Tuinbouw in de Goudse streek levert een en zestig soorten Steden, mooi als wensdromen ALS MEN ACHTER 'T IJZEREN GORDIJN VANDAAN MAG.... Van de tuin naar de eettafel (II) Viervijfde van aanvoer op veiling voor binnenlandse consumptie AT O AAR. ANNEER. Nieuwe fabriekshal in gebruik genomen Bouw van 25 Huizen aanbesteed Slotzitting Assemblee In Engeland bouwt men er een serie van Gezond en vrolijk KORTE KRONIEK Bioscoopje als hoge gunst enals er hoog geleide meegaat! GEEN BRIEVEN OF BIER VOOR RUSSISCHE ZEELUI Het Lied van de luie Reisleider MIJ Belgisch vrijwilligerscorps voor Korea Engelands beste tradities in „De mooiste tijd van je leven' CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 yO OP HET EERSTE GEZICHT Rjken de omzetcijfers van de Goudse veiling in de achtereenvolgende jaren een zeer duidelijke taal tc spreken. zy suggereren, dat er sprake is van een belangrijke uit breiding van de tuinbouw in de streek rond Gofda gedurende de na-oorlogse ja ren. ToFh moet men niet te vlug met een conclude zijn. Er zijn verschillende fac toren. die hierbij overwogen moeten wor den. ZU zullen ons doen concluderen, dat de Goudse tuinbouw een geleid^iyke ont wikkeling naar boven doormaakt en geens. zins de stormachtige ontwikkeling, die oppervlakkige beschouwing van de jaar omzetten sou doen vermoeden Dat deze omzetten in de na-oorlogse ja ren in zo sterke mate zijn gestegen van 383.000 in 1939 tot 1.972.000 tien jaar later wordt uiteraard gedeeltelijk ver klaard door het gemiddelde prijspeil, dat belangrijk omhoog gegaan is. Hoe groot, in procenten uitgedrukt, deïe stijging is geweest, is moeilijk te bepalen, omdat zij betrekking heeft op een zo groot aantal producten en omdat de prijs vaak wisselt in verband met de opbrengsten in een bepaald jaar en met de exportkansen. Enig houvast geeft een vergelijking met de omzetcijfers van de gezamenlijke vei lingen in Nederland. In 1939 hadden deze een omzet van 70 millioen. in 1948 van 300 millioen. d.i. een stijging met 328 pet. Voor Gouda waren die cijfers 383.000 en 1.842.000, wat een stijging betekent van 381 pet. Toch moeten ook deze cijfers met voori zichtigheid worden gehanteerd. In de na oorlogse jaren zijn de tuinders verplicht al hun producten over de veiling te ver kopen en dit heeft tot gevolg gehad, dat de omzetcijfers van de veiling gestegen zUn, zonder dat in dezelfde mate gesproken kan worden van een grotere productie van het Goudse tuinbouwcentrum. Zo is in 1946 een groot witlofbedrijf aan de Goudse veiling gaan aanvoeren en deze aanvoer van witlof betekent aardig wat. In 1946 378.000 kg voor een waarde van 224.000 en in 1949 807.000 kg voor een waarde van 325.000, d.i. ruim 16 pet van het totale omzetcijfer. Bovendien is in de laatste jaren de aanvoer van fruit, dat verder in deze streek niet zulk een be langrijke factor is. gestimuleerd, o.a. door het instellen van ophaaldiensten, waar door het vervoersprobleem voor de meest al kleine partijtjes werd opgelost. In 1949 was er een aanvoer van appelen van. •219.000 kg. ter waarde van 37.000. Witlof-industrie Aan de andere kant moet men rekening houden met het feit, dat de omzetcijfers van de Goudse veiling geen volledig beeld geven van hetgeen de tuinbouw econo misch voor Gouda en omstreken betekent, doordat een aantal tuinders hun produc ten hier niet aanvoeren. In Waddinxveen zijn er een twintigtal, die naar Utrecht ter veiling gaan. terwijl de grote witlofkwe kerij van de heer N. Both bij wijze van uitzondering niet één bepaalde veiling heeft behoeven te kiezen, maar haar aan voer verdeelt over de veilingen te Rot terdam. Den Haag en Utrecht. Deze witlofkwekerij is een zeer interes sant bedrijf. Men aarzelt, of men dit nu tuinbouw of industrie moet noemen, als men ziet, welke installaties hier in ge bruik zijn om deze typische „groente" op de markt te kunnen brengen. De grond, waarin de witlofwortels 'worden gezet, wordt door verwarmingsbuizen onder de oppervlakte verwarmd. Wanneer de teelt 's zomers stil staat, wordt de grond uitge stoomd om die vrij te maken van ziekte kiemen en schadelijke bacteriën. Voor het kweken van de benodigde wortpls pacht deze kwekerij op Goeree en Overflakkee niet minder dan 230 ha. Een 150 man vin den daar acht maanden per jaar werk in. 's Zomers werken er in Gouda in deze Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden Uit een advertentie: Openbare vrijwil lige verkoping ten overstaan van notaris A. N. Molenaar te Waddinxveen op 10 September bij inzet en op 17 September bij finale toewijzing in het nieuwe socië teitsgebouw van de heer Pascal aan de Brug binnen Waddinxveen van een in volle werking zijnde tegelbakkerij met de daartoe behorende schuren, het terrein, een perceel land en twee woonhuizen, alles staande en gelegen aan de Zuidkade bin nen Waddinxveen. 50 Jaar geleden Bij Koninklijk besluit is benoemd tot controleur van de waarborg" en de be lasting der gouden en zilveren werken te Alkmaar de heer A. M. J. Moussault, thans in dezelfde betrekking te Schoonho ven. 25 Jaar geleden Bij Koninkhjk besluit is verleend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver aan de heer G. Prince winkelchef bij de firma wed. J. H Kok. en in brons aan de heren H. de Gruil. blekersknecht op de Koninklijke stoomwasserij en blekerij „De rijzende zon" van de fa. Daalmans en Co. en S Rapis. sigarenmaker bij de fa D. G. van Vreumingen. Bij Koninkhjk besluit is aan de gepen- sionrteerd kapitein der infanterie F. G. Riesz de titulaire rang van majoor ver leend. kwekery 50 mgn. 's winters groeit dat aan tal aan tot 90 man en een zeventigtal vrouwen. De productie van deze ene kwe kerij is 2' i a 3 millioen kg per jaar. het geen ongeveer 10 pet is van de gehele Ne derlandse witlofproductie. Gouda heeft jarenlang de grootste wit lofveiling van ons land gehad Dat is nu niet meer zo (in 1949 3 4 procent van de nationale productie). Zij is wel de oudste witlofveiling. Deze teelt is hier gekomen na de eerste wereldoorlog, toen Belgi sche vluchtelingen als leermeesters er voor optraden. Het is een zeer speculatieve teelt, die zeer grote vakkennis eist en de kweker telkens voor nieuwe proble men stelt die door wetenschappelijk op gezette proefnemingen moeten worden opgelost. Veiling èn markt De aanvoer op de Goudse veiling ls zeer gevarieerd. Het is gemakkelijker te zeg gen welke groenten er niet. dan welke er wel worden verkocht. In het jaarverslag over 1949 staat een lijsj van de aange voerde soorten groenten en fruit, van aardbeien en appelen via boerenkool, doperwten, kroten en- postelein naar de zilveruien: een lijst van 61 namen, 't Gaat gauwer door te vertellen, dat kasdruiven en asperges op de Goudse veiling ont breken. Ten minste in de aanvoeren der tuinders. De kleinhandelaren kunnen echter wèl druiven en asperges op hetzelfde terrein kopen. En ook sinaasappelen, bananen en meloenen. Op de kade langs onze Bree- vaart staat een lange rij loodsjes, die verhuurd zijn aan grossiers, die de vei ling btzoeken. Zij brengen van elders de vruchten mee. die de Goudse kleinhande laar niet op de veiling kan kopen. Zo is er dus op de Veilirtgdagen op hetzelfde terrein ook nog een markt. De verkopers op deze markt die grossier zUn, treden Vanzelfsprekend op de veiling op als ko pers-om in de grote steden de groentehan delaren van groenten te kunnen voorzien. Ongeveer viervijfde van de totale aan voer op de Goudse veiling is bestemd voor de binnenlandse consumptie. De groente handelaren van Gouda en omstreken en de grossiers zorgen, dat dit gedeelte bij de consument komt. De rest wordt afge nomen door de industrie en de expor teurs. De hoeveelheid, die de industrie van de Goudse veiling afneemt, is niet van veel belang. Daarvoor is dit gebied op te grote afstand van de grote conservenindustrieën gelegen. Het is te begrijpen, dat bij vol doende aanbod deze fabrikanten zich bij voorkeur voorzien op veilingen, die wat dichter in de buurt liggen dan de Goudse. De vervoerskosten zijn een belangrijke factor! In 1948 werd er aan de industrie geleverd voor een bedrag van 22.000, in 1949 voor een waarde van 41.000 (resp. ongeveer 1 en 2 pet van de totale aan voer). Export De cyfers voor de export geven, zoals te verwachten is. geen stabiel beeld. Onze tuinbouw met zijn belangrijke overpro ductie (als men de export even wegdenkt) staat of valt met de export. Wij zijn w«l gedwongen om elke mogelijkheid tot ex port met graagte aan te grjjpen. We heb ben het echter helaas niet in eigen hand en moeten maar afwachten, wat het bui tenland gebruiken kan. In verschillende landen die vroeger goede afnemers wa ren. gaat men hoe langer hoe m^er .zélf zijn groente verbouwen en op deze bui tenlandse markten verschijnen meer con currenten dan vroeger. Nederland heeft nog altijd wel mee. dat onze producten om hun kwaliteit en verzorging in het bui tenland hoog staan aangeschreven. Daar tegenover staat, dat andere landen soms goedkoper kunnen produceren dan wij. Producten, waarvoor wij bijvoorbeeld on ze broeikassen nodig hebben, kunnen Z.- Frankrijk en Italië vaak van de koude grond leveren. De hoeveelheid groenten en fruit, die door de Goudse veiling aan het buitenland geleverd kunnen worden, schommelt in sterke mate van jaar op jaar. In 1946 2524 ton (1 ton is 1000 kg), in '47 was het slechts 154 ton. in 1948 ging het aardig: 1857 ton maar in 1949 zakte het weer in tot 1090 ton. En in 1950 gaat het helemaal niet De export bracht de tuinders van Gouda en omstreken in 1948 408.000 in het laatje (plm. 20 pet van de totale omzet) en in 1949 283.000 (plm. 15 pet van de totale omzet). u ii Duitsland is onze voornaamste buiten landse afnemer voor tuinbouwproducten. Ook voor de Goudse veiling. In 1948 ging 86 pet van de export naar Duitsland 9 pet naar Engeland. 3 pet naar Belgle. 2 pet naar Ierland en kleinere hoeveelheden naar Zwitserland en Zweden. In 1949 was de export naar Duitsland slechts een vierde van die van het vorig jaar. maar gelukkig voor de tuinders in Nederland noodzaakte de grote droogte in België en Frankrijk deze landen om be langrijke hoeveelheden groenten en fruit uit ons land te importeren. In dit jaar nam Duitsland 44 pet van onze export voor zijn rekening. Belgie 38 pet Jfank" rijk 8 pet, Engeland 7 pet en Ierland 3 pet. Dat de export dit jaar niet zo erg vlot is een der oorzaken van het feit dat deze zomer belangrijke hoeveelheden niet de minimumprijs op de veilingen halen en naar de mestvaalt of de koeien verhuizen. Bij het publiek bestaan omtrent deze min der prettige omstandigheid grote misver standen. Daarover in een derde artikel. Het Catharina Gasthuis: Tentoonstelling Ne derlandse pottenbakkers- en weefkunst. (Vrijdag 1.30—5 uur). 29 Aug 9.30 uur Spaardersbad: Waterpolo- wedstrtjd GZCHVGB. 30 Aug. 4 uur Kantoor N V. Kaashandel MU. Gouda: Algemene vergadering van aan deelhouders. 30 Aug, 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Börger voor Logosverband 31 Aug. 7.15 uur Westhaven «9: Vertiek muzikale rondgang RK. harmonie St. Cae- cilia. 31 Aug. 7.30 uur Ncderd. Geref Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 31 Aug. 8 uur Houtmansplantsoen: Concert harmonievereniging ..De Pioniet" I Sept. 8 uur Spieringstraat 113: Gelegen heid tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. 1 sept. uur Markt: vertiek autobus met supporters naar waterpolowestrljd GZC— Haarlem te Leiden. Bioscopen Schouwburg Bioscoop: Louisiana story Reünie Bioscoop: Een Walzei für dich (met Heinz Rühmann en Theo Lingen) Thalia Theater; De koning der wildernis (met Lon Mc Callister. en Peggy Ann Gar ner); 3 uur Jeugdmatinee ..De Ruiters van het eenzame woud" Aanvang: 3 en 8.18 uur. Apothekersdienst Steeds geopenc des nachts alleen voor re cepten: Apotheek E Grendel alléén Lange Tiendeweg 9. Aanwinst voor Nieuwerkerk „Moeilijkheden zijn als distels, hoe steviger men ze aanpakt, des te minder prikken ze". Dit merkte burgemeester Vogelaar op in zijn toespraak, die hij. hield bij de ingebruikneming van de nieuwe fabriekshal van de Carosserie- fabriek van de firma Paul en Van Weelde te Nieuwerkerk a. d. ÏJssel. De burge meester noemde het een voorrecht voor zijn gemeente, dat het bedrijf een fikse uitbreiding had ondergaan en dat de pro ducten zelfs hun weg over de grenzen van ons land wisten te vinden. Er was voor de ingebruikneming van de nieuwe fabriekshal, die een opper vlakte van 32 bij 15 meter beslaat, grote belangstelling. Ruim honderd bloemstuk ken. afkomstig van de vele relaties van de firma, verhoogden de feestelijke stem ming in de met groen en vlaggen ver sierde fabriekshal. De oudste firmant, de heer C. A. van Weelde, voerde' het eerst het woord en herinnerde aan de ontwikkeling van het bedrijf, dat na de bevrijding snel opkwam, dank zij de grote medewerking van het thans ruim 50 man tellende personeel. De andere firmant, de heer J. D. Paul, gewaagde van de vele orders, die de laat ste tijd zijn binnengekomen, speciaal voor het buitenland. Nadat-burgemeester Vogelaar het woord had gevoerd, hebben achtereenvolgens drie leden van het personeel gesproken, nJ. de heren A. Radder, M. Ariese en W. Goor, die als geschenk aan de directie een deur voor het privékantoor aanboden, waarin een glas -in-lood-raam de ontwik keling van het bedrijf in beeld brengt. Nog spraken de heer C. Lith uit Rot terdam als vertegenwoordiger van de Focwa. de Federatie van Carosserie- en Wagenbouwers, en de heer Engelvaart, vporzitter van de afdeling Gouda van deze organisatie. Na afloop hadden de genodigden ge legenheid de fabriek te bezichtigen, waar in vele vrachtauto-chassis gereed stonden om een gedaanteverwisseling te onder gaan. 's Avonds is er voor het personeel een gezellige bijeenkomst gehouden. Burgem. en Weth. hebben vanochtend aanbesteed het bouwen van 25 woningen ca. aan de Koningin Wilhelminaweg in het blok van 166 aldaar geprojecteerde wonin gen. waarvan er inmiddels 53 zijn gebouwd Er waren 21 inschryvers. De laagste was van het Aannemings- en Ingenieursbureau A.I.B.. alhier voof 292.250; de hoogste van de firma A. Bruinekool en Zoon te Weesp. voor 342.640. De gunning is aan gehouden. Wethouder Polet in ziekenhuis opgenomen De wethouder van Openbare werken, de heer E. A. Polet. is hedenochtend in het Van Itersonziekenhuis opgenomen in ver band met hevige buikpijn, die zich bij em voordeed. Burgerlijke Stand Geboren Hanna Catharina Elizabeth d. v. S Rapis en H C. Struik, Nieuwe Gou we O.Z. 4: Geerdina Adriana. d. v. A. J. van Zoomeren en A. Meijer, Lange Dwarsstraat 32; Simons Andrée. d. V. S Luitjes en M. N. Derckaen, Krugerlaan 85; Cornelia Hillegonda. d. v A. P. Vreeswijk en A. van Herwijnen. Vlamingstraat 16: Marius z. v P. J Anker en M. van Mul- lem. woonschip „Johan": Gerrit. z. v. G. J. de Jong en J. van de Vlist. Graaf Floris- weg 24. Gevonden voorwerpen Gevonden: Vulpotloden, autoped, bad- en kinderschoentjes jongensjasje, fietsvlagge- tjes. brillen, armbanden, rekken v. veewa gen, hangertje, herenrijwiel, broche, rozen kransen. portemonnaie's. duimstok, dop van een kinderwagenwiel, pak toiletzeep, zakmesje, medaille, portefeuille, honden, sleutels, regenjas, strik. kip. zonnebril, riemen, plankje met vissnoeren, vulpen nen. Waterpolo. Gouwe blijft tweede klasser Het Waddinxveense Gouwe, dat in de competitie op de laatste plaats was ge ëindigd, heeft zich ih de degradatiewed strijden in de tweede klasse gehandhaafd. Nadat het VQrige week thuis met 10-7)2 van Futén had gewonnen, klopte het gister avond in de returnwedstrijd te Amstel veen dit zevental opnieuw, thans rhet 5—3. Kegelen Gouwenaars in bondsploeg Onze stadgenoten A van Dam en C. J P. Baas van „Alle Negen" zijn na de twee oefenwedstrijden gekozen in het bonds- tiental van de Rotterdamse Kegelbond voor de wedstrijd tegen Breda. Tilburg. Helmond en Maastricht, welke a s Zon dag te Maastricht wordt gespeeld. Van Dam was ook vorig jaar in het tiental opgenomen. Baas is de enige debutant in dit tiental, dat tegen de kampioenen van Nederland, Maastricht, een zware taak zal hebben om een eervol resultaat te be halen. NederlandIndonesië Bengkalis Java-Amst 28 v Port Said Cameronia Java-Amsterdam p 28 Kreta Celebes Java-Liverpool p 28 Oporto Garoet Rotterdam-Djakarta 28 le Aden Java Amst-DJakarta p 28 Kaap Palos Kota Baroe 28 op 900 m OZO v Gu%rdafui Madoera 28 v Belawan n Amsterdam Oranje 29 v Singapore te Belawan Pol^jfhemus 29 v Banjoewangi te Soerabaya Ranchi 29 v Djakarta n Amsterdam alwaar 24 September verwacht Roepat 28 v Djakarta n Bel Waterman 28 v Baltk Papan te Koepang Weltevreden 29 v Soerabaya te Semarang Willem Ruys Java-Rott p 28 Finiserre Zuiderkruis 27 v Menado te Baik Papan Van tf.s. Zaterdag af zal hef zeven dagen feest zijn in Oudewater. Dan zal de prachtige verlichting, die twee jaar geleden zo sterk de aandacht trok, weer branden en om het sprookje volledig te maken zullen de poorters van het goede stedeke in oud-Hollands costuum rondstappen, jong en oud. man en vrouw. Op een tocht door de omliggende plaatsen hebben zij vast laten zien hoe ze uitgedost zullen zijn. Op de foto een schattige kindergroep, zoals deze zich in Woerden, Bodegraven en Gouda liet bewonderen. De driejarige peuter in het midden poseert wat goed. Muzikale rondgang in binnenstad Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmiha zal de R.K. harmonie „St. Caecilia" Donderdag een muzikale rondgang houden. Deze tocht is de laat ste in dit zomerprogramma. Route: vertrek 7.15 u. van gebouw K.A-B. Westhaven 46. vervolgens Westhaven, Korte Noodgodsteeg, Kuiperstraat, Raam, Nobelstraat, Rotterdamse Veer, Gouwe, brug Turfmarkt, Lage Gouwe, Nieuwe Haven (beide zijden). Lage Gouwe, Ach ter de Vischmarkt, Naaierstraat, Blauw- straat. Hoogstraat, Markt, Wijdstraat, Dubbele Buurt Westhaven. Concert „De Pionier" De harmonievereniging „De Pionier" geeft Donderdagavond 8 uur in het Hout mansplantsoen een concert, waarvan het programma luidt: Mars „Victorieuse" v. Blankenberg, (be werking v. d. Knaap). Ouverture „Die Zigeunerin" v. Balfe. Wals „Tanzen möcht ich!" (uit de operette Die Czardasfürstin) (bewerking v. d. Knaap). Dans Le Sud. v. Myddleton. (bewerking v. d. Knaap). Ouverture ..De Barbier van Sevilla", v- Rossini, (bewerking v. d. Knaap). In de Kloostertuin, Ketelby. Fant. naar Motieven van Tschaikowsky. Mars Prins Eitre Friedrich v. Blanken burg. Veemarkt te Rotterdam Veemarkt. Rotterdam. 29 Aug. 1950. Aanvoer in totaal 4810 dieten. waarvan naar schatting 755 vette koelen en ossen. 1505 gebrulksvee, 65 vette kalveren, 397 graskal veren, 837 nuchtere kalveren. 250 varkens, 480 biggen. 263 aarden. 76 veulens, 614 scha pen of lammeren en 68 bokken of gelten De prijzen waren: vette koelen le kw. 1 2.70—I 2 80, 2e kW. 2.50—2.70, 3e kw. 2.20— 2.50; vette kalveren 3.00—3.30, 2.75—3.00, 2.25— 2 50; slachtpaarden 1.85. 17.5, 1.60. alles per kg graskalveren 300—, 280.—, 180.—: nuch tere kalveren 85.—. 60.—, 55.—; biggen 50. 40.—, 35.—; schapen #5.—. 75.—. 60.—; lamme ren 90.—. 80 65.—; kalf- en melkkoeien 1025.—. 925.—. 800 varekoeien 725.—, 625.—. 550.—; vaarzen 750—, 850.—, 550.—; pinken 575.—, 475.—, 375 Aanvoer vette kalveren: redelijk; handel: vlot; prijzen: als vorige week. Aanvoer gras kalveren: gewoon; handel: stroef; prijzen: onveranderd. Aanvoer nuchtere kalveren: als vorige week; handel: vlot; prijzen; sta biel. Aanvier biggen: groter; handel: lui; prijzen: vooral niet hoger Aanvoer slacht paarden: als vorige week; handel: slepend; niet geheel prijshoudend. Aanvoer schapen en lammeren: aanmerkelijk groter; handel: kalm; prijzen schapen: voora lniet hoger, lammeren: Iets stijver. Aanvoer kalf- en melkkoeien: als vorige week; handel: lui; prijshoudend. Aanvoer varekoeien: gewoon; handel: kalm; prijzen: onveranderd. Aanvier vaarzen en pinken: Iets ruimer; handel: stug; prijzen: constant. KAASMARKT BODEGRAVEN. 29 Aug. Aangevoerd 215 partijen. Eerale kwaliteit J 2.07-J 2.17: tweede kwal Jl.96— 12.06; zware tot 12.21, per kg. Handel matig. Bergambacht Zwemkampioenschappen Zaterdagmiddag werden ln het zwem bad te Bergstoep de jaarlijkse wedstrijden om de clubkampioenschappen van B Z C. gehouden. Het aantal deelnemers was bui tengewoon groot. Na de wedstrijden gaf de B Z.C.-jeugd enige demonstraties, onder leiding van de badmeester P v d Berg De wedstrijduitslagen waren: Meisjes t.m 12 jaar. 25 m. schoolslag: 1 Greta Oskam 21 sec.; 2 Fijke Schouten 21.8 sec. Borstcrawl: 1 Marri v Wijngaar den 20.5; 2 Bep Prins 21.4. Rugslag: 1 Marri v Wijngaarden 23.1; 2 Fijke Schou ten 24.2. Jongens t.m. 12 jaar. 25 m rugslag; 1 Henk de Bruijn 25.9; 2 Jan Honkoop 28.7; Borst crawl; 1 Henk de Bryn 18.5: 2 Piet Botter 18.8. Meisjes 13 t.m. 16 jaar. 50 m. schoolslag 1 Ans Broere 47.2; 2 Dit Bode 50; Rugslag 1 Ans Broere 50; 2 Rietje Renes 55; Borst crawl: 1 Ans Broere 47 3. Jongens 13 t.m. 16 jaar 50 m. schoolslag: 1 Leo Verhoeven 41.6; 2 Jurry Verburg 47.1; Rugslag 1 Leo Verhoeven 49.2: 2 Kees Bode 49.4; Borstcrawl: 1 Jurry Ver burg 36.3; 2 Kees Bode 38.4. Dames boven 16 jaar. 50 m schoolslag: 1 Ali Zanen 47; 2 Lijntje Kok 512\ Rugslag' 1 Ali Zanen 48.4; 2 LUntje Kok 52; Borst crawl: 1 Ali Zanen 39.6: 2 Lijntje Kok 40.4 Heren Nieuwelingen. 50 m schoolslag: 1 Toon Mak 44.2: 2 Jaap Stout 52; Rugslag 1 W. van Wijngaarden 40.2; 2 Piet Zanen 40.8; Borstcrawl; 1 Piet Zanen 33.-; 2 A Schouten Cz 34.-. Heren junioren: 50 m schoolslag: 1 Kees Verhoeven 38.-; 2 Piet Zanen 40.2; Rug slag: 1 Henk v. Wijngaarden 37.3; 2 Geri v. Wijngaarden 37.9; Borstcrawl: 1 Henk v. Wijngaarden 308; 2. A. Schouten Dz 31.1. Tot slot werden enkele polowedstrij den gespeeld: BZC aSZ PCa 04; BZC III—SZ PC III 1—4; versterkt BZC 2—BZC 1 1—4. Uitbreiding postbestelling gevraagd. De bewoners uit Bovenberg hebben ter bevoegder plaatse een verzoek ingediend om uitbreiding van de postbestelling van de woning van de heer J. A. de Jong af in Oostelijke richting, uit het kantoor Bergambacht Thans wordt die buurtschap bediend door het kantoor Schoonhoven Comité kankerbestrUding gevormd. Te dezer plaatse is. mede voor de ge meente Ammerstol. opgericht een afdeling van de vereniging „Koningin Wilhelmina- Fonds tot bestrijding van de kanker". Het voorlopig bestuur bestaat uit de dames E. M. Hugenholtz—Pouwelse, A. C. Flret— van der Ploeg; Zr Swaneveld en de heren Jasp Schilt en H. Fre-se. terwijl burge meester -Diepenhorst het ere-voorzitter- schap op zich heeft genomen. De afdeling zal zich in hoofdzaak bezighouden met het inzamelen van gelden voor de kanker bestrijding. Hiertoe zal op 31 Augustus in beide gemeenten een collecte worden ge houden. terwijl in Bergambacht voor dat doel 's avonds een concert zal worden ge geven door de drie zangverenigingen en de muziekvereniging, waarbij laatstge noemde vereniging vooraf ter ere van de verjaardag van Prinses Wilhelmina een mars door het dorp zal maken. Concert. Het Zaterdagavond door de accordeonvereniging uit Sliedrecht gege ven concert is goed gestaagd. Door een onweersbui bij de aanvang dreigde het concert te mislukken, doch door opklaring der lucht kwam alles nog goed tot zijn recht. Er was veel belangstelling. De num mers werden keurig uitgevoerd. De speel tuin in het uitbreidingsplan, waar het con cert werd gegeven, was bijzonder ver licht. Boskoop Duivensport. De postduivenvereniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht uit St. Quentin, afstand 266 km, los 12.30 uur, eerste duif 15.57.04. laatste 16.14.32. Uitstagen: A. Sytzema 1, 14, 21; A. Ver hoef 2, 5, 28; M. van den Berg 3. 4, 22; G. Schouten 6; KI. Stikkelorum 7. 23. 25; H. van der Willik 8. 11, 18. 30; W. van Leeuwen 9. 10. 17. 27; N. J. van Buren 12. 20; C. F. Middelkoop 13; G. Lamorée 15, 29, 31, P. de Lang 18, 19, J. Degenkamp 24. 26. In concours 124 duiven. Ook werd een wedvlucht gehouden uit Roosendaal,afstand 60 k.m. Los 8.30 uur, eerste duif 9.10.18, laatste 9.25,61. Uitstagen: KI. Stikkelorum 1. 11. 18; C. F. Middelkoop 2, 6, 31, 34; H. van der Willik 3, 5, 28. 32; N. J van Buren 4. 33, 35; M. van den Berg 7, 9, 17, 20, 21, 26, 27; P. de Lang 8, 19; W. van Leeuwen 10, 16; W. van der Jagt 12, 24, 37; J. Degenkamp 13, 14, 15; Koster en Co. 22; J. de Kooter 23. 30. 38; J. Kamerbeek 25, 40, 41; A. Verhoef 29, 36. In concours 162 duiven. Bloemenveiling. Coöp. vereniging „Da Boskoopse Veiling 28 Augustus: Rozen, groot-bloemig, per bos 20 stuks: Butterfly 40—70, Better Times 120—170, Florex 28— 50, Rosalandia 50—80, Pechtold 70—110; Hadly 180-200, Edith Helen 70—110, Vier- landen 90—160, Duisburg 110140, Ge mengde rozen 1638; Baby rozen per bos 10 stuks: Ingar-Olsson 25, Sweetheart 35-72, Polyantharozen 4065, Juweeltjes 75110, Else-Poulsen 2337, Ellen-Poulsen 28—52; Gloria Mundi 27—55, Wolfsglorie 3650, Gemengde baby rozen 15—28; di versen pér bos van 10 stuks: Helianthus 65, Viburnum met bes 120—230, Clematis Me vrouw le Coultre 110—190, idem Durandu 65—90, Zonnebloemen 80—140, Chrysanten, groot-bloemig 180—240, idem klein- bloemig 65—110, Tros-chrysanten, Septem- bel geel 25—34, Gladiolen in soorten 37— 50, idem gemengd 15—19, Geranium- bloemen 20—29, Dahlia's in soorten 1626, idem gemengd 15—18, Moubretia's 7, Zinnia's 20, Phy&alis-Francetti 37—50, As ters 69, Ligustrumtakken, goud-bont 32, Scabiosa 19—21, Vuurpijlen 27—40, Achil lea 611, Sneeuwbessen 2950, Edel wei s 10, Flokx 12, Liatrix 8; diversen per stuk: Erikaplantjes, wit 22—24, Primula's 12. Zwemdiploma's behaald. Onder grote belangstelling zyn in het Zuiderbad de examens afgenomen ter verkryging van een schoolzwemdiploma. Het diploma A verwierven 30 meisjes en 22 jongens, het diploma B 15 meisjes en 10 jongens, het diplomft C 5 jongens. Mej. M. NUhof staagde voor het C-D-diploma. Negen candidaten „zakten". Haastrecht Vierhonderd toeristen op besoek. Zondag is het museum van de Stichting Bisdom van Vliet alhier bezocht door een gezelschap van de Nederlandse Reisver eniglng, waartoe ongeveer vierhonderd deelnemers uit verschillende delen van het tand behoorden. De bezoekers, die de Krimpenerwaard doorkruisten waren over Haastrecht zeer enthousiast. Werken gegund. De Genie te 's-Graven- hage heeft aan Th. Hóóft alhier als laagste inschryver voor 40.995 gegund het doen van voorzieningen aan militaire gebou wen te Gouda en Schoonhoven. Aan dezelfde firma is onderhands gegund het maken van een afrastering om de terreinen van de Rijksmagazijnen te Ze venhuizen. Moerkapelle Eens even proberen Het nieuwe wachthuisje voor autobus passagiers is voorzien van zogenaamd on- bree"kbaar glas. Zaterdagavond stonden enige jongens er over te delibereren of het glas nu werkelijk onbreekbaar is. Eén beweerde: „Je kunt er gerust met een hamer op slaan HU had geen hamer bij de hand. maar raapte een steen op. gooide en zei: „Zie je wel Maar zijn kor nuiten en hij zagen, dat het glas met honderden scheuren was doorsneden. Men kan beter maar geen proef nemen. Duivenvlucht. De postduivenvereni ging „Kapelle-vliegers" hield Zaterdag J.J. een wedvlucht uit Tilburg, afstand 65 km. Eerste duif 14.41.53: laatste 15.05.52. -Prij zen: B de Wilde 1. 2. 4. 5, 12. 16. 17. 21, 23. 24. 25. 28. 29: W D Ottevanger 3. 9. 13. 14. 18. 19. 20, 22; P Drost 6 7, 10. 11. 15. H. Smaal 8 en 30; H. Breedijk 26 en 27. Oudewatei Voetbal. Oefenwedstrijden: UNIO— Duindigt 7-2, UNIO 2-Duindigt 2 2-4, UNIO 3—Duindigt 3 1—5, UNIO 4— Duindigt 4 1—1. Ouderkerk a d IJssel De heer SpeksnUder harteiyk gehuldigd. De burgemeester heeft ten kantore van de firma H. en P. H. Heuvelman aan de heer P. Speksnijder, knecht bij die firma, de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. in brons uitgereikt, die hem is toegekend ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband. De heer P. Heuvel man sprak de jubilaris hartelijk toe en overhandigde hem als stoffelijk blijk van waardering een gouden horloge met in scriptie. Burgeriyke Stand. Overleden: Wijntje Quivooy. 71 jaar, geh. met J. Bos. Loop der bevolking. Ingekomen: in B 145 C. v. d. Broek van Gouderak. in A 262 A. Mourik en echtgenote van Rotterdam Vertrokken: W. Nomen en gezin van A 262 naar Nieuwerkerk a. d. IJssel: N. van Kleij van A 247 naar Nieuwerkerk a. d TJs?el. B. Gelderblom van B 129 naar Hekendorp; Chr. v. d. Heuvel van C 25 naar GouderakA. Holdermans van Kerk weg 117 naar Gouda; W Honkoop van B 62 naar Krimpen a. d. IJssel. Waddinxveen Postduivenclubs hielden vluchten. De postduivenvereniging „De Sperwer" hield een wedvlucht uit Roosendaal. 58 km. Prijzen: Jat. de Beer 1. 5. 9 20. 41; P Kersbergen 2. 36. 37. 40; I de Graaff 3. 24. 38. 39: W. v. d. Water 4. 16. 45: J Fens 6. 8. 10: J v. d. Zijden 7. 35: H. van Dijk 11. 12. 30. 31; L. P Hoogerdijk 13. 23 29. 46; C. Droog 14. 28. 33. 43: W Berkesteijn 15 18. 27; H. v d Berg 17; P. Hetselaar 19; F. Rip 21. 32: P. Bonefaas 22. 26; A P. v. d. Graaf 25: Abr. v. d. Graaf 34: A. v. d. Kraats 42: J. C Roggeband 44. Eerste duif 907.47. laatste 9.22.57. Snelheid 1535 m. Tevens hield „De Sperwer" eeen wed vlucht uit St. Quentin.r265 km. Uitstag: J. v. d. Zijden 1. 36; H v d Berg 2 31: Jac. de Beer 3. 10. 13. 15. 25. 33: Abr. v. d Graaf 4. 6 8. 23: W v. d Water 5. 16. 17. 18 27. 28. J. Fens 7; A. P. v. d Graaf 9 H. van Dijk 11. 24. 34; M. Lam 12. 21; J de Graaff 14; W Berkestein 19: P. Met selaar 22; A. v. d. Kraats 26; P Vink 29. 30: C. Droog 32: K. Verwoerd 35. Eerste duif 15.52.26. laatste 16.12.22 Snelheid 1300.70 meter. De postduivenveren. „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven uit Tilburg, afstand 61 km De prijzen: Gebr. Troost 1. 35; C. de Lang 2 10. 27. 43: M Schouten 3; M. Versluis 4. 32. 46: Abr. de Bruyn 5. 11. 22. 40. 44 53: ff. Ringelstein 6: T. Boere 7. 17. 24. 45: L de Bruyn 8; P. Baan 9 12, 19. 33. 36. 38. D. M. de Gelder 13. 49. D. Vries 14. 41; S. Oskam 15. 47; D Lagrand 16. 23. 28; L W. Versluis 18. 25. 34 50: P Loendersloot 20, 30. 37; L. Verbeek 21; C. Hofman 26; J. v. d. Loo 29. 51: J. Sol 31; A de Wit 39. 52; C. Smit 42. 55 56. 57: W. Boon 48; D. de Leeuw 54. Los 1.45 uur. eerste duif 2 35.00. laatste 2.41.58. In concours 229 dui- Vrije verkiezingen in Spanje bepleit De Europese Assemblee beëindiide Maandag de eerste drieweekse periode ven hssr zittinf van dit Jaar. In het laatst van 1950 zal zij nogmaals voor een zitting van tien dagen bijeenkomen om nog lopende zaken, die meer voor bereiding vereisen, af te doen. Maandag kwamen de overtuigde Ita liaanse en Franse federalisten, die onver- wyid een Europese regering in het leven zouden willen roepen, weer fel tegenover de andere afgevaardigden te staan die n,eti v,oor dergelijke „revolutionnalre me thoden" voelen. De hoofdfiguren uit de twee kampen waren Reynaud en de Ne derlandse afgevaardigde mej. dr Marga Klompe. die aan Reynaud een te roman tische opvatting verweet van de taoei- lykheden en een gebrek aan practisch in zicht by zyn voorstellen. De Brit Duncan Sandys zwaaide mej. Klompe lof toe. omdat zij de grondslag heeft gelegd voor de overeenstemming, die de situatie voor de Assemblée heeft gered, door de mogeiykheid te openen van beperkte gezagsorganen binnen de raad van Europa. ZUn landgenoot Mackay ging naar de mening van anderen te ver ln zelfvergul- zing toen hij zei. dat de Assemblée „te lui was geweest om practische voorstellen uit te werken, en uit gemakzucht had ge stemd voor een Europese minister vafl Defensie, „die niet eens geld zou hebben, om een waterpistool te koperv" Sandvs troostte hem met de opmerking: „Wij heb ben meer macht dan enige vergadering ter wereld". Er werden ten slotte ook nog enkele besluiten genomen. De parlementen van overzeese gebiedsdelen zullen terstond worden uitgenodigd, waarnemers naar Straatsburg te zenden. De leden van de Assemblée nemen de morele plicht op zich. In de nationale parlementen de Straats- burgse plannen te verdedigen, waar zij hun stem aan hebben gegeven. Voorts werd besloten tot een oproep tot vrUe verkiezin gen In Spanje. Een socialistische resolutie werd aangënomen, .volgens welke men „vrede zonder toegeven" wenst, aggressit veroordeelt en het oifreden van de V.N. Inzake Korea steui» «ezegt. -Boycot Tsjechlië&o goederen New- Yorkse havenarbeiders, die onlangs weiger den zendingen uit de Sowjet-Unle te behan delen. hebben Maandag ook geweigerd :ed#r. vlees In blik en glas uit Tsjechn-Slowaklje te losten Deze goederen bevinden zich aan boord van het 4.929 ton metende Noorse vrachtschip Black Gull, dat uit Rotterdam tn New York is binnengelopen DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 (Van onze Londense correspondent) pUIM TWINTIG MIJL ter) Noorden van Londen, in het romantische Essex met zijn bossen en golvende korenvelden, ligt het Stille dorpje Harlow. Wie het nadert, ontwaart in de omringende landerijen, met hun hoog eeuwenoud ge boomte. een daverende activiteit. Tussen wiegende papavers en margrieten lig gen hogte, rechthoekige, stapels bakstenen. Er is een beweging van hijskranen en lorries; er wordt geklopt en gemetseld. Een half voltooide wolkenkrabber van tien verdiepingen, geflankeerd door een strak gelijnd flatgebouw, waaronder een ruimte als een soort poort is open gehouden. staat wat vreemd te midden der vrije natuur. Indien er een plek ls. waar een derge lijke hoog-bouw onnodig is, is het hier. Maar", zegt de architect, „dat heb ik jiodig als blikvanger! De kerken, die er natuurlijk ook komen, zijn ln Engeland doorgaans laag. «—i t-o-reven ons dieper het land ln en no.—»ven de eerste reeds door bouw vakarbeiders bewoonde wijken. Moderne lage woningen van harmoniërende kleu ren, geheel onconventioneel neergezet. Ruimte, licht en lucht Is de stelregel der vier architecten, die elk één van de Stadswijken voor hun rekening «emen. Ook op die manier wordt de verschei den beid in de hand gewerkt. Het lijkt wel een sprookje, vooral als men even tevoren het overbevolkte Lon den met zyn vele naargeestige voorste den, waar grauwe, smakeloze lage wo ningen zich als kippenrennen aaneenrijen, heeft verlaten. Eiken, grillig en majes tueus. vormen het decor van de nieuwe itad. welke dertig millioen pond zal kos ten en eens tachtigduizend inwoners zal tellen. Tot in finesses berekend Wanneer men de maquette van het plan bekijkt, vraagt men zich af, of dit nu werkelijk een stad zal worden in de geijkte betekenis van het woord. Want alles is, op het griezelige af. van tevoren bedacht. Niet alleen ontbreken het rom melige en onlogische, dat de meeste ste den kenmerkt, die nu eenmaal van lie verlede hun vorm gekregen hebben of die later scheef gegroeid zijn, doch ook het historische element, als algemeen bind middel, is afwezig. Bovendien snUdt de landelijke omgeving als een wig tussen straten en pleinen door. -Desniettemin zal Harlow alles krUgen, waar het als stad recht op heeft. In het êentrum komen, behalve gemeentegebou wen, een schouwburg, twee musea, een leeszaal, eert middelbare school en een ziekenhuis. Daar komen natuurlijk ook de grote winkels en bankinstellingen, terwijl elk der woongroepen eigen winkelcentra krijgen. Er is al precies uitgerekend, hoe veel slagers, jakkers, kruideniers en groentehandelaren nodig zullen zUn, zo dat de cliëntele van tevoren verzekerd ls, al blijft er een zeker element van concur rentie bestaan. Dit alles wordt georganiseerd door De velopment Corporation, het lichaam, dat verantwoordelijk is voor de bouw van de stad en dat later zUn bevoegdheden aan de gemeenteraad zal overdragen. De fa brieken zUn van de heersende windrich ting af gelegen, zodat rook en roet de woonhuizen zullen voorbygaan. Verder zijn de onderlinge afstanden gebaseerd op het vUf-minuten-systeem. Scholen liggen op maximaal vijf minuten fietsen, fabrie ken vyf minuten met de bus! Slechts twintig procent van het aantal huizen zUn flatgebouwen. De meeste wo ningen hebben niet meer dan één etage. Er wordt naar gestreefd, elke buurt een zo gemengd mogelijke bevolking te geven om eenzydigheid te vermijden en het so ciale contact te bevorderen. Door zo wei nig mogelijk aan het toeval over te laten, wil men op elk gebied een evenwicht scheppen. Deze super - planning heeft natuurlUk ook haar bedenkelijke kanten, maar de bezwaren zullen waarschijnlijk wel door de Engelse soepelheid en zin voor het practische worden opgeheven. Voorlopig meest forensen Een moeilijkheid is zeker wel. dat de woongedeelten vaak eerder klaar zullen zijn dan de fabrieken en andere werk gelegenheden. Daardoor züllen de eerste jaren de forensen in Harlow nog over heersen, die pas forens-af zullen zijn, zodra hun firma naar de nieuwe stad is overgeplaatst. Want ook hierin zit sys teem! Men heeft het gebied van Londen namelijk in een aantal sectoren verdeeld, welke elk hun overbevolking naar be paalde nieuwe steden zullen spuien. Een andere maatregel om het bevolkingssur- plus kwyt te rakeh, zUn de uitbreidings plannen van verschillende gemeenten rond Londen, welke plannen vaak door de hoofdstad gesubsidieerd worden. Voor zover plaatsen in de zogenaamde „groene gordel" liggen, welke als bolwerk tegen de dreigende huizenzee wordt gehand haafd, is deze uitbreiding aan beperking onderhevig. In Harold Hill, bij Romford, zagen wü op onze tocht zo'n Londense kolonie ver rijzen. VriendelUke woonwijken en rede lijke huren. Voor alleenwonende bejaar den was er een apart blok van gelijk vloerse woningen, in het centrum waar van een pand als club is ingericht, waar de bewoners elkaar dagelijks plegen te I ontmoeten, waar lezingen en demonstra ties worden gehouden en waar muziek wordt gemaakt Ook kan men er biljar ten, en gebruik maken van een uitge breide bibliotheek. Dit geslaagde experi ment zal elders worden nagevolgd. Ondanks de vele tegenslagen van het ogenblik, zet Engeland het project der Vliegtuigongeluk. Een Catallna-vlfegboot van de Shell Is In de baat van Kowloon bij Hongkong neergestort. De vier leden van de bemanning, onder wie een Chineea, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Van drie hunner ls de toestand critlek. Hulp voor Z.-Korea. De Amerikaanse regering heeft het Zuidafrlkaanse aanbod pm een eskader jachtvliegtuigen naar Korea te zenden, aanvaard De vliegtuigen zullen zo spoedig mogelijk vertrekken. Staking ta Frankfort. In het gebied van Frankfort zijn 20.000 bouwvakarbeiders ln •'■king gegaan om kracht bij te zetten aan nun eis tot 14 procent loonsverhoging. De staking is uitgeroepen door de niet-comtnu- nistlsche vakbond. -r Vluchtelingen. De Europese Assemblée te Straatsburg heeft eenstemmig het voorstel aanvaard, voor de oprichting van een Bu reau voor Vluchtelingen. ZIJ beveelt voorts de Raad van Ministers aan om als eerste •tap een voorlopige dienst ln te stellen voor de bestudering van het vluchtelingenpro bleem. Vlucht naar het Westen. Ernst Star- fardt, minister van justitie van de staat Brandenburg in de Sowjet-Russische zone, volgens betrouwbare bronnen naar West- Berlijn gevlucht. Stargardt ls lid van de Chrlstelljk-Democratlsche party. Hij zou zUn •jmtslag ala minister "hebben aangeboden en «tadat dit geweigerd wes gevlucht zUn. Ook dr Haas Bender. burgemeester van Zlttau ln Baksen, zou naar West-Beriyn gevlucht zUn. Ontbinding I. O. Farben. De geallieerde boge commissie heeft een wet gepubliceerd, waardoor de ontbinding wordt bezegeld van ••n van de machtigste industriële onderne mingen ter wereld, de I. O. Farben-combl- natie. Er zal een Duitse „liquidatiecom missie" worden benoemd die het I. G. Far- ben-concern van meer dan 200 maatschap- Pijen zal moeten ontbinden. De geallieerden hebben alle activa na de oorlog gevorderd, In Engeland is op het gebied van de volkshuisvesting een onderne ming gaande, groots van conceptie als onze Zuiderzee-werk en; alleen, er komt geen water aan te pas! Een volksverhuizing wordt voorbereid, waaraan niet alleen de mensen zul len deelnemen, maar ook de fabrie ken waarin zij werken. De grote ste den, die zich als gezwellen uitbrei den, zullen aldus worden „uitge dund" en ingeperkt. De nieuwe ste den,merendeels in een wijde kring rond Londen verrijzende,zijn gepro jecteerd in het open landschap, waarin zij organisch zullen opgaan. Zij zullen aldus veel meer karakter hebben dan tuinsteden, die met hun speciaal aangelegde plantsoenen en bomen vaak te kunstmatig aandoen. nieuwe steden door, niet als luxe. doch als noodzakelijkheid en tevens doordron gen van het begrip, dat wonen iets te maken heeft met schoonheid en cultuur. De moderne stedenbouwers willen de schromeiyke verwaarlozing in dit opzicht van vroeger goed maken. Ook hopen zij door deze, van vitaliteit getuigende, wer kelijke opbouw, anderen te inspireren. Ziehier nu eens een lichtpunt in deze al te sombere tijd! De Zweedse kroonprins Gustaaf vertoeft op het ogenblik met zijn gemalin, kroon prinses Louise, by de kqning van Zweden, die de vacantie doorbrengt op het Sol- liden Kasteel, op het Oeland Eiland aan de Zuid-Oostkust van Zweden. Hier is de grijze koning in gesprek met zijn zoon. Op de achtergrond kroonprinses Louise. Mocht de zeventiende eeuw dan al de Gouden Eeuw worden genoemd, voor de twintigste eeuw is geen betere naam- nduiding mogelijk dan de Plastic Eeuw. astic gebruiksvoorwerpen volgden na plastic kleding, plastic speelgoed deed zijn intrede en nu zijn zelfs plastic boten volgd. De Bettle Boat Company te 24-voets cht. waai heel zonder naden is èn boven- bóten in de handel gebracht, waarvan de romp geheel zonder naden is èn boven dien niet kan lekken. De kleur van het plastic kan niet verbleken, zodat de motorboot nooit opnieuw gelakt moet worden. Men verwacht, dat deze nieuwe vinding een ommekeer zal brengen in de bouw van kleinere boten. TN TEGENSTELLING tot alle andere A zeelui van scheepvaartnaties kent de Sowjet-Russische matroos, die onder hamer en sikkel dienst doet, aan boord van de Russische staatsschepen geen vrije tijd na zijn dienst, peen uren. die hij kan doorbrengen op de wijze, die hem goeddunkt. De Estlandse matroos Enno Kustin, die in de Zweedse haven Vdsteras de vr^heid verkoos na jarenlang op Rus sische schepen dienst te hebben gedaan, kan het een en ander vertellen over het leven van Russische zeelieden. Om in de Sowjet-Unie op een schip ge monsterd te worden, moeten de sollici tanten eerst een zeevaartschool hebben afgelopen. In Estland bestaan nog twee dergelijke scholen; een derde is wegens gebrek aan leerlingen aan het begin van dit jaar gesloten. De toelating op een zeevaartschool is afhankelijk van de be slissing op een verzoek tot toelating, dat de handtekening van drie ingeschreven leden van de communistische partij moet dragen. Verder zijn nodig een verklaring van de laatste werkgever, een bewijs van goed gedrag van de politie en zes foto's. Bijzondere waarde wordt gehecht aan de antwoorden op de vraag of de aanvrager familie of kennissen heeft in het buiten land en welke naaste familieleden, ouders, broers en zusters in het grensgebied van de Sowjet-Unie leven. Daar de sollicitant bovendien nog voor een politieke onder zoekcommissie moet verschijnen, hangt de toelating of afwijzing in laatste in stantie van deze heren af. Kustin werd in 1947 in Reval tot de Zeevaartschool toegelaten, die hij in 1948 met een goed getuigschrift verliet. Hij monsterde vervolgens allereerst bij de kustscheepvaart. Na het overwinnen van aanzienlijke moeilijkheden gelukte het hem in het bezit te komen van een zeemanspas, die hem de weg naar de scheepvaart op het buitenland vrijmaakte. Daar vooral in Estland grote vraag naar matrozen bestaat en het zeemansberoep in de Sowjet-Unie veel beter wordt be taald dan fabriekswerk, behoorde onze Est spoedig tot de bemanning van de stoomboot „Tosno", die hij nu in Zweden voor goed vaarwel gezegd heeft Als lichtmatroos ontving Kustin maan delijks 465 roebels loon. wat overeen komt met ongeveer 210 gulden. Ongeveer een vierde van dit bedrag wordt inge houden voor staat en partij, dat wil zeg gen voor inkomstenbelasting, kinderloos heidsbelasting. staatslening, vakverbonds- en partijbijdragen. Inwisselen van de in Russische munt uitbetaalde salarissen is in de regel slechts mogelijk in de landen, die Rusland vriendelijk gezind zijn, zoals Polen, Finland, Roemenië en Bulgarije. Zweden bijvoorbeeld weigert roebels aan te nemen en in de overige landen in het Westen is het al niet anders. DE RUSSISCHE BEPALINGEN betref fende het passagieren in buitenland se havens zijn buitengewoon streng. Ieder, die aan land gaat. moet in het be zit zijn van een speciale verlofpas. Het drinken van alcoholische dranken, het bezoek aan café's en het schrijven van brieven is de matrozen van de Rode Vloot ten strengste verboden. Een bezoek aan een bioscoop moet speciaal worden aan gevraagd en wordt slechts bü uitzonde ring toegestaan, als een officier van het zelfde schip zich bij het bezoek aansluit. Het voornaamste doel van het aan land gaan is het doen van inkopen. Iedere Russisch Russische zeeman moei ..registratieboekje" bij zich hebben, waar in hij alle gedane inkopen nauwkeurig moet vermelden. De eerste bladzijden een speciaal re. taaar- nkopen nauwkeurig t eerste bladzijden van dit boekje bevatten voorschriften, die o.a. bepalen, dat een Russische ma troos of officier jaarlijks in het buiten land niet meer dan twee costuums, een overjas, een regenjaseen gramofoon. een rijwiel, een radiotoestel, een fototoestel, een horloge en bepaalde hoeveelheden sokken, ondergoed e.d. mag kopen. Andere artikelen zijn verboden waar. maar ook de toegestane waren zijn meestal slechts illusies, daar de Russische zeelui immers meestal hun roebels niet kunnen wisselen. De meest gevreesde man aan boord van een rood schip is niet de kapitein, maar de „politieke chef", officiéél de plaatsvervanger van de kapitein, maar in werkelijkheid hoger in rang en bewaker van de kapitein Tot zijn voornaamste opgave behoort het de zeelieden van de boot in buitenlandse havens goed te be waken en gedurende de reis politieke voorlichtingscursussen en voordrachten te houden. Volgens de mededelingen van de Est- lander Kustin moet de politieke chef in de buitenlandse havens ook nog commu nistische lectuur verdelen. Het toetreden van de zeeldi tot de vak vereniging is formeel vrijwillig. Daar echter een ongeorganiseerde in geval van ziekte een aanzienlijk lagere ondersteu ning ontvangt dan de georganiseerde, zijn bijna alle zeelui van de Sowjet-Unie bij het Zeemansvakverbond aangeslotan. Op de vergadéringen van deze vakvereniging worden kwesties besproken als de ver betering van de werktijden en de arbeids voorwaarden. Daar echter ieder woord op een gouden schaaltje moet worden gewogen en het buitengewoon gevaarlijk is een mond open te doen. neemt behalve de bestuurders haast niemand deel aan de discussie. Om de bemanningen tot uiterste prestaties aan te sporen, worden wedstrijden georganiseerd in het weg werken van scheepsschade en averij. De arbeidstijd op de Russische schepen bedraagt acht uur. Overuren worden volgens de tarieven voor gewone werk tijden betaald. Iedere maand worden twee volle dagen verlof toegestaan, ter wijl de zeeman per jaar veertien dagen vacantie krijgt. Bij het ontbijt krijgt de Russische zee man brood en thee. 25 gram boter en 25 gram suiker, 's Middags bestaat de maal tijd uit soep. 60 gram vlees en groente De derde maaltijd wordt weer gevormd door brood en thee. 25 gram boter en 25 gram suiker, terwijl men 's avonds nog soep of grutten en een vleeschgerecht krijgt. Badgasten vingen tong Aan het IJmuidense strand heeft zich de laatste dagen een tongeninvasie voor gedaan. waar de badgasten flink profijt van hebben getrokken. Met een sleepnet en tot hun middel door de zee wadend wisten zij flinke partijen tong te ver schalken, die een aardige aanvulling van het kampeerdersmenu opleverden. Na de •nakreleninvasie in het begin van de zo mer is dit dus de tweede maal dat de kampeerders verrast worden met „gratis yi«". Verlenging handelsverdrag met West-Duitsland In een samenkomst tussen Nederlandse, Indonesische en Duitse regeringsvertegen woordigers in Den Haag is overeengeko men het verdrag van 7 September 1949, alsmede de daarbij behorende aanvullende overeenkomsten, om practische en tech nische overwegingen voorlopig tot 31 Oc tober 1950 te verlengen. Deze geüachtenwisseling heeft in het bijzonder ook tot een overleg gevoerd tus sen Duitse en Indonesische tegenwoor- dlgers over de ontwikkeling van het han delsverkeer Overeengekomen is in de naaste toekomst besprekingen te houden over verdere intensivering van dit ver keer. Brieven en telegrammen naar Oost-Indonesië Sedert enige dagen is de luchtverbinding tussen Djakarta en Makassar hersteld. In verband hiermede kan de overkomstduur van luchtpostcorrespondentie voor Cele bes geacht worden, weder normaal te zijn. Het is weer mogelijk, telegrammen naar geheel Oost-Indonesië le verzenden. De kantoren te: Amboina. Dobo, Geser. Larat, Namlea, Neira, Banda, Piroe, Saparoea, Saoemlaki, Tepa, Toeal, Wahaai en Wonreli zijn echter nog niet telegrafisch bereik baar. Men dient er wel rekening mede te hou den. dat de telegrammerj aan ernstige vertraging onderhevig kunnen zijn. Minister Spitzen opende Stedebouwkundig Congres Vanochtend heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, mr D. G W. Spitzen, het Internationaal Stedenbouwkundig Congres, dat tot 2 September in de hoofd stad wordt gehouden, in de aula van de gemeente universiteit geopend. De minis ter gaf uiting aan zijn voldoening, dat het congres zich op zo grote belangstelling mag verheugen. Niet minder dan 23 landen nemen er met 700 congressisten aan deel. De groeiende bevolking, aldus mr Spit zen, betekent een grote taak voor de ste denbouwkundigen, vooral nadat de oorlog onze steden zoveel schade heeft gedaan. De minister gaf te kennen, dat internatio- nalq uitwisseling van gedachten vooral voor de stedenbouwkunde van grote waarde is. Het bouwen van huizen en de uitbreiding van steden is thans niet meer, zoals vroeger een kwestie van plaatselijk belang, doch meer dan ooit een onder werp van nationaal beleid geworden, in het bijzonder in dit overbevolkte deel van Europa, aldus de minister. Positie Indonesië-vliegtuigen Uitreis: De Arnhem, gezagvoerder Van Breemen. gisteren in Bangkok De Wal cheren. gezagvoerder ZtYarthoed, van morgen in Calcutta. Thuisreis: Oe Gouda, gezagvoerder Creel, gisteren uit Calcutta De Maas tricht. gezagvoerder Van Rassel. gisteren in Amsterdam. Radiolezing over de Jaarbeurs Vanavond zal mr J. Milius, directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs een inleiding houden over de komende na- jaarsbeurs, over de zender Hilversum I en wel van 19.35 tot 19.45 uur. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haaften J. Wieman te Hoogblokland; te Heer- jansdam H. J. Beker te Voorhout; te Nieuwe Tonge R. W. Steur te Ouddorp; te Midwolda J H. Vrielink te Lutjegast. Aangenomen naar Scherpenzeel A. D. Klaassen, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Hoenderloo W. H. den Ouden te Buren (Geld.). Geref. Kerken. Beroepen te Den Burg A. F. te Genderen J. Wilschut, cand. te Rotter dam; te Schoondijke H. T. van Bochove, cand. te Finsterwoldc. Bedankt voor Zwartsluis J. v. d. Berg te Souburg. Geref. Kerken onderh. art. 31 KO. Tweetal te Amsterdam-Zuid: Joh Francke te Rotterdam-Delfshaven en J. Meester te Haarlemmermeer. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Aalsmeer P. H. Seggeling te Zaandam. Aangenomen naar Papendrecht J de Waal, cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Den Heidei Leerdam. Middelburg, Noordeloos en Ouderkerk a. d. Amstel. Geref. Gemeente. Beroepen te Ederveen H. LIgtenberg te Rotterdam-West. TJN VRIEND Carolus Gladiolus. een symbool is. daar hij, vol trouw, die wiens naam voor mij schier laar hU. vol trouw, nooit frivool is. mijn vriend reeds sinds de kleuterschool is, mijn vriend Carolus sprak tot mij: „Zeg kerel, sta me nu eens bü! Je weet, dat ik in zomerdagen, met *t huishoudgeld alléén kan slagen, wanneer ik zorgen doe vervagen, door voor de magen mijner Magen, met bijverdiensten éan kom dragen. Kortom, de toestand is nu zó: ik werk voor 't „Rollend Reis bureau": hun slagzin luidt. „Kom. loop niet vèr. reis, rustig-rollend, met R.R.!" De verdere reclamestunten, be helzen zeer voorname punten: „Euro pa in een bliksemflits, de Eiffeltoren tot de Spits, de Notre Dame, de Mona Lisa, de Toren (ja, vanzèlf) van Pisa, een dag Ardennen mèt de Fauna, ver volgens Finland, (bad in Sauna), dan Nederland in Zeven Uren, annex één Zeebad (om te kuren)." „MIJN WERKLUST blijft steeds onverminderd, maar morgen, vriend, ben ik verhinderd. En Vijftig Noord- Amerikanen, die zouden zich bedro gen wanen, indien 'k hen niet terzijde stond, met Megafoon aan luide mond. Maar morgen voer ik eens geen zier uit, en ga ik zélf voor m'n plezier uit. Toe, vriend, voldoe aan mijn verlan gen. Zeg, wil je mij één dag ver vangen?" EN IK ZEI JA. Fèrm. Onverstoord. Een vrienden-vraag dient aangehoord. Ik zou met vlyt, zoals 't behoort, dit Land. zo énig in z'n soort (wat 't vreemdelingen-oog bekoort) gaan tonen. Vyftig man aan boord! Ik zou het doen. van oord tot oord. Een man een man. een woord een woord. Des avonds reeds, met flinke toon, bespeel- "t was toch wel •gaf mij geen dank, r een forse klank. EN 'S OCHTENDS, om een uur of acht. stond voor mijn deur een karre- vracht. (dat dècht ik), maar toen. met iets bévends. ontdekte ik: daar was iets Levends! En 't was geen kar. maar 'n touringcar, voor waar een prachtig exemplaar, een rij dende Salon stond daar. met club fauteuils, bank en dressoir. De moed zonk in mijn zomerschoenen, de Vijf tig Man werden millioenen, moest i k, (hokvaste) daarin méé. van Zeist tot Zandvoort aan de Zee. van Tegelen tot aan Terschelling, langs Berg en Dal (met steile helling) in volle vaart? (derde versnelling). WANHOPIG keek ik in mijn straat. En. inderdaad, mijn straat bracht baat. Waarom gezeul langs bos en wei! Heel Nederland was zo nabij. Waarom zo'n reis, die vaak tot laat gaat. als 't ganse land in d' eigen straat staat! De Orgelman, die daar paraat staat, en 't kindje, dat daarbij de maat slaat! De Melk-, de Vis-, de Groenteboerwelaan, toeristen! Volgt mijn toer! IK BRACHT de megafoon voor 't raam. en in een Engels, zeer voor naam. riep ik: Dear Ladies! Gentle men! Here Holland* yes. the Upper Ten. U bent hier waarlijk in een best land, die groentekar toont U het Westland. Uw ogen puilen uit hun kassen, als onze kassen U verrassen, door die tomaten, zo gezond, en bloemkool van de koude grond. En ziet U daar die rhan met bloemen? Een keus. te véél om op te noemen. Het is Aalsmeer, wat U aanschouwt, en zo geboeid Uw ogen houdt. Die Orgelmano Zon, beschijn 'm! Het is géén Eduard van Beinum. maar hij verwekt Uw sympathieën door melo dieën van genieën, en echte Neder landse klanken, waarvoor Uw oren zacht bedanken en hoor die Folk lore niet morren! Het is een man voor „Ouwe Lorre"Folk-lorre, die men lévend houdt, en zéker al drie eeuwen oud. En zie die kinderen daar spelen, die héél de dag zich niet ver velen, ook dkt, met een toepass'lük lied, hoort U in New York zeker niet: 't Is „Olke-bolke-rubesolke", wat deze kinderen vertolken. Aha! De grote Visserijnatuurlijk, yes, die hoort er bij. Uw geestdrift komt niet tot be daringaanschouwt die man met nieuwe haring, gerookte bokking en. makreel' Hét is fluweel voor ieders keel, probeert U maar en koopt Uw deel. he's manager for private sale, ja. ik bedoel: dat haring-halen, moet U natuurlyk zélf betalen, en 't fruit van gindse groenteboer, is óók «iet gratis bij de toer. ZO GING IK vele uren door. en zéér voldaan bleek mün gehoor. Men zag (schier zonder één beperking), èlk Nederlands bedrijf-in-werking. Mijn straat heeft vele ambachtslieden, die vele variaties bieden, mijn hoorders bleken zeer tevreden, bij 't zien van loodgieters ep smeden, en ja. ze zei den allemaal: „Bü ons gaat alles ma chinaal, 't is v e r y n i c e. en écht nog handwerk! Jaja, beslist, dat houdt Uw land sterk". TEN SLOTTE moe en wat ver zwakt ben ik voor 't raam ineen gezakt. Ik riep: „Good Bye", en (niet uit spot) ..To bed. to bed, says Duime lot!" En zo heb ik met veel geduld, mün taak als Reisleider vervuld. Mün oude vriend kon mü vertrouwen, ik liep niet kris-kras rond te sjouwen, vermoeide niemand, door 't aanschou wen, van Veiling- of Concertgebou wen, en tóch zag ieder wel. (in trou we). 't product van Nederlands lan douwen. O ja, een Vriend kan op mü bouwen. WOUTERTJE. Agressieve verdediging van Taegoe Amerikanen en Zuid-Koreanen hebben vandaag plaatselijke offensieven ingezet in drie sectoren van het bijna tweehonderd kilometer lange front ln Korea. Het be langrijkste daarvan is gericht tegen het bruggenhoofd van de Noordelijken over de Naktong, waardoor Taegoe van het Zuiden uit wordt bedreigd. De aanval op het bruggenhoofd bij Hjon- poeng. waar zich twee Noordelijke regi menten bevinden, werd gedaan door de nieuwaangekomen Amerikaanse tweede divisie, die van gloednieuwe uitrusting, tanks en kanonnen was voorzien, en die dit frontgedeelte kwam overnemen vfln de 24ste divisie. Zij heeft hooggelegen terrein veroverd, van waaruit de Zuidelijke arm van de op Taegoe gerichte tangbeweging der Noordelijken onder vuur kan worden genomen. De Noordelijke arm van deze tgng is reeds door tegenaanvallen van V.N.-strijdkrachten uit zijn positie ge stoten Het Belgische ministerie van landsver dediging heeft vanochtend in een com muniqué meegedeeld, dat zal worden over gegaan tot de vorming van een corps vrij willigers voor Korea. De voorkeur zal hiérbij worden gegeven aan parachutisten en leden van de commandotroepen. Ook leden van het beroeps- en reservekader en dienstplichtigen, die op het ogenblik meer dan vier maanden onder de wapenen zijn, kunnen zich aanmelden. Over de sterkt# van het corps wordt in het communiqué niets gezegd. Het irinanse lid van de politieke verte genwoordiging van Nieuw-Gujnea, de heer N. Jouwe, heeft véiklaard. dat de Papoea bevolking van Nleuw-Guinea yaar adhesie betuigt met de verklaring van de gouver neur van Nieuw-Guinea. de heer Van Waar denburg Engeland ts het land der tradities. Maar geen land ter wereld Is zich ook zozeer bewust van de betrek kelijkheid daarvan, de moei lijkheid, om eeuwenoude ge bruiken en een ingewortelde levenshouding te handha ven ln een revolutionnalre tijd als deze. De schijnbare hardnekkigheid, waarmee de Britten zich aan hun tradities vastklemmen, wordt vaak geweten aan hun insulaire instelling Het zoeken naar geleerde verklaringen heeft echter weinig zin, wanneer men de meedogenloze zelf spot waarneemt, waarmee Engeland zich ten aanzien van de buitenwereld ont leedt. Dat dit vooral op het witte doek gebeurt, waar door de grote massa op de gehele aardbol bereikt wordt, pleit meer tegen het epithe ton „perfide", dat men vooral in politicis zo gaarne aan Albion verbindt, dan welke vorm van voorlich ting ook Het zijn dezelfde onverstoorbaar heid en humor geweest. die de Britse aard meer typeren dan welke andere land aard ook welke de Engelse film uit een bedenkelijk dieptepunt heeft geheven naar 912/13 Uit de verte kr'ten oom Tripje en Plop naar de voortrennende wagentjes. Kijk, Rick doet het goed! Hij ls bü de voorsten! zei Plop. Maaf toen zagen ze opeens het ongeluk. O, hü heeft een aanrijdinghü valt! riep Plop verschrikt. Oom Tripje zag het ook. En hU rende, gevolgd door Plop, over het grasveld naar beneden naar de plaats, waar het gebeur de. Buiten adem kwamen ze bü de baan, waar Rick stond. Heb je je bezeerd, Rick? vroeg oom Tripje. Maar Rick lachte alweeren schudde het hoofd. Nee. oom Tripje, het valt wel mee, zei hij. Alleen jammer, dat ik nou ver loren heb, he? De man van het Rode Kruis, die ook al voor hulp was komen aanlopen, zei ook al. dat het erg goed was afgelopen. Hü hoefde niemand te verbinden. Gelukkig maar! zei oom Tripje. Ann Rutherford's samenspel met de rector van de jongensschool, die vol maakte acteur Alastair Sim..,. een na-oorlogse hoogte, waarvan de Ameri kaanse film-Industrie al de wrange vruchten geplukt heeft. „De mooiste tijd van Je leven" (The hap piest days of your life) heeft ais toaaelatuk ruim l' i jaar in het Londenaa A petto ge lopen en eigenlijk is de film da plankengeui met helemaal kwijt Maar een Bngalaa a«wur die toneel speelt voor de camera ta no« al tijd een heel ander wezen dan tl}» Neder landse collega onder de koolspltaUmpen en daarom is dit weer een kosteiyk. humoris tisch geval geworden, waarin de crème de la crème van de Britse comedlanten zich zelf overtreft. Na ..French without tears" is dit wel' het best verfilmde blijspel van de Britse industrie 1n het laatste decennium geworden. Ziet hoe op zo'n eeuwenoude, degelijke jongenskostschool de gemoederen ln beroe ring komen, wanneer er onverwachts ln-® kwartiering komt van een andere school, die dan een meisjesschool blijkt te zyn. Het kan wel bijna niet anders, of deze staat onder „Passport tot Pimllco") en haar samenspel met de rector van de Jongensschool, die vol maakte acteur Alastalr Sim. temidden van alle gecompliceerde verwikkelingen, is rond uit subliem. In het vuurwerk van een sprankelende dialoog is het een genot, de Ideale bezetting aan het werk te zien: een corps leraren en leraressen, die allen, stuk voor stuk, een type zijn. Wij noemen Richard Wattls als de cynische wiskundeleraar Billings en Joyce Grenfell als de vreemdsoortig# gymnastiek- onderwtjzeres. En let, u een» op de prachtige tekeningen van Ronald Searle (de befaamd« kosuohoolmetajea-cartoonlst), die de aan kondiging omiyatw.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3