Schuman en Schumann Expeditie naar toekomstig toeristencentrum „Kunstmaan" Houten sleepboot Atlantis had avontuurlijke reis TROMMEN, GONGS EN EEN BUIKIG HEERSCHAP NOODLANDING Kori etrhaal De V.S.I. beschuldigt en dreigt Ex-K.N.I.L. is volgens R.T.C. gast in bevriend gebied Het spande in de Caraibische Diamantsmokkelaars Langs omwegen naar Amerika zee Boterpacht, eeuwenoude verplichting aan de Heer van Almelo KRUIDIGE H1SJORIE - VII Oost en West bekijken elkaar WAT VOORAFGING CONFERENTIE OVER PLAN-SCHUMAN NADERT BESLISSENDE FASE Schema's voor de uitvoering van het plan gereed Robert en Maurice op het slappe koord van de politiek dank zij oorlog IN DE ARENA DE LAATSTE LES Chinese afgestudeerden met „goede" begrippen de wereld in HET VERZONKEN ATLANTIS Mr Sykes gelooft in de zondvloed Maar nog ligt de Kortenaer voor Makassar Indonesische versie Voedselvoorziening vraagt verbetering OVER VIJFTIG JAAR MOETEN DRIE DUIZEND MILLIOEN MENSEN WORDEN GEVOED Apris niet gastvrij Communistische infiltratie in Indo-China Weer een nieuw vemietigingsmiddel dacht a&j en vloek] tnectBS 1 groA TWEEDE BLAD - PAGINA 2 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950, Een avontuurlijke eercte reis heeft de houten motorsleepboot Atlantis van de onlangs opgerichte N.V. Holland te Haar lem achter de rug. Op 29 Mei voer de sleepboot uit en kortgeleden keerde hy terug. Ia de Caraibische Zee heeft de boot een karweitje opgeknapt, dat echt seesleperswerk mag worden genoemd. Op 29 Mei ving een reis aan met twee kleine niel-zeewaardige sleepbootjes naar Casablanca. De scheepjes waren geheel dichtgelast en kwamen veilig in Casa blanca aan In Juni kwam een opdracht binnen voor werk in de Caraibische Zee. Een uitge brand Noors schip, de Polykarp, aange kocht door dé Hansalijn, was door de Duitse sleepboot Bombay van Puerto Ca- bello opgehaald met bestemming Bremen. De Bombay bleek echter niet krachtig ge noeg om het schip op zee te slepen. Het gevolg was. dat de Polykarp en de Bom bay beide in de Paardenbaai op Aruba de reis moesten opgeven en hulp aanvra gen. Del Atlantis begaf zich ijlirigs van Casa- blanfca naar Aruba en juist toen de Hol- -s sleper gereed lag de sleepreis aan öngen werd een telegram ontvangen van de Amerikaanse zeesleper Patao. die met ken kostbare sleep 140 mijl ten Noor den Jvan Arabu in nood verkeerde. Uit het bleek, dat de ketels van de Patao gesprongen en dat er op de hoge ot gevaar bestopd, dat de sleep ver zou gaan. Deze bestond uit drie zee rs van elk 4 600 ton. behorende aan lehem Steel Corporation en op weg Trinidad. j kapiteirf besloot, na overleg met de kapitein van de Bombay, de Amerikaan te gaart helpen -Het heeft vijf dagen geduurd voor) hij er in slaagde de in nood verke- rf1x s'eeP ÖP te vangen, omdat de be stekken van de Patao onzuiver waren. Bijna verloren Da1 sleep werd naar Aruba gebracht. On danks alle voorzorgsmaatregelen liep allesi nog bijna mis. Voor de haven was het vnjjnevehg en het scheepsverkeer erg druk. Dit hield en groot gevaar in aange ven een passerend Sship. bij het slechte zicht, gemakkelijk een der niet diephan- gende sleeptrossen kon aanvaren. - Men kan zich indenken hoe ik schrok aldus de kapitein, toen ik plotseling een Amerikaans passagiersschip van 20.000 ton met grote snelheid dwars op mijn sleep Diamanten ter waarde van millioenen verdwijnen elk Jaar uit Zuid-Afrika en vinden hun weg naar Amerika. Dit is het werk van een groep smokkelaars, die de politie van verschillende landen op de hielen sit. aldus verklaarde dezer dagen Dave Marais, voorzitter van de Zuld- Afrlkaanse Bond van Diamantbewerkers. H^t wordt de smokkelaars werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Diamanthandelaren In Zuid-Afrika zijn tegenwoordig verplicht een register bij te houden van de ruwe diamant, welke zich in hun bezit bevinden, en daarin moeten ze eveneens nauwkeurig aantekenen, wat er met die diamanten gebeurt, aan wie ze worden verkocht en welnee ruwe diamanten nog in voorraad zijn Dank zij dit nauwkeurige toezicht woraen betrekkelijk weinig diamanten rechtstreeks uit Afrika naar Amerika ge smokkeld. maar de smokkelhandel van Engeland naar Amerika uit des te erger De bonafide handel ondervindt daarvan de njadelen. Van Afrika uit worden ze aan de regel matige diamanthandel verkocht, maar daafna geraken ze in handen van smok kelaars, die ze. langs allerlei sluipwegen, naaf- de Nieuwe Wereld vervoeren. Voor diamant moet in Amerika tien procent invoerrecht worden betaald, hetgeen de smokkelaars ontduiken, zodat ze de kost bard waar lager dan tegen normale prijs op de markt kunnen brengen. Af en toe worfit er wel eens een smokkelaar gepakt. maarde clandestien verhandelde waar kan gewoonlijk niet worden achterhaald. Nazorg slachtoffers van kinderverlamming Er ontbreekt in ons land zeer veel aart de nazorg voor slachtoffers van kinder verlamming en analoge ziekten. Hoewel op dit gebied plaatselijk reeds prijzenswaar- digejinitiatieven zijn genomen, bleek steeds meer, dat alleen een samenwerking in na tionaal verband het mogelijk zal maken een belangrijke verbetering in de be staande toestand te brengen. Vcjor dit doel werd onlangs door de be sturen van enige organisaties als over- koepelingslichaam de Nederlandse Stich ting voor het Gebrekkige Kind in het le ven geroepen. In de Raad van Bestuur hebben zitting genomen: dr W. F. Veld- huyzen. dir van het Kankerinstituut, voor zitter. mr J. T. Asser, vice-voorzitter, F. w. Sillem. secretaris-penningmeester, mevr. E. M. baronesse Van Harinxma thoe Sloo|en-v. Weideren bsse Rengers, mr W. Bakhuys Roozeboom, administrateur afd Openb. Gezondheid en Ziekenhuiswezen te Amsterdam, dr J. D. Mulder, ortho- paedüsch chirurg en A. C. van Swol. arts voor revalidatie. Hét centraal bureau van deze stichting is gevestigd te Amsterdam. Singel 451 453. Beoogd wordt hiervan een centrum te makén voor alle aangelegenheden de kin derverlamming en de zorg van het gebrek kig# «kind betreffende. Tot directeur van het centraal bureau werd benoemd de heer G. A. Larsen te Den Haag. f1ngt*nanSt0rmen Hoe w« ook «einden en en1«'J™!n «cheen niets te merken. Het fin» 1 ons te doen stond was plotse- hïïzodat d« trossen slap gmgen da? IV u|1addcn w') "OR een kleine kans. fnnrf! KCh,'? over onze 8leeP kon kruisen »rn»T. £™kken te maken. Wij lieten het nari» sc.hlP tot op een halve scheepslengte voii» .k0m*n en Raven toen plotseling »n h!S kracht achteruit!- Het liep goed af l«n J?' IP Pas8eerde ons zonder ongeluk- RlW»'n««i het intermezzo met de Patao i,t„ Atlantis de Bombay en de Po lykarp naar Bremen. Tiels industrie naar het AmsterdamRijnkanaal De plannen van de gemeente Tiel om aan het Amsterdam-Rijnkanaal, ten Noor den van de stad. een industrieterrein te vestigen met een insteekhaven. beginnen thans vaste vorm aan te nemen. Met de particuliere grondeigenaren is een voorlo pig koopcontract opgemaakt. De totale kos ten van de aangekochte grond bedragen ca 120 000.— Met het Rijk wordt over een terrein, waarvan de kosten pLm. 10.000,— bedragen, nog onderhandeld. Het ligt ki de bedoeling, dat de Rijks waterstaat gelijk met het uitbaggeren van het kanaal ook de haven van dit indus trieterrein graaft. Middeleeuws gebruik nog steeds in ere Een doorn in de ogen van de inwoners van Vriezenveen TJet plaatselijk 11 elk jaar in i blad van Almelo bevat het begin van Juli een advertentie van de rentmeester van de Huize Almelo, waarin deze mededeelt, waar en wanneer de jaarlijkse zitdag voor het innen van de boterpacht wordt gehouden. Reeds sinds ongeveer zes eeuwen moeten verscheiden boeren erven te Vriezenveen boterpacht een landpacht, welke oorspronkelijk in boter werd betaald voldoen aan de Graaf van Rechter en. Heer van Almelo en Vriezenveen. CAmstreeks het begin van de 14de eeuw vestigden zich de eerste kolonisten in de grote woeste venen. ten. Noorden van Almelo gelegen Zij kregen een privi legebrief van ..Evert van Heker Jonchere toe Almeloe ende junchvrouwe Bathe sijn echtewijffgericht aan ..de Vrije Vresen ende alle luden die daer nu wonet ende wQnen sollen op ten Vene dat ghe- legen is tussen de Wederder <di. Wier- dense) wueste ende de Bawesbeke". In de brief zijn de verplichtingen en rechten der „bueren" vastgelegd. Een der voornaamste verplichtingen was. dat jaarlijks op St. Martinidag als pacht der landerijen de boeren een emmer boter ..Swolse maete moesten betalen voor iedere hoeve land. Veertig hoeven cijnsplichtig Oorspronkelijk bestond de nederzetting uit 40 ..hoeven". Een hoeve was 112 meter breed en was verdeeld in 16 akkers, elk 7 meter breed. De eerste nederzetting was dus ongeveer 4400 meter breed. In de privilegebrief wordt niet gerapt van de lengte der hoeven, waarom slechts voor een deel der landerijen de boterpacht betaald diende te worden. De Vriezenveners brachten elk jaar hun boter naar hun Heer. die persoonlijk zitting hield ten huize van de Schout om de belasting in ontvangst te nemen. De notabelen van het dorp waren tegenwoordig bij het innen van de boter pacht. Sinds lang is de betaling in natura vervallen. In 1829 werd echter nog een deel der pacht in boter betaald. In de loop der eeuwen werden de oorspronkelijke hoeven verkaveld en werd de „emmer boter" pronds-ponds- gewijze overgeslagen op de versnipperde landerijen. Later konden de boeren de pacht in geld voldoen, zelfs werd de boterpacht geheel afkoopbaar gesteld eh wel tegen ƒ6.— per half pond. Meermalen rezen in de loop der jaren geschillen tussen de Heer van Almelo eh Vriezenveen en de Vriezenveners. welke twisten soms voor de rechter werden uitgevochten. Geschil tussen Heer en bueren De eerste nederzetting in het Almeler- vecn lag ca. 2500 meter ten Zuiden van het tegenwoordige Vriezenveen. Alles wat ten Noorden van de hoeven, de ge cultiveerde landerijen, lag, was waarde loze veengrond, in pude bescheiden „op slag" genoemd. De kolonie der ..Vrije Vresen" groeide, elk jong boerengezin betekende versnip pering der hoeven, welke steeds in de lengte werden verdeeld. Om het hoofd boven water te kunnen houden moest een gezin kunnen beschikken over hooi land. ten Zuiden, en bouwland, ten Noorden van de nederzetting. In de lengte moest men de cultuurgrond, die men in de breedte had verspeeld, terug winnen en daarom vond de ontginning der zure veengronden steeds voortgang in Noordelijke richting. De bewoners trokken de ontginning na en verplaatsten de eerste nederzetting ongeveer een kilometer Noordwaarts, ca. 1500 m. ten Zuiden van het huidige Vrie zenveen. Steeds meer ..onland" werd in cultuur gebracht. Omstreeks 1600 strekte het ontgonnen land zich van de Almelose Aa tot dè tegenwoordige Vriezenveense dorpsstraat uit. Weer trok men echter verder Noordwaarts, het begin van het huidige dorp ontstond. Omstreeks die tijd de bebouwde oppervlakte der eerste nederzetting was meer dan verdubbeld meende de Heer van Almelo en Vriezenveen. dat de tijd rijp was om de boterpacht (nog steeds een emmer per hoeve) te verhogen De oppervlakte der hoeven was beduidend groter geworden, dus moest er meer pacht'worden betaald. De Vriezenveners waren het daarmede helemaal niet eens. zij beweerden een hoeve is een hoeve, die is 16 akker breed, zonder dat er van lengte sprake is. Van het land. dat wij op het veen veroveren wensen wij geen pacht te betalen, zeiden zij, waarbij zij zich beriepen op de privi legebrief van 1384 Beide partijen hielden voet bij stuk. De Graaf beweerde dat een hoeve geen 16 akker, maar 16 morgen was. Op 24 December 1626 diende Johan van Rechteren, Heer van Almelo en Vriezen veen bij Gedeputeerden van de „Lant- schap Overijssel" een aanklacht in tegen de Vriezenveners Hij verzocht in rechten te worden hersteld en eiste, dat de boeren op htt veen gehouden zouden zijn van iedere 16 morgen- een emmer boter te betalen. De Vriezenveners kwamen bijeen en bespraken de kwestie. De Schout. Bart- holt Joanszn.. stelde voor Hendrik Grub- ben en Jasper Jansen tot gevolmachtig den te benoemen om het' recht der Vrie zenveners te verdedigen. Aldus ge schiedde. Op 25 April 1630 viel de beslissing: de Vriezenveners werden in het ongelijk gesteld en de Heer van Almelo en Vrie zenveen kreeg het recht de landerijen opnieuw te meten. De Vriezenveners trachten nu het recht van hermeting af te kopen. Hun Heer was daarvoor wel te vinden en in 1634 kwam een overeenkomst tot stand, waarbij de Heer tegen de ontvangst vai^ een zekere som geïds afstand deed van het recht van boterpacht op de nieuw gewonnen landerijen. Onder voorwaarde, dat de Vriezenveners ingevolge de eerste giftbrief van 1364 elk jaar op Martinidag de gewone boterpacht op het Huis te Almelo zouden betalen, zoals zij dit steeds hadden gedaan. Voor nieuwe ohtginningen was dus geen boterpacht verschuldigd. Daarom zijn nog de landerijen ten Noorden van de dorpsstraat, welke later in cultuur werden gebracht, vrij van boterpacht. Omstreeks een eeuw geleden werd nog maals door de Vriezenveners getracht de boterpacht afgeschaft te krijgen, doch ook dit proces verloren zij en sindsdien voldoen de betrokkenen elk jaar de boterpacht. tenzij deze is afgekocht. Scheuring in Geref. Vereniging voor Drankbestrijding In de vijftigste jaarvergadering van de Gereformeerde Vereniging voor Drank bestrijding. die Woensdag in Utrecht werd gehouden, is het tot een scheuring in deze vereniging gekomen. De moeilijkheden zijn ontstatn doordat #in de vorige alge mene vergadering, te Amersfoort, een voorstel van de afdeling Groningen werd aangenomen, dat mede inhield een einde te maken aan samenwerking met anders denkenden in allerlei verbanden (Natio nale Commissie tegen het Alcoholisme Nationale Blauwe Weekcommissie, Plaat selijke keuze enz.). Toen een voorstel van Den Haag. het Amersfoortse besluit niet uit te voeren, was aangenomen met 37 tegen 18 stemmen, deelden ds B. van Dijk en de heren B. Lamberts uit Utrecht en Jac. Bosch uit Wezep (allen behorende tot de Gerefor meerde Kerk onderhoudende art. 31 K.O.) mee. dat zij ophielden hoofdbestuurders te zijn. De afgevaardigden van de Pro vinciale Groninger Bond en de afdeling Groningen bedankten staande de ver gadering als lid der vereniging. De voor zitter betreurde dit en deelde ïtteé, zijn herverkiezing in zijn functie in beraad te houden. De eerste International Jaarbeurs in de Ver Staten zal van 7—20 Augustus as. te Chicago worden gehouden. Chicago is thans een stad van bijna 4 millioen inwoners. Het is een knooppunt van rail. en luchtverkeer en een zeer groot deel van de scheep- vaart over de Grote Meren vindf te Chicago haar basis De stad zelf, die vele wolkenkrabbers telt, maakt een machtige indruk, gelijk nevenstaande afbeelding toont. TAe piek van Ternale ging schuil in witte wolken, maar verder was het helder weer. Op de vlakke zee was hier en daar een zwarte stip van een verre prauw. De „Am sterdam" en de „Utrecht" wiegden nauwelijks in het stille water, de ankertouwen hingen slap. Op het voorschip van de Amsterdam neuriede een matroos van Duitse afkomst een volksliedje. Er voeren destijds verscheidene buitenlanders op onze sche pen. De timmerman, die bezig was aan een musketkolf. hield op met werken en luis terde gespannen naar een vreemd geluid. Anderen hadden het ook al gehoord en rie pen naar de Duitser, dat hij stil moest zijn. Van Warwyck niet in. Zijn mannen zouden er wel voor te porren zijn. maar«het was niet verantwoord, met zoveel zieken en met schepen, die ook niet meer in al te beste staat waren. En bij de heren be windvoerders in Holland moest hij1 straks aankomen met koopwaar, niet met lege schepen en sterke verhalen. Vechten was er wel bij als het moest of als er een goeie kans op buit was. maar eerst de negotie. De man. die zich voor de broer van sultan Sahid had uitgegeven, was niet on der diens gevolg. Het bleek, dat die han dige jongen met zijn verhalen sterk had overdreven, maar één ding was waar. wij waren welkom. De dag na zijn eerste bezoek joeg de sultan onze mensen de stuipen op het lijf. door met een vloot van dertig bewapende schepen te komen aan zetten. Driemaal roeiden ze onder groot geschreeuw rond onze schepen, met trom mel- en gongslag. De Hollanders waren gauw van hun eerste schrik bekomen en hielden zich paraat om een eventuele aan val af te slaan, maar de hele manoeuvre bleek vriendelijk bedoeld en na afloop kwam de sultan, die in een cora cora met 90 roeiers en 100 soldaten voer, naar ons admiraalschip. Hij wilde niet aan boord komen, maar zou graag ons gescljut gede monstreerd zien op een kleine prauw, die hij onbemand in zee had laten trekken. Een ervaren Hollandse busschieter knalde het ding in diggelen, tot groot vermaak van de sultan. Het was een rhythmisch tromgeroffel, met gongslagen er door. dat hun aandacht had gevangen. Eerst klonk het veraf, dan plotseling heel duidelijk, toen van achter de beboste kust bij het vooruitspringende Kalamatta een groot roeischip in zicht kwam. Van Warwyck was flan dek geko men en gaf de schippers opdracht, geen wapens te laten tonen, al moest ieder ze bij de hand houden. Roeiend op de maat van trom- en gongslag brachten 80 Térna- tanen de sierlijke prauw van hun sultan snel langszij van de Amsterdam. Toen volgde een moeizaam gesprek door middel van tolken. De admiraal liet de sultan aan boord van zijn schip nodigen, maar Sahid vond het beter, dat de Hollander bij hem kwam. In die dagen, toen we elkaar nog moes ten leren kennen, ging het zakendoen in die gewesten met nog meer plichtplegin gen gepaard dan nu. Om te beginnen moesten de Ternatanen met ons vertrouwd raken. Het gewone volk had niets te be slissen. het bestuur van het rijk lag in handen van de sultan en enkele rijksgro ten. Weliswaar hadden van oudsher vier volkshoofden een nog hogere macht. Als een sultan de belangen van zijn volk al te zeer zou vergeten, konden die hem afzet ten Maar in de practijk was Sahid toch een bijna onbeperkt heerser, die over zijn land en volk. dus ook over de kruidnage len. naar eigen inzicht kon beschikken. Gelukkig konden onze mensen al dade lijk goed met hem opschieten. De sultan was een zwaarlijvig man, maar jong van jaren, zonnig van humeur en lang niet dom. Hij informeerde heel belangstellend naar ons rijk in het Westen. Wij vergaten niet, hem te vertellen, hoe onze Prins Willem van Oranje op aanstichten van de Castilianen verraderlijk was vermoord. Hij knikte begrijpend en vertelde het droe vige verhaal over de door de Portugezen en Castilianen op zijn grootvader en vader gepleegde moord. Terwijl wij het bij een glas door ons met moeite zolang bewaarde goeie wijn zo roerend met elkaar eens waren, wilde Sahid ons maar dadelijk voor zijn karretje spannen voor een ex*- peditie tegen Tidore, maar daar trapte Er WAS GEEN TWIJFEL MOGELIJK. Hij was de koers lelijk kwijt. Met de ogen halfdicht geknepen, tegen het felle zonlicht, tuurde de luitenant-vlieger Glas- termans naar beneden uit zijn oude twee dekker. Diep onder hem oerwoud, oer woud en nog eens oerwoud. Hij schold zichzelf voor krankzinning. om met zo'n oude kist zonder radio of blindvlieg-in- strumenten. naar een vermiste geoloog in de rimboe van Nieuw-Guinea te gaan zoe ken Toen hij op de heenweg had be- mërkt. dat zijn benzine bijna voor de helft op was. had hij de goeie man in stilte sterkte toegewenst en was omge draaid. Nu had hij nog wel voor een kwar tier benzine in zijn tank maar niet de flauwste notie, waar hij uithing. Hij probeerde zich voor de zoveelste maal op de zon te oriënteren en kwam op nieuw tot de conclusie, dat deze recht bo ven hem stond en dat het niets hielp. Het angstzweet brak hem uit. Onwillekeurig stelde hij zich voor. wat er straks zou ge komen va geval een hem volg Hij keek na tien minute nieuwe 21.000 ton nde ertsboot Wilfred de grootste in haar die op de Grote Merin in het Noorden van de Ver. Staten in gebruik is. heeft vijf millioen dol- lars gekost. In de afgelopen winterperiode is met deze ertsacheptn meer dan 70 mill(oen ton ijzererts «ia de Grote Meren van het mijngebied in het Noorden vaar de staalfabrieken in het Oosten en midden- Westen vervoerd. beuren. Een gesputter van de motor. Dan stilte. Een glijvlucht naar beneden. Een harde slag en een scherp gekraak, wan neer de kist in de bomen smakte Dan weer^ stilte. Eén troost was. dat hij niet branden. Gefascineerd staarde hij naar TTét wijzertje van de benzineme ter. dat tehjftid langzaam het naderbij "at ogenblik registreerde. Hij t blonde haar van zijn vrouw (achteloos. HIJ tussen het donkere de bomen een geelgrijze ier! Daar kon hij in ieder Handing maken. En als hij fiij misschien bij ze?. :ijn benzinemeter. Nog voor genoeg. De vlieger kreeg nieuwe moed en keek gespannen vooruit. Aan de horizon zag hij een lichte streep. De zee! Voorzichtig vloog hij een lijn rechte koers, bang om een meter te ver liezen. De benzinemeter wees al niet meer aan. toen hij boven het strand kwam. Bij de grens van het bos zag hij zwarte men sen. die omhoog staarden en wild naar hem wezen met grote glimmende messen. ..Papoea's", dacht hij verschrikt. Hij cirkelde even rond. Er kwamen er steeds meer. Ze sprongen en dansten en zwaaiden met hun messen, die fel glinsterden In het zonlicht. Op dat ogenblik zei de motor pof- pof en sloeg af. Hij daalde in glijvlucht en zette zijn machine aan de grond. Van de bosrand kwam de hele bende gillend en schreeuwend aangerend. Hij klauterde uit de cockpit, bedacht vol schrik dat hij niet eens een revolver bij zich had en maakte zich klaar om voor zijn leven te lopen. Het was al te laat. Toen hij zijn voet aan de grond zette, stond er een vlak voor hem. die hem wild aangrijnsde. De kerel hief zijn mes op en hij sloot zijn ogen. Het schoot door hem heen. dat hij dan nog liever te pletter was gevallen Hij hield zijn ogen dicht, maar er gebeur de niets. Na een paar seconden deed hij ze wantrouwig weer open en zag. dat de Papoea nog steeds met opgeheven mes voor hem stond. Hij keek aarzelend naar het mes. De punt wees naar een klein wit huis tussen een paar palmbomen. Er stond een bord voor. met zendingspost erop. Toen lachte luitenant-vlieger Gaster mans hard en onbedaarlijk en viel flauw in het warme zand. Eindelijk aan wal Op 2 Juni brachten wij een bezoek aan de wal. De vroegere Portugese vestings plaats Gam Lamo, waar nu de sultan woonde, zag er van binnen nogal ver waarloosd uit. Een kerk stond leeg en on begrepen. In een voornaam, stenen huis wachtte de sultan op Van Warw/ck met zijn kooplieden Verhagen en Schuermans. Onze geschenken bestaande uit fluwelen stoffen, laken, een grote spiegel en een paar mooie versierde snaphanen, vielen in goede aarde, vooral de wapens werden door Sahid gewaardeerd. Nqdat de Lage Landen Philips van Spanje hadden afgezworen, zochten zij zichzelf een weg naar Indië en begonnen relaties aan te knopen met de specerij-eilanden, llandse schei echter 8 dagen lapg tevergeefs op een teken van leven van de sultan van dat eiland, die onprettige er varingen had opgedaan met de Portugezen en deze nieuw aan gekomen vreemdelingen ook niet vertrouwde. De eerste HoII voor Ternate kwamen. ■pen. die wachtten Nadien kwam de sultan dikwijls per kleine staatsieprauw naar onze schepen kijken. Hij lag voornaam op een vergulde rustbank met kussens, maar 'als hij vlak bij de Amsterdam was aa/tgekomen, ver gat hij zijn waardigheid en werd als een nieuwsgierige schooljongen. Voor onze schepelingen was'dit gedoe een hele aflei ding. Ze mochten die dikke sultar» wel. die tegenover matrozen en soldaten helemaal geen drukte had en alles nadeed, wat zij hem leerden. Zo leerde hij vuurpijlen ma ken en een zware balk in twee stukken te splijten me?t behulp van buskruit. Tegen over zijn eigen onderdanen was hij min der gemoedelijk. Zelfs zijn hoogste diena ren. tot de rijksbestierder toe, mochten hem alleen gebogen naderen, met de han den tegen elkaar boven het hoofd ge heven. Hij zag er duur uit, gekleed in een goudlakens costuum van Portugese snit, een zijden tulband met gouden kwasten op het hoofd. in zijn gordel een gouden kris (maar de schede was van hout, alleen overtrokken met goud, dat hadden onze mensen al gauw vastgesteld!) Zijn hove lingen waren ook rijk gekleed, maar moes ten met katoen genoegen nemen. Er Was altijd een Portugees in zijn ge zelschap. die het bij zijn landgenoten bad verbruid en naar de Ternatanen was over gelopen. HU was een doortrapte gast, maar hij beijverde zich. ons van dienst te zijn en toen wij met overleg geschenken uit deelden. werd hij niet vergeten. Tot een tegenbezoek aan ons admiraalschip was de sultan maar niet te bewegen. Hij had steeds een uitvlucht bij de hand. De ene keer was hem de trap. die hij zou moeten beklimmen, niet goed genoeg en die was nog wel speciaal met laken bekleed de andere keer was het juist tijd om naar de wal terug te gaan voor een van de vijf dagelijkse gebeden, die hij als Mohamme daan niet mocht missen. Maar op den duur won zijn nieuwsgierigheid het van zijn schichtigheid en op 25 Juli kwam Sahid aan boord van de Amsterdam. Van Neck en zyn mensen te gast bij de koning van Ternate. (Uit ..Tweede Schip- vaert van Van Neck"). Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdagavond medegedeeld dat de conferentie te Parijs van de verte genwoordigers van zes staten over het plan-Schuman, strekkend tot het onder gemeenschappelijk beheer brengen van de Europese steenkool- en staalindustrieën, tot 31 Augustus a.s. is verdaagd. Op deze datum begint de laatste fase der onder handelingen. In de afgelopen zes weken hebben de verschillende ter conferentie ingestelde commissies vijftig bladzijden beslaande rapporten opgesteld, die door de verte genwoordigers van Frankrijk. België. N e- derland. Luxemburg. Italië en West- Duitsland aart htm respectieve rege ringen zullen worden voorgelegd. In deze rapporten ik een uiteenzetting gegeven van een schema voor de tenuitvoerlegging van het plafj-Schuman, dat voorziet in het instellen van een gemeenschappelijke volksvertegenwoordiging, een opperste ge rechtshof en een raad van ministers der betrokken landen. In de rapporten zijn ook tot in bijzon derheden uitgewerkte maatregelen op fi nancieel gebied opgenomen, die het in te stellen gemeenschappelijke hoogste ge zagsorgaan moeten vergemakkelijken in vesteringskapitaal ter beschikking te stel len en gevestigde industrieën een andere bestemming te geven, indien dit geduren de de periode, van aanpassing noodzakelijk wordt bevonden. In de rapporten der commissies wordt voorgesteld dat de deelnemende landen één enkele markt voor de producten van hun steenkool- eft staalindustrie zullen vormen, door douanerechten en contin- genteringen af te schaffen. Een speciale commissie, waarin ook ver tegenwoordigers der vakverenigingen zit ting hadden, heeft een afzonderlijk rap port opgesteld over vraagstukken betref fende de beschikbare arbeidskrachten en lonen, waarbij in het bijzonder voorstel len zijn gedaan om tot een Verhoging van de levensstandaard in de betrokken lan den te komen. [VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 rrWEE MANNEN zijn er in Frankrijk 1 die bijna dezelfde achternaam dra- f gen, die samenwerken om West- i Europa sterk te maken tegen een Rus- sische aanval en Frankrijk onafhanke lijk van de Marshall-hulp. Beiden heb ben sinds de bevrijding bekendheid gekregen, al moet worden gezegd, dat de oudste van de twee het op dit punt uunt van de jongste. We bedoelen de 64-jarige Robert Schuman en de 39- jarige Maurice Schumann, twee man nen, die geen familie van elkaar zijn (er'is een n verschil in hun naam), maar die, één ding gemeen hebben: vóór de oorlog kon men niet vermoe den, dat ze een rol in de wereldge schiedenis zouden spelen en ze hadden daarvoor ook eigenlijk niet de nodige voorbereiding gehad. Op het ogenblik zijn beiden leiders van de Republikeinse Volksbeweging. De jongste. Maurice Schumann, is uit de journalistiek voortgekomen. Vóór de oor log was hij n.l. verbonden aan het pers agentschap Havas als reizend medewerker, zodat hij heel wat van de wereld heeft gezien. Hierom en om zijn talenkennis werd hij bij het uitbreken van de oorlog benoemd tot verbindingsofficier van het Britse Expeditieleger Toen het Franse leger zich moest overgeven, week hij uit naar Londen, waar hij zich' aansloot bij de troepen van De Gaulle. He^l spoe dig kreeg hij het verzoek de Franse radio uitzendingen van de B.B.C. te verzorger en vier jaar lang kon men elke avond precies kwart over negen, de stetn van Maurice horen, die zijn landgenoten via de microfoton van het laatste nieuws op de hoogte bracht en die hen telkens en telkens weer aanvuurde de strijd vol te houden en niet te buigen voor de Mof. H(i hoorde zichzelf I Op 30 Mei 1944 vervoegde een Ameri kaans sergeant zich aan zijn kantoor en deze verzocht Maurice Schumann met hem mee te gaan. Het spreekt vanzelf, 'dat Maurice Schumann vroeg waarheen de sergeant hem wilde leiden, maar deze weigerde hierop inlichtingen te geven en verzekerde slechts, dat de Franse radio epreker het stellig niet zou betreuren, wanneer hij aan de uitnodiging gehoor gaf. De sergeant voerde hem naar een bureau in één van Londens voorsteden en daar trof hij een aantal Amerikaanse of ficieren, die hem toevertrouwden, dat de invasie der geallieer'den in Frankrijk nog slechts een kwestie van enkele dagen was en hem vertelden, dat hij. Maurice, tot de enkele uitverkoren Franse officieren be hoorde, die het eerst voet op vaderlandse bodem zou mogen zetten. Maurice trilde van opwinding. Maar toen hij naar de studio wilde terugkeren voor zijn dage lijkse uitzending, kreeg hij te horen, dat hij „te veel wist" en ter plaatse moest blijven tot de landingstroepen van wal staken. Natuurlijk zouden de Duitsers lont ruiken, wanneer het gewone praatje van „De stem van Strijdend Frankrijk" achterwege bleef en daarom liet hij een pasr praatjes op gramofoonplaten vast leggen. Zo kon het gebeuren, dat hij op de avond van de 6e Juni, nadat hij met de Amerikanen en Engelsen in Normandië was geland, even rustend in een herbergje in de buurt van Bayeux. zijn eigen stem van Londen uit door de radio hoorde aankondigen, dat het uur der bevrijding voor de Fransen had geslagen en dat ze uit de gevaarlijke zones moesten blijven. Tefwijl de strijd in Cherbourg nog in volle gang was. bestond Maurice het op het dak van het arsenaal te klimmen en on danks het hevig vuren, de Franse vlag te planten op de hoogste bunker. Wat doet die driedubbel overgehaal de gek daar? mopperde een Amerikaanse kolonel. Maurice waagde zijn leven om het vrijheidsteken te laten wapperen op de eerste Franse stad. die de Duitsers hadden moeten prijsgeven. Maurice werd gewond en kreeg een onderscheiding. Zo spoedig zijn toestand het veroorloofde vertrok hij naar Parijs waar hij. onder de vanen ven de nieuwe volksbeweging, zijn naamgenoot Robert Schuman ontmoette „Product van twee beschavingen Vóór de oorlog bleef Robert Schuman bijna even sterk op de achtergrond als Maurice. Weliswaar maakte hij toen de oorlog uitbrak reeds negentien jaar deel uit van de Kamer van Afgevaardigden en hij was een harde werker, maar toch geen opvallende figuur. Zijn jeugd sleet hij in Lotharingen, dat toen nog in Duitse han den was en op school werd Duits gespro ken. Voor onderricht in het Frans wa ren maar twee lesuren uitgetrokken op de rooster. Thuis sprak hij evenwel Frans Ret 21-jarige meisje Colleen Townsend hee/É haar veelbelovende carrière als Jilmster in Hollywood opgegeven om zich l* wijden aan sociaal werk. Op het ogen blik werkt Colleen in een kamp voor ge vluchte studenten uit tal van Europese landen, in Sèvres bij Parijs. In een een voudige blouse en rok schilt Colleen aardappels, wast borden en verricht pdierlei andere voorkomende werkzaam heden. De gewezen filmster voelt zich bij "U soort werk volkomen gelukkig. Zij is van plan eerst nog andere kampen te bezoeken en daarna een cursus te volaen aan een school voor maatschappelijk werk. Te zamen met de Nederlandse maatschappelijk werkster Geertje van Mam laadt Colleen hier een vrachtauto met levensmiddelen uit. met zijn vader, die de oorlog van 1870 had meegemaakt aan de zijde der Fran sen. Zijn universitaire studie volbracht hij in Duitsland, waarna hij zich als advocaat vestigde in Metz. „Ik ben een grensbewo ner", placht hij te zeggen, het product van twee beschavingen. Met de terug keer van Elzas-Lotharingen bij Frankrijk kreeg Schuman de Franse nationaliteit en in 1919 werd hij tot lid van de Kamer van Afgevaardigden gekozen en later bij elke verkiezing herkozen. Na de ineenstorting van Frankrijk in 1940 nam de Gestapo hem gevangen. Zeven maanden lang bleef hij opgesloten en voortdurend trachtten de Duitsers hem over te halen tot col laboratie. maar hardnekkig antwoordde hij. dat vrees voor het concentratiekamp geen reden is over te lopen naar de vijand. Ten slotte kon hij, met behulp van de ondergrondse, uit de gevangenis ontsnappen. Op valse papieren, volgens welke hij een onderwijzer zou zijn. reisde hij Frankrijk door om verschillende ille gale groepen moed in te spreken. De nazi's stelden een prijs op zijn hoofd, maar de ondergrondsen wisten hem steeds te ver bergen in kerken, kloosters, weeshuizen en dergelijke. Ontmoeting In 1945 werden Robert Schuman Maurice Schumann beiden gekozen in de constituerende vergadering. In 1946 werd Robert Schuman minister van Financiën. Ook Maurice werd een portefeuille aan geboden. maar hij weigerde die. Hij werd fractievoorzitter van de nieuwe regerings partij en ala zodanig hield hij in één maand meer redevoeringen dan Robert Schuman in alle negentien jaar van zijn Kamerlidmaatschap had gehouden. Maar ook Robert Schuman toonde uit .zijn slof te kunnen schieten toen hij, in 1947, als eerste minister. 150.000 beambten en amb tenaren ontsloeg. Toen. onder leiding van de communisten, twee millioen arbeiders het werk neerlegden, verklaarde Schuman dat dit geen kwestie van politiek meer was. „Dit is oorlog!" verklaarde hij kort en goed. toen hij de Volksvertegenwoordi ging machtiging vroeg 80.000 man reserve troepen onder de wapenen te roepen „om de vrijheid van arbeid te verdedigen en de Republiek te beschermen Zijn plan te komen tot samenwerking tussen Frank rijk en Duitsland is van recente datum en behoeft hier niet te worden besproken. Zo er iemand In staat is de eeuwenoude strijdbijl tussen de twee landen te doën begraven, dan is het zeker Robert Schu man, de „grensbewoner" en ,,het product van twee beschavingen". In Parijs behoort tot zijn trouwste be zoekersMaurice Schumann. Beiden zijn intieme vrienden geworden. Robert is zelfs pleegvader van één van Maurice s dochters. Maurice verdedigt vurig Roberts buitenlandse politiek, waarbij hij het volle gewicht van zijn kennis van buitenlandse aangelegenheden in de schaal legt. Daar hij voorzitter is van de Frans-Amerikaan se parlementaire groep en tal van vrien den in Amerika heeft, gelukt het hem vaak Robert een beter begrip te geven van de politieke opvattingen, welke in Amerika heersen. Daar de regeringen in Frankrijk even vaak wisselen als de weersgesteldheid in Nederland, kan men moeilijk voorspellen, welke rol de twee Schuman en Schumann in de toekomst zullen spelen, maar zeker is, dat ze samen zullen blijven gaan om de Franse veste, die een sleutelpositie in de Westerse beschaving inneemt, te ver dedigen. Vijf en twintig honderd drie duizend Jonge Chinezen die zijn afgestudeerd aan staats- of particuliere colleges in Oost- Chlna hebben deze zomer baantjes ge vonden in Mandsjoerije. wordt in des betreffende Chinese rapporten verklaard. Nog 2500 3400 afgestudeerden zijn echter in Oost-China gebleven en dus zullen ze daar aan werk moeten worden geholpen. VUf-„è achthonderd kunnen in dienst tre den van de Volksregering. Of ze nu reeds een baan hebben gevonden of niet. of ze in het particuliere bedrijf of bij de rege ring werk zullen vinden, men heeft de jongelieden niet los gelaten alvorens ze speciale lessen hadden gekregen met de bedoeling ..richting te geven aan hun zienswijze en opvattingen". Allen, of ze studeerden aan een zendelingen-universi teit zoals die van St John, of een openbare hogeschool, werden deze extra lessen deel achtig. Niet-afgestudeerden werken gedu rende de zomervacantie practlsch in fa brieken en bedrijven; in Noord-China zijn op die manier 3.000 studenten aan de ar beid. In Mandsjoerije heeft men vooral be hoefte aan deskundigen op het gebied van waterverzameling. besproeiingswerken. e.d. evenals aan accountants, statistici enz. Alleen nationalisten kunnen hier werk vinden en naar wordt meegedeeld hebben reeds honderden geschoolde werklozen uit Sjanghai werk in Noord-Oost-China ge vonden. Dank zjj de leiding van Russische deskundigen maakt de industrialisatie van Mandsjoerije flinke vorderingen, wordt geconstateerd in rapporten, die In Hong kong zjjn binnengekomen. Dit „zeer ont wikkelde" gebied is het stadium van „nieuwe democratie" reeds te boven ge komen en bevindt zich nu in de socialis tische aeva. de tweede phase op de weg naar het communisme. En dat terwijl de rest van het land nog altijd pas aan de „nieuwg democratie" toe Stan Laurel en Oliver Hardy vertokven op het ogenblik in Frankrijk, wtu bij Cannes hun nieuwe film Jilc gaan maken. Hier drinken zij met 1 rolvertolkster Suzy Delair lp afloop. De oogst verbrand Donderdagmiddag brak brand uit in de schuur van de boerderij van de landbou wer J. Koijck te Mijnsheerenland. De spoedig ter plaatse zijnde brandweer van Mijnsheerenland en Westmaas kon niet verhinderen, dat de schuur een prooi der vlammen werd. De waning bleef behou den In do schuur bevond zich een groot gedeelte van de oog9t 1950 en ze was boven dien voor een belangrijk deel gevuld met hooi. Verzekering dekt de schade. De brand is ontstaan, toen de landbou wer met een lucifer bij een lege tank kwam. De nog aanwezige gassen ont vlamden en Kotjck liep daarbij vrij ern«tige wonden aan gelaat en handen op De situatie te Makassar was Donderdag rustig, ofschoon de verhoudingen nog ietwat gespannen zijn en de bevolking nerveus is. Het stadsbeeld vertoont een normaal aanzien. Generaai-majoor Scheffelaar voert regelmatig besprekingen met de plaatselijke commandant van de Apris en men heeft de indruk, dat het overleg een bevredigend verloop heeft. Over het al of niet terugtrekken van de Kortenaer uit de haven van Makassar waren van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta geen nadere mededelingen te verkrijgen. Volgens kringen, die in nauw contact staan met het Hoge Commissariaat van Indonesië in Nederland was er in Makas sar reeds sedert enige tijd een gespannen verhouding tussen het K.N.I.L. en de Apris. Het was geen geheim, dat in krin gen van het K N I L. sympathie heerste voor Andi Abdo?l Azis, wiens beweging tegen het gezag actieve steun heeft ge kregen van het K.N.I.L. te Makassar Tegen deze elementen van het K.N.I.L., die actief deelnamen aan de beweging van Azis. kon de Indonesische regering niet optreden, aangezien zij nog onder juris dictie en verantwoordelijkheid vielen van de Nederlandse legerleiding. De Indonesische regering heeft toen de Nederlandse autoriteiten verzocht om deze elementen uit Makassar weg te voeren, Doordraaien en hongeren "lyTET verbijstering lezen wij in de kranten en vertellen we elkaar, dat er weer groente wordt doorge draaid. Zo doet zich hetzelfde ver schijnsel voor, dat ons vóór de oorlog hoofdbrekens kostte: aan de ene kant heeft men voedsel te veel, terwijl er aan de andere kant landen zijn als India en China waar toch telkens weer hongersnood heerst. Wanneer wij dit bedenken, komen we tot de con clusie, dat men hier groenten moge doordraaien, maar dat de wereld, als geheel genomen,, toch niet voldoende voedsel heeft. Op de een ot andere wijke moet de voedselproductie dus worden vergroot Om dit gedaan te krijgen, dient men drie vraagstukken tot oplossing te brengen, zegt John Yudkin in „British Medical Journal". In de eerste plaats dient te worden voorkomen dat voedsel, wanneer het eenmaal is geproduceerd, verloren gaat of wordt verspild. Vervolgens moet de erosie van grond, welke op ontstel lende wijze op het grootste deel van het aardoppervlak is waar te nemen, worden tegengegaan en ten slotte moet de tech niek zo worden verbeterd, dat wij meer voedsel kunnen produceren. Hoeveel voedsel gaat er niet verloren tengevolge van rampen en ziekte? Dit weten we niet. maar een autoriteit schat deze hoeveelheid op een vijfde van de gehele graanoogst, d.w.z. een hoeveelheid voldoende om drie honderd millioen men sen te voeden. Het vraagstuk hoe de voedselproductie te vergroten, hangt ten nauwste samen met dat van het verlies van goede grond. Men behoeft maar eens te kijken naar de uitgestrekte dorre ge bieden in Griekenland, Noord-Afrika en Palestina, waar eens vruchtbare aarde was, om er zich rekenschap van te geven welk een vernietigende uitwerking erosie van de grond heeft. Een boer uit het Midden-Westen van de Verenigde Staten behoeft deze les zelfs niet uit een ge schiedenisboek te leren, met eigen ogen heeft hij aanschouwd hoe vruchtbare frond kan veranderen in een droge, stof- ige woestijn. Meer produceren In uitgestrekte gebieden op dit onder maanse wordt de landbouw nog op de meesi primitieve wijze beoefend. Door verbetering van de landbouwtechniek zou de oogst kunnen worden vergroot. Voor beelden wat in dit opzicht kan worden bereikt levert de productie van grond- noten en zonnebloemzaden in Oost-Afrika. de verbetering van de veeteelt (welke zo wel de melk- als de vleesvoorziening ten goede kwam) en de graanbouw, welke mogelijk bleek in het Noordpoolgebied Kon men ziekten van het graan, aard appelen en vee de kop ln drukken, dan zou dit de voedselproductie ten zeerste ten goede komen. Het vraagstuk van voldoende voedsel voorziening hangt natuurlijk ten nauwste samen met dat van de bevolking. De to tale bevolking van de gehele wereld be- ataat uit ongeveer 2.300.000.000 mensen, welk aantal tegen het eind van deze eeuw vermoedelijk tot 3.000 000AOO zal zijn ge stegen. Vooral in OoSt-Europa en Azië neemt de bevolking snel toe. Men rekent er op. dat de bevolking van Azië over vijftig jaar even groot zal zjjn als thans die van de gehele wereld is. Zou men er niet ln slagen de voedselproductie aanmerkelijk te vergroten, dan zou dil niet slechts betekenen, dat de voedsel voorziening op hetzelfde peil bleef als het op het ogenblik staat, maar dat ze sterk zou achteruitgaan. Niet alleen moet er naar worden gestreefd voldoende voedsel voor iedereen te pro duceren, maar men dient er ook voor te zorgen, dat elk land het hem toekomende aandeel krijgt. Dit dringt te meer. daar het ene land veel meer produceert dan het andere. Voedselspreiding Engeland bijv. produceerde vóór de oor log 30 procent van zijn behoefte en thans 36 k 40 procent Terwijl 70 procent van de gehele wereldbevolking zich bezighoudt met landbouw, zijn slechts 10 procent van alle Engelsen werkzaam in de landbouw Voor landbouwproducten zal het indus trieproducten In ruil moeten geven. De hoeveelheid levensmiddelen, welke voed- selproducerende landen als de Verenigde Staten. Canada en Argentinië uitvoeren, is niet slechts afhankelijk van hetgeen ze produceren, maar ook van de vraag hoe veel ze voor zichzelf willen overhouden Vóór de oorlog werd de productie vaak beperkt om de prijs op een bepaald peil te kunnen handhaven. Men moet er thans rekening mee houden, dat in de voedsel- producerende landen het levenspeil Is ge stegen. zodat ze meer voor eigen gebruik houden. De Invoer van voedsel in een land is afhankelijk van de mindere of gro tere welvaart ln dat land-, en al krijgt een land voldoende voedsel voor zijn bevol king. dan wil dit nog niet zeggen, dat alle onderdanen op dezelfde wijze worden ge voed. Tenzij er een overvloed van voedsel is en de prijzen zo laag zijn, dat alle artikelen tot voor de kleinste beurzen bereikbaar zijn, moet men aannemen, dat de duurste levensmiddelen slechts binnen het bereik van de welgestelden zullen komen. Wil men er zeker uan zijn, dat de voornaamste levensmidde len binnen ieders bereik zijn, dan zul len de regeringen moeten blijven wer ken met prijszettingen en subsidies. Men ziet. dat het vraagstuk een hon gerige wereld te voeden niet zo gemakke lijk kan worden opgelost. Een groot deel van de moeilijkheden, welke zich vóor- doen kunnen slechts worden opgelost door middel van Internationale samenwerking op een schaal en met een intensiteit, wel ke we tot dusver niet hebben gekend. -- Ambassadeur in New Delhi. Binnen kort is de benoeming te verwachten van de heer A. M. L. Winkelman tot Hr Ms buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te New Delhi. De heer Winkelman, die op het ogenblik met verlof in Europa vertoeft, be kleedde tot voor kort de voor Nederland zo belangrijke post van conaul-gen. der Ne derlanden te Singapore. doch het is niet bekend, of zulks was geschied. Deze spanning nam toe, toen gedurende het bezoek van de president aan Makassar, gewezen K.N.I.L -soldaten, die de voorlopige status van de K.L.-mili- talren krijgen, een rood-witte vlag neer haalden in de omgeving van het K N.I.L.- (K.L.)-kampement. Het is kolonel Kawila- rang toen met moeite gelukt om de rustige sfeer te blijven bewaren Een ander incideht vond plaats, toen een Apris-officier, een gewezen K N.T.L.-man, die om verschillende redenen van parti culiere aard naar een K.L.-kampement moest komen, bij de wachtpost van het K.L.-kampement werd gedood. Dit was blijkbaar de aanleiding, dat de gpvechten zijn ontbrand. Hieruit blijkt, dat men dus reeds eerder op de hoogte was van de spanningen te Makassar en herhaaldelijke verzoeken van V.S.-zijde om de K N.I L. bij de opheffing te ontwapenen of uit Makössar weg te voeren, hadden geen resultaat. Als voorlopige dan wel nood maatregel, moesten toen de niet-ontwa- pende troepen van het opgeheven K.N.I.L de status krijgen van K.L.-militairen. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlichting voegde hier aan toe. dat door het indisciplinaire op treden van onder Nederlandse verant woordelijkheid staande troepen, zoals te Bandoeng, Makassar en Ambon, dikwijls „vreemde belangen" (buitenlandse inves teringen) worden geschaad. HU zei. dat de gebeurtenissen te Makassar bewijzen, dat Nederland biykbaar niet helemaal in staat is, zulke incidenten te voorkomen „In verband hiermede verwacht de In donesische regering meer concrete waar borgen van de Nederlandse regering te verkrijgen, opdat de Indonesische bevol king en de „vreemde belangen" in Indo nesië niet meer zullen worden bedreigd door onder Nederlandse verantwoorde lijkheid staande troepen. De Indonesische regering heeft zich daartoe schriftelijk ge wend tot de Nederlandse regering en daarnaast de medewerking ingeroepen van de Unci, aldus de woordvoerder van het ministerie van Voorlichting der V.S.I. terugwinnen, dat is hét waar ont dekkingsreizigers telkens weer van dro men. Atlantis, dat de bakermat van onze beschaving moet zUn en dat eeuwen en eeuwen geleden in de Atlantische Oceaan heet te zijn verzonken, houdt nog altijd de geesten bezig. Een Engelsman, mr Egerton Sykes uit Chelsea, is thans voornemens een expeditie te ondernemen, welke gewapend zal zijn o.a. met onderwater-camera,'s. in de hoop definitief vast te stellen, dat Atlantis niet slechts in de legende bestaat, maar dat het inderdaad op de bodem van de zee rust en, volgens sommige verhalen, af en toe en op sommige plaatsen het hoofd nog bouen de golven uitsteekt. Volgens de tegenwoordige opvattingen is de vorm van het verzonken land een lang gerekte hoofdletter S. welke zich uitstrekt van IJsland tot bUna de Zuidpool. De eilanden Tristan da Cunha, Ascension en de Azoren zouden overbiyfselen van Atlan tis zijn, hoge bergtoppen, die boven het water uitsteken. De omtrekken van het verzonken land zouden precies passen, als een stukje van een legkaartpuzzle, in de kustlijnen van de landen om de Atlantische Oceaan. 'Geologen zijn het er over eens. dat Ame rika geleidelijk van Europa is afgedreven en dat dit proces tot hedentendage voort duurt. Reeds millioenen jaren geleden moet de breuk tussen Amerika en het overige vaste land zijn ontstaan, maar de geleerden zijn het er nog steeds niet over eens wanneer Atlantis een prooi van de Oceaan werd. De conventionele weten schappelijke opvatting is, dat Atlantis ver loren ging, toen de tegenwoordige wereld werd geboren, maar dit zou er op neerko men, dat het reeds verzonken is vóór er mertsen op dit ondermaanse waren en zoals de heer Sykes zeer ter snede opmerkt, kun nen dergelijke gebeurtenissen onmogelijk onderwerp van overleveringen zijn. want een gebeurtenis moet nu eenmaal door mensen zijn meegemaakt wil ze onderwerp van sagen en legenden kunnen worden. Toch vindt men overal ter wereld verha len over een zondvloed. Sagen gewagen er van. de Edda, de legenden van de Acteken, de Maya's en Tolteks van Centraal en Zuid-Amerika, zowel als de geschiedschrij vers van de Babyloniërs, de Hebreeën en Egyptenaren gewagen er van. Het jongste verhaal is dat van Plato, hoewel het. jammer genoeg, onvolledig is; het is zUn laatste werk. dat hy onvoltooid heeft nagelaten. Hij geeft een beschrijving van het land. zijn regeringsstelsel, zijn be sproeiingswerken en transportmiddelen, industrie en gebouwen. Let wel: Plato was een wijsgeer, geen romanschrijver. HU analyseerde alles voor hij het neerschreef Ook in het Bijbelse verhaal van de zond vloed was de overstroming geen kwestie Hu weli jkszwendel aar lichtte vrouw op En verbraste het geld met andere vrouwen De Haagse politie heeft de 41-jarige koopman E P. T., wonende aan het Koningsplein, wegens oplichting gearres teerd De man. die enige tijd geleden uit Indo nesië was gekomen, had kennis gemaakl met de 46-jarige mej C van het S. te Scheveningen Hij vertelde haar. in strijd met de waarheid dat hy reserve-kapitein was geweest en op een bank in Djakarta nog een bedrag van honderdduizend gul den had staan Door de slechte toestand was het echter moeilijk om dat geld op korte termijn in Nederland in handen te krijgen. Nu was hij als economisch drs ln zaken. T. deed de vrouw trouvAbeloften pn wist van haar in een tyd vaiy 1"« maahd een aantal „leningen" tot èen gezamenlUk bedrag van duizend gulden los te krijgen Het geld. dat hy nooit heeft terug betaald. maakte hij op door met andere vrouwen uit te gaan. Na enige tijd kreeg mej. van het S argwaan en deed aangifte bij de politie Na er lang om heen te hebben gedraaid, heeft T. bekend, de bedoeling te hebben gehad de vrouw op te lichten. In verband met het verzoek van de mi nister-president der VSI om Hr Ms Kor tenaer van Makassar terug te roepen, heeft de Nederlandse regering door tussenkomst van de Hoge Commissaris te Djakarta ge antwoord. dat dit verzoek onmiddellijk in ernstige overweging is genomen Daar bij ia ook nagegaan of het zenden van Hr Mr Kortenaer naar Makassar zonder voorafgegaan overleg met de VSI in strijd is met de overeenkomsten der Ronde Ta fel Conferentie. Wel stelt artikel twee der marine-overeenkomst vast. dat de Ko- ninklUke Marine als Nederlands apparaat geen Nederlandse taak in Indonesië meer heeft, maar daarnaast dient, in dit geval, acht geslagen te worden op artikel acht van de overeenkomst betreffende de land- strUdkrachten. Dit artikel bepaalt n-U dat de onder Ne derlands bevel staande landstrijdkrachten In Indonesië de positie hebben van gasten op het grondgebied van een bevriende re gering, aan wie alle mogelüke faciliteiten worden verleend. Het gebeurde te Makassar, n.l. het plot seling en zonder voorafgaande waarschu wing beschieten van kampementen waar in dergelijke landstrijdkrachten ziin ge legerd van de lucht- land en zeezijde, lijkt de regering niet in overeenstemming met dit artikel. De positie van generaai-majoor Schef felaar. die te zamen met kolonel Kaliwa- rang met opdracht maatregelen te treffen tot staking van de te Makassar uitgebro ken vijandelijkheden, in overleg met de regering der VSI naar Makassar was ver trokken. baarde de regering eveneens bij zondere zorg Onder deze omstandigheden meende de Nederlandse regering dat ge zien het uitblllven van enig bericht van generaai-majoor Scheffelaar en het voort duren van de vljandelUkheden. het diri geren van de Kortenaer als een op de Ne derlandse regering onder deze abnormale omstandigheden tegenover de KL eh de Nederlandse burgerbevolking in Makassar rustende plicht moest worden beschouwd De Nederlandse regering zal het toejui chen. Indien de omstandigheden het toe laten Hr Ms Kortenaer zeer spoedig naar zijn basis te doen terugkeren Zij zal daar over gaarne met de regering.der .VSI over leg plegen. Voor het geval bU dé regering der VSI tegen bovenstaand standpunt be zwaren mochten blijven bestaan, stelt de Nederlandse regering voor op korte ter mijn advies van de Unci in te winnen over de vraag, of de Unci het verbiyf van Hr Ms Kortenaer te Makassar, rekening hou dend met alle boven geschetste omstandig heden, strijdig acht met geest en strekking van de RTC-overeenkomsten. De Indonesische bladen zijn eenstemmig in hun verontwaardigde afkeuring, niet van de beschieting van het KNIL-kamp. maar van het ter bescherming van deze aangevallen Nederlandse onderdanen zen den van de Kortenaer. En enkele Neder landse bladen haasten zich er net zo over te schrijven. De Nieuwsgier (Djakarta) wijst er weliswaar op. dat in het beschoten kamp behalve 1800 ex-KNIL-leden ook 4.200 vrouwen en kinderen zitten, maar keurt niettemin het zenden van de Kor tenaer af. De VrUe Pers (Soerabaja) spreekt maar liefst van „een grote blun* der!" Volgens Chinese kranten op Formosa zUn de laatste weken 20.000 man van ge neraal Lln-Pao'a Zuidchinese leger in Indo-Chlna geïnfiltreerd. Volgens deze be richten. die niet door nationalistische functionarissen zUn bevestigd. zü« deze communistische troepen door jonken op de Indochinese kust afgezet. van toeval of iets van een dag of een nacht. Over de geleidelijke verzakking van het vasteland bestaan verschillende theorieën. Eén van die theorieën wil, zegt de heer Sykes, dat de maan in het geheel geen sa telliet van de aarde wat, maar een planeet, die een baan beschreef tussen die van de aarde en Mars. De maan naderde echter op een gegeven ogenblik de aarde, werd hier door aangetrokken en werd ten slotte een satelliet. Deze gebeurtenis veroorzaakte een geweldige deining: de Polen verplaats ten zich enigszins en de zwaartekracht trok massa's water aan met het gevolg, dat de spiegel van de Atlantische Oceaan tien tallen meters steeg. In de tijd van enkele dagen was geheel Atiantis overstroomd. Enkele bewoners hadden echter, volgens deze theorie, kans gezien zich in boten te redden en ze brachten het verschrikkelijke nieuws naar de Oude en Nieuwe Wereld, waar hun verhalen legenden werden. Plato zegt het Deskundigen stellen de datum van deze ramp gewoonlijk op 10.000 v. Chr. De eerste mensen krasten en kerfden en verfden hun etsen en schilderijen op beenderen en rot sen 10.000 jaar geleden in holen van Spanje en Zuid-West Frankrijk. Deze afbeeldingen verraden, gezien de streek, kleur en uit beeldingskracht, een grote geoefendheid en de mensen, die ze maakten, woonden slechts enkele dagreizen van het verloren vasteland De heer Sykes stelt zich voor zUn on derzoekingen te doen onder de zeespiegel In de buurt van de Azoren. Toen deze eilanden werden „teruggevonden" door de Portugezen, waren ze niet bewoond, zegt hy. Alle sporen van bouwwerken, welke dateren van vóór de herontdekking, moe ten dus afkomstig zijn van oude cultuur. Mr Sykes vleit er zich niet mee veel van het verloren gegane land te vinden, daar de plek. welke hy voornemens Is te on derzoeken vroeger hooggebergte moet zUn geweest. Het zal precies hetzelfde zUn, zegt hij, als wanneer een onderzoeker in de toe komst de top van de Mont Blanc ging na speuren om overbiyfselen van het tegen woordige leven in Europage vinden. Maar er zouden tpch enkele sporen zijn: balu straden. terrassen, trappen en zelfs een tempel. Sykes heeft tal van bijzonderheden ver zameld over het leven van de volken, die de Atiantis moeten hebben bewoond. Ze waren zonaanbidders en ze droegen hun godsdienst uit naar Egypte en Centraal Amerika. Ze kenden de kunst van het schrüven niet en konden ook geen metaal bewerken, uitgezonderd het natuuriyke erts. dat Plato „ortcalchum" noemde wat dit precies was, weet men niet. GeHjk alle mensen uit het Steentijdperk waren ze uitstekende bouwers; hun ontwerpen ba seerden ze op astronomische figuren. Ze hielden van versieringen, vooral in jade. Dit feit versterkt nog de bewUzen, welke Sykes heeft verzameld, dat Atlantis wer kelijk heeft bestaan. Kunstwerken bewijzen het In de graven van de Maya's, op het schiereiland Yukatan van Centraal Ame rika, heeft men ornamenten van jade ge vonden. die juist heel groot zUn van de oudste graven. In de latere zijn ze klein, hetgeen moet wordenr toegeschreven aan het feit, dat jade s^iaars was geworden. Jade wordt op het vasteland van Ame rika slechts gevonden in Brits Columbia en in Alaska, duizenden mijlen noordeiyker, op plaatsen waar de Maya's nooit kunnen zijn geweest. De praehistorische rassen van Amerika kan men niet „thuisbrengen", al dus mr Sykes. tenzij men aanneemt, dat Atlantis heeft bestaan of dat er onmoge lijk lange reizen zijn gedaan van Europa of Polynesië uit. Toch hebben die voor historische rassen pyramiden gebouwd, af beeldingen van olifanten gesneden en ge noten ze een grote beschaving, toen Europa nog door barbaren was bevolkt. Ten slotte beschikt de heer Sykes over nog een schriftuur, dat misschien het merkwaar digste is. dat in de duizenden jaren, waar in men ztch bezighoudt met de Atlantis legende, is geschreven, n.l het verhaal van een ervaring, welke een vlieger tijdens de oorlog opdeed. Het is afkomstig van een piloot, die een vliegtuig van Natal, aan de Braziliaanse kust. naar Dakar bracht. HU vertelt, dat hy bij de nadering van de Afrikaanse kust. overbiyfselen van ge bouwen zag op de bodem van de Oceaan. De ondergaande zon wierp haar stralen in een hoek van negentig graden op de hel ling van de overstroomde heuvel waarop de bouwwerken stonden. De stralen wier pen schaduwen op de ene zijde van de heuvel, waardoor de andere kant zich des te scherper aftekende. We mogen de expeditie van de heer Sy kes, wanneer deze eenmaal begint, met ge spannen aandacht volgen Wie weet. gaat men over honderden of duizenden jaren land winnen door drooglegging van de At lantische Oceaan, zullen eenmaal toeris- tenreizen worden ondernomen naar het verdronken Atlantis en zal pien dwalen door dode steden, die tienduizenden jaren geleden trilden van leven. W/ELKE NATIE HEEFT DUIZEND MILLIOEN DOLLARS TE VEEL? Zy kan zich de absolute heerschappU over de aarde verschaffen! Aldus Davld An- derton. een deskundige op het gebied van raketten in „Argosy Magazine". Want dit bedrag is voldoende voor de vervaardiging van een „kunstmaan", die zich als een satelliet in het wereldruim zal bewegen. Deze satelliet zou kunnen worden verge leken by een klein luchtscheepje, geheel vervaardigd van metaal en alr-conditio- ned. Het zou kunnen opstUgen tot vier duizend mijlen hoog ln het luchtruim, waar het zich met een snelheid van drie en een halve mijl per seconde zou voort bewegen en onderwijl zou het h-bommeh kunnen laten vallen overal, waar de piensheid door de rust dreigt in te dom melen. Alleen, wanneer deze ..satelliet" een maal is afgeschoten, zou ze nimmer op aarde kunnen terugkeren, ze zou om haar baan om de aarde blijven rondsnorren, omdat geen macht ter wereld haar zou dwingen iets anders te doen. Volgens de auteur zijn er reeds stappen gedaan om een dergelyke satelliet te pro duceren. De maximumsnelheid van de modernste raketten wordt geheim gehou den. maar de Duitse V 2 bereikte een snel heid van een mijl per seconde Radar raketten. die reeds op de maan zijn af geschoten, legden, naar gebleken is. een afstand van 238000 mijlen af Men ziet, dat geleidelijk een geheel nieuwe tech nologie wordt opgebouwd.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3