f Noorwegens speldeknoppen verdwijnen van de kaart SCHOTS WORDT MODETAAL ZWEDEN, JACHTTERREIN VAN SO WJET-SPIONNEN WESTDUITSE ARBEIDERS IN LEIDING DER INDUSTRIE De Lloyd als hotelier in het groot VLUCHTELINGEN BEZETTEN HISTORISCHE BURCHTEN Einde van kolossale staking in zicht Smuts, de visionnair van het Britse Gemenebest Bevordering van de export Bewoners van miniatuur-gehuchtjes zullen in steden worden verenigd Zeekapiteins worstelen met geweten en „toeziende officieren" „De roep van de nieuwe tijd" Soldaten in geel-rood-blauw bezitten echte wapens Nuchtere werkelijkheid verdrijft romantiek IN i ,r ÏWEEDE BLAD - PAGINA 2 ISOLEMENT ZONDER ZIN Jif' omen™ C'" sommige aan de rota achtjnen nangen en waar men beschikt nv«r s» DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950. n^ERWlJL A Midden SOMMIGE LANDEN in j ®uroPfl de Marshall-hulp ten dele willen gebruiken ovi het mensen mogelijk te maken, uit overbevolkte ste den naar het land te verhuizen, wenst Noorwegen integendeel de, bewoners van eenzame vissersplaatsjes over te brengen staar grotere centra, waar ze zullen kun nen genieten van moderne comfort. Dezer dagen heeft het Noorse parlement een bedrag van bijna een milltoen kronen gevoteerd om bedoelde, geisoleerd wo nende mensen betere huisvesting te ver schaffen. Een deel van dit bedrag zal worden besteed om grond aan te kopen bij de steden en daar huizen te bouwen voor degenen, die naar de stad willen trekken, het andere gedeelte voor het aanleggen en verbeteren Van waterleidingen, rio leringen wegen en ander comfort Langs de gehele. 18 000 km lange. Noorse kust. vooral in het Noorden, lig- gèn ontelbare viésersgehuchtjes ver spreid. elk met vier of vijf hutten, een of twee schuren en een botenhuis. In dc goede, oude tijd. vóór de komst van stoommachines en benzine-moteren. gin gen de mannen vgn deze gehuchtjes in kleine roei- en zeilbootjes uit op de vis vangst. Het ruwe winterweer in de Pool streek en het feit, dat ze naar en van de visgronden, vaak met tegenwind moesten roeien, maakte het voor hen noodzake lijk zo dicht mogelijk te wonen bij de bron van levensonderhoud: de rijke ka beljauw- en andere visbanken onder de kust. Daarom bouwden ze hun hutten aan het uiterste randje van het land of bet meest uitstekende puntje van een èiland. Zo streken ze neer op die ontel bare rotsachtige eilandjes aan de kust, blootgesteld aan weer en wind en ze bouwden hun hutjes op de naakte rots of zochten zo goed en kwaad als het ging fnige beschuttig achter de heuvels en klippen, voor zover die er waren. Stak een storm op, als ze op zee waren dan moesten ze uit alle macht roeien om het vege lijf te redden en vervolgens moesten ze hun boten hoog op de rotsen trekken teneinde te voorkomen, dat de vloed ze meesleurde. Voortdurend voerden ze strijd tegen weer en wind, hoge vloeden «n sterke stromingen. Dokter met liifsgeüaar 'T'OEN KWAM de eeuw van de motor. A Er werden grotere boten gebouwd, het vissen werd eenvoudiger en heel wat minder riskant. Maar hun kleine eiland jes hadden geen haven, geen kaden of pieren om die grotere fcoten te bescher men en deze kon men ook niet op de rotsen trekken als de Poolstormen kwa men opzetten. Bovendien was het voor de grotere böten voordeliger rechtstreeks door te varen naar belangrijker plaatsen met vissershavens. Niet ieder evenwel kon zich de weelde van zo'n grotere boot Veroorloven. Velen bleven in hun afge legen gehuchtjes wonen en vissen op óngeveer dezelfde primitieve wijze als hun voorvaderen hadden gedaan. Terwijl de levensstandaard in de rest van de wereld omhoog ging. werden deze een zame posten eigenlijk nog meer geïso leerd dan ze tevoren al wafen en het verschil tussen het leven hier en in de gtad werd hoe langer hoe groter. Er wonen nu nog slechts weinig mensen en degenen, die er nog wonen, zijn voor het merendeel reeds op gevorderde leeftijd. Het opgroeiend geslacht blijft niet in die eenzame oorden; jongens en meisjes trekken naar meer bevolkte streken waar ze werk vinden in fabrieken, werkplaat sen en winkels. Zo vindt men in de afge legen gebieden tal van houten kerkjes, die de laatste eeuw zijn gebouwd, maar die nimmermeer worden gebruikt. Vele Zijn vervallen of door de storm wegge blazen. Er zijn niet voldoende kinderen overgebleven om in elk gehucht een schooltje en een onderwijzer te hebben. De afstanden zijn lang en menigmaal moet men overzee gaan om de centra van beschaving met dokters, verpleegsters. Scholen, winkels en gemeente- en rijks- bureaux voor het verrichten van ver- ichillende formaliteiten te vinden. Dik wijls hebben die kleine gehuchtjes geen telefoon, laat staan electriciteit. Wordt iemand ziek, dan kan het een hele dag reis per boot vergen om een dokter te gaan halen en des winters, bij ruw weer, moet de dokter menigmaal zijn leven wagen om een patiënt te bezoeken. Geen wonder dus. dat de regering het plan heeft opgevat aan dergelijke toestan den een eind te maken. Desniettemin is hierop heel wat critiek geoefend. Verhuizen met hulp IN HET DEBAT, dat over deze aange legenheid in het parlement werd ge voerd. gebruikte de oppositie dikke woor den als „gedwongen evacuatie", en be toogde zij, dat de regering het leven voor de mensen draaglijk moest maken in de plaatsen waar ze wonen en niet hen moest dwingen te verhuizen. Men moest, zo redeneerde de oppositie, de mensen aller lei gerieven verschaffen, er moesten kaden worden aangelegd en havens ge graven in die oorden, die menigmaal vluchthavens zijn voor vissers. Van de regeringstafel werd hierop geantwoord, dat die uithoeken in de oude dagen van zeilschip en roeiboot zeer zeker hun waarde hebben gehad, maar dat ze in onze dagen van modern snelverkeer geen rol van enige beteke nis meer kunnen spelen. Grote schepen brengen hun vangst nu naar de grotere havens, die beschikken over behoorlijke opslagplaatsen. Goede wegen verbinden die havens met de rest van het land en de vissers kunnen er meteen kopen alles was ze nodig hebben. Zelfs al ging men de afgelegen gehuchtjes van alle moderne gerieven voorzien, hetgeen een zeer kost bare geschiedenis zou zijn, dan nog zou den ze nooit kunnen concurreren met de grotere centra. Ten slotte besloot het parlement hulp te verlenen aan degenen, die de drie ge huchtjes in het hoge Noorden: Oyfjord- vaer. Syltefjord en Lofotbdden willen verlaten, waarbij echter nadrukkelijk werd bepaald, dat dezg gevallen niet automatisch als een precedent moeten worden opgevat en dat in het vervolg elk afzonderlijk geval in het Parlement zal worden besproken. Ze vragen er om! MINISTER van Visserij, Reidar Carlsen, wees er verder nadrukke lijk op. dat de verhuizing geschiedt op basis van vrijwilligheid. Op niemand wordt enige dwang uitgeoefend. De mi nister voegde er aan toe, dat hij talloze aanvragen van de betrokkenen had ont vangen om hulp te krijgen om te kunnen verhuizen. Men behoeft slechts een tocht te ma ken'langs de Noordkust van Noorwegen, bijvoorbeeld tot Narvik om te zien, d»t er werkelijk behoefte bestaat aan de stappen, welke de regering wenst te doen. stulH® ~„~,''jWaar beschikt over een één eldegrond *ulst voldoende voor on JÏ2E ien paar scbapen, terwijl ze honnT a"dere wijze dan in een klein vraoin bereiken zijn Buitenstaanders vragen, wanneer ze dit zien: WoT i e is het mogelijk, dat mensen daar kunnen blijven wonen? «et antwoord is: Wmoeten wel! Ze kunnen zich de weelde naar de beschaafde wereld te verhulzen eenvoudig niet veroorloven. In ««e toekomst echter, zuilen ze, als de regeringspiannen worden uitgevoerd, hun isolement kunnen verlaten. -iZ Ilet «eenszins onze bedoeling, aldus de minister van Visserij, de kust ge heel te ontvolken, maar wij willen het de bevolking van de kust mogelijk maken samen te wonen in moderne steden en n*vens. waar ze op de beste wijze hun oude bedrijf kunnen blijven uitoefenen dat van vissen! PASSIN, tassen, tassen! 1 Voorbij is de tijd. waar. in modebladen waarschuw, den tegen de te grote tas. De moderne vrouw kan met kleine tasjes niet meer toe. Zij doet zelf haar boodschappen, ze heeft duizend-en-èén dingen mee te dragen op haar tbchten naar kantoor of winkel. Een flinke tas is haar on misbaar attribuut. Formidabele tassen met enigszins gebogen boven rand en ritssluiting beheer- sen het stadsbeeld en over heersen ook in de etalages Lang niet altijd zijn ze ge heel van leer Heel veel lassen zijn gemaakt wan waterdichte stof met leren randen, grijze en groene tassen en daar tussendoor komt schuchter een enkel tasje gluren, gemaakt van een Schotse ruit. Wanneer de Westenwind de Engelse mode op dit terrein naar ons doet overwaaien, dan is de toekomst aan deze geruite tas. De Engelsen zijn nu eenmaal dol op Schotse ruiten. Weekend- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tassen van flink formaat (rechts) en zelfs helq kof fers (links) worden ver vaardigd uit een combi natie van leer en Schots geruite stof. Het staat vrolijk op reis en bij spor tieve kleding. Hele garni turen Schots maken de Britse fabrieken van leder waren: koffer, handtas, beurs, brillenkoker, alles wat men maar wil. Maardat wordt ons misschien toph wat te Schots! MANNEN IN DE BOOT ZWEDEN, dat geklemd ligt tussen het communistische Rusland en de Wes terse wereld, biedt een prachtig jachtter rein voor spionnen Rusland en zijn Oost- Europese satellieten roeren zich de laatste tijd dermate, dat de Zweedse ..Veiligheids- politie", die zich speciagl met spionnage- aangelegenheden bezighoudt, zich zelfs ge noodzaakt heeft gezien een verklaring naar de dagbladen te zenden. Hier wordt gezegd, dat Poolae schepen worden gebruikt om communistische spionnen in en uit Ztveden te smokkelen, waarbij de «pionnen er profijt van trek ken, dat buitenlandse zeelieden in Zweden zeer democratisch worden behandeld. Evenals in andere Westerse landen trou wens kunnen ze het land binnenkomen alleen op vertoon van hun seemansbrie- ven. De enige voorwaarde is. dat xt) de nacht aan boord van hun zohip doorbren gen. Tenzij Zweden er toe overgaat de be manning van Poolse schepen te behan- 1}E VAKVERENIGINGEN in West-Duits. land hebben een succes behaald, dat de voornaamste politieke partijen van de grootste betekenis achten. Drie van de grootste staalfabrieken in het Ruhrgebied hebben het recht van de arbeiders op medezeggenschap in de leiding erkend De eigenaars van de desbetreffende fabrie ken, Gute Hoffnungshütte te Oberhausen, Glockner tè Duisburg en Otto Wolff te Keulen, hebben de Bond van Vakvereni gingen in West-Duitsland het volgende meegedeeld: Wfl wensen niet doof te blijven voor de roep van de nieuwe tijd. We zjjn hef er volkomen mee eens. dat dc arbeiders deel hebben aan het maken van programma s voor en aan de leiding van de zware in dustrie en dat ze zitting hebben in de directie. Deze deelneming moet geschieden op voet van gelijkheid. Het betreft hier slechts éen begin. De Bond van Vakverenigingen heeft bij voort during gestreden voor medezeggenschap en na het behaalde succes zal hij met nog groter beslistheid, maar ook met meer vertrouwen deze actie voortzetten. De Bond van Vakverenigingen telt meer dan vijf millioen leden van 16 vakverenigingen. Hij is goed georganiseerd en heeft zich in de tijd van vijf jaar van niets opgewerkt tot een macht in het land. De Nazi's hebben indertijd de vrije vak verenigingen opgeheven. De Bond (Deut- scher Gewerkschaftsbund of D.G.B.) heeft de gehele organisatie opnieuw opgebouwd op 'n veel hechteren basis dan waarop hij zelfs voor de komst van de nazi's aan het bewind berustte. In de eerste plaats vor men de vakverenigingen thans een een heid terwijl ze vroeger gescheiden waren ngar politieke en godsdienstige richting. In de tweede plaats wist hij verbeteringen te verkrijgen zonder zijn- toevlucht te ne men tot het wapen der stakingen en in de derde plaats is hij er in geslaagd in filtratie van extreme elementen, hetzij van uiterst rechts of van uiterst links te voorkomen, hoewel beide maar al te graag hun invloed hadden lgten geiden. In de Bond heerst krachtiger democratie dan waar ook in Duitsland en dit wil wel iets zeggen, wanneer men weet, dat de Bond op twee na de sterkste is van alle federa ties Van vakverenigingen ter wereld. Hij neemt de derde plaats in, onmiddellijk na die van de Veren an de Verenigde Staten en Engeland. Regering en de politieke partijen ko men een heel eind achter de Bond aan op het stuk van medezeggenschap. Vooral de regeringspartijen bevinden zich in een moeilijke positie, daar de meeste van haar topfiguren zelf industriëlen zijn. Aan de andere kant behoeft de Bond geen enkele politieke partij naar de ogen te zien. Economische Raad Werkgevers en vakverenigingsleiders zijn In Maart van dit jaar overeengeko men een Federale Economische Raad van honderd leden te vormen, waarin beide partijen even sterk zouden zijn vertegen woordigd. Deze Raad zou de regering ad viezen verstrekken over alle economische en sociaal-politieke vraagstukken welke zich voordoen. In de afzonderlijke staten zouden dergelijke Raden worden opge richt om de regeringen van de betrokken landen van advies te dienen. Vervolgens stelden de vakverenigingen voor, d£ zij de helft van de directeuren van alle Naam loze Vennootschappen. Coöperaties" en On derlinge Verzekeringsmaatschappijen zou den benoemen. Andere concerns dan Naamloze Vennootschappen zouden bestu rende comité's, op dezelfde wijze samen gesteld, moeten benoemen. Dat ging de werkgevers wat al te ver! Ze weigerden gelijke verdeling van de bestuursfuncties tussen werkgevers en werknemers. Ze stonden er ook op, dat de arbeidersvertegenwoordigers in de directie zouden worden gekozen uit het personeel van de eigen fabriek, zodat geen vakver enigingsleiders, die niet in dienst van de betreffende onderneming waren, stem in de leiding zouden krijgen. Hierna werden de onderhandelingen afgebroken. Toen ging de regering zich er mee be moeien en kondigde op 21 April aan, dat zij een wet zou ontwerpen, waarhij een economische Raad werd gevormd, waarin werkgevers en werknemers zouden zijn vertegenwoordigd, terwijl bedoelde wet de arbeiders bovendien zou machtigen ten volle deel te nemen aan het bestuur van de firma's bij wie ze in dienst zijn. Ech ter buitenstaanders, ook al waren ze be stuurder van een vakvereniging, zouden geen stem krijgen inzake het bestuur van een bedrijf. Om hun bestaan! Tot dusver is het wetsontwerp niet ver schenen. Maar de minister van Arbeid, Anton Storch, zei op 27 Juli dat dit bin nenkort zal gebeuren. Hij zei tevens, dat het ontwerp een brug zou slaan tussen de zienswijze van de Christen Democraten en de Sociaal Democratert, wier verschil lende zienswijzen onlangs in het parle ment tot uiting kwamen. Deze twee par tijen verschilden van mening over de mate van invloed, welke de arbeiders in de lei ding behoren te hebben en de vraag of de vakverenigingen als zodanig het recht hebben vertegenwoordigers te benoemen. Tijdens een debat, dat tien uren duurde, beschreef de Christen Democraat dr Ger hard Schoeder het doel van de medezeg genschap het scheppen van betere verhou dingen tussen werkgevers en werknemers en het geven van waarborgen aan de ar beiders tegen arbitrage-acties van de werkgevers. De Sociaal Democraat. Walter Freitag. vatte de medezeggenschap op als het geven van gelijkheid aan de arbeiders in het politieke zowel als in het econo- misohe leven. De arbeiders wensen stem in de leiding van een onderneming aan gezien hun bestaan daarvan afhangt. Sinds bedoeld deb&t. dat op 27 Juli werd gevoerd, heeft de minister van Arbeid zich beijverd besprekingen te voeren met werknemers- en werkgeversorganisaties ten einde te trachten een compromis tot stand te bren gen. Men verwacht, dat het nog wel en kele weken zal duren voor het zover is. De bouw van het studentensanatorium te Laren, waarmee eind verleden jaar werd begonnen, vordert flink. Men hoopt het over een jaar in gebruik te kunnen nemen. Het sanatorium zal plaats bieden aan 83 studenten, die in kamers voor één, twee en meer personen worden gehuis vest. Via de huisradio zullen de studen ten colleges kunnen volgen. Hij kreeg zijn eigen bloed terug Een neger uit Pinebluff. die eer gisteren een halve liter bloed had afgestaan voor zijn zieke zuster, werd gisteravond bij een vechtpartij ernstig gewond. Hij had een bloed transfusie nodig en kreeg zijn eigen bloed terug. Zijn zuster wacht nu WANDELENDE VLAGGEN VEILIG OPGEBORGEN TAEZER DAGEN zijn nieuwe deviezen- L/ bepalingen verschenen, welke het eindelijk mogelijk zullen maken deviezen te krijgen voor een doodgewone toeristen, reis naar Italië. Eerlang zullen dus ook de niet-katholieke Nederlanders een be zoek kunnen brengen aan de Eeuwige Stad en dan zullen ze vermoedelijk een keer hun schreden richten naar het Vati- caan, dat ook voor niet-katholieken een bezoek waard is. Een van de bezienswaardigheden vormt o.a. de Zwitserse Lijfwacht van de Paus. die men tegenwoordig op een plek aan de buitenkant van Rome geregeld schiet oefeningen kan zien houden. Sedert kort schieten ze n.l. met scherp, waartoe de Paus zijn uitdrukkelijke toestemming heeft gegeven. Het miniatuurlegertje kan bogen op iets, dat geen enkel ander leger met de Zwitsers van de Paus ge meen heeft, zijn uniform heeft n.l. de laatste vierhonderd jaar geen enkele wij ziging ondergaan. Het verhaal wil, dat de beroemde Michelangelo persoonlijk het kleurrijke tenue van de troepen van Zijn Heiligheid heeft ontworpen. De drie felste kleuren, welke het eerst in het oog springen, zijn geel. rood en blauw, waarmee de drie Zwitserse kantons, die voor de versterking van de Pauselijke Lijfwacht moeten zorgen, zijn vertegen woordigd. resp. door een gple tuniek, rode broek en blauwe slobkousen. Nog altijd zijn de „Zwitsers" gewapend met de traditionele pieken, die reeds uit de Ijd dateren en c de regels voor Niet omdat het in deze laat-zomerse dagen extra koud is hebben deze jongelui dekens omgeslagen. Het zijn leden van een Algerijns koor, dat in Parijs is opgetreden, gekleed in nationale dracht. het hanteren van die ouderwetse wapens hebben ook vrijwel geen wijziging onder gaan in de loop der eeuwen. Tijdens de laatste oorlog was het Pauselijk leger echter ook voorzien van de modernste ge weren en machinegeweren. Thans zijn ze opgeborgen juist bij de Bronzen Poort; ze worden nooit gebruikt. De Zwitsers doen hun gewone bezigheden in azuur- getinte werkuniformen. Hierbij behoort een helm. voorzien met het wapen van Julius II, die de leermeester van de Lijf wacht is geweest. Buiten de dienst is het de Zwitserse soldaten toegestaan een brede, zwarte baret te dragen! Het gala- unjform is niet gewijzigd sedert de middeleeuwen; het dwingt hen zich in een stalen harnas te steken. Geduld en tact Nederland voor toeristen nog steeds goedkoop eniging voor Vreemdelingenverkeer mededeelt, heeft een pas ingesteld onderzoek uitgewezen, dat Nederland voor reizigers en toeristen nog steeds een eiland van goedkoopte is in West Europa. Hoe de diverse landen ten opzichte van elkaar staan moge blijken uit de vol gende vergelijkende cijfers. Op de eerste plaats de kosten van een treinreis 2e klasse. Deze zijn in Neder land het laagste en dan volgen 2 Oosten rijk, 3 Italië, 4 Parijs, 5 Zuid-Frankrijk, 6 Zwitserland. 7 Engeland, 8 Zweden, 9 België, 10 West-Duitsland. Wat de verblijfkosten betreft, dat wil zeggen de kosten voor diner, logies en ontbijt ligt voor de steden Oostenrijk op Nederland voor maar wij volgen direct als goede tweede. ï)aarna komen achter eenvolgens: 3 Zwitserland, 4 Zweden, 5 Italië, 6 Engeland. 7 Parijs. 8 West-Duits land. 9 België. 10 Zuid-Frankrijk. Voor de vacantiegebieden daarentegen zijn wij over de hele linie weer het goed koopst. De vergelijkende staaltjes geven het volgende beeld: delen op dezelfde wijze als zijn eigen zee lieden volgens hun zeggen in Poolse ha vens worden bejegend en een stevig ge wapende wacht bij elke krib aan boord van het betreffende schip plaatst, kan se echter niet nagaan of iedere zeeman, die overdag g<yrt passagieren, des avonds ook wprkeljjk aan boord van zijn schip terug keert. Ook kan zij niet controleren of commu nistische schepen vertrekken met precies dezelfde mannen tan boord als waarmee zij zijn gekomen. Dit wordt overgelaten aan het eergevoel van de kapiteins, die een verklaring moeten tekenen, dat geen lid van de bemanning op Zweeds grondge bied achterblijft. De politie heeft thans echter bevonden, dat schepen, afkomstig uit Polen, dat van alle communistische staten het levendigst verkeer over zee met Zweden heeft, zich eenvoudig niet storen aan die erecode. Ze voeren spionnen uit Rusland, Polen en andere communistische landen aan; deze gaan aan land en blijven er zo lang hun goeddunkt. Kunnen ze het werk. dat hun is opgedragen, voltooien in de tijd. waarin het schip lost en laadt, dan keren ze met dezelfde boot terug, zo niet. dan duiken ze onder tot een ander communistisch schip hen komt halen. Soms komt een spion een collega, die reeds in Zweden werkt, aflossen. De twee z.g. „zeelieden" ruilen dan hun identiteitspa pieren en de terugkerende spion neemt op de rol de plaats in van zijn opvolger. Vluchtelingen Middenklasse: 1 Nederland 2 Lagere klassen: Nederland West-Duitsland West-Duitsland Oostenrijk Parijs Italië Zwitserland Engeland Zweden Oostenrijk Italië Zweden Engeland Parus Zwitserland Zuid-Frankrijk België telgië Zuid-Frankrijk Een koppig Frans stadje IF Wil men toetreden tot dit miniatuur- leger, dan moet men over twee eigen schappen beschikken: tact en geduld. Voor al tijdens het Heilige Jaar moeten de sol daten die eigenschappen in hoge mate bezitten. Want altijd z{jn er bezoekers die een particuliere audiëntie bS Paus trachten af te dwingen onder voorwefr dat ze hoogst belangrijke dingen met Heiligheid moeten bespreken. Gelukt de Zwitserse wacht niet de opdi lieden met een zacht woord af te dan kruisen de soldaten de teken dat er geen sprake v_._ L_ dat de vrager wordt toegelaten.^ helpt ook dit niet en dan moet krac worden opgetreden tegen al te vur wonderaars van de Paus of al te r gierigen. Behalve de Zwitserse Lijfwacht ls er nog een tweede legertje, dat over de veiligheid van Vaticaanstad waakt en wel de Paleiswacht welker taak een meer burgerlijk karakter heeft. Aanvankelijk bestond deze wacht uit vrijwilligers, die trachtten orde en wet te handhaven ten tijde van Pius IV. De leden van dit corps zijn geen Zwitsers, maar Italianen, voor namelijk Romeinen. In de regel zijn het zoons van arbeiders of kleine ambtenaren. Deze tweede „legermacht" had vroeger zeer schilderachtige uniformen. Het hoofddeksel was rood versierd met een blauwachtig-groen veertje in de rand ge stoken. In 1935 moest dit hoofddeksel Van tua l plaats maken voor een berenmuts, maar Onianas tien jaar geleden keerde graaf Canturi- I half "?r Casteivetri tot de oorspronkelijke hoofd- bedekking terug. De openbare veiligheid binnen de gren zen van Vaticaanstad wordt gewaarborgd door zes regels, welke Paus Pius XI heeft uitgevaardigd. Hoewel ze wat ouderwets aandoen, denkt niemand er aan er cri tiek op te leveren. Zo houdt dè Zwit serse wacht iedereen aan. die na elf uur des avonds nog buiten wordt aangetrof fen. Kardinaal Canali, voorzitter van de De gemeente Saint Julien in West- Frankrijk, die merendeels communistisch is, heeft onlangs haar nieuwe stadion naar de Franse communistische leider Thorez genoemd en een straat naar Maar schalk Stalin. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verenigt zich daar niet mee en heeft als tegenmaatregel de posterijen instructie gegeven, brieven voor de Stalinstraat niet te bezorgen. De gemeente denkt daar iets «iop te hebben gevonden, door de straat voortaan zowel zijn oude naam Boulevard Gambetta als de nieuwe naam te laten dragen. Het naambordje van het stadion zal voortaan elke morgen worden bevestigd en 's avonds weer worden weg gehaald. want tot dusver verdween het iedere nacht! Ook gebeurt het, dat een spion zoge naamd „weigert" terug te keren en de po litie asyl vraagt onder het voorwendsel, dat hij een politieke vluchteling is. Zwe den is zeer royaal met het verschaffen van asyl het herbergt reeds 26.000 vluchte lingen. afkomstig uit Estland, Letland en Lithauen. De dagbladen delen, op grond van de hun door de politie verstrekte ge gevens mee, dat de helft van het aantal Poolse zeelieden, die asyl hebben ge vraagd in Zweden, zich hebben ontpopt als agenteft. Bij voorkeur stappen ze af in Stockholm, Gothenburg en Lulea. Lulea ligt in Noord-Zweden, waar de commu nisten het sterkst zijn. Sommige Poolse kapiteins hebben opgegeven, dat er leden van hun bemanning waren verdwenen, maar de vermisten heeft men slechts bij uitzondering kunnen opsporen. Ten einde de werkelijke bemanning van de schepen de mond te snoeren, bevindt zich aan boord van elk Pools schip een lid van de Poolse Geheime Politie. Hij wordt op de rol vermeld als een „officier met speciale opdracht" of als „sociale werker". Zijn naam wordt gewoonlijk vermeld aan de voet van de naamlijst. Hij verstrekt de spionnen de laatste instructies vóór z$ van boord gaan. controleert dat ze niet eerder terugkeren vóór ze hun opdracht hebben vervuld en doet alles om te verhinderen, dat het schip moeilijkheden krijgt met de Zweedse autqriteiten. De „officier met speciale opdracht" moet ook een oogje houden op de kapitein. Want tal van Pool se gezagvoerders, die geruime tijd In con tact staan met de Westerse wereld, heb ben de naam. dat ze er weinig voor ge voelen hun schip te laten gebruiken voor dit illegale vervoer. De „officier met spe ciale opdracht" waakt er voor. dat de ka piteins geen uiting geven aan hun gevoe lens van onbehagen. Verscheidene Zweden geloven, dat de „officieren in speciale dienst" ook de com munistische partij in Zweden, die snel groeit, van geld voorzien, vooral ter finan ciering van de verkiezingscampagnein September moeten n.l. de Zweedse ge meenteraden worden gekozen. Dalende prijzen, gestegen lonen in België in 1949 Uit het verslag van het Belgische mi nisterie van Economische Zaken over de Belgische economie in 1949 blijkt, dat de prijzen in het algemeen een tendentie tot daling hadden. De verlaging der subsidies en de devaluatie in September 1949 heb ben geen nadelige invloed geoefend op het peil der binnenlandse prijzen. De lonen zijn ten opzichte van 1948 ge stegen. Tussen het derde kwartaal 1948 en het derde kwartaal 1949 zijn de gemid delde daglonen der arbeiders en de ge middelde maandsalarissen der hoofd- Pauselijke Congregatie, heeft theoretisch ie bevoegdheid ieder die bedoelde regel? overtreedt uit Vaticaanstad te verban nen. maar in de practijk denkt hij er niet tan tot zulk een strenge maatregel over te gaan arbeiders met 4 proeëht in de industrie en in iets geringere mate in de handel gestegen. Dokter deed alleen aan politiek Oost-Java heeft een voorlichtingsdienst met een arts aan het hoofd en een kleine honderd man in dienst. Deze arts houdt Van tijd tot tijd voorlichtingsbijeenkomsten. woonden we er een bij. Ander uur lang stond de dokter te praten over de eenheidsstaat Korea en over de Kortenaer. Toen hij eindelijk klaar was, merkte een van de aanwezigen op, dat hetgeen de dokter verteld had al dagen geleden in de kranten had gestaan. Zou, zo vroeg hij verder, het niet beter zijn, al?s u de bevolking eens wat ging vertel len over bestrijding van pokken en der gelijke gevaarlijke ziekten? De dokter gaf hierop geen antwoord. De vraagsteller was een verpleger van de ge zondheidsdienst. Hij vertelde, dagelijke doden in de kampongs te vinden, die zijn overleden aan pokken, zonder dat Iemand ook maar de moeite heeft genomen e arts Indonesië heeft er duizenden tek< te waarschuwen- Spionnitis Hoewel In deze spionnenaanvoer stellig gevaren voor Zweden schuilen, hebben sommige dagbladen die wel wat overdre ven voorgesteld, schrijft een correspon dent van Reuter. Zo beweerde een dag blad, dat er in een voorstadje van Stock holm een spionnagecentrum was ontdekt. De politie toog op onderzoek uit, vond, dat het bericht onjuist was en waarschuwde tegen „spjonnenkoorts". Toch is .aan die „spionnenkoorts" te danken, dat werd ont dekt dat een groepje ambtenaren van de Sowjet Legatie werd aangetroffen in een voor vreemdelingen verboden gedeelte van het watergebied rondom Stockholm. Zweedse ingezetenen, die een gezelschap Russisch hoorde spreken, terwijl hun mo torboot lag vastgemeerd. telefoneerden de politie. Toen de politie arriveerde, tracht ten de Russen zich voor te doen als „Ame rikanen". ze spraken een gebroken Engels, doorspekt met 0-K"-sDe Russen er kenden hun werkelijke identiteit pas. toen de politie op het punt stond hen te arres teren en toen beriepen ze zich op hun di plomatieke inden titelt. Ze beweerden, dat hun boot averij had opgelopen en naar de verboden zone was afgedreven. Maar de- ie„nfn- dlefetuigen waren van het incident, vertellen, dat de politie de Russen nog niet had gezegd weg te varen of de motor van werken 6 be?on op volle krachl Het Zweedse ministerie van Buitenland- a m?1 *lch "0g met het desbe- tre/fende politierapport bezig en men ver wacht, dat het de Russische regering zal vragen de mannen, die hierbij waren be trokken, terug te roepen. Tevoren was er reeds een Russische assistent militaire at taché aangetroffen in een verboden mi litaire zone in het Noorden des lands. Hij beweerde vacantie te hebben en deze te gebruiken voor een fietstocht. Men gelooft dat Zwedens verdedigingswerken, de elec- trische centrales, die de spoorwegen van stroom voorzien, en oorlogsindustrieën, zoals de gro'.e Boforwerken, de bijzondere aandacht van de spionnen hebben. Men gelooft echter ook. dat ze scherp het oog houden op vluchtelingen, op wie het Rus sische gezantschap bij voortduring pressie oefent terug te keren op kosten van de Russische staat. Het resultaat, dat deze zpionnage voor Zweden heeft, is drieledig: 1. Ze heeft gemaakt, dat de Zweden met genoegen de last dragen van de mljjtaire uitgaven, welke reeds 1.100 millioen kroon per Jaar belopen; Z. Zij heeft tot gevolg, dat het toezicht in de havens Is verscherpt: 3. Zal ze vermoedelijk tot gevolg heb ben. dat de kleine communistische party, onder invloed van de berichten over spion, nage, by de aanstaande verkiezingen voor de gemeenteraden een belangryk aantal stemmen zal verliezen. Waarneming vogeltrek u °IP n ,15 Octob*r a 8- worden in ge- heel Nederland waarnemingen verricht van de najaarstrek van vinken en spreeuwen. De organisatie berust bij de Nederlandse Natuur Historische Vereni ging en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Vogelkenners, die hieraan Willen medewerken, kunnen nadere sóhrifteiyke inlichtingen verkrijgen bij P B Jansen. Meerten Verhoffstraat 9 te Breda. gON iNDERDAG 14 SEPTEMBER 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 Voor huishoudens op see (l) Verzorging die organisatie eist (Van onze speciale verslaggever) r-v£ donkere klanken van de uiertonipe xylophoon hebben door de salons en V'de gangen wan de Willem Ruys geklonken diner wordt geserveerd. 5 krijgen we ig uitgevoerde 'menu ter Mand. Hors d'oeuvre froid. Natuurlijk En welke soep daarna' Een Cou- De passagier zet zich aan tafel en neemt met een gezicht van wat krijgen urig ui nu weer allemaal" het keuri en in de boord-drukkerij verzorgde kan zijn passagiers alles bieden wat zij tijdens de reis maar wensen Dat alles komt van de „wal", waar een even grote als goede organisatie elke dag in de weer is om dit alles Voor de Willem Ruys, en de 32 andere schepen, aan te slepen en te verzorgen. Maar daarover in een volgend artikel. jommc Royal of een Potage Pierre le GrandDan natuurlijk een Sole a la Meu- ntère Van die drie vleesschotels lijkt dte Filet de Boeuf met doperwtjes en pommel frites ntet gek. Die Poularde braisée ts evenmin te versmaden of zal het ditmaal eens wat koud ulees en salade zyn? Dan wat ananas of gele pruimen, een pêche Melba gekozen van de entremets, een stukje Canambert, nog wat fruit en dan koffie met likeur Daar kan een mens het op houden Dit a la carte is toch één van die fijne trekjes van service, die men alleen op Nederlandse mailschepen aantreft, denkt de passagier voldaan. Morgen maar eens ontbijt met pannekoeken en grape fruit of een ommelette met andere delicatessen. Dat alles hoort onder die feilloos wer kende civiele dienst van hét mailschip thuis Maar de service strekt zich nog ever honderd en één andere dingen uit Hutten, badkamers en toiletten glimmend van reinheid De bedden altijd keurig op gemaakt. ook direct na het middagslaapie Wensen zijn al ingewilligd voor zij zijn Uitgesproken. Dat alles behoort onder dat voortreffelijk georganiseerde huishouden tan de Kon Rotterdamach Lloyd. dat men gerst volledig leert waarderen als men het in al zijn voortreffelijkheid ervaart. Wie er even oppervlakkig over nadenkt, komt al tot de ontdekking welk een or- gtnisatie en voorbereiding, deze vorzor- ging van rond duizend passagiers en nog eens 500 man bemanning vergt Wie de gelegenheid krijgt in de ..keuken" van deze organisatie te kijken, krijgt een groot reapect voor wat hier wordt gepresteerd. Want 445 mensen, o.w. 238 Indonesiërs, op de Willem Ruys zorgen van de vroege ochtend tot de late avond dat het de pas- isgier aan niets kan ontbreken. Als 's morgens om 6 uur voor velen de dienst ai begint, terwijl die duizend man tel lende passagiersgemeenschap nog in Morpheus armen ligt. is dat om de voor bereidingen te treffen voor het copieuze ontbijt. Maar voor de lunch begint de machine dan ook al te draaien. Niet al leen de djongos in hun smetteloos witte kleding en de keurig geknoopte batik hoofddoek en de talloze hofmeesters zijn de dragers van deze service. In de kom buizen werkt een legertje koks al voor dag en dauw om alles op tijd de deur uit te krijgen. En ergens diep in het schip, ln de koelkamers en de magazijnen, wer ken de ploegen onafgebroken en ongezien door als een van die- vele belangrijke radertjes van een uurWerk. dat npoit mag weigeren, omdat de passagier, in de dagen dat hij aan boord is, in ajle opzichten koning is. Voorraden Die koelkamers en die magazijnen zijn merkwaardige silo's, waar zowel voor uit- als thuisreis ligt opgeslagen. Voe dingsmiddelen voor 1500 mensen geduren de twee maanden. Maar het zijn ook op slagplaatsen van aiie gebruiksartikelen, die 1500 mensen nodig hebben, de huis houdelijke ingrediënten, die men in elk gezin in kleine hoeveelheden kan aan treffen, mapr die hien aanwezig zijn in hoeveelheden, die doen denken, dat z\f voor een stad zijn bestemd. Als ge door deze catacomben van de Willem Ruys zou kunnen wandelen, dan zoudt gij hoeveelheden van niet minder dan 400 verschillende soorten levensmid delen zien, die een grossier-van-formaat zouden doen watertanden, En haalt men er hej magazijnboek bij, dan spreken de cijfert een verduidelijkende taal. Aan rundvlees gaat er 20.000 k.g. mee. Niet minder dan 1200 braadkippen liggen er ingevroren. Alle vleeswaren zijn trouwens eerst aan wal diepgevroren en komen Vsnylt de koelkamers aan de Lloydkade s<H boord. Eerst dan kunnen zij in de vriesruimen van de Willem Ruys worden gestapeld. Heilbot, zalm en forel kan men er in grote hoeveelheden vinden. Onder de viaconserven zal men een 1500 haring- filets en 5000 rolmopsen aantreffen Verse kreeft en blikken sardines horen daarbij Primeurs, van die kleinigheden die pak ken, zoals verse aardbeien of kievits eieren in het prille seizoen, worden niet vergeten. De hoeveelheden diepgevroren en ln blik geconserveerde groenten zijn naar rato, zoals b.v. 1200 ingeblikte bloem kolen en 1600 blikken van 5 k.g. tomaten puree, 8000 k.g. appelen, komkommers ln blik en 13,000 blikken compóte. Er gaat b.v. 7000 k.g. rijst mee en 9000 k.g. boter, 2000 It.g. kaas, 3500 k.g. erwten en bonen •n 7000 k.g, suiker. En yoor wat de dranken betreft: er kan thee worden gezet van 60.000 theeballetjee en koffie van 2000 k.g. koffie. Niet min der dan 45.000 blikken melk zijn erbij be trokken, benevens 1000 k.g. melkpoeder. Wat weer 8000 blikken melk betekent. Aan de edele vochten zijn er. naast de honderden vaten en duizenden flessen bier, opgeslagen 1500 flessen champagne, honderden flessen van de edelste wijnsoor ten. En 3800 liter van het Schledamse vocht geeft gelegenheid om 90.000 bor reltjes uit te schenken. Wilt gij het bij limonade gazeuze houden, bestelt u dan maar de eerste van de 16.000 flessen tel lende voorraad. Uw eitje bij het ontbijt zult gy niet missen met een voorraad van 80.000 stuks. Een anderhalf millioen aiga- retten en 30.000 sigaren zorgen ervoor dat •r ook wat te roken ls. Dit alles met zorg gestuwd, omdat b.v. Men auiker in de buurt van bonan mag worden opgeslagen, en de Willem Ruys Een klein gedeelte van de 20.000 kg rund vlees gaat de koelkamers van de Willem Ruys in. HITLER's ZIEGENBERG IS REEDS GESLOOPT yo JUIST HEEFT NEDERLAND een klein groepje „verplaatste personen", die hier een blijvend thuis zullen vinden, begroet. Ze waren de eerste van twee honderd ontheemden, die in het gastvrije Nederland hun .laatste levensdagen komen slijten. In Duitsland bevinden zich, zoals men weet, nog duizenden mensen, die de oorlog van huis en haard heeft verdreven en die voor het merendeel in kampen zijn ondergebracht. Dit geldt echter niet voor allen. Honderden berooiden, die uit Oost Europa zijn gevlucht, vinden tegenwoordig een onderdak op oude. Duitse kastelen, waar ze kamer aan kamer wonen met de rUke aristocratische eigenaars. Vooral geldt dit voor Beieren, waar getitelde na komelingen van Middeleeuwse edellieden nog steeds wonen in historische kastelen, welke hun voorouders te vuur en te zwaard verdedigden toen Beleren een hertogdom van het Heilige Romeinse Rijk was. In onze dagen evenwel heeft de regering, bijvoorbeeld in Noord Beieren, de moderne edellieden in een klein hoekje van hun kasteel gestopt om ruimte te maken voor enigen van de, naar schat ting acht millioen vluchtelingen en ban nelingen uit het Oosten. Ook in andere delen van Zuid-Duitsland vinden de vluchtelingen nieuwe hoop wanneer ze onderdak krijgen in kastelen, die vol zijn van traditie, romantiek^en overleveringen. Ten Noorden van Frankfort bijvöorbeeld, in Hessen-Nassau, wonen de hertog en hertogin Georg zu Solms von Braunfels ln een deel van het zeven eeuwen oude kasteel Braunfels. terwijl talloze refugié's op elkaar gepakt zitten in een paar vleu gels van het kasteel en in andere gebou wen op het terrein van de bezitting. De aanwezigheid van deze ontwortelde Duit sers, veelal boeren, in de Duitse histori sche kastelen draagt er toe bij, dat de nog altijd machtige aristocratie, lets van jjaar hooghartige reserve moet laten varen. Tezelfder tijd worden talrijke andere kastelen, die een sieraad vormen in het landschep vsn Zuid-.en Zuid-West Duits land opengesteld %mor het toenemend aantal toeristen, voornamelijk Amerika nen. die Duitslands geschiedenis in deze bolwerken van het verleden trachten te doorvorsen. Niet alle kastelen evenwel vertellen verhalen uit een ver verleden. Een kasteel, met name In de buurt van Frankfort, dat trouwens tot een ruïne is vervallen, heeft een belangryke rol ge speeld in de laatste tragedie, die Duits land meemaakte. We bedoelen het kasteel te Ziegenberg, waar Illtler zyn geheim Hoofdkwartier voor het westeiyk front vestigde: de Adlershorst, het Arendsnest. Van hier uit leidde de toenmalige veld maarschalk Albert Kesselring omstreeks Kerstmis 1944 de slag in de Ardennen, toen de Duitsers een laatste poging deden zich op Antwerpen terug te trekken. Kes selring zit nu een levenslange gevange nisstraf uit wegens oorlogsmisdaden, be dreven gedurende de tijd, dat hij Duits bevelhebber ln Italië was. Waar Hitier droomde Het oude kasteel van Ziegenberg. waar van slecht» de toren en een muur zijn blijven staan, diende als verbindings centrum tuisen de onderdelen van het reusachtige hoofdkwartier van de Führer in genoemd dorp. aan de voet van de Taunus. Onderling door reusachtige tun nels verbonden en voorzien van vier meter dikke muren, waren de vertrekken van het Hoofdkwartier, de voorraad kamers en de verblijven voor gasten. De logeervertrekken zagen er uit als blok hutten met dit verschil, dat ze stevige, dikke muren hadden. Na het te hebben veroverd, beval het Amerikaanse leger, dat de tunnels en gebouwen zouden wor den vernietigd, opdat ze ln de toekomst KATHOLIEKE HOOGLERAAR OEFENT CRITIEK OP DE LOONPOLITIEK Geen hogere lonen maar zuiniger leven Ter gelegenheid van het zevende luatrum van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging «prak prof. dr F. J. H. M. van der Ven. hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, in de aula van het Indisch Instituut te Amster dam de deelnemer» toe. Op gevaar af voor reactionnalr te worden uitgemaakt, oefende hy critiek uit op de gevolgde sociale loonpolitiek. Hij wees er daarbij op. dat een politiek, die economisch niet verantwoord is, ook sociaal niet kan deugen. vaart zou zijn aangegeven. De vraag ware eerst te stellen, of de lonen vóór de prijsverhoging economisch en sociaal ge zien op het juiste peil stonden. De ver wachting ligt voor de hand, dat men tot de conêlusie moet komen, dat ons volk zijn tegenwoordige levensstandaard onder de huidige omstandigheden niet kèn hand haven Het ia geen aangename taak. maar een noodsakeiyke, aldus dese spreker, om de mensen duidelijk te maken, dat zy ka riger moeten gaan leven. Men kan zich er niet van afmaken met de bewering,. hebben Levensstandaard te hoog Uit statistiache gegeven* concludeerde de professor, dat de lonen na 1946 de pryzen wel hebben ingehaald. Paa in het laatste halve jaar zijn de prijzen weer sneller gestegen dan de lonen, want ter wijl eind 1949 5 loonsverhoging werd toegestaan, ia het prijspeil door de deva luatie met 9 gestegen. Zo gezien lijkt de nieuwe loonsverhoging met 5 lo gisch. In werkelijkheid valt er wel Iets op aan te merken. Bij het «treven naar samenkoppeling van lonen en prijzan, «telt men. naar het oordeel van prof. Van der Ven. ten on rechte voorop, dat daarmede tevens het verband tussen lonen en algemene wei dat dit onmogeiyk ia. De Duitsera het ons het feiteiyke bewys geleverd, het wèl kan. Laten wü hopen, dat dit bywys niet nogmaals door een vreemde macht behoeft te worden herhaald. geen bedevaartplaats voor nationalis tische elementen of nazi's zouden wor den. Het gehele hoofdkwartier bedekte een vallei in de vorm van een L. Aan het uiterste puntje bevindt zich een heuvel helling. bezaaid met stukken en brokken van «tenen en pannen, dat is alles wat er is overgebleven van de woningen van Hitler, het vroegere Hoofd van de staf Wilhelm Keitel, van Hitiers perschef Otto Dietrich, die juist uit dc gevangenis voor oorlogsmisdadigers van Landsberg is bevrijd, en de Gestapo-wacht. Hoewel ze bijna anderhalve kilometer van het ge bouw. waarin het Hoofdkwartier was ge vestigd. verwijderd lagen, waren deze huizen toch ook door een ondergrondse gang er mee verbonden. Kort voor het eind van de oorlog ont dekte het Amerikaanse leger de juiste ligging van het Hoofdkwartier cn trachtte het te bombarderen. Ten gevolge van de uitstekende camouflage konden de bom menwerpers slech'ts enkele huizen in het aangrenzende dorpje vernietigen. Kort voor de val van Frankrijk werd in dit Arendsnest in allerijl een speciale „verdragskamer" ingericht. Hitler had n.l. het plan alle overwonnen volken in deze kamer de wapenstilstandsvoorwaar den te dicteren, maar aangezien ze niet op tijd gereed was. werd het wapenstil- standsverdrag in Frankrijk ondertekend Daarna gevoelde Hitler er geen behoefte meer aan. Het Arendsnest, eens een belangrijk punt ln het Nazi-Europa, is thans slechts een ruïne in het bos. Enkele uren rijdens ten Zuid-Westen van Ziegenberg naar Gelnhausen vindt men de ruïnes van het kasteel, dat keizer Frederik Barbarossa in 1150 liet bouWen en waar hij zijn laatste jaren sleet. Waar ds Niemöller op verhaal k")am Een ander oud kasteel, enkele mijlen noofdelljker gelegen, te Büdtngen, wordt bewoond door prins en prinses Otto Frede rick Ysenburg und Bruding en hun vijf kinderen. In enkele bijgebouwen hebben verwanten en vluchtelingen onderdak ge vonden. Van de mensen, die in de loop der jaren in dit kasteel hebben gewoond, is het meest bekend ds Niemöller. Duits lands „strijdende predikant", die tijdens de eerste wereldoorlog duikbootcomman dant was en tijdens het nazi-tijdperk zich als een fel tegenstander van Hitler deed kennen. Daar hij een persoonlijk vriend was van de prins vond hij er van 1945 tol 1947 een thuis, nadat hij uit een concen tratiekamp was bevrijd Nog Noordwestelijker, in de buurt van Heidelberg, vinden bezoekers het slot Heiligenberg, waar op het ogenblik een kweekschool voor onderwijzers is geves tigd. In 1830 werd het gebouwd door graaf von Battenberg. tot wiens afstammelingen, Philip Mountbatten behoort. Nog verder westelijk vindt men tal van kastelen aan de Rijn, die betrokken zijn geworden in de „koude oorlog". De communisten beweren n.l., dat de westerse mogendheden het voornemen hebben de Loreleirots op te blazen ten einde de Ryn bulten zyn oevers te laten treden en zo een waterlinie te vormen in geval van een oorlog tegen Rusland. Mocht het prachtige Ryndal inderdaad een verdedigingslinie worden vait het Westen tegen het Oosten, dan zou er van al die prachtige, overoude romantische kastelen zeker niet veel overblijven. proteststaking. Ongeveer 650 bus chauffeurs en -conducteurs van een Lon- dense garage zijn Woensdagmorgen In sta king gegaan wegens het te werk stellen van twee conductrices. De stakers zeggen, dat het ln dienst nemen van conductrices hun looneisen zou belemmeren. De makelaar Paul Brandt te Amsterdam heeft aan het Kon. Wilh. ronds ten bate van de kankerbestrijding en aan het Ned Steuncomité voor Beeldende Kunstenaren elk een gift groot 1.575 doen toekomen, zijnde de opbrengst der entrée's voor de kijkdagen van de veiling van de nalaten schap van de schilder Han van Meegeren. Twee lijken op Texel aangespoeld Op het Noordzeestrand op Texel zijn Woensdagmiddag, kort na elkaar, de lij ken van twee jonge mannen aangespoeld, die kennelijk al geruime tijd in het water hadden gelegen. Een van de lichamen droeg nog delen van een padvinders- costtaim. Zoals men zich wellicht zal herinneren is 20 Augustus in het Kanaal een boot met tien Engelse zeeverkenners vergaan, die bij het oversteken van Frankrijk naar Engeland in een storm zijn geraakt Het vermoeden bestaat, dat althans een van de gevonden lichamen tot de bemanning der verongelukte boot heeft behoord. Dit voorjaar ving een landbouwer te Markelo een jonge vos. die voor zijn ver zorger niet meer bang is. En dat kan ook haast niet anders want het dier wordt verwend met koek. chocolade en beschuit met suiker KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groot- Ammers A. Wisgerhof te Oldebroék: te Poortvliet A E. Haring te Vuursche; te Westerhaar J. Dijkstra, cand. te Marrum; te Vriezenveen F. de Graaff te Well- en Ammerzoden. Aangenomen naar Enschede M. Wabeke te Anlo (Dr.). Geref. Kerken. Beroepen te Breda A L. Bos te IJsselmonde, te Kampen H. van Rhijn te Leiderdorp: te Blija C. Kamper te Bleiswijk: te Oosterend (Fr.) en te Oosthem J. Wilschut, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Utrecht: N. J C. Blok te Berkcl-Rodenrijs en C H. Lindeboom te Kampen. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg J Kamphuis te Ferwerd. Chr. Geref. Kerk. Benoemd tot lerend ouderling te Tholen de heer J. Gebraad te Leersum. Baptisten Gemeenten. Staveren W Boeschoten. cand. :roepen te Utr« 'trecht. Kleine machthebbers moeten mores leren (Van onze Indische redacteur) Gelijktijdig komen thans uit Djakarta en Soerabaja hoopgevende berichten. Er is in principe overeenstemming bereikt tussen het Suikersyndicaat en de organisatie van arbeiders in de suikerindustrie te Soerabaja. terwijl de Indonesische minister van Arbeid toenadering constateert bij de onder zijn auspiciën gevoerde besprekingen tussen het Algemeen Landbouwsyndicaat en de Sarboepri te Djakarta. Hoc eerder deze besprekingen tot beëindiging van de op 20 Augustus j.l. geproclameerde massa stakingen op de ondernemingen lelden, hoe beter het voor alle partijen is. Cijf ijfers stellen de bond in het gelijk Dat de lonen inderdaad omhoog moe ten), hebben wij al eerder betoogd. De vaköoQd van ondernemingsarbeiders eist voor de^bciders in Oost-Java een dag loon van Jj 2.75 en voor die in West-Java ƒ3.25. Vo^r Zondagsarbeid wil de Sar boepri hét loon op 6.— gesteld zien. De gebruikelijke -jaarlijkse slametan, het feestmaal en ook het nieuwe baadje voor de Lebaranviering wil men voorts in dit niet meer kojoniale, niet meer patriar chale tijdgejrk laten vervangen door een vaste gratificatie van een maand loon. De bil het Algemeen Landbouw Syn dicaat ingesloten ondernemingen betaal den tot dusver slechts 1,50 per dag en warén bereid, voor Oost-Java tot ƒ2.— te gaan en voor West-Java tot ƒ2.25. De meeste onderhemingen werken door on veiligheid, vernielingen en diefstal in ieder geval met verlies en bovendien zijn in het algemeen de arbeidsprestaties van de arbeiders sterk gedaald ten opzichte van vóór de oorlog Daar staat .echter tegenover, dat de looneisen van de bond op zichzelf niet te hoog zijn. De rijstprijs is momenteel ook ten plattelande ongeveer 1.— per kilo en van onpartijdige, wetenschappelijke zijde is een half jaar geleden al berekend, dat bij een dergelijk prijsniveau een onge huwde, ongeschoolde arbeider 3.85 moet verdienen om zich behoorlijk te kunnen gelij> kant voeden. Uit ervaring weten wij. dat der- e berekeningen nooit aan de royale plegen te zijn. Men kan dus veilig aannemen, dat de arbeider het geëiste loon wel hard nodig heeft. Typerend voor de Indonesische toestan den is overigens, dat de stakingsleiders tot zeer onbehoorlijke middelen nun toe vlucht moesten nemen, om de mensen overal inderdaad tot staken te krijgen, aangezien, de kleine Indonesiër hem aan gedaan economisch onrecht niet gemak kelijk beseft. Dat propagandisten deze mensen grieven gingen aanpraten is onder die omstandigheden niet te ver oordelen, maar de gevolgde methoden brengen wel ernstige consequenties met zich mee. Wat bijvoorbeeld te denken van locale bestuursambtenaren, die het onderne- mingspersoneel met misleidende toespra ken en soms niet zonder bedreigingen, tot staken aanzetten en die vrijbrieven ver kochten voor roof op de suikeronder nemingen als middel van bestaan? Er is geplunderd, gebrand en vernield op grote schaal en de kapitaalsvernietiging is ontstellend. Verscheidene lagere amb tenaren hebben zich door dit eigenge- Zijn universalisme werkte bevrijdend (Van onze Londense correspondent LONDEN hangen de vlaggen halfstok wegens de dood van generaal Smuts, die in het Britse Gemenebest de meest prominente en misschien ook de meest populaire figuur was na Churchill. De Engelsen hebben redelijke grond voor hun geliefkoosde stelling, dat het Britse imperiale systeem het beste is ter wereld. Smuts, de vroegere vijand, die tot een vriend werd. is van dat stelsel zeker het meest sprekende symbool ge weest. Zelf heeft hij het meest bijgedragen tot dc conceptie van het losse en toch vaste verbond van vrije, gelijke partners, een verbond, dat misschien wel bestemd is om het schoolvoorbeeld te worden voor eeq in vrijheid samengaan van de meest uiteenlopende volkeren. In Smuts, die in zijn veldheersdagcn eens de jeug dige gevangen Churchill een verhoor afnam, brak het epg-nationalistische be vrijdend door naar het universele. Smuts zocht temidden van alle verwarring steeds naar de grote lün. het grote ver band. Hij werkte ook een filosofisch systeem uit, dat op dit streven naar de synthese gebaseerd was. Het Britse Gemenebest een naam, die hij zelf had gevonden was voor hem 'de ideale vorm, waarin met een minimum van dwang, of beter gezegd in het geheel geen dwang, een reeks volkeren kon worden samengebun deld. In twee oorlogen met Smuts in het oorlogskabinet in Londen naast Roo sevelt was hij Churchill's meest geconsul teerde raadgever heeft deze unieke. teerde raadgë' internationale :ver samenwerking haar be staansrecht afdoende bewezen. Dat Smuts een Boer was en geen Brit. beschouwen de Engelsen als het voor naamste bewijs van hun ruimheid van opvattingen, die het Britse rijk niet be perkt wenst te zien tot één bepaalde ethonologische groep. Een uitbreiding van deze gedachte is de verheffing van India. Pakistan en Ceylon tot Brits dominion, dbor welke toevoeging de gekleurde vol keren zelfs de'overhand hebben in het na-oorlogse Britse rijk. Overigens dient natuurlijk te worden geconstateerd, dat de daarin opgenomen volkerenkring, hoe verscheiden van samenstelling ook, his torisch aan beperking onderhevig ls. hetgeen echter theoretisch niet uitsluit, dat in de toekomst andere volkeren in soepel verband ook het Britse rijk is nog lang geen federatie deze kring zouden kunnen vergroten. Dit is in elk geval Engeland's ideaal van wereldeen heid, waarvan het eigen Gemenebest, dat zeker een heilzame functie vervult, als de embryo wordt gezien Smuts heeft altijd in deze richting ge dacht. Midden in de. strijd was zijn geest steeds op de komende vrede gericht. Het door hem in 1918 opgestelde memoran dum heeft beslissend bijgedragen tot de oprichting van de Volkenbond, toen een revolutionnaire gebeurtenis. Smuts werd in 1945 ook een van de oprichters der Verenigde Naties. Dat Malan hem de macht ontnam, deerde hem innerlijk niet. De strijd, ook als oppositieleider, ln welke hoedanigheid hij zo vaak aan Churchill deed denken, lokte hem aan. Smuts beschikte over de verbeeldings kracht. waaraan het de Engelsen zelf helaas zo vaak ontbreekt. Het paradoxale in de Boeren-oorlog was dat Smuts zijn tegenstanders bewust maakte van het geen zij in wezen wilden en de grondslag legde voor een wereldwijde samenwer king. HU bracht zodoende het conflict varj het negatieve op het positieve plan. Smuts' grootheid van geest kon dit. Hem een „Quisling" te noemen, zoals de ultra-nationalisten in Zuid-Afrika doen, is onwaardig en een onvergeeflijke fout. al was er afstand in de tijd voor nodig om zijn optreden in het juiste licht te zien. Toen Smuts »n December van het vorige jaar voor het laatst ln Londen was. z-i hij tot een onzer landgenoten, dat hij nog altijd zijn „moedertaar sprak. HU had een typisch, kort. hoog stemge luid. vol temperament. ZUn bezoek aan Londen gold de viering van de 75-ste verjaardag van zijn vriend dr Chaim Weizmann. die echter zelf niet bu de overhandiging van het originele verjaars cadeau een woud van 750.000 bomen aanwezig kon zün. Smuts, die met hart en ziel achter Israël stond, was er speciaal voor komen, overvliegen. HU had. ook uiterlijk, iets van een oud-tes- tamentische profeet. ZUn visie liet nooit in de steek. In 1943 klonk rijn vermanend woord: „Vrede, niet ge steund door kracht, blijft een droom .hem teeds it ge reide in wezen anarchistische optreden dermate gecompromitteerd, dat zij niet gehandhaafd behoren te worden in een officieel ambt. Orde of bankroet De ondernemers motiveerden hun ver zet tegen de looneisen met nuchtere rekensommen waaruit zonneklaar biykt, dat als gevolg van de oorlogsschade, de onveiligheid cn de diefstallen en ook door de sterk gedaalde arbeidsprestaties van het Indonesische personeel met verlies wordt gewerkt. Het moet dus de eerste zorg van de overheid zUn. al deze sto rende invloeden op de exploitatie weg te nemen, anders zouden er op de duur geen ondernemingen meer over züri. om de verhoogdfe lonen, of welk loon dan ook uit te betalen. Met gecompromitteerde ambtenaren kan men echter moeilijk het kwaad bestrUden, dat door henzelf is gesanctionneerd. De enige remedie is een krachtige zui vering De kleine gezagdragers van de Republiek Indonesië moeten mores leren. Zij moeten merken, dat zU in een rechts staat leven en nauwkeurig afgebakende bevoegdheden hebben De vraag ls maar, of de Indonesische regering zich een der gelijk krachtig optreden kan veroorloven. Voorlopig ziet het er nog al V? dikwUls naar uit. alsof deze regering geregeerd wórdt, van onder af. De ministers tonen zich in de omgang verstandige lieden vol goede wil, maar daar wordt niemand wijzer van. zolang die wil er praktisch niet in slaagt, wet te zUn.. BU dit loonconflict is gebleken, dat er nog steeds niet de nodige waarborgen zUn tegen Balka:-toestanden en dat de auto riteiten, inplaats van de agitators op hun nummer te zetten, hun naar de mond praten door op nationalisatie te zinspelen, een houding die baar op de duur zwaar moet opbreken en die zij nu beter eens en voor al kan laten varen. Het vijfde Amsterdamse IJ-tunnelplan staat op stapel (Van c Amsterdamse correspondent) Alle hoofdstedelUke gemeenteraadsleden hebben dezer dagen een keurig boekje en een uitvoerig schrijven van de Amster damse industrie in- hun brievenbus ge vonden. Het zUn de plannen, uitgewerkt door de heer De Groot, die de Noord- Amsterdamse industriëlen het grote Industriegebied met scheepsbouw etc. ligt immers aan de overkant van het IJ reeds in 1939 hebben doen ontwerpen. In 1935 nam de hoofdstedelUke gemeente raad het besluit een IJ-tunnel te doen bou wen. teneinde verlost te worden van de eeuwige misère met de ponten. Nu ls er ln Amsterdam in tegenstelling tot bijv. Rotterdam altijd een groot verschil ge weest tussen praten en doen. Men denke slechts aan de vele stadhuisplannen. De heer De Groot heeft gisteren zUn tunnelplannen nader toegelicht en er op gewezen, dat sedert 1935 de gemeente vier verschillende tunnelplannen heeft opge steld, terwijl thans een vijfde plan in be werking is. Wanneer de tunnel vóór de oorlog zou zUn gebouwd, was men er met een bedrag van 14 millioen geweest, thans zUn de kosten minstens 50 millioen. Het tunnelplan van de heer De Groot geeft de tunnellnrit onder de Oostelijke doorgang van het Centraal Station. Van daar gaat het recht Noordwaarts, tot Oostelijk van de jachthaven van de Kon. Roei- en Zeilvereniging. Aan de stads- kant voorziet het plan in een groot ver keersplein, waartoe het Oosterdok (vrij wel niet gebruikt en ligplaats voor het opleidingsschip (Pollux) ten dele zou moeten worden gedempt. De gemeentelijke plannen, die volgens de '.wethouder van wederopbouw zeer binnenkort aan de raad zullen worden ovefgelegd, schijnen een andere plaats aan te geven. Nederland moet een plaats veroveren op de dollarmarkten "jVA de oorlog is de situatie van de Nederlandse betalingsbalans kritiek en het Neder- landse bedrijfsleven heeft zich grote inspanning getroost om geleidelUk de export te vergroten, waarbij de Marshall-hulp van dc grootste betekenis ls geweest, aldus de directeur van de Jaarbeurs, mr J. Milius, in zijn inleiding ter opening van de te Utrecht georganiseerde Exportdag. In verband met de schaarste van dollars, speelt de export naar de dollarmarkten een belangrijke rol. De Industriële vormgeving heeft tot taak deze moeilUkheden op te lossen. De elementen, waarvan de industriële vormgeving uitgaat, zijn: het artikel moet gemakkelijk hanteerbaar. duurzaam, goedkoop, gemakkelijk verkoopbaar, aan trekkelijk zijn en een goede vorm, lUn. kleur en verhouding hebben. De heer Dreyfuss toonde een groot aan tal tekeningen, waaruit bleek, dat de betere industriële vormgeving de Ameri kaanse smaak aanmerkelUk heeft beïn vloed. De Europese fabrikant moet niet den ken, dat hij door de Amerikaanse artike len te copiëren, in Amerika met succes zal kunnen concurreren. Het Europese product mag nimmer zijn eigen cachet verliezen. Nederlandse artikelen moeten typtsch Nederlands blijven. Ten slotte sprak de heer Eric Stoetzner, Director Foreign Business Promotion ven de New York Times, over „The Business Climate of America", die er op wees. dat het overgrote deel van het Amerikaanse zakenleven in handen is van kleine on dernemingen. De Europese fabrikant kan verkopen door middel van „direct selling". Voorts kan hU verkopen door middel van adver tenties ln vaktijdschriften, welke ln Amerika zeer belangrijk zijn of door rechtstreekse bewerking per post. Het ware geheim van het succes van verkopen is te vinden ln het localiseren van de verkoop en de reclame Voor dit doel is de plaatselUke courant het meest geschikte medium. Uitvoerig besprak mr Stoetznei enige aspecten van het reclamewezen in de V S Het belangrUkste advertentiemedium is de courant, welke in Amerika een sterk locaal karakter heeft. n de Export Promotion Division van de E.C.A. te Parijs, zeide dat nu zowel in Europa als in Amerika de uitgaven voor de be wapening snel worden verhoogd, ener zijds de export van enkele consumptie artikelen misschien zal stijgen, anderzijds de productie er van zal worden beperkt. De import uit Amerika zal iedere dollar, die wordt verdiend, opeisen. Het dollar- tekort moet worden verkleind, het be draagt thans ca 101 milliard dollars. De Nederlandse zakenman moet zijn export vergroten. De heer Straus zette uiteen op welke wijze het product op de Ameri kaanse markt moet worden verkocht Men moet daarbij rekening houden met de feiten, dat de Amerikaanse consument bijzondere wensen heeft ten aanzien, van de kwaliteit cn de aard vdn het artikel, dat hij koopt en dat de Amerikaanse ko pers speciale eisen hebben wat betreft de levertijden, voornamelijk met betrekking tot het seizoen. Wanneer het product goed is en men de kans wil wagen, zal men er in kunnen slagen een deel van de consu menten-dollars te verkrijgen. Industriële vormgeving De heer Henry Dreyfuss sprak over de Invloed der industriële vormgeving op het Amerikaanse publiek. De doorsnee Amerikaan heeft niet de minste idee van de industriële producten, die Nederland kan exporteren. Men moet dc Amerikaanse kopers tonen wat in Ne derland wordt vervaardigd en dat aan bieden tegen een prUs en in een vorm. die geheel past bij de Amerikaanse smaak De Amerikaanse markt is opgebouwd uit een groot aantal deelmarkten met eigen smaak, gewoonten, koopkracht e.d. 50.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3