I 'I Twee namaak-zwervers gaan op met een kwartje op zak stap Melksanering in de praetijk blijkt te voldoen G.Z.C. en lïaarlem kloppen nog op de deur der hoofdklasse F Geen geld en wel veel zorgen bij de Franse televisie 50.000 Veeboeren in Australië Er zijn natuurlijk wel eens moeilijkheden, maar inschikkelijkheid lost alles op AT O AAR. ANNEER. OOGSTEN ORANJEBOOM BIER! Geen concert van liet Residentie Orkest zonder Nederlands werk GZC, 4. Spannende promotiestrrjd eindigde onbeslist CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR -jrt SPRONG IN EEN ANDER LEVEN (I) Vuurproef werd doorstaan in een Picasso-kamertje van „Huis en Hof" GEKLEED ALS HEER N Liften een pijnlijke af ft. Gunstig klimaat Staatsbedrijf Geen zeepost meer voor de H.-Brigade COSTUUMMUSEUM DINSDAG 15 AUGUSTUS 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BI.Al» PAGINA 1 TVTA EEN PERIODE vaa bijna vijl jaar wikken en wegen over het voor en te- Een van melkaanerlng hebben de Goudae melkhandelaren gisteren een nieuwe me thode voor de melkdi#tribuering inge voerd. De kogel ia door de kerk. maar er kan aan toegevoegd worden: de kogel heeft geen erge knal veroorzaakt. De Goudae huisvrouwen en de melkboeren, van wie uiteraard het afhangt of deze methode zal voldoen hebben rich heel ge moedelijk aangepast aan de nieuwe si tuatie. sterker: rij hebben-het met veel genoegen gedaan. Zeker, er rijn wel be zwaren van de kant der huisvrouwen, maar meestal strekken die niet verder dan de klacht ..Ik heb m'n melkboer al zo lang. Ik ben aan hem gewend en nu word ik verplicht een andere te nemen Het beate antwoord hierop is dat van mevrouw Boef van de Kattensingel. die zelf in een melk- winkel staat. Het geeft natuurlijk wel moeilijkheden aan weerszijden, zei zij. maar och. als je een beetje schikken wilt. er staan zoveel vooidelen tegen over. De klanten krijgen de melk veel vroeger, de melk wordt niet zo geschud en iS daardoor beter van kwaliteit. Het is toch te mal. als een melkboer, wanneer toevallig een klant van de Graaf Floiis- weg verhuist naar de Korte Akkeren, he lemaal daarheen moet rijden. De logische gevolgen zijn dan. de melk gaat achteruit, andere klanten krijgen de melk later en het kost de melkboer veel meer tijd dan nodig is. In de Van Swietenetiraat wonen ongeveer vijf en twintig gezinnen, rekent *e voor. en in die straat komen ongeveer twaalf melkboeren Wie van statistieken houdt, mag uitre kenen. hoeveel kostbare tijd die melkboe ren daarmee verspillen. „Ik wil vrij zijn Andere huisvrouwen zeggen: Melk ie eender, of je de eng melkboer hebt of de andere. als ik maar correct en vriende lijk bediend word. ben ik tevreden. En dat kunnen bijna alle Goudse huisvrou wen met haar eens zijn. op een kleine honderd na. Zij hebben zich met klachten tot de vertrouwenscommissie geiend, voor het merendeel met het argument: ik wil vrij zijn in de keuze van mijn melkboer. De Teactie van de commissie hierop is: laten zij niet door vast te houden aan die ei# een economisch bestel, dat in tachtig plaatsen in ons land zo gewaardeerd wordt, en dat ook hier zoveel nut kan af werpen. in de war sturen. Het meest in hun sas met de nieuwe re geling zijn ongetwijfeld de melkboeren zelf. De sanering betekent voor hen niet alleen tijdsbesparing, maar tevens be staanszekerheid. die zij hebben gekregen in ruil voor hun vrijheid om te concurre ren. Zij treuren er <piet om. dat zij dat of fer aan het particulier initiatief hebben moeten brengen. De concurrentie was voor hen niet van betekenis, zo redeneren zij. omdat de winstmarge te klein en het melkdistributie-apparaat veel te groot was. En. zo meent de commissie, de kwa liteit wordt er niet beter door. De verbe teringen in de melkhandel zijn voorname lijk te danken aan maatregelen, die op verzoek van het bedrijfsleven zelf zijn Ingesteld en niet door concurrentie. Arbeidsbesparing ..Concurrentie kunnen we alleen nog voeren ln de bijproducten, boter. kaas. eieren enz", zegt melkboer Markus van de Raam. Hij is één van de vele Goudse melkboeren, die heel blij is met de sane ring. Hij vertelde over zijn tijdbesparing: gisterochtend heeft hij alléén zijn (nieu we) klanten bediend, in zes uur. waar zij Les van het wereldgebeuren Het Instituut Steun Wettig Gezag heeft langs verschillende wegen telkens de wen selijkheid betoogd van aansluiting op gro- t«(re) schaal bij de Nationale Reserve, de Reserve-Gemeentepolitie, enz. Daarbij werd gewezen op de gevaren, welke onze op recht en individuele vrij heid gegronde samenleving loopt. Er werd gesproken over mogelijkheid van ver raderlijke Vijfde-colonisten en de nood zaak om in woelige tijden de bedrijven, welke de bevolking niet kan missen, tegen aanslagen te beschermen. De les. die geleerd kan worden uit het wereldgebeuren is, dat de versterking van de landverdediging hand in hand moet gaan met een goede verdediging van het thuisfront. Ook voor deze verdediging binnen de grenzen, ook voor dt bewaring van orde en rust tegen landverraad geldt nog steeds: wenst ge de vrede, bereidt U dan ter ver dediging! Willen zij, die zichzelf, huis en haard, land en volk de blijvende vrijheid toe wensen. en die daaraan met de daad kun nen medewerken, overwegen of hun plaats niet in de Nationale Reserve of de Reserve Gemeente-Politie is? Maar dan ook: geen uitstel tot het te laat is. Informaties ten Stadhuize. DE PLAATSELIJKE COMMISSIE STEUN WETTIG GEZAG. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden. Uit een advertentie: Notaris Montijn alhier, zal in het openbaar doen veilen en verkopen in de sociëteit Ons Genoegen aan de Boelekade. op Maandag 9 Augustus, een voor weinige jaren nieuw gebouwde herenhuizinge, met koepel en een grote, welbeplante tuin aan de Fluwelensingel. ter grootte van ruim 12 are. 59 Jaar geleden. De heer H. F. Gorissen. sedert onheug lijke Jaren als balletmeester fungerend in de sociëteit Ons Genoegen, die gisteren dit voor het laatst deed, ontving vah het bestuur der sociëteit een souvenir als blijk van waardering. De heer Gorissen. die een uitstekend balletmeester is geweest, heeft in hartelijke bewoordingen voor dit be wijs van erkentelijkheid, bedankt. Uit Schoonhoven: De heer J. Koolman, candldaat alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Kootwijk aan genomen. 25 Jaar geleden. In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad ia mr F. L. J. E. Ram- bonnet geïnstalleerd als burgemeester van deze gemeente. Na het voorlezen van het Koninklijk besluit der benoeming werd de nieuwe burgemeester door wethouder G. J. Niekerk en gemeentesecretaris A. Boogaart binnengeleid. Wethouder H. A. Schreuder bood namens het gemeente bestuur gelukwensen aan en heette de nieuwe burgemeester hartelijk welkom. Nadat mr Rambonnet de ambtsketen was omgehangen, nam hij de voorzitterszetel ln. Toen spraken nog wethouder Niekerk en de heer C. van Willemswaird, het oudste raadslid. vroeger met twee man in totaal elf uuir voor werkten, terwijl hem nu de routine pog ontbreekt. Det echeelt ook een «tuk. 'vindt hij. En hij illustreert die bewering met ervaringen. Hij was gewend om half zeven zijn eerete klanten te bezoeken, maar toen hij gieterochtend om echt uur ergene aanbelde, sliep het hele ..huis" nog. Vandaag heeft hij erop gerekend en zijn route end ere bepaald. Hij vertrouwt, dat jallee gemakkelijk wennen zal. En zijn col lega's delen dat vertrouwen. Het zal wel pet zo gaan. als met de vacantie van de winkeliers, is hun opinie. Toen voor het eerst de slagers en de bakkers enz. met vacantie gingen, werd er nogal hevig ge protesteerd. maar nu men er aan is ge- jvend. gunt ieder zijn leveranciers een zorgeloze vacantie. En elke huisvrouw zal haar melkboer gunnen, dat hij om twaalf iiur in plaats van drie. vier. vijl ofzes Uur thuiskomt, vooral als ze zelf er ook Voordeel van kan hebben. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Geertruida, d. v. W. N. Olsthoorn en H. M. Houdijk, Kare- kietstraat «8; Lambertha Alida Lijntje, d. v. N. Broekhuisen en E. de Jongh, Boele kade 175; Hendrika Catharina, d v. A. van Ï'uivendijk en M. C. van der Winden. Bur- emeester Martenssingel 92; Johanna Cla- Zina Jacoba, d. v. C. J. N. Nieuwveld en J. W. IJsselstijn, Pr. Hendrikstraat 135; Izak, z. v. J. van der Velden en A. Meijer, \l. d. Palmstraat 94. Getrouwd: S. L. Cats en L. Duijzend. Overleden: Grietje Elders, geh. met P. 1st, 64 jaar. T.m. t Sspt, IS-1I.M «n t.js-s uur Museum net Catharina Gasthuis: Tenioonstellins Ne derlandss pottenbakkers, en weefkunst (Zon* fjO,B<uujtnd M,,nda" en VrUdaffs 1* Aug. i ts uur Gouda-terrein: Voetbal wedstrijd O.N A.—G S.V vooi zomeravond- oompetitie. 17 Aug. 7.3# uur Nederd. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 17, II en 1» Aug a uur Veemarktreataurant; Bazar buurtvereniging „Vrijheid doet leven Zaterdagmiddag, aanvang 3 uur 17 Aug. l.l| uur Houtmansplantsoen: Con cert door mannenkoor ..Gouda's Lledertafel' avondoom petitie -Jodan Boys voor zomer- Bioscopen Thalia Theater: De Indische graftempel (met Frits van Dongen en La Jana): i mld- O?1"''** Kat (behalve Zondag) Reünie Bloeroop: zij kwamen bij dageraad (met Paul Munl en Anna Lee). Schouwburg Bioscoop. Abbott en Costello ln donker Afrika. Aanvang 3 en t.l« uur. Apothekersdienst Steeds geopend des nachts alleen voor re cepten: Apotheek P. Weijer Gouwe lSl Mannenkoor concerteert Het mannenkoor Gouda's Liedertafel geeft, onder leiding van Moss Wolff, op Donderdagavond a s.. 20.15 uur. in het Houtmanplantsoen een concert. Het programma luidt: Drie Valeriuslie- deren: Al Uwe boos' aenslagen; O Neder land! Let op U saeck'; Hoe groot, o Heer; Drie volksliederen: Voermanslied, 't Haas ken. Skotse trye; Die Nacht. Fr. Schubert; Die Vesper. L. v. Beethoven; Des jagers afscheid, F. Mendelssohn Bartholdv; Pel grimskoor uit „Tannhfcuser". R. Wagner; Der trSumende See. R. Schumann; Die Lotosblume. R. Schumann; Freiheitslied. R. Schumann. Advertentie |Op een persconferentie heeft de eerste dirigent van het Residentie Orkest Wil lem van Otterloo, enige mededelingen oker het aanstaande seizoen gedaan. Hij vertelde, dat op vrijwel elke uitvoering e^n Nederland# werk ten gehore zal wor den gebracht. Zo zullen o.m. uitgevoerd worden de Derde Symphonie en „Voor- abel tot een Tragedie" van Henk Badings; „Primavera" van Henk Henkemans. Con certino voor piano en orkest van Cor de Groot (uiteraard door hemzelf geapeeld). de Vierde Symphonie van Léon Orthel. waarin hijzelf de pianopartij zal vertol- kin, „Concertstuk" van Henri Zagwijn, „Paradou" van Geza Frid. een nieuw werk vi m Rudolf Escher, een symphonie van B ?rtus van Lier. een Vioolconcert van Willem Pijper, een. Pianoconcert van mevr. BordewijkRoepman, een werk van Karei Mengelberg en een Concert voor tvee piano's van Alex Voormolen. Op 25 November worden de nieuwe etrate concertmeesters. Theo Olof en Her- m|an Krebbers. aan het publiek voorge- Lichtinstallatie in Gymnasium aanbesteed B en W. hebben vanochtend aanbesteed het aanleggen van een electrische licht en signaalinstallatie in het nieuw te bou wen gymnasium aan de Joubertstraat. Er waren 7 inschrijvers, van wie de laagste was Mattieu v. Loon. alhier, voor ƒ9.198 en de hoogste D. Bloot en Zn. alhier, voor 11.350. De gunning volgt later. Aanleg gedeelte centrale weg door Krimpenerwaard Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gisteren aanbesteed het maken van een beton- en een asphaltverharding voor de rijweg ten behoeve van de aanleg van een gèdeelte vdh de provinciale weg Krimpen a. d. IJssel—Schoonhoven in de gemeenten Krimpen a. d. IJssel. Krimpen a. d. Lek en Lekkerkerk. Er waren 8 in schrijvingen binnengekomen. De laagste was van P. C. Zanen te Heemstede voor 534.700. de hoogste van J. M. Samson te Oegstgeest voor ƒ614.000. De gunning is aangehouden. Ploffiets in aanrijding De 15-jarige Willy Hogendoorn is in de Const. Huygensstraat met haar fiets met hulpmotor in botsing gekomen met een personenauto aan welke zij. toen zij uit de Da Costakade kwam, geen voorrang verleende Zij kreeg een lichte hersen schudding en is in het Van Itersonzieken- huls opgenomen. De ploffiets werd ver nield. de auto werd licht beschadigd. MARKTBERICHTEN KAASMARKT BODEGRAVÈN. 15 Auguatus. Aangevoerd 128 partijen. Eerste kwaliteit 2.00-/2.11. tweede kwaliteit 194—1.99. zware tot ƒ2.21 per kg. Handel flauw. VEEMARKT ROTTERDAM. 15. Augustus. Aanvoer in totaal 3837 waarvan naar «chatting 461 vette koeien en oasen. 1374 gebruikavee. 325 graskalve ren. 335 nuchtere kalveren. 208 varkens 386 biggen. 243 paarden. 71 veulens. 366 schapen of lamineren en 68 bokken of geiten. De prijzen waren: vette koeien. Ie kwa liteit ƒ2.70—ƒ2.80. 2e kw. 2 5(>—i70' kwal. 2.20—2.50; slachtpaarden 1.90 1.80, 1.60. alles per kg.; graskalveren. Ie kwal. 360.2e kwal. 260.-. 3e kwal. 160.—; nuchtere kalveren 60.—. 55.—, gen 45.—. 35.—. 30schapen 95.—. 75.-. 60.—; lammeren 70.—. 80.—. 50.—kalf- koeien 1025.-. 925.-. 800.-; melkkoeien 1025.—. 925 800.—; vare koeien 725.—. 625.—. 550.—: vaarzen 750.—. 650.—. 550.—; pinken 575.—. 475.—, 375.— Aanvoer vette koelen: minder, handel, zeer' stroef: prijzen: als v°rl*e week Aanvoer graakalveren: minder; handel, heel stil; prijzen: als vorige week. Aan voer nuchtere .alveren: minder; handel lui; prijzen: als vorige week. Aanvoer biggen: minder; handel: traag: prijzen: lager. Aanvoer alachtpaarden: iets meer, handel: slepend; prijzen: als vorige week. Aanvoer schapen en lammeren: minder, handel: heel stil; prijzen: als vorige week. Aanvoer kalf en melkkoeien: minder, handel: zeer lui: prijzen: als vorige week. Aanvoer varekoeien: minder, handel, traag; prijzen: als vorige week. Aanvoer vaarzen en pinken: minder; handel, stroef; prijzen: als vorige week. steid. Zij zullen dan het Dubbelconcert van Bach vertolken. Op 17 Januari wordt het feit herdacht dat 50 jaar geleden Verdi stierf. Uitge voerd wordt dan diens Requiem met koor van Toonkunst. Solisten: Gré Brouwen- steyn. Elsa Cavelti, Haeflinger en Arnold van Mill. Mahlers Lied von der Erde zal uitge voerd worden met Eugenie Zareska en Frans Vroons. Daar er geen tweede diri gent zal komen, worden besprekingen met Jan Oud gevoerd om enkele concerten te dirigeren. Ook is men met de Portugees Pedro de Freitas Branco over een gast- directie in onderhandeling. De dirigent Argenta zal voorts enkele concerten lei den. Van Otterloo zelf zal gastdirecties (uitwisseling) leiden in Bazel. Madrid, Va lencia en Liverpool. Verder zal hij 10 jeugdconcerten (5 concerten met verdub beling) dirigeren. Het seizoen wordt besloten met een Beethoven Cyclus. Het Residentie Orkest zal. behalve in Den Haag concerteren te Leiden. Delft, Schiedam, Gouda en Middelburg. „DE SPERWER" be Sperwer hield een vlucht uit Mons. afstand 183 km. Los 8.15. Eerste duif 10.37 12: laatste 10.53.38. Snelheid 1289 m p.m. Uitslag: H. Hofstede 1. 26. 30. 43; W v d. Water 2. 4 8. 9, 10. 14. 27. 28; P Vink 3; Abr. v. d. Graaf 5. 20. 25. 45: W Bejke- etein 6. 41; P. Bonefaas 7, 13; Cor Droog 11; Jac. de Beer 12. 21 24. 31; v. d. Wijn gaard 15. 35; Roggeband 16; v. d Zijden 17 18. 37: Fr. Rip 19. 38: H v. d Berg 22. 23. 36, 44; Theo Lam 29: KI. Verwoerd 32: Hogerdijk 33; v. Dijk 34; I. de Graaf 39. 42; A. P, v. d. Graaf 40. Boskoop RUwlel met hulpmotor gestolen. In de Burgemeester Colijnstraat is gisteravond een rijwiel met hulpmotor gestolen, dat de buiten de gemeente wonende eigenaar had geparkeerd voor de woning van een familie, bij welke hij op bezoek was. Het Is een zo goed als nieuw rijw||l. Bergambacht Waterpolo. De wedstrijden B.Z.C. I—De Gouwe I. B.Z.C. IIDe Gouwe II en B Z. C.—Gouwe (dames) worden niet Donder dag. maar Woensdagavond gespeeld. Raad bijeen. De gemeenteraad ia in openbajre vergadering bijeengeroepen te gen Woensdagavond om 8 uur. WATERSTANDEN II AUGUSTUS. Keulen 1.34 —6.01; Euhrort —0.88 onv.; Lo- blth 0.23 O.OS: Nijmegen 7.03 —0.05: Arn hem 7 20 —0 05: Eefde 2.33 —0.05; Deventer 1.48 0.04; Borgharen 39.05 —0.24; Belfeld 10.99 +0.07: Grave 4.81 —0 01: Vreeswijk 0.18 —0.11: Llth 0.1» —0.15 (Van één onzer verslaggevers) WELHAAST GETRAIND in het spelen van promotiewedstrijden, heeft 1 gisteravond in Leiden zijn kloppen op de deur van de hoofdklasse van de Kon. Ned. Zwembond niet gestaakt. Het heeft gezien, dat deze depr voor lopig nog gesloten zal blijven. En voor Haarlem, èn voor GZC. Want de spannende strijd in het zwembad van „De Zijl" in Leiden is na verlenging met tweemaal vier minuten onbeslist gebleven. Haarlem en GZC. de kampioenen van de twee afdelingen der eerste klasse, die in één wedstrijd moesten beslissen, wie hunner de vacature-Het IJ in de hoofdklasse zal bezetten, zijn het daarover niet eens geworden. Over enige weken zal een tweede wedstrijd die beslissing moeten brengen. Die zat dat harde schot van Hans den Boer, die in moeilijke positie de lont en daarmede G.Z.C. aan zijn eerste doelpunt hielp. De twaalfhonderd bezoekers van de Leidse zweminrichting hebben de hoop listig zien spelen met de teleurstelling in een om-en-om gevecht, dat afmattend was. Het is uitgelopen op een overwinning van de teleurstelling, voor QZC en voor Haar lem. maar de hoop is gebleven. De hoop, dat het GZC over enige weken zal geluk ken zijn jarenlange stormloop op de hoofdklasse met succes te beëindigen. GZC heeft gisteravond uitstekend ge speeld. Het is zeker de meerdere van Haarlem geweest en dat overwicht heeft het te danken gehad, aan het dikwijls verrassende spel, waarmee het gedurende vele minuten de druk op eigen verdedi ging wegnam. Deze wedstrijd heeft één glorieuze periode gehad. Dat waren de zes. zeven minuten, dat GZC met zes rtian speelde. Dat waren de ogenblikken, dat ieder dacht aan een rampzalige wedding, die de strijd voor de Gouwenaars zou kunnen, misschien moest nemen. Dat wa ren de ogenblikken dat Wim den Boer op het trapje zijn „overtreding uitzat", dat GZC zich sterk op de verdediging moest concentreren, dat vijf Haarlemmers voort durend voor het Goudse doel lagen. Men zag Bijlsma naar een schietkans zoeken, men zag Braasem zich aan het gedrang voor het doel onttrekken om op een rus tig plaatsje achter de vuurlinie zijn schietkans af te wachten. En men wachtte op de Verwarring, waaruit het schot, dat Haarlemse zenuwen zou kunnen kalme ren, over de uitgestrekte armen van doel man Weck zou verdwijnen. Dat moment, die verwarring kwam niet. De Goudse verdediging liet zich niet uiteen spelen bleef rustig haar mannetje dekken, sloot alle leemten af en liet Haarlem tobben met het zoeken naar schietkansen. Het was voor de Haarlemmers soms om er wanhopig van te worden. Soms ging de bal voor het Goudse doel van hand tot hand en trachtte elke zwartgemutste zich een schietkans te scheppen, maar het luk te niet door het strak verdedigen der Gou wenaars. De Haarlemmers konden de ver rassing en de snelheid niet in hun spel brengen, wapens die voor hen in deze periode de weg naar de hoofdklasse had den kunnen vrijmaken. Die wapens wer den hun integendeel ontnomen door een Cabout. wiens snel onderbreken der Haar lemse aanvallen en zijn verrassende pas ses naar voren de Haarlemmers verhin derden alle aandacht aan de aanval te wijden. Verdedigen gecombineerd met de verrassende uitval, dat was de tactiek, waarmede GZC zich door deze moeilijke periode heensloeg. En toen Wim den Boer zijn trapje kon verlaten had het zeven minuten geduurd, voordat Haarlem aan het doelpunt kwam, dat het opnieuw de leiding zou geven. Ten Berge was er de maker van. maar hij had zijn club te lang laten wachten en GZC de moed ge geven om het initiatief te gaan beschou wen als de beste strategie. Stimulerende kracht In deze periode ligt de kern van de gehele wedstrijd. Zij is niet los te denken van de uitslag, die daardoor figenlijk een Goudse overwinning bad moeten zijn Want GZC heeft in deze periode van ver dediging toch het overwicht gehad, al was het alleen maar door het uitstekende werk van keeper Weck. die niet alieen zijn doel lange tijd schoonhield en er dik wijls de gevaarlijkste schoten (zij het soms met behulp van paal en lat) uit hield. maar zijn teamgenoten tegelijk daardoor stimuleerde in hun verdedigende en aanvallende taak. Van keeper Weck 902/03. Het werk schoot goed op Vele handen maken licht werk. en ze deden al lemaal fljnk hun beat. dat spreekt van zelf. Toen het onderstel van de eerste wagen gereed was. begonnen ze aan de tweede, en daarna aan de derde. En toen die klaar waren, begonnen ze met het dichtmaken. Elk wagentje werd met gebogen, dunne plankjes tot een mooi. rond geheel gemaakt. Rond moeat het zijn. want de lucht moest er goed langs kunnen glijden, als de wagens ln volle vaart reden 1 En toen ze zover waren, kwamen de pot ten met verf uit de voorraadkamer van Plop, de ene wagen werd rood geschil derd. de tweede lichtblauw en de derde geel. Jongens, toen dat klaar waswat zagen ie karretjes cr toen schitterend uit! Ze konden er haast niet genoeg van krij gen. er naar te kijken. Dat waren pracht stukken waarmee ze voor de dag konden komen op de wedstrijd! Op de avond vóór de grote dag lagen ze al vroeg in bed; maar van slapen kwam nog niet vee) Ze praatten opgewonden over de komende gebeurtenia. Pas laat toen het al helemaal donker was. vielen eindelijk hun ogen toe. its naaV ging daardoor kracht uit. waarin de an dere GZC-ers hun inspiratie vonden. Een Inspiratie, die de grondslag was voor het tweede Goudse doelpunt, dat Wim den Boer op handige wijze maakte. HeJ doel punt. dat de stand in evenwicht trok en de wedstrijd met acht mlnutep prolon geerde GZC was de wedstrijd sterk aanvallend begonnen, waarbij het van zijn snelheid handig profijt trok. Beijderwellen schoot enige malen en werkte hard aan vlotte combinaties met Hans en Wim den Boer, daardoor in staat gesteld door het „voe dende" werk van Cabout. Het eerste doel punt kwam evenwel aan de andere kant, toen Paanakker zich in de Goudse ver dediging schoof en daar een pass kon bereiken, die hij op handige wijfce in een schot omzette (10). Doch GZC dat door goed plaatsen vlotte aanvallen opbouwde liet niet lang op zich wachten, toen Hans den Boer in moeilijke positie op listige wijze de bal in het Haarlemse doel trok (1—1). En toen kwam de overtreding van Wim den Boer. die de voornaamste pe riode van deze strijd zou inluiden. Een strafworp door Biflsma genomen werd uit stekend door keeper Weck gekeerd. En met deze morele steun sloeg GZC zich door deze periode naar de verlenging. Verlenging Deze verlenging bracht natuurlijk een grote dosis spanning Een spanning, die nog groter werd toen GZC na enige in leidende Haarlemse aanvallen door Wim den Boer de leiding nam en schoten van Hans den Boer en Beijdèrwellen óf het paalwerk raakten óf rakelings naast gin gen. Maar Haarlem hervond zichzelf bij dit Goudse offensief. Bijlsma en Paanak ker als de centrale figuren in de ploeg gingen vrijer spelen en drongen zich door het brengen van meer snelheid in hun aanvalsopbouw naar voren. Bij één hun ner combinaties, die meestal resulteerden in een schot, dat keeper Weck uitstekend keerde, schoof de Goudse keeper gealar meerd door een duel tussen een Goudse verdediger en Bijlsma naar voren waar door de Haarlemmer een vrije kans kréég (3—3). Doch vrij kort daarop zag Beijder wellen zich na een snelle samenwerking met Wim den Boer in vrije positie, v uit hij handig zijn profijt trok (4—3). een paar minuten. Haarlem trok iets voren en trachtte onder luid bijval van zijn feestgemutste supporters deze Goudse voorsprong ongedaan te maken. Er ging een schot van Ten Berge hard over Braa sem probeerde het eens en kreeg steun van de donkere Bijlsma, die nu een» over links dan weer over rechts opdook. Maar de minuten verstreken. En het Haarlems offensief leek te zullen stranden op kee per Weck, die weer enige schoten uit zijn doel timmerde Ma#r ergens, haast tegen de linkerhoek, lag het noodlot en het werd door geen GZC-er gezien. Het was Braasem. die wachtte op zijn kans. de bal daar uit een pass van Bijlsma geheel vrij opving en met een handig schuin schot over keeper Weck heen schoot (4—4). Dat mooiste doelpunt van de gehele wedstrijd, begroet door ronddansende feestmutsen. is er de oorzaak van. dat over enige weken die spannende en goede strijd van Leiden zal moeten worden ge prolongeerd. Bodegraven Jcugdtournooi van Bodegraven. Zaterdag- en Zondagmiddag werd op initiatief van de voetbalvereniging „Bode graven" in Oud-Bodegraven een voetbal- jeugdtournooi gehouden. De uitslagen luidden: Aid. A: Moordrecht—GSV (Oouda) 1—1 (Moordrecht na loting le prijs) Alphen— Gfoeneweg (Zevenhulzen) 0—1 (Groene- weg 2e prijs); Oudewater—Haastrecht 4—0; Waddinxveen—Alphia 1—1 (Wad- dinxveen ie prijs); GSV (Gouda)—Groene- weg 1—1 (GSV 3e prijs). Afd. B: Alphen (le prijs)—Bodegraven 1—0; GSV (2e prijst—Moordrecht 41; Bo degraven (3e prijs)—Moordrecht 4—0; Moordrecht (4e prijs)—Alphen 1—0. Blindenzorg. De ln deze gemeente gehouden straatcollecte ten 'bate van de bllndenlnrichtingen „Barthimeüs" te Zeist. „Sonneheerdt" te Ermelo en de werkinrichting voor Blinden te Amster dam heeft opgebracht 291 Geref. Kerk. Ds A. L. Bos te IJsel- monde heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van ds C. Houtman naar Zwolle. Bedankt. Ds J. J. F. Herrmann, predi kant bij de Evang. Lutherse Gemeente al hier heeft bedankt voor het beroep naar Deventer. Stolwijk Door vrachtwagen aangereden. De 16-jarige mej. J. Noorlander uit deze gemeente, is toen zij Zondagavond met enige vriendinnen in de Wijdstraat wan delde, door een vrachtauto gegrepen. De auto reed langzaam, zodat de chauffeur hem direct tot stilstand kon brengen Mej Noorlander Is naar het Van iterspn zie kenhuis te Gouda gebracht voor observa tie. Boskoop WONINGBOUW Met de bduw van 18 woningen, waar mede circa half April j.l. op het gemeen telijk bouwterrein aan de Goudserljweg een aanvang werd gemaakt, gaat het voor spoedig. Wanneer zich geen complicaties voordoen, mag worden verwacht, dat bin nen niet ai te lange tijd tütcr aan 18 woningzoekenden een gqschlkte*^»oajng kan worden aangeboden. Dc nood op woninggebied in deze gemeente is nog zeer groot, enkele honderden wachten op woon gelegenheid, terwijl tevens zij opgemerkt, dat nog tal van gezinnen ih huizen wonen, die de naam huis niet mogen dragen. Met de aanvraag voor de bouw van 63 woningen is het niet gegaan zoals de ver wachtingen waren. Er zouden 18 woningen gebouwd worden aan de Julianastraat en Julianaplein, terwijl er 45 een plaats zou den krijgen op het resterende gedeelte vBn het bouwterrein aan de Goudserijweg. Ei zou gecombineerd gebouwd worden met Schoonhoven en Oudewater, hetgeen de bouwkosten aanmerkelijk zou verminde ren. Door verschillende oorzaken is van deze combinatie niets terecht gekomen. De inmiddels gehouden aanbesteding voor de bouw van 63 woningen was voor Bos koop aannemelijk en bleef beneden de raming Toen alles in kannen en kruiken was. kwam de breuk met Schoonhoven en Oudewater, waarmede de combinatie werd verbroken. In de zitting van de gemeenteraadr van 19 Juni j.l. maakte de voorzitter bekend, dat voor de 63 woningen ontworpen aan het Julianakwartier en Goudserijweg een nieuwe aanbesteding zal geschieden. Tot heden laat deze nieuwe aanbesteding óp zich wachten. Bloemenveiling. Coöp. vereniging „De Boskoopse veiling", 14 Augustus. Rozen groot bloemig per bos 20 stuks: Better Times 60—180; Duisburg 70—130; Hadley 110—140; Butterfly 54—130; Pechthold 32- 60; Rosalandia 38—50; Edith Helen 50—60. Vierlanden 70—100; Mme Jules Bouché 60; Florex 3045; Gemengde rozen 20—30; Babyrozen per bos 10 stuks: Sweetheart 66—72; Orange Triumph 12—18; Ellen Poulsen 15—36; Juweeltjes 40—90; Ingar Olsson 15—38; Ellen Poulsen 15—28 Potyantharozen 100—120; Gloria Mundi 55 —85; Wolfsglorie 50—85, Prinses Juliana 12-18; Dorus Rijkers 40—75; Rosa Mundi 3045; Gemengde babyrozen 2035. Diversen per bos 10 stuks: Clematis Mevrouw le Coultre 90—170, Idem Prins Hendrik 150—170, idem Durandü 100: Anjers 812; Chrysanten gr. bloemig 200— 210. idem tros 14; Liatrix 13. Scaliosa 22; Dahlia's in soorten 22—35; Leeuwenbekjes 10; Gladiolen in soorten 10—39; Moubretia 11; Asters 10—15; Geraniumbloemen 15—25. Duivensport De postduivenvereniging ..De Luchtbode" hield een wedvlucht uit Mons. afstand 187 km. Los 8.30 uur. Eerste duif 10.43.23; laatste 11.03.27. Uitslag; G. Lamoree 1, 2, 3, 8. 9 25, 28. 31, 36, 37, 38: N. J van Buren 4, 11. 19, 29. 33; J Degenkamp 5 13: KI. Stikkelorum 6, 34. 35; J. van Gemeren 7, 22; A Verhoef 10. 12. 27. 32; J. Kamerbeek 14; .1. de Kos ter 15; G Schouten 16. 43: C. F. Middel koop 17, 24, M. van den Berg 18, 42; H van der Willik; 20-26; R. de Lang 21, 30 Koster en Co 23; A. Sytzema 39. 40, 41. In concours 171 duiven. Gouderak Naar Valkenburg. Per autobus maakte de reisvereniging van het dorp een uit stapje naar Valkenburg en omstreken. Restauratie. In de Ned. Herv. Kerk werd een collecte voor de restauratie gehouden, welke 68.— opbracht. Moordrecht Motorrijder op auto gereden. Op de Rijksweg Rotterdam—Utrecht, nabij de z.g. Groene Brug in deze ge meente. is een motorrijder uit Rotterdam op een auto gereden, die juist over de brug stond met een lekke band De motor rijder is per ziekenauto naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda gebracht waar een schedelbasisfracfuur en inwendige kneuzingen werden geconstateerd. De personenauto was wel aan de achterzijde verlicht, doch _.ond niet aan de kant van de weg geparkeerd. Collecte. De In deze gemeente gehou den collecte ten bate van de Oorlogsgra venstichting--heeft opgebracht ƒ57 89, WuTvliicht. De postduivenvereniging De .AJevIeugelde Vrienden hield een wed- vldcht uit Mons. afstand 177 km Los 8 15 uur. eerste duif 10.24 38. laatste 10 45 30. Uitsleg: 1. 7 Gebr Eegdeman. 2. 3. 4. 5. 6. 11, 20. 43 J. Vermeer; 8. 32 G Twist. 9 26 P Twigt: 10 A den Otter: 12. 15^2 34 35. 36 Th Pieterse 13. 38 W de Wit: 14 17. 19 24 E. Kruijff; 16. 21 J Palsgraaf; 18 P. Geleedts; 23. 30 45 C Alphenaar: 25. 27. 29 H Heuvelman 28 E Broere: 31 Jac Twigt; 33, 46 J van Ardenne; 37 41 F Hazebroek; 39. 40 S den Hartog; 42 Joh Multem; 44 A J. H. MuÜëm Eerste over- duif H. Heuvelman. Oudewaier Moord van Oudewater herdacht. Zoals reeds eeuwen gebruikelijk Is werd Zondag het stadhuis nadat door de ge- meeatcbode het stadhuisklokje was ge luid, een uur voor het publiek opengesteld ter bezichtiging van het schilderij, geschil derd door D. Stoop in 1650. voorstellende de belegering en inneming yan Oudewater door de Spanjaarden in 1875. Nu echter gaf de bode niet de gebruikelijke expli catie, doch de heer Schootfderwoerd. Dit in verbard met het door hem ontworpen toneelspel, daj een beeld geeft yan het geen bij die gruwelijke belegering en uit moording is gebeurd De heer Schoonder- woerd gaf een zeer uitvoerig relaas en wist zijn toehoorders te boeien door zijn interessant verhaal. Geslaagd - Voor het Middenstands diploma zijn geslaagd T. Bongers. J. Boeide. H Blok. L Brouwer. J van Dam A. van DJest. A. van Dijk, J de Graaf. J. de Heij. Th. de Goeij. L. Lieshout. C J van Leeuwen. A Kroon. T. Muis JoJ Overbeek. R. Nunnink. L. Nunnlnk Scheer. J. Prins. B. van Vliet. H St kamer Nieuwe Pastoor benoemd./ De bisschop van Haarlem heeft net Ingang van Donderdag tot pastodr va dc parochie van de H. Fraftciscus A( sië benoemd kapelaan Benvenutift vap Se- nugten te Gorit.chsm. De/ nieuw be noemde pastoor was lector \kn een F in- ciscaans gymnasium en latWr kapelaa Den Haag. waar hij door z de Duitsers in verband ml ding van de bekende landse Bisschoppen dcx gearresteerd en enige centratiekamp moeat derdagavond om kwa/l passende wijze wordên 1 Waddinxveen „De Zwaluw". De wedvlucht met jonge mont (België) afstand 241 km. Uitslag: T Boere 1. 19 28 41: gebr. Troost 2. 7; D Lagrand 3. 15: P Baan 4 6 9 10. 17. 22; C. Smit 5: S Oskam 8. 24: Abr de Bruyn 11. 30: D de Leeuw 12 36; And ie Bruin 13. 16 25, 27; D Oskam 14. 20: C van Dijken 18 35; J v d Loo 21. 40: W Boon 23. 29. 31: L W. Versluie 28; M. Schouten 32: C de Lartg 33: M Verslui# 34; W Ringelsteln 37; A de Wit 38; D. M. de Gelder 39 Los 11 uur Aan komst eerste duif 2.28 54; laatste 2 48 50. In concours 166 duiven. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1950. ËEHSTE BI-AI» PAGINA 3 Laat ik het ronduit zeggen: dat die reia van tekenaar Teun en mij ia uitgedijd tot een prestige kwestie. Zij werd een afgedwongen avontuur, omdat wij als mannen van eer, niet meer terug wilden krabbelen toen we ons idee, zij het in intieme kring, wereldkundig hadden gemaakt. De gedachte werd geboren tussen de imponerende stands van „Rotterdam- Ahoy"- Twee jongelieden vervaardigden daar aan de lopende band en in snel tempo vrij pittige portretten voor vijftig cent per stuk en enige minuten na het ggnschouwen van dit gebeuren zei Teun plots: „Dat kan ik ook". Ge weet hoe het vaak gaat met zo'n idee: het rolt verder als een sneeuwbal yan een helling, groeit steeds aan, krijgt duidelijker contouren en wordt ten slotte een plan. Collega's en vrienden lachten ons uit, want Teun is in de veer tig en ik in de dertig en de brandende begeerte naar het Grote Avontuur is bij ons reeds vrijwel uitgeblust. Edoch, de hoon prikkelde onze eerzucht en zo lijn we werkelijk op een Maandagochtend vertrokken met dit plan de cam pagne voor ogen: een kwartje op zak, leven bij de gratie van het toeval en de kost verdienen met sneltekenen, welke kunst Teun inderdaad beheerst en mpt goochelen, op welk terrein ik enige brutaliteit, maar niet veel meer dan dat bezit. Zo «tonden we die ochtend dicht bij de Zwolle IJsselbrug langt de grote weg. die naar het Westen leidt. Gekleed als heer (een punt van langdurig overleg) met regenjassen en twee kleine koffer tjes, waarin zich behalve tandenborstels, scheerapparaten en paspoorten (je weet niet waar je terecht kont^ ook nog ichetsboeken, potloden, waterverf en goochejapparaten bevonden. Van het begin af aan heb ik beschei den beseft, dat Ik deze dagen van de» tekenaars gaven afhankelijk zou zijn, maar om in het openbaar de volmaakte rol van parasiet te spelen, schrikte me pijnlijk af en zo heb ik gepiekerd over een eervolle assistentie. Ik heb gedacht aan zang mijn atem is luid en aan korte gedichten onder de caricaturen, maar bij dieper nadenken hadden deze suggesties geen levensvatbaarheid en zo zocht ik naarstig naar andere verborgen kwaliteiten tot mijn oog plots viel op mijn oude goochelboeken, zoete herin neringen aan een jeugdliefhebberij. Goochclqpr worden In een week bouwde ik mijn straat- en caféterras-repertoire op. Twee Zwolse amateur-virtuozen, Ad de Lunès en Oechini, gaven me adviezen en op een doordeweekse middag ben ik naar een Amsterdams grachtenhuis gegaan om mijn apparatuur op peil te brengen. Ik had vermoed een winkel te vinden, maar deze goochel-maatschappij was gezeteld op de tweede verdieping van een geslo ten huis, waar enige heren achter grote bureaux zaten. Terwijl ik verwarde woor- den betreffende een vergissing mom pelde. trok een zwart harige slanke jon geman me naar een deur. waarachter een miraculeus zaaltje lag: een klein podium, aan de muur foto's van Dante (Sim-Sala-Bim) en andere grote figuren en dan nog vele vreemde apparaten. De jongeman, die naar ik later ver nam. Trixer heette en op concoursen eerste prijzen pleegt te winnen, zei: „Gaat u zitten" en „wat had u gedacht?" Hij verwachtte kennelijk, dat ik blonde dames of op zijn minst marmotten wilde laten verdwijnen en toen ik stamelde, dit ik enkele kleinigheden zocht, werd de situatie wat pijnlijk, want ik kreeg twintig minuten lang een „show voor mij alleen". Het zweet brak me uit. toen ik de prijzen hoorde, maar tenslotte heb Ik toch dit interessante milieu kunnen verlaten zonder al te ernstige geldelijke kleerscheuren en met een serie trucs, waarmee ik meende de mensheid te kunnen verbazen en tot een klein gel delijk offer te bewegen. Ik had kaartentrucs, wagr een beroeps kwartjesvinder jaloers op zou zijn, een instrument, dat wel een sigaret, maar niet mijn pink afsneed, ringen, die zichtbaar van een lint rolden, een mes, waarmee ik zonder schade aan te richten een col bertjasje kon doorboren, mysterieuse veiligheidsspelden en wat dies meer zij en toen ik bij de aanvang van onze reis bij de IJsselbrug stond, liepen er uiter mate dunne nylon-vlssnoertjes tussen mijn kleren door, teneinde óp het daartoe gewenste ogenblik een lucifersdoosje van zelf open te laten gaan en een sigidir (na verdwijning) uit mijn borstzak ophoog te laten komen. Liften in eigen omgeving is een uiterst pijnlijke affaire. Je bent nog niet los van je gewone bestaan en je acht het een beschamende en zotte daad om met je duim te pogen auto's tot stilstand te brengen. Teun voelde dat ook zo aan en wuifde, bij het naderen van een wagen, slechts loom met zijn pijp, alsof hij de rook wegwaaide en overigens geen wen #en had. Ik poogde het met de duim met een verbeten lijdenstrek op m'n gd zicht, maar een half uur lang kon -^mand ona als lifters onderscheid®» rami dan eindelijk (moreel war erf we al vpdr 90-/. gebroken) een wagén stopte, bleeksdat aan^Zwolse fruithandelaar te Jijn, die ons uk het gewdfie leven als fatsoenlijke menswMremfe en die niet be greep. waarom we zo smartelijk langs de kant van de weg stonden. Een liftgebaar had hij niet gezien, maar desalniettemin nam hij ona mee tot Amersfoort. Goede vrienden met het toeval Werkelijk het toeval en wij zijn deze dagen goede vrienden geworden. Toen we ln Amersfoort uit dea fruithandelaars auto «tapten, flapperde boven ons hoofd iets in de wind. Dat spandoek herinnerde ons nadrukkelijk aan „Schoonheid in Huis en Hof" en omdat de ion reeds haar hoogste punt had bereikt en wij nog niet meer dan een kwartje ln onze zak had- deijj, zijn we naar dat gymnasium vlak bij het station gesjokt, waar architect Rietveld de mensen wil laten zien hoe zij hun huis kunnen inrichten zonder te vervellen in „Old-finish", namaak- kloostermfcubëlen en prullaria uit galan- teridzaken. Onze maag knaagde echter te zeer om onze geest een faire kans te «even zich ongedwongen met de moderne vormgeving van het interieur bezig te houden en zo stapten we na aankomst lines recta naar meneer A. J. Jansen, die directeur van de „Amersfoortse Gemeen- t schap" en een vriendelijk men» bleekt* zijn. Hij vertelde ons vol begrijpelijke trots, aat „Huls en Hof", in tegenstelling met „Mijlpaal '50", met Damstadt, Alkmaar en volgens zijn zeggen .Rotterdam Ahoy" «een financieel fiasco ging worden. Die ..Amersfoortse Gemeenschap" ia namelijk met beide benen op de grond blijven staan door geen millioenen, maar slechts 40.000 uit te geven en als er enkele tienduizenden bezoekers komen, zijn de kosten al gedekt. En na dit verblijdend nieuws gaf hij ons permissie het dage lijks brood op de tentoonstelling te ver dienen. Het werd een beproeving, welke een flinke hap van ons zelfvertrouwen op vrat. Het lijkt zo eenvoudig en nu ik weer thuis 's ochtends mijn kopje thee en om één uur mijn kopje koffie krijg, is de tragiek van die momenten ook voor mij wat vervaagd, maar ik verzeker u, dat ons het koude zweet op het voorhoofd parelde, toen we in dat bovenzaaltje van wal stagen. Uw portret voor 75 cent Het leek ons de goede plek. Aan de wand hingen reproducties van werken van Picasso. Dufy, Matisse, Braque en andere Fransen en in deze kunstzinnige omgeving plaatsten we op een uit-ste- kende houtrand een bordje met deze aankondiging: Uw portret in 6 a 8 mi nuten voor 75 cent". Tijdens een ogenblik van windstilte plaatste ik me in poseer-houding voor Teun en deze begon, als ware ik zijn zoveelste klant, aan mijn conterfeitsel. Er kwamen mensen binnen en die keken van het papier naar mijn gezicht en mompelden ,,Mooiwaarmede ze dan uitsluitend de gelijkenis bedoelden en ik staarde in het niets en dacht krampachtig aan prettige dingen. Na 6 8 minuten zei de tekenaar met een vreemde hees heid in zijn stem: Meneer 't is klaar, 75 cent alstublieft Ik greep in mijn beurs, pakt met groots, doch gemaskeerd gebaar mijn kwartje en mompelde: „Laat maar zo", waarop Teun reageerde met „Béleefd". Toen liep ik weg en een geluksgevoel doorstroomde me, toen ik achter me een lief meiske van een jaar of twaalf, dat op Beatrix geleek, aan een oude dame hoorde vra gen: „Oma, mag ik ook zo'n tekening?" Vlucht naar het moderne meubel Ik ben laf gevlucht naar de stalen stoelen, glazen tafeltjes en sobere kas ten, door de meeste bezoekers met iets van afgrijzen bekeken en naar de stan daard-keukens, die algemene sympathie verwierven en naar de gobelins, vazen en andere siervoorwerpen, die sinds de dagen van Berlage gemaakt werden om het huls ook van binnen een sfeer te geven, welke behoort tot deze, onze tijd. Ik heb in de Hof bij een vijvertje met goudvissen en met frisse roae blóemen er om heen, nieuwe levenskracht op ge snoven en eindelijk ben ik, lafaard, quasi- onverschillig naar boveij geslenterd. Ter sluiks keek ik om de hoekvan het Pi casso-kamertje. zag eerst een paar dikke kuiten, toen de rest van een poserende dame en vervolgens een actieVe tekenaar met naast zich een doosje met vele gul dens en kwartjes. Toen we even later pauseerden en in 't prettig restaurant, dat in de oorlogs jaren en daarna als ontlulzings- en als scabies-barak had disnst gedaan, koffie en saucijsebroodjes nuttigden, bekende Ge kunt het een experiment noemen. Twee lieden, tekenaar en journalist, zeiden adieu tegen het bestaan van alledag. Met een kwartje op zak verlieten zjj Zwolle om zich op de stroom van het toeval te laten drijven. Eten en slapen bleven nodig en zo werd de één sneltekenaar langs 's Heren wegen en de an der goochelaar. Hoe deze „sprong in een ander leven" verliep, vindt ge in deze en volgende reportages. Teun me, dat het een hondenbaan wai. Toch heb ik, parasiet, (voor goochelen was het daar geen omgeving!) hem ertoe gedreven weer mensenhoofden te gaan uitbeelden en toen we tenslotte om zes uur „Huls en Hof" als gevierde lieden verlieten (Teun had gratis de inlichtingen- juffrouw en haar verloofde geportret teerd) waren we vijftien gulden rijker. We zijn tevreden Deze eerste-, Maandagnacht hebben we in Amsterdam bij het Leger des Hells geslapen. We zijn daar voor de deur ge bracht met een auto, welke bij de Vlas akkers, spoorwegovergang aan Amers- foorts peripheric, in ans leven was ge-, komen. Die roodwitte spoorbomen in neergelaten toestand bespaarden ons het duimgebaar en zo klampte ik de eerste de beste tot wachten gedwongen auto mobilist aan. Ik leunde over het raampje. keek hem aan en uit mijn onderbewust zijn sprong iets naar boven. Ik vroeg: „Heet Uen noemde de naam van een vriend en collega, die me wel eens trouw- en andere foto's van zijn broer had laten zien. Welnu, het was die broer, die mijn geheugen prees, die zich bereid verklaarde tegenover een ieder onder eede te willen verklaren, dat wij die dag liftend door het leven zijn gegaan en die ons op 'n luxueus café-terras in Bussum of dienomtrent een drinkbare versnape ring aanbood. We keken gedrieën naar een 'oranjezon boven Gooise bossen en Teun en ik prezen met een hart, (over lopend van dankbaarheid, het verloop van deze eerste dag. LOUPE. Bij het Ameri kaanse Korps Ver. bindingstroepen is een telefooninstal- 'atie in gebruik, die gecombineerd is met televisie. B(j elk toestel be vindt zich een schermpje, waarop het beeld van de opgeroepene ver schijnt met wie het gesprek wordt gevoerd. De beide personen kunnen elkaar, wanneer zij spreken, dus zien. In oorlogstijd zijn dergelijke installa. Hes van onschat bare waarde. Reintje de Vos sprsk per walkie-talkie Onder regie van Herman Sternhelm gijn in het stadion „De Veldwijk" te Hen gelo de eerste uitvoeringen gegeven van het openluchtspel „Van den Vos Reynaer- de" van Manuel van Loggem. Uitvoeren den waren leden van de plaatselijke amateur-toneelverenigingen, in totaal meer dan tweehonderd spelers, allen gestoken in dierencostuums, ontworpen volgens een nieuw idee van Johan Grea ter. nl. met koppen van aluminiumgaas. Voor de overbrenging van het geluid werden walkie-talkies benut, gemonteerd in de koppen van de hoofdrolspelers. De opvoeringen, die grote belangstel ling trokken, hadden veel succes. Bernard Shaw en het atoomtijdperk De Ö4-Jarlge Bernard Sijaw heeft een nieuw toneelstuk geschreven, dat begin volgende maand onder de titel' „Fer fetched fables" ten tonele gebracht wor den zal. In de inleiding tot zlln vorige toneel stuk. dat verledeo jaar werd opgevoerd, zei Shaw dat hij schrijven moest, zo lang hij leeft. Het nieuwe /stuk handelt over de wereld na het atoomtijdperk. Het heeft een diepe wijsgerige achtergrond en is gekruid met Shaweske humor. (Van onze Parijse correspondent) TLJOE STAAT HET hier met de televisie? Dat is de vraag, die wij aan een aantal Franse deskundigen hebben voorgelegd. We hadden ons daarvoor begeven naar een pand van middelmatige grootte in de rue Cog nac-Jay ta Parijs, waar het gehele Franse televisiebedrijf is geconcentreerd. Het leek nauwelijks imposant een drietal verdiepingen met kantoorkamers en studio's, waar drie camera's waren geïnstalleerd. Het is inderdaad wel weinig, gaf een operateur toe, vooral als u rekent, dat je voor één uitzending al twee apparaten gelijktijdig nodig hebt. Het derde toestel, zo voegde de technicus er spijtig aan toe. is meestal in reparatie. Ons materiaal raakt, wat je noemt, vermoeidBij iemand andera informeerden we naar de redenen van die bescheiden inrichting. Financiële zorgen?, aldus vroegen we naar de bekende weg. De melk- en zulvelproductie van Australië had voor de oorlog een waarde van £A 40 millioen per jaar, waarvan de export van boter, kaas en melk in blik e.d. £A 14.75 millioen opleverde. Deze cijfers worden op de lijst van Austra lische exportproducten slechts overtroffen door die van wol en tarwe. In het Australische melkveebedrijf zijn 200.000 personen werkzaam op meer dan 50.000 boerderijen en in 520 zuivelfabrieken. Zuiden en door de tafellanden van Nieuw Zuid Wales, langs de Oostkust van Vic toria en het Westelijke district van deze staat, vervolgens naar het Zuidoosten van Zuid-Auatralië naar de rand van de Spen- cergolf. In West-Australië ligt het melk- veehoudersdiatrict in het zuidwestelijk gedeelte. Voorts vindt men deze bedrijven over geheel Tasmanië verspreid en op de eilénden. die in <le Bass-straat zijn gele gen. Op de geïrrigèerde gronden treft men ze hoofdzakelijk aan in de streken langs de rivier de Murray in Victoria, Zuid- Australië en Nieuw Zuid Walea. Velerlei gras Meestal geven de Welden het gehele jaar voldoende gras voor de voeding van het vee, behalve in de perioden van droog te. waarmee men ir. de laatste jaren nogal ongewoon te kampen heeft gehad, over grote uitgestrektheden. De verschillen in grond en klimaat zijn uiteraard over zo'n groot gebied als Australië zeer belangrijk, hetgeen ook weer van invloed is op de verbouw van veevoeder. Men treft zowel de gewone grassen aan als raaigrasklaver- velden (in de koelere Zuidelijke streken). In de sub-tropische streken, waar de regenval in het algemeen groot is. vindt men bijzondere grassoorten, zoals „paspa- lum dilatatum". Op sommige bedrijven wordt als bijproduct ..cow cane" ver bouwd, een variëteit van het gewone sui kerriet. Het wordt als veevoeder gebruikt Ook lucernehooi. gekuild gras maïs en lucerne, sorghum en graan worden als veevoeder gebruikt. Het Ministerie van Landbouw beschikt over een staf van ingenieurs en assisten ten die als consulenten de boeren van advies dienen en ook toezicht uitoefenen (zowel op de boerderijen als in de fabrie ken) op de naleving van de hygiënische voorschriften, e.d. Ook wordt streng# controle uitgeoefend op de voor export bestemde zuivelproducten, met name wat betreft de kwaliteit, verpakking, merk, enz. Bovendien ia te Londen een Australi sche ambtenaar aangesteld, die rapport moet uitbrengen over de toestand, waarin de producten bij aankomst in Engeland verkeren. De regering van het Australi sche Gemenebest heeft verder een advies commissie voor het melkveebedrijf en. de zuivelindustrie ingesteld, om onderzoek te doen naar de kostprijzen en daarover regelmatig rapport uit te brengen, in ver band met de opbrengst en de rentabiliteit der bedrijven, een soort Landbouw Econo misch Instituut, zoals in Nederland. De grootte van de bedrijven varieert sterk en is afhankelijk van de klimatolo gische omstandigheden, de grond en de ligging ten opzichte van de bevolkings centra. In de streken met gunstige omstan digheden zijn ze ongeveer 150-300 acres groot (60-120 ha) waar dertig tot honderd of meer koeien worden gehouden. Er zijn vele bedrijven, die kleiner zijn en minder vee tellen, maar ook grotere met 600 en meer koeien. Toch behoren deze laatste tot de uitzonderingen. In geval van ge- irrigeerd land is de omvang van het be drijf. door elkaar genomen, minder dan 40 ha. maar er kan op zulke bedrijven meer vee worden geweid dan in streken, die niet bevloeid worden. In het eerste geval weidt men één koe per acre (0.4 ha) het gehele jaar door. Koestallen .zoals men ze in Nede^rand kent, zijn er in Australië niet. Het klimaat, dat zoveel milder is maakt het niet eens nodig, het vee ln de welde des winters van een rugdek te voorzien. Het Australische vee bestaat voorname lijk uit Britse melkveerassen, zoals de Jer sey, Shorthorn, Ayrshire en Guernsey Ook vindt men in de daartoe geschikte streken British Friesians. Er is echter een speciaal Australisch ras. de Ulawarra Shorthorn., dat in het Ulawarra-district aan de kust van Nieuw Zuid Wales ten Zuiden van Sydney is ontwikkeld Over het gehele land verspreid, vindt men de Jersey, die een buitengewoon goed aan passingsvermogen heeft en melk met een hoog botervetgehalte produceert. Het melkveebedrijf is weliswaar over een grote uitgestrektheid te vinden, maar er zijn toch bepaalde streken, die zich er Dijzonder toe lenen. De Noordelijkst gele gen streek is Atherton Tafelland in het Noorden van Queensland. Vandaar loopt de „gordel van melkveebedrijven" van Gympie, ongeveer 160 km ten Noorden van Brisbane, door de zuidelijke kust streek van Queensland en gedeelten van de Darling Downs langs de kust naar het Zegt u maar gerust, dat we paria's zijn- We werken hier tegen salarissen, waarvoor in de particuliere sector geen enkele betamelijke kracht te krijgen zou ziln. Ik wil geen meelil wekken. Maar om u een idee te geven: een der grootste te- lévisie-leiders in Amerika beschikt voor een uur wekelijkse zendtijd over een bud get van tien millioen francs. Wij zenden 24 uur uit per week en krijgen daarvoor on geveer een kwart millioen in de handpalm gedrukt. Van wie? Van de staat De televisie is in Frank rijk een filiaal van de nationale radio en wordt dus door de schatkist van middelen vootzien. -Ofschoon er wel velen voorstan ders van zijn aarzelt het parlement nog steeds, reclame in de aether toe te laten, gelijk dat vóór de oorlog wel gebruikelijk was Materieel gezien zou zo'n regeling ons zeker over het dode punt heen kunnen helpen. We vroegen cijfers. Officieel s(Jn er in Frankrijk, aldus het antwoord, thans een 2I.99# „kükvln- ken". in Engeland 35#.00ë, in Amerika vijf en een half millioen. In werkelijkheid Is het aantal „televisionlsten" in FrankrQk echter aanmerkelijk hoger en het stügt Na de G-Brlgade, waarvan de inscheping is begonnen, volgt de repatriëring van de H.-Brigade. De directeur van de Veld- postdienst te Djakarta verzoekt dringend geen zeepost meer te verzenden naar de militairen van de H-Brigade, daar deze post vermoedelijk niet meer door hen zal worden ontvangen en retour zending onge wenste onkosten kan veroorzaken voor de afzender. Tot de H-Brigade behoren alle onder delen. die met het cijfer 43 worden aange duid en de bataljons Infanterie 431 tot en met 436. Poststukken voor militairen, die na de terugkeer van de H-Brigade nog ln Indo nesië verblijven zoals zij, die behoren tot het afwikkelingscommando of de mili taire missie kunnen worden toegezonden via het Veldpostkantoor te Djakarta, voor zover geen persoonlijk adres bekend zou zijn. bovendien voortdurend. Het Is si weer een kwesti# van duiten. Een toestel ia nog altijd tamelijk duur, doch op de volgende ■alon zullen er spparaten van 40.e0J> frs 440 worden aangeboden, die tegen uiterat gemakkelijke betalingsvoorwaar den gekocht kunnen worden. Men ver wacht daarvan een voorname uitbreiding van het televisie-publiek. En de programma's? Onze programmaleider is er voortdu rend op uit. het terrein van zijn activiteit te vergroten. Een dagelijkse nieuwsdienst bezit (tl een vast publiek. Verder worden er nogal wat korte films actualiteiten en documentaires vertoond. Helaas verzetten de meeste makers van films zich nog te gen uitzending van hun laatste producten Zü hebben vrees voor concurrentie voor de bioscoop. Dan is er een nieuwe serie in de maak. waarbij voor het eerst ge tracht zal worden, de muziek per televisie te illustreren. Iets in de geest van Walt Disney's Fantasia. En t^n slotte verliezen we de sport niet uit het oog. Voor het eerst zijn we er dit jaar in geslaagd, ge durende de jongste Tour de France elke dag een beeldindruk van de laatste rpnde uit te zenden. Volgens ons bestaat er voor geen enkele ondernemer gevaar voor con currentie. In tegendeel menen wU. dat on ze televisie-uitzendingen bijvoorbeeld voor de sport een geapprecieerde propaganda kunnen maken. En hoe staat het met de internationale samenwerking? Het gezicht van onze zegsman betrok bij deze vraag. Uit Frans oogpunt bekeken, aldus antwoordde hij. niet al te begt. U weet natuurlijk, dat wij t beeldsysteem van 819 lijnen huldigen, dat volgens ons de beste resultaten garandeert. Amerika zendt uit over 525 en Engeland over 405 lijnen Toen wü ons systeem, na een gedegen studie, definitief adopteerden, hadden we nauwe lijks hoop, de Angelsaksen tot onze in zichten te bekeren. Doch wèl meenden we. de resterende Europese landen voor ons systeem te kunnen winnen. Die hoop is nu vrijwel in rook vervlogen. Italië en Zwitserland neigen steeds sterker naar de Amerikanen over. ofschoon het Vaticaan een Franse installatie bezit. België bleek lange tijd naar ons over te hellen, want van de 21 constructeurs aldaar stemden er 19 vóór de 819 lijnen. De betreffende minister heeft echter anders beschikt en 825 lijnen voorgeschreven, die ook in Ne derland worden gebruikt. In Nd.-Frank rijk hadden we al een zendstation inge richt. dat speciaal voor Belgische kijkers was bestemd. Nu de Nederlandse televi siebedrijven steeds nauwer met de Ame rikanen gaan samenwerken, zal Benelux dus wel voor ons verloren zijn. Niettemin erkennen de meeste experts, óók in het buitenland, graag onze superio riteit op velerlei technisch gebied, aldus onze zegsman. Het is slechts ons ongeluk, dat we de materiële middelen missen om onze kwaliteit overtuigend te demonstre ren. Voor het moment bestaan er nog geen apparaten, waarmee men volgens verschillende lijnsystemen uitzendingen kan opvangen. Er wordt daaraan echter wel intensief gewerkt. Wanneer het zo ver komen mocht, dan behoeven wij. Fransen, de concurrentie niet meer te duchten omdat iedere objectieve waar nemer, dan wel zal moeten erkennen, dat ons procédé voldoening verschaft. Bij ge brek aan fondsen wachten we dus maar af, tot de voortschrijdende techniek ona de helpende hand komt reiken. Cruys Voorbergh door Nederland met mannequins Enige tijd geleden is een Stichting in het leven geroepen voor de oprichting van een Nederlands Costuummuseum. onder voorzitterschap van prof. dr. Fr. W. S. van Thienen uit Amsterdam. De bedoeling is dat het museum, behalve oude costuums. ook regionale kledij be vatten en daarom zal in het definitieve bestuur een vertegenwoordiger van elke provincie worden benoemd. Verschillende musea hebben reeds toegezegd. om, wanneer het bovengenoemde museum eenmaal gevestigd zal zijn, een groot deel van nun costuumbezit aan deze in stelling af te staan. Adviseur van het costuummuseum, dat aan eigen directie krijgt, zal de heer Cr^P Voorbergh wor den. wiens collectie costuums, de basis van het mus mm zal worden. De verza meling zal worden overgenomen door de stad. waarin het museum gevestigd zal worden, vermoedelijk Den Haag. Het rijk heeft reeds zijn steun toege zegd. De adviseur van het museum, de heer Cruys Voorbergh zal regelmatig shows organiseren, de eerste maal in Den Haag en wel in October a.s- ter introductie van de dan te houden kunst- maand. De heer Vxrbergh beschikt over 120 volledige costuums en een groot aantal accessoires, zoals hoofdbedekkingen, ju welen enz. De stichting heeft het plan opgevat om dit najaar in het gehele land shows te houden en zal daartoe met mannequins het land per autobus afreizen. De bedoe ling hiervan is. voor dit als landelijke instelling opgezette museum, belangstel ling te wekken en donateurs te werven. Zodra de eerste geruchten over de stichting van dit museum de ronde deden, boden particulieren, die zelf costuums hadden verzameld, aan. deze ter beschik king van het museum te stellen. Grote museum-aanwinst De muziekhistorische afdeling van het Haagse Gemeente Museum heeft een kostbare collectie muziekinstrumenten aangekocht, die de heer Johan Alsbach te Amsterdam in de loop van zeer veel jaren had verzameld. Bij deze collec tie van 130 stuks bevinden zich instru menten, die het Gemeente Museum tot dusver niet had en die ook niet meer te krijgen zijn, o.a. een uniek spinetttno van Andreas Ruckers te Antwerpen uit het jaar 1639. Thans omvat de muziekhistorische af deling van het Haagse Gemeente Muieum ruim 1700 instrumenten. Overstroming ln India. De sone. een alj- rivter van de Ganges, Is buiten h*.r oev»r« getreden en heeft meer dan honderd d- - pen onder wa.ar geiet. De weg van Pati.a naar Arrah staat over een afstand van 3# km. blank. De stad Blhta, 40 km t-n westen van Patna, Is geheel overstroomd

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3