Bedelares no. I schenkt Krater opent Aansluiting der vijftien panden stuit op bezwaren In de Herenstraat staat het scheefste huis van Gouda PUZZLESPEL VOOR POLITICI Geen oorlog om Formosa? Waterleiding op Goejanverwelledijk? Hoge kosten vormen het struikelblok Eén telefoonnummer voor alle gemeentediensten Installatie met tien lijnen AT O AAR. ANNEER Achterom s.v.p., want voordeur kan niet open Marinevliegtuig in zee gestort Afscheid van de Dordtse burgemeester V Waarnemers in Hongkong doen aan kansberekening WAT ZAL CHINA DOEN? kerkelijke mutaties HET TEKEN OP DE DEUR kennis en gezondheid STRIJD MET ANALPHABETISME Brazilië in de klas toegang tot interplanetair verkeer METEORIETEN WIJZEN DE WEG De invloed van het weer op een mens ONJUISTE BEWERINGEN WEERLEGD DE WOENSDAG 30 'AUGUSTUS 1850. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Het raadslid, de heer A. Verboom, heeft B en W. schriftelijk de .vraag gesteld of een eventuele aansluiting van woningen aan de Goejanverwelledijk aan de water leiding spoedig te verwachten is. In hun antwoord wijzen B. en W. er op. dat krachtens de door de gemeente ver leende concessie, de Goudse Waterleiding- Maatschappij verplicht is om op verlangen van B. en W. haar buizennet uit te brei den en panden binnen de gemeente aan het waterleidingnet aan te sluiten Be treft dit echter aansluiting buiten de be bouwde kom. dan heeft de Goudse Wa terleiding-Mij. het recht om van de be langhebbenden gedurende drie jaren een gegarandeerde opbrengst yan het water- leidinggebruik te verlangen tot een be drag van minstens 10 pet van de aanleg- kosten der uitbreiding. In 1938 heeft de Goudse Waterleiding- Mij. aan de eigenaren van de betreffende 14 panden Goejanverwelledijk en aan de eigenaar van het pand Steijn K3 te Reeu- wijk aangeboden die panden aan het wa terleidingnet aan te sluiten. De hoofdbuis zou voor rekening der Mij. worden ge legd. deze deed afstand van haar recht om een garantie als hiervoren genoemd te vragen. Wel zouden de belanghebbenden in be ginsel hebben te betalen de kosten van het leggen van de bqj# van de hoofdbuis tot aan de woningen. Het bleek toen. dat twee derde deel der belanghebbenden óf geen belangstel ling voor de aansluiting had. óf niet be reid was haar deel van de kosten te dra gen De aansluiting had geen voortgang. Na de bevrijding hebben verscheidene van de belanghebbenden meestal bewo ners. geen eigenaren op aansluiting aan gedrongen Aanvankelijk bleek dit door schaarste aan materiaal onmogelijk. Alleen hoofdbuis 28.000 Op 22 Juni 1.1. ontvingen B en W echter een schrijven vpn de Mij., waaruit bleek, dat thans de materiaalkwestie niet meer een onoverwinnelijke hinderpaal vormde. Er werdjntussen op gewezen, dat de kos ten van het leggen van de hoofdhuis langs de Goejanverwelledijk (dus onverminderd de kosten van de buis van de hoofdbuis tot aan het pand), vergeleken bij die van vóór de oorlog, ten zeerste gestegen zijn en nu plm. 27 000 zullen bedragen, of rond 1800 per perceel. Hierbij dient in acht genomen te worden, dat volgens een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hólland percelen, voor welker aan sluiting een kapitaalsinvestering van meer dan 1000 per perceel nodig is „n»ct aan- aluitbaar" worden geacht. Voorts wees de Mij er op, dat het aan te sluiten gebied zeer onrendabel zal zijn. Zou de driejaarlijkse garantie op 10 pet van de aanlegkosten worden geraamd, dan zou de garantie rond 1600 in totaal moeten bedragen. Gelet op het zeer grote exploitatieverlies in de volgende jaren, meent de Goudse Waterleiding-Mij., dat de garantie redelijkerwijze op 25 pet der aanlegkosten moet .worden gesteld. Ten slotte werd de opmerking gemaakt, dat voor het leggen van de hoofdbuis langs de Koejanverwelledijk vergunning nodig is vgn een groot aantal ..aangelanden", welke niet zo gemakkelijk verkregen zgl kunnen worden. Bespreking met eigenaren Ofschoon B. en W. vooralsnog ln de kos ten van het leggen /an de hoofdbuis een bijzonder beletsel zagen.om thans tot aan. sluiting over te gaan. meenden zij goed te doen een bespreking tussen de Goudse Wa terleiding-Mij. en de belanghebbenden (eigenaren der panden) te beleggen. Bij deze bespreking hebben ook thans nog niet alle belanghebbenden zich zonder meer bereidverklaard een garantie op zich te nemen, zelfs als deze niet verder Tijdens besprekingen met de technische dienst der P.T.T. over de verhuizing van het gemeentebestuur en de gemeente secretarie van en straks weer naar het stadhuis, alsmede naar aanleiding van nogal eens voorkomende aanvragen om aansluiting op het telefoonnet van de ver schillende diensten en bedrijven der ge meente bleek, dat de mogelijkheid bestaat om alle gemeentediensten op. één automa tische huistelefooninstallatie aan te sluiten, waardoor eèn einde zou komen aan tel kens ondervonden moeilijkheden en aan de gerechtvaardigde klachten over onbe reikbaarheid van de gemeentelijke instan ties als gevolg van overbelasting van de Rijkstelefoon verbindingen. De aangebodeJMiutomatische installatie beoogt een concfftratie van alle bij de ge meentediensten* in gebruik zijnde instal laties. welke door haar geringe capaciteit oneconomisch worden geacht, o.a. omdat zij slechts over 2 Rijkslijnen kunnen be schikken. Bij vervanging van deze kleine instal laties door een van het aangeboden type, komen voor de gezamenlijke gemeente diensten 10 lijnen beschikbaar, terwijl deze bovendien worden ontlast van alle ge sprekken, welke de gemeentediensten on derling voeren. De aangeboden installatie heeft voldoende capaciteit om daarop alle toestellen aan te sluiten, welke bij de ver schillende diensten en bij het Van Iterson Ziekenhuis nodig zijn of in de toekomst nodig kunnen worden. Alle gemeente diensten kunnen op de installatie worden aangesloten, terwijl het voorts mogelijk en het ook de bedoeling is om mede de gemeente-apotheek, het museum in het i 'atharina Gasthuis en de gebouwen van Ge Reinigingsdienst aan de Vest daarop aan te sluiten. Oe totale uitgaven in eens zullen be dragen I 86.000. terwijl de jaarlijkse uitga ven zullen zijn 9.500. De in geld uit te C rukken'besparingen, verbonden aan het inrichten van een centrale installatie, ver geleken bij de kosten der verschillende 1 «genwoordige telefooninstallaties, zijn be cijferd op een bedrag van fond 9.500, vaarbij o m. In aanmerking is genomen, cat de bediening der telefooncentrale tot bezuiniging op de personeelslasten zal leiden én het onderling telefoonverkeer tjssen de gemeentediensten intern over het eigen dienstnet en derhalve kosteloos zal plaats vinden. B. en W. vragen de raad machlglng om met de P T.T. een overeenkomst aan te gaan tot vervanging van de bestaande in stallaties door de centrale automatische huistelefooninstallatie en daarvoor een credlet van I 86.000 beschikbaar te stellen. zou gaan dan 10 pet van de aanlegkosten. Intussen is ook gebleken dat nog steeds het grootste struikelblok is gelegen in de hoge kosten van de verbinding tussen de hoofdhuis en de woningen. De geopperde gedachte om met het oog hierop (ie hoofdbuis niet langs de Goejan verwelledijk doch langs het Jaagpad te leggen, zal thans op haar bruikbaarheid worden onderzocht. B. en W. ontveinzen zich echter niet, dat. hóe dan ook het buizennet gelegd zou worden en hóe de kosten hiervan ook ver deeld zouden worden, de kapitaalsinves tering ver zal uitgaan boven datgene wat Gedeputeerde Staten voor het huidige als maximaal hebben aangeduid. Overleg met dit College en'of met de Provinciale adviseurs inzake drinkwater voorziening zal dus in alle geval nodig zijn, wanneer verdere gegevens beschik baar zijn. Op het resultaat daarvan kan niet worden vooruit gelopen. 1 1.30—5 uur Museum Tentoonstelling Ne derlandse pottenbakkers, en weefkunst. (Vrijdag 1.30—3 uur) 3t Aug. t uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Börger voor Logosverband 31 Aug 7.is uur Weithaven M: vtfHreht muzikale rondgang R.K. harmonie St. Cae- cilia. 31 Aug. 7.3# uur Nederd. Geref Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen 31 Aug. I uur HoutmanspUntsnen: Concert harmonievereniging ..De Pionier" 1 Sept. t uur Spierlngstraat 113: Gelegen heid toi kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. 1 Sept. s uur Markt; Vertrek autobus met supporters naar waterpolowestrljd GZC— Haarlem te Leiden. Bioscopen Schouwburg Bioscoop: Louisiana story Reünie Bioscoop: Ken Walzei für dlch (met Heinz Rühmann en Theo I.lngen) Xhalla Theater: Marlandel; 3 uur Jeugd- mattnee ,.De Ruiters van het eenzame woud". Aanvang: 5.15 uur (Thalia 7 en MS uur). Apothekersdienst Steeds geopenc. deg nachts alleen voor re cepten. Apotheek Grendel alléén Lange Tiendeweg 9. "17ENSTERS zijn de ogen van een huis J en ogen zijn de spiegels van het hart. Ook de ogen van een huis verraden hoe het met de rest van het huis gesteld is. Als de ogen van een huis niet goed „staan", zoals bij het huis op de foto het geval is. is er met het huis zelf ook wel wat aan de hand. De vensters staan een beetje scheef. „Een beetje", als men enige decimeters tenminste een beetje wil noe men. Dat komt, omdat het hele huis Herenstraat 162 uit het lood staat. Het is het scheefste huis vatj de stad. Bij mevrouw Huisman, die er al bijna dertig jaar W>ont, zou men met de beste wil van de wereld niet „met de deur in huis" kunnen vallen. Zij nodigt de bezoeker vriendelijk achterom, omdat de voor deur niet open kan. De gevel is scheefgezakt, zodat de zaak niet meer paste. De timmerman heeft de deur nu maar „op maat" gezaagd en mevrouw Huis man is blij, dat de deur dicht zit op tochtkieren na, zo wijd als de brieven bus, en ze laat het maar zo, want als zij het geval vandaag opent, kan het misschien morgen niet meer tussen de panelen. Het pand zakt steeds veraer. Het is eigenlijk een wonder, dat het nog blijft staan. Het heeft wat steun aan het buurhuis, dat op zijn beurt niet over eind blijft staan zonder no. 162. Alléén zou geen van beide huizen het volhou den. maar zo samen gaat het wel. Vloeren hellen Het zijn natuurlijk niet alleen de ramen en de deur, die alsmaar schever zakken. De vloeren zijn er Erecies eender aan toe. egt men in de ene hoek van de kamer een knikker, dan rolt die met een vaartje naar de andere kant. De kastdeuren willen niet meer dicht en de kamerdeur moet nood zakelijk op een kier blijven staan In de loop der jaren hebben timmer man en metselaar al heel wat aan het huis gedokterd. Want de situatie is niet vandaag of gisteren ontstaan. Zij is al even oud als de riolering in de Kort? Akkeren. In een zomernacht, nu ongeveer vijf en twintig jaar geleden, toen men aan de riolering van de Korte Akkeren begon nen was, hebben twee zware machines alle bewoners van de Herenstraat en omgeving wakker gehouden Met die machines we*d de sloot voor de Emma- straat en de Constantijn Huygensstraat leeggezogen en het water werd in de IJsel en het welbekende Molense Weidje ge loosd Toen de familie Huisman na een slapeioze nacht s morgens vroeg opstond, was er buiten een complete ravage aan- gericht. Het enige decimeters dikke cementstraatje langs het huis was gebro- muren Reageren vanzelfsprekend ook op het zakken van de gropd en het aantal scheuren is niet te tellen. Er is een tijd geweest, dat zelfs de houten serre, die op een betonnen fun dering rust, alsmaar wegzakte. Iedere dag kon er bij wijze van stut een bak steen onder geduwd worden. Er zullen inmiddels wel heel wat bakstenen onder liggen. En nog is het einde er niet. Het is nog niet zo lang geleden, dat een keurig tegelpad langs het huis en een straatje ken en de grote brokken waren schotsen over elkaar ijs- geschoven. De straat voor het huis was een puinhoop Zo erg was het, dat de kinderetl Huisman ge waarschuwd werden: „Ga niet op de stenen staan, want je zakt met stenen en al weg." Wat is er dan precies gebeurd? Waar schijnlijk is het zo. dat met het grond water dat de machines opslurpten, het huis de „grond onder de voeten" is weg gehaald. De vermoedelijk niet al te sterke fundering had niets meer om op te steu nen en de heipalen kwamen, doordat het peil van het grondwater te laag werd. met de koppen droog te staan, hetgeen verrotting tot gevolg had. Hangende woning Daardoor kon het gebeuren, dat een jaar of wat geleden de hele ondermuur van de pui instorstte en er een stuk ter lengte van maar liefst zestig centimeter van de palen moest worden afgezaagd en vervangen door een betonnen ligger. De Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden De gemeenteraad heeft benoemd to'. di recteur en leraar in de natuur- en schei kunde aan de gemeente burgerschool de heer A. Langenhuijsen van Uven. benoemd leraar aan de R.H.B.S. 59 jaar geleden Aan het station alhier was ingevolge he*, bepaalde bij Koninklijk besluit gistermid dag bij het voorbijgaan van de Shah van Perzië op reis naar Soestdljk. een ere wacht van het alhier in garnizoen liggende ba'.aljon van 't vierde regiment Infanterie opgesteld. Evenzo gisteravond bij de te rugkeer naar 's Hage. Hedenmiddag was weer een erewacht opgesteld, daar de shah van Perzië een bezoek ging brengen aan Amsterdam. 25 Jaar geleden De directie der Ned. Spoorwegen heef*, aanbesteed ten bchneve van de va" de spoorweg Gouda-Boskoop-Alpnen Rijn het verrichten van grondwerken, net maken van de onderbouw van vöftien vaste en vier beweegbare spoorwegbrug- gen en een beweegbare brug vnor gewoon verkeer met Mkomendewerkem Er waren drie en derMg Inechrtjvora. De was De Bruin te Hoogland voor 365.000. er achter zijn aangelegd. Het lijkt net. of kinderen het zand er onder hebben weg- gegraven. want op sommige plaatsen val len de stenen gewoon in een kuil. die daar vanzelf is ontstaan. Sinds kort wordt de stand van het grondwater in de Korte Akkeren op péil gehouden. Het huisje krijgt dus nu weer steun, zou men zeggen. Maar dat is te vroeg gejuicht Want het pand is al een heel stuk weggezakt en als nu door veel regenval het waterpeil hoog is, loopt al dat water, wat de riolen niet kunnen verwerken naar het diepste punt het huisje van mevrouw Huisman. Tuin en schuur lopen vol en dat brengt heel wat werk. Het huisje heeft er de langste tijd ge staan. Het staat buiten de rooilijn van de Emmastraat en de Constantijn Huy gensstraat en zal. zodra voor meifrouw Huisman een andere woning is gevon den, onder de handen van slopers komen. Huisnaaister nam 4000 mee De politie heeft aangehouden een 25-Jarlge huisnaaister uit Reeuwijk wegens diefstal van geld. sigaren, wijn en textielgoederen ten nadele van een familie te dezer stede, bij welke zij werkzaam was. Van Jan. j.l. af had zij elke keer wat meegenomen. Alleen aan geld had zij ƒ4000.— gestolen. Het geld en de ontvreemde goederen wa ren nog in haar bezit. Alles is in beslag genomen. Bovendien had het meisje bij een andere werkgeefster ook nog wat textiel meegenomen. Zij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Nieuwe leermiddelen B. en W. stellen de raad voor te vol doen aan een aanvrage van het bestuur der Vereniging voor neutraal bijzonder onderwijs tot het verlenen van medewer king ten behoeve van zijn school voor l.o.. voor de aanschaffing van een aantal stel len leesboeken De kosten worden op 1994,50 geraamd. Eveneens stellen B en W voor ln te willigen een verzoek van het bestuur der Westerschool. medewerking te verlenen voor de aanschaffing van boeken en leer middelen voor de v.g.l.o.-afdeling der school, welke op 1 September a s wordt geopend. De kosten worden op 2435.60 geraamd Het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van Christe lijk Nationale Scholen heeft medewerking verzocht voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen voor de v.g.l.o.-afdellng der Groen van Prinstererschool. welke af deling op 1 September a.s. wordt geopend. B. en W stellen de raad voor de aanvrage in te willigen. De kosten worden od ƒ2.575.17 geraamd. Leraren gymnasium Ter voorziening met Ingang van 1 Sep tember a.s. In de vacature van leraar in de na'uurkunde aan het Coornhert Gym nasium dezer gemeente is de raad de vol gende aanbeveling gedaan: 1 Willem Johan Lavèn te Arnhem: 2 mej. dr C. G. Over- hoff te Clarens-Montreux (Zwitserland). B. en W stellen de raad voor met In gang van 1 September a.s. te benoemen tot leraat- in vaste dienst voor het geven van lessen in de iardrijkskunde aan het Coornhert Oymnasium de heer L. Vliser. thans leraar in tijdelijke dienat. Ammerstol Nieuwe muaiektent geopend. Burgemees ter Diepenhorst heeft de nieuwe muziek tent van Excelaior geopend. Nadat hij woorden van waardering had gespreken voor allen, die hun vrije tijd hadden opge offerd. om de tent te bouwen, namen d* muzikanten hun instrumenten ter hand en met een serie vlot gespetelde nummers, die bij het talrijke publiek in de geeat vielen, gaven zij een openingsconcert. In kokend water gevallen. Het 4-jarig dochtertje van de heer Job. te Hennepe is in een teil kokend water gevallen- Het kind kreeg ernstige brandwonden aan het lichaampje. „De Reisduif". De postduivenvereniging „De Reisduif" heeft een wedvlucht met jonge duiven gehouden uit S*. Quentin (255 km). Uitslagen. C. H. Zanen 1. 2. 10; A. v d. Berg 3: A. Dubbeldam 4. 6. 8, 15. 17, 19; A. v. d. Marei 5. 16; Joh.«te Hennepg 7, 14. 18; P. Stigter 9; W. de Jong 11; T. de Man 12: J. P. de Man 13; Adr. Ver schoor 20. 21. Los 12.30 uur; aankomst eer ste duif 3.39.23. laatste 4.04.15 uur Tevens hield „De Reisduif" een wed vlucht uit Roosendaal (50 km). Uitslagen: J P de Man 1. 4. 9: F. G. IJsselatijn 2: A. v. d. Berg 3. 11; A. Dubbeldam Az. 5. 6; A. Dubbeldam Mz. 7. 10; Jac. S'uurman 8. Los 8.30 uur. Aankomst eerste duif 9.02.21. laatste 9.17.55 uur. Collecte. Deze week zal een collecte worden gehouden ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds. Bodegraven Waterpolo. Gisteravond zijn de vol gende vriendschappelijke polowedstrijden gespeeld: BZPC—Gouwe 33. BZPC 3 Gouwe (combinatie) 11. Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer C. de Koning, ontving een benoe ming tot onderwijzer aan de Chr. school te Weesperkarspel. Beroepbaar gesteld. Ds A. H. Jacobs, iélhier. onlangs als legerpredikant uit Indonesië gerepatrieerd, stelt zich beroep baar in de Ned. Herv. Kerk. Haastrecht Gemeenteraad op exeuraie. De leden van de gemeenteraad, vergezeld van hun dames en enkele ambtenaren, brachten Maandagavond een bezoek aan de boor toren van de N. V. Nederlandse Aardolie Maatschappij, welke toren sinds enkele maanden aan de Breedeweg alhier in be drijf Is. Het gezelschap werd ontvangen en rondgeleid door ir Steketee en de boor meester. de heer Jansen en verbleef ongeveer anderhalf uur op het terrein, waarbij alle machinereën werden bezich tigd en bij alles een uitvoerige explicatie werd gegeven. In tegenstelling met de geruchten, als kwam het merendeel der machines en installaties uit het buiten land. werd medegedeeld, dat de gehele toren en de machinerieën in Nederland vervaardigd zijn. Slechts enkele onder delen kwamen uit Amerika. De plaats van deze boortoren was bepaald aan de hand van de in de afgelopen jaren ge houden seismografische onderzoekingen. De vraag werd gesteld of en wanneer olie verwacht wordt. Hierop kon echter geen definitief antwoord worden gegeven. Oudewater „Nut en Sport". -- De konijnenfokver- eniging „Nut en Sport" heeft een keuring van jonge dieren gehouden. Keurmeester was de heer A. v. d. IJssel te Den Haag. Ter keuring werden voorgebracht 75 die ren. Uit deze collectie konden «lechta drie dieren het praedicaat zeer goed behalen. De prijs in de eerste groep behaalde de heer J. K. Groeneweg met een wit Vlaam se reus. in de tweede groep de heer B. Prins met een konijngrijze Vlaamse reus en in de derde groep de heer H. van Lunteren met een kleinzilver. De ere prijs won de heer B. Prins. De heer J. Bos overleden. Gistermiddag is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer J. Bos. die op 70-jarige leeftijd is overleden. De heer Bos was jarenlang ouderling van de Ned. Herv. Gemeente, lid van de voogdij raad en lid van de gemeenteraad. Op het kerkhof voerden het woord de oud-predi kant ds P. J. Steenbeek en de consulent ds G. Boer te Gouda. Ook sprak een broer van de overledene. De heer Meesters, een zwager van de overledene, sprak een dankwoord. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig burgemeester Arke. de beide wethouders en de gerheente-secretaria. Liefdadigheid ten eigen bate „Wilt U een advertentie plaatsen in een uit te geven boekje ten bate van de tuber culosebestrijding". had in het voorjaar een reiziger aan winkeliers te dezer stede ge vraagd. Hij had succes en kreeg voor 1000 advertenties, die contant tegen afgifte van kwitantie werden betaald. Omdat het boekje uitbleef, werd de politie in de zaak gemengd, die tot de conclusie kwam. dat de colporteur liefdadigheid aan zichzelf bewees, door de helft van de opbrengst ln zijn eigen zak te steken. Ten slotte is wel een boekje verschenen, maar dit was slechts een povere uitgave. Aan de tuber culosebestrijding was slechts 12.50 af gedragen. Terzake van oplichting heeft de politie tegen hem proces-verbaal opge r.. akt. Het is een 41-jarige reiziger uit Ritterdam. die al elfmaal wegens opüch ting, is veroordeeld. Wethouder Pplet geopereerd De wethouder van Openbare Werken, de heer E. A. Polet. Is gistermiddag in het Van Iterson-ziekenhuis wegens blinde darmontsteking geopereerd. Zijn toestand is gunstig. Zaak Balvert in cassatie Voor de Bijzondere Raad van Cassatie zal a.s. Zaterdag terecht staan de voorma lige S.D.-man J. C. Balvert uit Moor drecht. Hem wordt verweten te Gouda de heren F. Stolk en A. S. van Wijnbergen te Gouda van het leven te hebben beroofd. Het Bijzonder Gerechtshof had Balvert veroordeeld tot levenalange gevangenii- straf. Marktberichten KAASMARKT WOERDEN. 30 Augustus. Aangevoerd 311 partijen. Eerste kwaliteit 2.072.16. tweede kw. ƒ1.95—ƒ2.05. zware ƒ2.12—ƒ3.22, extra zware tot 2.30 per- kg. Handel matig. Waterpolo OEFENWEDSTRIJD G.Z.C. Als oefening 4oor de a.a. Vrijdag te Lei den vastgestelde promotiewedstrijd tegen Haarlem, speelde G.Z.C. glateravond in t Spaardersbad tegen een combinatie van ZIAN uit Den Haag, die inviel voor de hoofdklasser H.V.G.B. uit Haarlem, die te felfder ure had afgeschreven. De uitslag was 9—3 voor G.Z.C. Boskoop Nieuw gemaal van de Verenigde Polder Gistermorgen geschiedde de officiële ingebruikneming van het gemaal ..De Verenigde Polder aan de Oostzijde van de Gouwe", dat «taat in de Ham, alhier. De capaciteit van het bestaande gemaal moeat worden vergroot, in verband met de bemaling van de Verenigde Polder en van de polder Rijneveid gezamenlijk door deze installatie. Dit gebied omvat 961 ha., waarbij nog komt de polder Steekt, om vattende 651 ha., welke Ingeval van moei lijkheden met het uitslaan van het pol derwater op de Oude Rijn door middel van een duiker het overtollige water kan lozen in de polder Rijneveid. In het ongunstige geval moet derhalve bemalen worden een oppervlakte van 1612 ha. Tot dusver werd deze bemaling ver zorgd door de installatie van de bolder Rijneveid en door die van de Verenigde Polder. Thans moet het gemaal van de polder Rijneveid komen te vervallen, o.a. ten gevolge van de voorgenomen aanleg van de provinciale weg langs de Oost zijde van de Gouwe. Het gemaal van de Verenigde Polder zou dus alles voor zijn rekening moeten nemen. De capaciteit van het gemaal was daar voor ontoereikend. De installatie ia thans voorzien van een pomp met een capaci teit van ruim 100 m3 per minuut (voor heen (70m3), terwijl de aandrijving ge schiedt door een 3-cylinder dieselmotor van 120 pk. (voorheen 80 pk.) Uiteraard is dus de ingebruikneming van de nieuwe bemalingsinstallatie voor de polders een belangrijke gebeurtenis. Allereerst voerde het woord de voorzit ter van de Verenigde Polder, de heer G. W. van Gelderen, die dank bracht voor de geleverde prestaties. De heemraad van de Ver. Polder, de heer A. P. van Nes, bracht hulde aan de voorzitter de heer Van Gelderen, die met onverflauwde ijver en toewijding de stuwkracht is geweest voor de totstandkoming vsn dit werk, dat ln zijn laatste zittingsperiode de kroon op het werk betekent. Uitspraken van Haagse rechtbank. De loa-werkman N. v. d. W. uit Boskoop heelt zich voor de Haagae rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal, meermalen gepleegd. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 1 jaar en 8 mnd ge vangenisstraf door te brengen in een bij zondere strafgevangenis en met aftrek van preventief. De boomkwekeraknecht G. de K. te Boskoop kocht goederen, die van diefstal afkomstig waren. Wegens heling veroor deelde de rechtbank hem tot acht maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar, benevens onvoor waardelijk ƒ50 boete of 10 dagen hech tenis. Schaakwedstrijd. In hotel „Neuf" is een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen de schaakclubs „Inter Noa" te Bos koop en „Waddinxveen". Uitslag 8—6 in het voordeel van „Inter Noa". Bloemenveiling. Coop.vereniging „De Boskoopse Veiling", 29 Augustus. Rozen, gr.-bloemig per bos, 20 stuks: Duisburg 1.50; Vierlanden 1.10—1.30: Better Times 1.10—1.40 Hadley 1.70-1.80; Florex 0.90: Butterfly 0.80—1.00; Rosalandia 0.50—0 70; Edlth Helen 0.32—0.50; gemengde rozen 0.26—0.31. Babyrozen per boa 10 stuks: Polyantha- rozen 0.50—0.70: Sweetheart 0.23—0.45. Diversen per bos 10 stuks: Asters O.H^- 0.14; Clematis Durandii 0-41; Helianthus 0.35; tros Chrysanthen. September-geei 0.15—0.20; Ligustrumtakken. zilverbont 0.10; Dahlia's ln soorten 0.12—0.21. Schoonhoven Beroepen. Ds J. v. d. Heuvel. Ned. Hervormd pre<iikant alhier, ontving een toezegging van beroep naar Kèsteren. Waddinxveen Rechtbank. Wegens een misdrijf tegen de zeden veroordeelde de Haagse rechtbank de glasslijper G. v. d. S. te Waddinxveen tot zes maanden gevangenisstraf, met af trek van preventief en ter beschikking stellen van de regering. President-kerkvoogd. Als president-kerk voogd van de Ned. Herv. Gemeente ia in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer T. A. v. d. Hee, gekozen de heer W. Buitelaar, wethouder dezer ge meente. Hoofdonderwijzer. Tot hoofd van de in aanbouw zijnde nieuwe Ned. Herv. school is benoemd de heer J. Vlièg, alhier. Inbreker viel in slaap Een Eindhovense inbreker H. B. sloeg in de nacht van Maandag op Dinsdag in zijn woonplaats een goede slag. Hij stal daar o.a. een gouden horloge, een vulpen en een regenjas. Hij bracht vervolgens een bezoek aan een andere woning. Een achttienjarige dochter des huizes ont dekte Dinsdagmorgen om halfzes, slapend op een bank, de nieuwe huisgenoot Zy waarschuwde haar vader, die vla de dakgoot naar de buren kroop en de politie belde, die de slaper even later kwam wakker schudden. Het bleek, dat de man een portemonnaie en de spaar potten der kinderen had gestolen en zich over een grote doos kersenbonbons en een peperkoek had ontfermd. Mr J. A. de Visser overleden In 's-Gravenhage Is op 67-JarIge leeftijd overleden mr J. A. de Visser, oud-procu reur-generaal bij het Arnhemse gerechts hof. Van 1920 tot 1930 was hij substituut- officier van Justitie te Rotterdam. Als minister van Justitie maakte hij deel uit van het kabinet van dr CollJn In de zomer van 1939 Van 1922 tot 1930 waa hij lid van de gemeenteraad te Rotterdam en van 1922 tot 1935 lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland De heer De Visser was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en comman deur in de orde van Oranje Nisaau. Een nieuw bord langs de weg Blauwe borden met wit binnenvierkant. waarin een afbeelding van een telefoon hoorn, de onlangs te Genève internatio naal vastgestelde verkeersaanduiding „telefoonpost", worden thans door de A N W B. op ongeveer 400 plaatsen langs het wegennet bU Rode Kruis-posten en particulieren, aangebracht. Op al deze adressen zal de mogelijkheid bestaan, technische of zo nodig medische en geesteiy.te hulp per telefoon in te roepen. De posten worden In eerste In stantie gevestigd langa de door de We genwacht gepatrouilleerde routes, aan gezien dit de drukste wegen voor het verkeei zijn Heden Ie de voormiddag Is een Firefly van de Marine Luchtvaartdlenat op circa km. ten Zalden van Ktjkduln In see se tter!. Men heeft de piloot drijvende in zee geaiea zodat de kana groot ia, dat hij gored sal worden. Het vliegtuig ia afkomstig van het marinevliegkamp Valkenburg en draagt de registratielettera K 76- Volgens ooggetui gen viel het toestel brandende ln zee, mgeveer 1 km uit de kust. De reddingboot Arthur van Schevenin- gen is onmiddellijk uitgevaren, evenals een boot van zeebad Kijkduin. De M.L.D. heeft ter assistentie een Mitchel naar de plaata van het ongeluk gestuurd, terwijl ook het watervliegtuig Sea Otter aan het reddingswerk deelneemt. Na een ambtsperiode van 38 Jaar, waarvan 13 in Dordrecht doorgebracht, heeft gistermiddag de heer J. Bleeker af scheid genomen als burgemeester van Dordrecht, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In zyn laatste raadsvergadering hield de burgemeester een afscheidsrede. Wat houder H. van Es, loco-burgemeester, roemde de kwaliteiten van de heet Bleeker, waarna de heer J. G. Kobus, als oudste raadslid het woord voerde en een zelfregistrerende barometer aanbood. Het officieuze gedeelte van de raads zitting begon met een toespraak van mr Bolsius, waarnemend Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Namens de burgerU voerde oud wethouder J Sanders het woord. Deze prees de burgemeester om zyn vele capa citeiten en zegde een geschenk toe, ter wijl hij voorts beloofde, dat één dei- klokken van het carillon, dat Dordrecht binnenkort zal krijgen, de napm van „Familie-BIeeker-klok" zal dragen. De heer P. Keyzer burgemeester van Papendrecht, sprak namens de burge meesters uit dg omgeving van Dordt. Uit naam van de gemeente Opsterland sprak de heer Tj. Harresma. Laatstgenoemde gemeente heeft de heer Bleeker vroeger gediend. Oldenzsslse duivenhouder knoeide met wedstrijdRlok Enige tijd geleden werd ln Enschede een duivenhouder betrapt, die knoeide met het klokken bij wedvluchten. Ook ln Oldenzaal heeft men zo'n geval van fraude ontdekt bij J. P. Het waa bestuur en leden van de Snel- poat al enige tijd opgevallen, dat P «teeda vlug draaide met zijn duiven Men kon sjhter geen bewijzen vinden, dat er geknoeid werd. Toch vertrouwde men de zaak niet en de politie werd ln de arm genomen. Van het hoofdbestuur verkreeg men de toestemming om de duiven van P. in Hengelo uit de kórven te nemen. De eerste keer geschiedde dit de vorige Zon dag Toen de eerste duiven van de vlucht van Roermond binnen waren werden de duiven van P. losgelaten, maar alles ver liep toen normaal en de duiven van P werden gewoon geklokt. Zondag jl. werd de proef herhaald. Toen de eerste dui ven binnen waren werden de 4 duiven van P. losgelaten. Toen 's avonda de klok ken werden afgeslagen kwam de fraude aan het licht. De duif van P.. welke als derde was losgelaten was het eerste ge constateerd. Deze duif was om 14 uur 1 minuut vrijgelaten, terwijl volgens de klok de duif om 13 uur 35 min. 24 sec. bin_ nen was gekomen. Ook de andere duiven waren vroeger geconstateerd dan ze waren losgelaten. De duif waarmede het eerst geklokt was. kwam ernstig in aan merking voor de kampioensprijs. Onmiddelijk nadat de fraude was gecon stateerd. werd P. gearresteerd Spoedig bekende hij, dat hij de verzegeling van de klok op geraffineerde wijze wist te verwijderen, waarna hij de klok op alle gewenste tijden kon zetten. Daarna bracht hy de verzegeling weer aan, zonder dat anderen er iets van bemerkten. Tegen P., die na zijn bekentenis weer op vrije voeten Is gesteld, is proces-verbaal opge maakt, terwijl de klok in beslag is geno men. Tevens is de duivenloopbaan van P.. die ongeveer 40 jaar deze sport be oefend heeft, wel ten einde. Boekenkeur De Saint en de zangeres Sinds de Saint op het oorlogspad ging. hadden z'n vele vrienden al eens gezegd: waar blijft z*n volgende boek? Dat is een goed ding Voor de populariteit van de figuur, die Leslie Charteris tot leven heeft gebracht in zijn smakelijke detectivever halen. waarin Simon Templar als een on verschrokken held rondtrekt en tot de verbeelding van z'n bewonderaars spreekt. De Saint leeft tegenwoordig in Amerika. Zijn grote tegenstander hoofdinspecteur Claude Eustace Teal van Scotland Yard kan er even door uitblazen en nieuwe hoop putten, dat het hem eindelijk eens gelukken zal deze moderne Robin Hood aan de haak te slaan, zo hy althans nog enige illusie heeft behouden. Intussen trekt Simon met z'n onweerstaanbare avonturiersgeest en z'n zonnige glimlach «an de overkant van de oceaan als een boekanierend eenmans-detective Instituut ten strUde tegen al wat onder de opper vlakte moddert en miezert ln een niets ontziende zucht naar macht en geld. „De Saint en de zangeres" heet het nieuwe verhaal en het i« een spannend en prettig boek. waarin Simon in al z'n glorie ver- schUnt. Havank. eveneens een figuur van formaat in de detective-schrUverU. heeft het bewerkt en er in al z'n puntige taal een zwierig verhaal van gemaakt, dat pakt en niet loslaat. Ook het nieuwe Saintboek is een uitgave van de N.V. A. W. Bruna Zoon's Uitgeversmlj te Utrecht. De Saint trekt Westwaarts De N.V. Bruna heeft de grote kring van bewonderaars van Simon Templar een groot plezier gedaan om nog een boek van de Saint van de pers te laten komen. Dit maal reist onze gentleman-avonturfer dwars door Amerika naar het Westen, naar Arizona, Palm Springs en Hollywood. Voor u en mij zou dat een tocht zün. waar op wij wellicht een „echte" cowboy ont moeten en elkaar een beroemd filmacteur aanwijzen, maar voor de Saint ls elke reis een zonderlinge gebeurtenis: het avontuur 8taat als het ware te popelen om doldwaze sprongen te gaan maken zodra Simon er op de top van de heuvel of om de krom ming van de weg aankomt. Met een zucht van voldoening met een opspringend hart werpt hy zich ln de opwinding en wy allen zijn z'n schaduwen, die aan hem v,"aMt!ï*,<en en *e8P*nnen toezien, hoe hij altijd een seconde eerder en een meter verder ziet dan z'n tegenstanders en met de spotlichtjes ln z'n ogen al z'n rivalen te glad af is en de mysteries, aan welker oplossing hij werkt .op vlotte wüze ont welt. Als een koene ridder en een Sherlock Holmes trekt hU door het Westen en het gsngsterdom weet er alles van. Van dit nieuwe boek verzorgde ook Havank da vertaling en hij laat aan de smeuïge verteltrant van Leslie Chatteris alle recht wedervaren. 1 1 i'/, 5t i l'/i IV, IV, JV. 0Vj ftt 4'/» i«/4 0 jV. IV, <Vi PU V, t Vi r tv, .50 V, t v«t lin lat '11- ;en los jod de til. op WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950. EERSTE BtATJ - PAGINA 3 LS. HETGEEN DE HEMEL VERHOE- A DE, de wereld weer in oorlog zou komen om ideologische redenen, zou het communistische China voor de Westerse mogendheden een geweldig probleem op werpen. De meeste politieke waarnemers jn Hongkong zUn van mening, dat China de zijde van het Rode Moskou zou kie- jert In dit geval louden de democratieën zich geplaatst zien voor de kolossale taak een uitgestrekt grondgehied met een be volking van meer dan vyfhonderd mil- lioen zielen te veroveren. Enkele pro communisten beweren, dat het helemaal niet nodig is. dat China zich in geval van een wereldconflict by Rusland zou aansluiten, maar deze zienswyze vindt nergens bevestiging China's plannen in dezen blUven vooralsnog het geheim van degenen, die in Peking de touwtjes in handen hebben. Zelfs al bleef China een neutrale. Rusland vriendelijk gezinde staat, dan nog zou het de Westerse mo gendheden zekere moeilijkheden be- xorgen. Van Westers standpunt gezien, is China op het ogenblik niet in staat verder oor log te voeren. Twintig jaar burgeroorlog en de jaren van worsteling tegen Japan hebben het economisch uitgeput. Met China's voedselpositie is het droevig ge- tteld. De communisten zeggen nu wel, dat de oogst dit jaar overvloedig is, maar ze verzuimen er bij te zeggen, dat nieutue overstromingen uitgebreide delen van Midden-China hebben geteisterd. Uit ge- *"'"7 bronnen verneemt woonlijk betrouwbare Reuter, dat de regering bezig is grote voedselvoorraden in Mandsjoerije op te slaan, hetgeen echter slechts mogelijk is gedwongen leveringen op grote 0* schaal. HierbU komt nog, dat de Chinezen geen grote industrieën bezitten, en dat de fa brieken, die er zijn, worstelen met gebrek aan grondstoffen en dat ze slecht zyn georganiseerd. Bovendien mist de indus trie in China goede verkeerswegen, ter wijl de technische ontwikkeling veel te wensen laat. Dit alles om aan te tonen daf China, gezien door Westerse ogen, werkelijk niet tot oorlog in staat is. Legt men echter Oosterse maatstaven san dan is het op het ogenblik even strijdvaardig als ooit te voren. China's kracht ligt voornamelijk in het grote aantal mannen, waarover het beschikt. Communistische autoriteiten deelden on langs mee. dat hun troepenmacht uit vijf millioen man bestaat, een cijfer, dat nog aanmerkelijk kan worden opgevoerd wan neer dit nodig mocht zijn. Deze numerieke meerderheid weegt voor een groot deel op tegen China's ge brekkige uitrusting en organisatie, waarin de westerse legers juist hun grote kracht zoeken. Daarbü komt, dat het Chinese communistische leger betrekkelijk goed is toegerust, zowel met Russische als met vroegere Japanse wapenen en met Ame rikaanse wapenen, welke ze de nationa listen afhandig hebben gemaakt. De voedselvoorziening van hun legers is voor de Chinezen lang niet zulk een punt van belang als voor dt troepen der weste lijke mogendheden, daar de Chinese sol dalen grotendeels kunnen leven van de opbrengst van het land, waar ze hun operaties verrichten. China's kracht ligt eveneen i ln zUn uitgestrektheid, waardoor het voor een tegenstander vrywel onmogeiyk is het geheel te bezetten. Dit is ten duideUjkste gebleken in de lange, verbitterde oorlog tegen de goed toegeruste Japanse legers, die sterk in getal waren. Een aanvaller zou de Chihese kust kunnen blokkeren, zijn steden bombarderen en de verkeers wegen ontwrichten, maar de werkelijke kracht van het land zou hiervan slechts ten dele hebben te lijden en er niet door worden ondermynd. Het communisme heeft China een aan- valskracht gegeven waarvan de moderne tijd haar aetyke niet kent. Daarom zou een vijandig China zich stellig niet be perken tot een verdedigende houding, maar zeer waarschijnlijk zijn Westerse tegenstanders in eigen huis gaan op zoeken. De gelegenheid hiertoe zou wel beperkt zijn, maar desniettemin van het groot ste belang. Communistisch China heeft vrijwel geen vloot, zodat het, tenzy het krachtige hulp krijgt van zyn communis tische bondgenoten, geen troepen overzee zou kunnen zenden. Zyn luchtvloot be staat op het ogenblik vermoedelijk uit 400 800 legervliegtuigen. Kwam het tot oorlog, dan zou dit aantal waarschijnlUk flink kunnen worden aangevuld uit de uitgebreide luchtvloot welke, naar wordt gemeld. Rusland te zyner beschikking heeft. Maar. uitgezonderd wat betreft plaatseiyke operaties in gebieden als op Formosa en rondom Hongkong, is het niet waarschyniyk dat China's steun aan de communisten in de lucht zou worden verleend. Chinese wals PHINA ZOU zUn partner het best kun- nen helpen, zo menen velen, met zyn grote legers door aanvallen op de begane grond Tienduizenden mannen zou het kunnen zenden naar Indo-China, Siam en Birma. Zo nodig zou ze ook troepen kunnen zenden naar India en Pakistan. Nog weer andere legioenen zouden kunnen worden geworpen in de strijd in Korea. Derge lijke bewegingen zouden in overeenstem ming zyn met de doelstellingen van de communistische wereldstrategie zoals wen ze althans in Hongkong ziet en inci denteel ook met de leuze in Japanse styi, welke Peking thans schynt te hebben overgenomen: Azië voor de Aziaten! Politieke waarnemers in Hongkong zijn Van mening, dat. wanneer dit zou ge schieden. het voor de regeringen van Zuld-Oost-Azië en Korea byna ondoen lijk zou zyn niet te wyken voor de druk. Neemt men aan. dat China ln een eventuele derde wereldoorlog deze rol sou gaan apelen, dan neemt men tevena san. dat de maaaa van het Chinese volk ée regering daarbij sou steunen. Velen In Hongkong twijfelen hieraan en wijzen op. dat het Chinese volk lang niet zo Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Be verwijk F. G. Willekes te Ryswijk (Z.H.). Naar St. Annaparochie J. H. Bogers te Morra-Ltoeaaens. die bedankte voor Ga rijp. Bedankt voor Oost- en West-Souburg E. C- Baart te Ee. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidhorn P. «iemersma te vyfhuizen (Haarlemmer meer). - Te Zyidyk L. F. Stolk. cand. te Amsterdam. Te Enschede G. van Andel Je Dieren. Te Grotegast L. W. Muns te fBerllkum. Aangenomen naar Schildwolde P. A. Kouwenhoven, cand. te Rotterdam, die bedankte voor EnumatU, Monnickendam en Wissekerke. Chr. Geref. Kerk. Bedankt vóór Vliasln- len J. Drenth te Amersfoort. Baptisten gemeenten. Beroepen te Arn hem J. Broertjes te Sneek. aterk met de regering te Peking sympa thiseert als de radiozender te Peking wil doen geloven. Ze wijzen er op, dat anti communistische bewegingen, van eenvou dige anti-communistiache propaganda af tot verbitterde opstanden tegen het com munisme In byna alle provincies van China tegenwoordig schering en inslag »Un. De tegenstanders van Peking zyn-, als geheel genomen, zwak wegens gebrek aan organisatie, wapens en leiding. Tal van waarnemers houden dan ook vol. dat de tegenstanders van Peking niet.veel meer zouden kunnen doen dan de regering hin deren zonder haar werkelijke schade toe te brengen en ze voegen hieraan toe, dat, wanneer Peking met de zweep klapt, het Chinese volk zijn kunstjes vertoont. Zelfs al zou China in een wereldconflict aan- vankeiyk neutraal bhjven. dan nog zou het Rusland belangryke steun kunnen verlenen. Van China uit zou Rusland be langryke voorraden kunnen ontvangen, o.a van het hoogst belangryke artikel osram, nodig voor de wapenproductie. China bezit ongeveer 60% van de gehele wereldvoorraad van dit kostbare erts. Via China zou Rusland ook producten van andere neutrale landen kunnen betrek ken. China's grootste bydrage als neu traal land voor Ruslands veiligheid zou echter haar reusachtige afmetingen zijn. De duizenden kilometers welke de kust scheiden van de verafgelegen gren zen van Mongolië en Sinkiang zouden de luchtvloten van de Westerse mogendhe den beletten een aanval tegen Siberië te ondernemen en zodoende zouden belang rijke oorlogsindustrieën ongestoord kun nen blyven produceren. Uit bovenstaande bhjkt wel, dat er in Hongkong „zoveel hoofden zoveel zinnen zijn". Niemand weet er het rechte van en ieder verdiept zich in gissingen. TTET DIERBAARSTE BEZIT van de be- ■kl mi Bij opgravingen in de Noord-Oostpolder in de nabijheid van Schokland is een vaanuip blootgelegd, dat vermoedelijk werd gebruikt voor het vervoeren van zwerfstenen voor de beveiliging van de kust van Schokland. Uit de aardewerk- resten, die zich nog in het vaartuig be- bevonden, hebben deskundigen afgeleid, dat het uit de 16de eeuw stamt. DE GROOTSTE METEORiETKRATER ter wereld ia onlangs ontdekt in de woeste vlakten van Ungava. in Canadees Noord Quebec. Geleerden hebben al hun hoop gevestigd op de studie van de me teoriet, die daar terecht is gekomenze hopen, dat een en ander er toe zal bij dragen. dat wij in de interplanetaire ruim te zullen kunnen doordringen en er zelfs reizen. Het bestaan van de krater ontdekte een wetenschappeiyke expeditie, georganiseerd door het Koninkiyk Museum voor Geo logie en Mineralogie in Ontario en staand onder leiding van de directeur van be doeld museum, dr V. Ben Meen. Een krater brengt ons op het spoor van het geen in de ruijnte boven en buiten de aarde gebeurt. Hy ontstaat wanneer een meteoriet, d.i een kosmische kogel, tegen de harde aardkorst op vliegt. Kosmische kogels, die niet op de aarde neerkomfn worden' meteoren genoemd. Men kan ze in heldere, maanloze nachten waarnemen als ..vallende sterren". Naar schatting komen er dagelflSS 5000 meteoren in de aardatmosfeer, maar slechts zeer enkelen vallen op de aarde neer en gebeurt dit. dan veroorzaken ze verschrikkeiyke ver woestingen. Bovenbedoelde krater in Canada is als een gapende wond in het gelaat van de aarde. De omtrek is 7'/» mijl en de middel- ïyn 2'/. mijl De krater is als in stevig graniet gehouwen, kegelvormig met een diepte van ongeveer 18 meter en in het midden bevindt zich een meertje. Dr Meen gelooft, dat de meteoriet ge weldige afmetingen had. Zou eenzelfde meteoriet op een moderne stad terecht komen, dan zou ze eenvoudig van de aarde worden "gevaagd en binnen een straal van honderd mijl. ongeveer 1600 km, zou alle leven worden gedood tengevolge van de •chok. De oppervlakte van de aarde zou rimpelen als het water ln een vyver. De geleerde meent echter, dat deze gewel dige kosmische botsing, waarvan men nu in Canada de sporen heeft gevonden, reeds 3 a 5 000 jaar geleden is geschied. De enige nog levende mensen, van wie bekend is. dat ze een meteortv op aarde hebben zien neerkomen, zijn de inwoner» van het Siberische dorpje Novopokrovka, enige honderden kilometers van Wladiwo- stok gelegen. „Het gebeurde juist drie en een half jaar geleden, op een morgen, klokke half elf. Toen zag men daar irfeens een hel lichtende pijl aan de hemel, die de kin deren verschrikt uit de dorpsschool deed rennen. De lucht boven die vurige pijl vertoonde een diep donkere streep. Ver scheidene uren bleef het vreemde ding in de lucht en toen de avondduisternis viel. gloeide het als een streep Noorderlicht tegen de achtergrond van een lucht, die zelf ongewoon licht was. Honderden an dere mensen in dezelfde streek, die toe vallig buiten kwamen, konden het ver- schynsel waarnemen. Tegen het blauw van de lucht zagen ze een lichtende bal. even schitterend als de zon en ongeveer zo groot als de volle maan. Het ding gleed langs de hemel in Zuidelyke rich ting. een helle regen van gloeiende von ken verspreidend; het liet een helder ge kleurde streep achter zich, welke snel veranderde ln een diep zwarte staart. Binnen vier of vyf seconden was het ge vaarte verdwenen in de richting van de Sikhotaal Betgen van Oost-Siberië". Aldus de beschrijving, welke dr Otto Struve, hoogleraar aan dg universiteit van Californië. van het verschynsel heeft gegeven ln de Scientific van Juni 1950. IJzerregen Destijds heeft een Russische weten schappeiyke expeditie een onderzoek Inge steld ln de streek, waar de meteoriet moest zyn neergekomen, zy vond er een hele reeks van wel honderd gaten, som mige 10 13 meter diep en aan de boven rand wel 23 m breed, verspreid over een oppervlakte van een vierkante kilometer. In de omtrek was alles verwoest door hetgeen men „een regen van yzer" noem de. Rotsen waren afgebrokkeld, bomen omgevallen sommige waren zelfs ont worteld en kilometers hoog de lucht in geslingerd. De grond was bezaaid met stukken meteoriet-Uzer, stukken, die ver scheidene honderden ponden wogen, maar ook hele kleine snippers yzer. Volgens schatting moest de meteoriet duizend pond hebben gewogen en een middeliyn van enkele tientallen meters hebben gehad. In Arizona vindt men nog de overbiyf- selen van een dergeiyke verwoesting, waarvan een meteoriet de oorzaak ia ge weest in prae-historiSche tyd. Ze bestaan uit een reusachtige kuil in de grond, on geveer anderhalve kilometer wyd en tientallen meters diep. De meteoren, welke wy met het oog kunnen waarnemen, bewegen zich in de atmosfeer op een afstand van niet meer dan 60 120 km van de aarde. Het licht en de warmte, welke ze uitstralen, moeten worden toegeschreven aan de wrijving met de lucht. Ze houden verband met kometen en met de kosmische stofwolken van de Melkweg. Het heldere lichten, dat we waarnemen, is een gevolg van de snel heid waarmee de meteoor zich door het luchtruim beweegt. Wanneer zij de at mosfeer rondom de aarde bereikt is haar snelheid vermoedelijk 40 km per seconde. Hoe dieper de meteoor valt, hoe meer weerstand de lucht biedt en hoe meer haar gang vertraagd wordt tengevolge van de atmosferische wryving. Of ze zal verdwijnen of niet hangt van Jiaar grootte af. Kleine meteoren worden opgelost doordat haar oppervlakte zo sterk wordt verhit, dat ze eenvoudig in damp opgaan. De meteoriet daarentegen bereikt het aardoppervlak omdat haar massa groot genoeg is om weerstand te bieden aan dit t proces. Warmte Merkwaardige uitbetaling wordt stopgezet Ingevolge een ln Juli 1841 door de ge meenteraad van Meppel genomen besluit werd tot dusverre jaarlijks aan de diaconie van de Ned. Herv. Gemeente voor Meppel en Oosterboer een bedrag van J 60 uitge keerd. Dit bedrag gold als vergoeding voor het vervallen van de invordering door deze kerkelijke instantie van een retri butie voor het plaatsen van kramen en stalletjes ter gelegenheid van kermissen. Tot en met 1949 is dit bedrag steeds uit betaald. maar nu stellen Burg. en Weth. van Meppel aan de raad voor de uitkering te beeindigen. Zij gronden dit op de over weging. dal uit de voorgeschiedenis ge bleken is. dat de gemeente niet verplicht is dit bedrag uit te betalen, daar men hier toe indertijd is overgegaan op verzoek van de toenmalige gouverneur der provincie. Aan een merkwaardige uitbetaling, welke dus ruim een eeuw geduurd heeft, zal nu vermoedeiyk wel een einde komen. Auto na aanrijding achtergelaten In de nacht van 28 op 29 Augustus is op de rilksweg tussen Utrecht en Rotter dam onder de gemeeente Moordrecht een personenauto tegen een in die gemeente gelegen viaduct gereden en onbeheerd achtergelaten. De inzittendefn) is (zyn) waarschynlijk naar Rotterdam gelift. De groepscommandant van de Rykspolitie te Nieuwerkerk aan de IJsel verzoekt de automobilist, die in die nacht tussen ge noemd viaduct en Rotterdam een of meer lifters heeft meegenomen, zich zo spoedig mogelijk met hem in verbinding te willen stellen. iconera van het Braziliaanse stadje Cachoeiro do Itapemirim ts een eenvopdig kaartje, bevestigd op de huisdeur, waarop te lezen staat „Nesta casa nao ha analfa- betos" (In dit huis woneii geen analphabe ten). Deze verklaring spreekt voor zich zelf alle bewoners van het huis in kwestie hebben de kunst van lezen en schrijven Qeleerd. Dat kaartje ls een machtig wapen in de hand van Dona Zilma Coelho Pinto, die hemel en aarde beweegt om de inwoners van Cachoeiro een beetje kennis bij te brengen. Zij wenst maar één ding: be doeld kaartje op alle huisdeuren in Ca choeiro te kunnen plakken en vervolgens alle Braziliaanse steden en dorpen aan te vuren het hier gegeven voorbeeld te vol gen. Cachoeiro is niet de grootste stad van de staat Espirito Santo, maar zo lang zamerhand geniet zij wel de meeste be kendheid. Inderdaad wordt op het ogen blik in geheel Brazilië een ontwikkelings campagne gevoerd, maar nergens heeft men zulke goede resultaten bereikt als juist in Cachoeiro, hetgeen voornamelijk te danken is aan de blakende ijver, welke mevrouw Zilma Coelho Pinto aan de dag heeft gelegd. Op het ogenblik heeft zy de leiding van 32 cursussen en scholen voor volwassenen en kinderen. Bovendien zorgt zy zelf voor de benodigde geldmiddelen. Op de een of andere manier ziet zy altijd kans aan geld te komen om de leerkrachten te betalen. Dona Zilma heeft, dank zy haar optreden, heel wat bijnamen. Eén daarvan is „A Louca de Itapemirim" (De dwaze vrouw van Itapemirim) en ook wordt ze we' ge noemd „Bedelares nummer één" Deze namen zyn natuurlijk uitgedacht door mensen bij wie ze om geld aanklopt, maar ze trekt er zich niets van aan, want voor alle onvriendeiykheden, waarop ze stuit, vindt ze ruimschoots vergoeding ln de vreugde en de dankbaarheid van de hon derden leerlingen, van alle leeftijden, die ze de kans geeft hun leven rijker én voller te maken. T voet en te paard kan men haar door de streek zien trekken, aankloppend bij particulieren en bezoeken brengend op kantoren. Hier weet zy vijf cruzeiros, daar tien machtig te worden om haar cursussen te financieren. In 1949 wist zij genoegjjeld byeen te krygen om 32 cursussen te or ganiseren en elk van die cursussen gaf ze de naam van degene, die genoeg had bij gedragen om het hele salaris van de on- derwbzer te voldoen. De cursussen wor den gegeven in fabriekslokalen, 's avonds in scholen en soms ook wel in gewone woonhuizen. Dona Zilma is echter niet tevreden met de mensen eenvoudig lezen en schryven te leren, zy streeft er ook naar hun levens- omstandigheden te verbeteren, want ze weet maar al te goed, dat de mensen niets aan kennis hebben wanneer ze hongerig of ziek zyn. Daarom, als een leerling meer- De bestudering van de wijze, waarop de vaart van de meteoren in de atmosfeer wordt vertraagd, is de laatste jaren, dank zy nieuwe technische hulpmiddelen, van betekeyis geworden, omdat men daar door egn denkbeeld kan krygen van de temperaturen welke in de hogere lucht lagen heersen. Zo is men tot de slotsom gekomen, dat het zestig km boven het aardoppervlak veel warmer moet zyn dan op dit aardse tranendal, een verrassende ontdekking, gezien de zeer lage tempe raturen in de stratosfeer. De pas ontdekte grote meteoriet kraters ln Canada en de kleinere in Siberië zijn natuurverschijnselen, welke ver van ons verwyderd zyn in tyd en ruimte. Desniettemin, aldus verklaarde dr Harlow Shapley. de wereldberoemde directeur van het Observatorium, be horend b(j de Harvard Universiteit, zul len ze ons nauwkeurige inlichtingen kun nen géven over de temperatuur, de dicht heid en andere eigenschappen, welke 60 k 120 km boven de aardoppervlakte heer sen. En nauwkeurige inlichtingen over dit gedeelte van de atmosfeer hebben we juist nodig voor de ontwikkeling van de straalvliegtuigen, bestemd om op zeer grote hoogte te vliegen, als voor de raket schepen van de naaste toekomst. IEDEREEN weet zelf het best welke invloed het weer op hem uitoefent. Een algemeen verschijnsel is, dat de mensen bij mooi weer vrolijker ge stemd, opgeruimder zijn dan bij regen weer. In Amerika heeft een aantal geleerden, die men medische klimato- logen noemt, vastgesteld welke in- vloed het weer kan uitoefenen op de geaardheid der mensen. Hun conclu sies zijn vaak volkomen in strijd met wat men algemeen als waar aanneemt. TAE ZOMER, zegt men, is de beste tyd aJ om vacantie te nemen. Mis, zeggen de bovengenoemde Ameri kanen. Juist in de zomer heeft men het minst vacantie van node. daar men dan door de vlak er. aan voorafgaande lente een grote dosis nieuwe energie heeft op gedaan. Rust heeft de mens vooral nodig in Januari of Februari na de tyd van hard werken in herfst en winter. FORMOSA zal, als het aan president *- Truman en zyn democratische rege ring ligt, geen aanleiding worden tot het uitbreken van een derde wereldoorlog, 't Conflict om dit eiland tussen de Chinese communistische regering enerzijds en de V.S. en Tsjang Kai Sjek anderzijds vormde lange tyd een ernstige bedreiging van de vrede in het Verre Oosten, een bedreiging die weliswaar nog niet volkomen is opge heven, maar die toch ongetwijfeld aan- zieniyk is verminderd ten gevolge van twee recente gebeurtenissen: het besluit van de regering van Peking om de kwes- tie-Formosa voor de Verenigde Naties te brengen en het verzoek van president Truman aan géneraal MacArthur om zijn verklaring over Formosa in te trekken. Deze stap van Tru- man wijst er op, dat Washington het niet (meer?) eens is met de eigenmachtige poli tiek van MacArthur ten opzichte van Formosa. Deze politiek van samenwerking met Tsjang Kal Sjek was. zoals uit de verklaring van Mac Arthur blykt, gebaseerd op de overtuiging, dat Formosa een onmisbare aghakel vormt in de Amerikaanse verdedigingslinie in het Verre Oosten. Formosa moet in be vriende handen blyven, aldus de Ameri kaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten. Dat het Witte Huis deze politiek niet wenst te steunen, behoeft niet te be tekenen. dat de Amerikaanse regering de strategische betekenis van Formosa ont kent, maar wel dat men de politieke kant van het Formosaanse probleem zwaarder wenst te laten wegen dan de strategische. TAE verheugende conclusie die uit de twee hierboven gereleveerde gebeurtenis sen te trekken valt, is, dat noch China, noch de Verenigde Staten er Iets voor voe len een gewapend conflict op grote schaal te riskeren. De verklaring van Truman houdt in. dat Amerika in principe bereid .s afstand te doen van Formosa als strategisch steunpunt In het Pacific-front ter wille van het behoud van de vrede; het besluit vao Peking om de kwestie-Formosa voor de V.N. te brengen betekent dat de Chinezen (en de RuSsen!) de tyd (nog) niet gekomen achten om gewapenderhand een beslissing ln het conflict West-Oost te forceren Het probleem-Formosa belooft inmiddels voor de Vereniade Naties eén zware juri dische kluif te worden. De Chinezen baseren hun aanspraken op het eiland op de stelling dat het tot het Chinese grond gebied behoort. De Verenigde Staten be weren het recht te hebben de status quo op Formosa te handhaven, omdat het eiland een voormalige Japanse bezitting is. welks status eerst by een vredesverdrag met Japan geregeld kan worden. De Ameri kaanse redenering zou zeer sterk zyn, wan neer Formosa niet door de troepen van de Tsjang Kai-Sjeks voormalige Kwomin- tang-regering werd beheerst. Hier zit de juridische knoop, die de V.N.-geleerden straks krijgen op te lossen. T")E „regering" van Tsjang Kai Sjek ls de enige Chinese regering die door Wash ington officieel wordt erkend. Hieruit volgt, dat Formosa, hangende de bespre kingen over een vredesverdrag met Japan. onder Chinees beheer is gesteld. Peking en Moskou betwis ten uiteraard Tsjang Kai Sjek het recht op te treden als hoofd van de Chinese staat en daarmee zyn recht om Formosa bezet te houden. Het hele probleem is dus terug te lelden op de weigering van de Ver Staten de nieuwe (communistische) regering van China te erkennen. De Britse Observer stelt de zaak zo: „Als China het recht heeft, hangende het Japanse vredesverdrag. For mosa te bezetten, dan kan dit recht slechts worden uitgeoefend door de werkelijke Chinese regering. Wordt dit recht niet er kend, dan is er op Formosa ook geen plaats voor Tsjang Kai Sjek". De Observer trekt van deze rede nering de consequentie, door te conclu deren. dat de enige manier om fot een voorlopige overeenstemming over For mosa te komey bestaat in het liquideren van het regiem van Tsjang. Hiermede zou elk argument voor een invasie in Formosa de Chinese communisten uit de hand ge slagen zyn en anderzyds zou het laatste beletsel voor een universele erkenning van de nieuwe Chinese regering zyn opge heven. Onder die omstandigheden zou Pe king er wellicht toe te krygen zyn ln te stemmen met een werkeiyke „neutrali satie" van Formosa, hangende de onder handelingen over een Japans vredesver drag. Een denkbeeld, dat. gegeven Ame- rika's bereidheid om Formosa als militaire basis af te schrijven, de V.N -gedelegeerden wellicht een weg uit het Juridische doolhof zou kunnen wyzen. TTET OEWICHT van een baby wordt beïnvloed door de maand, waarin hy is geboren. Volkomen waar, medische onderzoekin gen hebben bewezen, dat babies, geboren in de herfst of in de winter zwaarder zyn dan die. geboren in de lente of in de zomer. Kinderen in October geboren zyn het zwaarst. De oorzaak is dat de opbou wende kracht der moeder, die het ge wicht van het kind sterk beïnvloedt in die tyd het grootst is. Deze kinderen be houden doorgaans hun groter gewicht ge durende hun schooljaren. A LS er 6torm op komst is zyn alle men- sen prikkelbaarder. Inderdaad worden mensen en dieren on rustiger als er een storm dreigt. Over het algemeen neemt onze energie af naar mate de barometer daalt, beweren de kli- matologen. Passagiers van autobussen en trams laten dan veel meer pakjes of an dere voorwerpen liggen, het aantal ver keersongevallen neemt toe. Een lage baro meterstand heeft zelfs nadelige invloed Op onze gezondheid, kan aanleiding zyn tot ziek worden. Vooral hoofdpijn en flauwten komen dan veel voor en chirurgen weten by ondervinding dat zelfs kort voor het losbreken van stormen het aantal acute blindedarmontstekingen sterk toeneemt. "DIJ KOUD WEER kunnen wU beter wer- -*-* ken dan by warm weer. Daar wy in de winter meer moeten doen. vooral als het lichameiyke arbeid betreft om warm te blyven, voelen wy ons meer fit, maar in werkeiykheid is dit niet zo. De lichaamsbewegingen doen onze ar beidsprestaties dalen, om Iets tot stand te brengen verbruiken wij nodeloos te veel van onze energie by koud weer. yACHTE WINTERS zyn niet gezond. Hoewel een oud spreekwoord zegt dat een groene winter een kerkhof vet maakt, heeft een onderzoek, ingesteld door het departement van de volksgezondheid in de Verenigde Staten, uitgewezen dat een zachte winter het aantal ziektegevallen sterk dóet afnemen. De winters, die veel slachtoffers eisen zyn die. welke zich ken merken door plotselinge veranderingen in de temperatuur. VOORJAARSMOEHEID Is een legende. Integendeel, iedereen kent de voor jaarsmoeheid, die zich uit door lusteloos heid. geringe vitaliteit en verlangen naar slaap. Ten einde zich aan te passen aan de plotselinge stUging van de tempera turen wordt in de lente van het mense- ïyk lichaam veel geëist, het moet hard werken om de warmte kwijt te raken, die het in de winter nodig had. Men is een voudig helemaal in de war en het gevolg is verminderde vitaliteit. XTlNDEREN zyn het onhandelbaarst bU droog weer. Wanneer het lang achtereen droog weer is geweest is op de scholen het aantal straffen voor de kinderen zeker vyfmaal zo hoog als by regenweer. De kinderen zyn dan zeer ondeugend en zeer eigen zinnig. •bereiken de hoogste leeftyd. Professor Ellsworth Huntington van de Yale Universiteit heeft geconstateerd, dat mensen, geboren in Februari of Maart. 3 jaar langer leven dan zy die ln Juli, Augustus of September het levenslicht aanschouwen. werken. Dit ls niet waar. Inderdaad montert mooi weer ons op. maar het lokt ons niet tot werken. Het meeste werx verrichtèn wy by betrokken lucht, al mopperen we dan misschien ook nog zo hard over „het slechte weer". Dus huisvrouwen, als ge wilt hebben dat uw man in huis of in de tuin iets opknapt, vraagt dit hfem dan op •en regenachtige dagl malen de les verzuimt, stuurt zy een onder wijzer op huisbezoek om eens poolshoogte te nemen. Blijkt dan, dat het verzuim slechts te wijten is aan luiheid of gebrek aan belangstelling dan gaat zy een hartig woordje met de spybelaar spreken. Is ziekte de oorzaak van het verzuim, den stelt zij de Centrale Gezondheidsdienst er van in kennis. Gratis dokter DE GEZONDHEIDSDIENST (s bedoeld de mensen in te wijden in de geheimen der hygiëne. Dokters en laboratoria, dit ter plaatse zijn gevestigd werken n.l. met de cursusleiding samen. Elke leerling wordt eens per jaar doorgelicht, wordt gra tis gevaccineerd en ontvangt gratis ge neesmiddelen, terwijl tandartsen belast zijn met de zorg voor hun gebit. Dona Zilma verleent de armen ook stoffelijke hulp voor zover het haar gelukt de hand te leggen op kleren, levensmiddelen en andere nuttige zaken. Een tandenborstel, een blik gecondenseerde melk, een stoffer Om de vloer schoon te houden en een jurkje of jasje zijn vaak zeer welkome zaken. De leerlingen, die lessen in lezen en schrijven volgen, worden aangemoedigd door de prijzen, welke in uitzicht worden gesteld oude tijdschriften voor de man nen en naailessen voor de vrouwen. Voor de bewoners van Cachoeiro krijgt het leven een geheel nieuwe betekenis, al moet worden gezegd, dat de volwassenen, die aan den lijve ondervonden wat het wil zeggen ongeletterd te zijn en >^echt verzorgd, van Dona Zilma's bemoeienissen meer genieteh dan hun kinderen, die met de volwassenen in dezelfde schoolbanken zitten, maar die scholen beschouwen als iets. dat vanzelf spreekt. Overal in Bra zilië echter ontstaat honger naar kennis en wordt er naar gestreefd die te be-1 vredigen. De campagne tegen het analphabetismé begon in 1947 en het aantal mannen en vrouwen, dat niet kan lezen of schrijven en dat blijkens de volkstelling v(4n 1940 55'van de gehele bevolking bedroeg, be gint reeds merkbaar af te nemen. Maat eigeniyk houdt men zich op het ogenblik minder bezig met de vraag hoeveel inwo ners van Brazilië kunnen lezen en schrij- ig h algemeen is gesteld met het lager onder ven dan wel met de vraag hoe het in hel ..ijs in Brazilië en schenkt men vooral aandacht aan het onvoldoende schoolbe zoek. Gemiddeld gaan de Braziliaanse kin deren maar achttien maanden naar school. Prof. M. B. Lourence Filho. directeur- generaal van de afdeling Onderwijs en leider van de veldtocht tegen het analpha- betisme heeft by het begin daarvan dui- deiyk gemaakt, dat het er hier niet slechte om ging de mensen te leren lezen en schrijven, maar dat de gedachte voorzat de algehele opvoeding van volwassenen ter hand te nemen. De bedoeling was de levensstandaard en het beschavingspeil van een groot deel van de bevolking op te voeren door kennis te verspreiden en meer bekendheid te geven aan de techniek, zo dat de mensen van hun omgeving en zich zelf leren maken wat er van te maken is. Les in lezen en schrijven is slechts een middel om dat doel te bereiken, geen doel op zichzelf. Eén en ander wilde de rege ring trachten te bereiken zowel door zelf het initiatief te nemen als door samen werking met verschillende organisaties en particuliere persoTTen. Dona Zilma is er een voorbeeld van hoe mensen van goede wille in deze de regering térzyde kunnen staan. Onderricht men volwassenen, dan komt dit hun kinderen tevens ten goede. Internationale samenwerking DRIEJARIGE CAMPAGNE, welke de regering heeft gevoerd, heeft haar honderd millioen cruzeiros (vijf millioenj dollar gekost. In dit tijdsverloop heeft meer dan een millioen mensen leren lezen en schrijven. Twee millioen volwassenen, met inbegrip van jongens en meisjes bo ven de schoolleeftijd, zijn ingeschreven voor avondlessen. Het bezoek van de ge wone lagere school is sterk vooruitgegaan. Onderwijs, dat vroeger werd beschouwd als Iets. dat slechts voor de beter gesitu eerde klassen was weggelegd, is nu be reikbaar voor leder. En wat meer zegt: het geven van onderwijs geschiedt niet slechts door beroepsmensen. Tal van vrij willigers stellen zich beschikbaar om stadgenoten, die niet kunnen lezen of schrijven, in hun eigen huis les te gaan geven. Ze krijgen dan de nodige leermid delen van de nationale en streekdiensten. Op deze manier zyn reeds meer dan 200 000 exemplaren leermiddelen uitge reikt. In de laatste drie jaar zijn reeds meer dan een half millioen brieven en circulaires verzonden aan mensen, van wie werd verondersteld, dat zy goede diensten als volontairs zouden kunnen be- wyzen. Als een mijlpaal op de weg naar kennis ln Brazilië kan worden beschouwd de in ternationale cursus, welke de UNESCO het vorig jaar Augustu® in Quitandinha, in de buurt van Rio de Janeiro, heeft ge houden. Hier hadden Braziliaanse leer krachten gelegenheid in contact te komen met collega's zowel uit andere Zuid-Ame rikaanse landen als uit Engeland, Frank rijk en Egypte. Ze wisselden van gedach ten over oude methoden en maakten ken nis met nieuwe. Alles wat de Braziliaanse onderwijsmensen hier opstaken is ten goede gekomen aan de veldtocht, die de regering begon ter bestrijding van onwe tendheid en ellende, welke twee vaak sa mengaan als een boosaardige tweeling. Hoewel de meeste vacanties reeds voorbij zijn, zijn er toch nog tal uan mensen die «an zee, in de bossen of op een boerderij ran de zon genieten. Dit is Anneke, die met haar ouders op een boerderij logeert. Voordat haar moeder haar kon aankleden, was Anneke al de boomgaard ingelopen, om op haar manier met de appelpluk te helpen.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3