GOUD5CUE COURANT iks ICUM de v. d eerste 3 klassen h. schoolgeld. Volgens plichtigen. Daarna 3 jaar 'ak zelf betreft, als v. lledig ggpndig onderzoek ieuis. Opleiding tot con- H BS 3 ineens op da )3. EendrachtswM 26—27. agen EURMAN jjker Noord-Koreanen veroveren Zondag verongelukten treinen en elmaker erkers <SEMA r de JTE JONGEN 1ISJES Engeland levert de Sowjet-Unie materiaal voor tanks Kigje en Oeihoeng Engeland in België Europa’s luclitverdetliging zwoegde drie etmalen Zatopek-Reiff Russische inspecteurs in Britse fabrieken Churchill s .FABRIEK MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT 3EBODEN I cc. k.kl. »o.- :t 200 cc. is.- FWEEDE MEISJE DE VRIJHEID VAN WESTERLING HING EVEN AAN EEN ZIJDEN DRAAD Schuilnaam bracht de Als een steen uit de lucht groot ïrenhuis Bij Taegoe weinig verandering Noordelijken zijn nog niet uitgeput Antwerpse staking weer volledig Luchtgevechten hoven Friesland Meestee rt Cupola een succes 5 Doden in België 6 Doden in Engeland Wij tanken het snelst PLUIMEN OP WEGKAPPEN k* Maandag 28 Aug. 1950 Prijs 10 cent per nummer AUGUSTUS 1950. 89sto Jaargang No 23066 Prijs abonnement; 033 per week 1.40 Telefoon 3746 <twee lllnen) per maand Dlrecteur-Chefredacteur: 8. H. VAN DER KRAAT8 Chaf-Exploltatl.: D DE KLERK f 4 20 Postrekening 48400 per kwartaal I 1-jarige Chong Sunjin flin indin Han Chi Okk die 27 f Sensatie van Brussel ZATOPEK. (Zie verder sportpagina). t 9—12 uur. rden ider RNE 4 Westerling 389. Slikkerveer t «kV el. Brieven onder 3ouman, Velders ingen van de ene nationale verdediging Iet luchtruim van Weat-Europa bleek 'rouw DE JONG Iraat 24 Gouda. men met systeem voor HU treil het waa gekc AAGD: waa vertalii geala zich u". Gouwe 8. vraagt Tel. 3728 .AAGD: een „..ang week nor een «ordelijk V PEP ASPERA AD ASTDA EENDRACHT MAAKT MAOTT jakkerij en inpakwerk. eftijd 14—18 jaar. elden: Prins Hendrik- 69. na 8 uur. iekos bed wel boe.. rrmee 150 lid. In de- allen hard bij de- Zondagmlddi macht, die de. Ktten (N.B.) neet Fes. 2de lultenar voor WOTuci Union gemaa 1 -verpleegsters willen in rije tijd graag op ideren passen dergelUks. Brieven ond. 163. Bui. van dit Blad. van S format! toestel wat er i woonster ikkei ilp in de huishouding, leneden 16 jaar Van 12 u., behalve 's zSfer- de zitting van aldus Churchill dingen geb. •n verklaard, d Duits leger wild in een Et i. Best, uit zitkamer, n van electriclteit en leerd. Te bevragen en echtpaar z. k zoekt ingetogenheid uda Boslist goede stand, in onder No. 7953 aan ur. van dit Blad. Doorn van Havinm personen om t 8 anderen i een 1 - Tel. 4169 gebracht zonder of stomen i. dekens enz. enz. het daarom bij s 130 jaar ervaring gen. In deze ït bouw- >gen voor het jeeft te zijn, in verlies. KIJKER. IJssel, ge- „Succes" 60. Gouda joederen- stqffen, mgelukte en. Zelf jnd. „De stand is weer quitte. Reiff is drie maal winhaar ge worden en ik drie keer. Maar ik had nooit gedacht, dat hij mij in de laatste ronde niet iou kun- nen volgen, want Gaston een veel betere vü/duizend meter loper dan ik Jammer, dat Slijk huis niet mee heeft gedaan, want hij is de mooiste van ons drieèn. Ik zou graag weer eens in Holland willen lopen. Idag om tien minuten voor vier is een Spitfire van de Nederlandse lucht- leelnam aan de oefening Cupola. In een bouwland langs de Rijksweg naar ergestort en vier meter diep in de grond geslagen. De piloot, de 24-jarige int-vliegrr J. 8. M. Welte u koop aangeboden: Impen a. d. I a. d. IJssel. daarskantoor e, Oosthaven Telefoon 3635 ie grot en pan en v<~ werk Het oog time van de van de ter als worden, er een bi slokoppen ■ugkwamen en de bron met enerveren i, dat op It met iets i doorheen n je op die >etrjft ik En geef me i wijn, die M gegeven r senteden is n, die geen amtken en SS Nog onvast weer Weerverwachting. meegedeeld door het K N MI in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk enkele buien hier en daar met onweer Meest zwakke ver anderlijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. 29 Augustus Afnemende maan Zon op S.44: onder 19.37 Maan op »U; onder 1.U echter, dat bet in is om dingen, die mogen zien. Cupola, in een bouwland langs de RRkswt ep in de grond geslagen. De piloot, de 2. uit Eindhoven, kwam om het leven. zee is een even voor nes ontspoord, het leven zijn zo zwaar gewond, ziekenhuis nodig Tragische afloop van gouden bruiloft Terwijl het echtpaar Schouten— Guntilsbergen in Den Bosch temidden van honderd familieleden en vrienden zijn gouden huwelijksfeest vierde, kwam Zaterdagmiddag de Koninklijke Harmo nie 's Hertogenbosch een serenade brengen. Een zwager van de gouden bruid ia tijdens deze serenade plotseling over leden; de verdere feestelijkheden werden na deze tragische gebeurtenis afgelast. naar he» ikigheid •aanse tegenaanval Kigje en (gesneden, lijken Oeili luwelijks. Ook in te dringen, woi >r VN-vliegtuigc ontvangen De Noordelijke tiende divisie blijft het brugehoofd over de Naktong. 24 km ten zuld-westen van Taegoe. ver sterken. Twee regimenten zijn de rivier overgestoken. Ip het zuiden worden ,.proefaanvallen'T op de troepen der V.N. gedaan. Een groot offensief is echter nog niet gaande. •andw eerman van de J van de dag Hij snelde het ongeluk een andere wist door het plaatsen Ing M BEINER Wj. n 6 SEPTEMBER 1950 Ingeschreven worden. De moeizame opmars van Pohang aan de Oostkust uit naar het Noordei de Zuid-Koreanen de vorige week met grote hardnekkigheid doorzett. Zondag ongedaan gemaakt door een Noordkoreaanse tegenaanval met t ander zwaar materiaal. De Noordelijken namen Kigje en de Zuidelijken moestei op Pohang terugtrekken om niet te worden afgesneden. In het Noorden woe de strijd om Taegoe voort, waarbij de Noordelijken Oeihoeng der veranderde de frontlinie daar nauwelijks. Ook in het Zuidei via Masan naar Poesan tracht door te dringen, wordt zwaar ges de Noordelijken onophoudelijk door VN-vliegtuigen worden bi Behalve de luchtmacht der V.N ook vliegtuigen van vliegkampsche het afgelopen wet’ actie, terwijl verde zware 1 Noordkc vaart, i deerde" km t Het Belgische ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede, dat de sta king in de haven thans wederom vol ledig is, aangezien ook de werkwilligen, die gehoor hadden gegeven aan de oproep van de vakbonden naar huis zijn terug gekeerd. Sedert het begin der staking In de haven van Antwerpen werden 600 zee schepen. die Antwerpen moesten aandoen, omgeleid naar andere havens Honderd, dertig zeeschepen zijn in de naven blij ven liggen, in afwachting van het einde der staking De schade, die de Antwerpse haven tot nu toe heeft geleden, wordt op fr 60 millioen geschat. met hoe tankwagen 1200 liter b’ Dat duurde Deze tankwt vinding, d wikkeld e;: gebruik. Air Embry, die Twente zwijgend naar deze wijze tanken staan kijken. En vertrok heeft hij verzocht hem gegevi tankwagen te zenden luchtmacht der V.N waren :n van vliegkampschepen in —eekend voortdurend in terwijl verder door scheepsgeschut schade werd toegebracht aan de coreaanse spoorwegen en scheep- Amerikaanse superforten bombar- rden een grote Japanse Ijzerfabriek 25 ten Westen van Pjongjang. Amerikaanse hoofdofficieren van de in lichtingendienst verklaren, döt de Noord- Koreanen kennelijk niet uitgeput zijn, an ders waren de plotselinge aanvallen van de laatste tijd niet mogelijk geweest. On danks het feit, dat de weg naar het zuiden langs de oostkust bijna constant onder zwaar vuur heeft gelegen hebben de Noordelijken hier blijkbaar versterkingen deelnemers het verwijt ma- licht verplichtingen op zich die boven hun macht uit Kijkers voor vier maanden pt. was haar '200 kwijt wel eens (Van onze speciale verslaggever) Vliegbasis Leeuwarden. Zondag Cupola, die van honderden mannen een de uren niet tellende gespannen arbeid en ernst eiste en van één helaas het leven. Is Zondagmiddag om 4 uur verleden geworden Ver leden en herinnering. Op alle vliegvelden van West-Europa, die erbij betrokken waren, zal men even dankbaar hebben gezucht. Drie dagen oorlogswerk met uitzondering van het vernielende vuurwapenschot, dat nu vervangen was door het oog van de film camera. dat veel van 'a mensen uithoudingsvermogen. Op de Nederlandse vliegvelden kon men seggen, dat die krachtproef in elk geval was geslaagd. De jongens hebben het prachtig volgehouden Het was dulm-op. En air-marahal Brook kon aan het eind van de tweede dag reeds uit de voorlopige analyses concluderen: Verdediging klopte overal, verbindingen waren voortreffelijk, intercepties goed uitgevoerd en voor de overgai op de andere ook niets dan waardering. H< doeltreffend verdedigd. Veiligheidsdienst in actie De vrijheid van Westerling heeft Za terdag aan een zijden draad gehangen. He) liberale blad Het Laatste Nieuws be vatte namelijk een artikel met politieke inslag over Indonesië, geschreven door een Westerling. Dit is echter de schuilnaam van een medewerker van het blad, die ook in de Franstalige pers over Azië op een „renteloze” lening van 700. en van de naar schatting 25 gederfde rente spreekt Kijker nog maar niet. Tot zulke absurditeiten kan men met dit als een prachtig sociaal systeem aanbevolen stelsel komen. Een naar Kijkers mening ongunstig punt is de munt, die de tongkunstenaars der bouwkassen kunnen §laan uit de con- tróle door de Verzekeringskamer Dat geeft elke instelling, die ontheffing heeft verkregen van het verbod om bouwkas- overeenkomsten te sluiten (goedkeuring noemen de heren dat. maar er is verschil in nuance), een cachet, dat haar lang niet altijd blijkt toe te komen Ingewijden hebben Kijker verzekerd, dat deze con- tröle oppervlakkig moet zijn, gezien bijv, de arrestatie van de directeur ener bouw- kas begin Februari j.l. in Dén Haag, die jarenlang met polissen van deelnemers had geknoeid. De Verzekeringskamer had daar nooit lucht van gekregen. De Verzekeringskamer heeft i hoek heel wat te saneren, wil het kaswezen werkelijk de zege volk worden, die het voorgee plaats van een bron van v< Ook Korea heeft zijn V.H.K.-sters. Dit zijn de 21-jarige Chong Sunjin (links) en haar vriendin Han Chi Okky die 27 jaar is. Beide meisjes zijn afkomstig uit Inchon, bij Seoul, dat op het ogenblik door de Noord.Koreaanse troepen is bezet. De meisjes nemen deel aan de operaties bij Taega, waar zij in volle uitrusting werden gefotografeerd. Churchill Uieeft Zaterdagavond in een radiorede vWklaard, dat Europa in groot gevaar van een communistische aanval verkeert. „Op de zitting van de Raad Europa", aldus Churchill, „zijn twee ze opmerkelijke dingen gebeurd" „De Dui sers heben verklaard, dat zij geen nleu nationaal Duits leger wilden vormen, do., bereid waren in een Europese verded ginsmacht te dienen". „En ten heeft Frankrijk met een nobel gel denkbeeld verwelkomd dat Frai Duitse soldaten naast elkaar bij de verdediging van de Churchill zei. dat hij dat er geen poging is gedaan om persoonlijk gesprek; op het hoogste met de leiders van de Sowjet-n te komen ..De enige manier om met communistische Rusland in een of andere vorm st< dan met redelijkheid en eerl treden" Volgens Churchill hebben Russische regeringsinspecteurs toegang tot Engelae fabrieken, die voor de defensie produce ren. De reden hiervan is. aldus Churchill, dat Engeland machine-onderdelen voor van het Britse minls- iing bevestigde Za- onthulling. dat specteurs Brltae voor de Defensie van teef ult- euw ioch edi- 1 tweede ■baar het jnse en zullen staan vrijheid" het betreurt, tot „een te niveau regering" met t|et om te gaan Is. terker te zijn en rlijkheid op te Het toestel, dat behoorde tot het Neder landse Spitfire-squadron van Vliegveld Valkenburg, vloog in een formatie, op •en hoogte van 30.000 voet Doordat het achterin de formatie vloog, heeft men van sre toestellen uit niet kunnen len. wat er precies gebeurde Vol- inwoonster van F.tten. die aan het plukken was. sloeg het vliegtuig steen uit de lucht de grond In De Piloot hing aan een riem uit de machine. Het toestel was totaal in de grond ver dwenen De marechaussee uit Breda was •nel ter plaatse en sloot het terrein voor de toestromende nieuwsgierlngen af. De vermissing van de Spitfire werd in de commandopost van de Cupola-oefenlng export naar Rusland produceert, deze onderdelen worden gebruikt het maken en repareren van tanka, drong erop aan. dat de regering de export van machineonderdelen en Dieselmotoren naar Rusland stop set. Een woordvoerder v* 1 terie van Bevoorrading terdagavond Churchill» Russische regerlngsinsi: fabrieken bezoeken, die werken. De woordvoerder zei 1 het geheel niet moeilijk de Sowjet-inspecteure niet „uit hun ogen te houden" Air chief manhal Sir Jamei Robb: Cupola was zeer nuttig en leverde het bewijs, dat wij op de goede weg zijn. De kwaliteit is er.. Nu moet er gestreefd worden naar kwantiteit. In Nederland werd de bestaande doeltreffende organi satie nog versfferkt door de coöperatieve waarde van de Nederlandse escadrilles Generaal-majoor A. Baretta (uit zijn J porder). Ik stel er bijzonder prijs op personeel van de luchtmacht, hetwelk heeft deelgenomen aan de voorbereiding en uitvoering van deze luchtverdediginps- oefening mijn volle tevredenheid te be- I tuigen over de wijze, waarop een ieder van hoog tot laag zich heeft ingezet voor het welslagen der oefening Dank zij de intensiteit en het enthousiasme waarmede men gewerkt heeft, kan deze oefening voor ons als zeer geslaagd bechouwd worden en heeft Nederland in Western n verband een zeer goede indruk lakt. en, die tten, ia tanks en iten »edt veroverden. Ver in, waar de vijand gestreden, waarbij pestookt. van ontplofbare seinen een goec trein, geladen met ontplofbare enkele decimeters voor de veron wagons tot stilstand te brenger was hij reeds aan het been gewot Indonesië heeft tot nu toe nog geen verzoek om uitlevering van Westerling bij de Belgische regering ingediend Zou een dergelijk verzoek worden ontvangen, dan zou dit .indien het gemotiveerd wordt, door zuiver politieke redenen, worden af gewezen. Indien het verzoek om uitleve ring gebaseerd zou zijn op misdadert dan zou de regering nagaan of aan deze'mis daden een politieke drijfveer ten/grond slag ligt. Indien dit laatste het geval is. zou het verzoek om uitlevering eveneens worden afgewezen, zo wordt te Brussel verklaard. Daar een verzoek om uitle vering. zowel door het ministerie van justitie als door dat van buitenlandse za ken onderzocht moet worden en daarna, voor het geval Westerling, de regering een beslissing zou moeten nemen, zou Wester ling in ieder geval twee maanden in België kunnen blijven. De Meteor-vliegers kapitein J. van Arki air marshal Sir Basil Embry en air vice ma> luchtge This weekend, no time for love, had den de jongens van de gronddienst op een tankwagen van de vliegbasisdTwente geschreven, zeker als ze waren dat het sjouweh zou worden. En ze deden het Zaterdag onder een barnende zon. Want als die grote slokoppen van Meteors uit de lucht terugkwamen en ovei de taxi- baan naar de bron met kerosinelafenis schoven met dat enerverende fluiten van de straalmotoren, dat op een ontstemde fluitketel lijkt, dan kleefden zij binnen een minimum van tijd aan die kleine felle luchtreis, vroegen zij de vliefcer of hij ergens trouble mee had gehad, kwa men die eeuwige schroevendraaiers voor de dag en smeet die slang binnen 2' minuut 1200 liter kerosine in die ramme lende maag van de roofvogel. Daar op Twente werd gezwoegd door „vlucht- voorlichting", meteoren en gronddienst Want telkens kwamen daar weer die lichtkogels en dan duurde het geen drie minuten of een sliert van die monsters schoot de lucht in, als razenden klim mend en in het blauw verdwijnend, gedi rigeerd door het radarstation, de geheim zinnige „ik zie. ik zie wat jij niet ziet” Op Twente stond ook dat Meteor squadron van de R A F als een symbool van de gezamenlijke verdediging En dat zeker niet alleen ais een symbool Want als de moegestreden uitgehongerde Ne derlandse vogels op het nest neerstreken, gingen de R A F.-mannen bij de volgende scramble de lucht in. Hun wingcomman- der stak zijn voldoening over hun samen- gaan met Nederlanders. Belgen en Fran sen niet onder de stoelen van de mess, waar het na gedane arbeid goed maar kort rusten was. Dat die Engelsen spectaculaire Meteor- vliegers zijn, toonden zij met de apotheo se van de tweede Cupola-dag bij hun „aanval” op de verkeerstoren, een grie zelige stunt aangeboden aan de Neder landse lournalisten die Zaterdag op Twente waren en diezelfde avond nog naar Leeuwarden doorgingen om de laatste dag onder de Nederlandse straal jagers door te brengen. En die werd wel de beste als schouwspel Want er blijft iets aan mankeren als alles wat op ie grond blijft met werken en wachten >araat zijn de vogels ziet uitvlieden verdwijnen om ergens ver weg het c te gaan doen, waar alles om iraait wil ook wel wat. Boven Friesland Dat journalistenoog kreeg daar op Leeu warden, wat meer dan het oor. Want niet alles mag de gast op de vliegbasis horen. De security hield ook oefening en dat betekende, dat de bewaking en de controle het dik wij la voorzien hadden op te Schevenlngen onmiddellijk ontdekt, waarop men zich met Valkenburg in ver binding stelde. Andere machines zochten in de omgeving, waar de vermiste machine vloog, toen men er voor het laatst contact mee had Toen de ooggetuigen van het ongeluk alarm maakten, waren de leiders van de luchtmachtoefening reeds van de plaats van het ongeval op de hoogte. De reddingsploeg van het vliegveld Gilze-Rijen heeft enkele uren werk gehad aan het uitgraven van het toestel. Eerst toen wist men met zekerheid, dat de piloot zich Inderdaad nog in het veronge lukte toestel bevond. Wijlen de luitenant Welte kwam in Februari 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de Luchtstrijdkrachten. Hij diende met het 322ste squadron in Indonesië en kwam na zijn terugkeer op de jachtvliegschool Twenthe voor een opleiding op Meteora Gistermiddag tegen halftwt trein uit de richting Doornik, het station waardoor 5 gekomen en 8 andi dat opneming in was. De locomotief kantelde op de linker flank De eerste wagen reed in de tender en de derde wagon schoof in de tweede De andere drie wagons en de bagage wagen bleven onbeschadigd. Het red dingswerk werd bemoeilijkt, doordat de wrakstukken een onontwarbare massa vormden. Uit de tweede wagen werden de üjke^i van drie vrouwen en van een beroepsmilitair geborgen, terwijl 9 ge wonden naar een ziekenhuis werden ge bracht. In het ziekenhuis overleed nog een vrouw. De oorzaak van de ontsporing wordt onderzocht door de spoorwegen en door het parket, van Doornik. Bij Conway aan de kust van Noord- Wales is Zondagochtend vroeg een snel trein vol vacantiegangers uit Ierland op weg naar Londen ontspoord, vermoede lijk door een botsing met een lichte loco motief. Tot dusver zijn, zes doden geteld. Brandweerlieden met acetyleenbranders zijn bezig slachtoffers uit de wrakstuk ken te bevrijden. Bij de ontsporing schoven twee treln- rütuigen in elkaar, drie anderen ont spoorden en het restauratierijtuig kan telde D$ qdls zijn over een afstand van 300 meter ontzet Hét hanta! gewonderfT» vermoedelijk groot. De 21-jarige bra sneltrein is de held onmiddellijk na het spoorlijn op en v,’. op een wandeling door Brussel. Op Twente hebben de Engelse vliegers met open mond staan kijken hoe hun Meteor door een 1 in 2‘Z» minuut van brandstof werd voorzien. irde voorheen 20 minuten, „wagen is een Nederlandse door de DA.F. ont- en sinds enkele weken in Air marshal Sir Basil bezocht, heeft van snel- voor hij de Nederlanders •“vens over deze ien. (Exclusief voor onls blad). Over het meest sensationele gevecht, dat nog ooit tussen Zatopek en Reiff is uitgevochten, ja over de strRd. die behalve misschien tussen Nurml en Rit- tola In Berlijn 36 nog nooit 10 fel is geweest tussen twee athieten. vertelde ona de winnaar, de 29-jarige Emit Zatopek: SOMMIGE harten is twijfel gewekt omtrent de benijdenswaardigheid van deelnemers aan bouwkassen. Er zijn mensen, die Kijker vragen: wat moet ik doen? Kijker is geen financieel adviseur, leder moet, aan de hand van zijn eigen toestand, betalingsvermogen en de solidi teit van de bouwkas zijn positie bepalen. Er zijn echter enige algemene punten dia men goed in het oog moet houden. Velen kunnen zich zo moeilijk voorstellen, dat zü altijd de administratiekosten. 2‘/» van het aangevraagde kapitaal, verschul digd zijn. De Algemene Voorwaarden eisen, aat deze 2 worden betaald. Ook wanneer alles volgens de plannen gaat, vindt men die 2 op de rekening. Deze beloning ia zelfs krap. De prijsbeheersing heeft de kassen toegestaan 2' tte be rekenen. want de onkosten van deze kas sen worden steeds hoger. En de agenten praten heus niet voor niets. Nu enkele voorbeelden aan de hand van de ervaring. De familie, die na vier betalingen door had. dat zij de 20 per maand niet kon opbrengen, ging het jaar volmaken omdat de polis dan „overdraag baar" zou zijn. Dat had de agent voor gespiegeld In de practijk lukt dat zo goed als nooit. Eén lezer heeft Kijker geschre ven, dat hij met de Haagse bouwkas een gunstige ondervinding had. Hij kreeg zijn geld terug. Maar Kijker weet van te veel heel andere gevallen. De voorstelling van zaken, die de acquisiteurs geven, als zou dat overdragen maar een peulschilletje gijn, is een jammerlijk soort zwendel, waarvan helaas al te dikwijls kleine He den het slachtoffer worden Kijker wil de goeden niet te na spreken, maar sommige bouwkassen schijnen er acquisiteurs op na te houden, die Kijker, gehoord de erva ringen van zijn lezers, slechts kan reke nen tot de geslepenste niet-waarheid- sprekers van professie. Zij hebben een tong, waarmee zij een financiële bos paar debloemen kunnen aanpraten dat het een bouquet kostbare rozen schijnt, maar als de deelnemer zijn handtekening eenmaal heeft gezet, blijkt hij soms een bos brand netels in zijn hand te houden Deze figu ren zijn de schande van het bouwkas- wezen Hun enige doel is het incasseren van provisie en over de brokken, die zij maken, bekommeren zij aich niet De al dus veroorzaakte schade en het daarmee verbonden leed moeten zeer groot zijn Wat te denken van het feit, dat in één straatje van een grote stad Kijker kennis nam van 1 royement (administratiekosten 100). 1 royement (verloren bedrag ƒ420) en 1 achterstand, dié ook wel op royement kan uitlopen bij een bouw- kapjtaal van ƒ7500. dus waai administratiekosten is gemoei zelfde straat, vol mensen, die voor hun zaak moeten werken, en zelfde bouwkas Men kan de de ken, dat zij té 11-.. hadden genomen lagen. Als de familie beeld, echter dadelijk na v„ de betalingen had gestopt, u •chade 80 geweest Nu is zij •n misschien komt die 40 nog Hieruit is een les te leren Nu het geval van de kweker. In het glgemeen kan men zeggen, dat de deel nemer allerlei verplichtingen op zich neemt, waartegenover slechte één recht staat, dat op die zogenaamde renteloze, onopzegbare hypotheek Wat heeft die kweker nu aan zijn deel name? Niets! Hij kan voor 5000 geen huis vinden, dat voor hemgeschikt is, evenmin als zovele anderen Hij heeft de aflossingen van een lening, die hij nooit heeft gehad, steeds betaald, doch waar voor? Hjj betaalt zelfs nu 209 admini stratiekosten voor het ter beschikking houden van het bouwkapitaal, waarmee hij toch niets kan beginnen. Hij kan te rugkomen op de aanvaarding van het bouwkapitaal en voortaan weer 10 per maand sparen, waarbj de administratie kosten dan ook vervallen. Die f 25 per jaar houdt hij dan in zijn zak. Doch denk dan niet, dat hij. mocht hij plotseling iets tegenkomen wat voor he.m geschikt is. «o over het bouwkapitaal kan beschikken Nee. dat duurt ten minste een jaar na de oplegging. Ga eens na. wat deze kweker, nu allemaal heeft betaald en gederfd voor de mooie spaarkasgedachte. Te beginnen ƒ2.50 inschrijfgeld, daarna ƒ14,50 voor een taxatie, ƒ100 administratiekosten, 8 X 2.09 lfl.72 administratiekosten, ieder jaar 0.25 voor het saldobiljet, ter wijl hij bij normaal sparen ruim 140 rente zou hebben gemaakt. Te zamen offerde deze man bijna 275 voor het drogbeeld van een „renteloze lening” In zijn geval kan langer sparen of ..aflossen" het nadeel slechts groter maken. Soms wordt verlaging van de polis als een uitkomst beschouwd. Kijker heeft daarvan een mooi voorbeeld voor ogen gehad. Iemand nam in 1945 een deelname van f 8 000 Hij betaalde dadelijk 195 en moest verder 16 per maand betalen Spoedig bleek dat boven zijn macht te liggen en de polis werd verlaagd tot ƒ1.060. Toch wel mooi Nu behoeft hij mahr 2 per maand te storten. Als hij te zijner tijd het bouwkapitaal ad 1.000 krijgt toegewezen, moet hb f 5 per maand gaan betalen. Met die renteloze en onop zegbare hypotheek kan de man heel wat beginnen, als het zo ver is! En wat kost dat. gesteld, dat het eens zou doorgaan? rollskosten 3 1 voor de wijziging verder f 160 administratiekosten. Zou het tot een hypotheekie van ƒ700 komen, dan kwam er nog bij 10,50 afsluitprovisie. al gauw 10 taxatiekosten en nog extra 50 risicopremie Te zamen bijna 235 kosten Volksdemocratische boekenweek. De plaatselljke afdelingen van de Oostduitse socialistische eenheidspartij (S E D moeten binnen 10 dagen opgeven, welke leden de IS-dellge. uitgave van Stalins werken hebben besteld en. welke niet I schrijft onder de naam L’Occldental. waar van Westerling de Nederlandse vertaling is. De Veiligheidsdienst was reeds gealar meerd om de echte Westerling, die zich in Hotel Royal Nord bevindt, op grond van woordbreuk in te rekenen (Zoals bekend, is hem toegestaan in België te blijven, in dien hij zich zou onthouden van politieke activiteit). Juist op tijd kwam iemand echter op het idee de redactie van Het Laatste Nieuws nog even op te bellen, waarbij men de juiste toedracht van de zaak vernam. Bureau Markt 31. tel en luitenant H. Rauwerdink in gesprek met marshal Atcherley na hun terugkomst van een jevecht. die burgers. Stond op Twente niet op een tankwagen ook geschreven „Beebop ope ration Cupola" waarbij Beebop in het „slang" van de vliegers betekent „mondje dicht”? Leeuwarden werd gelukkig de plaats dagt van opvoering van twee luchtgevechten i het En dat is stomweg geluk hebben. Dat j mocht ook wel want bij alle ondervonden I gulle gastvrijheid bij de mannen van Zegers (Twente) en Reymerse (Leeuwar den) knaagde het toch wel een beetje bij de Nederlandse verslaggevers dat hun Britse collega's kwamen en gingen in een transportvliegtuig dat de R A F ter be schikking had gesteld En hun kans om een onderschepping te zien van die hoge tribune af was groter dan voor wie ge bonden was aan de grond Niet dal het bij die bereidstaande squadrons daar op de grasmat terzijde van Leeuwardens startbanen vervelend was. aelfs niet bij het wachten, dat beruchte wachten waar uit een oorlog voor een overgroot deel bestaat Met die jongens-van-de-grond was het prettig proberen, al merkte je, dat hun gedachten dikwijls afdwaalden en zij met eén oog die tori 1 in het vizier hielden of die aan de Stand-by geen eind wilde maken met zijn lichtkogels En die vliegers zaten daar maar in die nauwe cockpit met het brandende zonnetje op hun hoofd Een heeft het geprobeerd een boek te lezen Ging niet. Zijn gedachten dwaalden af naar de start van straks. over een half uur. Misschien reeds over enkele seconden. Dat eerste zichtbare iuchtgevecht kwam Zondagmorgen toen de opgestegen Meteors, al weer een poosje weg waren De lucht was doortrokken met hoge sta pelwolken Maar er waren grote gaten van diep-blauw m en in een van deze verschenen plotseling drie vijandelijke Mosquito’s, snelle zilverwitte streepjes koppig naar het Zuidwesten doorgaand Hee de vliegbasis stond direct met het hoofd in de nek te turen, vooral toen rond de Mosquito's van die jolig duike lende witte vlekjes zichtbaar werden. Onze Meteors die de vijand op zijn huid zaten en hem met filmband bestookten. E kort na het middaguur was de lucht vol gerucht. Wijd uiteen, van het blauw telkens wegglippend in de wolken velden voeren daar rustig ach' Welling ton-bommenwerpers Twee Meteors do ken in de buurt van een van hen op en hun bochten en duikvluchten bewezen w-»i dat de verdedigers het er niet bij lieten Ver weg schoof een Wellington weer achter een wolk en vlak daarop stoof een haastige witte stip, een condens- streep trekkend, achter de vluchteling I aan. Leeuwardei) zag de actie nu boven I zijn eigen basis. En dat mocht ook eens. Rivalen Hij was krent, vertelde de Spitftre- vlieger kapitein Asjes ons Vrijdag toen hij var. zijn eerste Cupola-vluqht op Val kenburg terugkeerde, waarmee h»j vol vreugde wilde zeggen dat op die eerste vluch' het doel werd gevonden, werd aangevallen en geraakt. Want na zijn „Tally-ho!" hoorde de radar even later zijn „Murderwat zoveel zeggen wil als: Ik heb hem neergeschoten. En ik heb hem eerder te pakken gehad, zei een dag later op Leeuwarden majoor Muldor. tpen hij van Asjes succes hoorde. Asjes pakte een B29 bij Arnhem om 12 uur 55 Dat was vrij zeker een van de drie machines, die eerder boven Noordwest Duitsland in de radar kwa men en door mijn Meteor-squadron wer den aangevallen. Twintig kilometer ten Oosten van Oostmarsum schoot majoor Mulder een van deze B 29 neer Dat bleek uit de film. Maar omdat zo'n ..filmschol’’ geen pijn doet, kreeg kapitein Asjes ook een kans En hij benutte hem. toestel, dat beho ndse Spitfire-squadi dkenburg. vloog in hoogte van 30.000 atle lerin o. de andei waarnemet «ons een I f bramen als een piloc' •-

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 1