Juli is ae ruziemaand Tamboer van Amerika 's grote trom twkkdi; bi.au - pagina 2 Van 300 tot 2500 pk. per motor Amerika gaf prachtige kansen aan zijn demobilisanten De Parijse Metro jubileert Indonesiërs stelen zich arin ij zij'I onze ein barometers WAAROM VACANTIE IN DE ZOMER? Moeilijk werk bij somber weer Lakenbergs contract met Pro Patria Biljartkalender Dc ontwikkeling van de vliegtuigmotor Grote deelneming aan nationale vijfkamp 'n Woningwetwoning kan best gezellig zijn Acheson wijst Gromyko's aantijgingen van «le hand Omvangrijk passagier Guido Orlando werkte voor Barnum en de Italiaanse regering .,Doe wal je wilt Auster-vliegtuig verongelukt Machtige bonden Amerika steekt geld in de Congo BEZOEK AAN EEN VRIENDIN WERD GIVLIANO NOODLOTTIG Onwelriekend, oncomfortabel en onmisbaar Een millioen klanten Maar cijfers zeggen de dessaman zo weinig Politie steelt mee Het gebeurde in Havanna Het Lied van de Logé O Weer 6 molensjn Alblasserwaard bedreigd DONDERDAG 15 JULI 1950 "I^E KINDEREN krijsen en lieren en ma rt* L-ïf" Cen law?ai al* nooit te voren. In hranJL Tu" 2e byna niet ,nt bedaren ie /®e"' thu,s vergaat moeder horen en heev' nrJPr"!^en schiinen do°r het dolle r.!rhfP«Qr t2e,ï rn onderwijzeressen zuchten en moeder stemt daar mee in: Er moerig.' m °P' k°m5tde Jeugd is 20 ru' kf.SdKren Z,jn- wnt dit betreft, uitste lt barometers. De jeugd staat niet al leen. daar is de rheumatische man of vrouw, die met zekerheid voorspelt, wan neer er slecht weer in aantocht is: spie- ren en gewrichten zeggen hun dit in dui delijke. zij het pijnlijke taal. Er zijn men sen. die onweer voelen naderen, omdat een zekere beklemming haar bevangt, en zo zi)n er meer voorbeelden. Over het al gemeen nemen we aan. dat het weer en het klimaat invloed oefenen op ons ge wone dagelijkse leven en dat wij aan de andere kant met iaareetijde en ivcer re kening moeten houden voor bepaalde handelingen. Amerikaanse klimntologen hebben van dit alles een grondige studie gtynaakt en deze heeft in sommige opzichten het volksgeloof bevestigd, maar in andere ge vallen blijkt, altijd volgens deze klimn tologen. dat bestaande opvattingen onge grond zijn. Zo staat voor vrijwel alle mensen als een paal hoven water vast. dat de zomer de beste tijd is om vacantie te nemen. Mis! roepen de Amerikaanse onderzoe kers uit. Juist in de zomer heeft men va cantie het minst nodig, want dan heeft men juist door het lenteweer als het ware een energie-injectie ontvangen. In Januari en Februari is de behoefte dm het werk tijdelijk neer te legen, veel en veel groter dan in de zomer Ja -maar. gaat u hier tegen in: als het koud is. kunnen wij veel beter werken dan in de warmte Ook dit is een on juiste opvatting volgens de Amerikaanse geleerden. In de winter stapt men wel steviger door op straat om warm te blij ven en dit geeft ons het gevoel, dat wij de zaken pittiger aanpakken, maar het tegendeel is waar. De efficiency van het lichaam wordt minder, wanneer de aan gewende energie het peil van het ver brandingsproces doet stijgen Dos win ters verspillen wij bij alles wat we doen meer energie Zo is het ook niet juist, dat zachte win ters minder goed zijn voor de gezondheid. Ondanks het oude gezegde, dat ..een groe ne winter de ticdienaren van begrafenissen veel werk geeft", hebben studies daar omtrent. welke de Gezondheidsdienst in een stad in Noord-Amerika heeft doen verrichten, aangetoond dat tijdens zachte winters het aantal ziektegevallen daalt. Wat de mensen ten grave sleept, is een winter met vele en plotselinge tempera- tuurwijzigingen. Zo hebben de Amerikaan, se klimatologen een nieuw licht gewor pen op de vooriaarsvermoeidheid, welke menigmaal wordt toegeschreven aan vi- taminentekort. dat het lichaam tijdens de wintermaanden oploopt. De nieuwste on derzoekingen hebben aangetoond, dat dc vooriaarsvermoeidheid te wijten is aan de stijging van temperatuur, waaraan het lichaam zich moet aanpassen. September: luiermaand '"TEGENOVER al deze ..het is niet waar's" staan echter ook uitkomsten, welke overeenstemmen met de algemene volksopvatting. Zo blijkt, dat inderdaad het aantal echtelijke ruzies in Juli groter is dan ooit en dat er trouwens ook meer opstootjes en burenruzies voorkomen en meer gevallen van mishandeling e.d. Dit alles is te wijten aan de in die maand heersende hitte, waardoor de mensen ge- Voetbal Met betrekking tot de onderhandelingen van Lakenberg met de Italiaanse prof-club Pro Patria, vernemen wij. dat de Amster damse speler zich tot de K.N.V.B. gewend heeft met het verzoek, hem vergunning te verlenen een contract te tekenen. De K.N.V.B. stelt zich in dergelijke gevallen op het standpunt dat de betrokkene al lereerst een bewijs dient over te leggen dat hij aan zijn verplichtingen tegenover zijn vereniging, in casu dus Blauw Wit. heeft voldaan. In de tweede plaats wenst de K N.V.B. overlegging van het contract, dit met de bedoeling de speler eventueel op voetangels en klemmen te kunnen wij zen. Bij de onderhandelingen tussen La kenberg en Pro Patria is de heer Casadei bemiddelend opgetreden, een te Amster dam woonachtige Italiaan, die degtijdsook zijn diensten verleend heeft bij de over gang van Wilkes naar de Milanese club Internazionale. Hij is tegenwoordig ge weest bij het onderhoud van Lakenberg met een lid van het K.N.V.B.-bestuur. Lakenberg wilde aanvankelijk op korte termijn vertrekken teneinde half Juli reeds met zijn nieuwe club een tournee door Zwitserland te kunnen maken. Dit is evenwel in verband met het door de K.N.V.B. ingestelde onderzoek niet moge lijk. Er is echter alle reden om aan te ne men dat de gevraagde toestemming niet langer dan een maand op zich zal laten wachten, zodat de Amsterdammer in Aug. voor Pro Patria zal kunnen uitkomen. Voorts vernemen wU dat alleen Laken berg tot dusver een dergelijke vergunning heeft aangevraagd. Geen van de andere spelers, die In onderhandeling zijn met buitenlandse clubs of zelfs contracten zou den hebben afgesloten, hebben hierover met de K.N.V.B. contact gezocht. Europese Kampioenschappen: 11—14 Jan 1951 te Waalwijk, cadre 47/2; 8—11 Febr. 1951 te Antwerpen, driebanden; 2—5 Maart 1951 te Barcelona, bandstotcn; 5—8 April 1951 te Sevilla, 71/2; 25—28 April 1951 te Luxemburg, libre. Wereldkampioenschappen: 28 April— 9 Mei 1951 te Madrid, driebanden; 14—16 Juni 1951 te Nantes (Fr.), fantaisie clas- gique; 15—20 Augustus 1951 te Buenos Aires, 47 2. prikkeld zijn en hun tong en handen min der in bedwang hebben dan anders. Zo is het ook juist, dat babies meer natte luiers leveren bij regenachtig weer en dat September een topmaand is wat de natte .uiers betreft. Zo moeten magere mensen meer last hebben van slecht weer dan de dikkerds. Weliswaar kunnen de magcren beter tegen de warmte dan dc gezettert, maar aangezien ze minder calcium, vita minen. vetten en water in hun lichaam hebben opgeslagen, zijn ze gevoeliger voor koude en kunnen ze vooral verande ring vdn weer heel slecht verdragen. Maar het denkbeeld, dat we ons beste werk verrichten als het mooi weer Is, spreken de Amerikaanse klimatologen toch weer tegen. Mooi, zonnig weer werkt wel inspirerend, maar. maakt ons niet werkzamer Studies op d.t gebied hebben aangetoond, dat we het meest volbren gen op sombere, donkere dagen, al mop peren we dan nog zo en klagen we steen en been over het trieste weer. Wilt u iemand een buitengewone prestatie laten verrichten, vj-aag bet hom dan als hot buiten vochtig, triestig en naargeestig is! Aldus de Amerikaanse klimatologen Mo gelijk echter geldt dit alles slechts voor Amerika. We zouden hot hier ook eens wetenschappelijk moeten onderzoeken! I raffinaderijen in Engeland zullen oekomst worden uitgerust met i !ie de vorm van een ballon heb- j i van dit model zijn terreinen van de 'an de Shell te Stan- Ze hebben een I doorsnede van ruim 10 meter en kunnen elk 635.000 liter butaangas bevatten. Op de achtergrond de ..rootste koeltoren ter wereld. Hij heeft een hoogte van 104 meter. edaek Storingzoeker I eerste motoren, waar dertig jaar ge leden K.L.M.-vliegtuigen mee uitge rust waren, zaten op een voor ons begrip wel zeer vreemde plaats in het vliegtuig, n.l. naast de bestuurder, dus zoals men dat tegenwoordig veelal in autobussen aantreft. De vlieger bestuurde het toestel in de open lucht, zittend naast de motor, cen zes-cylinder Armstrong Siddely Pu- ma. wat tot gevolg had dat hij vooral in de ipude wintermaanden aan de linker- karff min of meer gebraden en 'aan de rechterkant versteend was. Toch had dat broederlijke naast elkaar zitten van mo- tpr en vliegtuigbestuurder zekfer zijn voordelen. Zo is het eens een keer ge beurd dat. toen de verbindingsstang van de gasklep brak, de vlieger zijn linker hand alleen maar ergens in de motor be- 1 hoefde te steken om deze klep verder te kunnen bedienen. In 1924 kreeg men reeds 1 de beschikking over een zwaardere mo- tor, de Rqlls Royce Eagle, die in de F-7 werd gebouwd, waarmede men in 1924 de eerste vlucht naar "Batavia ondernam. Technici van de K.L.M construeerden in verband met de te verwachten hitte in de tropische gebieden een extra oliekoeler. i Helaas weigerde het apparaat op een gegeven ogenbjik en aan dit mankement was het te wijten, dat de machine bij Phi- i lippopel een noodlanding moest doen. Het jaar 1925 Is op het gebied van vliegtuig- motoren revolutionnair geweest. Men zou de betekenis van die verandering het beste kunnen vergelijken met de huidige veranderingen op het gebied van de voortstuwing van vliegtuigen, n.l. van cylinder naar straalmotor. Van water naar lucht I Tn dat jaar stapte de K.L.M. als eerste 1 luchtvaartmaatschaopij ter wereld van het. tot dat ogenblik gebruikelijke, water koelingssysteem af en ging men over tot het ingebruiknemen van luchtgekoelde motoren. Dr A. Plesman. president-direc teur van de K.L.M.. heeft de betekenis hiervan in die tijd zo kernachtig uitge drukt met zijn woorden: ..lucht weegt niets, water is zwaarder". In de jaren omstreeks 1930 waren het de Pratt and i Whitney motoren, die hun intrede bij de I K L M. deden Het waren krachtbronnen, die veel minder aan storingen onderhevig waren dan de in vroeger jaren gebruikte motoren. Juist de Pratt and Whitneys hebben zeer veel bijgedragen tot' de re gelmatige dienstuitvoering van de lijn Amsterdam—Batavia. Zij werden ge bruikt in de Fokkers F-10 en F-18, en o.a. de beroemde Pelikaan en Snip werden daarmee door de lucht getrokken. Het aantal paardenkrachten, dat de motoren in die beginjaren opleverden, varieerde van 230 tot 480 pk. Met de aankoop van de geheel metalen Douglas-vliegtuigen. waar Curtiss Wright-motoren ingebouwd waren, steeg dit aantal pk's aanmerkelijk tot 720 pk. Door het gebruik van hüog- waardige metalen zag men tegelijkertijd kans het gewicht naar verhouding aan merkelijk lager te maken. Sindsdien is de ene technische verbetering snel op de an dere gevolgd met als resultaat, dat de vier- en twee-motorige vliegtuigen, die op het ogenblik door de K.L.M. gebruikt worden, krachtbronnen bezitten, die niet minder dan 2540 pk kunnen opleveren. Starten ïnet de hand TVTiet alleen vele motoren zijn in de loop van de achter ons liggende dertig ja ren bij de K.L.M. in gebruik geweest, ook vele verschillende systemen hebben in al die tijd de revue gepasseerd. Zo was dat o.a. het geval met het starten van de mo toren. In de begintijd werd dit gedaan door drie werktuigkundigen. De ene pakte een van de bladen van de propeller en hield met zijn andere hand een tweetal collega's vast. Met zijn drieën trokken zij met alle macht aan de luebtschroef, waar door deze aansloeg. Op dat moment* ga ven de twee achterste werktuigkundigen nog een flinke ruk aan de eerste man. zodat hij geen gevaar liep door de draaiende propeller gegrepen te worden. Bij de Rolls Roycé Eagle-motor was men alweer een stap verder met het starten. Aan de zijkant was n.l. een slinger aan gebracht en zo kon men de vliegtuig motor. net als dat met automotoren het geval is. aanslingeren, alleen met dit ver schil dat de man <lie moest ..slingeren", dit deed, hangend aan zijn linkerknie en linkerhand, ongeveer een meter boven de grond. Later voerde men het zgn. start pistool in. Door de ontploffing van een startpatroon werd de hoofddrijfstang via een van de cylinders in beweging gé bracht. waardoor de motor kon aanslaan. Tegenwoordig gebruikt men allerwege de electrische startmotor. K.L.M.-technici hebben in de vele jaren dat het bedrijf thans bestaat, tal van grote en kleine verbeteringen en uitvindingen op het ge bied van de vliegtuigvoortstuwing op hun staan. pen van de belangrijkste i fel h»t ontweip van de s zonder twij- zen. storings- zneker gvwe.vt, r!;e ver voor de tweede wereldoorlog gereed kwam en die thans in iedere vliegtuigmotor te vinden is. Men ging daarbij uit van het feit dat. als er een breuk optreedt in een bepaald motor onderdeel. kleine metaaldeeltjes vrij ko men. Deze worden dan met de olie mee gevoerd. In de oliekoeler bevindt zich het bedoelde apparaatje, dat deze metaaldeel tjes registreert. Kort geleden was het de K.L.M.. die als eerste luchtvaartmaat schappij een door de Lockheed-fabrieken ontworpen nieuw uitlaatsysteem in prac- tijk bracht. Hot systeem komt hier op neer. dat de uitlaatgassen via kleine naar achter gerichte straalpijpjes aan iedere zijde van de motor meewetken aan de voortstuwing van het vliegtuig. In 1921 begon do K.L.M. zelf met de revisie van haar motoren en drie jaar later werd op het Rotterdamse vliegveld waalhaven een motorenwerkplaats opge richt. die men in 1935 naar Schiphol over plaatste. Op het ogenblik is dit uitgegroeid tot een geheel technisch dorp met een oppervlakte van vele vierkante kilometers waar ongeveer 3600 technici werken. Sinds de bevrijding hebben ongeveer 30 buiten landse maatschapDijen behalve de K LM hun motoren op Schiphol laten reviseren Het grootste motorenproefstation van Europa bevindt zich in dit technische dorp' en dit is zo ingericht dat er op den duur ook straalmotoren in beproefd kunnen worden, iets wat men zeker geen over bodige weelde kan noemen als men reali seert. dat binnen enkele jaren een groot deel van de burgerluchtvloot met turbine- of mogelijk met straalmotoren aangedre ven zal worden. Het Nederlandsch Olympisch Comité organiseert ook dit jaar een nationale vijfkamp. welke der traditie getrouw te Amersfoort wordt gehouden met als data 17 tot en met 21 Juli a s. Het programma Is als volgt samengesteld: le dag hand- granaatwerpen of paardrijden of motor rijden (in de omgeving van hotel Water loo. Leusden); 2e dag: schermen (in de cavalerie-kazerne. Amersfoort); 3e dag: schieten (op de Leusderheide); 4e dag: zwemmen <in het zwembad te Soestdui- nen); 5e dag: veldloop (in de omgéving van hotel Waterloo. Leusden). Voor de eerste maal kunen de deelnemers voor het eerste onderdeel ook een proef in hot motorterreinrijden afleggen in plaats van handgranaatwerpen of paardrijden. Van dé 41 inschrijvers hebben zich 5 ge meld voor het onderdeel motorterrein rijden. 8 voor paardrijden en 28 voor handgranaatwerpen. De eindklassificatie wordt verkregen door het samenstellen van de plaatsnummers in ieder der vijf onderdelen verkregen Bij gelijk aantal punfen geeft het getal der laagste rang- cijfers in de onderdelen de doorslag. Degenen, die hébben voldaan aan de vastgestelde minimum-eisen 411 alle 5 de onderdelen, ontvangen het z.g. vijfkamp- kryis met het daaraan verbonden diplo ma. Aan de nationale vijfkamp is ook een korpswedstrijd verbonden. Dc tweede dag van de Laura-rit De tweeo.- dag van de Alphense rijwiel-' vierdaagse heeft de deelnemers geen bijzon dere moeili kheden opgeleverd De afstand, welke moe., worden afgelegd bedroïg 126 km. en net was wel merkwaardig te eons'a- teren in welk een verschillend tempo door d-- deelnemeis werd gereden. Er waren er tilt deze alstand binnen de zes uur aflesten: zl, zullen van het natuurschoon, dat bun op deze toclvt werd geboden, weinig tenen hebben. Arcieien hadden er tien uur voor nodig, de rrnxtmum toegewezen tijd rn tot hen behoorden de ware toeristen die ook o,. deze 1 it 'Bndanks de stromende regen 'en volle hebben genoten Achtereen' olgens werd gereden over Ter Aar en uithoorn naar Amsterdam en van daar g'ng he- via t Gooi en Hilversum -ver Mijdrecht 'erug naar Alphen aan de Rijn Twee dames moesten tijdens de tocht op geven. Schoonheid in huis en hof Een eigen huisje, desnoods een of twee kamersziehier de droom van menig :•-»"! Paai'Ue en wordt deze verwezenlijkt, dan roeger jaren gebruikte wordt de droom aangevuld een ameuble ment, bestaande uit tafel, vier stoelen, twee fauteuils, een dressoir, een thee meubel, een paar bijzet-tafeltjes, de stoe len het liefst met gobelin bekleden en dan bijpassend gebloemd karpet en dito tafelkleed en misschien nog een bloeme- tjes behang ook. want dit is weer in de stalencollecties van behangers verschenen Is het ..hutje" dan ingericht, dan kan men in de kamer bijna geen voet ver zetten. want de woonvertrekken van mo derne huizen zijn niet groot en mot al die meubels is de khmer meestal boordevol. De vrouw des huizes kan er zich dan sdms op betrappen, dat ze haar huisje toch niet zó gezellig vindt, als ze gemeend had maar zij geeft er zich geen reken schap van, dat er van aljes ie*s teveel iste veel meubels, te veel bloempatro- nen Wat ontbreekt, is de „eenvoud, het kenmerk van het ware". Tentoonstelling in Amersfoort Teneinde het grote publiek een dank beeld te geven van moderne woningin richting. welke aan behoorlijke eisen van stijl en smaak voldoet, zal vanlö Juli tot 21 Augustus in Amersfoort een tentoon stelling worden gehouden, onder de naam „Schoonheid in huis én hof". De organisa toren willen o.a. laten zien. wat er be reikt kan worden in een beperkte ruimte van een modern interieur. Zo zal er een woningwet-woning harmonisch worden SLEUTELS Dean Acheson. de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft, op zijn wekelijkse persconferentie de Noordko- reaanse beschuldiging, dat de V S. in Ko rea de aanvallers zijn en dat de strijd is begonnen door de Zuidkorcnanse troepen, van de hand gewezen. De door Acheson voorgelezen verklaring was in feite een antwoord op punten uit de verklaring, die Gromyko. een der Sowjet-Russische plaatsvervangende ministers van buiten landse zaken. Dinsdag aflegde, hoewel Acheson niet met zoveel woorden pp deze verklaring doelde. Verder verzekerde Acheson. dat de Koreaanse crisis niet tot gevolg zou hebben, dat de Amerikaanse hulp bij de herbewapening van de West- europese mogendheden vertraagd zou worden. '..Alle betrouwbare getuigen ter plaatse, de commissie der V N. incluis, heoben vastgesteld, dat de Noordkoreaanse strijd krachten de aanvallers waren", aldus Op de vraag, of hij iets wist over de reactie van de Sowjct-Kussische bevol king op de Koreaanse ciisis, antwoordde Acheson. dat de Sowjet-Unie geen harer onderdanen veroorloofde te weten, dat de V.N. ook maar iets met de crisis te makeri hebben. Het moreel van de Zuidkoreaanse burgerbevolking is hoog. er is geen acti viteit van een vijfde colonne, aldus Ache son. ingericht, met meubilair, waarin de hand van een kunstenaar valt te bespeuren en gestoffeerd met materialen, die. ofschoon fabriekmatig vervaardigd, toch getuigen van een gezonde opvatting. Practisch in gedeelde ruimten zullen worden getoond, waarin producten van kunstnijverheid en ambacht harmonisch zullen worden ge plaatst. Architect G. Rietveld, die ook de Hol land fair te Philadelphia installeerde, heeft de leiding. Natuurlijk wil de ten toonstelling niet leraren „Zó moet bet maar slechts zeggen „Zo kan het Er zullen meubelen uit de laatste de cenniën. van Berlage tot op dit moment, worden geëxposeerd, practische keuken inrichtingen worden gedemonstreerd- De tentoonstelling staat onder bescher ming van een comité, waarvan prof dr F J. Th. Rutten, de minister van Onder wijs. hei ere-voorzitterschap heeft aan vaard. Medewerking is verkregen van richting en leidinggevende organen op het gebied van kunst en industrie. Een twee-motorlge Viking van de Bri tish European Airways bleek te klein te zijn voor een passagier, die van het Lon- dense vliegveld Northolt naar München wenste te vertrekken. Kort voor het vertrek kwam de stewar dess tot de conclusie, dat de passagier, de bijna 140 kg wegende mister E. Grossman. geen plaats kon nemen in de stoel en dat de veiligheidsgordel veel te kort was voor zijn middel van 1.60 meter: men kon de vei ligheidsvoorschriften niet naleven. De pas sagier moest een dag wachten om .het te proberen met een vier-motorig vliegtuig van de Panamerican. dat ruimere zitplaat sen en langere gordels heeft. Caruso's dood rTEN TIJDE, dat de zanger Enrico Cfc- Guido's grote landgenoot en de nfSflH itpr Amdfll/'innn I.. FR ZIJN IN ELKE TAAL van die woor- den. welke men moeilyk kan vertaleh, omdat ze een begrip, een ding, een be roep uitdrukken, die zijn geboren in het land. welks taal zijn naam er aan heeft gegeven. Daar is bijvoorbeeld het woord „promotor". We kunnen er moeilijk een goed Nederlands woord voor vinden dat precies weergeeft, wgt onder „promotor- wordt verslaan. Een klein verhaaltje om de betekenis van het woord toe te lichten In New York stond eens een blinde man In een drukke straat, getooid met een bord. dat de simpele mededeling ..blind geboren- bevatte Uitnodigend stond een bakje I naast hem. natuurlijk met de bedoeling, dat do voorbijgangers er een kleinigheid in zouden werpen. Maar ieder had haast en de mensen liepen rakelings de onge lukkige voorbij, zonder even stil te hou den om in de zak te tasten. Toen geviel het dat een man van Ita liaanse herkomst. Guido Orlando, door de straat kwam. Hij zag de man staan, begon een praatje met hem en vroeg, hoeveel hij op die manier ophaalde. Maar drie dollar per dag. zei de blinde enigszins mistroostig, waarbij men bedenke, dat de koopkracht van een dol lar in Nederlands geld niet zoveel groter is dan die van een gulden. Hierop zei Orlando: Wanneer je mij laat begaan, zul je binnenkort zeker dertig dollars per dag krijgen Hierop draaide hij het karton, dat de blinde droeg, om en schreef op de ach terkant: ..De lente is in aantocht. U zult ze zien. Ik niet!" Een maand later kwam Guido Orlando andermaal door dezelfde straat. De blinde bleek verdwenen. In zijii plaats stond nu een mm met éèn been. Orlando kon niet nalaten hem te vragen hoe het zijn voor ganger was vergaan. Die blinde? O. dat was een boffer. Die ven- heeft zoveel opgehaald, dat hij een winkeltje heeft kunnen beginnen. Pierpont en de dwerg VIE, Guido Orlando is in Amerika het J type van een promotor. Een han dig promotor kan wie en wat beroemd maken en beroemdheid brengt geld in het laatje Orlando heeft kans gezien Greta Garbo beroemd te maken door een aardig verhaaltje over haar te lanceren. Walt Disney, door hem in verbaqd te brengen met een geleerde hond, de tenniskanv pioene Gussle Moran met een verhaal over haar kanten tennisbroekje. Zelfs de beroemde Barnum van het grote circus heeft een keer bij hem aangeklopt om een „sturtt". Mijn reus is zo juist gestorven, zodat ik nu mijn sensationele attractie mis. Ik moet iets anders hebben. Kunt u mij op een denkbeeld brengen? Orlando dacht even na en zei toen: Stuur mij een dwerg. Enkele dagen later geeft Pierpont Mor gan, de Amerikaanse dollarkoning, een korte persconferentie in Wallstreet. waar bij tal van persfotografen aanwezig zijn. Daar komt ineens een kleuter binnen- dribbelen. gehuld in een grote bouquet. De kleuter gaat regelrecht op de grote Pierpont af en klautert op zijn knie. De geldmagnaat moet. ondanks zichzelf, glim lachen en kan niet nalaten het kindje te strelen. Natuurlijk haasten de persfoto grafen zich hun toestellen in beweging te zetten, de lampen flitsen en diezelfde avond geeft Orlando de kranten de ver zekering, dat de kleutereen dwerg was. In vijftig millioen exemplaren van bladen van allerlei ricHting verschijnt de foto van Pierpont Morgan, die een dwerg op zijn knie liefkozend streelt. Morgan is razend, maar de dwerg is met één slag beroemd. Barnum heeft zijn nieuwe at tractie! Orlando is op het ogenblik 43 jaar oud. In 1919 kwam hij in Amerika aan met drie dollar? op zak en weinig kennis van En gels noch van de wereld Zijn kinderjaren had hij gesleten in het Italiaanse stadje Abruzzi. waar hij natuurlijk ook had schoolgegaan. De twaalf- of dertienjarige jongen droeg een min of meer pijnlijke herinnering aan die school met zich. Eens kreeg ze bezoek van d' Annunzio. Te ve ren had het Hoofd der school zijn leerlin gen op het hart gebonden de grote schrij ver geen enkele vraag te stellen. De meeste leerlingen zouden dit trouwens niet hebben gedurfd Maar zo was Guido Orlando niet. Onmiddellijk nadat de grote bezoeker een speeehje had afgestoken, stond Guido op en d' Annunzio recht in de ogen ziend vroeg hij: Wat moet ik doen als ik groot ben? Doe, wat je wilt en laat niemand je dit beletten, antwoordde d' Annunzio. ..Het verschrikkelijke pak voor mijn broek, dat ik na afloop van het bezoek kreeg, was heus de levensles wel waard" heeft de volwassen Guido eens gezegd. Het spreekt vanzelf, dat hij onmiddel lijk na aankomst in de Nieuwe Wereld krantenverkoper werd. En toen bleek hij al niet op zijn mondje te zijn gevallen. Hij ging allerlei cafetaria's en café's bin nen en als iemand, die iets zat te gebrui ken. de opdringerige jongen ruw afwees, antwoordde hij onverstoorbaar: In uw plaats zou ik zo iets nooit ge zegd hebben. Met dit zinnetje wist hij zijn omzet aanmerkelijk te vergroten. Met het gro ter worden groeien ook zijn leuzen. Te genwoordig beweert hij. dat men met een goed slagwoord een berg kan verzetten afgod der Amerikanen, kwam te over lijden. was Orlando op weg zo iets als de grootste krantenverkoper te worden Ca ruso s dood maakte aan deze loopbaan een eind. Hij ziet kans een soort van™ neelopvoering in elkaar te zetten ter ere v an Caruso en daar een plaatselijk blad zijn talent roemt, besluit hij deflnfuel aan het toneel t*-gaan. Hij vertrekt te dien einde naar New York en het geluk dient ™?evaneVMe Z?Ckt e.°n aLtcur- ln s'aat de rol van Napoleon te vervullen Orlanrin snuffelt dagenlang in bibliïthekSn ten einde zich op dc hoogte te stellen van de gewoonten en eigenaardigheden van de „kleine generaal" en de houding van de Keizer. Op de dag, waarop de candidaten voor een onderhoud worden opgeroepen, is hij een van de 43 candidaten. die zich in de wachtkamer bevinden Maar hij is fe eni!f C°?'VU?" W komst In het vertrek melkt de regisseur hem on middellijk op en engageert heni zon der met Guido's mcde-sollicitanten of zelfs met hemzelf te hebben gesproken Was dat eventjes boffen, zei Orlan do. want in die tijd wist ik nog weinig van Amerikaans af en de paar woorden Engels, die ik kende, sprak ik met het accent van cen Milanees barbier Tegenwoordig spreekt Orlando niet slechts vlot Amerikaans, maar hij kent de accenten en het dialect van allerle groepen Amerikanen, tot zelfs dat van gangsters toe. Hij kan zelfs Italiaans spreken met cen Bostons accent De rol van Napoleon 'leverde hem in New York weinig succes op en daarom besloot hij producer te worden Hij maakt kennis met Chaplin en op eea avond kiest hij uit honderd figuranten Clark Gable ter vervanging van een filmster. Ik heb Clark Gable ontdekt, ver klaarde hij later, zich trots op de borst slaande. Dan ontketent hij een campagne tegen de producers van Hollywood, die de gang sters en smokkelaars in hun films ge woonlijk1 van Italiaanse origine laten zijn. Zijn Italiaanse hart komt hiertegen in op stand. In een grote protestvergadering verzamelt hij 135 afgevaardigden en 96 senatoren en de hele Italiaanse kolonie 111 Amerika iuicht hem toe Met één slag is hij beroemd onder zijn landgenoten en de eerste man. die hij aldus populair heeft gemaakt, is hijzelf. Hij gaat op de ingeslagen weg voort. Tijdens de drooglegging in Amerika or ganiseert hij een reclamecampagne voor het bier. In de veldtocht voor de verkie zing van Roosevelt tot president heeft hij krachtig de hand en aan hem is het gro tendeels te danken, dat later La Guardia burgemeester van New York werd. Drie V's 0NLANGS riqp De Gaspari hem naar Italië om leiding te geven aan de ver kiezingen ten einde te voorkomen, dat de communisten de leiding kregen. Na enige aarzeling willigde hij het verzoek in. a i j »a een schuld jegens mijn moe derland afdoen, verklaarde hij En hij ontketende een propagandaveld- tocht. zoals het oude Europa nimmer had gezien. Hij begon met biljetten aan te la ten plakken, waarop enorme V's ln groe ne kleur waren afgedrukt. Daarna kwa men er biljetten met witte V's en einde lijk met rode: ten slotte met V's in de drie kleuren, bij elkaar de kleuren van de Italiaanse vlag. Hieronder stond gedrukt. Het is niet no dig te leven, maar het is nodig te stem men om te kunnen leven (leven is in het Italiaans: Vivere en stemmen: Votare) Stem voor wie gij wilt. maar.... stem voor Italië. Vervolgens kwam hij op een gedachte, die hem de overwinning be zorgde. Alle Italianen in Amerika ver zocht hij hun familieleden in Italië een briefje te sturen met verzoek anti-com- muqistisch te stemmen. Enkele dagen voor de verkiezingen liet hij in alle Ita liaanse steden de film Ninotchka draaien, de satirische comedie van Lubitsch. waar-- in de draak word! gestoken met de zeden in Rusland, Nadat de Italiaanse communisten bij de stem Wis de nederlaag hadden geleden, schreef het Italiaanse communistische blad ..L'Unita": Wij hebben onze neder laag te danken aan de Paus. het Ameri kaanse Imperialisme en aan Guido Or lando. Na dit iucces keerde hij naar de Ver enigde Staten terug, maarhet verblijf in Italië had hem niet onberoerd gelaten Europa had hem weer te pakken gekre gen en dus nam hij een vliegtuig en ver trok naar Frankrijk, waar hij zich geves tigd heeft in een huis aan de Champs Elysées. Nu, nrobeert hij zijn kunsten op dc Fransen Reeds is het hem gelukt Va lentin. de Vliegende Mens. bekendheid te geven, maar voor het overige heeft hij nog miet veel kunnen uitrichten ln la Douce France. Amerikaanse methoden liggen de Fransen niet. Lunchpauze voor de zwarte New t oundland-babies met hun trotse moeder „Harltngen Blackgold", die ze cen maand geleden ter wereld bracht. Even ten Zuiden van Espel, in de Noord-Oostpolder. is gistermiddag een Auster-vliegtuig. dat gebruikt weid voor de bestrijding van onkruid, neergestort en in brand gevlogen. De piloot, dc 35- jarige A W. Hamming, uit Den Haag. die gehuwd was en vader van twee kinderen, kwam hierbij om het leven. De heer Hamming, die zich als militaire vlieger tijdens de strijd tegen Japan heeft onderscheiden, was oorspronkelijk plan ter. Toen hij 1946 uit Indonesië naar Nederland terugkeerde, trad hij in dienst bij het ministerie van Landbouw. Het on geluk gebeurde, terwijl hij bezig was met de bestrijding van een schimmelziekte, waar een kavel koolzaad door was aan getast. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Een tragische samenloop van omstandigheden wil. dat dezelfde dag dc moeder van'het slachtoffer met dc Kota Inten als repatriërende uit Indonesië ih Nederland aankomt. Roeien. De Henley Royal Regattor BIJ sombe eh betrokken weer ts ziet-'i'U de Henley Royal Regatta begonnen 'n d1? series voor de Thames Cup (achten) wonnen de beide Amerikaanse ploegen: Val» Uni versity en Kent School dat deze run ..1 driemaal g'-wonnen heeft In de series vi-or d« Diamond Seulls boekte de Britse rack Tonv Rowe een gemakkelijke oveiwinning o|> de Belgische kampioen Ptessens. 'erwijl Lutz 'O B 1 de Amerikaan Mc Cree&h in schakelde l.utz komt vandaag tegen de Ne derlander Keumeier uit. DONDERDAG 6 JULI 1950. EERSTE BLAD - PAGINA S (Van onze Amerikaanse correspondent). r7ES JAREN GELEDEIjK nam het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wet aan, b die uniek is in dé geschiedenis. Het was in de zomer van 1944. Amerikaanse beukten de verdedigingen van Cherbourg. In de Pacific bevocht het korps mariniers de Japanners om iedere mpter gronds ln de bloedige strijd om Saipan eiland. Voor de G.I.'s (Amerikaanse soldaten) in hun loopgraven onder de tropenzon, of hoog de iucht boven Berlijn of Dresden, of ln de trainings-kampen van Texas, leek deze wet op dat ogenblik niet veel meer dan een schijnbeeld in een welhaast onbereikbare „prte van ongeveer evenveel nut als hun burgerpakjes, die thuis bij moeder in de kast hingen Maar sindsdien hebben bijna 10 millioen veteranen er hun voordeel mee ïecfeari en de wet zelve zal in de geschiedenis bekend blijven onder de populaire bijnaam G.I Bill óf Rights" als een der succesvolste sociale maatregelen. De Amerikaanse oud-strijders behoren, «ok zonder de beschikkingen van deze wet tot de meest bevoorrechte ex-mili tairen ter wereld. Dit komt voort, niet •Heen uit de rijkdom van hun volk. maar evenzeer uit de houding van de Ameri kaan tegenover een oorlog, en derhalve trsenover dc mannen, die deze oorlog moeten voeren. Terwijl b.v de Engelsman tr historisch nan gewend is. dat iedere generatie tenminste één oorlog ondergaat en het derhalve niet meer dan natuurlijk vindt, dat hij. evenals zijn vader en zijn grootvader enige jaren van zijn leven in het krijgsvuur doorbrengt, staat de Ame rikaan op het meer idealistische en m n- dtT realistische standpunt dat een oorlog een barbaarse uitzonderingstoestand is Zij die gedwongen zijn geweest actief in deze uitzonderingstoestand te verkeren, hebben volgens hem dan ook het recht op buitengewone compensaties. Er is nog een andere, rnoreel minder hoogstaande, reden voor de 0^0°"'®"- tinc van ex-militairen. Dezen hebben zich namelijk in Amerika bijzonder goed ge organiseerd en vertegenwoordigen als zo danig met hun familieleden, een machtig hink oolltieke stemmen. Hun invloed in Washington is groot, cn sinds jaren is er geen effectiever politiek geweest dan ..Iets voor dc veteranen te doen". Het gevolg lx dat door een reeks financiële regclin- re«en premies, aan iedere Amerikaanse militair, die na dc oorlog dc dienst vaar wel zei. een «om gelds ter hand werd ge steld. waarvan een Nederlandse soldaat zelfs e®n generaal zou watertanden. Maar dat was nog niets, vergeleken bij do voordelen die de oud-strijders geboden werden ondêr de „G.I. Bill of Rights". Dat hiervan dankbaar gebruik werd ge maakt. is thans aan de hand van enige statistieken gebleken. Een van de be schikkingen van deze wet is. dat ex-mili tairen recht hebben op een vrije op leiding naar hun keuze, zij het school, universiteit, cursus of volontair-traimng ln een bedrijf of op een boerderij Gedu rende de leerperiode ontvangen zij van het Rijk een maandelijkse betaling, vol doende om van te leven Van deze be schikking hebben 7 millioen mannen en vrouwen gebruik gemaakk sommigen.korte tiid anderen langer, In totaal zijn 95 mil- lioen uren gesleten ln leslokalen aan de werkbank of op de boerderij. De gemid delde leerperiode per beschikbare oud- strijder is vier maanden geweest. Deze opleidings-beschikking heeft de regering tot nu toe tien milliard dollar gpkost en het programma loopt nog tot 25 Juli 1956. Een onderwijs-autoriteit in de Verenigde Staten wijst er op. dat dit programma het ideaal van opvoeding on geëvenaard heeft gediend Duizenden oud- strijders. die anders nooit boven een lagere schoolopleiding waren zijn nu op universiteiten afgestudeerd. Zij zullen nooit tevreden zijn. tenzij voor hun kinderen dezelfde mogelijkheden open staan. Eigen huizen Een andere voorziening van de wet is. dat veteranen van de Staat leningen kun nen verkrijgen voor de aankoop van hui zen. boerderijen en bedrijven. Dit gaat tn de vorm van een garantie door de Staat (Van onze Brusselse correspondent). De groeiende belangstelling van de Ver enigde Staten voor de Belgische Congo bleek dezer dagen opnieuw, toen te Bfussel bekend werd. dat de administratie van het plan Marshall een crediet van 1.7 millioen dollar ter beschikking heeft ge steld voor de douw van 9 100 kilometer hoofdwegen, die de grote Congolese mijn centra met Leopoldstad zullen verbinden. Deze dollarhulp is bedoeld als aanvulling op de 2.5 milliard crediet. welke Belgie in het kader van het tienjarenplan voor de verbetering der Congolese verkeers middelen besteedt. Onopgemerkt ging een bericht voorbij over een ander crediet, dat door de Ame rikanen voor het eerst aan een Congolese maatschappij wordt verleend. Het betreft een lening van 1,7 millioen dollar aan de Congolese fin- en mangaan- ertsmaatschappij Géomines. Deze maat schappij zal metalen leveren voor de strategische voorraden der Verenigde Staten en daarvoor in ruil moderne machi nes verkrijgen. In de Congo werden nieuwe tin-ertslagen ontdekt en de maat schappij hoopt haar productie op te voeren tot 8.000 ton ertsen per jaar. aan de verkoper, ten bedrage van de be nodigde hypotheek. Het gevolg is. dat een oud-strijder zijn nieuwe huis of boerderij kan betrekken, zonder één cent oji tafel te leggen, en dan slechts de maandelijkse be talingen hoeft tc voldoen. Van deze be schikking hebben zich meer dan twee millioen veteranen bediend. 1 940.000 voor huizen, de rest voor bedrijven en boerde rijen De Staat heeft zich hiertoe garant gesteld ten bedrage van 11 milliard dollar. Eeh ambtenaar van de „veteranen- administratie" verklaarde, dat de oud strijders hebben getoond, een goed risico te zijn. Slechts 0.7 pet. van de verschafte leningen is niet behoorlijk afgedaan. Charles Stewart, een leidende figuur in de Organisatie voor Onroerende Goederen, schreef: ..Deze wet heeft bijzonder veel bijgedragen tot de gezonde situatie, dat particulieren eigenaren z.ijn van de hui zen waarin zij wonen. Sinds 1940 is hun aantal met 40 pet. toegenomen, zodat nu 56 pet van alle families in Amerika huis eigenaar is". Oud-strijders hebben de tijd tot 25 Juli 1956, om voor een lening, als hiervoor genoemd, in aanmerking te ko men. Een derde belangrijke regeling onder deze wet is. dat ex-militairen in tijden van werkloosheid in aanmerking komen voor een extra-uitkering van de vetera nen-administratie. naast die van de bur gerlijke sociale voorzieningen. Daar deze regeling in het leven was geroepen, spe ciaal met het oog op de periode van over gang van militair tot burger, is zij inmid dels verlopen. In de zes jaren echter dat zij van kracht was. hebben 9 millioen oud strijders uitkeringen ontvangen ten bedrage van 3.800.000.000 dollar De oor- logs-veteranen hebben reden, de G.I Bill of Rights en de Amerikaanse belas tingbetaler met dankbaarheid te gedenken. Een nieuw mulle op luchtvaartgebied: het vliegende circus. Vindingrijke piloten van de RA.F. zetten met hélicoptêres dit kijkspel in elkaar, toaarbti uooral de piiegende olifanten met klepperende oren grote opgang maakten. Hier wordt de dresseur aan land gezet. De dood van de Siciliaanse bendeleider Giuliano was voor de Italiaanse minister president De Gaspcri aanleiding, persoon lijk de minister van binnenlandse zaken geluk te gaan wensen. De macht van het banditisme was reeds eerder door zware klappen gebroken, maar de dood van Giuliano. die wereldberoemd was gewor den doordat sommige bladen zijn moor denaarswerk met cen romantisch waas hebben omhuld, is de genadeslag voor het gangsterdom. Het speciale corps, dat ter bestrijding van de benden in het leven was geroepen, kan thans worden ontbon den. Volgens een bericht van het persbureau Reuter zou Giuliano tenslotte dc dood hebben gevonden als gevolg van zijn zwak voor vrouwen. Nadat weer een omsinge lingspoging van de carabinieri, de tegen de benden ingezette politiemacht. was mislukt, stelde de politiecommandant een lijst samen van adressen van Giuliano'ak vriendinnen. Deze woningen werden voortdurend onder toezicht gehouden. Woensdagochtend vroeg zag een recher cheur in burger, hoe een man uit cen raam van de eerste verdieping van een dezer woningen klom De politieman ving slechts een glimp van het gezicht van de man op. doch dit was voldoende: Giuliagio was gesignaleerd. I Ogenblikkelijk werd alarm geblazen. Ge wapende politie-mannen rukten onver wijld aan. Giuliano had zich inmiddels naar een naburige woning begeven, die prompt onder vuur werd genomen. De Siciliaanse bandietenleider poogde te ont komen. doch hij werd bij de ingang neer geschoten en dodelijk gewond. Zo kwam do man. die een politie-macht ter sterkte van een klein leger had getrotseerd, in direct door toedoen van een vrouw om het leven. Woensdagnacht stonden volledig bewa pende carabinieri op wacht bij het pas gedolven graf Zij hadden tot opdracht, iedereen neer te schieten, die zou trach ten zich meester tc maken van het lijk. (Van onze Parijse correspondent) (NMSTREEKS half Juli viert Parijs het halve eeuwfeest van zijn Metro, met redevoeringen, recepties onder meer komt de directeur van de Londense Undergroundtentoonstellingen, concerten van het (zeer goede) muziek korps der conducteurs, machinisten en kaartjesknipsters en natuurlijk ook met de nodige huldigingsartikelen in de kranten. Parijs verheugt zich echt op dal feest, want de stad is niet zo weinig trots op zijn Metro eigenlijk één der weinige nationale instituten, die glad en regelmatig functionneren omdat Parijs weet, dat het zonder Metro geen Parijs meer zou zijn. Amerikaanse missie naar Z.O.-Azië Het Amerikaanse ministerie van lands verdediging heeft medegedeeld dat een Amerikaanse missie, hoofdzakelijk samen gesteld uit militairen en functionarissen van het ministerie voor buitenlandse za ken. Vrijdag a.s. per vliegtuig naar Zuid- Oost-Azië zal vertrekken, om een onder zoek in te stellen naar de militaire be hoeften der in dit gebied door het com munisme bedreigde landen De missie zal met Amerikaanse en buitenlandse func tionarissen in Indo-China 1 n d o n s e. Malakka. Birma, Thailand en de Philip- pijnen beraadslagen. Voor het eerst sinds 1939 heeft de Engelse Koning de lijfwacht gecontroleerd, ge vormd door het oudste militaire corps ter wereld, de vermaarde Yeomen of the Guard. Wat weer niet wegneemt, dat de Pa- rijzenaar niettemin graag een grapje maakt over dit electrische monster, dat gedurende twintig uren van het etmaal onder de huizen, de Seine, de straten en soms ook cr boven raast. Hij mop pert op de volle wagens, waarin een or dentelijke reiziger dermate heen en weer wordt gebeukt en gestompt, dat hij zich soms eer in een boksring dan in een open baar vervoermiddel waant. Hij moppert, omdat het in de Me«fr> des zomers on draaglijk heet kan zijn en de vreemdeling uit Noordelijker landen beklaagt zich dan bovendien nog wel eens over de walmen de knoflookgeuren. die je soms wel snij den kunt. De Parijzenaar zelf bemerkt dat zo niet Maar ondanks deze grieven zou de Pa rijzenaar toch zijn Metio voor geen geld willen missen. Hoe Parijs er dan uitziet, dat heeft hij bij stakingen en tijdens een paar oorlogsdagen ervaren. Dat was een ^Iedere dag worden er ruim een millioen mensen door de ondergrondse vervoerd en men moet zich even indenken wat het be tekenen zou wanneer dat millioen ook nog eens in de overbevolkte straten werd losgelaten. De verkeersknopen en opstop pingen zouden dan helemaal niet meer te ontwarren zijp. En een laatste punt van erkentelijkheid: de Metro is niet duur. ofschoon de prijzen wel met een periodie ke regelmaat verhoogd plegen te worden. Voor twintig francs nog geen kwartje dus kunt ge. zo die idee u toelacht, van des morgens vijf tot één uur in de nacht tussen de wielen zitten en een afstand af leggen. die u van Parijs een eindweegs Europa in zou voeren. Jaarlijks legt het Metro-personeel dan ook enige maliën dc omtrek van de aarde af. De conducteurs en machinisten nter chauffeurs geheten worden behoorlijk betaald. Onvermijdelijk resultaat: even als het spoor heeft de Metro elk jaar met royale tekorten te kampen, die door de Staat dienen te worden bijgepast. De technici en ingenieurs, die zo in de jaren 1870 al op hun eerste plannen voor een ondergronds vervoermiddel broedden, moeten wel met een profetische blik be- Saafd zijn geweest, want als gezegd, zon- er Metro ware Parijs thans absoluut eeh onbewoonbare stad; Waren de tijdgenoten hun erkentelijk? Ter beantwoording van die vraag hebben wij eens in wat oude kranten gesnuffeld en zelden hebben we zoveel kwaadaardigs over alleszins ver dienstelijke lieden gelezen. De zachtzin# nigste term, waarmee de initiatiefnemers werden vereerd, luidt nog: „Misdadige fantasten". Ziehier b.v. wat welnLt Mat n aan troffen: „Een ondergrondse spoorlijn? In plaats van over een Metropolitain. zal de Parijzenaar weldra over Necropolitain spreken. Charmante gedachte, uw mede mensen in catacombes af te willen laten dalen...." Een andere journalist voor spelde de meest robuuste reiziger na één rit onder de grond al een borstvernau- wing. terwijl het personeel zich volgens hem aan permanente rheumatiekaanvallen bloot zou moeten stellen. Weer een ander was er zeker van. dat de arbeiders onder de grond verdierlijken zouden. De maga zijnen op de boulevards gingen volgens hem alle zonder uitzondering hun onder gang tegemoet. Het culturele leven zou met steriliteit geslagen worden, de staats kas geruïneerd. „Parijs wordt een dode stad....", aldus luidde zijn sombere con clusie. Veilig en snel Het is «Hes n°6 wel meegelopen en on danks die zwarte voorspellingen namen op 19 Juli 1900 een minister, een politie- prefect en nog wat hoge autoriteiten plaats in de eerste Metrowagen, die het traject tussen de Porte de Vincennes en de Porte Maillot ging afleggen. Dertien en een halve km lengte Bij aankomst stapte het gezelschap ongedeerd uit, waar schijnlijk met de verheffende gedachte, aan een lang niet ongevaarlijke excursie zonder incidenten te hebben deelgenotnen. De onderneming was geheel door particu lieren opgezet, en, in den beginne, door hen ook geëxploiteerd. De eerste jaren werden direct een beslissend succes In Parijs vond toen de historische wereld tentoonstelling plaats en gedurende de eerste vijf m.-anden -werden al bijna 18 millioen reizigers vervoerd. Slechts één maal vond er een zwaar ongeluk plaats, waarbij verschillende doden te betreuren waren. Sedertdien kwamen incidenten bijna niet meer voor. Dank zij een vernuftig systeem komt een trein automatisch tot stilstand, wanneer de bestuurder onwel mocht geraken. De gemiddelde snelheid schommelt zo om de veertig km. doch ondanks de vele halten vaak drie a vier per km blijft de Metro op de spitsuren en in het centrum van de stad toch één der snelste vervoers middelen. Door de intensiviteit van het verkeer schiet men daar met een taxi of een auto namelijk bijna niet op. Een ver eiste voor elke Metroreiziger is echter, dat hij de kaart van Parijs goed in zijn hoofd heeft en precies weet. bij welk sta tion hij van de ene lijn naar de andere moet overstappen. Er gaan voor mensen, die zich van nature niet al te gemakkelijk oriënteren, soms jaren overheen, alvorens zij zich die onontbeerlijke kennis hebben vergaard. Ofschoon er dus nog wel enige crltiek op de jubilaris wordt uitgeoefend, is men het er in Parijs toch wel algemeen over eens. dat die geëlectrificeerde mol, welke Metro is geheten, 't best verdient, deze maand eens in het zonnetje gezet te wor den. Aan de voet van de Eiffeltoren is in de Franse hoofdstad een uitgebreid en omvangrijk feestprogramma afgewerkt ter gelegenheid van het 150-iarig bestaan van de „Prefec tuur van Politie". Talrijke prominente figuren uit de Franse cabaretwereld en uit hel buitenland werkten mede in het variété-programma. Een der hoogtepunten van het feest, later op de avond was het prachtige vuurwerk, dat van de drie verdiepingen van de geïllumineerde Eiffeltoren werd afgestoken. (Van een bijzondere medewerker te Soerabaja) irovincie enkele Hoewel over het algemeen de toestand op de ondernemingen in de pi ongetwijfeld is verbeterd, zijn er nog steeds hi^tai streek van Modjokerto, waar de grote guikex-onderneming Gempolkerep ligt Oost-Java de laatste tijd ongetwyfeld is verbeterd, i)§fH%on slecht is. Eén van die gebieden is de streken, waar de situatie Deze onderneming, die dit jaar voor het eerst na de oorlog weer draait, heeft zoals wij reeds eerder hebben gemeld te kampen met diefstallen van materiaal en suikerriet in een omvang, zoals waarschijnlijk in de geschiedenis van Java nog nooit is voorgekomen. Van de totale rietaanplant van ongeveer 900 hectare is gedurende de afgelopen maanden niet minder dan ruim 300 hectare gestolen. Uit de rietoogst van die 300 hectare zou de fabriek 35.000 zakken, dat is drie en een half millioen kilo suiker hebben kunnen maken. Die drie <en een half millioen kg suiker zouden de schatkist ruim een millioen aan accijns hebben opgeleverd. gronden, die de onderneming niet wil heb ben. kan verbouwen. Deze kolossale rietdiefstallen zijn niet de enige moéijijkheid, waarmee de onderneming Gempolkerep te kampen heeft. Het stelen van materiaal is Inmiddels gaat het stelen van riet nog steeds onverminderd voort. Er is geen en kele instantie, die daar iets tegen doet In Modjokerto kan men bij wijze van spreken dag en nacht de rietdieven, be laden met grote bossen riet door de stad zien lopen, ook voorbij het politiebureau. Er is geen agent, die er aan denkt iets te doen. Toen men enkele weken na veel praten eindelijk in de riettuinen politie bewaking had gekregen, sneden de be wakers na enkele dagen rustig met de ro vers mee. Het snijden van riet en de af voer daarvan door de bevolking geschiedt op zo enorm grote schaal, dat men zich bij het kennisnemen van de feiten met ver bijstering afvraagt, hoe dit alles mogelijk is. Dezer dagen b.v. werd in één nacht tijds riet van een tuin met een oppervlakte van 14 hectare tot de laatste stengel ge roofd. Zo'n 14 hectare riet leveren 140 ton aan rietstengels. Om 140 ton te vervoeren zou men minstens 46 drietonners nodig hebben. Om een dergelijke prestatie in de nacht te leveren, heeft men duizenden, heeft men een heel leger dieven nodig En zelfs dan is het nog onbegrijpelijk. Men kan hier met recht zeggen, dat de bevolking bezig is. de kip met de gouden eieren te slachten. Immers, aanvankelijk was de leiding van de onderneming van plan, voor de aanstaande campagne een aanplant van 2500 hectare in de grond te brengen. Daar heeft men thans, gedwon gen door de omstandigheden, van af moe ten zien Er zal slechts 1200 hectare ge plant worden en wel zo dicht mogelijk bij het emplacement van de onderneming. Voor de bevolking betekent dit een enor me derving van inkomsten. De gronden, die door de fabriek beplant worden, zijn namelijk eigendom van de bevolking De fabriek huurt ze in het Modjokertosc voor 650 gulden per hectare. Daarnaast wordt alle veldarbeid door de bevolking verricht en zo betaalt de onderneming aan huur, lonen enz. voor elke hectare in totaal on geveer 2500 gulden aan de bevolking uit. In het Modjokertose zal de bevolking dus dit jaar 1300 maal 2500 gulden, dat is dus drie en een kwart millioen gulden, minder ontvangen. Hiertegenover staat slechts de opbrengst van de rijst, die zij nu op de Zes gewapende en gemaskerde mannen hebben een inval in het gerechtsgebouw te Havanna gepleegd en documenten meege nomen. volgens welke de vroegere Cu baanse president Ramon Grau San Mar tin beschuldigd wordt, staatsgelden op on juiste wijze toegewezen te hebben. Bij de overval werden twee politiemannen over meesterd. Er werd onmiddellijk bewaking gezon den naar de woningen der „aanklagers", daar zich bij hen afschriften van de do cumenten bevonden. Een vroeger minister van Financiën en twee ambtenaren van de schatkist zijn .reeds in staat van beschul diging gesteld ..wegens frauduleuze toe wijzingen". Men verwacht eveneens een acte van beschuldiging tegen Grau. die tweemaal president is geweest. Het zou hier om een bedrag van negen en een half millioen dollar gaan. Een majoor is onder verdenking van deelneming aan dc overval in hechtenis gehouden. Twee andere ver dachten werden vrijgelaten. steeds zeer ernstig Een zeer grote handi cap voor de fabriek is verder het vragen van de gekste prijzen door de bevolking. Het gesneden riet wordt met smalspoor- treinen van de tuinen naar de fabriek vervoerd om daar vermalen te worden. De rails moeten vaak over gronden lopen, die gemeenschappelijk eigendom van de dessabevolking zijn In het Modjokertose vraagt men aan huur voor de grond, waar over zo'n railspoor loopt, gedurende b.v. een fnaand zonder blikken of blozen een rijksdaalder per vierkante meter Dat is dus 25000 gulden per hectare, terwijl men volgens een regeling van de regering voor cultuurgrond 650 gulden per hectare moet betalen. Daarnaast is het reeds verscheidene ma len, voorgekomen, dat de onderneming door de bevolking van een dessa een huur- rekening gepresenteerd kreeg voor gron den. die het eigendom van de onderneming zijn. Dat men de eigendomspapieren toon de. daar trok men zich in de meeste ge vallen bitter weinig van aan. Meestal was het enige commentaar: „Vroeger was het van de fabriek, maar nu is net van ons". Dat werd zelfs onlangs gezegd ln een ver gadering van de locale bestuursautoritei- ten met de fabrieksleiding. Sinds Januari van dit jaar duurt deze toestand nu reeds en geen enkele mili taire of civiele instantie heeft tot nu toe ook maar een vinger uitgestoken om er enige verbetering in te brengen. Wassenaarse ouden van dagen trekken voorbij de Koningin Zeshonderd ouden ven dagen uit Wasse naar. in 127 auto's, die Woensdag een tocht hebben gemaakt naar de Soester duinen, reden 's middags langs paleis Soestdijk, waar Koningin Juliana en prinses Mar griet hen op het bordes begroetten Juist nadat ehige commissieleden uit dc wagens waren'gestapt en de trappen van het bordes hadden bestegen begon de re gen in stromen neer te vallen waarop de Koningin onmiddellijk enkele parapluies voor hen liet halen. Toen die gebracht waren, bleek, dat er maar luist genoeg waren voor de bezoekers zodat er geen een voor de Koningin zelf overbleef. De gastvrouwe weigerde alle aangeboden pa rapluies met de opmerking dat zij in haar plastic uitrusting ruim voldoende tegen de regen was beschermd Zo werden haar in deze regen ook de geschenken aangeboden, die de ouden van dagen hadden meegenomen. Enkele ogen blikken later daalde de landsvrouwe de treden van het bordes af en onderhield zich telkens enkele ogenblikken met de oudjes in verschillende wagens. Twee wilde zwijnen geschoten Binnen enkele dagen slaagde de jjïger Th Arts te Ottersum erin twee wilde zwijnen neer te leRgen. De evers wogen respectievelijk 132 en 182 pond. De wilde varkens brengen veel schade toe aan dé in deze streek te velde staande rogge. TerwUl op het ogenblik-wordt ultg< naar de beslissing der autoriteiten trent het al of niet voortbestaan bekende molens aan de Kinderdijk) binnenkort ook een belangrijke beslissing te verwachten over een eveneens l|i de Alblasserwaard gelegen groep Molens. Op de grens Lekkerland ey* ap enkele honderden dijk drie schepradwatei drie andere, die langs Nieuw- bevinden zich 5 van de Lek- benevens Zijde zijn ge legen en eigendom zijn van de poldei Streefkerk en Korterlbroek. Ongeveer twee eeuwen hebben deze karakteristieke gemalen het polderpeil op de gewenste hoogte gehouden. Teneinde een groter be malingsvermogen te verkrijgen is een der molens indertijd gemoderniseerd, z g. „ge- dekkerd". doch desondanks voldoet deze groep de laatste jaren niet meer aan de hogere eisen, die eraan wordt gesteld en ia het advies van 8e cultuur-technische Fietsende jongen in Den Haag overreden en cedood Woensdagmiddag om ongeveer half vier is in de Waldorpstraat te Den Haag een elfjarige fiets iocu. achterop komende .zeswielige vrachtauto met vier wielige aanhangwagen. De jongen kreeg •en schedelbasisfractuur cn werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen overleed. dienst daarover ingewonnën. Deze dienst adviseerde over te gaan op mechanische bemaling en dc ingelanden hebben zich daarmede verenigd, mede omdat een der voorwaarden tot het verkrijgen van een bijdrage in de kosten is. dat het advies wordt opgevolgd. i Reeds in de zitting van 20 December van het vorige jaar stelden de Provin ciale Staten van Zuid-Holland eert bedrag van 500 beschikbaar om te onderzoeken of de bemaling verbeterd kan worden met behoud der zes molens Een dezer dagen is dit rapport verschenen, met de conclusie dat voor de instandhouding dezer "molens een bedrag van 35 000 vereist is, benevens een jaarlijkse uit gave van circa f 5.000 Met reden wordt thans gevreesd, dat hiermede het lot der fraaie moleps beslist zal zijn en geen ver dere pogingen zullen worden gedaan om ze. door het aanbrengen van vefbeterin- gen, alsnog te behoucjen De militaire kampioenschappen De volgende militaire kampioenschap pen zullen dit jaar plaatsvinden: natio nale militaire zwemkampioenschappen. Woensdag 26 Juli in het zwembad Crailoo te Hilversum; hieraan zijn tevens ver bonden de kampioenschappen voor dames van Marva. V.H.K. en N.V.K.L. Regionale athletiekwedstrijden. Woensdag 19 Juli in het Goffertstadion te Nijmegen en op Vrijdag 21 Juli op het Gemeentelijk Sportpark te Leiden. De nationale mili taire athletiekkampioenschappen op 23 Augustus op het Gem. Sportpark te Hil versum. ZOETE, ZWOELE ZOMER- - DAGEN, die zorgen-plagen doen vervagen, voor allerlei bevolkingsla gen. door het gestage welbehagen, dat Gij verspreidt, in deze dagen (indien tenminste regei vlagen, ons niet doen jammeren en klagen). O Zomer. Gij stemt ons tevreé. Gij brengt een golf van vreugde mee. Maar bovendien vaak een Logé. EN OOK BIJ MIJ. op rappe benen. is. lustig, de Logé verschenen. Het is mijn lieve Tante Betsy, wier komst ik ieder jaar vol prèt zie Zij draagt een voile, fraai gespikkeld, en is Geleerd en Hoogst Ontwikkeld. Natuurlijk geeft, bij zulk een Gast. het Woning vraagstuk meestal last. Maar een ge matigde Logé. is met de Canapé tevrée. Ook Tante Betsy zei. beschei den. „Och. kinderen, ik kén de Tilden. Ofschoon 'k voor jullie Tante Betsy, hier weliswaar geen don-.en bed zie. dat wekt bij mij geen smart'lijkhctd. Het gaat toch om de hart'lijkheid! Ik kijk dit meubel zonder GRIEF 5n. Ik slaap uitstekend op een Divan!" I KORTOM, dit was volmaakt in orde. Zij klaagde niet. noch morde, knorde. en at de F pij ze onzer borden, waarvan i zij zei, zéér dik te worden. Maar Tante Betsy had één euvel: bij 't on beduidendste gekeuvel, maar ook bij ernstige gesprekken, begon zij wrevel te verwekken, door eeuwig, eeuwig, debatteren. do«* bliksemsnel te rea geren. doch daarbij fél. zich te verwe ren. als wilden wij haar attaqueren! Gesticuleren, protesteren, de handen in een soort bezweren gebruiken voor argumenteren.. en dikwijls met iets scherps doorspektJa. hier was. psychisch, een defect. NADAT IK DIT GELEZEN HAD. be greep ik eind'lijk hoe-of-wat. Myn Tante, lieve bloedverwante, door zorg omringd aan alle kanten, door ieder zeer bemind, geëerd, had in haar jeugd toch iets ontbeerd. Zij trad in 's Levens woeste Krijtkring. wel goed peroed. maar zonder Bijtring. En TOEVALLIG, ja. wel zéér toevallig, had ik. zo geesteljjk-bouwvallig. in Wetenschap zeer achterstallig, <op dit punt ben ik zéér zwartgallig), zojuist een Boek goed bestudeerd, dat 's Men sen brein analyseert, 't Ging over Jeugd-Psychologie. on had direct mijn sympathie. Dat boek. kordaat, en knap en koen. geschreven door Ada Citroen, was thans voor mij een openbaring. Door eigen, bittere ervaring, kon ik nu zien. dat hier iets fout was. dat Tante Betsy slechts zo stout was. op grond van 'n Stelling, die niet boud was, dat zij. toen zij slechts maanden oud was. geen Bijtring kreeg, om in yttucu. i'iani i.uiiwv, un- daardoor (dat was wel gebleken., moest zij nu alles tegenspreken Men kon haast geen gesprek beginnen, of reeds ontstonden tegen-zinnen. Bij een Logé valt dat niet mee. 't Is hinder lijk, naar mijn idee. IK HEB. BEWUST. HIERIN BERUST. Ik heb dus. mijn gemoed gesust. Of schoon 'k dus niet met tanden knarste, is gisteren de Bom gebarsten! 'k Had Tante Betsy, (bij mijn Leven!), het debatteren graag vergeven, maar gis teren verscheen bij mij. het Echtpaar Eerbied waarDe Vrij En dat zijn onze béste vrienden, die vol van vriendschap, steeds ons dienden En nauwelijks (dat moet U weten!), was 't aardig Echtpaar neergezeten, en nauwelijks, ja. zeer bezonnen, was 't amicaal gesprek begónnen. of Tante Betsy zei. (verwoed) „Onoemt U soms dit weertje goed? Dit weer is zeer slecht vooi dc tuinbouw, de hele wel vaart valt in Puin nou!" (Waarbij zij gastvrijheid verzaakte, en dreigende gebaren maakte!) NU KAN IK VEEL. ZEER VEEL VERDRAGEN, maar thóns voelde Ik onbehagen. En door mijn Wetenschap uit 't Boek. werd ik plots energiek en kloek. Mijn Gasten ja. dat zijn mijn gasten, zij vormden soms. met mij contrasten, maar waren altijd, altijd gasten, voor ie slechts goede woorden pasten En Tante Betsy bleef maar Strijdig, kreeg iets vervelends en werd nijdig. Argumenteerde en be- wéérde. gesticuleerde, protesteerde TENSLOTTE WERD HET MIJ TE MACHTIG Ik was Het Wijze Boek indachtig. En midden-in de conver satie. kreeg ik een Wonder-lnspiratie. Ik sloop de kamer uit. naar HECTOR, die trok mij. machtig als een tractor. Die goede hond had. in zijn mand. goede MER' .v haar 't ganse leven spijten! Want Babies, als zij zich ont: te bijten. 1 >en, kan men met 1 i wel KWHit-<lemped wég gaan ebben, wanneer zij niets te T"^te Betsy 20nder jo^en! 5 bijten hebben.' Zon Baby groeit dan schrikkelijk gescholcken en later óp. tot een Debater-tn-de-Dop. lelfdeJag vertrokken terwijl hü (zif) zeer bijdehand is. zeiiae aag veriroxxen maar steeds, ja steeds recalcitrant is! WOUTERTJE. een MERGPIJP, écht naar trant. Hij had hem vrijwel af>- gekloven, dus ging ik hem niet érg beroven. De kale Mergpijp (niet als Straf!), nam ik mijn goede Hector af. en ging naar binnen, en met klèm, weerklonk daar mijn zeer strenge stem: „O Tante Betsy. lieve Tante. Gij steeds-maar-zeer-recalcitrante. ontzie mijn gasten, mijn gezinkom. bijt, cn haal de schade in! 'En daarbij wierp ik. onverschrokken, de merg pijp. aanhangsels en brokken, naar Zij Is ver- nog die dag

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3