h DE GLIMLACH i (PEUNIE SCHOUWBURG1 TWQLIO ZOMERTIJD - SLA TIJD Het laatste bolwerk van het feodale stelsel Bijna de helft van ons volk gaat niet met vacantie Kwaliteit superieur De heldhaftige stormloop LEVE DE SAMBA Vlak buiten onze landsgrens vloeien rijke oliebronnen Hatta's voornaamste zorgen Waar blijft onze televisie? En bijna de helft der vacantiegangers gaat in Juli en Augustus Logeren bij vrienden staat aan de top ZEEVARENDEN EN SCHIPPER, AHOY' E', BIOSCOOP TUEQTER BIOSCOOP TUEQTER 2 HOOFDFILMS IN EEN WEEK Hel verborgen leven van Walter Mitty BUD ABBOTT en LOU COSTELLO Mededeelzame ingenieur rgingsmaatschappijen in nood Grote aanval op Ambon voorbereid De Daroel Islam in West-Java en de status van Sumatra's Oostkust Reizende sultan Een Columbus gevraagd SERQ, EEN GELUKZALIG EILAND Kleinste haven en kleinste gevangenis Mijlpaal 1950 voor een catastrophe Weet u iverkelijk hoe ze te bereiden? Gooit het voedzaamste deel niet weg EEN INGEWIKKELDE ZAAK VOOR DE CENTRAIJS RAAD VAN BEROEP CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Minister Mansholt bezocht Barneveld TWEEDE BLAD - PAGINA 2 °aat 11 doen in uw vacantie?" is i Leewaag- die het N I PO. meestal in Mei o/ Juni stelt aan duizenden Neder- landers over heel ons land verspreid. Ook thans is dit geschied: een maand geleden antwoordde 58% van alle ondervraag, den. dat zij deze zomer met vacantie gaan Drie jaar geleden, in 1947 dus was het 53% en vorig jaar 48%. Dat betekent dus. GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 29 JUNI 1950 datin drie na-oorlogse jaren steeds onge- ^eef.,~e helft van ons volk. ongeveer 3 millioen van de 6 millioen volwassenen er met vacantie op uittrekt De andere helft blijft thuis.... Dit jaar zullen het er nog wat meer dan de hellt zijn: 58"% der volwassenen. Zij zijn echter niet gelijkmatig over de verschillende volksgrpepen verdeeld: Van hen met de laagste inkomens gaat 43% op vacantie. met lage inkomens 59%, middenklasse 68%. welgestelden 81%. Vacantie houden is dus een zekere luxe en dat blijkt ook duidelijk uit wat men gagt doen: Totaal Laagste inkomens i, Lage inkomens Midden klasse Welge stelden 25 24 30 22 22 14 7 12 21 24 13 8 11 1 14 4 14 15 9 26 Naar familie of kennissen Hotel, pension, kamers of huisje gehuurd Reizen en trekken in eigen land Naar he^ buitenland (Sommige ondervraagden gaan in hun vacanties meer dan een dezer dingen doen). Voor bijna de helft betekent de vacan- tie dus: logeren bij familie of vrienden. Naar het buitenland is iets voor mensen met hogere inkomens (een kwart der wclgestélden), evenals „en pension'' in hotel of in een huurhuisje. De kinderen gaan mee in twee van de drie gevallen. Aan de mensen met kin deren is gevraagd of did meegaan op vacantie en 68% dezer ondervraagden antwoordde bevestigend. Vacantiespreiding of geen vacantie- «preiding het wordt weer eivol in de twee zomermaanden. „In welke rhaand gaat u met vacantie?" vroegen de N.I.P.O.-enquêteurs. Van de vacantiegangers antwoorden: 45% in Augustus 40% in Juli 9% in «Juni 7% in September 2i"n na September 5% weet nog niet. (jEr zijn tamelijk veel antwoorden zoals „eind Juli. begin Augustus", vandaar dat het totaal der antwoordpercentages meer da^n 100% is). Scheldevaart HANSWEERT, 27 Juni. Gepasseerd met be- •temming naar: Rotterdam: 2 Gebroeders. Wteland: Sam- bria. Smits: Spes. Boode; Laga. Relnarz; Nijverheid. Tanis; Famllietrouw. Den Outer; Jaco. Goumare; Wipi. Jiscoot; Zeelands Luister l. v d. Vliet Werkendam: Onder neming. De Waal: Adrtana. Ruitenberg; Am bulant. De Waal Puttershoek: Werra. Flo- rie: Pauline. Vergauwen Amsterdam: Capo, Van Oost Deirt: Ideaal, v Denderen Gor- redük: Luctor, Kamminga Denemarken: Westvolk. Westers. Gouda: Adrtana. Larooy Drimmelen: Zorg en Vlijt, schuller. Arn- hemi Llena, Kamerik Kerkdrlel: Florentl- nus. Segers. Dordrecht: Eliza, Luiken Gra- venhage: Daniel, Klaayssen. Roosendaal: Dintei. De Bruin Vlaardingen: Damco 112, Samson Utrecht: AchiUe. Polz NUmegent Catharina. Van Veen. Bazel: johan. Hertsmans: Rooswljk. rieerj Tammtna. Brand: Valeriana. Peters. België: Persia. Radema; Villars. Camer- mans; Mulhouse. Hamer; Libia. Pol; Tunisia, Bosman; Clara, Jungelhaus; Porfier 29. Ouwerkerk; Verandering. Kranenberg: Heja. v d Donk: Spes Salutls. Oomens; Onyx. Verbiest; Monique, v. d Broeck; Volkerak, Diepeveen; Frieda. De Jonge; Albatros, De Waal; Res Nova. Hovestadt; Chrtgee De Waal; Chrlstiane. Versluis; Contact. De Ruyter; Susten. Berths; Catharina, Van Baa ien; Elisabeth. Den Boer; Rhenania 2. Stuck- hardt; Capria. Schoots; Hermann Brauns, Geils; Sanara 118. Saltze; Fulda, Lemmens; Arnica. Riekebach; Fluvtale 7. Pols; Israeli. Moerland; Leo. Peters; Cornelia. Kruiztnga; Jocor. Bakker; Damco 73. De Ruyter; Nelly, Pols; Natrlx. De Vries; Goya, Post; Spes Nostra Leeuw van Wenen; Catharina. Maas; Clorlnde. Koster; Comptolr 18. Kooy: SB 278. De Wilde; Algol. v. d. Vlies; Neaka 2. Hoef nagel; Saturna. De Nijs; Mousson. De Zutter; Spes. Mooren: Margaretha Hendrika. Lenten; Esperance. Wegh; Anmarthe. Stouten; Seam 10. BruJnlng; Mlgna. Llgtenberg; Lucia, Stoop; Mont Louis. Weiss: Express 73, Schach; Telegraaf 15. Köss; Castor. Bouman; Waldenburg. Coers: Eijo. Fluyt; Express 28, De Rover; Mltropa 4. Blom; Onderneming, De Korte; Presto. Schram. Duiven zijn intelligente dieren, beweert dokter Skinner van de Harvard Universiteit, en om dat te bewijzen, laat hij twee doffers een partijtje ping-pong spelen. Enthousiast kaatsen de duiven het celluloid-balletje heen en weer in dit partijtje best-of-five. want hun uithoudingsvermogen is zeer groot. Alleen zijn deze dieren slechte verliezers en om te verhinderen, dat de tafeltennisbaan een boksrinp wordt, staan zij geïsoleerd opgesteld. Onze Fanny gaat als een hinde over de horden, maar is ook moeder van enige kinderen. Haar Engelse rivale, Maureen Gardnerheeft ook al een zoon en hier laat zij de kleine Peter zien, hop je een horde moet nemen zonder hem te raken. Moeder bracht even later de theorie ech ter slecht in de practijk, want deze zelfde horde raakte zij op de 80 meter zo onge lukkig. dat zi) zich met een pijnlijke blessure terug moest trekken. Ahoy' is thans de populaire roep in onze stad Op de tentoonstelling, die deze roep als naam voert, roepen ook de gezamen lijke organisaties 16 in getal - die arbeiden onder en voor de zeevarenden en schippers het de bezoekers en vooral ook zeelieden en schippers toe. In een bescheiden stand wordt de aan dacht gevraagd voor het veelomvattende, grote en grootse werk dezer organisaties De kunstenaar Zevenhuizen heeft een wandschildering gemaakt, die de sfeer viin deze arbeid duidelijk doet spreken. Men ziet Rotterdam en zijn haven, waarin velerlei schepen. Op de achtergrond da bruggen en hoog boven alles uit het Kruis, teken van Gods onmisbare zegen voor de haven. Aan de rechterzijde bloeit een wijn stok - Christus - op. die 16 ranken draagt: de kerkelijke en Interkerkelijke organisaties, die in onze stad hun zorg uitstrekken over „allen, die de wateren bevaren", onverschillig hun ras. nationali teit of godsdienst. Deze stand staat vlak bij het vriendelijke Noorse kerkje, waar gistermorgen ds A. Terjesen een aantal persvertegenwoordigers welkom heette, die gekomen waren om een en ander te ver nemen over het werk onder varenslieden verricht. De heer J. Valkenier wees er op. dat ieder der 16 samenwerkende organi saties haar aandeel heeft te leveren in de arbeid. Vrijwillige krachten doen hun uiterste best om op de meest gepaste wijze zeevarenden en schippers behulpzaam te zijn. Pater P Koevoets wees er op. dat er in een stad als de onze met haar interna tionale haven, waar men alle talen hoort, alle producten ruikt, zo weinig medege voelen voor de zeevarenden bestaat Men vergeet, dat zij door hun beroep afstand doen van zoveel wat gewqoe burgers be zitten. b.v. huiselijkheid. Men kent de zee man alleen, zoals hij door de straat wag gelt. vergeet, dat hij blootstaat aan zovele gevaren. Geen gezonde gezelschapskring staat voor hem open. Men vergeet de waar heid van Vondels woord: „Niet de koeien- uier aan de dijk. maar de zeeman maakt ons rijk! Geef de zeeman een goed milieu en hij zal niet afzakken Dit is een gemeen schapsplicht voor een havenstad. Men moet de zeeman opvangen en de vruchten van wat op dit gebied wordt gedaan zijn reeds vele: er is een groot verschil tussen nu en vóór de oorlog. Door samenwerking van staat, gemeente en burgers kan de zeeman een décor voor de stad zijn. an ders zou hij een pest worden. De heer J. A. Nap wees er op dat deze arbeid niet met dode goederen, maar met levende mensen wordt verricht. Op een klein plekje op de grote tentoon stelling wordt nu de aandacht gevraagd voor belangï-ijk werk. eeuwigheidswerk. Op het stromende water heeft men nu de nodige saamhorigheid gevonden die op de vaste wal zo moeilijk te bereiken schilnt te zijn. Rev. Popham Hosford sprak over het belang van het werk onder zeelieden en schippers, dat van internationale impor tantie is. ZEESLEEPVAART Noord Holland p 25 Kaap Bougaronl Surte 28 v Amsterdam te Londen Thea Goedkoop 27 v Londen n Treport Tinda 27 te Vestervlk v Stettin Tyro 27 v Dublin n Rotterdam Uni E 28 V Blyth te Terneuzen Van Brakel 27 v Vlissingen n St. Ifazalre Vecht Schiedam-Rostock p 25 HoHeiav» Viking 27 v Aarhuus n Lulea Viod 28 te Antwerpen Kort verhaal door GERT VAN DIJK 'A Spreek tot Iedere vrouw zo, dat zij de indruk krijgt, dat u haar liefhebt, en tot iedere man of hij u verveelt enu zult de reputatie krijgen buitengewoon aan gename omgangsvormen te hebben. Oscar Wilde. A Het huwelijk moet gebaseerd zijn op sympathie of op een verovering. George Eliot. Herinnert u zich de Goldrush nog? Nee, niet die film van Charlie Chaplin, maar de Goldrush naar Klondyke in 1898. Arthur Newton Christian Treadgold, een mondvol, maar zo heet het mannetje op dit plaatje toch, was toen ook van de partij. Nu is hij 82 jaar en nog steeds niet rijk, maar toch denkt hij altijd aan de laatste lettergreep van zijn naam: gold. In Londen, waar een bobby met vader lijke bescherming op hem neerkijkt voert „En Greét ook. voortreffelijk' hij nu een proces tegen enige goudmaat- „Juist meneer. Dank u wel Maar er zit schappijen, waarop hij vorderingen be- weer een heer te wachten. Deze keer lijkt tveert te hebben. het me een klant". "J^EN LANGE, MAGERE man kwam J-J binnen, gewapend met een enorme actentas. „Ik kwam eens met u praten, vanwege de belasting", zei hij. ..Gaat u zjtten". nodigde de heer Kla- renbrug minzaam. „Doet u 't maar kalm aan We hebben hier toch niets te doen". „Ja. ja, dat zeggen ze allemaal", lachte de ambtenaar, „Dat kan wel zijn, maar hier is het toch werkelijk zo. dat we de zaak alleen nog maar open hebben om schuldeisers te ontvangen, 't Zakenleven is kapot me neer. De mensen hebben geen geld meer. Ik zit nog met duizenden kilometers Kla- renbrugs linnen in mijn maag. kwaliteit superieur. Wat moet ik er mee doen? De kantoorjuffrouw zit er lintjes van te knippen, als versiering om de onbetaalde rekeningen". ..Jajamaar ehh Er werd geklopt. Pieters stak zijn hoofd om de deur. „Neem me niet kwalijk, dat ik u stoor", begon hij. „maar ik verveel me zo. Hebt u misschien nog iets voor me te doen meneer?" „Iets te doen?" schaterde de heer Kla- renbrug. „Heb ik zelf iets te doen? Doe maar wat. Begin maar wat. Ga je bureau maar afstoffen. Kan me niet schelen Zie maar dat je je amuseert". „Ik heb mijn bureau al afgestoft me neer. Weet u niets anders?" „Nou, ga dan maar wat in het zonnetje liggen. Toe maar. Je ziet. dat ik in gesprek ben". „Ik heb de hele morgen al in de zón gezeten, meneer. Ik ben bang. dat ik er een zonnesteek van zal krijgen", „Nou, ga dan maar wat met de kinde ren van de buren knikkeren". Het hoofd van Pieters verdween weer. „Nu zou ik toch haast werkelijk zeggen, dat het slap is in uw bedrijf', meende de ambtenaar. „Slap meneer? Slap? We hebben een drukke dag vandaag. Al drie schuldeisers gehad en nu komt u ook nog. Dat is vier man op een morgen. We hebben soms da gen achtereen niet anders te doen. dan naar onze honderden kilometers linnen te kijken, kwaliteit superieur. En niemand, die het hebben wil. Wie klopt daar nu weer? O. Juffrouw Greet. Wat ls ep aan de hand?" „Ach meneer, ik verveel me zo. Ik heb die linnen bandjes klaar voor de pakjes onbetaalde rekeningen. Nu zou ik graag iets anders te doen hvbben". „Iets te doen? Niemand heeft hier toch zeker Iets te doen? Ga maar een boek le zen of een hahdwerkje breien. Kan me niet schelen wat". „Ik heb al die boeken al uit. meneer en mijn haakwerkje ia ook af. Ik had ge dacht of u misschien nog iets...." „Ga Pieters maar helpen. Die is met de kinderen van de buren aan het knik keren". Het meisje verdween. „Ja", zei de be lasting-ambtenaar peinzend, „als de si tuatie hier zo is. dan zullen we de kwestie nog eens nader moeten bekijken". Hij pakte zijn paperassen weer in en ver dween. „TREURIG GEDAAN" prees de direc- teur, toen Pieters weer binnenkwam. „Mooi. mooi. laat hem maar binnenko men". Weer kwam er een heer met een acten tas binnen. „Meneer Klarenbrug. ik had u willen vra „Een ogenblik, een ogen blik". viel die hem in de rede. „Even deze brieven nazien. Ik zal u direct hel pen. Een ogenblikje maar. Drük. zo druk tegenwoordig. De mensen gillen om Kla- renbrugs linnen, kwaliteit superieur. Ki lometers gaan er iedere dag de deur uit meneer, maar we kunnen bet onmogelijk bijhouden. De zolders kraken van de orders. We kunnen het werk niet af. On mogelijk. Onmogelijk Als u soms goed personeel voor me weet'n ogenblikje, even hier tekenen". Er werd geklopt. Pieters kwam binnen. ..Meneer begon hij, „neem me niet kwalijk, dat ik u stoor, maar „Pieters". riep de heer Klarenbrug theatraal, „beste man. je weet dat ik geen tijd heb! Val me nu asjeblieft niet lastig. Je eigen werk blijft er ook maar door liggen. Wat is er aart de hand?" „Ach meneer", zei Pieters klagerig. ,,'t Kan zo niet langer. Nu is een van de dames-flauw gevallen. Drie dagen en drie nachten aan een stuk door gewerkt, meneer, 't Kan onmogelijk zo door gaan". „Laat die juffrouw maar liggen. Het bedrijf moet doorgaan. Het hele land roept om Klarenjirugs linnen, kwaliteit supe- rieuf. Verknoei er geen tijd aan. Zie dat je meer personeel krijgt. Bel het Arbeids bureau ..maar op. Plaats maar adverten ties. Zie maar wat je doet". „Er is geen personeel meer te krijgen, meneer. Ik heb alles al geprobeerd". „Dan haal je je schoonmoeder maar op. Kan me niet schelen. Laat me met rust. Ik heb al weer veel te veel tijd verbeu zeld Schiet op". Pieters verdween haastig ..Een ogen blikje. meneer, een ogenblik", veront schuldigde zich de heer Klarenbrug weer tegenover zijn bezoeker. Zenuwachtig zocht hij weer in zijn papieren, die blijkbaar alle iets te maken hadden met Klarenbrugs linnen, kwaliteit superieur. Maar even later Werd er opnieuw geklopt. Deze keer was het Greet, het kantoor meisje. „Meneer, meneer", huilde ze. De Koning van Irak is pas 15 lentes oud en daarom is er in zijn land een regent, die de monarchale plichten waarneemt, en gaat de jonge Feisal nog op school. Hij krijgt een Engelse opvoeding en hier paradeert hij met zijn schoolkameraden langs de headmastervan zijn „college". Ex-inspecteur Versloot staat terecht Voor de Bijz. Strafkamer van de recht bank te Arnhem zal Vrijdag a s. terecht staan de gewezen kapitein van de staats politie te Rotterdam, de 52-jarige P. C. Versloot. Versloot was van 27 October 1941 tot 25 Februari 1943 chef van de Duitse poli- tiegpvangenis te dezer stede. Nadat hij daar was ontslagen vertoefde hij enige tijd in Duitsland, waarna hij op 16 Maart 1944 chef van de politie te Nijmegen werd. Dit is hij'gebleven tot 17 September 1944. Daarna was hij tot aan de bevrijding chef van de politie te Deventer, waar hij een zgn. Sonderkommando, dat uit politie ambtenaren bestond, die na „Dolle Dins dag" waren gevlucht. In deze zaak, waarin aan Versloot hulp aan de vijand ten laste wordt gelegd, zijn dertien getuigen charge gedagvaard. „Pieters is overspannen geworden Hij staat op zijn hoofd boven op zijn schrijf bureau en roept maar steeds: „Ik moet meer schoonmoeders hebben, ik moet meer schoonmoeders hebben, kwaliteit su perieur!" „Niets aan te doen", antwoordde de di recteur jachtig. ..Nog niet laten opslui ten. Misschien kunnen we hem nog ge bruiken voor eenvoudig werk Ik kan niemand missen op het ogenblik". Greet holde weg. De directeur schom melde weer in zijn brieven. Hij Scheen de bezoeker vergeten te zijn. „Neem me niet kwalijk, meneer", begon die. „maar als het hier zo gaat't „O ja. dat is waat ook u zat er ook nog Dat was me helemaal ontschoten met die drukte Jaja. natuurlijk u ook Klaren brugs linnen, kwaliteit superieur Zegt u het maar eens. één kilometer, tien kilo meter. honderd kilometer, alles kan „Nee. -nee. daar gaat het niet om. Ik zal de zaak nu toch eerst nog eens met mijn collega bespreken". „Uw collega?" ..Ja. die net hier was. Van de Omzet belasting" brand in destad Purperrood kleurt zich de horizon. Grauwe rook wolken stijgen uit de kerk op. Zware rookflarden drijven over de huizen. Vlam men vormen laaiende fakkels. Vuurzuilen verheffen zich af en toe plotseling hoog boven -bet kerkdak, grijpen met roofdier klauwen naar links en naar rechts rek ken zich uit. kruipap omhoog, klauteren langs hete muren naèr boven, banen zich een weg door bonjgpkleurde vensters, verteren zwartgeblakerde binten. Van het kasteel, dat een kilometer van de kleine stad ligt /boven op een heuvel, heeft men een goed gezicht op de brand haard. De graaf,.416 het kasteel bewoont, leunt zwkaoj op de balustrade van het bal- con. vanwaar hij en zijn zoontje het schouwspel gadeslaan. Het bleke gelaat van de graaf vertoont in het schijnsel van de vuurzee in. de verte een blos. Er waait een zwakke wind. Langzaam stijgt de zon boven de kim. De graaf be schermt met zijn hand zijn ogen tegen de zonnestralen. Hóud je ogen open. Otto, zegt hij. hier doet zich een gelegenheid voor. die kostelijk is en schier nooit voorkomt. Morgen zal je nog slechts een rokende puinhoop zien. Wat lag de stad gisteren nog vredig en stil in het maanlicht weet je nog wel? en nu? De natuur houdt er van zonderlinge wegen te be wandelen Menigmaal heb ik een visioen. Dan zie ik een vrouw, het gelaat bedekt met een donkere sluier, het lichaam ge huld in een veelkleurige mantel. Die vrouw schrijdt over de aarde en strooit gedachteloos zaadkorrels voor zich uit, het zaad van het worden en het vergaan. De graal gaat op de balustrade zitten, zijn benen bengelen boven het fijne grint, <jlat het pad langs het kasteel bedekt. Zie je jongenlief, zegt hij. hoe het daar brandt en gloeit, gele en rode ton gen lijken de vlammen. Zie je de weer schijn van dat gruwzame feest, alle kleu- reft van de regenboog neem je er in waar. Wat blauw is. wor^t plotseling donkerrood getint, wat zwart is. baadt opeens in een zacht violet. En zelfs deze oude. grauwe hand langzaam strijkt hij over zijn smalle handen zelfs deze grauwe huid heeft zich verjongd en glanst weer als in mijn jongelingsdagen Maakt deze onge wone mengeling van kleuren en reflexen geen diepe indruk op je? Wat een schoon heid tovert dat verschrikkelijk gebeuren te voorschijnl Uit het boze komt het goede voort! Otto keek peinzend naar de plaats van de brand. De graaf zegt: Weet je waarom deze brand ten he mel laait, waarom ginds verwoesting en vernieling hoogtij vieren? Wie weet het? Weten wij eigenlijk wel, waarom iets ge beurt en' waarom het ons verheven of verachtelijk, aangenaam of onaangenaam voorkomt? Wat i& mooi. wat onaange naam. wat goed wat kwaad? Onweders. die zich razend in hagelbuien ontladen boven velden en bossen laten een paar kilometers verder, als hun kracht ia ver zwakt. door een verkwikkende regen de veldgewassen rijpen. Met alles verplet terende voeten schrijden de oorlogen over de aarde, en zij doen fierheid en moed geboren worden, naast wreedheid en vals heid. De graaf keert zich om. hij kijkt naar zijn zoon. Als hij weer begint te-«preken klinkt zijn stem gesluierd. Zie je, vent. ik leef in de nabijheid van de dood. Eens verslaat hij ons allen. Dat weten ook roodwangige knapen als jij. Maar'ons ouderen roept hij dringen der. Elk uur. dat de klok slaat, is voor on9 een waarschuwing. Welnu de nabij heid van de dood heeft mijn geest ver rijkt. de mijne zo goed als die van allen, die gedachten vormen over het heden en over de toekomst. En luister goed Otto, het laatste geheim is de eeuwige ver binding van al het zijnde op aarde. Dez» erkenning schonk mij de rust en wat hebben wij kostbaarder in ons armzalig# leven de vreugde, die zich in een glimlach uit. De Maze slaat alarm voor Kinderdijks molens Het historisch genootschap De Maze heeft aan de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen en aan de minister van verkeer en waterstaat een telegram Van de volgende inhoud gezonden: Het historisch genootschap De Maze, ernstig verontrust door het vooruitzicht dat de be roemde watermolens bij Kinderdijk bij ge breke aan de nodige middelen niet zullen kunnen worden instandgehouden, wijst met aandrang op het zowel uit toeristisch als uit historisch oogpunt bestaande be lang, dat dit unieke monument van het Nederlandse polderlandschap behouden blijft A Het huwelijk is een zo ernstige en be slissende stap, dat het lichtzinnige, ver anderlijke mannen juist aantrekt als een gevaarlijk avontuur R L Stevenson. WATERSTAN 28 JUNI. Keulen 1.83 —0.10; Ruhrort —0.03 —0.03; Lo. bith 10.03 onv.: Nijmegen 7 80 +0.01; Arnhem 7.84 -0.01; Eefde 2.79 +0.03; Deventer 2.85 onv.; Borgharen 38 86 +0.07; Belfeld 10 80 +0.02; Grave 3.07 0.04; Llth 0.02 -r-0.3fl. Want nieta ls slecht, niets ls go niets nuttig, niet» schadelijk. Die bran die ik bewonder om de zaldzame kle> renpracht, welke hij ontwikkelt, ach. weet wel welk een afschuwelijke ramp hij voor anderen betekent die brand i« voor mij niets anders dan een verschij ning. Een geweldige, schrikaanjagendt. wondermooie verschijning. Weer kijkt de graaf naar de stad be neden hem. Otto staat met een bedrukt gezicht naast hem. Niet» is goed. niets is slecht! her haalt hij langzaam. Boven de vuurhaard hangt een donkere rookwolk. Weldra verdeelt die wolk zich om dan weer tot een dreigende reusach tige zwarte mgssa samen te smelten. Vlammen lekken uit de puinhopen, klim men omhoog langs de walmende muur brokken. De graaf springt over de balustrade efl grijpt Otto's hand. Kom. wij willen eens gaan horen wat de rentmeester te vertellen heeft. Hij zal vast en zeker wel het een of ander ta zeggen hebben. Zij gaan naar de hal De jonge graaf loopt zeer onrustig. De oude graaf is ern stig gestemd en denkt na over de laatste woorden, die hij heeft gesproken. In de eetzaal is de tafe] reeds gedekt. In het midden van de tafel staat een zilveren schaal met orchideeën gevuld. Het blanke damast heeft een rode glans. Vader en zoon nemen plaats. Buiten de deur horen zij haastig heen en weer lopende mensen. Men roept, geeft bevelen fluistert, kucht, werpt een deur luid dicht. De rentmeester treedt binnen. Hij is geheel in het zwart gekleed, zoals ge woonlijk. Zijn helder wit gesteven boord en witte das doen zijn gezicht nog bleker voorkomen dan anders. Hij staat met neergeslagen ogen, zijn lange armen han gen slap langs zijn lichaam. Fijne zweet droppels parelen op zijn voorhoofd. Wagend kijkt Otto naar zijn vader. De rentmeester blijft naar de grond kijken. Graaf.... graafstamelt hij. De graaf strekt z'ch. Met een gebiedende handbeweging zegt hij: Wat is er voor nieuws? Waarom al dit lawaai? Er zijn doden.... mompelt de rentmees ter. Dodeif.her haalt de graaf met moeite. Dat is niet zo mooi! Hij «teunt met zijn handpalmen op de ta fel en buigt zich voor over. Een geheimzin nige angst snoert hem de keel dicht. -Wie.... wie? Ik wil namen horen! De rentmeester treedt een pas achter uit. Men weet het nog niet met zekerheid zegt hij sidderend. Het lawaai buiten wordt heviger nog. Opeens wordt het stil. De oude graaf voelt dat er iets ernstigs gebeurt. De buitendeur gaat wijd open. Even blijft de ruimte buiten voor de deur leeg. Dan verschijnen een aantal lakeien, die een in een laken gewikkeld lichaam op een baar liggend, binnendra gen. Zij zetten de baar voorzichtig voof de graaf neer. Deze treedt naar voren. Wie is het? Wie? Een onnoemelijke engst maakt zich van hem meester. Hij rukt het laken weg. Maria! Een kreet weerklinkt uit zijn mond. Voor zijn ogen dansen heldere sterretjes tegen een donkere achtergrond. De mensen wijken achteruit. Da graaf knielt naast de baar, hij drukt zijn voch tig. koud voorhoofd tegen de halfver koolde hand van de dode. Mariawaarom dit? Maria fluis tert hij. Bleek nadert Otto zijn moeder hij anlkt. Niets is slecht, hebt u gezegd vader, en dit dan? Een krachtige wind is opgestoken. Hij verdrijft de laatste rookflarden. Het rode echijnsel aan de horizon is geweken voor een grauwe duisternis, die echter weldra weer verdwijnt. De zon schijnt. Haar stra len vallen op het gelaat van de graaf, waarop een wonderlijke vragende glim lach zichtbaar la. I is Middag en avond, v.af VRIJDAG t.m. WOENSDAG, in prachtig technicolor. JOHN WAYNE en JOANNE DRU in: (SHE WORE A YELLOW RIBBON) Ver in 't Indiaanse Westen speelde zich het drama af van een dappere officier, die een harde strijd te voeren had temidden van de rode kampvuren der Indianen 1 Toegang boven 14 Jaar. ATTENTIE: volgende week GARY COOPER int Di Wassels heldenstrijd op Java VANAF VRIJDAG 30 JUNI t.m. WOENSDAG 5 JULI VRljftAG ZATERDAG ZONDAG op veler verzoek DANNY KA YE TOEGANG BOVEN 14 JAAR. MAANDAG DINSDAG - WOENSDAG Matlnée om 3 uur "s avonds l voorstelling 8 15 EEN BEKROOND WEERGALOOS MEESTERWERK VAN DE DUIVEL BEZETEN (LE DIABLE AU CORPS) Film van de maand I 1 1 Toegang boven 18 Jaar. Van VRIJDAG tot en met WOENSDAG HET GROTE LACHSUCCES twee bekende komieken in een muzikaal festival „MEXICAN HAY RIDE" Toegang alle leeftijden. Zaterdag- en Woensdagmiddag, aanvang 1 uu. MATINéE: Toegang alle leeftijden. LEVE DE SAMBA Aanvang der voorstellingen: Vrijdag 7—9.16, Zater. dag 8. 7. 9 15. Zondag 8. 5. 7. 9.15, Maandag, Dinsdag. Woensdag 3 en 8.15 uur. PONDERDAG 29 JUNI 1950. EERSTE BLAD - PAGINA S (Speciale berichtgeving), steed, wordt aan beide zijden ven de N O. ïrem »u,sen Nederland en Duit,land naarstig geboord naar olie. Met wisselend succes aan weerskanten Drie dagen j,leden hebben de Duitsers in het veld Scheerhorn In het gr.atschap Bentheim een prachtig resultaat geboekt. De boring Scheerhorn-8 leverde op een diepte van ongeveer U00 meter olie op in de zich daar bevindende laag Bentheimer zandateen waardoo- „at zekerheid ken worden vastgesteld, dat men hier op een zeer rijke ader is gestoten Het veld van Scheerhorn ligt ongeveer 25 km ten Z O. van dat te Emlicheim wellc laatste veld In feite Mn geheel vormt met het Nederlandse oliegebied van Schoon'ebcek Het inwinnen van inlichtingen is. wan neer in Nederland olie wordt gevonden. een haast onmogelijke taak De Neder landse Aardolie Maatschappij hult zich steeds in een geheimzinnig zwijgen en het ii vrijwel niét mogelijk, tot de directie door te dringen. Onze veronderstelling, dat het in Duitsland net zo zou zijn. werd echter in geen enkel opzicht bewaarheid. Het directiekantoor van de grote olie firma Deilman is te Bentheim proviso risch ondergebracht in een deel van de kuurinrichtingen van het nog niet weer in voi bedrijf zijnde bad. Wij werden daar door de geoloog van de onderneming, ir Niels Maiweg. op een zeer joviale wijze ontvangen, op zijn Amerikaans, zo was onze indruk, geeft wonder, want ir Mai weg bleek vele jaren in Texas voor olie ondernemingen te hebben geboord Tot onze grenzeloze verbazing bleek ir Want er gebeuren steeds minder scheepsongelukken Het aantal scheepsongelukken vermin dert in de loop der jaren. Deze teruggang vindt zijn oorzaak in de betere constructie vap schepen, de perfectionering van de navigatiemiddelen en meteorologische dienst en voorts doordat de gemiddelde leeftijd van de schepen lager is dan voor de oorlog. Dit bleek op het In Parijs gehouden con gres van de International Salvage Union, een. organisatie, waarbij vrijwel alle ber- gingsmaatschappijen van de zeevarende landen van West-Europa en mede Canada aangesloten. «cn: i tin. let copgres werd voorgezeten door de hëer Murk Leis en behandelde als voor- naamste punt de moeilijkheden, waarin bergingsmaatschappijen komen te verke- ren bij het onderhouden van stations op wn remuneratieve basis, bij een teruggang van het aantal scheepsongelukken Amerikaanse assuradeuren hadden een voorstel tot het oprichten van een inter nationaal fonds tot steun van bergings maatschappijen gedaan. Dit stuitte echter op velerlei bezwaren. Een resolutie werd aangenomen, waarbij het bestuur gemachtigd werd dit probleem te bespreken met Lloyd's, assuradeuren en «verijbureaux. ten einde te trachten daar voor een oplossing te vinden. Voorts werd een aantal punten behan deld: betrekking hebbende op wederzijdse bijstand bij strandingen, jjet beperken van concurrentie, gemeenschappelijke verte genwoordiging bij arbitrage, enz. De heer Murk Leis werd als president herbenoemd. De volgende conferentie zal In 1952 in Kopenhagen worden gehouden. Op 6 Juli beslissing over Bertha Hartogh De Maleise vrouw Aminah, die het Ne derlandse meisje Bertha Hartogh heeft opgevoed. t$en haar ouders in Japanse gevangenschap verbleven, heelt vijf uur lang geluisterd naar de behandeling van haar zaak voor het gerecht te Singapore, dat zal beslissen of Aminah. het meisje al Of niet zal moeten afstaan Toen de zitting verdaagd was. moest zij echter vragen, wat er gebeurd was. omdat zij geen Engels verstaat Op 6 Juli zal uit spraak worden gedaan. Aardappelen geteeld in „verboden" grond Verschillende Aaltense aardappeltelers hebben, ondanks het verbod, dit jaar toch weer aardappelen verbouwd op percelen, die daarvoor door het optreden van aard appelmoeheid ongeschikt waren. Thans is deze aardappeltelers opdracht gegeven de a'irdappels reeds thans te rooien en te verwijderen. KUNSTNIEUWS Van Meegerens nalatenschap wordt geveild 'Te Amsterdam wordt op 5 en 6 Septem ber de nalatenschap van wijlen de kunst schilder H. A. v. Meegeren geveild. Onder nalatenschap zijn een groot aantal an- uiteiten. meubelen, glas. zilver, koper, tip. tapijten en beeldhouwwerken en vele schilderijen, o.a. een werk door Willem Marls, een werk door Gerard Terborch en schilderijen en aquarellen door G. H. Breltner. De veiling wordt gehouden in het vroegere woonhuis van de kunstschil der aan de keizersgracht. Nederlandse inzending voor Carnegie-tentoopstelling _Voor het eerst sinds de oorlog zal het Garnegie-instituut te Pittsburgh (V.S.) dit najaar weer de jaarlijkse internationale tentoonstelling van werken van verschil lende kunstenaars houden. In alphabeti- sche volgorde nemen de volgende schil der» aap de expositie deel: Paul Arntze- nlua, Johan BeUaing. Margaretha Feuer- «eta. D. H. W. Vilarski. Jan van Heem. WlUém Hussem. Toon Kelder. Dirk Nij- lana, J. Ouborg, Coba Ritzema. Jan Sluij- ters. Charlie Toorop. B Westendorp, O. Sieck, Piet Wiegman en A. C. Willink. Bekroonde dichteres meldt zich °e 3<>-Jarige dichtere» Wally Holzhaus. die het pseudoniem W. M. Frederlks het t^Sr.d^Ma"t8ch»PPU der Nederlandtche Let- £22®. e bekroonde aonnet „In Memorlaia" zit""««zonden, haeft zich than# gemeld f!i dr°ei het sonnet op aan de nagedachte- v,n haar vader, een bekend Amsterdams wiens voorletters zij het pseudo- i. ~_?1eende Mevr. Holzhaus. die gehuwd «met de musicus Maurice van IJzer. heeft .„Jr1 enkele verzen en een toneelstuk ge- «chreven en droeg prozawerk bij aan tijd- SSSbSS' Z1J beeft het einddiploma van de «maierdamsche Toneelschool behaald. Corry Vonk krijgt de Verzetster rvt5lM' Koningin heeft Corry Vonk de zSg^beiding „De Oost-Azië Verzetster" v.rJtlR!. Wim Kan en Corry Vonk zijn e echtpaar (Wim Kan kreeg deze dat». be*,n Februari v#n Ja*r)« «ese onderscheiding ontving. Maiweg bereid, ons alles te vertellen over de nieuwe olievondsten, welke pas sinds enkele dagen bekend zijn geworden „Het lijkt heel ongewoon", zo merkte hij op. ..dat ik zo openhartig ben. Dat is In lijn rechte tegenstelling met uw landgenoten, die zeer geheimzinnig doen. Waarvoor is dat nodig? Over olievondsten hebben wij hier geen geheimen en ik wil graag alles meedelen, dan worden tenminste ook geen onzinnige verhalen gepubliceerd'!. De olie van boring-Scheerhorn-8 zal over enkele dagen beginnen te vloeien. Deze bron ligt ten Z. van de beste olie- winplaats van het Eemsland. Scheerhorn, die In de afgelopen herfst werd gevon den en een productie van 70 kub. m. per dag bereikte. Vaklieden zijn van mening, dat de nu aangeboorde bron zeker een ca paciteit van 35 kub. m. per dag zal heb ben. Men gaat nu door met het onderzoek in Oostelijke richting, in de hoop. dat zich daar een olieveld zal uitstrekken. Intussen wordt al weer aan een nieuwe boring Scheerhorn-12, gewerkt. Om het nieuwe olieveld beter te kunnen bereiken, is al begonnen met de aanleg van een beton-' weg in Gronau. Verder zijn boringen aan de gang ten Zuiden van Bentheim. in de omgeving van Gronau. in de onmiddellijke nabijheid der Nederlandse grens. Vier maatschappijen ondernemen deze boring gez.amenlijk. Men is nu gekomen op een diepte van 800 m. Hoewel er nog niets gevonden is heeft men goede hoop. ook hier succes te boe ken. Wordt er inderdaad olie gevonden, dan is het zeker niet uitgesloten, dat evenals in Schoonebeek de laag zich over de Nederlandse grens uitstrekt. Ir Maiweg zei. zeer optimistisch gestemd te zijn over de oliewinning in dit deel van Eemsland. Het zwaartepunt van de Duitse olie productie heeft zich langzamerhand naar het Eemsland verplaatst. Met zekerheid kan men aannemen, dat hier 70 procent van de Duitse olievoorraden liggen. Mo menteel is de productie van dit gebied reeds 45 procent van het Duitse totaal en gevoeglijk kan worden aangenomen, dat het spoedig meer dan de helft zal bedra gen Het is geen wonder, dat Duitsland destijds, toen de grenscorrecties aan de orde kwamen, zich zo met hand en tand heeft verzet tegen het afstaan van de z.g. Bentheimerbocht aan Nederland, want in dit gebied liggen de rijkste olievoorraden van het land Wanneer de opvatting juist is. dat deza velden zich aan de Neder landse zijde der grens voortzetten, dan zullen op den duur in ons land nog op vele plaatsen oliewinningen ontstaan. De Indonesische regering heeft een groots opgezet plan voor een invasie op Ambon voltooid, waarbij 15.000 militairen zullen worden gebruikt, zo werd in ge woonlijk welingelichte Indonesische krin gen meegedeeld. Dit plan zal worden uitgevoerd, tenzij, een laatste vredesmissie van niet-goüver- nementele Ambonnese politici van de voornaamste eilanden van Indonesië re sultaten oplevert. Deze missie, die bestaat uit zeven lei ders van Ambonnese politieke partijen, zal volgens genoemde bron deze week per vliegtuig en boot naar Ambon reizen. „Zij zal de volledige goedkeuring van het Indo nesische kabinet hebben, doch zal dit ge vaarlijke bezoek op eigen risico onder nemen." Volgens dezelfde bron bevinden zich onder de 15.000 militairen, die thans onder leiding van kolonel Kawilarang op Celebes staan. 3000 Ambonnezen. meest vroegere leden van het K.N.I.L. Voormalige Nederlandse Mitchell bom menwerpers zouden de invasie gemakke lijker maken door het beschieten van Am bonnese barakken en troepenconcentraties. De vliegtuigen zouden worden bestuurd door vliegeniers, die voorheen dienden in de luchtmacht van het K.N.I L„ welke officieel vliegtuigen en personeel aan de Indonesische luchtmacht heeft overge dragen. Voetbal. Van 't Hooft onderhandelt met Le Havre Arle van 't Hooft, de midvoor van Mau- rits. heeft een schrijven van de Franse voetbalclub „Le Havre" ontvangen met de vraag om in het komende seizocr voor deze club uit te komen. Onderhandelingen tussen ..Le Havre" en van 't Hooft *Hn gaande. (Van onze correspondent te Djakarta) Naar aanleiding van de verklaring der Indonesische regering, dat zij op het ogen blik en in deze fase van de strijd in Korea, geen enkele stelling inneemt, en zich vóór alles wil bezighouden met het herstel van rust. orde en veiligheid in het eigen land. teneinde een stevig bolwerk te maken te genover alle eventualiteiten, die zich in de toekomst zouden kunnen voordoen, ver zekerden politieke waarnemers ons. dat een andere houding onder de gegeven om standigheden ook niet denkbaar is. De Indonesische binnenlandse moeilijkheden doen zich op schier elk gebied gelden: po litiek. economisch sociaal en niet te vergeten militair. Zij zijn zo veelvul dig en ieder probleem op zichzelf is der mate groot, dat de Indonesische regering hoofden en handen tekort dreigt te komen om er een oplossing voor te vinden. Nauwelijks was de opstand te Makassar bedwongen, of de Ambonse kwestie was geboren. Nauwelijks was de Ambon-blok- kade begonnen, of Australië dreigde met moeilijkheden, indien de oplossing van de Iriankwestie niet naar haar zin zou zijn. Tezelfdertijd moest de regering in Soera- baja ingrijpen om daar orde in de chaos te brengen, voordat communistische elemen ten van die chaos een dankbaar gebruik hadden gemaakt. Het optreden aldaar van de regering was ternauwernood door de couranten gemeld, of republikeinen en fe deralisten in Oost-Sumatra dreigden el kaar in de haren te vliegen over de vraag, of Oost-Sumatra bij de Republiek Indo- nesia dient te worden ingelijfd dan wel WAANNEER we het tot dusver vruchte- loze pogen zie-n van officiële en semi-officiële instanties om ook in Neder land een radio-televisie-omroep tot stand te brengen, voelen we de wens opkomen naar een moderne Columbus, de man. die resoluut de onmogelijke stand van het ei tot verwezenlijking bracht. In alle Nederlandse dag- en weekbladen, radiotijdschrilten. enz., heeft men (najaar 1949) kunnen lezen, dat Nederland binnen kort min óf meer officieel met tele visie zou starten. Maar vandaag is er nog altijd van televisie-uitzendingeft geen sprake in ons land. en in dagbladpers en vakliteratuur wordt het onderwerp tele visie vrijwel doodgezwegen. In Groot-Brittannië dreigden destijds de plannen voor een tweede televisiezender (bestemd voor de Midlands) op de lange baan geschoven te worden, maarte Birmingham kwamen 1200 radiotelevisie- WIE HEEFT er wel eens horen spreken over het eiland Serq? Weinigen waarschijnlijk. Het is een klein eilandje, peiepen in de proep uan de Guernesey- eilanden in het Kanaal en het heeft maar een paar honderd inwoners. Hun voornaamste bezigheid bestaat uit het bewerken van hun lapje grond en soms Uit het vexzamelpn van de wrakstukken, die op de nabije rotsen aanspoelen. Deze gelukkige stervelingen leven in pais en vree; zij hebben nooit de ellende van de oorlog gekend en spotten op een hevige manier over de actuele politieke pro blemen. En toch leven zij nog onder het feodale stelsel. Hun ..vorstin" is mevrouw Sybil Hathaway, bijgenaamd „de goede dame" van Serq. wier familie gedurende vele geslachten het eiland bezat. Haar bewind duurt reeds meer dan een halve eeuw zonder ooit de minste tegen stand te hebben ontmoet van de kant van haar „onderdanen", die haar allen, zonder uitzondering, aanbidden en voor haar in het water zouden springen. De inwoners zijn zeer vreedzame mensen en als de mannen moeten dienstdoen in het locale „leger", nemen zij nooit deel aan gevech ten of manoeuvres, maar stellen zij zich tevreden met het handhaven van de orde op straat Wapenen zijn trouwens zeld zaam en het gehele garnizoen bezit niet meer dan één kanon, waarop het zeer trots is. En dan is het nog een bijna voorhistorisch kanon Tal van de inwoners van Serq zijn eenvoudige vissers, die de dag op zee door brengen om het voedsel voor de volgende dag te vergaren. Sprq beroemt zich erop de kleinste haven van de wereld te bezit ten Tien vissersvaartuigen kunnen er tegelijkertijd moeilijk manoeuvreren. Een van de merkwaardigste gewoonten van het eiland is die van de „klacht tegen zijn buurman". Wanneer een van onze buren zijn radio te hard heeft aanstaan, gaan we naar de politie en dienen oaar op de voorgeschreven manier een klacht in De mensen op Serq houden niet van deze administratieve formaliteiten Als zij de schuldige op straat tegenkomen, werpen zij zich voor hem op de knieen en roepen dan uit: Help. mijn prins, men doet mij onrecht. Dit wordt zonder ver wijl gerapporteerd aan de drost en de provoost, die de rustverstoorder gaan op zoeken en hem sommeren zich te "bDatreschijnt op Serq voldoende te zijn! EEN IDEALE GEVANGENIS. DE GROOTSTE bezienswaardigheid van het eiland is de gevangenis, even eens de kleinste ter wereld. Deze kan niet meer dan één persoon tegelijk huisvesten, maar dit brengt de politie niet in moei lijkheden, omdat zij toch maar zelden arrestaties heeft te verrichten. Het volgende verhaal over deze gevan genis doet op Serq de roqde. Een jong meisje, dat betrapt werd toen zij pro beerde een zakdoek te stelen in „de winkel op het eiland, werd voor de drost geleid. Deze wilde een voorbeeld stellen en veroordeelde haar tot 48 uur gevangenisstraf. Hij begeleidde haar per soonlijk naar het „sombere bouwwerk dat nauwelijks een paar vlerkante meter groot is. Na vele moeilijkheden slaagde hij erin de deur, waarvan het slot verroest was. te openen. Maar hij kon hem niet meer dichtkrijgen. Na het meisje te hebben laten zweren, dat zij niet zou ontvluchten keerde hij naar zijn dagelijkse bezigheden terug (hy is hoefsmid), terwijl de buren van het jonge meisje haar kwamen opzoeken en op de drempel van de opengebleven ge vangenisdeur gingen zitten breien. Toen de avond viel keerden zij naar huis terug en het alleengelaten meisje begon te huilen van angst. Door mede lijden overmand schonk de drost haar de vrijheid, wat sommigen echter niet be viel. zodat hij zijn beslissing moest her roepen. Want al is de behandeling in de gevangenis op Serq dan niet hard. men spot niet met het recht! Sedertdien is de gevangenis nooit meer gebruikt en het slot is nooit gerepareerd. Wat toch niet verhindert, dat de inwoners van dit eiland, bijgenaamd „de kleine parel", eerlijk blijven. Serq blijft voor hen het paradijs waarin zij zo lang mo gelijk willen léven onder het bewind van hun „goede dame" en ver van de zorgen van onze moderne maatschappij. handelaren bijeen en er werd met de vuist op tafel geslagen let wel in hét fleg matieke Engeland men gaf duidelijk te kennen dat men van geen langer uitstel gediend was en de zenderbouw is met man en macht aangepakt en de zaak draait al ruim een halfjaar. Schotland dreigde nog voor lange tijd verstoken te blijven van televisie, maar er werd een intensieve dagbladcampagne op touw ge zet met het doel bevoegde autoriteiten van het feit te doordringen dat de Schot ten het niet langer zonder televisie wens ten te stellen en ziet: De zender is reeds besteld' Dat is de manier waarop de koe bij de horens gepakt moet worden. Zou men in ons land dan helemaal niet begrijpen, dat met het afwimpelen van televisie voor een groot gedeelte de toe komst van de Nederlandse radiowereld op het spel komt te staan? De gedachten- gang. dat bij het uitblijven vvan televisie, automatisch radio weer in het brandpunt der belangstelling komt te staan, is wel zeer kortzichtig, want nog nooit is in de loop der geschiedenis de klok teruggezet. De mening wint véld dat er slechts kans Is het televisiewagentje op gang te bren gen door, zij het op bescheiden voet. ook de reclame er in te betrekken. Philips is steeds een voorstander geweest van re clametelevisie. terwijl de Nederlandse Televisie Commissie van inzicht veran derd is en ook niet afkerig meer is van reclamemogelijkheden. Ook de regering séhijnt wel oog te hebben voor reclame programma's als oplossing voor het finan ciële vraagstuk. In omroepkringen is men. echter gekant tegen reclametelevisie; angst dat een bepaalde omroepvereniging misschien meer reclame in de wacht zal slepen dan dit bij eigen standje het geval is. zal aan deze houding wel niet vreemd zijn. Indien bestaande verhoudingen het on mogelijk maken tot overeenstemming te komen ten aanzien van een internationale televisiestandaard, waarom dan niet een West-Europese televisiedienst in het leven geroepen, waarbij wel één systeem toege past zal worden? Zonder televisie moet de gehele Neder landse radiobedrijvigheid in het gedrang komen. Met het al of niet slagen van de Nederlandse televisie-affaire staan dus zeer zeker grote belangen op het spel. Het is echter. VIJF vóór TWAALF. over ruim een maand zal opgaan in de eenheidsstaat. Vrezende dat het tot bloedvergieten zou komen, heeft Hatta daarom Zondagavond dringend tot kaljmte gemaand en weder om zijn premierjschao op het spel gezet, liever dan zijn belofte aan het federale bestuur van Oost-Sumatra te breken, in dertijd heeft Hatta aan dr Mansoer. Oost- Sumatra's leider verzekerd, dat Oost-Su matra zal opgaan in de eenheidsstaat. De Republiek Indonesia is daar toen mee accoord gegaan. Hoe ernstig H^tta de situatie in Oost- Sumatra beoordeelde, blijkt uit zijn onder houd met „Radio Nasional Indonesia'" Zon dagavond. toen pij zei: „De V S.I -rege ring wil geen onjiodig bloedbad riskeren. Het zou niets goeds voor de staat opleve ren. noch naar binnen noch internationaal. Een ding is immers duidelijk, namelijk dat zo'n gebeurteftis een unieke kans zou zijn voor de elementen, die tot taak hebben wanorde dn het land te stichten". „De Indonesische regering", zo ging Hatta verder, „iwaich bewust, dat de ogen van het buitertfana op haar zijn gericht. Vierduizend federalistische soldaten uit het veiligheidscorps zouden opstaan, in dien Oost-Sumatita gedwongen zou wor den, zich bij de republiek aan te sluiten". Hatta waarschuwde tevens, dat dë T.N.I. niet bereid is. zich op te offeren voor een zaak. die niet op redelijke gronden is ge- Wrok tegen landsgroten De vraag rijst ifimiddels. waarom een zeker deel van het erpublikeinse Oost-Su- matraanse volkscongres een maand wil wachten op opheffing van de deelstaat. Is het juist bloedvergieten, dat deze linkse groep wenst? Of fs het de nog onverza digde wrok tegen peuwenoude heersersge slachten. die op Oost-Sumatra nog meren deels bewindhebbers zijn? Duidelijk is. dat, zoals overal elders in Indonesië, ook in Oost-Sumatra de so ciale revolutie nog slechts in haar eerste fase verkeert. Deze wrok tegep de heersers-„kaste", die tot uiting komt in kringen van adat- vergetende jonge rjevolutionnairen, brengt ■ook de positie van de Solose sultan in ge vaar. waarbij noé komt. dat deze zich na de tweede politionele actie zeer coöpe ratief tegenover de Nederlanders heeft betoond wat hem. evenals alle Indonesiërs die ons trouw betoonden, thans alleen maar schade kan bezorgen. Zijn Djokjase collega heeft op het be* De tentoonstelling Mijlpaal 1950. die op 5 Mei te Arnhem is geopend en tot IS Augustus is geprojecteerd, heeft in de 50 dagen van zijn bestaan nog geen 100.000 bezoekers getrokken, hoewel men had gerekend op 10.000 bezoekers per dag. aldus meldt de Handels en Transportcou rant. Daar de entree-prijs 1.— bedraagt, hebben deze bezoeken slechts 100.000.— opgeleverd, hetgeen dus neerkomt op een tekort van ƒ400.000— Indien hel bezoek even gering blijft als thans het geval is en insiders vrezen dat dit zo zal zijn zou het totale tekort tot 800.000 kunnen oplopen. In de tentoonstelling is 1.000.000 ge ïnvesteerd waarvan door de gemeente Arnhem en door het Rijk. Ondanks de grote verantwoordelijkheid die de gemeente Arnhem hier te dragen kreeg, had zij geen zeggenschap in de wijze van uitbeelding, welke juist de minste weerklank bij de bezoekers heeft gevonden. Indien niet spoedig wordt ingegrepen, zal de tentoonstelling in een financiële catastrophe eindigen. Het Stichtingsbestuur tracht door aan te brengen verbeteringen, te redden wat te redden valt. reist Djokja's sultan West-Java, om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Het is allang geen geheim meer, dat het Daroel Islam-probleem langzamerhand om beslechting schreeuwt. De vertegenwoor diger van de Republiek Indonesia. Wali Al Fatah, keerde ziek en ellendig uit de vrij uitgestrekte machtsgebieden van de Daroel Islam terug, zonder dat hij de Da roel Tslam-leider Kartasoewirjo trof. Het is nog steeds onbekend, of deze legenda rische figuur nog leeft, en antwoord op die vraag is moeilijk verkrijgbaar. Setiad- jit. Tan Malakka en Alimin zijn allen reeds verscheidene malen dood verklaard, doch telkenmale weer opgedoken en het behoeft geen verwondering te baren, in dien binnenkort ook Kartasoewirjo weer verschijnt. De reden, dat de regering zo lang aar zelde om tegen de Daroel Islam op te treden, is gelegen in het feit. dat het me rendeel der Moslem-wereld zich hierte gen verzot en een politieke oplossing van het probleem wenst. Wali Al Fatah, die lid is van de Masjoemi. is overtuigd, dat gewapenderhand moet worderi opgetreden tegen de Daroel Islam, die geen andere regering erkent dan een regering yan de Moslemse staat. Bij de veelheid van haar militaire pro blemen ziet de Indonesische regering thans tere paard gewed eji heeft als gevolg daar- de dringende Daroel Islam-kwestie van thans meer inyloed dan vóór de oor- 1 voegd en het is wellicht de moeilijkste log. I van alle vraagstukken, die noch door po- Terwijl Hatta zijn politieke gewicht in I litiek. noch door militair ingrijpen op de Oost-Sumatraaftse schaal werpt, be- korte termijn kunnen worden opgelost. yOMERTIJD - SLATIJD. Gemakkelijk voor de huisvrouw en gezond voor iedereen. AUeen. *la moet op de juiste wijze worden klaar gemaakt, willen smaak en voedingswaarde ten volle tot hun recht komen. Kropsla behoort dus fris en knapperig op tafel te komen, niet half verflenst of drijvcjnd in een overvloed van saus Sla bevat vitamine B en C en veel caroteen. een stof, die in het lichaam wordt omgezet in vitamine A. Bovendien is ze rijk aan voedjngszouten. zoals ijzer, kalk en fosfor Oijn deze beschermende voedingsstoffen zoveel mogelijk te be houden. künnen wij de sla het best ajs volgt bereiden: 1. De sla kort voolr het gebruik en zo vers mogelijk kopen en vlak voor het eten klaarmaken. 2. Zo weinig mogtelijk van de kroppen weggooien. De groene bladeren hebben Is Haarlemmer werkelijk |e„U bij h t begin Drie inbraken, kleine buit Inbrekers, die gisternacht hun krach ten beproefd hebben te Westerbroek bij Hoogezand. hebben weinig succes gehad. Zij begonnen met in te breken By de scheepswerf Van der Werff. Bij het rond snuffelen vonden zij de sleutel van de brandkast, maar zelfs met die sleutel hadden zij geen succes, want hy brak. Toen hebben zy de kast met een stuk yzer bewerkt, maar hadden daarmede evenmin resultaat. Vervolgens gingen zy naar het kantoor van de sluismeester waar de buit slechts uit wat kleinigheden bestond. De in brekers vervolgden hun weg naar de scheepswerf Pattje, ook hier zijn ze met lege handen vertrokken. Voor deze werf heeft de politie een onbeheerde auto aan. getroffen, waarvan de nummerborden waren verwyderd. reserve-kapitein Voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, diende vanochtend een ingewik kelde zaak van de 48-jarige Haarlemmer A. J. G. P. M. J., die uitgemaakt wenste te zien of hy inderdaad in 1945 tot reserve kapitein van de Nederlandse Strijdkrach ten is benoemd, of, zoals het ministerie van Oorlog aanvoerde, dat zulks niet het geval was. Als eerste werd het woord gevoerd door de Haarlemse advocaat mr P. J. Prinsen Geerligs. In een langdurig pleidooi be toogde mr Prinsen Geerligs. dat J. inder tijd kort na de bevrijding van Nederland zijn diensten heeft aangeboden aan het leger. Na enkele malen van het kastje naar de muur gezonden te zijn, kwam hij terecht bij de chefstaf van Prins Bernhard. die toendertyd bevelhebber van de Neder landse Strijdkrachten was. Deze. de kolo nel Doorman, heeft toen besloten van de diensten van de heer J. gebruik te maken en hem doorgestuurd naar Eindhoven. 862/63. Buiten adem, maar nog even vlug, stoven ze de ronde trap op. En toen ze eindeiyk de laatste trede achter zich had den, vluchtten ze de gang door, die naar de grote poort van de grot voerde. Houd je goed, jongenswe zyn er byna! riep Rick. Achter hen hoorden ze het geschreeuw van de soldaten, die hen maar nlat te pak- kenn konden krygen. Ja, schreeuw maarwy willen toch niet in de gevangenis! zei Oepoetie kwaad. Wat leek de terugweg lang! Het was, of er geen eind aan sou komen. Maar einde- lUk kwamen ze toch bij de poort. De deu ren stonden gelukkig nog open. Hoera! We zyn er! juichte Rick. Nou gauw In de boot, en dan varen we hier direct vandaan! Ze sprongen van de trap in de boot. Maar toenbleef Oepoetie opeens •tokatyf staan, en hij gaf een schreeuw. Wat ia er? vroeg Rick. Bunkie! riep Oepoetie. Waar is Bun- kie? Hy ls niet bU ons! Vandaar uit werd hij ingedeeld bij de Divisie Apeldoorn en gedetacheerd «te reserve-kapitein bij het, Engelse leger. Zulks duurde tot begin Augustus van het bevrijding8jaar, toeji J. door de P O.D. werd gearresteerd jin verband met zyn houding gedurende de oorlogsjaren. Zo was. aldus mrj Prinsen Geerligs de gang van zaken Verscheidene brieven uit die periode duiden |ftr op. dat J daarna door het leger is gedemilitariseerd En is er meer bewijs nodig, zo concludeerde deze pleiter, voor het feit dat men mili tair is geweest' Eed burger kan immers niet gedemilitariseerd worden? Er is J. een identiteitsbewijs en een zogenaamd pay-book uitgereikt en gedurende de maanden van zyn dienst doen is hy ook uitbetaald. Het ministerie van oorlog wil nu restitutie van depe betalingen hebben. Mr Prinsen Geerligs constateerde, dat het betreffende mjnisterie had aange voerd. dat nimmer acte van de tijdeiyke benoeming van 3. tot kapitein is opge maakt. Doch aldus <}leze pleiter, kan men de kolonel Doorman in zUn functie van chef-staf zo weinig verantwoordelijkheid toeschrUven, dat een schrifteiyke beves tiging van J.'s benoeming van de hand van deze autoriteit geen waarde hebben? ..Bovendien blijkt pit het Ambtenaren reglement geenszins! dat men pas na het opmaken van do |acte van benoeming werkelijk ambtenaar zou zyn. Men is dat al na een schriftelijke bevestiging van zijn benoeming". Neen, zegt ministerie De heer A. B. Mulderman. die ter zitting het ministerie van Oorlog vertegenwoor digde. merkte allereerst op. dat het geval van J. niet alleen staat. Er zijn veel meer mensen geweest, dfe zich na de oorlog een rong meenden te hebben verworven in het leger. Doch de meesten daarvan hebben zich bij de j beslissingen van het ministerie neergelegd. Niet aldus de heer J., die het ministerie en de regering heeft overstroomd met Verzoekschriften De heer Muiderman gaf overigens het vol gende commentaar op de in twUfel ge trokken benoeming j van J.: In de ver warring, die kort tja de bevrUding nog heerste, was de organisatie van het minis terie van Oorlog, dat ten dele In Londen zat. ep ten dele ook In Brussel en Eind hoven, nog geenszifts ideaal. Er werkte een aantal veldoffiéieren. dat niet altyd even goed op de hoogte was met de werk zaamheden ten departemente. De beteke nis van de brief van kolonel Doorman voor de minister van Oorlog Is te ver waarlozen, zo zeide de heer Mulderman. Zij wordt te niet gedaan door het feit, de meeste voedingswaarde' Zijn er veel stugge en harde groene bladeren dan kan men die desgewenst tot de volgende dag bewaren om ze samen met stoofsla te koken 3. De bladeren van de stronk plukken en snel maar voorzichtig wassen, waarbij men let op luis en rupsen. Uren in water staan maakt de sla slap en wa terig en geeft bovendien verlies aan kostbare vitamines en voedingszouten. Daarna moeten de blaadjes gedroogd worden; sommigen gébruiken hiervoor een doek of slamandje. maar men kan ook blad voor blad uitschudden. Uit knijpen is beslist niet aan te raden; daardoor worden de blaadjes te veel gekneusd. 4 Vervolgens In de slabak of schaal een slasausje maken. Dit sausje kan bestaan uit olie en azijn, peper, zout, mosterd en een snufje suiker Naar smaak kunnen door dit mengsel nog wat fijngehakte ui of bieslook peterselie en andere fijngesneden tuinkruiden ge-: ro'erd voorden Inplaats van het olie- en azijnmengsel kan men gekochte slasaus nemen of mayonnaise Ook gebruiken sommigen, om een smeuïg sausje te verkrijgen graag een fyngcmaakte ge kookte aardappel met olie. azUn en mosterd als slasaus tet wql vele rijn proevers citroensap Inplaats van «zijn verkiezen Ook ypghurt en karnemelk worden om hun fris-zure smaak wel als slasaus gebruikt 5. Om de slabladeren fUn te maken liever geen mes gebruiken (dat komt de smaak niet ten goede), maar ze voor het aan maken in stukken scheuren Ook de nerven gebruike men in de sla. /.y geven er iets knapperigs en pittigs aan. 8. De sla desgewenst versieren met plak jes hard gekookt ei of fijngehakt el met komkommer, radqs augurkjes. Door deze zes regels te volgen krtjgt u een salade, die oog en tong zal strelen en daarby een van de *ezondate groenten heten mag! Woensdagmiddag heeft minister S. L„ Mansholt. vergezeld van dr E. J. A. A. Quaedvlieg. hoofd van de Veeartseny- kundige Dienst, fcich te Barneveld ten gemeentehuizo door burgemeester Kuntzo laten voorlichten omtrent het onheil, dat de vogelpest te Barneveld heeft gesticht. Na het onderhoud, dat ongeveer een uur duurde werd de centrale pluimveeslacht plaats te Barneveld bezocht en een be- dryf. waarop de vogelpest Woensdag ge constateerd werd. Zowel uit een onder houd als door het bezoek van de be. dryven werd duidelyk, dat fe Barneveld strenge en doeltreffende maatregelen werden genomen. Er is in de laatste tien dagen slechts sprake van een lichte uit breiding. Drie weken geleden werden in zeven dagen tyds elf gevallen gemeld, de week daarna vijf en de vorige week twee. In totaal werden 41 be^gyven besmet verklaard, waarvan 32 000 kippen ver nietigd werden. De eigenaren krijgen de slachtwaarde vergoed, wat by elkaar naar schatting zo ongeveer 150.000 zal zyn. Rekent men. dat alle kippen legkippen waren, dan hebben de pluimveehouders te zamen toch nog Wel een strop van circa een half millioen. Inmiddels is men te Barneveld met de inenting begonnen. Men rekent er op, dat verreweg het grootste deel van de drieduizend pluim veehouders daarvan gebruik zal maken. dat geen acte van de benoeming is ge maakt Natuuriyk ware het anders ge weest indien'de Prins zelve de betreffende brief had geschreven. Mr Prinsen Geerligs vroeg verwerping van het vonnis van het Ambtenarenge recht. dat had geconcludeerd, dat J geen aanspraak kon maken op die veel be sproken militaire rang Over veertien dagen zal de Raad vonnia wijzen in dezt zaak.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3