IR 10c, Het kostbare deposito Ontwerper Bouma-woningen geridderd PANDA EN DE MEESTEE-GEMASKERDE Dat oude vehikel sleepte eerste prijs weg de Drikus Knolgroen trouwde in Oud-Oudewater O.D.S. had meer in z'n mars dan Olympia Gouda speelde zonder elan en kreeg kous op de kop De jeugd moet het lichtende licht der wereld zijn SPIONNAGE COMPLOT VAN SPAANSE COMMUNISTEN IN FRANKRIJK Hoofdkwartier te Toulouse Samenzweerders naar Rusland gevlucht Koninklijk bezoek aan de Jaarbeurs Bolswardsc politic en de jeugd zijn goede maatjes HET BUITENLAND OP DE NAJAARSBEURS Ook Japan laat zich weer zien Dit jaar 47.000 woningen KASSIER NEERGESLAGEN VAN AMSTERDAMS RESTAURANT Met ƒ1500 cr van door K.L.M.-Convairs worden verzwaard Hulde voor Stolwijkersluis Brandweerwedstrijd in Krimpen a. d. IJssel AT cn AAR. ANNEER Burgemeester was ere-gast O.N.A. was de sterkste Voorhoede bracht geen Regionaal appèl van Geref. jongeren Elftal legen elf spelers EERSTE BLAD - PAGINA 2 Ofuhqon de Franse autoriteiten om begrtypeltyke redenen uiterst discreet «Un met het verstrekken van b\Jsonderheden betreffende de splonoagezaak der Spaanse com munisten In Zuid-FrankrUk, bestaan er toch verschillende redenen die doen vermoeden, dat de politie hier de hand heeft gelegd op een der gevaarlijkste communistische broeinesten dee lands. Dit nest, achter de seh|Jn van een vreedzame houthakkers- onderneming waar uitsluitend Spanjaarden werkten, had haar activiteit over Frankrijk •n 8panJe verdeeld en was te Toulouse, knooppunt van lucht- water- en spoorwegen, gevestigd. In Spanje organiseerde men de ondergrondse activiteit tegen het Franco regiem, terwijl men tevens de opdrachtgevers In Moskou gedetailleerde Inlichtingen moet hebben verstrekt over de grbeurtenlssen op Frans grondgebied, die voor de Russen wetenswaardig konden lijken. nistisqhe propaganda In Frqnkrljk. be doeld als zuivering der publieke opinie Door het hela land zal de volgende weken een actie ontketend worden, het publiek worden gewezen op de gevaren van het communisme, op de noodzaak en re denen van de herbewapening en op de tegenstellingen In de communistische pro paganda, die enerzijds de Noordkoreaanse aanvallers ln bescherming neemt, en an derzijds met het petitlonement van Stock holm leurt en handtekeningen tegen de atoombom verzamelt. En zo gchtjnt dus de Franse regering de handschoen van het Kremlin te hebben opgeraapt buitenlandse agitators en spionnen worden over de grens gezet en de bacil van de communistische propa ganda wordt met dezelfde z.g. ledeologi- sche wapens der waarheid bestreden. De Franse en Spaanse politieautoritei ten hebben, onafhankelijk van elkander, de draden in handen gekregen. In Bar celona werd ln het hospitaal kort geleden •en man opgenomen. Miguel Montane, die zwaar gewond was en enkele dagen later overlijden zou. De oorzaak van zijn ver wondingen is thans nog onbekend, doch op zijn doodsbed moet Montane ver klaard hebben, in onrust te verkeren over het lot van zijn in Frankrijk achterge bleven vrouWj die in moeilijkheden met hun beider communistische superieuren was gewikkeld De Franse politie van haar zijde had enige tijd eerder reeds de stoffelijke resten van Montane's echtge note gevonden die, verstopt ln een kist, in een klein plaatsje werden aangetroffen. Na Identificatie werd huiszoeking gedaan, waarbij een volledig arsenaal van splon- •mge-attributen werd gevonden: bijzonder nauwkeurige foto-apparaten, microfilms, radiozenders, etc. Op andere adressen zijn later wapens en munitie aangetroffen. Het merendeel der overige leden van het communistische gezelschap moet in tussen via België met Russische boten naar de Sowjet-Unie zijn uitgeweken. Het vermoeden bestaat echter, dat men in Toulouse nog maar één centrum van het splonnagenet ontdekt heeft, dat op andere plaatsen des lands nog wilde vertakkin gen kan hebben. De geëmigreerde republikeinse regering van Spanje, die haar residentie in Parijs heeft, verklaarde intussen geen enkele verantwoordelijkheid voor de activiteiten der communistische landgenoten te heb ben, aangezien zij, als partij, niet ln het kabinet vertegenwoordigd zijn. „Waarheidscampagne" Intussen is de binnenlandse politionele actie gisteren gevolgd door een zogeheten campagne voor de waarheid, die door pre mier Pleven persoonlijk geïnspireerd moet zijn. Het is, zo werd opgemerkt, een officieus antwoord op vier jaar conimu- Dinsdagmiddag zal H M. Koningin Ju liana. beschermvrouwe van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs een bezoek aan de 55ste Utrechtse Jaarbeurs brengen. Hare Majesteit zal «middags om half twee op het secretariaat arriveren. Na een -korte rondgang langs de stands op het Vredenburg zal vervolgens een bezoek aan Vet Croeselaanterrein worden gebracht waarna Hare Majesteit omstreeks vier «ur de Jaarbeurs-terreinen zal verlaten. Commandant Nederlands detachement voor Korea De majoor M. P. A. den Ouden, die be last was met ae vorming van een onder deel der Koninklijke Landmacht, dat ter beschikking van de VereiSgde Naties zal worden gesteld, is thans belast met het commando van dit onderdeel In de func tie van commandant Nederland# Detache ment Verenigde Naties. Tehujs voor verlofgangers uit Deii Zaterdagmiddag is in Blaricum het tehuis Nederheem van de Deii Spoorweg Maatschappij, de Deü Maatschappij, de Deii Batavia Rubber Maatschappij en de Deji Batavia Maatschappij, dat is bedoeld als een ..home" voor de verlof gangers uit Indonesië, officieel geopend. Hierbij waren tegenwoordig de directies van de onderscheidene maatschappijen met enige commissarissen, het gemeente bestuur van Blaricum en andere plaatse lijke autoriteiten en vertegenwoordigers van bevriende Instellingen. Mr B. H. van Kreel, directeur van de Deii Spoorweg Maatschappij, die binnen kort weer naar Deii vertrekt, heeft het openingswoord gesproken, waarbij hij de wordingsgeschiedenis van dit tehuis, dat eens toebehoorde aan de Amerikaanse schilder W. H. Singer, releveerde. Nederheem biedt plaats aan ruim «0 gasten. Vandaag kwamen de eersten, al len employé's van de Deii Spoorweg Maatschappij, die in Nederland met verlof zijn. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepoet wordeh verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Nieuw Guinea: m.s. Tabinta. 13 Sep tember: Ned. Antillen: m s Oranjestad. 12 September en Suriname: m.s. Bonaire. 13 September. MAANDAG 11 SEPTEMBER I960. In Bolsward zijn de politie en de jeugd goede maatjes, dank zij een bijzonder ini tiatief, door de heilige Hermandad ge nomen. Zaterdag organiseerde de Bolswardse politie, als inzet van een reeks paedago- gische bemoeiingen met de jongeren, een prachtige autotocht voor de schooljeugd. In 25 personenwagens en een zevental autobussen ging men met ruim 400 kin deren een uitstapje maken naar Oranje woud. Aan royale tractaties ontbrak het niet en nadat de karavaan door de drie plaatselijke muziekkorpsen was binnen gehaald. werden nog enige films vertoopd: De kinderen kunnen allemaal meedingen naar een mooie prijs als beloning voor het n>< eiste opstel over deze tocht, terwijl de ouderen een aantal verkeerspuzzles hebben op te lossen. Mosselen uit Denemarken De Zeeuwse mosselhandelaren zien de toekomst zeer somber in. Zoals bekend! heeft een parasiet grote schade aan de mossels toegebracht en in bevoegde krin gen twijfelt men er aan of ae Zeeuwse mosselcultuur deze slag te boven zal komen. De Zeeuwse mosselhandelaren zijn er daarom toe over gegaan onderhandelingen aan te knopen met Deense mosselfirma's en het resultaat is geweest, dat in de loop van deze weck belangrijke transacties tus sen Denen en Nederlanders zijn afgeslo ten. De Nederlanders zullen de Deense mosselen waarschijnlijk exporteren naar Frankrijk, Advertentie SLAAT IN SICKKt PfPBKMUHl per rol De grootste en de bestel "ITORT NA DE BEVRIJDING vlei hetgeen het buitenland toonde ten zeerste op. Men A was op het gebied van de textiel bijvoorbeeld jaloers op hetgeen België liet zien. Wie deze Najaarsbeurs bezoekt valt het op. dat onze eigen industrie zich in die luttele jaren zodanig heeft hersteld, dat ze niet meer achterstaat bij die van over de grenzen. Men behoeft slechts een wandeling te maken door de afdeling schoenwerk en lederwaren om dit in te zien. textiel van Nederlands fabrikaat moet men op de Voorjaarsbeurs zoe ken en de vorige heeft reeds afdoende de voortreffelijke kwaliteiten van de eigen tex- tielwaren bewezen. maar daarnaast vruchten in natura en ge conserveerd Italië vraagt de aandacht voor vilthoe- den, een keur van Borsalino's lokt tot ko pen. Vermouth neemt ook haar plaats op dq Italiaanse afdeling in. Genieten kan men van het fraaie Venetiaanse glaswerk en kristal, vooral het zwarte en blauwe met zilveren motleven versierde kristal trekt de aandacht. Een bibliophlel kan zijn hart ophalen bij de Soc Ceramicho, waar hij zeer fraaie lederen boekbanden te zien krijgt. Voor het eerst is ook Japan ojir deze Najaarsbeurs uitgekomen met eéff eigen stand, zij het nog slechts zeer bescheiden Japan toont weer allerlei goedkopere pro ducten als potloden, penhouders e.d ser viezen, zijdewaren en visserij-artikelen Daafnaast vruchten ia biik Op deze Najaarsbeurs zijn twee landen die men jarenlang gemist had, weer ver schenen: Duitsland en Japan Duitsland heeft geen eigen afdeling, maar de vele vertegenwoordigers van Duitse firma's exposeren op grote schaal de Duitse pro ducten. die doorgaans veel goedkoper blij ken te tljn dan de inheemse producten Japan maakt een. zij het schuchter, be gin en wij geloven dat het niet lang meer zal duren of het Japanse product zal weer meespreken oo de Europese markt. De belangrijkste inzendingen uit het buitenland zijn ditmaal die van België en van Italië. Wanneer men de meubelen ziet, die de fa J. v. d. Velde uit Mechelen toont, constateert men onmiddellijk, dat Mechelen. van ouds bekend door zijn meubelindustrie, een geheel nieuwe weg is ingeslagen. Fraai beklede fauteuils heb ben de vertrouwde eiken meubelen met snijwerk en leeuwenkoppen vervangen Opvallend is. dat de Belgische metaal- warenindustrie zo sterk werkt met chroomstaai. zelfs voor kolenkitten wordt dit materiaal benut, voor de Nederlandse smaak wat al t6 ..schitterend". De Fonde- ries Nestor Martin uit Berchem komt o.a. voor de dag met kachels en kookstellen speciaal ingericht voor butagas. een ar tikel, waarmede men ongetwijfeld op het platteland succes zal hebben. Glaswerk in zeer fraaie kleuren en vormen brengen verschillende Belgische fabrieken. Opval lend is het kristal van Val St. Lambert. La Champenoise vraagt de aandacht voor velerlei wijnsoorten. Rubber vloerbedek king en rubberkleedjes brengt de Sqneffer Rubber Cy. Natuurlijk ontbreken radio- en televisietoestellen niet op deze Belgi sche show. De in ons land steeds popu lairder wordende chocolade Meurlsse is in grote verscheidenheid te zien. Hongarije is slechts door de meubel- Industrie vertegenwoordigd. De meubels hebben een sterk eigen karakter en mun ten uit door fraaie vormen en fijne af werking. Marokko toont natuurlijk lederwerk. In tegenwoordigheid van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. In 't Veld cn de directeur-generaal van de wederopbouw en volkshuisvesting, dr Ir Z. Y. van der Meer. z||n de eerate zogenaamde Bouma-wonlngen te Busaum in gebruik gegeven. Dit plan van 3U woningen, waarvan de eerste 35 gereed zlln, heeft de stoot gege ven tot het bouwen vgn 11.000 woningen vön dit soort, waarop de regering slechts 100 per woning behoeft bij te leggen, hoewel dit voorheen 400 was. Minister In 't Veld hield bij deze gele genheid een uitvoerige redevoering, waarin hij de dank van de regering uit sprak aan de ontwerper van het plan van de Bussumse wethouder L. Bouma. dat veel stof in ons land heeft doen opwaaien. Bouma-woningen, aldus de minister, zijn beroemd en het woord Bouma Is een be grip geworden. De Minister heeft de heer Bouma bij zijn studie gevolgd, en toen deze met zijn plan kwam, wist men in Den Haag dat dit was wat de regering zocht. Men heelt gesproken van goochel toeren en gegoochel met cijfers en zei. dat dit alleen kon door abnormaal lage grondprijzen, te hoog opgezette huren en te lage ruimte. Dit alles is onwaar, aldus de minister. Door deze wijze van bouwen, waarbij normalisatie der onderdelen en uniformiteit de grote factoren zijn, gingen de bouwkosten sterk omlaag. Bedroegen de gemiddelde bouwkosten vorig jaar nog rond 10.000 per woning, in Mei j.l. waren zij 8.110, dat is ongeveer 20 procent minder. Dit komt omdat in Mei het grootste aantal z.g. Bouma-woningen is goedgekeurd. De gemiddelde bouwkosten, met inbegrip van alle bijkomende kosten, architectenhono rarium. enz., bedragen 7.437 per woning en met aftrek van de bijkgmende kosten, büjkt. dat erdoor het plan-Bouma al wo* nihgen gebouwd kunnen worden \|oot rond 7 000. Dit was een half jaar Beleden nog ondenkbaatr. Critici zeggen, dat dit alleen kan. door Wet wpningfteU terug te dringen tot beneden het toelakbare en daarom is het goed. dat iedereen thans deze versmade woningen ken bekiiken. De onlnigtpr zeidë hierop: Ik achaam mij geen momént aan deze bouw te hebben medegewerkt. Hier vindt men geen m3 dip geen waarde heeft. Een schepje er op De arbeiders moeten er thans een een schepje opleggen om in te halen wat wij door loonsverhoging verloren hebben. Door betere organisatie, hogere arbeida- productle en normalisatie moeten wij voorkomen, dat de bouwkosten weer gaan stilgen. Dit is van sterk overwegende be tekenis voor de uitvoering van het wo ningbouwprogramma der regering. Hier door ziin wil thans een jaar vooruit op het bouwprogramma. In 1949 hadden wij een plan voor 35.000 woningen en we heb ben er 43 000 gebouwd. In 1930 hebben we een plan voor 40.000 en we halen de 47.000 en vol gend laar wagen we de sprong en Sluittijd radio-zenders Ih afwijking vaVi eerder gepubliceerde berichten, dat de zenders van de omroep verenigingen op de eerste vijf werkdagen van de week zouden sluiten van halfacht tot halfnegen 's morgens en van halfvijf tot zes uur 's avonds, op de Zaterdagen van halfacht tot halfnegen 's morgens en de Zondagen buiten de beperking vallen, wordt thans medegedeeld, dat op verzoek van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, op de weekdagen de sluitingsuren in de morgen zullen zijn van half&cht tot. negen uur. TPOEN JORIS GOED BLOED daar, als een oud. doof heertje -1- vermomd, voor Hofmaarschalk Bellino opdook en vertelde, dat hij het niet allemaal gehoord had, was de Hofmaarschalk graag bereid het nog eens te zeggen. „De helft van 's Konings Schat voor wie de schat terug bezorgt en deze beurs voor wie lets van de Gemaskerde weet!" riep hij luid. „O ja, o ja. nu is het al veel cUpBelijker." zei Joris, terwijl hij de beurs beetpakte. „Maar wat ml u nu precies van die beurs?" De Hofmaarschalk boog zich wer de hoorn en legde zijn beide handen naast zijn mond om toch vooral maar duidelijk te 2ijn, „Die beurs is voor wie iets de Gemaskerde en buk weet!" „O ja! Net wat ik dacht!" riep de dove heer tevreden. ..Ja, maar nu heb ik het wel begrepen, dank u wel. hoor! Heel aardig van u om een oude man in te lichten!" En met die woorden verdween hij tussen de menigte. „Een nette oude heer!" sprak Bellino tevredenmaar op datzelfde ogenblik schoot hem Iets te binnen en hij wendde zich bliksemsnel om met de kreet: „Mijn beurs! Waar is mijn beurs gebleven. Dat was een zeer juiste vraag. Want de beurs was tegelijk met Joris verdwenen! mikken ineens op 50.000. In 1952 zullen we dan de top van 55.000 bereikt hebben, wat in 1953 in de bedoeling had gelegen. Dat dit woningbouwprogramma bereikt is. is te danken aan de krachtige actie tot ver laging der bouwkosten. Wij mogen niet meer hoger gaan dan 8.000 per woning, willen wit het gemiddelde halen en dit is noodzakelijk om de woningnood op te hef. fen. De heer Bouma beeft hiertoe de stoot gegeven met zijn plan én de regering is hem hiervoor veel dank verschuldigd. Het heeft H. M. de Koningin daarom be haagd de heer Bouma te benoemen tot ridder in de orde van Oranie Nassau. Minister In 't Veld speldde wethouder Bouma daarna de onderscheiding op dc borst. Rapport commissie N.-Guinea thans verschenen Thans is ook in Nederland, uitgegeven door het secretariaat van dc Nederlands-, Indonesische Unie. hot rapport verscht- nen van de Commissie-Nieuw Guinea 1950. Het bestaat uit vier delen: 1. een voorwoord, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de opdracht, de sa menstelling en de werkzaamheden der commissie. 2 Tekst en bijlagen v«n het Nederlandse hoofdbestanddeel, 3. Tekst en bijlagen van het Indonesische hoofd. bestanddeel cn 4. Bijlagen, benevens een schetskaart in groot formaat van Nieuw Guinea. Do conclusies, waartoe ln het rapport de Nederlandse en de Indonesische leden der commissie elk voor hun deel, zijn ge komen, heeft het Nieuwsblad reed» eerder gepubliceerd. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur Is een óverval gepleegd In het coöperatief restaurant aan het Molenpad te Amster dam. De daders sloegen de 69-jarlge kaa sier. de heer Spüdel, neer en gingen er van door met een bedrag van ca vijftien honderd gulden aan kasgeld, de kassier bewusteloos en hevig bloedende achter latend Er waren tegen twee uur geen gasten meer in het restaurant en de kassier was bezig zijn geld op te bergen in het kan toor. dat rechts van de draaideur is gele gen. Een serveerster, die kopjes en borden Omvangrijk karwei voor Technische Dienst op Schiphol Het Technisch Bedrijf van d* K.L.M. op Schiphol, dat alom een ultatekende repu tatie genial en dat ook ten behoeve van vele buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen werkzaamheden verricht, heeft thans een wel bijsonder omvangrijk karwei onder handen genomen: het vergroten Van de capaciteit van dr twaalf Convair*- vliegtuigen, waarmee de K.L.M. de dien sten op het Europese luchtnet onder houdt. De K.L.M was de eerste luchtvaart maatschappij in Europa, die met de snelle tweembtorige Convair ging vliegen. Sinds- dieh echter heeft men bij de fabrikant de Consolidated Vultee Aircraft niet stilBe zeten, en het gevolg was, dat bij elke nieutve serie vliegtuigen vernieuwingen werden toegepast, die de capaciteit van deze goede toestellen nog meer verhoog den. De Technische Dienst van de K.L.M. heeft van een en ander goede nota ge nomen en enige tijd geleden hééft men besloten de Convairs stuk voor stuk uit de vaart te nemen om ze tn de werk plaatsen op Schiphol aan een revisie te onderwerpen, waarna zij meer lading zul len kunnen vervoeren. Een Convair. ioals de K.L.M. die van de fabriek heeft ont vangen. kan starten met een gewicht van 18.387 kg De fabriek heeft echter be rekend. dat er. na het versterken van enkele vitale delen, gestart kan worden met een gewicht van 18.973 kg. Zo op het eerste gezicht lijkt dit geen groot verschil, maar. geziep de vele vluchten, die deze machines op de Europese lijnen maken, legt het wel degelijk een belangrijk ge wicht in de schaal. Als een Convair „onder behandeling" is, komt eerst de Lijndienst aan de beurt. Deze gebruikt vijf dagen om zoals de vakmensen dit noemen dé machine „uit te kleden" Dit wil zeggen, men neemt de motoren er uit, demonteert leidingen en onderdelen, die ln de weg zitten, verwij dert een gedeelte van de buitenvleugel, ontdoet de kajuit van een stuk der be kleding. luchtleiding. geluiddemping, enz. De machine wordt van zijn landingsgestel ontdaan en geplaatst op criks en bokken, zodat hij gedurende de behandeling on wrikbaar vast staat. Voor dit gedeelte van het werk zijn vijftien twintig man in de weer. Dan komt de Repa. de Repa ratie-afdeling, in actie. Deze gaat een taak verrichten, waar zij met twaalf zestien man vier weken voor nodig heeft (in Februari gaat men met twee ploegen wer ken, zodat er dan 32 man 2'/i week aan één machine arbeiden). De Rgpaploeg gaat nu de voor- en achterligger van de z.g. centersectie versterken (dit is het ge deelte van de vleugel tussen romp en motor) en de achterligger van d« buiten - vleugel. Verder is het dan ook nog nodig om de stijl van het neuslandingsgestel te verstevigen. Vervolgens komt de Lijn dienst weer aan de beurt voor de opbouw- werkreamheden. die (inclusief eontrftle en beproeving) negen dagen duren. Per machine zijn 2 3000 manuren nodig voor deze verbouwing. Als de eerste ver bouwde Convair het luchtruim kiest, het geen zeer binnenkort het geval zal zijn, is de K.L.M. de eerste maatschappij ter wereld, die deze verzwaarde machines In de vaart brengt. In de loop van Mei 1951 hoopt men met alle twaalf gereed te zijn, maar voor lopig zal de hangar ..Wright" nog het toneel zijn van een grote activiteit, die tevens getuigt van de doortastendheid en vakbekwaamheid van de werkers achter de schermen van het luchtvaartbedrijf. opruimde, hoorde plotseling een harde slag en zag daarop een jongeman hard weg. lopen. Hij vloog haar bijna ln de armen. Wat is er gebeprd? vroeg zij. Er is iemand gevallen, was het antwoord. De serveerster had de indruk, dat de jongen hulp ging halen. Toen zij even ia- ter ln het kantoor van de kassier kwam zag zij deze op de grond liggen, hevig uit neus en oren bloedend. Naast hem op de grond lag een portefeuille. De ijzeren geld- kist. dig hij altijd met een ketting aan zijn stoel had bevestigd, was open. Onmiddellijk waarschuwde zij de lei ding van het restaurant, die de politie verwittigde. Toen de heer Spljdel weer bij kwam. was zijn eerste vraag: Heb Ik een klap op mijn hoofd gehad? Uit een eerste onderzoek bleek, dat waarschijnlijk omstreeks f 1500 is meege nomen uit de geldkist. Wat kleingeld was achtergebleven, evenals het geld. dat tlch ln de portefeuille bevond. Het staat nog niet vast of één of twee daders de overval hebben gepleegd. Een voorbijganger heeft omstreeks twee uur twee jongens hard zien lopen, komende uit de richting van het restaurant. De kassier zou binnenkort met pensioen gaan. Hij is reeds 55 jaar bli de coöpe ratie werkzaam. mm: Avondprogramma Hilv. I (AVRO) 6 Nieuws: 6.15 Gr.pl.; 6.J0 Filmprogramma: 7 De Industriële conferen tie van de morele herbewaping te Caux; 7 20 Chansons: 7.45 Regeringsuitzending: 0 Nieuws: 0.08 De AVRO-wintercampagne 1050 —1951. «.15 Cavalerta Rustlcana. opera: 0.15 Hoorspel: 10 20 populair concert; U Nieuws; U.15 Gr.pl. Hilv. II (NCRV) 6 Volksmelodieën; «.20 Gr. pl.; 6.30 Voor d. strijdkr.; 7 Nieuws; 7.1» Gr.pl.; 7.40 Radiokrant; S Nieuws: «05 Re sidentie-orkest; 0 Causerie: 9.20 Gr.pl.; 10 Amerikaanse Indrukken; 10.10 Kamerkoor: 10.45 Avondoverdenking; U Nieuws; U.1I Gr.pl. DINSDAG 12 SEPTEMBER Dagprogramma Hilv. I (AVRO) 7 Nieuws; 7.18 Gr.pl.: (VPRO) 7 50 Dagopening: (AVRO) 0 Nieuws; 8.15 Gr.pl.: 0 Morgenwijding: 8.15 Gr.pl.; 0.30 Waterstanden: 9.35 Amusementsmuziek, 10.31 de zieken: 12 Lichte muziek: 12.33 voor het platteland: 12.40 Pianoduo: 1 Nieuws; 1.11 Causerie: 1.25 Gr.pl.; 2 Voor de vrouw: 2.1S Gr.pl.; 4.30 Voor de Jeugd; 4.50 Kinderkoor;. 5.15 De stem van Amerika; 5.45 Gr.pl Hilv. JI. <KRO) 7 Nieuws: 7.15 Ochtend- gymn 7 30 Gr.pl.; 7.45 Morgengebed: 0 Nieuws- 8.15 Gr.pl.: 9 Voor de Vrouw; 0 35 Lichtbaken: 10 Voor de kinderent 10.15 Gr.pl 10.40 Schoolradio- 11 Voor de vrouw: 11.38 Schoolradio: 12 Angelus; 12.03 Gr.pl.: 12 33 Gr.pl.; 12 55 Zonnewijzer; l Nieuws-, 1 30 Me- tropole orkest: 2 Klankbeeld; 3 Kamerork 3.35 Gr.pl.: 4 Voor de zieken 4.30 Ztekenlof: 5 Voor de kinderen; 5.45 Regeringsultzendln* Avondprogramma Hilv I (AVRO) 6 Nieuws: 6.15 Piano- 6.30 R V.U 7 Orkestconcerl: 7 30 Paria vous parle: 7 35 Viool en piano: 8 Nieuwa: 105 Actualiteiten: 8 15 Operette: JUS Pianoreci tal; 9 30 Zuid-Amerikaans orkest; 10 Buiten lands overzicht; 10.15 Gr.pl 10.30 Sopraan en piano; 11 Nieuws: 1115 Gr.pl. Hilv, H. (KRO) Amusementsorkest; 6.20 Sportpraatje: 6.30 Voor de strijdkrachten: 7 Nieuws- 7.15 Actualiteiten: 7.25 Causerie: 7.40 Voor de jeugd: 8 Nieuws-. 8.05 De ge wone man: 8 12 Residentie-orkest: 9.05 Kluit en piano- 9 30 Viool en piano; 9.55 Actuali teiten; 10 05 Trio; 10 40 Godsdienstige cauie- rie: 11 Nieuws: U.15 Gr.pl. Radlodlstrlbutle 3a HJn 7 VI. Br.: Nieuws; 7.05 Gr.pl.; 7.30 Kron.; 7 40 Gyrnn.; 7 50 Gr.pl; 8 Nieuws- 8.05 Con cert: 9 Eng L.P.: Nieuws: 910 Gr.pl.: 10 Or gel; 10.30 Orkest Crean-, 11 Eng. H.SHa waiian Serei.aderg; 11.30 Eng. L.P.: Mil. ork.; 12 VI Br.: Liedjes: 12 30 Weer; 12.32 Omr. orkest; 1 Nieuws- 1.15 Omr koor: 1-36 Gr. pl.: 2 Muziek uit de 16e en 18e eeuw: 3 Kilt- ma Hawaiian*: 3.30 Or.p! 4 Gr.pl 5 Nieuws 510 Er. Br.: voor de zieken; Voor de sol daten: 8.30 VI. Br.Voor de soldaten: 1 Nieuws; 7 30 Blaosinstrum.: 7 50 Spotvogels; 8 Fr Br.: Weense muziek- «.45 Blzet; 10 VI. Br Nieuws; 1015 Payne; 10.48 Gr.pl.; 11 Nieuws-. 11.05 Gr.pl. Radlodlstrlbutle 4e H)n 7 Eng HS.: Nieuws: 7.18 Ens. Mayerl; 750 arbeider; Schots orkest: 145 Fr. Br: Gr.pl; 2 Grpl.; 3 Gpl; 3.30 Gr.pl: 3.45 Eng. LP: Kwintet Wallis: 415 Mrs Dale's Dagboek: 4.30 Rae- bum orkest: 5.30 Orgel- 6 Orkest Msckey; 6.30 Eng HS Land of romance: 7 Orkest Lewis: 7 30 Eng L.P.: Hear my song; I Educating Arcnl'e: «30 Kalundborg: orkest: 9 Eng. LP.: Grpl: 0 15 Starlight Hour: It Nieuws: 10 15 Orkest Loss; 11 Sharon kwin tet; U.15 Mazurka orkeat: 115# Nieuws. Zijn houding we* volkomen logUch en ik kon hem geen ongelijk geven. Wat hebt u daar? vroeg Hleedale, op het papier wijzend, dat Rydc voor zich op de tafel had uitgespreid. - Dit, «el de aangesprokene. Ie een compleet reguformulier. Ik nam de gele genheid waar. dat in mijn zak te steken, toen de heer Hogg voor een ogenblik de kamer uit was. Als Jullie het ver trouwen, dat ik reeds getoond heb, zoudt willen reciproceren, zouden wij misschien onze fragmenten op de achterkant van deze strook aan elkaar kunnen paseen en zien. wat er precle» aan ontbreekt. Beide mannen haalde hun portefeuille te voorschijn. Langzaam en voorzichtig voegde Thomas Ryde de fragmenten zo goed mogelijk aan elkaar en sneed toen het formulier aan stukken. Het resultaat was niet veel moois, want twee van de drie fragmenten waren blijkbaar van verschillende delen van het recu geno- door E. Phillips Oppenheim men en hun verkreukeld voorkomen kwam slecht overeen met het aanzien van de rest van het reguformulier. Ik twijfel er aan, of wij ooit op deze manier iets zullen bereiken, sprak Tho mas Ryde. Aan de andere kant zullen wij toch iets moeten doen. Wij hebben geen reden, om aan te nemen, dat het deel van Hartley Wright permanent on bereikbaar zal zijn, maar ik vrees, dat wij Parkinson met een zeker gebrek aan tact hebben behandeld. Hij kon zich wel eens koppig tonen. Inmiddels, ging hij voort, zou Ik een voorstel willen doen. Ik heb twee delen van het regu - het mijne en dat van Huneybell. Geef mij de uwe en ik stel mij er, voor zover zulks mogelijk is, garant voor, dat ik het gehele docu ment bij elkaar krijg, hetzij doordat ik de hand kan leggen op de twee ont brekende delen van onze afwezige vrien den. hetzij door het bewerken van dit andere formulier. Dr Hisedale keek eens even naar De Brast en deze gaf die blik steelsgewijze terug. Thomas Ryde twijfelde er blijk baar niet aan, wat hun antwoord zou zijn want hij «loeg zijn portefeuille al weer open. Zetten we daarmee niet teveel alles op één kaart, Ryde? waagde Hisedale op te merken. Het wil mij voorkomen, dat wij, af zonderlijk handelend, tot dusver niet veel bereikt hebben, was het korte antwoord. Het is nog maar vier maanden geleden en twee van de fragmenten van het recu zijn al zoek. Alles, wat mij in bewaring wordt gegeven, is safe. Ik loop geen ri sico's. Dat ia mijn gewoonte niet. Zij overhandigden hem hun stroken pa pier. Thomas Ryde bevestigde ze op de achterkant van het formulier en maakte een ruwe schets van de vermoedelijke vorm van de twee ontbrekende delen. Ik ben bang, zei hij waarschuwend dat we onze vriend Hogg waarschijnlijk nogal veeleisend zullen" vinden, misschien zelfs wel een beetje geneigd om moeilijk heden te maken. Ik merkte op. dat hij een rij vergrootglazen op zijn tafel had staan, die naar hij toegaf er voor dienden, om dubieuse recu 's te identificeren. Misschien slaag ik er echter ln de orginelen te krij gen. Ik heb al een plan in mijn hoofd. Wel. we zullen u vertrouwen, ver klaarde De Brest met een zucht. Tot dus ver bent u de geestelijke vader van de ge hele onderneming geweest. De geestelijke, maar niet dc financiële, zei Thomas Ryde. Daardoor hebben wij ons tot u te wenden. De Brest. Het speet mij deze bijeenkomst te moeten forceren, maar ge moet een zeer belangrijk bedrag op onze rekening in handen hebben. Ik meende, dat wij nu wel eens een afreke ning en een chèque tegemoet konden zien. Ik geloof, dat zowel Hartley Wright als dr Hisedale en ik besloten waren ieder vijfduizend pond te risqueren in een bais- sier's operatie tegen Boothroyd. De aan delen stonden op 80 toen wij onze opera ties begonnen. Ik zie. dat ze vandaag op 57 staan. Dus zit daar een heel aardig voor deeltje voor ons allen ln. Misschien zou het wel zo goed zijn de rekening voor het ogenblik af te sluiten. De Brest frommelde zenuwachtig aan zijn das. Ik moet u bpiden vertrouwelijk mede delen. zei hij, dat er ten opzichte van onze rekening een zeer vervelende en deli cate situatie Is ontstaan. Het treft u bel den op geen stukken na. zoals het mij treft, omdat, waar gij beiden slechts op een zeer bescheiden schaal aan de specu latie hebt deelgenomen, ikzelf, wetende wat ik weet en beschikkend over grotere middelen, getracht heb een grote slag te slaan. Nadat de eerste dagen van deze transacties voorbij waren, werd het moei lijk om op deze markt zaken te doen en dus begon ik te opereren op iedere buiten landse beurs, waar Boothroyd 's aandelen verhandeld werden. Alles ging prachtig en de daling van de prijs beloofde een zeer groot voordeel, totdat er een situatie ont stond. waarmee ik nog nooit te maken heb gehad- U wilt ons toch zeker niet vertellen, dat u niet kunt leveren? vroeg Thomas Ryde op koude toon. Voor het ogenblik wel en daarom «kan ik niet realiseren, gaf De Brest toe. Ik deed vrU veel door een Amsterdamse ef fectenfirma. waarin ik deelgenoot ben en voor wier verbintenissen ik ook gedeelte lijk aansprakelijk ben. Ik krijg ieder uur wanhopige telegrammei. van hen! We staan tegenover niets meer of minder dan een samenzwering. Wie daar ook achter zit. moet geld verliezen en veel geld ook, maar zo is het nu eenmaal er lopen koopo/ders voor Boothroyd bij vijf of zes verschillende commissiehuizen, die alle maal aan geheimhouding gebonden zijn betreffende de naam van hun cliënt, maar die allemaal gereed geld hebben gekregen en die allemaal levering van de aandelen eisen. Thomas Ryde nam zijn bril af en poetste zorgvuldig de glazen op. Dat klinkt mij als een naar verhaaltje in de oren, zei hij. Zowel Dr Hisedale als ik beschouwden u als een zake£nan een bankier en iemand, die de^'ld- markt kent. Ik begrijp niet. hee zich zelf Iri een dergelijke positie kunt brengen. Om u de waarheid te zeggen, wist ik zelfs niet, dat het mogelijk was. Het zou niet mogelijk zijn. aio h«t alleen deze markt betrof, legde De Brest uit. Het is mijn connectie met de firma Jansen De Brest in Amsterdam die deze situatie heeft veroorzaakt. Bovendien zou, normaliter, een ongelimiteerde koop order zoals deze. alle handelaren kop schuw gemaakt hebben. Maar de gehele zaak is zo belachelijk geheim gehouden, dat niemand zich gerealiseerd heeft, wat er eigenlijk gebeurde. Kijk eena hier. ten slotte heeft Boothroyd maar een beperkt# markt. Er moesten nog vijfhonderdduizend aandelen hier en daar rondzweven Dutley heeft ze allemaal vastgelegd. Hij heeft geen enkel aandeel afgesloten en hij wil het ook niet doen. Onze baissiers-rekening was helemaal niet zo iets bijzonders maar zij stuitte op een absurde schaarste van de aandelen. Ik begrijp dit soort zaken niet goed, gaf Hisedale toe. maar ik zou graag wat geld zien. U bent begonnen met aandelen voor ons te kopen, toen zÜ op 78 ston den Ze staan nu op 57 en er ia al twee maal een afrekening geweest. Dus behoort er heel wat geld te onzer beschikking te staan. De beide anderen negeerden hem vol komen. Er was een kwaadaardige glani in de ogen van Thoma# Ryde en de handen van Sigismund de Best trilden, toen hij rusteloos zijn papierert door elkaar schoof. (Wordt vervolgd) MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA t (Van een onzer verslaggevers) fjpiNGELINGELING. tingelingeling, zo klingelde de bel. toen een vijf en twintig jaar geleden de brandweer uitrukte. Dan draafden er twee paarden door de straten met een wagen er achter, die „brandwagen" heette, een wagen, die men op het ogenblik in een museum denkt. Maar zo'n oude spuit behoort nog lang niet tot het verleden, on danks de prachtige, soms gestroomlijnde brandweerauto's van nu. In Stolwijkersluis doet zij nog ateeds haar „nattig" werk. Wel zijn de paarden verdwenen, en staat er nu een auto voor, maar de bel klingelt nog even alarmerend als vijf en twintig jfar geleden Zo ook Zaterdagmiddag, toen de brand weerlieden van Stolwijkersluis de „Jan van der Heijden"-spuit meegekomen had den naar Krimpen aan de IJssel, waar elf brandweerploegen uit de Krimpenerwaard haar jaarlijkse districtswedstrijd hielden. De oude spuit moest het met zijn man nen opnemen tegen nog tien andere spui ten. sommige wel niet nieuw meer. maar toch geen zo oud als dit apparaat. Veel misprijzende opmerkingen werden er ge maakt over „dat oude vehikel maar de mannen van brandmeester De Jong ver telden in duidelijke taal. dat het er niet op aan kwam hoe oud een spuit is, maar wat men er mee presteren kan. Nu. zij presteerden iets. Met een voorsprong van 328 punten op nummer twee behaalde de brandweer van Stolwijkersluis de eerste prijs. Dit alles gebeurde Zaterdagmiddag in een stromende regen te Krimpen aan de IJssel. De burgemeester van deze ge meente, de heer J. Aalbers, opende de wedstrijd met -een kort woord van wel kom tot de héren mr Heringa, de verte genwoordiger van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de Gede puteerde Staten. Roelofs. inspecteur van het brandweerwezen in Zuid-Holland, en de heren ir L. A. de Vos tot Nederveen Cappel. Nauta en Kooyman, afgevaardig den van de Provinciale Brandweer Bond. Ook waren bijna alle burgemeesters uit de betrokken gemeenten aanwezig. Om twee uur gaf de wedstrijdleider, de heer G. J. Bos, technisch hoofdambtenaar bij de brandweer te Gouda, bovertop een trapleer gezeten, het beginsein. „Haas trecht af", klonk het en daar sprongen negen mannen op de auto en reden eerst een blokje rond, waarna zij van een hoofdkraan af een slang moesten uitleg gen. om daarmee een vat. door een nauwe opening vol te spuiten. Hierbij was het zaak zo weinig mogelijk water te gebrui ken. Drie mannen bleven daarmee bezig, tot de juijte hoeveelheid in het vat was gespoten. De brandweerauto ging onder tussen met de overige zes mannen naar een ander punt. waar. om een pak bran dend stro te blussen, het water uit een wetering moest worden gezogen. Ooki moesten daarmee van een aantal rode. witte en blauwe blokjes, de blokjes van een bepaalde kleur om- en een grote, hou ten kubua uit een goot weggespoten wor den. Elf branden geblust Deze opdrachten waren in een verhaal gegoten, zodat het nu werd: Er is een brand uitgebroken. Geef vast met één «lang water, om het ergste gevaar te be zweren en rijd dan met de pomp naar open water, om met dat water de vuur haard te bestrijden (pak stro). Er moet op gelet worden, dat er geen hoogspan ningskabels bespoten worden (rode blok jes) en ef mag geen waterschade gemaakt worden (blauwe blokjes, dus bij deze proef moesten de witte omgespoten wor den). Het blok in de goot was het verrassende element. En tussen die bedrijven door moest men over een smalle balk lopen, waar een denkbeeldige sloot was en een pa«r keer de slangen verlengen. Voor deze onderdelen werden bij niet goed uitvoe ren strafpunten gegeven. Haastrecht had in het begin al pech. toen een slang barstte; een spuitgast van Krimpen aan de IJssel spoot de rode blokken om in plaats van de blauwe. Zo hadden allen een of andere moeilijkheid of tegenslag te overwinnen. Om halfzes was de kamp afgelopen; het wachten was op de uitslagen. Wel werden er tussentijds de tijden bekendgemaakt, die de ploegen voor het werk en het op ruimen nodig hadden. Stolwijk wist de „brand" in 7.01 min. te blussen; Ouder kerk aan de IJssel rukte in 5.01 min. in, Maar toch was met geen mogelijkheid te LICHTWEEK OUDEWATER tot en met 13 September. Maandag 8 uur: Oud-Hollands Marktplein: Cóncert. Dinsdag 8 uur: Oud-Hollands Marktplein: Cortcert door Utrechtse Postharmo- tvle. Dagelijks Verlichting der stad. Stad- en gevelaankleding in oud- Hollandse stijl. Bevolking lp oud-Hollands costuum. Oud-Hollands marktplein. Beur» voor handel, industrie en ambacht. Spel nieuwe carillon. Philips wondertuin. Tentoonstellingen van schilderijen (o.a. werken van Gerard David), oud-kerkelijke kunst en anti-quaria. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden. De gemeenteraad heeft benoemd tot wet houder# de beren T. P. Viruly en J A Remy. tot ambtenaren van de burgerlijke etand de heren mr A- A. van Bergen IJzzertdoorn en J. A. Remy en tot leden der commissie, belast met het ontwerpen en het herzien der plaatselijke verorde ningen tegen overtreding van welke «traf is bedreigd en waarvan de burgemeeste- voorzitter ia. de heren W. J. Fortuyn Drooglever, mr P P. P. Klat. mr H. J. Kranenburg en dr A. Luyten. 58 Jaar geleden. Ds T. Sap te Wlrdum heeft het naar de Geref. Kerk alhier 23 Jaar geleden. Tot onderwijzer aan de openbare school no. 7 aan de Prins Hendrikstraat ia be noemd de heer W de Stigter. thans re serve-onderwijzer in vaste dienst. Tot reserve onderwijzer in vaste dienst is be noemd de heer P W. Bos. than# onder wijzer aan de openbere school no. 3, welke opgeheven wordt. zeggen, wie deze kamp. welke al twee maal door Stolwijk werd gewonnen, had gewonnen. Dat hoorden de deelnemers van burgemeester Aalbers in de cantine- zaal van de scheepswerf v. d. Giessen. Stolwijkersluis was eerste geworden. Bo vendien kregen de teams van de heer Bos allerlei aanwijzingen over fouten en gebreken. Ook spraken de vertegenwoor digers van de Commissaris der Koningin en het brand weer wezen in Zuid-Holland waarderende woorden. De uitslagen waren: 1. Stolwijkersluis 1842 pnt,; 2. Lekkerkerk 2170 pnt.; 3. Bergambacht 2319 pnt.; 4. Berkenwoude 2381 pnt.; 5. Krimpen aan de IJssel 2652 pnt 6. Gouderak 2686 pnt.; 7. Ouderkerk aan de IJssel 2721 pnt.; 8. Krimpen aan de Lek 2845 pnt.; 9. Schoonhoven 3015 pnt.; 10. Stolwijk 3533 pnt.; 11. Haastrecht 4296 pnt. 11 Sept. 8 uur Central; Bijeenkomst JBond van arbeidei «esperantisten, lezing Ta dros Megalll over Egypte. to Sept. uut Reünie: Spreekbeurt ds J. Börger 13 Sept. 9 uur Ambachtsschool: Algemene vergadering Vereniging ..De Ambachtsschool voor Gouda en omstreken". 13 en 14 Sept. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Opvoering revue „Copacabana" met Snip en Snap 14 Sept. 7.30 uur veemarktre«taurant: Tweede ronde Lakerveldtournool ter gele genheid 00-jaiig bestaan schaakclub Messe- maker. 14 Sept. 7.30 uur Nederd. Geref. Gemeente: Spreekbeur t ds Joh. van Weizen. 14 Sept 7.30 uur De Krith: Bijeenkomst Goudse Stadsevangelisatie, tweede lezing dr A. Manussen over ..Het boek Jona. gezien in het licht van deze tijd". 16 Sept. 2 uur De Kroon: start hengelwed- strtjd motorclub Gouda is Sept. 2.30 uur Museum „Het Catharina Gasthuis": Opening tentoonstelling sehildei- stukken van ..De Equipe", inleiding Hans Redeker. Bioscopen Reünie Bioscoop: De twee wezen (met Allda Vallt en Maria Denis). Thalta Theater: My dream is yours (met Doris Day en Jack Garson). Schouwburg Bioscoop: Manon (met Céctl Aubry en Michel Auclair). Aanvang: 3 en 8.15 uur. Apothekersdienst WERK GEGUND. B. en W. van Zoetermeer hebben aan N. Hol alhier als laagste inschrijver voor 30.995 gegund het verbeteren van de Dorpsstraat en een gedeelte van de Sta tionsstraat aldaar met bijkomende werken. Drikus' snor krulde van genoegen, toen hij z'n bruid alt zijn wettige vrouw uit het stadhuis geleidde. /"AUDEWATER op een regenachtige Za- terdagavond. De Oudewatersen hui veren -onder haar pelerines, als Zij in de deuren van de huizen staan. Het is geen weer om op straat te lopen. Vooral met lange japonnen niet. En daarom blijven zij in de deurposten staan, opdat de be zoekers toch iets zien van de Oudewater- se bevolking in historisch costuum. Er zijn die avond, ondanks het slechte weer. toch vele bezoekers in de IJsselstad ge weest, al was het niet zo druk als op andere avonden. Daarom viel de Oud- Hollandse bruiloft op het Oud-Hollandse marktplein een beetje in het water, hoe wel het later op de avond droog werd. Oud-Hollandse bruiloften behoren op feesten in de Oudewaterse streek. „Een feest zonder bruiloft is een bruiloft noch een feest", zeggen ze in Oudewater. Waarom dan geen boerenbruiloft in de feestweek? Een boerenbruiloft op het Oud-Kollandse marktplein? De burgemeester van Oud-Oudewater was er zenuwachtig van. Er komen vijf tig gasten uit Wilms hadden ze hem ver teld en hoe moest hij hen in zijn stadhuis onderbrengen. Maar de beul had eens in zyn handen gewreven en geroepen; „'n beetje persen en drukken" en toen was alles toch voor elkaar gekomen. Zelfs voor het hoempa-orkest, dat op een boerenkar de bruidsstoet geopend had. was er een plaatsje. Zo waren alle gasten getuigen Van het huwelijk van Driekus Knolgroen en Grietje Kalfspoot. dat dank zij de routine van de burgemeester in korte tijd was VEEMARKTBERICHT. Maandag. 11 September 1950. Aanvoer in totaal 681 dieren. Vette koeien en ossen naar schatting 480; varkens 201. Prijzen in cents per kg.: Vette koeien le kwal. 268—280. 2e kwal. 248—268. 3e kwal. 218—248. varkens le art. 1.88. 2e art. 1.86. 3e art. 1.80. RESERVE-OFFICIER TANDARTS. Bij Koninklijk besluit is benoemd en aangesteld, bij het reserve-personeel der landmacht bij de geneeskundige dienst der landmacht, bij de tandheelkundige dienst, tot reserve-officier tandarts der 2de klas se te rekenen van 1 Juli. de gewoon dienstplichtig soldaat S. Alkema. alhier. DIEVEN OP PAD. Van het stuur van een fiets, die op de Kleiweg voor een winkel was neergezet, is een boodschappentas met o.a. een paar nieuwe damesschoenen en een badhand doek gestolen. In een rijwielbewaarplaats is van een fiets een regenjas verdwenen. KAASMARKT OUDEWATER. 11 September. Aangevoerd 20 partijen; eerste kwaliteit ƒ2.05 tot 2.15; tweede kwaliteit ƒ195 tot 2.04; zware tot 2.19 flauw. Programma voor Zondag Gouda—BMT, VDL—Olympia, Moor drecht—ONA. GSV—Wilhelmus. Crom- vliet—Waddinxveen, DONK-Gouderak. Belvedère—Stolwijk. Voorburg—Ammer- stolse SV, Haastrecht—SlOD, Bodegraven- Oudewater. Merwede—Moerkapelle. Schoonhoven—CKC. VUC 3—Gouda 3. ADO 4—Gouda 2. CKC 2-Olympia 2, FSV Pretoria 2—Schoonhoven 2. ONA 2- Hillesluis 2. ONA 3—Moordrecht 2. DCL 2GSV 2. Zaterdagmiddagcompetitis: Jodan Boys- RVA, TOGR 2—Jodan Boys 2. Vandaar gingen allen naar de restau ratietent op het Oud-Hollandse markt plein. waar het feest werd voortgezet. Het ging daar vrolijk toe. Er werd ge danst. gezongen en gedeclameerd. Er was muziek, er was stemming. Vooral toen de burgemeester van Oud- Oude water zelf eens kwam kijken en braaf ging meevieren. Toen was het hek van de dam. Moercapelle productief Moercapelle contra D.J.S. 62. Het eerste doelpunt was voor DJS. maar Moercapelle herstelde zich. maakte gpoe» dig gelijk en had bij de rust de aanvanke lijke achterstand omgezet in een 3—1 voorsprong. Na de hervatting bleef Moer capelle in de meerderheid en liep geleide lijk uit tot 6—1. DJS had niet alleen het eerste maar ook het laatste woord (62). Van de zes Moercapelse doelpunten maak te Van Dijk er vier en Bakker twee. ENKEL GEBROKEN'. Tijdens de voetbalwedstrijd Gouda II— CVV II. heeft de keeper van Gouda 2. de 27-jarige Jo Witte uit Stolwijkersluis een enkel gebroken. Hij is naar het Van Iter- sonziekenhuis overgebracht. Twee goals van Van V^jlligcn ONA—VDL 3—8. Door d.e werkzaamhe den aan de afwatering van" het veld lag er veel losse aarde op het terrein, waardoor het door de regen glad en glibberig ge worden was. Dit stelde aan de spelera hoge eisen, vaak hadden zij de grootste moeite zich staande te houden. Blijkbaar was dit voor VDL de grootste handicap, want tot goed spel kwamen de gasten slechts zelden ONA had van deze slechte terreinsgesteidheid minder last en kon een vrij aardig spel ontplooien. Want qua spel waren de Gouwenaars inderdaad de meer deren. Het plaatsen was bij ONA veel beter verzorgd en ook werd er door de gastheren meer in de lengte gespeeld, waarbij de vleugelspelers steeds direct werden betrokken. Bij VDL werd het spel over het algemeen veel te kort gehouden; er werd te veel in de breedte gespeeld en het verrassende element ontbrak hier vrij wel geheel. Ook het schieten was bij de gasten maar matig en de schoten die op keeper v. d. Flier werden afgevuurd waren bijna allen recht op de man'af. De Goudse zege is dan ook niet in gevaar geweest want gedurende de gehele wed strijd gaven de Gouwenaars, door hun betere spelopvatting, de toon aan. Het VDL-doel was daardoor voortdurend in gevaar. Na twintig minuten gaf Van Wil ligen. uit een voorzet j/an Evegroen. met een schot in het uiterste hoekje zijn club de leiding (1D). Even voor rust bracht D. Brem met een fraai schot de stand op 2—0. In de tweede helft trachtte VDL door ver op te dringen de kansen te doen keren. Wel kwam het nu meer voor het Goudse dogl, maar door het te korte aanvalsspel waren zijn aanvallen reeds bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Drie en twintig minuten na de hervatting maakte Van Willigen aan alle onzekerheid een einde, door slecht wegwerken van de VDL-de- fensie met een doelpunt af te straf fen -0). Na de ru$t vond Stolwijk zijn vorm StolwtykV.D.V. 7-3. Dat Stolwijk ook zonder zijn rechtsbuiten v. d. Klink, die naar Hermes DVS is vertrokken, een flinke overwinning kan behalen, bleek in deze wedstrijd. Direct ita de aftrap trok ken de roodbaadjes ten aanval. Na een kwartier doelpuntte Van den Heuvel uit een voorzet van Verkaik. Uit een vol gende aanval bracht midvoor Van Dam de stand op 2—0. Toen begon er iets te haperen in de Stolwijk-achterhoede. In twaalf minuten tijds wisten de gasten driemaal het Stolwijkdoel te vinden (2—3). Na de pauze kwam allengs de Stolwijk voorhoede op dreef en midvoor Van Dam passeerde in vier minuten tijds tweemaal de VDV-keeper. Verschillende keren ont snapte het Stolwijk-doel aan groot gevaar. De achterhoede herstelde zich en met de spil gaf zij de voorhoede volop werk. Uit een scrimmage maakte Van Dam het vijfde doelpunt, spoedig gevolgd door een zesde, uit een fraaie voorzet van Vermaat. Toen de keeper het leder uit zijn handen liet glippen, was een klein trapje van Van Dam Voldoende om de stand op 7—3 te brengen. Hoek van Holland—Gouda 2—1. De in druk. die het spel. dat de Gouwenaars het eerste uur lieten zien, wekte, was, dat de rood-witten zich nog tweede klassers waanden, althans zo veel de meerderen van deze derde klas tegenstanders, dat inspanning overbodig was. Er werd in die periode zonder vuur gespeeld en bovendien rammelde het in de ploeg ge ducht. De voorhoede bestond uit vijf spelers, maar die vormden geen linie. Zij vonden geen behoorlijk* combinatie. Van een met overleg opgezette aanval was geen sprake, het plaatsen was lukraak of .«'.ordig en het tempo, eens een van Gouda's sterkste wapens, bleef laag. Ook in de verdediging klopte het niet. zij het wat minder erg dan in de voorhoede, maar het dekken was slecht verzorgd en men vulde elkaar onvoldoende aan. Toch begreep men in de achterhoede blijkbaar het eerst dat het. zoals het ging. niet goed ging, want reeds in de eerste helft begonnen de verdedigers de aanval te stuwen. Dat had tot gevolg, dat het spel meer en meer naar de andere helft verplaatst werd. Doch de voorhoede bleef onmachtig door het opdringen der Goudse verdedigers kreeg de aanval der thuis- In de Geref. kerk hield de Geref. jeugd Zaterdagmiddag een regionaal jeugdappèl. Nadat ds A. Nijhuis, voorzitter van de Geref. Jeugdcentrale, de aanwezigen had uiteengezet, dat appèl wil zeggen, de groep inspecteren en bevelen geven aan hen die opgeroepen zijn voor het appèl, hield ds J. C. H. Kuiper uit Den Haag en voorzitter van de Bond voor Geref. Jeugd organisaties. een rede met als titel. „De Roerganger". „Ut ben een zeiler op Gods mateloze zeezo heeft de dichter Wape naar zich geuit in het gedicht op de Chris ten. Een zeiler bepaald zijn richting door het roer. Op de levenszee zijn wij allen roer gangers. zeide hij. Ogenschijnlijk is het werk van een roerganger een onnozele werkzaamheid. Een man, niet in een keu rig uniform, maar misschien met een pet scheef op zijn hoofd en een klein wiel in zijn hand en het gezicht gericht op het kompas ergens onder in het grote schip. Hij heeft niet anders te doen dan de door de stuurman gegeven bevejen op te vol gen. Hij moet zorgen dat de naald van het kompas steeds wijst in de opgegeven richting. Als deze naald ook maar een millimeter afwijkt van de opgave, dan raakt het schip steeds verder uit de koers, dit kan tot rampzalige gevolgen leiden. De roerganger heeft dus wel degelijk een verantwoordelijke taak. God is de stuur man van het leven en wij zijn de roer gangers die ons leven hebben te richten naar de bevelen van Hem. die Hij in Zijn Woord heeft gegeven. Wij hebben te aan vaarden dat God de stuurman van het leven is en moeten Zijn opdracht uitvoe ren tot ons eeuwig heil. Het is een per soonlijke zaak roerganger te zijn van ons eigen leven. Door onze belijdenis aan de kerk van Christus. ons christelijk huwelijk en in de christelijke organisatie, loopt de k oers van ons leven. Gij hebt de koers te bepalen door u te werpen op het jeugdwerk en als roerganger de bevelen op te volgen van de stuurman Christus. Enthousiasme als basis Mevrouw Van Alkemade—Kwakkelsteyn uit Rotterdam, oud-presidente van de Geref. Meisjesbond, stak de jeugd een riem onder het hart door hen op le wek ken tot „enthousiasme". Door God be zield. dat is enthousiasme waarop het leven gebouwd moet zijn. Niet humanis tische ijver, met de schijn God te dienen, zeide zij, maar met volkomen overgave, staan midden in het leven en met bezie ling het jeugdwerk beginnen om gesterkt te worden voor de strijd die wacht. Hierna sprak ds G. Meynen. voorzitter van de Geref. Jeugdcentrale te Hilver sum, over: .iJeugd Paraat". In het paraat zijn van de jeugd liggen vier lijnen die we onderscheiden in het paraat zijn in het gezin, paraat in de weg naar gezinsvor ming. paraat voor de kerk van Christus en paraat zijn voor .ontspanning. Wanneer het gezin, zoals men wel zegt. kapot is. dan wordt het moreel van de strijdkrach ten (de jeugd van het gezin) ondermijnd, waardoor paraatheid niet op peil wordt gehouden en ook de weg naar gezinsvor ming gevaar loopt, evenals de paraatheid voor de kerk van Christus, terwijl de pa raatheid voor ontspanning tot uitwassen leidt. De jeugd moet zijn een lichtend licht en in nauw verband leven met de kerk. Zij moet niet alleen optrekken, maar als een eenheid. De kerk heeft de jeugd nodig om te zijn het lichtend licht der wereld. Dat moet de jeugd ook willen zijn, door te leven naar de leer van Chris tus en niét te leven naar eigen beleven. Zij moet weten, dat Jezus Christus is de Heer van hemel en aarde en ontspanning zien als bijzaak. Zij moet werken alsof ze altijd blijft en leven alsof vandaag de laat ste dag is. club nog meer vrijheid. Hij was daardoor, hoewel minder aan bod. nog gevaarlijker dan tevoren. De gastheren vormden een goed sluitende ploeg, speelden energiek en doortastend en waren schotvaardig Na 24 minuten hadden zij succes; Signer viel over een lage voorzét van Van Halem heen en terwijl de Goudse doelman op de grond lag. kon de invaller-midvoor Kam- stra gemakkelijk scoren (10) Twaalf minuten later besloot linksbuiten Moer man een snelle ren met een fraai schot, dat doel trof (2—0). Toen ging men bij Gouda beseffen, dat het verkeerd ging. Boef ruilde van plaats met invaller-midvoor v d. Lecq. die tot- nutoe getoond had daar niet op zijn plaats te zijn. maar die daarna als half verdien stelijk werk deed. Doch het bleef bij die wijziging zonder meer, de onontbeerlijke vechtlust lieten de rood-witten alsnog achterwege. In de eerste 20 minuten van de tweede helft was dat nog het geval, maar vrouwe Fortuna behoedde toen Gouda voor een grotere achterstand. Twee voor Signer onbereikbare schoten van Van Halem en één van Kamstra werden door de paal gekeerd en eens schoot Van Halem voor open goal rakelings over. Pas in de laat ste 25 minuten ging Gouda met energie vechten voor een beter resultaat. Het ■drong Hoek van Holland geheel in de verdediging. De Goudre aanval kwam tot combinaties al ging het daarbij dikwijls nog te kort en te weinig resoluut. Al spoedig hadden de rood-witten succes toen Schoonderwoerd, bij een voorzet van Huyzer, door een handig overstapje Boef een vrije kans gaf (2—1). Het was wel spannend in dit laatste gedeelte, doch Gouda wist het. eendeels door eigen peuterig en weinig doortastend spel, an derdeels door het subliem verdedigen van stopperspil Koppenaal en doelman v. Wil genburg niet verder te brengen dan dat ene doelpunt. Tijdens die laatste 25 minu ten moest bij Gouda Vermeer zich laten vervangen door v. d. Berg. die half ging spelen, waardoor Hommels weer in de voorhoede kwam. Het verband in die linie verbeterde daardoor. Eens had Hommels bijna succes, maar zijn voor Van Wilgen- burg onbereikbaar schot was enige centi meter te hoog gericht. Broekhuizen stopte penalty DHL—GSV 0-t-2. Toen na het eindsig naal Goudse supporters de postduif loslie ten. die aan de thuis gebleven clubgenoten de mededeling moest overbrengen dat GSV met 2—0 in de meerderheid wa» ge bleven. was dat eigenlijk het interessantste van de gehele middag. De wedstrijd betekende heel weinig. GSV was technisch superieur, waardoor de overwinning van de Gouwenaars geen mo ment in gevaar is geweest. Wel ging de strijd op het veld dikwijls gelijk op. maar ai hetgeen de DHL ers deden was zo door zichtig. dat de Goudse achterhoede vrijwel geen moeilijke problemen behoefde op te lossen, behalve doelman Broekhuizen in de 35ste minuut van de eerste helft, toen De Bruijn hands had gemaakt bihnen het strafschopgebied, wat met een penalty bestraft werd. Broekhuizen 'loste dit pro bleem op door de slecht ingeschoten bal te stoppen Daarvoor had rechtsbuiten De Vries er in de 21ste minuut voor gezorgd dat GSV met 1—0 de leiding kreeg. Even voor de rust probeerde deze speler het nogmaals met zo'n schot maar nu trof hij de lat. De tweede helft was nog minder be langwekkend dan dè eerste, pas na 20 mi nuten. toen A. Lakerveld voor open doel naast schoot, kwam er weer spanning. Drie minuten later werkte De Vries zich door de verdediging en hij schoot onhoud baar in. (O—2). Beter spelgevoel Dg dartelheid bu de opening van het nieuwe seizoen bracht bij OlympiaO.D.S. de première van een lig-zweef-trapsprong. Olympia—ODS 03. Voor na een kwartier het eerste doelpunt voor de Dordtenaren kwam, was de man van het scorebord al tweemaal van plan geweest de één in het vakje van ODS te schuiven, maar beide keren redde doelman Van Hofwegen, die alleen nog het pad van de aanvaller kruiste, verrassend. Ook later toonde de Goudse keeper nog verschillen de malen, dat hij uitstekend overzomerd had en het was vooral aan hem te danken, dat de Dordtse zege tot drie doelpunten beperkt bleef. Er was dus een gedecideerd overwicht van de bezoekers, maar deson danks viel, althans in de eerste helft, Olympia met zijn nieuw elftal niet tegen. Weliswaar moest de thuisclub het tegen over de regelmatige aanvaller van ODS het meer van een uitval hebben, dan van een van de grond af opbouwende poging, maar niettemin schoten de Gouwenaars er enige keren verrassend door Misschien tot hun eigen verwondering, want het had er veel van, dat Olympia na de slechte resultaten in de oefenwedstrijden bij voorbaat aannam, dat er tegen de ge degradeerde tweede klasser geen succes viel te behalen. Deze twijfel aan eigen kracht ontnam aan het spel de overtui ging. die nodig is om tot resultaten te komen. Aan de andere kant was het overigens niet zo, dat Olympia een grote indruk maakte. Integendeel, er mankeerde nogal wat aan en het grootste euvel was onge twijfeld een gebrek aan gel-oel voor het spel. In dat gevoel en in de spelopvatting was ODS stukken beter. De gasten vorm den een elftal, Olympia bestond veel meer uit elf spelers. Daardoor bereikten de gasten met minder moeite meer, vandaar ook de. indruk alsof ODS een man meer in het veld had. welk idee alleen maar ontstond, omdat het bij de bezoekers veel gemakkelijker ging. De Dordtse routine sprak ook een woordje mee en dat leidde er toe, dat ODS er geregeld vlot doorsneed met goede aanvallen over het gehele veld. De toe schouwers kregen soms de Indruk, dat de Goudse verdedigers te veel afwachtten en weliswaar werd er ook niet altijd prompt gereageerd, maar het was toch vooral de zuiverheid in het aangeven aan Dordtse kant. die de Olympia-defensie schaakmat zette. Wel had ODS te veel tijd nodig voor de afwerking en zo moest de halfspeler Van Eysden er aan te pas komen om met een ferm schot de Dordtse voorsprong op het scorebord te krijgen. Driemans-voorhoede Olympia hield zich tegen het overwicht van de tegenpartij vast niet kwaad staande, maar de kansen waren toch niet erg sterk, omdat het tempo te laag was en omdat in de voorhoede weer het oude kwaad te constateren viel, dat de bin- nenspelers te ver achterbleven en dus de aanval te verzwakt was om door de ODS- defensie te stoten, waarin al gauw een mannetje extra bij de hand was een sterke troef van ODS. dat al naar gelang van de situatie voor en achter op de juiste plaats voldoende spelers had. En die ont brekende binnenspelers waren De Jong en Dc Joode. juist degenen, die een doel punt kunnen maken. In de laatste seconde van de aardige eerste helft had de ODS-midvoor Broere zich bij een hoekschop aan dc opeenhoping van spelers onttrokken en zich listig in z'n eentje bij de verste paal opgesteld. De keurige voorzet kwam juist bij hem te recht en prompt knikte Van Eijsden het leder in het doel. Toen tien minuten na de hervatting het misverstand in de Goudse verdediging ontstond, waarbij Bezemer terugspeelde op z'n doelman, terwijl deze al uitgelopen was en Fok gemakkelijk de stand op 0—3 kon brengen, was Olympia een geslagen elftal. Het was onmachtig het tot een doelpunt te brengen en ODS. dat door z'n royale voorsprong niet tot grote daden geïnspireerd werd, deed het verder ook D.O.N.K. zag 31 voorsprong verloren gaan AlphiaDonk 43. Over het algemeen speelde DONK een goede partij. De voor hoede had vooral in De Jong, die vroeger midhalf stond, een flinke steun gekregen. De wedstrijd droeg een fel karakter en had een spannend verloop. Direct nadat DONK had afgetrapt begon het met scho ten die net naast of over gingen. Beide keepers kregen handen vol werk. doordat het spel zeer snel en afwisselend, was. Spoedig na het begin had Dekker, die een goed debuut maakte, al succes toen hij de bal uit een voorzet van links, in de touwen schoot. 0—1. Dit doelpunt deed de strijd fel oplaaien. Het DONK-doel had het in deze periode zwaar te verduren. De Gouwenaars werkten zich echter weer los. waardoor de strijd weer open werd. Midvoor De Jong kreeg toen uit de ach terhoede een bal toegespeeld; hij reageer de snel en maakte 02. Dit was wei even een domper op het spel van de gasthe ren. De Alphianén ondernamen wel vele aanvallen, maar door slecht schieten gin gen vele kansen verloren. Na de rust namen de gastheren het initiatief. De DONK-achterhoede moest alle zeilen bijzetten, om doelpunten ta voorkomen. Het duurde echter nog even voordat de linksbinnen van Alphia enkele spelers omspeelde en onhoudbaar inschoot. De geelwitten werden toen in de verde diging gedrongen, doordat heel Alphia opdrong. Door dit spel werd de DONK- voorhoede niet voldoende gedekt en weer uit een verre pass van de achterhoede wist De Jong te doelpunten (1—3). Het tempo zakte, doch toen na een kwartier de rechtsbuiten van Alphia de stand ver kleinde (2—3). laaide het enthousiasme aan beide kanten weer op. Vijf minuten voor het einde had de midvoor succes toen een kopbal in de uiterste hoek ver dween (3—3). Direct na de aftrap scoorde een Gouda back in eigen doel. zodat het 4-3 werd. Gouderak in eindspurt geklopt Gouderak contra Cromvliet 2—5. De Hagenaars beschikken over een goede ploeg, die een vlot spelletje toonde, waar tegenover Gouderak in de minderheid bleef, mede door enige fouten vare de doelman. Nadat het eerste half uur zonder doelpunten was verlopen nam Cromvliet de leiding en vergrootte spoedig zijn voorsprong (0—2). In de tweede helft deed Gouderak een energieke poging de kansen te doen keren. Inderdaad gelukte het Ringelenstein en Van Duyvendijk te sco renmaar de doelpunten "kwamen niet van één kant. want ook Cromvliet ver stond de kunst en maakte goedkoop drie goals (2-»-5).

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2