen. "ILToet men van een singleton bij de part- ner altijd gebruik maken om introef- slagen te maken? Niet altijd heeft men daar voordeel van. Bij het spel van deze week gaat O—W 1 down. wanneer hij de singleton bij zijn part ner opruimt om intrdef- slagen te maken. Houdt hij de singleton bij partner vast. dan wint hij het spel. hoewel het winnen toch lang niet gemakkelijk Is. Probeert u zelf er uw krachten eens op alvorens verder te lezen. De kaartverdellng was als volgt: S H v 8 5 4 2 R 10 6 4 K s 10 7 6 5 tauratla te gaan uitvoeren. Die gevonden verzameling blijkt achteraf eeu Inzending te zijn van de Chinese regering op de we reldtentoonstelling tn St Louis ln 1904 Vandaar gingen de modellen naar de we reldtentoonstelling te Luik, een jaar latar En toen verdwenen zij, zoals tientalUn jaren later bleek naar BruiaeL Tot ze ont dekt werden. Het la typisch dat onze kennis van Chi nese scheepstypen gedurende de oorlog danig werd verrijkt Er verzchenen ver scheidene boeken over dit onderwerp o.a van de gewezen Britse douane-inspecteur in China, Worcester, die een gedegen studie van dit schip maakte en aan de In richting van deze expositie heeft meege holpen In 1947 werd de aandacht van dr Nooteboom, directeur van het Museuro voor Land- en Volkenkunde en het Ma ritiem Museum Prins Hendrik op deze var- zameling gevestigd en mede aan zijn werk is het te danken dat de Belgen ln stut werden gesteld de restauratie van de ver waarloosde modellen ter hand te nemen Vijf en zestig van de oorspronkelijke 125 modellen zijn nu gerestaureerd en deze kan men. aangevuld met enkele stukken uit museum- of particulier bezit, bewon-' deren aan de Willemskade. De merkwaardige vormen van de meeste jonken en sampans en zeker niet minder de uitzonderlijke tuigage van deze rivier en zeeschepen zijn de eerste dingen die de aandacht trekken. Van herkomst en ontstaan weet de wetenschap nog te wei nig om Invloeden van buitenaf te kunnen onderkennen. Maar het ls zeker dat de Chinezen b.v. het middenzwaard eerder hadden dan de Westerse wereld- Jonk en sampan behoren tot de houten scheepsbouw. Men treft er de merkwaar digste romplijnen aan, technisch verant woord maar ook dikwijls in hun afwij kende vorm slechts een gevolg van fis cale voorschriften. In dit opzicht toonde de Chinees zich een even goed techniker als koopman De lange stuurriem als vervan ger of helper van het roer treft men bijn» bij alle modellen aan. zelfs de stuurriem aan de boeg. De grote verschillen in bouw en tuigage tussen Noord en Zuid China en tussengeiegen gedeelten zoals langs de Yangtse tot Tsoenklng, komen in deze ex positie wel zeer sterk tot uitdrukking He» „oog" als boegversiering komt ook hier ln een tweetal variaties voor Verscheiden heid van de te vervoeren goederen geeft ook verscheidenheid in soort van vaartuig Dit alles brengt ons het merkwaardige Chinese schip meer nader dan ooit te vo ren het geval kon zijn Ook al zijn de ken ners van deze scheepstypen nog lang niet achter alle details gekomen, hoe indrin gend hun studie ook was. S v b 8 6 H a h b 10 S a 10 9 7 R h b 8 7 5 K h V 3 2 858/59 Maar de koning keek erg kwaad. Zoi riep hij, met z'n achelle stem. Zol Dat ia wel erg toevallig niet? Er is hier andere nog nooit iemand aangeland. Wil Ik je eens wat zeggen? Jullie bent hierheen gekomen om de boel af te kijken, overal rond te sluipen en te proberen, onze lekkere sulkersoezen uit de provisiekast te gappen en op te etenl Dat ia hetl Nee, Sireheus nietl zei Rick ver baasd. We kwamen alleen maar heel toe vallig hierl Met ons bootje I piepte Bunkie. die zich helemaal niet op z'n gemak voelde bij die boze koning. Jawel. Jawelmaak dat de kat maar wijs! riep de koning. Jullie komt op onze sulkersoezen afLk laat me nike wijsmaken! Ze schudden hun hoofd en probeerden duidelijk t? maken, dat ze van geen sul kersoezen afwisten en dat ze alleen maar toevallig hier waren aangelpnd. Maar de koning geloofde hen niet en werd steeds nijdiger. Pak ze beet. en eluit ze op in de ge vangenis! schreeuwde hij toen opeena tot de mannetjes. Kom mee. jongens, we moeten er vendoor I riep Rick. S h 5 4 3 2 H 9 3 R a 9 3 2 K 9 8 O opende op 1 R. Z paat, W 1 H. N paat. O 1 S. Z past, W4S.N paat en Z doubleert, j Z komt uit met K 9. die door N met het aas genomen wordt, waarna N klaveren terugspeelt. Gebruikt nu O de vrije kla veren otn daarop door W R v te laten wegwerpen, dan gaat het contract 1 down als volgt: Z W N O 1. K 9 K 4 Ka K 2 2. K 8 Kb K 5 K 3 Zitten de ontbrekende vijf troeven nu 3—2 of 4—1. dan kan O het spel nog win nen. Wij hebben hier echter te doen met een abnormale kaartverdellng. waarmede steeds rekening gehouden moet worden, zoals in deze rubriek al meermalen is be toogd. Z heeft gedoubleerd, en had dit kunnen doen met de twee ontbrekende azen en troef in zijn bezit. Doch nu in de eerste slag al blijkt dat K a bij N zit. kan Z dus alleen maar R a hebben en veel troeven. O had dus wel degelijk rekening er mee moeten houden, dat de ontbrekende vijf troeven bij Z zitten. O speelde niette min uit W schoppen, om te kijken hoe de troeven zitten. 3. S 2 Sv H 2 Sa 4. H 9 Rv K 7 Rh Z mag hier niet introeven, daar hij De Indonesische minister van voorlich ting Wiwoho, heeft een kort bezoek aan Soerabaja gebracht in verband met de kortelings genomen maatregelen. In een onderhoud met de pers verklaarde de minister, dat het de taak van de voor lichtingsdienst is, de bevolking duidelijk te maken, dat merdeka (vrijheid) qjet luilekkerland betekent. Vooral in kringen van de pemoeda's (jongeren) wordt veel meer van de souvereiniteit verwacht, dan ervan verwacht kan worden. In verband hiermede antwoordde de minister op een vraag van één der journalisten, of de na tionalisatie van de bedrijven bij het tot standkomen van de eenheidsstaat verwe zenlijkt zal worden, dat de regering niet meer hooi op haar vork kan nemen, dan zü ®I heeft. Men moet niet danken, dat allerlei wensen kunnen worden verwezen lijkt in een kort tijdsbestek en Blle pro blemen in enige maanden zijn opgelost. hierdoor troefarm zou worden an hij bo vendien nog niet weet. hoe de H zitten. Werpt Z een harten weg. dan kan O maar hoogstens 1 hartenslag maken 5. R 3 86 R 4 Ri 1 H 3 Ha H 4 R 7 7. S3 Hh H 5 R 8 8 S 4 3 8 K 6 89 8 R 8b R 6 Rh. Neemt W niet met S b dan hebben N—Z reeds drie 6lagen en maakt Z altijd nog S h. dus 1 down. Z maakt nu echter altijd nog twee troetelagen en ts het contract dus 1 down. Rekening houdende met een abnórmale troefverdeling. hetgeen al uit de eerste slag gebleken is. had O als volgt moeten spelen: Z 1. K 9 2. K 8 3. H 9 4 H 8 5. R W K 4 R b H a H h R v N R l K 5 H 2 H 4 R 4 O K 2 K 3 R 5 R 7 R 8 Wat Z nu naspeelt, ruiten of troef, het contract ls altijd gemaakt. Bij troef naspe len als vólgt: 6 S 2 86 K 6 87 7. S3 8b K 7 Kh 8. S 4 S 8 K 10 89 Neemt Z nu S h dab is de reet voor O. Het contrect ls gemaakt. Neemt Z Sh nog niet. dan speelt O K v en wat Z ook peelt, hij kan niet meer maken dan Sh. Speelt Z in de zesde slag nu ruiten na. dan verloopt het spel als volgt: 6 R 3 4 H 6 R 6 Rb 7. S 2 8b H 5 Kv 8. S 8 K 6 S 7 en wederom doet het ér niéts toe ot Z S h neemt of niet. hij kan nooit meer ma ken dan 8 h, ZATERDAG,24 JUNI 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDF R' Ml PAGINa PJAKARTAANSE BRIEF No. 249 NADAT DE KRANT door een korte spanne van Goudse activiteit in Dja karta voor het eerst in lange tijd weer eens een tussentijdse brief kon publiceren, heb ik deze brief een paar dagen te laat verzonden. Toén ik de gebruikelijke enve loppe met de knipsels lyeeg. kwam ik plotseling tot de ontstellende ontdekking, dat m'n „deadline" alweer voorbij was. Als je zo enkele brieven vlak achter elkaar stuurt, kweek je bij jezelf zo'n gevóél van veiligheid. En zo heb ik eens- niet volkomen zeker meer en er zijn hiei klaps weer de schrik gehad. Nu komt dat j jn Djakarta vele klachten over vermissin gen. Ditzelfde geldt voor de binnenlandse post, waarvan en dit is alweer een persoonlijke ervaring veel niet is aan gekomen. Misschien is het nuttig, dat ik u dit toch even schreef. Zo zie je maar, dat je nooit kunt weten, hoe je toch nog weer een nieuwtje brengt, waarvan Gour wenaars in Gouda en Gouwenaars in In donesië nut kunnen hebben. JAN BOUWER. ook de „Goudse", maar die komt met de zeepost en de zeepost is niet betrouwbaar. De hele Indonesische post is overigens niet betrouwbaar, maar men schijnt er speciaal een handje van te hebben, om zeepost eenvoudig maar niet meer te bestellen, omdat zij toch al zo oud isIk weet in ieder geval zeker, dat er van mijn per soonlijke post heel wat verdwijnt. Indien u correspondentie met militairen onderhoudt, zult u van verdwijning en vermissing geen last hebben, omdat de z.g. ..veldpost" niet onder handen van de In donesische P T T. doorgaat en van hoofd kwartier in Nederland naar hoofdkwartier in Indonesië gaat en dan wordt besteld. De particuliere, de gewone post. echter is niet volkomen zeker meer en er zijn hier ook wel een beetje, doordat ik op het ogenblik vele andere dingen heb om aan te denken, en ook niet geheel zonder zor gen ben. In principe heb ik besloten om Indonesië te verlaten. Aanvankelijk zou dit reeds zijn met het m.s. „Oranje", dat einde Juli uit Tandjong Priok naar Neder land zou vertrekken, maar deze afvaart li er nu uitgevallen, omdat het grote pas sagiersschip na een moeilijke uitreis naar Indonesië na terugkeer in Neder land in het dok zal moeten en daar wel een week of wat zal blijven Daarna gaat het schip een weekje proefvaren en dan in Augustus weer in de vaart op Indo nesië. Volgens de mensen van de scheep vaartmaatschappij hier. zal de volgende afvaart van de „Oranje" thans omstreeks i idden September zijn. Een zestal Gouwenaars heeft gisteren terechtgestaan voor de Rotterdamse poli tierechter. verdacht te hebben verkocht en ten verkoop in hun zaken in voorraad heb ben gehad het weekblad „Sorry", waar van de inhoud verhalen en afbeeldingen bevatte, in hoge mate aanstotelijk voor de eerbaarheid. De in beslag genomen exem plaren droegen de mededeling „Alleen voor volwassenen". De tijdséhriftenhandelaar T. C. v. W. had er plm. 1690 eemplaren van in de han del gebracht, waaraan hij 75 provisie had verdiend. Het O.M waargenomen door mr F. Grasso was van oordeel, dat dergeliike geschriften groot gevaar op leveren zo de jeugd ze in handen zou krij gen en bij volwassenen het zedelijkheids gevoel moest schokken. Spr. vorderde 150 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis, plus een maand voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. De rechter heeft verdachte alleen tot de gevraagde boete veroordeeld. De tijdschriftenhandelaar G. C. P. werd veroordeeld tot 100 boete of 15 dagen hechtenis, de leesbibliotheekhouders A. G. J. dep O. en A. C. v. d. B. en de boekhan delaar N. J. W. V. (bij verstek) ieder tot f 60 boete of 10 dagen en de winkelier P.J.D. tot 30 boete of 10 dagen hech tenis. De in beslag genomen exemplaren van het blaadje werden verbeurdverklaard. WATERSTANDEN *4 JUNI Keulen 2 04 -0 05: Ruhrort 011 —0.01: Lo- bith 10.14 0 03: Nijmegen 7 8-8 0 08. Arnhem 7.93 0.04 Eefde 3.04 0 06: Deventer 2 13 0 07; Borgharen 39.82 0 02; BeLfeld lp.88 0.O9 Grave 310 -0.03 Verhuizingen binnen de gemeente H. A. H. van der Pluijm van Walvis straat 38 naar Fluwelenslngel 40: J. M. Westermann v. Krugerlaan 5 n. Kruger- laan 13; C. Bakker (2 pers v. Vrouwe- vestesteeg 3 n. te H. v. Alphenstraat 34; M. Vermeulen (4 pers.) v. Turfmarkt 19 n. Cronjéstraat 15: L. van Heeren—van der Linden v. Turfmarkt 19 n. Cronjé straat 15; H. Bourbijn v. P. C. Hooftstraat 2 n. Westhaven 11; C. J. E. Demmenie v. Burgvlietkade 42 n. Westhavèn 11: E. F. H. Hoogerwaard v, Groenendaal 44 n Westhaven 11; L. W Hildernisse v. v. Be- yverninghlaan 15 n Van Baerlestraat 11; C. J. van Leeuwen v. Lange Tiendeweg 88 n. Krugerlaan 121; A. G Bakker v. Sophiastraat 70 n. P. C. Bothstraat 13; R. C. Furrer v Eerste Kade 71 n. Bosweg 18. Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus Wilhelmus Mattheur. zn van G. J. M. Steenland en M J. G. A. Vonk. Hoge Schielandse Zeedijk 35; Joke. dr van A. Huurman en E. Buurman. Koe koekstraat 65; Johannes Teunis ?.n van W. M. Broere èn W Molenaar. Nieuwe Haven 126; Annemieke. dr van H. dén Uijl en M. Kool. Zoutmanstraat 35. Ondertrouwd: J. Been en P Raaijen; C. Zorg en A. Wijkhuizen: J. Bouwman en M. Determan; J. H. G. Wiezer en P. C. Baks; W. Scholten en H. L. Rodijk; H. D. Lugtenburg en J. M. Slinger; N. J. van Dam en B. C. Rietveld.. Overleden: Sophia Rietveld, 73 j.; Hendricus Adrianus Nuvelstijn, 53 j., Simon de Ronde. 89 j.; Elena Paulina Leonarda Smit, geh. met J- Copsy. 62 j Wegens het uitvallen van de „Oranje" is er onder de honderden candidaten voor repatriëring uiteraard een wilde ren ont staan op dé andere schepen, die wèl op tijd zullen vertrekken. Voor velen is het so, dat ze liever vandaag uit Indonesië weg willen dan morgen. Soms is daar een economische reden voor: ze kunnen de mond hier niet meer open houden, omdat alles zo verschrikkelijk duur is geworden. Een andermaal is er een geheel verschil lende reden: beëindiging van een con tract. vrees voor verdere stijging van de passageprijs die nu al tweemaal die van voor de monetaire maatregelen van Maart j.l. is en straks wellicht op drie maal die prijs zal komen of de nood zakelijkheid om in verband met een nieuwe werkkring op tijd in Nederland te zijn. En als ik het even over mezelf mag hebben: al heb ik in principe besloten om weg te gaan. zo'n haast heb lk nu ook weer niet. M'n verdiensten zijn na m'n ontslagneming bij de „Nieuwsgier" zeer aanzienlijk teruggelopen, maar aan de andere kant heb ik hier nog een paar „oude sqhoenen" en die gooi ik toch vast niet weg. voor ik een paar bruikbare nieówe heb JSn nu ben ik. om u de waar heid te zlggen. tiafd bezig om een paar nieuwe schoenen te krijgen. Over de enorme afstand vergt dat veel en een uitgebreide correspondentie, waarmee ik eigenlijk dagelijks bezig ben. En zo ver geet je weieens hoe snel de tijd vervliegt. Ik heb nu een groot aantal ijzers in het vuur, maar ik weet nog niet. of één daar van warm genoeg zal worden om er mee te manipuleren. En zolang ik dat niet weet. blijf ik waar ik ben. Pandit Nehru las de les En verder hebben we in Indonesië de heer Pandit Nehru, de premier van India, op bezoek gehad, die ons journalisten ook een hoop drukte bezorgde al was het alleen maar door zijn opvallende rede voeringen hier. daar en overal, waarin hij de Indonesiërs zodanig de les las. dat enkele jeugdorganisaties zijn portret al van de muur hebben gehaald en hij zich in vele groepen buitengewoon onpopulair heeft gemaakt. Maar het is een feit. dat de heer Nehru politiek scherp in de gaten moet worden gehouden, en daarmee heb ik mij in deze dagen wel belast. Nu zijn de Goudse aangelegenheden niet zo talrijk meer. U leest sneller dan ik de passagierslijsten van de troepenschepen, die de Nederlandse militairen naar het vaderland terugbrengen. En in iedere lijst itaan vele namen van repatriërende Gou wenaars en omstrekelingen. De jongens, die op het punt staan te vertrekken, heb ben meestal wel andere dingen aan hun hoofd dan mij nog even op te zoeken, ter wijl m'n Goudse ..verkenner". Gerard Roest, het de laatste tijd druk had. want hij heeft hard gestudeerd voor zijn z.g. „middenstandsexamen", dat hij nu een dag of wat geleden heeft afgelegd. Hoe het il afgelopen, weet hij nog niet. want de uitslagen worden in Nederland beoordeeld «n het kan du» wel even duren, voor Gerard er wat van hoort. Maar hij is vol vertrouwen. Gerard is momenteel m'n enige contact met de steed» kleiner wor dende Goudse gemeenschap, waar wel af «ast. maar waar maar heel weinig bij- U zult het me dus wel vergeven, als ik ditmaal niet op tijd was. En daarmee een slechte beurt timmerde, nu ik net tegen de 250 Djakartaanse brieven aan kom. De volgende brief zal dus een soort feest- brlef moeten zijn en ik zal de Zondag er aan beateden om die nu eens netjes te schrijven. Het zal wel noo^t meer in m'n journalistieke carrière voorkomen, dat ik vooir één en dezelfde krant vrijwel zon der onderbreking vier jaren lang zoveel brieven schrijf. Nu ik verschillende Nederlandse dagbla den ontvang, lees ik af en toe nog wel •ens wat over Gouda. Natuurlijk lees ik Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft tot Rijkskwekeling aan de leerschool voor aankomende onderwijzers te Utrecht benoemd de heer H. W. Bettink. kweke ling aan de lagere achool te Bergambacht. Tot voorzitter van het bestuur van de Polder Den Achterbroek te Berkenwoude i« benoemd de heer M. Bron en tot be stuurslid de heer H. Oudenes. 59 Jaar geleden. Uit een advertentie; De gezamenlijke steankolenhandelaren geven kennis, dat van heden af de volgende prijzen worden Jjénoteerd: Ruhr-kachelkolen 1.15; Ruhr- hsardkolen ƒ1.45; Engelse haardkolen LBO; Engelse vlamkolen 1.20; Belgische Wthracietkolen 1.75; Engelse anthra- ««tkolen 1.80. alles per hl. Ondertekend: 8. D. Boon Co. fa. H. Frie, fa. A. Jon ker en Zonen, J. de Koster. C. M. Klijweg. H, Splerlngs. P. de Vroedt, J. Zwart Pz- 25 Jaar geletfsn. Op l JuH zal het honderd jaar geleden Win. dat de stoomwasserij en bleKerij „De *wlkaan" werd opgericht. De afdeling stoomververij en chemische wasserij da- wert van 12 November 1907. Uit Schoonhoven: Burgemeester mr F. F. baron de Smeth zal 1 Juli zijn functie Ws hofmaarschalk aanvaarden en in ver end hiermede van de gemeenteraad af- •cheid nemen op 30 Juni. Jonge reebok. Let en op de fraaie wil staart. (Foto C. van t Oever), op het gaffelgeweitje litte spiegelbij de Vorige week werd in de Goudse Courant onder de berichten uit de omgeving melding gemaakt van een „hert", dat op Donderdag 15 Juni was waargenomen aan de Gouwweg onder Stolwijk. Het dier was met zijn gewei in het gaas van een terreinafscheiding ver ward geraakt, maar wist zich, juist op het moment, dat men het wilde bevrij den, los te rukken en ver dween daarna in de polder. Naar mij werd medegedeeld is, vermoedelijk hetzelfde dier later ook onder Ber kenwoude gesignaleerd. Uit het bericht zelf en bij informatie ter plaatse werd mij dat bevestigd blijkt wel, dat hier geen sprake is van een hert, maar dat het hier gaat om een reebokje. De mogelijkheid dat een echt hert, een edel- of dam hert dus. naar de Krimpe- nerwaard zou afdwalen, is nagenoeg nihil. Vroeger, dwz. een paar duizend jaar geleden, kwa men in deze contreien nog echte edelherten voor. Op verscheidene plaatsen in de omgeving van Gouda zijn geweistukken en beenderen van dit nobele dier in hét veen aangetroffen. Ik herinner mij jaren geleden een aantal beenderen en een geweistuk te hebben meegenomen uit de polder Vettenbroek en Broekvel- den onder Reeuwijk, waar deze resten waren blootgekomen bij afgra vingen. Later is daar nog eens een mooie geweitak vandaan gekomen. Waar deze laatste gebleven is weet ik niet, de eerst genoemde beenstukken worden nog steeds bewaard in het kabinet voor. natuurlijke historie van de Goudse H.B.S. Ook herin ner ik mij, dat in het Westen van de Krimpenerwaard eens wat beenderen van het edelhert zijn opgedolven. Tot aan het eind van de Middeleeuwen waren edelherten in de bossen langs de binnenduinrand talrijk en nog in de zeventiende eeuw moest men daar de landerijen uren ver met staketsels afzet ten om wildschade en stroperij te voor komen. Al sinds eeuwen worden evenwel in het Westen van ons land geen edel herten meer in de vrije natuur aangetrof fen. Vermoedelijk is de toestand zelfs zo. dat in geheel Nederland geen echte wilde edelherten ((damherten zijn import!) meer leven. Wel komt op de Zuid-Veluwa nog edel- wild jn de vrije wildbaan voor, n.l. ln de bossen van „Het Planken Wambuis" en „De Imbosch" tot en met Hagenau, maar redente onderzoekingen hebben waar schijnlijk gemaakt, dat ook deze laatste Veluwse edelherten al sinds de zestiende eeuw niet meer zuiver wild zijn, evenmin als die welke in de duinstreek werden aangetroffen, maar afstammen van herten, die gekruist werden met door de Oranje vorsten onder wie hartstochtelijke jagers waren, zoals Prins Frederik Hen drik en Koning-Stadhouder Willem III van elders ingevoerde dieren. Slechts zelden verdwalen de edelherten van de Veluwe, waaronder ook die van het Kroondomein en van „De Hooga Veluwe" gerekend moeten worden, naar andere delen van ons land. Daarvan zijn maar enkele gevallen bekend. Edelwild kunnen we dus rustig uit schakelen, als er sprake is van een „hert" in de Krimpenerwaard. Ook damwild komt nauwelijks in aanmerking, want verwilderde damherten leven slechts in klein aantal hier en daar op de Veluwe en ook deze dieren verlaten hun stand- plaats niet gauw. Sterk herstel Anders staat het met de rea. De sier lijke, roodgedoste slankbenige reeën zijn in de verachillende delen van Nederland nog verre van zeldzaam. Dat is niet altijd zo geweest. In vroeger eeuwen waren reeën ln ona land vrij algemeen en talrijk, maar in het begin van deze eeuw was onze reewildstand maar' vrij armelijk. Dank zij goed jachttoezicht is in deze toestand geleidelijk verbetering gekomen en vooral in de dertiger jaren is de reeetand aanmerkelijk toegenomen. Niet onwaarschijnlijk badroeg het totale aantal vóór 1940 ongeveer 5000 dieren. Tijdens de bezetting is dit getal even wel geducht verminderd. Het goede toe zicht van de wildschut ontbrak groten deels en de stroperij door, al dan niet in uniform gestoken, wilddieven tierde welig. Na de bevrijding is vrij spoedig herstel van de oude toestand ingetreden, veel sneller dan men op grond van de normale voortplanting (een reegeit werpt elk Jaar in Mei maar één of twee, zelden meer, kalfjes) verwacht mocht worden. Dit herstel ls echter mede toe te schreven aan een tamelijk sterke trek uit Duitsland, vermoedelijk ten dele veroorzaakt door de grote bosbranden, die in de laatste jaren juist over onze Oostgrens hebben gewoed. In vrijwel elle provincies vsn óns land komen nog reeën voor, zij het niet overal even talrijk. Alleen in Zeeland ontbreekt de ree als standwild. In Noord-Holland leven al jaren reeën in het natuurmonu ment „Het Naardermeer" en in onze eigen provincie Zuid-Holland worden zij aange troffen in de grote grienden van Autena en Bolgerijqn onder de gemeente Vianen Het voornaamste verspreidingsgebied ligt echter in de provincies Gelderland. Over- ijsel en Utrecht. Vermoedelijk leven de meeste reeën in de vierhoek gevormd door Doetinchem, Winterswijk, Almelo en Raalte. Als het terrein, waarin zij leven, vol doende dekking biedt en er bovendien het gehele jaar door genoeg voedsel in vol doende verscheidenheid te vinden is, ter wijl er onder allerlei omstandigheden ge legenheid is om veilig uit de dekking te treden om te laveien. blijven reeën hun standplaat» vaak jaren- en wellicht levenslang trouw. Zelfs bij onrust in het terrein en bij ingrijpende veranderingen in het landschap, houden deze dieren op merkelijk lang vast aan hun oude stand plaats. In de» bronsttijd (de zomer) trekken de bokken rond, maar ook buiten die tijd, -twvwff- en najaar, trachten sterke bokken elkaar op goede terreinen te verdringen. Zo is het te begrijpen, dat uit gebieden met een goede reewildstand telkens reeën afdwalen naar streken, waar men dit sier lijke wild anders nooit ziet. Zo wordt nog wel eens een enkele ree gesignaleerd in de duinstreek, waar de dieren in de Mid deleeuwen en ook nog wel in de zeven tiende eeuw lang niet zeldzaam waren. Ook in het Friese polderland en in de polders van Oost- en Zuid-Beveland zijn verdwaalde reeën aangetroffen. Over de Waddenzee Zelfs verscheen in 1927 een ree bij Nes op Ameland. Dit dier moet daartoe een wandeling over het drooggevallen wad hebben gemaakt. Zijn voorbeeld werd in 1948 gevolgd door een ree, die gebruik maakte van het sterke ijs in de strenge winter van 1948 om het eiland te berei ken. Dergelijke verdoolde dieren zijn ge woonlijk afgestoten bokken. Deze trekken soms vele tientallen kilometers van hun laatst* standplaats. Ook reegeiten, speciaal guste (niet- drachtlge) of moederloos geworden dieren vertonen vaak een zekere zwerflust Een enkele maal betreft het misschien ook een uit een of andere dierentuin ontsnapt exemplaar. In gevangenschap willen reeën echter lang niet altijd goed aarden, zodat de kans hierop niet zo heel groot is. Het is niet de eerSte keer, dat er een ree in de omgeving van Stolwijk ivfe- signaleerd. Jammer genoeg beschik Hf niet over nauwkeurige aantekeningen, maar wel heb ik een notitie gevonden betref fende een ree, die op 18 November 1917 onder Stolwijk werd bemachtigd. Nog slechts enkele jaren geleden is eveneens een ree vermoedelijk een geit daar op haar zwerftocht verdwaald, gevangen en enige tijd in een graansilo te tien geweest. Ook meen ik me te herinneren, dat nog niet zo heel veel jaren geleden een ree is waargenomen in het gebied der Reeuwijkse en Sluipwijkse plassen. Mocht iemand nog met andere gevallen bekend zijn of over meer en nauwkeuriger gegevens over deze dieren beschikken, dan houd ik mij voor mededelingen dienaan gaande warm aanbevolen. Wellicht zijn er onder onze lezers landbouwers, jagers of andere natuurvrienden, die zich nog het een en ander hierover weten te herin neren. Natuurlijk rijst de vraag waar de reeën, die zo nu en dan in de Krimpenerwaard verdwalen, toch wel vandaan komen. Er zijn verschillende mogelijkheden. De eerste is. dat ze afkomstig zijn uit de reeds eerder genoemde prachtige grienden onder Vianen. die vorig jaar door aankoop in het bezit zijn gekomen van de stichting „Het Zuidhollands Landschap". Heel waarschijnlijk vind ik dat niet direct, want dan zouden de dieren de Lek moeten hebben overgestoken, hetzij zwemmend, hetzij via de brug, wat m.i. geen van beide erg aannemelijk is. Vermoedelijk uit het Utrechtse Het dichtstbij gelegen terrein met een werkelijk goede reewildstand is in het Utrechtse gelegen. De Stichtse Lust warande is van ouds rijk aan dit koste lijke wild. Zelfs als men per trein van Utrecht naar Amersfoort reist, ls men helemaal niet bijzonder fortuinlijk als men onderweg, bijv. bij Groenekan. reewild ziet wisselen of laveien. Vele lezers kennen stellig uit eigen aanschouwing het gedeelte van de Lek tussen Schoonhoven en Vianen en weten zich te herinneren, dat daar aan de rechteroever vele en zeer uitgestrekte grienden liggen. Bekijkt men dan boven dien nog eens een stafkaart van dit terrein, dan kan men zich wel enigsziris een voorstelling vormen van de weg. die de reeën vermoedelijk hebben afgelegd om in de Krimpenerwaard te komen. Reeën zijn namelijk bewoners van het soort terrein, dat met de naam parkland schap wordt aangeduid. Dicht bos, zonder open of lichte plekken en zónder onder hout wordt door hen gemeden. Hun voor keur gaat uit naar lichte plekken in het bos en naar bosranden met struikgewas. Ook in aan de zoom van bossen gelegen akkers en korenvelden en de daarip ge legen bosschages houden reeën zich gaarne op. In het cultuurbos zoeken ze vooral de jonge aanplantingen op. De dieren stellen slechts lage eisen aan de omvang van de dekking. Dit maakt een vergaande aanpassing aan het cultuur landschap mogelijk. Bovendien vertonen reeën gewoonlijk een grote onverschillig heid ten opzichte van de onrust, die de menselijke bedrijvigheid in het landschap verwekt. Zelfs in de buurt van drukke verkeerswegen voelen reeën zich kenne lijk vrij veilig. Zelfs verscheen in Mei 1943 een reebokje in de bebouwde kom van Tiel! Stellig is hun geringe afmeting hierbij van betekenis. Een ree is niet langer dan ruim 1 m en slechts 70—75 cm hoog. Deze geringe grootte verzekert een vrij grote mate van veiligheid. Open terreinen trachten ze nochtans zo veel mogelijk te vermijden, vooral overdag. Als men dit alles overweegt, is men geneigd aan te nemen, dat de reeën, die in Stolwijk werden waargenomen afkom stig zijn uit het Oosten van Utrecht en via de grote, uitgestrekte en vaak dicht bijeengelegen grienden van IJsselsein, Lopikerkapel, Jaarsveld en Lopik en mis schien via de boomgaarden in de polders langs de Vlist, ten slotte ln Stolwijk zijn aangeland. Ik geef mijn m(flng echter graag voor beter! Dr A. SCHEYGROND. De gemeenteraad van Oudewater kwam onder voorzitterschap van burgemeester Arke voltallig in vergadering bijeen. Op een verzoek van het bestuur der Konin gin Wilhelminavereniging om plaatsing van gemeentewege van een muziektent, werd besloten de beslissing uit te stellen tot de gemeente-begroting 1951 aan de orde komt. Bij dié onderwerp merkte de heer Schoonderwoerd op in het prae- advles te hebben gelezen, dat er plannen bestaan om het plantsoen aan IJsselveere geheel of ten dele aan het verkeer op te offeren. Hij heeft hiertegen bezwaar, om dat de gemeente Oudewater toch al niet rijk is aan natuurschoon. De heren Bos en Prins verklaarden het hiermede eens te zijn en gaven B en W. in overweging voor de bushalte naar een andere oplos sing om te zien. De voorzitter zeide, dat het hem genoegen doet, dat van verschil lende zijden in de raad wordt aangevoeld, dat Oudewater niet te veel fiatuurschoon bezit. Dit vestigt nog eens extra de aan dacht op zijn plan voor de aanleg van een parkje. Hierna komt in behandeling een ver zoek van het bestuur der Koningin Wil helminavereniging tot deelneming in een voor d'e lichtweek 1950 te stichten garan tiefonds ad 15.0Q0.tot een bedrag van 5.000.—. De raad besloot met algemene stemmen in dit garantiefonds deel te nemen tot een bedrag van 2.000, Op een verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool om medewerking voor de aanschaffing van materiaal voor het vak lichamelijke opvaeding werd gunstig beschikt. Verder werd besloten tot verhoging der Advertentie DIT IS HET RECEPT: een goede keuken, een prettige omgeving, lichte, luchtige vergaderzalen. 3 minuten vanaf station. sedert 1932 Ontwaken Gisteren kreeg ik m'n vriend uit Bergambacht weer eens op visite. Eigen lijk behoorde hij er geen tijd voor te hebben, want hij was aan de hooibouw. Het gaat slecht met de hooibouw, zei hij het regent te veel. Maar boeren zijn net als winkeliers: ze klagen maar. Daarom heb ik maar eens geknikt, want over een poosje is het weer niks met de hooibouw, omdat het tq droog is. Gelukkig iadden ze een verzetje met die schieter op Donderdagavond. Ze hadden er compleet versteld van gestaan, zei hij. Er waren al mensendie een schietvereniging tvilden gaan oprichten. Ik vind. dat er in de omstreken van Gouda belangrijke en hoogst merkwaar dige initiatieven aan het opbloeien zijn. De omgeving gaat de stad boven het hoofd groeien. In Moerkapelle gaan ze schieten. Nou ja, eerst nog met een windbuks. Maar let op. daar blijft het niet bij. Je zal eens zien, hoe gauw ze zich aan vuur werk verslaven. Ik zie ze Donderdags al naar de Goudse markt komen: een grote, breedgerande hoed op het hoofd, een schietijzer bungelend op de heup. „Kijk", zeggen de Gouwenaars met wat wit om de neus. da's een Moerkapellenaar, op hon derd pas afstand schiet hij de klok van de Sint Jan een kwartier vooruit. De herber giers hebben een groot papier in hun oapier in I zaak hangen. Daar staat op: Beleefd ver zoek niet op de kellner te schieten. De man doet zijn best!" U zult zienhet platteland gaat zich losworstelen uit de eeuwenlange druk der steden We gaan historisch beslissende jaren tegemoet. Waar is de tijd gebleven dat de Gouwenaar van de boertjes van buten dorst te spreken? De boertjes van buten trekken straks even d'r lui klom pen uit en d'r voetbalschoenen aan en schieten de hele Goudse voetbalwereld griezelig onweerstaanbaar de G.V.B. in De suprematie van de stad is afgelopen, mijne vrienden. gaan zware tijden tegemoet. JAN TERGOUW. watertarieven met 50'/« bij inwoning. bij merkte de burgemeester op. dat dit wellicht nog niet de laatste maatregel is. Het is zelfs nu reeds gebeurd, niettegen staande er nu een nieuw pompstation is, dat er s Maandags om 12 uur niet vol doende water meer was. Men verkwist veel te veel water. Op zekere Maandag werd 1.250.000 liter water afgegevep. dat is 250 liter voor iedere in het verzorgings gebied wonende persoon van Ket kleinste kind tot de oudste grijsaard. Naar het spr. voorkomt, dienen watermeters te worden geplaatst ten einde zuinigheid op te voorzitter deed enkele mededelingen over de toestand der zestien nieuwe woningen, uit welke mededelingen bleek, dat ten spoedigBte met een grondig herstel zal worden aangevangen. Nieuw carillon Verder deelde de burgemeester mede, dat B. en W. alles doen om het nieuwe carillon in de feestweek van 2 t/m 9 Sep tember te kunnen inwijden. De gieter heeft gevraagd, welke inscriptie de grote klok van het carillon moet hebben. B. en W. hebben toen de commissie aan het werk gesteld en zijn tot de conclusie ge komen, dat een door de heer G. A. Schoonderwoerd gemaakt gedicht het meest toepasselijk is. Dit gedicht^ luidt: ..Dit carillon 'is vervaardigd in het jaar^ 1950 door de N.V. Eijsbouts-Lips te Asten. Het oude klokkenspel, dat diende onze stede Tot vreugd' en luister bij zo menig feest. Geslachten lang. bij oorlog en in vrede, Is d'eeuwen door de stad tot trots geweest. - Om 't zingend brons tot oorlos"iuigrtefeen Heeft 'j vijands hand het uit deez' trans geroofd. Het kwam terug, geschonden, vol gebreken. En hangt nu stom en van zijn glans beroofd. Deez' nieuwe beiaard geeft nu, vijf jaar na de bevrijding. Een blijk van Oudewaters kracht en moed. 1 Verkondigt U. na d'opbouw. deze tijding: iheid is het kostbaarst goed! Dit gedicht hebben B. en W. aan Eijs- bouts doorgegeven. De heer Van der Lee zeide dit gedicht mooi, maar veel te lang te achten. Verder maakte hij er aanmer king op, dat van het werk van de monu mentencommissie geen nota is genomen. Over deze monumentencommissie ontspon zich een discussie, welke beëindigd werd met een mededeling van de voorzitter, dat in het vervolg met deze commissie rekening zal worden gehouden. Bij de rondvraag merkte de heer Schoonderwoerd op. dat bij de Waag weer een kanon is geplaatst, waarvan het mooiste gedeelte in de grond zit. Spr. zou gaarne zien, dat de twee kanonnen b.v. in het plantsoen werden geplaatst. Na enige discussie werd beslotën de kanon nen voor de Waag te laten staan, doch de witte verf te doen verwijderen. De heer Schoonderwoerd vroeg verder hoe het staat met de belichting van het schilderij van de „Oudewaterse Moord". De voorzitter antwoordde, dat hierover binnenkort deskundig advies te verwach ten is. De heer Bos vestigde nogmaals de aan dacht op het verkeer op de Nieuwe Singel. Besloten werd deze met palen af te slui ten. De heer Prins vroeg de aandacht van B. en W. voor een hinderlijke mest vaalt bij een geliefde wandelweg en een onderzoek te laten instellen naar de oor zaak van de slechte groei der kastanje bomen op de Nieuwe Singel. mens, Uw vrijl het i 25-JARIG JUBILEUM. Op 29 Juni hoopt de heer J. C. Theelngh, werkzaam in de afdeling vetzuurdistilla- tie, vijf en twintig jaar bij de N.V. Ver enigde Stearine Kaarsenfabrieken „Gou- da-Apollo" in dienst te zijn-. m. 3 sept. Cathartna Tentoonstelling Ne- s- «n weefkunst (Zon- aandags en Vrijdags Na een half jaar buiten gebruik te zijn geweest, is de Jan Kattenbrug in vol komen nieuwe gedaante vanmorgen weer in gebruik genomen. En daarmede is een einde gekomen aan de gedeeltelijke italering van de Korte Akkerendie voor degenen, die van de Kattensingel kwa men, slechts met „de trekschuit" kon worden bereikt. De oude Jan Kattenbrug is tegen het einde van het vorige jaar bezweken na een arbeidzaam leven van ongeveer tachtig jaren. Dat was een tegenslag, want gehoopt werd, dat zij het nog wel een klein aantal jaren zou vol houden in afwachting van de uitvoering van een nieuw Bolwerkplan, dat voor de moeilijke verkeerstechnische situatie een oplossing moet brengen. De oude brug heeft rich van deze verwachting eventoel niets aangetrokken en is vóór haar tijd met pensioen gegaan. En toen was Gouda in last. 'n Materiële herbewapening kon de oude brug niet meer in dienst brengen. Er is een ver vangster gekomen: 'n Bailey hefbrug, die zich begin Mei voor het eerst in Gouda liet zien, daarna zich /link onder handen liet nemen en thans zover tot de arbeid bereid is, dat zij vanmorgen in gebruik kon worden genomen. U ziet haar op deze foto. Ze maakt in de omgeving van de andere Bolwerkbruggen een forse indruk met haar 9 meter hoge heftorens en haar stalen geraamte. Ze is onder de hoede ge komen van twee brugwachtersdie de brug zullen bedienen en haar zullen openen voor het scheepvaartverkeer. Maar op de spitsuren van 7—9,12—14 en 16—18 uur blijft zij uitsluitend het domein 1 van het wegverkeer. Dan zullen de sche pen, die haar willen passerenmoeten I wachten. dags g. 1.30—5 uur). 24 Juni t uur en 25 3 Nationaal •ntging ..Gouda" 28 Juni 1 uur Kazernestraat 14: Ledenver gadering Goudse Bond van Dilettantenver- «ntiginaen. 27. 2S en 2» Juni van I uur af Vogelplein: Veilig verkeersproef voor wielrijders. 27 Juni 18 uur Tijdelijk Stadhuis: Openbare aanbesteding rioleren sloot tn Houtmana- plantsoen. 27 Juni t uur Geref Kerk: Spreker J H. Hegger over „Waarom ben ik van R.K. priester een Protestants Christen geworden". 28 Juni 1 uur Oiympla-terretn: Voetbal wedstrijd Gouda—O.N A voor z/ormeravond- compe title. 28 Juni 7.3S uur Spaardersbad: WaterpolO- wedstrijdien. o.a. G.Z.C.—(B.Z.C. dames 25 Junt S uur Keunie: Spreekbeurt ds J. Böiger voor Logos-verband. 28 Juni S.30 uur Het Blauwe Kruis: Alge mene vergadering Oudheidkundige Kring „Die Gomde". 28 Juni 7.30 uur Nederd. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Wetoen. 30 Juni en l Juli van s uur af Vogelplein: Veilig verkeersproef voor bestuurders van motorrijtuigen Bioscopen Reünie Bioscoop: Vliegende tijgers (met John Wayne). Schouwburg Bioscoop: Jamaica Inn (met Charles Laughton en Maureen O'Hara). Thalta Theater: Tijgert emmer Tromba (met René Deltgen en Grethe Weds). Aanivang: 3. 7 ea 9.16 uur. Zondag: I I, t en 9 15 uur, volgetMe dagen I en 8.15 uur. Sportprogramma Voetbal: Heden Gouda—S.V.W„ aanvang 7 uur. Zondag: Olympia-R.V.C.. aanvang 1 uur. Zondagsdienst doktoren Biij afwezigheid van de huisarts zijn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondagavond 12 uur te consulteren de doktoren: P. de Boer, Gouwe 145 (telefoon 2273) en C. van Elk, Kat tensingel 79 (telefoon 25fll). Apothekersdienst Steeds geopend des nachts alleen voor re cepten: Apotheek G. Paris, Weathaven 14. Puzzle-winnaars „Beter mee verlegen dan om verlegen" en „Sparen doet garen" waren de zegs wijzen. die ln de kampuzzle van verleden week verborgen waren. Velen hebbén deee wijsheid gevonden. Winnaars zijn: prijs van 5: H. Eikel boom, Schaepmanstraat 32 te Gouda; prijzen van 2.50: L. Sprik, Graaf Floris- weg 32 te Gouda en T. Mudde—Rook A104 te Gouderak. De prijzen kunnen aan ons bureau, Markt 31. worden afgehaald of wtrden op verzoek toegezonden.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2