t „Operatie Cicero" Krasse oude heer deed Europa en gaat naar Korea Wat weerhoudt Rusland? m De geheimzinnige verdwijning van de famijie Field M^RX EN MAO VERDRINGEN BOEDDHA EN CONFUCIUS De blindedarm zijn we liever kwijt dan rijk SLAVERNIJ Boeiende episode uit de tweede wereldoorlog DE VALSE BUTLER TE ANKARA Zelfs de invasie gaf hij Berlijn door Sprak met Tito NIJLGOD INT JAARLIJKSE TOL Reeds 4000 mooie meisjes geofferd, maar de laatste 1 300 leefden niet OM DE VRIENDSCHAP VAN EEN RIVIER IN HET BRANDPUNT „Nilometer" Achter het „gordijn" rm&i Geen tijd voor „bijgeloof" en „parasieten" CHRISTENDOM STAAT PAL „Leningen Wel cn wee van de douane-recherche OPVOEDING TOT COMMUNISME Stalin zegt: Onze kinderen zijn „te tam' en „taalkundigen" hebben het mis! Allemaal pioniert Niet voor consumptie Vroeger wel nuttig A VONTURIERS ZOEKEN LICHT Drijvende flat, een hut op lege blikken, afgedankt schoolschip, alles naar Parijs AANLEGPLAATS: KADE DER A VONTUREN bestaat nog in de gehele wereld AFSCHAFFING NIET GEMAKKELIJK Vrijwillig. T TWEEDE BLAD PAGINA 2 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950, TN HET BEGIN VAN DEZE EEUW maakte een Engelsman als gast een jachtpartij ergens in Albanië mee B\j die gelegenheid ging zyn geweer onverwachts af. waardoor een drijver werd gedood Aan dit ongeluk was het te danken, dat Duitsland tijdens de tweede wereldoor log béichikte over een buitengewoon han dig spion, die de Duitse leiders allerlei bijzonderheden wist te vertellen over be langrijke conferenties, welke de geallieer den hielden. Zelfs kon h\j hun voorberei den op de naderende invasie in Nor- mandië. Dit kwam, doordat bovenbedoelde drij ver een zoon had en deze zoon groeide op n haat tegen alles wat Engels was. Zijn kans kwam toen hij butler werd bij Brit- tannië's oudste diplomaat, Sir Knatch- bull-Hugessen, die tijdens de oorlog am bassadeur was in Ankara, de hoofdstad van het neutrale Turkije. Terwijl hij in de Britse ambassade woonde kreeg deze Alba nees de gelegenheid kennis te nemen van de geheimste telegrammen.-die ste vig achter slot en grendel in de safe van Sir Hugh waren opgeborgen In de span nendste dagen van de wereldoorlog voor zag hij de Duitse Geheime Dienst bijna dagelijks van fotocopieën van de gewich tigste documenten. Het verhaal daarvan wordt verteld in „Operation Cicero", een boek geschreven door een vroegere at taché van het Duitse gezantschap te An kara, Ludwig Moyzisch, een geboren We ner, die in de Duitse ambassade werkte toen Von Papén Duits gezant was in An kara. Cicero was de codenaam, die de Duit- aan de Albanese huisknecht hadden /en. Zijn werkelijke identiteit hebben re nimmer gekend. Ze weten ook niet wat er van„.!,em is geworden, nadat hij zijn gevaarlijke baantje had verlaten met drie millioen gulden op zak. Het meeste van dit geld. dat de Duitsers hem grif hadden betaald was echter vals. Ludwig Moyzisch. die nu werkzaam is In een Oostenrijks textielbedrijf, is echter van mening, dat de Britse Geheime Dienst daarvan wel meer zou weten te vertellen. Want die dienst moet nog tij dens de oorlog hebben ontdekt, dat er een lek was in de Britse ambassade te An kara. De uitgever, bij wie bovengenoemd boek is verschenen, Allan Wingat Ltd. twijfelde aanvankelijk aan de juistheid van het ver haal. maar uitvoerige besprekingen met de auteur, zowel als met Franz von Pa- P^n. overtuigden hem van de juistheid van de hele geschiedenis, het merkwaar digste spionnageverhaal. dat de tweede wereldoorlog heeft opgeleverd. Von Pa pen heeft persoonlijk het boek van een naschrift voorzien, waarin hij voor de „echtheid" er van in staat. Cicero, die wordt beschreven als een man van begin vijftig, met dik zwart naar achteren geborsteld haar. bracht zijn eerste bezoek aan het Duitse gezantschap in het holst van de nacht van 26 Octo ber lf)43. Men haalde Moyzisch uit zyn bed om de nachtelijke bezoeker te ufoord te staan. Deze vertelde, dat hij regelrecht van de Britse ambassade kwam met ge wichtige papieren, welke hg bereid was. te verkopen. Hij vroeg heel kalm een bedrag van 20.000 pond sterling voor het terste filmpje met gefotografeerde docu menten: Volgende filmpjes zouden iets lager geprijsd zijn; hiervoor zou Duitsland slechts 15 000 behoeven te betalen. Nadat tal van codetelegrammen met Berlijn waren gewisseld, werd tot de koop besloten; een geheime bijeenkomst werd belegd en het eerste filmpje ging in Duitse handen over. De Duitsers waren •chter bang in de val te lopen en de Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Ribbentrop. spoorde in het radio gram. waarin hij toestemming tot de aan koop gaf, aan de grootst mogelijke voor zichtigheid te betrachten. Een speciale Berlijnse koerier vloog naar Ankara met het eerste bundeltje bankbiljetten. In de nacht, waarin het eerste filmpje van eigenaar verwisselde, hield Ludwig Moy zisch Cicero op de Duitse ambassade in het oog, terwijl een Duitse fotograaf hem hielp de negatieven te ontwikkelen. Eén blik op de afdrukken was vol doende. Mijn verbazing steeg! schrijft Moy zisch. Hier, op mijn tafel lagen de met de grootste zorgvuldigheid bewaarde ge heimen van de vijand, zowel politieke als militaire geheimen van onberekenbaar belang. Vooral van belang voor de Duit sers waren de berichten van het Britse ministerie van buitenlandse zaken aan de Britse gezant, betreffende een gedachten- wisseling, welke was gehouden tussen Londen. Washington en Moskou. De tij den van afzending en ontvangst van de telegrafische boodschappen, welke uit de Waar heb ik mijn handschoenen gelaten? Hoe vaak weerklinkt die kreet niet, bij voorkeur, wanneer onze vriendin die een dag op bezoek is geweest, op het punt ttaat naar de trein te snellen en zij geen minuut meer heeft te verliezen ten ge volge van de buitengewone gezelligheid van het samenzijn. Niet in haar mantel zak. niet op het tafeltje in de gang. ner- gens liggen ze. Dit gezoek kan worden voorkomen, als men de handschoenen zodra men ze heeft uitgetrokken, een vaste plaats geeftin de tas. het enige voorwerp, dat een vrouw bij wijze van spreken altijd bij zich heeft. Sen Parys vernuf teling, d.w.z. de Mode-man Hermes, heeft een tas met een speciale hand schoenen-afdeling uitgevonden. Hier worden ze niet geknoeidtussen sleutels, beurs en allerlei andere bezittingen en went men zich aan ze altijd dddr op te bergen en nooit ergens neer te leggen, dan wordt alle gezoek op het laatste nippertje voorkomen. fotocopieën aan het licht traden, hielpen de Duitsers de Britse diplomatieke code te ontcijferen. Eén Mene Tekel Hierna leverde Cicero geregeld nieuwe filmrolletjes met gefotografeerde docu menten, telkens tijdens een ontmoeting met de schrijver van het boek. Onder de geheimen, welke de Duitsers aldus ont dekten. waren bijzonderheden betreffende de hulp aan Rusland en de verslagen van de conferenties te Moskou. Katro en Te heran. De auteur, die de kunst verstond tussen de regels door te lezen, beschouwde ze .als het Mene Mene Tekel voor Duits land, maar zo klaagt hij lie, herinner mij hoe ik mij afvroeg of de leiders van het toenmalige Duitsland, die ver weg woonden, in Berlijn of in het hoofdkwartier van de Führer, de volle betekenis van hetgeen hier onthuld werd, zouden begrijpen Wanneer ze dit deden bleef hun nog slechts één keuze open. Inderdaad hebben de Duitsers nimmer hun voordeel gedaan met de gegevens, welke z$ aldus ontvingen. Het bloed be gint je eenvoudig te koken als je bedenkt, dat het allemaal tevergeefs Is geweest. Eens werd Moyzisch weliswaar naar Berlijn geroepen om nader tekst en uitleg te geven en het geval te bespreken, maar hij kwam tot de ontdekking, dat Von Rib bentrop en Kaltenbrunner, het hoofd van de Geheime Dienst, het persoonlijk on eens waren over de bevoegdheid gebrufk te maken van Cicero's diensten. Ook mocht de attaché in tegenwoordigheid van Von Ribbentrop de naam van de gezant, Von Papen, niet noemen. Von Papen bleek een steen des aanstoots. Kaltenbrun ner gaf Moyzisch opdracht Von Papen buiten de gehele geschiedenis met Cicero te laten. Kort voor Kerstmis 1944 bevond zich onder de documenten, welke Cicero leverde, een verklaring, waaruit bleek, dat Turkije, met het oog op de zwakker wordende po sitie van Engeland, bereid bleek een gro tere infiltratie van Brits personeel toe te laten. Moyzisch toonde dit aan Von Pa pen. die zich daarop naar de Turkse mi nister van buitenlandse zaken spoedde om hem over dit geval te onderhouden. Maar de Turkse minister liet zich niet uit het veld slaan en zelde. dat Von Papen slecht was ingelicht. Onmiddellijk nadat Von Papen hem had verlaten, verzocht hij echter de Britse gezant bij hem te komen en hierna ging er een rapport naar het Britse ministerie van buitenlandse zaken, waarin werd ge zegd, dat er een „lek" moest zijn. Berlijn kwam bovendien te weten, dat Von Pa pen de papieren, waarmee Cicero kwam aandragen, nog altijd te zien kreeg. Cicero deelde later mee, dat er op de Britse ambassade nieuwe veiligheidsmaat regelen waren genomen en dat de safe van een nieuw letterslot was voorzien. De ontknoping van het drama was nabij. Moyzisch nam een nieuwe privé-secretaris in dienst, die nadat hij een tijdlang op de Duitse ambassade had gewerkt en alles had gehoord omtrent Cicero, overliep naar het Britse gezantschap. Enkele van dé laatste documenten, die Cicero leverde, brachten de Duitsers in verlegenheid. Immers, daarin was sprake van de „Operation Lord". Nadat hij deze uitdrukking in verschillende telegrammen had aangetroffen, besloot Moyzisch, dat dit het codewoord moest zijn voor het tweede front. Hij stuurde Berlijn een be richt. waarin hij zijn opvatting meedeelde. Een week later ontving hij het lakonieke antwoord: „Mogelijk, maar nauwelijks waarschijnlijk". „Operation Overlord", de invasie In Normandië, kwam op 6 Juni 1944. Het schijnt een ironie van het lot, dat het laatste stuk eeft stuk van on schatbare waarde! dat Cicero heeft ge leverd, door Berlijn met hetzelfde gebrek aan begrip is behandeld als alle andere documenten van hem afkomstig, zegt de auteur. Toen men te Berlijn vernam, dat zijn secretaris was verdwenen, riep men Moy zisch terug. Een vriend gaf hem echter India is onlangs geteisterd door een aardbeving en enige weken later door een overstroming, waardoor grote schade werd ftaugertchi In allerijl is hulp ge boden door militairen, die men hier over een bamboe-hulpbrug van een paar hon derd meter over de Assam bij Kowang ziet trekken. Collecte spoorwegpersoneel voor t.b.c.-beslrijding Evenals vorige jaren hoopt de Spoor- wcg-t.b.c.-vereniging. ter herdenking van de Spoorwegstaking in 1944. een collecte te houden op Zaterdag 16 September a s. Op de perrons én voorpleinen, alsmede in de stations zullen aan reizigers en perso neel der NedeH. Spoorwegen speldjes te koop worden aangeboden. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede aan de bestrijding van tuberculose onder het personeel van de Nederlandsche Spoorwegen en de gezinnen daarvan. Het adres van de vereniging is Malie singel 38, Utrecht, gironummer 109035 o r"Pwee en zeventig jaar is de bekende radiocommentator van de National Broadcasting Company, de Amerikaan Kaltenborn. Desondanks heeft hij het plan, binnenkort naar het Koreaanse gevechtsterrein te vertrekken om de Amerikaanse luisteraars zijn visie te geven op de strijd, die daar than? gevoerd wordt. v Dit vertelde Kaltenborn Maandagavond, toen hij op weg naar New York. met een Stratocrulser van de American Overseas Airlines op Schiphol landde. Kaltenborn kwam Maandag uit Frank fort. Hij beeft zijn jaarlijkse reis door Europa gemaakt en heeft daarbij niet vergeten, een land te bezoeken, dat in het middelpunt van de belangstelling staat. Joego-Slavlë. In een gesprek, dat hij met Tl to had. gaf deze hem als zijn zienswijze. TYEZER DAGEN hebben de Egyptenaren hun jaarlijkse tol aan de God van de Nijl betaald tijdens een reeds 4000 jaar oude ceremonie bij het eiland Rcda (waar tegenover het oudste gedeelte van Cairo ligt). Onder het daverend kanongebulder en gejuich van de menigte voerde de rivierboot „Akaba" de „Bruid van de Nijl" de rivier af en zette haar af op het eiland, terwijl het water het hoogste tij had bereikt. Deze „Bruid" Is het zoenoffer, dat de Nijlgod wordt gebracht om hem mild te stemmen wanneer overstromingen dreigen. De oude Egyptenaren offerden het mooiste meisje wat ze konden vinden. Maar dit jaar, evenals alle jaren sedert de Arabieren dertien eeuwen geleden Egypte bezetten, nam een prachtig ge klede pop de plaats van de levende maagd'in. Ter gelegenheid van de plechtigheid een tip, dat hij stellig zou worden ge arresteerd onder verdenking zijn secretaris te hebben geholpen te ontsnappen. Der- rve stelde hij zijn vertrek uit Ankara lang uit tot de oorlog goed en wel was afgelopen. Enige tijd voor dit einde staak te Cicero zijn nieuwslevering en hoorde Moyzisch niets meer van hem. Totaal had Cicero ongeveer 400 foto's ge leverd, waarvoor hij ongeveer 100 per foto ontving. Eerst later vernam Ludwig Moyzisch, dat de banknoten, waarmee hij hem had betaald, voor het grootste deel vals waren „koude" oorlog tussen de Comln- formlanden en de Westerse democra- tiën is thans in een zo acuut stadium gekomen, dat de regering der Ver. Staten het nodig oordeelt het pr productie-apparaat mobiliseren, anders gezegd: over te schakelen op oorlogseconomie. Truman is met zo vele vérstrekkende volmachten bekleed, dat men hem zonder veel over drijving de „economische dictator" van Amerika kan noemen. De maatregelen die hij dezer dagen heeft aangekondigd, ver dubbeling van de defensiebegroting (30 milliard dollarbelastingverhoging, lonen- en prijzencontróle. etc.. bewijzen dat Amerika vast besloten Is geen enkel risico meer te aan vaarden en zich met de meeste spoed voor te mogelijk conflict op grote schaal met de Sowjet-Unie. De versterking van de Amerikaanse en Britse „bezettingslegers" in Wast-Duits- land, de uitgebreide defensiemaatregelen in de landen van het Atlantische Pact en de Amerikaanse voorstellen tot herbewa pening van West-Duitsland. dit alles be rust op dezelfde gedachtengang: het Westen moet zo snel mogelijk zijn achter stand in bewapening inhalen, opdat het wanneer de nood aan de man mocht ko men, in staat is elke poging tot schending dat de Westelijke staatslieden zich vergis sen, wanneer zij als vaststaand aannemen, dat Moskou welbewust op een oorlog aan stuurt. Het axioma van de Russische aggressiviteit vormt de grondslag van de huidige politiek der Westelijke wereld Feitelijke bewijzen voor die aggressiviteit hebben we echter niet. Zelfs de aanval op Zuid-Korea bewijst nog niet, dat Moskou serieus van plan is een derde wereldoor log te ontketenen. T^EN ander antwoord op de vraag waar- J-J om Rusland nog altijd voor een alge mene oorlog terugschrikt, is slechts te vinden in de ver onderstelling. dat het een heilige vrees koes tert voor de voorraad atoombommen, die de Ver. Staten als stok gereed houden In het U.S. News zijn grondgebied te verijdelen. Ieder weet dat West-Europa op het ogenblik nagenoeg weerloos is Uit de vele politieke redevoeringen van 's werelds groten, waarin de noodzaak van boven genoemde maatregelen werd aangetoond, heeft men kunnen vernemen dat Europa tegenover de ten minste 100 perfect be wapende en geoefende divisies waarover Rusland thans beschikt, ten hoogste 12 onvoldoende uitgeruste divisies in het veld zou kunnen brengen. Dit betekent, dat wanneer de Russen op dit ogenblik zouden aanvallen, zij in zeer korte tijd geheel West-Europa onder de voet zouden kun- goed als de politieke en militaire lei ders in West-Europa Waarom valt Rus land dan niet aan Waarom maken de mannen in het Kremlin geen gebruik van de unieke gelegenheid om de volstrekte heerschappij over Europa te verwerven Gezien de maatregelen die thans in de V.S en West-Europa genomen worden, kunnen de Russen op hun vingers nareke nen. dat de kans die zij thans voor het grijpen hebben, nooit meer terug komt. Over twee jaar zal het hun zo niet on mogelijk. dan toch onvergelijkelijk veel zwaarder zijn gemaakt het Westen te over weldigen Niettemin zijn er nog altijd geen tekenen waarneembaar van directe Rus sische oorlogsplannen. Wat betekent dit Het kan in de eerste plaats betekenen. achter de deur Amerikaanse maandblad and World Report, geciteerd door Die Wcltwoehe (Zwitsers weekblad) wordt aangetoond, dat „de Amerikaanse luchtmacht binnen drie tot twaalf uur. nadat het Rode Leger zijn huidige grenzen overschreden zou hebben, de vijf belang rijkste Russische Industrie-centra vernieti gende slagen zou kunnen toebrengen" „Met de 450 atoombommen die Amerika reeds in 1946 bezat, zou de Westelijke luchtmacht op elk der 81 steden van meer dan 100.000 inwoners In de Sowjet-Unle vijf atoombommen kunnen werpen, zelfs wanneer men aanneemt, dat de Russische afweer 20*/» der aanvallers onschadelijk zou kunnen maken, wat meer is dan in de laatste oorlog ooit is voorgekomen". ..Men heeft redenen om aan te nemen, aldus het blad. dat Rusland op het ogenblik niet meer dan 25 atoombommen bezit, waarvan er vijf tien nodig zouden zijn om één der grote Amerikaanse steden te vernietigen en vijftig om de sterk gedecentraliseerde Amerikaanse staalindustrie ernstig te be schadigen" Op grond van deze Amerikaanse supe rioriteit en voort» op grond van het Indus triële overwicht van de Ver. Staten con cludeert de U.S. News and W.R., dat Rus land het in de eerste jaren nog niet zal aandurven zich militair met de V.S. te meten. Het Westen zou dus nog minstens twee drie jaren respijt hebben om zich de op de schok voor te bereiden. Men gaat en. dus uit van de veronderstelling dat Rus land zich dan (over drie jaar) wél sterk genoeg zal voelen. Wat er dan zal ge beuren. als de twee machtigen met al die atoombommen tegenover elkaar stagn, daarover laat de U S News and W.R. zich wijselijk niet uit Het lijkt ook inderdaad verstandiger zich daaromtrent niet aan voorspellingen te wagen en voorlopig nog maar zijn hoop gevestigd te houden op de onderhandelingen in de Ver. Naties. heeft heel Caïro een extra vrije dag. Langs de rivieroevers staan dikke hagen belangstellenden naar het schouwspel te kijken en de meeste schepen in de om geving worden gepavoiseerd ter ere van „het snijden van de Khalig" (openstel ling van de Golf) zoals de traditionele plechtigheid in het Arabisch heet. Vroeger De naam dateert reeds van overoude tijden toen een smalle aarden dam placht te worden opgeworpen en formeel afge broken door degenen, die de ceremonie leidden. Deze plechtige bevrijding van haar boeien, heette toen „het openen van de Golf". Dat deze ceremonie dermate de tijden heeft kunnen tarten is een be wijs, dat de Egyptenaren instinctief ge voelen. dat alles afhangt van de jaarlijkse overstroming van de Nijl, welks donkere, rijke wateren bijna 8000 km stromen van zijn bron in de bergen van Ethiopië tot ze eind Augustus Caïro bereiken. Wanneer het water van de Nijl begint te rijzen, wordt er een telegrafische be richtendienst ingesteld, die dagelijks in het gehele land het peil van de Nijl. zoals dit wordt aangegeven door de „Nijl- meters" of „Nilometers" op verschillende punten van de rivier, wordt aangegeven. En het is een publiek geheim, dat Egypte's voortdurend aandringen op unificatie van het Nijldal (Egypte en de Soedan) voortkomt uit vrees, dat een vijandige mogendheid aan de bovenloop van de Nijl de rivier een andere bedding zou kunnen geven of zijn wateren af dammen. waardoor in Egypte stagnatie zou ontstaan. In oude tijden plachten, volgens allerlei overleveringen en kronieken, degenen, die aan bovenvermelde plechtigheid deel namen. een processie te houden aan het hoofd waarvan de priesters liepen, terwijl mannen spelend op harpen, pijpen en hoorns de stoet vergezelden. Dan werd vee lopen gejaagd en offers gebracht Dit oude gebruik werd In ere gehouden, zij het met (eringe variaties, tijdens de Perzische. geslacht, werden vogels gevangen, anti lopen gej ebruik i eringe Iriekse, Romeinse, Christelijke en Mo hammedaanse tijdperken Duizend jaar geleden woonde de Fati- ,mlte Kalief de plechtigheid persoonlijk bij In gezelschap van tienduizend ridders, met juwelen bezette, gouden wapens dra gend, waarin de naam van de kalif gegrift, dragend Kwam de processie bij Fum el Khalig ,de Gouden Mond), dicht bij Oud Caïro. dan groeven de ridders de dijken af en kon het water met donderend lawaai de kanalen en de Nijldelta bin nenstromen. In de 12e en 13e eeuw, tijdens de periode van de Mameloek. ging de Sultan In processie naar de Nilometer om het rijzen van het water te aanschouwen. Was hij rijk, zo wil het verhaal, dan strooide hij goudstukken uit zo lang de processie voorbijliep. Dit gebeurt thans niet meer maar, zo als gezegd, veel van de 4000 jaar oude gebruiken worden tot heden ten dage toe gepast. Zo konden dit jaar de duizenden toeschouwers, die toekeken hoe de „Akabe" langzaam de rivier opgleed. de Hoge Priester horen zingen, wat 4000 jaar geleden ook reeds werd gezongen: Geloofd zijt gij, o, Nijl, die uit de aarde ontspringt en komt herwaarts om Egypte te voeden!" Toen de „Akabe" het beroemde Roda- eiland bereikte, barstte het kanonvuur los en rook ontsnapte aan oude stukken ge schut in een plechtige uitwisseling tussen schip en kustbatterijen. Tot besluit van de plechtigheid van dit jaar tekende de gouverneur van Caïro, ln tegenwoordig heid van leden van het Corps Diploma tique de traditionele Sjaria Hogga. Dit is een document, waarin officieel wordt ver klaard. dat de Nijl zijn hoogste peil I de Nile bereikt, gemeten mét het eiland Roda. Nilometer bij Aan deze historische Nilometer, ln 861 gebouwd door de Arabische kallef. Is eveneens een traditie verbonden. Deze vernuftig gevonden meter heeft twee rijen cijfers. De één geeft het steigend peil van het rivierwater aan en de andere de schatting van de productie, welke wordt verwacht. Bereikt het water het „ge- varenpunt", dan betekent dit. dat er ge vaar dreigt dat het land en de oogst schade zullen lijden. De tweede reeks cijfers toont dan een teruggang van de getaxeerde productie, aanvankelijk slechts een kleine teruggang, maar snel dalend, naarmate het water in de rivier stijgt. Natuurlijk wordt de te verwachten oogst tegenwoordig met andere, moderne en wetenschappelijke hulpmiddelen ge schat. Desniettemin blijft de Nilometer zijn werk doen. als een symbool, dal de Egyptenaren er aan herinnert, dat, hoe wel vier duizend jaren zijn voorbij ge- oude gebruiken en tradities stand gaan. ouc houden. dat de Sowjet-Unie niet zelf tot de aanval zal overgaan op Joego-Slavië, noch dat een der satellietstaten dit zal doen. Moch ten deze laatste echter toch trachten. Joego-Slavië binnen te rukken, dan ge looft Tito in staat te zijn. hen terug te kunnen slaan. De Westerse militaire experts, die Kaltenborn heeft gesproken, zijn het met deze opvatting eens. Joego Slavië beschikt over een goed getraind leger, met enorme hoeveelheden oorlogs materiaal. dat de Sowjet-Unle heeft ge leverd ln de tijd. dat „Stalln en Tlto nog goede vrienden waren". Over Duitsland zei Kaltenborn, dat West-Duitsland zich op economisch gebied verrassend snel herstelt. De Messe in Keulen is hiervan een spfekend voorbeeld. De vergelijking tussen de Keulse Messe en die in Leipzig is naar zijn mening een goede maatstaf om te beoordelen, hoe de Russische politiek in Oost-Duitsland is Terwijl men in Keulen een overvloed van artikelen krijgt voorgezet met redelijke levertijden, is de Lelpziger Messe „wel een heel slecht stuk propaganda, dat de Russen ten beste geven". De goederen zijn in de eerste plaats van slechte kwaliteit en over een levertijd wordt nauwelijks gesproken. „Elke buitenlander kan de stand van zaken bij zijn binnenkomst al beoordelen". Kaltenborn betoogde, dat de communis ten practisch geen succes hebben bij de Duitsers boven de dertig jaar Bij de jeugd echter ligt de situatie geheel anders. De meeste ouders staan hun kinderen maar toe. lid te worden van de communistische jeugdorganisaties, omdat zij anders van alles buitengesloten zijn Kaltenborn sprak ook met dr Adenauer, met de heer Carlo Schmidt en met hoge Amerikaanse auto riteiten over het vraagstuk van de ver dediging van West-Duitsland. Korca-actie in Duitsland „Iedereen in West-Duitsland is er van overtuigd, dat men iets moet stellen tegenover de geweldige kracht van de Oost-Duitse volkspolitie. die uitgerust Is met artillerie, tanks en machinegeweren. Men is er van overtuigd, dat op zekere dag Rusland een tweede „Korea-actie" ln Duitsland zal beginnen. De Amerikaanse experts geloven, dat de komende achttien maanden over oorlog of vrede zullen be slissen. De doorsnee Duitser voelt er niets voor, zich louter als kanonnenvoer te laten gebruiken. „Als men niet eerst onze generaals, die nog steeds gevangen zitten, loslaat, kan men van ons moeilijk iets verwachten", zeggen zij. De socialis tische leiders zouden echter wel wat voe len voor een West-Duitse politiemacht Als eerste voorwaarde stellen zij echter, dat de oude generaals er bulten blijven. Na op Schiphol een Edammer kaas te hebben ingeslagen, vertrok de 72-jarige radioverslaggever, die reeds in 1898 als oorlogscorrespondent de oorlog tussen de Verenigde Staten en Spanje „versloeg", weer naar New York. waar hij een paar dagen zal uitblazen, alvorens naar Korea te vertrekken. Buitenlandse hoogleraren in Indonesië De nieuwe Indonesische minister van onderwijs, dr Bahder Djohan, heeft mede gedeeld. dat hij de plannen voor de aan stelling van Nederlandse universiteitsleer krachten zou herzien Binnenkort zal het Indonesische kabinet de mogelijkheid be spreken om naast de Nederlandse docen ten andere buitenlandse leerkrachten aan te stellen. Het Indonesische ministerie van onderwijs maakte voorts nog bekend, dat een leerstoel voor economie zou worden toegevoegd aan de universiteit in Djakar ta. Daarnaast zal een cursus in zakelijke beheer worden Ingesteld. De Indonesische regering ,zo werd in de bekendmaking gezegd hoopt op deze wijze, zo spoedig mogelijk het tekort aan deskundigen met practische ervaring op dit gebied aan le vullen. Militaire onderscheidingen Bij Koninklijk Besluit is toegekend de Bronzen Leeuw aan: de reserve-kapitein J. Arkema, de reserve-kapitein D C. van der Kamp, de reserve-kapitein H. Ver burg, de eervol ontslagen reserve-kapitein dr D van Lirtgen, allen van het wapen der infanterie; de eervol ontslagen reserve-kapitein ir A. H. O. W. de Bats van het wapen der genie. Toegekend is het Bronzen Krui» pos- thuum aan: de luitenant-kolonel C. Ton- net. en de réserve-eerste-tuitenant C. W. Muhlsteff. beiden van het wapen der artillerie. Toegekend is het Bronzen Kruis aan: de hoofdlegerpredikant ds A T. W. de Kluis, de hoofd-aalmoezenier m Indonesië R H. M. Verhoeven, de als zodanig tijde lijk benoemde reserve-luitenant-kolor*l voor algemene dienst G. Waringa, de reserve-legerpredikant ds D. Henstra, de eervol ontslagen luitenast-kolopel H. K. Duhoux van het wapen der genie, de reserve-kapitein mr N. C. Drost van het wapen der infanterie, de heer ir M. W. Voogt J.E.zn, de sergeani-capitulant J. D. Dukers. de sergeant-capltulant P. de Jong. de dienstplichtig sergeant J. W. Beumkes, de dienstplichtig sergeant H. O. Dolstra. de dienstplichtig sergeant G. N. P. van Eyk, de dienstplichtig sergeant P. J. Struik, allen van het wapen der Infan terie. de dienstplichtig sergeajat J. H. Ronda van het wapen der mil. luchtvaart, de dienstplichtig korporaal J. D. van Aalst van het wapen der infanterie, de vrijwillig soldaat W. Prins van het vrijwillig land stormkorps motordienst. de dienstplichtig soldaat E. Huisman, de dienstplichtig sol daat L. van den Mecrendonk. de dienst plichtig soldaat A R. Morsink. de dienst plichtig soldaat W A. Regenspurg, de dienstplichtig grenadier W. Stevens, de dienstplichtig soldaat C. Titsing, allen van het wapen der Infanterie, de dienstplichtig soldaat P. van der Neut, de dienstplichtig soldaat T. B. A de Ridder, belden van het wapen der artillerie. Toegekend is het Kruis van Verdienste ■n: de diei BjÉ ienstplichttg soldaat J. van Dijk. de dienstplichtig soldaat H A Jongerius, beiden van het wapen der genite. Gedenkplaat Utrechtse studenten De Utrechtse .universiteit heeft ge meend. dat de namen der in de strijd voor het vaderland in de jaren 1940/1945 om gekomen leden van haar gemeenschap, op een gedenkplaat voor vergetelheid dienen te worden bewaard. De' onthulling van deze plaat en de overdracht daarvan aan het college van curatoren «al geschieden op de dag van de rectoraadsoverdracht, de 18e September 's morgens halftwaalf ln het hoofdkantoor der universiteit op het Domplein, In tegenwoordigheid van autoriteiten en genodigden. Nabestaanden, die geen uitnodiging mochten hebben ontvangen, kunnen zich wenden tot de secretaris der commissie, prof dr M D. Ozinga, Wilhelminapark 62, Utrecht. Zaterdag sluiting zitting Staten-Generaal De beide Kamers der Staten-Generaal zijn opgeroepen tot een verenigde verga dering in het gebouw der Eerste Kamer. Deze vergadering tot sluiting der zitting van de Staten-Generaal wordt gehouden op Zaterdag 16 September des namiddags om kwart voor drie. Anak Agoeng naar Brussel Volgens Radio-Indonesië heeft de Bel gische regering de benoeming van de heer Anak Agoeng Gde Agoeng tot Indo nesisch ambassadeur in Brussel, goedge keurd. De heer Anak Agoeng was minister van binnenlandse zaken in het vroegere fede rale Indonesische kabinet. Dank zij de steun van de Verenigde Naties kan in Afrika meer aandacht worden besteed aan de medische verzor ging en bestrijding van besmettelijke ziekten. Een inlandse arts tijdens de inenting Het grootste splonnage-mysterle ln het na-oorlogse Europa, de geheimzinnige verdwijning van drie leden van de Ame rikaanse familie Field, is thans nog duisterder geworden door het bericht dat mevrouw Erika Wallach twee weken gele den in Berlijn verdwenen is. Noel Field, een voormalige Amerikaanse sociale werker ln de Westelijke bezettings zones van Duitsland, verdween ruim een jaar geleden in Tsjecho-Slowakije. Zijn Duitse vrouw verdween enkele maanden later te Praag, waarheen zij was gereisd om haar man te zoeken. Herman Field, Noels broer, verdween vorige zomer op het vliegveld van Warschau, na een rond reis door Polen Noel Field werd ln het Hongaarse pro- cea-RaJk genoemd als „een super-agent van de Amerikaanse tnlichtlngendienat,, Sindsdien is zi.n naam verbonden ge weest aan elke grote communistische zui vering in Oost-Europa. Amerikaanse agenten hebben Europa doorzocht naar aanwijzingen voor de ver blijfplaats van de drie vermiste Fields. Thans zoeken zij ook naar mevrouw Wal lach. die een geadopteerde dochter van Noel Field wordt genoemd Zij verliet op 28 Augustus een hotel in West-Berlijn en sindsdien is niets meer van haar ver- Vier dagen later, op 1 September, maakte de Oo6tduitse Socialistische Een heidspartij de zuivering gan zes harer vooraanstaande functionarissen bekend Zij werden onder andere beschuldigd van contact met de super-agent Noel Field" Nog „vermiste" Dr Helmut Brandt, onder-minister van Justitie in de Oo6tduitse. regering die/ Woensdag J.l werd gearresteerd, wordt' volgens vrienden en collega's in Ooat-BeN' lijn, nog vermist Brandt, een der Jongste leden van de Oostdultse regering, werd gearresteerd, toen hij het gebouw van het Oostdultse parlement verliet. Volgens Westberlljnse politieke kringen ,was Brandt, die lid ls van de Oostdultse Christen-Democratische Partij, in de eerste plaats verantwoordelijk voor de splitsing van de Berlijnse Christen-Demo cratische Unie in een Oostelijke en een Westelijke sectie, twee jaar geleden. SEPTEMBER 1950. EERSTE BLAD - PAGINA' 3 '30. i HET BOEDDHISME, HET CONFUCIA NIS ME en andere -ismen, welke vroeger door tallozen van de 450 millioen Inwoners, die China telt, werden beleden, verliezen meer en meer grond tengevolge van he$ communistisch bewind. t Voornameliik schrijft men dit toe aan de afwezigheid van een krachtige figuur die het geloof der ménsen aanwakkert terwijl ook een flinke organisatie ont breekt en dit alles ondanks het feit. dat de hier bedoelde godsdiensten een ge schiedenis van honderden jaren hebben Reeds bij de eerste officiële veldtocht om het „bijgeloof" de kop ln te drukken, zijn priesters en monniken gedeserteerd en hebben deze „parasieten", zoals de communisten hen noemen, een meer wereldlijk ambt gezocht. Bovendien gingen de Boeddhistische leiders er maar al te gemakkelijk toe over tempels te ver anderen in fabrieken en pakhuizen. Deze gang van zaken heeft tevens een dodelijke slag toegebracht aan een tot voor kurt nog bloeiende handel in bidprentjes kandelaars en wierook In Sjanghai bij voorbeeld zijn de laatste maanden niet minder dan 230 zaken in kandelaars en wierook gesloten of van bestemming veranderd tengevolge van de snel vei- minderde omzet. Men verwacht dat het Slechts een kwestie van tijd is voor de* laatsten, die nu nog hun offer aan Boeddha brengen, hun aankopen eveneens staken. Duur geloof De offers aan Boeddha zijn op het ogenblik uitermate kostbaar, aangezien de communisten een heffina van 80 procent eisen van alle voorwerpen, die betrekking hebben op „bijgeloof' Fen van de leidende inheemse Chinese bladen heeft een artikel gewijd aan het ver schijnsel. dat de Boeddhistische leer in brede kringen moet wijken voor de leerstellingen van Karl Marx. Lenin en Mao Tse-Toeng, de Chinese communis tische leider, en daarin zegt het dat „het grote publiek, dank zij het onderwijs, dat de Volksregering heeft gegeven sedert de bevrijding, heeft geleerd hoe nietig en dwaas .al dat bijgeloof is. zodat men niet langer een klein fortuin verspilt aan wierook voor Boeddhistische afgods beelden" Het blad voegde er aan toe dat df snelle verdwijning van wierook kandelaars en dergelijke dingen In de eerste plaats te danken is aan het feit, dat de mensen. Sedert de bevrijding, al dat bijgeloof over boord hebben geworpen en In de tweede plaats aan de maatregelen, welke de Volksregering tegen het bij geloof neemt. De veldtocht tegen het bijgeloof stuit, naar men meent, op één onoverkomelijke hindernis, n.l. de Voorouderverering, die waarschijnlijk zo oud is als China zelf en diep ls geworteld in het Chinese gezins leven. Tal van waarnemers in Hongkong geloven, dat hoe de communisten het ..bijgeloof mogen bestrijden, ze machte loos zullen staan tegen deze diepgewor telde voorouderverering tot het thans opgroeiend geslacht, dat In de nationale scholen en universiteiten met communis tische leerstellingen wordt doordrenkt zelf gezinnen gaat stichten In vergelijking met het Boeddhisme kan het Christendom alle anti-propaganda uitstekend doorstaan. Over hel algemeen wordt de belofte van Mao Tae-Toeng. dal de Christenen hun geloof rustig kunnen blijven belijden, gestand gedaan, ai komen •r in toenemende mate berichten binnen, ëat kerken en andere gebouwen, bestemd Minder Belgen worden geboren trouwen of sterven (Van onze Brusselse correspondent) Vóór de oorlog was de demografische situatie in België al niet bijzonder gun- •tig, vooral niet in het Walenland. Na de oorlog is er een lichte verbetering in het aantal geboorten geweest, maar, zoals nu blijkt, is deze opleving slechts van korte duur geweest, want in het aantal geboor ten valt weer een achteruitgang te con stateren. Uit de volgende cijfers, waarin naast elkaar worden geplaatst de gegevens over het eerste halfjaar van 1950 en van 1949, .blijkt, dat zowel het aantal geboorten als Jhet aantal huwelijken vermindert, maar dat deze achteruitgang voorlopig nog wordt gecompenseerd door een daling van het sterftecijfer. 1949 1950 Geboorten 75.575 73.239 Huwelijken 33.302 31.193 Sterfgevallen 59.830 55.120 Men houdt rekening met een daling van hel geboortecijfer met 5000 voor ge heel 1950 ten opzichte van 1949. voor godsdienstoefeningen, speciaal in het binnenland, allerlei moeilijkheden in de weg worden gelegd. Zo komt het herhaaldelijk voor. dat plaatselijke of militaire autoriteiten ker ken „lenbn" om ze le gebruiken als barakken, vergaderlokalen of andere doel einden, die niets gemeen hebben met de godsdienst. Of de plaatselijke autoriteiten aldus handelen met of zonde: toestem ming van bovenaf, heeft nog niemand getracht uit te maken, voornamelijk omdat de geestelijken niet verwachten, dat ven stap te hunnen gunste enig nuttig effect zal sorteren. In de grote steden zoals Sjanghai kunnen de godsdienstoefeningen evenwel ongehinderd voortgang vinden Wel hebben sommige scholen, bestuurd door zendelingen, haar aula moeten „lenen" voor het houden van lezingen over profane onderwerpen en ook mogen er geen godsdienstlessen worden gegeven Bovendien worden dergelijke 6chnlen tegenwoordig bestuurd door een comité waarin leerkrachten en leerlinge^ zijn vertegenwoordigd, hetgeen er op neer komt. dat de leerlingen het laatste woord hebben. Het gevolg is. dat de tucht ls verslapt, daar de leerkrachten van de meeste scholen de weg van de minste weerstand kiezen en trachten conflicten met de leerlingen te voorkomen Alles bU elkaar genomen hebben de buitenlandse missles reden de toekomst van de christelijke kerk in China met een bezorgd hart tegemoet te sien. De troepen van de V.N. vinden in Zuid- Korea niet altijd bruggen op hun door brede rivieren doorkruiste weg De om standigheden laten ook niet altijd toe, dat de genie volgens de regels van het boekje baileybruggen aanlegt. Dan komen burgerwerklieden in actie en leggen een dam aaneenvoudig en radicaal. De douanerecherche te Amsterdam trof enkele dagen geleden bij een winkelier buiten de gemeente enkele horloges van duistere herkomst aan. De .leverancier der horloges was spoedig bekend. Toen men de man aanhield, bleek hij niet minder dan 80 horloges (tot een waarde van 4000 gulden) onder zijn kleren verborgen te hebben. Bovendien hield hij thuis een volledige boekhouding bij. waaruit ook bleek, dat ln de afgelopen zes weken ruim 800 horloges, elk ter waarde van 50 a 60 gulden clandestien waren ingevoerd en verhandeld. De man is gearresteerd; de op hem gevonden hor loges zijn in beslag genomen en het on derzoek wordt voortgezet. In de hoofdstad hield de douanerecher che voorts dezer dagen een vrachtauto aan. waarin zich een flinke partij gesmok. kelde sigaretten, afkomstig "van een schip, bevonden. Een der inzittenden van de vrachtwagen trachtte te vluchten, maar werd gegrepen. Zondagnacht daarentegen werd de douanerecherche zelf het kind van de re kening. Door verbreking van een ruitje aan de achterzijde" van het gebouw wisten dieven het kantoor binnen te komen. De buit bestond uit enkele schrijfmachines en een nieuwe fiets De brandkasten ble ken gelukkig te stevig te zijn geweest voor hun breekwerktuigen. Göbbels als leermeester -meisjes TJUSSI.SC HE schooljongens en M in Sow jet-Rusland zUn niet i nasr de smaak van de autoriteiten, beho ren te zijn. Ze zijn „te tam d.w.z. op het punt van de Rode Leer. Er zijn niet ge noeg jongelui met pioniersbloed en- daar om zal, te beginnen inet deze maand, er in ondcrwiisinstellingen intensiever propa ganda worden gevoerd. „Komsomolskaya Prawda". het orgaan van de Communistische Jeugdorganisa tie. heeft bericht, dat genoemd lichaam opdracht heeft ontvangen in elke school bijeenkomsten te beleggen, waarin van gedachten zal worden gewisseld over de noodzaak van strengere tucht en over de strijd tot verwerving vón diepgaande, blijvende kennis, d.w z. van de commu nistische theorieën. Er zullen nieuwe „pioniers" worden gekozen. Onder „pioniërs" verstaat men in Sowjet-Rus- lahd uitverkoren leden van de Commu nistische Jeugd Organisatie, wier taak het •is de communistische leer onder hun mede-leerlingen te verspreiden. Ze maken deel uit van Pioniersraden, die studie groepen ln en na schooltijd organiseren. Bovendien moeten ze er op toezien, dat dé klndefen de school regelmatig bezoeken, dat de lokalen behoorlijk worden onder houden. dat er voldoende boeken en an dere leermiddelen zijn. Dit betekent echter niet.'dat elkeschool slechts enkele „pioniers" behoeft te heb ben. Integendeel, precies zo als in Duits land tijdens het, Hitlerbewind alle kinde ren werden verondersteld zich aan te sluiten bij de Hitlerjugend. zo wordt in het tegenwoordige Rusland ieder kind ge acht een ..pionier" te zijn. „Komsomols kaya Prawda" heeft nu echter in een ar tikel betoogd, dat in het nieuwe school jaar. dat deze maand is begonnen, het „kader" moet worden verbeterd. Er moe ten cursussen worden georganiseerd om „pioniers" te trainen, vooral geldt dit voor de leerlingen van de derde tot de zevende klassen. Tal van scholen missen dergelijke jonge communistische leiders., schrijft het blad verder Zo zijn er in Wologda 901 scholen. in Baskirien 603 en in het Kemerowo- district 510 scholen, die in het geheel geen pioniers hebben. De hogere Commu nistische Jeugdorganisaties moeten er op toezien, dat in het komende jaar Pio niersraden in alle scholen worden ge vormd en dat alle kinderen deelnemen aan de beweging. Deze instructie is opgestelr' door het Centrale comité van de Algemene Sowjet Communistische Jeugdorganisatie, een tak van het Communistische Partijbestuur. De leiders van hetftKremlin willen ook op andere wijze hujflgreep op het kind steviger maken. Dit' schooljaar zullen nieuwe leesboeken in1 gebruik worden ge nomen. teneinde de jeugd meer van de nationale geest te doordringen. Naar het voorbeeld van Göbbels. die vreemde woorden als „telefoon" verving door het Duitse „Fernsprecher" is Stalin bezig de taal chauvinistischer te maken. Daarbij gaat hij fijner te werk dan Göbbels. Stalins taaltheorie Tijdens de zomeVvacantte heeft hll zUn qigen taaltheorie gepubliceerd. In het kort komt deze hierop ne'er, dat de ene taal geen invloed kan uitoefenen op een an dere taal. al kunnen, z.i. kleine volken stiun taal verliezen en de taal van een grotere „culturele" natie gaan spreken Zo is het Russisch in de loop der geschie denis alleen gegroeid door de gebeurtenis, sen in Rusland zelf De buitenwereld heeft geen invloed gehad op het Russisch Westerse taalgeleerden noemen Stalins theorie eenvoudig belachelijk. Tot dusver is Stalin geen taaUulveringsactie begon nen. al verwachten de taalkundigen, dat hij de vreemde woorden uit het Russisch zou gaan bannen na publicatie van zijn theorie. Wel heeft het blad van de Vak verenigingen „Trud" êen beroep gedaan op restaurant- en hotelhouders om woor den als „Soupe paysanne" (groentensoep) Eclair, petit-four en Napoleon van de me nu's te schrappen. Al deze gerechten, al dus zegt „Trud". behoren tot de Russi sche keuken en worden gemaakt van pro ducten van eigen land. Een tweede gevolg van de publicatie van Stalins taaltheorie is geweest, dat de ministerraad heeft bekendgemaakt dat vroegere taaltheorieën, volgens welke de Russische taal wel invloeden van andere talen heeft» ondergaan, van nul en gener waarde zijd en daarom zijn alle boeken waarin gesproken wordt over de Russi sche taal en de geschiedenis van de Rus sische letterkunde uit de circulatie ge nomen. Niet alleen worden ze volgens de „l6wes. tia" niet meer op de lagere scholen ge bruikt. maar ook» voor universiteiten en andere onderwijsinstellingen zijn ze ver boden. De aldus in verwarring gebrachte leerlingen zullen dit jaar derhalve allerlei dingen, welke ze vroeger moeizaam in het hoofd hebben geprent, weer moeten afleren en van meet af aan opnieuw be ginnen wijsheid op te doen uit de spik splinternieuwe boeken, welke ze na de vacantie op hun lessenaar vonden liggen. De mogelijkheid is zeker niet uitgeslo ten dat Stalins verklaring, dat de tasl van een klein volk kan worden verdron gen door die van een groter taalgebied een beweging heeft ingeluid om de talen van de niet-Russlsch sprekende republie ken. die tot de Sowjet-Unie behoren, te vervangen door Russisch. In de pers vindt men reeds vage aan- duidingerf. die hierop zouden wijzen. Zo vertelt de „Prawda" bij voorbeèld. dat onderwijzers in het Noorden hebben ge- Jclaagd. dat ze geen boeken in de taal van de streek kunnen vinden. De enkele, die wel te krijgen zijn. noemen ze te slecht om te gebruiken. Een onderwijze res heeft echter onthuld, dat se, tijdens een bezoek aan Leningrad, genoeg van die boeken heeft gezien in de voorraad kamers van boekwinkels, maar „ze vin den eenvoudig hun weg niet naar de scho len". Alles bil elkaar schijnt het. dat de kinderen bij het begin van het nieuwe schooljaar hun horizon zien beperkt. (Van onze Belgische correspondent) Men zal zich herinneren, dat enige tijd geleden de Tsjechische beeldhouwer Tolt in de Congo van de zijde der inlandse be volking ernstige moeilijkheden ondervond, omdat hij er van werd verdacht, negers te hebben ingeblikt. Oorzaak: conserven- blikjes met een negerkop er op. Thans is er weer deining onder de in landers bij Llsala. Een blanke wordt er van verdacht, dat hij des nachts, gewa pend met een geheimzinnig electrisch ap paraat, negers „kidnapt", teneinde hun tot conserven te verwerken. Nederlandse modelvliegers winnen te Parijs prijzen Op een der vliegvelden in de omgeving van Parijs werd Zondag een internationa le wedstrijd met rubber motormodelvlieg tuigen georganiseerd om de Grand Prix de France. Onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart werd hieraan door een Ne derlandse groep deelgenomen. Tot de overige deelnemende landen behoorden Frankrijk. Italië. België. Engeland en Zwitserland. De Nederlandse ploeg bezet, te in het landenklassement de eerste plaats met het totaal gemiddelde van 87.3 sec gevolgd door Engeland met 166.3 sec. Individueel werd G. Dijkstra uit Dor drecht eerste met een totaaltijd van 713 sec. Tweede werd De Jong uit Amsterdam en derde Evans uit Engeland. Door deze overwinning is Nederland verplicht het volgende jaar deze internationale wed strijd te organiseren. (Van onze medische medewerker) T>ECHTS ONDER in de buik hgt ln normale gevallen de blindedarm, daar waar het einde van de dunne darm in de dikke darm overgaat. Deze blindedarm heeft al velen geld gekost en sommigen het leven, hoewel dit laatste tegenwoordig gelukkig zelden meer voorkomt. Wat is eigenlijk nu de functie van dit kleine stukje darm aanhangsel? Het gehele maagdarmkanaal is voorzien van een lymphsysteem. dat dienst doet als een afweerapparaat tegen met het voedsel binnenkomende schadelijke bacteriën en itoffen. Enigszins er mede tfc vergelijken tijn de tonsillen in de keel die, tot hetzelfde systeem behorende, een barrière vormen in de keel. De blindedarm bevat nu ook een gedeelte van dit afweerapparaat. Het is echter duidelijk gebleken, dat men deze zonder enig nadelig gevolg kan missen Het is wel zeker, dat de oorspronke lijke betekenis van de blindedarm groter is geweest, zoals dit bij sommige dier soorten nu nog is. n.l. voor de vertering van meer onverteerbare voedseldelen. De mens heeft nu alleen maai last en moeite met deze blindedarm. De ontsteking De belangrijkste afwijking van de blin dedarm is de ontsteking, welke vooral op de oudere kinderleeftijd en op de leeftijd WANNEER U EEN BEWONDERAAR bent t van de schrijfster Jolan Földes. weet u. dat Parijs een „Straat van de Vissende Kat" bezit. Vermoedelijk is het u echter onbekend, dat de Lichtstad op een „Kade der Avonturen" kan bogen. Deze kade is een na-oorlogse aanwinst, althans wat betreft de naam en nog niet eens officieel, want in de stadsreglsters staat zij te boek als „Quai de la Confé rence". Dit is ook de naam. vermeld op het bordje, dat duizenden mensen dage lijks passeren wanneer ze, van de Place de la Concorde komend, links afslaan Gaat men de brug Alexandre III over, hetzij te voet of in de bus. dan ziet men aan de kade een hplf dozijn of meer gro tere eh kleinere jachten liegen, allemaal een vreemde vlag voerend, hetzij een Britse. Amerikaanse Zweedse of Neder landse. terwijl ook vlaggen van andere volken haar banen aan de oevers van de Seine ontplooien. Zij hebben de kade haar onofficiële naam bezorgd. Wel ver wachten de eigenaars van die schepen niet. dat ze temidden van de schittering der Parijse lichten en in de onmiddellijke nabijheid van de nachtgelegenheden van de Champs Elysées avonturen zullen bele ven welke die van Alain Gerbault over treffen. van die Fransman, d'e de wereld omvoer in een kotter of van Paul en Aga Muller, die uit Hamburg vertrokken om in een notedop de Atlantische Oceaan over te steken. Maar toch kan de Quai de la Conférence verhalen vertellen van avonturen, welke er zijn ondernomen of die er hun oorsprong hebben gevonden en daaraan ontleent zij haar officieuze naam. 17 Meisjes en één man De laatste, die van zich deed spreken was de 28-jarige Marcel Bardiaux. die alleen, in een kleine sloep, genaamd .De Vier Winden, van deze plek uitvoer om de wereld rond te varen. Een ander schip, waarvan de dagbladen gewaagden, was de hulpkotter „Engelse Roos", die. „be mand" met zeventien Engelse meisjes en een schipper aan de Quai de la Confé rence aanlegden, nadat ze van Poole naar Parijs waren gevaren. De reden waarom ze Parijs aandeden was dezelfde als die andere pleziervaarders naar le Lichtstad drijft. Parijs lijkt een geschikte plaats als punt van uitgang op de weg naar avon tuur. Geen pleziervaartuig in de Seine heeft deze zomer echter zozeer de aandacht ge trokken als ..De Brave Hendrik", een Nederlandse bark. toebehorend aan Jakob Bilbo, een zwartgebaarde reus, die, vol gens Reuter, in menig land van zich heeft doen spreken wegens zijn avonturen in kunst en literatuur. Hij heeft het grootste naakte beeld ter wereld gehouwen, duizenden, voor ge- wope stervelingen onbegrijpelijke, schet sen heeft hij getekend en hij schreef het boek „Ik droeg een revolver voor Al Capone". Hij vertoefde verscheidene we ken in Parijs ter voorbereiding van de vertaling van een meisjesboek. Bilbo's vader bezat een circus HU is een geboren Duitser, maar later verwierf hU dc Engelse nationaliteit. In zijn „Brave Hendrik" voer hU van Chelsea naar de Middellandse Zee met geen ander doel dan te zeilen, te zeilen, waar de wina en zijn roer hem heen voerden en zo lang het scheepje het zou volhouden Niet zo heel veel verschillend van de avonturen van „De Brave Hendrik" wa ren die van de ..Charmer", een 35 jaar oud Engels schoolschip. dat de heer James Taylor, een biscuitfabrikant, kocht, om dat hU Been huis kon vinden. Hieraan dient te worden toegevoegd, dat Taylor een oud marine officier was en bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Zijn bemanning bestaat uit: zijn vrouw, zijn baby en een gehuurde kracht. Zijn drij vend huis bevat o a. twee zitkamers, twee badkamers en een garage voor zün auto, waarmee hij boodschappen aan wal gaat Vrouw op de uitkijk? Een Frans avonturier, die reeds herhaal de malen aan de Quai de la Conférence heeft aangelegd, is Jean Saint-Maur. even eens een oud-marine officier, die in zUn eentje in een afgedankte duikboot j age* de ..Tao". de wateren doorklieft. Bevindt hij zich aan wal. dan houdt hij zich onleuig met het vervaardigen van muurschilder n- gen. het organiseren van schilderijenten- toonstellingen en het maken van decors en costumes ten behoeve van balletten. Hij verzekert, dat de merkwaardige oeroeps- combinatie van zeeman en schilder hem eens het leven heeft gered. Tijdens de oorlog werd hU n.l. gevangen genomen door de Japanners, die hem ter dood ver oordeelden Reeds stond hij voor liet vuur peloton, toen de officier, belast met het commando, hem vroeg, welk beroep hij had ..Artist", luidde zijn antwoord. Dit deed het vonnis te niet en zelfs kreeg hij vergunning de Japanse techniek van ver ven met lak te bestuderen Saint Maur vaart nogal eens heen en weer tussen de Nederlandse kust en Frankrijk, teneinde zijn verschillende schilderop.-lrachten te vervullen. Het grootste bezwaar van het alleenreizen is. zegt hij. dat hij nooit ge legenheid vindt een behoorlijk maaL te. koken. Van de wonderlijke mensen, die gjin de Quai de la Conférence aanleggen, spant miss Isabel Perrin toch de kroon. 7-lt ls een Amerikaans meisje, maar heeft Parijs als woonplaats gekozen. Haar hele „schip" bestaat uit een kleine houten hut. drijvend op lege petroleumbiikkcn en omgeven door bloembakken, gevuld met geraniums en andere planten. Een ladder verbindt deze „boot" met de vaste wal. Op het dak van de hut bevindt zich een hondenhok. Miss I'errin's geliefkoosde bezigheid is voor de brede vensters van haar drijvend huis te zitten, kijkend naar andere avon turiers. die voorbil zeilen. Waarvan of.... van wie droomt zij dan? van de jonge volwassenen wordt aange troffen. Kinderen onder de vier jaar hebben het zelden. Hoe ouder de mensen zijn, des te minder er met een ontstoken blindedarm rekening is te houden, hoe- we! de operatie bij een honderdjarige voor is gekomen. De ontsteking kan in verschillende graden verlopen, van heel licht, binnen de 24 uur verdwijnend, tot de zwaardere gevallen, die doorbreken naar dé buikholte. Elk stadium heeft zijn eigen verschijnselen. Dat het geen eenvoudige ziekte is. zo dat men bij pijn in de onderbuik reeds direct kan zeggen dat het de blindedarm is. welke ie ontstoken, blijkt wel uit het feit. dat er enkele tientallen ziektebeelden zijn. die ongeveer op deze wijze tot uiting kunnen komen. Daar komt dan nog bij, dat deze blin dedarm niet altijd precies zo gelegen is als zij behoort t« liggen. Zij kan naar alle richtingen afgebogen liggen, waarbij ze een geheel ander beeld kan geven Bij de zeer weinig voorkomende gevallen van een juist omgekeerde ligging van de darmen, ligt de blindedarm dan zelfs links onder m Tijdens de zwangerschap wordt ze ook mee naar boven verdrongen en krijgt zo een geheel andere plaats. Dit alles maakt de blindedarm tot een orgaan, dat soms voor een verrassing kan jzorgen Hoewel de acute blindedarmontsteking niet besmettelijk is, lijkt het er 6oms wel op. wanneer in een bepaalde streek een hele serie opeenvolgende gevallen rich binnen een vrij korte termijn voordoen De geneeswijzen Het verwijderen van een zieke blinde darm is een der meest voorkomende kleinere operaties. Vroeger, toen deze operatie nog niet werd uitgevoerd, vielen veel mensen ten offer aan buikvliesont- gteking, waar men vaak de oorzaak niet van kende. Aan de andere kant treft het lichaam ook voorzieningen. De darmen zijn aan hun buitenzijden met een glad vliei be kleed, waardoor ze ten opzichte van elkaar goed beweeglijk zijn. Zodra er ergens een ontstekingsprikkel is. gaan deze darmen met elkaar verkleven, waar door het zieke gedeelte als het ware wordt ingekapseld Op deze wijze kan het proces locaal blijven, en zo zal een deel van de patiënten uit vroegere tijden dit proces overleefd hebben, na een lang durig ziekbed Hield dit proces de ont steking niet binnen de perken, dan volgde algehele buikvliesontsteking en was de patiënt verloren. Nu de operatietechniek ver 1? gevorderd opereert men liever direct, wat de kansen op een goed en vlug herstel veel ver betert. Het opereren wordt, op enkele uitzonderingen na, achterwege gelaten wanneer die darm-kluwvorming zich heeft voltrokken. Dit ls doorgaans het geval twee dagen na het acute begin. Bij de heftigste vorm van de blindedarmont steking. komt er een doorbraak van de etter binnen deze termijn van twee dagen zodat dan de operatie direct moet ge beuren. Naast de acute vorm kennen wij de chronische vorm, met steeds terugkerende buikpijn, welke echter minder heftig is. Hierbij wordt liever geopereerd wanneer de zaak weer tot rust is gekomen. Ook wanneer door omstandigheden' voor de acute ontsteking de termijn voor operatie is verlopen zal. indien de natuur voor een afkapseling heeft gezorgd, de operatie pas na de genezing moeten plaatsvinden Geen laxeermiddelen bij buikpijn Er ls één ding. waartegen nog al eens gezondigd wordt, met ernstige gevolgen Dit is het gebruik van e«i laxeermiddel, zoals wonderolie b.v„ bij het optreden van buikpijn, vóórdat de oorzaak bekend is Dergelijke middelen prikkelen de darm zo sterk dat. wanneer een ontstoken blin dedarm de oorzaak van de buikpijn is. het gevaar zeer groot is dat deze door zal breken naar de buikholte! Gebruik dus nooit bit buikpijn, waar van de oorzaak niet bekend is. een laxeer middel: dit is levensgevaarlijk. Dacca In Pakistan. Na 12 Jaar restauratiewerk ls de toren van de Nieuwe of St Ursulakerk te Delft Maandagmiddag als volledig hersteld opge leverd In 1Ö38 begonnen de vier torenmuren uiteen te wijken, zodat instortingsgevaar be stond. De sindsdien verrichte werkzaamhe den hebben in totaal 860.000 gevorderd. F EN TOE wordt de wereld opge- schrikt door de berichten over de gevangenkampen in Rusland, uiaar dui zenden en zelfs, naar men aanneemt, mil- lioenen mensen slavenarbeid verrichten. Weinig geeft men er zich rekenschap van. dat, afgezien van de slaven, welke Rusland er op die manier op na houdtin uitgestrekte gebieden over de gehele wereld, mensen nog als slaven worden verkocht en gekocht en volkomen het eigendom van hun meester zijn. Het Engelse blad ..Answers" doet daar over in een van zijn laatste afleveringen een boekje open. In de landen rondom de Rode Zee zijn gezonde jonge mannen 600 of meer waard Arabieren in Egypte, die daar clandestien handel drijven in menselijk „vee", vragen vijf honderd#gulden voor een dansmeisje. In Arabië is het leven er heden ten dage gelijk in het verre verleden, er op ge baseerd. dat slaven onontbeerlijk zijn. Er bestaat daar zelfs een afzonderlijke „klasse van slaven", die eigenlijk een ras op zich zelf vormen. Hun huidskleur is donkerder dan die van de vrije Arabieren en hun oor sprong! ligt dan ook in Afrika, van waar hun voorouders zijn ingevoerd. De internationale wetten verbieden de handel in alaven al laten ze, niet zonder tegenzin, het bestaan van huisslaven in Arabië toe. Er worden nog wel eens sla ven clandestien Arabië binnen gesmok keld, maar de meesten zijn toch in slavernij geboren met geen ander vooruitzicht dan hun diensten te verlenen aan de kinderen van de meester aan wie hun ouders toe behoren. De slaven, die worden ingevoerd zijn voornamelijk afkomstig uit Perzisch Beloedsjistan, ondanks alle waakzaamheid schijnt het, dat er elk jaar nog een drie honderd heimelijk de Perzische Golf over worden gebracht. Ze zijn moeilijk op te sporen, daar ze wegens de schamele le venswijze in hun eigen land er niets voor voelen zich kenbaar te maken. De Arabische godsdienst staat de Arabie ren toe er slechts officieel Vier vrouwen op na te houden, maar onofficieel bepaalt zijn inkomen hoeveel hij er zal hebben. Slavinnen zijn veel voordeliger in het on derhoud dan echtgenoten in optima forma. Bovendien zijn ze niet te versmaden hul pen ln de hulshouding. De huisslaaf vormt een netelig vraagstuk. Niet alleen is het sinds onheuglijke tijden gewoonte, dat men er huisslaven op na houdt, maar dit is ooR in overeenstemming met de gods dienstige wetten en daarom staat te vre zen, dat aan deze slavernij geen eind zal worden gemaakt binnen afzienbare tijd. Mannelijke slaven werken op het veld, ver richten diensten als hulsknecht en vormen ook vaak de vertrouwde lijfwacht, waar door elke Arabier van enige standing pleegt te zijn omringd. Werden alle sla ven in Arabië bevrijd, dan zou dit onge twijfeld een ontwrichting van het maat schappelijk leven betekenen en het ls de vraag of de slaven zelf Ingenomen zouden zijn met hun vrijlating. Arabië is echter niet het enige land. dat slavernij kent. In China zijn. volgens een „zeer beschei den schatting" nog twee millioen meisjes in slavernij. De komst van het communis me heeft daarin geen verandering ge bracht. Nog altijd kan men er agentes in de straten zien staan, die kinderen te koop aanbiederi- Door schuld. Hoewel veertig naties plechtig zijn over eengekomen de slavernij af te schaffen, zijn er op het ogenblik in de gehele we reld (afgezien van Rusland) nog vijf mil lioen slaven sommige autoriteiten schat ten dit cijfer echter op acht millioen. Bo vendien zijn er nog ontelbare millloenen mensen, die niet vrij zijn om hun eigen lot te bepalen, mensen, die men allerlei namen geeft, behalve die van „slaaf". In Zuld-Amrrika by voorbeeld bestaat een stelsel van schulddelging, krachtens hetwelk boeren, die in de schuld geraken practisch het eigendom worden van de landeigenaar of de geldschieter. Tal van boeren in Zuid-Amerika hebben duicendon van deze gedwongen werkkrachten. De slachtoffers hebben geen beroep bij de overheid en als ze trachten te ontvluch ten, worden ze gewoonlijk gesnapt en dan brengt de politie hen terug naar de boer derij van waar ze zijn ontsnapt, waar ze dan voor straf in een speciale cel worden opgesloten. Men vraagt zich ongetwijfeld af hoe de Zuid-Amerikaanse landarbei ders zichzelf aldus kunnen verkwanselen. Wel, om in 't onderhoud van zichzelf en de hunnen te kunnen voorzien, bedelen ze de grondbezitter een klein lapje grond af en hierbij wordt dan gewoonlijk de bepaling gemaakt, dat ze de opbrengst daarvan met aftrek van hun allernoodzakelijkste le vensbehoeften aan de grondbezitter zul len verkopen. De prijzen worden zodanig vastgesteld, dat de arme kerel bij voort during in de schuld blijft, terwijl hij van het verschuldigde hoge rente moet beta len. Sterft hij, dan gaat zijn schuld over op zijn kinderen, die op deze manier auto matisch lijfeigenen of horigen worden. De organisatie van de Verenigde Naties houdt zich ernstig met het vraagstuk der slavernij bezig. De 59 landen, die bi) ge noemde Organisatie zijn aangesloten, hebben een vragenlijstje betreffende even tueel voorkomende slavernij ln hun land ontvangen met verzoek de vragen te be antwoorden. Men verwacht, dat zo iets als een Slavencharter zal worden opge steld. walrln alle leden worden verzocht de slavernij binnen hun grenzen af t* schaffen.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3