Vrouwen en jongeren maken eind aan Regering Nieuwe Duitse Wehrmacht? Europese studenten slechtten de nationale barrières De zeecadetten in Loosdrecht Duitsers namen verhoor af van 110 uur achtereen België verhoogt defensiebudget tot 13.5 milliard francs Eerste wereldkampioen en hervormer van schaakspel AUSTRALIES POLITIEK Jan Salie legt het af tegen pioniersgeest HET SOCIALISME VEEL TE DUUR Van 1000 tot 300 Brand in gebouw van Hoogovens te IJmuiden Textiel verbruik neemt langzaam af Liberaal politicus in O.-Duitsland in arrest 54 Pet der Duitsers zou Westersen willen steunen tegen Rusland PROEFBALLON EN OPINIEPEILING De mosselcultuur in ernstig gevaar Serrarens pleitte voor Europees leger Op de korte Sportgolf „Kindercachot" tjokvol HOE WARM HET WAS EN HOE VER MEN GING IN SCHEVENINGEN I kunstnieuws Frans-Duitse grenspalen werden plechtiglijk verbrand Europese vlag wapperde op de grens Meer dan alleen spel Brand in leerlooierij te Oisterwjjk Duitse kampcommandant in België terechtgesteld Een gruwelijke comedie Economische mobilisatie De Evertsen naar Korea Vijftig jaar geleden stierf Steinitz JHEEDE BLAD - PAGINA 2 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1050, 1JET VORIGE JAAR. toen in Australië en Nieuw Zeeland verkiezingen voor de Kamers werden gehouden, verenigden vrouwen en jpnge mensen zich in een ware tegen het socialisme. In de landen had men resp. acht en veertien jaar de zegeningen van een socialistisch bewind meegemaakt en.... dit was niet helemaal bevallen. De dames hadden in die jaren van man lief wel een dikker loonzakje ontvangen, d w.z. de dames, wier echtelieden het loonzakje braaf aan haar plachten te over handigen. maarwanneer ze haar huis houdboekje raadpleegden en enkele cijfers vergeleken met die uit de tijd voor de arbeiders de lakens uitdeelden, dan ont dekten ze, dat schoenen, kleren, vlees e.d. 60' in prijs waren gestegen „Geef mij maar liever een loonzakje uit het kapitalistisch bewind", zeiden ze, „als de prijzen dan ook maar zijn als vroeger En zo stortten de dames, zonder enige politieke scholing te hebben gehad, zich midden in de verkiezingsstrijd. Met de jeugd vormden ze nieuwe groepen, die van het socialisme niets moesten hebben. De zwakken en jeugdigen gelukte het de regering ten val te brengen. Nieuw Zee land is dus niet doof gebleven voor de roep van S. G. Holland, de leider van de Nationalistische Partij, die thans eerste minister is. Nooit is er zoveel werk geweest, waren de lonen zo hoog. de arbeidstijd zo kort en had men zoveel vacantie en sociale zekerheid als tijdens de regering van de Arbeidspartij, zei hij onlangs. Maar dit was schijnwelvaart, want de kosten van levensonderhoud waren verdubbeld, de belastingschroef was nauw aangedraaid, overal was gebrek aan en er waren aller lei reglementen en contrólemaatregelen in het leven geroepen, waardoor het leven als het ware in een keurs was geregen en bestuurd werd door de Heilige Bureau- cratius. De Nationalistische partij stelde daarentegen terugkeer van de particuliere ondernemingen, vrijheid en gelegenheid voor ieder door eigen kracht iets te be reiken in het vooruitzicht. Ten slotte gaf de meerderheid der bevolking hieraan de voorkeur. Oud en afgeleefd De tegenwoordige eerste minister van Australië, de leider van de Liberale Partij, Robert G. Menzies, zei onlangs: Australië is een land. dat vele moge lijkheden biedt, maar deze kunnen alleen tot haar recht komen wanneer jonge mensen de wereld met een ietwat avon tuurlijke blik mogen bezien. De socialis ten daarentegen droegen er toe bij. dat men de wereld met de blik van een oud, afgeleefd man bezag. In plaats van de kreet van pioniers: „Laat dat maar aan mU over", lieten ze de kreet weerklinken: „Laat dat maar aan de regering over". En wat gebeurde er. toen de resp. volken „het aan hun regeringen overlieten?" 8tanley High doet hierover een boekje open in „Readers Digest". Vijf jaar geleden wilde de Australische regering het luchtvervoer socialiseren, een bedrijf, dat voortdurend in bloei toenam. Het ontwerp werd echter als ongrond wettelijk verworpen. De regering wilde haar doel toen langs een achterdeurtje bereiken en zo werd de Trans-Australian Airways opgericht, een regeringsonder neming, die de particuliere luchtvaart- lijnen in de grond moest boren. Door hoge salarissen te bieden lokte de regering het personeel van de particuliere lijnen weg, maar men ging zo oneconomisch te werk, dat de Trans-Australian Airways voor hetzelfde werk achAmaal zoveel mensen nodig had als de particuliere luchtvaart- lijnen. Er wenden geen nieuwe lucht lijnen geopend. De vliegtuigen van de regering vlogen precies dezelfde routes als de particuliere vliegtuigen, met dit verschil, dat eerstgenoemden allerlei faci liteiten kregen, terwijl men de particuliere lijnen de nodige benzine om hun diensten uit te breiden onthield. Voor de post. die tot dusver steeds door de grootste parti culiere luchtvaartonderneming was ver voerd, kreeg nu de Trans-Australian Air ways de klandizie en regeringsambtenaren werden gedwongen van haar diensten ge bruik te maken. Toen particuliere lucht vaartondernemingen vliegtuigen en uit rustingen in de Verenigde Staten wilden kopen weigerde de regering haar dollar- credieten te verstrekken. Dergelijke aan kopen werden wel toegestaan voor de nieuwbakken concurrent. Ondanks dit alles bleven de particuliere ondernemin gen gedijen, terwijl de Trans-Australian Airways, hoewel ze geen belasting behoef de te betalen, ieder jaar met verlies werk te. Nu er een niet-socialistische regering aan het bewind is gekomen, zal de Trans- Australian Airways wel in bedrijf kunnen blijven, maarop dezelfde voet als de andere luchtvaartondernemingen en dan zal ze, zonder ehige voorrechten te ge nieten. haar bestaansrecht moeten bewij zen ofverdwijnen. Betalen, betalen....! Zo nam de Australische Labourregering na de wereldoorlog stappen om van de kustvaart een regeringsmonopolie te maken. De regering kocht een vloot van schepen, welke particuliere scheepvaart ondernemingen verboden was zich aan t« schaffen. Bedoelde particuliere onder nemingen werden allerlei beperkende be palingen opgelegd. Resultaat: hoewel de regering de vrachtprijs sterk verhoogde, bleek de regeringsonderneming een één dagsvlieg en de belastingbetaler kon op draaien voor het verlies van ongeveer 100.000.000 gulden. De telefoon, die in Australië eveneens een regeringszaak is, kost zo duur, dat in Australië de helft minder aangeslotenen zijn dan in Amerika. In Nieuw Zeeland deed men overeen komstige ervaringen op tijdens het socia listisch bewind. Spoorwegen, mijnen, wo ningen en toeristenhotels, lunchrooms en boerderijen, door de staat beheerd, werk ten alle met verlies. Telkens werd de belastingbetaler verrast met nieuwe hef fingen om de verliezen te jdekken. In 1949 kwam het er zelfs op neer, dat iedere Nieuw Zeelander drie uur van Iedere acht moest Werken voor de staat ten einde zijn belasting te kunnen opbrengen. Het amb- tenarenleger is, dank zij de socialistische politiek, in Australië dermate uitgebreid, dat op het ogenblik één op de vier mensen in overheidsdienst is. De belastingen be droegen het vorige Jaar veertig procent van het nationale inkomen. In beide lan den kwam men heel gemakkelijk aan geld, maar wat dit geld waard wès. ervoeren de huisvrouwen, wanneer ze inkopen gingen doen. dan bemerkten ze, dat de prijzen gemiddeld waren verdubbeld. Ten gevolge van de socialistische aan vallen op particuliere bedrijven, alle be loften van „iets voor niets" e.d veroor zaakten de ene staking na de andere, terwijl het initiatief verslapte en de pro ductie daalde. V?or de oor,o«; metselde een Austra lische metselaar 1000 stenen per dag. maar onder het socialistisch regime daalde z(jn arbeidskracht tot 300 per dag, hetgeen echter driemaal zoveel kostte als tevoren het metselen van duizend stenen had ge vergd. In Nieuw Zeeland werd de onder nemingsgeest op allerlei wijzen aan ban den gelegd. De regering bepaalde de hoe veelheid waren welke iedere koopman kon slijten door de invor te beperken en daar na werd, via een priisstop, gezorgd dat hij niet meer dan een zekere winst kon maken. Wilde een jongeman met een" zekere dosis ondernemingsgeest en een klein kapitaaltje bij voorbeeld een ben zinepomp vestigen, dan moest hij de re gering vergunning vragen. Deze publi ceerde het voornemen van de jongeman opdat toekomstige concurrenten hun be zwaren zouden kunnen indienen. Heel vaak koos de regering de zijde van de bezwarenmakers en kreeg de jongeman zijn vestigingsvergunning niet. Zo werd ook gewaakt tegen te groot huizenbezit, aangezien hierdoor de kapitalistische geest zou worden vergroot. De socialisten ver boden dat particulieren die een door de staat geboèwd huis bewoonden, dit zouden kopen. De regering stelde maximumprijzen Gistermiddag omstreeks halféén brak een felle brand uit in een der hoofdgebouwen van het Hoogovenbedrijf. genaamd Blijen- hoeve. waarin de directie, de boekhouding en de commerciële afdeling zijn onder gebracht. Personeel op het terrein be merkte een sterke rookontwikkeling en sloeg alarm. Het personeel kon het twee etages hoge gebouw tijdig verlaten. De bedrijfsbrandweer slaagde er niet in het vuur meester te worden en heeft assi stentie ingeroepen. De brand woedt voor namelijk in het Zuid-Westeiijke gedeelte van het gebouw, waar ook het archief na bij de dlrectielocaliteiten is gelegen. De directe oorzaak van de brand is waar schijnlijk een vonkenregen, die van een passerende locomotief op het kurkdroge rieten dak woei Het betrokken gebouw, dat binnenkort vervangen wordt door een permanent hoofdgebouw, leed aanzienlijke water schade. doch het directiegedeelte bleef gespaard. Een stuk van het dak werd door het vuur verteerd. Het bluswater richtte een grote ravage in het interieur aan. Omstreeks kwart voor twee kon reeds met de nablussing door de bedrijfsbrand weer worden begonnen. vast voor huizen in particulier bezit, even als voor de grond. Zoals gezegd het zwakke geslacht en da jeugd hadden van dit alles genoeg en hebben de regeringen van beide landen omver geworpen. Het zal echter lang duren, zowel in Australië als in Nieuw Zeeland, de noodlottige gevolgen van lange jaren socialistische regering te niet te doen en de meqsen de vrijheid te hergeven hun eigen leven te leiden en hun eigen economische aangelegenheden te regelen. Beide landen weten nu, wat een socialis tische regering betekent, ze hebben daar van langer genoten dan enig ander land ter wereld en ze hebben er de buik van vol. We geloven, verklaarde Australië's premier, Menzies, dat de particuliere ondernemingen op basis van gezonde con currentie meer en beter kunnen produ ceren dan de staat en dat ze op de vrije markt de goederen kunnen leveren voor de prijs en van de kwaliteit, welke het publiek vraagt. De cijfers die een beeld geven van het textielverbruik over de gehele wereld to nen duidelijk aan, dat de stijging van dit verbruik, die in de eerste jaren na de oorlog zeer groot was, nu in langzamer tempo beginnen te verlopen. Het verbruik per hoofd der bevolking over de gehele wereld is nog slechts enkele procenten lager dan het vóór de oorlog was. Dit betekent niet, dat overal de be hoefte aan textiel bevredigd is. Economi sche en monetaire moeilijkheden zijn oor zaak, dat het bevredigingsniveau in grote delen van de aarde nog lang niet werd bereikt. De rayon zette zijn door de oorlog slechts kort onderbroken verovering van de tex tielmarkt voort en die ontwikkeling is nog lang niet ten einde, aldus de directie in het jaarverslag over 1949 van de Alge mene Kunstzijde Unie N-V. te Arnhem. Voor de AKU-bedri.jven in Nederland was het afgelopen boekjaar wtfderom een voorspoedig jaar. Ofschoon de van hun oorlogsschade thans geheel herstelde fa brieken hun volle, inmiddels sterk ver gróte productiecapaciteit gebruikten, kon den ze daarmee de vraag naar hun pro ducten in binnen- en buitenland niet ge heel bevredigen. De kostprijzen bleven óndanks de prijs daling op dezelfde hoogte doch stelden de AKU in staat te concurreren op alle mark ten. die niet "door bijzonder hoge invoer rechten beschermd zijn. Ook 1949 was een jaar. dat zich ken merkte door gunstige mogelijkhe^én voor de verkoop der AKU-producten. Wederom werd 50 pet van het rayonga ren en 85 pet van het banden garen ge ëxporteerd, terwijl de rayonvezel voor 65 pet naar het buitenland ging. De bruto bedrijfswinst bedraagt 31.843.939 (v.j. 24 932.220) en de aaldo- winst, na afschrijvingen en voorzieningen, reserveringen en kosten 15.583.850 (v.j. 13.532.423). Rekening houdend# met het onverdeel de winstsaldo 1948 ten bedrage van 234.893 is als winst ter beschikking 15.818.743. waarvan wordt voorgesteld 3.6 mill, extra af te schrijven op vastge legd kapitaal. J 3 mil. toe te voegen aan de dividendreserve en 1 millioen te reser veren voor bijzondere personeelsbelangen, waarna op de gewone aandelen 7.5 pet (v.j. 7 pet) en op de cum. pref. aandelen een onveranderd dividend van 6 pet kan worden beschikbaar gesteld. Morgen de millioenste Ahoy'-bezoekei Morgen wordt op Rotterdfltn- Ahog' de millioenste bezoeker ver- Er zal haar of hem een zeer aparte verrassing worden bereid, want het stemt tot bijzondere voldoening, dat dit grote aantal nog voor de oor spronkelijke sluitingsdatum (15 Aug.) wordt bereikt. Nu de racanties in volle gang zijn kan op honderddui zenden bezoekers worden gerekend voordat Ahog' op 31 Augustus defi nitief sluit. Günther Stempel, secretaris-generaal van de Oostduitse liberaal-democratische partij, is Dinsdag door de veiligheidspoli tie van de Sowjetzone gearresteerd. De arrestatie werd verricht toen hij het hoofdkwartier van de partij in de Ooste lijke sector van Berlijn verliet. Even tevoren waren zijn vrouw en zijn secretaresse door de politie in een gereed staande auto geduwd en weggereden. Le den van de volkspolitie doorzochten vol gens ooggetuigen het gebouw. Volgens partijgenoten van Stempel zou rivaliteit tussen politieke groeperingen in Oost-Duitsland aan de arrestatie van Stem pel ten grondslag liggen. Stempels vroe gere vriend en politieke medestander. Hermann Kastner. zou hebben samenge zworen om Stempel „het zwijgen op te leggen". Jongen tot stelen aangezet In Apeldoorn heeft de 19-jarige ijsco- venter G. de R. een tienjarige jongen tot het bestelen van zijn ouders aangezet. In totaal heeft de jongen 1500 ontvreemd, welk geld hij de ijscoventer ter hand heeft gesteld, die er goede sier van maakte. De gewetenloze ijscoventer is gearresteerd en naar Zutphen overgebracht. De beweeg reden van het jongetje, die uit een goed gesitueerd gezin stamt, is de politie nog duister. Het kind kon zich weliswaar bij de ijscoventer ruimschoots van ijs voor zien, maar dit beliep bij lange na niet de waarde van het gestolen bedrag. De camelia, de bloem, die* in de mode was in de tijd. toen Dumas zijn Marguerite Gautier schreef, is herontdekt. In Londen is reeds een „Camelia- en Magnolia-con gres" gehouden. In de tientallen jaren, gedurende welke de camelia uit de mode was, zijn de namen van verschillende soor ten verloren gegaan. Een van de congres sisten heeft echter een teer rose getinte camelia geïdentificeerd als de Saccoi Vera een Italiaanse variëteit, welke reeds bijna 400 jaar in Engeland groeit. Gezaghebbende geallieerden in en buiten Duitsland verklaren zich in het openbaar hardnekkig tegen herbewape ning van de Duitsers, maar het is moeilijk te geloven, dat ,z|j dit standpunt op de duur zullen kunnen handhaven. Daar is immers de oorlog in Korea. De. West- Duitsers zelf verwachten, dat z|j weldra een leger zullën gaan vormen. Ze trach ten tussen de regels door en achter de woorden te luisteren en menen zo beves tiging van hun verwachtingen te ver nemen. Zo heeft John J. McCloy onlangs gezegd dat. wanneer Duitsland vaneen „Koreaan se aanval" te lijden zou krijgen, de Amerikaanse bezettingstroepen in Duit land „het werkelijk heel moeilijk zouden vinden de Duitsers het recht en de mid delen t® onthouden hun grondgebied te Met bezorgde blik kijken de mosselvis- ®0i6 in Zeeland als de vangst boven komt. De Zeeuwse mosselteelt wordt heel ern stig bedreigd door een parasiet, «en rood kreeftachtig diertje, dat zich in de inge wanden van de mossel» vestigt en de dood van het schelpdier veroorzaakt. De gehele teelt staat voor een ramp. Vorig jaar ont dekte men het schadelijk diertje al in de Oosterschelde en leed de moeselteelt er ai veel schade door. Thans komt het in my riaden in de Grevelmgen voor. Van de mosselen, die men nog vangt, is het vis- gewicht heel laag en blijft dit beneden de eis van 15 kg per 100 kg ruwe mosse len zodat pracfisch alles wordt afgekeurd. Dit is wel een heel ernstige terugslag, want In de laatste jaren heeft men goede vangsten en besommingen gemaakt. De prijs bedroeg f 5.20 per ton van 100 leg en er werd flink omgezet over het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Borgen op Zoom. dat regelend in deze bedrijfstak optreedt. In de laatste jaren werd 500 000 a 600.000 ton aangevoerd per jaar. in het seizoen 1949/1950 exporteerde men 222.000 ton naar Frankrijk en 164.000 ton naar België. Helaas ziet 't er nu doïiker uit voor de mosselkwekers die grote kapitalen in htin bedrijven steken. Zij varen niet schepen die al gauw op 20.000 gld. komen en de kweek eist veel kennis en toewijding Het zaad wordt gehaald van de Waddeneilan den en op de mosselbanken in mondingen en de Grevelingen uitgezet. De volwassen mosselen worden met een eigenaardig schepnet gevist. De ..kor" noemen de vissers hun voornaamste vis tuig. dat aan een lange lijn achter het schip wordt gesleept aan iedere kant van het whip een en machinaal wordt opgetrokken waarbij men in de tijd. dat de mosselen volwassen zijn. een paar hon derd kilogram tegelijk ophaalt, die in het grote ruim worden gestort. Via het ver koopkantoor worden zij in binnen- en buitenland afgezet. De exportwaarde bedroeg vorig iaar on geveer drie en een half millioen gulden! Het is dus verklaarbaar, dat in het labo ratorium te Bergen op Zoom door biolo gen bestudeerd wordt of er iets tegen de parasiet myticola intestinatis i6 de wetenschappelijke naam te doen Is. De vissers hopen, dat de natuur eelt spoedig een bestrijder tevoorschijn zal brengen Deskundigen achtten die kans niet uitgesloten. Dr Korringa. bioloog van het instituut voor Visserij-onderzoek, gaat in de Mid dellandse Zee zoeken naar middelen ter bestrijding van de parasiet. Dr Korringa is voornemens, met deze parasiet besmette mosselen uit de Middellandse Zee naar Zeeland over te brengen, in de hoop. dat zich in deze mosselen ook vijanden van de parasiet hebben ontwikkeld. Met dit onderzoek is een bedrag van 7.000.— verdedigen". „Hiermede kan hij toch niet hebben bedoeld, dat men ons die midde len zal verstrekken op de dag. waarop we wordert aangevallen", zeggen de West- Duitsers. McCloy voegde er aan toe. dat. hoewel hij tegen de vorming van een Duits leger was of tegen Duitse herbe wapening (welke bij het verdrag van Potsdam en internationale overeenkom sten verboden is) hij toch geloofde, dat vele Duitsers bereid en in staat zouden zijn hun grondgebied te verdedigen wanneer ze daartoe de gelegenheid kregen. Nog korter geleden brak Winston Chur chill een lans voor de herbewapening van West-Duitsland. hetgeen feitelijk slechts een herhaling was van het beroep, dat hij in het begin van het jaar in het Lagerhuis heeft gedaan om Duitsland te laten meedoen aan de verdediging van West-Europa. Enkele dagen voor Chur- chills laatste verklaring zeide een woord voerder namens het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken in een rede voering te Parijs gehouden, dat de moge lijkheid gans niet uitgesloten is. dat men de zware industrie in West-Duitsland zal verzoeken wapens te produceren ten be hoeve van de Europese leden van het Atlantische pact. Hij legde er evenwel de nadruk op dat er geen kwestie ia van herbewapening van Duitsland. Rijpingsproces Er gaat bijnfi* geen week voorbij of de Duitsers lezen de een of andere ver klaring van geallieerde zijde, volgens welke de West-Duitse Federale Republiek een integrerend deel Van West-Europa moet vormen. Ze zien hoe hun politieke leiders deelnemen aan de adviserende Assemblée in Straatsburg. Ze vernemen geruchten, volgens welke beroemde gene raals, die in de laatste wereldoorlog de geallieerde legers naar de overwinning op de Duitsers leidden, nu wel gï-aag gebruik zouden maken van Duitse mannen ter verdediging van West-Europa tegen een mogelijke aanval van de Sowjet-Unie. Dagelijks vertelt men hun, dat de com munistische aanvallen in volle gang zijn en dat deze een „halt" moeten worden toegeroepen. Vele Duitsers en vele geallieerde waarnemers in Duitsland met hen menen, dat dit alles het publiek rijp moet maken voor een van de meest historische besluiten, welke de geallieer den sedert de wapenstilstand hebben ge nomen. de schepping van een nieuwe Duitse Wehrmacht, Sommige Duitsers nemen reeds als vast staand aan. dat bedoeld besluit zal worden genomen, maar dan zijn ze er toch ook van overtuigd, dat de Wehrmacht niet als een onafhankelijke Duitse organisatie ohder zuiver Duitse leiding zal terug keren. Ze menen, dat er zo iets zal komen als een Duits onderdeel van een West- Eyropees leger, in welks hoogste leiding voor weinig ot in het geheel geen Duitsers plaats zal zijn. uitgezonderd voor enkele verbindingsofficieren. Degenen, die zo denken, zijn overtuigd, dat de geallieerden de openbare mening in hun eigen landen kunnen paaien, maar de vraag is volgens hen of de Duitsers zelf op deze wijze een nieuw leger willen hebben en of ze be reid zouden zijn tegen de Russen te vech ten ten behoeve van de Westerse wereld- Haat wint het! V/aht welbeschouwd hebben de Duitsers op het ogenblik meer dan genoeg van oorlogvoeren. Het hangt hun de keei uit! Millioenen hebben nog een bittere her innering aan de ineenstorting van de Duitse legers in Rusland, het Westen en Afrika, nog pas vijf jaar geleden. De ruïnes van de gebombardeerde steden, de rouw om 2.100.000 mannen die sneuvelden in de strijd voor het nazi-Rijk. de 9 000.000 vluchtelingen uit Oost-Duitsland. dit alle® helpt hen de oorlogsellende herinneren Twee militaire nederlagen in twee oor logen binnen de tijd van dertig jaar hebben de Duitsers huiverig gemaakt voor een nieuw oorlogsavontuur. waarvan ze de uitslag niet kunnen voorzien. De eerste Nederlandse spreker in het algemeen debat van de raadgevende vergadering van Europa. Serrarens zeide Woensdagochtend dat een Europees leger diende te worden gevormd en dat West- Duitsland daarin zijn aandeel zou moeten nemen. Ook Engeland zou volgens Ser rarens aan de vorming van een gemeen schappelijk leger moeten meewerken. Het was volgens hem onmogelijk een Verenigd Europa op te bouwen zonder Groot-Brit- tannië. Herinnerend aan Engelands rol in de oorlog, zei Serrarens. dat Europa het Britse karakter van vasthoudendheid nodig heeft. Serrarens sloot zich ten volle aan bij de critiek op het comité der ministers, die dpor de voorgaande spreker was geuit. De rol. die de raadgevende vergadering tot nog toe in de raad van Europa had kun nen spelen, was volgens hem onwaardig. De vergadering werd. naar sprekers me ning. behandeld als een verzameling on mondige kinderen. Reeds maanden is men bezig de Amster damse Westertoren of „Lange Jan'' zoals de Jordaners hem noemen, te restaureren. Thans is de eerste der vier herstelde vazen, welke de toren versieren, weer naar de oude plaats gehesen. In de „diepte" de Jordaan langs de Prinsen gracht. Voetbal Innsbrücker AC—Bleuerheide 0—2: UW—Ned. Bi andwee rental 2—1 De Nederlandse amateurboksers, die In Oostenrijk vertoeven verloten Ie Klagen- furt met 10—6 van de Oostenrijkse ploeg Dinsdag 22 Augustus zullen in he» Olym pisch Stadion de eerste levanchewedstnjden van de wereldkampioenschappen wielrennen worden gehouden. Woensdagavond werd het internationale militaire waterpolo tournooi te Brussel voor gezet In Groep a won Belgte met 15—2 van Gr. Buttannié en tn groep B zegevierde Egypte met 4—3 over Zweden. In groep a leidt België met 3 pnt uit 2 wedstri|d.m. vóór Nederland met I uit 1 en Gr Grittannië met 0 uit 1. In groep b staat Egypte aan het hoofd met 3 pnt utt 2 wedstrijden Fausto Coppi. die de gevolgen van rHn val Jn de Ronde van Italië geheel te ooven is gekomen, heeft ztjn training hervat. Ray Robinson heeft zijn titel van wereld kampioen tn het weltevgewioht behouden door te Jersey zijn tegenstander Charley Fusari ia een gevecht over 15 ronden op punten gemakkelijk te slaan. De warmte jaagt duizenden en duizen den mensen uit Den Haag naar het Scheveningse strand. In de drukste uren is er bijna geen zand meer te bekennen. In de grote drukte raakten Dinsdag 366 kinderen zoek. De juffrouw van het ..kindercachot", waar alle verloren lopende peuters naar toe worden gebracht, had doorlopend een uitverkocht huis. De Rode Kruispost verleende ruim honderd keer de eerste hulp. In het „luxe bad" kregen een juffrouw en een mijnheer enig ongenoegen over elkanders gedrag en uiterlijk De juffrouw permitteerde zich de luxe. dit conflict met een limonadeflesje als slagwapen te wil len beslechten. Hetgeen de politie tot in grijpen noopte. Dappere agenten moesten voorts een echtpaar teg1èni'de volkswoede beschermen. De man was namelijk een in zee drijvende bal achterna gegaan De vrouw liep te jammeren, dat haar man niet zwemmen kon. Onmiddellijk ging een redder met een lijn te water en bracht de ballende badgast op het strand. Deze betoonde zich niet dankbaar. Hij kon best zwemmen, annonceerde hij met een stroom van woorden. Toen het ene \Voord het ander uithaalde, nam het publiek de partij van de redder op. De geredde en zijn vrouw moesten nadien door de politie gered worden. Een vishandelaar had met een kennis verschil van mening over een gemeen schappelijke liefde. Hij trachtte met be hulp van een hamer het geschil ln zijn voordeel op te lossen Het ging warm toe, hetgeen de politie niet goed vond Inplaats van in de vis zit de handelaar nu in een koele cel. In de snlkhitte zat ëcn loodgieter op het dak van een gebouw. Hij viel er af, op het dak van het washok van het aan grenzende politiebureau, zeven meter" lager. De loodgieter liep schrammen en builen op, het dak schade. Hiertegenover staat echter, dat de Duit. sers sterk anti-Russisch zijn en van de communisten helemaal niets moesten heb ben. De haat tegen Rusland en de com munisten is misschien feller cn dieper geworteld dan in enig ander deel van Europa. Tweemaal heeft men- hun een stevige dosis anti-communisme toegediend. De eerste maal gaven de nazi's hun een anti communistische injectie, die duurde van 1933—1945. afgezien van de korte periode van gezworen kameraadschap van Augus tus 1939 tot Juni 1941. in welke laatste maand de nazi's Rusland aanvielen De tweede injectie kregen ze toen het in 1945 en J946 begon te kraken in de Com missie van de Vier Mogendheden te Berlijn. In de haart gespeeld De bedoeling* van de -Westérse mogend heden in West-Duitsland. een vrije politieke democratie te vestigen, kreeg onverwacht steun tengevolge van dg blok kade door de Sowjets. welke meer deed om het anti-communisme in West-Duits land te versterken, dan enig beroep de Westerse democratie een ruggesteun te geven, had kunnen doen. De Duitse krijgs gevangenen, die uit de Sowjetkampen zijn teruggekeerd en die een boekje hebben opengedaan over hetgeen ze daar ervoeren hebben er nog een schepje opgelegd Ideologisch gezien zullen de Duitsers dus wel bereid zijn andermaal tén strijde te trekken, mits het tegen Rusfihd gaat! Een minderheid in Duitsland geeft er echter de voorkeur aan in een toekomstig conflict tussen Oost en West neutraal te blijven. Een publiek Opinie Onderzoek, ingesteld door de Amerikaanse Hoge Commissie, had tot resultaat dat 42'/i van de ondervraagden de voorkeur bleken te geven aan neutraal blijven, indien dit mogelijk was. terwijl 52V* zeiden, dat ze het Westen wilden steunen. Maarbestaan er plannen tot vor ming vgn een nieuwe Duitse Wehrmachf Er is er één. afkomstig van generaal Kurt Hasse von Manteuffel. tijdens het nazi bewind commandant van een pantser divisie van het Duitse leger. In de afge lopen winter bood hij kanselier d'r Konrad Adenauer een gedetailleerd plan aan tot oprichting van dertig Duitse lichte divisiés. die een deel zouden uitmaken van het West-Europese leger. Dr. Ade nauer had hierom nooit gevraagd. In een interview met een Amerikaanse dagblad correspondent verklaarde Adenauer in dit verband, dat. hoewel hij tegen de vorming van een nieuw Duits leger was. hij „in geval van uiterste nood" bereid zou zijn toe te stemmen in mobilisatie van een Duits contingent ter versterking van de Westerse verdedigingstroepen Hoewel de overgrote meerderheid van de Duitsers heftig anti-Russisch is. zijn er anderen die zich er nog altijd op spitsen dat eens het uur zal slaan waarin Duitsland zowel in het Oosten als in het Westen revanche zal kunnen nemen. 10de Nationale Beiaard wedstrijd De voltooiing van de restauratie van de Nieuwekerkstoren te Delft zal de 16de September met een nationale beinardwed- strijd gevierd worden De tiende onder auspiciën van de Nederlandse K.okken- spel-Verenigina Het verplichte nummer is een Impromptu van de Rotterdamse beiaardier Ferd Timmermans. Voorts- worden de carillonneurs beoordeeld op een improvisatie op eert bij loting toe te wijzen thema èn op een nummer naar eigen keuze. In Engeland Is een soort verf ontdekt. waarmee in een ommezien zwarte en bruine schoenen elke gewenste tint kan worden gegeven Er moeten twee laagjes verf op worden gelegd Het eerste laagje moet grondig drogen: gaat men er dan nog eens met de kwast over de schoen, dan is de gewenste tint in een ommezien bereikt. Tassen en andere lederwaren kunnen er ook mee worden bereikt. Een paar schoenen kan dus bij alle toiletten worden gedragen. Leerfabrikanten zijn evenwel niet bevreesd, dat deze nieuwig heid de dames zdl weerhouden bij elk toilet een paar schoenen-in-de-kteur te kopen; ze zijn overtuigd dat. voor een derde van het verfflesje is verbruikt, dames genoeg van h^t krijgen. ma. De voorzitter van het centraal -tem- bureau heeft in de vacature dr E Brin- gersma (P. v d. A benoemd verklaaid tot lid der Eerste Kamer de heer P C de fon- ge te Middelburg Naar verluidt sou de hee^ De Jonge voornemens zijn voor zijn benoe ming te bedanken In dat geval zou In aan merking komen de heer P. J Kapteyn t® Bloemendaal. t 4 PONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 BPpM| Éffafjf Kilometerslange pijpleidingen zijn (n Saoeü-Arabië aangelegd om de olie naar de kust te transporteren, waar zich de exporthaven Ras Tanura bevindt. Op een bredt zandstrook zijn tanks gebouwd en een lange pier, zodat ook grote tank schepen met de kostbare vloeistof kunnen worden geladen. Albert Kuyle in beroep D« 9e September zal de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep behandelen van de Nationaal Frontschrijver Albert Kuyle (L. M A. Kuytenbrouwer) uit Bilthoven, die enige maanden geleden door het Bij zondere Gerechtshof t® Utrecht werd ver oordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met eftrek. en ontzetting uit alle burgerrech ten voor de tijd van zijn leven. De eis van de procureuf-fiscaal bij ge noemd Hof luidde 2 jaar met aftrek. Mr A. J- M. van Dal uit Den Haag zal Albert Kuyle voor de Bijzondere Raad van Csssetie verdedigen. Willem van Oudshoorn kreeg de Jacobsonprijs Ds bestuurders van het Tollens-fonds hebben de vijfjaarlijkse Jacobaon-prijs, be doeld als een waardering voor Nederland- te auteurs van gevorderde leeftijd, toege kend aan de auteur Willem van Ouds- hoqrn. schuilnaam van J. K. Feylbrief te Den Haag. Maastrichtse toneelschool vangt aan Nu het docentenkorps van de onlangs opgerlthte toneelacademie te Maastricht is samengesteld en ook de gevraagde sub sidies door provincie en gemeente zijn toe gekend. zullen de lessen in Octobfy- kun nen beginnen. Totnutoe hebben zich acht leerlingen voor het toelatingsexamen aan gemeld. Eremetaal voor P. Recourt Jr H.M. de Koningin heeft aan de heer P. Recourt jr de gouden medaille van de Orde van Oranje-Nassau vewleend in ver band met zijn verdiensten voor het ama- f teurtoneeL Hij was voorheen landelijk voo*ltter van de Algemene Nederlandse Dilettanten Toneelbond en hij is verschei den jaren bestuurslid geweest van de afd Den Haag van de Natu (Nederlandse Ama teurtoneel Unie. Fredy Salten bij de Hoofdstad Operette Ds dirigent Fredy Salten. die bij de voormalige operette Fritz Hlrsch jaren lang «Is dirigent optrad, is voor het ko mende seizoen als kapelmeester aan de Hoofdstad Operette verbonden. Generaal Giebel gaat heen Per 15 September zal heengaan sis chef luchtmachtstaf de luitenant-generaal C. Giebel. Hij zal waarschijnlijk worden op gevolgd door de generaal-majoor I. A. Aler, thans Nederlands lid van de Air Advisory Council van de West-Europese Unie. Zuidafrikaanse studenten naar Nederland Er bestaan plannen tot het organiseren van een reis van vijftig Zuidafrikaanse me dische studenten naar Nederland, einde van dit jaar. De reis zou met twee spe ciaal gecharterde vliegtuigen worden ge maakt, met als vertrekdatum 29 Novem ber. Op het programma staan bezoéken aan Nederlandse universiteiten, in de tweede helft van December, alsook aan universiteiten in Vlaanderen; verder een ontvangst op de Zuidafrikaanse legatie in Den Haag op 16 December (Voortrekkers dag). Het bezoek aan Nederland zou tot 10 Januari duren. De regeling van de reis is in handen van het bureau voor buiten landse studentenbetrekkingen te Leiden. (Van onze speciale verslaggever) In het sloepenkamp van de Koninklijke Marine De Boomhoek in Nieuw Loos drecht verblijven momenteel bijzondere gasten. Het Nederlandse Zeekadetten- korps houdt er van 4 tot 14 Augustus zjjn zomerkamp, het eerste in zijn bestaan, dat tevens wordt bijgewoond door een groep Britse zeekadetten uit Southend on Sea. Het Zeekadettenkorps, dat in 1946 op initiatief van de toenmalige minister van Marine is ontworpen, is thans ruim een jaar in enkele plaatsen aan het werk. Het is nog in opbouw, maar toch is al veel bereikt. Wie zou denken, dat de jongens, die er aan deelnemen, zich daardoor aan marine of koopvaardij ver plichten. vergist zich. Er is geen sprake van enige werving. Slechts als zij zo erg graag bij de marine of koopvaardij willen na hun vierjarige zeekadettenopleidlng, worden zij geholpen om een plaats te bemachtigen. De bedoeling van dit aan trekkelijke werk is, jongelui van ongeveer 14 tot 18 jaar „sea-minded" te maken, hen vertrouwd te maken met de zee, het zeilen, de scheepsbouw en alles wat er mee te maken heeft. vallen, zoals met dit zomerkamp, dat voor alle jongens gratis is, door de centrale leiding steun wordt gegeven. Het is om er Jaloers op te zijn, zoals deze jongens ln het Loosdrechtse kamp, dat door de marine ter beschikking is gesteld, deze tien dagen doorbrengen. Het marineopleidingskamp te Hilversum, dat vlak bij de Loosdrechtse plassen is ge legen, heeft zijn accomodatie geschonken: een grota barak voor de ruim honderd jongens; voeding en amusement in de avonduren, terwijl zij overdag in het sloe penkamp aan de plassen zijn, roeien, zeilen en zwemmen. Ondertussen doen zij een hoeveelheid onschatbare ervaring op aan kennis, orde en discipline, die voor hun later leven, welke kant zij ook opgaan, van groot nut zal blijken. Geen zeeverkenners Het verschil tussen dit werk en bij voorbeeld het werk van de zeeverkenner is, dat het hier geen spelen betreft, maar een welomlijnd werkplan, dat vier jaren duurt. Omstreeks hun veertiende jaar komen de „scheepsjongens" bij het Zee kadettenkorps, waar zij op een enkele avond in de week en des Zaterdagsmid dags, steeds in hun vrije tijd dus, in theorie en praktijk met de eerste kennis op dit terrein worden verrijkt. Blijken zij belangstelling te hebben en te houden, dan worden zij enkele maanden later matroos tweede klas met een uniform, dit er zijn mag: een matrozenpak met een oud kogge schip als embleem op de mouw en een zeekadettenpet. In de loop van de vier jaren klimmen zij via matroos eerste klas op tot kwartiermeester en op de duur tot assistent-instructeur. En inmiddels weten zij heel wat af van de zee, kunnen ze met hun groep sloepen roeien als de beste, en zeilen en zwemmen dat het een lust Js. Reeds nu, hoewel het werk nog in een beginstadium is, worden aardige resul taten bereikt, hetgeen de jongens ook be wezen in hun roeiprestaties, die met Jeug dige toewijding werden gedemonstreerd. Er bevinden zich jongens onder van elk milieu, die het overigens best met elkaar kunnen vinden. Hier ligt voor de Jeugd beweging een prachtig terrein, of, om het toepasselijker te zeggen, een prachtig stuk water braak, dat dit grote voordeel heeft, dat de jongelui, als zij dat willen, op de zee hun toekomst kunnen bouwen, iets, dat in later Jaren wellicht van groot belang zal blijken te zijn. Donderdagmiddag bezocht Prins Bern- hard het kamp. bij welke gelegenheid ook een 35-tal kadetten van het Britse oplei dingsschip Prince Rupert aanwezig waren. Er zijn veel te weinig Nederlanders, al hebben wij de naam een zeevarend volk te zijn, die weten wat er met de zee en op de zee aan de hand is. Veel te weinigen weten iets van scheepstypen, van de vaart, van de constructie, en van het gehele zeewezen. Hoe nuttig is het niet om later in de maatschappij, al gaat men niet naar zee, vertrouwd te zijn geraakt met het leven op het water en de nodige discipline daarbij, en daarnevens zelfstan digheid en levensvreugde te hebben ver worven. Dit is de bedoeling van dit werk, dat thans ook de speciale belangstelling geniet van Prins Bernhard, en dat zeker in de eerstvolgende jaren de belangstelling van het jeugdwerk zal trekken. Men is verleden jaar op heel eenvoudige grondslag op enkele plaatsen van ons land begonnen: Amsterdam, Gouda en Maassluis, benevens Den Haag. Binnen kort verwacht men tot oprichting van korpsen te komen in Rotterdam, Leiden, Amsterdam-Zuid en Utrecht. Initiatief en leiding moeten echter geheel uitgaan van particuliere zijde, in de meeste gevallen van bestaande jeugdverenigingen uit. Het zeekadettenkorps, dat een landelijke over koepeling heeft met inspecteur Heuseveldt aan het hoofd, ondervindt vefl steun van de zijde der marine, doch heeft grote behoefte aan instructeurs, zoals oud-zee lieden van marine of koopvaardij, die bereid zijn, veel vrije tijd voor dit speciale maar zeer attractieve jeugdwerk te geven. En elke jeugdorganisatie, van welke richting ook. kan zelf zulk een zeekadet tenkorps stichten, waarbij slechts de tech nische leiding centraal is. Van die leiding wordt grote medewerking ondervonden: beschikbaarstelling van de fraaie matro zenpakken en van materiaal als sloe pen e.d. De financiën moeten in eigen kring, door giften en kleine contributies worden verzorgd, waarbij slechts ln bijzondere ge- Prof. mr C. W de Vries schrijft ons uit Straatsburg: XJET WAS Zondag voor de studenten AAeen lange dag. Uit alle hoeken van Straatsburg vertrokken bussen met stu denten uit vele Europese landen naar het jf grensgebied Frankrijk—Duiteland, een vijftig kilometer ten Noorden van Straats burg. De manifestatie op de grens geschiedde in de buurt van Wissenbourg. De aan wezigheid van veel politie werd niet ge- Wenst. Daarom geschiedde de voorberei ding van de actie zo veel mogelijk in het klein Elke bus reed op eigen gelegenheid naar een plaats in de prachtige bossen, waar de Frans-Duitse grens doorheen slin gert. Elke bus leverde het materiaal voor een klein kamp ln het woud. waar verblijf werd gehouden tot het afgesproken uur o 45 was bereikt. Om 4 uur was het alge meen rendez-vous met de auto's van de internationale pers en radio, vlak bij de grens. In het grensdorpje bleef de gehele karavaan achter, om aan de „stoottroe- Pen" gelegenheid te geven een gesprek je beginnen met de Franse douanepost. Terwijl een tiental studenten met een (hoogleraar de hoogst onbelangrijke be sprekingen over omgeving en „een toe ristisch bezoek aan Duitsland" met de U^hswachters voerden, kwamen troepen studenten op de Franse slagboom af. Deze werd enkele seconden met handzagen be werkt, De slagboom viel in stukken vóór öe dowihe-wachters. nu door honderden studenten omgeven, het bemerkten Hun sandacht werd ondertussen afgeleid door een Zwitsers-Italiaans meisje. Jeannette. uie op de meest opvallende wijze in de douanepost zelf was „flauwgevallen". Met vereende krachten werd de jonge dame Jb de ambtelijke leunstoel neergevleid Daar werd zij met water „bewerkt". Reeds dromden de studenten verder. De stukken hout van de slagboom wer- göi juichend medegedrageji naar de ouitse grens. Daar wachtten de Duitse etudenten. Vlak by het Zollamt werd ook daar de slagboom doorgezaagd. De plechtige demonstratie „pour tuer les frontières" vond daarna plaats op een groot gras veld, waar de namen der universitei ten werden afgeroepen: Wij komen uit otterdam in Europa. Nous sommet venu de Paris en Europe. De namen van zestig universiteitssteden werden op deze wijze afgeroepen. De Franse politie, ondertussen blijkbaar opgebeld, veroorzaakte geen moeilijkhe den. De Duitse politie aanvankelijk wel, maar de camera's van de internationale pers hadden een goede uitwerking, ge paard met betogingen van onschuldigen aard. De Europese vlag wapperde reeds op de grens zelve. Niemand wilde die vlag neerhalen. Het was een prachtige dag aan de zon nige grens Frankrijk—Duitsland. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te TwijxeJ G. B. Kruizinga te Nieuwe Schans; te Rijswijk (Geld.) G. J. Visser, dlmd. te Oegst«eeet. Aangenomen near Pingjum-Zurleh D. H. v. Daaien te Wehe. Bedankt voor Aaltourg J. T. Doornen- bal te Oene; voor Nieuwe Tonga C. M. van Dieren te Ede; voor Beverwijk N. K. v. d. Akker te Rhenoy; voor Winkel A. D. Klaaesen. cand. te Rotterdam; voor Hoenderloo W. H. den Ouden te Buren. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht H. J. de Bie cand. aldaar. Geref. Kerken. Beroepen te Zwartsluis J. v d.. Berg te Oost- en West-Souburg; te Heer-Hugowaamd H. Vollenhoven. cand. te Amsterdam. Aangenomen naar 'a-Gravenmoer G. L. R. Riphagen, cand. te Enschedé, die be dankte voor Vries. Sexbierum G. J. Grafe Bedankt voor te Winschoten. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Buitenpost W. v. d. Lingen te Alkmaar. tChr. Geref. Kerk. Tweetal te IJmuiden: JujDrenth te Amersfoort en S. v. d. Molen tmLeeuwarden Beroepen te 'a-Gravendeel en te Nieuw- poort G. Blom. cand. te Zaandam; te Vlisstngen J. Drenth te Amersfoort; te De Krim C. J. Ph. Sobering, legerpredikant te Apeldoorn. Aangenomen naar Opperdoes L. Floor, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Harlingen. Lutjegaet en Meppel. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Peter son en Kalsmazo (U.S.A.) F. MaUan te Bruinlsse. Woensdag heeft een brand gewoed in de Koninklijke Lederfabriek Oisterwijk N.V., een der grootste leerlooierijen van Nederland. D.e brand, welke ln de collodiumspuiterij ontstond door het warmlopen van een motor, liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, daar uiterst brandbare chemi caliën zich in deze fabrieksafdeling be vonden. Door het snelle ingrijpen van de fa brieksbrand weer. die spoedig werd geassis teerd door de Oisterwijkse brandweer èn de gemeentelijke brandweer van Tilburg, was men na ongeveer drie kwartier blus- singswerk het vuur meester. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. doch de materiële schade is vrij aan zienlijk door het verloren gaan van enige collodiumspuitinrichtingen en een hoe veelheid huiden en vellen. Majoor Schmitt, de gewezen bevelhebber van het fort van Breendonk (het Belgische Vught) is gistermorgen om 6 uur 30 te Antwerpen terechtgesteld. Schmitt wei gerde geblinddoekt te worden. Schmitt, die 47 jaar oud was, werd schul dig bevonden aan 57 moorden, hij had 39 Joden aangehouden, van wie er 9 in ge vangenschap de dood vonden, evenals 118 ondergrondse strijders, die zwaar mishan deld werden De gewezen bevelhebber van het fort van Breendonk werd 25 November 1949 ter dood veroordeeld. 20 April 1950 heeft het krijgshof het vonnis bekrachtigd. Het hof van cassatie verwierp op 7 Augus tus het verzoek om gratie. Wanneer de Duitsers hier In de bezet tingstijd een uit Engeland gezonden geheime agent arresteerden, probeerden zy met listen en urenlange verhoren van hun gevdngene geheimen los te krijgen om dssrmee latere gevangenen ln de waan te brengen dat ontkennen geen sin had want dat de Duitsers toch miles wis ten. tot in bijzonderheden, over de orga nisatie van de geheime dienst ln Engeland. De geheime agent v. Borssum Buisman vertelde aan de parlementaire enquête commissie dat hi) 110 uur achter eikaar zonder onderbreking is verhoord. Dat is dus bijna vijf da gen en nachten achtereen. Van de laatste uren kan hij zich niet veel meer herinneren. Hij zat aan een stoel gebonden met handboeien en steeds kwamen anderen achter de tafel, die elkaar om de zoveel uren afloste. Hij is bij de „Dauervernehmungen" door Bauer geslagen Hij ,4s door May nooit geslagen; die had een heel andere tactiek van ver horen. Evenmin is hij door Haubrock ge slagen. die zijn voornaamste ondervrager is geweest. Door Bartels is hij één of twee keer geslagen. Hij liep geen wonden op. Onze Brusselse correspondent telefoneert: Minister-president Duvieusart verklaar de Dinsdag In de Tweede Kamer, dat het huidige defensiebudget sal worden opge voerd met 5 milliard frans tot een totaal van 13.5 milliard franca of een milliard gulden. België beschikt over een onge bruikte productiecapaciteit van 20 mil liard francs, de belangrijke mogelijkheden van de Congo niet Inbegrepen. De Belgi sche regering is van oordeel, dat de in- ■pannlng der Westeuropese naties moet steunen op de zekerheid, dat de defensie plannen de Westeuropese verdediging vol ledig garanderen. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de diensttijd ln België voorlopig niet zal worden verlengd. De werkloosheid zal spoedig geheel van de baan zijn. daar ver- bruiksgoederen als uniformstoffen, spe ciale wapens e.d. op grote schaal vervaar digd zullen worden. Een liberaal Parlementslid wees op het feit, dat tegenover de 175 Russische divi sies in Europa slechts 12 Westerse divisies staan. Hij drong aan op een mobilisatie plan. volgens hetwelk de reservisten tn 24 uur kunnen worden opgeroepen, en hij vroeg, welke maatregelen de regering te gen de vijfde colonne neemt, en wat er ge daan wordt tegen lucht- en gasaanvallen en atoombomaanvallen. Bij de aanvang van de vergadering leg de Duvieusart de nadruk op het grote of fer. dat Leopold heeft gebracht om zijn land te dienen en een burgeroorlog te ver mijden. Een groot aantal katholieke par lementsleden heeft echter nog geen In stemming met de wet op de machtsover dracht toegezegd. De bespreking en de stemming over dit wetsbntwerp zijn uit gesteld tot vandaag. Men hoopt dat slechts enkele leden zich (op grond van diepgaan de juridische overwegingen) van stemming zullen onhouden. De kroonprins zal Vrijdagmiddag de eed afleggen voor de Verenigde Kamers. Vóór het vertrek van Hr Ms Evensen, de tor- pedobootjager, die door de Nederlandse regering ter beschikking van de Ver enigde Naties is gesteld tot steun van Zuid-Korea, houdt de vlootpredikant aan dek een toespraak tot ie bemanning. In het mid den, het hoofd juist boven de katheder, de comman dant van de Evertsen, luitenant ter zee lste klasse D. J. wart Doominck. WILHELM STEINITZ wordt op 18 Mei te Praag geboren. Zijn vrijwel onbe middelde ouders willen de scherpzinnige knaap een goede opvoeding geven, hij doorloopt de hogere school, bezoekt de Polytechnische Universiteit van Wenen, doch halverwege is het afgelopen. Zijn ouders sterven en een oog- en borstaan- doening maken hem voortijdig tot een in valide. die verder op krukken en van iedere zorg verstoken, door het leven moet. Wat zal er nog uit deze ongelukkige groeien? Uit bittere noodzaak gaat de zieke jon geman de weg van de bohemien. Hij ver dient af en toe wat met journalistiek werk en brengt verder de dagen door in koffie huizen, waar o m. schaak wordt gespeeld Uit verveling laat Steinitz zich met het schaakspel Tn, niet wetend, dat hij. de dwerg. langs de belachelijk kleine schaakstukken zich zal opwerken tot een réus! In de kring der koffiehuisspelers maakt de armzalige jongeman victorie, dra behoort hij tot de beste spelers van Wenên, In 1860 wordt hij kampioen van de stad met 30 punten uit 31 partijen. In 1861 wordt Steinitz naar Engeland ge nodigd om zich te meten met de grootste schaakspelers van zijn tijd. Zijn resultaten zijn niet bemoedigend, doch de enorme vaardigheid van de „brilliant Austrian champion" maakt indruk op de Engelsen. Zij bieden hem een eigen „home" aan. hetgeen Steinitz, die niets in Wenen ach terlaat. accepteert. In 1882 verandert hij andermaal van domicilie, ditmaal naar Amerika, waar hij het burgerrecht ver krijgt. In 1866 arrangeert zijn tweede vader land. Engeland, een match tussen Steinitz en de allergrootste speler van zijn tijd. de geniale Duitser Adolf Anderssen. Steinitz wint de match met 8—6 „die Raéhe für Sadowa", zoals hij Oostenrijker van ge boorte, de overwinning ironisch betitelt! en verleent zichzelf het praedicaat van „wereldkampioen", een titel, die hij 28 ja ren lang onafgebroken zal voeren. Het aantal tournooien en matches, dat Steinitz als wereldkampioen gespeeld heeft ia legio. Hij is een meedogenloos schaakatrijder ln de ware zin van het woord. Overal waar een tegenstander van formaat opduikt, is Steinitz aanwezig om te tonen, dat hij en hij alleen, de sterkste speler Is. Finantiële motieven spelen bij hem die permanent in armoede en ellende leeft, geen rol. Een gewonnen geldprijs wordt besteed om naar een ander wereld deel te reizen waar een nieuwe „stèr" zioh heeft aangemeld. Strijd, strijd en nog maals strijd is het. dat de klok slaat en fanatiek houwt de vreselijke mens Stei nitz in op allen, die hem durven naderen. De sympathieke Zukertort, die een prach tige doktersloopbaan vaarwel zegde om zich geheel aan het schaakspel te wijden, wordt tweemaal genadeloos door Steinitz geslagen en sterft enkele jaren later aan melancholie. Blackburne. Golmayo Mac kenzie, Tsjigorin. Gunsberg en ontelbare anderen, hij slaat ze herhaaldelijk en over tuigend in matches en tournooien. In het hybris van zijn onoverwinnelijk heid verward, nadert het noodlotsjaar 1894. Weer heeft zich een jongere aange meld, een zekere dr Emanuel Lasker. Steinitz glimlacht. Weer een jongere? Goed, hij mag wat ouder zijn geworden, maar hij zal ook deze jongeman tonen, dat hij. Steinitz. nog steeds de meester U Doch tot zijn ontzetting moet Steinitz er varen. dat deze jongeman, deze Lasker, veel beter speelt dan hijzelf: met 10—5 verliest Steinitz de match en de titel en verlaat, physiek en geestelijk gebroken, de speelzaal. Twee jaren later. Ln 1896. waagt hij, een lichamelijk wrak. opnieuw een kans, doch de gepresenteerde rekening is nog hoger: 10—2! Het einde is een langzaam wegglijden naar de nacht der waanzin. In 1897 vinden de eerst# geestesstoornissen plaats in 1900 komt het einde. Niet gewaardeerd Het schaakspel werd in de tweede helft der 19e eeuw geheel anders beoefend dan wij, 20ste eeuwers. het doen Er werd im pulsief en uitsluitend fel op aanval ge- speeld, met verwaarlozing van het mate riaal en de verdediging Wie het eerste tot aanval kwam. won, een axioma, waarin men zich niet verdiepte. Ieder offer werd geaccepteerd, wanneer het niet onmiddel lijk tot mat leidde. Het was de Romanti sche periode van het schaakspel, met weinig theoretische kennis, maar met veel genialiteit en brutaliteit, en Steinitz be loofde in den beginne de grootste roman ticus te. worden. Beloofde, doch loste de belofte niet ln! Het romantische afrossen der tegenstan ders kon Steinitz niet lang bekoren Waaraan waren de snelle overwinningen, waarin hij tijdens de partijen niet geloof de. toe te schrijven? Steinitz begon eritisch de eigen partijen en die van zijn tijdgeno ten te onderzoeken. Hij vond talloze lacunes in de verdediging en in de spel- voering in het algemeen. Langzaam, heel langzaam, in vele moeizame jaren ontwik kelden zich bij hem ideeën van het posi tiespel zoals wij het thans kennen, het spelen op kenmerken der stellingen, het vormen en 'uitwerken van bescheiden plannen, die niet verder mogen reiken dan het behalen van kleine, vaak relatieve voordelen, welke steeds maar weer bij eengegaard, uiteindelijk tot een risicoloze, onaanvechtbare overwinning worden saamgebundeld. Deze voorzichtige doch logische wijze van spelen, heeft Steinitz tot een theorie ontwikkeld en deze op diepzinnige wijze in vele geschriften veelal rubrieken uiteengezet. Doch de schaakwereld, die de schittering en het wonder der dynamische partij niet wil missen, lacht de armzalige tobber, die van het schaakspel een wetenschap wil maken, honend uit. Goed. Steinitz mag uitstekend schaakspelen, maar zijn onzinnige leerstel lingen moet hij maar voor zich houden! De tegenwerking, het leedvérmaak bij on vermijdelijke tegenslagen, de verfijnde plagerijen van een niet begrijpende schaakwereld hebben Steinitz' leven ver gald. Vaak zijn de rubrieken beledigend voor zijn collega's die zijn opvattingen bestrijden en de grootheid der gedachten van de moeilijke mens Steinitz' miskennen. Slechts één is er. die Steinitz revolution- naire theorieën aanvaardt, dr Emanuel Lasker. en uitgerekend deze ls het. die de ontdekker met zijn eigen wapenen be strijdt en de scaakarena uitjaagtI Vijftig jaren na Steinitz' dood zijn iijn leerstellingen gemeengoed van iedere schaakspeler en speelt de grote Botwirmik en de serieuze kleine partijspeler het spel volgens de principes, die Steinitz jaren lang tevergeefs heeft verkondigd. Het armzalig omhulsel van de kreupele schaakspeler Steinitz moge reeds lang tot stof zijn geworden, de geniale geest van de schaakfilosoof Steinitz 'blijft eeuwig ln Caissa's rijk rondwaren.' CHR. VLAGSMA. hij kreeg een draai om de oren en zo eens een trap tegen de stoel of tegen het been: inderdaad geen mishandeling. Hij kreeg normaal eten met zijn ondervrager mee Hij herinnert zich de dingen van de laatste uren helemaal niet meer. want hij weet wel dat toen hij wakker werd in het Oranje Hotel, hij aanvankelijk meende dat hij alles verteld had Daarom neemt hij het een van de agenten die heeft doorge slagen. niet kwalijk. Van Borssum Buis man is op het einde van het verhoor be wust onzin gaan praten; dat was zijns inziens de enige manier om zijn onder vragers te doen denken dat hij het niet meer volgen kon. welke list inderdaad is gelukt. Geestelijke mishandeling May had de methode van nooit schelden, nooit hsrd praten, steeds maar dezelfde vragen stellen. Hy vroeg bijvoorbeeld: „Van wie hebt u dat gehoord?" Dat zei hU dan een paar honderd keer achter elkaar. In die uitgeputte toestand van half slapen, half waken. zUn er bepaalde mensen die daar niet tegen kunnen en die dan onbe wust het antwoord zeggen. May had daar nogal studie van gemaakt. In Haaren is v. Borssum Buisman nog een maand lang iedere dag verhoord. Öp een gegeven mo'ment zeiden ze: „Doe maar niet zo halsstarrig, want we weten het al lang". En daarop kwamen zij met hele verhalen van: „Als de daar in Parkstreet aankomt, dan ga je met de lift naar boven, die gaat maar tot de vijfde etage en naar de zesde etage moet je lopen" en derge lijke bijzonderheden. De bedoeling was hem te doen uitroepen: „Wij zijn dus ver raden door de overkant". Zij begonnen steeds maar weer: „Die meneer Somer daar bij jullie, die werkt voor twee kan ten. Dis wordt door ons betaald, kost ons een hoop geld. een paar duizend gulden ln de maand, maar ja. dat hebben wij er graag voor over". Op die manier hoopten de Duitsers dat hun gevangenen bet ver meende verraad van hun meerderen zou den wreken door alle geheimen te spuien. Haubrock was in Haaren altijd bijzon der vriendelijk jegens de gevangenen. Hij trok flessen wijn open tijdens het ver-, hoor en bepaalde mensen zeiden daardoor meer dan zij mochten. Volgens Haubrock kwamen ..Dauerver nehmungen" niet veel voor en volgen» de voorschriften mocht ln het uiterste geval slechts drie nachten achtereen worden verhoord, al had Berlijn het zogenaamde „Verscharftes Vernehmen" bevolen: een verhoor met stokslagen. Als noodoplossing heeft Schreieder daarvoor de langdurige verhoren Ingesteld. De marconist Tonnet heeft het laagste verhoor ondergaan dat ooit is afgenomen. Men wisselde om de 6 of 8 uur. Standvastig tot de laatste ademtocht Wanneer men aldus let» weet van de Duitse methoden om een arrestant te dwingen geheimen los te laten, dan moet men diepe eerbied hebben voor de luite nant ter zee der tweede klasse Li A. R. J. van Hamel, die de eerste agent was die uit Engeland per vliegtuig naar Nederland werd gezonden en op 28 Augustus 1940 per parachute op Nederlandse bodem landde. Van Hamel was zo zwijgzaam, dat zij. dte in 1940 hun opdracht van Van Hamel ont vingen tot het vormen van een splonnage- groep, tot 1943 en 1944 toe volgens richt lijnen werkten, die Van Hamel had aan gegeven. Door zijn zwijgzaamheid heeft hij velen van zijn medewerkers het leven gered De cardinale punten, die de Duitsers van hem wilden weten, waren: wie zijn op drachtgevers waren, wie zijn opvolger zou zijn. wat zijn financiële bronnen waren, waar zijn zender was gebleven, wat de code en de sleutel waren. Het enige dat hij onder bedreiging dat zijn familie naar een concentratiekamp zou worden gebracht, aan de Duitsers heeft verklaard, was dat hij zijn naam toegaf en dat hij de plaats aangaf waar hij per parachute was gedaagd Pijnigend zelfverwijt Op een nacht kwam de S.S. bij Van Hamel met blanco papier en schrijfmati. rlaai en beval hem alles op te schrijven wat hij wist over de vijf hierboven ge noemde punten Men zei hem dat ze na twintig minuten terug zouden komen. Had hij niets op papier staan, dan zou de eerste van zijn medepassagiers met wie hij was gearresteerd toen hij van het Tjeuke- meer naar Engeland wilde terugkeren worden doodgeschoten Vervolgens zouden ze hem op nieuw twintig minuten tijd ge ven om na dit tweede tijdsverloop, indien hij weer niets geschreven zou hebben, de volgende van zijn medepassagiers dood te schieten Van Hamel zette echter niets op papier. Na de eerste twintig minuten kwam men b(j hem; men zag dat hij niets had opgeschreven en men zei dat nu de eerste doodgeschoten zou worden Men liet de deur van zijn cel een weinig open en h|j hoorde hoe een afdeling soldaten door de gang marcheerde, het open en dichtsluiten van een celdeur, het weer voorbij mar cheren, het openen en sluiten van de gangdeuren en vervolgens in de verte een geweersalvo Dit herhaalden ze. telkens met tussenpozen van twintig minuten, viermaal. Nadat de laatste van zijn medepassagiers zogenaamd was doodgeschoten, kwamen ze bij hem in de pel en zeiden hem de ver klaring op pópier te zetten, want dat anders de vrouw van een medepassagier er aan zou gaan. Van Hamel bleef echter standvastig en schreef niets op Men kwam daarna niet meer bij hem. Na enkele uren ondraaglijke spanning en zelf verwijten. kwam er een Hollandse bewa ker aan zijn deur en fluisterde door het kijkgat dat alles slechts een vuile comedie was geweest en dat al zijn medepassagiers nog in leven waren. Op 16 Juni .1941 werd Van Hamel (die op 14 October 1940 was gearresteerd) te Laren gefusilleerd. Amerikaanse belangstelling voor hedendaagse Nederl. componisten Onder de 25 Amerikanen, die ln het ka der van de ..Fulbright-aet" in Nederland hun studie aan verscheiden hogescholen zullen voortzetten, bevinden zich twee kunststudenten. Fenner Douglas leraar orgelspel aan het conservatorium van Oberlin in de staat Ohio, gaat in Utrecht studie maken varf het 17de eeuwse Ne derlandse kerkorgel en de invloed die dit gehad zou hebben op de hedendaagse compositieleer Arthur Paul Schoep, die zangleraar is aan de staatsuniversiteit van Noord-Texas te Denton, zal te Amsterdam ook studie van de hedendaagse Neder landse componisten maken Hi1 hoopt zün kennis te verwerken ki een proefschrift, waarop hij aan het Eastman-conservato- rium te Rochester ln de staat New York wil promoveren Zijn zuster woont ln Rot terdam. Haar man en gezin zal hij voor het eerst ontmoeten.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3