RADKK^ Wie doodde Valentin Rothe? De Niwa bestaat niet meer PANDA EN DE MEESTE Moerkapelse kleuters hebben een eigen zonnig huis Moordrecht gaf een nummertje aanvalsspel weg Gouda en G.S.V. winnen en Olympia verliest weer Honderd gezelschappen, elf gesneuvelden Niwin werkt door Hoofdagent contra de gemeente Wormerveer De minister spreekt over hergroepering der orkesten Zeventig jaar getrouwd HET PROGRAMMA DER INDONESISCHE REGERING Hoge defensieuitgaven Dochter van Tolstoi overleden Succes van Indonesische rode persbreidelaars Liggen hun sigaretten op de zwayte markt? Voor hogere huren HET EINDE VAN EEN WOUDREUS Chr. kleuterschool in gebruik p enomen Oogstdiensten in de Sint Janskerk Gezond èn lekker! fREDBAND^) at <ry AAR. <- ANNEER. opent ■s. Vrijdag 11.30 uur in de DIJKZIGTHAL Hf!i* Olympia voor rust overrompeld CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Ammerstol herstelt zich G.S.V. overwinnaar bij een „waterballet" Drie wedstrijden in Afd. Gouda gespeeld Z.V.V. 2—W.G.J. 2: 25—1 Ingezonden Stukken EERSTE BLAD - PAGINA 2 (V*n onze correspondent te Djakarta) Het op 21 October 1846 opgerichte „Corps Nederlands-Indische Welfare Artisten" N.I.W.A. heeft, na vier jaren actieve dienst, op 18 September opgehouden te bestaan. Zoals bekend ressorteerde dit corps onder de Dienst Welzijnsverzorging en omvatte het alle door de Niwin uitge zonden welfare-artisten. waarbij deze ar- tisten automatisch onder militair gezag kwamen te staan. Terwijl de Niwin de materiële belangen van de troepen in Indonesië behartigde. verzorgde de N.I.W.A. de geestelijke belangen van de strijdkrachten, onder meer door uitzen ding van op de kop af 100 gezelschappen, met een totaal van 473 artisten. Het hon derdste gezelschap was de in Indonesië r populair Oorschot. hot, die de strijdkrachten ge durende de laatste vier maanden op een genre vergastte, dat het midden hield tussen cabaret en variété. De eerste Niwin-artist. die in Indonesië optrad, was de vlolist Willem Noske. Hij maakte zich bij de troep geliefd door zijn muziek en door zijn persoonlijke karakter eigenschappen. En zo zijn er na Noske meer geweest, die duizenden kilometers door de lucht en nog vermoeiender kilo meters over land hebben afgelegd om de jongens datgene te bieden, waaraan zij na vaak; maandenlange krachtsinspanning in 't veld. op de meest afgelegen plaatsen, behoefte hadden: geestelijke ontspanning. Van de 473 artisten, die Indonesië be- aochten, sneuvelden er 11. Het gehele gezelschap van Hans Snel kwam bij een vliegongeval In Nieuw Guinea om het leven. Johan Gütlich, die een programma van kamermuziek verzorgde, veronge lukte reeds in 1846, toep een Dakota in de bergen bij Bandoeng neerstortte. De violist Van der Vegte en zijn eega verloren het leven bij Calcutta, toen de K.L.M.- Constellation met dertien Amerikaanse journalist^ in slecht weer tegen een heuvel vloog. Thans zijn er nog slechs 14.000 man in Indonesië. Vóór het einde van het jaar zullen deze Nederlandse troepen ver moedelijk afgevoerd zijn, dat is in ieder geval de bedoeling. Hun geestelijke ver zorging is thans deels opgehouden. Maar toch kunnen ook de laatst achtergeble venen nog profiteren van de offervaar digheid, waarmee het Nederlandse volk de gaven voor de strijdkrachten in de laatste vier jaren bijeen bracht. Want of schoon een gedeelte van deze gaven moest worden afgeschreven, is er toch nog wat achtergebleven van de 32 cantinewagens, 75.000 gramofoonplaten, 13.000 .muziekinstrumenten, 1400 radiotoe stellen. 31 radio-distributie-apparaten voor hospitalen, die naar Indonesië een weg vonden. En in deze tijd van wachten op tran sport naar huis, komen de 1260 kisten niet sportmateriaal (totaal gewicht 163.000 kilogram). 863 rimboekisten en 14 film- jeêps, voor zover nog aanwezig, goed van pas. Want veel belangstelling voor gezel schappen hebben de jongens de laatste tijd niet meer gehad. Zij zitten hoofd zakelijk in de grote centra, zien dus bij tijden een film. „slaan" de tijd overdag „dood" met sport en spelen, en kunnen zich gemakkelijk in het bezit stellen van een of meer der één millioen boeken of 22 millioen tijdschriften, waarmee Neder land hen deze jaren heeft bedacht. Het Ambtenarengerecht te Amsterdam behandelde Vrijdag de klacht van de hoofdagent van politie,* J. J. W. Keyzer. tegen (^gemeente Wormerveer. De kla- ger w-ijByjnd Februari van dit jaar per 1 April JWf eervol uit de dienst ontslagen wegens ongeschiktheid, ondanks het feit, dat hij reeds 17 dienstjaren had. Als getuige-deskundige verklaarde een zenuwarts uit Zaandam, dat hij klager in Juli 1949 onder behandeling had gekregen, Keyzer was destijds inderdaad ongeschikt voor de politiedienst, aangezien hij door zijn belangrijke rol in de illegaliteit tij dens de bezetting hevige spanningen had ondergaan en vervuld was met wraak gevoelens tegen lieden, die volgens hem gninder sterk hadden gestaan tegen de bezetting. Klager werkte goed mee aan de genezing en begin 1950 kon hij op ad vies van de zenuwarts de dienst weer her vatten. De arts achtte hem volkomen ge schikt voor de dienst. Het ontslag en speciéal de motivering daarvan hebben hem weer doert instórten. Uit het daarop volgende getuigenver hoor bleek, dat klager en zijn chef. de nu gepensionneerde adjudant Nieuwenhuis, zeer slecht met elkaar konden opschieten. Nieuwenhuis was volgens klager, toen tijdens de bezetting geld van de esperan tistenvereniging in beslag moest wordeh genomen, te ijverig geweest. Deze Nieu wenhuis, destijds nog agent, was later chef van klager geworden. Klager zou zich ook tegenover Hilversumse politie mannen beledigend hebben uitgelaten. Ook bleek uit het getuigenverhoor, dat Keyzer tijdens de bezetting en in gevan genschap zich bijzonder standvastig en moedig heeft gedragen. De raadsman van Keyzer, mr W. L. Burwinkel, stelde de gezochtheid van de motieven in het licht, die oud-burgemees ter Slager van Wormerveer had aange haald voor het door hem gegeven ontslag. Hij verzocht vernietiging van het ontslag besluit. Oud-burgemeester Slager getuigde van zijn achting voor adjudant Nieuwen huis en trok de eerlijkheid van Keyzer in twijfel. Het ontslag achtte hij de beste oplossing. Over drie weken zal het Amb tenarengerecht schriftelijk uitspraak doen. Dg belangstelling vóór gezelschappen was aan het tanen, omdat de jongens beu werden van alles, nerveus van het lange wachten om naar huis te mogen gaan Adrie van Oorschot is het eens bij Lemah Abang, zestig kilometer van Djakarta, overkomen, dat hij en zijn gezelschap werden verwelkomd met een ..ga maar weer terug". De jongens, wachtend op afvoer naar Nederland, hadden voor de zoveelste maal in successie de boodschap gekregen, dat hun vertrek moest worden uitgesteld. Maar Van Oorschot heeft anderzijds toch wel grote voldoening van zijn tijd in Indonesië gehad Te Bandjar. West- Java. kon het daarbij tijdens een der politionele acties gebeuren, dat een goo chelaar als maar kaarten, ballen, pluim vee en wat konijnen door de lucht wer pend. daar plotseling tussendoor een handgranaat zag neerdalen, die door het dak kwam en afging, de jongens de ver- zuohting ontlokkend: „Dat is een rot- truc". De taak van de Niwa is beëindigd. De materiële verzorging van de strijdkrach ten door de Niwin zal echter doorgaan, tot de laatse Nederlandse soldaat aan boord is gegaan van het laatste troepen transportschip. dat uit Indonesië paar Nederland koerst. Voor het eerst heeft de minister van O K en W officieel iets meegedeeld over de besprekingen, die op zijn departement zijn gevoerd met betrekking tot de besteding van de subsidies aan de orkesten en de opera, naar aanleiding waarvan het gerucht in de wereld is geraakt, dat het Residentie Orkest en her Rotterdams Phtlharmonlsch Orkest samengesmolten zouden worden. In de toelichting op zijn begroting heeft de mintster n I. meegedeeld, dat bij het vast stellen van de te voeren orkestpolitiek, dip momenteel een onderwerp van ernstige studie en besprekingen uitmaakt, overwo gen zal worden, of door een hergroepering der orkesten beter voldaan zou kunnen worden aan de vrapg naar symphonische muziek In de gewesten, waar deze totnutoe op onvoldoende of inefficiënte wijze Werd geboden Een soortgelijke kwestie ligt op het gebied van het toneel. Het echtpaar Spankam—Hartman te Gro ningen is Maandag 70 jaar getrouwd. De 91-jarige bruidegom wandelt nog dage lijks wat en zijn 90-jarige bruid fs wel doof, maar nog zeer scherp van geest en geheugen. Zij wonen thans bij een dochter in. rpaar brachten het grootste deel van hun leven te Sappemeer door. Hun kinderen, vijf jongens en vier meis jes, zijn allen nog in leven. De oudste is 68 en de jongste 49 jaar. Zij hebben 26 kleinkinderen en 31 achterkleinkinderen. IfAANDAG 25 SEPTEMBER 1950. (Van onze correspondent te Djakarta). "JVTATSIRS REGERINGSVERKLARING valt op door het karakter van eerlijke zelfcritiek. Hier sprak een man, die Indo nesië de hand in eigen t/oezem liet ste ken. Bij de behandeling van elk probleem bracht hij de binnenlandse onveiligheid ter spréke. In de financieringsparagraaf zei hij. dat de verbetering van de financiële situatie en de verhoging van de koopkracht van het betaalmiddel tot stand kwamen door invloeden van buiten af. De rubber-boom stimuleerde de export, doch de arbeids geschillen en de verslechtering van de veiligheidstoestand werkten anderzijds be lemmerend. Bepaald opzienbarend was het feit. dat voor defensie-uitgaven 1,3 milliard roepia's was uitgetrokken, dat wil zeggen voor een weermacht, die vóór de af vloeiing een kwart millioen manschappen telde. Dit komt neer op vijfduizend roepia's per man. De defensie-uitgaven worden daardoor begroot op een zesde van de totale uitgaven. Het belangrijkste deel van de regeringsverklaring was on getwijfeld de economische en financiële paragraaf. Daarin kwam tot uiting, dat de koloniale economie moet worden om gezet in een nationale, waarvoor Natsir een gedurfd urgentieprogramma heeft op gesteld. Het doel daarvan is. de weerstands kracht van de kleinere producenten, .die het overgrote déél van de bevolking uit maken, te vergroten, en een evenwicht te vestigen tussen weerbaarheid der kleine producenten en de andere groeperingen. Industrie en handel dienen positief mee te helpen aan de opvoering van de eco nomische volkskracht. Het economische urgentieprogramma komt neer op productieverhoging (die af hankelijk is van arbeidsrust en interi\e veiligheid), de invoer van kapitaalsgoe deren. vooral ter verbetering van de nij verheidsindustrie. en ten slotte een ge makkelijker credietverstrekking. Buitenlands kapitaal De regeringsactiviteit zal zich klaar blijkelijk straks vooral uiten op het gebied van de industriële en agrarische opbouw, want Natsir kondigde o.a. prioriteit aan voor de textielfabrieken, de verwerkings industrieën en de bouwfnaterialenindus- trie. Over de investering van vreemd ka pitaal. hetgeen in bepaalde sectoren nodig is voor het verhogen van het levenspeil van de bevolking, zegt de regeringsver klaring. dat nagegaan zai worden, welk terrein hiervoor zal worden vrijgelaten en welke voorwaarden de regering aan de investering van dit kapitaal zal ver binden. De activiteit fn de agrarische sec tor zal tot uiting komen in de organisatie van het coöperatiewezen, waarvoor eind 1951 negentig ambtenaren met vijfduizend man personeel beschikbaar zullen zijn. In vogelvlucht stipt de regeringsver klaring de enorme problemen aan. waar voor Indonesië thans is gesteld, en die onaer de huidige omstandigheden wel- Straaljager vloog non-stop EngelandAmerika Een Thunder-Jet-gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is Vrijdag avond na een non-stop-vlucht van 5.280 km van de Engelse vliegbasis Manston In Kent op de vliegbasis Limestone in de Amerikaanse staat Maine aangekomen De piloot van een tweede Thunder-Jet moest wegens benzinegebrek boven Labra dor r iet zijn parachute uit. zijn toestel springen, aldus deelt de Amerikaanse luchtmacht Vrijdagavond mede. Beide eenmotorige vliegtuigen beproef den de eerste non-stop-vlucht over de Atlantische Oceaan met een straalvlieg tuig. Dit is de snelste vlucht van Londen naar New York. die totnogtóe gemaakt is tien uur en één minuut. De tocht werd gemaakt om na te gaan, hoever de techniek van brandstof opnemen in de lucht gevorderd is. De toestellen namen driemaal brandstof in de lucht op. haast onoplosbaar lijken. Immers er Is een schreeuwend tekort aan deskundigen op allerlei gebied b.v. aan doktoren, waar van er 1200 in Indonesië zijn, d.w.z. één op de 60.000 inwoners. Er is voorts het probleem van Nieuw-Guinea en het vraagstuk van de binnenlandse veilig heid. Het grootste probleem zal evenwel blijken te zijn. de omschakeling van kolo niale naar nationale economie, aangezien vooral op dat gebied de deskundigen zo goed als geheel ontbreken. Gravin Tatiana Tolstoi, dochter van de beroemde Russische schrijver, is Donder dagavond tengevolge van een hartkwaal in een ziekenhuis te Rome overleden. Zij laat een dochter, eveneens Tatiana ge naamd, achter. Gravin Tolstoi, die 86 jaar is geworden, werkte tot voor kort aan haar dagboek, dat binnenkort door een Engelse firma zal worden uitgegeVen. Haar memoires behandelen voor een groot deel het leven van haar vader, alsmede het hoogtepunt en de val van het Tsarenrijk en haar eigen dagen in ballingschap. Zij woonde sedert 1930 in Rome, slechts omgeven door een kleine kring van vrienden. Zoals wij reeds eerder hebÜen gemeld, kon het te Djakarta verschijnende Indo nesische blad Pedoman niet uitkomen, aan gezien het door de drukkerij-arbeiders werd geboycot. Het blad had zich name lijk verstout, een nuchtere beschrijving te geven van de wantoestanden, die met de Sarboeprl-staklngen gepaard gingen. JU Djakarta wordt gemeld, dat tn een Vrij dagavond in het parlement géhoudm vergadering overeenstemming 16 bereik^ tussen het blad en de vakbond. De boycot fs opgeheven en de Pedorpan heeft In haar kolommen plaats gegeven aan een scherp gestelde reactie van de vakbond, waarin de Pedoman van kapi talistische sympathieën wordt beschuldigd. Ook heeft de Pedoman zich verbenden, de Sobsi, de Indonesische E.V.C.. plaatsruim te te geven. Ten slotte vraagt de Pedoman in zijn zogenaamde „Hoekrubriek" een journalist, ..die doorkneed is in de leer en methode van het historisch materialisme". Een Nederlandse militair in Indonesië schrijft ons: Op 15 Augustus zijn de Cadi-pakketten in Djakarta aangekomen. De militairen van de Koninklijke Landmacht hebben eind Augustus voor deze rantsoenen 10 moeten betalen. Nu, op 19 September zijn de pakketten nog niet uitgereikt, behalve aan enkele kleine onderdelen en aan mi litairen, die naar Nederland vertrokken. Beloofd was, dat deze paketten iedere maand aan iedereen zouden worden uit gereikt. Deze pakketten blijken nu op de zwarte markt te koop-te zijn. (Het betreft hier de rantsoenen sigaret ten, limonadepoedpr, e.d., die tegenwoor dig uit Nederland naar Indonesië worden gezonden, aangezien uit-in Indonesië ge produceerde artikelen samengestelde rant soenen voor de soldaat nauwelijks meer te betalen zouden zijn. Red.). Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld,: INDONESIë, m.8. Oranje, 3 October; NIEUW GUINEA m s. Celebes. 23 Sep tember: NED. ANTILLEN, m s Willem stad. 10 October; SURINAME, m.s. Her- silia, 27 September. Post voor de Kortenaer Brieven, bestemd voor opvarenden van Hr Ms torpedobootjager Kortenaer, welk. schip zoals men weet uit Indonesië via Nieuw Guinea, Australië en Nieuw-Zee- land thuisvaart, dienen als volgt te wor den geadresseerd: „Rang of kwaliteit, naam, stamboeknummer; a/b Hr Ms Kof- tenaer; Amsterdam-Schiphol. Marine". De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft zich schriftelijk tot de Ministerraad gewend met het verzoek, te willen bewerken, dat de wet op de huurverhoging zo spoedig mogelijk in werking zal' treden en dat het percentage van de huurverhoging niet op 15. maar op 25% zal worden gesteld, mede in verband met de 5% loonsverhoging en de prijsstij gingen sinds *"orea. Adres over de loongrens bij de 5®/® loonsverhoging •In verband met de aanstaande parle mentaire gedachtenwissellna over de loon politiek. heeft het bestuur van de Stich ting van de Arbeid In een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewezen op de nadelen van het handhaven van de loongrens van 3600 en aangedroneen op een vergunning, die het mogelijk maakt, dat ook boven de f 3600 de Innen met maximaal 5 pet worden verhoogd Hogere ambtenaren protesteren tegen beperkte loonsverhoging Het bestuur van de Vereniging van Hogere Ambtenaren bij departementen van algemeen bestuur, hoge colleges van stpat eti centrale rijksdiensten heeft het volgende telegram aan de minister-presi dent gezonden. Met ontstelteniSf heeft hét bestuur uit courantenberichten kennis genomen van het von-'opl^e besluit der regering om bij de 5To salarisverhoging slechts een bedrag van ƒ3600 bij de be rekening in aanmerking te nemen. Het vreest, dat als gevolg van de zeer moei lijke omstandigheden, waarin de hogere ambtenaren meer en meer zijn komen te verkeren, de reeds heersende ontstem ming bij deze groep door bedoeld besluit nog zal toenemen. In de Middeleeuwen toen Twente één groot bisschoppelijk jachtgebied was, be dekt met hoog opgaand loofhout, stond reeds in de buurtschap Oele de boom. die later bekend zou worden als „de dikke boom van Oele". Hel werd een alom be kende bezienswaardigheid. De boom had een omvang van zeven meter. Zes vol wassenen konden de reusachtige stam nauwelijks omvatten,*«n de enorme kroon verhief zich tientallen meters in de lucht. Vele stormen gierden over het bos, doch de woudreus bleef staan, totdat ook hem het noodlot achterhaalde. Ruim 25 jaar geleden, toen een windhoos het stadje Borculo teisterde, knapte onder het ge weld der elementen de gigantische kroon van de stam. Slechts een ongeveer 10 meter hoge stronk bleef op het oude erve „De Vörger" staan. Als kale armen, in wanhoop uitgestrekt, bleven enkele bla derloze takken aan de stam zitten. Zo bleef de ruïne van wat eens een trotse eik was daar een kwart eeuw staan, terwijl regen en vorst langzaam het nood lot voltrokken. De forse stronk vermolmde en verrotte en gevleesd moest worden dat het geweldige brok hout eens plotseling zou omvallen. Zo werd dan besloten de stam te vellen. Met dit werk is personeel van de Nederlandse Heidemaatschappij Begraafplaats bij Moentilan gevonden Het hoofd van de Nederlandse Graven dienst Zuid-West-Pacific, maakt bekend, dat in de dessa Sedajoe (Kembaren) Moen tilan een begraafplaats is gevonden, waar 48 oorlogsslachtoffers voornamelijk ..taf- felijke overschotten van vrouwen en kinde ren werden begraven. Er zijn geen kentekenen op de graven en geen gege vens. Inlichtingen hieromtrent worden ge vraagd door het hoofd van het bijkantoor van de Nederlandse Gravendienst Zuid- West Pacific te Semarang. Boeloe 63. Kapitein der mariniers Dourlein onderscheiden Aan de kapitein der mariniers J. J. Dourlein werd toegekend het ereteken voor bijzondere krijgsverrichtingen met de gesp ..Timor W42". Nadat de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië capituleerden voor de Japan ners hield op Timor een eenheid Neder landers en Australiërs de strijd vol, tot deze eenheid in December 1942 door Hr Ms torpedobootjager Tjerk Hiddes naar Australië kon worden geëvacueerd. De kapitein der mariniers Dourlein maakte tijdens deze actie deel uit van de beman ning van Hr Ms Tjerk; Hiddes. Donderdagmorgen begonnen. De rondom de boom opgeworpen grond wordt weg- gegraven. scherpe bijtels hakken de dikke thans sponsachtige wortels door. Het zal- niet te veel moeite kosten de reus te vellen, maar de herinnering aan hem zal blijven. Een schijf van 40 cm dikte zal worden afgezaagd, om tn een museum te worden opgesteld, zodat men zich tot in lengte van jaren er van kan overtuigen dat er eens een woudreus was in Twent* „de dikke boom in Oele". De Piet Hein in Acapulco De Nederlandse torpedobootjager piel Hein is Vrijdag in de haven van de Mexi caanse plaats Acapulco aan de Stille Oceaan aangekomen. TiVee millioen voor monumentenzorg Voor onderhoud en de Instandhoudlnn van historische gedenktekenen en van ge bouwen, die oudheidkundige- en kunst waarde hebben is op de Rijksbegroting een bedrag van J 2000.000 uitgetrokken MAANDAG 25 SEPTEMBER. Avondprogramm oFDDENenLEDlKANTBN BEDPtrl met garantie-certificaat DAT HARDE HOOI beviel Panda helemaal niet. „Hooi is niet hard." zei hij tot zichzelf. „Als hooi hard la, dan zit er vést iets onder en als er hier iets onder zit. dan wil ik wel eens weten wét!" En dus begon hij toen in de hooiberg te graven. We zullen later wel zien of hij iets vond en zo ja wét hij vond maar eerst moeten wte nu eens gaan kijken wat Graaf Isen Grim en Hertog Bruno uitvoerden Wel, die waren na rijp beraad het vlondertje dan toch maar op gegaan en liepen nu boven de sloot te balanceren. „Ik vind dat echt eng!" stootte Bruno uit. „Ik-ik-ik verlies vaat mijn evenwicht en dan val ik in het water!" „Stil toch!" snauwde Isen Grim hem toe. „Ik weet zeker, dat dit apoor ons naar die Panda voert, en misschien zelfs wel naar de Gemaskerde! Hij kan hier vlak in de buurt zijn Nu dat was hij! Onverwacht schoot er een duistere en ge maskerde gedaante uit het struikgewas langs de oever te voor schijn en deze gedaante greep met beide handen de wiebelende plank beet. waar de beide edellieden juist op stonden. „Halt!" riep de Gemaskerde uit. „De handen keurig omhoog gestrekt! Orde moet er zijn! Ge bevindt u in mijn macht, zoals u wel duidelijk zal zijn, want zo ge slechts één verdachte be weging maakt, wentel ik deze plank om en laat u neél-plonzen in de peilloze diepten dezer sloot Hllv I (AVRO) 6 Nieuws; 6.15 Surinaamse volksmuziek, 6 30 Filmkrant. 7 Orkestcon cert; 7.30 Muzikale causerie; 7 45 Regerlngs- ultzendlng, 8 Nieuws, 8 05 Radloscoop; 10 35 Viool en piano, 11 Nieuws, 11 15 Parijs pro gramma; 11.40 Gr pi Hilv 11 (NCRV) 8 Hawalianmuziek, 820 Sportultzending, 8*30 Voor de Strijdkrachten, 7 Nlebws, 7.15 Causerie; 7 30 Radiokrant. 7.55 Nieuws; 8 Kamerorkest en koor. 9 Causerie; 9.20 Verzoekprogramma. 10 Verkenningen tn Zuid-Amerika. 1010 Mariniers Kapel, to45 Avondoverdenking, il Nieuws; 1115 Gr pL DINSDAG 28 SEPTEMBER 19S0. Dagprogramma. Hllv I (AVRO) 7 Nieuws; 7.15 Or.pl.; (VPRO) 7 50 Dagopening; (AVRO) 8 Nieuws; 8.15 Gr.pl 9 Morgenwijding; 915 Gr.pl 9 30 Waterstanden; 9 35 Populair concert, 10 30 Voor de vrouw, 10.35 Gr.pl.; 10.50 Voor de kinderen: 11 RVU; 1130 Voor de zieken; 12 Gr.pl.; 12 33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo: 1 Nieuws; l 15 Metropole orkest; 2 Voor de vrouw. 2 30 Gr pi.; 4 30 Voor de kinderen: 4.50 Kinderkoor; 5.15 De stem van Amerika; 5.50 Gr.pl. Hilv. II (KRO) 7 Nieuws; 7 15 Ochtend- gymn.; 7.30 Gr pl 7 45 Morgengebed; 8 Nieuws; 8.15 Gr pl 9.35 Lichtbaken. 10 Voor de kinderen; 10 15 Gr.pl.; 10.40 Schoolradio; 11 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 Angelus 12 03 Gr.pl; 12 50 Reportage; 1 Nieuws. I 20 Lunchconcert; 2 Dubbelkwar- tet; 2.25 Gr.pl 4 Voor de zieken; 4 30 Zieken- lof5 Voor de jeugd; 5 45 Regerlngsuitz. Avondprogramma. •"Hllv 1 (AVRO) 6 Nieuws; 6.15 Pianospel; 6.30 RV 7 Fanfare orkest; 7 25 Paris vous parte 7.30 Musette-orkest; 8 Nieuws; 8 05 Reportage; 8 15 Promenade orkest: 9 voor dracht, 9 15 loot Melodieën; 10 Buitenlands overzicht; 10.15 Gr.pl.; tO-IO Pianorecital; 11 Nieuws; 11.15 Or.pl. Hllv. II (KRO) 8 Lichte muziek; 6.20 Sport- praatje: 6 30 Voor de Strijdkrachten. 1 Nieuws; 7 15 Reportage; 7.25 Causerie; 7 40 Hoorspel; 8 Nieuws; 8 05 De gewone man; 812 Radio Philharm orkest, in de pauze: actualiteiten; 10.20 Planoconcert; 10.40 Gods dienstige causerie en avondgebed; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. Radlodlstrlbutle 3e L()n. 7 VI. Br.: Nieuws; 7 05 Gc.pl 7 30 Kroniek; 7 40 Gymn 7 50 Gr.pl.: 8 Nieuws; 8 05 Conc.; 9 Eng. L P Nieuws; 9 10 Verzoekprogr 10 Orgel; 10 30 Ork Collins: 11 Dagboek; 1115 Arbeid-ork.; 12 VI. Br Gr pl 12.30 Weer; 12.32 Ork. Larue; l Nieuws; 1 15 Meisjeskoor, I.30 Gr.pl 2 Muziek uit de 16e eeuw; 2.45 Operamuziek; 3.30 Klassieke pianomuziek, 4 Qmfoepork.; 5 Fr Br Ber 5.10 Voor de zieken; 6 Voor de soldaten; 6 30 VI Br.: voor desoldaten: 7 Nieuws; 7.30 Klartnetrecital; 7.50 Spotvogels; 8 Fr. Br.: Omroepork 8.45 Operamuziek: v. Gounod; 10 VI. Br.: Nieuws; 10 15 Orkest De Cock; 10.45 Gr.pl.; 11 Nieuws; 11 05 Rustige muziek Radiodistributie 4e LUn. 7 Eng H. S.: Nieuws; 7.15 Sextet Ernesco; 7.60 Lift up your hearts: 7.55 Weer; 8 Fr. Br Nieuws; 8.10 Concert; 9 VI. Br.: Nieuws; 9.05 f Gr.pl.10 VI Gew Omroep: Marsmuziek; 10.10 Gr.pl 11 Rudl Schurlcke zingt; 1115 Gr.pl: II.30 Bels Bartok; 12 Gr.pl 12 30 Eng H. S Voor de arbeiders. 1 Eng. L. PBBC Welsh Oreh 145 Fr. Br Gr.pl.; 2 Werken v Mo zart; 3 Gr.pl 3.30 Victoria de los Angeles; 3 45 Planosonates v. Beethoven: f.15 VI Gew Omroep: Musette orkest; 4 30 Eng. L. P Promenade Players: 5.15 Macpherson; 5.45 Ork Winnick; 6 20 Eng. H. S.: Mil. orkest: 7 Fr Br Gr.pl.: 7.30 Eng. L P Hear my song; 8 Educating Archie; 8.30 Londens Symph. orlrest met vioolsol.; 9 10 Verzoek programma; 9 30 Lux Chansons; 10 Eng. L. P Nieuws: 10.15 Actualiteiten; 10-20 Or kest Geraldo: 11 Kalundborg: Orkest Ken- ton; 1130 Eng. L. P.: Dansmuziek; 11.56 Nieuws. (Vertaald uit het Duita) 8) Marlend dacht na Het was ongeveer vijf uur. ant woordde ze na een ogenblikje zwijgen. Vijf uur Weet u dat zeker Hij schreef het genoemde uur op. Ja. ik herinner het me nu precies. Ik nam de trein van 5.37 uur terug. Ik was nauwelijks een minuut of tien weer thuis, toen de alarmsirene begon te loeien. Helbing wilde haar nog een vraag stel len, maar door het binnentreden van pet kamermeisje moest hij dit uitstellen. Hier zijn de gevraagde sleutels, zei Hanna ademloos. Mijn verontschuldigin gen. dat ik u liet wachten, maar ik heb er overal naar moeten zoeken. Nadat Helbing de kamer van Mariene had verlaten, bleef hij een ogenblik beejui- teloos op de trap staan. Hij scheen te over leggen. waarmee hij nu het eerst móest beginnen. Vóór alles moet ik de proef op de iom nemen, besloot hij. In de hall van het gebouw zag hij de portier staan. Deze groette beleefd en eerbiedig en toen Helbing hem aansprak, was hij één en al voorkomendheid. door Gisela Furtmüller Goed, dat ik u hier aantref, zei de politieman op vriendelijke toon. Ik zou graag een inlichting van u hebben. Vraagt u maar wat u weten wilt, meneer. Ik zal u met genoegen alles, wat ik weet. zeggen Werner Helbing keek hem onderzoekend aan. De portier was een man met grijzend haar en lichtblauwe ogen en zijn gehele voorkomen maakte een prettige indruk. U hebt gistermiddag waarschijnlijk wel mevrouw Rothe thuis zien komen Kunt u zich herinneren, hoe laat dat onge veer was? Met enige spanning keek hij de man aan. Zouden beide verklaringen met elkaar in overeenstemming zijn? De portier nam zijn pet af en streek zich met een gebaar van verlegenheid over het hoofd. U moet het me niet kwalijk nemen, meneer, maar helemaal zeker weet ik het niet. Ik werd enige malen weggeroepen, en ik heb werkelijk niet op de tijd gelet, toen mevrouw Rothe thuiskwami Maar wacht u eens evenik weet het tóch! Om vijf uur reed meneer Legnitz weg in z'n auto en het was enkele minuten later, dat ma- vrouw Rothe thuiskwam. Ze scheen grote haast te hebben en ze was zó in gedachten verdiept, dat ze me helemaal niet zag. Ze beantwoordde tenminste mijn groet niet. iets wat ze anders altijd doet. Er scheen een wonderlijk licht in Hel- btng's ogen. Ik geloof, dat u zich vergist wer kelijk u moet zich vergissen, merkte hij op. Nee, meneer, ik vergis me heus niet, zei de portier nadrukkelijk Op meneer Legnitz kun je de klok gelijk zetten, zo punctueel is die. Sinds jaren gaat hij iedere dag precies om vijf uur naar huis. Ja, ik herinner het me nu weer. Mevrouw Rothe is nog geen tien minuten later thuisge komen. Maar er bestaat toch de mogelijkheid, dat meneer Legnitz zich wat verlaat had Wanneer b.v. mevrouw Rothe de trein van 5,37 uur had genomen, dan zou ze eerst om even over zes uur hier aangekomen zijn. Dat velschil van een uur is u mis schien helemaal niet opgevallen door de enorme consternatie, die hier gisteren was. merkte Helbing op. *Nee, nee. meneer, het is werkelijk precies zoals ik u zei. Ik weet het heus allepiaal weer precies. Mijri vrouw bracht me m'n koffie en vroeg me. of ze intus sen niet koud was geworden, daar ze mevrouw Rothe in-de hajl had gezien en even gewacht had, tot deze boven was. Waarom deed uw vrouw dat? Ze had net de was gedaan en voelde zich niet helemaal ln de puntjes, daarom wilde ze liever niet gezien worden. Wat m'n man zegt. ia volkomen ln overeenstemming met de waarheid, meng de zich opeens een vrouwenstem in het gesprek. Helbing keek om en zag een kleine vrouw van middelbare leeftijd staan Hét had net vijf uur geslagen, toen ik de koffie inschonk, die ik naar m'n man wilde brengen. Eerst ging meneer Legnitz, punctueel als altijd, in z'n auto weg, en daarna kwam mevrouw Rothe thuis. Ik wachtte even tot ze in haar apartement verdwenen was. omdat ik me niet wilde laten zien. Ik had de hele mid dag in de keuken gewassen en zag er nat en slordig uit. U bent er dus zeker van, dat hier geen vergissing mogelijk is? vroeg Helbing met nadruk. Nee, meneer, daar kunt u van op- aan, zei de vrouw met ieta van veront waardiging in haar atem. Juist, ik dank u zeer, zei Helbing. waarna hij met een korte groet van het portiersechtpaar afscheid nam. Hij be gaf zich naar de achterkant van het huis. De zo juist gehoorde verklaring was van groot gewicht! Op de trap kwam hij Karl Schmitt, de huisknecht, tegen, die hem de weg wees naar de tweede uitgang van het huis. Rechtuit, meneer, en dan links de trap af zei hij, terwijl hij de richting met z'n hand aanduidde. U kunt niet ver keerd lopen. Of wilt u liever, dat ik met u mee ga? Nee, óank je, ik vind het wel. Helbing liep door en vond de tweede deur zonder moeite. Het bleek een kleine deur met ijzer beslag te zijn en het was overduidelijk, dat van deze toegang tot het huis weinig gebruik gemaakt werd. Mat en loper, die overeenstemden met de matten en lopers elders in het huis. maakten een volkomen nieuwe indruk. Werner Helbing haalde een. van de sleutels uit zijn zak en probeerde het slot. Deze paste onberispelijk. Maar toen hij het andere exemplaar in het «lot stak, voelde hij dadelijk iets van weerstand. Hoe hij het ook probeerde, het resultaat was nihil. Wel verdraaid! mompelde hij ln zichzelf- Wat betekent dat! Bij het licht van zijn zaklantaarn be keek hij de beide sleutels nauwkeurig. Opeens boog hij zich dieper voorover en floot tussen zijn tanden Aha zei hij en er klonk lets van triomf in z'n stem. dat is merkwaardig, zéér merkwaardig 1 In het modehuls „Helga" had men de dagtaak weer volbracht. De handen, die urenlang vlijtig gewerkt hadden aan fijne zijden en wollen stoffen, legden het werk neer en stoelen werden luidruchtig achr teruitgeschoven. De meisjes streden er als het ware om, het eerst klaar te zijn met het opruimen van haar werk. Wat moet er nu eigenlijk gebeuren met de kleren van mevrouw Rothe? vroeg een lang, slank meisje, terwijl ze een cheffin vragend aankeek. Dat weet ik voorlopig nog niet. Me vrouw Rothe heeft nog niets laten horen. We zulk i die ene jurk afmaken, zodat ze er ten allen tijde over kan beschikken Met ogen vol verlangen keek het meisje naar het fraaie model dat ze onder han den had. en zuchtte. Nadat ze nog enige spelden verstoken had, borg ze alles weg en verdween. Toen ze met haar vriendinnen het atelier ver liet, viel höar bij de uitgang een mail OP, die vragend om zich heen keek Zoekt u iemand? vroeg ze. terwijl ze staan bleef. De andere meisjes liepen de trap al af. Ja. Ik zou graag met de directrice van dit modehuis spreken Die is niet aanwezig. Ze Is op reis. Maar haar plaatsvervangster, mevrouw Krause is er wel. Zal ik ha, u haar wilt spreken? Als u zo vriendelijk zoudt willen zijn. zei Helbing, die getroffen was doof de voorkomendheid van het meisje, (Wordt v#rvol|d) MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDZ BLAD - PAGINA' 1 (Van onze correspondent). IN een feestelijke bijeenkomst in de lokalen van de bijzondere lagere school is de eerste christelijke kleuter school van Moerkapelle in gebruik ge nomen. De heer E A. Zegwaard, voorzitter van de kleuterschool, sprak een openings woord waarin hij de aandacht van de vele genodigden bepaalde bij Joh. 2 2a: ,.En Jezus was ook genood". Hij legde er de nadruk op. dat Jezus ook op deze plaats mocht zijn want eerst dan zal er zegen rusten op het werk dat is aange vangen. Het houden van de openingsrede en het Installeren van het personeel der school was op verzoek van het bestuur de taak van ds P, Zijlstra. Ned Herv. predikant, die het bestuur gelukwenste met het resultaat. Op 2 December 1949 is de ver eniging opgericht en werd aan het toen gekozen bestuur de opdracht verstrekt tot de stichting van een schoolgebouw. Tien maanden later kan de school worden geopend! „Dat is toch wel een bewiis van moed en vertrouwen", zeide ds Zijlstra. Van moed vooral, omdat er soms schier on- overkomenlijke moeilijkheden rezen, die bij spr. weieens de vraag naar voren deed komen: Zou de wagen niet vastlopen? Maar het beftuur heeft ten slotte toch zijn vertrouwen op God gesteld en on vermoeibaar aan de verwezenlijking van het Ideaal gewerkt. Ds Zijlstra stelde daarop het hoofd der gchool. mej. Noordzij, en haar helpster, mej Blok, aan de vergadering voor, en installeerde beiden met enkele woorden in haar functies. Voorts bracht hij dank aan mej. A. Blok, die zich bereid heeft verklaard om gedurende de eerste tijd de leiding met raad en daad terzijde te «taan. Ten slotte sprak ds Zülstra tot de ouders. De vele aanwezigen er waren er ruim 160 brachten in de pauze, onder leiding van de leden van het bestuur der kleuterschool, groepsgewijze een bezoek aan het nieuwe schoolgebouw, waar de architect, de heer L. Dekker, een toe lichting gaf. Omdat de lokalen moesten worden ge projecteerd naar het Zuiden, bleef er niets anders over dan aan de zijde van de Raadhuisstraat de ingang te maken. Deze ingang, een ruime hal met aan de ene zijde de toiletten en aan de andere zijde een spreekkamertje en een bergplaats, geeft toegang tot de twee lokalen. Hetl eerste lokaal heeft kleine tafels en stoe len en leermiddelen, terwijl het andere speellokaal is en een grote ruimte biedt om te spelen met alles wat het jeugdige hartje maar zal kunnen bekoren. De ramen ia de hal zijn van glas-in-lood vervaardigd. Voor de ramen in de lokalen zijn gezellige vitragegordijntjes aange bracht. Door enkele openslaande deuren kunnen de kleuters op het achter de school gelegen speelterrein en in de zandbak komen. Niet altijd; „aan df teugel" Om 9 uur heropende de voorzitter de vergadering met het doen zingen van Psaim 84I en 4, waarna hij het woord verleende aan velen, die namens ver schillende colleges en Instanties hun ge lukwensen kwamen aanbieden In de eerste plaats was er burgemees ter J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen, die een korte gelukwens uitsprak na mens het gemeentebestuur en zich zeer verheugd toonde over het bereikte re sultaat. Ds Heiner, Geref. predikant te Zevenhuizen, sprak over de paedagogie over het reeds vroeg leiden van het kind tot Jezus en de waarde daarvoor van de kleuterschool. De heer C. van der Spek, dip sprak 800 Bejaarden en zieken kregen bloemen en fruit Gisteren werd in de stampvolle §t Jans- kerk om 9 uur en 10.30 upr een oogstdienst gehouden om God te danken voor hetgeen hij ook dit jaar weer heeft geschonken. Aan deze stijvolle dienst, waar ieders ogen bekoord werden door de schitterende oogstproducten,4 werkten een kinderkoor hei jeugddienstkoor „Vrede" en een koper kwartet mede. Ds H. M. Cnossen bepaalde zich tot 2 Co- rinthe 12 9a: „En Hij heeft tot mij gezegd: „Mijne genade is U genoeg". „Wij zijn in deze dienst vreugdevol ge stemd voor al het goede, dat ons ook thans weer is ten deel gevallen, doch er be vinden zich ook onder ons. die een groot verdriet met zich dragen. Kunnen zij juichen, terwijl zij verstikt worden door verdriet, dat ik in de af gelopen dagen zo zeer heb leren begrijpen. Ook Paulus heeft een groot verdriet, een paal in het vlees. Hij zegt de Corlnthiërs dat ze eenvoudig van hart moeten blijven en zich niet moeten laten voorstaan op hun vroomheid en beproevingen. Hij bad tot driemaal toe „Neem toch de paal weg" maar hij krëeg ten antwoord „Mijne ge nade is U genoeg". Het is moeilijk om te bidden: „Uw wil geschiede", om te zeggen: „God weet het beter". In het licht van Gods genade zijn alle andere zorgen onbelangrijk: „Waar alles ons ontvalt, ontvalt Hij ons niet". Na afloop der dienst brachten jongeren aan ca. 80Q ouden van dagen en zieken bloemen en fruit. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden: Uit de begroting van de gemeente Gouda voor 1876: De voor de kosten der nacht wacht voorgedragen som is met ƒ7 ver hoogd. De post dient om daarmede te be talen de bezoldiging van twee toren wachters 150 ieder en die van twintig nachtwakers, van wie er tien tegelijk dienst doen. die elk met 70 cent per nacht worden beloond. Het totaal bedrag ts 2862. 50 Jaar geleden. Onze stadgenoot de heer J. H. B. Spaan derman heeft als directeur van Excelsior tijdens een in de Regentessekerk te 's-Gra- venhage gehouden plechtigheid bij het plaatsen van een gedenksteen in aanwezig heid van H.M. Koningin Moeder de zang koren gedirigeerd. De koren zongen onder andere „O Heer. die daar des Hemels tente •preidt". 25 Jaar geleden. Uit Haastrecht: Als voorzitter van de af deling van de Maatschappij tot het Nut van het Algemeen ts gekozen in de plaats van ds Roobol, Ned. Herv. predikant alhier die afscheid zal nemen van zijn gemeente, dokter F. J. Hakkenberg. namens de Ger. Gemeente en de heer M. C. v. d. Spek, die dat deed namens het bestuur van de christelijke school, deden uitkomen, dat ze aanvankelijk geen voor standers van een kleuterschool waren; en dat wel voor een groot deel, omdat ze het niet prettig vonden de jonge kinde ren hun vrijheid te ontnemen vóórdat zij naar de „grote" school gaan. Nu ze echter de school gezien hadden en veel hadden vernomen over de aard van het onderwijs en over de manier, waarop dat gegeven zal worden, konden ze volkomen instem men met de gelukwensen, die reeds door de anderen waren overgebracht. Dokter Berg de schoolarts in het dis trict Boskoop, vertelde, dat hij vroeger van dit onderwijs ook geen voorstander was. Doch indertijd heeft hij als vader van zijn dochtertje ingezien, wat de kleuterschool voor zijn kind heeft be tekend. En nu hij er door zijn werk zo vaak mee in aanraking komt in het district Boskoop zijn 1200 kleuters aan zijn hoede toevertrouwd weet hij. hoe goed dat onderwijs kan zijn. Hierbij wenst hij dan evenwel als restrictie te zien aangetekend, dat men de kinderen geven moet wat der kinderen is, de teugel moet niet al te strak worden aan gehaald. „Niet altijd dwang: van 912 en van halftwee tot halfvier naar school! Nee. laat het kind gerust ook nog maar eens 's middags gaan slapen, dat geeft niéts" zei hij. Voorts bracht dokter Berg hulde aan de architect en aan de ambachtslieden. De school is. zo zeide hij, de mooiste kleuter school van mijn district'! Nog1 verscheidene andere sprekers voerden het woord. o.a. het hoofd van de Technische dienst van Gemeentewerken, de heer H. Meindert, die ook blij was met de verfraaiing van het dorpsbeeld door dit gebouwtje. Het hoofd der Chr. school, de heer Huis, en de vader van mej. Noordzij wezen beiden op het nut van het kleuteronderwijs. Ten slotte was het woord aan mej mej. ipraak Noordzij, die in een vlotte toespi dankte voor het in haar en haar helpster getoonde vertrouwen. Ze vertelde over het kleuteronderwijs en maakte haar ideeën met enkele voorbeelderj duidelijk. Zij vroeg om de medewerking van de ouders en beloofde hen te zullen komen opzoeken omdat ze pas dan recht in de harten der kinderen kon doordringen. Kind trok petroleumstel omver Hedenmorgen om 11 uur heeft tn de ouderlijke woning aan de Peperstraat het 13 maanden oude dochtertje van de fa milie Plokkaar. dat. terwijl de moeder boven aan het werk was. in de kamer speelde, een petroleumstelletje, dat voor de verwarming van het aquarium wordt gebruikt, omgetrokkep. Het meisje is met brandwonden aan haar rechterwang en rectherarm in De Wijk opgenomen Een begin van brand, dat door het rondspatten van de petroleum werd veroorzaakt, hebben buren met een brandblusapparaat geblust, waardoor de schade zich tot enige schroeiplekken be perkte. Spoorbaan GoudaOudewater In zijn radiopraatje „De Spoorwegen spreken" deelde dr P. Th. Posthumus Meyjes gisteren mede. dat de versterking van de spoorbaan Gouda—Oudewater vol gende zomer gereed komt. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: Zilverbonnen, kindermutsje, ceintuurs, half mud anthraciet, vulpennen, mutsen, riemen, portemonnaies, babysokje, brillen, bankbiljet, étui met inhoud, alpi nomutsen, beige tasje, armbanden, kinder truitje, gymschoen, ped en liniaal. KAASMARKT OUDEWATER 25 September. Aangevoerd 17 partijen. Eerste soort f 2.20—2.27, tweede 2.12— 2.19. zware tot 2,30 per kg Handel traag. V MiritTiiiiir wiiii J •OOSEMOAAt HOUANO (UtNHOUI lElGlt Sept 8 uur De Kroon: start betrouw- baarheidsrit over 70 km MoTercjub .Gouda" voor auto's en motoren Concordia: ds H T.m. IS Oct. 10—12.30 en 1.30—5 uur Museum Het Catharlna Gasthuis: Tentoonstelling schilderstukken van ..De Equipe' der Vrije Academie (Zondags geopend 2—2 uur Maan dags en Vrijdags 1.30-5 uur) 25 Sept. 8 uur central: Psychometrische seance A. Spreen 2( Sept. t uur Aula Museum Het Catharlna Gasthuis: Bijeenkomst Humanistische Ver bond voordracht Albert Vigel uit „Ik en Welkomst- Akker en filmvertondng uur Veemarktrestaurant: W11k- Herv Gemeente, spreker C. Vink over „De vrouw in 't ambt" 27 Sept. 8 uur Het Blauwe Kruis: Leden vergadering Goudse verëniglng „Gezins hulp" 27 Sept. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Uitvoe ring van Accordeoola o 1 v. flan Girrissen, optreden Max van Praag en Keës Pruis 27 Sept. 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J Börger voor Logosverband. 28 Sept. 7.30 uur De Krith: Vierde en laat ste lezing dr A. Manussen over „Het boek Jona gezien in het licht van deze tijd" voor Goudse Stadsevangelisatie 28 Sept. 7.30 uur Nederd. Geref. Spreekbeurt ds Joh van Weizen 29 Sept. 8 uur Concordia: Voorlichtings avond Gewestelijk Arbeidsbureau over emi gratie naai Australië spreker H van Luyk ds H. v d Akker en filmvertoning 28 Sept t uur Veemarktrestaurant: Prijs uitreiking Lakerveld-toui nooi schaakclub Messemaker". 28 Sept. 8 uur Kunstmin: Eerste voorronde bridgetournooi om kampioenschap van Gou da. 29 Sept. 11 uur Mn Gasthuis: Ontvangst c van congres Zuivelbonc 30 Sept.: oliebollendag. ten bate van Ko ningin Wilhelmtna fonds. 30 Sept. 3 uur De Kroon: Start betrouw- baarheidsrit over 130 km motorclub „Göuda" voor auto's en motoren 30 Sept. 7 uur Kantoor Schouwburg Bios coop: Algemene vergadering van aandeel houders 30 Sept. I uur Clubgebouw Roei en Zeil vereniging „Gouda" Lezing G Kon-Tiki-expeditie ïeente: Biöten ovei Bioscopen Thalia Theater: Song of love (met Ka tharine Hepburn en Paul Henreid) Reünie Bioscoop: Amsterdam bij nacht (met Louis de Bree en Annie van Duijn). Schouwburg Bioscoop: De man van de Elffeltoren (met Charles Laughton en Fran- chot Tone). Aanvang: 3 en 8 15 uur. Apothekersdienst Steeds geopend des nachts alléén voor re cepten: Apotheek E Grendel, alléén Lange Tiendeweg 9 BCURS VOOR MODE W HUISHOUDING Paard op bezoek in burgemeesters woning Een vreemde Kast is Zaterdagmiddag tn de woning van de burgemeester in de Cra- bethetraat op bezoek geweest. Een gast. die het met de regels der etiquette niet zo nauw nam en door het raam en een ijze ren rolgordijn de voorkamer insprong. Die gast was een paard, dat op de Kat- tensingel op hol sloeg, bij de Crabethstraat schrok en een fikse sprong door een der vensterruiten van de woning van de burgs- meester maakte.-'Het was een halve sprong, want het paard bleef op de vensterbank hangen, omdat het tweewielige wagentje, waarvoor het was gespannen, jiiet mee naar binnen kon. Omstanders hebben de wagen, die van een woonwagenbewoner is. afgespannen, waarna het paard geheel door het raam verdween en midden in de kamer terecht kwam. De burgemeestersfamilie was afwe. zig. Toen men de buitendeur had open gezet is het paard via de Bang naar buiten geleid. De schade bepaald zich tot een vernieuwd raam en gordijn. IN VIJVER GEVALLEN Zondagmiddag is de 3-jarige Brickie Dijkstra uit de Vierde Kade bij het spelen in een vijver van het Van Bergen IJzen- doornpark geraakt. Haar 8-jarig broertje en enkele vriendjes hebben het meisje op het dr<}ge gebracht. Moordrechts doelman wenkt bij een aanval van Olympia de bal naar zich toe. Olympia— Moordrecht 2—6. 't Was ,net een goochelmiddag. Dan komt er een meneer op het toneel met een hoge hoed waaruit hij konijntjes te voorschijn tovert en dan roept het verbaasde publiek oooh. Dat deed het op het, ondanks de regen, in prachtige conditie verkerend Olympia- veld ook. maar het verschil was. dat er uit de schoenen van die goochelende Moor- drecht-voorwaartsen doelpunten aan de lopende band te voorschijn kwamen. Zes stuks in de eerste helft, die de Goudse nederlaag zo solide beklonken, dat men het gedeelte na de rust net zo goed had kun nen laten vervallen. Want het zwakke aan valsspel van de thuisclub hield geen enkele belofte in om een kans te maken die grote 61 achterstand weg te werken Hier zat het grote verschil: Moordrecht kon doelpunten maken en Olympia niet. En dat was zeker niet. omdat het de een mee zat er) de ander niet. het gehele on derscheid bestond hierin, dat Moordrecht het spel aanvoelde en Olympia niet. Het leek zo goed te gaan voor de Gouwenaars, twee minuten na het begin lie* doelman Spiertngshoek een schot van de snel door gelopen De Jong schieten (1—0). maar dat doelpunt was een illusie. Na een kwartier had Frederiks. het brein van de Moor- drechtse aanvalsmachine. de achterstand 35 Jullie lange tijd niets ge hoord van KrulletlP he? Nou. die was er nog steeds, en hij groeide goed. terwijl hij steeds ondeugender werd ook I Maar hij was nog altijd de lieveling van allen en z'n streken zagen ze wel door de vingers. Hij leerde kunstjes, sprong over een stokje en zat netjes rechtop, als ze 't hem zelden Ja ■Krulletje was toch maar 'n leuke hond. Maar op een keer was er toch iets. dal ze even 'n schrik bezorgde.... Tegen de avond, toen ze al gegeten hadden, was Krulletje nergens te vinden Krulletje I riep Bunkle Krulletjel.... Kom hier. je moet eten Maar Krulletje verscheen niet. en het bleef stil. Anders begon hij direct te blaf fen. maar nu hoorden ze niet». Waar kan Krulletje toch zijn I vroeg Bunkie ongerust Oepoetie en Rick kwamen erbij Met z'n allen gingen ze Krulletje zoeken.... van zijn elftal in een voorsprong veran derd (1—2). Met opvallend gemak pas seerde hij een rijtje tegenstanders en al leek het dat een verkeerde opstelling en een verwaarloosde dekking van de Goudse achterhoede mede een rol speelden, het verder verloop leerde, dat Moordrecht niet op de zwakheid van de tegenpartij maar wel degelijk op eigen kracht steunde Ruimte en tempo Er werd knap gewerkt in de Moor- drechtse voorhoede Deze begreep hoe het moest. Met tempo werd het inzicht tot profijt gebracht. De aanvallers zochten het in de ruimte en in snelheid: met vlot open spel stootten zij er telkens weer door. Er zat een grote bekoring in. om het te zien en het oefende op de gehele ploeg een inspirerende invloed uit. De speiopzet was zo simpel, maar ook zo doeltreffend als wat: zo vlug mogelijk ging de bal naar voren, waar de voorwaartsen dan weer zo'n goede, ruime aanval opzetten, die verwarring stichtte en moeilijke situaties deed ontstaan, wnarvan Frederiks na een half uur gebruik maakte (1—3). Veel gevaarlijker was het Moordrechtse spel. Ogenschijnlijk hadden de gasten geen groot overwicht. Olympia kwam er herhaalde lijk ook wel door en soms leek alleen het pogen op het zwakke schieten te fiten. Maar in wezen was er bi' Clyuipia veel toevalswerk bij. wam voor ferme, krach tige aanvallen schoot het tempo ver te kort en bovendien drukte het terugspelen op de achterman de toch al geringe snel heid nog meer Het verschil tussen de voorllnies zat echter ook nog ergens an ders. De Olympianen schenen maar één weg naar het doel te kennen, een smalle doorgang door het midden en In dat nauwe pad ontstond dan een opeenhoping van spelers, hetgeen geen enkele ruimte voor een doortocht liet. Drie achter elkaar Bij Moordrecht wel die spreiding, wel die verrassing. Steeds werden de vleugel spelers. dikwijls vrijgelaten, in de aanval opgenomen. Royaal breed-spel was het. waarbij nimmer het besef ontbrak, dat het op het doel der tegenpartij gericht moest ztin. Ongetwijfeld was het materiaal van Moordrechtse kant veel beter en een nuttig element was het ook. d it het niet van één man belfoefde te komen, dat alle voorwaartsen over een ferm schot be schikten De waarde er van bleek in de beslissende vijf minuten tegen de rust. toen bij een onweerstaanbare offensief-golf schoten van de voet van Palsgraaf. Woord- meijer en Palsgraaf raak waren (1—6). Daarmee was Moordrechts zege een feit. Aan het tweede gedeelte was weinig aardigheid. Olympia bleek onmachtig de Moordrechtse overwinning te oedreigen en Moordrecht, dat bij zo'n voorsprong niet meer geïnspireerd werd tot grote din gen, voerde nu het samenspel veel te ver door: de krachtige verrassende doorstoot was verdwenen. Het werd 26 door een onschuldig lijkend schot van De Joode dat de doelman liet glippen. De regen heeft op de derde wedatrijd- dag wel een heel grote spaak in het com- petitiewiel gestoken. Slechts zes wedstrij den werden er gespeeld :n het Goudse rayon. Daarbij kwamen de Goudse elftal len lang niet slecht uit de bus. Gouda versloeg het sterke Westerkwartier, dat hiermede zijn eerste nederlaag te slik ken kreeg. Voor een zelfde opgaaf, een ongeslagen team aan zijn zegekar te bin den, stond G.S.V., dat bij Het Noorden aan het langste eind trok. Olympia bracht het er minder goed af. Tegen Moordrecht kreeg het zijn derde nederlaag te incas seren. Ammerstol haalde zijn eerste puntjes binnen bij 's Gravenzande en hoe. Met 65 stuurde het de Westlanders met hun eerste nederlaag naar huis. Haas trecht verloor verrassend, zij het dan met een punt verschil van R.D.M. Bij de reserves kwam alleen Gouda 3 tegen D.H.Z. 2 op het veld. H$t kon het bij de gastheren niet bolwerken en verspeelde daarmee weer twee punten. De standen G.D.A. 2 2- - 4 6 4 2 Gouda 3 2- 1 4 10— 4 1.33 Westerkwartier 3 2- 1 4 7-7 1.33 Hoek v. Holland 3 2 - 1 4 8 -11 1.33 Texas 3 1 1 - 3 3 - 7 1.- Wassenaar 2 1 - 1 2 11— 3 1.— Alphen R.K.A.VV. 2 1 - 1 2 7 - 4 1.— 2 1 - 1 2 5 4 1.— B.M.T 2 1 - 1 2 4 4 1 Roodenburg 3 1 - 2 2 7 —11 0.67 Hollandiaan 1 1 4 5 0.50 V.I.O.S. 3 0 2 —10 0.- Enthousiasme won van regen Het Noorden—G.S.V. 1—2. „Het gaat goed. jongens", schreeuwde een Rotter damse supportster halverwege de tweede helft over het opnieuw ingebruik genomen veld. Inderdaad, het ging goed met het Noorden. Midvoor Torenburg had juist de stand op gelijke voet gebracht (1—1). De thuisclub bleef in de aanval. Maar de vreugde voor de gastheren was niet van lange duur, want een kwartiertje later stond GSV weer vopr. Roëkel had de bal voor het doel vrij gekregen en schoot tegen de keeper aan. De bal kaatste terug,,,weer voor Roekels voeten; maar nu werd hij zo zwaar ge hinderd dat een hard schot niet mogelijk was. Het zachte tikje was echter net hard genoeg om de bal tergend langzaam in het doel te laten rollen (1—2). Ook het eerste Goudse doelpunt kwam op een dergelijke manier tot stand. Toen was het Lakerveld. die de bal uit een doelworsteling bemachtigde en inschoot. Doelman Veenhof liet de bal glippen en dat was voor Lakerveld voldoende om die fout af te straffen (01). Overigens is het een natte vertoning geweest. Onophoudelijk stroomde de regen; bij elke ren, bij elk schot spatte het water hoog op. Dat mocht echter het enthousiasme niet drukken. GSV speelde, voor zover dat op het gladde veld mogelijk was, een aardig spelletje. Het hield hét spel open, plaatste goed en bouwde ver rassende aanvallen op. Het Noorden kon maar niet op gang komen. Het spel werd te kort gehouden. Steeds ging de bai van man tot man. Dat er dan steeds een Gouds been tussen kwam zagen de rood-zwarten niet in, want steeds herhaalde zich het zelfde tactiekje: achter - rechtsbuiten - rechtsbinnen - linksbinnen - midvoorals zij ten minste zover kwamen. Ook ln de afdeling Gouda is de oogst van de gisteren gespeelde wedstrijden maar zeer dun. zij het dan, dat niet de clubs, maar de regen daarvan de oorzaak is. In de eerste klas behaalde Unio zijn eerste overwinning, door Nieuwerkerk, dat vorig jaar zo aardig meekwam met 3—2 naar huis te sturen. Slechts twee wed strijden werden in de lagere afdelingen gespeeld, namelijk in de derde klasse E: Groeneweg—Unio 4 4—1; en in de derde klasse F: NSV 3—RVC 3 0—4. De overige uitslagen zijn: Zaterdagmiddag-competitie le klasse: Spirit—Ibis 21; Sportlust 2 ZVV 1—2. 2e klasse A: SKG—Jodan Boys 3 1—3; Victorie—SSVG 1—6. 2e klasse B: Rijnstreek 2—Bodegraven-Z, 0—5. ZVV 2WGJ 25—1. 2e klasse C: Spitlt 4—Ibis 2 0—3. Junioren-competitie Afdeling A. groep 2: NSV a—Woerden a 1—5; ZVV a—GSV a 1-0. Afdeling B, groep 2: Lekkerkerk a— Bergambacht a 1—2; groep 3: Bodegraven a ZVV b 3—1; groep 4: RVC a—Jodan Boys c 1—9. Afdeling C, groep DONK d—Schoon hoven d 4—1Amm. SV a—Lekkerkerk b 0—3; groep 2; GSV c—Unio d 1—0; groep 3: DONK f—Gouda i 3—0. Fout in de verdediging was Haastrecht noodlottig R.D.M.—Haastrecht 1—8. Ondanks de zware regenval was het nieuwe R.D.M.- veld goed bespeelbaar. In de eerste hejft was Haastrecht ver in de meerderheid Van meet af aan waren de geel-zwarten in de aanval. De R.D.M.-doelman werd op de proef gesteld met schoten van H. Boer. schoten die hij verdienstelijk verwerkte Zwaar had de verdediging van de gasthe ren het te verduren, maar met de stopper- spil aan het hoofd wist de achterhoede het doel schoon te houden. R.D.M. herstelde zich langzaam. De eerste aanvallen, die loskwamen, leverden al een groot gevaar op voor de gasten. De rechtsbuiten kwam alleen voor keeper Stijnes (die Smid ver ving). maar deze kon het harde achot stop- Haastrecht bleef echter volhouden en onder aanvoering van C. Versteeg warden ettelijke aanvallen ondernomen. Boer ren de langs de lijn en gaf afgemeten voorzet ten. maar steeds was er een R D.M.-been om het gevaar te Bezweren. Na de rust kwamen de Rotterdammer» meer aan bod dan in de eerste helft. Door beter plaatsen, de bal werd langs de >eeld. stelden zij de Haastrechtse .,..1 voor menig probleem. Steeda ii zij de aanvallen echter het hoofd i. Een mistrap van Baan w*rd Haas trecht noodlottig. De R.D.M.-midvoor strafte deze fout af met een hard »chot ln de benedenhoek (1-6). In de laatste vijf en twintig minuten zette Haastrecht alles op alles om gelijk te komen maar. de R.D.M.-verdgdiging was hecht en sterk en niet te pasteren. O.D.S. 3 3 - - 6 7 2 2 O.N.A. 2 2 - - 4 4 0 2 B.E.C 1 1 - - 2 5 1 2.— Hillesluis 1 1 - - 2 4 3 2 - Moordrecht 3 2-1 4 10— 5 1 33 V.F.C. 3 2-1 4 8 4 1.33 V.D.L. 3 111 3 6 6 1.— Musschen 2 1-1 2 4 4 1.— The Rising Hope 3 1-2 2 2 4 033 D.C.L. 2 - - 2 0 4 9 0.— Olympia 3 - - 3 0 3 —13 0.— E.D.S. 3 - - 3 4e Klasse B: 0 1 7 0.— R.A.V.A. 3 3 - - 6 8 1 2.— Zwait-Blauw 11-- 2 3 1 2.— G.S.V. 3 2 1- 5 6 3 1.67 Wilhelmus 2 11- 3 6 3 1.50 Het Noorden 3 2-1 4 8 6 1.33 Ursus 2 1-1 2 9 2 1.— D.H.L. 2 1-1 2 2 3 1 Maasstraat 3 1-2 2 7 8 0.67 Lenig en Snel 2-11 1 2 6 0 50 K.R.V.C. 3.-12 1 5 9 033 Te Werve 3 - - 3 0 3 9 0.— Concordia 1 - - 1 0 0-8 0.— Met regen kwamen elf goals in Ammerstol Ammerstol—'s Gravenzande 6—5. Ondanks het slechte weer is het een levendige wed strijd geweest, die vooral in de eerste helft het aanzien ten volle waard was. Het be gin was met hoopgevend voor Ammerstol; reed» in de eerste minuut loste de rechts binnen van de ga9ten v. d. Geest een hard schot, dat via één der achterspelers langs doelman Looren de Jong ging (01). De thuisclub pakte echter aan. De voorhoede kwam al gauw op toeren. Na tien minu ten ondernam linksbuiten W. Kropp een snelle ren en koeelde hard in (11). Direct was de thuisclub weer in de buurt van het doel der bezoekers, midvoor W den Hoed (vroeger épil. nu voqr het eerst ln de voorhoede) maakte de bal vrij voor A. Looren de Jong. die laag inschoot (21). Enkele minuten later was het 3-I, toen W. Kropp van een weifeling van de backs profiteerde. Het spel. dat Ammerstol voor de rust vertoonde, was geen schaduw van dat der eerste twee wedstrijdep; er werd vlot ge speeld en goed gecombineerd Kort voor de rust bracht W. den Hoed uit een corner de stand op (4—1). De tweede helft begon met aanvallen over en weer. De doelman der gasten raakte bij een scrimmage gewond en moest het spelen staken. Zijn plaatsver vanger haalde al spoedig de bal uit het net. nadat W. Kropp een voorzet van rechts ineens ingeschoten had (5—1). Via zijn midvoor verkleinde 's Gravenzande de achterstand tot 5—2. maar onmiddellijk daarop was Ammerstols voorsprong weer vier goal». Een ver schot van A. Looren de Jong liet de keeper van de gasten over zijn vuist glijden (62). Er bleven nog 20 minuteh te spelen. Met deze voorsprong scheen er voor de gast heren geen vuiltje aan de lucht. Hoe anders zou het echter nog worden. Eerst benutte v. d. Geest een strafschop en even later kopte de Westlandse midvoor een corner in (64). Nog was de thuisclub zich van geen gevaar bewust, maar vier minuten voor tijd wél. toen brak de mid voor van 's Gravenzande door en maakte het laatste doelpunt (65). Programma voor Zondag Gouda—Roodenburg. Moordrecht—The Rising Hope, EDS—Olympia. Hillesluis ONA, GSV—RAVA. HDV-DONK. VOGEZ Waddinxveen. Kranenburg—Gouderak, Westlandia—Stolwijk. Quick Steps—Am- merstolse S.V., Haastrecht—Aeolus Oude water—SIOD. Bodegraven—Florissant, Schoonhoven—Moerkapelle, Gouda 3— ADO 3. Sparta 4—Gouda 2, Olympia 2— Hillesluis 2, CKC 2—Schoonhoven 2. ONA 2—Martinit 2, Spartaan '20 2—Moordrecht 2. Din du a 2—GSV 2 ONA 3—DCL 2. Zaterdagmiddagcompetitie: Jodan Boys -VOG en CSVD—Jodan Boys 2. Duivensport. De Luchtbode Uitalag wedvlucht uit Quevrain. Lo# 7.40. Afstand 192 km. Eerste duif 10.06 04; laatste 11 05 37 Th Henrich 1 4 18 25 31; G. Brenkmao 2 13 19 20; J. A. v. d. Tuin 3 8; M P. v. Loon 5; J. J. Lakerveld 6 12 27 30; L. A. Goudriaan 7 23 24 26; J. Vooy* 9 34. J Snaterse 10 11 14 32. W H. de Waal 15 21; A. v. Reeder en Zn. 16: H. v. d. Weyden 17. G. A. v. d. Kroef 22; G. de Waal 28 29; Fr. Wesseling 33. De Vriendschap De Vriendschap hield Zaterdag een wed vlucht uit Libramont. 237 km. De uitslag was: gebr. Kulik 1 12 25; G. Verwij 2 16: C. v. Duuren 3 7 10. J Tak 4 24; P. Vermij 5 15; G. Vooijs 6 23; J. Lakerveld 8 13 21; G. IJsselsteijn 9; J. v. d. Willik 11: M. Wabbijn 14 17 22; P. Mijderwlik 18; J. Lelij 19; gebr. v. d. Berg 20. Los 11 uur. Eerste duif 2.47.39; laatste 3.14.42. Het Westen De postduivenvereniging Het Westen hield haar laatste concours uit Quevrain (Frankrijk). 192 km. Los 7 40. Eerete duif 10.13.47: laatste 11.55.18. Uitslag: J. v. Roon 1: N G Roest 2 3 8 18 22 25: J M. Vermeulen 4 7 11: C. P. J. Boer 5 6 12 13 16: W C. Luijnenburg 9 15 19 22: O. O. Spruijt 10 20; E. Lopea Cardozo 14 21: J. Sanders 17; P. Doggenaar 24; M. Koolwijk 26. Waterpolo G.Z.C. naar België GZC gaat a.s. Zaterdag en Zondag naar België. Zaterdag is er in Gent een zwem feest ter ere van de Europese kampioene 200 m schoolslag. Raymonde Vergauwen, lid van de Gentse Zwemvereniging. De Gouwenaars komen in enige zwemnum- mers uit Tot besluit spelen de heren-wa- terpolopioegen van GZV en GZC een wed- stijd. Zondag speelt GZC in Antwerpen tegen KAZC. (Bulten eerantwoordeHjkNeid der radactie) Bespaar stroom voor de schaatstijd Talloze stadgenoten zullen in deze zomer genoteh hebben van de feeërieke verlich ting van bomen en struiken in het Van Bergen IJzendoornpark. Nu het gure jaar getijde is aangebroken vragen wij ons af, of het geen aanbeveling verdient deze verlichting te beëindigen en de hierdoor bespaarde K.W.U. te gebruiken voor een eventuele verlichting van ijsbanen in de winter Menig schaatsliefhebber, die door zijn werkzaamheden overdag geen tijd voor deze sport kan vinden, zal de ge meente voor deze geste dankbaar zijn. Dr G. J. Swart, Van Bevcrninghlaan II.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2