W De Koningin gaat kennismaken met bestuur van Zuid-Holland Verkouden Nederlanders bij Engelse luchtmanoenvres Gouwenaar, die Indonesië aan een fleurig aanzien helpt Ambonees predikant pleitte voor zijn land Oud-wethouder Knuttel 80 jaar Diamanten paar in de Mei je HSC Op de valreep! KANALISATIE-PLANNEN VOOR LEK EN NEDER-RIJN Ter verbetering van tie bevaarbaarheid Kinderrijke gezinnen behoren niet in een etagewoning Protest tegen uitzuigen van onderhuurders Vier j aar voor overval op taxi-ehauffeur Duitse generaal schreef niet uit Korea Opmars van de 405-li jnen standaard Registratie bemiddelaars in het assurantiebedrijf Wat is coca cola? Een retourtje stratosfeer De Bruinisser vloot zoekt ander werk Tot betere tijden komen Thans eindigen Amerika op Mét visum het kamp in CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR veel reizen naar Ellis-Eiland De Dessings op bezoek !kS STAUDT - G AT <T) AAR. ANNEER. Bijeenkomst in de Geref. Kerk Oprichter Drukkerij Koeh Knuttel In liuize Schouten wist men van haas maken Loop tier bevolking Ingezonden Stukken Hoe zit dat nu Goudse Spetters ZATERDAG 14 OCTOBER 1950. (Van onze Haagse redacteur). H.M. de Koningin heeft destijds, kort na haar inhuldiging te Amsterdam, ook haar Intrede gedaan in 'sdravenhage als Koninklijke residentie, «aar zij trouwens jaarlijks op Prinsjesdag vertoeft. Rotter dam en Vlaardingen m ochten- eveneens reeds een Koninklijk bezoek ontvangen en andere delen van Zuid-Holland zullen on getwijfeld volgen. Ken officieel bezoek, gelijk zulks door onzr Koningin aart de overige provincies werd gebracht, zal der halve aan Zuid-Holland niet plaats hebben. Op 4 Juli j.l. evenwel, bij de viering van het feit, dat de Provinciale Wet 100 jaar in werking was. heeft H.M. de wens te ken nen gegeven, die Statenleden te bezoeken, die zij tot dan nog niet had ontmoet, o.a. die van Zuid-Holland. 16 November a.s. zullen daartoe hard naar Den Haag komen. Na een korte Statenvergadering zullen in het gebou' de Koningin én Z.K.H Prins Bern- o Hai van de Eerste Kamer de leden der Staten, de afdelingschef der Provinciale Griffie, directeur en afdelingschef van de Provin ciale Waterstaat en deputaties uit alle rangen van het personeel aap H.M. en Z-K.H worden voorgesteld Vervolgens begeven de vorstelijke gas ten zich naar het oude raadhuis, waar de raadsleden aan hen worden voorgesteld. 's-Namiddags is er een ontvangst in de Trèves-zaal, hoofdzakelijk voor de burge meesters uit de provincie en de regionale autoriteiten, waarna het diner in het provinciehuis volgt. Kunstbevordering ift grote stijl In de Koninklijke Schouwburg wordt de vorstelijke gasten een gala-avond aange boden. waarvoor commissaris der Konin gin, Kesper. iets bijzonders heeft bedacht, n.l. de opvoering van een viertal één- acters door amateur-toneelgezelschappen. Het zou een gemakkelijk succes opleveren, één onzer grote orkesten of toneelgezel schappen te engageren, doch men wilde mensen inschakelen, die nog nie» ..arrivé" zijn. De schrijvers der op te voeren stuk ken hebben wel reeds naam gemaakt, doch de gezelschappen bestaan uit dilettanten. Regisseurs en decorschilders zijn jongeren. Allen komen uit de provincie Zuid- Holland. terwijl gevraagd is, dat de stuk ken zoveel mogelijk op Zuid-Holland be trekking hebben. In overleg met de kunstkenners Bordc- wijk, Huizinga. Gerritzen en Van Rand wijk en met het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen werden de volgende schrijvers uitgenodigd, eei» één-acter te leveren: Anna Blaman. Max Croiset, Ben van Eysselsteyn. Fock. Den Hertog, Bob van Leersum, Hans Martin, Nijhoff. Alfred Pley'en. Top van Rhijn— Naeff. Leonard Roggeveen. W. Wagener en mevrouw IJssel de Schepper—Becker. Hierop kwaVnen acht één-acters binnen, waarvan er vier werden uitgezocht door een beoordelingscommissie met o.a. Paul Steenbergen, schouwburgdirecteur Car- pentier Alting en de heer Buitendorp als leden. Gekozen werden: ..Gebed om Vrij heid" van Ben van Eysselsteijn; „Het laatste archief" van A. den Hertog; ,.In duizend Vreezen" van A. Blaman en ..Random het ontstaan van een fameuze ulevel" van Bob van Leersum. Regisseurs- werden resp. Ad. Noyons. Bob de Lange. Caro van Eyck en Max Croiset- Wederom met behulp van vele deskun digen en van alle burgemeesters van de provincie de heer Van Cleveringa, voorzitter van de Nederlandse Unie van Amateurtoneelgezelschappen. zit op de Provinciale Griffie -r- werden de volgende gezelschappen uitgezocht: „Comoedia" te Hellevoetsluis, „Litteris Sacrum" te Lel den. ..Multaluli" le Delft, en „Eloquen- tia" te Voorburg, die elk één van boven genoemde stukken (in dezelfde volgorde) zullen spelen. Bij deze gelegenheid zal voor het eerst het ..Provinciale lied van Zuid-Holland" klinken: dp tekst is van L. C. Winkelman, muziek van H. G. Lukkien, uitgevoerd door een koor van 60 personeelsleden van de Provinciale Griffie onder dirigent H. de Wolf uit Rotterdam. De avond wordt geopend met het Wilhelmus door de mili taire kapel in ceremonieel tenue. De gala-avond is uitsluitend voor ge nodigden. Er is reeds gevraagd, b.v. uit Leiden, om deze éen-acter-avond daar te herhalen. Als dat geschiedt, zal er natuur lijk wel publiek worden toegelaten. Het ongelofelijke, verbijsterende, gebeurde Woensdag in Rome tij dens een plechtige, gezongen Hu welijksmis in een feestelijk ver sierde kerk. Vol ingetogen geluk keek het 20-jarige bruidje Claudia Scalco op naar de priester, die haar de gebruikelijke vraag stelde, en antwoordde met een duidelijk „Ja". Toen wendde de priester zich tot de bruidegom, de 30-jarige Vit- torio Jannitti Piromallo. Byna* schreeuwend gaf deze „Neen" ten antwoord en rende met een de kerk uit, achtervolgd door de nog zeer krasse grootvader van hel totaal verblufte bruidje. Onder het hollen voegden de beide heren in feestkleding elkaar zeer on vriendelijke woorden toe. In de kerk raakten de twee families bijna slaags en in een voornaam hotel zaten 80 gasten tevergeefs met het bruiloftsdiner te wachten. Diamanten doctoraat Zaterdag 28 October zal het 60 jaar ge leden zijn. dat de heer J. Loudon, oud minister van Buitenlandse Zaken en oud-Nederlands, gezant te Parijs aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doc tor in de staatswetenschap. (Van onze Arnhemse correspondent) Om voldoende vaardiepte te krijgen op de grote rivieren, ook bij lage waterstand, om de verzilting tegen te gaan en de ver deling van het zoete water op de juiste wijze te bevorderen, is het noodzakelijk, dat de Ncder-Rljn en de Lek worden ge kanaliseerd en men niet, overgaat tot kanalisatie van de Gelderse IJsel. Kana lisatie van de Use! zal immers ten gevolge hebben, dat deze rivier minder water af voert naar het IJselmeer. zodat dit in droge tijden te weinig zoet water ont vangt. In Neder-Rljn en Lek zullen drie stuwen komen en naast elke stuw een schutsluis. Enkele hinderlijke bochten zullen moeten verdwijnen. Het gehele werk zal 80 millloen gulden vragen en in 15 jaren voltooid zijn. Als de Rijnkanalisatie is voltooid, zul len de waterstanden op de Duitse Rijn en de Waal nagenoeg hetzelfde blijven, doch die van de Neder-Rijn en de Boven-lJsel zullen ook bij de laagste afvoeren stijgen. De vaardiepte zal dan groter zijn dan die op de Rijn in Duitsland. De verbetering van het Pannerdens Kanaal is reeds een be gin van de verbetering van de bevaar baarheid der bovenrivieren. Aldus ir J. H. van der Burgt, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Bovenrivieren te Arnhem, die te Arnhem voor de leden van de Gelderse Industriële Club en het Departement Arnhem van de Maatschappij voor Nijverheid een rede hield over de be vaarbaarheid der grote rivieren. Hij hield Op de laatste dag van het 51e Gezond heidscongres lichte prof. R. Hornstra zijn „Sociaal-Psychologische beschouwing over het woningvraagstuk toe. waarbij hy er o.a. de nadruk op legde, dat de Volks huisvesting uitsluitend een gemeen schapsaangelegenheid is geworden die te zeer als een tecbnisch-economisch pro bleem wordt gezien. De verantwoorde lijkheid voor de woning is afgeschoven op de overheid. De mensen moesten meer actief worden betrokken bij de huisves ting en de bevolking ingeschakeld bij de beantwoording van de vraag hoe en waar moet worden gebouwd. Ook prof. Hornstra kwam tot de conclusie, dat be gonnen moet worden met ecu systema tische volksopvoeding om de arbeiders te leren weer een groter deel van hun Inkomen uit te geven voor hun woning. Na toelichting van dit prac-advies voer den verscheidene sprekers het woord, o.a. Jhr M. J- I. de Jonge van Ellemeet. die er op aandrong, dat het bestuur een beroep zal doen op de regering om in de nieuwe wet, welke de staatscommissie- d. Bergh voorbereidt, het instituut van Woninecommissies op te nemen. ffiSwuw DekhuyzenZeehuizen wees on het belang van het werk der huis vrouw voor het goed onderhoud van de woning. Er dient te worden onderzocht hoe men de huisvrouw kan leren meer eerbied te hebben voor het huis, dat met grote kosten tot stand is gekomen. Prof. de Waard klaagde er over, dat de laee huren wel gelden voor hoofdbewo ners, maar onderhuurders betalen vaak twee-derde van hun inkomen aan huur. Met name vele gerepatrieerden uit Indië zijn hem bekend, die zulke hoge huren moeten betalen. De heer Scherens, secre- EDEN WIL MEER BRITSE TROEPEN OP CONTINENT Anth. Eden. de vroegere Britse minister van Buitenl. Zaken, heeft op de conferen tie der Britse Conservatieve partij ver klaard, dat Engeland meer troepen op het Europese vasteland moet aanhouden. „De aarrleg van een strategische reserve van twee divisies in Engeland en het zenden vatteen bijkomende divisie naar Duitsland, gijn ontoereikend". Eden betoogde met klom, dat de na tionalisatie van de ijzer- en staalindustrie een rampzalige Invloed zou oetenen op de wederbewapening. „De enige andere rege ring met socialistische meerderheid ter wereld, die van Noorwegen, heett besloten nationalisaties voorlopig stop te zetten, ingevolge de ernst van de huidige wereld toestand". Textieltechnici naar Amerika Aan boord van de Vcendam. die van middag naar Amerika is vertrokken, scheepten zich veertien Nederlandse tex- tiel-technici in, die hun studie hebben voltooid aan de hogere textielschool te Enschede en de middelbare textielschool te Tilburg. Zij gaan zich in de Verenigde Staten op de hoogte stellen van de fabricagemetho den in de textielindustrie, het hgt in de bedoeling dat iedere technicus gedurende het verblijf van acht maanden in twee fabrieken gaat werken. Deze reis is voorbereid door de Techni cal Assistance van de E.C.A, taris van de Nationale Woningraad, liet uitkomen, dat, wanneer er sprake is van huurverhoging, het in Nederland niet alleen een kwestie is van bereidheid meer te betalen, maar van mogelijkheid Nadat prof. Hornstra sprekers had ge antwoord, kwamen de prae-adviezen van mej. R. Hartstra uit Hengelo over „Woon- beschaving bij gebruik van de woning' en van mevrouw W. PloegsmaBentum over „Woning en Onmaatschappelijk ge drag" in behandeling. Laatstgenoemde hield een zeer warm pleidooi voor op heffing van a-sociale en sociaal zwakke gezinnen. Beter is het hen op te heffen dan hun kinderen door anderen te laten opvoeddn. aangezien dezen toch gebonden blijven aan de ouders en op hun 21e jaar naar hen terugkeren. Op deze wijze wordt veel werk nutteloos verricht. De opheffing kan slechts geschieden in een goede, niet te kleine woning. Zij schetste tevens hoe een goed, maar talrijk gezin, kan afglijden wanneer het in een minder geschikte woning verblijft. Etagewonin gen zijn voor gezinnen met veel kleine kir. deren funest. Beide prae-adviezen lokten uitvoerig debat uit. Tot besluit maakten de congressisten c-.i excursie naar het Culturele Centrum op het Zuidplein. Twee matrozen, de 19-jarige B. S. uit Almelo en de 21-jarige M. uit Leens. die in Maart van dit jaar te Havelte een overval pleégden op een Amsterdamse taxi-chauffCur. zijn door de Asser recht bank veroordeeld tot vier jaar met aftrek voorarrest. Tegen hen was drie jaar jeugdgevangenisstraf geëist. Op 20 Maart hebben deze beide Jonge zeelieden de chauffeur J. J. van Embden te Amsterdam opdracht gegeven hen naar Meppel te brengen. Vlak bij Havelte heeft de ene matroos de chauffeur met een spe ciaal voor dit doel medegenomen straat klinker op het hoofd geslagen, waarna hij in d? Drentse Hoofdvaart werd geduwd. In de bossen van Havelte werden beide jongelui dezelfde nacht nog gearresteerd. Rossellini beledigd De Italiaanse filmregisseur Roberto Ros. sellini. de echtgenoot van Ingrid Berg man. heeft gisteren een aanklacht inge diend tegen de senator Edwin C. Johnson. voorzitter van de Amerikaanse commissie voor buitenlandse handel. Rossellini beweert, dat Johnson in een interview met de pers gezegd heeft: ..Ros sellini is geen Italiaan: hij is een schurk". Johson had verscheidene aanvallen op Rossellini in de Amerikaanse senaat ge daan. sinds deze de film ..Stromboli" had gemaakt met Ingrid in de hoofdrol. Johnson zelf ontkent met lournalisten over Rossellini. voor wie hij niet de minste belangstelling heeft, te hebben gesproken. Dr Louwes naar de V.S. Dr S. Louwes. directeur-generaal van de voedselvooYziening vertrok vanmiddag met de Veendam naar Amerika. Hij zal in opdracht van de Nederlandse regering zitting nemen in de „Food and Agricul ture Organisation" van de Verenigde Naties. Verder zal dr Louwes besprekin gen voeren betreffende de Nederlandse eocport. Hij hoopt begin December de thuisreis te aanvaarden. deze beschouwing op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat. In zijn rede merkte ir Van der Burgt op, dat de zoetwaterbehoefte voortdurend groeit De bevolking neemt toe en in dustrie en landbouw gebruiken meer water. Het zou een oplossing zijn. als bij Pannerden een groot stuwmeer werd ge graven om bij droogte het zoetwatertekort aan te vullen, maar dat is niet uitvoer baar. Het niveau van het IJselmeer is ook te laag en het kan slechts een beperkte hoeveelheid water bergen. Daarom is IJselkanalisatie een plan dat al oud is ook niet mogelijk. Bij de verdere behandeling van het pro bleem wees spreker nog op de zand- ontlening aan grote rivieren, die jaren lang achtereen geschiedde en de altijd in beweging zijnde bodem der rivieren heeft uitgediept. Deze „roofbouw" wordt thans drastisch beperkt, voor zover zulks moge lijk is met het oog op de industriebelangen enz. De vraagstukken van de zoetwater verdeling. verzilting, zandtransport. enz. zijn uitvoerig onderzocht. Dit onderzoek is in grote lijnen gereed. Hienuit Is ge bleken. dat de kanalisatie van de Neder- Rijn en Lek alleen een oplossing kunnen geven. De 19-jarlge Anneliese Schörner. de dochter van de voormalige*Duitse generaal Schorner. heeft Woensdag het bericht van de Daily Telegraph, dat haar vader verbonden is aan het strategische commando der Noord-Koreanen, nadruk kelijk tegengesproken. Volgens het blad had generaal Schörner brieven naar huis geschreven uit Korea, waar hij aan het hoofd van een groep adviseurs van het Noordkoreaanse opper bevel zou staan. Mejuffrouw Schörner- verklaarde echter, dat zij in 1944 voor het laatst een brief van haar vader heeft gehad. Zij weet niet. waar deze zich op het ogenblik bevindt. Arbeiders schenken juwelen aan Eva Peron De Argentijnse arbeiders zijn heel erg ingenomen met president Peron en diens Eva Om hun aanhankelijkheid te uiten, zullen zij Dinsdag a.s. niet werken en alleen maar aanhankelijk zijn. Zij gaan Eva een geschenk aanbieden, deze arbei ders. Het geschenk bestaat uit een hals ketting van platina en diamant en een juwelen hanger. Dit eenvoudige geheel is het versiersel van de pas door het algemene Argentijnse vakverbond inge stelde ..Orde van Erkenning". Het alge mene vakverbond staat onder leiding van de regering, dus van Peron, die een hoffelijke echtgenoot ls. Duitsers moeten hun deel der lasten dragen De Britse Hoge Commissaris in Duits land heeft verklaard, dat de verdediging van West-Europa grote offers van de Wes telijke volkep eist en dat het Westen deze opofferingen niet zal „dulden", zonder dat de Duitsers, in wier belang de offers mede worden gebracht, hun verplichtingen aan vaarden. De Britse Hoge Commissaris merkte op. dat de Duitsers er nog niet aan gewend zijn. tezamen met anderen lasten te dra gen en compromissen te sluiten. „De Duit ser verwacht 100 procent concessies en wel onmiddellijk" en zou van regering selen als hij ze niet kan krijgen. De ruzie om Alpha. De Bulgaarse ar beiders hebben het eilandje Alpha ln de Bulgaars—Gjiekse grensrivier Evros verla ten. Het werk aan een dam. die dg Bulga- len volgens Griekenland bouwden om het eilandje binnen Bulgaars territorium te brengen, is gestaakt. TsJeeho-SIowaakse kerkvervolging. Vol gens Vaticaanse kringen zijn 300 Katholieke monniken door de Tsjecho-Slowaakse met» onbekende bestemming wegi polMtle heeft hen volgens dit ben. baard afgeschoren en op het been g< Kleurentelevisie (Van onze televisie-madewerker) Uit Amerika komt het opzienbarende be richt. dat de FC.C. (Federal Communi cations Committee) op 31 Augustus j.l. besloten heeft, voorlopig het CBS. (Co lumbia Broadcasting System) kleuren televisie-systeem als U.S A.-televisie stan daard te aanvaarden. Wanneer vóór 5 December a.s. van an dere zijdh niets beters gedemonstreerd kan worden, kan men de beslissing als definitief beschouwen. Bij het lezen van dit nieuws moet men zich toch even de ogen uitwrijven, want het is nog niet zo lang geleden, dat het nieuwe R.C.A. (Radio Corporation of America) dot-in terlacing kleuren-televisie-systeem in de vakliteratuur afgeschilderd werd als een revolutionnaire omwenteling op televisie gebied En wanneer men bij dit alles nog bedenkt dat bij het C B.S.-kleuren-tele- visie-procédé gewerkt wórdt met 405 lijnen, (de Engelse televisiestandaard) ja, dan rijzen er vele vraagtekens Totdusverre is in de States bij zwart-wit- televisie gewerkt met 525 lijnen. Een om schakeling naar een minder aarttal lijnen (waarbij men wel in aanmerking dient te nemen dat bij kleuren-televisie de beeld frequentie aantal beelden per seconde hoger is dan bij zwart-wit-televisie). valt slechts te rijmen met het streven op het vasteland van Europa naar een hoger aantal .ijnen. in casu 625 lijnen (Neder land. Denemarken. Zwitserland, enz.) en zelfs 819 lijnen (Frankrijk). Volledigheidshalve zij hierbij opge- rqerkt, dat het C.B.S.-kleuren-televisie- systeem in grote lijnen overeenkomt met het onlangs te Hilversum gedemonstreer de PYE-kleuren-televisiestelsel Dis is overigens niet verwonderlijk, daar een zekere Peter Goldmark omstreeks 1930 deel heeft uitgemaakt van de technische staf der PYE-fabrieken. Dr P. Goldmark is thans directeur van de Columbia Broadcasting organisatie. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal aangeboden de memorie van antwoord op het voorlopig verslag inzake het wetsont werp regeling van het assurantiebemidde- lingsbedrijf. Aan de memorie zijn een nota van wijzigingen en een gewijzigd ontwerp van wet toegevoegd. Wat de sanering van het beroep van assurantiebemiddelaar betreft, acht de re gering het bezwaarlijk, indien het uit sluitend aan beroepsbemiddelaars zou zijn toegestaan in assurantiën te bemiddelen. De gevolgen van een dergelijk regou- reus ingrijpen zouden het bedrijf als ge heel niet ten goede komen. Juist de vele tussenpersonen, die het bedrijf als neven beroep uitoefenen, hebben er zeer veel toe bijgedragen om de verzekeringsge dachte overal te doen doordringen. Hun namen zullen ln registers worden opgeno men. Terwijl voor de Inschrijving in register C het voldoen aan bepaalde productie- eisen als voorwaarde is gesteld, zal de handhaving van een tussenpersoon ln 'Ve- De commissie uit het West-Duttae par lement voor de openbare gezondheid heeft een wetenschappelijke analyse gelast van coca cola. -De commissie bestudeert een mq^ie van de Beierse partij, die deze drank met accijns wil bezwaren. Volgens de West-Duitse minister van financiën zou coca cola caffeine bevatten. Brievenbesteller zocht in brieven naar geld Te Hengelo werd een brievenbestel ler gearresteerd, die er van verdacht wordt zich tijdens kantoorwerkzaamheden brieven te hebben toegeëigend, vermoe dende dat er geld bij ingesloten was Doordat de afvoer van een W.C. verstopt raakte werd ontdekt, dat iejnand trachtte stukken in het riool te laten verdwijnen. De postrecherche te Arnhem had toen geen moeilijke taak meer (Van onze Londcnse correspondent) Horsham St. Faith (Norfolk) Ergens in een hoek van het grote R.A.F.-vliegveld, even ten Noorden van het vriendelijke stadje Norwich, staan enkele bruine linnen tenten. Als wij na deren, ontwaren wij een druk beweeg van grijs-blauwe figuren: de piloten van het versterkte Nederlandse meteorsquadron. dat ingeschakeld is in de En gelse luchtoefening Emperor, de grootste en uitgebreidste sinds de oorlog. Zij spelen een vreedzaam spelletje voetbal. Anderen zitten bij een kolenvuurtje op het gras rond hun geestelijke verzorger, ds Van der Veen. Even te voren hadden we in de vorstelijke officierslounge zes Nederlandse vliegers aangetroffen, die popelden om de lucht in te gaan. Zij zaten al een paar dagen te niezen en te kniezen in diepe leren fauteuils, als slachtoffers van de verkoudheidsepidemie, welke, naar ze vertelden, in ons land schijnt te heersen. Op een gegeven moment was zelfs een kwart van het voor deze manoeuvres naar Engeland overgekomen vliegpersoneel door een kou aangetast. Het zou funest zijn, zich in deze toestand te onderwerpen aan de snelle wisseling van luchtdrukverschillen. zoals zich deze bij het jachtvliegen voortioen. Eén der kuchende vliegers had de vernedering moeten 'ondergaan, met de K.L.M. naar Engeland te reizen, stel je voor! als straalbommenwerpers fungeren, op de seconde aan. In die tussentijd hollen andere vliegers naar de overige toestellen, die dadelijk daarop de lucht ingaan. De commandant, luitenant-kolonel W. J. Reynierse. contro leert het op zijn horloge Na vier minuten en vijftien seconden is de rest van het squadron met brullend geweld gestart. De straalmotoren hebben o a. het grote voor deel. dat zij niet van te voren warm be hoeven te lopen en dadelijk op volle toeren werken Zijn de vliegers eenmaal in de lucht, dan gaat ook alles verder van een leien dakje. Door de koptelefoon krijgen zij hun koers en opdracht van een der tientallen radarstations, die de vijand al op meer dan 150 k m. van de kust zien aankomen. Het voornaamste doel van de oefening ls dan ook, zoveel mogelijk aanvallers boven de Noordzee te onderscheppen. Eventuele atoombommen moeten immers zoveel mogelijk van de kust worden gehouden. Voor de Nederlandse vliegers, die op grotere hoogten opereerden dan ze meestal gewend zijn, namelijk ongeveer 13 000 m.. klopte alles als een bus. Ze vonden practise!) zonder veel moeite hun doelen. „Ik vlieg liever een beetje lager", zei een van hun. „Daar heel ln de hoogte voel je je tenslotte nooit helemaal fit'". Op de goede weg De Engelse luchtverdediging is de laatste achttien maanden hard vooruit gegaan, al is men er nog lang niet. Ook bij deze oefeningen werkt men nog met velerlei lapmiddelen. Toch gelden deze manoeuvres, waaraan duizend vliegtuigen deelnemen, reeds als een prototype voor een moderne luchtoorlog, in tegenstelling tot voorgaande oefeningen, welke als miniatuuracties werden geschetst Nu er meer geld beschikbaar is. hoopt men volgend jaar nog beter voor de dag te komen Duizenden vrijwilligers nemen thans op de grond deel in contrólekamers. bij het afweergeschut, de luchtbescher ming. de luchtwaarschuwingsdtenst. Het loeien van sirene's liet men wijselijk achterwege, omdat dit onnodig is en men het publiek niet nerveus wil maken. .Emperor" is geen oorlogsspelletie tus sen verdediging en aanval Beide worden namelijk tegelijkertijd op de proef gesteld, waarbij vooral gelet wordt op het nieuwe materiaal, en de nieuwe techniek, welke thans voor het eerst op grote schaal worden toegepast ln het algemeen kan nu reeds worden gezegd, dat de ver dediging voor haar taak berekend ls. al zijn er nog wel zwakke plekken. praten, zeggen ze maar weinig. Voor is het niet veel meer dan de routine. Éven retourtje stratosfeer, waai ze niet meer dan tien of twintig seconden met de „vijand" worden geconfontreerd, want na enkele salvo's is de munitie op Er wordt trouwens bij deze oefeningen geen schot gelost. Alleen de filmcafnera's welke synchroon met de mitrailleurs lopen, doen hun werk. De wetenschappelijke staf van het opperbevel zal drie maanden nodig hebben om met behulp van de film stroken de resultaten der oefeningen te analyseren. Plotseling schieten twee groene licht- kogels omhoog, het sein. dat twee onzer secties, dat zijn vier vliegtuigen, ln actie moeten komen. Groen betekent Nederland Er zijn namelijk verder, behalve Engelse toestellen, nog Belgische machines ln Horsham gestationneerd. Binnen twee minuten „hangen" onze jongens reeds in de lucht. Alles komt bij de enorme snel heden van de aanvallende bommen werpers, waaronder straaljagers, welke gister C bij de eerste vijfjaarlijkse revisie, behalve van productie-eisen tevens af hankelijk worden gesteld van het voldoen aan eisen van vakbekwaamheid. Daaren boven zal het register C evenals de re gisters A en B openbaar zijn. zodat en de namen dezer tussenpersonen en de in het register optredende mutaties door alle belanghebbenden kunnen worden na gegaan. Belangrijk ls in dit verband dat binnen de werkingssfeer van de wet nu ook de volksverzekering valt. hetgeen mede brengt. dat de namen van de agenten die op het gebied van de volksverzekering werkzaam zijn eveneens in de openbare registers zullen worden opgenomen. Thans is vastgelegd, dat bij conflict over de overdracht van een aan een tussenper soon toebehorende portefeuille de betrok ken partijen de sociaal-etonomische raad kunnen verzoeken om in het conflict te beslissen. De door de sociaal-economische raad te geven beslissing is bindend ver klaard voor beide partijen. Daarnevens is een „verhuisartlkel" op genomen. hetwelk de rechten en plichten van verzekeraars en tussenpersonen, in geval van verhuizing van de verzekerde, regelt. (Van onze speciale verslaggever). In zak en aa aitten de kerels van de Zeeuwse stromen nog niet, maar dat de ■temming optimistisch is. dat is ook weer te veel gezegd. Ze kunnen daar op de zeedijk van Bruinisse wel eens somber staren over die grote watervlakte van de Grevelingen vlak voor hen. Die binnenzee, waar hun mosselpercelen liggen, waar ze dit jaar grote vangsten van volgroeide hoopten te oogsten, zoals ze jaren hebben meegemaakt, waardoor zU voor hun harde werken naar behoren beloond werden. Dat is nu prac- tisch verkeken. Want wat die parasiet van hun mosselen heeft gemaakt is een Do Amerikaanse immigratie-autoriteiten hebben Donderdag 32 passagiers yan het Britse schip Queen Mary in bewaring ge nomen. toen het schip de haven van New York binnenliep. Onder de gedetineerden meest Italianen bevindt zfch de be roemde dirigent Victor de Sabata. die het symphonieorkest van Pittsburgh kwam di. rigeren. maar die volgens de douane be slist wel lid is geweest van de Italiaanse fascistische partij en daarom bet land niet in mag. In 1918 en 1949 heeft hij wèl een tournee door de Verenigde Staten ge- De detentie geschiedde op grond var de nieuwe wet op de veiligheid, die ln Sep tember over Trumans veto heen door het Amerikaanse congres ls aanvaard. Zij ver biedt voormalige leden van fascistische of 952/53. Nou, kom dan maar gauw bin nen, kleine schaVuit! zei Bunkie. Foei.... wat ben je nat en kÖud! Krulletje, zo moe als hij was, sprong op Bunkie toe. Die pakte hem op, drukte hem liefkozend tegen zich aan en droeg hem het licht aangeknipt; daar stond oom Tripje, die met verbazing Bunkie en het hondje aanstaarde. Krulletje is terecht, om tripje! zei Bunkie blij. O! zei oom Tripje. Ik dacht, dat ik een inbreker hoorde!Zo. is de weg loper terecht? Samen brachten ze Krulletje naar de keuken, waar zijn kussen lag te wachten. Bunkie maakte wat brood en melk klaar in het etensbakje, en Krulletje viel daar uitgehongerd op aan. want hij had 'n ge weldige honger en dorst! En een kwartier later waren oom Tripje en Bunkie weer naar bed gegaan en lag de ondeugd lekker te slapen, ineengerold tot 'n wollige hal op z'n eigen warme kus sentje. Veilig thuis, na z'n grote avon tuur,... i communistische organisaties de Verenigde Staten te betreden. De Verenigde Staten hebben Donderdag alle Amerikaanse legaties en consqlaten opdracht gegeven, de uitgifte van visa aan buitenlanders tijdelijk stop te zetten, om het instellen van een onderzoek naar het politieke verleden van de aanvragers mo gelijk te maken. Op Ellis Eiland te New York zijn reeds 200 buitenlanders gedetineerd. Zij hadden visa gekregen, voordat de wet van kracht werd. In het bijzonder bemoeilijkt de wet ook de uitzending van Duitse studenten voor opvoedkundige bezoeken aan de Verenig de Staten, omdat de meeste van hen lid zijn geweest van fascistische organisaties, zoals de Hitler-jugend of de Bund Deut- scher Madel. Shaw gelooft niet te zullen schrijven G. B Shaw. die ln zijn woning ls terug gekeerd om te herstellen van zijn opera ties. heeft aan een verslaggever van de Daily Mail meegedeeld, dat het stuk. waaraan hij ln Juli vóór zijn val ln de tuin was begonnen te schrijven („The lady she would not") nooit zal worden voltooid. „De waarheid is dat ik het niet kan. Dat stuk zal een nieuwe onvoltooide sympho nic zijp", aldus Shaw. De verslaggever verklaart, dat er thans een vriendelijke trek op Shaw's gezicht ligt en dat er een zekere zachtheid ln zijn eens doordringende blik is gekomen Amerika's militaire plannen De Verenigde Staten zijn voornemens tegen einde Juni van het komende jaar het leger op 2.100.000 man te brengen, de luchtmacht op 62 gevechtsgroepen en de vloot op 905 eenheden. ..Ert zelfs dit is niet voldoende" zo verklaarde o.m. generaal Omar Bradley voorzitter van de commis sie van stafchef». !n een Donderdagavond gehouden radiorede. De generaal zei veixlér. dat hij drie we ken geleden een groep industriëlen uit Detroit gepolst heeft over een militaire begroting van 30 A 40 milliard dollar en dat deze industriëlen zich bereid ver klaard hebben een gedeelte van hun winst af te staan ..om Amerika dat te geven, waaraan het werkelijk behoefte haeft". et goedi *U altijd leverden. Aan Nederland, maar vooral aan België en Frankrijk. Nee, daar in Bruinisse is de stemming niet feestelijk al laten ze de kop niet hangen De vloot ligt niet in de haven werkloos en niet tot varen bereid. Want toen het mosseltij zo ten ongunste keerde, hebben ze van alles aangepakt om hun vele en goede nieuwe schepen toch aan de slag te houden. Tot nu toe gaat het wel Maar wat er van moet groeien ze hebben er een hard hoofd in Daar heb Ie die schipper van de Bru 19 die ver leden jaar trots met zijn nieuwe mossel- hengst, een keurig nieuw schip met een knaap van een motor en prachtig kortuig. do stromen opvoer. Die geen ongeluk met zijn percelen had en zijn mosselen naar Ierseke voer voor de keuring en verdere verzending. In Juni begon hij nog opti mistisch het vangseizoen. Vrij van de parasiet was zijn mosselpopulatie niet ge bleven. maar het zilte zeebanket was nog van goede kwaliteit. Zoals bij vele anderen Maar na een paar reisjes wisten ze het. Het was mis. Geen liever of lover was er aan met die mosselen Vele doden en wat nog ln leven was. had een schrik barende magerte. Mosselen met honger oedeem. omdat die verdraaide parasiet alle goede voedsel, dat de mossel innam, voor zijn eigen hongerige maag bestemde. Daar kon de mossel niet tegenaan eten Blijven varen Deze zomer begonnen de veranderingen dus al. Er waren er in Bruinisse. die hun schuit aan de kant gooiden en noodge dwongen als landarbeider gingen werken Maar de meesten zelden koppig Dsar- voor ben ik niet geboren en heb Ik geen schip. Ze haalden het kullnet aan boord en voeren weer uit om ln de stroom te gaan vissen op zeebliek, waarvan de vis- meelfabrleken nog wel willige afnemers zijn. En zolang ze dat nog maar even kunnen volhouden, al moeten ze het beetje dat ze achter de hand hebben er voor aanspreken, zullen ze blijven varen. Er waren er. die met hun schepen de beurtvaart Ingingen. Een enkele ging voor handelaren naar de Waddenzee om daar mosselen te vissen, omdat ze daar nog vrij goed doorvoed zijn. Ze stopten met vissen toen ze op de keuring het z.g. visgewicht dat ls het vastgestelde gewicht aan „vis", dat een zekere hoeveelheid schepdieren moet be vatten niet meer konden halen. Ook al Het de keuring dit gewicht noodge dwongen iets dalen Nederland sfelt er nu eenmaal prijs op kwaliteitsproducten aan het buitenland te leveren Vandaar die controle op het visgewicht Maar op de Zeeuwse stromen, daar ln de Oosterschelde. de Grevelingen en het Volkerak, werd het stil. Het was maar het eenzame silhouet van een mossel visser dat zich in de verte nog tegen de lichte lucht aftekende En nog vele moeilijkheden doemen op in het verschiet Want de Brulnissers hebben, toen de laatste jaren de vangsten goed waren, zich een goed stuk vissers gereedschap aangeschaft. Zij Heten een nieuw schip bouwen. Nieuwe schepen zijn duur en daarom zijn er velen die de Bank nodig hadden. En hoe zal het lopen al* je maar net Je brood verdient en rente en aflossing aan de deur komen kloppen7 Bruinisse blijft varen, maar het vraagt zich af wanneer de parasiet bedwoneen zal zijn en ze weer naar hun percelen uitvaren om de Zeeuwse lekkernij te gaan i EATERDAG 14 OCTOBER 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Djcikarlaanse brief no. 265 TTET is merkwaardig, hoe lang men dik- ■TT wijls over mensen kan horen spreken, zonder dat men hen zelf heeft leren ken nen Ik weet niet, hoe lang het al geleden ls, dat ik de naam van do Gouwenaar Wim Dessing voor het eerst in deze Djakartaan- se brieven heb genoemd, nadat ik hem van een van m'n Goudse kennissen had gehoord. Sindsdien heb ik verschillende Gouwenaars dikwijls over Wim Dessing en zijn vrouw horen spreken. En nu heb ik hen ontmoet. Wim Dessing en zijn Apeldoornse echtgenote zijn op een goede Zondagmorgen op de Madioenweg op hun fietsen gestapt en naar ons toe gekomen. Hetgeen het gebruikelijke gezoek ver oorzaakte, want iemand had een verkeerd huisnummer opgegeven. Wim is in Augustus 1949 in Indonesië aangekómen. Hij was in Nederland in dienst van een verffabriek in Den Haag. Op 'n advertentie van de ..Borneo Sumatra Maatschappij", beter bekend als de „Bor- sumij", een van de „big five" op handels gebied ln Indonesië, heeft hij gesollici teerd. Hij werd aangesteld en vertrok naar Indonesië, na eerst in het huwelijk te zijn getreden. Zijn vrouw volgde hem drie maanden later en is dus nu bijna een jaar in dit land- Wim werd gedetacheerd bij de „Dorine"- verffabrieken aan de Jacatraweg in Dja karta De verkoop van de verfproducten van de fabriek is in handen van de „Bor- aumij". Er zijn in Djakarta (met als actie radius de rest van Indonesië) nog twee an dere verffabrieken. n.l. van Pieter Schoen. Waarvan de vertegenwoordiging bij Linde- tevis berust en die van Regnault. die de „P.A.R "-verven produceert. Uit de aanwezigheid van niet minder dan drie grote verffabrieken. zult u gemak kelijk kunnen afleiden, dat hier een ruime malkt voor verven is. Dat spreekt trou wens min of meer vanzelf in een land. dat in het proces van wederopbouw verkeert. Wims taak is de verkoop van „Dorine"- verven en hij heeft gelukkig afzet genoeg Hij heeft nog niet veel in Indonesië gereisd De omstandigheden laten dit niet toe. maar «r is nu kans. dat hij binnenkort een be zoek zal brengen aan Billiton. i Onder de parapluie naar de baby Het bevalt Wim we^ Hij heeft het goed. heeft een contract voor drie jaren met recht op verlof na vijf jaren. De arbeids voorwaarden zijn gunstig Het echtpaar heeft in een firma-huis aan de Madioen weg een garage als zit-eetkamer en een kamer in het hoofdgebouw om er te sla pen. Dit is nogal Inconvenient, vooral in de regentijd en met name ln verband met de baby Als de dochter, die kort geleden Is geboren, huilt, moet moeder of vader van de garage naar de slaapkamer hollen en ze zijn dan al gauw kletsnat, wanneer het toevallig regent. En we zitten, merk waardig vroeg dit jaar, al midden m de regentijd. Er is echter kans. dat bij ver trek met verlof van andere personeelsle den het echtpaar Dessing een betere ac commodatie in hetzelfde huis zal krijgen. Overigens klaagt het helemaal niet. Bei den zijn opgewekt en schijnen het best naar hun zin te hebben en het is altijd prettig dit te kunnen constateren. De Dessings hebben veel contact met de Van Ruitens en ik heb hoop, dat uit dit contact ten slotte wel eens een bezoek van laatstgenoemden aan de Djalam Bondjol zal voortvloeien. Ik geef toe, dat dit voor de Van Ruitens misschien niet zo Goudse Kamer van Koophandel weer zelfstandig lichaam Met ingang van 1 Januari zal het kan toor Gouda van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zuid-Holland weer een zelfstandige Kamer worden. Dan zal de vooroorlogse toestand, waaraan in de bezettingstiid een einde kwam door een centralisatie, waardoor de Goudse Ka mer opgenomen werd in de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Hol land, hersteld zijn. De Goudse Kamer, die weer officieel Kamer van Koophandel en Fabrieki voor Gouda en omstreken zal heten, hetzelfde rayon hebben, als nu het ge' is Deze wijziging geschiedt krachtens de wel. waarin aan alle Kamers in de landen weer zelfstandige bevoegdheid wordt toe gekend. KLOK STAAT TWEE DAGEN STIL. Wegens schoonmaak van het raderwerk zal de klok van de Sint Jan a.s. Maandag en Dinsdag stilstaan. LERARES VOOR MEISJES. Met ingang van 1 Januari a.s zal aan de Rijks H.B.S. alhier worden verbonden een lerares voor het geven van les in lichame lijke oefening voor meisjes. TIJDELIJK VOORGANGER. De vereniging van Vrijzinnige Ned. Hervormden heeft voor de duur van de vacature wegens het aanslaand vertrek van mej. ds C. P. Thomsen naar Utrecht, tot tijdelijk voorganger benoemd de heer E. van Loenen. voorganger van de Ned. Protestantenbond te Bilthoven. KAASMARKT LEEUWARDEN. Goudse volvet 2.08—J 2.09 Edammer 40+ 2.02—2.03: Broodkaas 2.00—2.01. Han del flauw. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden. De heer M. Bisdom van Vliet, burge meester van Haastrecht, hoopt op 17 No vember zijn ambt 50 jaar te hebben ver vuld. Ds H. M. van Loon te Moordrecht heeft zijn veertig-jarig ambtsjubileum gevierd. Hij ondervond veel belangstelling. 50 Jaar geleden. Uit een advertentie: Vrijdag 19 October «preekt de heer J. Endendijk, gewezen gouvernementsonderwijzer van de Zuid- Afrikaanse republiek in „Ons Genoegen' over de Transvalere en de oorlog. De heer Endendijk maakte de oorlog in Natal en de Vrijstaat mee en werd door Roberts aid ongewenst persoon uitgebannen. Hij is negen maanden mee op commando en in de oorlog geweest. Er heeft zich een co mité gevormd om de avond te organise ren. Het comité bestaat uit de heren dr H. IJssel de Schepper, dr A. van IJsendijk. P. de Raadt, ds L. R. Oldeman ds A. Wartena. A. Vingerling, dr R. A. M. Sta- venisse de Brauw en J. H. van den Bosch. 25 Jaar geleden. Uit Schoonhoven: Bij Koninklijk Besluit ie benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton. Schoonhoven mr F. L. J. Ei Rambonnet, burgemeester van Schoonhoven. gemakkelijk is. Zij wonen in de nieuwe stadswijk Kebajoran, die nogal eeh eindje uit de buurt ligt, terwijl het hun niet altijd mogelijk is om autovervoer te krijgen en een fietstocht over die grote afstand in de brandende zon niet bijzonder aanlok kelijk is. Aan de andere kant heb ik geen flauw idee. wagr ergens in het enorme Kebajorancomplex waar de straten en hqizen nog bouwnummers en geen namen hebben de Van Ruitens wonen en ik zou er bepaald een dag mee zoek maken hen te vinden. Ik zal dus maar afwachten. Wim Dessing noemde me verder nog de naam van een Gouwenaar Fons Callier, een militair, die van beroep onderwijzer is. Wellicht zal het mogelijk blijken om via de Dessings ook met deze Gouwenaar in verbinding tè komen. Toen de Dessings afscheid namen, heb ben zij beloofd hun bezoek te zullen her halen. Wij van onze kant zullen bepaald dezer dagen ook een visite brengen op de Madioenweg 22. JAN BOUWER Burgerlijke Stand Geboren: Ernestina, d. -v. J. J. Stalen burg en J. E. van den Berg. Sophiastraat 92; Marjoke, d. v. L. van Wingerden en J. D. Hemmes. Gr van Bloisstraat 59: Elizabeth Adriana Maria, d. v. J. M de Roos en C. de Jong. Reigerstraat 9: Maria Geertje, d. v. E. Radema en A Naves, Van Beverninghlaan 14; Eduard Jacobus, z v. L. van der Haven en P. Lakerveld. Bockenbergstraat 13; Cornelia, d. v. Th. C. de Jong en E. Borst. Woudstraat 5. Ondertrouwd: A. C. de Wild en E. C. de Bruijn; D Kruil en M. van der Zwet; J Niermeijer en A. C. de Boom. A. van der Stel en M van Pelt F H Weurman en J. C. Vis; G. A. M. Forsthövel en W Th. Mimpen; C. van Weenen en E. Ra- bouw. E. J. van Driel en S. Vink. Overleden: Julia Maria Petronella Groenendal. 80 j Adrianus Cornells Jo hannes Hubertus Grundlehner. 5 d.. Maria Catharina Verklbij. wed M Moons. 92 j.; Aagje Graalman. wed. D. Hoogen- boom, 84 j. Alle soorten OPBERGMAPPEN KAARTSYSTEMEN TELEF. 3089 WESTHAVEN 19 T m 16 Oct 10—12.30 en 1.30—1 uur Museum Het Catharina Gasthuis: Tentoonstel!, 4 schildeistukken van De Equipe' der Vrije Academie (Zondag geopend 2—4 uur Maan dag en Vrijdag 1.30—4 uur) 14 Oct. uur Concordia: Opvoering revue „Herfst-zotternn" door ..Het Kameleop" 16 Oct. 8 uur Het Blauwe Kruis: Test- en hersengvmnastlekavond vakstudieclub ..GoJ- da" van de Urue van werknemersorganisa ties in het grafisch bedrijf. 15 Oct. 10.30 uur Reiinie; Bijeenkomst Hu manistisch Verbond, spreker A. Pleysier over „Wat bindt Europa 16 Oct 6 uur Reünie: Bijeenkomst Huma nistische Verbond, derde voordracht ds J van Rossum. onderwerp „Europa en het Christendom". 17 Oct. 7.45 uur Kunstmin: Tweede finale bridgedrive om kampioenschap van Gouda 17 Oct. 7.30 uur Chr. Geref. Kerk: Tud- rede ds L S den Boer over „Ziet ge de W18 Oct. 8 uufst Janskerk: Bijbellezing ds G Boer. 19 Oct. 8 uur Thalla Theater; Eerste Nuts- avond. lezing Plet Bakker over „Jeugd in de pijp". *18 oct. 7.30 uur Veemarktrestaurant: Bij eenkomst Ned Chr. Vrouwenbond, spreek ster mevr C J Ooms—Vinckeis over .Ver anderde wereld". 19 Oct. 7.30 uur Nederd. Geref Gemeente: Spreekbeurt ds Joh van Weizen is Oct. s uur Reünie: Spreekbeurt ds J- Böiger voor Logosverband. 18 Oct. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Opvoe ring „Mijnheer de Gouvernante" door to neelgezelschap Johan Kaart, yoor Goudse Toneelkring 20 Oct 8 uur Het Blauwe Kruis: Bijeen komst Bond van Arbeiders esperantisten 20 Oct 8 uur Veemarktrestaurant: Wijk- avond wijtk IV Ned Herv. Gemeente, spre ker ds H. M. Cnossen over „Déar dtaait het 21 Oct. uur Kunstmin: Receptie bestuur s Besturenbond ter gele- ;staan 21 Oct. 7.30 uur Kunstmin: Peestvergade- ring Goudse Christelijke Besturenbond ter gelegenheid 35-jarig besjaan 15 Oct 8 uur Veemarktrestaurant: Feest avond R.K sportvereniging ..D O N K Pr gelegenheid ingebruikneming nieuwe spo; t- vekten. Sport op Zondag Zondagsdienst doktoren Van Zaterdagmiddag 3 tot Zondagavond 12 uur zijn bij afwezigheid van de huisarts te consulteren de artsen P. de Boer. Gouwe 115. (tel 2273) en J. G. W F. Bik. Blekei- slngel 55 (tel. 3151). Apothekersdienst Een predikant van Ambon pleitte gister avond in een goedbezette Geref. Kerk voor zijn land en volk. De Ambonesische predikant, ds W. H. Tutuarima. zeide niet gekomen te zijn als propagandist yn geen politiek debat te willen houden, maar te willen spreken als Christen en op de basis van het ge loof de dingen zo eerlijk en trouw mogelijk te vartellen ..God geve daarbij u de kracht om trouw te zijn en de moed om te han delen daar waar uw hart u zegt dat u handelen moet aldus spreker, die ver zekerde met zijn gedachtért in Ambon te zijn. Terwij) wij rustig hier bijeen zijn, worden wellicht mijn landgenoten bescho ten en gebombardeerd en wordt dezelfde ellende, die u hier gedurende vijf jaar ge kend hebt. in nog veel sterker mate uitge strooid in het* land. welks naam eigenlijk dauwdruppel betekent Waaraan heeft Ambon de aanval ver diend, wat is zijn schuld vroeg ds Tutuarima en waar blijven de Hol landse broeders, die door de eeuwen heen slechts blijken van liefde, trouw en aan hankelijkheid van de Ambonezen hebben ondervonden? i Ds Tutuarima verzekerde, dat Ambon zich één voelt met Nederland en men in Ambon steeds vertrouwd heeft op het Ne- Advertentie IS DE MODE ALLEEN VOOR DE VROUW? Dames trachten steeds naar de laatste mode gekleed te gaan. De Herenmode is echter traditioneel en veranderingen vin den dan ook ir. mindere mate plaats. Dóch Heren kleden zich ook graag modern. Onze alom bekende en door enthousiaste dragers gewaardeerde Heren mode-artikelen zijn dit najaar verkrijg baar in een zeer aparte en smaakvolle collectie. Deze artikelen worden gebracht in een grote verscheidenheid en in iedere prijsklasse, door Ilcrenmodcniagazijn FRANS VAN CAMP Kleiweg 6. Op 20 October hoopt onze oud-stadgenoot de heer H. Knuttel te 's Gravenhage. zijn tachtigste verjaardag te mogen gedenken. De heer Knuttel is een bekende figuur in de Nederlandse drukkerswereld en iemand, die in zijn Goudse jaren een voor aanstaande plaats in het openbaar leven heeft ingenomen. Hij werd in 1888 in het drukkersgilde opgenomen en kwam in 1893 naar Gouda, waar hij op 1 Januari 1894 samen met zijn vriend Koeh de druk kerij overnam van de destijds te Gouda gevestigde firma G. B. van Goor Zonen. De drukkerij kreeg toen de naam „Druk kerij Koeh Knuttelwaarin ook de heer J. M. Noothoven van Goor werd opgeno men. Na het uittreden eerst van de heer Koeh en later van de heer Noothoven van Goor w.erd de heer Knuttel eigenaar en enig firmant, tot in 1911 het bedrijf werd omgezet in een naamloze vennootschap. In 1921 trok hij zich als directeur terug en werd gedelegeerd commissaris, later presidenft gedelegeerd commissaris, welke functie hij nog steeds vervult. Inmiddels was de heer Knuttel voor de toenmalige Liberale Staatspartij gekozen als lid van de gemeenteraad In 1913 werd hij wethouder van onderwijs, hetgeen hij is De boer. die het vee ver zorgt en de boerin, die de kaas maakt, zij vormen in een kaasstreek als de onze een harmonisch geheel, om het economisch belang v^n het bedrijf te behartigen Als men na een leven van arbeid terugziet op dit ge meenschappelijk werken, dan is het goed als men te vreden kan zijn tevreden om het simpele feit, dat het een voorrecht was te kunnen werken, tevreden, „niet om het loon. maar om de ar beid. die het loon verdient" om met Multatuli te spre ken. In de Meije in Bodegraven woont een echpaar. voor welk het terugzien op de ar beid van hun leven de grootste voldoening is. Dins dag hopen Stsphanus Schouten, nu 84 jaar en Aagje Rijkahrt, die 80 is, zestig jaar met elkaar ge trouwd te zijn. Zestig jaar, waarvan zij er ongeveer 43 in het boerenbedrijf hebben gezeten. Dat is de tijd, waaraan zij de beste herin neringen bewaren, herinne ringen. die in nauw verband staan met koeien, melk. kaas en varkens en die zijn vastgelegd op o.a. zeventien getuigschriften, prijzen, ver kregen voor de prima kwa liteit van hun kaas. Tege lijkertijd getuigschriften dus van het wjerk, waarin bei den een even belangrijk aandeel hadden. Geen won der. dat juist die diploma's de trots zijn van Steef Schouten. Hij Het ze inlijsten en tot de oorlogsjaren hebben in alle vertrekken van het huis getuig schriften gehangen. In de oorlog moest het glas echter andere diensten bewijzen. Voor de kaaskopers op de markt was het overigens geen geheim, dat de kaas van Schouten zulke goede was. Moeder Schouten weet wel wat kaas maken is. Evenals haar man is zij in de Bodegraafse- streek geboren, maar langer dan hij heeft zij in de Meije gewoond, want toen zij, na een tijdje te Nieuwerbrug te hebben gewerkt en vijf jaar in Alphen a d. Rijn een boerenbedrijf te hebben gehad, in de Meije kwamen, trokken zij in het bedrijf dat de ouderlijke woning is geweest van moeder Schouten. Van jongsaf heeft zij kaas gemaakt, Goudse, Edammer, Franse. Engelse. Kaas keren was haar eerste en haar laatste werk, elke dag. Als de boer om drit uur 's ochtends de wagen in spande om te gaan melken, was moeder Schouten present om kaas te gaan maken. Het programma voor de dag was verder nogal eenvoudig werken van 's morgens drie tot 's avonds negen uur. intussen nog eens kaasmaken en tenslotte kaas keren. We hebben altijd gewerkt en we hebben er geen spijt van. want werken is gezond", is de conclusie van de bruid, die het in middels wel gemakkelijker heeft gekre gen. Veertien jaar geleden hebben zij het bedrijf over gedaan aan een zoon en zij hebben zelf rust gezocht in een ander huis, ook in de Meije. De naam Schouten is ook veelzeggend geweest voor de varkensfokkerij. Twee honderd varkens in zijn schuur waren voor de heer Schouten geen uitzondering Soms honderd koeien erbijdan weet een boer wel wat hij te doen heeft Het echtpaar Schouten heeft zes kinde ren, 27 kleinkinderen en 8 achterkleinkin deren geweest tot 1921. T'n de tijd. waarin de heer Knuttel als raadslid optrad, viel q.a de opric htirig van de electnsche centrale. Op onderwijsgebied kwamen op zijn initia tief tot stand de Centrale Kopschool, de derde openbare bewaarschool in de Korte Akkeren en het gebouw van de ULO- school, de tegenwoordige Willem de Zwij- gerschool. In 1922 bedankte hij als raads lid. In tal van besturen heeft de heer Knut tel zitting gehad. Hij is voorzitter geweest van de sociëteit „Ons Genoegen" in de tijd van de stichting van de Nieuwe Schouwburg, secretaris en later voorzit ter van de plaatselijke kiesvereniging van de Liberale Staatspartij, commissaris van de Nutsspaarbank, bestuurslid van het de partement Gouda van de Maaschappij tot Nut van R Algemeen en lid van de Com missie voor Oranje- en andere openbare feesten. Ook werd hij gekozen als com missaris van de N V. de Goudse Water leiding Maatschappij, een functie, die hem nog steeds met Gouda verbindt, de stad. waar zijn gedachten nog menigmaal toe ven. Toen de heer Knuttel, die om gezond heidsredenen was genoopt zich in 1921 uit d? meeste functies terug te trekken en zich in 1922 in Den Haag vestigde, hersteld was. gaf hij zijn krachten aan de Federatie van Werkgeversorganisaties in de drukkerij bedrijven. Als directeur heeft hij tien jaar het bureau van de federatie geleid. Ook in .ander opzicht heeft hij een belangrijke ról in het drukkerijbedrijf gespeeld. Ver schillende commissariaten vervult de heer Knuttel, die zich in een Uitstekende ge zondheid mag verheugen, nog. Op zijn tachtigste verjaardag a.s. Vrij dag hoopt de heer Knuttel vele vrienden, ook uit vroeger tijden, de hand te mogen drukken. Hij ontvangt van 3.30 tot 5.30 uur in hotel „Wittebrug" aan de Badhuisweg. Twee fietsen verdwenen Gisteren zijn twee fietsen verdwenen, die onafgesloten waren neergezet. Eén stond voor een winkelpand aan de Gouwe, de andere werd 's avonds voor een huis aan de Van Beverninghlaan weggehaald. Puzzle-winnaars Driehoeksmeetkunde snapt niet ieder een, maar een driehoek-puzzle bleek voor velen een opgaaf, die. naar het aantal inzenders te oordelen, gemakkelijker was Het aantal goede antwoorden was ook deze week weer groot. De winnaars waren; Prijs van ƒ5.—: M. de Mol, Nieuwe Haven 266. Gouda prijzen van 2.50: P. van Welzenis. Cronjéstraat 1. Gpuda en P. Both. Puttekade 301 te Boskoop. De prijzen kunnen aan ons bureau. Markt-31. worden afgehaald of worden op verzoek toegezonden. WATERSTANDEN 14 OCTOBER. Keulen 1.22 onv Ruhrort —0 86 —0.04: Lo- bith 9 10 —0 05, Nijmegen 6 92 —0 07; Arnhem 7 11 *—0.04Eefde 2.35 —0.09; Deventer 1.49 —0.08; Borgharen 39 36 0 46; Belfeld 10.81 —0 04; Grave 4 66 onv Vreeswijk 0.20 —0.02; Lith —0.13 —0.03 Generaal Smuts, die verteden maand over leed. heeft een vermogen nagelaten, dat voorlopig op ongeveer 574 000 gulden ge schat is, waarvitn 195 000 gulden contant ln zijn testament wordt zijn weduwe als enige erfgename genoemd. derlandse woord. Hij wees er op. dat dr Van Mook aan Ambon het zelfbeschik kingsrecht had beloofd en dat het uitroe pen van de Republiek der Zuidelijke Mp- lukken geschiedde op initiatief van vele mensen In het volle vertrouwen op het Nederlandse woord kapitein Abdoul Asis naar Djakarta gevlogen, maar wat zijn lot is weet niemand Met klem be streed spreker de suggestie, dat de strijd van Ambon een opgezette zaak zóu zijn van een troep onverantwoordelijke KNIL- militairen Ook verzekerde hij. is de actie niet uitgegaan van de groep der 200.000 Christenen. Het is de strijd van allen, het volk van Ambon voelt zich één. Wat wil Nederland nu doen, wat durft Nederland te doen voor dit broedervolk? vroeg spreker. Zal er een ontwaken zijn in het Nederlandse volksgeweten? Spre ker deed een beroep op het geweten van het Christelijk Nederland, dat de moed had het Evangelie in Indonesië te bren gen. Er werd ten bate van Ambon gecollec teerd. Deze collecte bracht f 547.26 op. welk bedrag zal worden aangewend voor voedsel en medicamenten. Aan H.M. de Koningin werd het vol gende telegram gezonden: „Vele trouwe aanhangers van Uw Huis. te Gouda in ver gadering bijeen, smeken Uwe Majesteit het volk van Ambon, dat sinds eeuwen zijn trouw aan Uw Huis en Nederland be wezen heeft, te steunen in zijn zware strijd voor vrijheid en recht". Aan de minister-president, dr W Drees. werd eveneens een telegram gestuurd, luidende: „Vele landgenoten te Gouda bij een. bewogen over het lot van Ambon in zijn zware strijd voor vrijheid ert recht, verzoeken Uwe Excellentie ten spoedigste maatregelen tot het verlenen van steun te treffen en tevens door Nederland plechtig gedane beloften in te lossen". Met twee coupletten van het Wilhelmus, die allen staande zongen, werd de bijeen komst gesloten. Gevcstigden: B. Slikkerveer, van Reeu- wijk naar v. d. Palmstraat 3. L. W. van Dam. van 's-Gravenhage naar Westhaven 11; P. Th. C. van Brummele». van Epe naar Tweede Kade 52. R. Zeggelaar, van Ede naar Korte Tiendeweg 22; M W van Vliet, van Oudewater naar Graaf Floris- weg 77; E. A. Rademaker, van Utrecht naar Goejanverwelledijk 59; M Buite laar. van Rotterdam naar Bockenbergstr. 52. F. J. L. van Bergen, van Ziertkzee naar Da Costakade 118; A A. van Rhee- nen-Vfs. van Zevenhuizen naar Lange Noodgodsteeg 1. Vertrokkenen: J. Westrik-Bakker, van Tweede F-. J Potgieterstraat 9 naar 's-Gra venhage. Erasmusweg 763, F van Boven (4 pers.), van Tweede E. J. Potgieterstr. 9. naar 's-Gravenhage. Erasmusweg 763. C. E. van der Weijden. van Westhaven 11 naar 's-Gravenhage. Rozenstraat 89; H. E. Udink. van Tollensstraat 83 naar Rot terdam. Rubroekstraat 171a; W. K. E. Jo hansson. van Westhaven 11 naar Blaricum. Schapendrift 25; C. Blonk (5 pers), van v. Middelantstraat 24 naar Engeland; G. J. Manche, van Gr. Florisweg 77 naar Eindhoven. Aalsterweg 259; C. M Kraan, van Gr. Florisweg 77 naar Oudewater, Linschoterkade D 12; C. Degens, van v. Baerlestraat 48 naar Baarn. Torenlaan 41: J. H. Rensink. van A. Vlackstraat 9 naar Boskoop, woonark Wija; C. MacLean. van Burg. Martenssgl 61 naar Moordrecht. Westeinde 9. G L. Vergeer, van IJssel- laan 30 naar Wateringen. Kerklaan 12; J. H den Besten, van Mosstr. 6. naar Reeu- wijk. Weth. Venteweg 143. C W Benders, van Regentesseplantsoen 26 naar 's-Gra venhage. Sibergstraat 33. MARKTBERICHTEN KAASMARKT GROOT AMMERS. 14 October. Aangevoerd 18 partijen. 357 stuks, wegende 2499 kg. le Soort f 2 10— 2.14. 2e soort ƒ2.06— ƒ2.09. extra zware tot 2 18. per kg. Handel flauw. PROGRAMMA VAN VIRES. Het programma voor Zondag van Vires luidt: Dames; Sport vreugd—Vires; Snelwiek 1 —Vires 2:. BEC 1—Vires 3 Herert: Vires Excelsior (12 uur); Wings 2—Vires 2. Vires 3—UVG (1 uur). (Bulten verantwoordelijkheid der redactie) Toen ik Dinsdagavond in de Goudsche Courant het verslag las van de vergade ring van de gemeenteraad, sloeg mij op een zeker moment de schrik om net hart. Daar stondaan de orde kwam het voorstel om de oude Emmaschool af te breken. Ja het lezert van die woorden deed me schrikken. In de loop van de vorige week was ik toevallig langs de oude Emmaschool gekomen en ik had gezien, dat men het gebouw aan het afbreken was. Maandagochtend passeerde ik weer en ik zag toen, dat het afbreken voor minstens de helft was gevorderd En nu behandelde Maandagavond de raad het voorstel de oude Emmaschool af te breken! Toen zag ik plotseling de ruïne van die school weer voor mijn geest en tegelijk hoe snel kunnen s mensens hersens wer ken op die momenten schoot de ge dachte door mijn hoofd: als nu dat voor stel eens niet aangenomen is. wat dan? In spanning zocht ik verder in het verslag en ja. daar stond hetnam het voorstel zonder stemming aan Gelukkig' Wat be komen van de schrik ging ik onwillekeurig over dit geval nadenken en daarbij vroeg ik mij af: hoe zit het nu eigenlijk met de openbare zittingen van onze gemeenteraad. Zijn dat tegenwoordig maar formaliteiten, die vervuld worden omdat nu eenmaal aan het een of ander voorschrift moet worden voldaan, of is de gemeenteraad nog steeds het de stad regerqnde orgaan? Is een gang van zaken als deze nu toege paste democratie of in strijd met de demo cratie? Ik wenste die meneet C. W. te zijn, die in de rechterbovenhoek van de Goudsche Courant dergelijke zaken altijd zo duide lijk uit de doekjes wikkelt. Ik kwam er zelf niet uit, alleen bleef er bij mfj een gevoel, dat het niet gaat zoals het eigenlijk behoort te gaan bij onze stadsregering. Het geeft in ieder geval een rare indruk als men een school gaat afbreken en dan. als dat afbreken in volle gang is. voor stelt om die school maar af te breken. Dat is in flagrante tegenstelling met de gang van zaken in een ander geval, dat van de brug tegenover de Groenendaal. Daarover is reeds maanden geleden een voorstel gedaan en ook aangenomen en nog altijd gebeurt er niets. J. C. DEN RIET. Cerberussen Van de week werd ik opgebeld door een meneer ..Moet u horen", zei hij. „Ik hoor", zei ik. Jk Wou dat ti even zo'h spetterding voor me schreef", zei hij. k Zal d'r eens over denken", zei ik. ..Vertel maar eens wat er op de lever ligt". ..Kijk", zei hij. „moet. u 's horen. Ver onderstel eens u gaat naar de schouw burg. naar een concert, naar een spreker met lichtbeelden of naar een toneel voorstelling, wat doet u dan? U koopt een kaartje en daarvoor telt u centen neer, want anders komt u er niet in. Nou ben ikBent u daar nog? „Ja", zei ik. „Nou ben ik nog maar kort Gouwenaar en weet u. wat me is opgevallen? De overheid „Die valt zo op. dat u er over valt" zei ik „Nee", zei hij. „de overheid posteert hier in de stad bij elke zaal een man om te zien of ik wel betaal. En dat werkt op me als gloeiende kolen op een stier. De theaterdirecties zijn toch niet zo dwaas, om iemand zónder kaartje naar binnen te laten.'.'" „Da's vanwege de belasting", zei ik. Toen was er een stille in de hoorn. ..Bent u daar nog''" zei ik. „Ja", zei hij. „bedoelt u de belasting van de Karnemelksloot9" „Nee", zei ik, „stadhuis!" zei' hij. „ik had altijd gedacht, dat het iemand was. die me een prettige avond kwam toewensen. Ik heb verder niets tegen die heren en ze zullen d'r plicht wel doen. volgens artikel zoveel bis. tweede alinea of zo. maar ik vind het toch een vreemde ornamentele versiering. Spettert u daar eens over!" ,,'k Denk er niet aan", zei ik. Waarom niet?" „Wel. u bent nog maar kort in de stad en dus weet u niet, dat de gemeen, telijke service tot in de oorden des ver- maaks is doorgedrongen Veronderstel: ik ga met mevrouw Tergouw naar de schoutubtirp Ik heb m'n schone zakdoek op het nachtkastje laten liggen. Eén seintje en 'daar is een plaatsvervanger. M'n das zit scheef, daar heb ik veel last van. want m'n adamsappel zit niet pre cies i» het middengemeentelijke handen trekken de das recht. Mevrouw Tergouw is d r pepermuntjes vergeten Daar is al een zakje!! Zo doet men dat hier in de stad!" Wonderbaarlijkzei de meneer. „Niet waar?" zei ik trots. „Dan trek ilc m'n verzoek in", zei de meneer. „Nee. spettert u er dan maar niet over Dank u!" 't Gesprek was afgelopen. Nee. zegt u nou zelf. ik kan toch on mogelijk dp spot gaan drijven met het alomtegenwoordige, nooit aflatende toe zicht ven de overheid. Dat is ueel eerder JAN TERGOUW. Verhuizingen binnen de gemeente D. Hollander (5 pers) van Gouwe 22 naai Fluwelensingel 80; G. Lagerwij (3 pers.) van Bosweg 99 naar Goejanver- welldijk 37; J Ernst (4 pers.) van Var kenmarkt 38: naar Tweede E. J Potgie terstraat 9. J. M. Feit ZoetKoelman (2 pers.) van Kleiweg 94 naar 1 8. J van Oostrom (4 pers.) van Raam 145 naar Raam 181; J. van Glnneken (4 pers.) van Jan Kottensteeg S naar Molen- werf 14; J. Frie '2 pers van Willem Tombergstr. 13 naar Kattensingel 84: C. Vonk (6 pers van Slapperdel 8 naar Vrouwesteeg 25; R G Willemse (6 pers.» van Tweede E J Potgieterstraat 43 naar Bosweg 101; G J Daams (3 pers.) van Groenendaal 99 naar Uiverplein 1; G Killestcijn (3 pers.) van Tweede Kade 78 naar Uiverplein 3: C. J A. Twigt (2 pers van Veerstal 5 naar Uiverplein 5; A F Galesloot (4 pers van Spieringstraat 161 naar Uiverplein 7; G J. Muis (2 pers) van Bockenbergstraat 11 naar Uiverplein 13, G van Meerten <3 pers.) van Burg- vlietkade 23 naar Uiverplein 15; J. J Vermeulen (3 pers van Parkstraat 31 naar Uiverplein 17; J. M de Jong <3 pers van Houtenstraat 15 naar Uiver plein 19. B Melkert (3 pers.) van Wester kade 60 naar Uiverplein 21; G. van der Speld (5 pers) van Tweede Schoolstraat 2 naar Uiverplein 23. J. van der sHorst (3 pers van Vorstmanstraat 22 naar Uiverplein 25: H Everling (3 pers.) van Mosstraat 14 naar Uiverplein 27; N A. Poot (3 pers.» van Bockenbergstraat 13 naar Uiverplein 29; A de Joode (4 pers.) van Herenstraat 122 naar Uiverplein 31; H L van Vliet (3 pers van Westerkade 24 naar Uiverplein 35; L. G. Wesseling (3 pers van Jaagpad 19 naar Uiverplein 63: Th. L Hessing van Bockenbergstraat 25 naar Uiverplein 64. J. Meijerink (3 pers.) van Zoutmanstraat 40 naar Jou- bertstraat 151; A. Riepe (3 pers.) van Van der Palmstraat 118 naar Joubert- straat 155; P Schneider van Karnemelk sloot 32 naar Onder de Boompjes 93; P A Schouten van Graaf Florisweg 49 naar Jacob van Lennepkade 7;. G. M. Suiker Man in 't Veld van Westhaven 51 naar Jan van Henegouwenstraat 16; K. Olden burg van Gouwe 117 naar IJssellaan 72; M. H van Eek van Fluwelensingel 33; naar Krugerlaan 43; J A. Westrik van Tweede E J. Potgieterstraat 9 naar Ble- kerssingel 11; D. A. van der Kist van Regentesseplantsoen 27 naar Nieuwsteeg 14, R C van Rheenen van Spieringstraat 135 naar Lange Noodgodssteeg 1, D. van Hensbergen van Groeneweg 31 naar Karnemelksloot 8: S. ZwijnenburgRa dix van Nieuwe Haven 224 naar J. v. d. Heijdonstraat 11; J. M. Burger van Kar nemelksloot 181 naar Boelekade 60; M. W van Oostenrijk—Boot van Vossius- straat 11 naar Walvisstraat 90; C den Os van Nobelstraat 63 naar Gr. v. Bloisstraat 44 naar Gouwe 109: A. Kerrebijn van IJssellaan 51 naar Tuinstraat 23; C. W. B van Peperstraate van Boelekade 24 naar Boelekade 95; J Loendersloot van Groeneweg 65 naar Nieuwsteeg 16; I. J. IJsselstein van Lange Dwarsstraat 12 naar Kruideniersstraat 3; A. G Leffelaaü van Burg. Martenssingel 12 naar Kru gerlaan 42: E. Wiltenburg van Mosstraat t 18; H. de Lange van 30 naar Zeugestraal Tweede Kade 19 naar Staringstraat 33; J D Everling van Karnemelksloot 139 naar Lange Dwarsstraat 12; J P. Everling Keijmel van Speldemakerssteeg 20 naar Lange Dwarsstraat 12. Waterpolo. Wintercompetitie Kring Gouda Aan de wintercompetitie van de Kring Gouda, te houden in het Spaardersbad te dezer stede, nemen achttien zeventallen, deel. die ais volgt zijn ingedeeld; Dames: afdeling A: BZC. GZC. GZC 2. SZPC afdeling B: DONK. GZC 3. Gouwe 2. Heren: afdeling I: BZC-combinatie, DONK, GZC 4, Gouwe-combinatie. afde ling II: Boskoop. DONK 2. GZC 5. SZPC- combinatie. Adspiranten: Boskoop. OZV. GZC De competitie begint volgende week en duurt tot en met 1 Mei Het progtamma voor a.s. Dinsdag luidt: GZC—SZPC dames, GZC 5SZPC-combinatie heren. Bovendien voor de Kring Den Haag GZC 2-ZIAN 3 heren.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2