ouizm^ühÊBt VINCENT van GOGH IHAAR EIGEN DOMEIN Inspecteur-Generaal Danny EEN GROOT SCHILDER EEN EENZAAM MENS De weide als tournooiveld SCHOONHEID IN HUIS EN HOF Onze bioscopen Een allerzotste film Ingezonden Stukken Fronientin in duplo Dean AchesonWIE EEN AANVALLER HELPT IS MEDE-SCHULDIG Federale politiemacht voor W.-Duitsland Minister Louw over jenever en rassen Nieuwe taken voor K.V.P. Zestig jaar geleden stierf De tragedie van een genie Wanneer uitbetaling van Oorlogsschade Vechtlustige gevederde kampers Practische keuken en kleurrijke interieurs DE MOEDE MENS VRAAGT IETS ANDERS Feest in de voorjaarswei Slanke lijn veroorzaakt echtelijke twisten HONGER DRIJFT.... NAAR DE ADVOCAAT Het begint bij de achtjarigen GOEDE RAAD BLOUSE MET BORDUURWERK Een modeldat klassiek is gewórden ALLERHANDE ■TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG „22 JULI 1950, Thalia-Theater.Het kost Danny Kaye niet de minste moeite, het van hulpje van een kwakzalver, vja Insp.-Gen. des Kfei- zers. tot burgemeester te brengen en toch Danny Kaye te blijven. Over het alge meen is het geen voordeel, als een acteur of actrice alleen maar zichzelf blijft, maar bij Danny Kaye is het anders. Hij is zo buitengewoon veelzijdig, zijn gezicht is zo op honderden manieren expressief, doordat hij alle mogelijkheden volkomen beheerst, dat hij bijna niet anders kan dan alles en iedereen zijn met alle nuances Van dien. Zo is „The Inspector-General" weer echt een Kaye-film. niet de beste tot nu toe, maar toch ongetwijfeld vol van die speciale charme, die Danny Kaye, tot een van de grootste komische acteurs van deze tijd stempelt, met een humor, niet speciaal op een bepaalde mentaliteit afgestemd, maar even gemengd als zijn afkomst. In de film geregisseerd door Henry Koster, begint hij dus als knechtje van een rondtrekkende kwakzalver. Dan geeft hij zijn eerste nummer weg, dooi? al zin gend. ondersteund door mimiek, allerlei kwaaltjes op te sommen, waaraan hij ge leden zou hebben. Hij raakt echter bij zijn zigeunerbaas (Walter Slezak) in ongenade en wordt weggestuurd. Zo zwerft hij hongerig rond, imiteert ondertussen nog even een be weeglijk neuzig konijntje en wordt ver volgens aangezien voor de verwachte ver momde Inspecteur-Generaal. Zo wordt hij ln een dorp de schrik van het slanerig bestuursapparaat, dat echter, waar het corruptie betreft, maar gevaarlijk wakker is. De plotselinge activiteit die zich in dit familiebestuur. het zijn allemaal ooms en neven, manifesteert in het uitdelen van oorvijgen, van hoog (de burgemeester) tot laag (de geit van de bedelaar), is op zichzelf kostelijk en raak. Tegen wil en dank is Danny Kaye dus Inspecteur-Ge neraal. Hieruit komen de allerzotste cituaties voort. Eén van de beste delen uit deze tech- nicolorfilm is de scène, waarin Danny Song of my heart Schouwburg Bioscoop.;Enige grote eomppnistep, Chopin, Liszt e.a., hebben de laatste tijd gediend als hoofdpersoon in een filmverhaal. In dit is aan Tschai- kowski die eer te beurt gevallen. En het verhaal dat rondom hem geweven is, is aardig. Wellicht omdat het. zoals aan het begin van de film ook eerlijk wordt er kend, grotendeels gefantaseerd is. Het is, net zoals de muziek die Tschaikowski de mensheid naliet, variërend; geestig inte ressant, en ontroerend. Ontroerend vooral als de film de componist brengt op de weg waarlangs de slachtoffers van de cholera ten grave worden gedragen en in een door zijn soberheid indrukwekkende scène schetst hoe hij daardoor wordt geïnspi reerd tot het componeren van een requiem „door de eeuwen uitgemikt". En het is in nog sterkere mate aangrijpend, als het filmverhaal een radicale ommekeer schept in de gelukkk» liefde van de componls* Voor een zeflt voornaam deel wordt de film gedrageWaoor Tschaikowski's prach tige muziek, die steeds zo in het verhaal is ingeschakeld, dat ze er een onmisbaar deel van uitmaakt. En alleen voor die muziek is de film al een genot. Verant woordelijk voor de opzet en de uitvoering beide is Benjamin Glazer, die het verhaal, steunend op enkele feiten, samenstelde en voor de film de regie voerde. De voor naamste spelers zijn Frank Sundstrom, Audrey Long. Sir Cedric Hardwicke en Kate Lawason. De held van de jungle Reünie Bioscoop. Johnny Weissmüller eist weer eens de aandacht voor zich in deze geschiedenis. Hoewel hij nu geen Tarzanrol vervult, doet hij als Jungle Jim toch niet minder geweldig. Als vriend van een Afrikaanse stam bindt hij in zijn eentje de strijd aan tegen een stel schur ken, die het op een bij de stam verborgen schat hebben voorzien. Hij vecht niet alleen met mensen, maar ook met een leeuw en met haaien, waarbij hij steeds onder water zwemt. Een groot acteyr is i Weissmüller niet, zwemmen kan hij éehter als de beste. Maar daarvoor is hij ook ex- wereldkampioen I Overigens is dit een film van het ge bruikelijke genie, waarvan er nog altijd twintig in een dozijn gaan. Johnny Weiss müller blijft Johnny Weissmüller en zijn film is identiek aan de vorige Maar wie dit liedje nog eens wil horen en genieten van krachtfiguren in woeste landschappen, weet deze week wel de weg te vinden Loop der bevolking Gevestigd: J. van de Groep vanfeelft naar Blekerssingel 72; G. Pattynami van Rotterdam naar v. Baerlestraat 45a ;/G. v. Gageldonk van Haarlem naar Kievi/straat 36; J. M. Spaan van Alphen a. a. Rijn 'naar Raam 3; J. Bos vanf's Gravfenhage naar Kon. Wilhelminaweg v251; Ml A C. de Beer—Van Dorst van Roosend*l en Nispen naar J. v. Lenneplwde 99V: Janzon van Teheran naar Kqwensingel 54; p Been—Raaijen van Arnhem naar Schiel. Hoge Zeedijk 69; B. Teekenb van Djakarta 'naar Kattensingel 92; G. \Veifclui* van Apeldoorn naar Derde Kade 129, A. L. Van Well Groeneveld van Rotterdam naar v. Baerlestraat 50; W. van der Ree- Verwaal van Stolwijk naar Baanstraat 2; J van der Star van Reeuwijk naar Boele kade 140; H. Spek—Laferte van Assen naar le E. J. Potgieterstraat 6. Vertrokken: C. M. Smitskamp van Win terdijk 5 naar Roerdomp, Neerstraat 33; j... H. Schoonderwoerd van Herenstraat 160 naar Utrecht, Biltstraat 216; F. de Baun van Westhaven 39 naar Hilversum, Vosmaerslaan 14; P. M. van Waas van 2e H v. Alphenstraat 2 naar 's Gravenhage, Constant Rebeoqueplein 10; J. G. ter Braak van Burgvlietkade 35 naar Amster- ,dam, Admiralengracht 9/III; G. Achter berg van Burgvlietkade 55 naar Indonesië; A. C. Wijkhuizen—Looijaard van.Bocken- bergstraat 48 naar Rotterdam, Beverstraat He- J. M. van Vliet van Pretoriaplein 17 naar 's Gravenhage. Copernlcusstraat 248; p de Borst van A. Willens 25 naar Vuren A 135; H. A. van Ettinger van Bogen 14 naar Rotterdam, Bonaventurastraat 93a; M. Vlaspolder—Van der Heide van v. St'rijenstraat 14 naar .Rotterdam, Joseph- laan 51a; E. van Broeck van Nwe Haven 38 naar Best, D 17c. Verhuizingen binnen de gemeente B. Vermeulen (3 pers.) van Herenstraat 157 naar Westerkade 35; D. Th. van der Bree van St. Joséphstraat. 5 naar Raam 141; J. W. Pan Scheppingen (2 pers.) van Niéuwe Haven 8 naar Boclekade 51; T. Terlouw van Lange Dwarsstraat 41 naar Nieuwe Haven 246; A. L. van Gooi van Krugerlaan 70 naar Dutoitstraat 13; A. Steenbergen van Mr D. J. v. Heusdestraat 17 naar Willens 49; A. D. Steenbergen van Mr D. J. v. Heusdestraat 17 naar Zout- ld; T. Terlouw (2 pen.) v.n R. v. Catsweg 72 naar R. v. Catsweg 33. bij zichzelf te rade gaat. welke houding hij aan zal nemen: arrogant, elegant of slim. Deze overpeinzing krijgt men op een originele manier voorgezet. Men ziet n.l. de denkende Danny en de koppen van de drie' mogelijkheden naast en boven hem in de lucht, terwijl zich een levendig gesprek ontwikkelt. Er zijn in de film delen die eigenlijk een beetje overbodig zijn, maar op een receptie te zijner ere laat de Inspecteur- Generaal nog een stunt zien met een viool. En zo schalt deze film vol Kaye-humor naar de ontknoping een dubbel happy end. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Naar aanleiding van het artikel van uw kunstredacteur onder bovenstaande titel in uw blad van 17 Juli (Tweede blad, pagina 2), zijn wij genoodzaakt het vol gende op te merken. Uw kunstredacteur is ten dele verkeerd ingelicht, waardoor er een verkeerd licht op onze firma wordt geworpen, wat deze in het geheel nie^ heeft verdiend, en waardoor het gevaar ontstaat dat de ver spreiding van onze uitgave van Fromen- tin's „De Oude Meesters" wordt geschaad. Nadat er in het midden van 1948 een reorganisatie bij de Leidsche Uitgevers Mij had plaatsgevonden (Waarbij de heer J. Tersteeg als directeur werd opgevolgd door schrijver dezes en het werkkapitaal aanzienlijk werd uitgebreid) werd er naar nieuwe objecten ter uitgave uitgekeken en viel ons oog op de toen pas verschenen editie „The Masters of Past Time", de vertaling van Fromentin's „Les Maitres d'Autrefois", verlucht met ruim honderd afbeeldingen, welke gekozen waren door dr H. Gerson, onder-directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Docu mentatie in Den Haag. Daar het ons aan trekkelijk voorkwam, deze illustraties in een Nederlapdse vertaling van dat Franse werk op te nemen, stelden we ons in ver binding met de uitgeefster van die Engelse editie om te trachten haar cliché's voor zulk een Hollandse uitgave te gebruiken. De Londense firma, de Phaidon Press, wenste echter, tegen vooruitbetaling, alleen die afbeeldingen voor een vrij grote Nederlandse oplage te drukken, en daar wij vertrouwen hadden (en nog hebben) dat het Nederlandse publiek met zulk een bock gebaat zou zijn terwijl wij niets van een vertaling die prof. Van der Waal zou voorbereiden wisten sloten wij een contract af voor afdrukken in Engeland van de illustraties voor 5.000 exemplaren; alleen bij zulk een oplage viel een lonende exploitatie bij een matige prijs te ver wachten. Nadat dit contract getekend, het papier besteld en het zetten van de Nederlandse onderschriften begonnen was, gingen wij op zoek naar een vertaler; ofschoon we van den beginne af onze oud-directeur J. Tersteeg dit werk hadden toegedacht, die voor deze taak <$p aangewezen man was, doch die eerst bescheiden bedankte. Dr Gerson, die de Nederlandse onderschrif ten voor ons corrigeerde, ried ons aan, prof. Van der Wa§l voor de vertaling te vragen, en pas toen we ons met deze in verbinding hadden gesteld, vernamen we, dat hij reeds aan een vertaling bezig was en dat die bij de uitgever Ad. Donker te Rotterdam zou verschijnen. Een voorstel onzerzijds, om in een bespreking de mo gelijkheid onder de ogen te zien om ónze illustraties te combineren met de vertaling van prof. Van der Waal, werd door de uitgever Donker niet aanvaard. Wij moe ten dus de factor van het uitkomen van een tweetal edities van Fromentin geheel op rekening van de uitgever Donker zet ten, aangezien wij uiteraard geen half millioen afbeeldingen öp kunstdruk onge bruikt in Engeland konden laten liggen. Ten slotte zijn wij met' onze vertaling, die vervolgens toch door Tersteeg tot stand is gebracht, zeer gelukkig geslaagd Tersteeg, die ais zoon van de internatio naal bekende leider van het Haagse filiaal van Goupil in de kunsthandel en in de ateliers is opgegroeid; die later zelf directeur is geweest van Boussod, Valadon Cie in Den Haag en met het vak van schilderen en het beoordelen van schil derijen volkomen vertrouwd; daarbij een kenner van de Franse cultuur en van de Franse taal, en die als schrijver een fijn gevoel voor de nuanceringen van de taal bezit; die daarbij talrijke uitstekende ver talingen op zijn naam heeft staan Tersteeg heeft naar onze mening de dik wijls lastige Franse tekst op hoogst ver dienstelijke wijze weergegeven. We moe ten er daarbij op wijzen, dat zijn verta ling geenszins zonder tekstnoten is (wat men uit het stuk van uw kunstredacteur wel moe.t afleiden), maar dat hij gebruik heeft gemaakt van de aantekeningen van dr Gerson (met diens toestemming) welke deze voor de Engelse editie leverde. Wij stellen het op prijs dat prof. Van der Waal, naast onze rijk geïllustreerde goedkopere uitgave, een wetenschappe lijke editie met veel notenmateriaal wil brengen, en wensen de uitgever daarmee gaarne alle succes toe; waarbij we er niet aan dénken rechtstreeks of zijdelings enige afbreuk aan zijn verkoop te willen doen. Dat uw kunstredacteur ln verschillende opzichten verkeerd is ingelicht blijkt uit nog twee andere mededelingen in zijn artikel. Hij toch verklaart dat Van der Waal's vertaling op het punt staat te ver schijnen, terwijl de uitgever Donker in het Nieuwsblad v. d. Boekhandel van 13 Juli bekend maakt dat, die vertaling pas in September gereedkomt, en verder schrijft uw redacteur dat die grotendeels in het concentratiekamp gemaakt is. Hans van der Waal heeft echter nimmer ln een con centratiekamp gezeten; wel is hij. vrij willig en zonder noodzaak, in de oorlog naar Barneveld gegaan, omdat hij daar veiliger meende te zijn dan op de Pauw hof te Wassenaar, en vervolgfns is hij naar Westerbork geëxpedieerd, 1 uipar mede op aandringen van zijn Arische vrienden en van het Departement van Onderwijs is hij van daar door de Duitsers naar zijn Arische vrouw teruggestuurd. Het in het geding brengen van dat con centratiekamp doet ons ook weer als stemming maken aan. Vertrouwend dat uw lezers na deze uit eenzetting een billijker kijk op het geval Fromentin hebben gekregen. N.V. Leidsche Uitgeversmaatschappij, Rijswijk J van Stijgeren. Dir -4 Nederland—Indonesië Blitar Rott-Hollsndia p 21 P de Galle Celebes 22 v Djakarta te Singapore Groote Beer ai v Amsterdam te Soerabaya j. v Oldenbarnevelt 21 v Djakarta n Amst Kamer), Onnes IB v Probolingo n Semarang Kota Agoeng 22 v Semarang te Djakarta Kota Inten Rott-Jeva p 21 Pinisterre Mataram Java-Rotterdm te Dleddah Reynolds 22 om 22 u. H. v. Holl. verw. Roebiah Java-Amsterdam p 21 Algiers Roepat 21 v soerabaya n Makasaar Rottl Java-Amsterdam p 21 Lissabon Wilem Ruys Wott-Belawan 21 v Suez zuiderkruis 21 v Mensdo n Bandjermasln De Keisduif „De Reisduif" hield een concours met oude duiven uit P, St Maxence, afst. 325 km. Uitslag: J. Koren 1, 2, 52; A. Kullk 3, 39; G. Schouten 4. 10; N. v. Eijk 5; F. Flux 6, 17, 73; N. v. Veen 7; A. Wout 8, 49, 62; T. Hornes 9, 35. 38, 42; W. v. Bergen 11; G. Ouweneel 12. 31, 39, 40. 41, 53; A. Com peer 13. 28; A. Blom 14, 57, 69, 75; A. W. Soet 15, 33; R. Sanders 16; J. Vermeulen 18;.H. v. d. Jagt 19, 47; J. Bron Jr 20. 30; M Dijkman 21. 67; Welzenis Jr 22; H. Bron 23, 66; J. Loendersloot 24, 27, 54. 71; M. de Jong 25; S. v. Vliet 26. 60. 61; Jac. Schouten 29 56, 68; A. Nicuwenhuisen 32, 70; J. B. de Jong 34, 44, 74; J. Bron Sr 36, 64; A. Postmus en Zn 37; A. Slobbe 43, 65; P. Boot 43; C. Blom 46. 48. 31; Wel zenis Sr 50, 55; Ant. Schouten 58; A. Ver burg 63; H. Compeer 72. Los 6 uur. eerste duif 9.22.00, laatste 10.05.21. Ook hield „De Reisduif" met jonge duiven een concours uit Dordrecht, af- itand 22,8 km. Uitslag: J. Valk 1, 4. 7, 70, 16, 93, 104; J. Loendersloot 2. 118, 119, 124; 3. Hammer 3. 12, 17, 38, 52, 54. 77, 111; A. Terlouw 5. 29, 59, 94, 142: A. Wout 6, 54. 84, 116: N v. Eijk 6. 42, 58, 85; G. de Vos 9 10, 13, 149; W. v. Bergen 11, 23, 67. 83, 110; M, v. Leeuwen 14, 32; H. Bron 15. 21, 37; C. Donk 16, 25, 105, 112, 129; J. Hoogendoorn 18, 28. 39, 46, 69, 102; J. Vermeulen 19, 33; P. v. Bergen 20; S. v. Veen 22, 117, 123; A. Blom 24, 35, 40. 73, 78. 136; Ant. Schouten 26, 31. 56. 65, 74, 86, 101, 135; G. Schouten 27; G. Ouweneel 30, 45, 49, 146; L. Oudshoorn 32, 97, 98, 99; J. Bron Jr 34. 43. 57, 62, 100; A. Vermeij 36 44, 50, 61. 71, 79; A. Nieuwenhuisen 41, 53; S. Heij 47. 106; J. v. d. Ende 48, 66, 113, 114, 115, 122; N. v Veen 51, 60, 68. 107. 141, 143; C. Blok 55; F. Flux 63. 96, 109, 130, 131, 132. 133, 134; C. Blom 72, 87; A. W. Soet 75, 139, 148; R. Sanders 80, 81. 103; J. Rietveld 88, 121; J Rapis 89, 140; G. Blanken 90, 91, 144, 150; J Broer 92; H. F. Verblauw 95; N Zwart 108, 127, 147; H. Scholten 120; M. Holthuvzen 125, 126, 128; H Kraan 131, 138; A. Verhagen 145; J. Snaterse 151. Los 9 uur, eerste duif 9.18.44; laatste 9.25.51. Waterpolo Programma volgende week Kon. Ned. Zwembond Dinsdag: Gouwe—De Zijl heren, S.Z.P.C A.Z.C. heren, S Z.P.C. 2—A.Z.C 2 heren. V.Z.C. 2—G.Z.C, 3 heren. Woensdag: G.Z.C—R.Z.C. heren, A.Z.C, 2—Gouwe 2 heren, G.Z.C. 4S.Z.P.C. 2 heren. Donderdag: MaasB.Z.C. heren. Vrijdag: U.Z.S.C.—G.Z.C.-heren. Kring Gouda. Maandag: D.O.N.K.—B.Z.C. 2 heren, D.O.N.K.—G Z.C. 3 dames. Dinsdag: Gouwe 2—O.Z V 2 dames. Woensdag: G.Z.C. 2—S.Z.P.C. dames. Donderdag- B.Z.C. 3—A.Z.C. 3 heren. Zaterdag: O.Z.V.r-Gouwe. adspiranten, O.Z.V. 2—Gouwe 2 dames. GELIJK GESPEELD. Voor de polocompetitie werd gisteravond Voor de polocompetitie werd gisteravor gespeeld U.ZJj.C. 2—G.Z.C. 2 heren 6—5. Haastrecht Burgerlijke Stand. Geboren: Antje, dr van H. van der Vlist en M. Groen. Zomeruitvoering „Nieuw Leven" Het 1* een goede gewoonte van het dameskoor „Nieuw Leven" ook midden- zomer een concert te geven. He* toont daarmede, dat zang niet uitsluitend ln de winter beoefend hoeft te worden en daar mede doet het een goede daad. Zoals gebruikelijk werd deze aomeruit- vdering gegeven in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, dat zich zo uit stekend daarvoor leent. De dirigent-organist, de heer N. D. Sloóff, had voor een keurig programma gezorgd en zich de medewerking weten te verzekeren van de heer J. van Ommen (trombone) en Z. A. de Jong uit Utrecht, die enkele zangnummers met het orgel begeleidde. Als organist kennen we de heer Slooff zo zoetje aan wel; het orgel en hij behoren bij elkaar en vanzelfspre kend werden de orgelsoli, een prelude in a moll en twéé geestelijke liederen, van Jan Zwart, op sublieme wijze weerge geven. De heer Van Ommen is een uitstekend trombonist, vooral in het middenregister klonk zijn instrument sonoor. Het inge laste nummer: Largo van Handel had men beter kunnen weglaten Dit stuk is nu eenmaal niet voor trombone geschreven en late men liever aan een cello over. Daarbij was de stemming speciaal in dit nummer er wel een heel beetje naast. In de'„Holy city" ging het weer veel beter en kon de solist zijn gaven als trom bonist ten volle ontplooien. En wat moeten we zeggen van het dameskoor? Het was in alle opzichten keurig en nog eqns keurig. Het waren heus geen gemakkelijke nummertjes, welke uit gevoerd werden, maar alles was af, stem ming zo zuiver als glas, ook in deshoogste registers; de heer De Jong toonde zicneBn geroutineerd begeleider. Als laatste nummer werd uitgevoerd een cantate „Prijs de Heer", gecomponeerd door de dirigent, de heer Slooff op de woorden van Psalm 146 vers 18, met als slotkoraal Gezang 136 vers 1, dat alle aan wezigen staande meezongen. Ook hierin toonde „Nieuw Leven" zich óp zijn best. Al bij al een prachtultvoering. Hoewel de opkomst niet onbevredigend genoemd mag worden, hopen We dat een volgende keer de kerk stampvol zal zijn. De dames en de dirigent verdienen het ten volle. H. Stolwijk Naar Mookerhel. Voor de leden van de reisvereniging „De Reisduif" was het een dag vol afwisseling, toen zij dezer dagen des morgens vroeg per autobus uit deze gemeente vertrókken voor een uit stapje. De reis ging naar Den Bosch, waar, na een bezoek aan de lammeren- markt, de St Jan werd bezichtigd. Van daar werd een bezoek gebracht aan het Oorlogsmuseum te Overloon. Ook Berg en Dal werd bezocht, waarna over de Mookerhei werd gewandeld. Daarna ging de reis via Utrecht huiswaarts. Boskoop Burierltlke stand. Geboren: Theo- dorus Jacobus, z. v. T. A. Steenkamer en M. C. van der Voort; Jan, z. v. C. Hoogen doorn en J. C. Bos; Maria Theodora Mar- garetha, d. v. W. J. M. Verbakei en N. M. Storre; Martina en Jenny, ds. v. M. Pronk en J. van Wijk; Pieternella Hen- drika Maria, d. v. J. G. Luijtjes en J. M. Th. Janssen; Ellen Neeltje, d. v. J. Wind- horst en J. Dool. Ondertrouwd: Christoffel Abraham van der Togt en Justine Louise Rijkschroeff Willem Richard Zeehandelaar en Janna Wilhelmina Merbis; Willem Sevinga en Saartje Hortensius; Aart Hoogendoorn en Cornelia Louisa Kerver. Getrouwd: Hendrikus Geurts en Mar- garetha van Ooij; Catharinus Pieter Nolen en Josina Willemina Dool; Wiebe Hooge- veen en Adrians Tamerus; Hubertus Al- phonsus Janssen en Martina Adriana Bij land; Pieter van Os en Trijntje VerweiJ. Eerste prijs. Op het muziek- en zang concours te 's-Gravenzande behaalde de harmonie „Excelsior" in de ere-afdeling voor het concertnummer een eerste prijs met 334 punten, en in de marswedstrijd eveneens een eerste prijs met 184 punten. BiecmenveilingCoöp. vereniging „De Boskoopse veiling" 21 Juli: Rozen, groot bloemig per bos 20 stuks: Pechthold 80 1.20; Duisburg 701.30; Hadley 1.00—1.30; Queen Mary 5062; Vierlanden 1.001.60; Butterfly 30—62; Better-Times 1.20—1.40; Edith Helen 90—1.20; Rosalandia 50—70; Edith Helen 90—1.20; Rosalandia 50—70. Gemengde rozen 28—32; Babyrozen p. bos 10 stuks: Juweeltjes 58—80; Wolfsglorie 54—90; Gloria Mundi 60—85; Sweetheart 45—66; Else Poulaen 25; Orange Triumph 23—38; Ellen Poulsen 23-r40, Prinses Juliana 16—30; Rosa Mundi 21—43; Ingar Olsson 2444; Polyantharozen 50—90. Gemengde babyrozen 17—25. Diversen per bos 10 stuks: Clematis Durandië 95—1.10; idem Mevrouw ie Coul- tre 2.70; Gladiolen in soorten 1670; idem gemengd 36; Rode^Lelies 2.20; Leeuwen bekjes 8; GemengdlÉFlokx 1319; Aselepia 15—25; Liatrix 16—26; Scabiosa 6; Llgust- rum, goudbont 18—21; Anjers 10—23; Gips 31—35; Blauwe distels 68; Fldkx, wit 18— 20; Achillea 13—20; Lijsterbessen 75—80; Lathyrus 8—10; Asters 23—33; Laurusblad 10; Dompelaars 27; Magrleten 31. Haarstrecht met een ander van de week Bergambacht Hulpprediker. Onie oud-plaatsgenoot ds H. E. Woldt, emeritus-predikant der Ned. Herv Gemeente alhier, thans wo nende te Zeist, ontving een benoeming tot bijzonder hylpprediker te Heesbeen Hij heeft deze benoeming aangenomen. Moerkapelle Verbetering schoolplein. Als gevolg van de verbetering van de Dorpsstraat en de Raadhuisstraat dient de afscheiding tussen deze straten en het schoolplein der |hrschool en het woonhuis van de 'heet Meijer te worden aangepast aan de sterk veranderde situatie. Het is de bedoeling, dat tussen de wo- nlnrffen van de Tieren Cammeraat en Meijer een muurtje wordt gebouwd als bij de openbare school en een dergelijk muurtje eveneens van de voorkant van de woning van de heer Meijer tot aan de achterzijde. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Raadsvergadering. De burgemeester heeft de raad ln openbare zitting bijeen geroepen tegen Dinsdagavond 7 uur. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Arie Hoogendoorn, 30 j., te Waddinxveen, en Jenneke Houweling, 28 j., te Moerkapelle. Bodegraven Collecte. De collecte ten bate van de vereniging „Het Hooge land" bracht hier 110.12 op. Geslaagden. Van de R.K. Mulo be haalden het diploma A: Annie v. Galen, Hilde v. d. Ende, Bep v. Es, Nel v. Blok land, Plonie Beotoelzen, Willy Blonk, Ineke v. d. Hondel, Agnes Koomen, Trees Horak, Annie Knijnenburg, Anny Knijff, Ria de Jong, Corrie Heideman. Nelly v. Niekerft? Eugenie Pompe, Zs Ludovice, Annie 'Voorn, Henk en Riet v. Schaik, Tony Eggenhuis, Gerard Wolffenhüttel. Voor het diploma Ned. handelscorrespon dentie slaagden de dames S. Bruijnen en N. Beek en de heer E. J. Hogervorst. Het diploma nuttige handwerken verwierf mej. A, Breekveldt. Voor het diploma schoolzwemmen werden 61 A-. 46 B- en 16 C-diploma's uitgereikt, terwijl voor A 5 werden afgewezen, voor B 7 en C 8 kandidaten. Ouderavond. Onder voorzitterschap van de heer Bosschart werd in Hotel Van Haaften een gezellige ouderavond gehou den! Het'hoofd der school, de heer J. P Vis, reikte aan 16 'ongelui, die de school verlieten, getuigschriften uit en gaf hen de beste wensen mee voor hun verdere leven. Spr. sprak met vreugde over de flinke groei der school. Als bestuursleden der oudercommissie werden de heren B. v. Elk en J. Voordouw herkozen. Deze avond werd verder afgewisseld met aar dige toneelstukjes en zang door enige zangklassen. Ouderkerk a d. IJssel Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, d. v. J. de Jong en J Graveland; Arend, z. v. J. Speksnijder en Joh. Zoer. Gehuwd: L. P. Lagerwaard, 23 j., te Krimpen a.d. IJssel en A. de Winter, 22 j.; A. Duijm, 25 j. en W. J, de Mik, 24 j. Overleden: M. N. Graveland, 42 j. Loop der bevolking. Ingekomen in A 39 Cornelis Rink van Krimpen ad. IJssel. Vertrokken van B 145 naar Gou derak C. v. d. Broek; van A 11 naar Sliedrecht P. B. Baan; van C 18 naar het C.B.R. W. Tukker; van A 19 naar Gouda A. van Nordennen; van A 19 naar Gouda j. C. van Prooijen; van A 158 naar Dor drecht D. Pols; van C 13 haar Haarlem mermeer T. Rook; van Kw. 92 naar Krim pen a.d. IJssel KI. Slappendel. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds J. Slok, Dordrecht, 6.30 uur ds J. J. Timmer, Nieuwerkerk a.d. IJssel; Wijk- gebouw Lageweg 9.30 en 6.30 uur de heer A de Redelijkheid. Geref. Kéék 9.30 en 6.15 uur ds C. A. Vreugdenhil. Bouwval gaat verdwijnen. De bouw val van de heer Schinkel, gelegen in de Dorpsstraat, is in andere handen over gegaan. Het Is de bedoeling dat reeds zeer binnfenkort tot sloping er van zal worden overgegaan, hetgeen, zowel voor het aanzicht van de Dorpsstraat, als voor de veiligheid van het verkeer een hele verbetering aal zijn. Zevenhuizen Pyramide. De pyramid* op het ruiterfeest te dezer plaatse werd niet geopend door leden van de „Eendracht- ruiters". maar door leden van de „Gouwe- ruiters" uit Waddinxveen. Van brandstichting vrijgesproken. De rechtbank te Rotterdam heeft de 40-jarige jacht- en scheepsbouwer Q J. L. te Overschie. die heeft terecht gestaan ver dacht van brandstichting in zijn scheeps- bopwloods bij het botenhuis „De blauwe wimpel" alhier, vrijgesproken. Het O M. had tien maanden gevangenisstraf geëist. Vlist Burgerlijke Stand. Geboren: Geer- truida, d. v. J. C. Kruiswijk en L. A. van Doorn. Op de door Acheson gehouden pers conferentie bracht een journalist In her innering, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse ssken in een commen taar op de te Stockholm gelanceerde communistische „vredesoproep" had ver klaard, dat de ware oorlogsmisdadigers degenen zUn, die hun goedkeuring hechten aan aanvalsdaden als de invasie van Zuid- Korea door de strijdkrachten der Noorde lijken. HU vroeg, in aansluiting hierop, of de minister van mening was dat «U, die de aanvaller in de Koreaanse oorlog hel pen, zichzelf aan een dergelijke aanvals- daad schuldig maken. Acheson antwoordde hierop bevestigend. HU verklaarde dat, volgens de wet, mede plichtigheid zowel voor als na het ge pleegde strafbare feit kan bestaan. „De aanval der NoordelUken op Zuid-Korea was zorgvuldig opgezet en werd verrader- IUk uitgevoerd. Het doel was Zuid-Korea in seer korte tijd onder de voet te lopen", aldus ACheson. HU voegde hieraan toe dat hem geen nieuwe ontwikkelingen bekend waren, die uitzicht boden op een vreed zame regeling van het Koreaanse conflict. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken verklaarde verder, dat integratie van West-Duitsland met West- Europa „een dringende aangelegenheid" is. Hij zei dat de Britse, Franse en Ame- Hekendorp Bedankt. Ds J T Doornenbal te Oene heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Waarder, in de vacature wegens emeritaat van ds E. V. J. Japchen. Oudewater Schoolreisje met blauwe ogen Donderdagmorgen gingen de schoolkin deren van de openbare school welgemoed met drie toerincars hun jaarlijks school reisje maken. Ditmaal om een kijkje te nemen in Noord-Brabant. Den Bosch en Tilburg en de omgeving werden bezocht, terwijl tevens een bezoek werd gebracht aan Rotterdam, waar o a. de Maastunnel werd bekeken. Op de thuisreis was men een beetje onfortuinlijk. Te Rotterdam reed de tweede tourincar de eerste aan, waardoor beide wagens werden bescha digd en alvorens de reis te kunnen voort zetten in reparatie moesten worden ge nomen. De kinderen echter vielen door de botsing zodanig door elkander, dat er nog al blauwe plekken en schrammen mits gaders blauwe ogen en los geslagen tan den voorkwamen. Schoorsteen door bliksem getroffen Vrijdagmiddag is tijdens het nogal hevige j onweer de schoorsteen van het woonhuis van de heer B. de Bruin in de Wijngaard- i straat door de bliksem getroffen en naar beneden gevallen. De bewoner, die een hevig lawaai hoorde, dacht dat de bliksem in de nabijstaande toren van de R.K. kerk was geslagen en rende naar buiten Buiten kwam hij tot de ontdekking dat. het zijn eigen huis betrof. Een begin van brand kon worden onderdrukt. Uitzending kerkdienst De dienst, die Zondag om 10 uur in de Geref. Kerk al hier wordt gehouden en waarin de plaatselijke predikant ds J. L. Wielenga hoopt voor te gaan, zal over Hilversum II worden uitgezonden. Schoonhoven Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk: 10 en 6 uur ds v. d. Heuval (H. Avondmaal). Rem. Geref. Gemeente: 6 uur ds B. P. den Broeder. Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds De Ruiter. Herv. Minderheidsgroep (in Rem. Kerk): 10.40 uur ds v. Swigchem te Rotterdam. BurgerlUke Stand Geboren: Adriaan, zn van J B. de Wolf en M. de Groot; Martinus Johannes, zn van K. M. Murck en M. A. W. Regnerij; Wilhelmus Antonius Maria en Albertus Pieter Karei, zoons van A. J. Jamin en I. Farkas. Overleden: J. van Meerkerk 73 jr, echt genoot van C. Bot; A. C. Beekhuiszen, 52 jr, echtgenote van C. Tamse. Waddinxveen Raadsvergadering. De raad der ge meente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen Dinsdagavond 8 uur. Cursus beeldhouwen op avondschool. Het bestuur van de vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs al hier heeft verzocht om afgifte van een verklaring houdende de noodzakelijkheid van de uitbreiding van de bijzondere avondvaktekenschool met een cursus beeldhouwen. Aan deze cursus zSl les worden gegeven in boetseren, model tekenen. ornamentiek en stijlleer. B. en W. hebben de diverse organisaties van werkgevers en werknemers gehoord en zijn evenals deze organisatie van oordeel dat de noodzaak aanwezig is. Zij stellen de raad voor de gevraagde verklaring af te geven. Verbetering van straatverlichting In Dorpstraat. B en W. stellen de Raad voor over te gaan tot verbetering van de straatverlichting in de Dorpstraat. Er ligt in die straat een kabel, welke niet ge bruikt wordt en die het eigendom is van de Leidse stedelijke fabrieken D€2e kabel zou kunnen worden overgenomen. B en W. stellen voor tot deze verbetering over te gaan. Een verlichting boven het mid den van de straat bleek technisch niet mogelijk. Niettemin zal electrificgtie een aanmerkelijke verbetering betekenen. Ook ten aanzien van de verlichting hoek Oranjelaan—Kerkweg stellen B. er) W. voor over te gaan tot aanschaffing van een lichtmast Deze zou dan voor proef geplaatst kunnen 'worden voor het pand van notaris V d. Most. Mocht hij daar niet goed geplaatst blijken, dan kan altijd verplaatsing gemakkelijk geschieden Aansluiting op stroomnet. Een be woner van een perceel aan 't Weegje heeft aan net gemeentebestuur van Moor drecht gevraagd zijn pand aan te sluiten op het electriciteitsnet Dit is wel moge lijk, aangezien Moordrecht daar ter plaatse electrificatie uitvoert. De kosten ervan zijn evenwel zeer hoog Derhalve verzoekt Moordrecht een tegemoetkoming aan Waddinxveen ad ƒ100- hetgeen B en W billijk achten. Zij stellen de raad voor medewerking tot aansluiting te ver lenen door beschikbaarstelling'van de ge vraagde bijdrage. M Financiering woningbdVw Ter finan ciering van de woningbouw In deze ge meente zijn diverse vaste leningen gesloten. Met hel oog op een ongedekt gedeelte van een crediet ad 427 000.— stellen B. en W. de raad voor een bijzon dere rekening-courant overeenkomst te sluiten met de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Geslaagd Mej G. H. Lagrouw slaagde voor het exemen coupeuse. Beroepen. Als predikant bij de Chr Afgescheiden (Oud Geref.) Gemeente al hier in de vacature van wUlen ds N. v. d, Kraats, is beroepen ds B. Toes te Kin derdijk. BurgerlUke Stand. Geboren: Hendrik,- z. v. F. Olie en E. Buitelaar; Dirk Jan, z. v. C. Groenendijk en J. Buurman; Rijk, z. v. C. G. Hofman, en H. Zappeij. Gehuwd: S. de Kooter en M. van Es. rikaanse hoge commissarissen in West- Duitsland thans gezamenlijk" het vraag stuk van een integratie van West-Duits land met West-Europa bestuderen Hij was van mening dat voorstellen in de trant van het plan-Schuman er sterk toe zouden bijdragen deze integratie te ver wezenlijken In antwoord op een vraag deelde Achegon mede. dat het vraagstuk van het instellen van een federale politie macht voor West-Duitsland thans wordt bestudeerd De minister van Economische Zaken van de Unie van Zuid-Afrika, de heer Erik Louw, die voor besprekingen met xUi Nederlandse ambtgenoot in ons land ver toeft, gaf enkele uiteenzettingen over de handclsverhoudingen tussen Nederland en Zuid-Afrika die. naar hU zei. voor Neder land altUd zeer gunstig is geweest. Vele tUdelUke beperkingen zijn thans weer op geheven. Zo zal Nederland thans bijvoor beeld op dezelfde wU«e jenever kunnen invoeren als Groot Brittannië whiskey. Hij achtte het zeer wenselijk, dat Nederland dochterondernemingen in zijn land zou stichten. De Engelsen begonnen daarmee in 1924. Ten aanzien van buiten landse beleggingen merkte hij op, dat deze niet alleen zeer welkom zijn, maar ook, dat er nooit enige belemmering was of zal zijn op de uitvoer van kapitalen dividenden. Minister Louw zei ook het een en ander over de slechte pers. wflke de tegenwoor dige regering gehad heeft. De verandering van de regering wekte een grote mate van verbazing in het buitenland. Naar zijn mening was het niet het feit, dat er een andere partij aan het bewind kwam, dat een schok heeft veroorzaakt, wel het feit, dat generaal Smuts de leider was van de partij, die moest aftreden Generaal Smuts ./0eeft terecht een zeer grote internationale reputatie. Hij vergeleek dit met Engeland Het feit, dat Winston Churchill niet meer aan de regering kwam, veroorzaakte een zelfde schok; niet het feit, dat Labour de regering in handen nam Hij zei, dat de overgrote meerderheid van de berichten uit het buitenland komen van journalisten van de pers der oppositie, meest van de Engelse pers Zo wordt men van één zijde belicht De oppositie gaat in de grote grondbeginselen met de regerings partij samen. Het regeringsbeleid is erop gericht, de blanke beschaving ln Zuid- Afrika in stand te houden. „Als er toe gegeven zou worden aan de politieke eisen van de kleurlingen, dan zou er in de toekomst geen bestaan meer zijn voor onze kinderen" De politieke macht is in han den van het blanke ras Als er politieke gelijkstelling zou zijn dan zou in de toe komst de macht aan de kleurlingen ge geven worden Dat zou volgens de heer Louw het einde van het blanke ras in Zuid-Afrika betekenen. Gisteravond heeft de voorzitter van de KVP, de heer W J Andriessen, de kader- dagen geopend, die in het Bisschoppelijk College te Weert worden gehouden, in het streven naar een doorbraak in het partijwezen verklaarde hij slechts een no- ging te zien. de stijgende invloed der Ka tholieken tegen te houden en deze invloed zelfs te verminderen. In verband met het groeien van een West-Europese Unie en het streven n8ar een wereld-federatie ontstaan voor de partij nieuwe taken, waarvoor nieuwe mensen onontbeerlijk zijn Verschillende wereldbeschouwingen aldus de heer An driessen, staan voor de poorten v&n het nieuwe Europa te dringen ..en wij moeten zorgen, dat wil de ons toekomende invloed verkrijgen en behouden Hij betoogde voorts, dal de partij een werkelijke ear*it blijver, «n veen verzameling van individuen mag worden, die een bepaald individualisme kunnen botvieren ook óiet. wanneer men dat in groepsverband zou pogen te doen Leden die vinden, dat er te veel van boven at wordt gedecreteerd, dat verschillende me ningen niet voldoende tot gelding kunnen komen en dat de partij geen volkspartij is, kunnen hierover in een bileenkomst vtfn „Gestrande" gedemobiliseerden willen weg uit Indonesië De hoofdbesturer van de samenwer kende organisaties Bond militairen Uit Indië, Voor onze militairen overzee en Band Nederland-Indonesie, hebben zich tot de minister 'an Oorlog in Nederland gewend me1 iet /erzoek, om de vóór de •-ouvereini'eitsoverdracht in Indonesië gedemobiliseerde militairen, die niet over -geldmiddelen beschikken om naar Nederland terög te keren, doch daartoe wel'de wens te kennen geven, in de ge legenheid te stellen, op Rijkskosten naar Nederland terug te keren of te emi- op berichten, dat verscheidene militairen, die in Indonesië zijn gedemobiliseerd, in uitermate moeilijke levensomstandig heden verkeren, als gevolg van de sedert hun demobilisatie gewijzigde omstandig heden In de staatkundige verhouding tussen Indonesië en Nederland de zeer ingrijpende monetaire maatregelen van de regering van de V.S.I en de steeds stijgende levensstandaard in Indonesië Deze militairen zo wordt in hei adres aangevoerd - die weliswaar voor eigen risico, doch met instemming van de leger leiding cn na contróle op hun arbeids voorwaarden in Indonesië zijn gedemobi liseerd op een tijdstip dat niet t< voor zien was, hoe de situatie in Indonesië zich uiteindelijk zou ontwikkelen, zoude" intussen hun aanspraak op terugzending naar Nederland voor Rijksrekening heb ben verspeeld, omdat zij langer dan een jaar gedemobiliseerd zijn (Hun aanspraak op vrije overtocht naar Nederland op een der troepenschepen hebben deze demobittsanfen inderdaad laten verlopen Bi) de bespreking van de begroting echter heeft de minister van Uniezaken en O G te kennen gegeven, dal overwogen wordt, Nederlanders in Indonesië, die daar geen bestaan meel hebben en peen aanspraak op of geld voor een overtocht naar Nederland bezitten, niettemin tot repatriëring in staat te stel len Het ligt in de rede, dat van een der gelijke regeling voormalige militairen ate in bedoelde omstandigheden verkeren niet zullen worden uitgesloten Redactie). Een stevige klap Met één klap sloeg een stevige boeren knecht in Blauwhuis (Fr) de lampen van de bewoners van de gemeente Wvmhrvt- seradeel uit. Bij graafwerk/nmhe iet) raakte hij n.l met zijn houweel een e|pr" trische kabel, met het gevolg dat het <Wp een halve dag van «troom was verctoken WATERSTANDEN tl JULI Keulen 1.23 on v.; Ruhrort -OSJ onv bith 9 14 -0 06; Nijmegen 6 92 -0 08; Arnhem 7.13 -0.05; Eefde 2 38 -0 0^ Deventer l« —0.03; Borgharen 39.27 O.fty Belfeld K>" fl.U; Grave 4.54 -0.06. Tussen'de gloriejaren van Rembrandt, Frans Hals enerzijds en zo vele onbegrepenen van nu anderzijds, heeft Vincent van Gogh geleefd en gewerkt. In de weinige jaren, dat het aardrijk met hem verrijkt is geweest, heeft deze stille man zijn belangrijk deel aan de glorie der Nederlandse schilderkunst toegevoegd. Zo veelomvattend en zo groot is zijn werk uit die enkele tragische schildersjaren in zijn ellendig leven dat hij ons wel toeschijnt als een komeet temidden van de schilders sterrenhemel, die daar even doorflitste, zeer snel zijn gloed verbreidde om dan te verdwijnen met achterlating van een onuitwisbare indruk. ■yAN GOGH'S SCHILDERKUNST Is slechts te begrijpen wanneer men Zijn levensgeschiedenis kent, nog sterker, wan neer men' iets kan proeven van het lij den, dat hem op zijn korte levensweg van 37 jaren heeft gekweld. Hij was een kun stenaar als alle anderen: in eenzaamheid en zonder liefde heeft hij moeten wer ken, Alleen zijn jeugd was naar uiterlijke omstandigheden vrij gelukkig. Hij werd in 1853 te Zundert in Noord- Brabant geboren, waar zijn vader dominee was Hier ging hij naar school en was hij een kind als alle andere kinderen met een sterk aanhankelijkheidsgevoel en met groot vertrouwen in zijn ouders. Eerst later, toen de beschermende bolster van het ouderlijk huis van hem afviel, werd hij geconfronteerd met een leven, dat te alledaags en onwaarachtig voor hem was. Vincent leefde in een droom, naar waar- achtighaid strevend, naar geluk voor de mensdfrzoekend, want zijn liefde voor de vertrapten was groot misschien al te groot. Hij overschreed de drempel naar het werkelijke leven in een kunsthandel in Den Haag. Hij wist zelf niet waarvoor hij geschikt was en omdat zijn oom een kunstzaak dreef, moest hij dat vak ook maar leren Hier dronk hij de schoon heid van schilderij en ets met volle teu gen, en hij wierp zich met alle kracht op zijn werk. Zijn werkgever was zeer tevre den en zond hem, om zich verder te be kwamen. naar Londen, waar hi) met zijn romantische natuur hartstochtelijk ver liefd werd op een meisje uit zijn kost huis, dat hem bedroog. Zó ontgoocheld was hij door deze teleurstelling, dat hij een zwaarmoedig mens werd. Plotseling kreeg hij een hartgrondige afkeer van de kunsthandel. Hij verwaar loosde zijn werk en werd ontslagen. Veel lezend in de Bijbel trachtte hij zijn even wicht te hervinden, maar de onrust en tegenzin in het gewone leven bleven hem vervolgen. Na een tijdlang in Londen hulponderwijzer te zijn geweest en be diende in een boekhandel te Dordrecht, belandde hij weer in het ouderlijk huis, waar hij de rust uit zijn kinderjaren ech ter niet kon terugvinden. Hij beproefde toen een theologische studie in Amster dam, maar de afzondering in boeken kon hij evenmin verdragen. Van Gogh als evangelist VTINCENT behield met dat al een sterke drang naar daden Hii zocht alleen nog maar de juiste vorm om zich te uiten. Die vorm vond hij in België, in de Bori- nage, waar hij als evangelist ging werken onder de mijnwerkers. Niet in het woord zou zich echter zijn scheppingsdrang kris talliseren, maar in verf en kleuren. Be wogen met het lot Oan de arbeiders, die in zeer slechte levensomstandigheden werkten, wilde hij zelf meelijden en dus verkocht hij al zijn bezittingen, daartoe geïnspireerd door het Evangelie. Zijn onmaatschappelijke instelling deed hem ook hier zijn werkkring verliezen en zo begon hij te tekenen. Hij was toen al bijna dertig jaar. Zijn broer Theo was de enige, die hem begreep. Wat pr ook gebeurde, steeds kwam op het critieke moment die broer, om hem van de on dergang te redden, alhoewel Theo van Gogh zelf maar met moeite kon rond komen. Theo stimuleerde Vincent in zijn nu beginnende kunütenaarsarbeid en een intensieve briefwisseling was het gevolg van de wederzijdse genegenheid Liefst 600 brieven schreef Vincent aan Theo in de moeilijke laatste jaren van zijn leven, die nu aanvingen Hij ging naar Brussel om er Millet te bestuderen en leerde ln Den Haag veel van Anton Mauve. Nog eenmaal trok hij zich het lot aan van een vrouw, die nog als Sorrow voort leeft, naar een zo door Vincent genoemde tekening. Zij was moreel en lichamelijk ëaji het eind van haar krachten De kun stenaar trachtte haar op te heffen en nam haar met de kinderen in zijn huis op, ver tederd door haar ellende en dorstend naar haar liefde, die hij nimmer verwierf. De vrouw dronk ontzettend en bleef drin ken tot grote ontsteltenis van Vincent, die slechts naar verheffing zocht. Zij bracht Vincent opnieuw aan de rand van de afgrond. Theo maakte er gelukkig nog tijdig een einde aan en zo ging Vincent maar weer naar zijn ouderlijk huis, naar Nuenen. waar hij een atelier kreeg in de mangelkamer, verguisd door zijn naaste omgeving en slechts een grote desillusie rijker. „Waardeloos prutswerk" TJIER IN Nuenen beleefde Van Gogh •l"1 een van zijn grootste perioden. Een zaam trok hii daar langs de boeren en Velden en tekende en schilderde er de heste stukken uit zijn Brabantse periode, wij noemen ervan „De aardappeleters", „De hut van de aardappeleters" en de tal rijke boerenfiguren, die beroemd werden, helaas na zijn dood.... Ongekend is zijn werkkracht geweest in die paar jaar. Sta pels tekeningen en schilderstukken lagen or op de zolder. Veel ervan is verloren gegaan, want Vincent van Gogh gaf zijn i onbegrepen werk met gulle hand weg. Lan<? na zijn dood zijn er kistenvol schil derijen naar Breda vervoerd, daar aan onkopersverkocht en op zolders blijven als waardeloos prutswerk Een opkoper kocht op een morgen bU een timmerman enkele kisten met teke ningen en schilderstukken voor een rijks daalder en gooide, thuisgekomen, de „rom mel" maar in de kelder. Er waren echtèr veel riaaktstudles b|f en zUn vrouw wilde die dingen niet in huis hebben. Weken lang heeft de opkoper ermee op de markt Zelfportret van Vincent van Gogh. gestaan, waar de Van Gogh's voor een dubbeltje en een kwartje te koop wa ren maar se werden niet gekocht. Er zijn stukken bU geweest, die nu ƒ10.000 en meer zouden opRrengcn! Maar keren wij terug naar de schilder zelf, die spoedig na zijn vaders dood het land had verlaten om naar Antwerpen en Brussel te gaan en later naar Parijs, waar hij nog een korte periode gelukkig is geweest, omdat hij er zoveel schoons van verwachtte, er kunstbroeders ont moette en omdat Theo daar woonde. Na een korte periode van rust kreeg hij zo'n walging van het artistiek snobisme in het paradijs der kunstenaars, dat hij geheel gebroken naar het Zuiden vluchtte, naar Arles, waar de laaiende zon, het ruisende koren, het overweldigende landschap- schoon hem nieuwe verwachting en be koring schonken. Genialiteit en waanzin T"\AAR HEEFT Van Gogh de vervulling v1-' van zijn leven gezocht, maar helaas niet gevonden. De geweldige spanning, zijn voortdurend verlangen naar wat lief de, zijn Intensief beleven van de omge ving, vertroebelden reeds nu en dan zijn geest. Half radeloos van eenzaamheid pro beerde hij samen te wonen met de schil-' der Gauguin, voor wie hij een grote be wondering koesterde. Maar in hem be leefde Van Gogh zijn laatste teleurstelling in de mensen. Gauguin begreep hem niet, was hooghartig en verachtte Van Gogh's werk. Steeds leefden de kunstbroeders in onmin, die eens zo hoog steeg, dat Van Gogh zijn medebewoner met een scheer mes te lijf wilde gaan. Hij deed dit kennelijk in een vlaag van krankzinnigheid, want de volgende dag vond men hem geheel bebloed in bed. Hij had zichzelf het linkeroor afgesneden, dit in een papiertje gepakt en het als pre sentje afgegeven aan een meisje, dat dicht bij hem in de'buurt woonde. Eerst dacht men dat Van Gogh vermoord was, toen men hem zo vreselijk bloedend vond. Hij bleek geheel aan het eind van ztjn krach ten te zijn en werd dan oök spoedig op eigen verzoek opgenomen in een zenuw inrichting te St Remy. TN DE STILLE omgeving van dit tehuis vond hij zijn kalmte terug. Hij kon er niet op uit trekken en in die tijd schil derde hij naar herinneringen aan doeken van Rembrandt, Delacroix e.a. Opnieuw bracht hij ieder tot verbazing over zijn ongelofelijke werkkracht. Zijn le^n was als een kaars, die hevig brandr, maar slechts korte tijd zijn licht laat schijnen Kort voor zijn dood. het was in Mei 1890, verliet Van Gogh genezen de in richting in St Remy. De laatste maanden vlamde zijn levenskaars nog op in onge kende felheid. Hij ging in Anvers sur Aise wonen, dicht'bij Theo. Zijn produc tie daar was ongelofélijk. Het was alsof hij nog een deel van zijn verloren levens dagen wilde inhalen, maar de kaars was opgebrand. Werkend te midden van een korenveld sloeg Vincent van Gogh op 27 Juli 1890 de hand aan zichzelf met een' revolverschot. Twee dagen bleef hij nog In leven. Ge durende zijn doodsstrijd had hij nog enige aangename ogenblikken met zijn broer Theo. Het is practilch het enig goede ge weest, wat hem in zijn korte heftige le ven werd gegund. Toen hii stierf, 60 jaar geleden, de 27ste Juli 1890. verloor de wereld in hem één van haar beste zonen een vorst in scheppingsdrang, maar tegelijkertijd iemand die bedelde om een beetje geluk en liefde. FIETS EN GENIET De Federatie v. Nederlandse Rijwielpad verenigingen heeft onder de titel Flets en Geniet een propagandaboekje laten ver- schllnen, waarin op smakelijke wijze wordt verteld van de intense genietingen, die de wielrijders op hun tochten kunnen beleven. Het is tevens een geschrift, dat de aandacht vestigt op de 2000 km toeris tisch rijwielpad, die de federatie onder haar hoede heeft. De A.N.W.B. heeft het boekje vorm en inhoud gegeven. Verschil lende rijk met natuurschoon begiftigde étreken worden hier behandeld, mooie tochten worden voorgeslagen en lokkende foto's doen haar werk. Het boekje bevat een groot aantal kaartjes, waarop men alle riwielpaden kan vinden. LENTE EN ZOMER Het is alsof een goede vriend u brieven schrijft met een levendig, boeiend verslag van zijn belevenissen op de biologische speurtochten in verschillende delen van het land, onder allerlei weersomstandig heden en in alle jaargetijden. Zo „onder gaat" men Rinke Tolman in zijn serie Landschappen en Seizoenen, waarvan de deeltjes Lente en Zomer zijn verschenen) Fraaie foto's tussen de tekst brengen Neerlands landschapsschoon in beeld. De boekjes, die nog zullen worden aangevuld met Herfst en Winter, zijn voortreffelijk verzorgd door de "Uitgevers Mij Bom N.V. te Assen. De wet op de materiële oorlogsschaden, beter het conglomeraat van bepalingen gegroeid aan de hand van ervaringen, is voor de niet-ingewijde een labyrinth, waar hij met geen mogelijkheid de weg in kan vinden. De betrokken^, zal in meer dan één geval niet begrijpen, waarom hij nu geen cn zijn buurman wel schadever goeding ontving en dat er menig haardje van verbittering stookt tengevolge van bij deze materie gepleegd vermeend of ver meend gepleegd opzet, is maar al te be kend. Met de thans verschenen volledige wettekst en uiteenzetting door mr J den Duik. onderdirecteur van de Coöp. Ver. „Centraal Beheer" GA. (uitg. bureau Fed. Amsterdam) wordt het publiek dus altyd gebaat. De samensteller heeft getracht de be langrijkste inhoud van de wet weer te geven, zonder dat men de wet zelf behoeft te raadplegen. Wie verder wil. bestudere de in de marge aangegeven wetsartikelen, waarop de tekst betrekking heeft. Een groot aantal adreslijsten van instanties, waarmede men te maken kan hebben, is mede van betekenis. /"\P EEN MOOIE WARME DAG in Men zaten we iaa de schuilhut te genieten van het schitterende schouwspel van een kemphanentournooiDeze kampspelen houden de haantjes jöar in jaar uit op vaste plaatsen in de weide, waardoor het gras ter plaatse geheel door de stoeiende vogels wordt plat getreden. Deze kampspelen worden alleen gehouden in de broedtijd, van begin Mei tot begin Juli en het doel er van is, dat de hennetjes op de kampplaats een echtgenoot komen zoeken en dat daarna een gezin wordt gesticht. WIE nog dicht bij de kindertijd staat, begrijpt, ook zonder opvoedkunde te hebben gestudeerd, dat het van groot be lang is. wanneer kinderen in huis ruimte vinden voor hun spelen Voorbij is echter de tijd. dat de jeugd een eigen speelkamer had of zich kon vermaken op een ruime zolder. De eerstejaar leerlingen van de afdeling Binnenhuiskunst van het Insti tuut voor Kunstnijverheidsonderwijs heb ben voor de Tentoonstelling „Schoonheid ln Huis en Hof", welke op het ogenblik in het Gymnasium te Amersfoort wordt ge houden. een maquette van een huiskamer gemaakt, waarin ze een betrekkelijk grote plek vrijlaten als speelgedeelte voor de kinderen. De woonafdeling van dit vertrek worflt van het speelterrein gescheiden door middel van een rottan-canapé. Pre cies zo één staat er. maar in natuurlijke grootte, in een der gangen van het tentoon stellingsgebouw. nodend tot een ogenblik rust Twee, niet meer heel jonge dames, hadden er, toen wij er langs drentelden, op plaats genomen en de één vertrouwde de ander toe: Eigenlijk toch meer voor een serre.... Ach. lieve, niet meer hele maal jonge dames! Hoe gaarne hadden wij haar on dit tentoonstellingsbezoek verge zeld Natuurlijk zijn ook zij verrukt ge weest van die moderne keukentjes met veel bergruimte en allerlei gemakken in beknopte ruimte bij elkaar. Hel dynamische gezin UN ze hebben ook nog wel kunnen goed- ^keuren, dat het moderne gezin in de keuken eet. wank-ze hebben heel goed be grepen wat op het zwarte bord stond aan getekend, dat de kleine, moderne woning, geen „versmald herenhuis" is (vermoede lijk bedoeld: herenhuis in het klein) zodat er andere eisen aan moesten worden ge steld, maar die tabouretjes rondom de ge dekte tafel. Neen, ze herinnerden zich stellig vader, die breeduit in zijn leuning stoel het ochtendblad aan de ontbijttafel placht te lezen en moeder die pleitte voor e-en rustig begin van de dag. Die krukjes toveren de bezoeker het beeld voor ogen hoe de gezinsleden des ochtends komen binnenstuiven, haastig iets naar binnen werken en dan uitvliegenMoeder schuift de tabouretjes dan onder de tafel en heeft ruimte om zich te bewegen. Maar zou zij om twaalf uur niet even haar moede rug tegen een leuning willen aan- vlijen? Misschien worden koffiemaaltijd en middagmaal gebruikt in dc eethoek van de moderne huiskamer, een eethoek met stoelen, die kleurige houten, rieten of can vas'zittingen hebben. Niet om gezellig lang na te tafelen! Hiertoe zet het gezin zich wellicht in de gemakkelijke stoelen en in de zithoek, stoelen met zittingen en leu ningen van gevlochten touw of dito linnen of canvas of een of ander licht, kleurig weefsel. De interieurs zijn allemaal licht, vrolijk, kleurrijk, maar toch. zou de man. die de gehele dag op een kantoorkruk of aan de lopende band heeft gezeten, wan neer hij zijn krant zit te lezen nooit eens verlangen naar de bioscoop met haar pluche verende zittingen en leuningen, die zich voegen naar zijn moede rug? Pottenbakkers .en wevers DENKT u alstublieft niet, dat er alleen meubels zijn. Men ziet móói. modern kunstaardewerk en men ziet de pottebak- ker aan het werk, er zijn met de hand ge weven tapijten en wandkleden en ook de weefgetouwen zijn in vol bedrijf, eefl hele zaal is gewijd aan wandschilderingen en met de hand bedrukte kleden, met dyna mische voorstellingen van steigerende paarden, rennende herten en ja, ook ezels, die berustend er bij staan. Er is een lokaal gewijd aan speelgoed omdat de jeugd immers via speelgoed gevoel voor schoon heid moet krijgen. In de prachtig met gazons en bloemrijke borders, een stille tjes kabbelend beekje en een murmelend miniatuur watervalletje. In deze tuin is een modelwoninkje met zit- en slaapka mer, toilet met lavet en keukentje, com pleet met ijskast en al. En in de boven zalen vindt men zelfs moderne sieraden en waaiers en Leerdam is ook present. Allerlei scholen zullen hun discipelen naar deze tentoonstelling geleiden, platte landsvrouwen en andere vrouwenvereni gingen zullen tochten naar Amersfoort organifceren. Men zal verrukt zijn van alles wat er op binnenhuisgebied is te zien en menen, dat de architect G. Rietveld uit Utrecht en zijn assistent, Wim Brusse uit Rotterdam, alle eer van hun werk hebben. De dames zullen zeker allerlei aardige denkbeelden opdoen, om in eigenhuis toe te passen. Maar of ze nu allemaal in eens zullen worden bekeerd en afstand zullen willen doen van „kussenstoelen" e.d. is de vraag. Nog eens: de interieurs zijn vrolijk, licht en hygiënisch, maar missen ze niet de sfeer van rust. die ook de moeder-van-nu, juist de moeder-van- nu haar gezinsleden zo graag wil geven, rust in een wereld vol onrust? T}ANK ZIJ HET FEIT, dat we na de gure Aprilmaand, om zo te zeggen ineens van de winter in de zomer zijn terecht gekomen, was het in de polder volop feest I onder de vogels Het gras was inmiddels flink opgeschoten en zag er frisgroen uit De dotters bloeiden reeds, evenals made liefjes en paardebloemen en op het moe rassige land staken honderden orchideeën van het handekenskruid hun purper® neu zen al boven de grond en stonden moeras- kartelblad en wollegras al behoorlijk in knop Het was eenvoudig een ware over daad van joelende vogels en bloeiende planten. De kievitmannen buitelden dat het een aard had, terwijl de wijfjes de vier gespikkelde eieren bebroedden Troe pen grutto's vlogen heen en weer onder het gebruikelijke „grieto-grleto"-geroep Visdiefjes .visten boven de Vliet en een erg verliefd mannetje kwam zijn vangst aanbieden aan zijn uitverkorene, die ergens op een blauw geschilderde paal van Delfland als een nestjong zat te bedelen De zwarte sterns waren daags te voren juist aangekomen en vingen, zoals van oUds, weer vliegjes en mugje* boven de wateren van de polder. Boei "zwaluwen scheerden boven het water en waVen grote concurrenten van de zwarte sterntjes en op de mesthoop bij de boer zat een witte kwikstaart met zijn lange staaft te zwaaien. Op de bruiloft QP HET SMALLE PAADJE, dat naar de boerderij annex electrisch ge maal leidt, zaten een paar kemp haantjes met fraaie wapperende halskra gen en dit bracht ons op het idee onze schuiltent gedurende enige tijd bij een kampplaats aan de overzijde van de Vliet op te stellen en van daar uit het interes sante liefdesspel der vogels te bestuderen en te fotograferen De kemphanen keren doorgaans begin Apr if uit hun winterkwartieren terug en dan is er feitelijk nog geen sprake van de sierlijke kop- en halstooi, die ze nu dra gen Deze bruiloftstool komt eerst in de loop van April of Mei te voorschijn en valt in Juli weer uit. zodat dan de mannetjes, althrfhs wat hun uiterlijk betreft, niet meer van de wijfjes zijn te onderscheiden Alleen zijn de wijfjes iets kleiner Daags nadat we de tent hadden opge steld. en wel op drie meter afstand van sn. dat geen ti leur zijoAMen donk^Wfuine, Kemphanen op de kampplaats. de kampplaats, verscheen het eerste kemphaantje op het tournooiveld. Het was een bruinachtig exemplaar, wiens kop- tooi en halskraag vrijwel van gelijke kleur waren als de rest van het lichaam De verscheidenheid van kleuren der kra gen is zo groot, dat men gerust kan zeg- dat tjeen twee vogels van gelijke vindt vogels met licht-, gele. witte, zwarte, bijna gouden eh zilveren kragen en bovendien nog met gespikkelde en geruite kragen en die weer in diverse nuanceringen Onze bruine vriend was, wanneer de vogels om onverklaarbare reden opeens wegvlogen en dat gebeurde nogal eens steeds weer het eerst op de kampplaats terug; hij was dus letterlijk hkantje de voorste. Duidelijk was te zien, dat'zijn kop rood achtig was cn bezet met een groot aantal wratachtige stippen Dit laatste was ook bij de andere vogel? te zien. doch tang met-zo duidelijk als bij dit eerste exem plaar De bruine vogel was in het geheel niet schuw en hij maalde er weinig om if en toe de sluiter van de camera klikte, hetgeen bij de andere vogels wel eens reacties verwekte. Concurrentie niet geduld VODRA ER EEN OF MEER soortgenoten op de kampplaats verschenen stelde hij zich ln postuur en ging z'n rivalen onvervaard te lijf Althans, zo leek hel Met doorgezakte poten, uitgezette kragen en hangende vlerken renden de vogels op elkaar in enraakten elkaar nooit of staken hoogstens even de snavelpunt in de vleugel van een tegenstander Bloed vloeit er bij deze schermutselingen nooit en zelfs ieder geluid ontbreekt daarbij, als men het ritselen der veren tenminste buiten beschouwing laat. Als er twee of meer vogels in actie zijn, komen van alle kanten de haantjes aan zwermen en mengen zich ogenblikkelijk in de strijd. De enkele eerst aangekomene keren zich tegen de vogels, die later op de kampplaats landden en op het laatst is het een warwinkel van stoeiende en bui gende en rennende kemphaantjes. Opeens stuift de hele bende weg. alsof ze van iets geschrokken zijn. de kamp- plaats is plotseling verlaten Van verve- I ling is voor de waarnemer ovenwei geen i sprake I.inks en rechts joelen kieviten en grutto's. Een wijfjesgrutto zit zelfs op vijftien meter afstand haar vier «leren te bebroeden, terwijl haar gemaal aan de j rand van de tochtsloot een bad neemt Terwijl de waarnemer nog naar de ba dende grutto kijkt, weerklinkt dichtbij ge ritsel van vleugels en haantje nummer een zit al weer op de kampplaats Binnen enkele minuten zijn er nog enkele vogels geland: één met een spierwitte één met een isabelkleurige en één met donkej kaar staan zelneens broederlijk de veren te kuisen. TS HET EIND VAN DE SLANKE LIJN 1 ln zicht? Wanneer de tekenen niet be driegen: ja. Men zegt Immers, dat redding nabij is, wanneer de nood het hoogst ge stegen is en in Frankrijk, ondanks Engelse, Amerikaanse en andere modecentra, toch altijd nog de bakermat van d3 mode, is de nood zeer groot. Want de slanke lijn ont ketent er ware familiedrama's. Dat begint al aan het ontbijt, wanneer achtjarige Odette weigert haar „bol de café au lalt" met brood te gebruikeu, zelfs niet te vinden is voor een brood met boter en jam, „Zoiets komt in Nederland ook voor", zult u zeggen en er bij denken, dat men zo'n kind, dat niet wil eten, stil moet laten betijen. Geen kind drijft het zo ver. dat het van honger omkomt, zeggen moderne paedagogen en hoe minder notitie men neemt van zulke kuren, hoe sneller het tflnd gewoon en geregeld eet. Ja, ja, de paedagogen hebben gelijk, maar met Odette is het een ander geval. Want „Maman" gebrülkt immers 'ook geen melk, snikt het k^ Maman denkt ook aan haar „ligne", aan haar lijn en gisteren zijn alle kinderen van de klas gewogen en toen bleek Odette een/;ki jaar ilo zwaarder dan Ninette, ook acht zelfs Jeannette won het nog een halve kilo van haar in licht gewicht en Jean nette is wel een hoofd groter Dit is het begin van het gezinsdrama, dat zich ongetwijfeld ook afspeelt in de huizen van Ninette en Jeannette. Want achtjarige Francaisetjes en zeker acht jarige Pari8iennes zijn echte vrouwtjes in de dop. En dus bezién ze critisqh elkaari! „lijn" en op school is het een ware wed strijd wie het langst is en toch het minst weegt. Ze doen, -wat hele generaties vrouwen voor haar hebben gedaan: ze lijden ten bate van haar uiterlijk. Is er g^en periode geweest, waarin vele vrouwen „vliegende tering" kregen, omdat ze 's winters zwaar gedecolleteerd rondwaarden ln een tijd, toen men nog niet van centrale verwar ming droomde. Later martelden ze het lichaam in nauwe corsetten zodat allerlei organen van hun natuurlijke plaats wer den gedrongen met alle noodlottige In volgen de&rvan. Afschrikwekkende plaat jes werden in die- tijd. welke nauwelijks vijftig Jaar achter ons ligt, gepubliceerd, maar het waren slechts de „vrije vrouwen van de reformbeweging" die er met hobbezakken tegen de gevaarlijke mode in gingen, een bestrijdingsmiddel, ^t niet bepaald een aanbeveling was. Hoe verlicht we zijn. de vrouw is niets wijzer geworden Zij hongert zich uit om maar slank te zijn met als voornaamste gevolg ziekte enechtscheidingen. Want in Parijs beginnen advocaten hun stem te verheffen. De slanke lijn wijzen ze aan als voornaamste huwelijksbreker. In de eerste plaats, zeggen ze. houdt een man eigenlijk niet van die overslanke wezentjes Natuurlijk vindt hij het pret tig, wanneer hij uitgaat, een elegante, slanke vrouw aan zijn zijde te hebben, maar ook alleen omdat „slank" mode is. Maar als levenskameraad heeft hij veel liever een vrouw, die een beetje „ronde- lette" is. Heus, zegt een advocaat, ik kan er over oordelen, want ik krijg niet alleen klachten te horen van vrouwen, die willen scheiden maar ook van mantien die hulp bij mij zoeken. In het diepst van hun hart hebben ze allemaal bezwaar tegen die benige slankheid. En allemaal klagen ze er over, dat hun vrouwen prikkelbaar zijn, wat niet te verwonderen is. want een vrouw, die bij voortduring ondervoed is kan onmogelijk haar goed humeur be waren. De slanke lijn is de voornaam ste oorzaak van de echtscheidingsgolf, die ook door Frankrijk gaat. Laten vrouwen zich weer behoorlijk voeden en de wojken zullen verdwijnen aan de echtelijke hemel. Aldus een Frans advocaat en hij staat niet alleen. Zal mén het geluid opvangen op de. Place Vendóme, het centrum van het Parijse Modebedrijf. Per slot zijn de meeste mode-ontwerpers toch ook man nen! Of zullen ze blijven speculeren op de geest van tegenspraak die in elke vrouw hulst? Weinig vrouwen, die in deze zomer dagen geen treinreis maken. Natuurlijk hangen ze haar mantel aan de daarvoor bestemde haak, zo is de mantel geborgen Plotseling komen er nu twee hennetjes en bovendien kunnen de reizigsters lek-'-t^j^je kampplaats aan. gevolgd door een ker leunen, zonder de coupé-wand of des- zelfs bekleding te beroeren. Maar tien tegen een of na verloop van enige tijd laat het naaisel van het lusje los, omdat men te sterk tegen de jas heeft geleund of er op is gaan zitten. Dit zou niet zijn gebeurd als in plaats van een zijden lusje elastiek was gebruikt om het ophangertje te maken. Elastiek geeft mee. Het ver dient aanbeveling bij voorbeeld ook keu kenhanddoeken van een elastieken lusje te voorzien: heel vaak droogt men de handen haastig af, zonder de doek van de haak te nemen en dan Icmpt men altijd kans het linnen lusje af teUrekken. ikerbruine kraag Weer vliegen ze el- r veren en een ogenblik latei^ in ztr ^neens broederlijk naast elkaar stuk of vijf haantjes, welke laatste on middellijk worden aangevallen door het reeds genoemde drietal Nu begint het tournooi eerst goed omdat de wijfjes op de kampplaats aanwezig zijn en om het bezit van deze gaan ten slotte deze tour- nooien. De wijfjes zelf bemoeien zich hele maal niet met de strijdenden, zij staan maar wat in de veren te plukken of doen net of ze daar op die kaalgetreden kamp plaats nog iets eetbaars oppikken Het slot van het feest is# overigens steeds dat het wijfje een mannetje uit zoek^ met wie ze voor de komende zomer een echtverbintenis aangaat. Geen plezieriger dracht ii% ons winderige landje dan een baret. Hier twee exem plaren, die als straks de najaarsstormen komen, onze hoofden zullen sieren, want ze zijn nog flatteus óókl Het gaat jaren mee Mantelpakken zijn op het ogenblik I» zonder in de mode, en dientengevolge Sm: blouses. Eigenlijk zijn deze nog meer ge wild dan dë mantelpakken, want er wor den heel veel afzonderlijke rokjes welke niets met een mantelpak uitstaande heb ben. gedragen. Aardig is altijd een blouse met borduurselversiering. Het model, dat wij hierbij afdrukken, kunnen wij al haast als klassiek beschouwen. Aanvankelijk deed het schuchter zijn intrede als .Hon gaarse blouse" maar telken jare duikt het weer op. De garnering van de hier bedoel de blouse geschiedt in kruissteekpatroon, volgens de schets, welke rechts is aange geven. Voor de blouse kan men voüe, batist of waszij kiezen. Voor- en rijgzijde bestaan uit een stuk stof dat 54 cm breed en 51 cm lang is. De raglanrrïouwen vindt men op het ver kleinde knipoverzicht in cm aangegeven. Naden aanknippen Aan mouwen en hals wordt voor het strookje 5 cm bijgexekend. Men begint met stramien op te Hjgen, waarvan 3 ruitjes 1 cm breed zijn. terwijl de kruissteekmotieve gewerkt worden met zijde waarvan, de dikte met het materiaal in overeenstemming is. Nadat de garnering gereed is worden mouw- en rug- ei» voorgedeelten met Engelse naden verbonden daarna wor<*n de aangeknipte strookjes omgevouwen en op cm van de rafel af op de stof ge regen. Afwerken met een bles, waardoor band of lint geregen wordt. Twee nesselgaten dienen om het band door te halen en de einden te strikken. Een 21-jarige schone in Detroit stort elke week twintig dollars in de staatskas, de kosten om haar gewezen verloofde in gijzeling te houden Ze beweert, ,dat hij haar geld schuldig is en. zij heeft er dit bedrag voor over om hem achter slot en grendel te laten blijven. in Foyles Art Gallery te Londen is het resultaat te zien van een internationale schilderwedstrild De jongste van alle 6000 inzenders was... dq vierjarige Roberta Ann Washington uit de Londensp voor stad HamDriead. Zij kreeg eep extra-prljg, een teddybeer.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3