Een paradijs voor jagerhengelaar en paardensport-liefhebber Gouda maakt weer volop gas Autobuspassagiers ingeblikt f X ~$ne/£$ecuur 'N VROUW BOND DE BEL AAN VLIEG NAAR DE MAANf^ Nieuwe installatie landelijke primeur Kersttentoonstelling in Museum Militairen op weg naar huis Kleuterscholen tijdelijk gesloten AT <T) AAR. ANNEER. Wagen met vijf en vijftig plaatsen vervoerde 113 personen Bijeenkomst van Geref. Bond t Wat men hier en daar zoal verdient Rotterdam bouwt twee schepen voor Mij Nederland Alles mag daar in Ierland, behalve andermans sport bederven IAXEER-AKKERTJES Zes dagen werkt de Rus, de zevende herstelt hij huizen VER WENST MEN HAAR 7 DE KRANT ALS HUWELIJKSMARKT f Duitse man is trouwlustiger dan de vrouw NIET'OM DEN BRODE V Er zal een Voedingsraad worden ingesteld Bossche feestkoe voor het stadhuis onthaald op koek Verwensing wordt gewenste werkelijkheid VIER DAGEN OP A VONTUUR In Duitsland staan al Kerstbomen Adventsstemming Donderdag 7 december 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De gemeente-lichtfabrieken hebben voor de gasproductie een belangrijke aanwinst gekregen. Het gasgebruik ik regelmatig «tijgende en het was in Goudk zo, dat bij het optreden van piekbelastingen tijdens koude winterperioden de maxinram leve ringscapaciteit vrijwel bereikt werüh -Met de productie was het aldus gesteld, dat er in de wintermaanden een tekort aan gas dreigde, immers des winters is de „vraag"' beduidend groter dan in de zomer. Daarom tastte de gemeenteraad in de portemonnaie ei^stelde zeventigduizend gulden beschik baar om. over te gaan tot de aanschaffing van een aanvullingsinstallatie. Het is een blauwwatergasinstallatie met bijbehorende propaan-toevoegingsinstai- latie. Zo op het öog, als men naar de naam kijkt, lijkt het een ingewikkeld bouwwerk. Maar dat valt wel mee. De werking berust op een scheikundig pro ces. Er wordt gascokes, een „zelfproduct" van de gasfabriek, in een grote kolom ge daan en deze cokes iVordt op een zeer hoge temperatuur gebracht. Een ventila tor zorgt ervoor, dat er een harde wind ingeblazen wordt, om het vuur flink aan te wakkeren. Door deze vuurmassa wordt «toom geblazen en na enkele bewerkingen krijgt men dan het gas. Een andere methode dus dan met de gasovens wordt toegepast. Het biizondere van deze installatie is, dat het de eerste in Nederland is, welke In gebruik genomen is. De Nederlandse Gasmaatschappij te Oosterbeek, heeft jaren lang aan het ontwerp van deze in stallatie gewerkt. In Engeland pastte men dit procédé ai jaren toe en in Nederland heeft men het geperfectionneerd. In Engeland moet het toestel met de hand door arbeiders be diend worden, maar de Goudse installatie wordt hydraulisch bediend. Het koolgas geeft een warmte van .4000 calorieën en het blauwwatergas makr 2Ö00\ Appèl op kinderlijk gemoed „Misschien zijn we, nu het St Nicolaas- feest juist voorbij is. wat kinderlijker ge stemd dan anders, maar zeker is het. dat het kinderlijk gemoed zich met heel veel genoegen richt op wat we hier te zien krijgen", gldus burgemeester James, toen hij gisteravond bij de opening van de KersttentoonstelUng in het museum „het Catharina-Gasthuis-" de aandacht vestigde op het meest omvangrijke werkstuk van de expositie, de beeldengroep, de „Aan bidding der Koningen" door de beeldhou wer Charles Hammes Jr. En inderdaad, de meer dan honderd gepolychromeerde terra-cotta figuurtjes vormen tezamen een zichtbaar geworden vertelling, eenvoudig 4 begrijpelijk van zin. en waar een ieder op zijn eigen wijze zijn pleizier aan heb ben kan. Het is ook niet de bedoeling geweest om meer te geven. Dat bleek ook uit de woorden van de beeldhouwer, die op be scheiden wijze zijn werk even nader toe lichtte. Oorspronkelijk bedoeld als een aardig geval voor de huiskamer, is de groep in de loop der jaren uitgegroeid tot een omvang, die eigenlijk vraagt om een tentoonstelling in een grote zaal. Gouda heeft daarvan de primeur In enkele afzonderlijke plastieken laat dé beeldhouwer zich van een geheel andere kant kennen, terwijl het etswerk van Christiaan Hammes Sr aan de wan den voor de nodige schakering zorgt. We hopen binnenkort op deze tentoon stelling terug te komen. Met het troepentransportschip „Cyffenia" dat 18 December te Rotterdam uit Indo- nesië wordt verwacht, repatriëren SMMRNS L. Weergang. Uiverplein 33. marn. ZM N. de Waal. Dr Leydsstraat 20. mam. I H. van Reenen. Gansstraat 33. Stkr. I C. J. Zoet, Reigerstraat 44 en S. Sd. KMR. TV. P. Rietveld. Constantijn Huijgensstraat 68. allen te Gouda. Aan boord van het troepentransport schip ..Dorsetshire", dat eveneens 18 De cember te Rotterdam wordt verwacht, bevinden zich sergeant W. van den Heu vel en meyr. R. van den Heuvel—Rono Dikromo. Zuidkade 226 te Boskoop en burger-verpleger G. de Vaal, Haven 29 te Schoonhoven. De passagierslijsten liggen op ons bu reau. Markt 31, voor een ieder ter inzage. Houdt de stoep sneeuwvrij Nu de winter zich weer heeft laten zien. «n de wegen en straten dikwijls onbegaan baar zijn door de sneeuwval en de glad heid. wordt een ieder gewezen op de ver plichting tqt het schoonhouden van het trottoir voor zijn huis. De sneeuw moet op de stoep langs de trottoirrand worden geveegd. Tegen een ieder, die aan die ver plichting niet voldoet, kan de politie pro- ces-verbaal opmaken. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het candidaatsexamen Ne derlands recht, onze stadgenote M. v. d. Putte. Burgerlijke Stand Geboren: Geertje Marianne, d. v. J. N. van der Valk en R. van Pruissen. Markt no. 29; Anne Elizabeth, d v. J. van Werk hoven en J. B van der Krógt. Gravin Beatrixstraat 6. Willem Dirk. z. v. A. H. Greeven en N. C. Oskam. Kon. Wilhelmi- naweg 323. Getrouwd: W. J. van Alphen en W. M- J- van den Steenhoven; M. de Ridder en S. Bruijniks; C. J. van der Wal en A. J. Bonefaas; A. van der Stam en G. A. Both. Overleden: Wilhelmus Soeters. 83 jaar; Johanna van der Velden, geh. m. W. Cas- telein. 54 jaar; Nicolaas van de Vliet. 68 j. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde: 75 Jaar geleden. Uit Ammerstol: De zalmvissers hebben door de hoge waterstanden van de laatste tijd de visserij nog niet kunnen hervatten. Alleen de vlouwvissers gaan met de vangst voort. 56 Jaar geledgn. Uit Stolwijk: Onder de jonge varken» heerst de laatste tijd in deze en omliggen de gemeenten een ziekte, die vele slacht offers eist. Wat het is weet men niet recht. De veeartsen spreken van pest. Zeker is het. dat de ziekte zeer besmet telijk is. Een landbouwer hield van zijn zee-en-dertig dieren, geen enkele over. Geen wonder* dat men huiverig is om te kopen en dat. als gevolg daarvan, de prij zen op de markt te Gouda zeer laag zijn. 25 Jaar geleden. JJit Haaatrecht: Tot directeur van de muziekvereniging -Prima Volta" m m* noèmd de heer 1. G. A. Rl^en te Leiden. calorieën. Om het gelijkwaardig te maken met het koolgas moeten er dus nog 1400 calorieën aan toegevoegd worden. Dit wordt met de propaantank gedaan. Dat is een kraakgas, dat in speciaal voor dit doel in Amerika vervaardigde tankauto's van Pernis naar Gouda wordt vervoerd. De nieuwe installatie heeft een capaci teit van tienduizend kubieke meter per etmaal. In tegenstelling tot de gasoven, welke zes weken voorgestookt moet wor den, behoeft dit toestel slechts anderhalf uur in werking te zijn, voor men het gas kan afleveren. Hoeveel gas er per dag in Gouda nodig is? Gemiddeld 'twintigduizend kubieke meter per etmaal. Vier December was een topdag met 24000 kubieke meter. De topuren zijn gelegen rond het middaguur. Wegens heersen van mazelen onder de jeugd De Geneeskundige Dienst heeft gecon stateerd. dat ook in Gouda de mazelen een epidemische vorm beginnen te krijgen. Aangezien in enige andere plaatsen deze zjekte een ernstig karakter heeft aange- rtomen hebben B en W„ op grond van ar tikel 223 der Algemene Politie Verorde ning. besloten de openbare en bijzondere kleuterscholen met ingang van vandaag tot na de Kerst va can tie te sluiten. T.m. I Jan. 1#—1Z.3« en 1.3»—4 uur Het C s- tharina Gasthuis: Keistien toonstelling van beeldhouwwerk Charles Hammes Jir en ets werk C. Hammes Sr. (Zondags geopend 2t uur. Maandags en Vrijdags 1.304 uur) 7 Dec 7.30 uur Nederd. Geref. Gemeentes Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 7 Dec. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Opvoe ring ..Daphne Laureola" door Amsterdams Toneelgezelschap voor Goudse Toneelkring. 7 Dec. t uur Central: Jaarvergadering watersportvereniging ..Elfhoeven". 8 Dec. I uur Het Blauwe Kruis: Gemeente avond Rem. Geref. Gemeente, spreker ds H. J de Kievld over „Veranderde Vrijzinnig- held". t Dec. 8 uur Het BJauwe Kruis: Bijeen komst Bond van Arbeidersesperantisten, le zing P. v. d. Star. s Dec. Verkoop van kaohelhoutjes door Goudse Padvinders voor Kerstgeschenk aan behoeftige gezinnen. 8 Dec. 3 uur Central: Sint Nicolaasfeeaf junioren voetbalvereniging „Olympla"' t Dec. 3 uur De Beursklok: Sint Nicolaas- feest buurtverenigingen van IJssellaan, De la Reijlaan, Achter de Vismarkt en texttel- Verenigtng ..Eendracht". Dee. I uur De Beursklok: Sint Nicolaas- feest buurtvereniging IJssellaan met optre den van gezelschap Rinus van Evelingen. 8 Dec. 8 uur Concordia: Opvoering revue „Toch gevonden'' door „De Patokanen Bioscopen ReUnle Bioscoop: Moedei Betty Grable). Aanvang: 8.18 uur 5 actrice (met Apothekersdienst Een overtreding, waarmee de kanton rechter in lang niet te maken heeft gehad, kwam gisteren op het tapijt: te vee! pas sagiers in een autobus. Lange tijd heeft de politie een oogje dicht gedaan. In de bezettingstijd was je al lang blij als je mee kon en na de oorlog overtrof het aan tal reizigers ver de capaciteit van het aan bod. maar zo langzamerhand zijn we ook op dit gebied uit het land van de schaarste gereden en er is al weer even voldoende piaterieel op de weg om ordelijke toestan den te kunnen verlangen. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie wees er uitdrukkelijk op. dat het rij den met een overvolle bus op de Zuid hollandse wegen levensgevaarlijk is. Je moet er niet «an denken, beaamde de kantonrechter, mr J. A. van Bronk- horst. dat er wat gebeurt, dan is het leed niet te overzien. Twee Goudse agenten hadden de auto bus. die 42 zit- en 13 staanplaatsen heeft en dus 55 passagiers mag vervoeren, zien rijden, 't Lijkt wel een vat met mensen, moeten zij gedacht hebben. Dus: «toppen, uitstappen, tellen. Zestig, zeventig, tachtig, enfin er zaten in totaal 113 personen, onder wie 15 kin deren. dus meer dan tweemaal het toege stane aantal, in. 't Zal er lekker warmpjes geweest zijn! De bestuurder werd vervolgd, maar diens plaats bevindt zich in een afgeschei den ruimte en hij kon er dus ook niéts aan doen. Dus moest de conducteur op de proppen komen. Hij vertelde, dat de bus niet geheel bezet was. toen zij aar. een bepaalde haite arriveerde. Hier stond het zwart van de mensen. Zo gauw de deuren opengingen, worstelde de menigte naar binnen. Voor de conducteur, die juist in het achterste gedeelte aan het afrekenen was, was er geen houden meer aan. Het was als het ware een vloedgolf van passagiers, de conducteur werd er volkomen door weg gespoeld. „Ik kon de mensen toch niet van me afschieten", zo zei hij. Toch moet een conducteur de situatie kunnen beheersen, vond de rechter. In Rotterdam is de tram ook wel eens vol. maar er zijn conducteurs, die zoveel res pect afdwingen, dat je het niet waagt om toch nog in te stappen. De directeur van de onderneming was er als getuige decharge en als goed di recteur stond hij achter zijn personeel, in zoverre dan. dat hij begrip vroeg voor de positie van de conducteur, die de om standigheden niet altijd in de hand heeft en wel eens te maken krijgt met een stroom reizigers, die allemaal de trein wil len halen en er niets voor voelen (e wach ten. De onderneming heeft altijd reserve bussen klaar staan op de knooppunten, maar bij een tussenhalte heb je niet zo gauw een bus bij de hand. Maar aan de andere kant was de direc teur het er volkomen mee eens, dat een dergelijke volstopperij verkeerd is. Er zijn trouwens instructies en een geval als dit vestigt nog eens nadrukkelijk de aandacht op de noodzakelijkheid van handhaving. Die directeur was nog in ander opzicht een goed directeur, hij verdedigde ook de naam van zijn bedrijf door te zeggen, dat dergelijke dingen niet plegen voor te-ko men. Daarvan was de rechter ook wel over tuigd. Het bedrijf heeft een uitstekende reputatie en er is geen sprake van. cfat het door zo'n uitschieter minder gerespec teerd wordt. Het ging ook niet tegen de conducteur, noch tegen de onderneming, het proces was veel meer over hun hoofden heen een waarschuwing tot het autobusbedrijf in het algemeen, dat deze situatie» niet die- •hen voor te komen en dat de politie er op Plet in het belang van de veiligheid vja de passagiers. Drie rijksdaalders boete voor de con ducteur en ontslag van rechtsvervolging voor d« chauffeur. Niet dan over mijn lijk Vorige week was er een politieman op Brietis houding bij het geven van een be- keurinfe de kantonrechter het een en ander te zeggen had. Deze politieman reed in een auto ea had een automobilist op een wijze zien rijden, die hij gevaarlijk achtte. De zaak liep overigens met vrijspraak af. De verbalisant dan. had de automobilist aangehouden en het eerste wat hij tegen hem zei was: telt u geen mensenlevens. Waarop de bestuurder gortig was gewor den en niet vriéndelijk had gedaan. De rechter gaf als zijn mening te kennen, dat een politieman, indien hij aanleiding acht proces-verbaai op te maken, zich tot het zakelijke zal hebben te beperken en verder geen commentaar heeft te leveren. En daarmee richtte hij zich in het algemeen tot breedsprakige verbalisanten. Ditmaal was er een wachtmeester van de rijkspolitie, die een pluim kreeg. Deze man was resoluut opgetreden toen hij bij een verkeerscontróle te Stolwijk te.maken kreeg met een vrachtauto, die kennelijk niet al te best in zijn remmen zat. Een remproef werd noodzakelijk geacht, maar .de Bergambachtse eigenaar voelde er niets voor en zei: er wordt niets gecontroleerd, rijden. Waarop met inbeslagneming van de auto gedreigd werd en het antwoord klonk: er wordt niets in beslag genomen, rijden. Waarop cfe wachtmeester voor de auto was gaan staan, zijn pistool genomen had en de gedenkwaardige woorden had ge sproken: er wordt niet gereden dan over mijn lijk. Groot gelijk, zei de rechter en na tuurlijk is er niet gereden. Inderdaad, de houding van de politie had de automobilist zodanig geïmponeerd, dat hij. zoals het verbaal het uitdrukte, zoete broodjes was gaan bakken. 4 En dat veronderstelt manhaftigheid, aldus de kantonrechter. De remmen werden gecontroleerd en zij bleken niet te deugen. Waarvoor de reke ning werd gepresenteerd, die eensdeels be stond uit een hartig woord over de aange nomen houding en anderdeels uit 25 boete plus drie dagen hechtenis voor waardelijk. Ook voor een broer, die mede firmant in de zaak is en daardoor even eens aansprakelijkheid draagt. Waarbij de rechter overwoog, dat het niet de eer ste keer was. dat er met de auto's van de broers iets niet klopte. Kaatsspel Een poos geleden stond er een Goudse winkelier terecht, die zonder vestigings vergunning een zaak dreef. Op het ver krijgen van een diploma bleek geen kans te bestaan, zodat het alternatief rees: zaak sluiten en naar de steun. Waarop de verdediger het denkbeeld aan de hand deed: probeer een ventvergunning te krijgen, dan kan de man z'n brood ver dienen. Aldus werd afgesproken, de zaak werd aangehouden en de betrokkene ging op een ventvergunning uit. Gisteren was hij er weer. Met een brief van het gemeentebestuur. Het antwoord kwam hieppp neer: zodra u een vestigings vergunning hebt, kunt u een ventvergun ning krijgen. Het schijnt, concludeerde de rechter, dat het kaatsspel niet uit de tijd is en nog steeds wordt beoefend. Het O.M. zal eens informeren. Over vier weken het vervolg. Vrijgesproken De directeur van een Goudse expeditie- onderneming die op de Turfsingel uit schepen geloste goederen op de walkant neerzet om ze in auto's verder te ver voeren en welke directeur had teféchtge- staan onder verdenking zonder vergun ning van B. en W. de openbare weg te heb ben versperd, is vrijgesproken. Afgezien van het feit, dat volgens de bewoordingen van de tenlastelegging aan verdachte is verweten, dat hij de gehele Turfsingel heeft versperd, hetgeen stellig niet het geval is geweest en afgez en mede van de overigens in het raam van de ver bodsbepaling overbodige toevoeging „waardoor deze voor de openbare dienst bestemde plaats niet aan die bestemming kon beantwoorden", hetgeen al evenmin is komen vast te staan, overwoog de kan tonrechter, dat aan verdachte een per soonlijke handeling is tenlastegelegd. die hij zeker niet heeft verricht, zodat hij moet worden vrijgesproken, nu in d^en- lastelegging overigens geen feiten ziTflTOp- genomen, waaruit verdachtes daderschap of zijn aansprakelijkheid zouden zijn af te leiden. Met andere woorden: de directeur heeft persoonlijk niet de goederen neergezet, zodat de dagvaarding had moeten «tellen, dat hij als hoofd van het bedrijf aanspra kelijk was. Ds J, Hovius sprak over „Schijn en wezen" Gisteravond sprak op een bijeenkomst van de Gereformeerde Bond. die gehouden werd in „Calvijn" ds J. Hovius uit Hooge- veen. Hoewel aanvankelijk gesproken zou worden over „Geestelijke ondertrouw", had spreker het beter geacht, in verband met de nood der tijden, te spreken over „Schijn en wezen", naar aanleiding van 1 Samuel 4. waarin verhaald wordt hoe de Israëlieten door de Filistijnen worden verslagen en de ark in hun handen valt. De tijden veranderen, maar de mens blijft dezelfde. Zo is er veel in onze tijd. dat onveranderd is gebleven. In Jezus' dagen was er veel uiterlijke godsdienst. Men moet echter ook met het hart be lijden. Men zoekt bij gemis aan innerlijke wezen, de uiterlijke vorm; maar alleen het waarachtige zal stand kunnen houden in tijden van verdrukking. De ark was door de Israëlieten uit Silo weggehaald en in het midden van het leger geplaatst en ze dachten, dat daar door God in hun midden was. Zij namen hun toevlucht tot het uiterlijke, de schijn, en verloren het wezenlijke uit het oog. Zij maakten van de ark een afgod. Boven dien was de handelwijze ongeoorloofd. De ark had zijn vaste plaats in het Heilige der Heiligen, waar de Hogepriester slechts eenmaal per jaar binnentrad en mocht zonder Gods bevel niet verplaatst wor den. De Israëlieten verloren de slag en waren ontsteld nu de „ere Gods" kwijt te zijn. Is er ook thans niet veel vormendienst en uiterlijk vertoon. Velen zijn predikant op grond van hun studie en niet op grond van hun Goddelijke roeping. Wat een veruitwendiging van het ambt' Het gejuich, waarmede de Israëlieten ten strijde trokken werd aangezien voor geloof, doch was slechts uiterlijke geest drift. Is het zo ook vaak niet bij ons, vroeg spreker zich af. De Here is de onveranderlijke, eeuwig ware- Daarom is de ware kerk ook con servatief, want naar het Bijbelse vyoord is er geen nieuws onder de zon. Er zijn geen nieuwe wijzen en vormen van be kering. Daarom leidt ook de Nieuwe Kerkorde als vernieuwing van vorm en uiterlijk tot afdwaling van de waarheid. Als we het met de waarheid in Gods Kerk eens zijn, dan denken we soms in onze rechtzinnigheid nog. dat wij ook nog wedergeboren zijn. Maar als wij alleen maar verdedigers en uitbreiders van de waarheid zijn en er zelf geen kennis en deel aan hebben, dan zal Christus ons af wilzen". We zullen behouden worden, als we zien dat niet de ark alleen, de vorm. maar de levende ark, het wezen ons allen kan behouden en we werkelijk enthousiast, d.i. in God zijn, zo besloot ds Hovius. VEEMARKT GOUDA 7 December. Aangevoerd 29 slachtvar- kens 1.45—1.55 per kg; 230 magere var kens 1.40-1.50 per kg. 380 biggen ƒ20- 28 per jt.17 nuchtere kalveren 45—55 per st.; 9 schapen 75-—95 per st., waar van handel vlug en vier runderen 525— 600 per st.. waarvan handel matig. KAASMARKT GOUDA December. Aangevoerd 112 partijen Eerste kwaliteit ƒ2.19—2.23; tweede kwa liteit ƒ2,14—2.18; extra tot ƒ2.29. per kg. Handel goed. NederlandIndonesië Benckalis Java-Amst P 8 Er*gano «11. Blltar Rott-DJakarta p 7 Finistene, Cyrenla Java-Marseille 5 te Aden Garoct 7 v Djakarta te Rotterdam Groote Beer Amst-Sorong p 8 Makassar Indrapoera 10 om 12 u te Rott verw Kertosono Rott-Java p 6 StraSWesslna Madoeta Amst-Diakarta 7 trrijeddah Musi 8 bp 800 mijl ZO v Dondia Head Phrontls 5 v Bel-ewan n Amsteidatm item pan* 6 v Djakarta n Semarang Roepat Amsterdam-Djakarta p Suez Sarangan Java-Rott 7 v Port Sa:d Somersetshire Java-Armt 6 v Colombo Tabinta Java-Amst P K St. V.ncent en wordt 10 om 18 u te JJtituiden verwacht Talisse Belawan-Amst p 6 MitVko! Weltevreden Rott-Java 7 v Colombo Zuiderkruis 6 v Soerabaya te Djakarta WATERSTANDEN 7 DECEMBER. Keulen 8.05 —0.38; Ruhrort 8.60 —0.28; Lo- blth 14.83 - 0.02: Nijmegen 11.98 onv.; Arnhem 11.54 -*-0 06: Eefde 6 40 4-O.OB; Deven ter 5.20 0.06; Borgharen 42.95 —0.21; Belfeld 14.10 —0.32. Venlo 13 60 —0.31; Grave 6.46 -0.12; Llth 3.18 -0.01. Dr J. H- van Royen de Nederlandse ambassadeur te Washington. Is Woensdag door de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Matthews, ontvangen die met hem de laatste ontwikkelingen van de Internationale toestand heeft besproken Dr Van Royen heeft over het zelfde onder werp voeling gehad met andere vertegen woordigers van landen in het gebied van «1e Stille- Oceaan, onder anderen met de am bassadeurs van Indonesië en Canada. De Engelsen zijn dol op pantomines. Ieder Jaar om deze tijd trekken zij er op uit om een pantomine te zien. Er is nu ook al een „skating panto" in de Empfes* Hall. „Babes in the wood" heet d« panto. De panto zal geen Babes in the wood" heten F.én van de scènes heet: „Give her horse and she is happy" - geef haar een paard en zij is gelukkig. De kinderen kijken er da ogen op uit en de groten ook een klein beetje. li Ammerstol Nieuwe begraafplaats te duur. Het besluit van de raad tot aankoop van grond voor de aanleg van een nieuwe be graafplaats ontmoet bij Gedeputeerde Staten bezwaren. Het college is van oor deel. dat. alvorens een beslissing te ne men. mede met het oog op de weinig krachtige financiële positie der gemeente, onderzocht moet worden of in de bestaan de behoefte aan begraafruimte niet op méér economische wijze kan worden voor zien. Het raadsbesluit tot oprichting van een gemeentelijke stichting H. Zanen kleuter school is door Gédeputeerde Staten goed- gekeu>4-__ Sint ftieolaas bli ,,'t Nering". Sint Nicolaas en Zwarte Piet zijn bij de kinderen van de buurtvereniging ,,'t Ne ring" op bezoek geweest. De kinderen werden goed bedacht. Alien ontvingen speelgoed en lekkers. Bodegraven Kinderfeest in openbare school Als een vervolg op het Sint NicSlaas- feest voor de allerkleinste leerlingen van de openbare lagere school, dat Dinsdag morgen in de gymnastiekzaal natuurlijk in het bijzijn van de goede Sint en zijn knecht, werd gevierd, werd gisteravond in hotel Van Haaften het feest voor de groteren gehouden. Het hoofd der school, tevens voorzitter van Volksonderwijs, de heer J. Vis. kon digde na een kort openingswoord de op voering .van een kinderoperette aan geti teld „Zwaan kleef aan" door J. de Groot. Deze alleraardigste operette, waarvoor het personeel en enige leden der ouder commissie ongetwijfeld veel opofferingen hebben getroo6t. zal 19 Dec, a s. weer wor den opgevoerd en dan ten bate voor de Centrale Stichting van Kinderherstel lingsoorden. Tussen de bedrijven door werdén de kin deren rijkelijk getracteerd, terwijl zij aan het eindfe van het feest ieder nog een doos met lekkers meekregen. Ouderlingen. In de plaats van de heren Joh. Jongeneel en A. Beversluis, die on langs waren gekozen als ouderling der Ned. Herv. Gemeente, doch voor deze be noeming bedankten, werden thans als zo danig aangewezen de heren G. Visser en A. v. d. Berg. Boskoop Vierhonderd gulden verdiend. De boom kweker J. B. uit Boskoop verdiende f 400 met een reisje naar Den Haag. Hij was tot 500 boete veroordeeld voor het in kopen van bomen tegen te lage prlis en tot ƒ300 voor het verkopen van die bo men tegen een hogere prijs dan toegestaan was. Conform de eis van de officier ver oordeelde de Haagse bijzondere politie rechter. waar B. in hoger beroep van een vonnis van de tuchtrechter terecht stond. B. voor het eerste feit tot 300 boete en voor het tweede tot 100. Predikbeurt. Vrijdag 7.30 uur Geref. Ge meente de heer D. Réest te Scherpenzeel Bloemenveiling. Coöperatieve Vereni ging t,De Boskoopee Veiling". 8 Dec. Prij zen: Rozen, giootbioemig. per bos 20 stuks: Duisburg 4—4.60. Mmm Jules Ben ch e 80—120 ct. Better Times 1.50—2. Vier- landen 3.60—4.80, Florex 4.40. Butterfly 1.30—1.80, gemengde rozen 1.20—1.70: Ba byrozen per bos 10 «tuks: Polyantharozen 80—1.40. Ingar Olason 55—1,40: diversen per bos 10 stuks: Chrysanten grootbloe- mig 701.60. tros-Chrysanten bruin 22— 40 id. rood 1924 id. geel 32-42. id. wit 32—45. id gemengd 21: Ligustrumtakken goudbont 41, Laurusblad 22 Mahoniablad 22—37, Cyclamen per stuk 32—51, entj- groen per kg 9. Gouderak Veer hindert verkeer. Door de ongunstige ligging hindert het veer Gouderak-Moordrecht zowel het weg verkeer als het verkeer op de Hollands* JJssel. Wel wil het Rijk een nieuw veer- haventje aanleggen en de afritten verbe teren. maar de (financiële) middelen ont breken. aldus deelt de A.N.W.B. mede. Moordrecht Sint Nicolaas op kleuterschool. St Nicolaas en zijn knecht hebben een bedoek gebracht aan de kleuters van de Nutskleuterschool. Om half twee werden de hoge bezoekers door de epmmissie van bijstand van de school ontvangen. Binnen wachtte een enthousiaste kinderschaar met de ouders. Nadat de Sint verschei dene kinderen over hun goede en kwade eigenschappen had onderhouden, werden allen ruimschoots onthaald. Nieuwer kerk a d IJssel Advies over verkeersprobleem. Op verzoek van het gemeentebestuur van Nieuwerkerk a. d. IJssel heeft de A.N.W.B. geadviseerd in zake het ver keersprobleem in de Dorpsstraat Hier'zijn vele winkels en bedrijven gevestigd, waar voor uiteraard doorgaans auto's zijn ge parkeerd. Juist hierdoor is het niet moge lijk voor deze straat een parkeerverbod in te stellen, dit zou de bedrijven scha den. Door overleg zal men het parkeren hier kunnen beperken, meent de A.N.W.B; in deze. Ook het aan alle zijden volge bouwde kruispunt aan de Kerklaèn schept moeilijkheden. De wegen die op dit punt uitkomen zijn zeer smal. Deze omstandig heid en de vele auto's die ook hier zijn geparkeerd noodzaken de weggebruikers langzaam te rijden. Hierdoor komen bijna geen ongevallen voor. Het advies luidt: neem nog geen maat regelen, doch wacht op de situatie welke is ontstaan na het slopen der belendende percelen, waarna voldoende ruimte zal vrijkomen om een kruis«unt te ontwer pen dat aan de eisen welke het verkeer stelt kan voldoen. Beeuwijk Raad bijeen. De burgemeester heeft te gen Dinsdag een openbare raadsvergade ring belegd. 4 Burgerlijks Stand. Geboren: Gerardus Hendrikus, z. van J. G. van der Made en J. E. Verhoef; Geertje Mathea, d .van M. v. d. Star en G. E. Hoogendoorn; Cornelia Albertus, z. van E. van Dijk en A. S. Brem. Getrouwd: Jan Oudshoorn, 26 jaar en Catharina Susanna Kalkman. 21 jaar. Overleden: Jan Hoogerwaard. 66 jaar. echtg. van H. Molenaar. Sint Nicolaas op school B. Sint Nicolaas en Zwarte Piet brachten gistermiddag een bezoek aan de openbare school B. Per auto werden zij afgehaald. De kinderen zongen hem bij aankomst op het «chool- plein toe. Kerstgave. Aan He armlastigen, die in onderstand zijn bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, zal een Kerstgave worden verstrekt van f 1.— per persoon. Schoonhoven Sinterklaas in Nntagebouw. Enige hon derden kinderhartjes gingen sneller klop pen toen Sint Nicolaas en z'n zwarte knecht het toneel van de Nutszaa] betra den. waar de Schoonhovense Bestuurdera- bond. in samenwerking met de vrouwen club van de P v.d.A.. Sinterklaasavond hield. Natuurlijk moesten verscheidene kleintjes voor de Sint zingen. Nadat de oude bisschop was vertrokken, werden en kele aardige tekenfilmpjes vertoond en cadeautjes uitgereikt. Waddmxveen Meer terugbetaald. Bij de stichting Spaarbank van de Coöperatieve Boeren leenbank werd gedurende November in gelegd 79.396. uitbetaald 134.465. Rijkspostspaarbank. Bij de .Rijkspost spaarbank alhier werd in November inge legd ƒ9 514 en uitbetaald ƒ18.199 Spoedvergadering gemeenteraad. De gemeenteraad is voor een spoedvergade ring bijeengeroepen tegen Vrijdag to 7.30- Zevenhuizen Over de kop geslagen. Een personenauto is tengevolge van de gladheid van de Rijksweg gereden, enkele malen over de kop geslagen en tenslotte in de naast de Rijksweg gelegen tochtsloot terecht geko men. De bestuurder, een aannemer uit Arnhem, die op weg was van Den Haag naar Arnhem, kwam er met een nat pak af. De auto is door een kraanwagen op het droge gebracht. Benoemd. In verband met de ziekte van mej. G. D. de Graaff is tot tijdelijk on derwijzeres aan de openbare lagere schooi benoemd mevr. S. H. C Bierens-van Haar lem te.Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Willempje, d. van J. van der Weyde en F. M van Luynen. Ondertrouwd: J. W A. Nieuwland en J. Ooms. Getrouwd: C. B Maasland 38 en A. 't Gilde 25 j.; P. J. Stubbe 26 en L. A. den Hollander 21 j.; Joh. den Hollander 25 en J."*B. J. Dullaard 21 j. Jilet bureau voor dé statistiek van de Verenigde Naties heeft cijfers verzameld, die een zeer globale vergelijking mogelijk maken tussen de inkomens per hoofd van de bevolking in verscheidene landen. Ver gaande conclusies over de welvaart, die deze volkeren genieten, kan men op grond van die gemiddelde cijfers natuurlijió^iiet maken. In een land met betrekkelijjf gun stig gemiddelde kunnen bijvqtfrbeeld schrijnende verschillen bestaan >~tussen schatrijkben straatarm, zonder belangrijke tussengroepen. En ook kan het zijn, dat de natuur in sommige landen de mensen verder tegemoet komt Jan in andere landen, zodat zij bij een lager geldinkomen toch een beter leven hebben. Ondanks deze en andere bedenkingen tegen de cijfers, is het toch wel interes sant, te weten, dat het bureau voor de Verenigde Staten op een inkomen per hoofd van 1.453 dollar kwam, tegen 40 in de Latijns-Amerikaanse staat Ecuador, evenals in Yemen en Saoedi-Arabië. Voor Nederland is het cijfer 502, terwijl de Sow jetburger in Europa met 303 slechts kan worden beneden door de Pool, die 300 heeft. In West-Europa zijn de Zwitsers statistisch het welvarendst met 849, onze Belgische buren moeten het met 582 doen en de Westduitsers met 320. In Frankrijk komt men ook maar tot 482, terwijl de Lux van de Benelux Öp 553 neerkontt. De Maatschappij Nedcil'fnd heeft aan de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij en aah de machinefabriek en scheepswerf P Smit Jr opdracht gegeven voor de bouw van twee vrachtschepen van 12.500 ton deadweight De schepen zullen worden uitgerust met Werkspoor-Sulzer motoren, die een capaciteit hebben van maximum 10.200 apk De schepen zullen een snelheid kunnen ontwikkelen van 16"« mijl en een accommodatie hebben voor twaalf pas sagiers. Toch nog kans op krenten met Oudjaar De voorraad krenten in ons tand 1# op het ogenblik zo gering, dat aan ds t« verwachten grote vraag voor de Kerit- dagen en Oudjaar stellig niet zal kunnen worden voldaan, als de voorraad niet tijdig kan worden aangevuld. De impor teurs van Zuidvt-uchten hebben met Griek se belanghebbenden een contract afgeflo ten voor levering van 'n hoeveelheid kren ten in de maand Dep. Nu hangt het er maar van af. wanneer die levering z«l geschieden en of ze nog op tijd zal komen Wi] vernemen, dat het s.«. Helios" eerst daags uit Griekenland met o.m. een lading krenten naar Nederland zal vertrekken Wanneer er niets tussenbeide komt. kan het schip ongpveer 20 December in Rot terdam arriveren. Zekerheid omtrent die datum bestaat nog niet Secretaris-ontvanger van 's Graveland geschorst In de Woensdagavond gehouden ver gadering van'de gemeenteraad van '«-Gra veland heeft de raad met algemene stem men besloten de gemeentesecretaris-ont vanger in zijn functies te schorsen. Uit voerige debatten zijn aan deze beslissing voorafgegaan. De voorzitter. G Graaf Schimmeipenninck. was geen voorstander van een schorsing, maar wilde via een oneervol ontslag de betrokkene horen. De gemeenteraad echter meende, gezien de rapporten van de accountantsdienst der prdvincie Noord-Holland en de Rijks recherche. de zaak beter te kunnen be oordelen rloor een commissie uit de raad deze zaak verder te laten onderzoeken. Daartoe werd besloten. Een geheime zitting van vijf kwartier werd aan deze zaak gewijd. Het -betrof hier geen frauds, maar een slordig be heer van de gemeentezaken. De heer B.. die op 24-jarige leeftijd in 1938 tot ga- meentesecretaris werd benoemd, is «'oos Juni j.l met ziekteverlof. Liederenavond van Trumans dochter Margaret Truman heeft Dinsdag ts Washington een lllderenavond gegsven, die werd bijgewoond door vlprduizeno toehoorder» Zij oogstte veel bijval Onder de aanwezigen bevonden zich de president van de Ver. Staten en mevrouw Truman, premier Attlee en Je Britse ambassadeur bij hat Witte Hula. DONDERDAG 7 DECEMBER 1950. EERSTE BLAD - PAGINA S Ttl ANNEER IK bezig met het ver- halen over de aangename kanten van het Ierse leven u wat wil ver tellen over sport, dan voorzie ik nu reeds de opgetrokken wenkbrauwen van degenen in ons land, die de sport en haar organisatie met hooggestemde ernst bedrijven en regelen. Die met gewetensvolle gewichtigheid vereni gingen en bonden bestieren, decreten Uitvaardigen, functies verdelen, com missies vormen, kortom van dege nen, die uit hoofde van het feit, dat zij een ministerszetel derven, dit compen seren door zich aan het hoofd te stel len ran een vereniging van drieën halve mart en een paardenkop, een verschijnsel dat zich in onze efficiënte maatschappij trouwens niet alleen op sportgebied voordoet. Sport als genoegen Het is niet zonder schroom, dat ik melding maak van het feit. dat wanneer «en een Ier over sport spreekt, lijn ge dachten eerder zullen dwalen in de rich ting van het rennen van paartjen dan het rennen van mensen. En ik smeek u. hem niet aan de broek te komen met definities van sport als iets waarvoor men duizend genoegens moet opofferen, waarvan het lichaam gezonder, de blik vrijer en de geest van een ongekende nobelheid wordt, want hij zal u vierkant uitlachen en u mededelen, dat sport voor hem een tijd verdrijf Is. waarmee hij zich wenst te amuseren. En wanneer ik dus over sport blijf spreken, dan doe ik dat ondanks de puriteinen, die haar zien ais de bezigheid van biefstukken op twee benen, bezig met het afknabbelen van secondes. Dat Ierland in hoge mate in het teken vin de (Ierse) sport staat, zult ge ervaren, wanneer ge er de eerste muntstukken in handen krijgt. In deze volgorde, staan er namelijk afbeeldingen op van een jacht paard. een zalm. een windhond en een haas En dat de buiten-sporten waarvan lij het symbool zijn. er een eerste plaats Innemen, wie zal het ontkennen zelfs a! wil hij niet tekort doen aan het ..hurling" (Keltisch hockey), voetbal en rugby, die bovenaan de Ijjst van de balspelen staan Gij zult er als bezoeker van het groene eiland onmiddellijk kennis mee maken hetzij, als toeschouwer, hetzij, wanneer ge er de bekwaamheid toe bezit, als deel nemer. En omdat de jacht, de visserij en de paardensport in al haar aspecten er zeker «et tot de minste toeristische genoegens behoren, is dat voor mij een geredelijk txcuus om u wat te vertellen over deze mij zo dierbare kanten van het buiten leven, die u alle deuren in Ierland zullen openen, wanneer ge er enige belangstelling voor hebt Al moet ik mij beperking op leggen, want een uitgebreide beschrijving van een dag op de rennen in Leopards- town. een paar uur zalmvissen in de Lee bij inniscarra en een glorieuze jacht ach ter de rode pluim van rover Relnpert. zou htle krant in beslag nemen. En dsn spijt het mij nog de jagers met httjeweer te kort te doen. omdat ik hen niet uit eigen ervaring kan vertellen van de snippen- en eendentableaux, die Diana daar voor hen in petto heeft wanneer zij vrijwel zonder enige formaliteiten met het dubbelloops er op uittrekken. Hengel-vriendschap Maar van die dertig-ponder zalm, die na een paar forse klappen met zijn mach tige itaart overwon en zijn zeven pondse kornuit, die na vijftien opwindende mi nuten, de wapens strekte, moet ik u toch Wel wat vertellen, al w«* het'alleen maar dat ik ze naar land^ wijs in verboden water aan mijn spinning-hengeltje kreeg "Vn et gesloten seizoen nog wel. En waar ik weinig voor eeh proces verbaal wegens stropen voelde, herkreeg de zalm zijn vrijheid, zeer tot verbazing van mijn Ierse medereizigers in de bus, voor wie mijn hengelspullen de beste introductie-brief vormden en die niet uit gepraat raakten over een zo zonderling respect voor de verbodsbepalingen. Deze zeer gevarieerde partij kornuiten hadden mij in het landelijke kroegje, waar de bus-chauffeur ons immer» wel zou komen waarschuwen, al een eindeloze serie kleine glaasjes geoffreerd uit louter enthousiasme voor de vreemdeling, die zo verrukt was van hun sport. En terecht, want. vindt m« betrekkelijk dicht naast de deur een land, waar de boeren stomverwonderd zü«. wanneer ge hun permissie vraagt om over hun land te lopen, waar ge vrijelijk over alle hekken kunt klauteren op uw weg naar de rivier, die zich tussen de beboste heuvels slingert en waar de spr<wig van de talm. die een ogenblik op zijn staart staande het zonlicht vangt op zijn glinsterend ljjf, aleer bH terugvalt in een bad van schuim, uw jachtpasiie tot koortshoogte opdrijft. En wanneer die machtige vis uw spinner grijpt en stroomafwaarts stuift, tientallen metera lijn van de reel ritsend, om zich dan achrap te zetten voor een nummer sensationele luchtacrobatiek, dan staat gij te trillen in uw laarzen. Datzelfde doet gij ook waneer gij aan de „meet" de plaats van samenkomst, ver schijnt voor een jacht achter de meute. Maar dan van bezorgdheid voorde ..banks" de enorme stenen wallen, begroeid met allerlei struweel, die ge straks te springen zult krijgen in de wilde jacht achter Rein- tjes rode staart. Al heeft het middel tegen alle kwalen In de onvermijdelijke „Fox and Hounds uw «chroom mogelijk wat ge nezen. Bij die „meet" vindt ge overigens iedereen. De boer wiens land straks de sporen zal vertonen van veerig voortrennende paarden, staat er met een brede grijns van voorpret te kouten met de pastoor, die niet voor niets een paar rijlaarzen onder zijn soutane heeft De eerbiedwaar dige man die het voor 't zeggen hqeft. de „Master" met zijn grijze haren onijér zijn jachtpet en een grote scheur in zijn versle ten jachtrok, haastiglijk versteld, komt een geruststellend praatje met de buitenlander maken De Brit die de belastingen van zijn land is ontvlucht babbelt er met de paar denhandelaar en in de ogen van een paar peutera op ponniee, samen nog een voet kleiner dan de obstakels die zij straks te springen krijgen, weerspiegelt zich het „lef" waarmee dit volk in zo rijke mate* gezegend is. En wie niet rijdt, komt kijken en praten. Naar en over paarden natuur lijk. Jachtsensaties Wanneer de bedrijvige neuzen van de honden- Relntjes verwaaiing hebben opge vangen en de hele meute zijn opwindend gejuich laat horen, dan zet de machtige halfbloed onder u, wiens orenspel zijn voortdurende aandacht voor het werk van de honden heeft getoond, met een paar machtige sprongen aan. Het feest is be- gopnen met een haastig schietgebed aan St Joris, dat hij u sparen mag. Doch ge hebt er nauwelijks de tijd voor, want daar, doemt de eerst wal op, donker, breed en dreigend en o zo hoog. Maar als een kat balanceert de Ierse ..hunter" op de glibberige stenen voor hij met een moei teloze sprong de diepte inzeilt Ge vat dan moed voor die lange jacht achter de rode rover. Uw angst raakt vergeten in de glo rie van die daverende galop over het "eindeloze grasland, waar ge de hindernis sen neemt zoals ze voor u komen en alle aards» moeilijkheden verdwijnen onder de voortstormende hoeven van uw paard. Ik zou u nog meer willen vertellen over het land, dat ge zo op zijn mooist ziet, over de lange rit terug in de schemering in een rustige stap met lange teugel, over de deu ren die opengaan om u uit te nodigen uw benen naar het vuur te strekken. Deuren van grote huizen en kleine huizen, waarin u al6 „sportsman" altijd welkom rijt- over het land. waar in de sport maar één strenge regel bestaat: alles mag, behalve de sport van een énder bederven. En daarom bleef ik maar zo hardnekkig over „sport" spreken. ■RK-' WSUyigl Conuair heeft een nieuw type verkenningsvliegboot voor de Amerikaanse mari ne in aanbouw. Onlangs is met het prototype proefge- vlogen. Deze verkennings vliegboot voor grote afstan den is voorzien van vier gasturbines derhalve .geen zuigermotoren met een gezamenlijk vermogen van 22.000 pk. Op een van de eerste proefvluchten heeft deze vliegboot acht uur achtereen gevlogen langs de kust van Zuid- Californii De grootste snel heid. die deze uliepboot kan ontwikkelen, bedraagt 560 km per uur. FfT* KI! f; "„1" 's-.- hHhÉHmhS werken teoen verstopping TN NEDERLAND hebben we enkele 1 prijzenswaardige voorbeelden gehad van mensen, die wachtensmoede, zelf de hand aan de truffel sloegen en hun eigen huis bouwden, daar ze geen kans zagen een ..urgentieverklaringlaat staan een woning te -bemachtigen. Hun energie vindt haar wedergade in een Moskouse huisvrouw, die, wegens een lek in het dak, in haar bed kon zwemmen bij wijze van spreken en die tevergeefs bij de autoriteiten aanklopte (in Rusland gaat men voor zulke zaken naar de autoritei ten en niet naar de huisbaas) om herstel van haar woning Zij was de enige niet, die reden tot klagen had. Het blok woningen, waar zij verbleef, toonde als geheel allerlei ge breken Toen nam zij een koen besluit, trommelde haar mede-hui vrouwen bij elkaar en sommigen barer brachten haar echtgenoot mee. Zo werd besloten dat men de huizen zelf zou gaan herstellen en in dat land zonder politieke partijen ontstond toen ineens een nieuwe beweging onder de leuze „Herstel uw eigen huis". Men toog uit om het nodige materiaal te lenen, teneinde lekkende daken, gebroken ruiten en wat dips meer zij te repareren. De koene vrouw, die dit initiatief had ge nomen. was op één slag een beroemdheid. De grote Russische bladen drukten haar portret af en vestigden in reuze koppen de aandacht op de dappere dame en het toonaangevende blad „Iswestia" bracht de overheid onder het oog. dat hier HET middel was om geld uit de openbare kas te besparen. Zo werd, wat een dapper initiatief was. bijna een dwang. Want de autoriteiten zijn thans heftig in de weer er in IPest-Duits/and heel u>at meer vrouwen dan mannen zgn, schijnt het aantal mannelijke trouwlustigen het te amnen van de dames, die een huwelijkspart- her toeken. Gaat men de rubriek huwelijksai- plenties in de dagbladen na, dan ziet men, precies het omgekeerde beeld vor- "*rij van hetgeen zich onmiddellijk na de oorlog voordeed. De officiële tellingen tonen aan. dat de Oisparlteit tussen mannen en vrouwen ten gunste van de vrouw is verbeterd, d.w.z. «at in 1046 op elke 100 mannen er 12S vrou wen waren, terwijl er nu 113 dames zijn tegen 100 heren. Met dat al zijn er nog B.280.000 vrouwen tegen 22.30C 000 man- m w. is er een z.g. „vrouwenover- ff v van ^r'e millioen vrouwen, maar toch zijn de dames inzake haar levenspart- «ff wat kieskeuriger geworden dan ze 'lak na de oorlog waren. Mannen zijn trouwlustiger, in elk geval nemen ze ge- Wakkelijker hun toevlucht tot de huwe lijksadvertentie. De vier grootste bladen van West-Duits- jsnd gezamenlijk bevatten in een week 96 *oiom advertenties van mannen en 71 van vrouwen, die een „levenskameraad" zoch- Sj- De „eenzamen" tonen een opmerke- vrijmoedigheid aangaande de eisen. Ti ue 8tellen aan degene, die een eind mi maken aan hun eenzaamheid. De meea- t*n, die een huwelijksadvertentie plaatsen, «ggen er de nadruk op. dat ze „ernstig •emeend" is, maar enkelen verbergen de ornst achter scherts. Zo adverteert een ^annelijk trouwlustige: „Mevrouw, ik heb ■J heel lang op u gewacht. U bent char mant, hebt een lieftallig uiterlijk, hele maal niet gewoontjes, u bent vermogend, Vrouw, die uitblinkt. Ik ben 1 m 70 kLiili. knap voorkomen, ben een wer- «eiljk opvallend type. ben vermogend en wacht op u. Brieven met foto onder Eerst „Ja tegen het leoen V" de leeftijden der heren, die «o huwenjk.adeertenHe pleetjen. men nJLï *ev,entUjarlsen aan. Bijna allen keliiif „uan„?, dat Ze een aantrek- «en J hebben en allen zoeken ''aan'rckkelijke levenskameraad" woord „Frau" wordt zelden gebruikt. Sommigen leggen er de nadruk op. dat ze geen weduwe met kinderen begeren, an deren laten uitkomen, dat ze een vrouw wensen, die niet onbemiddeld is (dan we ten ze tenminste, dat het de vrouw er niet om te doen is „geborgen" te zijn) en de meesten voegen er aan toe tot welk kerkgenootschap ze-behoren. Vrouwen zoeken op haar beurt een'man, die „ernstige bedoelingen" heeft en ook moet de man. die in aanmerking komt, „een goede positie" hebben. Zeer vele jyeduwen wensen een „liefhebbend vader" voor haar kinderen. De meeste vrouwen, die aldus een levensgezel zoeken, beschrij ven zichzelf als iemand met een „aardig, vriendelijk voorkomen", een „warm hart" en „levendig". Sommigen schrijven zich zelf „veel temperament" en „levensvreug de" toe. Enkele vaders en moeders adver teren ten behoeve van hun zoons (buitep zijn medeweten), anderen vodr hun doch ters. Hieronder volgen nog enkele type rende advertenties: Handelsman, oorlogsslachtoffer. 26 jaar, 1 m 85. goede positie, wenst kennis te ma. ken met een eenvoudig meisje die „ja" zegt tegen het leven". Mogelijkheid huwe lijk niet uitgesloten. Enig vermogen ge wenst, maar geen voorwaarde. Slechts ernstige gegadigden worde» verzocht te schrijven „Een weduwe, ruim veertig, met twee jongens van 12 en 15 j., zoekt heer in goe de positie. Hij moet behoorlijke opvoeding hebben gehad en een goede vader voor mijn jongens zijn. Bewooot eigen appar tement". „Eenzaam industrieel ambténaar. 60 jaar. maar er jonger uitziend, 1 m 76, zoekt vrouwelijk levenskemeraad. Hij wenst een intelligente, alleenstaande vrouw, die er enig begrip van heeft een huis gezellig In te richten en die niet ouder is dan 45 jaar. Alle brieven zullen strikt discreet worden behandeld". Tal van vrouwen beklagen ilch er over, dat mannen alleen willen trouwen om het materiële gewin. Ook wordt de heren der schepping aangewreven, dat se een meer- waardlfheidscomplex hebben omdat de vrouwen verre In de meerderheid zijn. Mannen voeren daarentegen aan, dat. ten- zU ze bemerken, dat de trouwlustige da mes niet onbemiddeld flUn. se grote kans hebben te worden „gevangen" alleen om het brood voor hun vrouwtje te verdie nen. om „Voskresniks" en „Subbotniks". het geen letterlijk betekent „taak voor de Zondag" en „taak voor de Zaterdag" te organiseren in ék grote steden van de Sowjet-Unie. Dd^cwoners doen dit werk „vrijwillig"; ze krijgen er geen cent ver goeding voor en moeten het blijmoedig in hun vrije tijd verrichten. Een nieuwtje is dit eigenlijk niet, want het beginsel vaft onbetaalde arbeid in de vrije tijd kent men reeds lang in de Ideaal staat. Het is echter voor de eerste maal dat de burgos hun eigen woningen moe ten herstellen. Het schijnt echter, dat de van kou huiverende burgers de nieuwe vrij willige taak vol geestdrift hebben aan vaard. De bladen vertellen daarover op gesmukte verhalen. Zo bericht „Sotsia- üsticheskole Zemledelie" bijvoorbeeld, dat driehonderd mensen in prozdov. een klein stadje in de nabijheid ven Peskow, „Vos kresniks" hebben gebruikt om de school te vergroten, de lokalen opnieuw te.witten, nieuwe kachels aan te brengen en hout te verzamelen voor een nieuw bijgebouw In het district Polnow voegde het blad er aan toe. hebben duizend mensen onge veer 800 kubieke meter dennehout ver zameld. het naar de scholen vervoerd, waar ze intensieve reparaties aanbrachten „Iswestia" meldt, dat vrijwilligers in het district Stavropol de staat een half mil- lioen roebel hebben bespaard door allerlèi herstelwerk te verrichten. Andere bladen bevatten berichten over burgers die nieuwe verenigingsgebouwen construeerden, waterleiding repareerden, ruiten inzetten en tal van andere werkjes ofknapten in hun vrije tijd. „Iswestia" en aiWere .bladen verheerlijken deze vrijwil lige arbeid en om goed te doen uitkomen hoe nuttig het is, schilderen ze in schrille kleuren hoe slecht de woningtoestanden in Amerika zijn. Volgens deze verhalen leeft een derde van de bevolking van de Verenigde Staten in krotten er. heeft de Amerikaanse regering het aantal wonin gen, dat zou worden gebouwd, gehalveerd teneinde materiaal te besparen met het oog op een „aanval tegen Rusland". De Russen krijgen uit hun kranten ook te horen, dat de Sowjet-autoriteiten in het gehele rijk nieuwe flats bouwen, alsmede villa's en fabrieken, alles in de- zelfde mate en hoeveelheid als voor de oorlog. -Dit neemt echter niet weg, dat de bladen meermalen Ingezonden stukken publiceren van lezers, die er zich over be klagen. dat ze geen huis kunnen vinden en derhalve gedwongen zijn met ver wanten samen te wonen, of zelfs een ka mer met vreemden te delen. De Russen maken een dankbaar gebruik van de vrij heid, welke ze hebben om zich openlijk te beklagen over de uitvoering van com munistische denkbeelden (maar nimmer over die denkbeelden zeif) om de fabrieks- beheerders te betichten dat ze niet voor voldoende arbeiderswoningen zorgen ter wijl de vakverenigingen wordt ten laste gelegd, dat ze verzuimen productiewed strijden te organiseren onder bouwers, teneinde de woningproductie te bevorde- Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een Voe dingsraad. In de memorie van toelichting van de minister van Sociale Zaken eri van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning wordt onder meer opgemerkt: Reeds geruime tijd voor de oorlog werd behoefte gevoeld aan een gezaghebbend deskundig orgaan, dat als taak zou heb ben de regering te adviseren in vraag stukken op het gebied van de voeding. De kosten van de voedingsraad zullen niet hoog zijn. Zij zullen in hoofdzaak bestaan uit reis- en verblijfkosten en vacantiegelden, alsmede enige uitgaven ten behoeve van het secretariaat. Het ligt in de bedoeling, dat de directeur-generaal, hoofd van de afdeling Volksgezondheid;en de directeur-generaal van de Voedselvoorziening, eventueel de raadadviseur voor Voeding en Voedsel voorziening, die ambtshalve lid van de Raad éullen zijn, om beurten voor een jaar het voorzitterschap, respectievelijk het ondervoorzitterschap zullen bekleden. Voorts zullen ambtshalve lid zijn drie hoofdinspecteurs van de Volksgezond heid en een tweetal nader door de mi nister van Landbouw aan te wijzen func tionarissen. De voorzitter van de Gezond heidsraad zal eveneens ambtshalve lid zijn waarmede de schakel is gevormd tussen de Gezondheidsraad en de in te stellen Voedingsraad. Ook de directeur van het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad zal lid van de raad zijn. Gisteren heeft de veehandelaar M. Spoor uit Eethen (N.Br.) de 100.000ste koe in de Bossche veehaUen binnengeleid, waarmee de markt, wat de aanvoer van runderen betreft, een record-cijfer voor Nederland bereikte. In één der restaurants van de Vee markt heeft de burgemeester van 's Her togenbosch, mr H. J M. Loeff de daar verzamelde gemeentelijke autoriteiten, veehandelaren en boeren toegesproken. De eigenaar van de 100.000ste koe ont ving een zilveren plaquette van de vee markt. Met de stafmuziek van het Regi ment Stoottroepen is 1de met een lau werkrans gekroonde koe naar het stad huis gebracht, waar het beest op vee koeken werd onthaald De eigenaar van het dier had een aantal geschenken in ontvangst te nemen van de Bossche win keliersvereniging. Advertentie Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Jeuk bedaren en I doodt dezlektekJemen. zodat I de huid zich kan heratellen f „T OOP NAAR DE MAAN!" h-t eeuwenlang hebben mensen elkaar dit toegevoegd en vorige generaties heb ben daarbij nooit aan de mogelijkheid gedacht, dat een aarde bewoner ooit een bezoek aan dat hemellichaam zou kun nen brengen en nu beginnen wij zowaar te denken aaii een reis naar de maan als iets. dat binnen betrekkelijk korte tijd niet meer tot de onmogelijkheden zal behoren, al zullen w\i die afstand wel nooit te voet afleggen. Het is nog slechts een kwestie van jaren en dan zullen stellig raketten, door middel van radar bestuurd, een verbinding met de maan tot starid brengen. In zekere zin is dit reeds gelukt. Door middel van radar is reeds een teken aan de maan gegeven, maar helaas deze heef! slechts een echo over de 385.000 km afstand teruggezonden. De grote vraag is. of het rpogelijk zal zijn door mensen bemande raketten op de maan af te schieten. De Engelsman Willy Ley geeft in een pas verschenen boek, ge titeld „The conquest of apace". Verovering vén het Wereldruim, een boeiend verhaal van alle pogingen, welke op dit terrein reeds zijn gedaan. Willy Ley verzekert, dat de wetenschap, of eigenlijk onze tech nische kennis zo ver gevorderd is. dat wij in staat zijn, „boodschappers" naar de maan te bouwen. Nieuwe vindingen be hoeven hiertoe niet te worden gedaan. Het komt er maar op aan van de kennis, wélke de mensheid reeds heeft veroverd, een verstandig gebruik te maken en na tuurlijk speelt geld hierbij ook een voor name rol. Wat betreft de ..schepen", bestemd om interplanetaire dienst te onderhouden, schrijft Ley Hiervoor zijn luchtschepen nodig, die los van de aarde kunnen komen, die op de maan kunnen landen, vandaar weer kun nen vertrekken en ten slotte weer op de aarde kunnen neerstrijken. De chemische brandstoffen waarover wij thans beschik ken en onze huidige bouwtechniek, laten op het ogenblik de verwezenlijking van een dergelijk plan nog niet toe. Maar al zijn retourvluchten nog niet mogelijk, meq kan toch reeds denken aan schepen, die in staat zullen zijn op de maan te landen. ken De schrijver meent echter, dat wan neer drie luchtschepen tegelijk op de maan aankomen ze "gezamenlijk over voldoende reserve-brandstof zuilen be schikken om althans een van de lucht schepen in 6taat te stellen de terugreis naar de aarde te ondernemen. Welke rol kan de atoom-energie hierbij spelen Stoffen als het uranium en het plutonium bevatten voldoende latende energie om bedoelde interplanetaire lucht schepen de noodzakelijke drijfkracht te verschaffen en deze energie kan worden opgewekt hetzij snel in de vorm van een super-explosie, hetfcij langzaam in een kolom waar ze zich voordoet in de vorm van warmte. Jules Veme overtroffen Ondanks alle onderzoekingen zijn de ingenieurs nog niet zo ver gekomen, dat ze de atoom-energie kunnen geêruikeo om de interplanetaire raketten door het luchtruim te Jaten schieten. De atomische motoren, welke men meent voor derge lijke raketten nodig te hebben, zouden zeer zwaar moeten zijn, wel zeven ton moeten wegen. Hierbij dient men echter in het oog te hóuden, dat de afmetingen en het gewicht er weinig toe doen. het gaat slechts om de aandrijving. Reizen naar de maanWells en Jules Verne hebben er al van gedroomd. Thans worden deze dromen minder vsjag. „Wij weten reeds zegt Willy Ley, „fl'at de reis zal moeten beginnen op een bergtop, dient bij de aequator. waar de atmosfeer dichter is dan overal elders op aarde. Men zal er uren meemaken van angstige spanning, tot eindelijk het geschikste ogenblik *fg aangebroken. Dan motorgeronk, gesuis van de uitlaatkleppen, sonore trillingen, die uit alle delen Van de machine schijnen te komen en supersonische golven, welke het menselijk oor niet kan registreren, maar die men voelt als iets beklemmends. We weten, dat het luchtschip zich in de ruimte zal storten in een gloed van vlammen en in minder dan een minuut in de einde loze verte zai zijn verdwenen. Aanvan- kelijk zal het verticaal opstijgen, maar vervolgens zal het de steven wenden naar het Oosten waarbij het gebruik zal maken van de snelheid, waarmede de aarde om haar as wentelt. f Het schip, dat aldus de ruimte injaagt en dat vermoedelijk van vleugels zal wor den voorzien om bij terugkeer de landing te vergemakkelijken, zal ongeveer drie minuten na de opstijging de atmosfeer om de aarde hebben verlaten, maar de motoren behoren ongeveer acht minuten te blUven werken. Dit is van het grootste belang, daar de bemanning te snelle wij zigingen in de snelheid niet zal kunnen verdragen. Aan het eind van die acht minuten, aldus vervolgt Willy Ley zijn verhaal, zal het luchtschip de aardse at mosfeer ver achter zich hebben gelaten. Ziet de bemanning dan op de aarde neer. dan zal ze die waarnemen als een enorm grote bol. De piloot zal zich alleen in de ruimte bevinden, in een duistere ruimte, waarin hij tiet gefonkel ziet van diaman ten. de sterren. Steekt hij deze duisternis dwars door. dan zal de piloot uitzicht krijgen op de Melkweg. Romanschrijvers hebben omstandig dat gevoel van verlatenheid, dat de piloot moet bevangen, beschreven, maar WUly Ley meent, dat de bestuurder van de raket na die eerste acht minuten van geweldige snelheid een gevoel moet hebben, dat veel meer indruk maakt, dat van de afwezig heid van de zwaarte. Weliswaar zal dit gevoel niet geheel nieuw zijn voor piloten, die reeds reizen hebben gemaakt in trans continentale raketten, maar voor hen zal het toch ook een nieuwe belevenis zijn, dat het gevoel, ontkomen te zijn aan de wetten van de zwaartekracht, welke op aarde gelden, zo lang afwezig blUft. Alles vliegtl Het blad geeft twee de vakverenigingen „Trud' redenen voor het nijpend woningtekort en waarom de vrijwilligers zo vaak materieel moeten „gappen". De bureaucratie, die zoveel aanvallen heeft te verduren in de Russische bladen, houdt materiaal achter en de4 ambtenaren hebben hun kantoren in huizen,fnie als woning zouden kunnen dienen (in Den Haag weet men daarvan trouwens ook mee te spre ken) verklaart het blad. Als voorbeeld «telt het de Tractorwerken in Kharkow. Het blad schrijft daaromtrent De fabrieksgebouwen en de verblijven der arbeiders zijn niet berekend op de winter. De daken zijn stuk, de kachel* zijn buiten gebruik en de ramen hebben geen, ruiten. De fabrieksleiders beweren, dat ze de nodige herstelwerken niet kun nen doen uitvoeren, daar het ministerie geen voldoende materiaal heeft gezonden Het ministerie brengt daar echter tegen in. dat de fabriek het materiaal reeds lang in zijn bezit heeft. Het studenten-tehnia van de universiteit in Sverdlow bevat 200 kamers, maar vol gens „Trud" alJn er daarvan maar 93 be schikbaar voor de studenten. De andere vertrekken s(jn in gebruik b({ bUsondere ambtenaren, zoals die van de spaarbank, het departement van sociale versekerlng en tal van andere officiële departementen. Derhalve moeten de studenten met a'n vieren of vijven één kamer delen en dit komt hun atudle niet bepaald ten goede, besluit „Trud". (Van onze correspondent te Bonn). Drie December w» de eerste Advents zondag. Terwijl in Nederland van Kerst sfeer nog weinig of nietg is te bespeuren, branden hier op straat reeds de Kerstbo men en wordt binnenshuis de eerste kaar» van de Adventskrans ontstoken. Er groeit al een stemming van afwachten. Op straat is het niet druk en in de rëstaurants eet men vaak alleen. Het gezin treedt in zijn rechten. Ook de natuur heeft haar bijdrage ge leverd.'Op en tegen bet Zevengebergte ligt weer sneeuw. Zij is gevallen in de nacht van Zaterdag op Zondag en zal nu mis schien tot het voorjaar blijven liggen. De stomp van de Drachenfelts tekent zich vaag af tegen de grijze lucht. Beneden stroqmt de Rijn. Een sleep werkt zich stroomopwaarts. Het gaat moeizaam, want de Rijn is sterk gewassen en het water spoedt zich met kracht zeewaarts. Meer dan eens schijnt de zware sleper zijn lange staart bijna niet te kunnen houden en zwaaien de aken van rechts naar links. Maar dan blaast hij steunend stoom af en zwoegt weer voort. De Rijnlanders ken nen deze worsteling met het water en wijden er amper een blik aan. Zij hebben hun eigen zorgen. Vreugdeloos bestaan Juist in dagën als deze bemerkt men, hoe ernstig en hoe weinig vreugdevol de Duitser eigenlijk nog is en vooral hoe ver moeid en vaal de gezichte» van de meeste vrouwen zijn. In het buitenland is men.- onder de indruk van de berichten over de Westduitse economische opleving, mis schien génelgd te veronderstellen, dat de Duitser wel weer luidruchtig zijn weg zal gaan. Men kan zich déze opleving blijk baar niet indenken zonder rijke nachtclubs, glanzende auto's en prptentieuse zaken mensen Maar dan vergeet men, dat slechts «én zeer klein gedeelte van de bevolking aan dit klatergoud deel heeft. De meesten werken hard. of het nu de directeur van een fabriek, de ambtenaar van een departement, een minister of een huisvrouw is. Men krijgt in Duitsland nu niets cadeau, afgezien natuurlijk van die zwevende lieden zonder zwaarte, die uit verkoren schijnen, de voordelen van de ondefinieerbaarheid te genieten. En tege lijk de aandacht te trekken en een ver keerde indruk van allen te geven. De werkelijk productieve Duitser zwijgt het liefst en laat de anderen pratéh- Hij zou ook de politici laten praten, als het toevallig niet over dingen ging, waarvan ook voor hém leven en toekomst afhangt. Korea, herbewapening, atoombom: inder daad, er valt geen onffomen aan, men moet zich er mee bezig houden. Maar was het maar anders, want de voortdurende gedachte daaraan vermoeit. En men is al zo moe. Men heeft zo veel beleefd en men moet zo hard werken. Kon men maar echt neutraal zijn. Kon men het maar aan de anderen overlaten. Maar nu is tenminste Weihnachten in aantocht, een feest dat men op velerlei wijze kan sien, maar dat pieker een Intiem feest Is. Het is een feest, waarby de men sen elkaar met rust plegen te laten, waar- bU men werkeiyk eens even neutraal kan sUn. En dat is voor het Duitse volk, ver scheurd als het is tussen Oost en West, bestookt als het wordt door Westers wan trouwen en Oosterse terreur, nu de extra betekenis van Weihnachten. Ongelukkige liefde. Een reis naar de maan onder de hier beschreven voorwaarden, zal ongeveer vier dagen duren en. zoals men begrijpt, die vier dagen zullen niet gemakkelijk zijn Willy Ley heeft zich een voorstelling trachten te maken van de moeilijkheden, welke zich tijdens de reis naar de maan zullen voordoen. De minste arbeid aan boord van dit merkwaardige vliegtuig zal de grootste inspanning vergen en de maaltijden zullen op een sprookje, waar- :n de boze fee een rol speelt of op een af schuwelijke droom gelijken. Ieder voor werp. dat niet uiterst stevig aan de wan den van de cabine is bevestigd, zal naar binnen dwarrelen. Zou de piloot een «tukje kriit grijpen, dan zou het hem uit de handen worden geslagen als hij het niet krampachtig vasthield en tegen de wand aan gruzelementen worden gesmeten tenzij de wanden waren gecapitonneerd. Op een afstand van ongeveer 346 000 km van de aarde gekomen, zou een punt zijn bereikt, waar de aantrekkingskracht van dé aarde en die van de maan ongeveer gelijk zijn Dan kan de machine dus gaan landen. Een grote stilte zal neerdalen, het luchtschip zal „het verrukkeltlke eiland waarvan Keppler droomde, de maan, heb ben bereikt en de landing daar zal het begin inluiden van de derde astronomische aera. Aldus Willy Ley in zijn boek. Als het eenmaal zo ver is. zullen wij dus enkele geheimen van tijd en ruimte kunnen ont sluieren en een antwoord ontvangen op vragen als Leven er, wezens op de pla neet Mars Wat betekenen de vlekken op Tenus Bezitten de planeten magne tische velden In een artikel in de Londense „Time*" van de hand van Fted Hoyle, hoogleraar aan de universiteit van Cambridge, wordt aangetoond dat men. om de Melkweg die schijf met een middellijn van 965.000 trillioen kilófneter. welke ongeler 100.000 millioen zichtbare sterren bevat een snelheid nodig heeft, welke die van het licht nabij komt. n.l. van 300 000 km per seconde. Met andere woorden: een derge lijk onderzoek behoort tot de onmogelijk heden en dit is jammer, want het zou aardig zijn de juistheid van een van de voornaamste postulaten van Einsteins relativiteits-theorie te verifiëren. Immers volgens deze theorie zouden er de won- dèrJijkste dingen gebeuren als men/ een raket meteen dergelijke snelheid het luchtruim inzond. Dan zou het mogelijk zftn tijdens een normale levensduur ster ren en zelfs ver verwijderde galaxieten te bezoeken. Met „normale levensduur" heeft men hier het oog op de levensduur van de passagiers van een raket, niet van die der aardbewoners. Maar de klokken van de -sterrewachten zouden de duur van zo'n reis in duizenden, zelfs miliiopnen jaren tellen. De klokken van de raket -ou den slechts enkele iaren registrere- en zelfs een tijdsduur var. miiïder dan -en jaar. Men zou dus een vacantiereu van enkele maanden per raket in de Melkweg kunnen ondernemen en bij zijn terugkeer op aarde tot de ontdekking komen, dat deze inmiddels misschien wel 100.000 jaar

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3