GOUD5CUE COUPANT roe weSocmt posities aan de zuidkust De vrede in het Midden-Oosten )UDA EUMINGEN RKER Amerikanen heroveren vorige No» »een beslissin» over de lonen en prijzen Het Noordkoreaanse offensief van KONTUUR en 2.99 3r meter ang de te hoe* NIET IJZEN! °/o bij ILL 2 lang de ke hoe* Spender vroeg Bevins steun inzake Nieuw-Guinea Economisch program Vakcentrale in de V.S. Hij bracht foto's mee en liet de stem van Bertha horen De lichting 1949 II wordt 2 October onder de Sabang, niet tot Merauke I NIET IJ2EN! DE HEER TIESSEN BEZOCHT DE OUDERS VAN BERTHA HERTOGH Getracht wordt bataljon Korea te zenden wapenen geroepen Koreaanse kwestie in de Veiligheidsraad Indonesië van Russen kopen onevenredig veel rubber Sowjet-opvatting over territoriale wateren Antwerpse havenstaking verloopt IN HET BRANDPUNT Toestand bij Taegoe nog ernstig Beslissende slag moet nog komen Woensdag wordt besluit der regering verwacht Zaterdag 2 Sept. 1950 Prijs 10 cent per nummer 89ste Jaargang No 23071 Prijs abonnement: Bureau: Markt 11. 0.33 per week Telefoon 2743 (twee lijnen) 1.40 per maand Dlrecteur-Cbefredacteur: S. H. VAN DER KRAATS Cbef-Exploitatle: D. DE KLERK Postrekening 48400 4.20 per kwartaal te naar Junkie! riep Oepoetie leelnseln.... I deze lien 1 :nlij or is i te us >nd- de 4 Actie van de moslims sortering fabricaat met hiei hoogst fijne Tel. 3217 het Zat« Raam 154. [ings- men goe- ■min- d in (oed :norme 1 met een tanse jten aan de Engelse één ise i 'ra de de geve die aam borg de Ft stof 1 natui de h men en naar troffen zij ir hoefte van ei van op leda» V PEP ASPERA AD ASTRA EENDRACHT MAAKT MACHT ..ooord wer rooiden dat i. Met een l Jlijke deze her- «.elijl de het pei het Wormerveer gt iet steun van c ,er zogem ich dit jaren! 'an het isten. w.o. men ons mede, dat de Ameri- afwijzend -heeft be- van Nederland tot mot,. tigen. De I moet i een Tiessen leden t aan de t gezag x <u.aea voort, gezag geer die van een jaa inlandse sade en .a toege- deze re- van de territoriale van de zjet-nota van de interna- *n de ense rond icNoord-Brabanl. oni. M. Bastiaansen. tember zal mr Bastiaan- i in het gebouw van de nieuwe functie worden fijnste! 3. ..Boston" Een Amerikaanse tank in de Koreaat bergen 'passeert een in brand geschot voertuig. (SCHAPPEN beginners en JRSUS voor te UTRECHT E VLIET J. W van Duuren r, dr P. G. van de .■living bij de Heer nklaan 4. Utrecht. Woningbouw met steun van de industrie »aat 64 woningen bouwen de Industrie. Het betreft imde goedk ligt het van buitengeW' tekenis is, een ten van de De in dezelfde kabinetsraad jren. België wil hiermede m aan zijn wil deel te «spanning der vrije vol- n dat het jich niet alleen tar metterdaad wi! Ver- gebruik van de macht el in de wereld. gehecht ear* j aan president "dbeden worde op de cont i de bestrijdir isatiemaatreg Hen de coi lakei van le op ci en aan Oepoetie Jammer! man naar voren, die bij tot rijden gaf. Hij blies teken, dat de volgende Jgentjes moesten mkie moesten nu mee- gauw in hén karretje, de startlijn klaarstond, i Oepoetie! riep Bunkle vrij’., ins wel vac >agnieën i gevorr Ter versterking van militair en economisch potentieel De „Congress of Industrial Organsiation (CIO)” een van de twee grootste Ameri kaanse vakcentrales, die ruim zeven mil kmen arbeiders omvat, heeft een program ma opgesteld voor versterking van Ame- rika's economisch en militair potentieel. Dit is de eerste maal in de geschiedenis, dat een arbeidersorganisatie een dergelijk programma aanbiedt. „Onze taak”, aldus staat in de toelich ting op het plan, „is. onze productiecapa citeit zodanig op te voeren, dat wij volle dig kunnen voldoen aan de eisen van onze militaire verdediging en dat onze burger bevolking al het noodzakelijke krijgt." Voor de uitvoering van het programma worden o.a. de volgende punten aanbevo len: langere werktijden in de industrieën, indien nodig; prijscontrole op belangrijke artikelen: onmiddellijke belastingheffing op werkelijk buitensporige winsten; con trole op de huren; verlaging van de prij zen tot het peil van vóór de actie op Korea; het opnieuw opnemen van werk lozen, half-invaliden en gepensionneer- den op de arbeidsmarkt; aanvullende werkloosheidstoelage voor arbeiders, die door het defensieprogramma werkloos zijn geworden; snelle aanvulling van de voor raden van essentiële materialen; reistoe lagen, teneinde de arbeiders en hun ge zinnen in staat te stellen naar die streken lar werk voor de defensie Met betrekking tot de vorming van de eenheid vrijwilligers voor Korea staat thans wel vast, dat in elk geval twee compagnieën van de landmacht zullen worden gevormd. Naar wij vernemen streeft de regering er naar, wat de landmacht betreft, een groter contingent, zo mogelijk ter sterkte van een bataljon te zenden. Ondanks het feit, dat de officiële aan meldingstermijn thans is verstreken, be staat de indruk dat aanmeldingen, die na deze datum binnenkomen of zijn binnen gekomen nog wel in behandeling zullen worden genomen. De selectie is, zo vernemen wij, streng en een vrij groot percentage van de sol licitanten .moesttot dusverre worden afgewezen. Thans is bij Koninklijk Besluit bepaald, dat de dienstplichtigen, die ingevolge de I Koninklijke Besluiten van 24 Februari 1950 en 14 Juni 1950 met groot verlof zijn ge zonden, noor een nader te bepalen duur weer in werkelijke dienst .zullen worden I geroepen. De minister is bevoegd groepen van dienstplichtigen of gedeelten daarvan aan I te wijzen, die van oproeping in werkelijke dienst kunnen worden vrijgesteld. Dit Koninklijk Besluit heeft alleen be trekking op die dienstplichtigen voor de lichting 1949 II, die in dit voorjaar met groot verlof werd gezonden en waarvan reeds eerder werd aangekondigd, dat zij ter voltooiing van haar opleiding wederom in werkelijke dienst zou worden opgeroe pen. Thans is bepaald, dat de oproeping tegen 2 October a.s. zal geschieden. In een massale vergadering van moslims te Singapore is besloten Bertha Hertogh. tegen iedere poging haar aan haar ouders terug te geven, te beschermen. De vergade ring nam een resolutie aan, waarin beslo ten wordt door een delegatie van moslims protest te laten indienen bij de Nederlandse consul-generaal in Singapore tegen de nieuwe zaak met betrekking tot Bertha Hertogh, welke Maandag a s. in kort ge ding zal dienen en waarbij het hof verzocht wordt het huwelijk van Bertha onwettig te verklaren en haar aan haar ouders terug te doen geven. De voorzitter van de vergadering ver klaarde. dat deze zaak de waardigheid van de Islam raakt. De Nederlanders mogen gewaarschuwd zijn, dat de moslims zich aan de koran houden en niets vrezen. De Veiligheidsraad kwam Vrijdagavoi bijeen onder voorzitterschap van Britse gedelegeerde sir Gladwyn Jebb. die volgens het rouleringssysteem voor deze functie aan de beurt is. Jacob Mank woonde de zitting bij. De Sowjet- Russische gedelegeerde betoogde, dat bij de behandeling van de Koreaanse kwestie ook een Noordkoreaanse vertegenwoor- diger moest worden uitgenodigd tot de debatten. De Raad verwierp dit voorstel met 8 stemmen tegen, 2 stemmen voor, Egypte onthield zich. Joego-Slavië steunde het Russische voorstel. Met negen stemmen tegen één werd besloten, de Zuld- koreaanse afgevaardigde toch te horen. Engeland onthield zich. Dr Tsjang, de Zuidkoreaanse nam hierop h< Noordkoreaanse tische marionet Dinsdagavond bijeen. ipromis tussen de door de het Huis van Afgevaardigden irde wetsontwerpen is gisteren :finitieve vorm’ uitgewerkt door 'lappelijke commissie der lers. Truman heeft verklaard, momenteel niet noodzakelijk >n- en prijsbeheersing of de ig in te voeren. TTET NABIJE OOSTEN vormt in de ■Kl politiek-strategische machtsverhou dingen in de wereld nog altijd een onge wis element. Het eeuwige krakeel tussen de Arabische staten onderling, in het bij zonder de rivaliteit tussen de twee mach tigen: Jordanië en Egypte, en voorts de latente haat tegen de gemeenschappe lijke vijand, Israël, vormde tot dusverre een onoverkomelijk beletsel voor het tot stand komen van een politieke een heid in dit strategisch zo uiterst belang rijke deel van de wereld. Dit maakt het Nabije Oosten tot een zwakke plek in het front der niet-com- munistische landen en het is dan ook al leszins begrijpelijk, dat de Britse diplo matie voortdurend in de weer is om trachten de politieke verhoudingen de Arabische wereld te stabiliseren. Het voornaamste belang dat de Weste lijke mogendheden hebben bij politieke rust in het Nabije- en Midden-Oosten, is van strategische aard, te weten het bezit van de aanzienlijke olievoorraden. In een eventuele oorlog met de Sowjet-Unie zou het onbedreigde bezit van de olievelden van Perzië en Irak voor de Westelijken uiteraard van buitengewoon groot belang zijn De verdeeldheid tussen de Arabische stajen maakt het Midden-Oosten echter tot een bij uitsték gunstig terrein voor communistische politieke infiltratie, temeer daar de sociale omstandigheden in genoemde landen nog verre van be- wonderenswaardig zijn! De democratische staatsvorm van deze Oosterse landen is nop niet veel meer dan een fraaie vlag die een vrij ontoonbare maatschappelijke lading moet dekken. Het woord „reac- tionnair” is te zwak om de maatschappe lijke verhoudingen in het Oosten te karakteriseren. De werkelijke macht in de staat Is volledig in handen van de grootgrondbezitters en andere kapitalisten en de arbeiders en boeren leven meren deels in een staat van volstrekte afhan kelijkheid die niet veel van lijfeigenschap verschilt. Dergelijke toestanden vrégen eenvoudig on communistische propagan- da-actie. LIET 's dus voor het Westen van het Ki grootste belang de levensomstandig heden in deze landen te verbeteren en, zo dit niet op korte termijn mogelijk is, al thans te beginnen met het bevorderen van de politieke eenheid tussen de Arabische staten onderling en het versterken van teneindi in staat te steil te verhuizen wa< wordt verricht. In de. Britse hoofdstad meent men dat de regeringen van Londen en Washington voornemens zijn de Russische rubber- aankopen in het sterlinggebied te beper ken. Besprekingen dienaangaande zouden thans tussen de beide hoofdsteden worden zoerd op verzoek van de Amerikanen, ten eerste een geregelde en voldoende ivoer van natuurrubber willen waar- rgen en ten tweede willen beletten, dat Russen hun voorraden van die grond- vergroten. De Russische aankopen van lurrubber in'het sterliAggebied waren laatste maanden aanzienlijk toegeno- ar deskundigen verklaren over- in grote mate de dagelijkse be de Russische industrie. Onbestendig Weerverwaohting meegedeeld door t K.N.M.I. in De Bilt geldig van terdagavond tot Zondagavond. Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en af en toe enige regen. Ma tige tijdelijk krachtige wind aan vankelijk tussen West en Noord-West later krimpend naar West tot Zuid west. Weinig verandering in tempe ratuur. 3 September Afnemende maan Zon op S.S2: OQder 19 28 Maan op 21 17- onder 14.00 4 September - Laatste kwartier Zon op 8.54; onder 19.23 Maan op 21.47; onder 15.12 De heer Tiessen en zijn echtgenote heb ben Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de familie Hertogh te Bergen op Zoom. Bij het onderhoud waren tevens uitgenodigd enkele leden van het comité Bertha Hertogh. De heer Tiessen gaf tij dens dit onderhoud een uitvoerige uiteen zetting van hetgeen hij tijdens zijn verblijf in Singapore betreffende de kwestie Bertha Hertogh is te weten gekomen en van de bemoeiingen, die hij gedaan heeft in het belang van de ouders van het kind. Hij zette uiteen, welke betrekkingen hij had gehad met personen en instanties, zo wel in Singapore als in Nederland, en gaf als zijn mening te kennen, dat ^lles in het Amerikaans meningsverschil over Chinese aanklacht Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Washington en het hoofd kwartier, van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, te Tokio, zijn het niet eens over de kwestie of een Amerikaans gevechtsvliegtuig een Chinees vliegveld in Mandsjoerije heeft beschoten. Het hoofdkwartier te Washington ver klaart, dat een dergelijke beschieting ge schied is, doch het hoofdkwartier fe Tokio verklaart, dat geen Amerikaanse- vlieg tuigen de grens van Mandsjoerije hebben overgevlogen. De directeur van de voorlichtingsdienst van de luchtmacht te Washington ver klaarde later, dat het bericht, dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig wellicht een vliegveld op Chinees grondgebied heeft beschoten, was vervat in een per soonlijke boodschap van luit.-generaal George Stratemeyer, opperbevelhebber van de luchtmacht in het Verre Oosten, aan de stafchef van de luchtmacht, gene raal Hoyt Vandenberg. De verwarring is ontstaan, doordat het bericht slechts op het hoogste niveau had gecirculeerd. Amerika heeft in de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, die voorstelt, een uit Zweden en India bestaande commissie in te stellen, voor een onderzoek naar de klacht van het communistische China over het bestoken van doelen in Mandsjoerije. werk moet worden gestfeld om Bertha zo snel mogelijk weer met haar ouders te verenigen. De methode, die hiervoor ge volgd moet worden, mag niet anders zijn dan een practisch legale, zo zeide de heer Tiessen Vader en moeder Hertogh en de van het comité hebben natuurlijk heer en mevrouw Tiessen vele vr~ gen gesteld over de verblijfplaats en behandeling van Bertha, waarover meest gunstige inlichtingen werden ver kregen. De heer Tiessen had voor dit bezoek dat van halftwee tot vijf uur duurde en dat een vertrouwelijk karakter droeg, om vangrijk documentatiemateriaal itoede naar Bergen op Zoom gebracht, o.m. talrijke foto’s door hemzelf gehomen in het huis, waar Bertha verblijft, van Bertha zelf en van degenen, die in haar directe dage lijkse omgeving vertoeven. Bovendien draaide de heep Tiessen op verzoek van vader Hertogh de- „draad" waarop hij In Singapore de stem van Bertha heeft vastgelegd, zodat vader en moeder Hertogh de stem van hun doch tertje hebben kunnen horen. Moeder Her togh, die de Maleise tekst met intense aandacht aanhoorde en deze behoorlijk kon verstaan, herkende ogenblikkelijk de stem van haar kind, maar gaf als haar mening, dat wat Bertha zei, onmogelijk spontaan uitgesproken kan zijn en dat dit haar slechts onder dwang kon zijn inge geven. Bertha sprak de woorden op ner veuze en hakkelende wijze uit De heer Tiessen vertelde, dat hij voor de opname Bertha eerst het haar door Mansoer ter hand gestelde papier had la ten voorlezen Het Sowjet-ministerie van Ëuiter Zaken heeft de Zweedse ambassi het Deense gezantschap een nota zonden, waarin het protest van t' geringen tegen het vaststellen Sowjet-Russische grens der ter wateren op 12 mijl uit de kust, hand wordt gewezep. In de Sowj wordt gezegd, dat de afbakening territoriale wateren volgens het i tionaal recht tot de bevoegdheid van de betrokken staten behoort en dat de Deense en Zweedse protesten derhalve ongegrond zijn. (Volgens internationaal gebruik is het gedeelte van de zee, van de laagwaterlijn af tot drie Engelse zeemijlen ofwel ruim 5*/s km ver naar de open zee, onderworpen aan de souvereiniteit van de oeverstaat, welke souvereiniteit ter zee dan nog aan volkenrechtelijke beperkingen onderhevig is. Een desbetreffend verdrag bestaat niet, maar tot dusver is dit gebruik algetneen erkend als rechtsgeldig. Red.). Vérstrekkende -economische volmachten voor Truman Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en de Senaat hebben bij acclamatie hun goedkeuring gehecht aan een com promiswet. waarbij aan president Truman uitgebreide bevoegdheden worden toege kend met het oog op de controle van 's lands economie en de bestrijding van de inflatie. De mobilisatiemaatregelen het thuisfront zullen de contróle prijzen en lonen mogeHjk maken, alsmed— rantsoenering, het nemen van sancties tegen hamsteren en contróle op credieten op onroerende goederen en aan ver bruikers. Een comi Senaat en goedgekeui in zijn def een gemeenscha beide kamer dat hij het i acht de looi rantsoenering In de Antwerpse haven loopt het aantal stakers dagelijks terug en gisteren waren reeds een kleine duizend havenarbeiders weer aan het werk. Het aantal genietroe pen. dat zich belastte met het lossen van schepen met aan bederf onderhevige goe deren, is dan ook in verhouding vermin derd. Verwacht wordt, dat de toestand in de Antwerpse haven Maandag weer zo goed als normaal zal zijn. In Gent is tussen werkgevers en arbei ders in de Gentse haven een accoord be reikt, dat Zaterdag op een algemene ver gadering aan de havenarbeiders zal worden voorgelegd. Indien dezen het accoord be krachtigen. kan ook in de Gentse haven het werk Maandag worden hervat. In de Brusselse haven was de staking Vrijdag nog algemeen. Op de heenreis naar Korea verzekerd tegen ongevallen De Turkse regering heeft alle 4500 mili tairen, die zij naar Korea zal sturen, laten verzekeren voor de luchtreis van Turkije naar het front. Het hele Turkse contingent zal per vliegtuig naar het Verre Oosten worden overgebracht. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis, dat een hele leger groep wordt verzekerd. De verzekering is afgesloten bij Lloyds in Londen. Omgekomen Finse zeelieden herdacht Zeven nabestaanden van de elf Finse zeelieden die met de Karhula in Februari van dit jaar op de Haaksgronden bij Den Helder ten onder gingen, hebben vandaag op de plaats van de ramp een korte her denkingsplechtigheid gehouden Zij had den zich daartoe ingescheept op de red dingboot Dorus Rijkers. De directie van de Redidingmaatschappij. de heer J H. de Booy. had zich bij hen gevoegd, evenals de Finse consul en een Finse dominee De laatste herdacht de elf omgekomenen, waarna enkele kransen overboord werden gezet. Drie weduwen, strooiden daarop Finse aarde over de golven. Met een kort gebed sloot de Finse geestelijl denking. O o o zen op het standpunt, dat er op dit ogen blik wel een bepaalde maatregel moet getroffen worden. Tot een oplossinj kan men, a gevers, thai Men heeft i tige sfeer bestuderen komen. Inmiddels willen de werkgevers wel, dat er reeds een bepaalde overbruggi maatregel wordt genomen, totdat over enige maanden een definitieve lossing bereikt heeft. Deze’ overbruggingsmaatregel zou dan kunnen zijn een uitkering ineens of in termijnen. Voorts wordt gedacht aan een bepaalde bijslag op de lonen. Ten aanzien van de moeilijkheden, die er voor een onmiddellijke oplossing van het probleem bestaan, wordt in de kringen van de ondernemers opgemerkt, dat deze voor de verschillende bedrijfstakken zeer uiteenlopen, i De moeilijkheid is, naar de mening vat) werkgeverskringen, dat de loonsverbó^'i ging in het begin van dit jaar eigenlek een voorschot was op de verhoging yen de productiviteit. Nu is het zo, aldus rede neert meh in deze kringen, dat er bedrij ven zijn, waar dit door intensieve arbeid geschiedde, andere waar zij achteruit ging. Als; 'men de globale cijfers ziet, dan is de productiviteit Van 90 op 91 geko- Men wl! de spanning tfacHtfiïi^J1 te hfef- fen door de verhoging van de inkomsten te koppelen aan een grotere productie. Men denkt an een betere beloning van de hoger gekwalificeerde arbeid. Rekening zal moeten worden gehouden, dat als het behoofte-|£lement sterker is, dit vooral de grote gezinnen treft. De werkgevers schijnen wel bereid zijn In te stemmen met een zekere rem mende invloed op de prij^n. Is deze er niet, dan is een loonsverhoging illusoir, zo menen zij. De vraag is of dit practisch mogelijk is. In dit verband wordt opge merkt. dat een groot deel van de stijging wordt veroorzaakt door de stijging van de grondstoffen, welke prijsstijging men niet in de hand heeft. Een algemene prijs- stop acht men practisch en economisch niet uitvoerbaar. Men denkt aan een con- tröle en bestudering van de prijzen van levensbehoeften, die op minder gewenste wijze uitschieten. Daarvan verwacht men meer heil en pfactische resultaten, dan die volgens de werkgevers van arbeiders- zijde worden voorgestaan. Edelmoedig gebaar van luchtvaartmaatschappij De Transworld Alrlinez heeft aangebo den. de stoffelijke overschotten van alle bij de ramp in Egypte omgekomenen naar de woonplaatsen te vervoeren en ook om de naaste familieleden onmiddellijk per vliegtuig naar Egypte ^e brengen. De grootste moeilijkheid voor de Brit ten is echter dat zij zowel met Israël als met de Arabische staten vriendschappe lijke betrekkingen wensen te onderhou den. Het is niet waarschijnlijk dat men daarin zal slagen vóóraleer een defini tieve vrede tussen Israël en zijn Ara bische vijanden tot stand is gekomen. Egypte en zijn volgelingen (Syrië. Irak, de Libanon) zullen tot het inzicht moeten komen, dat vriendschappelijke samen werking met Israël een eerste voor waarde is voor het scheppen van een toestand van politieke rust (basis voor toekomstige welvaart) in de Arabische wereld. In dc komende zitting van de Algemene Vergadering der V.N. zal de „kwestie-Israël”, in het bijzonder het probleem der Arabische vluchtelingen, weer aan de orde komen. Vooral ook in verband met de huidige spanningen in de wereld, moet men hopen, dat de Alg. Vergadering er deze keer in zal slagen de partijen tot elkaar te brengen. Stabi lisering van de politieke toestand in het Nabije- en Midden-Oosten is, zowel voor de Arabische staten en Israël, zelf, als voor de Westelijke mogendheden, juist nu van het hoogste -belang. de’politieke en militaire samenwerking met de Wes.elijke democratieën. In theorie lijkt dit eenvoudig genoeg, de practijk valt echter niet mee. In Cairo heeft de Britse ambassadeur sinds twee maanden informele besprekingen gevoerd met de Egyptische minister van buiten landse zaken over defensieproblemen. Het ligt voor de hand dat de verdediging van het Suezkanaal, dat voor de Engelsen ?woon grote strategische be- van de voornaamste pun- onderhandelingen uitmaakte, besprekingen zijn echter ontijdig af gebroken, in verband "N met de ophanden J Naties te Lake Suc- cess, waarheen de Egyptische minister als gedelegeerde van zijn land moest vertrekken. De lange duur van de besprekingen (die totnogtoe geen resultaat opleverden) bewijst wel dat het niet zo eenvoudig is politieke regelingen tot stand te brengen in de voortdurend in gisting zijnde en in zich-^ zelf verdeelde Arabische we»eld. Daarbij komt dat de stemming in Het huidige Egypte alles behalve pro-Engels is, het geen de taak van de Britse onderhande laars niet gemakkelijker maakt. De uitlevering van Knolle geweigerd Van bevoegde zijde deelt dat bericht is ontvangen kaanse uitwijzingsraad afw’ schikt op het verzoek v«.> uitwijzing van Knolle. Knolle -wordt verantwoordelijk geacht voor het doden van gijzelaars in het kamp Amersfoort. Er zal echter voor Nederland alle gelegenheid zijn op deze kwestie te rug te komen. Daartoe zullen te zijner tijd de nodige stappen worden ondernomen. In een vraaggesprek, dat hij Donderdag toestond aan een redacteur van het Al gemeen Nederlands Persbureau, heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea. de heer S. L. J. van Waarden burg, zijn inzichten betreffende het ge schil met Indonesië over de status van dit gebied uiteengezet. De gouverneur zei onder meer: „Het is een veel verspreide misvatting, dat Nieuw-Guinea een onderdeel van Azië zou zijn. In werkelijkheid behoort Nieuw- Guinea tot het Paclfic-gebied." En: „Wanneer de onderhandelingen (tussen Nederland en Indonesië) niet tot resultaat leiden, duurt het gezag van Nederland over Nieuw-Guinea voort, daar voor de duur van dit gezag geen enkele termijn, ook niet die van een jaar bepaald is.” ten worden. oplossing van het vraagstuk aldus de opvatting der werk- ans niet onmitidellijk komen, maanden nodig, om in een rus- het vraagstuk gezamenlijk te i en zo tot een oplossing te De strijdkrachten van de V.N. in Korea beginnen- zich te herstellen van de gevolgen der Noordkoreaanse aanvallen van Vrijdag. In de bocht van de Naktong hebben zij Jongsan heroverd en aan de zuidkust hebben zij bijna al haar vorige posities weer ingenomen. Jongsan, dat slechts 20 km van de belangrijke weg tussen Taegoe en Poesan ligt, was van ochtend vroeg in handen van de Noordelijken gevallen, maar kort daarna werdeijj deze weer door de Amerikanen verdreven, die noordwaarts vorderingen maken op de weg naar Sjangnjong. De 25ste divisie, die de toegang tot Poesan verdedigt, meldde: „Wij heb ben hun schema in de war gestuurd”. Op de rechterflank van de linie der 25ste verdreven de Amerikanen de tegenstanders uit Haman en op de linkerflank hernamen zij hun oude posities rondom Tsjindong- Ni, 10 km ten Z.W. van Masan. Ondanks het zware Amerikaanse artille rievuur bleven echter Noordelijke verster kingen over de rivier de Nam komen. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofd kwartier gaf toe, dat de beslissende slag »n de zuidkust nog komen moet. Aan het noordwestelijk front voerden de Ameri kanen vanochtend aanvallen op beperkte achaal uit. De hoofdmacht van de Noord- Koreaanse divisies voor Taegoe is nog niet in de strijd geworpen. Aan het oostelijk front hebben de Noor delijken Kigje heroverd. Een Amerikaanse eenheid is vanochtend van Pohang vertrok ken om te trachten met steun van lucht en zeemacht het verloren terrein te her winnen. Een grote zorg van de stafofficieren der V.N. is de wig, die de Noordelijken Vrij dagavond dreven tussen de 25ste divisie aan de zuidkust en de 2de (jivisie in de bocht van de Naktong. Zij drongen Zaterdagoch tend verscheidene kilometers verder door in een gebied, dat slechts licht verdedigd wordt door*Zuidkoreaanse politie. Jagers van de vijfde luchtmacht nemen actief aan de strijd deel. Zij bestoken de Noordelijken dicht bij de grond „met alles wat zij hebben". Superforten vallen achter het Noordkoreaanse front troepenconcen traties aan. Berichten van het front, aldus Reuters correspondent, wijzen er op. dat de Noor delijke troepen over een goede inlichtin gendienst beschikken en een volledig beeld hebben van de troepenposities der V.N. Zij gebruiken „zelfmoordeenheden" om bressen te slaan in de linies der V.N. en V3Èen Amerikaanse stafofficier heeft ver klaard dat het moeilijk zou zijn de Noord koreaanse aanval geheel uiteen te slaan. Hij zou echter tot staan worden gebracht en wel met zodanige verliezen, dat de Noord-Koreanen geen gevaarlijke aanval meer zouden kunnen wagen. De Noorde lijken hebben hun strijdkrachten in de laatste veertien dagen op sterkte gebracht met half-geoefende recruten en dienst plichtigen. zo hebben Amerikaanse officie ren verklaard. De onophoudelijke dappere aanvallen tegen goed uitgeruste verdedi gers schijnen echter een andere taal te spreken, tenzij voor de stoottroepen slechts Noordkoreaanse veteranen worden ge bruikt. Men meent, dat, hoewel de aanval de ernstigste is in de Kore aanse campagne, de hoofdmacht der Noordelijken, die boven Taegoe sa mengetrokken is. nog niet in de strijd ge worpen is. Weliswaar zijn van hier, waar zich naar men aanneemt vijf divisies be vinden, versterkingen naar de strijdpunten gezonden doch Amerikaanse stafofficieren menen, dat deze concentratie nog .vrijwel Intact is. De aanvallen bij Pohang waren kennelijk bedoeld om de Amerikaanse con centraties elders te verzwakken. Naar verluidt, zou de Australische mi nister van buitenlandse zaken, de heer P. Spender, bij zijn bezoek aan minister Be- vin bezwaar zheben gemaakt tegen uit blijven van Britse steun aan het Neder landse standpunt in de kwestie Nieuw Guinea. De heer Spender zou bij Bevin hebben aangedrongen op een openlijke en sterke ondersteuning van de Nederlandse aanspraken. Volgens de Britse opvatting zou het niet opportuun zijn zich te mengen in de ko mende onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw Gufhea, uitslag waarvan men, volgens het inzicht, in het huidige stadium nog niet behoeft te wanhopen. De Raad van Valicentralen deelt mede, dat Donderdagavond 31 Augustus in het bestuur van de Stichting van de Arbeid het overleg tussen de vertegenwoordigers van de centrale werkgeversorganisaties en van de werknemersvakcentraien, over de spanning tussen lonen en prezen, is voort gezet. Het is nog niet mogeltjk gebleken overeenstemming te bereiken. Vrijdagmorgen, 1 September, hebben achtereenvolgens de vertegenwoordigers der vakcentralen en die der centrale werkgeversorganisaties afzonderlijk ge sproken met de interdepartementale com missie voor de loon- en prijspolitiek, waarna nog een gemeenschappelijke be spreking met deze regeringscommissie is gevolgd. Ook tijdens deze besprekingen kon nog geen overeenstemming tussen de werkgevers- en werknemers-vertegen- woordigers worden bereikt. Maandag a.s. wordt het overleg met de loon- en prijscommissie der regering voort gezet. De drie vakcentralen blijven van oordeel, dat naast prijsbeheersingsmaat- regeleneen verhoging der lonen met 5 procent op korte termijn noodzakelijk is. Naar de Raad van Vakcentralen bekend is, ligt het in de bedoeling der regering haar beslissing te dezer zake a.s Woensdag te nemen. Standpunt der werkgevers Van werkgeverszijde staat men .ten aan zien van het vraagstuk van lonen en prij- assale vergadering re is besloten Be.v poging haar aan »n, te beschermen. resolutie aan, door een delegatit iten i •raai met Heinrich wil nietl

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 1