KADKKT Het kostbare deposito Indonesische arbeiders eisen de vruchten der vrijheid op PANDA EN DE MEES Streven naar verbetering der kwaliteit van veestapel Stakingsgolf in de ondernemingen Souvereiniteit zonder meer niet genoeg Ontploffing en brand op de Scherpendrecht DIRECTEUR VAN DUITSE AUTO-FABRIEK WAS AL TE GOEDGELOVIG Oplichter met kostbare auto er vandoor BEURS VAN AMSTERDAM - -* Reeuwijk verstaat de tijd Fokveedag toonde goede dieren Belangwekkend program van Volksuniversiteit AT (T) AAR ANNEER EERSTE BLAD - PAGINA 2 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950. (Van onze Indische redacteur) Indonesië moge dan al tot de econo misch minder ontwikkelde gebieden wor den gerekend, met het hanteren van het economische strijdmiddel der stakingen zijn de Indonesiërs volkomen op de hoogte van hun tijd. Steeds meer wordt de laatste tijd ook daar te lande naar dit middel ge grepen, om kracht bij te zetten aan loon- en andere eisen. Tot nu toe met een voor de stakers zeer bemoedigend succes. En thans zijn, sinds 21 Augustus al, op aan wijzing van hun bond, de Sarboepri, de ondernemingsarbeiders op Java en Suma tra in staking. Deze bond omvat 700.000 werklieden. De arbeidslonen in Indonesië zijn na de oorlog aanmerkelijk verhoogd en ook on danks de zo sterk gestegen kosten van le vensonderhoud is 't lot van de Indonesi sche „koelie" aanzienlijk heter dan dat van zijn collega's in India of China. Maar daarmee is niet gezegd, dat hij -reden heeft tot tevredenheid. Zijn regering zelf heeft hem geleerd, naar het Westen te kijken Men spiegelt zich staatkundig en cultu reel aan het Westen. Welnu, wat de so ciale voorzieningen betreft, s*aat nfen ein deloos ver bij het Westen ten achter. Geen vacantieregelingen, geen ziekteverzeke ring, geen ouderdomspensioen, geen inva- liditeitsrente. Terecht is de Sobsi, de Indonesische algemene werknemersbond van mening, dat de arbeider met de souvereiniteit van zijn land alleen niet aan het einde van zijn wensen is. Hij moet er ook maat schappelijk beter van werden. Zijn be vrijding moet een materiële „inhoud" krij gen. Bij de eenvoudige werkmensen waren door de propaganda de verwachtingen over de zegeningen der vrijheid hoog ge spannen en deze mensen berusten niet in de teleurstelling, die daarop gevolgd is. Want zij hebben in hun bonden een mach tige organisatie. DONDERDAG 31 AUGUSTUS l»M. Avondprogramma. Hllv I (AVRO) 6 Nieuws; 8.15 Sport- praatje; 8.30 Groninger Orkestvereniging en Operettekoor; Nationaal programma ter 1.15 Promenade orkest en klein koor; 8.45 Zeventig Jaren, klankbeeld; 9.30 Nederlandse liedjes; 10 00 Moeder van ons volk. toe spraak; 10.15 Radio Philh orkest en groot koor: 11 Nieuws; 1115 Gr pl. Hllv II (NCRV) 6 Gr pl.; 6.15 Causerie; 6 30 Voor de Strijdkrachten; 7 Nieuws; 7.15 Voor postzegelverzamelaars: 7 30 Gr.pl 7 40 Radio krant; 8 Zie Hilversum I VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1850. Dagprogramma. Hllv. 1 (VARA) 7 Nieuws; 7.18 Gr.pl.; 8 Nieuws; 8.18 Gr.pl.; 8.50 Voor de vrouw; 9 Gr.pl.; (VPRO) 10 Causerie; 10 05 Morgenwij ding; (VARA) 10.20 Gr.pl 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang en piano; 11.10 Voor dracht; 11.30 Orgelspel; (AVRO) 12 Dans- orkest; 12.33 Spoftpraatje; 12+5 Orgelspel; 1 Nieuws 1.15 Lichte muziek; 2 Voor de "••ouw; 2 20 Kamerorkest; 3 Voordracht; 3.20 Grol.; (VARA) 4 Filmprogramma; 4.30 Voor de eugd; 5 Kwartet; 5.20 Causerie Hllv II (KRO) 7 Nieuws; 7.15 Ochtend- gymn 7 30 Gr.pl.; 7.45 Morgengebed; 8 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9 Voor de vrouw; 9.15 Gr.pl.; 10.15 Maastrichts Stedelijk Orkest; 11 Voor de zieken; 11.40 studentenkoor; 12.03 Promenade orkest; 12.55 Zonnewijzer; 1 Nieuws; 1.20 Lunchconcert; 1.45 Voor de vrouw; 2 pianospel; 2.15 Cabaret; 3 Gemengd koor; 3 55 Gr.pl.; 4 Voor de zieken; 5 Voor de Jeugd; 5.15 Kinderkoor; 5.45 Metropole orkest. Avondprogramma. Hllv I (VARA) 6 Nieuws; 6 15 Felicitaties; g.50 Gr.pl 7 Denk om de bocht; 7.13 Trio: (VPRO) 7.30 Causerie; 7.43 Causerie over een dierenasyl; 7 50 Causerie; 8 Nieuws; 8 05 Boekbespreking: 8.15 Orpl.: 8 35 Causerie; (VARA) 9 Gr.pl 9.40 De Ducdalf; 10 Buiten land weekoverzicht; 10.15 Gr.pl.; (VPRO) 10.40 Avondwijding; (VARA) 11 Nieuws; 11.15 Gramofoonplaten. Hllv II (KRO) 6 Metropole orkest; 6.30 Voor de Strijdkrachten; 7 Nieuws; 7.15 Reg.- uitzending; 7 35 Septet; 8 Nieuws; 8.05 Ac tualiteiten; 8.15 Symph. concert; 9.25 Klank beeld; 10.40 Gr.pl.; 10.45 Avondgebed; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. Radiodistributie 3e lijn. 7 VI. Br.: Nieuws; 7 05 Gr.pl.; 7.30 Kroniek; 7 40 Gymn.; 7.50 Gr.pl.; 8 Nieuws; 8 03 Concert; 9 Nieuws; 9.05 Gr.pl 10 Lux Mé nage en Musique (VI.); 11 VI. Gew Omroep: Sonates v. Mozart; 11.30 Operette-selecties; 12 Gr.pl.; 12.30 VI. Br.: Weer; 12 33 Orkest Laeremans; 1 Nieuws; 115 Klassieke muziek; 2 Fr. Br.: Klassieke muziek; 3 VI. Br.: Gr.pl.; 8 Nieuws; 5.10 Fr. Br.: Verzoekprogramma; 6 Voor de soldaten; 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten; 7 Nieuws; 7.30 Liederen; 7 50 Feuil leton: 8 Ouverture Semlramide, v. Rossini; 8 15 Filmoverzicht; 8.30 Verzoekprogramma; 9.18 Kunstkaleidoscoop; 9.30 Omroep Symph. orkest; 10.35 Gr.pl.; 11 Nieuws; 11.05 Gr.pl. Radlodistributle 4e UJn. 7 Eng. H. S.: Nieuws; 715 Serenade Orch.; 7 50 Lift up your hearts; 7.55 Weer; 8-Fr. Br.: Nieuws; 8.10 Concert; 9 Eng. L. P.: Nieuws; 9.10 Verzoekprogramma; 10 Orgel; 10.30 Rich mond Trio; 11 Eng. H. S.: South. Serenade Orch.; 11.30 Eng. L. P.: Militair orkest; 12 Eng. H. S.: Gr.pl.; 12.30 Voor de arbeiders; 12.55 Weer; 1 Eng. L. P.: Rhythm, orkest; 1.45 Voor de kinderen; 2 BBC Symph. orkest; 3 Orkest Evans; 3.30 VI. Gew. Omroep: Caba ret* 3.45 Eng. L. P.: Orkest Leon; 4.15 Dag boek; 4.30 BBC Welsh Orch.; 5 VI. Gew. Om roep: Acc. recital; 5 30 Eng. L. P.: Orgel; 6 Mazurka orkest; 6.30 Here's Howard; 6.45 Eng. H. S.: London Light Concert orkest; 7.30 Henry Wood Prom, concert; 9 Eng. L. P.: Summer Show time; 9.30 Muziek in Mi niatuur; 10 Nieuws; 10.15 Orkest Temple; 11 Plano; 11.56 Nieuws. Het weigeren van werk is voor Indone siërs geen nieuw idee. De eenvoudige In donesiër is, sinds de slavernij onder het Nederlandse bestuur geleidelijk in onbruik is geraakt, economisch een bijzonder vrij man. Als hij, vóór de oorlog, een grief had tegen zijn werkgever, bleef hij veelal zonder meer weg. Als he* er op aan kwam, behoefde hij niet te werken om te eten. Zonodig hielp zijn familie hem, de natuur was ook welgezind in haar gaven en zijn behoeften waren gering. Zijn lage levenspeil op zichzelf gaf hem een zekere macht. De macht der koelies Deze macht is agtlef geworden, nu die Indonesiërs geleid worden door geschool de soms in het buitenland geschoolde organisatoren. Een Sobsi-leider ver klaarde dezer dagen aan een verslaggever van het persbureau Anata. dat de bond niet over weerstandsfondsen beschik*. „Maar", voegde hij er aan toe, „hier kun nen wij maanden lang staken ronder weerstandsfonds, omdat wij gemakkelijk steun kunnen ontvangen van de boeren, dië in de omgeving der ondernemingen wonen". Een sprookjesland voor de E.V.C. dus! De overheid kan deze staking dan ook niet negeren en het ministerie van Arbeid heeft al te kennen gegeven, dat de bezwa ren, dfe de ondernemers tegefi de loon eisen, waar het deze keer om gaat, naar voren brengen, overdreven zijn. Het mi nisterie wijst daarbij op de hoge prijzen voor rubber en koffie op de internationale markt. Deze officiële geneigdheid, aan de eisen van de arbeiders tegemoet te komen, is zeer verklaarbaar, want er is de Indone sische regering veel gelegen aan arbetds- vrede. Of een voortdurend toegeven van een wer kelijk vooruitziend sociaal-economisch be wind getuigt, is een andere vraag. Tussen twee vuren Arbeiders in overheidsdienst hebben de Indonesische regering reeds een kolo niaal optreden verweten in enkele geval len, waarbij zij te vérgaande eisen wilden afremmen en zij bleek erg gevoelig voor dit verwijt. Koloniaal of niet, de econo mische politiek van de overheid kan ech ter in wezen niet anders zijn dan die van de Nederlandse kapitalisten: de betaalde lonen moeten er uit komen, de onderne mingen moeten rendabel zijn. Kunnen bij de huidige prijzen op de internationale productenmarkt sommige kostprijzen een stootje omhoog velen, daar staat tegen over, dat de cultures sedert 1942 enorme schade hebben geleden. De kosten voor het herstel moeten er ook op de een of andere manier uit komen. Dat de tulnkoelie voor dergelijke pro blemen weinig begrip toont, is begrijpelijk. Het wil er bij hem bijvoorbeeld ook niet in, dat hij geen recht zou hebben op het stukje Indonesische grond, dat hij is gaan bewerken om levensmiddelen te verbou wen voor zijn gezin. Die grond moge dan in ,de koloniale tijd al eigendom van een bui tenlandse onderneming zijn geweest, die tijd heeft immers afgedaan. Uit welbe grepen landsbelang wil de overheid déze gronden wel aan de onderneming terug geven. De ondernemers zullen er veel geld in moeten steken, voordat dB productie weer op vooroorlogs peil is. Maar de bpnd steunt de „squatters" en stelt hoge vergoedigseisen aan de onder nemers. Zijn nieuwe investeringen in In donesië op zichzelf al riskant genoeg, deze eisen maken het weer in bedrijf nemen van diverse ondernemingen zo onaantrek kelijk, dat de maatschappijen voorlopig voor de eer bedanken. De kleine man kan er dan blijven boeren en er een bestaan uithalen, dat een paar honderd gulden vertegenwoordigt, nationaal gezien be tekent die situatie een strop van duizen den guldens. Zo zit de overheid tusien twee vuren. Enerzijds zijn er de niet te negeren eisen van de arbeidersorganisaties, anderzijds is er jde dwingende noodzaak, de cultures weer op peil te brengen en de vooroor logse posities op de buitenlandse markt te herwinnen. Het is te hopen, dat de een- Ouden van dafen krijgen geen vergoeding voor in beslag genomen radiotoestellen Het Hoofdbestuur van de Nederlandss Bond van Ouden van Dagen heeft van de griffier van de Tweede Kamer, op verzoek van de Commissie voor de verzoekschrift ten uit de Kamer, een afschrift toegezon den gekregen van een door de genoemde commissie aan de Kamer uitgebracht ver slag omtrent een aantal in haar handen gestelde edresscn De Kamer had zich In haar vergadering van 21 JuU 1650 met dé conclusies van dit vcglag verenigd Eén 'der adressen was var. bovenvermelde bond, betreffende toe kenning van een schadeloosstelling aan hen, die In de oorlogsjaren hun radio toestellen moesten Inleveren. De Commissie had overwogen, dat de be palingen van de Wet op de Materiële Oor logsschade zich verzetten tegen het toe kennen van een schadeloosstelling. Het hoofdbestuur van -^noemde bond zal zich opnieuw tot de Tweede Kamer wenden met het verzoek bedoelde wet zo danig te wijzigen, dat wel schadeloosstel ling zal kunnen worden verstrekt. Twee gewonden In de machinekamer van het nieuwe motorschip Scherpendrecht van de N V Phs. Van Ommeren's Scheepvaartbedrijf dat Dinsdag uit Rotterdam, was vertrokken ken voor de eerste reis naar de Perzische Golf heeft zich des middags om ongeveer 4 uur, even buiten de Nieuwe Waterweg, e.en ontploffing voorgedaan, gevolgd door brand. Daarbij hebben de tweede machi nist, de 43-jarige B. M. Slierstra, uit Utrecht en de 57-jarige havenarbeider L Katwijk uit de Hennewierstraat alhier, ernstige brandwonden opgelopen. Het brandje kon spoedig worden geblust. De Scherpendrecht kreeg op verzoek sleep boot assistentie van de sleepboten Argus en De Maas van L. Smit Co's Int. Sleepdienst, dóch is op eigen kracht naar Schiedam teruggevaren waar de twee ge wonden werden ontscheept. Zij zijn ter verpleging in het Havenziekenhuis opge nomen. Hun toèstand was vanmorgen be vredigend te noemen. Het schip ligt thans aan de werf van Wilton-Fijenoord waar het werd gebouwd. Hoe lang de herstelwerkzaamheden zullen duren, kon men ons nog niet mededelen. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is niets bekend. KUNSTNIEUWS Reisbeurzen voor letterkundigen De minister van O., K. en W. stelt voor 1950 reisbeurzen en reistoelagen beschik baar voor .letterkundigen (proza-schrij- vers), ten einde hen in de gelegenheid te stellen, in het buitenland indrukken op te doen, welke voor hun letterkundig werk van belang kunnen zijn Gegadigden, die op 1 Januari j.l. ten minste 21 jaar, doch nog geen 45 jaar wa ren, dienen vóór 1 October 1950 een oor spronkelijke, nog niet gepubliceerde no velle toe te zenden aan het ministerie van O., K. en W. Iedere inzending moet ten minste 10.000 en ten hoogste 20 000 woorden tellen. De beoordeling zal geschieden door een Jury, in te stellen door de minister, die ten hoogste drie manuscripten mag voor dragen Elke reisbeurs bestaat uit een bedrag van 2000. Eén of meer auteurs kunnen ook een reistoelage van ten hoogste ƒ300 ontvangen. De „Skymasters" weer naar Engeland Het dansorkest van de Avro, de „Sky masters", onder leiding van Pi Scheffer, dat verleden jaar een succesvolle tournée door Engeland maakte, is door de Britten uitgenodigd, deze zomer een langduriger tournée te komen maken. Vandaag vertrekt het orkest vooreen rondreis van zes weken door Engelarld en Schotland, waar zowel in grote stedén als kleinere plaatsen Üal worden geconcerteerd. In de laatste weken komt Londen aan de beurt. Aan het slot van de tournée zullen de or kestleden een korte vacantie in Engeland houden. Bedrijfsmuziekfestival Zaterdag en Zondag a.s. wordt er t« Gorinchem een bedrijfsmuziekfestival ge organiseerd, waaraan een aantal -bedrijfs- muziekkorpsen uit Nederland deelneemt. Als ontvangende vereniging treedt de De Vries Robbé Fanfare op. Deelnemende korpsen zijn: de Philips-Harmonie uit Eindhoven, de Bata-Harmonie uit Best. de Sierkan-Harmonie uit Den Haag, de Mu ziekvereniging Armonia van de machine fabriek Stork uit Hengelo, de Muziekver eniging Hartog uit Oss, de Harmonie van de Gelderse Tramwegen te Doetinchem, de Harmoniekapel van de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabrieken te Delft, Bendien's Fanfare uit Almelo en de Enka-Harmonie uit Nijmegen. r op ve van de directie van de B.M.W.-auto- fabriek te Baden, naar een auto van der tigduizend gulden, waarmee een Neder lander in Juli vefdwenen is. Het ver moeden bestaat, dat deze Nederlander de B.M.W.-directie bij de neus heeft ge nomen. Eind 1949 ontmoette een directielid van B M W. te Parijs een 32-jarige Neder lander, die opgaf Willem van Eyssel- steyn te heten. Déze kwam te weten, dat men ongeveer een millioen kapitaal zocht voor uitbreiding van de fabriek. Van E. beweerde, dat hij wel voor dat kapitaal zou kunnen zorgen. Hjj zei in vloedrijke relaties te hebben en rijke fa milie. „Als schoonzoon ygnLucas Bols" kon hij zoiets prachtig voor elkaar boksen, mits hem een plaats in de direc tie, de hoofdvertegenwbordiging voor Nederland of een dergelijk mooi baantje werd gegund. De B.M.W.-directeur zou er over spreken en, denken. Van E. werd begin heidsstaat spoedig een regering zal heb ben. En de betrokken ministers zullen veel wijsheid nodig hebben, om dit zeer prac- tische probleem op te lossen, dat belang rijker is dan de partijtwisten, waarmee nu zoveel tijd en energie verloren gaan. Juli naar Baden uitgenodigd. Hij ver scheen prompt, echter zonder pas of bagage Dii verklaarde, dat hij zo gauw geen visum voor Duitsland had kunnen krijgen en nu maar „zwart" was ge komen De B M W-directie installeerde Van E. in een uitstekend hotel en ver schafte hem alles, wat zijn hartje be geerde Er werd druk gepraat en gefuifd. Van E zag kans ^et troetelkind van de fabriek, een sportcabriolet Veritas, mee naar Nederland te krijgen om aan de toekomstige geldschie'ters te tonen. Voor zijn vertrek werd nog met enige Duitse bankdirecteuren onderhandeld. Op hen maakte hij, volgens de klacht een uit stekende indrrk. Hoe Van E. kans zag met deze opval lende lichtbruine wagen, voorzien van verchroomde discuswielen, zonder pa pieren over de grens te komen is nog niet bekend. Zeker is, dat hij na drie dagen niet terugkwam zoals was afgesproken. Dit maakte p de B.M.W.-directie. die de wagen een 'waarde van dertigduizend gulden toeschrijft, op zijn zachst gezegd ietwat wantrouwig. Dit wantrouwen is gegroeid, omdat inmiddels bekend is ge worden, dat Van E. de „slee" aan ver schillende mensen in Nederland voor een matig prijsje 16.500 gulden te koop heeft aangeboden. De politie zoekt ijverig naar man en auto. tot dusver zonder resultaat. Wel weet de Haagse politie thans, dat Van E. afkomstig is uit Apeldoorn, waar men hem een oplichter van groot formaat noemt 4* HUPSA, DAAR GING DE GEMASKERDE HEEN! Voort, met de schat van de Koning op zijn rug! Maar wanneer hij au soms gedacht had, dat hij vrij spel zou hebben, dan had hij toch buiten Panda gerekend, want die was al heel gauw van zijn verbazing bekomen ep, zette hem met gezwinde spoed na. De Gemaskerde bolderde een wenteltrap af en we moeten erkennen, dat hij dat vlugger deed dan Panda, want die had nu eenmaal korte beentjes! „Ho! Ho!" riep Panda dan ook. „Wacht even! Loop niet zo. hard! Ik wil je vangen' Je bent een boef!" Maar helaas de onverlaat trok zich er niets van aan. Grim lachend zoefde hij door de gangen, terwijl hij onbezorgd over zijn schouder terug riep: „Het spijt me. knaapje, maar ik moet wat voortmaken! Ik moet een weinig aanstappen, want ik heb me al verlaat!" En waar denk je, dat hij zo heen ging? Naar de binnenplaats van het paleis! Naar de binnenplaats, waar óók al geen schild wacht meer te zien was, maar waar wel de oude taxi stond „Mijn taxi!" riep Panda. „Hij wil er met mijn taxi vandoor! Enen. maar van verbazing kon hij verder geen woord meer uitbrengen, want hij zag, dat de mooie, volle koffers van Joris Goedbloed bovenop die taxi waren vastgebonden alsof alles gereed was voor een lange reis. En op die taxi met Joris' koffers rende de Gemaskerde np recht afWij vragen ons af, of het hem zal gelukken om daarin met zijn rijke buit te ont snappen Spelers van Zuid-Nederlands Toneel in het ongelijk gesteld De Haagse kantonrechter, mr J. J. H. van der Brug, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de civiele procedure van een aantal acteurs en actrices tegen de Stich ting „Het Zuid-Nederlands Toneel", een procedure, die gevoerd werd op grond van het feit, dat zij zich onrechtmatig ontsla gen achtten, reden waarom zij schade vergoeding eisten. Zij beriepen zich op een contract, dat tot 1 September 1950 had moeten gelden De Haagse kantonrecher heeft deze vordering aan de eisers en eiseressen ont zegd. De mogelijke fusie van orkesten Burgemeester en Wethouders van 's Gra- venhage hebben op vragen van het raads lid D. W. Dettmeijer (VVD) verklaard, dat zij bereid zijn, zodra zij vaststaande ge geven^ over een eventuele fusie van het Residentie-Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest ter beschikking hebben, deze ter kennis van de commissie voor de kunstzaken te brengen, en dat zij, vóórdat Beslissingen terzake genomen worden, de Gemeenteraad in de gelegen heid zullen stellen, zich daarover uit te spreken. Geref Kerken onderh. art. 31 K.O Be roepen te Twijzel J. v d Haagen te Ul- rum; te Roodeschoól C. Stam te Ermelo. Bedankt voor Noordbergum J. D. Hout man te Overschild. Tijdens het Internationaal Athletiek- concours, dat gisteravond in het Stadion te Amsterdam is gehouden, werden de Europese kampioenen gehuldigd Conso- lini (It.) discuswerpen, Filiput (It.) 400 meter hordenFanny Blankers-Koen, Wim Slijkhuis 1500 meter en enige leden van de dames-estafetteploeg. Na de huldiging maakten de kampioenen in een auto een ererondje door het Stadion. Geheel rechts (met bloemen) de voorzitter van de K.N.A.U., ir A. A. Paul en. STILL* MARKT AMSTERDAM. 30 Augustus De effectenmarkt bouwde vandaag voort op het zwakke slot van gistermiddag Het verloop was dientengevolge vrij teleurstel lend Wederom w«s de affaire zeer gering en ontbraken berichten, tie de kooplust konden stimuleren Het publiek toonde wei nig belangstelling en de koersen konden zich bij opening dan ook niet ten volle hand haven. Op de scheepvaartmarkt was de ondertoon niet'ongunstig maar bleek de vraag toch ontoereikend om het vorige niveau te hand haven. Cultures lagen vrijwel verlaten Tn het verdere verloop brak een licht oer stel door Ook de scheepvaartfondsen onder vonden entge steun en trokken Iets aan aandelen H A.L. waren op 163'/* aan de vaste kant. In de cultuurfondsen kwamen In httt geheel geep fluctuaties meer voor Meer aandacht ging uit naar de beieggingsmarkt Nederlandse staatsfondsen vertoonden geen herstel, maar waren evenmin zwak gestemd Op de Amerikaanse afdeling werd een ag'.i geconstateerd van 4"t pet. Het slot van de beurs was bepaald téleur- siellend en lusteloos Officiële notering van de Ver v d Effectenhandel WOENSDAG 30 AUGUSTU8 t ged en bied 8 ged en laten bieden laten. ACTIEVE OBLIGATIëN V K Hede Nederland 1947Crt$1000 3» 105". 105 1948 Bel Cert 19c -191 31 31 31 31-3 3 96 99 til 99". 97'/» 97".A 96". 96". 1947 $1000 3 97 A 97'/. Invest Cert 3 96}j 96fifi 1962-64 3 97'/. 97". NWS 2i 79". 79A SpaarcerlOO 2* 100At lOOAt Ndlnd '37 A 3 94+ 94". Grootbk '46 3 96 966 OBLIGATIëN Batavia 4 55t Gelderl 49 3 99'. Rott '37 1-3 3I100A ZHoll'38 2e 3 97", FrGroHpbk 34 100". Nat Hpbk 31 98". Rott Hpbk 31 98 West HpNO 31100". RottSchhpb 34100 PerehA.Turc 34 102". Levers Zp 34 102". Philips$1000 34 107 Stokvis 34 105". Bat Petrol 34 102A Kon Petrol 34 102". Amst Ol 100 3 134"» Witte Kruis 80137". Amst '47 31-3 98"'* 78". 136 AANDELEN Amst Bank 150 Escompto Bnk 38". HollBkUn cA 224". TavaBk 500 cA 91 V K MljFiNatHerst 97". Mierlo&Zn v 126+ NBkvZAfr BOO 190 NedMlddstbk 101 Rotterd Bank 169 Slavenb Bank 108". Twents Bk cA 165[ Zuldh Bank B 107* Rdam BelCons 187". Albatr Superri74"» Alg Norit Allan Co Amst Ballast Breda Mach Bronswerk lllr/i Bührmann Pap 101 Dikkers A 172+ DrleHoeftirer* 151* DRU 142". EM F Dordt 123 Emb F Hth 119". Gouda Apol K 175 Gruvter de dA 152| Heemaf A 163+ Helnek Bier A 172 Hero Cons A 157 Hoek's M&Zst 242+ HollKunstzI A 166 Int GewBefon 138 Int Kunst Tnd 89'<« Int Viscose C 142' Kempkes Mf 83 Klinker Isol 27". Kondor 260 Kon Ned Zou» 330 KonVer TaplP 247 Kwatta Choc 189"» Lettere Adam 238 ïlf Ned Ba 226 ders FvRM 87".+ Autob V re 130". Gist Sptr A 300 224". Nd Srheepsb 1 Nltma 100". 100". 103+ 187". 174". 295 79 135| 139 110"» .Letter mUeelt ■Pildr 'UNA A Nd G 91 89". 141"» 83". 130". 301 129". V K Heden Rommenhölle» 131"» Rott Droogd A 299 300 Rouppe vdV A 123"»+ 122 Schelde NB A 118' - Stokv 500-1000 147"» 147 Stork A135 VerBllk 1000 A 161 VerPhar Fa A 91". Werkspoor A119"» Wtjers Ind A 205+ ZwanenhOreA 185 Aniem NB A 43' Overt G El 56'.» Borsumtj A 97| IntCrt&Hd Rdl57 Llndeteves A102+ Gem ElgW&W 140 Arendsbure A 113' Besoekl A 130 Sedep 106 I05*7"»( vtiohArnold A 65| Neomhezl A 290"» Albert Helin A 190 Blaauwvries A 106"i Ne Mli Walvt- 88".+ Thomsen A 129' 7.eeKSa 1000 A 83". Deli Sooor A 29"» N-l Snoor A 12A+ Madoera dA 12"» Sem Cherlb A 4". 4"»" Alweco rer 56"»+ N-A Fittln rer 76 CERTIFICATEN VAN AMERIK AANHFIEN 91". 120 56". 95 f 155". 100+ 140". 112"» 107"» 89". 129"»+ 29"<t 12"» n"»r Am Smelt Ret 64»'« Anaconda Top 35". 35'/» Rethleh St*a 44"? 45'/» Gen Motor 996 996 Int Nick of Cs 35 H 36'/. Kennerot Cor 68 68 Rer Steel 39,*, 39'/. Stand Brand* 511 5ff Un Stat Slee' 120 119 clt Serv Comr 80". 79'/» MfdCont Cnmr 50'/. 51*/» Shell Union 51'/. 51'/» N York Cent 15 15 Pennsvlv Rr 19"» 19H» Canadian Par 19,^6 19A "rolongatle 2''» 2'/. ACTIEVE AANDELEN V K. EK LK Cult H&! B A 55'/» 54'/« N-I Handbk A 84'/» 83 VdHandMU cA 139 138"/» AKU A 165 165 165 Bergh&Jurg A 310'/» 311"» Berkel Pat A 109 no'/»t ?alvé Dèlfl cA 126'/» 128+ Centr Sulk A' 165 165'/» Fokker A 118*201 118 Gelder Pap A 155'/» 154V. XNHoogov cA 135"» 136 Lever Bros cA 219 217'/«18 217'/»85 Ved Ford A 267 268 Ved Kabel A 260+ 260+ Philips A 222 222t3'/»8 222"»t3§ Wilton-Flien A 150 149'/» Billiton 2e r A 238 233 Dordr Petr A 285"» 261 Kon Petr A 293'/» 290-'/» 290"»lj| Kon Petr oA 287'/» 286 Moeara En A 492* 490+ Amst Rub A 126 125'/» 125'/«t Bandar Ruh A' 117f 115* V K EK L K Dell Ba Rub A 104'/. 103"» Kend Lemb A 99'/» 100 Lampong Sum 29 27 B-lava Rub A 42+ 40'/. cA 90'/» 90"» Berhadi Rb A 43 44* VerTndCult A 43t iJi'/a Hol! Amltin A 162 favChin.Tan A 111'/» 109 133"» Mes» Mg, A 133"» 133 Kon Paket A 132 131"» 132 MdSchUnle A 149". 148*/. 149"»"» Dmmeren Srb 173"» J73". Rott Llovd A 134". 133"» Mil Ned A 161'/. 160'/» HVA A 115". 114'/»+ 114"»tl5 ttvo Cult A 80 59 N-T Sulk U A loot 100+ VerVnr«t C 29"»+ 29'/» BeliRofMH A 101'/» 100 Dell Mt«ch «A 110 108 92'/. 92'/» DIVERSEN |50". 149"» 149"» •8) We zullen nog wel eens zorgen, dat het onze beurt wordt, beloofde Dutley hem opgewekt Burdett, je kunt beter naar Curzon Street terug gaan en mij wat on dergoed en kleren hierheen brengen. Ik kan nu tenminste weer fatsoenlijke kle ren dragen. Ik vrees, dat die grap in Greenwall Avenu afgelopen is. U denkt er niet over, om naar Curzon Street terug te gaan, mylord? vroeg Bur dett. Vanavond niet. Jij en ik weten alles af van vallen voor wilde dieren. Je zet het hek open en blijft weg. Ik blijf van avond uit Curzon Street weg. En nu jij. Edward Wolf. WH je soms ergens heen ge- gebracht worden? In deze wagen? Niet graag, hijgde de man. Neen! Dat zou gelijk staan met de zaak aan de grote klok hangen. Ik ga nu naar een schuilplaats, die ik éiier in de buurt heb en om elf uur ben Ik weer op mijn post in Curzon Street. Prachtig! Het enige verschil is dus, dat je me hierheen bericht geeft inplaatf door E. Phillips Oppenheim van in Highgate. Je vind het telefoon nummer in het boek. Ik ga hier niet van daan. Bel me onder de naam Charles Dennis. De wagen reed weg. De heer Edward Wolf verdween op de hem eigen rustige en geheimzinnige manier. Dutiey pas seerde een achterdochtige portier en liep naar de lessenaar in de hall Ik zou graag een kamer met bad heb ben voor vannacht, kondigde hij aan. De klerk keek Dutley een beetje twij- felachtig aan. Heeft u geen bagage, meneer. Op het ogenblik niet. Mijn bediende zal die wat later komen brengen. De man bekeek Dutley eens van het hoofd tot de voeten- Zijn vermomming als bediende van een fruithandelaar was meer dan voldoende, Het spijt me, meneer, besloot hij. Wjj hebben geeo kamer meer vrij. Onzin, heeft toch zeker nog wel ergens een kamer J* vree» <rm niet, meneer. Kifk mem «er, hield Dutley aan, het ia absoluut nodig, dat ik vannacht hier blijf. Mijn kleren jsijn onderweg hierheen en ik verwacht èen telefonische bood schap. U kent Sir Parkinson, nietwaar? Ik ben een vriend van hem. De glimlach van de jongeman, toen hij over Dutl^y's schouder keek, was bijna beledigend. O, juist, meneer, zei hij. Wei, hier is de heer Parkinson. Als u een vriend van hem bent, zullen wij u maar al te graag een kamer geven. Op dat ogenblik liep Parkinson de hall binnen. Hij glng_ Dutley voorbij zonder hem te herkennen en de glimlach van de klerk werd nog beledigender. Neemt u mij niet kwalijk, zei hij, maar deze.,., éh.heer ls hier zonder enige bagage aangekomen en verlangt een kamer. Hij zegt, dat hij een vriend van u Is. Parkinson draaide zich om. Hij staarde Dutley een ogenblik aan en herkende hem nauwelijks. Dutley, wat ter wereld spook jij uit in die uitrusting? riep hij uit. Ik ben in een vechtpartij gewikkeld geweest, legde Dutley uit. Wilt u svp aan dit ongelovige jongmens zeggen, dat ik een kamer moet hebben Mijn bediende brengt zo aanstonds mijn klerett. Een kamerl herhaalde Parkinson op ongelovige toon. Bedoel je, dat ja hier wilt logeren? Dat raadt u goed. was hét geduldige antwoord En je eigen huis in Curzon Street dan? Ik wil hier een kamer ep een bad hebben, kreunde Dutley bijna, met zo mogelijk een zitkamer er bij. Parkinson wendde zich tot de bediende. Dit is Lord Dutley, kondigde hij aan. Wees zo goed te zorgen, dat hij alles krijgt, wat hij hebben wil Ik zou hem maar de rode suite naast de-mijne geven Ik.. ik bied u wel mijn Veront schuldiging aan, mylord, hijgde de longe man. Het spijt me ten zeerste. Ik.... Ja, dat is wel goed, viel Dutley hem in de rede. Ik weet. dat ik er als een zwerver uitzie. Als u met mij mee naar boven wilt gaan, Sir Mathew, voegde hij er aan toe, terwijl hij zich omkeerde, ge loof ik, dat de tijd ongeveer gekomen is, dat we eens kunnen praten. Deze kant op. mylord, zei de bedien de eerbiedig. Ik zal u de kamers wijzen. Temidden van de ietwat sombere pracht van de rode suite werd Dutley er zich met tegenzin van bewust, dat hij noodge dwongen in een bijna tragische situatie was geraakt. Tegenover hem zat Parkin son, eet) beetje aanmatigend, een beetje minachtend en nog altijd, ondanks het verlies aan zelfreapect. waaraan hij gele den moest hebben, nog met een soort wanhopig bravour trachtend de reputatie op te houden, die hij gedurende zovele ja ren genoten had Zelfs nu was zijn hou ding tegenover Dutlev een beetje neer buigend. Gelukkig, dat ik beneden was. Dut ley, toen je kamers vroeg, merkte hij op Waarom ter wereld probeerde je er dan ook als een landloper uit te zien? Geen wonder, dat ze ie eerst geen kamer wil den geven. Ik heb het misschien een beetje overdreven, gaf Dutley toe. U wist dat ik weer op een avontuur uitgegaan was. nietwaar? Maar dit keer een beetje dich ter bij huls. Ik heb in Highdale gewoond onder de naam Charles Dennis. bediende bij een groothandel in fruit en dit was het pakje, aat naar ik meende, het best bij de maskerade paste. En waarom deed Je dat in vredes naam? Dutley gooide zijn eerste bom neer. Ik hield een oogje op de heer Tho mas Ryde en zijn compagnons, zei hij. Je deed wat' vroee Parkinson Dutlev herhaalde zijn woorden ntet Ziet u, Parkinson, legde hij uit. da delijk nadat u mij verteld bad, hoe serieus het verlies van de formule voor de firma was, ben ik eens met Scotland Yard gaan praten! Ik zag onmiddellijk, wat voor hen de grote moeilijkheid was. Het ia natuur- j lijk een deel van hun taak, om te trach- I ten gestolen goederen terug te krijgen, maar hun voornaamste taak is het arreste ren van de misdadiger Ik voelde en dat gaven zij ook toe dat op hetzelfde ogenblik, dat de mannen, die de formule in bezit hadden, begrepen dat zij gevaar liepen, de formule vernietigd zou worden. Dat is de rfcden, dat Ik meende, maar eens te moeten rondkijken en zien of er geen kans was. de formule zelf terug te krijgen De wereld scheen onder de voeten van de man ui) Yorkshire In elkaar te storten. Hij greep de armleuningen van zlin stoel vast. Er scheen een nieuw, hem geheel onbekende man tegenover hem te zitten, die uiterlijk veel op Dutley leek - een nieuwe man met dezelfde stem dezelfde langzame spraak, maar met tets geheel onverwachts daar achter. Het was de man, die ogenschijnlijk was ontataan op de dag van de vergadering van commissarissen van Boothroyd, ale 4n die vergadering van oudere en meer ervaren mensen de rol vat) een eigenzinnige had gespeeld en met een soort gemoedellike mtnarh- tlng het advies van de eenstemmig»1 "W* positie had afgewezen Ik ben tenslotte nog niei geheel on fortuinlijk gewepst, ging Dutley voort. Ik weet. waar de formule ls, maar dat weet u ook! (Wordt rervoildl PONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950. GOUDSCHE COURANT (Van een speciale verslaggever). OVER REEUWIJK is een frisse geest vaardig: voor de tweede maal,is hier gisteren een kaas- en fokveedag ge houden. vooral op instignatie der jongeren onder de boeren, die inzien, dat we ons beste been vóór moeten zetten, willen we uit onze bedrijven halen wat er uit te halen is. Naast andere factoren is het vooral de kwaliteit van het rundvee, dat een belangrijke rol speelt; kwaliteit aangenomen in de ruimste betekenis van het woord. Want het is niet voldoende dat een koe of een stier een ideale lichaamsbouw vertoont, de koeien moeten daarnaast zeer productief zijn, speciaal wat betreft hun melk- en melkvet productie, terwijl toch de vlees, en vet- productie niet vergeten mag worden. En waar er blijkbaar wel een zekere samenhang bestaat tussen een bepaalde lichaamsbouw en goede productie is het van belang dat door middel van keurin gen door deskundigen voorlichting wordt gegeven aan de hele boerenbevolking van een streek. Zo'n fokveedag is dus niet een feest- of uitgaansdag, zoals sommi- f;en nog weieens schijnen te menen het s een dag, waarvan wat valt „op te ïteken". tonverschillende plaatsen is het tevens een markt- Of voorbereidende marktdag, maar hieraan zijn we in Reeuwijk nog niet helemaal toe; overtollige goede fok- producten zijn er nog niet. Wel wil men hier zoveel mogelijk alle betrokkenen laten meedben aan het voorlichtend werk want er waren zowel geregistreerde als ongeregistreerde" dieren van de beide Voordrachten en film Een reis naar de „Onbekende SahaTa" heeft de afdeling Gouda van de Volks universiteit voor haar leden uitgestippeld, een reis, die de opening van het nieuwe seizoen op 5 October zal vormen en die de leden „per film" zullen maken. Gids zal zijn mr Th. Regout. De V.U. heeft ook weer vier cursussen van drie voordrachten op haar program ma gezet. De heer A. L. Constandae, journalist te Amsterdam, zal voordrach ten houden over de Nieuwste Geschiede nis. Over „De moderne mens in de Nederlandse litteratuur" ^al dr J. C. Brandt Corstius uit Utrecht spreken. Dre W. A. Nell te Oudkarspel spreekt over: „Wat denkt u van de mens", waarbij hij drie centrale levensvisies met elkaar wil vergelijken. De Volksuniversiteit richt ook de blik op het heelal, want prof. dr M. G. J. Minnaert, verbonden aan de Sterrenwacht te Utrecht zal drie voordrachten houden ovbt de sterren, hun namen, afstanden, beweging, oorsprong en toekomst enz. Twee documentaire en twee speelfilms heeft de filmdienst in het programme ge voegd Op één avond zullen vier films worden vertoond over land en volk van Zuld.Afrfka, zodat de leden op de film kunnen kennis maken met Pretoria, Jo hannesburg. de Krüger wildtuin, Zoeloe- land, het Voortrekkersmonument enz. De andere documentaire film gaat over een rei* per vliegtuig naar en flitsen uit Australië. De speelfilms zijn twee Franse werken „De bezoeker" en '„Alibi". De laatste avond van het seizoen zal gewijd zijn aan de voordrachtskunst. Jsn Musch zal van Herman Heijermans voor dragen „Joeps wonderlijke avonturen". Kaashandel-Mij Gouda Winst 67.077 (v.j. 590.596), dividend 8 (onv.) Hoewel onze verwachtingen over de te bereiken resultaten bij de aanvang van het boekjaar niet te hoog waren gesteld, ver heugt het ons te kunnen mededelen, dat het eindresultaat alsnog bevredigend kan worden genoemd, aldus de directie van de N.V. Kaashandel-Maatschappij „Gouda" in het verslag over het 38e boekjaar 194P-1950. waarin zij voorts o.a. mededeelt: De productie in onze fabrieken van ver duurzaamde en korstloze kaas nam toe, alsmade onze omzet van kaas in het bin nen- en buitenland. Evenals vorige jaren wensen wij niet vooruit te lopen op de te verwachten re- «ultaten van het komende boekjaar. De productie van kaas bleef tot op heden benedgn die van het boekjaar. Niet on mogelijk is het dat dit tekort in de komen de maanden kan worden ingehaald. De moeilijkheden in ons bedrijf met betrekking tot prijsschommelingen laten niet toe iets met zekerheid omtrent het verloop In de toekomst te zeggen. De winst bedraagt f 67.877- (vorig Jaar (ƒ590.596). Voprgesteld wordt 8 pet (onv.) dividend uit te keren. In de gistermiddag gehouden Jaarlijkse «gemene vergadering van aandeelhouders »jn de jaarstukken goedgekeurd en de winstuitkering overeenkomstig het voor al vaitgesteldj- Als commissaris werd herkozen de heer J. C. H. Heldring. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden. In een gisteravond in De Zalm gehou den vergadering is opgericht een afdeling Gouda van het Ned. Toneelverbond. In het bestuur werden gekozen de heren W. G. Koning, voorzitter, mr W. J. Fortuijn Droogleever jr secretaris en D. Lulius van Goor, penningmeester. Het verbond heeft ten doel de verbetering v«n ons nationaal toneel. 58 Jaar geleden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Naaaau de jjwr J. M. Noothoven van Goor, wethou der alhier. De eremedaille der orde van Oranje-Nassau is verleend in zilver aan da adjudant-onderofficier vaandeldrager P. de Boer van het éde reg. infanterie «n in brons aan de ziekenoppasser (sergeant hij^het militair hospitaal alhier) J. Streef- 25 Jaar geleden. Hedenmiddag ia dë Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Schoonhoven officieel geopend. De school j* gevestigd in de gerestaureerde oude "zerne aan de Oude Haven. De leerlin gen van de voormalige normaalscholen te Schoonhoven en Gouda zullen er thana hun opleiding ontvangen. Voor het eerate leerjaar werden twaalf B 'uwe leerlingen ingeschreven, wsarbij vitr uit Schoonhoven en acht uit Gouda» aanwezige veeslagen, terwijl daarnaast ook nog een rood slachtbeest was aan gevoerd. Maar zo één kan op een „fok- vee"dag kwalijk gekeurd worden, deze hoort thuis op een tentoonstelling van vette dieren, bijv. de Vebo of op een Paasveetentoonstelling. Het was trou wens in zijn soort een ëxcellerend exemplaar. Naast het te keuren fokvee werden 00kj YSrsche[dene J?n*e hoeren be oordee d op hun vee-kennis, althans op hun wijze van vee-beoordelen. Voor het zwartbont veeslag kregen hier een 1ste prijs: J. Bongers te Stein en Th Stolwijk te Oud-Reeuwijk, een 2de C. Mqurits te Brandenburg en een 3de C. v. d Bunt te Oukoop, terwijl twee eervol vermeld werden. Voor het blaarkop vee werd eerste W. v. Vuuren te Bloemendaal 2de en 3de H. v. Veen en P. van Veen te Spoelwijk, terwijl ook hier twee eervol vermeld werden. Een fokveedag van groot formaat is het in Reeuwijk nog niet. Van het zwart bont veeslag was de aanvoer nogal be duidend groter dan van het blaarkopvee en de kwaliteit der zwartbonten was, als geheel, ook wel zo goed. Kampioenen Het zwartbonte vee telde in de af deling der geregistreerde allereerst een paar goede oudere stieren die beide een lste prijs kregen met als 1 A de 9-jarige Dolik 37 (d. Herman) van de K. I. Ver. „Gouda en Omstreken" gefokt in Strijen, een uitstekend bewaarde oude stier van zeer goed type, recht-, gelijnd, mals en zeer goed, speciaal m de voorhand; het achter been begint iets van de jaren te vertonen. Toch een zeer goed geheel. Terecht ook kampioen der stieren. 1 B was de 3-jarige Friese Albert (d. Deyne Diplomaat) van dezelfde vereniging, ook een goed typische bul, ja zo gestopt als de vorige met ook iets minder goede achterbenen. De tweejarigen werden aangevoerd door de Noord-Hollandse Adema 33 (d. Ad. 21 v. d. Woudhoeve), alweer van „Gouda en Omstreken", een brede en ge blokte goed typische bul terwijl de één jarige als eerste zagen de Friese Na poleon (d. Ad. Lincoln) om met Mul- tatuli te zeggen: het wordt eentonig alweer van ..Gouda en Omstreken" ook een goedsoortige jonge stier, die in zijn schouders iets vaster in elkaar kon zitten. De andere stieren telden nog weieens een behoorlijk exemplaar, maar de Goud se Vereniging schiet met haar materiaal toch een eind er uit! Jongere stieren waren er niet veel en die er waren bleven onbekroond. Dat moet hier nog beter worden. Maar niet ieder district is zo maar een goed stieren, fokkend district. Daar komt wat voor kijken! Het geregistreerde vrouwelijke mate. rtaal telde in de klasse der oudere koeien wel zo ongeveer de beste klasse met als eerste en tevens kampioene de 10-jarige Mien 126846 K. S. (d. Dolik V) fokker eigenaar W. de Jong te Waddinxveen, een zeer typische melkkoe, mager, met breed en vlak kruis en met goed ruime en goed gevormde uier. Haar melkpro ductie is uitstekend, het vetgehalte is gewoon. Twee tweede prijzen: Hertogin 25 van dezelfde, als type koe toch ook mooi maar iets minder melkrijk aan doend met iets minder goede voorkwar tieren, en Sophie 8 van P. Bongers te Stein. ook goed regelmatig gebouwd doci\ met wat minder sprekende uier. De melkschotten, een redelijke collectie, werden aangevoerd door Roosje (d. Roosjes Adema uit Mien) f.-e. W. de Jong, goed type met vlotje goede uier. De overlopers, gering in aantal, telden als goede eerste en weinig mindere tweede twee dochters van Adema 14 v. d. Woud hoeve, Emma 2 en Hertogin 37, beide van J. Boer Wz. te Nieuwerbrug. De pinten waren zeer matig, één 2de prijs, een groep van 3 koeien van P. Bongers te Stein kreeg een le prijs, even als een groep van 3 kalveren van W. de Jong, welke laatste groep een aardig stel letje vormde van goede typische kalfjes. Ongeregistreerden De ongeregistreerde koeien waren over de hele linie gewoon, met uiers waar hier en daar ook nog wel wat op aan te mer ken was. Eerste werd een vrij goede koe van B. M. Spruit te Reeuwijk. De melkscnotten en -vaarzen waren matig in iedere afdeling één eerste prij»- Een drachtige vaars van P. v. Zoest te Reeuwijk was een goede goed soort en goed evenredig gebouwd, belooft een goede uier te zullen vormen. Kreeg ver diend een le prijs. Ook de pinten telden een goede typische en goedsoortige eerste, Miep 17 van B. Ruitenburg te Reeuwijk. Achterbenen niet te fraai, vooral ook door de te lange klauwen. Een groep van 3 koeien van T. Burger kreeg een le prijs, evenals de vorige groep van drie goed beloond. Verschillende groefjes kalveren van drie waren er. Wel aardig spul, met als eerste het uniforme, aardige goedsoortige drietal van P. Baars te Waddinxveen; de lendenen vormen niet het sterkste onder deel. Ook G. Breed ijk te Reeuwijk, die tweede werd had een goed stelletje goed soortige kalfjes. De blaarkoppen telden slechts twee éénjarige «tieren, die beide een eerste prijs kregen. Wij zouden liever een lste en een 2de prijs gezien hebben, want Marchines 4448 S (d. Balder) van C. Kwakernaak te Bodegraven is nogal beter dan Elly's Willem van B. J. van Leeuwen te Oud-Reeuwijk. Marchines 5, een zeer goedsoortige sterke knaap, met beste dijen en sterke correcte benen van een heel goed producerende moeder. De ongeregistreerde koeien telden drie be kroonde van M. A. v. Briemen te Bode graven. goede dieren irtet toch ook goede uiers. Van de geregistreerde waren het drie goede registerkoeien van C. Kwakernaak te Bodegraven die bekroond werden. Beide fokkers kregen met een vaars ook een le prijs. De pinken, als geheetonogal gewoon, telden als prima inter pares Nellie 5 van M. A. v. Briemen, een zeer goede, die nogal boven de anderen uitblonk. Ala «roep kregen de drie ven Kweker- naak verdiend een le prijs. Heel goed! Mogelijk had hij nog beter de ene wit- beenkoe kunnen vervangen door de vaars. Toch een zeer goede grogp goed typische koeien met goede uiers. Van Briemen werd met aifn groep tweede. Toch ook g°Met een drietal kalveren werd B. van Leeuwen te Reeuwijk eerste. Goedsoor tige dieren, een goed geheel vormend, vrij uniform met goede benen. Mogelijk dat de lendenen niet het sterkste punt vor men. W. H. Verkley kwam op de tweede plaats met drie. die niet helemaal zo af gewerkt en.lets minder vlak waren. O.N.A.'s TOURNOOI. Aan het vo«tbaltournooi om het Indas- trleschild, dat ONA a.s. Zondag op het Olympiaterreln organiseert, zal Overmaat deelnemen in da plaats van Slledrecht. T.m. S seat. 16—11.36 an 1.56-6 uur Mui«um Het Catherine oeithuic Tentoonstelling Ne- derlendse pottenbekker*. en weefkunst. (Vrijdag 1.30—J uur). 31 Aug. 7.1» uur Westhaven 46: Vertrek muzikale rondgang R.K. harmonie St. Cae- cilia. Si Aug 7.36 uur Netferd. Geref Gemeente: Spreekbeurt ds Joh van Weizen. 31 Aug. I uur Houtmansplantsoen; Concert harmonteverenlglng „De Pionter" t Sept. I uur Spterlngstraat 113: Gelegen heid tot kbsteloze Inenting en herinenting tegen pokken. 1 Sept. 6 uur Markt; Vertrek autobus met supporters naar waterpolowestrijd GZC— Haarlem te Lelden. 1 Sept. I uur Het Blauwe Krul»: Conver satieavond Bond van Arbeiders-esperantis ten lezing over Esperanti-litteratuur Bioscopen 11 Thai la Theater; Marlandel. 7 en 8.13 uur. Apothekersdienst Steeds geopent de» nachts alleen voor re cepten: Apotheek E Grendel alléén Lange Tiendeweg 9. HOND ALS SHERLOCK HOLMES Een gedresseerde hond heeft in zijn leertijd al de meestertitel be haald. Toen zijn baas des avonds op het terrein van de voormalige spoorbaan achter de Fluwelen Sin gel het dier aan het africhten was. «loeg de viervoeter opeens aan. Onraad! De baas apporteerde op zijn beurt direct en haalde de politie. De hond had een scherpe neus gehad ert op een afstand al geroken dat het niet pluis was, want al snuffelend bracht hij de politie in het donker naar een touwfabriek. waar drie jongens probeerden in te breken om touw voor een vlieger te kapen. De kna pen ondergingen de schrik van hun leven, toen zij opeens de bolitie en een hond op zich zagen afkomen. Zij namen de benen De derde werd achterhaald en toen duurde het niet lang of de twee, andereh wa ren er ook bij. Advertentie Secretarie- en politiebureau- plan in de raad De agenda voor de vergadering van de gemeenteraad op a s. Maandag 8 uur in het z.g. ruim van het Museum „Het Ca- tharina Gasthuis" (ingang Achter de Kerk), vermeldt o.a. de volgende punten: het voorstel met betrekking tot de Drankwet Inzake maximum vergunningen en verloven A en drooglegging buitenwij ken; het voorstel met betrekking tot de be paling van dé plaatsen, waar dienstge bouwen voor de gemeente-secretarie, de politie en andere diensten en instellingen dienen te worden gesticht (secretarie-af delingen en ontvangerskantoor in Arti Legi, politiebureau in v.m. Ambacht», avondschool en kantongerecht en Kamer van Koophandel op terrein villa Nelly aan Graaf Florisweg); het voorstel tot de aanleg van een cen trale huistelefoon-installatie voor de ge meente-diensten ter vervanging van de bestaande installaties; het voorstel tot verhoging der tarieven voor de opneming en verpleging van pa tiënten in het Van Iterson-Ziekenhuis. Wielrijder gevallen De 56-jarige C. A. van Willigen is gis terochtend op de hoek. van de Westhaven en de Veerstal met zijn fiets tegen een voor hem rijdende auto gebotst toen de wagen onverwacht stopte voor een om de hoek komende tegenligger. De wielrijder viel en kreeg een enkelfractuur. Hij is in De Wijk opgenomen. Conversatie in Esperanto Men schrijft ons: De laatste conversatie-avond van de Goudse afdeling van de Bond van Arbei ders Esperantisten was een gezellige bij eenkomst. waarin bleek, dat men ook In het Esperanto door middel van een wed strijd het leerzame met het aangename kan verenigen. Er werd medegedeeld, dat de afdeling evenala de andere afdelingen in het land een bropaganda-actie in September zal voeren voor haar taalcursussen. Deze maand noemen de esperantisten daarom de „groene maand". „De Luchtbode" De postduivenvereniging „De Luch*bo- de" heeft een wedvlucht met jonge dui ven gehouden uit St. Quentln, afstand 262 km. Aankomst eerste duif 15.43.56, laat ste 16.05.58. Uitslagen: J. Vooys 1. 24, 39, 42; C. v. Leeuwen 2, 4, 5, 51; J. Snaterte 3, 28, 84; H. L. Blok jr. 6, 15, 59, 60. 65; W. H. de Waal 7. 16, 26, 68. 72; P. Noote- boom 8, 37; Th. Kiené 9; Kempers-Koops 10, 31, 64; Th. Brink 11, 36' H. Steenwinkel 12, 52, 69, 75; Chr. Janssen 13, 57; A. v. Reeden en Zn. 14, 38; L. A. Goudriaan 17. 22, 50, 67, 71; G. Vooys 18 27: H. L. Blok Sr. 19, 45; R. de Jong 20. 25; P. Kiené 21, 48, 53; M. W. Slappendel 23, 32, 41, 62; C. P. Stigter 29, 46, 63, 76, 86, 88; J. J. Laker- «»ld 30, 55, 56; M. B. Blok Jr. 33, 58, P. oendersloot 34; J. v. Hoorn 35; A. S+olk 40; G. Brenkman 43, 79; T. Stoppelenburg Sr. 44, 54, 78; P. Stoppelenburg 46, 73, 77; M. Blok 49; G. v. d. Kroef 61; M. de Bruin 66; Heuvel-v. Veen 70, 74, 87. J. A. v. d. Tuin 80, 81; L v. d. Heuvel 82; A. P. Ra bauw 83; T. Stoppelenburg Jr. 85. De Luchtbode^ hield verder een vlucht met oude en jonge duiven uit Rozendaal, afstand 52 km; eerste duif 9.02.27, laatste 9.11.20. De uitslagen waren: Th. Henrich 1. 2, 13, 56, 61, 87; G. Schouten 3; Chr. Jans sen 4, 5, 23, 50, 59; H. Steenwinkel fl, 7; A. V. d. Klein 8, 11, 27, 29; H. v. d. Weyden 9; H. L. Lakerveld 10, 18. 19, 28, 35; J. Vooys 12, 20, V, 80; A. v. Reeden er. Zn. 14, 17, 43, 91; W. H. de Waal 15, 46. 68, M, 85; J. J. Lakerveld 16, 47, 72, 73; P. Noo- eboom 21, 45; Fr. Weaseling 22; M. Blok Sr. 24, 40, 48, 63; J. A. v. d Tuin 25; Jo v. Hoorn 26, 69; G. Brenkman 30, 32, 52, 57, 58; A. V. Schalk 31; Heuvel-Veen 33, 39, 44, 65, 88: M. B. Blok Jr 34, 55; H. L. Blok Jr. 36; G v, d Króef 37, 60; A. Stolk 38, 83; H. Everling 41; P. Loendersloot 42. 79; Kempers-Koops 49, 82, L. v. d. Heuvel 51, G. Vooys 53. 66, 77; J. Kortlever 54, 90; P. Stoppelenburg 62; R. de Jong 64, 75, 76; G. de Waal 67, 81, 86; P. Kiené 70, 93; N. Jongeneel 71; F. v. d. Valk 78; J. v. d. Speld 89, 95; G. Slootjes 92; T. Stoppelen burg Sr. 94; S. Hogenbrugge 96; A. P. Ra bauw 97; Boskoop Toelating Rjjkstulnbouwschool. Voor het toelatingsexamen aan de Rijks- tuinbouwschool slaagden: J. Haverkamp te Aalten, N. W. v. d. Baan, K. Blok, G. S. Gaastra en J. White te Amsterdam, A. P. Oerlemans te Bergen op Zoom, C. Hoog land te Bergum, C. G. Bulk, W. de Frankrijker, J. P. Kortmann, J. G. Spek, Th. v. d. Vis en A. A. van Vliet te Bos koop, J. F. C. de Greeff te Boxtel, G. Klijn te Brunssum, C. Winters te Delft. H. M. Mentink te Deventer, J. de Jager te Dinxperlo, F. C. Licht te Dordrecht, J H. M. Hoobroeckx te Drumpt, R. A. S. van Deursen te Frederiksoord, H. J. v. d. Laar te Gemert, P. Baas, J. R. Bakker, J. E A. Caron, J. J. ten Have, A. J. Korte- kaas en R E Vorster te 's-Gravenhage, J. Leeflang te Groenekan, C. F. Leffelaar en G. J. van Walsem te Heemstede, G. J. Sager te Hilversum, F J H Weerdenburg te Leidschendam, A. F. A. Keiren te Lot- tum (L.), A. Adriaansche te Meppel, C. Boom te Nijmegen. W. M. A. Willekes te Reusel (N.Br P M M. Ament te Roer mond, W. F. Anderson, F Bodegom, C. Bouman, A A de Goede, L. D. Kramer en K Roodzant te Rotterdam, F. J. Brons te Rijswijk (Z.H.), F. J. Q. L. Been» te Santpoort, R. Boswijk te Sappemecr, C. R Vonk te Schiedam, M. J. v. d. Pauwert te Schiermonnikoog, M Boezewinkel te De Steeg, H. de Leeuw te Velp, W. J. Diepen- broek te Voorburg, F. H J M. de Nerée tot Babberich te Vught, J. G. R Wartena te Winterswijk, H. Bussink, P. Mesdag en H Witte te Zeist. Toegelaten 57 leerlingen; afgewezen 20 leerlingen; één leerling wegens ziekte nog geen beslissing; drie leerlingen niet op gekomen. Bloemenveiling. Coöp. veren. „De Boskoopse Veiling", 30 Augustus: - Rozen, gr.-bloemig per bos. 20 «tuks: Butterfly 0.60—1.00; Pechtold 0.60—0.90; Rosalandia 0.62; Better Times 1.30—1.80; Duisburg 0.80—1.20; Hadley 1.50—2.00; Vierlanden 0.701.20; Gemengde rozen 0.20—0.33; Florex 0.801.00. Babyrozen per bos, 10 stuks: Juweeltjes 0.58—0.95; Wolfs, glorie 0.38—0.60, Sweetheart 032—0 66, Ellen Poülsen 0.51; Else Poulsen 0 35—0 48, Ingar Olsson 0.28—0.38; Gloria Mundi 0.60 0-75; Prinses Juliana 0.24; Polyantha- rozen 0.70—0.90. Gemengde babyrozen 0.28 —0.55 Diversen per bos, 10 stuks: Clema tis, Durandii 0.85—1.10; idem Mevrouw le Coultre 0.901.60; Ligustrumtakken goud bont 0.280.46, Flox 0.16, Sneeuwbessen 0 270.30; Chrysanten gr.-bloemig 2-10 2-50; idem kl.-bloemig 065—0.95; tros- Chrysanten, September geel 0.20—0.32; Gladiolen in soorten 0.280.50; idem ge mengd 0.150.21; Zonnebloemen 0.35; Vi burnum met bes 0 500.80; Geraniumbloe- men 0-21—0.27; Dahlia'6 in soorten 0.16 0.28; idem "gemengd 0.15—0.26; Vuurpijlen 0.210.47; Cyclamenbloemen 0.29; Asters 0.06-6.11; Seabiosa 0.09—0.16; Asclepia 0.13; Physalis Francettl 0.310.42. Diver sen per stuk: Pernettya met bes 0.70—1.20; Ericaplantjes in soorten 0140.30; Vibur- numtakken met bes 0.20; Begonia's 0.10— 0.12; Asparagus in pot 0.47. Bergambacht E.II.B.O.-actie voor bloedtransfusie. In deze gemeente hebben 220 personen «zich bereid verklaard bloed af te staan voor de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis Het bloed zal Dinsdag In de openbare lagere school worden afgeno men. De leden van de E.H.B.O.-vereniging hebben zich de moeite getroost huis-aan- huis het verzoek te doen. Berkenwoude Oranjefeest In Berkenwoude. A.s. Woensdag zal in deze gemeente een Oranjefeest worden gehouden. Het programma luidt; 830 u. rondgang van alle verenigingen vanaf de O.L. School 9.15 uur: Opening van het feest voor het gemeentehuis; 9.30 uur: Volksspelen voor heren; 10.30 uur: ringrijderij voor 2-wie- Uge rijtuigen, tevens prijzen voor de schoonste tuigpaarden; 1 uur: volksspelen voor dames; 2 uur: fiets-ringrijden; 3.30 uur; kinderspelen, 6.30 uur; potslaan, 8 uur: concert te geven door muziekvereni ging D.H.T.S.G. en zangver. „Vriendschap" Tevens is er gelegenheid te kegelen op de openluchtkegelbaan. Voetbal. De Jongerenclub van de Ned Herv. Gemeente speelt de laatste tijd veel voetbalwedstrijden. Zij nodigt hiervoor uit verschillende clubs uit naburige gemeen ten, maar ook heeft zij reeds een paar ma len gespeeld tegen vertegenwoordiger» van leden van de muziekvereniging D.H. T.S.G. Tweemaal won de Jongerenclub van de muzikanten. Gouderak Verbouwing openbare school. B. en W. van Gouderak hebben gisteren aanbesteed het verbouwen van de open bare lagere school en het bouwen van een archiefruimte in het raadhuis. Er waren tien inschrijvers. Laagste was A. D. Leeuwis te Moordrqcht voor 37.600. hoogste C. Kasbergen te Gouderak voor ƒ42.100. De gunning is aangehouden. Burgerlijke Stand Geboren; Elizabeth Hillegonda Enge- lina d. v. A. Th. van Vuuren en C. J. Verkleij, Ridder van Catsweg 58, Hendrik Simon Martinus z. v. A. C. M. Dekker en J. M. de Korte, Van Swietenstraat 14; Hen- drikus Cornells Johannes z. v. E. G. H. de Man en J. H. van Wingerden, Karekiet- straat 30; Antonie Jacob z. v. A. J. Verbeek en L. van der Speld, Da Costakade 13; Marigje Cornelia d. v. C. Janssen en S. P Manschot, Walestraat 6. Ondertrouwd: B. Lensters en A. J. Vink, S. Laugeman en M. G. Z. Bokhoven. Getrouwd: H. J. Hommels en C. K. van der Neut; H. P. J. Erdelman en G. J. Lan* geraar; N. Bezem en A. M. Wiekart; A. Hortensius en F. C. de Koster. Overleden: Maria Schouten, wed. van J van Gent 83 j. Nicolaas van Vliet 50 j Arie van Vliet 73 J.; Adriana Maria Jo- sina Mathot 82 j. KAASMARKT GOUDA 31 Augustus. Aangevoerd 285 partijen. Eerste kwaliteit ƒ2 07—2.18; tweed# kwa liteit 1.98—2.06; extra zware tot ƒ2,38 per. kg. Handel kalm VEEMARKT GOUDA 31 Augustus. Aangevoerd 123 slachtvar- kens en 289 magere varkens, belde 1.60 —1.65 per kg; 653 biggen van ƒ3540 per stuk; 17 nuchtere kalveren 3645. Han del traag. Zes runderen ƒ650—700; drie bokken en geiten, oude geiten, ƒ25—35 jonge ƒ10—17.50. Handel matig Voorts aangevoerd 139 schapen voor fokveedag, geen notering. Haastrecht, Wasserij-gebouw verkocht. Notaris K. Zeevat heeft gisteren in café „IJsselzicht" te Stein in het openbaar verkocht de stoomwasserij met woonhuis «n erf aan het Jaagpad in Stein bij Haas trecht, groot 7.46 A. Koper werd de heer L. van Nederpelt te Gouda voor 12.910. In het gebouw zal een fouragehandel wor- d^nvgevestigd. Moordrecht Wedvluchten postduivenverenigingen. De postduivenvereniging Moordrecht hield een wedvlucht uit St Quentin, af stand 258 km. Los 12.30 uur, eerste duif 15.39.17, laatste 16.3.52. In concours 131 duiven. Uitslagen 1, 8, 21. 22, 27 C Alphe- naar; 2, 9, 16, 19, 31 J Vermeer; 3 P Twigt; 4. 28 M. den Otter; 5, 13 H. Heu velman; 6 A, de Otter; 7 Gebr Eegdeman; 10 J. van Ardenne; 11. 18, 26, 30, 32, 33 Th. Pieterse; 12 A. J. H Multem; 14, 24, 25. 29 F. Hazebroek, 15, 20 W. de Wit; 17 Joh. Muiten* 23 Jae. Palsgraaf Ook werd een vlucht uit Roozendaal ge houden Los 8.30 uur, eerste duif 9.2 27, laatste 9.8.29, Uitslagen: 1. 14, 24, 29 J Twtgt, 2 Joh. Multem, 3. 11, 20 Th. Pie terse; 4. 35. 37 H Heuvelman; 5, 16. 33 J. Verier; 6. 10. 12. 13. 18 C. Alphenaar; 7, 23 J. Oosterom, 8 J van Ardenne; 0, 27 G. Twigt; 15, 36 E. Kruijff; 17, 25 J. Pals graaf, 10, 38 P. Twigt; 21, 22 M. de Otter; 26. 28 A. de Otter; 30. 31, 32 Gebr. Eegde man; 34 W. de Wit, Collecte. Zaterdag zal alhier een collecte worden gehouden ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds. Als collectanten zul len optreden de elf leden van het bestuur van de onlangs opgerichte afdeling Moer- kapelle. Zij rekenen erop, dat ieder, die daartoe redelijkerwijze in staat kan worden geacht, naar zijn vermogen zal bijdragen Derde leerkracht. De nieuw-benoemde onderwijzer aan de openbare lagere school, de heer M. J. van Eeuwen te Gouda, is zij" werkzaamheden begonnen. Hiermede is deze school weer een driemansschool ge worden. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds P. Zijlstra; Geref. Gemeente 9.30 2 en 6 uur leesdienst. Nieuwerkerk a d IJssel Botsing. Doordat een tractor onver wacht de weg opkwam, reed de motor rijder D Sterkenburg met duopassagier op de weg naar Zevenhulzen een be jaarde wielrijder aan. Allen werden over de weg geslingerd. Van de duopassagier, de heer J. v. d. Eist. werden de kleren geducht beschadigd. Allen kwamen er zonder letsel af Burgerlijke Stand. Geboren: Jenneke d. v. G. Visser en A. van Houwelingen. Ondertrouwd: A. Radder. 27 j. en H Bek. 26 j. Getrouwd: H J Buitenhuis 25 j. te Boskoop en P v. d. Spek. 26 j.; T Rit meester. 26 j. te Hardinxveld en K. van Kranenburg, 28 j. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds J. J. Timmer. Geref. Kerk 10 en 6 uur cand. L. A Stolk te Amsterdam. Geref. Gemeente 9.30 en 3.30 uur Lees dienst. Ouderkerk a d IJssel Ouderkerk krflgt brandalarmeringa- Installatie. B en W. hebben gistermiddag aanbe steed het aanleggen van een brand- alarmeringsingtallatie. Er waren drie in schrijvingen De laagste was van het Technisch bureau Vogelenzang-De Jong te Krimpen a.d. IJssel voor ƒ3521. de hoogste van C. G. Ardenne te Gouda voor 4850. Het werk is aan de laagste Inschrijver gegund Bouw opslagplaats. B. en W. hebben aan de Gebrs. Baas* Graanhandel en Vee voederfabriek vergunning verleend tot het bouwen van een opslagplaats. Dorpsgezicht op een kalender. Op een door de K.L.M. uit te geven kalender voor 1951 zal mede worden opgenomen een luchtfoto van de Hollandse IJssel bij Ouderkerk. Ontslag gevraagd. Mevr. G Visser— Guilonard heeft per 1 November ontslag aangevraagd als qpderwljzeres aan de openbare lagere school. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk, 9 30 uur ds A. J. Timmer; 6.30 uur de heer Versluijs, Alphen a d. Rijn. Lageweg. 9 30 en 8.30 u. de heer A. de Redelijkheid. Geref. Kerk, 9.30 en 6.15 uur ds C. A. Vreugdenhil. Oorlogsherinneringskruis. Aan de heer J. H van Mullem. gemeente-secre taris, is het Oorlogsherinneringskruis Mei 1940 met gesp uitgereikt. Oudewater Voetbalvereniging vergaderde. De voetbalvereniging Oudewater hield in „Oudawater Vooruit" haar jaarverga dering. Uit het verslag van de secretaris bleek dat de vereniging nog steeds toe neemt en dat zij een der mooiste accom modaties heeft. Het fuiancieel verslag bracht aan het licht, dat er een batig saldo is. De aftredende bëstuursleden, de voorzitter de heer W de Pijper en de heer G. Versluijs werden herkozen. Uit de elftalcommissie moest de heer J. Prins zich om gezondheidsredenen terugtrekken, terwijl de heren M. van El en J. Stalvord wegens drukke werkzaamheden geen her benoeming ambieerden, In hun plaats wer den gekozen de heren G. J. Vlasman en J. Oudshoorn, terwijl als gedelegeerde van het bestuur de heer H. Dijns werd aange wezen. Bij de rondvraag kreeg de heer Ver sluijs woorden van hulde voor zijn grote verdiensten bij de verfraaiing van het „Markveld", terwijl de heer Prins het ge hele bestuur complimenteerde met hun uitstekende leiding bij de uitvoering van de herstelwerkzaamheden. Burgerljjke Stand. Geboren: Petronelle Anthonia. d. v J. F J. Deken9 en P. A. van Mechelen: Marinus Johannes, z. v. J A. van Vliet en L. W Nolst. Dina Maria d. v. H A. Sluljs en J, Th de Reuver; Cornells Dirk Jan. z. v. W, Middelman en G. den Hartog. Ondertrouwd: W van Beek 22 j. en J. Branderhorst 19 j. Gehuwd: Ch. Blauw 26 j. en J. van dei- Mispel 26 j.; J. W Nevels 28 j. en G. B. Olljve 23 j. Overleden: Jan Bos 70 j.. echtg. van M, Meesters. Paard op hol. Dinsdagavond ls het paard van de heer L. Oostendorp in de Gasthuis steeg op hol geslagen Met de wagen achter zich ging het de Lange Burchwaj op Het lemoet brak af en met de boom achter zich holde het paard verder. Onder weg trapte het een houten zuil van da feestverlichting kapot, terwijl een fiets, die daarnaast stond nogal beschadigd werd. Op het erf van de aannemer Schin-T - kei kon het ten slotte niet verder en kon het uitgespannen worden Kankerbestrijding. Zaterdag zal ten batej van het Kon. Wilhelminafonds een collecte worden gehouden. Stolwijk Eerste paal voor tien woningen. Op het bouwterrein aan de Oostzijde van de Tentweg is gistermorgen de eerste paal in de grond geheid vóór twee blokken van tien arbeiderswoningen De voorzitter van de woningbouwvereniging, de heer B. Nat zijl, hield een korte toespraak, waarbij hij de hoop uitsprak dat de bouw dezer wo ningen een vlot verloop zou hebben Ook burgemeester mr L. C A. Lepelaars gaf van zijn belangstelling blijk. nurgerlijke Stand. Ondertrouwd: O. Bikker, 30 j te Schoonrewoerd en J. Blok land 22 j.; H. Stout 26 j. en H C. van Driel 26 j. te Waddinxveen „De Blauwe Doffer" De postduiven vereniging „De Blauwe Doffer" hield een vlucht uit St Quentin. afstand 259 km, eerste duif 15.51 48, laatste 16 08.52. Los 12.30 uur, snelheid 1288 meter Uitslagen: W d Bost 1, 7. 9, 16, 18, 19; T v. d. Heu vel 2, 17. 21; A. v. d. Heuvel 3. 4, 5. 6, 8, 12, 13; D Verwev 10; S. Uittenbogaart 11; D. Vermeulen 14: N Dekker 15; B. Schmidt 20 Tevens hield „De Blauwe Doffer" een vlucht uit Roozendaal, afstand 53 km, eerste duif 0.08.07 laatste 9.22.16 Snelheid 1411 meter Uitslagen: A. v d. Heuvel 1, 5, 6; J Zuidervliet 2; W. de Borst 3, 8, 12; T v d Heuvel 4. 9. 14. 21; T. Root 7. 11. 13. 18: N Dekker 10. 20; D. Verwey 15; W Scheer 16. 17, 19. Vlist Gemeente hield vorig Jaar over De gemeenteraad kwam bijeen. De ge meente-rekening over 1949, sluitende op de gewone dienst met een batig saldo van 4304,02 en op de kapitaaldienst in ont vangsten en uitgaven op 19.764,27 werd voorlopig vastgesteld Ten behoeve van de organisatie van de bescherming bur gerbevolking werd voor 1950 1 cent per Inwoner en voor 1951 2 cent per inwoner beschikbaargesteld. Ten bate van de Ge westelijke Commissie Steun Wettig Gezag Zuid-Holland Noord-Oost, voor de op 2 September a.s. te houden landdag te Dor drecht werd een bedrag van 12,50 uit getrokken. wélk subsidie slechts voor een maal werd toegestaan, daar de raad meende, dat de kosten der landdagen ten laste van het Rijk behoren te komen, ter wijl een gemeente-subsidie ten goede be hoort te komen van de plaatselijke com missies. Tot leden van de commissie van advies Woonruimtewet werden met al- aemehe stemmen herbenoemd de heren P van Dam. G. Blok, J Boere, A. de Graaf en C T. de Langen. Bij de rond vraag deelde de voorzitter, burgemeester mr Lepelaars, op een vraag van de heer De Graaf mede, dat op het besluit tot aankoop van grond voor woningbouw nog geen goedkeuring was verkregen en dat de aanbesteding ?o spoedig mogelijk zal geschieden, zodra de grond is ge transporteerd. ALLES OP DE POF Voor de Politierechter DE HEEL oude ironische slagzin „Wie wil borgen komt morgen" schijnt on bekend onder de nering doenden van het vriende lijke dorp aan de IJsel. Onbekend tot hun eigen schade. Er waren drie getuigen in dit flessentrekkerszaak je gedagvaard, een krui denierster. een groenten- winkelier en een slager, doch de officier had alle neringdoenden uit het dorp wel kunnen laten getuigen tegen Huigerina, een moe der van twee kinderen en de vrouw van eéh ijzer werker van een der aan de IJsel gjvestigde scheeps werven. Moeder Huigerina zat rustig te luisteren met een karbies op haar schoot. Ze was even weggelopen om „voor te komen" Even met de bus op en neer. Ja, een mens kon wat be leven Toen ze hoorde, wat voor smoesjes ze verkocht had om voor honderden guldens boodschappen los te pingelen, moest ze er toch even om glimlachen. Ala z# dan zag, dat iemand op haar lette, knikte ze direct ln die richting ont kennend. Dus, dat alles gelogen was Nu moet u niet denken, dat moeder Huigerina uit sluitend het hoogst nood zakelijke fleste Van f43 weekloon kan een mens geen bokkesprongen ma ken en dan met twee kin deren. En zeker geen 45.50 kruidenierswaren kopen per week, of ƒ25 bij de groentenhandelaar aan aardappelen, groente en fruit Hemeltje, wat werd déèr nu een drukte van ge maakt. Ze was toch al aan het ófbetalen. Was dat zo erg geweest, ais je krap zit en je doet of je veel haast hebt in zo'n winkel en dan zegt: Och, helpt u me even gauw, want m'n oude moe der heeft een beroerte ge kregen en ik kan ze niet alleen laten Of: helpt u me even gauw, want me kleine rpëid moet direct raar het ziekenhuis en ik zal morgen alles betalen Of: Ik heb nü geen centen. Over twee dagen krijgt m'n man zijn uitkering van de Ongevallenwet, of: Mor gen krijg ik ae kindertoe slag uitbetaald De rechter las uit het dossier: zoveel pond run derlappen, zoveel vet, soepvlees, pekelvlees, ham worst, gekookte ham, varkenscarbonadec, verse worst. Hessen melk, boter en kaas en eieren, koek en banket, chocoladerepen, bonbons, groente, aardap pelen, appelen, peren en bananen, suiker, thee. kof fie, bonen, erwten, bus groenten, wollen en katoe nen ondergoederen, etc Toen u dit alles bij diverse winkeliers kocht, wist u, dat u het niet kon betalen. Wat u daarbij ver te e, v-as gelogen Uw moeder had geen beroerte gekregen en uw ziek doch tertje moest niet naar het ziekenhuis en u behoefde - dat vertelde u óók al niet nodig geopereerd te worden. Ik kon ze toen niet betalen, maar nü betaal ik alles af klonk Hulgeri- na's verweer. U betaalt met een paar dubbeltjes en een - kwartje af U kocht per week aan snoep alleen voor f21 Bij de slager "oor meer dan f 10 De krnidenlerster heeft nog f45 50 van u te vorderen. De groentenhandelaar f 25. U dempt het ene aat met het ander De boekhouder van de werf. waar uw man werkt, heeft verklaard dat u telkens op het loon van uw man geld komt lenen.... Dat lijkt tocl nergens op U knoeit ten koste van anderen De officier zag in moe der Huigerina een raszui vere flessentrekster en be treurde. dat de nering doenden tn dat dorp ntet wijzer waren Zij werden door dergelijk slag finaal uitgepoft Bij deze sluwe vrouw lag het opzet op al haar handelingen Kopen en nooit betalen Hier was alleen een week onvoorwaardelijke gevan genisstraf op haar plaats. Wat zeg ie daarop? vroeg de rechter. Och, antwoordde moe der Huigerina onverschil lig. dat moet dan maar De rechter was het met de officier eens Moeder Huigerina vond het goed deed afstand van hoger beroep, Ti Zal die week wel ui :itten Dan mo' me man maar een hulp in de huis houding nemen voor die tijd Goeie middag Van de publieke tribun# liep haastig een man weg.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2