G0UD5CUE COURANT o »s Kijker O 'NS WEWCHT de Standbeeld voor min. Lieftinck van E PRIJZEN Franco is tegen communisme, maar niet voor democratie Moskou beschuldigt V.S. aggressie tegen China' neming van dit punt en betoogde, dat er niet het minste bewijs bestond ter sta ving van de klacht. Het Noordkoreaanse front bij Taegoe ineengestort Onze goudvink Kunst en cultuur t W Nieuw-Guinea Gulden Scheepsramp in de Botnische Golf eilanden in India” Geheim Kamerdebat over Nieuw-Guinea jf Tapijt iessins. Pandit Nehroe ^fe y „Geen koloniale i Huis verwerpt een veto van Truman UE West-Duitsland open voor buitenlandse beleggingen Ralph Bunche krijgt de Nobelprijs voor de vrede Koemjongdong en Koemtsjon bezet Successen voor de V.N. op alle fronten Duitse pleizierzeilers op Noordzee gered Pleidooi voor het Spaanse fascisme Spanje beschouwt de droom van de ritse LabourpartU om Europa onder een Msialiattech imperialisme te verenigen iet hoefdkwartler in Lenden, als op één |n te staan met Stalins communisme met Dofdkwartier in Moskou. Klacht op agenda geplaatst 2 SEPTEMBER IMn Zaterdag 23 Sept. 1950 Prijs abonnement: 89ste Jaargang No 23089 0.83 per week Bureau: Markt 31. 1.40 per maand Telefoon 3749 (twee lijnen) Cbef-Explottattei D. DB KLERK Directeur-Chefredaetaur: S. H. VAN DBR KRAATS f 4.20 per kwartaal Postrekening 48400 5 9 Alleen zwart zaad 5 De Prins leert Spaans ïgati< hoort redes me- isk- )A COS ETALAGE SLUITING KIJKER aldus Franco. Tweede Kamer ONZF ZAAK ■ijzen 9 1 SICOWEEFSEL, ƒ4.25 ƒ5.53 ƒ7.53 BOUCLé WEEF- PER ASPERA AD ASTRA achter jen t ont dan i het bev „In L itectr EENDRACHT MAAKT MAOff •aMaefe W50/JI J in begin geknipte tegen de oorlog ge- eens Ameri kunst en men er ling van maar sktijd- ƒ3.53 ƒ4.75 ƒ575 atten 1.90-2 25 en f 4.25-f 5.75 ie cocos voorradig. de inbaar met de onder- regering Nieuw- efkozing- of Wanneer dat i dus de heer dat een oi ?htte Zijn honderd jeld twee een me- ?a's was ..jers op *”t in de unnen biedt kanen „een elijk kan Franco z^., enen in 1.357 gevangenen olking van 28 mllliot si, dat het Spaanse 1 lunisme nog altijd ei jctief Is als toen het jretaris- aeschul- -jreesie tornen, verzoekt Ikaanse 5 „een itionale verijdelen. 1 de „blokkac. nbarderen en beschit indsjoertye door Ami Prijs 1(1 cent per nummer >ED in diverse p" 1 INSTOFFEN, TWE9W- PEBONT en VOER1N».S kijken Stoofsteeg. GOUDA- en. aan- ibbeltjes zodat ho- ss 39 laar oud én laat ideren achter. Het Ame den heeft stemmen veto over dermijnerJ der deba. ming o voorgel* ingebrach die „huil aan l.—. gen". F commun schaden v« .„ht la door de «neming in de 'ergadering aan- Ide een besluit op de agenda van zoals door de V.S. De vrijwilligers voor. Korea, die in da Nieuwe Alexander-kazerne in Den Haag zijn gelegerd, hebben hun wapens ontvangen Het eerste werk wat zij had den te doen, was het materiaal (onder tiet wa kend oog van hun com mandant, maj. Den Ouden) te poetsen. Op de achter grond majoor Den Ouden (midden), met links van hem de eerste luitenant Clumpkens. ƒ15.25 9.75 ƒ1175 S.»5 f t!5 075 075 4 95 Verkeersagent door bliksem getroffen Tijdens een kort, maar vrij hevig on- weer Vrijdagmiddag sloeg de bliksem in de bovenleiding van de Amsterdamse tram op de Overtoom. Via de bovenleiding werd ook het verkeersbord van de nolitle- agent daar ter plaatse geraakt De ver keersagent. dié met beide handen het bord Vasthield, werd getroffen en kreeg brandwonden aan beide handen Hij werd ovargebracht naar het Wilhelmlnagast- huls en daar verbonden. Daarna kon hij naar zijn woning gaan. beperking was er geen gelegenheid toe ge weest. De Kamerleden hebben nu ech ter toch nog hun kans gekregen. Zij heb ben vele wensen maar het hangt hoofd zakelijk van minister Lieftinck af in hoe verre minister Rutten Dinsdag aan die wensen tegemoet kan komen. Minstens tien personen zijn om het Je- ven gekomen, toen de Energi, een onder Panamese vlag varend schip. In de Aland Zee (Botnische Golf) op een mijn liep, al dus Is te Stockholm medegedeeld. Zes overlevenden werden door sersboot opgepikt en naar een zl< te Stockholm overgebracht. Twa sonen worden vermist. Noord-Korea verleent weinig medewerking aan Rode Kruis Het internationale Comité van het Rode Kruis te Genève, maakt bekend, dat het tevergeefs herhaaldelijk gepoogd heeft, in rechtstreeks contact te komen met de Noordkoreaanse regeringsautori teiten. De door het internationale Rode Kruis benoemde delegaties konden zich nog niet naar het bezette gebied van Zuid-Korea begeven en tot dusver heeft het comité slechts twee Ujsten, mat de namen van 110 Amerikaanse krijgsge vangenen ontvangen. De Evertsen in Hongkong aangekomen Da Nederlandse torpedobootjager Evert- •en te te Hongkong aangekomen. Het «chip, dat tot de strijdkrachten der Ver enigde Naties behoort, zal In dok gaan om te worden gerepareerd. - een vls- siekenhuis raalf par- Indonesische lening. Op 14 September heeft de Indonesische regering een gemaakt met de inwisseling van t rechterhelften van muntbiljetten obUgaUe-brleijes. De R.A.F. heeft met een speciaal voor dit doel ingerichte Hastings, een twee-weke- Hjkse luchthospitaaldienst geopend tus sen het Midden- en Verre Oosten en het Lyneham vliegveld, Wiltshire, Engeland. Hiermede worden gewonden naar het va derland teruggebracht. Met een speciaal toestel wordt hierboven' een brancard uit de Hastings geladen. De troepen van de achterhoede, die Vrijdag Koemtsjon hebben ingenomen, en de voorhoeden van de zevende divisie, die Donderdagavond Soewon binnentrok ken, bevinden zich thans op 160 kilome ter, hemelsbreed gemeten, van elkaar. De voornaamste legers der Noordelijken moe ten zich ergens tussen deze twee punten bevinden, wanneer zij niet ineengestort en naar de 38ste breedtegraad gevlucht zijn. Na zes weken strijd met wisselende kansen, waarin de winst van een halve kilometer als een belangrijke overwin ning werd beschouwd, was de positie van de Amerikanen en Zuid-Koreanen Vrij dagavond als volgt: Koemtsjon binnen getrokken. dat op de helft van de weg :goe naar Taedjon ligt, na een met tanks van 27 kilometer. oorden van Waegwan op de Oos- oever van de Naktong 25’/» kilo- •r voortgetrokken. Van Taboedong 32 »r opgerukt naar de oevers van tong tegénover Sonsan. In het rum van de Noordelijke sector in de van Oeisong, bijna 30 kilometer getrokken. Zuidkoreaanse de Oostkust hebben Kigje "■oordvoerder van het Ame. v legercorps is in een schuur verkoolde en doorschoten - een Amerikaanse lui- waren op zijn rug was met ben- gestoken. aldus Generaal Francisco Franco heeft Donderdag in een verklaring in de Spaanse pers, die door radio-Madrid werd uitgezonden, gezegd, dat Spanje geografisch „de wachttoren van het Europese kasteel” is. Deze „wachttoren” was, des te gemaakt door de eenheid en de onwankelbare vastbeslotenheid van het se) volk om zijn geloof, zijn vrijheid en tradities te verdedigen. Spanje „het besef van het Westen voor de communistische bedreiging”, maar „grote reserves ten aanzien van de sociale en politieke ideeën, die de Alvorens verscheidene punten van de agenda naar commissies te verwijzen, heeft de agendacommissie der V.N. beslo ten aan te bevelen, dat vijf onderwerpen direct door de Algemene Vergadering worden behandeld zonder een voorafgaand commissiedebat, namelijk de toelating van nieuwe leden, de uitnodiging aan de Ara bische Liga een waarnemer naar de bij eenkomsten der V.N. te zenden, het vre desplan van Trygve Lie, de contröle der atoomenergie en de ontwerpverklaring over de dood van vermiste personen. Het is thans weer mogelijk buitenlands kapitaal in W.-Duitsland te investeren. De Duitse centrale bank te Frankfort is door de geallieerde Hoge Commissie gemach tigd om op verzoek vergunning te verle nen voor de invoer van buitenlands kapi taal in de Bondsrepubliek. Deze kapitaal- invoer zal echter slechts toegestaan zijn voor het aankopen van effecten, voor deelnemingen aan ondernemingen en voor het verstrekken van leningen aan natuur lijke of rechtspersonen. Ook de invoer van vermogenswaarden, zoals technische uitrustingen, grondstof fen, half-fabrlkaten. productieprocédé^ enx, zal toegestaan zijn, wanneer deze bestemd Is voor kapitaalbelegging. Voor verkoop in Duitsland zal een dergelijke invoer niet worden toegeslaan De invoer van buitenlandse valuta zal uitsluitend kunnen geschieden door het openen van een geblokkeerde markenrekening bij een Duitee bank, tegen betaling in deviezen. De Nobelprijs voor de vrede te dit jaar toegerekend aan dr Ralph Bunche. Dr Bunche is de kleinzoon van een Ameri kaanse negerslaaf. Als jongen was hij in- zeper in de barbierswinkel van zijn vader. Hij won een beurs voor de universitelt van Californië en ging later naar de unlversi- teit van Harvard, dank zij een andere beurs. Hij promoveerde op een proefschrift over de ontwikkeling van economisch ten achter staande gebieden en kreeg daar, aangezien zijn proefschrift het beste van het jaar was, een prijs. Na de moord op Graaf Bernadotte, nam hij diens functie ais bemiddelaar der V.N. in Palestina over en als zodanig trad hij op bij drie wapen stilstanden tussen de Joden en Arabieren. Na zijn terugkeer in de V.S. bood pre sident Truman hem de functie van onder minister van Buitenlandse Zaken aan, waardoor Bunche op 44-jarige leeftijd de hoogste regeringspost, ooit een neger aan geboden. zou hebben bekleed. Hij sloeg het aanbod echter af, omdat hij zijn gezin niet wilde blootstellen aan de sfeer van ras sendiscriminatie te Washington. Bunche te de eerste neger, die ooit d« vredesprijs heeft gekregen. De prijs be- De eerste minister van India, Pandit Nehroe, verklaarde Donderdag in de jaar vergadering van het Indiase nationale congres, dat India geen „koloniale eilan den in India” kon dulden. Nehroe zei, dat India ondanks vele provocaties, met op zet geen maatregelen genomen heeft die tot moeilijkheden aanleiding zouden kun nen geven. India had een vreedzame op lossing gezocht en zou dit blijven doen. Nehroe betoogde, dat tenzij de toestanden in Pondicherry en andere buitenlandse bezittingen in Zuid-India volkomen ver anderd werden, er geen eerlijk en onpar tijdig referendum zou kunnen worden ge houden. India zou zeker niet een „onbillijk Inzake anti-communistenwet lerlkaanse Huis van Afgevaardig- ,t met grote meerderheid van een door Truman uitgesproken de wet op de contröle van on- ende activiteit te niet gedaan. Zon- »at werd onmiddellijk tot stem- overgegaan, nadat het veto was .lezen. Truman had zeven punten tegen de wet igebracht. Hij noemt haar een maatregel, „hulp en bemoediging zou brengen hen, die ons willen ten onder bren- Naar zijn mening zou de wet de unisten helpen in plaats van hen te wMOKca en „onze bestaande binnenlandse veiligheidsmaatregelen verzwakken". Volgens de wet zal Spanje geclassifi ceerd worden als totalitaire staat, waar door de procureur-generaal verplicht zou zijn alle Spaanse zakenlieden, studenten ea reizigers, die het regiem van Franco «teunen, de toegang tot de V.S. te ont zeggen. van Taeg' opmars m< Ten Noo: telijke meter kilometei de Naktc centrum richting Noordwaarts troepen aan veroverd. Volgens een woo.u.v rikaanse eerste leg'*’-'’*' bij Kasan het vei «vu. lijk gevonden van eer tenant. Zijn handen gebonden en het lichaam zine overgoten en in brand deze woordvoerder. Militaire waarnemers in Korea verklagen, dat het front der Noord-Koreanen ten Noordwesten van Taegoe is ingestort. Men acht het van betekenis dat xij het hoge terrein tussen Waegwan en Koemtsjon niet hebben verdedigd, daar dit een natuurlijke verdedigingslinie is, die een uitweg naar het Zuiden zou hebben opengelaten. Engelse troepen hebben ten Westen van de Naktong 12 kilometer ten Zuiden van Waegwan Komjongdong, na zware tegenstand, ingenomen. Voor uitgetrokken eenheden zijn Koemtsjon, 32 km. ten Noord-Westen van Waegwan, binnengedrongen. De hoofdmacht, bestaande uit troepen van de 24ste Ameri kaanse divisie en troepen van de Britse brigade, versterkt met tanks, bevindt zich in de buurt van Koemtsjon. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen heb ben Sonsan bereikt. Herinnering aan samenwerking tussen vloten van Amerika en Nederland Dat de samenwerking tijdens tussen de marinesfrijdkrachten der allieerden op hoge prijs gesteld is. is eens te meer gebleken toen Vrijdag de Ameri kaanse ambassadeur Seleen Chapin in het Koninklijk Instituut van de Marine in Den Helder een bronzen plaquette aan bood. Deze plaquette is afkomstig van de Amerikaanse marine als herinnering aan de samenwerking tussen beide vlooteen- heden tegen de Japanse aanvallen in 1941 en 1942. Bij de aanbieding van de pla quette aan de commandant van het insti tuut. kapitein ter zee F. H. M. van Strae- len kwam dit alles tot uitdrukking in de toespraak, die de ambassadeur hield. Bij de aanbieding waren onder meer aan wezig admiraal E. P. Forrestal. de Ameri. kaanse marine-atttaché Ronald Mac Kon. non en de commandant Zeemacht Neder land. vice-admiraal J. J. L. Willlnge. Het is de bedoeling geweest dat Tweede Kamer gisteren in het opei in gedachtenwisseling zou treden r* regering aan de vooravond van de handelingen met de Indonesische over de toekomstige status van Guinea. De vaste commissie uit de Tweede Ka mer heeft echter geadviseerd dit debat te hobden achter gesloten deuren Dins dag zal over dit advies worden beslist, een beslissing die niet twijfelachtig te. Het wordt een geheim debat TTET IS GOED om er eens helemaal H..ulf te zijn. Kijker te, bU het op maken van de tweede helft van zijn va- cantiekoek, er eens helemaal uit geweest. Hij werd tot een druppeltje in de vreem delingenstroom, die door Parijs spoelt. Geen krant kwam onder zijn ogen, geen radiobericht kwam zijn oren binnen. De wereld tolde rustig door en Kijker/ nog rustiger, wist van niets. Hij snoof geuren van de metro op. dronk zwartg koffie en genoot van de lange stokken brood, die de Franse bakkers uit hun ovens toveren. Doch zulke vacantie-idylles duren niet lang. Vandaag ziet Kijker een papieren berg voor zich, de begroting, door onze Staatsdrukkerij toch maar steeds in de diepste geheimhouding telkenjare netjes gedrukt, hij leest van de troonrede, en hij begrijpt, dat het geen rozengeur en mane schijn is in de lage landen. We zullen door vele zure appels moeten heenbijten. De Koningin heeft het gezegd, de minis ters zeggen het, met fraai kronkelende zinnen, de krantenmensen schrijven het. Lang niet alle burgers willen er echter aan. Als Kijker na een vacantie de post doorkijkt, merkt hij al gauw, hoe de wind staat. Vandaag begon het alweer goed met een ontboezeming qyer de 5*1» loonsver hoging: „Deze gruwelijke en afgezaagde praatjes van soberder en kariger leven en meer produceren beginnen mij en velen met mij zo ongenadig de keel uit te hangen, dat de gal overloopt.” Ziezo, dat weet Kijker weer. Er stond nog wel meer in die brief en Kijker zal er waarschijn lijk op terugkomen. Maar één ding is waar: het i s afgezaagd, die kwestie van soberder leven enz., enz., enz. Het ifr’Ook een oude geschiedenis, zo oud als de oorlogen zelf. Van het ogen blik af, dat een ploegje mannen er met knotsen op uittrok om een andere ge meenschap de inhoud van graanschuur of wijnvat te betwisten, kwamen beide par tijen te kort, omdat gewoonlijk de graan schuur in brand werd gestoken en het wijnvat stukgeslagen. Na zoveel eeuwen geloven veel mensen, helaas te veel, dat in deze wereld, waarin men niet met knotsen zelf, maar met „knotsen” van bommen, tanks, kanonnen enz. op elkaar lostrekt, aan het sprookje van een ogen blikkelijk herstel van de schade en terug keer van de welvaart, liefst op commando van de regering. Te velen geloven aan het sprookje van een reddende fee, soms verhoging geheten. Jaren geleden heeft Kijker zich uitbundig geamuseerd met de tekenfilm Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen. Thans zouden sommigen zich willen amuseren met een regeringafiim, die tot titel kon dragen Zwarte Pietje en de Zeven Loonrondjes. Onze regering gelooft er niet in. Kijker vindt het ge lukkig ook. En de meerderheid van ons volk wil er ook niet aan. Want dat sprookje heeft vervelende kanten. Als wij allemaal die film gingen veri tonen, met dat sprookje van de loonron- den, kozén we wel de weg van de minste weerstand. In Frankrijk heeft men zoiets gedaan. Daar heeft de inflatiespiraal ge ducht gedraaid. In 1928 heeft Kijker enige tijd in Parijs gewerkt, slechts enkele we ken, maar men beleeft een land dadelijk anders, meer intens en meer intiem, als men er werkt. In 1928 wist Kijker niet Wat deviezen waren. Maar de franc was toen al flink gekelderd. Als Kijker zich goed herinnert, stond de koers toen onge veer op 10 ct. Het leven in Frankrijk was goedkoop, vQor óns.... Maar de Frans man zelf rekende nog met stuivers. In de zaak, waar Kijker werkte, verrichtte iemand een bijzondere prestatie, extra loon bedroeg „cent sous”, hoi stuiver per avond! In ons gel^ kwartjes, bij Kijker genoeg voor e0” delijdend lachje, voor de collega’s het echter een bedrag om er jaloe- te zijn! Wanneer Kijker de prijzen winkeletalages bekeek, was het een ga makkelijk kunstje de prijs dadelijk te ver nederlandsen: je verschoof het decimaal- teken een plaatsje naar links. Als Kijker in zijn vaste restaurant ging eten v met inbegrip van wijn, dan zichzelf: „Ziezo, bediening kon ei Een ex-Dultser. die thane «tatenloos te en in Hilversum woont, kocht enige tijd geleden in Rotterdam het zeewaardige jachtje Senang. Hit vertrok daarmede ver leden week Woensdag uit de haven van Norderney en luisterde niet naar de weer berichten. zodat de storm hem in de Duit se Bocht overviel. Zijn mede-opvarenden waren de zeilkunst niet voldoende mees ter zodat het scheepje In een hachelijke positie kwam te verkeren. Tot overmaat van ramp kwam een mede-plefzlerzeiler in moeUijheden. die zelfs zo erg werden.dat zijn jachtje zonk Met veel moeite heeft de statenloze schipper drie man overgeno men. waarmede hij In IJmulden Is bin- nengékomen. De vreemdelingenpolitie voelde de daarmee tot zeven man uitge- brelde bemanning aan de tand maat hun papieren waren in orde, zodat de redder, een zekere Grosse Dunker, naar zijn woon plaat* kon terugkeren. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingedfend inzake de ..Geldregéling ..Nieuw Guinea". Ingevoerd wordt de Nieuw- Guinea gulden als rekeneenheid van het geldstelsel van het Rijksdeel Nieuw-Gui nea. Het Nieuw-Guinese geld zal vrij om- wisselbaar zijn in Nederlandse courant. Bij de souvereiniteiteoverdracht aan Indonesië was in Nieuw-Guinea Indone sisch geld in omloop en het zou uiteraard bezwaarlijk zijn, deze toestand te hand haven. Blijkens de toelichting op het wets ontwerp te de, invoering van het nieuwe geld tevens dienstbaar gemaakt aan een geldzuivering. Verwacht wordt dat bón nen afzienbare tijd thans een redelijk peil van lonen en prijzen in Nieuw-Guinea zal worden bereikt. Evenals in Suriname zal als pasmunt vooralsnog Nederlands geld dienen. gezien aanmaak van centen dubt^, etc. op technische bezwaren stuit, z met muntbiljetten van een gulden en ger wordt volstaan. Groninger het slachtoffer van auto-botsing Donderdagmorgen reed een personen auto bestuurd door de Groningse reder, de heer J. Sloots, op de rijksweg tussen Putten en Nijkerk Nabij het kasteel Olde Aller wilde hij met grote snelheid een voor hem rijdende trailer passeren. Op het zelfde ogenblik naderde uit de richting Nijkerk een bus van de Veluwse Autodienst. In voile vaart reden beide voertuigen tegen elkaar op. De heer Sloots verloor hierbij het leven. Enkele buspassagiers werden licht gewond. De chauffeur van de autobus kwam met de schrik vrij. De heer Sloots was vrouw en zeven kind< (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagavond hebben minister Lief tinck en minister v. d. Brink in de Tweede Kamer nog een somber beeld opgehangen van onze financiële en economische toe stand. maar alsof er geen vuiltje dan de lucht is hebben Vrijdagmiddag vijf Kamer leden. de heren-Willems (PvdA), Verhoe ven (KVP), Roosjen (AR). Zegering Had- ders (VVD) en Schmal (CHU) er met klem op aangedrongen, dat de regering méér moet doen voor ■■dp kunst, omdat kunst r~—i een ufting is van godde lijke goedgunstigheid (Roosjen), omdat de kun stenaar het merkteken geeft aan het heden en de droom aan de toekomst (Verhoeven) en omdat particulieren niet meer in staat zijn de kunst te steunen (Willems) Vooral werd er voor gepleit meer aandacht te schenken aan de gewes ten buiten de dichtbevolkte streken van het land, hetgeen de heer Verhoeven lyrisch culturele bevloeiing van de pro vincies noemde. Er werden vele en velerlei wensen te berde gebracht, maar minister Lieftinck is zo hebberig, dat de heer Verhoeven had uitgerekend dat er voor kunst en cul tuur niet méér wordt uitgegeven dan voor een-derde regiment infanterie Misschien zal er voor minister Lieftinck nog eens een standbeeld worden opgericht. Dat kan wellicht nog lang duren, maar hopelijk zal hij eerlang tot de status van stand beeld overgaan. Hij hoeft niet bang te wezen dat er geen kunstenaar zal zijn om die opdracht voor een standbeeld te aan vaarden. Maar het zou prettiger zijn als het object met liefde wordt aangevat en niet alleen om het vulgaire geld. Het maakt ook een verschil of de trekken met liefde zullen worden geboetseerd en wanneer de kunstenaar in de steen begint te hakken of hij dan beitelt als een liefkozing-of uit vergelding en wraak. Wanneer dat standbeeld wordt onthuld, aldus de heer Verhoeven, dan hoop ik dat een ontroerde menigte na het weg vallen van het gordijn met een bewogen gemoed het opschrift zal lezen: „In bewo gen tijden heeft hij als rijksprotector der schone kunsten, het stoute stuk bestaan om de reusachtige bedragen voor de schone kunsten op te voeren tot de kosten van twéé-derde van een regiment infan terie". (Gelach). Dinsdag wordt het debat over k cultuur voortgezet. Eigenlijk had in December j.l. bij de behandell de begroting over moeten spreken, als gevolg van de drastische spree! inde nog met Kijker t bijzondere ’roeg „cent sous’ ond! In ons jker genoeg :hje, voor de en bedrag om r Kijker de jekeek, was he je da prijs dadel verschoof het teken een plaatsje naar links, j in zijn vaste restaurant ging eten voor 14 franc met inbegrip van wijn, dan zei hij tegen zichzelf: „Ziezo, dat was 1.40!” Voor de bediening kon er wat op over schieten. Sindsdien is er in «Frankrijk veel ge beurd. Na de oorlog begon dan de wed loop tussen loon en prijs, de weg van de minste weerstand. Het is een brede weg. Het punt,'thans bereikt, is echter xo’n station als men bij alle brede wegen treft, De Nederlander heeft het in Frankrijk weer vrij gemakkelijk, als hij prijzen om rekent. Hij verschuift het decimaaltekeu nu twee plaatsen naar links, hij rekent da franc voor een cent. Als hij secuur genoeg te, telt hij er 10 V» bij, maar dat wordt meestal vergeten. Vandaag kon Kijker echter niet meer in het oude restaurant voor 1.40 terecht. Vandaag kost alleen de wijn bijna zo veel. Vandaag kost het metrokaartje 20 francs, veel duurder dan vroeger. Dat alles is echter heel verklaar baar, want die gulden is ook niet meer de stoere oude jongen. Nemen we dat in aan merking, dan is de waardevermindering van de franc nog veel catastrofaler. Moet dat ons voorland zijn? Moet een ritje in de tram 10 gaan kosten en een matig diner 350? Moeten wij ook munt- brlefjes krijgen, die een waarde van l’/« ct vertegenwoordigen? Moeten wij ook met dikke portefeuilles met vies, versle ten papiergeld gaan lopen, waarin min der koopkracht schuilt dan in het magere loonzakje van menig Nederlands arbei der?» En zeg niet, lezer, dat het nieta uit maakt, of je gulden honderd of één cent waard is, als je er maar genoeg van hebt. De massa wordt altijd dunner, naarmate de portefeuilles dikker worden. En het gaat ten koste van dingen, die wij niet zouden willen missen! Want lezer, er wordt in Frankrijk niet of zeer weinig gebouwd. Alleen in Maubeuge zag Kijker wat nieuwe huizen. Het huizenkapitaal te uitgehold. De verhouding tussen inkomens en huren is zoek. In Frankrijk zijn de ge volgen minder fataal, omdat de bevolking niet als de onze bijna onstuimig groeit. Anders.... Doch als het zo doorgaat als nu, als de verwaarlozing van de huizen zo door- wordt het een treurige boel in crijk, waar het nu al dikwijls treurig i toch sparen veel Fransen en ziet i In elke plaats van betekenis een irbank. ind staat op een tweesprong. i dat sprookje nu vergeten. Bijt liever in die afgezaagde zure Nieuwe storingen in aantocht Weerverwaehttog meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond Koude nacht met flinke opklarin gen. vrijwel nergens buien, afnemende Westelijke wind. Morgen overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen, het eerst in het Zuid-Westen van het land, later ook in het Noord oosten Weer toenemende en later aan de kust tijdelijk wellicht harde Zwd- westelijke wind en iets minder koud. 24 September Wassende maan Zon op S.M: onder 18.3« Maan oo 1S.02: onder 4 08 25 September - Wassende Maan Zon op 6.29: onder 18 34 Maan op 18.21; onder 5.26 vreet, Frankr is. En men li «paarbank Nederlai Laten we toch maar appel. Brrr! Maar gezonder.... De Goya en de Ranchi Maandag in Amsterdam In de nacht van Zondag op Maandag 25 September a.s. worden zowel de Goya als de Ranchl in de sluizen te IJmuiden verwacht. Behoudens onvoorziene om standigheden begint de ontscheping van de Ranchi te Amsterdam, aan de kade van de Stoomvaart Mij Nederland. Maandag morgen om halfnegen. De ontscheping van de Goya begint Maandagmiddag om halfdrle op dezelfde plaats. De Ranchi brengt een groot aantal mili tairen van het voormalige K.N.I L. met hun gezinnen naar Nederland. Bij het ver trek van Tandjong Prlok bevonden zich 109 babies aan boord; tijdens de reis zijn tot dusver 30 babies geboren. De Goya heeft 446 man van de Kon. Ma rine en 446 man van de Kon. Landmacht aan boord, onder wie de 42e Infanterie Brigade-Werkplaata, een onderdeel van de G-Brlgade. „Indien Europa dezelfde vastbesloten- eid had. die Spanje er toe dreef om zich an het communisme los te snijden, zou- en wij de gevaren eensgezind het hoofd unnen bieden.” Franco noemde de Ame- kanen „een bijzonder volk, dat gemak- n worden bedrogen”. zei, dat er geen politieke gevan- Spanje waren. Er zijn slechts angenen in Spanje op een be- ’"'-jen, aldus Franco. Hij front tegen het com- even jeugdig en ef- toen het gesticht werd. Het als idee kan slechts worden rerwonnen door andere ideeën, die „de )ogste prestaties op sociaal gebied" bie den. aldus Franco. Rusland heeft Vrijdag de secr generaal der V.N. gedetailleerde b< dlgingen betreffende beweerde aggi tegen China door de V.S. doen toeko De Russische aanklacht verzoekt om snelle actie om de Amerikaanse politiek In het Verre Oosten, die „een ernstige bedreiging van de internationale vrede” wordt genoemd, te verijdelen. De aan klacht veroordeelt de „blokkade" van Formosa en „het bombarderen en beschie ten van gebied in Mandsjoerfle door Ame rikaanse vliegtuigen”. De Sowjet-Russische klacht J— agenda-commissie voor opnc agenda van de Algemene Verj vaard. De commissie stelde omtrent de plaatsing de kwestie Formosa, V°Warrei? Austin verklaarde, dat de V.S. zouden stemmen vóór opneming van de Sowjet-Russische beschuldiging in de agenda, in overeenstemming met het ge bruikelijke standpunt van zijn delegatie, dat elke klacht diende te worden gehoord. De gedelegeerde van Rationalistisch China, dr Tsiang. verzett«4ich tegen op- In verband zijn contacten wereld in Amerika, heeft Prins sedert enige tijd de studie i Spaans weer ter hand genomen. C. F. A. van Dam. hoogleraar Rijksuniversiteit te Utrecht, verse! geregeld op. Paleis Soestdijk om Prins en enkele leden van zijn college te geven in de Spaanse letterkunde. de met de intensivering van met de Spaans sprekende rika. heeft Prins Bernhard van het Prof, dr aan de :hljnt voor de i gevolg taal en jd hand gent 'im. hoog e n a g a

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 1