SPORTPRAEI SALAZAR REDDE PORTUGAL GIT HET ECONOMISCHE MOERAS Maar perste het land in een keurslijf van bureaucratie Bremen heeft geluk gehad De Eiffeltoren, nog altijd een trekpleister voor toeristen Nederland in het verband van bondgenoten liet parlement is een automaat EGYPTF/S DRIE PLACEN Maar de schijn is schoner dan de werkelijkheid Hamburgs levensader werd afgesneden En een goudmijn voor de eigenaar Ongeluksprofeten kregen geen gelijk Belgische universiteiten overbevolkt Buitenlands beleid is zeer belangrijk geworden De vijf van Brussel deden goed Merk Rode Kruisbazar in Paleis Noordeinde INTERNATIONAAL WEGENNET Drie categorieën wegen T oekomstdroom Meldingsplicht voor vreemdelingen Ook de gastheer heeft plichten van Eric m hun toren nog altijd in t eerste jaar nj zee millioen mei 8 waren het er dat maakt r ioen per jaar TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DONDERDAG 5 OCTOBER 1950, (Poitugese reis van onze Brusselse correspondent) JN Belgische en Nederlandse economische kringen heeft Portugal de (inver diende) reputatie van een land te zijn met een vrtje economie en een harde valuta Du art,kei moge er toe bijdragen, deze legende - want een legende is het de kop in te drukken. Het regime van dr Olwctra Salazar ,n Portugal is het prototype van een straf gelelde en tevens corporate/ geargamsee, de mie, terwijl de Portugese escudo, naar onze overtuiging, een valuta Is, die „hard" gehouden wordt op grond van een protectionistische reglementering bij de invoer, lage lonen en hoge prijzen, dus op grond vau deflatie. Beweren dut Portugal het onmiddellijk veel verder zou brengen indien het een vrijhandclpohtiek naar Belgisch model zou invoeren, zou getuigen van gemis aan Objectiviteit en van een zeer gebrekkige kennis van de Portugese toestanden. Torre de Belemde burcht die de ingang van de baai beheerst. Zoals iedereen aanvaardt, dat het Sow- Jet-regiem in Rusland hei levenspeil van* de arbeider enorm heeft doen stijgen, zo erkent hier iedereen, dat het peil, dat Portugal thans heelt bereikt, het werk is van de twintig jaren beleid van dr Sala zar. Vóór 1928 was er elke maand, soms twerc keer per maand, een andere rege ring, of een nieuwe revolutie. De staats zaken waren hopeloos in het honderd ge raakt. Het was niet mogelijk per auto van Lissabon naar de huidige ultra-mondaine maar toen kleine badplaats Estoril tc rij den. Een reis naar de landbouwgebieden Van het zuiden des lands was een soort Sahara-expeditie. De Portugees had alle zelfvertrouwen verloren en beschouwde zijn land als een wingewest vah Engeland. Het normale parlementaire spel der taeerderheid-min- derheid kon hier niet gespeeld worden Toen kwam de diolatuurmaar geluk kig de dictatuur van een wijs professor in de" monetaire eh financiële wetenschap pen. die de waarde van de munt en het evenwicht van de staatsinkomsten en -uitgaven herstelde. Nu. na twintig jaren van »Salazars be leid. erkent ieder dat het land er met reuzesprongen op vooruit gegaan is. Het regiem is echter uitgegroeid tot een enor me bureaucratie, met al de nadelen van dien. De voorstanders erkennen, dat de corporatieve idee in zekere mate schip breuk heeft geleden, wat echter volgens hun oordeel te wijten is aan de oorlog met zijn nasleep van reglementeringen. Salazars regiem steunt op de sterke meer derheid van de eenheidspartij, de Natio nale Unie. terwijl de oppositie-partijen, in feite, niet veel in de melk hebben te brokkelen. Het parlement is een machine geworden, welke de reeeringsmaatregelen achteraf mag goedkeuren. De vakbonden zijn in de corporaties in geschakeld. Hun is echter het recht tot staken ontzegd. De sociale kwesties, lo nen. pensioenen, ziektevergoedingen, enz. worden geregeld in overleg tussen de pa troons. arbeiders en vertegenwoordigers van de staat. Het is echter niet in de kringen van de vakbondleiders, dat men de vijanden van het regiem aantreft, wel in de kringen der intellectuelen. Zc^is er een felle op positie onder de geneesheren. Toen 'de oppositie in 1949 het recht verkreeg een eigen candidaat tecen president Carmona te stellen. tegelijkertijd de perscensuur werd opgeheven, bleek dat er werkelijk nog een zeer actieve oppositiepers was... Niet lui De legende van de luie Portugees mpe- ten wij de kop indrukken. Hjj is integen deel een hard werker. De arbeiders zijn grotendeels ongeschoold. Handelen is zijn lust en zijn leven: als industrieel is hU minder geschikt. Toch noemde men ons het voorbeeld van een kleine vijlen- fabrick nabij Lissabon, die cr in geslaagd is een goede markt te veroveren in N e- derland en België, ondanks het voor een dergelijke industrie zo ongunstige klimaat ver van kolen, staal en ge schikte arbeidskrachten. De kwaliteit van de producten schijnt de doorslag te heb ben gegeven. Vergeleken met het Nederlandse en Belgische loonpeil zijn de Portugese lonen laag. Een goede arbeider met en kele jaren ervaring kan het tot een maandloon van 1500 escudos brengen. Dit st*mt overeen met 196 gulden. Het komt e/ dus op neer. dat een Portugese arbei der niet meer verdient dan de volwassen ongeschoolde arbeider in België of de ge middelde arbeider In Nederland. Maar hoe zijn de prijzen? Op de koop kracht van de lonen komt het tenslotte aan. Uit volgend staatje van prijzen, die wij te Lissabon genoteerd hebben, blijkt dui delijk. dat een aantal levensmiddelen in Portugal duurder zijn dan in België en dat de textiel eveneens In het algemeen duurder is. (1 Escudo is 13 cent); 12 sardines 8 es- cudos. 1 kilo boter. 40: 1 kilo suiker. 11; 1 liter olie (extra). 14; 1 kilo garopa (soort kabeljauw). 18; 1 kilo grijs brood. 5.20: 1 kilo aardappelen. 1.5; 1 liter melk. 3.20. 1 liter volkswijn. 4.5. 1 kilo ossenvlees, 24 1 dozijn eieren, 12. 1 kilo kalfsvlees. 30. 1 kilo varkensvlees. 36; 1 kilo rijst. 8, 1 katoen-wollen deken. 350; 50 gram extra breiwol. 13; 1 herenpak (wol). 1200 tot 1500. 1 meter wollen weefsel. 300: 1 paar da meshandschoenen, 150 tot 200: 1 paar he renhandschoenen. 200 tot 260; 1 klein elec- trisch fornuis, 350; Engelse wasmachine, 5900; electrisch. niet automatisch strijk ijzer, 175; thermosfles (1 liter) 45. De verkoper van het grote magazijn, waar wij deze prijzen noteerden, zei ons dat hif 1000 escudos of 130 gulden per maand verdiende. Tot onze niet geringe verbazing voegde hij er aan toe. dat hij zich vrij behoorlijk betaald achtte, al hoewel hij van zijn loon geen cent kon sparen, ómdatde dokter te veel geld kostte De Portugees lijkt tevreden met zijn lot. Hij leeft „en familie" en heeft veel kinderen. Protectionisme De lage lonen en in het algemeen de geringe koopkracht van de grote massa der 8 millioen Portugezen, zijn niet de grootste hinderpaal voor de afzet van Belgische en Nederlandse goederen in Portugal en zijn overzeese gebiedsdelen. De grote rem op de uitbreiding van het handelsverkeer tussen de Benelux en Portugal is het industriële protectionisme, dat de Portugese instanties onverbiddelijk toepassen op de invoer van vreemde ver- bruiksgoederen. Zo kreeg een Portugese fabrikant het onlangs in hel hoofd fiets banden te gaan fabriceren. Nog draaiden zijn machines niet.of de regering zette de invoer van fietsbanden stop. De banden, die intussen op de markt komen en de vreemde concurrentie niet meer te vrezen hebben, zijn duurder dan de ingevoerde en hun kwaliteit is in ferieur. Ditzelfde geldt voor vele andere artike len. Van het ogenblik af. dat een artikel in Portugal wordt gemaakt, en ook in dien de binnenlandse fabrikant maar een gedeelte van de binnenlandse behoeften kan dekken, wordt de grens gesloten. Hoe de Portugese regering dit systeem thans gaat hervormen, in het kader van de ver plichtingen van de 60 proeent vrijmaking van de inter-Europese handel. Is ieder, die met deze zaken vertrouwd is. een raaHsel. De meest courante opvatting alhier is, dat in een geleide economie alles mo gelijk isof niet mogelijk, en dat in ternationale verplichtingen wel eens kun nen ..vergeten" worden. Portugal js een verboden markt voor bijna "alle textiel (garens en grondstoffen natuurlijk uitge zonderd). schoenen en lederartikelen, le- yensmiddelen. enz. Intussen bedraagt het Nederlandse contingent kaas. 10 ton. alhoewel dient gezegd, dat de Portu gese kaasproductie vrij behoorlijk is en voldoende voor de markt. Er is ook een contingent Nederlandse en Belgische si garen. De Hollandse kolonie telt ongeveer 100 personen en de Nederlanders vindt men bijna overal op vooraanstaande posten, o.a. in het havenbedrijf, in de directie van de Nederlandse of gemengd Portu gees-Nederlandse bedrilven. K.L.M.. Phi lips. Gist- en Spiritusfabriek, harsenpro ductie enz. Zoals in alle zuidelijke lan den hangt hier het succes in zaken af van het persoonlijk contact. Voor onze zakenmensen een tip: Zelf komen kijken en er niet over klagen, als men na maanden werken nog niet veel heeft bereikt. Een Nederlander resumeer de dit aldus: de Portugezen moeten aan ie manier van werken en aan je gezicht TV Taha Hoessein Bey. Egypte a blinde minister van onderwijs, heeft slechts één doel: Egypte cultureel op te heffen. HU vciert een ware veldtocht tegen het analphabetisme en voor verhoging van het algemene ontwikkelingspeil van zijn volk. Nu heeft hU een lans gebroken voor kos teloos onderwijs, waardoor Egypte op het zelfde culturele peil zal komen te staan als andere vooruitstrevende volken. We moe ten er voor zorgen, dat ieder burger de kans krijgt de ontwikkeling deelachtig te worden waarnaar hij verlangt. Dr Taha Hoessein weet waarvoor hij werkt. Hij is geboren in de Egyptische binnenlanden en zo maakte hij reeds als klein kind kennis met de drie plagen van Egypte: armoede, onwetendheid en ziekte. Zelf heeft hij zich uit de ellende weten op te werken maar nu kent hij nog slechts één doel. zijn landgenoten uit de misère te halen. Nog 85 van alle Egyptenaren kan lezen, noch schrijven. Het is niet gemakkelijk het volk op hoger ontwikkelingsplan te brengen, ver klaarde hij onlangs. Dit kan slechts wor den bereikt als we beginnen meer scholen en steeds meer scholen te bouwen. Dit moet de staat doen. «naar dan zal het heel langzaam geschieden en veel geld aan de staatskas onttrekken, maar particulieren kunnen het ook doen. Deze kunnen reke nen op de steun van de regering, verze kerde dr Taha Hoessein. Alieen zal niet worden gedoogd, dat leerlingen van een openbare 6chool worden afgenomen om naar een particuliere onderwijsinstelling te gaan. De minister dreef ten slotte een weinig de spot met die bevolkingslagen, die vre zen. dat. wanneer alle openbaar onderwijs kosteloos is. sommige kringen er toe zul len worden gedreven hun kinderen naar scholen van buitenlanders te zenden! Ik heb in het parlement reeds verklaard be sloot hij. dat het ministerie van Onderwijs het toezicht op scholen van buitenlanders heeft verscherpt en dat daar in het ver volg ook onderwijs moet worden gegeven in Arabisch. Egyptische geschiedenis en staatsinrichting, en dat daaraan hetzelfde aantal uren moet worden besteed als op de openbare scholen. Er is dus geen enkel nadeel verbonden aan het bezoeken van buitenlandse 6cholen. EUR AZ OPTIMISTISCH. In de vergadering van aandeelhouders van de N V Handelmaatschappij Europa—Azië (Euraz) heeft de heer F H W Klein Bog. president-commissaris, een optimistisch ge luid doen horen. Wanneer in Indonesië orde en rust Rehandhaafd worden, zal dit land. wegens de grote wereldvraag naar de pro ducten van zijn bodem, veel gemakkelijker zijn valuta kunnen handhaven dan b.v. Ne derland. zeide hij. De winstmarge van de N V. is aanzienlijk verruimd, de gang van zaken in 1950 is bevredigend Het dividend is bepaald op 9 pet. o (Van een speciale verslaggever.) Het Paleis de Pena. Dc vrjjc Hanzestad Bremen heeft de Hitlcr-oorlog zwaar te voelen gekregen. 62 Pet van de stad werd verwoest en haar havens waren in April 1945. toen de Schotse Hooglanders hier het laatste verzet braken, één trieste ravage. Toch heeft de stad zich opmerkelijk snel hersteld. De bedrijvigheid iqj de havens is al lang weer driekwart vign die van vóór de oorlog en er heerst érn vrij op gewekte geest. In beide opzichten onder scheidt Bremen zich gunstig van Ham burg. waar *de havenomslag nog altijd schommelt om een derde van die van vóór de oorlog en de psychologische on dergrond nogal pessimistisch is Men heeft dit duidelijke verschil wel eens toege schreven aan de meer ondernemende aard van de Bremers en ook* zijzelf beroepen aich daar gaarne op. Maar een korte oriëntatie over de voorwaarden van de na-oorlogse opleving van de Weserstad leert al spoedig anders. Zonder aan de arbeidslust van dc Bremers te kort te doen. kan men zeggen dat zR wel veel ge luk hebben gehad. Dit geluk begodf*al in Jalta, toen daar de zoYie-grenzen werden vastgesteld. Als uiteindelijk resultaat daarvan verloor Hamburg zijn achterland in Oost-Duits- land en Midden-Europa. Van deze stad uit kan men nu slechts enige tientallen kilometers de Elbe opvaren. Dan is de weg geblokkeerd en houdt de beschaafde handeldrijvende wereld plotseling op Men kan zich voorstellen welk een doem dat is voor een levendige stad als Hamburg, die voor de helft van haar bestaan van de vrije vaart op de Elbe afhankelijk is. Deze kapitale zorg heeft Bremen niet Zijn achterland ligt geheel in de Weste lijke bezettingszones en kan dus niet wor den afgeknepen. Ook als het verkeer daar nog niet zo druk is als Bremen wel zou willen, heeft dat louter economische re denen en geen pblitieke En zoals men weet is in West-Eurppa de economie niet zo verstopt geraakt als in Oost-Europa de politiek. Bremen kan dus bij voorbaat optimistischer zijn dan Hamburg. Een tweede groot voordeel van Bremen boven Hamburg was het feit dat de Ame rikanen er spoedig de bezetting van de Britten overnamen. We bedoelen dat niet zozeer van uit het gezichtspunt van de bezettingspolitiek. Want al Is het* waar dat men als Duitse stad in de afgelopen jaren beter door de Amerikanen dan door de Britten bezet kon zijn, en al denken de Bremers in dit opzicht obk welwil lender over hun Amerikanen dan de Ham burgers over hun Engelsen, daarmee is economisch toch niet zoveel verklaard als diverse in de Engelsen teleurgestelde Ham burgers misschien geneigd zouden zijn aan te nemen. Het beslissende gezichtspunt voor Bre men was niet de Amerikaanse bezetting, maar eenvoudigweg de Amerikaanse aan wezigheid. Want de Amerikanen maakten van Bremen hun grote Europese haven Hier kwam bijna alles binnen, wat zij voor hun bezettingstroepen in Duitsland nodig hadden. En van hier werd ook veel naar de Ver. Staten verscheept. Uiteraard waren de Bremers met dat buitenkansje zeer ingenomen, vooral in het begin toen er in Duitsland van eigen handel nog geen sprake was en het leven min of meer afhing van de kruimels, die van de tafels der bezettingsmogendheden vielen. Later werd dat enigszins anders. Men mocht dan wel driekwart van de voor-oorlogse omslag boeken, maar steeds meer Bremers beseften dat het Ameri kaanse aandeel daarin wel zeer groot was. En dat hoorde eigenlijk niet onder het hoofd: „Commerciële Bedrijvigheid Bovepidien had dit het nadeel dat naar buiten een verkeerde indruk werd ge maakt. Op die manier kon in Duitsland een sprookje ontstaan: het sprookje van Bremens bloei. En zo iets moet men ln een land waar alles ..Lastenausgleich" Is (verdeling van lasten) wat de k!ök slaat, zeker niet aanmoedigen. Daar zegt men toch al dat Bremen niet solidair is. on danks de omstandigheid dat de stad het arme land Sleeswijk-Holstein. dat zoveel vluchtelingen moet verzorgen, maande lijks een half millioen mark cadeau doel Onlangs kwam de Hamburger haven krant met een vergelijking van de Bre mer en de Hamburger export naar de Verenigde Staten. In het eerste kwartaal van 1950 beliep die volgens het blad voor Hamburg 15.000 ton en voor Bremen 77 000 ton. dus veel meer De Weserlotse. het Bremer havenblad. liet dit niet op zich zitten. Het vergeleek dit staaltje van statistiek met een vrouwenhart. Toen begon het blad zelf te rekenen en kwam tot de conclusie dat slechts 12 000 van de 77 000 ton „echte" export mocht heten. Hiermede had men zich vrijwillig onder Hamburg geclasseerd. In een land als Duitsland wil dat nu wel eens voordeliger zijn dan het tegendeel (Van onze Parijse correspondent) TV/TOO/ kan men dat stalen monster, de l'-t Eiffeltoren. moeilijk noemen, of schoon het, vooral uit de verte gezien, toch ongetwijfeld wel iets elegants heeft. Maar wat wil men? Mooi of niet mooi. de Eiffeltoren, die na het gebouw Van de Empire State te New York (102 etages, 378 meter) het hoogste bouwwerk ter wereld is (300 m) vormt nu eenmaal nog altijd een attractie van de eerste orde voor duizen den en duizenden vreemdelingen, die dit gevaarte als het symbool van de lichtstad Parijs bezoeken zonder de Eiffeltoren te beklimmen om vandaar enkele ansicht kaarten met hete: I de familieleden enbek^ den. vindt men toch eigenlijk een onvolle dige excursie. En daarin heeft men, wel beschouwd gelijk. Die toeloop van het publiek uit b uitenland en provincie (de meeste Parijzenaars zelf zijn nog nooit op de top van hun toren ge- beweegt zich nog altijd in stij- lijn. In 1889, het eerste jaar na de voltooiing bezochten twee millioen mensen de Tour Eiffel. In 1948 waren het er ge middeld 7000 per dag dat maakt ruim twee en een half millioen per jaar en leiding, gedurende twee jaar door een legertje van veertig tekenaars en technici onafgebroken was gewerkt. Ondanks die minutieuze voorbereiding hebben natuur lijk de donkere voorspellingen van bet weters en schippers aan de wal toch niet ontbroken. Die ongeluksprofeten voorza gen. dat de toren zeker wel heel gauw in elkaar zou zakken, weshalve zij het eco nomisch niet verantwoord achtten aan dat hersenschimmige project 7 millioen kflo staal te vermorsen en er een kleine 8 mil lioen. destijds waardevolle francs aan te besteden. Wel. de toren staat, dank zij ook een re gelmatig en nauwkeurig onderhoud, nog altijd stevig op haar vier ranke benen en de kosten van de bouw werden door de opbrengst der entréegelden in het eerste jaar al bijna gedekt. De exploitatie van de Eiffeltoren. die door een particuliere on derneming wordt gedreven, kan men trouwens gerust een goudmijntje noemen. Want behalve de millioenen. die de direc tie van de bezoekers toucheert, stort ook de Franse staat jaarlijks een fiks bedrag in de kas van de onderneming voor de pacht van de top, waar de televisiezender en een aantal meteorologische apparaten zijn geïnstalleerd. Dan Is er nog het uit stekend lopende restaurant op de eerste etage, terwijl de Eiffel ten slotte ook nog als lichtbaken voor de vliegtuigen fun geert. Tijdens de oorlog is de Eiffeltoren het onderwerp geweest van een grootse zwen- delaffaire, op touw gezet door een Neder landse groothandelaar in groente Deze had namelijk het gerucht verspreid, dat de drukwekkende bouwwerk, symbool van Duitsers, terwille van hun oorto»,jn<tn». Franse durf en oniernemtnoskracht. In me besloten hadden de Eifteltoren af te plaats van aan de boorden van de Rijn. aan breken. Er kwamen daar vertelde htj ge- de oevers van de Seine was geconstrueerd, helmztnnia, van de zijde van het Oer- Onze landgenoot, wien men een gezonde maanse edelras ook nog een dosis begrtj. verbeeldingskracht niet kan ontzeggen, pelgke jalousie hij, omdat het de bezetters slaagde er in inschrijvingen los te krijgen al eeuwen dwars had gezeten, dat dit In- hij een flink aantal Duitsers en Holten- Het Marktplein te Bremen, dat door de bombardementen niet onherstelbaar beschadigd is. Medische en juridische faculteiten favoriet (Van onze correspondent te Brussel). In Belgische economisóhe kringen rijst momenteel de vraag wat er moet g;beuren met de steeds stijgende bevolking van de universiteiten; 19 538 studenten voor de vier grote universiteiten en de 16 hogere technische of handelsscholen De Katho lieke universiteit van Leuven staat aan de spits met 7.173 studenten of 37 pCt van het totaal Op de tweede plaats komt Brussel met 3 729 studenten of 19 pCt. Het probleem is niet zozeer het aantal studenten dan wel het feit dat een veel te groot percentage van hen dezelfde faculteiten volgt, namelijk 28 pCt medi cijnen en 20 pCt rechten. Van de 19538 studenten zijn er meer dan duizend, die zich op een van die twee beroepen voor bereiden. Waarheen met al die geneesheren en advocaten Is er een redelijke kans dat ze een beroep vinden dat in overeenstem ming is met het verworven diploma In Vlaamse kringen maakt men zich boven dien zorgen over het taairegiem van de studenten, aangezien blijkt dat ondanks de Vlaamse meerderheid in het 'Belgische staatsverband. 66.50 pCt van de studenten aan Franstalige hogescholen studeert, ln de Rijkshandelshogeschool te Antwerpen volgt 45 pCt der leerlingen de I ranse- cursus, terwijl in Wallonië en Brussel alle hogescholen eentalig Frans zijn. Als de kat van huis is De Ooslerhoutse brandweer I-ad dit jaar besloten in plaats van de tiaditionele feestavond een reis naar Antwerpen tc organiseren en gisteren ging he'. gezel schap op stap De rode haan hield er ech ter geen rekening mee. dat zijn bestrijders een dagje verlof hadden 's M.ddags kraai de hij in de schuur van de landbouwer D de Wit. Deze schuur was voor een deel ge vuld met hooi en gedeeltelijk met onge- dorst stro welke partijen een aanzienlijke waarde vertegenwoordigden Het snel ont boden personeel van de reserve-i randweer kon geen redding meer bieden Alieen de kalveren, die ook in de schuur waren on dergebracht. konden gered worden. Het werk van de brandweer moest zich uitsluitend bepalen tot de be.-cherming van de omliggende boerderijen waarvan verschillende ook met riet ware.1 gedekt De schuur ging geheel verloren De tuiste schade is nog niet te schatten Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Meevaller voor kaashandelaren Op 5 November 1949 (de datum van de afschaffing der kaasdistribut.el werd aan alle voorraadhouders van kaas door hc' Bedrijfschap voor Zuivel een he'f'ng opge legd van 27 cent voor elke kilo kaas. die zij in voorraad hadden Ter Ülu-'iatie van de betekenis van deze maatregel dtene slerhts. dat naar ruwo schat»ine alleen dc Bodegraafse kaashandelaren al <r»n totaal bedrag van meer dan 1 millioen moes- •en betalen De Federatie van Ri. nenland- se Kaasha^HntrTen wenste ziel, niet zon der meer bij dit besluit van het Bedrllf- schap voor Zuivel (in wezen een ministe rieel besluitt neer te legeen on met als in zet een millioenenbedrag ging men proce deren. Het scheidsgerecht voor de voedselvoor ziening te Den Haag heeft th ins dus bijna een jaar nadut deze zuak was aineeeaan. de hpffing van 27 cent per kilo vernietigd Sommige kaashandelaren, d e -eeds een eroot deel van het aanvanki-!ii'< verschul digde bedrag hebben betaald -11100 dus de gestorte bedragen weer terup krijgen. ders. die de slopingswerkzaamheden wel op zich wilden nemen, en voor de ver koop van oud-roest wist hij op voorhand alvast enkele slordige millioenen te incas seren. Als we ons niet vergissen zit deze oplichter thans in een Nederlands gevang de gerechte straf voor zijn duister plan netje uit te brommen KERKELIJKE MUTATIES Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te De Meern P. Six Dijkstra te V.iezenveen - Te Rid derkerk J. J de Heer te Benthuizen. Aangenomen naar Ridderkerk R. Bartle- ma te Neder-Hardinxvejd. die bedankte voor Rijssen. - Naar Brulnistrè H. N. v d. Brink. cand. te Waarde. Bedankt voor Vriezenveen F de Graaf te Well en Arrnne» zoden. Geref. Kerken. Beroepen te Deventer P Riemersma te Haarlemmermeer-Vijfhui zen. Te Augustinusga-Surhuizum F*J Duuraema te Westeremden - Te Ouder? kerk a. d. Amstel G Rienks res -legerpj*'j dlkant te Heemstede. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Assen C J. Ph. Sobering res-legerpredikant te Apeldoorn Te Aalsmeer S v d M<»len te Leeuwarden voorheen te Rotterdam Doopsgez Broederschap. Aangenomen naar Amersfoort A. G van Gilse te Joure. Naar IJlst H. B. Kossen. prop. te Tlel. DONDERDAG 5 OCTOBER 1950. GOUDSCHE COURANT EER'STE BLAD - PAGINA 3 (Van onze Haagse redacteur.) In Mei 1940 werd Nederland overrompeld. Nederland vocht op zichzelf, tegen een overmachtige vijand, omdat er geen sprake was van een goed georganiseerde militaire samenwerking in West-Europa. Na het be gin van de Duitse aanval zou de opzet van die organisatie trouwens veie maanden hebben gekost. In ieder geval is ln 1940 het ontbreken van plannen voor een goed ge organiseerde militaire samenwerking in bclfengrtjke mate de oorzaak geweest van de ineenstorting der geallieerde krijgs macht. Het doeltreffend georganiseerde Duitse leger had bjjns vrU spel. Zo was het in 1940. Maar wannaer nu West-Europa weer eens het slachtoffer zou worden van een vijandelijke overval, dan is nu ten minste de organisatie van de militaire samenwerking goed voorbereid, waarmee anders nog maanden verloren zouden gaan. Die winst is er nu in elk geval. In Mei 1940 werd Nederland in enkele dagen overrompeld. Daarmee was tevens de traditionele neutraliteitspolitiek ver oordeeld. Sedertdien houdt Nederland zich niet meer afzijdig; het heeft zich aange sloten bij bondgenoten, van welke politiek de Nederlanders vroeger afkerig waren vanwege de eventuele riskante consequen ties Het gevolg van die nieuwe buiten landse politiek Is, dat het parlement op eens veel meer behoefte heeft aan infor matie omtrent het buitenlands beleid. Vroeger waren Buitenlandse Zaken het minst belangrijke onderwerp van het par lement; tegenwoordig is er een steeds toenemende en algemene belangstelling, hetgeen er toe heeft geleid, dat jnipister Stikker nu aart de Kamerleden een eerste proeve heeft toegezonden van een Neder lands Jaarboek voor Buitenlandse Zaken. Uit het jaarboek krijgt men nu nog eens oen goed overzicht van de organisatie van de samenwerking waarbij Nederland thans in bondgenootschappelijk verband betrok ken is. Initiatief te Brussel had ver reikende gevolgen De Nederlandse zelfstandlgheidspolitiek was reeds verlaten op 5 September 1944 met het sluiten van de Benelux-overeen- komst. Belangrijker was in Maart 1948 het sluiten van het verdrag van Brussel, waar bij Frankrijk, Engeland. Nederland. België en Luxemburg voornamelijk om defen sieve redenen een bondgenootschap aan gingen. De vijf ministers van buitenlandse zaken van deze landen vormen de Raad van Ministers, die aan het hoofd van de orga nisatie staat en ten minste eenmaal in de drie maanden bijeenkomt. Indien de Raad het nodig achi. vergadert hij in gecombi neerde Zitting met het Defensie-Comité en het Comité van Ministers van Financiën. Tot nu toe kwam de Raad achtmaal bijeen. Kort nu het Sluiten van het Verdrag van Brussel werden in opdracht van de Raad van Ministers onderhandelingen met de Amerikaanse en Canadese regering aange knoopt over een eventuele aansluiting van deze landen bij de vijf van Brussel. In December 1948 werden deze onderhande- lingen. die aanvankelijk slechts een infor matief karakter droegen, bewust gericht op het sluiten van een Noord-Atlantisch verdrgg. De vijf landen van Brussel hebben hierin, dank zij hun hechte samenwerking, een belangrijk aandeel gehad. Niet alleen op militair-politiek terrein hebben de vijf van Brussel hun activiteit gericht, maar zij hebben ook de stoot ge geven tot de Europese eenwording. Tijdens de zitting van de Raad van Ministers in Den Haag op 19 en 20 Juli 1948 deed de Franse minister Bidault voorstellen tot de oprichting van een Europees parlement, welke voorstellen van belangrijke Invloed zijn geweest op de totstandkoming van de Raad van Europa te Straatsburg. Ook na de sluiting van het Noord- Atlantisch Verdrag bleven do Brusselse landen actief Op 5 April 1949 vroegen ztf gezamenlijk aan de Verenigde Staten om spoedige militaire hulpverlening. Dit leidde ten slotte tot de Amerikaanse wapenzendingen naar Europa, waarvan op 4 Mei' 1950 de eerste in Nederland aankwam. Stevige organisatie Op 17 April 1948 besloten de ministers van buitenlandse zaken van het Brussels Verdrag een permanent lichaam in te stellen, de Permanente Commissie, die zetelt te Londen. Zij is samengesteld uit de hoofden van de diplomatieke missies Van Frankrijk en de Benelux, benevens een vertegenwoordiger van het Britse rijk met de rang van ambassadeur. De Per manente Commissie komt veelvuldig bijeen, ten minste eenmaal in de maand en tussen 17 April 1948 en 13 Juni 1950 is zij reeds 113 maal bijeen geweest. Zij vormt het permanent orgaan voor poli tiek overleg tussen de vijf landen en zil leidt de werkzaamheden op econo misch, sociaal en cultureel terrein van alle commissies en sub-commissies op dit gebied. De Permanente Commissie wordt ook regelmatig op de hoogte gehouden van alle werkzaamheden van het Militaire Comité, de Voorzieningsraad, het Comité van Chefs van Staven en het Defensie- Comité. Indien nodig kan de Permanente Commissie de werkzaamheden van de militaire organen coördineren en poli tieke leiding geven. De Raad van Ministers, de Permanente Commissie en de niet-militaire organen worden bijgestaan door een secretariaat- generaal. dat samengesteld is uit ambte haren met een internationale status. Het wordt geleid door de Nederlander mr E. Star Buamann. Het vé^drag van Brussel heeft ook economilche samenwerking ten doel. maar nadat op 16 April 1948 te Parijs het Verdrag inzake de Europese samenwer king werd ondertekend, hetgeen de op neming inhield van de Organisatie voor de Europese Economische samenwerking (O.E.E.S.), had de afzonderlijke econo mische samenwerking tussen de vijf van Brussel niet veel reden van bestaan meer. Wel komen de ministers van Financiën regelmatig bijeen om de financiële gevol gen van de militaire voorbereidingen te beoordelen. Voor de sociale samenwerking hebben de vijf van Brussel vier commissies in gesteld, die worden bijgestaan door sub commissies. alle samengesteld uit amb telijke deskundigen, terwijl ook nog liaison-secties zijn ingesteld voor het dagelijkse onderlinge contact. Voor de culturele samenwerking is ingesteld de culturele commissie, die ook weer wordt bijgestaan door sub-commissies. u Militaire samenwerking Voorlopig trekt echter de meeste aan dacht de militaire samenwerking. Of schoon volgens het Brussels Verdrag de militaire bijstandsverplichting pas toe passelijk is op een conflictstoestand, heeft het inzicht dat een aanval slechts met succes kan worden afgeslagen, indien de bondgenootschappelijke krijgsmachten reeds in vredestijd een hoge graad van eenheid hebbèn bereikt, er toe geleid, dat reeds in vredestijd een militaire samen werking kon worden georganiseerd. Het resultaat daarvan is, dat bij het uitbreken van een conflict de samenwerking tussen de pactmogendheden reeds in een verge vorderd stadium is. terwijl in het ver leden maanden verloren gingen met de organisatie van de militaire samenwer king. Veelal bestaat de indruk, dat de voorbereidingen zich beperken tot het vorm geven aan een grotendeels papieren organisatie op defensiegebied. Hierbij wordt dan over het hoofd gezien, dat voor het doeltreffend optreden van een bondgenootschappelijke krijgsmacht in internationaal verband, als een eerste vereiste plannen moeten worden uitge werkt voor de strategie, voor de gelijk making en de opleiding van de tactische onderdelen en voor de standaardisatie van de bewapening, en dat juist het ont breken van deze plannen en/of de vaar digheid om deze te hanteren, in belang rijke mate de oorzaak is geweest van de ineenstorting der geallieerde legers in 1940. In bondgenootschappelijk verband wor den in toenemende mate gezamenlijke oefeningen gehouden en inmiddels zijn de aanpassingen geregeld die nodig waren om de bestaande militaire organisatie van het Brussels Verdrag, in te schakelen in de militaire organisatie van het Noord- Atlantisch Verdrag. De Western European Planning Group van het Noord-Atlantisch Verdrag zal bestaan uit het Comité van Chefs van Staven van het Brussels ver drag en zijn werkgroep (d.w.z. het Mili taire Comité), met deelneming van Ame rikaanse en Canadese vertegenwoordigers telkens wanneer hun medewerking ge wenst is. Het Defensie-Comité, het Co mité van Opperbevelhebbers en de Mili taire Voorzieningsraad vah het Brussels verdrag zullen hun gewone functies en bevoegdheden behouden. Inlichtingen over de defensie-organisatie van het Brussels verdrag worden gezonden naar de Stan ding Group van het Noord-Atlantisch Verdrag, opdat deze hiermee rekening zal kunnen houden bij aanbevelingen aan het militaire comité van het N.A.V. defensie. Dit comité houdt periodieke bijeenkomsten in de hoofdsteden van de vijf landen. Het comité van Chefs van Staven komt veelvuldig en gewoonlijk te Londen bijeen. He.t Militaire Comité, dat samengesteld is uit vertegenwoordigers van nationale Chefs van Staven, is per manent te Londen bijeen. Deze vertegen woordigers vormen de permanente staf van het Comité van Chefs en Staven. Zij bereiden de vergaderingen van deze laat ste voor. Het comité heeft de beschikking over een aantal sub-commissies. Het Se cretariaat-Generaal van de Militaire Or ganisatie is samengesteld uit ambtenaren met een internationale status. De Mili taire Voorzieningsraad staat op gelijk ni-^ veau met het Comité van Chefs van Staven. Hierin wordt ieder land vertegen woordigd door een hoge ambtenaar. Pe riodieke bijeenkomsten worden gewoon lijk te Londen gehouden. Het uitvoerend Voorzieningscomité staat op gelijk niveau met het Militaire Comité en is samenge steld uit vertegenwoordigers van de vijr landen; het is permanent te Londen bijeen. De groep Bevelvoering wordt ge vormd door het Comité van Opperbevel hebbers. dat tot taak heeft de voorberei ding van de plannen voor de verdediging van West-Europa; het ontvangt zijn in structies van het Comité van Chefs van Staven. Veldmaarschalk Montgomery is voorzitter van het Comité van Opperbe velhebbers. Voorts zijn leden: generaal Jean de Lattre de Tassigny. commandant van de landstrijdkrachten; sir James Robb, commandant van de luchtstrijd krachten; vice-admiraal Robert Jaujard. vlagofficier West-Europa. In vredestijd hebben zij geen bevelsbevoegdheid. Men ziet dat Nederland na de oorlog met heel wat nieuwe organisaties te ma ken heeft gekregen en daarbij komt nog de samenwerking in de Verenigde Naties, in het Noord-Atlantisch Verdrag, in de Benelux, in de Raad van Europa en in de Europese Economische Samenwerking. En ten slotte moet het Koninkrijk der Neder landen, omdat het niet een uitsluitend Europese staat is. maar zijn gebiedsdelen ook zijn gelegen in Amerika en Azië. zich ook bezig houden met de ontwikkeling der politieke en economische verhoudin gen in beide laatste werelddelen. Korea heeft nog eens duidelijk aangetoond, dat gebeurtenissen op de ene plaats nauw samenhangen met die in een ander we relddeel. De buitenlandse politiek is voor Nederland z^er belangrijk geworden. Militaire organen De militaire organen van de vijf van Brussel vallen uiteen in twee groepen: een groep belast met de hoogste leiding en een groep die de bevelvoering verzorgt. De hoogste leiding.bestaat uit de volgende organen: het Defensie-Comité, waarin zitting hebben de ministers van Eens in het jaar hebben de inwoners van Forreston (Illinois) een gemeenschappe lijke maaltijd, die uit zuurkool bestaat. Al sinds 1913 eten de Forrestoners ge zamenlijk zuurkool. Dit jaar namen 35.000 personen aan het Sauerkraut?' (dit is het Engelse woord voor zuur. kool) feest deel. Zoals u op deze foto kunt zien. ging het er in de openlucht keuken heet toe, voordal de borden gevuld op tafel stonden. Burgemeester Schokking heeft gister morgen de bazar geopend, die van 4 tot en met 6 October in het Koninklijk Paleis Noordeinde wordt gehouden, ten bate van de wederopbouw van het verwoeste Rode Kruisziekenhuis in Den Haag. In zijn toespraak sprak burgemeester Schokking de hoop uit. dat het koninklijk gebaar van Koningin Juliana, die haar paleis voor deze bazar ter beschikking stelde, be antwoord zou worden door een royaal ge. baar van het Haagse publiek. De burgemeester bleek niet voor dove mans oren te hebben gesproken, want toen de bazar om 11 uur werd opengesteld, stroomdè een koopgraag publiek de hal van het paleis binnen, waar vele stands en attracties een aanslag op de beurzen deden. Honderd jaar in het graan De N V. Van Waveren's Graanhandel, waarvan het hoofdkantoor te Haarlem is gevestigd en die een dochteronderneming te Rotterdam bezit, bestaat 100 jaar. Een eeuw geleden werd het bedrijf te Hillegom door de heer H. H van Wave- ren opgericht. In 1903 werd het naar Haarlem verplaatst. Het silo- en veem- bedrijf van de dochteronderneming te Rotterdam werd in 1905 opgericht. Zeven jaren later werd de onderneming in een N V veranderd. Behalve te Haarlem en te Rotterdam bezit het jubilerende be drijf ook een vestiging in Argentinië. Ter gelegenheid van dit jubileum, dat te Haarlem is gevierd, is de president directeur van de NjV. de heer W. van Waveren. die een kljeinzoon is van de op richter van de graanhandel en reeds 50 jaren aan de zaak is verbonden, benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. MARKTBERICHTEN Vei*markt Gouda. 5 October. Aangevoerd S3 slachtvarkens. J 1.50I 1.60: 173 magere varkens. 1.50—1 60: beide per kg. 365 biggen. 22.00—35 00 l rund. 700 00. 17 nuchtere kalveren 40 00—50 00; 17 bokken en geiten 15 00—30.00, alles per stuk. Handel traag. Kaasmarkt Gouda. 5 October Aangevoerd 260 partijen. Eerste kwaliteit 12.15—12.20; tweede kwal. 2 04—2 14. exira tot 2.38. alles per kg. Handel flauw. De K.N.A.C. deelt ons mede, dat vol gens bericht uit Zwitserland onlangs het project voor een internationaal wegen net. opgemaakt door de economische en sociale raad van de V.N.. bereids door een aantal landen. waarbH Nederland, is ondertekend. De Staten die hebben ge tekend. verplichten zich niet de betref fende wegen binnen een bepaalde tijd aan te passen aan de internationaal vast gestelde eisen, maar wel het plan In het kader van de nationale plannen in de toekomst te verwezenlijken. Voor Nederland zijn van belang: 1) de route Lissabon-Parijs-Stockholm, die van Antwerpen naar Hamburg via Venlo loopt; 2) de route Londen-Den Haag-Berlijn-War8chau, die over Hoek van Holland-Den Haag-Utrecht-Amers- foort-Oldenzaal is geprojecteerd; 3) Be route Amsterdam-(Den Haag)-Bazel-Ge- nua. die door Nederland loopt van Am sterdam via Utrecht-Eindhoven-Maas tricht (Luik) en 4) de route Parijs-BYus- sel-Den Haag-Amsterdam, die in Neder land loopt van (Antwerpen)-Breda-Rot- terdam-Den Haag-Amsterdam. Afhankelijk van de verkeersintensiteit zullen de wegen wortien ingedeeld in drie categorieën. De wegen van de eerste categorie zullen zijn samengesteld uit één rijbaan bestaan de uit twee rijstroken elk van 3,5 m breedte. In uitzonderingsgevallen kan de rijbaan worden versmald tot 6 m. De wegen van de tweede categorie zul len zijn samengesteld uit twee rijbanen van 7 m breedte. De rijbanen zullen zijn gescheiden door een middenstrook, ter wijl elke rijbaan zal bestaan uit twee stroken. De derde categorie, die slechts provi sorisch is vastgesteld, zal wegen bevatten van 10.5 m (3 stroken elk van 3,5 m). In Uitzonderingsgevallen kan de rijbaan breedte worden teruggebracht tot 9 m. Zo nodig zullen voet- en rijwielpaden wor den aangelegd De maximale helling in heuvelland bedraagt 5'/« en ln uitzonde ringsgevallen. echter alleen over korte weggedeelten. 6*'« In bergterrein wordt de maximum helling hoger gesteld. De wegdekken moeten stroef en stofvrij zijn. Kruisingen met andere wegen op gelijk niveau zullen zo mogelijk worden verme den De spoorwegen zullen op ongelijk niveau worden gekruist. Het aanbrengen van reclames langs de wegen zal worden verboden, teneinde de aandacht van de bestuurders niet af te leiden. Het passeren der grenzen zal zoveel mogelijk worden vergemakkelijkt, terwijl garages en tele foonposten langs de wegen zullen wor den geplaatst. PLAATSELIJK NIEUWS Bodegraven Een nieuw gemeentehuis De raad dezer gemeente heeft gister avond onder voorzitterschap van burge meester mr J. J. Croles een wel zeer „lijvige" agenda in recordtijd afgehandeld Bij de aanvang der vergadering werd de heer K. Koren, die wegens vertrek van de heer C. M. van Spronsen is benoemd voor de C.H.-fractie, als raadslid geïnstalleerd De voorzitter deelde mede, dat één punt van de agenda was afgevoerd, n 1. een voorstel tot aankoop van een gedeelte van de stallen van hotel Van Rossum, gelegen naast het gemeentehuis, dit in verband met de plannen van B. en W. voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Aan het gemeente-personeel zal ook over het 2e, 3e en 4e kwartaal een loonsverho ging van 5*/» worden toegekend Aan de Commissie „Steun Wettig Gezag" Zuid-Holland (Noord-Oost) zal een jaar lijkse subsidie van 100,— worden ver- Een bijdrage van 1 cent per inwoner zal voor het jaar 1950 worden gegeven ter be strijding van de kosten van de opbouw van een burgerlijke organisatie tot bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen. Bodegraven maakt n.l. met 28 na burige gemeenten deel uit van de Kring Gouda. Bij stemming werden als leden van de woningadviescommissie herkozen de heren H. G. Bouhof, A. R. v. d. Heijden, J. E. Huchshorn, K. Koren en J. Oosterloo. Tot leden, van de commissie voor publieke werken werden benoemd de heren J. R. Baars. Ph. Jongeneel en G. Uithol en tot leden van de commissie van bijstand voor het beheer van de gemeen tebedrijven her benoemd de heren B. van Elk en J. Vree- ken. Tengevolge van een wijziging van de Drankwet zullen in deze gemeente de ver gunningsrechten aanmerkelijk worden verhoogd. Voor een nieuw bedrijf komt dit van 100,— op 170,terwijl voor een hotelvergunning thans een jaarlijks recht verschuldigd is van 45.—. tegen vroeger 25; het verlofsrecht zal worden gebracht van 25.— op 45. Een sedert vele jaren bestaande, bijna hopeloze toestand van de vuilafvoer in en om het gemeentelijk slachthuis zal spoedig worden vera nderd. B. en W. legden de raadsleden een plan voor voor de aanleg vah riolering, waarvan de kosten worden geraamd op 49.500.terwijl een plan voor het aanleggen van een z.g.n. „open riool" werd begroot op 17.000. De heer Jongeneel. expert op dit gebied, aldus de voorzitter, acht deze plannen te hoog in kosten en is -van mening, dat het werk niet zoveel behoeft te kosten. Hij hoopt in de volgende veigadering met een goedkoper plan te komen. Daar bij de uitvoering der plannen een gedeelte van het grondgebied der gemeen te Zwammerdam zal moeten worden ge bruikt, hebben B en W. aan deze gemeente gevraagd een deel van de kosten voor haar rekening te nemen. Aanvankelijk zou dit aandeel voor Bodegraven 'h en voqr Zwammerdam "i zijn. B. en W van Zwam merdam willen echter aan hun raad voor stellen dat Bodegraven voor 'li en Zwam merdam voor 1voor de kosten zullen instaan, waarmede het college van Bode graven accoord ging. Reeuwijk „Denk en Zet". De damvereniging „Denk en Zet" speelde een competitiewedstrijd tegen „D.I.D." (Zoetermeer). De uitslag was: Denk en Zet-D.I.D.: D. v. d. Star-J. v. d. Kraan 1-1. M. v d. Ber-A. Klos 0—2. J v. Duzkent-D. de Koter 0—2. L. Vos-A. Hertog 2-0. A. Vos-G. v. d. Burg 1—1 J. v. Wensveen-A. Jansen 02. B. Ver- waal-G. Reeuwijk 0—2. S. M. van Eijk- C. v. Leeuwen 2—0. C. P. v. Velzen-Ph. Buitendijk 1—1. L. Stigter-M. v. d. Burg 2—0. Totaal 9—11. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer meent er goed aan te doen de aandacht te vestigen op het feit. dat de Nederlandie autoritei ten sedert enige tijd krachtiger de hand houden aan de nalèving van het Vreem delingen-reglement. Daar het Nederlandse publiek, en speciaal de particulier, die een buitenlanden als zijn gast ontvangt, met de bepalingen van dit reglement over fELOOF het of niet, maar een pro- fessor uit Iran kan door hypnose een meng doen verbeelden, dat hij drie duizend jaar vroeger leeft dan nu. las ik latest. Ik heb de krant laten zakken. Het was stil in de kamer. Ik vlijde mijn hoofd neer op de „cachemeire" en op de rug van de grote vogel Rok begon ik de grillige tocht naar een ver en vreemd verleden ERICA zat in haar velletje van luipaard naarstig twee stukken hout tegen elkaar te wrijven in de hoop. dat er een vonk af zou springen om een vuurtje te gaan stoken voor het avondeten. Plotse ling trok er een zucht door ons hol en Erica keek geërgerd om, want toevallig was er een vonkje, dat nu onmiddellijk door de tocht werd gedoofd. Het was Eric, die huiswaarts keerde van zijn dagtaak. Was dat ruigharige we zen met die knots in z'n hand werkelijk Eric....? Hij keek nors het hol rond en bromde: „Nog geen eten?" Zorg jij dan ook voor droog hout'zei Erica bits. terwijl zij nijdig verder ging met wrijven. „Of ik anders niks aan mn hoofd heb....", bromde Eric, die op z'n slaap- velletje ging zitten en tastte naar de plaats, waar hij drie duizend jaar later altijd z'n sigaretten zou vinden. Nu bleef het bij tasten, want de zakken waren nog niet eens uitgevonden, laat staan de »i- garetten. En al wist Eric uiteraard nog niet. dat hij naar een sigaret verlangde, toch was er een onbestemd gevoel van onbehagen en mopperend ging hij verder: „Hoe ik m'n sportpraetje over drie maanden klaar moet krijgen is mij een raadsel. Vandaag had ik net twee woor den gebeiteld, toen ik verschil van me ning kreeg over een woord met Stig Je weet hoe Stig is...." „Het lijkt wel", zei Erica, „of Jullie, kerels niets belangrijkers te doen hebben dan kletsen en ruzie maken. Wanneer g« je er weer eens op uit om een mammouth te knuppelen? De provisiekast is bijna 1C?D'r ligt nog een korte rib brontosau rus...." zei Eric. „Moet je het voorlopig maar mee doen „Moet je het voorlopig maar mee doenbrouwde Erica. „De vrouw van Stig liep laatst in een nieuw rhinoceros- velletje en ik ben de enige, die het nog met m'n luipaard moet doen." „O. Stigbromde Eric, „maar die heeft ook niet de zorg van een vaste ru briek. Ik heb eenvoudig geen tijd om op jacht te gaan." „Je smoesjes zijn goed", bitste Erica. „Ga je nu morgen eens mee? Het is maanden geleden, dat je met de kinderen hebt gewandeld." „Je weet toch wel dat er morgen een oefenwedstrijd is van de Hots-Knots- Klutsers." „Het zou een wonder zijn als je weer niet een uitvlucht had". „Apropos", zei Eric, terwijl hij het hol doorkeek, „waar is Junior?" „O", zei Erica, „die zal wel weer met z'n vriendjes op stap zijn. Gisteren kwam hij met een walvis naar huis. Ben be nieuwd wat hij nu weer mee brengt." Erica had deze woorden nog niet ge zegd of buiten klonk de stem van Junior: „Mammie, mammie „O jee", zei Erica, „daar is hij. Aan z'n stem te oordelen Het dierenvel, dat het hol afsloot, werd weggeschoven en het jolig snoetwerk van Junior, keek naar binnen. „O, mammie, kijk eens wat ik heb mee gebracht Een brontosaurus keek naast Junior ons hol binnen. Hij had het beest aan een touwtje. „Geen brontosaurus in ons hol!' zei Eric nijdig. Junior trok meteen een lip en begon te brullen: „Van pappie mag nooit wat „Wees toch niet altijd zo'n nijdas", bit ste Erica. ..Als het kind het nou leuk vindt Toch niet zo'n slechte tijd. TJé", zei Erica, terwijl 95-tl ze me een por gaf. „word eens wakker. Ligt dear te slapen in een stoel als een ouwe heer en rare woorden uit te stoten. Brontosaurus Beslist opgelucht werd ik wakker. Een aardige man hoor. die professor uit Iran en een leuk idee om drie duizend jaar terug te gaan, maar die ..goeie oude tijd" lijkt mij toch niet zo erg goed en ook niet bijster leuk met brontosaurussen in de kamer. En sportpraetjes tik ik liever op de schrijfma chine dan op een stuk steen met een beitel. Het is beslist een opge wekt gezicht, dat lk mij ten strijde gord voor m'n dagelijkse taak en ik word niet eens zo erg nijdig als ik lees, dat het „badgas- tenelftal" de jongens van Ajax, die deze zomer in Zand- voort op het strand een balletje hebben getrapt zonder daarvoor de toestemming te hebben gevraagd van de K.N.V.B. voorwaardelijk zijn geschorst met een proeftijd van twee jaar Het verheugt mij oprecht, dat Karei Lotsy. die Dinsdag in het Diaconessen- huis te Haarlem is geopereerd, de ope ratie goed heeft doorstaan en dat Kee» van Hasselt, de voorzitter van de Zilve ren Bal Commissie vandaag 78 jaar wordt En zonder een zweem van ironie bekijk ik ons plaatje-van-de-dag, "waarop u juf frouw Jill Hood-Linzee. de Engelse Olym pische schaatsenrijdster in het huwelijk verenigd ziet met de heer Neil Rosser, ex- captain van de Londense Roeiclub. Ik kan vandaag de zon in het water zien schij nen Hoe bcstaattut. '"Tja, daar zit Je even met je mond vol A tanden. Je denkt, dat je tets van voet bal afweet, je glimlacht vergenoegd als je wel eens een uitslag raadt. Allemaal apekool, beste vrienden, want hoe is het dan mogelijk dat mevrouw Lily Pike, een 71-jarige echtgenote van een loodgieter in Manchester en twee van haar dochters, de grootste prijs in de geschiedenis van de Engelse voetbalpools gewonnen hebben, n.l. 92.644 pond sterling oftewel rxiim 930.000 Hollandse guldens tegen de inzet van dertig centenEn neg wel in de moeilijkste pool, die er tn Engeland be staat, want van acht wedstrijden moet men raden, dat ze in een gelijk spel zullen eindigen. En missus Pike met haar doch ters, die misschien nog nooit een league wedstrijd peizfen heeft, pikt er precies de goede uitl Hoe bestaattut het algemeen niet voldoende bekend is, lijkt het nuttig in het kort een uiteenzet ting te geven van het eerste deel van dit voorschrift. De vreemdeling Alle vreemdelingen, onverschillig van welke nationaliteit, alsmede zij die geen nationaliteit bezitten, moeten zich. indien hun verblijf hier te lande de tijdsduur van 30 dagen overschrijdt, persoonlijk melden bij de afdeling Vreemdelingen dienst van de plaatselijke politie, ter ver krijging van een verblijfsvergunning Voor de vreemdelingen, die slechts tot Nederland worden toegelaten als hun pas poort van een Nederlands visum is voor zien, kan deze termijn, waarbinnen zij zich persoonlijk moeten melden, worden ingekort tot 2x24 uur; zulks blijkt dan uit de door de Nederlandse consulaire dienst in het buitenland bij het visum gestelde aantekening. De gastheer Artikel 27 van het Vreemdelingenregle ment bepaalt, dat ieder die aan een vreemdeling (dat is iemand die niet de Nederlandse nationaliteit bezit), nacht verblijf verleent, verplicht is daarvan mondeling of schriftelijk kennis te geven aan de afdeling Vreemdelingendienst van de plaatselijke politie. De termijn, waar binnen de gastheer de politie van de aan wezigheid van de buitenlandse gast te zijnen huize op de hoogte moet brengen is gesteld op 24 uur In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat. terwijl de vreemdeling zich slechts in bepaalde gevallen bij de politie moet melden, de Nederlandse gast heer verplicht is tn alle gevallen aan gifte te doen. dus ook indien de vreem deling zichzelve moet melden. Waddinxveen De Zwaluw. De kampioenschappen van de postduivenvereniging „De Zwa luw" zijn als volgt behaald: Vitesse, oude duiven. 1 Abr de Bruyn; 2 T. Boere: 3 D Lagrand. Fond. oude duiven 1 C de Lang. 2 L. W Versluis; 3 S K. Oskam. Jonge duiven: 1 D Lagrand; 2 P Baan. 3 W. Boon. Oude en jonge duiven: 1 T. Boere 2 Abr. de Bruyn; 3 D. Lagrand Kam pioenen generaal: 1 Abr. de Bruyn; 2 L. W. Versluis; 3 T Boere. NederlandIndonesië soerabaya Chitral Java-Rotterdam p 4 Perim Garoet 4 v Cheribon n Semarang General Baiou p 4 Lissabon n Rotterdam Groote Beer 4 v Soerabaya n Djakarta General Sturgis Java-Amst p 4 Malta Kertosono Belawan-Rotterdam p 4 Sabang Kota Agoeng Rott-Djeddah 4 v Port Said i. 4 te Djakarta (gaat n Rott) Java-Amst p 4 K. de Gata Rottt Amst-Java 4 v Belawan Slbajak Java-Rott p 5 Gibraltar Skaugum 4 te Djakarta (gaat n Rott) Tabinta 4 op 900 m W v Dondra Head Talissc Amst-Java p 5 Gibraltar Tarakan Amst-Dlakarta 4 v pjeddah Tomini Rott-Java p 4 Finisterre Waterman 4 v Soerabaya te Djakarta Weltevreden Java-Rott 4 v Port Said Zuiderkruis Java-Rott p 5 Gibraltar WATERSTANDEN 4 OCTOBER Keulen 1.88 -0.05- Ruhrort -Ó 40 -O M; Lo- bl-th 9.66 —0.08; Nijmegen 7 49 -0 09; Arnhem 7.54 —0.09: Eefde 2 81 -0.11: Deventer 190 —0.11: Borgharen 39.72 —0 01: Belfeld 10.83 0 08- Grave 4.62 +0 03: Lith 0.05 -0.13 Gouderak Burgerlijke Stand. Geboren: Petro- nella, d. v. G. Oudenaarden en A. Nobel; Maria Cornelia, d. v C. H. van Vliet en M. C. Vermeulen; Jannetje Burgje. d. v. P. J. v. d. Bel en C. Boer. Ondertrouwd: C. van Dijk en A. Noor- lander; J. Oosterom en N. Tom. Getrouwd: C. Boer en C van Vliet; L. Oosterom en N. BlomT. de Jong en J. M v. d. Vis. Overleden: A. W. de Jong 62 j., echt genote van W. Oostrom; A. van Vliet, 69 j., echtgenote van D. A. Verstoep. Verbouwing begonnen. Met de werk zaamheden voor de verbouwing van de openbare lagere school is een aanvang gemaakt. Er is een complex onder de han den van de slopers. Hekendorp Actie voor Kon. Wilhelmlnafonds De in de afgelopen maanden gevoerde actie van het comité Hekendorp-Lange Ruige Weide-Papekop van de vereniging ..Koningin Wilhelmlnafonds" heeft tot re sultaat gehad, dat 422.70 werd ingeza meld aan contributie en bijdragen. Zeven tig personen werden lid ^van de vereni ging. Predikbeurt. Vrijdag Ned. Herv. Kerk 7 uur de heer H. Ockerse. Moordrecht, dankstond voor het gewas. Burgerlijke Stand. Geboren: Wille- mijntje, d. v. W W. Spek en J. Schouten. Haastrecht De landbouwers hebben beslo. ten een ka asdag te organiseren op 11 Oc- i tober a.s. in ..Concordia". Het aantal in zendingen bedraagt 40. Burgemeester Le pelaars zal de kaasdag openen. Kokend water over lichaam. Bij het af nemen van een pan kokend water kregen mevrouw L. DuinendijkBrand en haar dochter ernstige brandwonden. Zij zijn in „De Wijk-' te Gouda verbonden. Burgerlijke Stand. Geboren; Antonius Maria. z. v P. H. Kool en J. C. Boere; Adrianus Arie Nicolaas. z. v. T de Groot en L. J. Koetsier; Marijtje. d. v. J. Grave- land en N. W. Looij. Gehuwd: Jan A. Verkaik. 24 j.. te He kendorp en Chr. de Bruin. 24 j Moerkapelle Burgerlijke Stand. Ondertrouwd Be- schier Frederik Schotte 24 j. en Adriana van den Berge 22 j. Oudewater Spartelen, spartelen om het leven. Niet iedereen is opgewassen tegen na tuurelementen. Dit ondervond een meisje uit Hekendorp, toen zij op de fiets naar Oudewater reed. Door de sterke wind verloor zij. met Oudewater in zicht, de macht over het stuur en zij geraakte in de langs de weg stromende Hollandse IJssel. Het meisje was de zwemkunst niet machtig en dreef steeds verder van de wal. Op dat moment passeerde juist een bejaarde dame. die niet in het water sprong, doch de drenke linge toeriep „spartelen, spartelen!!". Deze eerste zwemles had succes, want het resul taat was, dat de drenkelinge de wal na derde. zodat het de dame mogelijk was haar op het droge te helpen. Wat speelt het carillon? Sedert enkele dagen kan men elk kwartier het carillon in de gemeentetoren horen spelen. Elk heel uur wordt gespeeld „Hollands liedje", van dr J. Heije en J. J. Viotta. Op het half uur klinkt over de stad het „Rechtop van lijf" van S. Abramsz.. terwijl elk kwartier wordt aangegeven met een mo tief van de stadsbeiaardier K. M Luijten. Burgerlijke Stand. Geboren: Corrie. d v J. Verdel en M. Rietveld. Rodezand C 305. Overleden: S. J. van Schaik. 64 j.. echtg. van Th M. van Vliet, te Willeskop Commando-wisseling bij brandweer. Aan de heer W. Bos. alhier is op diens verzoek met ingang van 1 October j.l. op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit de functie van commandant van het Vrijwillig Brandweercorps, alhier In zijn plaats is benoemd de heer J. Prins, alhier. Zevenhuizen Nieuw schoolhoofd geïnstalleerd. De voorzitter van het bestuur der Chr. School (Dorp) de heer J. F van den Dool, heeft het nieuwe hoofd, de heer J. P - Held. geïnstalleerd De heer De Jager nam. na de toespraak van de heer Van den Dool. afscheid van bestuur en perso neel en dankte voor het vertrouwen dat hem gedurende zijn 3-jarige arbeid ge schonken was. De heer Held hoopte dat allen, bestuur, personeel en ouders, zouden medewerken om de door hem opgenomen taak te vervullen Hierna spraken nog burgemeester Arn. Boer. namens het ge meentebestuur. ds J. J Stoutjesdijk, pre dikant der Ned. He'rv Gemeente, de heer C. Veltkamp namens het personeel der school en de heer J. Rensen als collega van de Chr. School a. d. Rotte Een slotwoord sprak ds A P. Heiner. predikant der Ger. Kerk. 'n Prinses Marijke-school. Dinsdag vier de de Chr. kleuterschool haar éénjarig bestaan Het hoofd der school, mej J. W. de Vaal. had gezorgd voor enkele verras singen voor de kleuters en mqj enkele spelletjes werd de ochtend doorgebracht. In de middag werden de kinderen getrac- teerd. De secretaris van de kleuterschool bood namens het bestuur een cadeau voor de school aan. Het was het Vertelboek van "W. G. van der Hulst. Tevens werd mede gedeeld. dat het bestuur besloten had. de kleuterschool te noemen ..Prinses Marijke school". Een poppenkastvoorstelling be sloot de dag Het leerlingental bleek in dit jaar van 41 tot 60 kleuters gestegen te zijn. Stolwijk Brandweerman gewond bij het blussen van brand in hooiberg Woensdagmiddag werd Stolwijkse brandweer gealarmeerd voor een uitslaan de brand in de boerderij van de veehouder A. Gravelaod aan de Beijerseweg 29 Het bleek dat de hooiberg naast de boerderij en in de onmiddellijke nabijheid van een schuur in brand was geraakt Dank zij het feit dat de Stolwijkse automotorbrandspuit spoedig ter plaatse was kon voorkomen worden dat de boerderij en de schuur wer den aangetast. Ook was ter assistentie aanwezig de in de buurtschap Betjerse gestationneerde handspuit, die goede diensten bewees. De voorraad hooi voor ongeveer 30 stuks vee ging geheel verloren De brand is vermoedelijk ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen. De eigenaar was niet tegen brandschade erzekerd waarnemend commandant van de brandweer de heer J Zijderlaan. had bij het blussingswerk het ongeluk uit de hooi. berg te vallen waarbij hij in zijn gezicht verwondingen kreeg en voorts een ver stuikte voet Hij heeft zich ónder behande ling van de dokter moeten stellen, diè hem enige dagen rust heeft voortgeschre- Burgemeester mr Lepelaars was op het terrein van de brand aanwezig. Koeien verdronken. Gistermorgen von den de veehouders G Blokland en J van Dam ieder één hunner koeien dood in een sloot De koe van de heer Blokland Is naar de noodslachtplaats vervoerd ter wijl de andere koe door het destructie bedrijf is weggehaald.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3