Gerard Callenburgh, Nederlander leert Menelik Christenen eten beroemd Nederlands slotvoogd, geboren te Willemstad Weer maximumstraf geëist wegens moord op echtgenote Frankrijk stuurt korvet naar Korea Vreedzaam atoomproject te Arnhem Contact met de burgerij De kans van zijn leven De Classicale vergaderingen der N beraadden zich op de Kerk NW.-ZEELAND WIL 2000 NEDERLANDERS PER JAAR HEBBEN Overvloed aan werk Zo zijn onze manieren Slagers werken met verlies Belastingproblemcn voor de landbouw Nehroe blijft bij zijn standpunt Winkeliers mogen thans buitenlands geld aannemen Nederlandse jongen werd oliemagnaat Verrassende cijfers Kerkelijke mutaties Sensatie in filmstad Cinecitta ARCHIE ANDREWS. de pop, die scheppen geld verdient Bijslag op pensioenen EEN KASTEEL VOL SOCIALE VRAAGSTUKKEN PAUL BAER WALD-SCHOOL TE VERSAILLES Ook Nederland is er vertegenwoordigd Vliegende dokters behandelen radiografisch Huiswerk per kameelrug VELE NEDERLANDERS IN INDONESIë ERGEREN ZICH AAN NEDERLAND Opkomen voor zelfbeschikking slecht voor de zaken Beschamende uitlatingen LANDBOUW EN VEETEELT IN CANADA PROFITEREN VAN DE WETENSCHAP Bodem-erosie De les van Korea! TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 20 JULI 1950, TN ONS ARTIKEL over admiraal Zout- man met betrekking tot Geertruiden- berg noemden wij reeds een andere en oudere Nederlandse vlootvoogd, nog min der bekend onder het volk, Gerard Cal lenburgh. Hij is in tegenstelling met Zout man wèl in Noord-Brabant geboren en wel te Willemstad en daarom verdient zijn korte levensbeschrijving hier zeker een plaats als directe leerling van admiraal De Ruyter, die hij bijzonder hoogachtte en wiens stoffelijk overschot Callenburgh van de Middellandse Zee overbracht naar Amsterdam Callenburgh was namelijk in 1676 eerste kapitein op het vlaggeschip de „Zeven Provinciën", van welke bodem de admiraal de operaties ter zee zo dikwijls met succes had geleid. Als jongen van 18 jaar verliet Gerard Willemstad om als adelborst op 's lands vloot in dienst te treden. Hij kwam al spoedig onder leiding vart De Ruyter te staan, maakte op diens schip de befaamde tochten naar de kusten van Guinee en Marokko mee, werd in 1666 luitenant en ln 1671 secundus op het admiraalschip van de genoemde vlootvoogd, die Callenburgh geer genegen was en bleef. In 1672 maakte deze de zeeslag bij Solebay mee en deed daarna korte tijd dienst bij de beveiliging onzer riviermondingen tegen de aanslagen der Engelse en Franse vloten. Als geboren Willemstadter toch was hij uitstekend op de hoogte met de banken en toegapgs- wegen naar onze havens in het Zuidwes ten des lands. Doch spoedig werd hij weer geroepen voor het „grote werk" en geplaatst op het schip van de schout-bij-nacht Aert van Nes, ditmaal in de rang van kapitein, om daarna als zodanig over te gaan op het vlaggeschip van De Ruyter. Drie jaar lang voerde hij op de „Zeven Provinciën" rechtstreeks de bevelen uit van Ncerlands beroemdste vlootvoogd. En toen deze in 1676 bij Sicilië sneuvelde, werd aan Cal lenburgh de eervolle taak opgedragen om aan boord van de „Eendracht" De Ruyters stoffelijk overschot naar het vaderland over te brengen. Hij moest tegen de regels van het toenmalige oorlogsrecht in het lijk nog beschermen tegen de aanvallen der Fransen, die bij Palermo aanvielen, doch door Callenburgh ten slotte met veel beleid werden tegengehouden en verjaagd. Later verving hij vice-admiraal De Haan, die eveneens sneuvelde, hoewel Callen burgh toen nog steeds kapitein was. Zijn grote promotie maakte hij toeh stadhouder Willem III tevens koning van Engeland was geworden. Als kapitein der lijfgarde matrozen ten dienste van tffillem III kwam Callenburgh veel met deze vorst ln aanraking en Willem liet hem. met voorbijgang van de rang schout-bij-nacht, in 1689 bevorderen tot vice-admiraal In 1690 ontving hij aan boord van zijn vlag geschip „West-Vriesland" een bijzondere commissie van de stadhouder-koning om bij afwezigheid van de toenmalige luite nant-admiraal Cornelis Evertsen. deze zo nodig te vervangen met een tweede stem in de zeekrijgsraad. In de nu volgende jaren, gedurende de Negenjarige en Spaanse successie-oorlog was hij vaak on afgebroken lange tijd op zee en kwam niet veel meer in zijn geboorteplaats Wil lemstad. In 1691 werd hij voor hulp aan Spanje met negen schepen en twee branders naar Spanje gezonden, ook om daar de wateren nog beter te leren kehnen. Bij het wis selend succes ter zee tussen beide par tijen in de eerstgenoemde oorlog, had Cal lenburgh nogal succes, vooral toen hij de voornaamste man werd bij de ontzetting van Barcelona, dat door de Fransen te land en ter zee was ingesloten, en ver der belangrijke diensten bewees bij het behoud van het overige deel van Catalo- nië. Deze diensten van Callenburgh wer den zo hoog aangeslagen door koning Karei II en de stedelijke regering van Barcelona, dat hij van het stadsbestuur uit erkenning voor bewezen diensten een zilveren verguld lampet en schotel, ver sierd met het stadswapen, alsmede twee zilveren fruitschotels en van de koning een diamanten kruis ter waarde van 30.000 gulden ten geschenke kreeg In Mei en Juni 1696 voerde hij wel geslaagde landingen uit op de Franse eilanden Ouessant en Ré. Vooral in zijn samenwerking met de Engelse admiraal Rooke in de Spaanse successie-oorlog is Callenburgh gelukkig geweest, waarvan slechts deze twee belangrijke feiten uit onze maritieme geschiedenis ten bewijze: 1702 overwinning in de baai van Vigos door de admiraals Rooke, Almonde en Callenburgh. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof requireerde isteren tot be vestiging van het vonnis van de recht bank te Rotterdam, waarbij de 29-jarige los werkman C. van L. uit Capelle a.d. IJssel terzake van moord "'erd veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Requirant heeft op 12 October zijn vrouw van het leven beroofd door wurging en door haar met een mes in de hals te steken. Bij de behandeling van het hoger be roep verklaarde requirant. dat hij bij zijn thuiskomst opgewonden was, omdat zijn vrouw naar zijn ouders was gegaan en zijn jongste kind bij een tante in zijn huis gelaten had. De huwelijksverhouding was niet goed en bij haar terugkeer wilde hij daarover nog eens met zijn vrouw praten. Hij verweet haar, dat zij nooit tijd voor hen. had, wel voor haar familie. Hij verklaarde voorts, dat zijn vrouw de kinderen niet graag mocht. Tijdens het gesprek raakte hij door de antwoorden van zijn vrouw geheel over stuur. Hij wurgde haar. stak haar met een mes. dat hij uit zijn broekzak ge haald had en ging toen weg om zich bij de politie aan te geven. De proc.-generaal achtte bewezen, dat requirant. die gedesillusionneerd was in zijn huwelijk, na rijp beraad en met over leg zijn daad gepleegd heeft, en dus een moord beging. Hij achtte requirant een gevaar voor het heden en de toekomst. De raadsman, mr J. v. d. Flier, bestreed de mening van de procureur-generaal, dat voorbedachten rade aanwezig was. Voorts ging hij uitvoer:? in op de psy chiatrische rapporten, waarin naar zijn opvatting de psychiaters elkaar of zich zelf tegenspreken. Tenzij het gerechtshof zou kunnen oordelen, dat er van geen voorbedachten rade. dus niet van moord, sprake was. vroeg hij verwijzing van de zaak naar de instructie, teneinde twee psychiaters rapport te laten uitbrengen, met klare conclusies en een wettelijk toe laatbaar advies Volgens de raadsman leidden de rapporten thans niet tot een advies, waarop vonnis kan worden ge wezen. Tijdens het requisite kreeg requirant, die een epilepticus is, een toeval, waar voor de zitting even moest gorden onder broken. Uitspraak over 14 dagen. 1704 verovering van Gibraltar door Cal lenburgh en Rooke In de zeeslagen van laatstgenoemde oor log was Callenburgh onder de Nederland se vlootvoogden dan ook de eerste man. Vaak was zijn leven in groot gevaar, moest hij van de ene naar de andere ad miraalsbodem overstappen, verving na een hachelijk avontuur de Engelse admiraal Almonde. die in één der gevechten ziek was geworden, doch telkens bleef hij won derdadig bewaard. Nadat hij in 1697 tot de hoogste rang, die van luitenant-admiraal, was opgeklom men en in 1704 door de verovering van Gibraltar voor de Engelsen zijn laatste grote triomfen ter zee had gevierd, nam hij afscheid uit 's lands dienst en vestigde zich door zijn huwelijk met de Vlaardingse weduwe Lucretia Bosch aldaar voor vast, echter zonder het contact met zijn ge boorteplaats Willemstad daardoor geheel te verliezen. In zijn nieuwe woonplaats maakte hij zich nog vele jaren verdien stelijk als schepen en burgemeester en overleed op 80-jarige leeftijd 8 October 1722. De eerder beschreven schilder J Vollevens uit Geertruidenberg heeft in 1718 Callenburgh's beeltenis vereeuwigd, welk schilderij thans berust in het Rijks museum te Amsterdam. Onder de in Noord-Brabant geboren beroemde Neder landers neemt Gerard Callenburgh onge twijfeld een eervolle plaats in. Nederlandse oorlogsschepen bezoeken Engelse havens Zowel Hr Ms kanonneerboot Flores als Hr Ms mijnenlegger Willem van der Zaan zullen Vrijdag, in het kader van een oefen tocht. die de beide schepen thans maken op de Noordzee en in het Kanaal, een niet-officieel bezoek brengen aan een Britse haven. Hr Ms Flore». onder het com mando van kapitein-luitenant ter zee N. W. Sluyter. gaat met een bemanning van 145 koppen inclusief 15 adelborsten naar Falmouth in Cornwall en Hr Ms Willem van der Zaan. onder commando van de luitenant ter zee eerste klasse D. B. van Heuven. gaat met 185 man. inclusief 25 adelborsten. naar Eastbourne bezuiden Londen. Beide bezoeken zullen drie dagen duren. Zowel met Falmouth als met Eastbourne heeft de Koninklijke Marine oude banden. In Falmouth werd in 1940, na het uitwij ken van onze oorlogsschepen bij de Duitse inval, het eerste Marine hoofdkwartier in Engeland opgericht, terwijl de gehele oorlog door het Kon. Instituut voor de Marine de adelborsten-opleiding in het nabijgelegen Penryn kon voortzetten. In Eastbourne was in de jaren 1944- 46 de electromonteurs-opleiding voor oorlogs vrijwilligers gevestigd. Kerknieuws Aartsbisschop van Canterbury verdedigt de „Rode Deken" Dr Hewlett Johnson, de z.g. „rode deken" van Canterbury, is een omstre den figuur in de Engelse Kerk wegens zijn zeer linkse oriëntering in de politiek Bij een bezoek dat hij onlangs aan Australië bracht, is hem in vele gevallen de kansel geweigerd, omdat men een openlijke of bedekte propaganda vreesde voor het com munisme. Aan het jaarlijkse diner van de Londen- se Lord Mayor heeft nu dr Fisher. aarts bisschop van Canterbury, zijn deken ver dedigd. Dr Fisher merkte allereerst onder zekere hilariteit op, dat hij rftet alles voor zijn rekening kon nemen, wat de Deken van Canterbury meende te moeten zeggen, of dat de Deken alles zou instemmen, met wat hij zelf zou zeggen. Er is hier. aldus dr Fisher. gesproken over de Kerk van Engeland, hier en overzee. „Ik moet bekennen, dat ik nooit weet of de Deken van Canterbury hief was of overzee. En als hij hier is. zou ik hem overzee wensen, en wanneer hij overzee is zou ik hem hier willen hebben...." „Maar", zo vervolgde dr Fisher. „ln alle ernst zou ik hieraan toch een paar dingen willen toevoegen. Hoezeer wij het wellicht oneens zijn met de politieke in zichten van de Deken, hij is een Christen. Hij belijdt hetzelfde christelijk geloof als u en ik. Hij trekt er conclusies uit, die ik niet accepteer en het 6chijnt mij toe. dat hij een tekort aan kennis en ervaring heeft omtrent datgene, wat in de wereld te zien is. Hij gelooft oprecht, dat onze Westerse maatschappelijke orde niet zo christelijk is als zij zou moeten zijn en dat het in elk geval geen volkomen socia listische orde is. Soms. zo meent hij. moe ten verstrekkende maatregelen worden genomen, waarvoor een Christen terug deinst. En daarom, ook al meen ik, dat dr Johnson in vele opzichten het bij het ver keerde eind heeft, mag in geen enkel op zicht aan zijn christelijke overtuiging worden getwijfeld". De Franse regering heeft besloten het Franse korvet La Grandière ter beschik king te stellen van de V.N., in antwoord op deoproep tot hulp in Korea. Het korvet bevindt zich thans in de Indo-Chinese wateren, aldus heeft de minister Van voorlichting, Albert Gazier, medegedeeld. Hoge militaire onderscheiding voor moedige vrouw Mevrouw B. J. Fick—Gemmeke te Was senaar is benoemd tot ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde, waarmede zij na Prinses Wilhelmina de eerste vrouw is, aan wie de M.W.O. is toegekend. Prin ses Wilhelmina is onderscheiden met het Grootkruis van deze orde. Mevrouw Fick heeft in het tijdvak van half April 1944 tot begin 1945 als contact agente en later als agente en verbindings officier van het Bureau Bijzondere Op drachten in Londen, belangrijke diensten bewezen aan de geallieerde oorlogvoering en de Nederlandse regering. Onder meer heeft zij, geallieerd en vijandelijk vuur trotserend, zeer belangrijke microfilms door de vijandelijke linies heen naar Brussel vervoerd en begin Maart 1945 is zij met een geheime opdracht in Neder land geparachuteerd. Ondanks bij het landen opgelopen lichamelijk lethel kwam zij daarbij onmiddellijk in actie bij het vervoer van de eveneens uitgeworpen wapens. Met betrekkelijk beperkte middelen is reeds jarenlang in Nederland pioniers werk verricht op het gebied van de atoomonderzoek en thans gaat men toe passing geven aan enkele van de moge lijkheden die de atoomsplitsing voor vreedzame doeleinden biedt. Hiertoe wor den op het laboratorium van de K.E.M.A. (Keur Electriiche Materialen Arnhem) plannen uitgewerkt voor de bouw van een „uraniumzuil". Met behulp daarvan wil men de door atoomsplitsing vrijkomende warmte benutten voor chemische warmte- doeleinden. De Nederlandse electriciteit6industrie en een aantal bedrijven in den lande hebben zich voor deze proefnemingen geïnteres seerd en de daarvoor nodige fondsen toe gezegd. Tijdens een afscheidsreceptie aan boord van de Britse kruiser Cleopatra spraken de Engelse gasten hun voldoening uit over het feit, dat zovele vriendschapsbanden waren aangeknoopt met de burgerij. De Vlissin- gers bleken, aldus de commandant van de Cleopatra, in tegenstelling tot de burgerij van de grote havenplaatsen, persoonlijk contact met de leden van de staf en de be manning op hoge prijs te stellen. Na deze receptie werd ln de nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken in een kantoorgebouw aan de Buitenhaven te Vlissingen. De nachtwaker zag twee ma trozen in het kantoor, die een grote hoe veelheid dranken en rookartikelen wilden meenemen. Zij vielen de nachtwaker aan en sloegen hem buiten westen, 's Morgens om halfzeven konden zij echter gearres teerd worden. Zij bleken tot de bemanning van de Cleopatra te behoren en toen dit schip Woensdagmiddag de Vlissingse ha ven verliet mochten zij wel mee - maar in een cel aan boord. Van hun gage is een bedrag ingehouden ter vergoeding van de schade, die zij hebben veroorzaakt. Nog 18.363 man K.L. in Indonesië Volgens een mededeling van minister v. Maarseveen gisteren in de Tweede Kamer waren op 15 Juni jl.l nog 18.363 man van de Koninklijke Landmacht ln Indonesië. Practische moeilijkheden beletten, dat Nederland grondstrijdkrachten stuurt naar Korea. Dat is aan de V.N. meege deeld. De regering eerbiedigt het standpunt van de R.I.S ten aanzien van Korea. In dien Indonesië aan de verkeerde kant zou staan, zou inderdaad samenwerking niet mogelijk zijn. De regering heeft echter geen enkele reden om aan te nemen, dat Indonesië aan de verkeerde kant zal staan. Een Nederlandse slager, die naar Australië was geëmigreerd stond verbaasd te kijken, toen hij zag, dat 2yn patroon de harten, nieren, kortom de hele „binnenboel" van de dieren weggooide. Hij heeft de Australiër eens laten zien, hoe een Nederlandse slager van die bin nenboelde fijnste worst maakt. De patroon was zo enthousiast, dat hij de immigrant prompt compag non in zijn zaak maakte De be woners van het plaatsje eten thans bijna geen boterham meer zonder de een of andere worstsoort. achter het a. Maas- e was dit en. In De vorige week kwamen ln het gehele land de Classicale Vergaderingen der Ned. Herv. Kerk in 45 verschillende plaatsen bijeen. Een der voornaamste agendapunten was de bespreking over het Ontwerp Kerk orde, de overgangsbepalingen en het eer ste deel van het Dienstboek. Bovendien vond de aanvulling en herkiezing plaats van de Classicale Besturen, van de Pro vinciale Kerkbesturen en diverse Classi cale Commissies. Hierdoor is ook de af vaardiging van de dubbele Generale Sy node komen vast te staan, die in het na jaar het Ontwerp Kerkorde in eindstem ming zal brengen en waar dus de grote beslissing valt. De thans zittende Generale Synode moest In haar afvaardiging vanwege de classes eveneens worden vernieuwd. Deze nieuwe Synode vangt haar arbeid even wel niet per 1 Januari as. aan, maar eerst op 1 Mei 1951, omdat de huidige Synode de voorbereidende arbeid van de invoering der Kerkorde zal beëindigen. Nog niet in alle classes is de eindstem ming over het Ontwerp Kerkorde gehou den, omdat op verschillende classicale vergaderingen andere noodzakelijke on derwerpen, die van belang zijn voor die bepaalde streek, aan de orde waren. Dezer dagen zullen daarom enkele Clas sicale Vergaderingen weer bijeenkomen. In ieder geval moeten uiterlijk 20 Sep tember alle consideraties op het Ontwerp bij het Moderamen der Synode zijn inge diend. Dan kan dus worden gezegd hoe het oordeel van alle classes ia over de nieuwe Kerkorde. Uit wat thans bekend is, kan reeds ge zegd worden, dat da Classicale Vergade ringen zich in het alg« Ontwerp stellen. In de classes Eindhovei tricht, Winsum en enkele het geval met algemene steL..._ dere classes, zoals Rotterdam, Goes, Gro ningen, Leiden, Edam, Alkmaar. Zutphen werd het Ontwerp aangenomen met een meerderheid van stemmen. In Leeuwar den was '/i voor het Ontwerp, terwijl V» verklaarde er mee in te stemmen, onder voorbehoud, dat bekend zal worden, op welke wijze het Ontwerp op essentiële punten wordt gewijzigd. Dit houdt verband met de figuur van de ouderling-kerkvoogd en de vicaris. De afgevaardigden uit de classes naar de dubbele Synode zijn wel niet gebonden aan de besluiten van de Classicale Ver gadering, maar men mag verwachten dat zij bij de eindstemming rekening zullen houden met de uitspraak van de meer derheid der Classicale Vergadering Wordt de Kerkorde aangenomen, dan kan elke volgende Generale Synode elk gewenst onderdeel van de Kerkorde op nieuw in studie nemen en wijzigen Enkele vergaderingen hebben gespro ken over de kwestie van de Psalmberij ming. In Amsterdam en Goes werden mo ties aanvaard, die uitspraken dat de Gene rale Synode het interkerkelijk contact moet voortzetten. Tevens werd in Amsterdam in een mo tie uitgesproken dat het gesprek met de Omroepverenigingen zal worden voortge zet, vooral met N.C.R.V. en V.P.R.O. Een motie, welke losmaking van het I.K.O.R. beoogde, werd met 3041 stemmen var worpen. Nieuw-Zeeland, dat zich aanvankelijk niet erg druk piaakte over immigratie, is en thousiast over de Nederlandse immigranten, die zich tot nu toe in dit land hebben ge vestigd. Dit vernamen wij gistermiddag aan boord van het emigrantenschip Sibajak van ir H. de Bruin, emigratie-attaché voor Nieuw-Zeeland. De pioniers van de Neder landse emigranten waren vijf ondernemende lieden, die er reeds in 1939 heen trokken. „De eerste Vijf', zoals het groepje wordt genoemd, hebben een goodwill gekweekt, die thans voor de „nieuwen" goede vruchten afwerpt. v huwden kunnen worden opgenomen Er is vraag naar werkers in vrijwel alle branches, behalve in administratieve en intellectuele beroepen. Het is de bedoeling, dat de 2000 Nederlanders per jaar zullen bestaan uit 1200 mannen en 800 vrouwen. De sociale verzorging in Nieuw-Zeeland ia zeer goed. Zij, die voor emigratie ln aanmerking willen komen, dienen zich tot de Ge westelijke Arbeidsbureaux te wenden. Landbouwers kunnen terecht bij de Cen trale Stichting Landbouwemigratie, Raam- weg 28, Den Haag. De groep van honderd gedemobiliseer- den uit Indonesië, die verleden jaar naar Nieuw-Zeeland emigreerde, werd er met open armen ontvangen De jongens heb ben sindsdien door hun harde werker) en correcte optreden bewezen, dat zij die vriendelijke ontvangst waard waren. Hoewel er 20.000 vacante betrekkingen zijn zette de Nieuwzeelandse regering toch nog geen haast achter de immigratie plannen. Toen begon de bevolking (in to taal bestaat zij uit twee millioen zielen) er op aan te dringen, dat er goede ar beidskrachten uit het buitenland zouden komen. De regering heeft thans een plan opgesteld voor de toelating van 10.000 bui tenlandse arbeidskrachten per jaar. waar van Nederland alleen er 2000 kan leveren. Een groot probleem vormt de huisvesting, zodat in principe alleen nog maar onge- Het Chinese communistische persbureau „Nieuw-China" meldt in een telegram uit de Noordkoreaanse hoofdstad Piongjang dat 114 Amerikaanse krijgsgevangenen een verklaring zouden hebben getekend, waar in zij te kennen gaven: 1 Goed te zijn be handeld; 2 er door hetgeen zij in Korea hebben meegemaakt van overtuigd te zijn geraakt dat zij moesten deelnemen aan een onverklaardê oorlog en dat „het grootste gedeelte van de Zuidkoreaanse bevolking duidelijk heeft gedemonstreerd afkerig te zijn van buitenlands ingrijpen j^i haar binnenlandse aangelegenheden dat reeds sinds eeuwen her een bron van moeilijkheden voor Korea is geweest". De verklaring wordt besloten met de me dedeling dat „de ondergetekenden, met het oog op deze wens van het Koreaanse volk. van mening zijn dat alle buitenland se troepen onverwijld uit Korea moeten worden teruggetrokken, opdat de Koreanen zelf hun binnenlandse problemen kunnen oplossen". Volgens „Nieuw-China" werd deze ..ver klaring" door een Amerikaanse sergeant, wiens naam als Floyd A Roy wordt op gegeven, voor de Noordkoreaanse radio- omroep omgeroepen. Amerikaanse stad doet de communisten in de ban Krachtens een eenparig goedgekeurde verordening van het gemeentebestuur Is de communistische partij te Birmingham in de Noord-Amerikaanse staat Alabama verboden. Deze verordening is uitgevaardigd op initiatief van de politie-commissaris Iedereen, die „vrijwillig op een geheim gehouden plaats contact onderhoudt met lieden, die lid zijn, of geweest zijn van de communistische partij" kan van commu nistische activiteit worden beschuldigd De schuldigen kunnen bestraft worden met 1000 dollar boete of 180 dagen gevangenis straf, of allebei tegelijk. Het Nederlandse slagersbedrijf, dat naar schatting ƒ25.000.000 heeft verloren gedurende het eerste half jaar 1950, ziet deze verliezen nog oterker toenemen, daar de consumentenprijzen voor vlees belangrijk hoger zouden moeten liggen, indien zij verden aangepast aan de marktprijzen. De slagersbonden hebben bij de minis ter-presidenten de minister van Finan ciën aangedrongen op opschorting van de omzetbelasting or vlees en vleeswaren per 1 Juli 1950 en bij de ministers van Landbouw van Economische Zaken op bespoediging van het bedrijfseconomisch onderzoek in de slagerij, „daar het resul taat van dit onderzoek op ontstellende wijze het NedesJandse volk zal bewijzen, hoe groot de verliezen van het Neder landse slagersbedrijf zijn." De minister van Financiën heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Von deling (Arb.) betreffende de .waardering van landbouwgronden en de aftrek we gens uitmergeling voor de heffingen in eens. het volgende geantwoord: De minister is er zich van bewust, dat aan landbouwers nog steeds geen defini tieve aanslagen in de heffingen ineens mogen worden opgelegd. De minister acht deze toestand ongewenst, niet slechts om dat de belastingplichtigen langere tijd dan irf verband met de aan de aanslagregeling verbonden werkzaamheden onvermiideliik is. in het onzekere verkeren omtrent de uiteindelijke grootte van hun schulden, doch mede omdat, nu de in uitzicht gestel de wijziging van de prijsregeling voor de landbouwgronden nog niet tot stand is ge komen de regeling van de definitieve aan slagen in de heffingen ineens niet onbe langrijk dreigt te worden vertraagd en de opbrengst van de heffingen niet vaststaat. De indiening van de memorie van ant woord nopens het ontwerp van de Wet Rechtshandelingen Landbouwgronden kan binnen afzienbare tijd worden verwacht. Dat de bedoelde prijsvoorschriften nog steeds van kracht zijn. is de minister be kend. Evenwel staat het voor hem vast, dat de prijsregelende organen zich in het algemeen niet streng aan de letter van de priisdrukkende bepalingen hebben gehou den. maar meer naar een redelijke uitleg ging van de voorschriften hebben gestreefd hetgeen het priisniveau heeft beïnvloed. Na het aan het einde van 1949 met de Stichting voor de Landbouw gevoerde overleg omtrent de uitmergeling van landbouwgronden en het achterstallige on derhoud van opstallen is de voorbereiding van de te dier zake vereiste Algemene Maatregelen van Bestuur voortgezet. Thans zijn deze voorbereidingen vrijwel geëin digd. Wat de mogelijkheid tot het spoedig uit vaardigen van nadere voorschriften no pens de waardering van landbouwgron den aangaat, deelt de minister mee. dat de vertraging, die in de behandeling van het Wetsontwerp Rechtshandelingen Land bouwgronden ls opgetreden, hem tot dus ver heeft weerhouden, definitieve voor schriften te geven nopens de voor de bij zondere heffingen in aanmerking te ne. men waarde van landbouwgronden. Aan gezien ook naar zijn mening de bezwaren aan dit uitstel verbonden, voortdurend gro ter worden, overweegt hij. hoe op korte termijn deze knoop ware door te hakken. Aan een spoedige totstandkoming van de Algemene Maatregelen van Bestuur nopens de uitmergeling besteedt de minister bij zondere aandacht China dient in de V.N. te worden toegelaten Uit de publicatie van de notawisseling tussen Pandit Nehroe en Acheson. respec tievelijk de premier van India en de mi nister van Buitenlandse Zaken van V. S„ blijkt, dat Nehroe b(j zijn standpunt blijft, dat reeds door Acbeson is verworpen, namelijk dat het communistische China tot de V. N. toegelaten dient te worden in een poging om het Koreaanse conflict te beëindigen. In een nota van 13 Juli bevestigt Nehroe de reeds door de Indische ambassadeur te Washington gedane voorstellen, volgens welke aan het conjmunistische China een zetel in de Veiligheidsraad gegeven diende te worden, waardoor de Sowjet-Unie een einde zou maken aan haar boycott var^rie Verenigde Naties. Daarna kon men pogen het Koreaanse conflict tot een oplossing te brengen, hetzij binnen de Veiligheids raad. hetzij daarbuiten. Acheson antwoordde gisteren, dat naar zijn oordeel de Koreaanse strijd in geen enkel opzicht afhankelijk was van het nemen van besluiten in de Verenigde Na ties betreffende andere kwesties. China's toelating tot de Veiligheidsraad vormde een afzonderlijk vraagstuk, waarbij men niet gedicteerd diende te worden door „onwettige aggressie". In een antwoord hierop verklaart Nehroe, dat het terugkeren van de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad'en dus het opheffen van de impasse, in het kader ligt van de politiek van India tot hand having van de vrede. Ik ben niet van oordeel, zo zegt de Indische premier, dat het toelaten van China op, dit ogenblik een aanmoediging voor aggressie zou vormen. Hij voegde er aan toe, dat hij afschriften van de boodschappen aan Stalin zond via de Indische ambassadeur te Moskou. Over «het algemeen moesten tot voor kort toeristen, die Nederland bezochten, alvorens zij hier te lande uitgaven konden doen, hup buitenlandse betaalmiddelen of reiscbèques bij een deviezenbank of wis selkantoor omwisselen tegen Nederlands geld. Dit bracht vaak niet alleen veel on gerief voor de toerist, maar het had tevens tot gevolg, dat vele winkeliers zich klanten zagen ontgaan, doordat zij de toeristen' niet direct konden bedienen Slechts in beperkte mate n 1. werd aan winkeliers, zoals verkopers van souvenirs in toeristenplaatsen, op aanvraag een ver gunning verleend om deviezen in ont vangst te nemen voor aan reizigers ver kochte artikelen. Om aan de behoeften van het steeds toe nemende toeristenverkeer tegemoet te ko men is een dergelijke vergunning thans, onder zekere voorwaarden algemeen aan winkeliers verleend. Ingezetenen, die een detailhandelszaak hebben, welke is inge schreven ii. het handelsregister, mogen voortaan, mits zij aan bepaalde voorwaar den voldoen, van toeristen buitenlandse betaalmiddelen in buitenlandse geldsoort luidende reischèques in ontvangst nemen, doch uitsluitend als betaling van artikelen die door de niet-ingezetene worden gekocht voor persoonlijk gebruik en door hem wor den medegenomen dan wel ter plaatse verbruikt. Indien de betaling niet met ge past geld geschiedt mag de winkelier voor zoveel nodig de deviezen inwisselen tegen Nederlands geld. Deze vergunning is dus niet van toepas sing op het verlenen van diensten Hotels o.a. vallen dus niet onder deze regeling, maar wel bijv. restaurants Congolezen behoeven niet alles van ons te weten Naar uit hoofdartikelen in de bladen van Leopoldstad blijkt wordt in de Bel gische Congo sluikhandel gedreven in gra- mofoonplaten die om zedelijke of politieke redenen door de regering verboden zijn. Platen, die volgens genoemde bladen „strijdig zijn met de goede zeden of met het prestige der blanken", worden verkocht tegen prijzen tot 150 frank. Daar een aan zienlijk aantal inlanders zich gramofoons heeft aangeschaft, heeft de gouverneur- generaal twee jaren geleden aan het mi nisterie van koloniën voorgesteld een con trolecommissie voor platen in te stellen. In afwachting daarvan werd de verkoop van sommige platen verboden. De Belgische bladen te Leopoldstad hebben nu nog maals aangedrongen op de instelling van zulk een commissie. Mutaties bij de Nederlandse legerleiding in Indonesië Zoals reeds is gemeld, zal de Neder landse Legercommandant in Indonesië op 25 Juli a.s. met het vaandel van het K.N.I.L. naar Nederland vertrekken. Als commandant van de troepen in Indonesië wordt hij opgevolgd door generaal majoor Scheffelaar, die reeds als Territoriaal- en Troepencommandant van Oost-Indonesië vóór de sou vereiniteitso verdracht het volle vertrouwen van de Indonesiërs heeft gewonnen en wiens benoeming dan ook als een zeer juiste keuze wordt be schouwd. Als chef-staf wordt kolonel Paulisse aan hem toegevoegd, die thans troepen- ondercommandant van Oost-Java is en als zodanig reeds onder zijn direct com mando stortd. De tegenwoordige Kwar tiermeester-generaal, generaal majoor Alons. zal worden benoemd tot hoofd van het Afwikkelingsbureau voor de Neder landse troepen bij het Hoge Commis sariaat. Onder de rook van de stad Houston in Texas ligt temidden van rijstvelden een -vliegveld, waarvan de startbanen met ijzererts zijn verhard. Er staan vijf han gars. waarin 25 privé-vliegtuigen perma nent worden „gestald". Dit vliegveld is het eigendom van de heer Evert Ancfraw, een vroegere leerling van een Hogere Burgerschool in Den Haag. Gisteren was hij met een eenmotorig privé-toestelletje dat hij van een vriend in Parijs had ge leend. op Schiphol. Het was tevens voor de eerste maal in zijn leven, dat de heer Andraw Schiphol zag Zijn loopbaan is wel zeer merkwaardig. Evert Andraw werd in Palembang ge boren uit Nederlandse ouders Na zijn schooljaren in Nederland zette hij zijn studie voort in Zwitserland en werd geo loog. Al spoedig werd het hem te be nauwd in Europa. Hij trok naar Amerika, kocht er een stuk land voor 500 dollar Dat was zijn eerste slag, die raak was. want dit land. dat hem 6 dollar per acres had gekost, bleek rijk met olie gezegend te zijn. Om hier een voorbeeld van te geven vertelde hij ons. dat hij later één twee en dertigste deel verkocht had voor 120.000 dollar. Dat was in Louisiana. In 1939 kocht hij weer land. in flezelfde streek En weer had de geoloog goed „geroken": weer een oliebron. In het begin van het vorig jaar sloeg hij de slag van zijn leven. Voor een paar duizend dollar kocht Andraw weer een stuk land op. dat nu anderhalf jaar later volgens zijn zeggen.10 millioen dollar waard is. De heer Andraw woont nu in Texas. Hii bezit twee vliegtuigen, waarmee hij zijn zaken snel afdoet. Zijn toestellen stonden eerst bij hem thuis „voor de deur" Dat beviel hem niet en daarom begon hij een paar banen te laten maken en een flinke schuur, om er zijn toestellen in te kunnen zetten. Binnen en- ke e laren groeide het geheel uit tot een volslagen privé-vliegveld. waarvan alle buren gebruik maken. Rijst planten is een andere hobby van de heer Andraw Hij zaait de rijst per vliegtuig uit. Dit jaar exporteerde hij een hele lading rijst naar Indonesië In het begin van dit iaar ontdekte hij in Nevada met enige medewerkers een aanzienlijke hoeveelheid uranium. De heer Andraw gaat vandaag het vlieg tuig aan zijn vriend in Pariis terug bren gen en daarna keert hij per stratocruiser met zoon en dochter rraar olie. uranium, rijst en vliegveld terug. Japan derde filmproducent Een rapport van de Unesco geeft.cijfers over radio, film en pers. die soms, verras sende vergelijkingen mogelijk maken. Dat Amerika het grootste aantal radio-ont vangtoestellen per hoofd van de bevdl- king heeft (566 op 1 000 inwoners) zal nie mand verwonderen en ook niet. dat het op televisiegebied aan de spits staat met 98 zendstations, maar minder bekend is waarschijnlijk, dat het als krantenlezend land overtroffen wordt door Engeland. Engeland produceert een krant per twee inwoners, babies en anderen, die eeen krant kunnen lezen, meegeteld In Ame rika daarentegen worden per duizend in woners maar 57 dagbladen verkocht Vanzelfsprekend ligt Amerika ook wat de productie van speelfilms betreft aan de kop met 432 per jaar Op de 'tweede plaats komt noch Frankrijk noch Enge land. maar: India, met -250 stuks Japan heeft het alweer tot de derde plaats ae- braeht met 123. eerst daarna volgt Frank rijk met 106 en Enseland wordt met ziin 71 nog voorbijgestreefd door Mexico, met 84 per iaar Wat bioscoopplaatsen bp- treft wint het kleine Monaco mei 190 biosplaatsen op de duizend inwoners. Daarna komen Australië N euw Zeeland, gn-rntand en Amerika (831 Slechts in vier landen worden geregelde tp|evsie-iiitzend*n«en '(-houden namelijk in Amerika <98 «tafons en meer dan 3 700 000 nntvanei •art üll'r ontv de en een Sowiet-Unie (twee zenders en 50 onO ont vangers) en Frankrijk ftwec station? en 50 000 ontvangers) In Europa hebben de allerkleinste lan den. van welke Luxemburg het grootste is. geen ei«en oersbureau Amerikaanse Britse en Franse oersbureaux verzorgen in hoofdzaak de nieuwsversoreidinq In de Sowiet-Unie verschHnen in oneeveer 70 talen kranten. In de gehele werpld verschijnen ongeveer 219 mil'ioen dag bladen en er ziin meer dan 160 millioen radio's en meer dan 44 millioen bioscoop- plaatsen. Duiven veroorzaakten consternatie tijdens kerkdienst Zondagavond tijdens de kerkdienst in de Ned. Herv Kerk te Reetiwiik-Dorp weiden de kerkgangers opgeschrikt door een bons tegen de ruiten en het rondvlie gen van glasscherven in de kerk In de ruit was een groot gat ontstaan en daar door vloog een postduif, die het geheurde had veroorzaakt, de kerk binnen. De duif werd gevangen, waarmede men dacht van de last af te zijn. Nog maar nauwelijks van de schrik bekomen of er werd. nu aan de andere kant van het gebouw weer een bons gehoord en weer vlogen glas scherven door de kerk. Ditmaal was een bosduif tegen de ruiten gevlogen Dit dier werd eveneens gevangen en vrijgelaten. Ned Herv Kerk. Beroepen te Groot- Ammers W. A. S. Laurense te Driesum; te Rotterdam-Feijenoord N Bardeloos te Lutjen. Beroepbaar De heren W P ten Kate, cand. te Utrecht, dr A. F J Klijn. Idem te Doorn. W Vos, idem te Groningen en ds V E. Schaefer, oud-hulppredikant te Djakarta, woonachtig te Joppe bij Gors- sel, stellen zich beroepbaar in de Ned. Herv Kerk. Aangenomen naar Slljk-Ewijk (toez J. v. d Werf, cand. en hulppred te Drie bergen, die bedankte voor Tricht. Wester- haar; naar West-Terschelling H J Veen- stra, laatstelijk predikant te Middelbert. Bedankt voor Leeuwarden (vac prof. G. C. Wagenaar) J T Wiersma, stud.- predikant te Delft; voor Poortvliet A H Wijnmalen te Oldebroek; voor Utrecht (18e pred.pl.) A den Hartogh te Scher- penzeel. Geref. Kerken Tweetal te Utrecht (vac. N de Goede): W Reeskamp te Drieber gen en P Veenhuizen te Amsterdam Beroepen te Wolfaartsdijk K Welbe dacht. cand te Ede. te Sexbierum G J. Grafe te Winschoten. Aangenomen naar Maastricht H Munntk te Ter Aar; naar Andijk (vac S Roosjen) Y. v. d. Woude. res.-legerpredikant. woon achtig te Zeist. Bedankt voor Midwolda (Old.) E J. Buursema te Westeremden Geref Kerken art 31 K O Bedankt voor Niezijl-Kommerzijl en voor Rode- school P van Gurp te Musselkanaal Chr Geref Kerk Beroepen te 's Gra- venzande en te Maarssen C Verhag», cand te Middelburg Aangenomen naar Apeldoorn (2e pred.- pl.) P M. Jonker, legerpred. te Almele. PONDERDAG 20 JULI 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 Leeuwen hongeren In Rome Oude. blakerende zon rent geruis loos een leeuw door de straten van Rome en kiest met een feilloze sprong zijn ilaohtoffer. Maar wanneer de leeuw zijn klauw op heft om zijn eeuwenoude vijand de mtns doden, klinkt daar een laco nieke Nederlandse stem die rustig zegt: Zo is het genoeg Dan draait de leeuw ïich om en als hij de betekenis van het kwlsoclen kende, zou hii zeker niet aar- ielen dit te doen. want hij heeft de stem vso *lin meester gehoord. Hij heeft een heel goede stijl van Christenen eten en hij is prachtig wan neer hij babies eet, aldus de Nederlander. Deze Nederlander is Hans Klant, de 37- larige dierentemmer en eigenaar van de dierentuin ln Valkenburg. De leeuw is Menelik. een dier van bijzondere grootte, een wild beest, maar met een grote in telligentie en een grote verknochtheid aan zijn baas. En Klant, die op het ogenblik aan het werk is met Menelik en negentien andere leeuwen, twee tijgers, een luipaard en een panter, en met engelengeduld de die ren probeert te leren hoe ze op de meest spectaculaire wijze Christenen kunnen eten zal zUn arbeid bekroond zien wan neer men in Rome begint met de verfil ming van ..Quo Vadis". Het oefenen van de dieren ie een van de grootste evenementen van de voorberei dingen achter de schermen te Cinecitta, de filmstad van Rome. waar ..Quo Vadis" vervaardigd wordt. In de film zullen enige Christenen op de meest reële wijze door de leeuwen ver slonden worden en ln ieder geval zal een baby uit de armen van een moeder ge rukt worden door de woedend brullende Menelik. ,11 Het doet me buitengewoon veel plei ster dat ik deze ervaring rijker kan wor den Het is de eerste maal dat ik voor de film werk. Ik treed in de laatste scènes op met al mijn dieren, wanneer Nero een slachting onder de Christenen aanricht, zo zégt Klant. Zijn echtgenote heeft zich thans ln Rome bij hem gevoegd. Klant is afkomstig uit Breda en begon op zijn twaalfde jaar al te werken met dieren. Langzamerhand kocht hij allerlei dieren en zo ontstond de dierentuin ln Valkenburg, waar hij op het ogenblik de dieren traint om ze daarna te verhuren aan verschillende circuseen. Toen hij zijn contract bij de film aan vaardde. moest Klant van verschillende huurders zijn dieren terughalen voordat hij kon beginnen. Goede tafelmanieren Menelik is een echte artist. U moet hem zien wanneer ik hem instructies geef over het opeten van Christenen. Hij heeft al geleerd hoe hij het doen moet en ik kan niet anders zeggen dan dat hij voor treffelijke tafelmanieren heeft. Wanneer ik hem zeg dat hij op moet houden, voordat hij te ver gaat. dan tilt hij eerst zijn poot nog op om toe te slaan, maar last hem dan weer zakken met een verongelijkt gezicht alsof hij kwaad is dat ik weer tussenbeide kom. Klant vertelde dat hij veel last had van de warmte in Rome en dat de dieren er niet goed tegen konden. Iedere dag krij gen alle dieren ongeveer vijftien pond vlees. De dieren zijn gehuisvest ln drie grote kooien in de «tuddo en worden iedere dag getraind. Klant zal met ziin helpers, vijf mannen en twee meisjes, alle scènes spelen waarin de leeuwen voorkomen en mensen aan moeten vallen. „Tenslotte kennen wij de dieren en de dieren kennen ons. terwijl buitenstaanders over het algemeen niet veel ambitie hebben om een leeuw als tegenspeler te hebben." Menelik contra Buddy Bear Dit wantrouwen wordt nog gesterkt door het feit. dat reeds viqg mensen ver wondingen opliepen, drie van de assisten ten van Klant en verder de filmspeler Buddy Bear. voormalig zwaargewicht bokser Menelik kreeg Bear te pakken toen de acteur langs zijn kooi liep. „Ver schillende van ons zijn er een beetje hui verig voor al die grote scenes te filmen met de dieren, maar ik weet zeker dat we de dieren aankunnen en dat het zal luk ken." De dieren hebben Klant geholpen om aan de Nazis te ontsnappen, toen hii ge zocht werd wegens ondergronds werk tij dens de bezetting. Toen de Duitsers kwa men om hem te halen, liet hij zich door een van zijn beren bijten, zodat hij naar het ziekenhuis overgebracht moest wor den. Uit het ziekenhuis wist Klant te ontsnappen. In 1945 keerde hij met een Poolse afdeling naar Valkenburg terug en kwam tot de ontdekking dat er van ziin dierentuin niets was overgebleven. Maar Klaht begon opnieuw. Ik heb heel Europa en Afrika door gereisd en wanneer deze film klaar ls. denk ik er over een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten, vertelde Klant. Novelle van Jules Romains over een Rotterdammer De beroemde Franse schrijver Jules Ro mains. auteur o.a. van het bekende toneel stuk „Dr Knock, of de triomf van de medische wetenschap", heeft fe 's Graven- hage, waar hij in het Gemeente Museum in het kader van de tentoonstelling „We reldschrijvers van nabij" een lezing zal houden, in een interview vetteld, dat dit jaar een prozawerk van zijn hand zal verschijnen, bestaande uit drie vertellin gen met een philosoflsch-metaphysisch karakter. Eén van die vertellingen zal eerst in de Revue de Paris worden opge nomen. De hoofdpersoon ervan ls een Rotterdammer, die. na het bombardement op zijn stad. via Londen naar New York gaat „Violation de Frontière" is er de titel van Jules Romains bleek Nederland heel goed te kennen. Hij Js 38 jaar geleden voor het eerst in ons land geweest, ner fiets. Toen was Zeeland zijn doel. In 1913 kwam hij hier terug met de eerste auto. die hii bezat Tussen de twee wereldoor logen heeft hij nog ettelijke malen in Ne derland gereisd. Het laatst ln 1934. Altijd om lezingen te houden. Hij kent vrijwel elke stad van ons land. fjpmrtrrtmrrri Met wat kleren en een koe vluchten deze Koreaanse kinderen voor de Noord- Koreaanse tlfoepen, die hun streek bedreigen. Op de achtergrond zijn soldaten bezig een brug over de Koem te laten springen, ten einde de Noord-Koreaanse soldaten tegen te houden. Engelands populairste radio-ar tist De POPULAIRSTE RADIO-STER in Engeland van deze dagen is... een pop, Archie Andrews, de pop van 'n buik spreker. „Archie wordt opgevoed", heet de serie uitzendingen, welke worden ver zorgd door de geestelijke vader van pop Archie. Peter Brough. Peter Brough u niet alleen een merkwaardig radio-ac teur, hij is ook een merkwaardig en ze ker een zeer veelzijdig mens: hij is vóór alles boer, grondeigenaar eigenaar van een textielfabriek en bij tgd en wijle treedt hij ook nog op in een revue. Hu is een lange, slanke jongeman van 32 jaar met een zeer wel verzorgd uiterlijk. Reeds als zevenjarige jongen koesterde hij één vurig verlangen: rijk en beroemd te worden. Zijn vader was beroeps-buikspreker; op het ogenblik houdt hij een toeziend oog op de zaken van zijn zoon. Peter heeft derhalve artistenbloed in de aderen en dit heeft de tijd als kantoorbediende in het winkelbedrijf van Selfridge. waar hij na het verlaten van de school een baantje kreeg, niet kunnen uitwissen. Daarbij komt dat zijn vader en een vriend van 'zijn vader, Arthur Prince, eveneens buik spreker van beroep, er plezier in hadden de jongen te leren hoe hij moest spreken zonder zijn lippen te bewegen. Toch kon vader niet nalaten zijn zoon te waarschu wen, dat om zo te zeggen het vet van des buiksprekers ketel af was, nu ieder naar de radio luisterde. En luisteraars zullen er niets aan vinden een buikspreker door de radio alleen maar te horen, ze willen hem ook zien, waarschuwde vader. De jonge Peter glirplachte instemmend, maar ondertussen bleef hij zich er toch ijverig op toeleggen alle buiksprekers trucjes te leren. Toen kwam- de oorlog. In haar memorie van antwoord inzake het wetsontwerp, dat in een bijzondere bijslag op de pensioenen voorziet wijst de regering er op, dat de bedoeling van de bijslag in het bijzonder is. daar te helmen, waar hulp het meest geboden is. Dit is niet het geval bij de middelgrote en hoge pensioenen- Van de beschikbare f 16 millioen dient f3 750 000 voor het toe kennen van een kinderbijslag aan gepen- slonneerden. De toekenning van 10 over de gehele linie acht de regering niet ver antwoord. De wet van November 1948 bepaalt, dat het totaal van pensioen en toeslag het maximale weduwenpensioen 1 400) ver hoogd met 25 niet mag overschrijden Op grond hiervan is in bepaalde gevallen geen toeslag toegekend. Later heeft de Pensioenraad ln dergelijke gevallen een bijslag van f 350 verleend Belanghebben den. die geen bijslag kregen, kunnen zich hiervoor alsnoe weer tot de Pensioenraad wenden Ij1 EN KASTEEL IN VERSAILLES is her- schapen in Internationale Schooi voor Sociale Wetenschappen en Maatschappe lijk werk, de Paul Baerwald School. De ruime vertrekken, waar eens, ln lang vervlogen tijden, de groten deser aarde feesten aanrichtten voor andere groten In de oerwouden Van Australië WANNEER MEN DOOR ONS DICHT- BEVOLKTE LANDJE RIJDT, kan men zich eenvoudig niet voorstellen, dat er overal ter wereld nog gebieden zijn, waar bijna geen mensen wonen. Zo o.a. in Australië, met name ln het binnen land, waar duizenden gezinnen wonen, die een hele week moeten reizen willen ze eens een praatje met hun naaste buren gaan maken Slechts enkelen beschikken over een telefoon, zodat men kan zeggen, dat die mensen wel eenzaam wonen. Voor de kinderen is er geen sprake van, dat ze een gewone dagschool kunnen bezoe ken en lang niet alle ouders zijn in staat of bereid hun jongens en meisjes naar een internaat te zenden. Daarom is reeds in 1914 een begin gemaakt met door de staat gesubsidieerde schriftelijke cursus sen, zodat de kinderen thuis kunnen leren, natuurlijk met behulp van een volwas sene; meestal moet moeder als schooljuf frouw fungeren. Het huiswerk, dat de kinderen hebben gemaakt, wordt per post naar de dichtstbijzijnde school gezonden, waar het wordt gecorrigeerd. Elk kind heeft voor elk vak drie schriften: één waarin het op het ogenblik werkt, één onder weg van of naar de school en één bij de onderwijzer, belast met de correc tie. Ieder onderwijzer is verantwoorde lijk voor de vorderingen van 40 of 45 leer- lingetjes. Op deze wijze genieten op het ogenblik 18.000 kinderen onderricht en ook vele ouderen doen er hun voordeel mee. De Correspondentiescholen zorgen, dat de leerlingen, die ze slechts uit hun schrif telijk werk kennen, precies hetzelfde pro gramma afwerken als de kinderen, die gewone scholen bezoeken. Dit schriftelijk onderwijs is mogelijk, dank zij de Austra lische post, die uitstekend werkt. Overal waar dit mogelijk la. maakt de post ge bruik van de modernste verkeersmidde len. maar niet zelden gebeurt het, dat Jantjes sommen en Pietjes opstellen per kameel of op een paardenrug moeten wor den vervoerd; dit gebeurt wanneer Jantje «n Pietje in het dichte oerwoud leven. „Dok" brengt boeken Ook voor medische hulp wordt gezorgd ln die afgelegen streken. Dokter bezoekt zijn patiënten per vliegtuig. De vliegende dokter begon zijn werk in 1928 op kleine schaal, thans bevliegen de medici twee millioen vlerkante mijl. Bovendien maakt de medische dienst gebruik van de radio om spoedig hulp te kunnen bieden, wan neer een leven in gevaar is. Elk gezin heeft n.l. de beschikking over een radio toestel, waarin zowel berichten kunnen worden uitgezonden als ontvangen. Op die manier kan een familie in de diepste binnenlanden de hulp van een dokter in roepen als daaraan werkelijk behoefte is. Die oproep wordt opgevangen in een me disch centrum, waar twaalf vliegende me dici hun standplaats hebben. In sommige gevallen stelt de dokter snel een diagnose op en geeft het betrokken gezin per radio aanwijzingen hoe de gestandaardiseerde eerste hulpkoffer, waarover het beschikt, te gebruiken. Heeft de dokter de indruk, dat het niet zonder hem kan. dan stapt hij in een vliegtuig en vliegt naar het ziek bed. Niet zelden brengt hij de patiënt mee terug om hem in een ziekenhuis te doen opnemen. De vliegende dokters doen tevens dienst alsverspreiders van boeken in wei nig bevolkte streken. In 1946 is er een organisatie van vrijwilligers opgericht die voor dit doel boeken inzamelen. Kolonis ten geven met behulp van hun radio-zen dertje te kennen welke boeken ze graag willen lezen en bij het eerste het beste bezoek, dat de dokter in zijn buurt of aan hemzelf brengt, levert hij meteen het boek af. In andere delen van de wereld worden andere manieren en middelen toegepast om onderwijs en medische hulp te ver schaffen in eenzame, afgelegen streken. In Chili ls een „school op wielen", door een tractor voortbewogen het hulpmiddel om volwassenen in afgelegen streken al- Ïemene ontwikkeling, huishoudkundige ennis en landbouwkunde bij te brengen. Rijdende scholen In Canada komt de school ook naar kin deren in geïsoleerde gebieden toegereden. Op het. ogenblik heeft men daar zeven rijdende scholen, spoorwegrijtuigen, die verbouwd zijn tot klasselokalen met ban ken, een zwart bord en alles wat er verder toe behoort. De schoolwagens worden ge haakt aan goederentreinen, die door de wildernissen van Noord Ontario rijden en in de gehuchtjes, waar geen vaste school is, worden ze afgehaakt en op een zijspoor gezet. De leerlingen, kinderen van pels jagers, houthakkers, spoorwegarbeiders e.a. komen uit de dichte wouden toege stroomd en bezoeken een week lang de school. Op de laatste schooldag geeft de onderwijzer hun een berg huiswerk op. zoveel, dat ze er een maand zoet mee kunnen zijn. tot de schooltreln weer komt. De zeven rijdende scholen bezoeken ge zamenlijk 31 gehuchtjes en verstrekken onderwijs aan 220 kinderen tegelijk. Ontario heeft het denkbeeld van de rij dende school voor ander gebruik ln prak tijk gebracht De spoorrijtuigen worden n.l. ook ingericht als rijdende bibliotheek en.... tandartsenspreekkamer, zodat hon derden mensen, die anders dagen zouden moeten reizen om een boek te halen of een tand te laten vullen, nu betrekkelijk dicht bij huis worden geholpen. In Nigeria. Nieuw Zeeland en China heeft de radio veel gedaan om ontwikke ling te brengen aan mensen, die daarvan anders zouden zijn verstoken. Zelfs in Frankrijk wordt van de radio gebruik ge maakt voor het geven van cursussen. De Parijse Sorbonne, de bekendste Franse universiteit zendt hele colleges uit. waar van naar het schijnt vooral moeders van kleine kinderen, leergierigen, die onmo gelijk van huis kunnen gaan om colleges te volgen, profiteren. dezer aarde. zQn herschapen in klasse lokalen. waar ernstig wordt gesproken over de maatschappelijke noden onzer da gen en de mogelijkheden deze te lenigen. Vier en twintig vrouwelijke en zes man nelijke studenten volgen de lessen en allen zijn voornemens, wanneer ze in hun eigen land zijn teruggekeerd, het geleerde verder uit te dragen. De dertig studenten zijn met zorg gekozen en velen hunner zullen hun werkkring vinden in Europa, maar ook naar Noord-Afrika en het Midden- Oosten zullen sommige hun kennis en kunde brengen. De Paul Baerwald School, zo genoemd naar een Joodse philantroop in Amerika, werd het vorige jaar October geopend Telkens wordt er een éénjarige cursus ge geven in sociaal werk aan een groep stu denten. die, zoals reeds gezegd, met zorg zijn gekozen en die allen de opleiding plus kost en inwoning gratis ontvangen. Dit is te danken aai\ het Amerikaanse „Joint Distribution Committee", een Joodse Or ganisatie tot Hulpverlening, welke een bedrag van 250.000 dollar heeft geschon ken om de kosten voor drie jaar te dek ken. De meeste docenten zijn Amerikanen, die reeds hebben gedoceerd aan Ameri kaanse universiteiten of die leidende functies op het terrein van sociaal werk hebben gehad. De studenten zijn. wat nationaliteit, taal en gewoonten betreft, vogels van wel zeer diverse pluimage, maar bijna allen zijn hun eerste jeu"d voorbij. Hun gemid delde leeftijd is omstreeks dertig jaar. Vijf studenten zijn afkomstig uit Israël, vijf uit Frankrijk. Verder zijn er vier Zweden: België. Duitsland. Italië en Ma rokko zonden elk drie studenten, Tunesië twee en Griekenland en Nederland zijn elk met één cursist vertegenwoordigd. „Bomen' De Baerwald school is gevestigd in het bevallige Chateau de la Maye. midden in het groene park van Versailles, een negen tiende eeuwse bezitting, een ideaal oord om zich eens terug te trekken uit de hedendaagse wereld en haar problemen. Als zodanig heeft het dienst gedaan voor verschillende vorstelijke personen, o.a. voor de hertog van Windsor, koning Peter van Joego-Slavië en koning Zog van Al banië. Maar sedert de studenten er hun intrek hebben genomen op 11 October van het vorige jaar. is er heel wat veranderd. Een gedeelte van het kasteel dient als internaat, waar de studenten hun nacht rust genieten in modern ingerichte slaap zalen. de maaltijden gebruiken in vrolijke, 'lichte eetkamers en waar ze pingpong spe len of bij de haard zitten te bomen in de gezellige zitkamer, als hoedanig de vroe gere tuinmanswoning dient. In het gedeelte, dat als school is Inge richt bevindt zich de bibliotheek met 2.000'banden. Ondanks de veranderingen, welke het inwendige van het kasteel heeft ondergaan, is de omgeving, waarin de studenten werken, toch nog weelderig Dit leidt tien echter niet af van hun doel. zich zo goed mogelijk practisch en theoretisch te bekwamen. De meesten hebben al enige ervaring op het gebied van maatschappe lijk werk. hetzij als gmateurs. hetzij als beroeps sociale werkers. De docenten leg gen zich er op toe bij het onderwijs voort te bouwen op de ervaringen, welke de studenten reeds hebben en hPsprekeojnet elk hunner persoonlijk de moeilijkheden, die ze hebben ondervonden. Op het ogenblik doen ze allerlei prac tisch werk in samenwerking met vijf Pa rijse organisaties, zodat ze van dag tot dag kunnen nagaan hoe men mensen kan helpen, die hulp vragen, die verarmd zijn door verschillende oorzaken, die hun plaats in de maatschappij niet kunnen - „f an Jrtrf. „fllTP 11 Tl (Van onze Indische redacteur) Pers- en andere commentaren, die ons uit Indonesië bereiken, wijzen er steeds „duidelijker op, dat ondanks de ongekend vele officiële bezoeken over en weer en de snellere luchtverbinding en ofschoon duizenden jonge Nederlanders ais militairen met land, volk en toestanden aldaar hebben kennisgemaakt, weer een grote verwijdering bestaat tussen de Nederlanders in Indonesië en die m Neder land. Op zichzelf is een verwijdering tussen Nederlanders en Indischgasten niets nieuws. Dit verschijnsel dateert al van de tijd van Coen, getuige diens brie ven en in de meeste gevallen zal het gelijk vóór de oorlog wel aan de Indische kant zijn geweest, want in het „moederland" was men in het a-gemeen ontstel- lend onkundig van Indische zaken. Maar nu liggen de zaken anders. naai recht, volgens welke Ambon in zijn recht staat, zullen deze zakenlieden niet willen tegenspreken, maar als onpractlsch afdoen. Nederland heeft zijn optreden in Indo nesië echter altijd en volkomen terecht gerechtvaardigd met een verwijzing naar de verantwoordelijkheden en ver plichtingen van Nederland ten opzichte van het Indonesische volk. Deze verant woordelijkheid maakte een R.T.C.-over eenkomst nodig om de souvereinitelt te kunnen overdragen en het aangaan '-an deze overeenkomst dwingt ons ook na leving daarvan te eisen. Wie de mensen kent. zal niet geschokt zijn als hij consta teert, dat sommigen alleen het belang van hun eigen zaak of bedrijf zien en al het andere gering achten. Maar Nederland is geen bedrijf. De belangen van onze handel ln Indonesië gaan onze regering ter harte, maar zij mogen niet zwaarder wegen dan onze morele verplichtingen Dit dienen de Nederlanders in Indonesië bij hun com mentaren te bedenken en te respecteren in tuinmanswoning Het verschil van inzicht, dat thans aan de dag treedt, scheidt niet alleen de thuis blijvers van de mannen ter plaatse, maar ook staan aan Nederlandse zijde honder den, die het belangrijkste deel van hun leven in Indië hebben doorgebracht en tegenover hen staan overzee velen, die eerst na de jongste wereldoorlog Indone sië hebben „ontdekt". Men krijgt de in druk. dat althans het merendeel van de Nederlanders, die thans in Indonesië zijn en die daar voor zichzell muziek in zien, de Nederlandse regering en volksverte genwoordiging hinderlijk vinden. Aan de Nederlandse bladen wordt ver weten, «rat zij bij voorkeur de ongun stige berichten over Indonesië publiceren. Nederlandse reacties op Indonesische woorden over Nieuw-Guinea en daden tegen Ambon worden met hevige afkeu ring beoordeeld. Het Algemeen Neder lands Persbureau meldt, hoe èèn der di recteuren van één der grootste Neder landse firma's ln Indonesië onlangs ver klaarde: „Het zakenleven moet zich zover mogelijk distanciërcn van de politiek der Nederlandse regering en van de Tweede Kamer in Nederland en zo min mogelijk spreken, ook over de teksten van de R.T.C. Alleen op deze wijze kunnen wij de posities en de belangen van het Neder landse bedrijfsleven hier handhaven." De R.T C.-bepalingen voelt men als een knel lende band, omdat de Indonesiërs het ook zo voelen. Dit alles geeft reliëf aan de krasse uit lating van de heer Ritman, vóór de oorlog hoofd van de Regeringsvoorlichting in In dië, tijdens de bezetting van niet geheel onaangevochten loyaliteit, na de bevrij ding hoofdredacteur van de Nieuwsgier, welke functie hij, na weer enkele jaren onder de nominale leiding van de jonge dr Ozinga de Regeringsvoorlichting in In donesië te hebben behartigd (tot hij abu sievelijk door de V.S.I. werd gearresteerd) heeft hervat. Deze heer Ritman schreef in zijn blad. dat hij niet inzag, wat Ne derland in Nieuw-Guinea te maken heeft Zó boud zullen de andefen het niet wil len stellen, maar Ritman zit blijkbaar wel in de „goede" sfeer. Dat de redenering van deze „Realpoli- tiker" verklaarbaar is. maakt haar niet verheffender Als wij met de Indonesiërs zaken willen doen. dan moeten wij goede vrienden met hen worden en blijven, be togen zij. Van de R.T.C hebben we alleen maar last. we kunnen door onderlinge particuliere afspraken veel beter tot resul taten komen. Wat die Ambonezen willen is toch onmogelijk en de waarde van Nieuw-Guinea is voor mijn belangen twijfelachtig; ruzie over die kwestie is voor mijn belangen hier schadelijk; dat is de gedachtengang. De conclusie van de Nederlandse vereniging voor internatio- Hij nam dienst, maar ln 1942 keerde bij terug, invalide Met zijn vriend Wally Ridder, die nu in de directie zit ven «én gramofoonplatenfabriek, ging hij naar Schotland voor herstel van gezondheid. „Hij is gek EEN WEEK LANG liepen die twee lang» de Schotse kust en aldoor moest Peter van zijn vriend horen: Probeer nog wat meer stemmen te makenDe nuchtere Schotten dachten, dat die slanke jongen gek was.... hij sprak immers op twaalf verschillende manieren. Ten slotte vonden Wallv en Peter een heel bijzondere stem, een notenkrakerige, insinuerende, ge dempte stem. Een week lang sprak Peter met die stem. Toen keerde hij naar Lon den terug en daar vond hij een naam. passend bij de stem: Archie Andrews. De eerste uitzending, welke Peter voor de radio hield was een Marinerevue, die 45 weken liep. Maar op een morgen, al dus heeft Peter Brough zelf verteld, be merkte hij bij zijn ontwaken, dat hu sprak met Archie. Archie was een deel van hemzelf geworden. Hoe dat precies was. kan hij niet uitleggen, maar het was zo. Archie was voor hem een soort Pinocchio. Archie was voor Peter \^end geworden en sindsdien heeft dat kleine levenloze ding heel Peters leven ver anderd, het rijker gemaakt, vooral ook aan geld. Het was of Peter Brough alles wat hij beroerde, in goud kon veranderen. Het textielbedrijf je, dat hij had gekocht, ge raakte plotseling tot grote bloei en ont wikkelde zich tot een winstgevende grote onderneming. En toen (of was hU hem nooit vergeten?) herinnerde Peter zich zijn jeugddroom: beroemd en rijk wor- dNu boert hij ln Tiptfee in het Graaf schap Essex, in Londen heeft hij grote huizenblokken gebouwd, hij is de Lon- dense vertegenwoordiger van viJf Schotse textielfabrieken en bovendien nog van een fabriek in Lancashire en van twee fabrieken te Parijs. Verder a aat hU aan het hoofd van verscheidene kledingmaga zijnen en dezer dagen heeft hii een taak van herenkleding in Schotland geopend Goed beschouwd bezit hij meer zaken en ondernemingen dan erda*e" week zijn en men vraagt zich af hoe hij het klaar speelt die allemaal na te i l(open en gaande te houden. Maar hij "P®*}* klaar en zijn vader helpt hem een handje zoals we boven reeds zeiden. Tejen Kerstmis sal de markt worden overstroomd met 500 000 Archie Andrews- poppen en dan sullen er °ok "b"°; noDies" komen, katoenen Archie An drews. waarmee babies en schoolkinderen "Tom" w?e'« belang ln stelt: Peter ls man en vader. Ziin vrouw heet Peggy en ïfn twee kinderen Chris en Rosemary ziin resp. 7 en 5 jaar Alle twee zijn ze dol op Archie Andrews Deze levenloze en toch zo levendige jongeheer geveer 110 cm. het kost 250 pond sterling om zijn gezicht te maken en WJ ls ver zekerd voor duizend pond sterling. Peter houdt er een bilzondere garderobe voor Archie op na. welke 20 Pa**"1- JJJJ» w# den en een hele reeks Pvamas bevat De pakken kosten ongeveer twintig pond ster ling oer Stuk. Niet zelden verkoopt Brough. de textielfabrikant. Brough, Archie's kleermaker. B^gh de zakenman, heeft nog steeds niet uitge maakt of hij bij deze transacties winst maakt of verliest. Togliatti. de leider der Italiaanse com- .munistische partij (de sterkste van Euro pa met haar twee millioen leden), is op weg naar Praag. Hij is vergezeld van een secretaresse. Men neemt aan, dat hu op weg is naar de belangrijkste vergadering der Cominform sinds de oprichting twee jaar geleden. T\E GROTE EXPORT van Canada ls vooral te danken aan de geringe bevolkings- Ddichtheid van Canada, doch deze bevolking neemt ln de laatste jaren .Ml toe en men wil tot elke prijs ook in de toekomst de agrarische export de welvaartsbron van heTund. behouden Vandaar da, men juist ln dl, land ™e, „erk maak, van he, wetenachappeHlk landbouwkundig ó^bek. dat le zijneAijd resultaten zal .«werpen ln de vorm van een gestadig toenemende productie. gegaan. Naar effectvolle methoden om de erosie ten gevolge van. regen te overwin nen wordt nog gezocht. Het researchwerk heeft totdusverre be langrijke resultaten afgeworpen Zo heeft men een vroegere graansoort gekweekt, die oogstrijp is vóór het begin van de herfstvorst. Ook heeft men soorten ge kweekt. bestand tegen korenbrand en be- be studie van de bodemgesteldheid en van de klimatologische omstandigheden heeft altijd een belangrijke plaats inge nomen bij het Canadese landbouwkundige onderzoek. De experimentele boerderijen ziin thans, in samenwerking met de We tenschappelijke Dienst, bezig een uitvoe rige studie van de gehele Canadese bodem te maken. Tot op heden heeft mqn 85 mil lioen ha onderzocht, waarvan ongeveer tot bewoond gebied mag worden gerekend doch waarvan slechts ook inderdaad in cultuur is gebracht. Met behulp van de modernste methoden O.a. het gebruik van radio-actieve phosphor wordt de invloed van meststof en de oorzaak van onvruchtbaarheid van sommige gronden bestudeerd. Het grootste deel van de or gen is gewild aan de strijd tegen erosie. Grote gebieden zijn veelvuldig blootgesteld aan krachtige winden en stortregens. Waardoor zij hun vruchtbare laag verliezen. Men gaat er nu steeds toe over moderne ploegen te gebruiken, die de wortels van geoogste planten ift de grond achterlaten: hierdoor wordt de erosie tengevolge van wind krachtig tegen- vinden of die op een of «ndere wijze:'.ijn gehandicapt. De keuze bij de vestiging van de school is juist op Versailles geval len. omdat er in Parijs zoveel lichamen waren, die gelegenheid tot practische ar beid konden bieden. Iets wat de Tour de France-rijders het meest op hun tocht ontmoeten ls pech! Geluk kig is er steeds voldoende hulp om de schade aan hun rijwiel zo snel mogelijk te herstellen Hier bekijkt de Belg Schotte met een grimmig gezicht zijn gesprongen band, terwijl anderen zijn karretje met bekwame spoed repareren. paalde Insecten ln het Oosten des lands heeft men de strijd aangebonden tegen het neerslaan van het koren, dat er dikwijl» grote schade veroorzaakt Men zoekt het in een verhoging van het weerstandsver mogen van de wortels. Ook wordt aan dacht besteed aan nieuwe soorten gras. aan mais en soja. Ten slotte heeft men met succes naar nieuwe methoden gezocht voor ziektebestrijding bij aardappelen en vruchtbomen. Op het gebied van veeteelt mag genoemd worden de teelt van een nieuw schapen- ras. Romnelet. een kruising van Romncy Marsh-rammen en Rambouillet-oolen. Een nieuw rund Catallo is ontwikkeld uit een kruising van het gewone rund en de Ame rikaanse bison. Men hoopt In de Catallo het ide^Je rund voor de Noordelllke pro vincies met haar ruwe winterklimaat te hebben gevonden. Een speciale commissie der V N„ die te Genève vergadert voor het opstellen van eeri rapport over de laatste werkzaamhe den der VN, heeft een resolutie aange nomen. waarin onder meer verklaard wordt, dat „de jongste geschiedenis heeft aangetoond, dat aggressie vaak voorafge- gegaan wordt door propaganda welke het aan te vallen land van aggressieve bedoe lingen beschuldigt". De commissie doelt hierbij op het artikel ln het orgaan van de Cominform. waarin verklaard wordt, dat Amerika en Engeland een aanval door het Griekse leger op Albanië en Bulgarije voorbereiden De commissie, zo gaat de resolutie verder, la van oordeel, dat men niet de mogelijkheid van een aanvaladaad voorafgegaan door dergelijke verklaringen, over het hoofd mag zien. Zij had de secre taris-generaal der V.N verzocht onmid dellijk stappen ln deze te doen. Russisch antwoord aan Britse ambassadeur De Sowjet-Russische plaatsvervangend® minister van Buitenlandse Zaken, Gro— myko, heeft de Britse ambassadeur te Moskou, Sir David Lelly. meegedeeld, dat Rusland de bijeenroeping van de Veilig heidsraad met „de absoluut noodzakelijke deelneming" van de Chinese communis tische afgevaardigde de beste manier acht voor het bereiken van een vreedzame regeling in Korea, aldus een te Londen opgevangen bericht van Tass.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3