DE f AARDEN tot ondergang gedoemd? Nog 30.000 Joodse wezen achter het Gordijn Regering overweegt voorlopig geen algehele prijsbeheersing Geruchten over Indonesische aanvraag in Lake Success Geen strategisch materiaal meer naar Oost-Europa Gematigde voldoening te Parijs Waarschuwing aan Moskou Laplandse postbode bezorgde zelf brief in Amsterdam ONZE MEISJES IN AMERIKA Waar halen wij hout voor huizenbouw Het leven wordt onherroepelijk duurder Ongunstiger ruilvoet West-Europa wordt niet bevrijd maar verdedigd Wat zal China doen? Met de Biesboswerken wordt spoedig begonnen VLAMINGEN WILLEN AAN CONGOLEZEN NEDERLANDS LEREN Tot nu toe alleen Frans In Berlijn gaat het diender om diender Prijsaanduiding nog steeds verplicht Begroting Minuor 1951 Practische oplossing Uitstel Duitse herbewapeningeen doekje voor het bloeden IN HET BRANDPUNT 40.000 Emigranten in 1951 In 17 uur tijds over Willem de Zwijger-prijs in Amerika Radiocentrales hebben grieven tegen de P.T.T. Nieuwelingen vinden niet makkelijk werk Zuid-Amerika een groot houthakkersbedrijf voor onse bouwers Tractor echter niet altijd voordeliger Israël wil ze toevlucht bieden ER IS GELD NODIG! ADOLPHUS Moed erin houden TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950. In reu uitvoerige nota aan de Tweede Kamer, hebben de minister* van Land bouw. Visserij cn Voedselvoorziening on vun Economische Zaken mededeling ge daan van de ..effectieve, aan de huidige omstandigheden aangepaste prllspolitiek", welke zij zich voorstellen te voeren. De minister zUn van oordeel, dat zij nodeloze prijsstijgingen in bedwang kunnen houden Bepaalde prijsstijgingen zullen onvermij delijk ziln. maar volgens de ministers brengen deze prijsstijgingen vooralsnog geen getaar van inflatie met zich mee. De omstandigheden van nu verschillen volgens de nota namelijk sterk van die welke enkele jaren geleden golden Aan de ene kant was er destijds een goederen- schaarste. anderzijds een te grote gelds omloop, zodat algehele, directe prijsbe- heerslnR noodzakelijk was. Nu h< aan die goederenschaarste een einde gekomen en de lnvcermogelijkheden ziln aanzienlijk verruimd De ministers wijzen er op, dat in de Wereld een belangrijke welvaartsverschui ving plaats vindt van de grondstoffen- importerende naar de grondstoffen-produ cerende landen Onze exportproducten stij gen veel minder in prijs dan de grond stoffen. die wij moeten invoeren en de ruilvoet is dus ongunstiger gewoiden. Dit maakt de kosten van het levensonderhoud hoger, schaadt de betalingsbalans cn is oorzaak, dat de militaire uitgaven aanzien lijk hoger worden. De stijging van de grond doffenprijzen. vooral van wol. is voor de regering het voornaamste struikel blok en zij heeft dan ook het Initiatief ge nomen om tot internationale samen werking te komen bil de aankoop van grondstoffen Een vermindering in het werkelijke na tionale Inkomen is met dat al onvermijde lijk. Dit zal tot uitdrukking komen iri stij gende prijzen, terwijl de lonen niet in ge lijke mate omhoog mogen gaan omda: anders" weer inflatie het gevolg zal zijn Door loonpolitieke prijspolitieke finan ciële en fiscale maatregelen zal naar een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de lasten worden gestreefd. Voorts kan de achteruitgang in levensomstandigheden alechts worden bestreden door een ver dere toeneming der productie. Een stelsel van totale, directe prijsbe heersing achten de ministers, gezien onze economische verbondenheid met de andere Westeuropcse landen, niet doeltreffend Het zou o.a. ernstige afzetmoeilijkheden voor ons land veroorzaken en de Europese oorlogseconomie schaden Slechts indien inflatie dreigt, zouden de bekende prijs- beheersingsmaatregelen. gebaseerd op een prijsstop. weer worden ingevoerd Dan zou echter ook de liberalisatie van de in ternationale handel weer ongedaan moeten worden gemaakt. Optreden tegen misbruiken Reeds thans wordt echter tegen mis bruiken als hamsteren en ongemotiveerde prijsopdrijving met kracht opgetreden. Zo nodig zal ter bestrijding van prijsop drijving in bepaalde branches voor die branches een gedetailleerde prijsregeling worden gemaakt. Ook zal. waar nodig, in- en uitvoer worden geregeld. Met het meeste succes kan dit geschieden voor artikelen. die niet zozeer van Invoer van buitenlandse grondstoffen afhankelijk zijn, zoals levensmiddelen als aardappelen, groente en fruit, vlees, kaas en eieren Belangrijke levensmiddelen als brood, melk en margarine worden gesubsidieerd met een bedrag van ongeveer 200 mil- lioen per jaar. Ondernemersafspraken betreffende prij zen zullen, indien zij een gezonde concur rentie verijdelen, onverbindend worden gemaakt. Uit een oogpunt van rechtsze kerheid is hier een langdurige procedure Voor nodig, maar de ministers zullen bij de Kamer een wetsontwerp aanhangig ma ken. wanrin^de mogelijkheid wordt gebo den, ondernemersafspraken te schorsen in afwachting van de uitslag deze.r proce dure. Verdediging van Weet-Europf, niat be vrijding. is het doel van de buitenlandse en militaire politiek van de Verenigde Staten in een eventuele derde wereld oorlog. aldus heeft generaal Omar Bradley, de voorzitter vin het Amerikaanse comité van stafchefs, in een artikel verklaard. Volgens Bradley zijn ..de kansen voor de West-Europa thans ont- verdediging van zgglijk veel beter dan jaar geleden". „Wanneer wij genoeg landstrijdkrachten hebben om een Invaller, die het op West- Europa gemünt heeft, zich te doen con centreren bij de natuurlijke defensie barrières en zijn aanval te doen uitvoeren langs de natuurlijke marsroutes, zal de atoombom een formidabel verdedigings wapen vormen", aldus Bradley ,,Dat is één van de redenen, waarom het zo be langrijk is, dat wij er een groot aantal van hebben". Naar aanleiding van berichten uit Dja karta, dat de Indonesische regering zou hebben besloten, eerstdaags een aanvraag om het lidmaatschap van de Verenigde Naties in te dienen, deelde het hoofd van de Indonesische missie bij de Verenigde Naties, de heer Palar, mede, dat hij dit bericht niet kon bevestigen. Niettemin wordt in de wandelgangen te Lake Success thans algemeen verwacht, dat de indiening van een Indonesische aan vraag zeer binnenkort zal geschieden Onder de tegenwoordige omstandigheden wordt het als vanzelfsprekend beschouwd, dat Indonesië zelf de aanvrager zal zijn en dat Nederland de aanvraag wel volle dige en hartelijke steun zal geven, doch niet als voorsteller zal optreden, zoals vroeger toen nog rekening werd gehouden met de mogelijkheid van een ..zware Unie" onder een overkoepelende Unie-regering wel in het voornemen heeft gelegen. Hoewel men in het algemeen niet ge looft dat de aanvraag op moeilijkheden zal stuiten, hebben de laatste dagen vreemde geruchten hieromtrent de ronde gedaan. Volgens de procedure van de Veiligheids raad moet een der raadsleden een reso lutie indierien, waarbij de aanvraag aan de lidmaatschapcommissie van de Raad wordt overgedragen. Volgens geruchten zou de vertegenwoordiger van de Sowjet- Unie, de heer Malik, dit gaarne willen Surséance Damstadt verlengd (Van onze speciale verslaggever) Woensdagochtend diende voor de Am sterdamse rechtbank de zaak Damstadt In civiele procedure. Nadat de gezamenlijke schuldeisers, wier vorderingen ruim 3 ton bedragen, voor de rechtbank nogmaals uitvoerig de weinig elegante houding van het comité Kalverstraat 1930 hadden be licht, verklaarden zij aecoord te gaan met het voorstel, aan het comité een laatste kans te geven, door de surséance van betaling mejt enige tijd te verlengen. Over een weew zal de rechtbank uit spraak doen. D-e Noordauantische Raad te New York bijeen. Aan de conferentietafel van links naar rechts André Clasen (Luxemburg), de Nederlandse delegatie: mr D. V. Stik ker en jhr APVJ. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer en Halvard Mnge van Noorwegen. Met de regering der Verenigde Stalen van Amerika is overeenstemming verkre gen over de financiering van het water- vrij maken van het gebied van de Donge en het Oude Maasje en de indijking van de Biesbosch tot een bedrag van 2.500.000 in 1950 uit de guldenstegenwaarde van de onder het Europese Herstel Program ma ontvangen schenkingen, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot het bouwen van een schutsluis te Werken dam. tot het aanleggen van de nog ont brekende dijkvakken langs de Zuidzijde van de Amer en tot verbetering van de uiterst zwakke waterkering langs de Oost gors- en Klaverpolder. De totale kosten van, dqze nog in 1950 aan te vangen werken worden geraamd op ruim 3.000.000. zodat voor de vol tooiing daarvan in 1951 n<jg over een be drag van 500.000 a 600.000 zal moeten worden beschikt. Aan oplossing politieprobleem wordt hard gewerkt Met betrekking tot de openbare orde en veiligheid merkt de minister van Binnen landse Zaken in de toelichting op zijn be groting op. dat ziln streven er op gericht is de totstandkoming van verschillende nieuwe wettelijke voorzieningen op dit gebied zoveel mogelijk krachtig te bevor deren. Dit geldt in de eerste plaats de politie. "Nu het rapport der commlssie-Lange- meijer is verschenen —en uit dit rap port nog eens duidelijk blijkt hoeveel as pecten aan dit vraagstuk verbonden zijn zal de regering zich over de oplossing van dit probleem nader moeten beraden. Zij zal in deze naar een spoedige conclu sie dienen te streven. Hangende deze ont wikkeling zal de minister voortgaan met het bevorderen van maatregelen, welke ook bij de huidige constellatie voor de organisatie van de politie nodig zijn. Een herziening van het politie-ambtenaren- reglement en het politietuchtregleöient be vindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Tevens ligt het in het voornemen de bevorderings- en bekwaam heidseisen voor het politiepersoneel bij Koninklijk besluit te regelen. De organisatie van de burgerlijke ver dediging vordert gestadig. (Van onze Brusselse correspondent.) De Belgische Congo is thans sedert 42 laar Belgisch. In die 42 jaar is de positie van de Nederlandse taal in het moeder land aanzienlijk verbeterd, al blijft er vol gens de Vlamingen nog steeds veel te wensen over. De Congo heeft deze evolutie echter niet meegemaakt, want daar is nog alles Frans. Toch is van de 40.000 Belgen, die in de Congo wonen, zeker 60 procent Vlaming en onder de missionarissen, die zo'n groot aandeel in het beschavingswerk hebben gehad en nog hebben, kan het Belgische percentage op 80 worden gesteld. Op het congres, dat ter gelegenheid van het 75-jarlge bestaan van het Davidsfonds te Leuven werd gehouden, is ook het taal probleem in de Congo behandeld. Hier is onder meer gezegd, dat in de Congo geen Idealistische Vlaamse beweging te ver wachten is en dat daarom van het moeder land uit wettelijke regelingen dienen te worden getroffen. De ambtenaren zullen op een bepaalde taalrol moeten worden ingeschreven cn de vrijheid om de eigen taal te gebruiken, moet wettelijk worden gewaarborgd. Ook moet er Nederlandstalig onderwijs voor de inheemse bevolking komen, opdat er een Nederlandskennende élite van „geëvolueerde" Congolezen komt. Thans zijn de „geëvolueerden" (dat zijn Congolezen, die zich als Europeanen kle den en ook verder zoveel mogelijk de Europese gewoonten .aannemen) uitslui tend Franstalig. Zij bekleden functies als kantoorbediende, soms ook als hulp-boek houder, en met het eventuele veldwinnen van de Nederlandse taal in de Congo, zou er uiteraard grotere behoefte aan Neder lands sprekend en schrijvend inlartds per soneel komen. Gezien de huidige politieke verhoudin gen en in aanmerking genomen, dat de huidige minister van Koloniën een Vla ming is, moet het niet uitgesloten wor den geacht, dat Inderdaad een begin zal worden gemaakt met een wettelijke rege ling ter verbetering van de positie van de Nederlandse taal in de Belgische Congo. doen. In verband met de Indonesische neutraliteits-positie zou Indonesië er ech ter de voorkeur aan geven, dat de reso lutie noch door de Sowjet-Unie, noch door de Verenigde Staten wordt ingediend, maar door India, dat niet alleen ook naar neutraliteit streeft, maar bovendien even eens een Aziatische mogendheid is. Andere geruchten willen, dat nationa listisch China voornemens zou zijn, het In donesische lidmaatschap door middel van een veto te verhinderen, omdat Indonesië de regering te Peking heeft erkend. Hoe wel er aanwijzingen zijn, dat dit laatste gerucht niet van alle grond ontbloot is, verklaarde men in welingelichte kringen, dat nationalistisch China vermoedelijk toch wel voor deze stap ?.ou terugschrik ken, daar het gebruikmaken van het veto recht op het huidige critieke ogenblik de toch al zwakke positie van nationalistisch China iri de V.N. waarschijnlijk nog ver der ernstig nadeel zou toebrengen. De West-Duitse politie arresteerde Maandag 6 zwaarbewapende Oost-Duitse volkspolitiemannen. die een convooi be geleidden. dat In de Amerikaanse sector was terechtgekomen Als represaille wer den in de Oostelijke sector van de stad enkele West-Duitse politiemannen gear resteerd. die zich na hun dienst vla deze sector naar huis begaven. Sindsdien is het „diender om diender" gegaan, zodat Woensdagmiddag al 70 politiemannen van beide corpsen, namelijk 26 Westberlijners en 44 volkspolitiemannen, achter de tralies zaten. Om op hun achterstand in te lopen ar resteerden Sowjet-Russische soldaten, ge assisteerd door volkspolitie. twee Ameri kaanse MP-ers en een West-Duitse poli tieman. die zich met een patrouillejeep in de Amerikaanse zone bevonden. De Amerikanen konden dit nog per radio aan hun hoofdkwartier melden, maar dadelijk daarop viel de radio uit. Dinsdagavond" plaatsten Russische sol daten de tolboom van hun contrólepost op de autoweg naar Potsdam enkele me ters over de Britse zonegrens Britse MP met tommygune zette de tolboom weer op zijn plaats. De Britse commandant heeft bij de Sowjets een klacht Ingediend over dit incident. De Maandag gearresteerde volkspolitie mannen verschenen Woensdagochtend voor een Amerikaans gerechtshof, be schuldigd van het bezitten van vuurwa pens. het dragen van uniformen van een para-militaire organisatie en het dragen van wapens van het voormalige Duitse leger, hetgeen door een Amerikaans-Brits- Frans-Russische overeenkomst verboden is. Het proces is tot Vrijdag verdaagd. De Willem Barendsz in October ter walvisvangst De Willem Barendsz vertrekt 4 October van Amsterdam naar het walvisgebied op het Zuidelijk halfrond. Olievondst ln Argentinië. Het Argen tijnse staats-olieconcern. Yacimtentos Petro- llferos Fiscales. heeft gisteren de vondst bekendgemaakt van de eerste oliereserve ln Tierra del Ruego. het Zuidelijkste deel van Argentinië. De bron is 2.041 meter diep en levert 10.000 liter per dag op% Consulaat-generaal te Kaapstad. Het beroepsconsulaat der Nederlanden te Kaap stad la verheven tot een consulaat-generaal. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede. dat de verplichting, krachtens welke alle ten verkoop aangeboden artike len van een duidelijk zichtbare en leesbare prijsaanduiding dienen te zijn voorzien, nog steeds onverminderd van kracht is. Op het naleven van deze verplichting zal nauwlettend worden toegezien. Slechts goederen, die tot de categorie van weeldegoederen behoren, vallen bui ten deze verplichting. Dinsdag a.s. begint de suikercampagne Aanstaande Dinsdag 26 September, be ginnen de suikerfabrieken te draaien en dan zal er weer suiker volop zijn. iri deze overgangperiode doet zich ieder jaar ook nu een schaarste voelen. Dit jaar zat men. als gevolg van de ongemotiveer de hamsterwoede, er nog wat alechter voor dan in voorgaande Jaren. Daarna is deze week aan enkele suikerverwerkende in dustrieën voorrang verleend bij het be voorraden. teneinde stagnatie in deze be drijen te voorkomen Enkele kleinhande laren kunnen dus wat krap in de suiker zitten, maar dat leed zal volgende week geleden zUn; Half millioen voor kantoor te Djakarta Blilkens de r[Jk,hegrbllnj, van Minuor worden de uitgaven voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen voor het laar 1951 geraamd op 50.773.075, hetgeen 7 464.813 minder is dan voor 1950 werd toegestaan. De toelichting wijst op de tank van de Commissie voor Technische Hulp bij de inschakeling van Nederlandse deskundi gen met tropenervaring bij de Interna tionale hulpverlening aan laagontwikkelde gebieden en van de Commissie Aanpassing Hoger Onderwijs, o.a. ter verruiming door doeltreffend hoger onderwijs van de ar beidsmogelijkheden in het buitenland voor Nederlanders. Voor het bureau dezer bei de commissies tezamen is voor 1951 voor lopig een uitgave van 70.000 geraamd. Voor Unie-aangelegenheden werd voor 1950 toegestaan 4.331.048 voor de gewone dienst en 448.150 voor de buitengewone dienst. Voor 1951 is resp 4.430.831 en 500.000 geraamd. 300.00 is uitgetrok ken voor de bouw van een nieuw kantoor van het Hoge Commissariaat van Neder land te Djakarta. (Van onze Londense correspondent.) Dat de Engelsen altijd een voorkeur heb- practische boven een prln- ben voor cipiële oplossing. ïerspiegelt zich ook in dc wijze waarop da regering Maandag ln het Lagerhuis met de kwestie van de tech nische gereedschappen, die aan de Russen worden geleverd, is omgesprongen, u De regering wenst, evenmin kis de op positie, een volledige economische blok kade van Oost-Europa, omdat deze het oorlogsgevaar alleen nog maar dichterbij zou brengen. Ook wensten de Engelsen niet zonder meer. lopende contracten te verbreken. Wel echter acht men het ge rechtvaardigd. de leveranties van de ge reedschappen tijdelijk stop te zetten, waar voor de aannemelijke redenering geldt, dat de gewijzigde omstandigheden en niemand verkeert er over in twijfel, wie daar verantwoordelijk voor is een her ziening van de eigen defensiebehoeften nodig maken. De bestelde artikelen zul len pas aan de landen achter het ijzeren gordijn worden geleverd, als blijkt, dat Engeland, het Britse Gemenebest of de landen van het Noordatlantsche Verdrag \ze niet nodig hebben. D|t is een langdurig® uitzoekerij. Eerst Een poppenfilm over de televisie ln de studio'! van ..Dollywood" aan de Duivendrechtsekade te Amsterdam zijn de eerste opnamen gemaakt voor een nieuwe poppenfilm in technicolor „Ker- messe Fantestique". naar een Idee van Joop Geesink, waarmee het buitenland getoond zal worden, wat Hollend op het gebied vaft de poppenfilms kan presteren, 't Ie ook een prestige-zaak voor Philips, want dit zal de eerste film zijn waarmee aandacht wordt gevraagd voor de nieuwe Phlllps-televisletoestellen. De muziek is geschreven door de Franse componist Georges Auric, die o.a. de mu ziek schreef voor de film ..Orphée" van Jeen Cocteau. Het ligt in de bedoeling, deze muziek door één van de grootste orkesten van ons land te laten spelen en de opnamen te laten maken tn het Con certgebouw té Amsterdam. Het zal zes maanden duren voor de op namen zijn voltooid. Onze Parijse correspondent telefoneert: De twee communiqués, die de Grote Drie Dinsdag ln New York hebben uitge geven doch die nog maar een voorlooig resultaat van hun besprekingen resume ren, hebben in Parijs een indruk van ge matigde voldoening gewekt. In regerings kringen is men van oordeel dat Schuman een moeilijke partij «net succes heeft ge speeld en dat ten aanzien van de gevraag de uitbreiding der Amerikaanse troepen iu Duitsland Parijs volledige genoegdoening heeft verkregen, terwijl ten aanzien van het andere kapitale punt: de kwestie der Duitse herbewapening, officieel geen over haaste beslissingen genomen zijn. Me(n verheelt zich hier intussen niet. dst het besluit. Duitsland in het Europese verdedigings-systeem te betrekken, in orincipe door de Grote Drie reeds is ge nomen. Acheson, Bevin en Schuman hebben zo vat men hét hier op een nieuw diolo- matiek systeem gevolgd bij de onderhan delingen. door een kwestie, waartegen over men officieel geen standpilnt in neemt. niettemin aan het onderzoek der experts te onderwerpen. Anders gezegd: de Fransen zien neel goed in dat hier slechts van uitatei en niet van afstel sp.ake is en dat een nadere studie der mi litaire technici niet meer is dan een doek je voor het bloeden Mede in verband met dat doekje zal van daag Jules Moch. de Franse minister van defensie, samen met zijn Engelse collega. Snlnwell naar New York vertrekken. Men neemt hier aan dat na afloop van de be sprekingen van hen met hun nieuwe Ame rikaanse collega Marshall, de ministers fan buitenlandse zaken der Grote Drie opnieuw bijeen zullen komen ten einde be gin volgende week in het grotere verband van de Atlantische Raad de eindconclusies uit hun belangrijke ontmoeting te trekken. Doch aan het plotselinge en onverwach te vertrek van Moch ligt niettemin neg Y17EST-DUITSLAND wordt voor 90 pro- cent een souvereine staat. Dit is de zakelijke inhoud van het communiqué, dat de Grote Drie, te New York bijeen, van hun besprekingen over de Duitse kwestie hebben uitgegeven. Voor 90 procent, want er zijn nog enige beperkingen. De rech ten van de Westelijke bezettingsautoritei ten blijven onverminderd gehandhaafd; de Hoge Commissie wordt niet opgehe ven. De voornaamste beperking van de zelfstandigheid van Bonn ligt ln het be sluit van de Grote Drie de wederoprich ting van een nieuwe Wehrmacht voorlo pig nog in beraad te houden. Dit uitstel (dat, naar men algemeen aanneemt, geen afstel betekent!) is het resultaat van het verzet van de Franse delegatie tegen Achesons voorstel tot*herbewapening van de West-Duitsers. De enige concessie, die de Fransen hebben willen doen, is toe stemming geven tot het oprichten van een Westduits politiecorps van 30.000 man. West-Duitsland komt thans in een merk waardige halfslachtige positie te verke ren. Een gevolg van het hinken op twee gedachteg der bezettende mogendheden. Enerzijds wenst men de Duitsers volledig in te schakelen (in het bijzonder hun in dustrie!) in het democratische front tegen het communisme, en anderzijds schrikt men er nog voor terug de Duitsers vol ledig baas in eigen huis te laten. Het re sultaat is de zonderlinge tegenstrijdig heid, dat de staat van oorlog van Duits land wordt beëindigd, zonder dat er nog sprake is van een ufficleel vredesverdrag. De opheffing van de staat van oorlog was nodig, omdat men Bonn het recht wilde verlenen diplomatieke betrekkingen met „bevriende landen" aan te knopen. Een vredesverdrag wil men voorlopig nog niet sluiten, omdat mep de rechten van de overwinnaar (bezettingsstatuut en contro lerende werkzaamheid van de Hoge Com missie) nog niet wil prijsgeven. Boven dien houdt men op deze wijze de deur „op een kier" voor dé vierde bezettlngi- riio»endheid. de Sowjet-Unie. Theoretisch blijft de mogelijkheid van vlermogend- hedenbesprekingen over geheel Duitsland bestaan In Duitsland Is men over het besluit van de Grote Drie matig tevreden. Adenauer toonde zich verheugd over de „toon" van het communiqué, die volgens hem vriendschappelijker was dan die bij vorige gelegenheden. Het handhaven van de Hoge Commissie is echter voor de re gering van Bonn een teleurstelling, even als het feit dat het politiecorps geen in strument van het centrale gezag zal wor den, maar op federatieve grondslag zal worden opgebouwd. Daar staat tegenover dat de geallieerde militaire garantie van W.-Duitslandsveiligheid zowel door de regering als door het volk ongetwijfeld met grote vreugde zal worden ontvan gen. In feite is W.-Duitsland hiermee op genomen in het Atlantisch Pact. mét dien verstande, dat het wel de rechten daar van deelachtig wordt, maar dat het niet de plichten ervan krijgt te dragen. (De formulering van de militaire garantie „Amerika, Engeland en Frankrijk zullen een aanval op West-Duitsland als een aanval op hen zelf beschouwen", is vrij wel gelijkluidend aan die van art. 5 van het Atlantisch Pact!). Grote Drie zeker niet uitsluitend ten doel het Westdultse volk gerust te stel len. Zij is voornamelijk bedoeld als dui delijke waarschuwing aan het adres van de Sowjet-Unie en haar satellieten. Mocht Moskou ooit gespeeld hebben met de ge dachte van Duitsland een tweede Korea te maken, dan weet het nu wat het daar mee zou riskeren. De garantie van het Duitse grondgebied wint nog aan beteke nis door de gunstige wending, die de za ken voor de verbonden legera in Korea genomen hebben. Het is duidelijk dat de Grote Drie er naar streven hun positie in de Assemblée der V.N. zoveel mogelijk te versterken, door de politieke betekenis van hun successen in Kofea zoveel mo gelijk uit te buiten. De Russen wordt thans eens en vooral duidelijk gemaakt, dat de tijd van transigeren voorgoed voor bij is. Het zal weldra blijken, of de man nen ln het Kremlin nog over voldoende „bolsjewistische werkelijkheidszin'1 be schikken om uit de veranderde omstan digheden de juiste les te trekken. e een tweede oorzaak ten grondslag: de Franse regering maakt zich namelijk .mo menteel ln hoge mate ongerust over oe militaire situatie in Indo-China. waar de tegenstanders een ongekend krachtig of fensief geopend hebben, dat reeds enkele verrassende resultaten heeft opgeleverd en dat zo vreest men ln Parijs door communistische troepen en materiaal uit het China van Mao wordt ondersteund. Men is van oordeel dat men thans aan de vooravond staat van een nieuw initiatief van het Kremlin om een tweede front op het Aziatische strijdtoneel te openen, mede ter verlichting van de satellieten van N - Korea, die ten dode te schijnen opgesenre- De Franse regering is zo men weet altijd van mening geweest dat de strijd in Vietnam niet slechts Frankrijk, doch de hele Atlantische gemeenschap aangaat. Om nogmaals doch thans met groter klem dan ooit tevoren. Washington op z'n mo rele en militaire verplichtingen te wijzen, heeft de Franse regering minister Moch near Amerika gestuurd Volgens sommige waarnemers zal Parijs thans, behalve ma teriaal en dollars, ook Amerikaanse solda- ?clameren. ten^écl zal de regering bij dertig firma's Infor meren. wat ze eigenlijk voor de Russen. Polen en anderen maken. Daana gaat Harold Wilson, de Engelse minister van Handel, als het ware met al deze goederen, welker nanwézighoid in Oost-Europa on gewenst is, leuren bij alle bevriende de partementen van defensie. Indien deze mochten zeggen „Nee. houd het mear", dan zit er niets anders op, den de spullen bij de Russen en hun aanhang te laten be lenden. Bovendien geat niet el deze of fertes zeer veel tijd ioek. Deze ingenieuze practUk komt er eigen- H|k op neer. dat de leveranties van de ge brandmerkte artikelen aan ongewenste af nemers zUn geëindigd. Tin. wol en rubber zuilen echter voorlopig wel doorgevoerd worden, zolang er nog geen Atlantische planning voor Inkoop en voorraadvormlng bestaat, waarop van Engelse zijde sterk Wordt aangedrongen. Wel wordt er reeds dadelijk een stokje gestoken voor plotse ling optredende abnormale vraag naar strategische materialen, welke niet op de voorraadlUst staan. Churchill was boos op Wilson, omdet hij zijn verklaringen zo aarzelend afleg de en stukje bij beetje liet merken, waar hij naar toe wilde Wilson was boos op Churchill, omdat hij van de daken heeft geschreeuwd, dat een bepaalde firma, bij wie Russische inspecteurs kind aan huis zijn, geheime opdrachten uitvoert. Ze zouden niets meer te zien hebben gekre gen dan hun eigen bestellingen. Het Huis lachte, omdat een andere minister even tevoren had verklaard, dat er bij genoem de firma helemaal niets geheimzinnigs werd uitgespookt. Een debat ovtfr deze zaken is natuurlijk een onding. Maar Churchill ging tevreden naar huls. Al was de regering niet helemaal in gebreke ge bleven. de por, die hij haar gaf, bleek nuttig te zijn. Bij voortduring wordt getracht in de daarvoor in aanmerking komende immi gratie-landen ruimere toelatingsmogelijk heden voor Nederlandse emigranten te verkrijgen. Voor 1951 wordt gestreefd naar een emi gratie van 24000 personen naar Australië, 2000 personen naar Nieuw-Zeeland, onge veer 8000 personen naar Canada en 6000 personen naar andere landen. Van velen dezer personen zal Nederland de kosten, aan de emigratie verbonden, gfeheel of ge deeltelijk moeten betalen, hetgeen uiter aard belangrijke uitgaven zal vergen, aldus de toelichting op de begroting van Sociale Zaken* Blijkens de tot dusverre opgedane erva ringen is met de emigratie naar Australië gemiddeld 850 per geval gemoeid. Hier bij zij opgemerkt, dat het subsidie per persoon zal stijgen, daar aangenomen mag worden, dat een deel der belanghebben den, die zelf over voldoende middelen tot betaling van de overtocht konden beschik ken, reeds geëmigreerd zullen zijn. Indien met de regeringen van Australië en Nieuw-Zeeland kan worden overeengeko men, dat deze een gedeelte der passage- kosten voor haar rekeing nemen met laatstgenoemde regering zijn terzake reeds onderhandelingen gaande zal met het aangevraagde bedrag een hoger aantal emigranten kunnen worden geholpen. Kinderbijslag kleine zelfstandigen. Het streven ls er op gericht, de door de regering beoogde noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, waarvan het ontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig is., tn de loop van het komende zittingsjaar haar ba- slag te doen krijgen. De Belgische regering la voornemens de civiele lijst der koninklijke familie te ver hogen van 40 tot 60 millioen franca. Op deze oivlele lijst is 24 millioen uitgetrokken voor het hoofd van de staat, de koninklijke prins Boudewijn. 6 millioen voor koning Leopold. 4 millioen voor koningin Elizabeth en 6 mil lioen voor de onderhoudskosten der konink lijke paleizen. Johan Stalnacke, een 58-jarige postbode uit Zweeds Lapland, bezorgt nu al tal loze jaren de post bij de Lappen in de omgeving van het plaatsje waar hij woont: Svappavaara. Soms geven de Lappen hem ook brieven mee voor verre landen en dan bekijkt Stalnacke de adressen met grote aandacht en filosofeert een beetje, hoe het er daar wel uit zal zien. Zo kwam hij er toe. zich af te vragen, waarom hij, de eenvoudige postbode uit Lapland, niet eens met één van die brie ven zou meereizen, zien of de verzending wel snel gaat. hoe zo'n brief nu precies behandeld wordt, hoe die postmensen in vreemde landen er wel uitzien. Johan Stalnacke's droom werd werke lijkheid. In Stockholm hoorde men van zijn plan en zag er onmiddellijk een gro te propaganda in voor de snelheid van het luchtpostverkeer. De Zweedse poste rijen steunden de idee, evenals de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij. En zo gebeurde het dan. dat een postbode met zo'n brief meevloog om hem persoonlijk aan de geadresseerde te bezorgen. Johan Stalnacke had zijn post Dinsdagochtend in Svappavaara opgehaald en atapte in de bus naar Kiruna. een grote stad in Zweeds Lapland. Het was 10.35 uur pre cies. toen de trein Kiruna verliet. Zes uur later stapte hij ln Luela, aan de Bothnische Golf. in het vliegtuig van de Scandinavian Airlines System en vloog naar Stockholm. In het vliegtuig bevond zich de post uit Svappavaara. bestaande uit één brief, bestemd voor een Zweedse fabrikant, die ln het American Hotel te Amsterdam logeert. Tien minuten duurde het oponthoud ln Stockholm. Toen ging het door de lucht verder naar Malmö. naar Kopenhagen, naar Amsterdam. En heel die reis van Svappavaara naar Amsterdam vlogen vertegen woordigers van de Zweedse posterijen en radioreporters met microfoon en opname-apparaat mee met Johan Stalnacke, postbesteller uit Lapland. Precies 17 uur nadat de brief en de postbode Lapland hadden verlaten, landde het vliegtuig op Schiphol. Jo han Stalnacke haalde zijn gloednieuw paspoort te voorschijn en lachte met een brede grijns. Welke postbode ter wereld deed hem dit na? Hij herhaal de het twee, drie keer: „Ik ben in Amsterdam, ik ben in Amsterdam De chef van het postkantoor op Schip hol. de heer Markusse. die op Schiphol de nacht had doorgebracht om zijn collega uit Svappavaara te begroeten, leidde hem door de posthal en toonde hem, hoe de brieven uit Lapland hier worden behan deld. Johan Stalnacke knikte instemmend het hoofd: „Het ziet er heel goed uit. Zo moet ik het thuis ook maken Maar het mooiste van alles vond de Lapse post bode toch wel de snelheid van het lucht postverkeer. „Nu kan ik mijn Lappen ver tellen. dat ze waar krijgen voor de post zegels. die ze kopen". Woensdagmorgen, na een paar uur rust. overhandigde Johan Stalnacke de brief uit Svappavaara aan de Zweedse fabri kant Bjorklund in het American Hotel. En dank zij de moderne transportmidde len ls Johan Stalnacke vanavond alweer in Svappavaara de post aan het sorteren. Wereldpremière van een opera van Mozart Een tot dusver onbekende opera van Mozart, „Don Pedro'e Heimkehr", zal het volgend jaar in de Stockholmae opera haar wereldpremière beleven. Het materiaal omvat eigenlijk twee operas, die Mozart tussen 1783 en 1775 op teksten resp. van Da Ponte een Schikaneder zou hebben ge componeerd en die de ontdekker van de partituren, de Zwitserse musicus Hans Erismann, heeft samengevoegd tot één opera. Na de wereldpremière in Stock holm zal de opera door het Stadttheater te ZÜrlch worden gegeven en vervolgens zal zij in het Frans in Straatsburg gaan. Ultramodern carilloit In de klokkengieterij van gebrs Van Bergen te Helligerlee is het kleinste caril lon ter wereld, dat nochtans een grote klankrijkdom bezit, gebouwd. Zaterdag a.s. zal de beiaardier Willem Créman er voor een aantal autoriteiten een concert op geven. Het programma omvat composities van Mathias van den Gheyn, Staf Nees. Jef van Hoof en Fegd. Timmermans. KERKELIJKE MUTATIES. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Loon op Zand en te Reeuwijk P. Westland. cand. te Huizen (N.-H Bedankt voor Bennebroek J. J. Stout- Jeedfjk te Zevenhuizen (Z.-H.). Geref. Kerken. Tweetal te Leeuwarden L. W. Muns te Berllkum en A. Plaatsman te Renkum-Heelsum. Aangenomen naar Bodegraven G. P. Hartvelt te Ooster-NUkerk. Geref. Kerken art. 31 K.O Beroepen te Loppersum-Westeremden H. Venema te Maastricht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 's Gra venmoer W. de Graaf te Dedemavaart. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 In Duitsland werden „Regenboog-legeroe- feningen" gehouden Amerikaanse zware tanks en infanterie trokken over een pon tonbrug. die gebouwd was over de Main door de eerste infanterie divisie. r op initiatief van de heer Albert Ba- ||nk. hoofdredacteur van „The Knicker bocker". het in Amerika verschijnende aan Nederland gewijde weekblad, is in gesteld een „Willem-de-Zwijger-priis". Deze prijs, bestaande uit een gouden me daille en een som van 2500 dollar, zal elk jaar worden uitgereikt voor het beste ar- tikel. dat door een Amerikaan in een Amerikaans blad over Nederland zal wor den geschreven en dat een bijdrage vormt tot een beter begrip van de Nederlandse problemen en de Nederlandse levensop vattingen. Het fonds voor deze prijs is gevormd uit bijdragen van Nederlandse Industriële en zakelijke ondernemingen. Het initiatief hopdt nauw vei'band met een voorgenomen herdenking van de Amerikaanse journalisten, die op hun terugreis uit Indonesië bij het vliegtulg- Ïngeluk van de Franeker om het leven wamen De minister van O K. en W. heeft aan geboden. de medailles. w»-wv»r de eerste binnenkort zal worden uitgereikt, in Ne- der'and te doen wvaa"t "en Mij heeft de kunslenaar Pieter Starreveld uitge nodigd het ontwerp voor de medaille te maken De medailles zullen worden gesla gen bij de N.V. Kon. Begeer te Voor- Schoten. (Van onze speciale verslaggever). Naar aanleiding van het feit. dat Dins dag in Engeland de eerste apparatuur voor televisiedistributie over de lijn of ficieel is ingewijd, is in kringen van de B.E.R.C. (Bond van Exploitanten van Radio Cehtrales) hier te lande grote onge rustheid ontstaan ov^r de toekomst van de radiocentrales in ons land. die sinds de Duitse bezetting bij de P.T.T. in beheer zijn en over de positie waarvan nog steeds geen definitieve beslissing is genomen. De onrust houdt vooral verband met de vernieuwing van het distributienet door de P.T.T.. waarmee een bedrag van on geveer 50 millioen gulden is gemoeid, die niet door het parlement zijn gesanction- neerd. De P.T.T. gebruikt n I bij de vernieuwing van het voedingskabelnet de thans verouderde loodkabels, waardoor in de toekomst een eventuele distributie van televisieuitzendingen onmogelijk wordt In Engeland en Amerika is n.l door proe ven en experimenten komen vast te staan dat een dergelijke distributie alleen vla nieuwe plastickabels mogelijk Ib. Tevens heeft men critiek op het feit, dat de P T T de radiodistributieluisteraars dwingt, de uniforme luidspreker te gaan gebruiken, die in groten getale door de P.T.T. werd aangekocht. De luisteraars worden gedwongen, deze tegen extra kosten te huren. Men zal thans bij de B.E.R.C. alle krachten mobiliseren, ten einde de minister te bewegen, dit P.T.T.- beleid ten spoedigste fn het parlement te doen behandelen. Uitweg: masker worden! VELE MEISJES DROMEN van emi gratie naar Amerika, dat haar „het land van belofte" lijkt, maar waar toch heus niet alles goud is wat er blinkt. Zie hier wat een medewerkster or.s daarom trent schrijft: Voor meisjes die naar Amerika gaan is het te hopen, dat ze familie hebben waar ze voor onbeperkte tijd onderdak kunnen. Want met dertig dollars (het restant van een week in New York en de treinreis andaar naar het Westen) kom je niet ver, zelfs niet in dit land waar je nog voor 5 cent een reep chocola kunt kopen. De onervarene loopt de ene „employ ment agency" tn. de andere uit. en moet de helft of een derde van haar eerste salaris afstaan voor het verkrijgen van een baan. En uit eigen ervaring weet ik, dat je zo vrijwel altijd aan het kortste eind trekt. Nadat je een uitgebreide vragenlijst hebt ingevuld die ongeveer je hele levens loop vermeldt en je uiterlijk van de kleur van je ogen tot het aantal ponden dat je weegt, Word je naar verschillende kan toren gezonden. Hier wordt direct ge ïnformeerd naar je plaatselijke ervaring en referenties. Je vraagt je herhaaldelijk fif hoe je ooit plaatselijke ervaring kunt krijgen als niemand je daar de kans toe geeft, en als je dan van je 50ste inter- vieuw terugkomt dat daarop misliep, dan word je zo ontmoedigd, (de dertig dollars zijn ondertussen verminderd tot tien), dat jé alles meeneemt als het maar betaald wordt. Zo zijn er wel Nederlandse meisjes Werkzaam als „masker". U leren hoe je Biet papier en plakband de ramen en het chroom bedekken moet van auto's die voor 20 geverfd worden, 's Morgens om acht uur worden ze binnengebracht en om vijf uur worden ze kant en klaar afgehaald. Om een bedrijf als dit winstgevend te kunnen maken, moeten er minstens 20 auto's per dag geverfd worden. De mas kers krjjgen 0 2 per auto. Als je vlug werkt kun je per dag t 10 tot I 12 ver dienen. maar dat betekent minstens negen uur hard en zenuwslopend werk ln een hitte van 80 tot 100 graden, In de stralende «on, 's winters In de regen. In de kou, want er wordt bulten gewerkt. Je leert ■nel en nauwkeurig te zijn: als de plak band over het chroom op de t.g. „body" terecht komt bljjft dit stukje ongeverfd en dan ata je hetzelfde uur zonder werk op straat. Het is geen gemakkelijk vak en Je krijgt 14 dage.i om het te Ieren. Anderen werken als Inpakster in een van de grote magazijnen. Het is niet Ideaal, maar gij blijven er ten minste schoon en gezond bij. Het wordt met 75 cent per uur betaald, het minimum loon voor vrouwen. Een positie als kindermeisje zeggen de meesten na een week vaarwel. Onder de prachtige naam van gouvernante of nurse, ooe je het werk van een meid en kinder meisje samen. Naar Californlë Ten slotte accepteert rtien dan wel een tijdelijke baan als plukster of pakster in een Californische fruitkwekerij. California le de staat met de grootste fruitproductie. terwijl er ook veel fruit wordt gedroogd, zoals pruimen, abrikozen en perziken, walnoten en amandelen. Een der belang rijkste frultgebieden vormde de Vacca valley, een dal, gelegen tussen San Fran cisco en Sacramento, de hoofdstad van California. Hier is het fruit het eerste rijp, een gevolg van het feit dat de vallei, omringd door bergen, beschut la tegen de koude voorjaarswinden. De gemiddelde grootte van een ranch bedraagt 20-40 acres. Het gehele gebied ls beplant met fruitbomen van uiteenlopende soort. Een bijzonderheid ls dat de grond onder de bomen bewerkt is. Men vindt er geen gras of onkruid Van tijd tot tijd haalt de rancher zijn ploeg er door en werkt zo doende het gras in de grond. Dit heeft zijn reden. Om te beginnen zou gras een groot gedeelte van het water en de voe- ding uit de bodem nemen, een belangrijke factor voor een land waar geen regen valt na 1 April en de regens pas beginnen in November. Ten tweede vormt het omge spitte onkruid een soort kunstmest en ten «lotte is de grond omgespit om het op rapen van het fruit te vergemakkelijken. De pruimen (bestemd voor het drogen) borden n.l. afgeschud, de perziken en ■lgikozen daarentegen worden rijp van «i«-bomen geplukt. De pruimen worden in kokende loog gedoopt en daarna op houten bladen uit gespreid. buiten in de zon. Ais het warm zonnig weer is, zijn 8 dagen voldoende voor het drogen Daarna worden ze in kistjes of zakken naar de pakfabrieken verzonden waar het fruit gereinigd wordt, gesorteerd en verpakt. Dit jaar ontvangt de rgncher een gemiddelde prijs van 8 cent per pond, voor zijn pruimen. De hoogste opbrengst werd verkregen gedu rende de oorlog toen er 15 cent per pond betaald werd. Perziken en abrikozen worden aan een andere behandeling onderworpen. Ze worden in twee helften gesneden, de pit wordt verwijderd en daarna worden ze in een luchtdichte ruimte gezwaveld ge- Ige de zon uitgespreid op genoemde bladen. De zwavel trekt alle donkere beurse plek ken uit de vruchten en maakt hen goud- Verkeken kansen Op het ogenblik echter gaat de fruit teelt in de Valley zienderogen achteruit. Er zijn vele oorzaken hiervoor aan te wijzen. Eén der belangrijkste is wel de onvoldoende irrigatie. In de laatste 30 jaren is de regenval teruggelopen van 40 tot 20 inches per winter. Dit betekent dat men op kunstmatige wijze de grond voch tig moet houden. De bomen zijn meest oud en hebben extra water nodig om een zelfde opbrengst als de Jonge bomen te leveren. Het water is er echter niet. Als men niet zo gelukkig is zelf ergens een bron aan te boren, die voldoende water kan geven, is men gedoemd de bomen te laten doodgaan. In veel boomgaarden ziet men dan ook dood hout en dode bomen. Er is één oplossing. Als de regering n.l. een dam zou bouwen ln de nabijgelegen rivier zou dit water de Vacca Valley kun nen irrtgeren. Dit heeft eehter het nadeel dat in de nabijgelegen Nappa Valley 3000 acres land onder water zullen komen te liggen, waartegen de bewoners van laatst genoemde valley zich natuurlijk hevig hebben verzet. De situatie Is dus zo dat de bomen on voldoende dragen en de opbrengst niet het plukloon en de moeite kan dekken. De meeste ranchers zien geen andere oplossing dan het omzetten van hun fruit- ranch in een veeranch. Er wordt altijd nog een goede prijs voor vee betaald. Het behoeft weinig zorg en ook het land dat dan in grasland is omgezet heeft weinig van node. Bovendien wordt de grondbe lasting verminderd, zodra de bómen van het land verdwijnen. Zo komt het, dat men hier mijlen ln de omtrek perzikfen, groot als een* vuist, op de grond ziet liggen verrotten, terwijl de halve wereld naar fruit smacht. Ik kan alle vrouwelijke *(Uplrant-emUx granten deze goede raad geven: leer Engels steno en typen, dan Is er wel een kleine kans op een baan. ook al heb je geen twee jaar plaatselijke ervaring. Maar bovenal stel de verwachtingen niet al te hoog en reken er op dat je een moeilijke tjjd tegemoet kunt gaan. Aan Europese academische titels wordt weinig of geen waarde gehecht. Al bezit men die. men moet toch weer enkele jaren naar de universiteit om als dokter of advocaat praktijk te kunneh uitoefenen, of als leraar onderricht te kunnen geven. In verband met de reis van Prins Bernhard door Zuid-Amerika. na afloop waarvan de Prins er op heeft gewezen, dat de voorlichting over Zuid-Amerika nog onvoldoende is. zijn er verscheidene artikelen verschenen, welke beoogden de kennis omtrent de door hem bezochte landen hier te lande te vergroten. Het is inderdaad van belang om wat meer algemene bekendheid te geven aan de handelsmogelijkheden met dit gebied. In het tegenwoordige handelsverkeer is het immers min of meer een axioma, dat de export naar een bepaald land afhan kelijk is van de import uit dat land cn omgekeerd, zodat, wil Nederland zijn export en wat even belangrijk kan zijn, al wordt dit niet altijd ingezien, de transitohandel op Zuid-Amerika uit breiden, de import uit dit land en dus ook de eventuele transitohandel zeker niet uit het oog mag worden verloren. Een zeer belangrijk product uit Zuid- Amerika is het artikel hout. Zuid-Amerika Is het meest beboste werelddeel en practise!) alle Zuid-Amerikaanse landen, slechts met uitzondering van Argentinië en Uruguay, hebben een houtoverschot. In de Zuid-Amerikaanse bossen komen veel goed bruikbare houtsoorten voor, doch de exploitatie van het tropische oer woud ontmoet vele specifieke moeilijk heden: een goed wegentnet (voor aanvoer van materiaal en arbeiders pn voor afvoer van het hout) ontbreekt, de samenstelling van het bos is zeer hetero geen vele verschillende soorten per hectare er is een groot gebrek aan bos- arbeiders en modern materiaal, terwijl ten slotte. de zaagindustrie in de meeste gebieden nog in de kinderschoenen staat en een vergelijking met bijvoorbeeld die in Scandinavië geenszins kan doorstaan. Voor houtleveranties op de exportmarkt komen voorlopig practisch uitsluitend in aanmerking Brazilië, Chili, de Guyana's en eventueel ook Paraguay. Brazilië: meubels en sigarenkistjes Brazilië is wat de houtrijkdom betreft in drie gebieden te verdelen, namelijk het Amazonegebied, de kustgebergten boven Rio en de zuidelijke staten. Parana. Santa Caterina en Rio Grande do Sul. Het Amazonegebied omvat het groot ste gesloten tropische oerwoud ter wereld, doch wordt ondanks de aanwezigheid van voldoende bevaarbare waterwegen, tot nu toe slechts voor een uiterst klein gedeelte geëxploiteerd tengevolge van de geringe bevolkingsdichtheid, waardoor men dus over te weinig arbeidskrachten beschikt en tengevolge van het feit. dat zeer vele verschillende houtsoorten door en naast elkaar voorkomen. Toch zijn ook hier centra voor de houtnijverheid en -export aan te wijzen: Manaos. dat 1500 km in het binnenland ligt en dat toch met zee schepen is te bereiken en het eilanden- gebied in de buurt van Belemdo Para. Hoewel hier verschillende zagerijen zijn, wordt toch ook rondhout geëxpor teerd. hetgeen wordt toegepast in de triplex-, fineer- en meubelindustrie, als ook voor eonstructiedoeleinden. In de zuidelijke staten groeit de be langrijkste houtsoort van Brazilië, name lijk Parana Pine, een tropische naald houtsoort. welke 85 van de totale Braziliaanse houtexport uitmaakt. De hoofdafnemers van deze houtsoort zijn Argentinië en Uruguay, doch ook naar Europa en andere gebieden worden grote quShtitelten geëxporteerd Ook Neder land heeft na de bevrijding met Parana Pine en Parana Pinetriplex kennis ge maakt. Naast Parana Pine komen uit dit gebied nog Imbuya, welke houtsoort op het Europese Noten gelijkt en Ceder voor de sigarenkistenindustrie. De houtexport van Brazilië kan ongetwijfeld nog in belang rijke mate worden vergroot, doch reeds thans staat hout op de vierde plaats in de rij van Braziliaanse exportartikelen na koffie, katoen en huiden. Paraguay's pogingen De bosgebieden van Chili liggen in de Zuidelijke helft van dit land, onder Val paraiso. Dit gebied ligt dus in de ge matigde zone en de vandaar komende houtsoorten zijn dan ook gedeeltelijk te vergelijken met die uit de gematigde zone van Europa en de Verenigde Staten. Paraguay ligt geheel ingesloten door andere Zuid-Amerikaanse landen, doch het heeft een afvoerweg naar zee over de Rio Parana, welke uitmondt tn de Rio de la Plata. In de laatste tijd döet Paraguay echter steeds krachtiger pogingen om uit zijn isolement verlost te worden door overzeese exporten en importen op te bouwen. Het hoofdafzetgebied blijft ondanks nog steeds het aanj Argentinië. Er zijn enkele behoorlijk geoutilleerde zagerijbedrijven, doch ook in dit land zal nog veel moeten worden opgebouwd. Waterstaat kijkt naar Guyana Van de drie Guyana's was het Engelse gebied reeds vóór de oorlog het meest ont wikkeld, terwijl na de oorlog de Colonial Development Corporation een project heeft uitgewerkt om de houtindustrie en -export nog meer te vergroten. De be langrijkste houtsoort uit dit gebied is Greenheart. hetwelk alom ln de wereld bekend is en hoofdzakelijk wordt gebruikt voor waterstaatswerken. Ook in Suriname heeft men. zoals men wel reeds gelezen zal hebben, na de oor log getracht de houtindustrie en -export te vergroten. Belangrijke Nederlandse bedrijven als de firma's Bruynzeel en Pont hebben hier exploitaties en fabrieken gevestigd, o.a. een tripiexfabriek, welke hoofdzakelijk Baboentriplex produceert. Naast twee grote zagerijen zijn er nog een aantal kleinere, doch de productie hiervan is tot nu toe teleurstellend, weder om door de moeilijkheden, welke de ex ploitatie in een dergelijk gebied kenmer ken. waarbij in Suriname vooral de aan voer van grondstoffen uit het binnenland het hoofdprobleem is. De export van ge zaagd hout bestaat hoofdzakelijk uit Bas- ralocus. Baboen. Ceder cn Kopie, welke houtsoorten dienen voor constructiedoel einden en ook in de meubelindustrie wor den toegepast. Daarnaast is Suriname belangrijk voor de productie van behakt paalhout voor waterstaatswerken, waarbij in de eerste plaats wel Basralocus genoemd moet wor den. daar dit één van de weinige hout soorten is. welke bestand zijn tegen de zo gevreesde paalworm. Naast de export van bewerkt hout was ook de export van rondhout voor de triplexindustrie. hoofdzakelijk Baboen. be langrijk. doch daar het Surinaamse Gou vernement deze export thans aan een zeer klein quotum heelt gebonden, is voor lopig een verdere ontwikkeling in deze richting niet te verwachten. De export van rondhout voor de triplexindustrie be droeg in 1947 circa 75.000 m3, terwijl nu nog slechts 4 000 m3 per jaar voor de export wordt vrijgegeven. Het is te hopen, dat binnenkort de grondstoffenvoorziening van de bestaande tripiexfabriek zodanig georganiseerd is, dat ook weer grotere quantiteiten rondhout voor de export kunnen worden vrijgegeven. Frans Guyana is een nog zeer onont wikkeld gebied met een geringe bevol kingsdichtheid. mede waardoor dc hout export nog uiterst gering is. De vóór komende houtsoorten komen vrijwel over een met die in Suriname. Kinderen onder de houtleveranciers De houtexport uit Zuid-Amerika zou nog in zeer belangrijke mate kunnen wor den opgevoerd, doch men mag niet uit het oog verliezen, dat de daar groeiende hout soorten niet in aanmerking komen voor de huizenbouw in Europa, terwijl aan hout voor de huizenbouw in Europa toch verre weg de grootste behoefte bestaat. In hoofdzaak komen voor huizenbouw in aanmerking de naaldhoutsoorten uit Europa en eventueel ook uit Noord- Amerika en ca. 85 van de West- Europese houtbehoefte heeft dan ook hierop betrekking. De resterende ca 15 van de totale houtbehoefte vormt echter nog een grote hoeveelheid, waarin 't Zuid-Amerikaanse aandeel zeker nog vergroot kan worden, temeer daar de politieke ontwikkeling in Zuid-Oost-Azië de aldaar bestaande bron nen gedeeltelijk heeft doen opdrogen. Het zal echter ongetwijfeld nog geruime tijd duren en grote inspanning kosten om de Zuid-Amerikaanse houtexport op zo danige wijze op te bouwen, dat aan Europese eisen voldaan wordt, zowel wat betreft het aanhouden van levertijden alsook' wat betreft de kwaliteit en de verzorging van het product. West-Berlin heeft, evenals het in Neder land en andere Europese landen wel ge beurt, zijn wedstrijden gehad voor keil- ners: Alleen kwamen hier ook andere per sonen uit het hotel- en aanoenoante be draven aan de start. Duizenden Berlyners waren er van getuige hoe kellners zich op snelle voeten met dienbladen vol gevulde borden over het parcours van 2000 meter spoedden. Knechten hadden koffers over het traject te zeulen, barkeepers mochten geen druppel uit dé gevulde glaasjes mor sen en chauffeurs van bierwagens moes ten' de biervaten in een snel tempo voort rollen. Hierboven de strijd tussen de bier vatenrollers om de titel van „de beste biervatroller van Berlijn", nadat het start schot door middel van het knallen van champagnefleskurken was gegeven. Dr J. G. de Beus naar Amerika Met de Nieuw Amsterdam is Dinsdag middag dr J. G. de Beus, gevolmachtigde voor Nederland bij de Nederlandse Am bassade le Washington, naar zijn nieuwe standplaats vertrokken. Dr De Beus zal naaste medewerker worden van dr Van Roycn. Nederlands ambassadeur in de Verenigde Staten, met wie hij reeds samenwerkte tijdens de be handeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad en daarna tijdens de Van Royen—Roem besprekingen in Indo- Tot Juli van dit jaar was dr De Beus verbonden aan het Hoge Commissariaat te Djakarta. Hij zei veel vertrouwen te hebben in het nieuwe Indonesische kabi net en geloofde in zijn bereidwilligheid met de Nederlanders samen te werken op basis van wederkerigheid. IJV 1939 WAREN ER IN ENGELAND EN WALES ongeveer 548.000 paar den op de boerderijen. Er waren ook ongeveer 50.000 tractoren. Nu. elf jaar later, is het aantal paarden gedaald tot ongeveer 335.000 en het aantal tractoren is gestegen tot ongeveer een kwart mil lioen Het aantal paarden is verminderd met 40'het aantal tractoren is vijf keer zo groot geworden. In de strijd tussen paard en tractor is het duidelijk, dat in tisch geen Joden toestemming krijgen Sowjet-Rusland te verlaten, neemt Bul garije in deze een zeer ruim standpunt in: vrijwel afie Joden, die de "wens te XEZER DAGEN HEEFT MEN KUN- NEN LEZEN, dat duizenden Griekse kinderen, die de communisten een paar jaar geleden tijdens de bur geroorlog uit Griekenland hebben weggesleept, naar Oost-Duitsland zyn vervoerd, waar een deel hunner mis schien te werk zal worden gesteld in de uraniummijnen. Over het lot van die Griekse kinderen is reeds heel wat gewrijf en geschrijf geweest, maar de wereld heeft er zich tot dusver geen rekenschap van gegeven of is volko men onbekend met het feit, dat zich achter het IJzeren Gordijn nog 30.000 Joodse kinderen bevinden over wier lot hun familieleden, die goed en wel in Israël zijn aangek omen, zich uiter mate bezorgd maken. Vooral nu de toestand in Europa er niet beter op wordt en de berichten, welke uit Roemenië, Polen, Hongarije en Tsjecho- Slowakije worden ontvangen, niet zeer rooskleurig zijn, is de mensen, die jeug dige bloedverwanten in hun land van herkomst hebben achtergelaten, de schrik om het hart geslagen. Ze herinneren zich maar al te goed, dat tijdens de tweede wereldoorlog drie millioen Joodse kinde ren zijn „afgemaakt" en ze willen niets liever dan een herhaling van een derge lijke massamoord voorkomen. Daarom smeken ze het bureau van de „Jeugd- hulp" in Israël letterlijk de Joodse kin deren naar Israël over te brengen voor het te laat is. „Jeugdhulp" is een organisatie, opge richt in het begin van de jaren dertig met het doel Joodse kinderen te redden uit het nazi-Duitsland en naar Palestina te brengen. Deze organisatie had voor namelijk tot taak de kinderen een opvoe ding en een opleiding te geven, zodat ze zouden opgroeien tot gezonde, krachtige leden van de Joodse Gemeenschap in het land der Voorvaderen. Bij de uitbreiding van het nazi-regime over andere Euro pese landen breidde de „Jeugdhulp" haar werkzaamheden uit en dank zij haar op treden vonden 50.000 Joodse jongens en meisjes uit 57 landen een veilige toevlucht in Palestina. De verschillende Oosteuropese landen hebben geen nauwomlijnde politiek in zake emigratie van Joden. Terwijl prac- }AC vrijwel alle Joden, kennen geven naar Israël te vertrekken krijgen hiertoe vergunning Ook Tsjecho- Slowakije heeft talloze Joden veroorloofd te emigreren. Roemenië en Polen, die tot dusver weinig van emigratie wilden we ten, worden nu wat soepeler ten aanzien vap de Joden, die naar het Beloofde Land willen verhuizen, maar daarentegen houdt Hongarije de deur nog potdicht ge sloten. Nu de Joodse gemeenten in Bulgarije. Tsjecho-Slowakije en Polen vrijwel heb ben opgehouden te bestaan als gevolg van de massa-emigratie, is het vraag stuk van de enkele duizenden kinderen, die zijn achter gelaten, acuut geworden. De laatste tijd zijn ongeveer duizend kin deren uit Polen met hun ouders in Palestina aangekomen, maar er zijn nog enkele duizende'n wezen, die wachten op een gelegenheid om door een kiertje van het Gordijn te slippen. De laatste drie maanden hebben 2.000 kinderen uit Roe menië Israël bereikt, maar ook daar zijn nog duizenden wezen achtergebleven en verschillende ooms en tantes, neven en nichten en misschien ook grote broers en te Jeruzalem met smeekbeden te redden. De leider van dit bureau. Da vid Umanski. een Rus van geboorte en een man. die er wel naar uit ziet, dat hij van aanpakken weet. vertelde een jour nalist. dat hij optimistisch is aangaande het welslagen van de reddingspogingen. Met de verschillende Oosteuropese regeringen worden onderhandelingen gevoerd over de emigratie van Joodse kinderen en Umanski vertrouwt, dat deze succes zullen hebben. De finan ciering van de kinder-emigratie levert echter moeilijkheden op. Voor 1950 heeft hij de inkomsten op 50.000.000 gulden begroot en elke vermindering van dit bedrag betekent, dat minder kinderen de vrijheid tegemoet kunnen snellen. Intussen is de „Jeugdhulp"1 voornemens voort te gaan met het overbrengen van kinderen uit Noord-Afrika en het midden Oosten naar Israël. Wij hebben een programma opge steld om de eerstvolgende v(jf jaar 100.000 kinderen uit Noord-Afrika en het Midden Oosten op te nemen, vertekerde de heer Umanski. Voortdurend stromen kinderen uit Marokko, Tripoli. Tunes, Algerije, Irak, Iran en Yemen toe, ongeveer duizend per maand. Bjjna 16.000 kinderen en jeugdige personen zUn op het ogen blik ondergebracht in 225 jeugdtehuizen, landbouwnederzettingen en transitokam pen. De autoriteiten en verwanten in Is raël schijnen echter niet te sullen rusten vóór ze de Joodse kinderen, die sich nog achter het IJzeren Gordijn bevinden, goed en wel naar het land hunner va' deren hebben overgebracht om hen daar op te voeden tot nuttige leden van hun stam. Aldus de heer Umanski. Het R.Ph.O. naar Gent Het Rotterdams Phllharmonisch Orkest ztl de 9e October o.l.v. Ed. Flipse te Gent een concert geven tn het kadér van een tentoonstelling in het Feestpaleis aldaar, die gewijd zal zijn aan de muziek, de lit teratuur. de folklore, de klederdrachten, de architectuur en het onderwijs in Zee land, Engeland en* evenzo in andere landen de machine het zonder de minste twijfel wint. Evenals de trek-os in het verleden, schijnt het paard voorbestemd om té verdwijnen en plaats te maken voor de daverende, denderende tractor Niemand zal tegen woordig meer de talrijke voordelen be twisten. die de machine biedt. Het is trouwens gemakkelijk te begrijpen wat de boer er toe drijft te motoriseren: de trac tor werkt sneller en langer dan het paard en verorbert geen voedsel, terwijl een goed onderhouden paard bijna twee hec taren graan per jaar nodig heeft Toch is er nog altijd een groot aantal boeren en landbouwingenieurs, die er van overtuigd zijn, dat het paard nog een rol te spelen heeft in de landbouw, hoewel de moderne landbouwers geneigd zijn te denken dat het paard uit de tijd is. Op talrijke boerderijen in Engeland is het paard nog slechts een herinnering aan een voorbije periode Alle werkzaam heden worden verricht met een tractor en dat gebeurt evengoed, zo niet beter, dis met een paard. Zeer vaak echter verhoogt het gebruik van een tractor de exploitatiekosten. De mechanisatie is iets prachtigs, mits de bedrijfsvoering rendabel blijft. Toch blijft de mechanisatie van de landbouw zich voltrekken, ondanks vooroordelen en de grote kosten, die er mee gepaard gaan. Nu hebben de boeren in de laatste jaren in Nederland aldus het oordeel van Ir G. Goemans. hoofd van de Agra rische Afdeling van de Nederlandse Jaar beurs wel zodanig „goed geboerd", dat. in het algemeen gesproken, de investe ring in machines mogelijk moet worden geacht, maar dit kapitaal moet rendabel worden gemaakt Mechanisatie moet een middel vormen om de kostprijs van het product te verlagen en de prijs van de producten moet zodanig zijn. dat op haar beurt de mechanisatie Ui dit verband weer verantwoord ia. Men moet dan ook nooit uH het oog verliepen. dat er op de boerderij vele karweitjes z" j zijn, die beter verricht kunnert worden met een paard dan met een trac tor. Omgekeerd is het echter onjuist te achten een paard te gebruiken voor de zware werkzaamheden, als een tractor ze beter en gemakkelijker kan doen. Paard en tractor moeten elkaar dus aanvullen om zodoende de exploitatie van het be drijf lonender te maken. Hiermee wordt ook het gevaar van mechanisatie tot het uiterste vermeden. Overdreven motorisatie kan immers gevaarlijk zijn. als men alleen maar denkt aan het feit, dat de kracht vloeistof geïmporteerd moet worden. Arbeidsverdeling Zware werkzaamheden dienen door de tractor te worden verricht, behalve op zeer kleine bedrijven. Evenzo is het eggen, en de behandeling van de grond voor het zaaien een vermoeiend karwei, dat beter en sneller dobr de tractor kan worden verricht Het paard kan echter dienen om het werk te voltooien vooral in regen perioden, die minder gunstig zijn voor het gebruik van de tract or. die de grond te compact maakt. In de herfst, als het veel geregend heeft, is het paard geschikter dan de tractor voor het binnenhalen van aardappelen en suikerbieten, e.d. Des win ters is het paard ook veel nuttiger voor de kleine karweitjes In Engeland hebben talrijke landbouwers een alarmkreet laten horen over het verdrijven van het paard. Er zijn er onder hen, die daartoe senti mentele redenen hebben, maar anderen laten zich leiden door zuiver landbouw- technfsche mottéven. Deze laatsten geven zich er rekenschap van. dat mechanisatie vergezeld gaat van eert steeds grotere kapitalisatie der bedrijven. Een machine kost veel geld en om haar rendabel te doen zijn, moet zij zoveel mogelijk „lt\ bedrijf' worden gehouden, wat nu juist niet altijd economisch is. Men begint zich hier en-daar daarom af te vragen of het niet beter zou zijn de mechanisatie en motorisatie iets te vertragen en een deel van de werkzaam heden door het paard te laten verrichten Gezien de tegenwoordige prijs uan dé benzine, zal de daarmee bereikte bezui niging ruimschoots de kosten van de twee hectaren graan, die nodig z\jn om het paard te voeden, vergoeden. Intussen heeft de Utrechtse Najaars- beurs laten zien welke grote verscheiden heid aan landbouwmachines er bestaat en in welke mate de mechanisatie in de laat ste jaren is voortgeschreden. Zij is niet tegen te houden. Maar feit is. dat ieder voor zich, die een machine aanschaft, ter dege zal hebben te overwegen of zij ln zijn bedrijf nu en in de toekomst rendabel zal kunnen zijn. Om dit te kunnen beoor delen. zal onze jongere landbouwers de technische opleiding moeten worden as- geven. die hiervoor nodig is. Men dient dus te komen tot de oprich ting van instituten, waarin jonge land bouwers gelegenheid krijgen zich theore tisch en practisch te bekwamen volgens een door deskundigen vast te «telles schema.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3