Kaakjes en koekjes worden niet extra belast Geen half werk! Groot medeleven met gouden Groene Kruis in dorpsherberg Oud-Gouwenaars gaan in Frans Marokko zeehaven houwen ZILiïlETfF®" Regering wijkt niet voor de dreigementen bij onderhandelingen over Nieuw-Guinea Alleen vreedzame middelen in de kwestie Ambon Binnenkort wordt toeslag op pensioenen uitbetaald Professoren repatriëren Privé-gebruik van zakenauto's In de suiker is men niet somber Goede oogst, goede prijzen Een pikant amendement Courses op Duindigl KORTE KRONIEK tin Pieter de Kluizenaar als beschermengel D* IN HET BRANDPUNT DE Feest in Lange Ruige Weide Nederlands oudste afdeling harteli jk gehuldigd KNP.'ete AT Cl AAR. ANNEER. Opdracht van ƒ17 ntillioen T H I A Bladeren in Goudse historie Aan kanalisatie van de IJssel dacht men al in de 14de eeuw Een dure groene kamer op voor «Ie graaf Ingezonden Stukken Mr-Opticicn J, GRIT Goudse Spetters EERSTE BLAD - PAGINA 2 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 De Berate Kamer heeft gisteren de be grotingen van Unie-aangelegenheden on Untezaken en Overzeese Rijksdelen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In zijn verdediging heeft minister Van Maareeveen er op gewezen, dat Nederland zich niet gerechtigd acht anders dan met vreedzame middelen te pogen, het geschil tussen de Republiek Indonesië en de Zuld- Moiukken te beslechten. De regering kan de Indonesische opvatting niet delen dat de strijd op Ambon het gevolg zou zijn van het optreden van voormalige Knil-ledcn. Anderzijds wijst «preker het verwijt af. i dat met Nederlandse wapenen tegen Am- bon wordt gestreden. De overdracht van ■wapenen aan de Republiek Indonesië had niets met dte strijd te maken en was ge schied voor die strijd uitbrak De Neder landse militaire missie heeft tot taak te helpen bij de opbouw van het Indonesische leger, dat brde en rust kan handhaven. Ook Nederland Is met die orde en rust ge baat. De actie tegen Ambon is niet be ïnvloed door het optreden d er Nederland, se iriilitai>:>e missie en de bestendig)-t v»n die missie hangt alleen af van de ontw'k- kellng der samenwerking tussen Neder land en Indonesië -klar-ng van de heer Soekiman. dat Ihij „Nieuw-Guinea al in zijn zak had'' vond de mi nister eenvoudig een uiting van optimisme, waartoe de delegatieleider ten volste gerechtigd is. Of zij ge rechtvaardigd was. is een vraag: terecht had de heer Ker sten* (Kath.) er op gewezen, dat zeker 80 procent van het Nederlandse volk er niet aan denkt, de aouvereiniteit over Nieuw-Guinea af te staan. Maar de uitlating van de heer Yamin, dat de Nederlandse belangen in Indonesië op het spel zouden staan is in strijd met het belang en de waardigheid van het In donesische volk. aldus minister Van Maar- seveen. De beschaafde wereld zou er het hare van denken en niemand zou meer bereid zijn mede te werken aan de weder opbouw van Indonesië De heer Soeki man heeft Yamin's uitlating wel wat ver zacht, doch de Nederlandse regering zou een verklaring van Djakarta op prijs stellen, dat Yamin's woorden niet stroken met de gedachtengang van de officiële De minister van Binnenlandse Zaken beeft In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhoging van pen sioenen met een bijzondere toeslag mede gedeeld. dat de betaling van deze toeslag voor zoveel mogelijk in November en ove rigens In December zal geschieden. In aansluiting hierop deelt de minister van Binnenlandse Zaken thans zonder daarmede te willen vooruitlopen op de be slissing van de Kamer mede. dat in het tijdvak van 8 tot en met 22 November as, tegelijk met de uitbetaling der pensioenen Over het vierde kwartaal 1950. bij wijze van voorschot aan ongeveer 78.000 perso nen, die gepenisionneerd zijn ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, de bijzondere toeslag zal kunnen worden uitgekeerd. Aan de overigen van bedoelde gepen- slonneerden zal de uitkering van dit voor schot, voor zoveel mogelijk, in December a.s. geschieden; deze belanghebbenden ont. vangen daarover nader bericht van de Pensioenraad. De uitbetaling van een voorschot op de ze bijzondere toeslag aan hen. die een mi litair- of spoorwegpensioen genieten, is eveneens spoedig te verwachten. Aan degenen, die reeds een toeslag ont vangen ingevolge de wet van 5 November 1948 wordt over 1949 maximaal 40 gulden en over 1950 ten hoogste 90 gulden uitge keerd. zodat over die jaren maximaal 130 gulden, minus loonbelasting, als voor schot zal worden gegeven Voor hen. die evenbedoelde toeslag niet ontvangen, be draagt het voorschot op de bijzondere toe slag maximaal 50 gulden Ten einde de uitbetaling zo spoedig mo gelijk te kunnen verrichten wondt op deze uitkeringen het zogenaamde ..gratificatie tarief" van het loonbelastingbesluit 1940 toegepast. De minister van Financiën heeft de Pensioenraad machtiging ver leend in 1951 herrekening toe te passen: te veel ingehouden loonbelasting wordt dan terugbetaald. Jooss komt weer In 1951 zal het nieuwe ballet Jooss een reeks vertoningen in ons land geven Kurt Jqoss heeft uit meer dan 200 leer lingen van de Folkwangschule in Essen, die onder zijn leiding staat, een keus gemaakt voor zijn nieuwe balletgroep, waarvan o.m. een Nederlandse, Mieke Laat, deel zal uitmaken. Op het programma komen nieuw ont worpen balletten van Kurt Jooss en Hans Zullig. o.a. een op muziek van Handel. „Jeugd", en een komisch ballet. Zoals wij reeds meldden zullen ook enkele van de vroegere balletten, zoals „De Groene tafel" en „Wereldstad'' weer worden opgevoerd. Indonesische gezagdragers In ieder ge val zal de Nederlandse regering nooit wij ken voor dreigementen. De staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken schetste in den brede de bemoeie nissen van de Unci met de Ambonese strijd. Haar met bekwame spoed verzon den rapport aan de Veiligheidsraad werd door deze niet \lot behandeld, ofschoon er toen een Amerikaan presideer de. Westerling's uitlevering is niet aan België gevraagd, daar dit land niet uit levert voor feiten, buiten het land, dat aanvraagt, gepleegd en evenmin trouwens voor politieke misdrijven. Minister Götzen deelde mede, dat tot nu toe ruim duizend ambtenaren hebben ge vraagd om krachtens de garantiewet te mogen afvloeien. In Djakarta kwamen 500 van die verzoeken bij de commissie bin nen en daarvan is geen enkele geweigerd. Ten slotte zij vermeld, dat volgens de mi nister de departementale indeling op den duur beraad behoeft Hij vraagt zien na melijk af of uniezaken'' niet bij het de partement van Buitenlandse Zaken moet worden ondergebracht. Daar zou dan een staatssecretaris met die zaken belast moe ten worden. Men schrijft ons uit Makassar dat per Johan van Oldenbarnevelt de hoogleraren en docenten van de Economische Faculteit te Makassar naar Nederland terugkeren. De studenten en vele anderen zien hen niet gaarne vertrekken, aangezien de Fa culteit het centrum vormde van een gei- meenschap, die daadwerkelijk meehielp aan de bestrijding van het tekort aan schoolkennis, dat met name in Zuid-Cele bes nog zo duidelijk voelbaar Is. In Januari 1948 werd gestart met 18 In geschreven studenten. In 1949 1950 waren er 67 nieuwe inschrijvingen en men ver wachtte, dat voor het thans lopende stu diejaar het studentenaantal de 100 zou hebben overschreden. Aan 57 studenten is 't propaedeutisch diploma in de Eccnomi- sche wetenschap toegekend. 2 legden het candldaats-examen met goed gevolg af. 8 behaalden het candidaatsdiploma met tevens het diploma leraar economie en handelswetenschappen. Op tal van plaatsen in Indcnesië worden vormen van Economisch Hoger Onderwijs of voortgezet middelbaar economisch on derwijs in het leven geroepen, maar hier bij wordt niets steeds de hand gehouden aan de normale toelatingseisen. Velen ho pen dan ook. dat de Economische Faculteit te Makassar te zijner tijd zal herleven. De gebeurtenissen van de laatste tijd maken het de Nederlandse hoogleraren echter onmogelijk, thans langer in Makassar te blijven werken. Tweede (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck heeft zich gisteren bereid verklaard biscuits en koekjes te schrappen uit het tussentanef van 6% omzetbelasting, omdat zij als eenvou dige versnapering in belangrijke mate behoren tot het kinderdieet. Voor ge bak en ander banketbakkerswerk zal de omzetbelasting na 1 Japuari 1951 echter 6% bedragen. Voorts heeft de minister op algemene aandrang uit de Kamer boeken vrijgesteld van om zetbelasting in de kleinhandel. Ra dio-gidsen zullen niet vallen in het weeldetarief. Overigens heeft de heer v. d. Heuvel (A R.) gistermiddag nog een pikant amen dement ingediencf. mede ondertekend door vertegenwoordigers van de C.H.U.. V V D. en SGP., met de strekking de omzetbe lasting op diensten niet te verhogen van 3 tot 4* t. Het amendement is, kansloos, maar Zoals gisteren reeds opgemerkt heeft de heer Hofstra van de P v d A. be zwaar gemaakt tegen de verhoging van de omzet belasting op diensten, om dat daardoor vele kleine middenstanders (loodgie ters. kappers, timmerlie den enz.) worden getroffen. En nu zou men dus benieuwd moeten zijn of de leden van de Partij van de Arbeid het amende- ment-v. d. Heuvel zullen steunen, waar door het zou worden aangenomen (en mi nister Lieftinck dan niet aan zijn trek zou komen). De heer Hofstra heeft echter reeds verklaard het amendement niet te kunnen steunen omdat bij de aanvang van de ver gadering 's middags zijn eigen amende ment (met 29 tegen 52 stemmen) was ver worpen om de verlichting van belasting druk voor Inkomens boven f 15 000 gelei delijk te doen afnemen totdat boven f 33.000 de hoge inkomens in het geheel geen belastingverlaging genieten. Dit amendement had volgens hem de compen satie moeten opleveren voor het niet ver hogen van de omzetbelasting op diensten. Maar nu zijn amendement niet was aan genomen kon hij het amendement-v. d. Heuvel niet steunen. De heer v. d. Heuvel wist dat wel van tevoren, maar toch heeft hij zijn amende- pient ingediend (zeer zeker ook uit over tuiging en consequent volgens het stand punt dat hij steeds heeft ingenomen) om het genoegen te smeken dat de P v d A. tegen de belangen van de kleine midden standers zal stemmen omdat de P v d. A. zich binnenskamers bij het overleg ver bonden heeft met de K.V.P om minister Lieftinck volledige compensatie te geven voor de verdere verlichting van de mid dengroep van belastingbetalers De heer Hofstra (en zijn politieke vrien den) zal dus genoodzaakt zijn openlijk te stemmen tegen het belang van de kleine middenstanders voor wie hij aanvankelijk zo warm had gepleit. Dat is het pikante van de indiening van zo'n kansloos amen dement. Dat is nu politiek. Geen enkele partij kan alles voor zichzelf bereiken. Men moet geven en nemen, maar men wordt ook voor de consequenties daarvan gesteld. Voor en tegen Pikant was ook dat de heer Lucas van de K.V.P./na er eerst op te hebben aan gedrongen. heeft ingestemd met de ver zwaringen van de omzetbelasting om minister Lieftinck aan de nodige middelen te helpen voor de tegemoetkoming aan de middengroep, rhaar dat gisteren de heer Hooy van de K.V.P.. een vertegenwoor diger van de Katholieke middenstanders, protesten liet horen en o.a. ook de plaat- (Van een bijzondere medewerker te Soerabaja). De toestand in de suikercultuur in Oost- Java is belangrijk gunstiger dan een jaar geleden, en zonder twijfel aanzienlijk beter dan die in de bergcultures (koffie, thee, rubber, cacao en kina). De voornaamste oorzaak van dit grote verschil tussen beide cultures moet worden gezocht in het feit. dat op de suikerondernemingen de verhouding „werkgever-werknemer" veel bevredigender is dan op de bergeul- tuur-ondernemingen. Terwijl op laatstge noemde de situatie is toegespitst, nadat de 'algemene staking door de Sarboeprl (de vakbond van arbeiders) werd gewon nen, kon op de suikerondernemingen het dreigende conflict worden afgewend, dank zij een zeer tactisch optreden van het Suikersyndicaat, de organisatie van werk gevers. Men vond daar een voor beide partijen bevredigende oplossing. Uit het thans verkregen overzicht blijkt, dat de meeste suikercultuurondernemingen een vrij goede campagne achter de rug hebben, en dat de resultaten van het komende jaar met enig optimisme te gemoet kunnen worden gezien. Bijna overal in Oost-Java Is een grotere suikeraanplant in de grond gebracht dan verleden jaar het geval was. In het Madioense b.v., waar in het afgelopen seizoen in het geheel geen suiker werd verbouwd, hebben nu vijf ondernemingen een gebied van 3200 ha met suikerriet ^Een" uitzondering op dit bevredigende beeld, althans wat de resultaten voor het afgelopen seizoen betreft, vormen een viertal ondernemingen in de Sidoardjo- delta. ten Zuiden van Soerabaja, en de in het Modjokertose gelegen suikeronder neming Gempolkerep. De deltaondernemingen en Gempolkerep zijn niet rijk hogei het afgelopen seizoen gemiddeld ger gekomen dan een opbrengst van vijf tot zesduizend kg suiker per ha riet, terwijl de meeste andere ondernemin gen een opbrengst per ha hadden, die hoger, in sommige gevallen zelfs belang- dan tienduizend kg ligt. Rietdicfstallen De oorzaak van dit belangrijke verschil ls voornamelijk de ruïneuze mate waarin op deze ondernemingen suikerriet gestoien werd Alle ondernemingen hadden van rietdiefstallen te lijden, doch nergens was dit zo erg als op Gempolkerep en in de Sidoardjo-delta. Het totale verlies aan suikeropbrengst ten gevolge van rietdief stallen wordt in de provincie Oost-Java geschat op 20 000 ton suiker, hetgeen dus betekent, dat de oogst van ongeveer 2000 ha werd gestolen. Tegenover deze diefstallen staat echter als een zeer gunstige factor voor de uit eindelijke bedrijfsuitkomsten. dat voor de liker een zeer goede prijs kon worden gemaakt. Over het algemeen ziet men op de suikerondernemingen, en dit geldt ook voor de bedrijven, die dit jaar een uitge sproken slechte campagne hadden, de toe komst met een zeker vertrouwen tegemoet. Dat vertrouwen is voornamelijk gebaseerd op de verwachting, dat de overheid er in zal slagen, de massale roofpartijen van riet allengs te voorkomen. Sing van gebak, chocolade en suikerwerk in het tussentarief bestreed, waarmee hij het desbetreffende amendement van de heer v. d. Wetering steunde Zo houdt men in de politiek de schaapjes bij elkaar terwijl toch ieder spreekt naar volle overtuiging. Met de heren Hooy en Hoogcarspel (C.P.N.) maakte vooral de heer v. d. Heuvel (AR) er bezwaar tegen dat het aantal artikelen in het weeldetarief belangrijk wordt uitgebreid zonder dat het bedrijfsleven in jie gelegenheid is ge weest zijn mening aan de Kamer kenbaar te maken over de gevolgen. Desgevraagd deelde minister Lieftinck mede dat het Ministerie van Economische Zaken in de maatregel is gekend en tegen de uitbrei ding geen overwegende bezwaren heeft gemaakt. Stekeligheden Een politieke1 stekeligheid debiteerde ook de heer Ritmeester (V.V.D.) met de opmerking dat bars onder het weelde tarief vallen, maar dat bars ook zijn aan gebracht in de moderne rijtuigen van de Spoorwegen, zodat met belastinggeld ter dekking van de tekorten de weelde van de noodlijdende Spoorwegen wordt be taald Ook minister Lieftinck was giste ren een beetje stekelig Hij merkte op dat de regeringen van alle democratische lan den in dc wereld voor de noodzaak staan de belastingdruk te verzwaren voor de defensie. Ook de oppositiepartijen geven daaraan in alle landen hun steun en daar om was hij teleurgesteld dat in Nederland de oppositie de tekenen des tijds niet blijkt te verstaan (Vorige wek echter hebben de heren v. d. Heuvel en Rit meester nog verklaard de minister zeker niet de middelen voor de defensie te wil len onthouden). Over de uitbreiding van het aantal ar tikelen in het weeldetarief zei de minister nog dat men niet genoodzaakt is weelde artikelen te kopen, want er zijn uitwijk mogelijkheden doordat men goedkopere artikelen kan kopen in een goedkopere Stekelig was de minister ook bij de aanvang van zijn rede voor een bijna lege zaal. Op Vrijdagmiddag gaan de Ka merleden met het oog op het week-end al vroeg naar het station en toen de mi nister te kwart voor vijf zijn rede zou aanvangen, waren er nog geen tien leden in de zaal aanwezig. Hij wachtte lang voor hij begdh te spreken met de op merking dat het hem genoegen deed het woord te mogen voeren voor een zo uit gelezen gezelschap.... Zijn rede was dit maal voor zijn dopn opmerkelijk kort Hij bewaart waarschijnlijk argumenten tot Dinsdag, wanneer het debat over de belastingontwerpen wordt voortgezet Be sluiten over de omzetbelasting heeft de Kamer gisteren nog niet genomen. Dat wordt Dinsdag. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck heeft gisteren bij de Tweede Kamer een nota van wijziging ingediend, waardoor de berekening van de kosten voor het privé-gebruik van za- kenauto's nu heel eenvoudig zo is gewor den. dat 10*/t van de catalogusprijs van de auto wordt beschouwd als kosten voor privé-gebruik. tenzij men kan bewijzen, dat de auto slechts bij uitzondering voor een privé-doel ls gebruikt. Voor een auto, die bijvoorbeeld 8000 heeft gekost, zal dus 800 niet kunnen worden geboekt op onkosten voor de zaak Voor een klei nere auto van bijvoorbeeld 5000 zal 500 niet kunnen worden geboekt op onkosten De regeling is dus gunstiger naarmate men in een goedkopere auto rijdt. Zondagmiddag, aanvang 1 uur. Tlpperary-prli». Draverij, afstand 2060- 2160 meter. O Brewer heeft nog net de ge legenheid op de sluitingsdag een prijs te Allegheny en Nelly Parisien goed partij geven. Wat de B betreft, lette men op de winnen. New kun: debutant Nemetor toto. Tipperary-prUs. 2e Afdeling, zelfde af stand. t Entr W H. Geersen (Octavianus. Narcis) ls, vooral wat eerstgenoemde be treft. in staat de tegenstanders te verslaan. O Lapize II kan het tot een plaats brengen. Olivia Haveland kan wederom voor een verrassing zorgen. Trocadero-prUs. Draverij, afstand 2046- 2160 meter voor amateurs. Deze course met 32 inschrijvingen zal moeten worden ge splitst. De beste kansen hebben Nike v. Hollo, Nelson, t entr. F. Bosveld (Nobillssi- mus K. O Dorlthy) en Little Axkit. Outsiders voor beide afd. Guy Hanover. Louise de la Malre B. Cambridgeshire, Sweepstakes. Ren voor paarden van 3 jaar en ouder, afstand 1800 meter (handicap). Etoile du Nord staat op zijn afstand en moet in staat zijn. ondanks het topgewicht. de overwinning te behalen. Taragas en de lichtgewicht Mount Coote (47 kg.) kunnen voor een spannende race zorgen Grote Winterprijs. Ren voqr Ned. paarden van 3 Jaar en ouder, afstand 2400 meter, 't Entr, G v IJperen (Noordwester, Taxlol. Majesto) vrezen de afstand niet. Robespierre zal zijn reputatie als Derby-winner hoog kunnen houden. Revanche der grote prijzen. Draverij, af stand 2460—2520 meter. Intrepid zal het beter kunnen doen dan Zondag op Mereveld. mo- 2e plaats tevreden. Juno bij de voorste paarden worden verwacht. K.N.H. en R.V.-prUs. Ren voor paarden v 3 Jaar en ouder, afstand 1900 metei-(handicap) Duroc. wiens laatste verrichting niet volgens verwachting was. kan ztch rehabiliteren. Zephyr brengt het wel tot een plaats. Out- ■J— Grandua (mits 45 kg SluitingsprUs. afstand 3660-3800 onfortuinlijke Moquette de la Malre B heeft een prima kans, terwijl Lleneke een merrie van groot ulthoudlnga- la. Outsider Kap. Axkit. Duln$igt* neter. De Hoel, Belgisch stadje met een Hollands fort nbcsteed het bouwen van Binnenland Wethouder geschorst. Met zeven tegen drie stemmen heeft de gemeenteraad van Uithuizermeeden de wethouder van meente, de heer J Baar, als wethouder en raadslid geschorst. De heer Baar is n 1. mede firmant van de firma Baar en Van der Wotide. In betonwerken, waaraan door de gemeente Uithuizermeeden werken zouden zijn opgedragen. Voorts zou onderhands aan de fa Baar zijn aant twee woningblokken Wisseling marlni en Ned. Antillen. Met ingang van 31 October kapitein ter zee B Hessing eervol ont- en van de functie van commandant van Ms wachtschip Amsterdam en comman- uaut maritieme middelen Amsterdam HIJ zal kapitein ter zee M. M Merens opvolgen als marinecommandant in de Nederlandse Antillen. Kapitein ter zee Hessing wordt In beide functies opgevolgd door kapitein ter zee J. S Bax die te voren chef personeel was bij de vlagofficier der Koninklijke Ma rine In Indonesië. Drie Limburgse communisten In vrtiheld gesteld. De Maastrichtse rechtbank heeft be sloten drie van de communisten, die. ver dacht van aansporing tot desertie van Ne derlandse militairen, waren aangehouden, in vrijheid te stellen. Ten aanzien van de drie andere verdachten in deze zaak. onder wie het gewezen Tweede Kamerlid J. H. Her mans. is gevangenhouding bevolen Waar schijnlijk zal de Maastrichtse rechtbank de zaak binnen enjge weken In openbare zitting behandelen Buitengebruikstelling postzegels. Met in gang van 1 Januari a s. worden de volgende postzegels buiten gebruik gesteld en dus voor frankering waardeloos de zomerpostzegels uitgifte 1949 de zonnebloemzegels; de her denkingspostzegels uitgegeven ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Wereld- 194»tVeren,|gln8' dC klnderpostzegels- uitgifte Een startbaan op Schiphol van ruim twee km. De langste startbaan van het vliegveld Schlphpl is in versterkte en verbrede vorm wederom In gebruik genomen Van de lit tekens. die de oorlog er op talloze plaatsen in had achtergelaten, ls geen spoor meer te bekennen Deze geweldige asphalt-boulevard ls 60 meter breed en 2150 meter lang en loopt evenwijdig aan de gebouwenrij der lucht haven. Nieuwe commandant Leger «les Hells. De nieuwe leider van het Legei des He-ils in Nederland, de 65-jarige commandant Ejner C Thykjaer. Is gisteravond met zijn echtge note uit Finland op het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. Reeds bij het bin nenkomen in ons land had het echtpaar Thykjaer bloemen in ontvangst moeten ne men van de plaatselijke korpsen te Hengelo. Deventer en Amersfoort. R. Bets t Op 84-jarige leeftijd ls te Zaan dijk ovei leden de heer R Bets. HU was een bekende figuur in schippers- en beurtvaart- kringen. Op zijn POe verjaardag werd hij be noemd tot ridder In de orde van Oranje- Nassau; tevens was hij erelid van het Ne derlandse Bnnnenvaartbureau in Den Haag. T ?,a,enl,<l van Zeeland verongelukt. Het lid der Provinciale Staten van Zeeland de heer W P A Brouwer uit Zlenlkzee. die j.l. Dinsdag bij een auto-ongeluk nabij Middel burg ernstig werd gewond, is in het zieken- huis aldaar aan zijn verwondingen overleden Brand te Nleuwerkerk. Omstreeks acht uur gisteravond Is te Nleuwerkerk a. d IJsel een hoojbe.g in vlammen opgegaan Hej vee. dat zich In een nabUgelegen stal bevond, kon woeden gered De groepscom mandant van de Rijkspolitie uit Nleuwer kerk verzoekt de tot nu toe onbekend ge bleven melder van de brand zich met hem in verbinding te stellen. Telefoon Nleuwer kerk aan de IJsel 201. Buitenland -- Stakingen in Frankrijk. Vrijdag zijn verscheidene stakingen uitgebroken in de Panjse electrische centrales en gasfabrie ken Ook in de provincie werd hier en daar het werk neergelegd. Het gaat om verbete ring van de lonen. Spanje In de F.A.O. De voedsel- en landbouworganisatie van de V N (F A.O heeft besloten het verzoek van Spanje tot toelating als lid in overweging te nemen en Spanje onmiddellijk als waarnemer toe te laten. De organisatie heeft dit laatste ook besloten t.a v. West-Duitsland, Jordanië. Perzjë. Cambodja en Vietnam Het besluit om het Spaanse verzoek op de agenda te plaatsen werd genomen mei 38 stemmen tegen 1 (Joego-Slavië). ZU beten niet. Woensdag J.l, zag een voorbijganger, hoe kinderen ln de ruïne van een huls ste München uit een zak bij bun dels tpgelllk slangen en hagedissen te voor schijn haalden HIJ riep onmiddellijk politie te hulp. die begon met de kinderen ln vei ligheid te brengen en zich toen ook over de slangen en hagedissen ontfermde, die. ten getale van alleen al tachtig slangen, bil de dierentuin van München werden afgegeven De dag tevoren was uit een auto te Mün chen een koffer gestolen, waarin de slan- pen zich bevonden. Het waren uiterst gif tige. Zuidamerikaanse slangen, die bestemd waren voor een Instituut voor wetenschap pelijk onderzoek LJOEI is een verbazend aardig en schil- J--L derachtig stadje in België, dat zich precies halverwege de industriestad Luik en het toeristencentrum Namen coquet in de Maas ligt te spiegelen. Als men de overlevering geloven mag, was Hoel 150 jaar na Christus al een lust voor het oog. Toen Keizer Antonius ver moeid van zijn doortocht door Belgisch Gallië In het stadje aankwam, raaktte hij in vuur. „Welgebouwde stad" was ztjn conclusie en hij legde onmiddellijk de eer ste steen voor een kasteel, dat hij „Stevig bevestigd" noemde. De Hoeienaars hebben een goed geheu gen voor dergelijke verhalen En zij ver staan de kunst, de kroon der grijsheid aantrekkelijk op te smukken. Het „stevig bevestigde" kasteel op de samenvloeiing der rivieren Maas. Hoyoux en Mehaigne. eens de sterkste vesting van het Prinsbis dom Luik, werd weliswaar in 1717 ge sloopt, maar ruim een eeuw later, in 1818. legde Prins Frederik der Nederlanden de eerste steen voor de hedendaagse citadel, een fort, dat er zijn mag en dat een dikke miiiioen francs kostte, en waaraan men •vijf jaar heeft gebouwd. Het verleden regeert T I CHEST1A noemt men het unieke -Li bouwwerk in Hoei. Een der oudste Maasbruggen heet Li Pontia en op het marktplein staat nog een oude koperen fontein uit 1406. Bassinia genaamd, ver sierd met ranke beeldjes en een twee koppige adelaar. Er ls ook nog een be roemd roosvenster in de kerk la Collé giale. dat Rondia heet. Zij doen het goed. al die antieke a-klan ken in de aanduiding der bezienswaardig heden! En men zoekt de sfeer, die zij op roepen. in Hoei niet tevergeefs. Vele bouwen en monumenten in de sma e. TT ET VLOT NIET erg met de organisatie "van de Atlantische verdediging. De conferentie van de ministers van defen sie van het Atlantische Pact te Washing ton heeft nagenoeg geen enkel resultaat opgeleverd. Dit is te pieer teleurstellend omdat de agenda er zo veelbelovend uitzag. De ministers zouden zich beraden over de definitieve organisatievorm van het toekomstige Atlantische leger, over de onmiddellijk te nemen maatregelen ten einde die organisatie binnen de kortst mogelijke :ijd te ver wezenlijken en voorts over de benoeming van éen opperbevel hebber over de Atlantische strijdmacht, voor welke functie, naar wel zo ongeveer schijnt vast te staan, generaal Dwight Eisenhouwer zal worden aangezocht. Geen enkele van deze zeer belangrijke punten is te Washington definitief afge handeld. Men weet wat het grote struikel blok was: de deelneming van West-Duits land aan het Atlantische defensiestelsel. Het slotcommuniqué van de conferentie vermeldt, dat de ministers het eens waren over het belang van de deelneming van West-Duitsland (onder zeker voorbehoud), maar dat de problemen, die zich hierbij voordeden, zodanig gecompliceerd bleken te zijn, dat men het nodig had gevonden de zaak te verwijzen naar de raad van plaatsvervangers en het militaire comité voor nadere bestudering. De kwestie van de Duitse deelneming hangt, volgens de ministers, zo nauw 6amen met de organi satie van de toekomstige strijdmacht, dat beslissingen dienaangaande, evenals de kwestie van het oppercommando, moesten worden uitgesteld. Ma.w.: wij kunnen tot geen enkel definitief besluit komen, zo lang dat probleem van Duitslands taak In de defensie niet afdoend geregeld ls. /"AFFICIëLE communlqué's spreken vaak in euphemlsmenleder weet wat met die „gecompliceerdheid" van de problemen rondom de kwestie van W -Duitslands herbewapening wordt bedoeld, namelijk het verzet van de Franse regering tegen de vorming van Duitse militaire eenhe den onder het onmiddellijke gezag van Bonn. Frankrijk gaat weliswaar in prin cipe accoord met de inschakeling van Duitse troepen in het Westeuropese defen siestelsel. maar het wenst hieraan eerst zijn fiat te geven wanneer de economische en politieke éénwording van West-Europa een feit is geworden- M.a.w. wannefer het plan-Schuman (kolen- en staalindustrie) definitief is aanvaard en wanneer een boven-nationaal parlement en een Euro pees departement van defensie is Inge steld. Zijn die voorwaarden vervuld, dan kan een Europees leger worden gevormd, bataljonsgewijs, ook Duitse troe- waarin, ba' pen kunnen worden opg< geen voorwaarde wil Frankrllk zijn toe stemming geven voor de vorming van ge hele Duitse divisies onder Duits com mando. FRANSE regering heeft, toen het negatieve resultaat van de conferen tie van Washington bekend was gewor den. in West-Europa en Amerika „een slechte pers" gehad Men verwijt de rege- ring-Pleven. dat zij. louter om redenen van inter-politieke aard (de komende verkiezingen') de or ganisatie van Furo- pa's verdediging in gevaar brengt. De Nation Beige spreekt zelfs van „zelf moord-politiek" en voorspelt dat. wanneer de Fransen hun houding niet spoedig wijzigen. Amerika en Engeland zich ge dwongen zullen zien het Europese conti nent aan zijn (nood-)Iot over te laten, aan gezien de verdediging van het Westen zonder Frankrijk en Duitsland nu eenmaal een volstrekte onmogelijkheid ls. Geheel ongemotiveerd is deze critlek zeker niet De tijd dringt en de volledige uitvoering van het plan-Pleven zou onge twijfeld meer studie en voorbereiding eisen, dan voor een snelle en efficiente organisatie van een sterke defensie dienstig kan zijn. jVTETTEMIN moet men zich toch afvra gen of het rechtvaardig ls de Fransen de volle verantwoordelijkheid voor de huidige impasse ln de schoenen te schui ven. Objectief bezien is het plan-Pleven niet alleen alleszins redelijk, maar zelfs groots van visie. Het berust op de stel ling, dat de idee van een volledige mili taire integratie van West-Europa eerst levensvatbaarheid krijgt, wanneer men de moed heeft daarvan de volle consequen tie te aanvaarden, te weten, het scheppen van volledige politieke en economische eenheid. Het denkbeeld, dat twaalf staten besluiten afstand te doen van hun mili taire souvereiniteit, maar tegelijkertijd die souvereinlteit op elk ander gebied wensen te handhaven, ts nuchter bezien een absurditeit. Het phan-Pleven ls con sequenter en radicaler dan het project van Washington. West-Europa is door de omstandigheden gedwongen zich te reorganiseren tot één machtige mo gendheid Welnu laat het dan geen half werk doen en ook werkelijk één worden. Slechts tn dat geval mag van de Westeuropese Volken geëist worden, dat zij zich verzoenen mét het denkbeeld van een Duitse herbewapening. Men moet zich inmiddels afvragen of tussen het Franse en het Amerikaanse project geen compromis mogelijk ie Is het niet denkbaar, dat het plan-Pleven inte graal wordt aanvaard en dat, in afwach ting van de (spoedige) uitvoering daarvan, alvast begonnen wordt met de organisatie van het defensie-apparaat? steile straten, herinneren aan het rijke verleden van het Maasstadje. Het door de Nederlanders gebouwde fort geniet zeer terecht grote vermaard heid en wordt als dé bezienswaardigheid van Hoei beschouwd Vol ontzag kijkt ge tegen die steenkolos op. wanneer ge het hellende pad naar de ingang bestijgt, langs een met bloemen «n planten omz weggetje. Kraaien en roeken, die schietgaten nestelen, rbepen u een on vriendelijk welkom toe. maar de gids schenkt u een brede glimlach „Li Chestla" is 70 meter hoog. vertelt hij en ligt 140 meter boven de zeespiegel. De eerste steen werd gelegd op een grappige dag: 1 April In de vijf verdiepingen van het reui- achtige bouwwerk kunt ge rustig rond dwalen. want als ge de pijlen maar volgt, ls er geen gevaar voor verdolen. Ontel bare zalen, lokalen, cellen, gangen en trappen zijn er. Het bureau voor Toerisme ln Hoei, dat blijkt ook hier weer. is voor zijn taak berekend. Op verschillende plaatsen in de lange gangen heeft men verlichte nissen Ingericht, waarin maquet tes van andere schone stadsgedeelten zijn tentoonresteid. Waar Veel leed geleden is Jongste oorlog heeft aan de gehele bezienswaardigheid een sfeer van droef herdenken gegeven en vele inwo ners van Hoei zullen het fort als een Groot oorlogsmonument beschouwen. De Duit sers gebruikten de citadel als interne ringskamp en lieten droevige sporen na. Buiten, langs de kronkelende toegangs weg. staan bescheiden monumenten, waar bij bloemen geuren, als herinnering aan de jonge mannen die hoog boven hun stad werden gefusilleerd En in de flauwver- lichte gangen treft men menige cel aan, waarin op bescheiden wijze wordt herin nerd aan de laatste nacht van moedige ter dood veroordeelden Ontroerend is de gedachtenis aan de mis. die hier werd gehouden in de Kerstnacht van 1942 Het blanke linnen dekt nog de tafel in de grote nis waar de gevangenen bijeenkwamen. De deken, die deze plech tigheid leidde, werd later In een concen tratiekamp vermoord Het leven gaat voort, ook in de citadel van Hoei. Langs de donkere cellen, waar in eens de gevonnisten hun bange uren doorbrachten, wandelen nu de toeristen. Onvergelijkelijk schoon ls het uitzicht, dat men heeft boven op het met gras be groeide dak. Beneden kronkelt de Maas. die het stadje in tweeën snijdt en vele be. langrijke gebouwen, zijn in de huizenzee te onderschelden. Het fort heeft twee belangrijke troeven. De eerste is het zeldzame panorama het hoogste punt en de tweede een waterput, het laagste punt! Dit gapende gat laat de gids u met gerechtvaardigde trots zien. Het is maar eventjes 90 meter dtfp en heeft een doorsnee van 5 meter De put werd. dit Is historisch, geheel met de hand ge graven. In hetflaar 1505 Toen in 1818 het fort werd gebouwd, vond men dit gigan tische reservoir nog volkomen intact en er werd een dankbaar gebruik van ge maakt. Als de gids de lampjes heeft uitge draaid en u heeft laten luisteren naar het druppelen van water in het ingewand der aarde, kunt ge rustig naar beneden wan delen. want de put was de laatste pijl op de boog van „Li Chestla' Dolend genieten Ge behoeft u in Hoel niet te vervelen. De prachtige hoofdkerk uit 1311 met het roosvenster „Rondia" is de moeite van het bezichtigen ten volle waard, hoewel het venster bij de bombardementen veel te lijden heeft gehad Van ontroerende schoonheid is het Bethlehemportaal van deze kerk. met bas-relief. Een weergaloos kunstwerk uit de XlIIde eeuw Ach f r is zovéél te zien in Hoei Het hui» „Batta" (laweer die aa). prachtig gelegen aan de Maas. is een voorbeeld van Franse renaissancekunst. Minder mooi is het stadhuis, een exempel van achttiende- eeuwse bouwkunst. Maar de beiaard met 37 klokken maakt in het oor goed. wat het oog mishaagt! Natuurlijk moet ge ook in Hoei eens ln uw eentje ..doelloos" door het stadje gaan dolen. Ge weet. de zwerver ontdekt ge woonlijk veel schoons, waarvan naam en jaartal hem koud laten. Wat Is Hoei schil derachtig en vol van sfeer. Ge ziet oude straatjes, langs brokkelige wallen met verweerde stenen en woekerend on kruid, roestige pompjes op. straathoeken en pleintjes, verrassende doorkijkjes op bochtige gangen met uitgesleten trappen, oude gevels, bouwvallige hulzen, steile straatjes Pieter de Kluizenaar In Hoei leeft ook nog een legendarische naam. zij het dan ook dat men Pieter de Kluizenaar in steen heeft vereeuwigd. Deze Pieter of Pierre staat in hoog aan zien in het Maasstedeke. Pierre L'Eremlte was een van de eerste aanvoerders der kruistochten en in het jaar 1101 stichtte hij de abdij Neufmoustier. Van dat kloos ter ls weinig meer te zien. maar In de voormalige tuin heeft men een standbeeld opgericht voor de legendarische Pieter. Het is een beeldhouwwerk dat treft door zuiverheid van iijn en uitdrukking. Het beeld van deze kruisvaarder en kluizenaar, die in 1115 te Hoel overleed, is omgeven door een zuilengalerij, gebouw van over blijfselen van de door hem gestichte abdij. Onder het standbeeld is een keider met een tombe, waarop beendereh en het doodshoofd van deze Hoeienaar zijn te zien. Ge steekt uw hand door het hek, drukt op een knopje en floep er gaat een lampje branden, dat na vijf minuten automatisch uitgaat. Moderne wetenschap ln dienst van de oudheid! En zo kunt ge. bij een tocht naar deze bijzondere s\ad in ons buurland, het beste 't laatst jk aan bewaren. Want hU is het. die tussen an tieke pilaren, dicht bij de Maasoever al« een goede beschermengel de wacht houdt over het oude stadje Hoel. de verrassen de pleisterplaats tussen Luik en Namen, ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 GOUDSCHE COURANT TWEEU.E BLAD - PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) ER HING EEN VLAG uit de dorpsherberg van Lange Ruige Weide. Drijfnat zat het doek een paar maal om de stok gewikkeld en een punt zat vast in een boomtak. Maar het kleine stukje, dat nog net zichtbaar was, wees de vele bezoekers, die gisteren naar deze gemeente kwamen, toch de weg Het was een stukje wit doek, met een klein puntje groen er in, een klein stukje van de witte vlag met het groene kruis er op. Vóór de herberg parkeerden tegen drie uur tientallen auto's, alle waren zij op die wegwijzer afgekomen, een wegwijzer die de gemeenteLange Ruige Weide. Hekendorp en Waarder al vijftig jaar de weg gewezen heeft naar een halve eeuw van naastenliefde en bijstand. i Het was drie November 1900. In de zaal van herberg Stouthart besloten enkele ingezetenen van deze drie dorpen te gaan zorgen voor de zieken. Dokter Pool man had het tn Noord-Holland gezien en hii bracht zijn ervaringen mee uit Zand- voort Al vele jaren had men daar „Het Witte Kruis". Deze dokter en dominee Fleischer, een rondtrekkende predikant waren de twee pioniers, die de stoot gaven tot de oprichtig van „Het Groene Kruis". Deze vereniging »zou uitgroeien tot een van Neerlands grootste vereni gingen een gemeenschap, welke nu in Zuid-Holland 158 afdelingen met 139 365 leden telt. Gisteren zat men weer rond die groene tafel waar vijftig jaar Releden die heren aan gezeten hebben Herinneringen wer den opgehaald, hoogtepunten en moeilijk heden fingen weer aan allen voorbij. Wij zijn er trots op. dat onze drie plaatsen de grote sloot gegeven hebben, de stoot waardoor iri bijna elke plaats in Nederland een afdeling werd opgericht. Dat onze kleine steunverlening uitgroeide tot het grote lichaam, dat het nu is, ichenkt grote voldoening en bewijst hoe iedereen van het belang van Het Groene Kruis doordrongen is", zo opende de voorzitter, de heer J. van Os, de feest- vergadering. De secretaris, de heer W, Kool, gaf hierna zijn „halve eeuw"-verslag. Over de eerste achttien jaar had hij weinig ge gevens kunnen vinden, maar van de tijd 'daarna kon hij een nauwkeurig verslag geven tot en met de feestvergadering toe „Langzaam maar zeker groeide de „baby". Steeds groter werd dc taak van onze ver eniging. Jaren heeft het geduurd voordat men had. wat nu bereikt is: wijkverple ging. kraamverzorging, consultatiebureaux, het beschikbaarstcllen van materialen en ziekententjes. t.b.c. bestrijding, ontsmet tingsdiensten en in de toekomst ook kleuterbureaux en speciale inrichtingen voor rheumaliiders". Belangrijke jaar tallen passeerden de revue- In 1917 werd over wijkverpleging gesproken en eerste hulp-cursilssen gegeven; in 1919 werd een gebouwtje aangekocht voor opslagplaats: de gemeenten gaven subsidies; 1924: het bestuur werkte aan plannen voor wijk verpleging; 1925: een grote feestvergade ring in de „herberg 25 Maart 1928 was de wijkverpleging een feit. Gemeenten en kerkbesturen gaven extra subsidie Zuster Ejjzelendoorn werd de eerste wijk verpleegster. In 1937: een magazijn in Hekendorp. Het ene bestuur volgde het andere op en alle bestuursleden gaven hun toewijding aan hun vereniging. In 1949 werd het Groene Kruis gemotori seerd: zusier Kapteijn kreeg een brom fiets. Nog een wens Ziedaar enkele grepen uit het „ge schiedenisboekje" van de jubilerende af deling. Eén wens blijft nog over: het stichten van een nieuw wijkgebouw. Een lange rij van sprekers kwam de oudste afdeling gelukwensen. De burge meester van Lange RUige Welde en Hekendorp, de heer L. C. Brinkman, zei het namens zijn gemeenten met bloemen in groen en wit „Eerbied en dankbaar heid hebben wij voor die pioniers, die hier een klein boompje plantten. Het is een sterke, krachtige boom geworden, mei zijn wortels diep vergroeid in het Nederlandse volk en zijn takken zijn uitgeschoten om de volksgezondheid te bevorderen". Tot slot deed de burgemeester een beroep op de ..dochterafdelingen" om de „moeder- afdeling'' bij de bouw van het nieuwe wijkgebouw te steunen. Burgemeester H. G. Vos. van Waarder. verklaarde tot zijn schande niet geweten te hebben dat de wieg van Het Groene Kruis in Lange Ruige Weide stond. Als blijk van waardering voor het vele werk. dat voor de gemeentenaren gedaan wordt, overhandigde hij namens hen een baby- aal, welke dicht naast zuster gezet werd. m vertelde dr A. in 't Veld. In specteur der volksgezondheid, hoe de Groene Kruis-gedachte tot ver over onze grenzen fs uitgegaan. Toen hij in Drente werkte waren daar eens afgevaardigden van de medische afdeling der volkenbond. Verbaasd stonden zij over wat het parti culier initiatief in Nederland vermocht. De heer Bela uit Hongarije heeft naar Nederlands voórbeeld het werk der naas tenliefde in zijn land ingevoerd. En de eerste wijkverpleegster daar was een meisje, dat in Nederland, op de Utrechtse opleidingsschool had gestudeerd. „Of zij ook een bromfiets heeft, zoals hier. weet ik niet. maar in Ieder geval rijdt zij op een vehikel door de steppen". De wijze waarop de jubilaris in deze vergadering werd toegesproken gaf de heer In 't Veld moed het bestuur aan te sporen zijn plan nen tot uitvoering te brengen, waarbij het *eker een beroep op de gemeente zou kunnen doen. Dr Cath. voorzitter van de landelijke yeren|ging bood zijn collega van de af deling een vlag aan. „U schreef ons zo'n Uit vroeger tijden De Goudsche Gourant meldde 75 jaar geleden Zondag heeft de toneelvereniging .•oefening baart Kunst" in „Kunstmin" een opvoering gegeven van „Vader en "ueen oorsPronkelijk toneelspel in vut bedrijven door 3e „schrijver van een geschandvlekte naam" en „De gefopte communist", een blijspel door A. Wijn stok De opbrengst kwam ten goede aan de heer W. Breedijk, die in April zijn ueen verloren heeft bij een ongeluk in de Kaarsenfabriek. 5i jaar geleden Uit Bergambacht: In de jaarvergadering van de ijsclub „Voorwaarts" werd mede- gedeeld dat de vereniging een stuk grond tg aangekocht heeft, dat tot het juiste „peil" in V^egraven. Na een paar nachten van «linke vorrt zal „de ijsclub over prachtige hectTren68 ^tkCn' grootte van enkele 25 jaar geleden Op het schip „Klein-Artia", dat in de Kattensingel ligt, heeft een moeder *waandrager het leven geschonken aan •wintif! jonge zwanen. In een apart aqua rium worden zt verzorgd. „brandbrief", om toch vooral een paar vlaggen aan u te lenen, dat wij gedacht hebben, dat dit voor een vereniging als de uwe niet mocht", zo besloot hij. Van de heer W Droog, ook hoofdbe stuurder. kreeg Lange Ruige Weide een gedenkbord, „al vast voor de bestuurs kamer van het nieuwe wijkgebouw". Een zoen voor Opoe Ook werd het woord gevoerd door de zoon van dokter Poolman, de heer F. A Poolman. Op geestige wijze herdacht hij de oudste inwoonster van Lange Ruige Weide, opoe Hansen Als ieder denkt met werken op te houden, als hij vijf en zestig is, toen begon zij pas aan haar taak. Op die leeftijd werd zij bazin van de mate rialen. Zij heeft daarbij haar zilveren jubileum gevierd en is nu drie jaar ge- pensionneerd Als ere-gast zat opoe Hansen aan het hoofd van de tafel. Zij kreeg een klinkende zoen van de spreker Iemand die veel werk voor de afdeling gedaan heeft is de heer Kamer, oud directeur van het postkantoor, geweest. Hij moest altijd de post verzorgen en dat was niet mis in die tijd. steeds de post naar het station te moeten brengen. „Maar hij heeft zijn beloning gekrregen. Er kwa men zoveel brieven terug, dat het post kantoor in een hogere loonklasse kwam", zo vertelde de heer Poolman. Afgevaardigden uit talrijke omliggende gemeenten voerden daarna nog het woord, waarbij de heer A. W. den Boer. voorzitter van de afdeling Oudewater, trots mededeelde, dat zijn vereniging de tweede was en op 30 November jubileert. Des avonds was er een feest- en propa- ganda-avond voor alle leden. De heer W. Droog, hoofdbestuurslid, hield een enthou siaste toespraak, waarin hij het werk van Het Groene Kruis op levendige wijze schilderde en er op wees wat met ver eende kracht bereikt kan worden. „Zorg er voor. vrienden, dat uw gemeenten met het wijkgebouw niet achter komen te staan, maar dat u ook nu Weer een voor beeld zult zijn voor uw mede-afdelingen. Het was indertijd, bij de t.b.c.-bestrijding, de leuze ..Wit wint" Laat in Lange Ruige Weide. Hekendorp en Waarder het motto zijn „Groen wint" zo besloot hij. Tot slot werd de Gelderse Groene Kruis- film vertoond, een film, die het werk van de vereniging in al haar onderdelen liet zien: het werk van de wijkzuster, de polikliniek, de kraamverzorging en de gezinshulp Zo gaat deze afdeling, de oudste in Ne derland. zijn tweede halve eeuw tegemoet. Zal het hoofddoel er komen? Voor de bouw van het nieuwe wijkgebouw is men op voorstel van dokter Küler reeds met de inzameling van de bouwstenen begon nen. Het resultaat van één dag was honderd-een-en-tachtig gulden. En is in een plaats, waar de bevolking zo mee leeft met haar vereniging als hier, -niet alles mogelijk, vooral als het om iets groots gaat. om een voorbeeld voor de anderen te zijn, zoals vijftig jaar geleden? r. m. 38 Nov. 10—12.38 en 1.30—4 uur Mu seum Het fatharina Gasthuis: Tentoonstel ling beeldhouwwerk en etsen van P A de uroot en aquarellen van A. A. C Labberton (Zondags geopend 2—4 uur Maandags en Vrijdags 1.30—4 uur). 4 Nov. 2—11 uur De Beursklok: Bazar Ver eniging van Vrijzinnige Nederlands Her vormden. 4 Nov. 8 u moet met Je groep C Nov. 7.30 uur De Zalm; Openbare ver koping onroerende goederen dooi notarissen J van Kranenburg en G J van Willigen t Nov. 8 uur Aula Gemeente Museum: Laatste voordracht cursus A. I. Constandse voor Volksuniversiteit over Nieuwste Ge schiedenis, onderwerp „Economische, sociale en demografische omwentelingen 6 Nov. 8 uur Het Blauwe Kruis; Bijeen komst vakstudieclub „Gouda" in het grafisch bedrijf spieker J F Sterke, over „Vonmen inslaan". NOV. 8 uur Kunstmin: Toneelavond Na'. opvoering „De Stille" door toneel club O.TG 7 Nov. 2 39 en 7.30 uur Chr. Geref. Kerk: Spreekbeurt ds N. de Jong. dankdag. 7 Nov. 8 uur Reünie: Lezing ove'r „Is Maria werkelijk ten hemel opgenomen?" 8 Nov. 2.30 uur *Ter Gouw: Bijeenkomst Ned Vereniging van huisvrouwen, spreekster mevr. E Buwaida—Prey over „Het verzor gen van kamei planten en het kweken van bollen". 8 Nov. 2.30—10 uur Veemarktrestaurant: Bazar Ned Herv Zendingski ans „Fébé" ten bate Geref. Zendingsbond 8 Nov. 7.30 uur Geref. Kerk: Spi eekbeu: t d« W. van Dijk (dankstond voor het gewast. 8 Nov. 8 uur Concordia: Opvoering „De zaak A D." dooi Goudstad-toneel voor Ka h. Culturele kring ."t Slot van der Goude". 8 Nov. 3 uur Groeneweg: Stt aal wedstrijden clubhuis De Mussen 8 Nov. 8 uur Het schaakbord: BiJeenJcomst Humanisüsch Verbond, spreker dis A. L. Constandse onderwei p .Historische beteke nis van de B.IJbeletitiek" 8 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Bn- dingsavond V.P R.O spreekster mej. dr N. A. Biuinlng declamatie Wanda Reumer. 8 Nov. 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J- Borger voor Logosverband. s Nov. 7.31 uur Nederd Geref. Gemeente: Spreekbeurt d^ Joh. van Weizen. s Nov. 8 uur De Beursklok: Bijeenkomst Vereniging, voor veilig verkeer, vertoning film „Twee" Jongens en een auto". 9 Nov. 8 uur Aula Gent Museum; Eerve voordracht cursus dr J. C Biandt Cors- us vodr Volksuniversiteit over „De moderne mens in de Nedeilandse literatuur", ondcr- wei p De houding van de moderne mens tegenover het leven". Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Uitvoe- rngl „Toonkunst-Ceacilia". Vei di-avond 10 Nov. 8 uur Het Blauwe Kruis: Bijeen komst Bond van Arbeiders-esperantisten, ge zelschap onder leiding van A. Niestadt. 10 Nov. 8 uur P. C. Bothstraat: Straatwed- strijden clubhuis De Mussen. Bioscopen dicht Kees BiUsse en Henny Alma). Thalia Theater: Het uur dei Vergelding (met Joel McCrea en Virginia Mayo). Zater dag- en Woensdagmiddag van 2 30 uur af aetuall teilenprogramma Reünie Bioscoop: Wilde pracht Aanvang 7 en 9.15 uur. Zondag 3. 5. 7 en 9 15 uur, overige dagen 3 en 8 15 uur. Sport op Zondag Voetbal: Gouda—V l O S.. D.O.N.K.—Crom- vttet. aanvang 2 30 uur. Zondagsdienst doktoren Bij afwezigheid van de huisarts zijn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondagavqnd 8 uur te consulteren de artsen H. Reedijk Crabe h- straat 45 telefoon 3132 en dr A. Beek. Lange Ttendeweg 54 telefoon 3181 Apothekersdienst Er is een overeenkomst ondertekend tussen de Marokkaanse overheid en het Hollandsch Aannemersbedrijf Zanen Ver stoep N V vroeger hier te stede, thans in 's Gravenhage gevestigd, waarbti de uit voering van belangrijke havenwerken te Agadir (Zuid-Marokko) aan dit bedrijf Is opgedragen. De toenemende ontwikkeling van de Souss. het achterland van Agadir. heeft geleid tot het onderhavige project, dat Agadir een nieuwe zeehaven zal geven, die vijfmaal groter is dan de bestaande De werkzaamheden zullen o a. bestaan uit het maken van een strekdam, die 1500 m in zee wordt uitgebouwd, het maken van kademuren en het opspuiten van terreinen tot een oppervlakte van 30 h.a. Met de uitvoering van deze werken, waarvan de aannemingssom rond 17 mii iioen gulden bedraagt, zal drie jaar ge moeid zijn. Bij het bagger- en opspuitwerk zullen overwegend Nederlandse arbeidskrachten worden tewerkgesteld. Voor de overige werkzaamheden zal ook een beroep op plaatselijke werkkrachten worden gedaan. Het Hollandsch Aannemersbedrijf, dat reeds van 1947 tot 1949 havenwerken tn Casablanca en Fedala heeft uitgevoerd, heeft inmiddels met de uitvoering van de werken te Agadir een begin gemaakt. Onze oud-stadgenoten, de heren D. Blommendaal en ir W. Bokhoven, die Mutatie bij belastingen Met ingang van 16 November is de heer A. Hekstra. verificateur van 's Rijks be lastingen te Leiden, benoemd tot hoofd verificateur en belast rftet de leiding van de douanedienst te Roosendaal-station. De heer Hekstra is sinds 1 Juni 1930 leider van de post der invoerrechten en accijnzen, in welke functie hij toezicht had op de heffing dezer belastingen in de inspecties Gouda en Lelden. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: C. F Massar én T. Piket; A. van Gijzel en M. C. van der Laan; K. Janknegt en J. van Eijk; M. den Haag en M N de Jong; J. J. Holthuijsen en L. Schenkel; G, A Hoonhout en G. M. Lexmond; P. Nederberg en H. Stuiven- berg; E Willemse en W. Verwaal; W. J. van Alphen en W. M. J. van den Steen hoven. Overleden: Elisabeth van Eijk. wed. van M van Heijningen, 80 jaar STATUTENWIJZIGING De ministeriële verklaring van geen be zwaar is verleend op een wijziging der statuten van de N.V. Goedewaagen's Ko ninklijke Hollandse Pijpen- en Aarde werkfabrieken. BEROEP ONTVANGEN Onze oud-stadgenoot ds G. Willemsen. Ned. "Herv. predikant te Hierden. heeft een beroep ontvangen naar llandwijk. mede de dagelijkse technische leiding van dit belangrijke werk zullen voeren, heb ben zich reeds met hun families te Agadir gevestigd. Het voor de uitvoering nodige bagger en ander materieel zal binnenkort door L. Smit's Internationale Sleepdienst naar de plaats van bestemming worden ge sleept. Advertentie VOOR ALLE BLOEMWERK. WIJDSTRAAT 7 TELEFOON Predikbeurten voor Zondag Ned. Herv. Gemeente: Sint Janskerk (Achter de Kerk 5) 9 en 10.30 uur d6 J. J. Koning. 5 uur ds Gerh. Huls. Zaterdag 8.30 uur in de Koorkerk Avondgebed. Wester- kerk (Emmastraat 33): 10 uur ds H. M. Cnossen. 5 uur ds H v. d. Akker. Kinder- kerk (in gebouw Calvijn. Turfmarkt 142): 10 uur de heer A. Heijnenberg. Ver. van Vrijz. Ned. Hervormden (Pe perstraat 128): 10.30 uur prof. dr R. Casi- mir. Voorburg. Remon6tr. Geref. Gemeente (Keizer straat 2): 10.30 uur ds H. J. de WÜ6. Evang. Lutherse Kerk (Gouwe 134): 10 uur ds C. C. G. Visser Utrecht. Oud-Katholieke Kerk (Gouwe 107): 10.30 en 6 uur pastoor G. F. Giskes. Geref. Kerk (Turfmarkt 60) 10 en 5 uut ds A Nijhute; Woensdag 7 30 uur ds W van Dijk (dankstond voor het gewas). Geref. Kerk art. 31 (Turfmarkt 54a): 9.45 en 4.30 uur ds G. Koenekoop. Geref. Gemeente (Stationsplein 15): 10 en 5 uur dr C. Steenblok. Chr. Geref. Kerk (Gouwe 141): 10 en 5 uur ds L. de Bruyne. Soest. Dinsdag 2 30 en 7.30 uur ds N. de Jong. Middelharnis (dankdag). Nederd. Geref Gemeente (Zeugestraat 38): 10 en 5 uur ds Joh. van Weizen: Don- derdag 7.30 uur d6 Joh. van Weizen Vrije Evang Gemeente (Turfmarkt 23): 10 en 5 uur ds J. I van Wijck: Dinsdag 7.30 uur Bijbellezing ds J I van Wijck. Zaterdag 7.30 uur bidstond. Leger des Hells (Turfmarkt 111): 10 uur Heiligingsdienst. 6 45 uur openluchtsamen komst Markt. 7.30 uur verlossingssamen komst. leiders majoor en mevr S. Barte- ling. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Spieringstraat 49): 5 uut' dienst. Puzzlewinnaars De kruiswoondpuzzle was ditmaal een moeilijker opgaaf, die de puzzelaars heel wat hoofdbrekens moet hebben gekost. Prijswinnaar werden: prijs van 5.- J Ouweneel. Westhaven 30 te Gouda: prij zen van f 2.50 mevr. Slont. Bodegraafse Straatweg 75 te Reeuwijk en C. de Jong. Benedenberg E 102 te Bergambacht. De prijzen kunnen aan ons bureau. Markt 31. worden afgehaald of worden op ver zoek toegezonden. ,P ZICH ZELF STAANDE, korte aan tekeningen omtrekt Goudse bijzonder heden van eeuwen her, kunnen haar licht werpen op personen en zaken, die de groei en de toestanden van en in het oude ter Gouw ten nauwste raken en waard zijn aan de vergetelheid te worden ontrukt. Een rijke bron daarvoor is het Goudse archief, dat naast de Stadsrekeningen en de eigenboeken, voor de oudste geschie denis. de afschriften van de rekeningen van de graven van Blois. de heren van de stad in de 14e eeuw, heeft. Tussen alle mogelijke uitgaven van huis houdelijke, militaire en andere aard heb ben de ambtenaren met het beheer der financiën van deze heren belast meestal geestelijke waardigheidsbekleders, omdat men onder hen. de „geletterden", die tot deze arbeid in staat waren, aantrof vele en velerlei te boek gesteld, dat de geschie denis van onze staii ten nauwste raakt of bepaalde gebeurtenissen daarmede ver band houdende, naar voren brengt. Ook geven zij ons een kijk op de inrich ting. van het Goudse slot, die voor de kennis daarvan niet van belang vér- stoken is. Aardige bijzonderheden vindt men in een drietal posten uit deze rekeningen. In 1361 was de kapelaan van de Graaf, Ghisbert Stomme belast met de grafelijke boekhouding. In dat jaar werd Gouda door een hevige brand, de eerste grote stadsbrand, geteis terd Niet alleen de St Janskerk maar ook het Slot had veel van het vuur te lijden. In deze rekening treft men vele uitgaaf posten betrekking hebbende op het herstel van de grafelijke residentie aan. Belang rijk zijn de volgende, die tevens een in zicht geven in de rijkdom van stoffering, die toén reeds werd toegepast. In zijn van de schade van de brand hersteld kasteel liet de graaf een „groene" kamer, d wz. een kamer waar van de stoffering geheel in die kleur is gehouden, incichten en hiervoor leverde Janne den Kien te Valenciennes in Hene gouwen. tussen .Petri in Zulle" Cathe dra Petri apostoli, St Pieter op de Stoel, St Pieter in de lente, in de vasten, in Zille) en „Jacobi" Jacobi apostoli St Jacob) verschillende tapijtwerken. In de eerste plaats vragen de genoemde data nadere toelichting. ..Petri in Zulle" valt op 22 Februari. Vroeger noemde men de- maanden Februari, Maart en April de lentemaanden. Februari werd tn de mid deleeuwen Zille Zelle Zulle of Sporkle (sprokkelmaand) genoemd. St Jacob valt op 25 Juli, welke datum in verband met de aanvang der voormalige Goudse kermis: 's Maandags na St Jacob, wel bekend mag worden geacht. De leverantie omvatte vier wandtapijten, voor het behangen der wanden, een groen „sitt-tapijt waarschijnlijk een kleed ter bekleding van een bank) ter sale" en een zelfde kleed, „met compassen van mijn joncheer wapenen". Compassen zijn ster vormige figuren, in de vorm waarin men de oude scheepskompassen nog ziet afge beeld. In deze compassen, die enkel tot versiering dienden, werden de wapen tekens van de vorst aangebracht. Om „op te sitten" Deze zes tapijten hadden te samen een oppervlakte van 88 vierkante ellen. De kosten bedroegen 61 pond en 12 schellin gen, henegouwse muntwaarde. Bovendien werd voor deze kamer nog geleverd een stuk „groene saye" een gekeperde wollen stof), ter lengte van 5 el en ter breedte van 4'.el; dit kostte „in enen coop", 9 pond. Voor het beleggen van zitbanken e.d. leverde de dezelfde tapissier borduur werker) 6 kussens, waarop ook de wapens van de graaf waren aangebracht. Deze kussens kostten aan borduurwerk 5 pond 8 schellingen". De tijken de overtrek waarin de vulling wordt aangebracht) 16 schellingen; 18 pond plumen veren waarmede de kussens werden gevuld) 20 schellingen en deze kussens „onder te lederen met witte leder en te r.aayen" 10 schellingen. Voor de kamer werden ook nog aan gekocht drie stoelen om „op te sitten" voor 3 schellingen. Zeker niet te duur in verhouding tot de tegenwoordige tijd. In de rekening van 1380 noteert s graven penvoerder Jannes Tolnaer (Tolnar) een merkwaardige uitgave. Hij betaalt aan Martijn Claesz. een bedrag „van den boemgaert ant marctvelt, daer men door in de stede gaet, die dit jaer qualikty ghe- raect was. want die appelboomen niet allen met rupsennetten bevanghen waren". Zonder twijfel betreft dit een schadever goeding wegens mislukte oogst. In zover is deze post niet van bijzonder belang, maar wel is van belang de aan duiding, dat deze boomgaard aan het marktveld gelegen was én dat men door deze boomgaard „in die stede gaet". De vraag werpt zich op, aan v/elke zijde van het marktveld lag deze boomgaard en hoe- was de verbinding met de stad? Zeer waarschijnlijk wordt hier nog de „oude stad" bedoeld, die feitelijk niet meer omvatte dan een vrij gesloten bebouwing langs Haven en Gouwe en de daarmede evenwijdig lopende straten tussen de eer ste ommuringen en enkel verspreide woningen aan het marktveld en naaste omgeving. De uitbreiding tot de tegen woordige singelgrachten ontwikkelde zich tussen de jaren 1350—1400. Zou dit een boomgaard geweest zijn tussen het markt veld en de latere Dubbele Buurt Wijd- straat Haven? Momenteel ligt een en ander nog in het duister! Maar wel is deze post een bewijs te meer. dat in het laatst der 14e eeuw de latere stadskern nog een zeer landelijk aanzien had. Kleine IJsseitoren De rekening van 1387 vermeldt, dat de graaf jaarlijks aan de kerk te Moordrecht 3 schellingen en 6 deniers schuldig was (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Bazar voor „De Wijk" De zusters van het dfticonessenhuis „De Wijk" hebben weer een bazar georgani seerd. die gehouden zal worden op Vrij dagavond 17 November en Zaterdagmid dag en -avond 18 November. In de zusterhuishouding zijn allerlei ver nieuwingen nodig, welke uit de opbrengst van de bazar betaald zullen worden. Voor het slagen van de bazar is de medewer king van alle vrienden nodig, wie wordt verzocht handwerken, huishoudelijke arti kelen, speelgoed, snoeperijen zeep enz. in te zenden, of hun adres op te geven, waar na voor afhaling zal worden gezorgd. Maar ook kopers en kijkers zijn nodig. Er is gelegenheid om thee te drinken en oliebollen te eten en prijzen te winnen uit de verschillende loterijen. Helpt allen mee deze bazar te doen slagen De zusters van „De Wijk". voor renten op erven, „die tot mijns heren woninghe ter Goude voortijts ghecoft sijn Bij de herstelling van het slot, na de grote stadsbrand van 1361, werd het kasteel ook vergroot. Onder meer naar de Westzijde, aan de Oosthaven. De aan het einde der Oosthaven staande toren in de stadsomwalling „de kleine IJsseitoren" werd toen afgebroken, de kasteelmuur doorgetrokken tot aan de havendijk en in deze muur een poort gemaakt Voordien was de enige toegang tot het slot aan het einde van de Hof- of Spieringstraat. Voor deze uitbreiding waren in 1361 ook enige huizen en erven aan het einde van de Oosthaven aangekocht en afgebroken. Deze eigendommen waren blijkbaar belast met renten ten voordele van de kerk te Moordrecht en waren bij de overdracht ten laste van- de graaf gekomen. De copiist der rekeningen, de Goudse geschiedschrijver mr C. J. de Lange van Wijngaerden. tekende bij deze post aan: de kerk te Moordrecht is dus waarschijn lijk ouder dan het slot. Hij ging dus van de veronderstelling uit. dat deze gronden gebruikt waren voor de eerste bouw Dit is zoals hiervoor reeds is opgemerkt niet juist. In 1361 was er slechts sprake van een „uitbreiding" van het reeds bestaande kasteel. Wel is uit deze rekeningpbst de gevolgtrekking te maken, dat de kerk te Moordrecht reeds vóór 1361 bestond en te Gouda vorderingen had Niet meer en niet minder! In hetzelfde jaar 1387 staat in de reke ning een uitgave geboekt, in verband met een bericht, dat de Heemraden van Rijn land trachten te bevorderen, dat er in de IJssel beneden, dus ten Westen van Gouda sluizen worden gemaakt. Daar een en ander ten nauwste met de econo mische belangen van Gouda samenhing werd het noodzakelijk geacht, dat hieraan bij de behandeling in de raad van de landsheer de nodige aandacht werd ge schonken. Hier is dus waarschijnlijk reeds sprake van een poging tot afdamming en kanali satie van de beneden-IJsscl. fen einde de waterstanden in de aanliggende polders van het Hoogheemraadschap meer ln de hand te hebben, plannen, die in de loop der eeuwen telkens aan de orde zijn ge steld, maar die tot dusver nog niet zijn verwezenlijkt Maar Gouda zeehaven der 14e eeuw zag hierdoor zijn handels- en scheep- vaartbelangen ernstig geschaad en be streed daardoor ook steeds de/e afsluiting van de vrije vaart naar zee. Zijn interna tionale handel was toen reeds van een omvang, dat een dergelijk obstakel in de waterweg niet kon worden geduld. G. J J. POT. Advertentie Odhnei Hand-Telmach. klein toetsenbord en Odhner Eekenmachines uit voorraad leverbaar Prijs resp. 1515,— en f 360,— Vraag demonstratie bij HEUVEL STAUDT TELEFOON 3089 WESTHAVEN 19 Geschilderde ladders verboden Met ingang van 1 Januari zullen inge volge het veiligheidsbesluit voor fabrie ken en werkplaatsen schilders, glazenwas sers. stucadoors. enz. in ondernemingen geen gebruik meer mogen maken van ge schilderde ladders Alleen geverniste en geoliede zijn togestaan. De politie zal op de naleving van dit voorschrift scherp toezien. Schoorsteenbrand in Nobelstraat Gisteravond ontstond een schoorsteen brand in de woning van mevr. J. Vethaak Gathier op het Roomse Hofje aan de Nobelstraat. Toen de bewoonster bezig was zich te wassen raakte de houten schoorsteenmantel in brand. Zij waar schuwde buren, die de brandweer alar meerden. Met enige emmers water kon het vuur worden geblust Het bleek dat er geen antie-brandmateriaal achter de ka chel was. waardoor de schoorsteenmantel vlam vatte. De schade bedraagt 60 Aanwinsten der Leeszaal L. Bromfield,. Colorado. J. de Hartog, Stella. A. Kossmann, De nederlaag. B Nordh. Als de vorst haar geesel zwaait. G. Orwell, 1984. S. E. van Praag, Cabaret der plaatsver vangers. D. Robbertz, Volk van bazalt. W Witkampf, Het kanon. Studiewerken: D J. v. Lennep, Psychotechniek als kom pas voor het beroep. M C. v. d. Kolf, Zeventig jaar vrouwen studie. I. M. v. d. Vlerk en F. Florschütz, Neder land in het ijstijdvak. Gedenkboek 60 j. bestaan N.V. Kon. Ned. Petroleummij. J. W L. Meijer, Multatuli en Tine. H. V. Morton, Speurtocht door Zuid- Afrika. P< E. H M. Verberne. Australië. Oudheidkundige kring „Die Goude", afl. 6. J. Romijn, Hart van Nederland. H A Lunshof. Engeland, dl. 3, Tot de dood van Koningin Victoria. KAASMARKT GROOT-AMMERS. 4 November. Aangevoerd 11 partijen. 244 stuks, wegende 1708 kg. Eerste soort 2.00 ƒ2.04; extra kwaliteit ƒ2.06 per kg Handel matig. NederlandIndonesië Amsteldiep Djakarta-Amsterdam 3 te Aden Asturias Java-Amst p 3 Bizerta Bantam Rott-Djakai ta 3 te Port Said Borneo 3 op 360 mijl ZO v Socotra C'astelbianco 4 om 12 u vm voorgaats bij IJmulden verwacht; debarkatie 4 om 15 30 u. te Amsterdam verwacht Mapia Djakarta-Londen/Amst p 4 Malta Modjokerto 4 v Rotterdam n Djakarta Musi Rotterdam-Djakarta p 3 Malta Nelly Djakarta-R dam p 4 Malta Oranje Java-Amsterdam 4 te Singapore Poelau Laut Amst-Java 4 te Marseille Roebiah 4 v Djakarta te Cheribon Tallsse 4 v Djakarta te Soerabaya Tawall Amsterdam-Djakarta 4 te Aden Teiresias Amsterdam-Djakarta 2 v Suez Van 't Hoff Java-Rotterdam 4 te Aden Waterman 3 op 200 mijl West van Sabang WATERSTANDEN 4 NOVEMBER Keulen 0.85 +0.25: Ruhrort 2.64 +0.11; lai- bith 8 660 r0 15; Nijmegen 6 38 +0 06; Arnhem 6 62 0.08: Eefde 2 07 +0.21; Deventer 28 0 19: Borgharen 40 28 +0 80; Belfeld 11 S2 4 0.34 Grave 4 68 0 02; Vreeswijk 0 38 -r0 05; Lith 0 82 1-0.37. Advertenties Ruime collectie b(j: Korte Tiendcweg 22 Gouda. FAMILIE Van de week op een avond wordt er gebeld en stond neef Dirk op de stoep. Nou kan ik gerust zeggen, dat ik iedereen in de wereld magbehalve neef Dirk. Die kerel kan niets en hel weinige, wat hij nog doen moet, doet hij niet. De rest doet hij verkeerd. ..Kom binnen", jubelde ik. maar 't was niet nodigwant hij was al binnen. We hebben eerst eens gesproken over de familie. Er bleef geen spaan van over. „Neem nou Gerrit van tante Dien", zei Dirk. Er zat iets schimmelachtigs in z'n stem. Toen werd er weer gebeld. Het was Gerrit ran tante Dien. Gerrit ziet er uit als een propvolle bellefleur en heeft een humeur als een dag vol zomerzonne- schijn Het bleek, dat een paar leden van de familie nog niet in de discussie waren opgenomen geweest en die hebben we toen met behulp van Gerrit zacht in de watten gelegd. „Daar heb je nou Klaas van tante Marie", zei Gerrit. Toen werd er gebeld. Het was Klaas van tante Marie. Klaas heeft een gezicht zo duister al# duister madr duister kan zijn en we hebben iets tegen hein. We hebben trotu wens allemaal wat tegen elkaar Dat komt in verscheidene families vóór en daar troosten we ons maar mee. Als er iemand van ons iets plezierigs in zijn leven overkomt, dan zeggen we: „Dat had ik nou nooit gedachtEn als er iemand iets onplezierigs overkomt, dan zeggen we: „Dat had ik wel gedacht." We komen gerégeld bij elkaar op be' zoek om ons jp de hoogte te houden en we zijn het eigenlijk nooit met elkaar eens. Niet, dat we ruzie hebben. Nee, dat moet u niet van ons denken. We blijven vriendelijk, informeren naar de kinderen en zo. want we zijn van een degelijke familie. Maar we zijn het nooit met elkaar eens. Speciaal Dirk en Gerrit en Klaas kun nen wel eens kwarrig legen elkaar doen. Dus dat beloofde wat die avond. Maar 'tviel mee. Ze gingen in de beste stem ming weg. 't Leek wel een bruiloft. 'kZal u vertellen, hoe dat kwam. Dirk woont op Stolwijkersluis Gerrit woont met tante Dien op de Bodegraaf, se Straatweg erf* Klaas woont op de Wethouder Venten eg. ..Dan worden jullie alle drie Gouwe- naars", zei ik zo in de loop van de avond. Het was om een uur of negen, dat ik dat sei. Om elf uur hielden ze alle drie op met schelden. Maar toen was er ook geen stuk meer1 van Gouda heel. Ik heb nooit vermoed, dat alles in onze stad van zulk een in* ferieure kwaliteit was. Kwart over elf zaten ze op de fiets. Ik stond op de stoep. „Hé", heb ik geroepen. „Ja!" riepen ze terug. „Nou moeten jullie ook lekker huis. ,t Laatste schot was raak. JAN TER GOUW. SPORTNIEUWS Waterpolo. WINTERCOMPETITIE. Voor de competitie van de Kring Den Haag werd gisteravond gespeeld H.Z.P.C. 2G Z.C. 2 heren 2—3. Schaken Zege van Messemaker Messemaker won een uitwedstrijd voor de competitie van de Rotterdamse Schaak bond tegen Kralingen 5 met 73. P. Roggeveen-A Geerlofs 10. A. Riet dijk-W. U. J. Sanders 01 J J Jager Jr.. J. v. d. Kooy 10. W. E. de Jong-G. Vel- ders 1—0. C. P. Hooijmeijer-C. J. Verzijl 1 i—t. I. C. Kamer-F. W. J. Palmboom 1—0. H. Meijer-G. Doornheim l't. J. den Broeder-H. Aalders 1—0. W Meijer- M Nederlof 01 A. Kok-A. v. Voete 10. PLAATSELIJK NIEUWS Bodegraven Jongetje door omvallend hek gedood Donderdagmiddag was het 4-jarig zoon tje van de familie Stolwijk in de buurt schap De Meije met een paar vriendjes op het erf van de ouderlijke woning op een ijzeren hek geklauterd, dat slechts met een touw overeind werd gehouden. Het touw brak,..waardoor het hek omviel en terecht kwam op het hoofd van de< knaap, die onmiddellijk werd gedood. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, Cornells en Gijsbertus Jochem. zoons van B Klaassen en C. Beijeman; Gijsbertus Cornells Adrianus. z. v. C. R. Kemp en M S Zimmerman. Getrouwd: J Jonge- neel 45 j. en A v. Beek 32 j.: W deft Hol lander 30 j. en A Schouten 27 j. Over leden: Nicoiaas P. M Stolwijk. 1 jaar. GouderaJt Beroepen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft voor de 26ste maal sinds het vertrek van ds J. van Vliet in 1946 een beroep uitgebracht, thans op candidaat S. Gerssen te Putten, die ook In vier andere gemeenten ls beroepen. Haastrecht Kond van Plattelandsvrouwen opgericht. Op initiatief van mevr. Lepelaars-Ver zijden en mevr Van der Linde-Padmos kwam Donderdagavond een aantal dames bijeen, die. na een inleidend woord van mevr. F. van der Torren-Padmos uit Waddinxveen, lid van het hoofdbestuur een afdeling Haastrecht van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen hebben opgericht. Het voorlopiR bestuur bestaat uit de dames Lepelaars-Vcrzijd®*, Oskam-Dogterom en zuster Poortman.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2