alleen de kamprechters zagen dat geertje WIELEMA WON VAN IRMA SCHUHMACHER „Onder geen beding mag een mens water drinken" Aan de Theems verrijst een feeststad zonder weerga Veranderd gezicht van Drente WALT DISNEY OP ZIJPADEN r Kübler kan de buit bijna niet meer ontgaan De Nederlanders favoriet in Zandvoort In de kelders ligt een millioen flessen wijn Bourgogne leeft van de bourgogne „De Engel van Java" „Festival of Britain" in voorbereiding Woeste ruimte omgewerkt tot akkers, weiden, ordelijke bosschages en naluurreservaatjes De kunst in het middelpunt Djongos nog steeds een geliefd beroep Het gaat van vader op zoon over 't Werk van duizenden Laatste der Stuarts In de Kromme Rijn werd een verbitterde zwemvete uitgevochten WORDT JORIS TJEBBES DE OPVOLGER VAN KEES HOVING]\aar \^enen JOSKE WON VOOR DE DERDE KEER Neumeier naar Milaan Courses op Duindigt /IS: De tour op haar laatste benen DE KORVER WINT ACHTER DE MOTOR De ronde van Monster Succes voor Parlevliet en Nederland Liftend naar Parijs RECORDS WERDEN AFGEMAAKT HARRY BOS LOKT MET HOGE BEURS De Roode uitdager van Harry Bos Profs mogen weer naar Duitsland [TWEEDE BLAD - PAGI. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1880, Beaune, hoofdstad van Wijnland (Van onze Parijse correspondent) N. het rs geen land voor geheel-onthouders en colporteurs van de Blauwe Vaan. tvaar uw op drift geraakte Parijse correspondent is neergestreken Het ™aar.wVd"' regel, zitten te schrijven, ligt aan één fan de intieme pleintjes non het Bourgondische stad je Beaune. Alles i, er knus en klein, als in een poppentheater. Naast ons aan een tafeltje met een middellijn van nog geen veertig centimeter, zit iemand, die getuige zijn pet loat met de eleetrici- teitsuierfcen van deze stad nan doen moet hebben. Maar die oerplicfttinoen weerhouden hetn gelukkig niet in een zeer omstandig verhaal de hele geschie denis van zijn stad voor ons uit de doeken te doen. Hij beschikt oner ie kennis die alleen use een zeer mtensiene liefde kan zijn ontsproten en het is duidelijk' drtnk.r^'-na^,,etw"/00<i:<IanS»l;1<>P<m t/elaat van de forse wijn- k?ntippen! maar d' vcrt' aan Beaun Wa zijn. vertelt hij. hier met 12.000 men den. die als in iedere provincieplaats natuurlijk geen geheimen voor elkander nebben of juister: elkanders geheimen «11e denken te doorgronden. Ons brood verdienen we in de wijnkelders, of op de wijngaarden rond de stad. Het is een schainele boterham want het maximale weekloon een vijf en twintig gulden i« nog ver onder het door de regering fegarandee de minimum gelegen. Waarom trekken jullie niet weg?, vra ten we. Och. mon cher monsieur, wat wilt u? Sedert generaties leven we tussen de drui ven. Wat zouden wij nu aan een draai bank of aan een bureau moeten beginnen? Gaan de zaken dan slecht? moeten we dan weer weten. Helemaal niet. zegt de electra-man. en sedert het vertrek van de Duitsers heeft Bourgogne zelfs een nieuwe periode van ongekende bloei gehad. Op '45 na waren het alle beste wijnjaren, maar de druiven plukkers bemerken van die voorspoed he ilaas weinig. Evenmin trouwens als de consumenten. zuchten we want goed of •lecht jaar. de wijnprijs daalt nooit De administratieve hoofdstad van La Bourgogne, een der rijkste provincie» van Frankrijk, is Dijon maar de hoofdstad Le Bourgogne (dat ie de wijn) heet Beaune. Want van heel de Cóte d'Or. de land streek langs de Zwitserse grens, bezit Beaune de uitgestrekte wijngaarden. De wijn. die hier tamelijk koppig is. heeft men in Beaune verheven tot het symbool van het leven, een leven, waarvan de oude dichter Vi'lon en de schril ver Ra belais nog steeds de inspire: ende voor beelden zijn. De Beaunezen zijn een volk van perfec te levensgenieters en het zou ons niet ver wonde-en wanneer de Vlamingen een goed deel van hun opgewekte levenskunst* aan deze Bourguignons zouden danken In de tijd der Bourgondische vorsten heeft er namelijk een intiem en vitaal geestelijk verkeer tus«en Zuid-Nederland en dit deel van. Frankrijk bestaan waarvan vele te kenen hier nog he kenbaar zijn. Overigens moet men die liefdevolle aan dacht voor het druivensap niet verkeerd begriipen en zich vooral niet voorstellen dat Beaune een stad van dronkaards zou zijn. Openbare dronkenschap komt hier, volgens de politie, die het weten kan, vrij wel nimmer voor. Men weet hier maat te houden. Ofschoon die maat voor onze be grippen dan ook wat hoog gelegen mag zijn Voor een drie of vier liter wijn per dag gaat onze metgezel bijvoorbeeld, volgens ziin eigen woordeyi, niet uit de weg en zijn Bourguignonse neus. wat rood en wat dooraderd, getuigt duidelijk voor het waarheidsgehalte van zijn beweringen, 's Morgens op de nuchtere maag begin Ik, vertelt hij met smaak, met een glas goede witte wijn. De rode wordt alleen aan tafel gebruikt. Natuurlijk drink je in de zomer, als het warm U, een glaasje meer dan 's winters. Nooit 'es wat anders dan wijn? vragen wij, terwijl wij de Nederlandse slogan van het beste bier in de gedachten hebben De man kijkt ons doorborend aan. Ik ben nu vijf en vijftig jaar, barst hij los. terwijl zijn gelaatskleur nóg een nuance roder wordt, maar ik heb per jaar zeker nog geen liter bier gedronken. We beschouwen het bier als een vocht van lagere orde. Duitse Import, een drank, waarop je neer moet zien. Maar nog lager staat het wateren nu kijkt hij on beschrijfelijk vies. Onder geen beding, zo verklaart mijn vriend bijna plechtig, mag je water drin ken. en hij legt dan uit dat het een be treurenswaardige vergissing van de Schepper was dat Hij ook aan het water de macht geschonken heeft om de mense lijke dorst te lessen. Dat moest eigenlijk alleen door de wijn mogelijk zijn. De we reld zou er dan een stuk aardiger uit zien! Wanneer we zo eens rond kijken over dit pleintje, waar alle mensen er gelukkig en opgeruimd uitzien of bekijken we ze door dat glaasje witte Bourgogne? en we nog niemand over dq 38ste breedte graad. Korea of de atoombom hoorden praten, dan moeten we dat oordeel van onze tafelgenoot eigenlijk wel onder schrijven. Bourgogne is een land „qui se porte bien". een land, dat zich gezond voelt, bevolkt met gelukkige en opge ruimde mensen. DEZER DAGEN is in Stockholm het jaarlijks congres van het Zweedse Leger des Heils gehouden. Dit werd o.a bijgewoond door vijftig Heilsoldaten die van zeer verre waren gekomen, o a was brigadier Ester Petterson van de partij die in Indonesië de bijnaam had van „De Engel van Java". Vèertig jaren van haar leven heeft zij op Java het werk van of ferende liefde verricht. In 1909 verliet ze de cadettenschool van het Leger des Heils te Stockholm en wTSrd toen uitgezonden naar Midden-Afrika. waar ze werk kreeg te doen in een lepra kolonie. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was zij werkzaam in een ziekenhuis van het Leger des Heils te Ba.idoeng en toen de Japanners Java be zetten wilde zij niet van haar post wij ken maar gaf er de voorkeur aan in het hospitaal te blijven. Heel spoedig werd dit het centrum van een enorm internerings- kj.mp voor Europeanen. Zij werd gedwon gen elders heen te gaan en toen hebben zij en haar collega's kans gezien toch weer een hospitaaltje op te bouwen, vrijwel zonder hulpmiddelen. Na enige tijd dwon gen de Japanners haar te gaan werken in een ziekenhuis te Djakarta, dat toen nog Batavia heette, een inrichting, waar de ergste zieken van heel Java werden ge concentreerd zodat zij heel wat hopeloze gevallen voor zich kreeg en aan heel wat Sterfbedden heeft gestaan. Op een dag Saven de Japanners haar om een reden, ie ze niet kon bevroeden, de vrijheid te rug cn enkele maanden later capituleerden de Jappen. Middags nodigt onze nieuwe vriend hÜ zal dan wel zien. zegt hij gewichtig en zonder te lachen, zich nög een uurtje vrU te maken tot een be zoek aan de. wijnkelders. Die Invitatie viel moeilijk af te slaan, want die plaats is *o ongeveer het heilige der heiligen van Beaune. Na het eten dalen we dan samen af in de spelonken onder de stad. die eens een deel uitmaakten van het enorme klooster, dat in de middeleeuwen de hele streek beheerste. We hebben ze niet geteld, maar volgens onze gids liggen hier ruim een millioen flessen wijn te sluimeren. Bijna alle van de beste kwaliteit en van vele jaren her, die voor een groot deel be stemd zijn voor de export naar Amerika. Engeland. België en ook wel Nederland. Eens per jaar worden hier in de tweede helft van November de grote verkopingen georganiseerd, die dan tien tallen wijnhandelaars, hotelhouders en andere geïnteresseerden uit alle delen van de wereld naar Jeaune lokken. Op de lijsten, die ons «worden getoond, vinden we onder meer W)k de Rotterdamse Llovd vermeld, die vorig jaar een kleine dui zend liter wijn bestelde. Bij diezelfde gelegenheid kiezen de „Ridders van de Tastevin". een eeuwen oude corporatie van edellieden uit Bour gogne. hun ere-president. die dan gedu rende een seizoen de bijeenkomsten van dit achtenswaardige college, vermomd in fraaie kleren en met steken op het hoofd, bij mag wonen. Enkele iaren'geleden viel onze ambassadeur te Parijs, baron Van Boetsclaer. die eer te beurt en met deze onderscheiding heeft men ons tijdens de dag. dat we in Beaune verbleven, ver scheidene malen gefeliciteerd. We hebben ihaar niet verteld, dat vele Hollanders waarschijnlijk nog nooit van „Les che valiers Üe Tastevin" hadden gehoord, doch om dit manco aan kennis op te heffen namen we ons voor een stukje aan dit ge?e«end land te wijden ...eind Augustus m ons land.. (Van onze Londense correspondent.) Tl/fen moet de voortvarendheid van d« Engelsen bewonderen, waarmede zij, ondanks de druk der tijden, het grote Festival of Britain voorbereiden, dat, naar gehoopt wordt volgend jaar van Mei tot September de wereld zal bewijzen, dat Engeland een land is, waar pit in zit. Aan de „stille" kant van de Theems, schuin tegenover het parle- mentspaleis, is op wat eens een puinhoop was een feessttad aan het verrijzen, die zijn weerga niet vindt. De grote nieuwe concertzaal, tevens een aardig cadeautje voor Eduard van Beinum, die er met zijn Londens Philharmonisch Orkest permanent onder dak zal vinden, is al onder de kap. Het stalen skelet van het ronde tentoonstellingsge bouw geeft reeds een voorproefje van wat er te wachten staat. Als gold het een militaire parade hebben genietroepen zojuist bij Charing Cross een pracht van een baileybrug over de rivier gelegd, uitsluitend voor voetgangers, waardoor het festivalterrein prac- tich in het centrum van Londen is komen te liggen. De zanderige, verwaarloosde Zuidoever, die zovele jaren een belediging was voor het oog. heeft plaats gemaakt voor een hoge granieten wallekant, waarop een boulevard met plantsoenen en terrassen wordt aangelegd. Vandaar ziet men het silhouet van het grijswitte Londen mooier dan van waar ook. Het hart van Drente, strekkende van Coevordcn tot Hooghalen, was een kwart eeuw geleden gen eindeloos, woest en verlaten heide- en veenland. Thans in 1950. ziet men er akkers en weiden, afgewisseld door jonge, gezonde bot- complexen. Boerderijen en dorpen zijn verrezen, waar eens de bange mens ruimtevrees kreeg en zich gillend en jammerend een weg naar de bewoonde toereld baande. „Die wordt door Brammert en Ellert (de gevaarlijke legen darische Drentse reuzen) achterna gezeten" zo meenden de mensen dan. De macht van Brammert en Ellert heeft echter moeten wijken voor de onver* zettelijke wil en de energie der ontginners, die steeds drie spitten diep, voet na voêft. het kruipend gewas, de veenplassen. venen en heide der barre vel den hebben teruggedrongen en vruchtbaarheid wrochten waar geen boom groeien wilde. de driehonderd hectaren van de Sfllinger- beetse aangepakt zullen worden. Schop en ploeg knaagden aan de woeste grond. Het derde spit kwam boven, daaronder de heideplaggen en onderaan de uitgeloogde poeder, dat men onder heiplaggen pleegt te vinden. Compost, bereid uit Haags vuil, werd met de bo venste laag vermengd, kunstmest ge strooid. Dan werd geraaid of geplant, doch daarmee was tevens de betrekkelijke Schoonheid van het woeste landschap verdwenen. Daar werd echter aandacht aan besteed door het sparen van gedeel ten voor natuurreservaten, doorgaans in de buurt van grote veènplassen, zodat de herinnering aan de reuzen Brammert en Ellert. zij het in dwergvorm, toch min of meer bewaard is gebleven. De Britse hoofdstad mag druk en rom melig zijn. en in vele wijken het aanzien niet waard, aan de Theems openbaart zich de bijzondere zchoonheid van deze wonder lijke metropool. In de nieuwe uitbreiding, grenzende aan het. gebied waar zich in Shakespeares t\)d Londens culturele leven afspeelde en waar later de ..Old Vic" ge boren werd. heeft deze voortjagende mil- lioenenstad er een nieuw rustpunt bij gekregen. Enkele mijlen verder oostelijk wordt het bekoorlijke Batteraea Park. tegenover de artistenwjjk Chelsea her ■chapen In e< (Van onze speciale verslaggever) C AMIN is al vele jaren in dienst van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Toen hij een kleine jongen was. liep hij eens in Perak. de havenwijk van Soerabaja. Daar zag hij de grote mailschepen liggen en toen werd het verlangen geboren eens op zo'n schip te varen. Zijn wens werd vervuld. Toen hij volwassen was werd hij bediende, djongos zoals dat heet. Hij leerde het vak en hij voerde het uit. zoals zijn aard dat aangaf, stil en sierlijk, zonder overhaasting. Samin was telkens vele maanden van huis. Maar als hij voor een paar dagen in zijn kampong terugkwam dan was hèt feest. De tijd kwam. dat Samin zijn zoon meebracht. En Samin Jr. werd ook djongos. Zo is het heden ten dage nog. Wat er ook in de verhouding NederlandIndonesië is veranderd, het berpep van djongos is nog steeds gewild. De Kon. Rotterdam sche Llayd heeft niet de minste moeite voldoende Indonesisch personeel voor zyn schepen te monsteren. Dat vertelde de heer H. Weiss van de Kon. Rotterdamsche Lloyd ons dezer da gen, toen wij hem weer ontmoetten bij de viering van Hari L*baran, het j?inde van de Mohammedaanse vasten, in de Kraton aan de Lloydkade. De heer Weiss is in Rotterdam geen onbekende en dat niet alleen om de interessante-handleiding voor de studie van de Maleise taal. welke hij schreef. Vele jaren was hij chef van het Indonesisch personeel van de Lloyd Hij was eigenlijk meer dan een chef. Hij was hun grote raadgever in alle moeilijkheden en zijn naam had een bekende klank in alle Indonesische kampongs, waar de djongos vandaan komen. Vlak na de capitulatie van Japan, toen de Lloyd voor het grote probleem stond zijn organisatie in"de Oost van de grond af op te bouwen, werd de heer Weiss naar Soerabaja gezohden. belast met de wer ving van Indonesisch personeel voor de echepen. Zijn zo belangrijke functie hier werd overgedragen aan de heer Wolve- kamp. die zich ook spoedig in een grote populariteit onder de djongos mocht ver heugen. Vijf jaar heeft de heer Welss in Soera baja gewerkt en kort geleden kwam hij naar Holland met verlof. Hari Lebaran was een gerede aanleiding zich weer eens in de Kraton te laten zien en het waren heel wat bekenden, die hem daar de hand kwamen drukken. Niet somber Wat Toean Welss van Indonesië kan vertellen, is niet zo somber als de klan ken. die men meestal uit de Oost hoort. Ten minste voor zover het zijn werk en zijn verhouding tot de Indonesiërs betreft. Dat voorbehoud moet natuurlijk wor den gemaakt. Ik heb niet de minste moeit'e gehad personeel voor onze schepen te vinden, vertelt hij. Een sprekend voorbeeld? Kort geleden had ik voor de Willem Ruys en een ander schip op korte lermijn 150 djongos nodig. Dat lijkt een hele opgave maar dat viel bijzonder mee. De volgende dag verdrongen zich met minder dan 750 Indonesiërs voor myn kantoor die allen, en wel erg graag, op de schepen wilden monsteren. Als de maatschappij een goede naam heeft, als de djongos sinds jaar en dag weten, dat zij in alle opzichten als mens worden behandeld en gewaardeerd ..en beloond voor hun werk. dan is geen anti-campagne in staat daarin verandering te brengen: Is er iets veranderd in hun houding tegenover de passagiers? Niet in het minst. Alles is nog pre cies eender als vroeger. Zij doen hun werk op dezelfde manier, zijn nog even beleefd en wellevend als voorheen. Ik heb tenminste niet het minste verschil kunnen opmerken. Als zij met hun per soonlijke moeilijkheden bij mij komen, dan help ik hen. als dat maar enigszins mogelijk is. En evenals vroeger komen Samin óf Mas. of hoe ze ook mogen heten op een gegeven moment bij mij aan stappen om mij te vertellen: Toean, mijn zqon wil gaan varen. Hebt u een plaatsje voor hem? Dan zeg ik: Samin kom morgen met de jongen aan. Hij kan dan gekeurd en doorgelicht worden en als dat in orde is, zal ik hem by jou aan boord plaatsen Die jongen doet dan een paar reizen op hetzelfde schip als waarop zijn vader vaart, in dezelfde afdeling En papa zorgt wel dat de knaap het vak onder de knie krijgt. Geen béter leermeester dan vader zelf. Later gaan zij natuurlijk naar andere schepen over. En waar wil hij een beter leven hebben dan bij ons. met een gage van ƒ60 in de maand plus de fooien, vrij voeding, kleding en onderdak. En een goede-behandeling waar zowel de Javaan als zijn wat driftiger: broeder, de Ma- doerees, zeer gevoelig voor zyn. Mandoer af De goede behandeling prefereren zij boven groter verdiensten. Een voorbeeld dat zeker niet alleen staat Is het vol gende: Een djongos was om zijn capaciteiten bevorderd tot mandoer. Dat betekende een gage van 130 met een kans zelfs om tot 180 op te klimmen. Hij deed een reis en kwam bij mij terug. Toean, laat mij maar weer djongos worden, zei hij. De reden? Hy vond zyn werk op zijn oude schip met zyn bekende kameraden toch heel wat prettiger dan dat leiding geven aan de djongos op een ander schip. Hij werd liever geleid. En daarom stapte hy zonder spijt van zijn mandoerbaantje met een dubbele gage weer over naar de functie van djongos. Een voor wat hij voelde prettiger leven was hem alles waard. enigszins doet denken aan de Tivolituin in Kopenhagen. Het wordt een vermaakcen- trum als tegenwicht tegen de ernstiger zaken die elders de aandacht zullen vragen Het festival, dat In zijn soort uniek is wil alle aspecten van het Engelse bestaan belichten. Het zal een levende encyclo paedic worden van de Britse beschavings geschiedenis, wetenschap en techniek. Het jaar 1951 is gekozen als herdenking van de beroemde wereldtentoonstelling van hon derd jaar geleden in het thans verdwenen Kristallen paleis In Hyde Park. Verder werd verwacht, dat in 1951 Engelands oorlogswonden zover geheeld zijn, dat het weer voor de dag kan komen. De Engelsen zijn altijd afkerig geweest van luidruchtige reclame voor zichzelf, be halve dan dat zij zich, in vele opzichten terecht op de borst plegen te slaan van wege de Britse levenstrant, die de levens wijze van alle niet-Britten verre zou overtreffen. Of dit in alle opzichten waar is moet worden betwijfeld, maar zeker is dat Engeland een eigen waardigheid bezit en over eigenschappen beschikt, die an deren jaloers kunnen maken Confrontatie van de Engelsen met de buitenwereld zal zowel voor gastheren als bezoekers alleen maar heilzaam zijn. Engeland wordt de volgende zomer min of meer een grote kermis, met vuurwerk en vreugdevuren, historische optochten en volksdansen. Want het feest beperkt zten niet tot Londen, maar zal zich uitstrekken over het gehele land. Allerlei plaatselijke kunst- en sportmanifestaties zullen van het nationale festival-etiket worden voorzien. Er komen rondreizende tentoonstellingen o.a. in een schip. Het beste dat Engeland op industrieel en ander gebied voortbrengt, zal worden getoond. Doch de tentoonstel lingen zullen een functioneel, maar geen commercieel karakter dragen. Londen zelf zal worden versierd en geïllumineerd, to neel, opera, ballet en film zullen bijzondere programma's samenstellen. De kunst staat trouwens op dit festival in het middelpunt. George Lloyd en Ben jamin Britten zijn bezig opera's te schrij ven, die op het festival hun première zullen beleven Robert Gittings en Dorothy L Sayers dragen religieuze toneelstukken bij Sir Arnold Bax componeert een nieuwe svmphonie. Anderen werken aan een fes tivalmars. liederen, een koor en een piano concert. Epstein, Henry Moore en Barbara Hepworth zullen op het festival door nieu we werken worden vertegenwoordigd Vijftig Engelse schilders zijn uitgenodigd te exposeren. Ook is een aantal prijzen voor poëzie ingesteld. De kerken De kerken staan de organisatie met een speciale adviescommissie terzijde. Ter ge legenheid van de opening van het Festival ..Bij het bakken van pannekoeken loopt het vet nagr de rand van de pan, doch me*, dit werk is bewezen, dat in het mid den van de Drentse pannekoek het spek ligt", aldus de beeldspraak van de com missaris der Koningin mr dr R. H. baron de Vos van Steenwijk. die. terecht trots, als gastheer optrad bij een persexcursie door het nieuwe land van zijn gewest Het initiatief tot de schepping van dit nieuwe lftnd is in 1924 genomen, toen de N V. Onfginningsmaatschappij Het Lant- schap Dfrenthe door het overgrote deel der Dreptse gemeenten werd opgericht. Sindsdien hebben duizenden en duizenden arbeiders in werkverschaffing het werk aangepakt. Gereed is men nog niet. doch gezegd kan worden, dat het meeste van het Drentse heideland een bestemming heeft gekregen, die tot de volkswelvaart bijdraggt. Aanvankelijk koéht de naamloze ven nootschap zelf woeste gronden, die wer den ontgonnen en in cultuur gebracht Nadien vond verkaveling plaats en ver koop aan zelf-exploïterende boeren. Later zijn* de gronden door de staat gekocht en het „Lantschap Drenthe" voerde ontgin ningen en beheer uit. Duizenden hectaren zijn op deze manier rijp gemaakt om vrucht te dragen. Het Witteveen. het Zwinderense veld. het Kibbelveen en het Ermerveen. onder Sleen. het Kylott onder Smilde. het Weerdinger Dlkbos, het Ermerveld en het Bargoosterveen. om enkele der belangrijkste te noemen, wer den in moeizame en taaie strijd bevochten. Drie spitten diep. voet voor voet. Sloten en kanalen, paden en wegen werden aan gelegd Op de meest onvruchtbare plaat» sen schiep men bossen in hartelijke samenwerking met staatsbosbeheer, die de zorg hiervoor later overnam. Op het ogenblik zijn nog ongeveer 1750 hectare woeste grond in Drente in be werking. Het Amsterdamse veld bij Em- men moet nog verveend en ontgonnen worden en dan is men zo zachtjesaan met de strijd gereed. Wellicht reeds over vijf jaar zal het ..Lantschap Drenthe" een nieuw landschap voltooid hebben Voor de provincie Groningen wordt op het ogenblik het Loosterveen onder Bel- lingwolde bewerkt, waarna de strijd met zal er een bijzondere dienst zijn in St Pauls Cathedral. Op het Festival-terrein zal een kerk verrijzen, waar diensten voor de diverse gezindten zullen worden ge houden. Ook komen er openluchtdiensten o.a. in Hyde Park, waar 10.000 personen verwacht worden. De verschillende congre gaties uit omliggende stadsdelen zullen zich met de geestelijken in processie daarheen begeven. In Londen komt ook een bijbeltentoon stelling, die tevens een overzicht zal geven van de invloed van de kerk in de Britse samenleving, in het bijzonder op "het gebied van de sociale verbeteringen. Lambeth Pa lace. zetel van de bisschop van Londen, zai een tentoonstelling van kefkelijke kunst huisvesten. Een zeer origineel idee is de bouw van een volledige moderne volkswijk met win kels en scholen in het tot nog toe trooste loze Stepney, welke als „levende" archi tectuur-tentoonstelling is bedoeld. Er komt ook een reeks boekententoimstellingen. De rode etage-bussen vormen zeker een symbool van Londen, en daarorti zijn vier van deze als rijdende tentoonstelling inge richte voertuigen, die reeds in zakformaat een beeld geven van Engeland en het komende Festival, een tocht van drie maanden begonnen, welke zich. ulfstrekl van Oslo tot Marseille. De bussen zullen van 24 tot 29 Augustus in ons land zijn Zij blijven drie dagen in Amsterdam en twee dagen in Den Haag of Scheveningen In Amsterdam is het Museumterrein als standplaats gekozen. Bij mooi weer gaan de bussen naar het Gevers Deynootplein in Scheveningen. Is het weer minder gun stig. dan zuilen zij op het Plein In Den Haag worden opgesteld. Er worden dage lijks 1500 bezoekers verwacht, die slechts in kleine groepjes kunnen worden toege laten. Zo krijgt het buitenland reeds nu een tvpisch Engelse bezienswaardigheid te aanschouwen, 'namelijk de bus-queue. Ik mag dit volk graag, zegt de heer Weiss Het heeft uitstekende eigenschap pen. En als Je voor hen belangstelling hebt met hen op de juiste wijze om springt, dan gaat alles vanzelf. jLTet duurt jaren en jaren voordat een AAtekenfilm, die een geheel programma vult, gereed is en het is dus niet onbe grijpelijk. dat Walt Disney de laatste tijd op zoek is naar een compromis, waardoor hij zijn productie kan opvoeren. In „The Three Caballeros", overigens een vrij heterogeen geval, dat in een groot aantal fragmenten uiteenviel, zette hij levende mensen temidden van zijn getekende fi guurtjes en alleen technisch maakte dit reeds zo'n knappe indruk, dat men er zich graag door liet meeslepen. In „Song of the South" (Lied van het Zuiden) heeft Disney het zich gemakkelijker gemaakt en in een normale speelfilm getekende fragmenten ingelast. Het pleit zeker niet voor deze film als geheel, dat men mat smart op deze stukjes tekenfilm, waarin Disney zich weer met al zijn fantasie kan uitleven, zit te wachten. Want Disney is zeker niet gelukkig geweest met de keuze van dit trage en wel erg naïeve scenario, dat met zijn quasi-paedagogische tendens zelfs voor kinderen nogal vervelend moet zijn. Als het echter op sfeer en achter grond aankomt, is Disney in zijn element. De plantage in het oude. romantische Zuiden schildert hij in prachtige, tere pastelkleuren met wonderlijke licht effecten. en met fijn gevoel voor nuances plaatst hij hierin de donker-gloeiende kop van Uncle Remus, de oude neger, een goede vertolking van James Baskctt, die aan de kleine Johnny (wat ouwelijk ge speelde rol van Bobby Driscoll. die zo'n furore maakte in „The Window") zijn verhalen vertelt Het zijn fabeltjes-met- een-strekking. waar Aesopus zijn hart aan had kunnen ophalen. Hoe de levens lustige Broer Flapoor steeds weer aan de vraatzuchtige Vos en Beer ontsnapt, geeft Disney's tekenstift met onuitputtelijke vindingrijkheid weer. maar het meest op merkelijk zijn weer de perfecte montages van levende en getekende figuren Eén sprookje ontzenuwt dit sprookje ten slotte nog: dat onze Nederlandse taal zich niet voor de film zou lenen. Want de nasyn- chronlsatie moge dan al niet volmaakt zijn. de stemmen hóren onmiskenbaar bij de personen en hebben een lenigheid van klank, die men bij onze (tóneel)acteurs op het witte doek meestal zo pijnlijk mist. Overigens zal Disney de komende winter in ons land wel revanche nemen, wan neer zijn vliegende oliflntje Dumbo en Assepoester (eveneens in onze taal nage synchroniseerd) hier in vertoning komen. „Bonnie Prince Charlie" is In Schotland een legendarische figuur geworden. Hij was in de 18de eeuw de laatste Stuart, die gepoogd heeft, de troon te bezetten. Uit zijn ballingschap in Italië keerde hij weer. De clanhoofden schaarden zich meren deels achter hem Zijn Intocht in Edin burgh was een triomf. Door zijn charme won en brak hij harten zoveel als hij maar wilde, vandaar die naam ..Bonnie Prince Charlie" Maar hij deed meer. Met een uit de grond gestampt leger trok hij de Engelsen tegemoet Grenzenloos was zijn flair als strateeg Hij versloeg de Engelsen in het eerste treffen trok op naar Leeds en Manchester, bereikte Der byLonden sidderde. Maar plotseling werden de Schotten bang voor hun eigen succes In het hoofdkwartier van Bonnie Prince Charlie ontstond verschil van me ning. Voor de Engelsen was het psycholo gische ogenblik gekomen om toe te slaan.... en dat was het einde van de ..honderd dagen" van de laatste Stuart. Na veel wederwaardigheden wist h« zelf als dienstmeisje te ontsnappen. Maar in de sagenwereld van de Schotten leeft hij voort. Eeh Engelse film huldigt het Zondags kind. Zie, dèt Is nu Engels want daar te toch wel sportiviteit voor nodig De terugkeer van de prins In de hoog landen Is uitstekend geënsceneerd. Tech nicolor te troef dus de prachtig gescha keerde clankleuren In de kilts en de plaids komen volledig tot hun recht. Men kan voorts genieten van prachtige koppen. De ..honderd dagen" zijn spannend, maar de ontvluchting van d« prins te te gerekt Intussen heeft de camera zich bedronken aan het landschap Over het geheel geno men een goede film Anthonv Klmmlns was er de regisseur van en David Niven heeft het Zondagskind aannemelilk ge speeld. Jonge 1 Waar echter de grond voor akker of welland niet geschikt was, heeft men bossen aangelegd. Vijftien boswachterijen op 17000 hectaren omvatten thans onge veer 12000 hectaren bos, 2000 hectaren woeste grond als natuurreservaat, 2000 hectaren nog te ontginnen heide en bijna 1000 hectaren bouw- en grasland. De be bossing van Drente steeg van 3.8 tot 7.3 procent of. in ronde cijfers, van 10.000 hectaren tot 20.000 hectaren Vijfhonderd tot zeshonderd seizoenarbeiders verdienen er onder leiding van twee houtvesters, vijftien bosbouwkundigen en 54 vaste ^rbeiders ieder jaar een boterham. bossen De jonge bossen met hun rijk ge varieerde soorten opgaand hout als Ja panse larix, Douglas-, fijn- en andere sparren, eiken en berken, gemengd met vogelkers, lijsterbes, essen en ander onderhout, om maar enkele soorten te noemen, vormen nieuw natuurschoon, dat een niet te onderschatten aantrek kingskracht voor toerisme vormt. Bo vendien levert de exploitatie dezer bossen (in 1949) reeds 14.000 kubieke meter hout tot een waarde van 430.000 gulden, tegen 1700 kubieke meter in 1938. Hoe ouder deze bossen worden, hoe groter hun schoonheid en hun nut. Men streeft ermee naar de fundamenten van een nieuwe streek voor recreatie, doch even eens naar de verhoging van de hout voorziening in eigen land. Niet alleen echter heeft men met de bossen naar verhoging van het Drents natuurschoon gestreefd. Met grote zorg werden ook tussen akkers en weiden bos- partijen. doorgaans gecombineerd inet kleine natuurreservaten, aangelegd. Af scheidingen van en in boerenbedrijven, die doorgaans in grootte variëren van •ongeveer 12 tot 24 hectaren, worden zo veel mogelijk door geboomte aangegfeven Ook bij de boerderijen zelf en langs de wegen vindt men aanplant, terwijl de aanleg van kleine boomgaarden- wordt gestimuleerd Hierdoor ontstaat een ge varieerd landschap, aansluitende óp het traditionele oud-Drentse landschap, dat men bijvoorbeeld In de stroomgebieden der beken vindt. Daar ziet men tussen weide- en akkerland vaak nog de met essen begroeide wallen inplaats van hek ken Deze typische wallen moeten echter steeds rrifeer plaats maken voor de bord jes ..pas op. schrikdraad", tot treurnis dergenen, die het oude. mooie landschap oprecht liefhebben. Vaak wordt om het behoud van een walletje verbitterd ge vochten. Ordening In de warwinkel van de oude Drentse bedrijven, in de eeuwenoude marken v het Drentse landschap, wordt met de ontginningen, orde geschapen ruilverkaveling is in verschillende Drentset gemeenten reeds een feit ge worden. Hierdoor werden voor de land bouw Betere voorwaarden geschapen, doch niet zonder hoofdbrekens, want de markerechten van de eigenerfde boeren, niet alleen op de bestaande cultuur gronden. doch eveneens op de woeste gronden, alsook soms hun houding, wier pen vraagstukken op die vele deskun digen schier tot wanhoop brachten. Doch ook hier is doorgezet en ook dit deel van de hernieuwing van Drente draagt steeds meer tot de welvaart bij. Ir E. Bieuwenga. directeur van het „Lantschap Drenthe" is een nuchter man, die van aanpakken houdt. Tijdens de tocht door het nieuwe Drentse land. waarbij hij. de houtvesters en vele andere des kundigen als gidsen optraden, kon men merken hoe trots en gelukkig hij is. on danks die nuchterheid, op hetgeen, dat tot stand werd gebracht, zowel om de waarde als om de schoonheid Men kan zeggen, dat het spreekwoord „Scheppend" denken is welvaart schenken" in midden-Drente ten volle bewezen is in vijf en twintig jaar tijds. Tussen het denken der op richters van het ...Lantschap Drenthe" en het schenken echter ligt een kwart eeuw van stoere arbeid door vele duizen den arbeiders. Vereelte handen aan de schop, drie spitten djep met kromme rug. zwoegende mechanische ploegen en ra telende kipkarren in ogenschijnlijk ein deloze vlakten dit beeld zal men in Drente niet lang meer kunnen zien. De mens heeft er nieuwe welvaart en schoon heid in zware arbeid tot stand gebracht. lelijk Nederlands serum voor Venezuela Onder het vee van Venezuela heerst hiomenteel in hevige mate mond- en klauwzeer. Om deze epidemie het hoofd te kunnen bieden, heeft de Venezolaanse regering een beroep gedaan op het Staats, veearteenljkundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam. Onmiddellijk werd zee ton serum naair Schiphol gebracht, waar het ln de gereed staande K.L.M. vracht-skymasier ..Edam" werd geladen. Het serum was verpakt ln flessen, rondom in het droogijs, want de temperatuur mocht niet boven de 6 gr. komen. Na een snelle vlucht arriveerde deze Vliegende Hollander in Caracas, ho pelijk nog tildig genoeg om vele runderen van de dood te redden. Jongetje vermist Sedert Zaterdag 3 Augustus 1950 wordt vermist de minderjarige Willem Monfils. geboren te Leiden op 6 Januari 1943. wo nende te Lelden. Rijndllkstraat 30. Het jongetje is tenger van postuur, heeft don kerblond springend haar. grote blauwe ogen. klein rond gezicht, is gekleed in donkerblauw-wit geblokte trui. khakikleu- rtge korte broek, zwarte gymnastiekschoe nen. draagt geen sokken of kousen. Het is mogelijk, dat de jongen zich Willem Pet noemt. Aan een ongeluk wordt gedacht. NDAG 7 AUGUSTUS 1950. (Van onze sportredacteur) Zelden is er zo hartstochtelijk gevochten om de hoogste zwemeer als Zaterdag en Zondag in het zwem bad ..de Kromme Rijn" te Utrecht, maar zelden ook was op de kant de koude oorlog zo heet, zo zelfs dat jrien zich niet aan de kwalijke indruk kon onttrekken, dat er over de hoofden van de zwemsters een ver bitterde vete werd uitgevochten. Niet alleen Zaterdag en Zondag, maar al lang is de Nederlandse zwemwe- rma Schumacher heeft de zwaarste klap gekregen. Iedereen, die weet wat Irma voor de zwemsport opoffert en die haar in enkele jaren door harde training naar de top heeft zien rijzen, had haar gaarne loon voor zware arbeid gegund. Maar wat Zaterdag, toen haar felste concurrenten snellere tijden maakten in de series, al had gedreigd, werd Zondagmiddag bewaarheid. Eerst op-,de 100 meter vrije slag, toen Wies Yaassen, het meisje uit Heerlen, precies één tiende seconde eerder aantikte dan Irma. Had Irma er niet alles uitgeperst en reserves bewaard voor de 400 meter, de grote strijd tegen Geertje Wielema Het is één van de felste zwemduels geworden, die we ons kunnen herinneren, het was ook van de kampioenschappen, waarin we lang hebben gezocht naar het superlatief van spannend, onbetwist de strijd, die hiervoor in aanmerking kwam. De andere deelneemsters. Hannie Termeulen, Annie Veldhuizen, hebben la deze strijd niet meegespeeld. Vanaf de start was duidelijk te zien, dat hier alleen maar een rivalenstrijd zou worden uitgevochten tussen Geertje en Irma. De eerste vijftig meter ging het al zo hard. alsof er geen 400 maar 100 meter moesten worden gezwommen. Na het eer ste keerpunt ging het kalmer aan. maar toch bleef het tempo nog zo hoog. dat alleen Hannie Termeulen het met moeite kon blijven volgeh. Het was een nek a?n nek race. waarbij Geertje Wielema telkenmale een kleine voorsprong kreeg, die ze na elke baan. doordat Irma Schuh macher de keerpunten beter nam weer kwijt raakte. Zo lagen beiden bij het in gaan van de laatste baan nog gelijk. De supporters van Irma hoopten op haa(r eindspurt, maar Geertje raakte niet achter en zo zagen we beiden naar de finish stor men. Het was een race. waarbij nie mand rustig kon blijven zitten. De sup porters schreeuwden zich hees. Ma Braun, die tussen het publiek op een bank stond, scandeerde de laatste vijftig meter met: Irma! Irama! Irma!' op de maat van de slagen. Het kamp van Stender schréeuw- de: .Geertje! Geertje!" Tot op een meter voor de finish was de strijd nog niet be slist en wie daar in de woeling van het water het eerst de hand aan het hout bracht, wij hebben het niet ge ilen. En honderden met ons. Maar van de drie kamprechters, die er over moes- De 2 km in de Schie Voor de 2 km volkszwemwedstrijd in de Delfshavense Schie, georganiseerd door de Rotterdamse Zwemclub. bestond dit jaar zowel van de zijde der deelnemers als van het publiek grote belangstelling. Enige duizenden stonden aan de oever opgesteld, die met belangstelling de verrichtingen der i meer dan 80 deelnemers en deelneemsters gadesloegen. Bij de dames was het weer Joske Krijgsman, die van meet af de leiding nam en met haar zij het weinig fraaie doch productieve slag de hele race zonder maar een ogenblik bedreigd te zijn in de mooie tijd van 37 m. 36 sec. aflegde, en zich hiermede definitief in het bezit stelde van de Van Hertzfeld-wisselbeker. Bij de he ren zorgde Tettelaar voor een verrassing door de winnaar van vorig jaar glansrijk te kloppen, ln de prachtige tijd van 35.14 Hij legde hiermede beslag op de Ringers- wisselbeker. Kort voor de finish moest Boudawijn ook aan de plotseling naar voren komende Bel de voorrang laten, zo dat hij derde werd De uitslag was: dames 1 Joske Krijgs man 37.36; 2 D. Verkade 40 50 3 J. G Tar- mond—Pasman 43.23; dames-veteranen 1 mevr. A. Vroeg Indewey 46.1; 2 mevr. Relche—Van Vliet 49.13. Heren J. Tette laar 35.14; 2 K. v. d. Bel 37.25. 3 P J. Bou- dewijn 37.59 4 J. H. Grashom 38.3; 5 J. J. Zeef 38.11; 6 W. van Spronsen 39 27; vete ranen heren 1 L. C. M. Schoon 44.15. De traditionele wedstrijd om de Da- verman-beker werd bij de dames gewon nen door mevr. Moerkerk—Zandvliet van de R.B.B. met 3.31.2, die van de voorzitter van de commissie tot het redden van dren- kelingen, dr Van Leeuwen, de beker in ontvangst mocht nemen. Zij was niet al leen de eerste der dames, doch haar tijd was ook 18 sec. korter dan die van de snelste heer, B. Penning van de S.R.B.. die hiermede geen tweede werd. want ook die plaats werd ingenomen door een dame, mej. Maltha van de S.R.B. met 3.21.2. Roeien. De Amsterdamse ekiffeur Tom Neu meier van Willem 3 zal op l. 2 et 3 Sep tember ons land vertegenwoordig^ op het nummer aklf tijdens de Europese kam pioenschappen. die dan te Milaan worden gehouden. Gisteravond is dit besluit geno men door de Technische commissie van de Nederlandse roelbond. nadat Neumeier op de roeibaan vfcn het Amsterdamse boe een overtuigende overwinning heeft be haald op de D.D.S.-er Van den Berg. Neu- meierliet acht minuten 4.8 sec. voor zich afdrukken. Van den Berg noteerde 8 min. 7.4 sec. UITSLAG VAN ZONDAG Dlomedes-prtJi, t« afd:1 Nurmi H. 2 Nan et) M. J Nènnie Gregor Toto w. 3.20. pl. 11 S0, ï.so. 4 90, oc. 4.80, K 2 90 Gedlsq 0 Marijke, Nellie's TJamme W B. Nl«t gel. Nerica L. Marianne V 2e a4d.: i Nancy Major 2 Norma Shearer. 1 Nelly Parialen Toto w. 4.30 pl. 1.40. l.W. 2 90 cc. 2.90 K. 6.20 Dedisq Neer- Jtndia H Niet gel. Omar Spencer, Orto laan s. Norbert K. Nelly Scott Lehigh Volo. pante-prUs: i flnka (Jockey v. Dijk) 2 Toato Toto W.._/_2 l0^plt 1.20. ,1. 40. gel. Vair a. I frln- Filon. 2 no. oc ƒ5.80. K 5*90 Chance. Producten-draverij: 1 Prinses Zora ëtes Julia B 3 Postdulfje G. Toto - MO MO 1.40. OC. 4.90. 1 edlsq. Paula B H De Haagse Ooievaar: l Bonheur Perdu. 2 Great oirl Toto w. f 3.90. pl f 3 30. 2.40. 4 40 K. 11.80 Niet gel. Ariennt Derby ós 1 Olaa Pluto. 2 Orient Express O, I Oranje J Toto w 5 30. pl. f 100. 4.90. cc. 1.90 K. 15 90 Gedlsq Onderdid- *«r G (2de aankomende) en Octavla Niet fel Odylla O. O Nelly Zora. Omar spencer. Occasion Olivia Gregor. Ologlc Pried. Our »nLB Oalooper. Olylle spencer Dorltha-prUn i Noordwester. 2 Tsatll Toto w ƒ4 70.. pl 1 30. 1.00. cc. ƒ3.10. K. (VÏ;?0 Jf*1 Brown Hope AH Ablare. .Otena-BÏ»: 1 Margretha Hanover 2 Joe Axklt iff fbsveld). 3 Louis A*kit. Toto w 3 30. p» Hi 80. 2.40 3.80 CC. f 9 30. K f 14. "iet gel. i^rd Msire Lord Quettevllle. Ka- Jö Diamant. Jonker Axklt H Smiling. Kruger Gedlsq. ten beslissen, hadden er twee. o.a. Jan de Vries, de hand van Geertje Wielema het eerst gezien De derde zag een „dead heat". Zó werd Geertje Wielema dus ook kampioene op de 400 meter. Maar al had den de twee kamprechters dan ook de hand van Geertje het eerst gezienze kon den voor haar geen betere tijd afdrukken. Het werd voor beiden 5 min. en 27 sec. Rla was te nerveus. Er was nog een front, waarop al lang een verbitterde strijd wordt gestreden: de 100 meter rugslag. Ook hier gaat de strijd tussen Hilversum Geertje Wielema en Rotterdam Ria van der Horst. De kansen hebben zich steeds iets gunstiger afgetekend voor Geertje Wielema, maar in Rotterdam hoopte men toch op Ria. die zoals bekend een uitstekende wedstrijdmentaliteit heeft. Ze is te fel gespannen en daardoor te nerveus aan de start gekomen. Ria had wedstrijdkoorts en was daardoor al in het nadeel bij Geertje, die misschien wel nerveus was doch zich veel beter beheerste. Dat was ook te zien in de wedstrijd. Ria hield slecht haar baan. kwam een paar keer in de touwen en verloor kostbare seconden. Hier be hoefden de kamprechters geen wonder- ogen te hebben om te zien. wie de kam pioene werd. En*» dan hebben we van de dames nog de 200 meter schoolslag, waar van niet de strijd om de eerste plaats de gemoederen verhitte. Want deze was dui delijk voor Jannie de Groot. Het ging om de tweede plaats voor naar door ieder een werd verwacht Nel Garritsen. Maar Lies Bonnier uit Eindhoven ging er mee strijken en dat was weer een bittere pil voor Rotterdam. reld in twee kampen gesplitst. Aan de ene kant de meisjes van Ma Braun, aan de andere kant de meisjes van Stender. Men kent de weinig bewonderenswaar dige houding van de Robbenleider in verband met de uitzending van de Nederlandse ploeg naar Wenen en men behoeft zich nauwelijks af te vragen hoe Stender z'n gram heeft met Irma Schuhmacher, die tweemaal verslagen werd door Geertje Wielema. Tjebbes geen Joris Goedbloed. Vergeleken bij wat de dames presteren en altijd gepresteerd hebben komen de heren al jaren lang een beetje op de twee de plaats. Of we hebben een uitschieter zoals na de oorlog met Kees Hoving en dan is er ook geen aardigheid aan. Maar dit jaar was het anders. Zaterdag werd de naart van Joris Tjebbes al met bewondering genoemd: een fractie van een seconde boven de minuut over de 100 meter en Iets meer dan vijf minuten over de 400 meter Met spanning werd afge wacht wat hij Zondag zou presteren. Wel nu. hljfwerd op belde nummers kampioen en de 400 meter gaf een bijna even op windende stwjd tegen Daatselaar te zien als bij de dames. Bij de 200 meter school slag werd de favoriet Bob Bonte jam merlijk verslagen. Eerst door Kelder, die zich met twee seconden voorsprong naar het kampioenschap zwom. maar ook door Daan Buyze van de H.Z. P C. die een formidabele vlinderslag liet zien. Dezelfde jongeman, die zijn club naar de overwin ning zwom op de 4 maal 200 meter esta fette. belooft wat voor de toekomst. De 100 meter rugslag voor heren bracht Kie vit. zonder concurrentie op de troon (1.9.9). Een pleister op de wonde van Rotter dam was ten slotte bet kampioenschap op viermaal 100 meter estafette en het win nen (nu definitief) van de Zianbeker. De uitslagen zijn: De uitslagen ziin: 100 Meter vrije slag heren: 1 en kampioen van Nederland Tjebbes (HPC) 1 min. 0 2 sec.; 2 Bijlsma (Haarlem) 1.02.0; 3 Boxem (DAW) 1.02 7. 4 Van Vliet (Robben) 1,03.3; 5 Hessing (DJK) 1.03.6; Smits (Meeuwen) 1.03.8. 100 Meter vrije slag dames: l en kampioene van Nederland Wies Vaessen (ZON) 1.06 8; 2 Irma Schuhmacher (RDZ) 1.06.9; 3 Hannie Termeulen (HDZ) 1.09.4: 4 Ans Massaar (RDZ) 110.8; 5 Francien van Wanrooy (Aegir) 1.12.5; 6 Dini Verstappen (RDZ) 1.13.7 100 Meter rugslag heren: 1 en kampioen van Nederland Kievit (Aegir) 1.09.9: 2 Bij kerk (HVGB) 1 13.0: 3 Arons (Robben) 114.2; 4 Sonneveld (RZC) 1.14.4; 5 Rol (DJK) 1.156; 6 Slikker (DAW) 1.16 8. 100 Meter rugslag dames: 1 en kampioene van Nederland Geertje Wielema (Robben) 1138: 2 Ria van der Horst (RDZ) 1.15.9: 3 Greet GalUard (ADZ) 1.17.3; 4 Dicky van Ekris (Robben) 1.19.8: 5 Joke de Korte (ADZ) 1.21 8 6 Annie Veldhuyzen (Robben) 1.22 4. 200 Meter schoolslag heren: 1 en kampioen van Nederland Keiler (Robben) 2.47.1; 2 Buyze (HZPC) 2.48.8; 3 Bonte (ZAR) 2.49.0; In overleg met de sportcommissie heeft het bestuur van de Koninklijke Neder landse Zwembond de volgende ploeg aan gewezen om Nederland op de Europese kampioenschappen zwemmen, schoon- springen en waterpolo, welke van 20 tot en met 27 Augustus te Wenen worden ge houden, te vertegenwoordigen: Dames: Srhoonapringen: Leni Lanting Keiler (HDZ. Amsterdam). 100 Meter vrije flag: Wies Vaessen (ZON. Heerlen) en Irma Schuhmacher (RDZ, Rotterdam). 400 Meter vrjje alag: Irma Schuhmacher (RDZ) en HSnnie Termeulen (HDZ). 4 x 100 Meter estafette vrije slag: Wies Vaessen (ZON). Irma Schuhmacher (RDZ). Hannie Termeulen (HDZ). Ans Massaar (RDZ) en Ria van der Horst (RDZ). De ploeg wordt te Wenen paa definitief sa mengesteld. 100 Meter rugslag: Ria van der Horat (RDZ) en Greet Galliard (ADZ. A'dam). 200 Meter achoolslag: Jannie de Groot (ADZ) en Lies Bonnier (Aegir. Eindhoven). Heren: 100 Meter vrije slag: Tjebbes (HPC. Heemstede). 400 Meter vrije slag: Tjebbes (HPC). 1500 Meter vrije slag: Beyderwellen (Goudse Zwemclub) en Cabout (GZC) Inzake de uitzending van Bonte (ZAR. Amsterdam) op de 200 meter schoolslag zal nog nadere beslissing, afhankelijk van zyn verdere prestaties, worden genomen. Waterpolo: Van Gelder (H.Z. en P.C., Den Haag). Fihee (Dolfyn, Amsterdam). Braasem (Haarlem). Keetelaar (Robben. Hilversum). Bylsma (Haarlem). Korevaar (Merwede. Dordrecht). Van Feggelen (Meeuwen. Amsterdam). Smol (Zian. Den Haag), Cabout (GZC). Binnen enkele dagen zal nog een tiende speler worden aange wezen. Als leiders fungeren de heer Armbrust en mej. N. Michels voor de zwemploeg en de heren B. Planjer en F. Kuiper voor de waterpoloploeg. 4 Bekkering (Sleutelstad) 2.50.8; 5 J. van Daatselaar (Robben) 2 53.0 6 Leydekker (Neptunus, Arnhem) 2.57.0. 200 Meter schoolslag dames: 1 en kam pioene van Nederland Jannie de Groot ning (Robben) 3.04 3. 5 Jennie Welling (HZC) 3.08.0; 6 Bep Hendriksen (Neptunus Arnhem) 3.06.8. 400 van Neder) van Daatselaar (Robben) 5.02.7; 3 Cabout (GZC) 5.05.1; 4 Beyderwellen (GZC) 5.16.5; 5 Bollen (Zian) 5.22.8: 6 Hessing (DJK) 5.39.3. 400 Meter vrije slag dames: l en kampioene van Nederland Geertje Wielema (Robben) 5 27 0; 2 Irma Schuhmacher (RDZ) 5.27.0; 3 Hannie Termeulen (HDZ) 5.42.4; 4 Annie Veldhuyzen (Robben) 5.43.9: 5 Ans de Jonge (ADZ) 5.54.0; 6 gientje Tholen (Neptunus. Arnhem) 5.54.8. Arie van VUat heeft gtetermldótf de irote prijs van Kopenhagen voor profe gewonnen vóór Jan Derkaen en de Deen Axel Schandorff. De stryd om de eindoverwinning in de Tour is praktisch beslist en degenen, die gisteren nog hoopten op een laatste po ging van de Belgen of de Fransen om Kübler in het nauw te brengen, zyn be drogen uitgekomen. Al heel gauw na de start werd het duideiyk dat de beat ge plaatsten In de algepiene rangichikking hun posities als definitief beschouwden, want niemand voelde er Iets voor de rust in het peloton te verstoren. Dit was trou wens begrijpelijk na de tydrit van de vo rige dag. Er was nog een kleine hoop dat som mige renners, die toch niets meer te win nen of te verliezen hadderi, iets zouden proberen, hetzij individueel hetzij gegroe peerd. Nu de „groten" zich afzijdig hiel den. hadden ze immers een goede kans om ln d# etappeprijzen te komen Maar ook zy toonden geen spoor van initiatief en urenlapg bleef men knus bij elkaar Het warei^uiteraard de Zwitsers, die aan de kop van het peloton reden en voor een constant, vrij hoog tempo zorgden. En aangezien de wedstrijdleiding het tijd schema berekend had op een gemiddelde snelheid van 31 kilometer wel wat aan de lage kant voor een niet lange etappe zonder bergen of lastige heuvels kreeg de groep een aanmerkelijke voorsprong op dit schema. Na de contróle en bevoor- radingspost te Louhans (116 km) demar reerde Marcel Hendrickx met zoveel on stuimigheid dat hij een voorsprong kon nemen, maar Kübler was paraat en onder ziin impuls werd het tempo steeds opge voerd. Na een kilometer of vijftien al leen te hebben gereden moest de Belg zich kort voor Mervans (130'/« km) ge wonnen geven. Het tempo bleef voortdurend hoog, maar in de buurt van Saint-Selne (185 km) slaagden Glguet. Sclardls en Hendrickx er nochtans ln zich los te rijden, aange lokt door de premie van 100.000 francs voor de tenner die als eerste te Dijon door de fihlsh zou gaan met minstens een minuut voorsprong. Toen dit trio een hon derd meter voorsprong had. sprongen ook L&mbrecht, Goidschmidt, Baffert. Remy. Bauvin en Cogan weg. en werd een kop- groepje van negen man gevormd. Bram- billa deed ook pogingen om zich bij de vluchtelingen te voegen, maar dit lukte niet. Hij bleef lange tijd tussen de beide groepen ln rijden en moest alch ten slotte ln het hoofdpeloton laten terugvallen. De negen koplopers vergrootten hun voorsprong geleidelijk en lagen bijna 5 minuten voor, toen ze op de wielerbaan te Dijon arriveerden, waar Sciardis met An felle spurt Baffert en Remy klopte voor de eerste plaats. De Ruyter kwam als achttiende binnen. In de 20e etappe van de Tour. de tijd rit over 98 km van St Etlenne naar Lyon, heeft Kübler andermaal zijn klasse be wezen en zijn aanspraken op de eindzege bevestigd. Kübler heeft in deze etappe, die de beklimming van de 1160 meter hoge Bessat. de laatste grote hindernis van de Tour, meebracht, een veel betere tijd gemaakt dan zijn naaste concurrent Ockers. De kleine Belg weerde zich zo goed als hij kon en leverde eveneens en uitnemende prestatie door tweede te wor den. Maar zijn tijd over de 98 kilometer was toch 5 min. 34 sec langer dan die van Kübler. De Ruyter maakte met een tijd van 2.41 49, welke hem de 15e plaats bezorgde, een uitstekend figuur. Na de 2le etappe. Lyon—Dijon, ziet het alg. klassement er als volgt uit: l. Kübler (Zwlts 135 58 50; J. Ockeni (Bel gië A) 136 08 30 8 Bobet (Fr A) 138 81.09; 4. Oeminiani (Fr. A) 136 30 04 5 Klrchen (Lux) 136.33 11; 6 Plbt (Fr. NO) 136 46.25; t. Cogan (Fr. z W.) 135 5113; I. impania De Zwitser Ferdi Kübler, die vanmiddag bijna zeker als triomfator in de Tour de France zijn ererondje in het Pare des Princes te Parijs zal rijden. (België A) 136.52.34 9 Meunier (Fr. Z.W.) 135.53.19; 10 Goldachmidt (Lux.) 136.54 11; 11 Brambilla (Fr. Z.O.) 130.56.04; 12. Roblc (Fr W) 138 58.35; 13. Lambrecht (België A) 130 59.21; 14 Verachueren (België B) 137 04.40; 15 Brule (Fr N O 137 06 13; 16. De Mulder (België B) 137 12.04; 17. Oauthier (Fr Z.O.) 137 13 58; 18. Dlederich (Lux.) 137-15.40; 19. Castelin (Fr Z.O.) 137 24.02 20. Redolfi (Fr N.O.) 137.27.47; 26. De Ruyter (Ned) 138 00 30 Op de wielerbaan aan de Kromme Zand weg zijn Zondagmiddag wedstrijden ver reden met motorgangmaking. Er werd ge reden in drie manches van resp. 20. 25 en 35 km. In de eerste manche kwam P. de Vries als overwinnaar uit de strijd, nadat hij lange tijd een duel had gevoerd met De Korver en Van As. De tweede manche gaf een strijdlustige De Korver te zien, die kort na de start ten aanval trok en alle renners een ronde achterstand bezorgde. De Brabander P. van As werd tweede, De Vries derde. Verschuren vierde en v d. Zande vijfde. De derde manche was hoofd zakelijk een strijd tussen De Korver. De Vries en Verschuren. De Vries kon tegen het einde niet meer mee. zodat hij een ach terstand kreeg van 300 meter, gqvolgd door Van As en v. d. Zande. In de'fiindspurt wist Verschuren zich met een half wiel verschil als eerste te plaatsen. De totale uitslag was. 1 A. de Korver 80 km in 1.40.27, 2 P. v. As. 3 P. de Vries, 4 P. Verschuren, 5 F. v. d. Zande. De klassementswedstrijd over 40 ronden werd gewonnen door T. Blokzeyl. 2 J. Blokzeyl, 3 J. Dorst. 4 v. Driest. De uitslag van de afvalwedstrijd was: 1 J. van Dorst, op 1 ronde, 2 T. Blokzeyl. 3 J. Blokzeyl. Totaal over belde ritten: 1 T. Blokzeyl 17 p., 2 J. Blokzeyl 12 p., 3 J. Dorst 10 p.. 4 v. Driest 8 p. Zaterdagmiddag werd de tweede Ronde van Monster verreden, onder auspiciën van het Wit Gele Kruis en de Haagse Wie lervereniging Sparta. Na vele vergeefse uitlooppogingen slaagden Brinkman. Geluk en Hofman erin een ronde voorsprong te nemen. De sprint was voor Brinkman. De uitslag was: 1 H. Brinkman. Maasland 90 km 2.17.19, 2 A. Geluk. R'dam. 3. Hofland. Beverwijk, op 1 ronde 4 T. Alblas. Over- schie. 5 F. v. d- Vaart. Maassluis. 6 P. Kooiman. Den Haag. 7 F. Cornellsse, Half weg, 8 A. de Mooi. Amsterdam. 9 P. Muil wijk, Rotterdam, 10 G. v. Gils, R'dam. Zeilen. De Msu. De Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" zal op Donderdag 10, Vrijdag 11 en Zaterdag 12 Augustus internationale en nationale zeilwedstrijden houden op de Zeeuwse stromen bij Veere. In Zandvoort werden gisteren Interna tionale motorraces gehouden, waarvan de winnaars waren: 125 cc (12 ronden 50.318 km): 1 Van Zutphen (Utrecht) met Eyslnk 30 min. 18.5 sec., gem. uursnelheid 99,6 km; 2. Heine- man (TerschuUr); 3. Lagerwey (Gouda); 4. Van Eksel (R'dam); 5. Vierdag (Amers foort); 6. Rietveld (Rotterdam). De stand van het kampioenschap van Nederland luidt na drie wedstrijden: 1. Helneman 14 pnt.; 2. Vierdag 7 pnt.; 8. Van Zutphen (Utrecht) 6 pnt 250 cc (15 ronden 62,895 km): 1. Knij- nenburg (Wassenaar) met DKW 33 min. 50.5 sec. gem. uuranelheld 111.52 km; 2- Simoni (Rijswijk)3. Van Dongen (Rot terdam): 4. Postma (Hardegarijp); 5. Ba- vlera (Milaan): 6. Slager (Den Haag). De stand van het kamploenachap van Nederland luidt thans: 1. Simons 14 pnt.; 2. Knljnenburg 13 pnt.; 3. Postma 6 pnt. 350 cc (25 ronden 140.825 km): 1. Petch (Engeland) met AJS 52 min. 25 9 sec., gem uuranelheld 110 9 km: 2. Knljnenburg; 3. Simons; 4 Van Doorn (Rotterdam); 5. Gof- rln (Brussel): 9 Poel (Rotterdam). De stand van het kampioenschap van Nederland luidt thans: 1. Knljnenburg 13 pnt.; 2. Slmona 9 pnt.; 3. Van Rijswijk 7 punten. 500 cc (25 ronden 104.825 km): 1. Knlj nenburg (Wassenaar) met BMW 51 min. 4.2 aec., gem. uursnelheid 123 6 km; 2. Gof- fin (Brussel); 3. Petch (Engeland); 4. Van Rijswijk (Den Haag); 5. H. Veer Jr. (Bor- culo). De stand van het kampioenschap van Nederland luidt thans: 1. en 2. Knljnen burg en H. Veer Jr., belden 13 pnt.; 3. Van Rijswijk 7 pnt. Zijspanklasse: 1ste manche (zes ronden 25.158 km): 1. Van Rooyen (Rotterdam) met Zundapp 15 min. 22.8 sec., gem. uur anelheld 96.1 km; 2. Zuur (Voorburg); 3. Dijkman (Rotterdam); 4. Hommel (Rotter dam); 5. Brands (Helmond). Tweede man che (zes ronden 25.158 km): 1. Van Rooyen (Rotterdam); 2. Dijkman (Rotterdam); 3. Hommel (Rotterdam). De snelste ronde werd gereden door Ven Rooyen (Rotterdam) met Zundapp ln 2 min. 29.9 sec. en een gemiddelde uuranel held van 100.7 km. De totaal-uitslag luidt: 1. Van Rooyan; 2. Dijkman (Rotterdam) j 3. Hommel (Rot terdam). ry>» Schach-Turnier mtf WRTME drEU qllcf. hl» Dr Euwe schaakt in Berlijn. In het eerste internationale tournooi na de oorlog. Hier wordt onze kampioen verwelkomd door de loco-burgemeester. Ferdinand Friedens- burg. Voetbal. Haarlem verplettert Heerenveen Tot besluit van de sportweek te Hoorn werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen- de elftallen van Haarlem en Heerenveen. Abe Lenstra kon niet verhinderen dat zijn club een 7—1 nederlaag te slikken kreeg. Wel zorgde hij voor het enife doelpunt van Heerenveen. Athletlek. Flying schoolgirl. Üet waren de En gelsen. die Fanny BlankersKoen tij dens de Olympische Spelen de bijnaam hebben gegeven van ..flying Dutch mam" Welnu, onze flying Dutch mam krijgt concurrentie van the flying schoolgirl, het zestienjarig Engelse meisje June Foulds* die bezig is Engelsp j records aan de lo pende band te ver beteren en onlangs over de 100 yards een tiende van een seconde langer heeft ge daan dan Fanny. De jeugd op de Nenijtobaan Als beloning tegen België Fraai athletiek-weer begunstigde de wedstrUden, die de R.A.C. Zaterdag en Zondag op de Nenyto-sintelbaan heeft ge organiseerd. Er werden op deze snelle baan dan ook goede prestaties verricht. 3 Parlevliet van Vlug en Lenig slaagde erin het record 110 m. horden juniores met 0.1 sec. te verbeteren tot 15 8 sec., terwyi Nederhand van ALO het oude record met 15.9 sec. egaliseerde. Beide Jongens z(jn opgesteld in de jeugd- ploeg welke volgende week tegen België de strijd moet aanbinden. Bij de meisjes was het Hilde Veth (Hol- landia) die de 80 m. in 10.7 sec. won. Kruyshoop van Celebes werd 2e in 11. zij won daarentegen het vèrspringen met 5.30 m. Mej. Belzen (Marathon) won het kogelstoten met 11.06 m.. het was een Zeeuws record. De jongens A leverden op de 200 m. een felle strijd, hier ging de le plaats naar Zeist. Van Ee (FIT) won in 23 9 sec De 1500 meter verliep zeer Span nend. het was de sterke Marathon jongen De Waart die ln 4.17.2 won voor v. d. Wijden AV'40 4.19.8 en v. Muynen SCH 4 20.9. Het hoogspringen leverde een nieuw Rotterdams record op voor Fisch- buch (Minerva) het werd 1.70 m. Bij het kogelstoten won Versnel (DOS) met 11.15 m. De 3Q00 m hipdernisloop welke Zon dag werd gehouden werd een zeer verma kelijk nummer, niet alleen voor het pu bliek, maar blijkbaar ook- voqr de deelne mers. Zonder uitzondering namelijk na men zij een bad in de sloot welke 7 maal tijdens deze 3 km genomen moet worden Zoetemelk van WIK werd overwinnaar in 10 29 4 2e Zoek Parthenon 10.52.8 en 3e Bravenboer AAA 10.52.9. Op de 100 m. A- klasse leverden de politiemannen v d. Pol Twee ondernemende Rotterdamse jonge- gelui, met zoals meer voorkomt, een be scheiden portemonnaie. wilden naar Parijs om er hun vacantie door te brengen en staken dus in de buurt van het stadion Feijenoord met telkens hoopvolle gezichten hun duim op ze kregen de lift en dankten de gast vrije automobilist o.a. met een plaatje en v. Eijken een spannend gevecht, in de zelfde tijd. 23.3 sec. gingen zij door de finish, waarbij de jury v. d. Pol als eer ste zag. Onze nationale vèrspringer Naakt geboren bleef slechts 0.1 sec achter. De 800 m. klasse B was een aardig nummer, het werd tot veler verrassing gewonnen door de outsider Van Afkeren Olympus in precies 2 minuten, hij liét v. d. Munnik die buiten mededinging liep. zijn hielen zien. Tot besluit enige estafetten, het Haagse Si om o won de Olympische Estafette voor heren in 3.45.2 voor Pro Patria 3.47 6. De relay race voor dames werd gewonhen 612e werd Zwalu- Zondagmiddag werden te Amsterdam de Nederlandse estafettekampioenschappen van de K.N.A.U. verwerkt. Tijdens deze wedstrijden sneuvelden Nederlandse records aan de lopende band. De damesploeg van Sagitta, bestaande uit Nel Buch. Ina van Vooren. Gré de Jongh en Fanny BlankersKoen. ver beterde het Nederlandse record op de 4 x 100 meter estafette dames met 0.8 sec. en bracht het van 49 sec. (houdster A.D.A.) op 48,2 sec. Deze tijd leverde voor de Sagittaploeg tevens het kampioenschap op. Ook een meisjesploeg van Sagitta ver beterde een record en wel op de 4 x 80 meter estafette voor meisjes. Het record stond op naam van Sagitta met een tijd van 40.9 en v«*d nu eerst in de serie door Sagitta 1 gebracht op 40,7 sec. In de finale knabbelde Sagitta 1 er nog 0.1 af. zodat het record nu is gebracht op 40,6. Deze ploeg eveneens kampioen van Nederland bestond uit de meisjes Rita Arendson. Katrien de Goede. Imke Vaal en Tineke de Jong. Op de 4 x 100 meter voor jongens be haalde de ploeg van A.V.G '26 het kam pioenschap en verbeterde het Nederlandse record dat met een tijd van 45 sec. op naam stond van A.A.C. De ploeg van- A.V.G. '26. bestaande uit Jan Kooy. Rei- man. De Jong en Holst, bracht dit record op 44.8 sec. Tot slot werd het Nederlands record op de 4 x 1500 meter heren verbeterd door A.A.C. met een tijd van 16 min 26,2 sec. Ook de tweede aankomende ploeg, die van Thor, bleef met 16 min. 50,2 sec. ruim onder het oude record, dat met een tijd van 16 min. 59.8 sec. op naam stond van A A.C. De nieuwe kampioens- en record- ploeg van A.A.C. bestond uit de heren Kuypers. Seeuwen, Kist en Harting. In de relay bracht de ploeg van Sagitta het record op 54.8 sec. Het oude record stond eveneens op naam van Sagitta met een tijd van 55,3 sec., gemaakt op 20.8.44. Verder liep de jongensploeg van A.V. '23 de 4 x 300 meter estafette in 2 min 28.8 sec., een nieuw Nederlands jongensrecord. Boksen. Jacht op een titel Enige tijd geleden heeft de Nederlandse Boksbond de Nederlandse kampioen in het weltergewicht. Harry Bos. candidaat gestel^ bij de E.B.U. voor de Europese titel in het weltergewicht, die onlangs door de Italiaan Michele Palermo op zijn landgenoot Livio Minelli werd veroverd. Bos. die zich behalve als een uitstekend bokser ook als een goede matchmaker heeft ontpopt, is na deze candldaatstelllng niet stil blijven zitten en heeft Palermo een beurs aangeboden voor een titelge vecht te Amsterdam. De Italiaan is ten dele op dit aanbod ingegaan en verklaarde zich bereid in Amsterdam tegen Harry Bos uit te komen, echter in het vrij ge wicht, waarbij natuurlijk de titel niet op het spel zou kunnen staan Bos, die er op gebrand is om de titel in zijn bezit te krijgen, heeft de Italiaan nu een belang rijk hogere beurs aangeboden en hoopt dat Palermo alsnog vrijwillig zijn titel op het spel zal zetten, aangelokt door deze buitengewoon hoge beurs. Mochten de onderhandelingen een goed resultaat heb ben. dan zal dit gevecht medio September in Amsterdam worden gehouden. Giel de Roode te door de technische commissie van de Ned. Boksbond erkend als uitdager van de welterkampioen Harry Bos. De partij moet vóór 16 October 1950 tot stand gekomen zijn- het doel bereikt: aan de voet van de Eiffeltorenl Het hoofdbestuur van de Ned. Boksbond heeft bepaald, dat Nederlandse beroeps boksers weer in West-Duitsland mogen uitkomen Vóór het contrfcct getekend wordt moet de technische commissie er in gekend worden en haar toestemming geven voor de wedstrijd in kwestie, het geen overigens voor alle buitenlandse wedstrijden geldt. Amateurs mogen niet ln West-Dultsland optreden.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3