mtm\ DE ZEVENSTER FW Aanvaarding van het Londense compromis valt Parijs zwaar Vol Verse PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Ontmoeting der jeugd op de Oecumenische Zondag Resoluter spel voerde O.N.A. tot de overwinning Westduits defensie-aandeel De tijd drong 'nVeRPAKKING De Duitsers willen alleen op hun eigen voorwaarden fneedoen Geen ^kolonialen" Truman boos op een muziekrecensent Naar een Verenigd Europa Feestelijke sfeer in Brussel G.M.C. en Ford verhogen hun prijzen „Middelen tot aggressie" f Kort Journaal van] ....ons land ....de wereld\ -door M. C. BIJLEVELD—GELINCK f Disc ussiekringen bespraken vragen Buurtverenigingen vierden Sint» Nieolaas Prettige middag en avond Voor minder bedeelde stadgenoten Militairen op thuisreis AT <r? AAR. ANNEER. -Castcllio, prediker van verdraagzaamheid Op reis met mandoline, guilaar en banjo Moordrecht Dappere tegenstand van E.D.S. j)e 15.000 er uit EERSTE BLAD - PAGINA-2 MAANDAG DECEMBER 1SS9 (Van onze Parijse correspondent) TJET HEEFT de laatste dagen weer een haar gescheeld, of Frankrijk was opnieuw in een politieke, waarschijnlijk zelfs ministeriële crisis verzeild geraakt. De minister voor Europese Zaken, de socialistische partijsecretaris Guy Mollet. dreigde het Kabinet te verlaten. Maar bij de deur gekomen heeft deze excellentie, die het wispelturige karakter en de coquetterie van een solodanseres bezit, zich weer omgekeerd om opnieuw zyn plaats bij de collega's in te nemen. Hij heeft aldus de val van het Kabinet voorkomen. De oorzaak van de moeilijk heden school ditmaal niet in persoonlijke kwesties, doch in het even urgente als pijnlijke probleem van Duitsland herbewapening. Men weet, dat te Londen thans de plaatsvervangers der twaalf ministers der Atlantische landen te zamen zijn om de complicaties te ontwarren, die ten aan zien van de herbewapening zijn ontstaan ten gevolge van de starre houding van Jules Moch, die te Washington het Franse standpunt heeft verdedigd Zoals men zich herinnert wa6 Parijs slechts bereid de Duitsers als wapenbroeders te be3 groeten, op voorwaarde, dat a) eerst het plan-Schuman getekend zou worden, b) er een Europees leger zou komen, waarin de Duitsers kleine groepjes zouden vor men en c) er een minister zou worden aangesteld, belast met het algemeen toe zicht op de militaire gang van zaken op het Europese contingent. Die drie punten, welke te zamen het DINSDAG 12 DECEMBER, rsum I. 402 meter. j (K.R.O.) 7 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7 30 Sluting; 9 Nieuws; 8.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 8 35 „Lichtbaken 10 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11 Voor de vrouw11 30 Schoolradio; 12 Ange lus; 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Pianospel; 12.55 Zonnewijzer. 1 Nieuws en Katholiek nieuws; 1.20 Actualiteiten. 125 Lunchconcert; 2 Viool en piano: 2.30 Gramofoonmuziek; 2 50 Kamerorkest; 3.30 Ziekenlof; 4 Voor de zie ken; 4.30 Sluiting; 6 Causerie en gramofoon muziek; 8.15 Reportage, 8.25 Lichte muziek; 6 48 Sportpraatje, „Dit is léven causerie en „Voor de Jongeren 7 Nieuws; 7.15 Actuali teiten; 7 23 „Hier is Europa: Zweden 7 52 Politiek overzicht. 8 Nieuws; 8.05 De gewone man zegt er 't zijne van: 8.12 ..De lj»aste op het schavot", hoorspel: 10 45 Avondgebed en liturgische kalender; 11 Nieuws; 1J.15 Gra mofoonmuziek. Hilversum II. 298 nieter. (A.V.R.O.) 7 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek: 7 39 Zendersluiting: 9 N!euws;/9 io Mor genwijding: 9 25 Gramofoonmuziek; 9 30 Po pulair concert; 10 30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Gramofoonmuziek: 10.50 Voor de kleu ters; 11 Pianovoordacht; 11.30 Voor de zieken 12 Orgel en sopraan; 12.30 Land- en tuin- allerlei. 1.20 Financieel weekoverzicht; 130 Promenade-orkest; 2 V.oor de vrouw; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.45 „Onze Amerikaanse buren"; 4 Gramofoonmuziek; 4.10 Kinder koor, 4 30 Zendersluiting; 6 Nieuws; 6.15 Piarfospel: 6.30 Italiaans concert; 7.10 „Paris vous parle"; 7 15 Metropole orkest; 7 45 ,,De schoonheid der Xchepping". causerie: 8 Nieuws; 8 05 Actual.; 8.15 Gevar. program ma. 9.15 „De Antwoordman 9.30 Avro-aller- lei; 9.35 Gramofoonmuziek: 10 Goede moed", causerie; 10.15 Pianovoordracht; 10.45 Bui tenlands overzicht; 11 Nieuws, 11.15 Gra- Engeland, BBC Home Service, 330 meter. 1 Gramofoonmuziek; 1.30 Voor de arbei ders; 1.55 Weerberichten: 2 Nieuws; 2.10 Gevarieerd programma; 3.10 BBC West of England Light Orchestra en solist; 4 Vespers; 4.45 Amusementsmuziek, 5.15 Actuele vraag stukken; 6 Voor de kinderen; 6.55 Weerbe richten; 7 Nieuws; 7 15 Sport; 7.20 Gramo foonmuziek: 8 ..Can you beat it? 8.30 Koor zang; 9 Klankbeeld; 10 Nieuws; 10.15 Cause rie; 10.30 Discussie11 Wetenschappelijk overzicht; 11.15 Strijkkwartet; 11.45 Parle- mentsoverzicht; 12 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 meter. 12 „Mrs Dale's Dagboek"; 12.15 Militair or kest; 12.45 Voordracht. 1 Parlementsover- zlcht. 1.15 Lichte muziek; 2 BBC Schots Or kest; 2.45 Voor de kinderen; 3 Voor de vrouw, 4 Lichte muziek; 4 30 Voor de solda ten, 4.45 Lichte muziek; 5 15 ..Mrs Dale's Dag boek". 5 30 BBC Welsh Orchestra en soliste; 6 30 Lichte muziek; 7 Orgelspel; 7.15 Hoor spel; 7 30 Voor de Jeugd. 8 Nieuws; 8 25 Sport, 8 30 Gevarieerd programma; 9 Idem; 830 Opera Orkest; 10 Gevarieerd programma; 10.30 Klankbeeld. 11 Nieuws: 11.15 Actualitei ten; 11.20 Dansmuziek; 12 Voordracht; 12.15 Romantische muziek; 12.56 Nieuws. Brussel. 324 meter. 12 Salonorkest; 12.30 Weerberichten; 12.32 Lichte muziek; 1 Nieuws; 145 Kinderkoor; 130 Gramofoonmuziek. 3.30 Kamermuziek; 4.15 Gramofoonmuziek; 5 Nieuws; 5.10 Gra- mcfoonmuziek; 5.15 Voor de kinderen; 5 30 Uitzending van de UNO; 5.40 Gramofoonmu ziek; 5.50 Boekbespreking. 6 Muziek voor de jeugd; 6.30 Voor de soldaten. 7 Nieuws; 7.30 -Gramofoonmuziek; 7 50 Voordracht; 8 Hoor spel 9 30 Gramofoonmuziek; 9.45 Actualitei ten; 10 Nieuws; 10 15 Jazzmuziek; 10.45 Gra mofoonmuziek: 11 Nieuws; 11.05 Symphonisch concert. Brussel. 484 meter. 12.05 Omroeporkest; l Nieuws; 1.10 Jazzmu ziek 1.30. 2 en 4 Gramofoonmuziek; 4 30 Zang en piano, 4 50, 5.10 en 6 30 Gramofoon muziek; 7 Operettemuziek; 7.45 Nieuws: 8 Vliegeniersorkest, koor en solist; 9 en 9 30 Gramofoonmuziek; 10, Nieuws. 10.15 Gramo foonmuziek, 10.55 Nieuws, 11 Dansmuziek; 11.55 Nieuws. FrankrUk. Nationaal Programma, 347 en 249 meter. 12 Gramofoonmuziek: 12.30 Orkestconcert; 1 Nieuws. 1.15 Klankbeeld; 2 Nieuws. 2.05 Cellorecltalq.30 Amerikaanse uitzending. 7 Orkestconcert; 8 30 Hoorspel: 10.15 Mandoline en piano; 11.15 Kamermuziek, 11.45 Nieuws. zogenaamde plan-Pleven door de elf overige leden van het Atlan tische Pact niet aanvaard, omdat Washing ton van de uitvoering een tijdverlies vern wachtte, dat onder de huidige omstandig heden niet getolereerd kan wörden. Die laatste overweging heeft sedertdien nog aanmerkelijk aan kracht gewonnen en het was dan ook te voorzien dat Parijs, naar mate de tijd zou dringen, onder verhoogde druk zou worden gesteld. Voor die druk heeft men uiteindelijk moeten wijken. Doch Frankrijk is zo tevens weer uit zijn diplomatieke isolement getreden. Twee tegenvoorstellen zijn in Londen bekend geworden: één van Nederlandse en één van Amerikaanse zijde. Het Neder landse plan. verdedigd door jhr Van Starkenborch-Stachouwer, voorzag o.m. in de oprichting van een Atlantisch Hoge Commissariaat, terwijl het compromis- voorstel-Spofford, dat thans door de Fran sen is getekend, de mogelijkheid van een verenigde Europese legermacht uitdrukke lijk openliet. Wegens dit onderscheid vooral ging de Franse voorkeur naar de Amerikaanse oplossing uit. Op papier leek de afstdnd tussen de oorspronkelijke op vatting, neergelegd in het plan-Pleven, en het uiteindelijke compromis, inderdaad nog juist te overbruggen. De oplossing, die thans in Londen wordt voorgesteld, kan in enkele punten worden samengevat. Er komt géén Duits opper commando. noch een Duits ministerie van Porlog (de toekomstige soldaten zullen worden gerecruteerd door bemiddeling van het ministerie van Arbeid) en er ko men evenmin Duitse divisies, doch „slechts" combat-teams", uit circa 6.000 man bestaande. FrapkrUk heeft du» de condities betref fende het plan-Schuman en de oprichting van een Europees leger laten vallen. Niet temin hoopt men hier nog steeds, dat deze maand het steenkool- en staalplan van de minister van Buitenlandse Zaken gete kend zal kunnen worden. terwUl wat het Europese leger aangaat, men verwacht dat begin volgend jaar in Par(js een nieuwe conferentie bijeengeroepen zal kunnen worden voor alle landen, geïnteresseerd bij een toekomstig Europees leger. Tegen beter weten in Men laat in politieke kringen niettemin vrij duidelijk uitkomen, dat de Fransen een beslissing hebben moeten nemen, die tegen hun eigen inzichten indruiste, doch die geen verder uitstel meer gedoogde Parijs stond met de rug tegen de muur. Het Ftanse standpunt en de redenen, waarom dit thans verlaten is het be houd der Atlantische eensgezindheid heeft de Ministerraad geformuleerd in een nota, die naar de elf overige dele gaties in Londen Is verzonden. Zo zijn dus de zwaarste obstakels in verband met de voorbereiding van een Atlantisch leger uit de weg geruimd. Niettemin is de basis nog geenszins defi nitief gelegd Het voorstel waaraan te Londen thans gewerkt wordt, dient eerst nog door de ministers vaan Defensie en die van Buitenlandse Zaken te Worden bestudeerd, wier handtekeningen het pro ject eerst definitiéf zullen maken. Ofschoon officieel nog niets bekend is van de positie, welke Eisenhower in het nieuwe leger zal bekleden, meent men te Parijs toch, dat de toekomstige opper bevelhebber zijn staf in Fontaineblèau zal installeren. Het opperbevel van Mont gomery, die daar thans zetelt, zou dan in de nieuwe organisatie kunnen worden opgenomen. Sommige waarnemers bren gen de benoeming tot algemeen vertegen woordiger in I*ido-China van generaal De Lattre de Tassigny, die tot dusverre be velvoerder van de landmacht van de Wes terse unie was. in direct verband met deze reorganisatie. De Duitse pers loopt storm tegen het compromis, dat dank zjj het Nederlandse voorstel te Londen kon worden bereikt inzake de Duitse deelneming aan de Atlantische verdediging. De beperking van de Duitse troepen in omvang en bewapening, de recrutering er van onder geallieerd toezicht en de aanstelling van een Hoge Commissaris worden algemeen voorgesteld als discri minerende en daarom onaannemelijke voorstellen. Het gezaghebbende blad Frankfurter Aligemeine schrjjft; „Zou men zulk een instituut (Hoge Commissaris) scheppen, dan zou men niet meer kunnen spreken van een Duitse bijdrage aan de verdediging van het westen, doch dan zouden de westelijke legers kononiale troepen hebben aangeworven, die de Duitse taal spreken". Dr Kurt Schumacher verklaarde tegen over een correspondent van Reuter, dat er om te beginnen meer geallieerde divisies naar Duitsland gezonden moeten worden. Verder zouden Duitse formaties gelijk moeten zijn aan geallieerde en dezelfde uitrusting, wapens en opleiding moeten hebben. Terwijl hij zei, zich te verzetten tegen de wederinstelling van de oude'Duitse generale staf, dienden naar zijn mening hoge Duitse officieren deel uit te maken van de geallieerde staven. Men verwacht in Bonn, dat het ver dedigingsplan midden December na de zitting van de Atlantische Raad te BruSsel aan de Duitse regering zal worden voor gelegd. Daarmee zou dan de in Bonn zqlang verwachte geallieerde uitnodiging tot het opstellen van een strijdmacht worden gedaan en zou Duitsland voor de beslissing worden gesteld. Zowel Duitse als geallieerde kringen in Bonn zijn er van overtuigd, dat het lange uitstel van dit verzoek de moeilijkheden, welke de regering zal ontmoeten wanneer zij het aan het parlement voorlegt, ten zeerste heeft vergroot. Eis lot gelijkheid De ontwikkeling der gedachten ten aan zien van Duitsland's militaire bijdrage is in Duitsland sneller in haar werk gegaan dan het beraad der geallieerden. In de Duitse publieke opinie, onverschillig of zij regering dan wel oppositie volgt, heeft zich de overtuiging gevoTmd, dat een Duitse bijdrage een offer van de zijde van Duitsland is en dat het slechts zin heeft dit offer te brengen indien daar tegenover staat, dat Duitsland ten volle als gelijke in de Westelijke gemeenschap wordt opgenomen. In regeringskringen toont men begrip voor de omstandigheid, dat volken rechtelijke gelijkstelling van Duitsland slechts stapsgewijze zal kunnen volgen en dat daarom het bezettingsregiem nog enige tijd zal voortduren. Men wijst er echter op, dat het daarom van te groter belang is Duitsland tenminste op militair gebied gelijke rechten te geven. De thans voorgestelde militaire regeling zou echter volgens regeringskringen bij Duitse troepen de vrees wekken, dat zij zouden worden misbruikt. Temeer daar dit de communistische propaganda uit Oost-Duitsland in de hand zou werken, dient volgens regerings kringen te worden verzekerd, dat Duitse troepen een gelijke taak onder gelijke voorwaarden zullen vervullen- Intussen wordt het in regeringskringen betreurd, dat de Atlantische landen nog geen besluit hebben genomen, die naar Duitse opvat ting de huidige politieke en militaire pro blemen zouden kunnen oplossen. Daardoor gaat waardevolle tijd verloren. Er zijn zeven en veertig oudste middenstands-examinanten Er is een storm van verontwaardiging opgestoken onder de oudere middenstand- examinanten in den lande. De heer Wis man in Heerenveen heeft n.l. van de mi nister van Economische Zaken een boek werk gekregen als zijnde de oudste can- didaat die dit examen geaaan heeft; zo werd het althans gezegd Maar er zijn veel oudere geslaagden, blijkt het nu. Er zijn stoere zestigers, die na noeste studie het middenstandsexamen hebben gehaald, en zij voelen zich achteruit gezet. Daar moet iets scheefs zitten zeggen ze De oplossing van dit misverstand is ons middeWwijl van de zijde van het minlsterif van Econo mische Zaken "egeven. Er is namr' niet één oudste examinant. m"*"r er <*7 oudsten. Ip 47 plaatsen zijn namelijk de examens afgenomen en de 47 oudsten heb ben het omstreden cadeau gekregen. „The Washington Daily News" heeft bekendgemaakt, dat president Truman een brief heeft geschreven aan de muziekre censent Paul Hume van de Washington Post, waarin hij dreigt „deze te zuilen afdrogen", wegens een ongunstige critiek op het zingen van zijn dochter Margeret. Het Witte Huis bevestigde, dat de pre sident Paul Hume had geschreven. Hume wilde de verslaggevers de tekst van de brief met geven, maar „The Washington Daily News" zegt dat deze hierop neer komt: „Ik heb juist uw minne recensie gele zen. U spreekt als een teleurgestelde oude man. die nimmer succes heeft gehad. Ik heb u nooit ontmoet, maar pas op, dat u uit mijn handen blijft". Hume had geschreven, dat Margeret Truman een zeer aantrekkelijke figuur op de planken was. maar niet erg goed kon zingen. Margeret Truman betwijfelde, of haar vader de brief heeft geschreven. Aan de verslaggevers zei zij, dat Hume een goed criticus is en het recht heeft te zeggen wat hij denkt. Internationaal pianisten- en violistenconcours De staatssecretaris van O.. K. en W. brengt ter kennis, dat van 2030 Juni 1951 te Parijs het internationale concours Marguérite LongJacques Thibaud voor pianisten en vlolisten zal worden gehou den De candidaten moeten minstens 15 jaar oud zijn en mogen de leeftijd van 32 jaar niet hebben overschreden. .Een uitzonde* ring wordt gemaakt voof oudstrijders en voormalige krijgs- en politieke gevange nen. die tot de leeftijd van 35 jaar worden toegelaten. Dc inschrijving staat open tot 15 Mei 1951. Inlichtingen kunnen schrifte lijk wojJBen gevraagd bij dr C. L. Walther Boer. inspecteur voor het Muziekonder wijs. Statenlaan 108a, 's-Gravenhage. Rumoer om het optreden van Werner Krauss Vrijdagavcijd is het op de Kurfiirsten- damm te Berlijn tot relletjes gekomen. Een menigte van enige honderden perso nen verzamelde zich voor de schouw burg. waar Werner Krauss voor het eerst na de oorlog optrad. Studenten gooiden rui ten in en op het toneel ontstond een hef tige woordenwisseling, nadat het spel was afgelast. Krauss, die in de nazi-film „Jud Süss" speelde, moest door de politie in de kleedkamer beschermd worden. Buiten riep men „Krauss raus" en „nazi-zwijn". Enige studenten braken door het politie- coi'don heen, waarop de politie de brand slangen gebruikte. Advertentie In een der zalen van het Beursgebouw heeft gisteravond de heer G Ruygers. lid van de Tweede Kamer en lid van de Nederl delegatie te Straatsburg gesproken voor de afd. Rotterdam van de Beweging van Europese Federalisten over ..Straats burg 1950". Hij schetste de talloze moeilijkheden, die een Verenigd Europa in de weg staan en wijdde bijzondere aandacht aan het standpun van Engeland ten aanzien van een Ver. Europa. Voor het behoud van de vrede acht spr. een Ver. Europa van gro te betekenis. Hij zag generlei bezwaren West-Europa te bewapenen en te doen toetreden tot een Ver. Europa. Of een Ver. Europa op korte termijn tot «tand kan komen betwijfelde de heer Ruygers maar op de lange duur zal het van groot voordeel voor alle Europeanen blijken te zijn Op de rede van de heer Ruygers is enige gedachtenwissellng gevolgd, waarna de voorzitster van de afd Rotterdam, mevr. mr De Kat—Presser met een op wekkend woord de bijeenkomst heeft ge sloten. Volgens oude traditie wordt ieder jaar in Zweden als liet Kerstfeest nadert de „Lucia"-dag gevierd. Dan komt de „Kaarsen Koningin die een kroon met brandende kaarsen draagt, gevolgd door haar „hofdames" de slapende hutsgeno ten met gezang wekken. Daarna wordt koffie met versnaperingen aangeboden. (Van onze Brusselse correspondent) Tot 2 Januari is het centrum van Brus sel herschapen in een feeërie van licht. Van het Noordstation tot het Fontainas- plein zijn de grote boulevards ensde be kende winkelstraat de Rue Neuve. over koepeld door lichtbogen, neonlichten en groen. Men kan drie .kilometer ver onder een schittering van licht, muziek en feestvreugde wandelen. De Brusselse winkeliers hebben voor deze gelegenheid millioenen francs bijeen ge bracht en zij wedijveren in de versiering van hun etalages. Aan hotelgasteq. bui ten Brussel woonachtig, worden deze dagen zogehaamde legitimatiebewijzen verstrekt, welke recht geven op geredu ceerde prijzen voor kamer en maaltijd. De K N A C. verstrekt daar in Nederland inlichtingen over. Voor de concentratie van licht moesten in verscheidene hotelo op de boulevards speciale versterkingsstations gebouwd worden. De Brusselse zakenwereld wil niet alleen trachten, een groot aantal vreemdelingen naar de. Belgische hoofd stad te lokken, maar tevens voorkomen, dat vele Belgen hun Oudejaarsfeesten in Parijs gaan doorbrengen. Engels-Nederlandse luchtvaart onderneming kon het niet bolwerken De Engels-Nederlandse charter-lucht vaart-maatschappij. de B N A. (British Netherlands Airservice), die met kapitaal van de Maatschappij Nederland (Amster dam) werkte, is in likwidatie. Ten gevolge van deviezenbepalingen was men niet meer in staat gelden te fourneren. Deze devipzenbepalingen, /zo wel van Engelse als van Nederlandse zij de. hebben dus de plannen van de rede rijen om een vinger in de pap te houden .N.A. werkte met waaronder één Viking en een aantal Da- kota's. Verleden zomer heeft deze maat schappij een belangrijk aandeel gehad In het overvliegen van Nederlandse groente naar Engeland. - Dijkdoorbraak bU Zutfen. In de gemeeijte waarden van de IJsel, bezweken, is ongeveer honderd hectaren land over stroomd. Waarschijnlijk zal van de daar ge- De General Motors Corporation en de Ford Motor Company hebben een verzoek van de Amerikaanse regeHng, om de prijsverhogingen voor de auto's van de modellen 1951 ongedaan te maken, afge wezen. Beide maatschappijen verklaarden, dat het verzoek van de «conomisché stabilisatieraad onuitvoerbaar is en tij voegden hier aan toe, dat zij „verstoord" zijn. dat een dergelijk verzoek aan hen gericht is. De nieuwe prijzen van de General Motors zullen ongeveer 5 hoger. liggen dan die voor de modellen 1950 In een tijdschrift, dat van achter het ijzeren gordijn Londen bereikte, staat te lezen, yiat swing, samba conga, rumba en boogie woogie middelen tot aggressie zijn. Het tijdschrift, dat in Hongarije 'wordt uitgegeven, vertelt de jeugd, hoe zij dan sen iqpet om „de imperialistische in vloed" te weren. Scardas. wals en fcolka 2yn toegestaan, tango, foxtrot en Engelse wals, hoewel' weerspiegelingen van het kapitalistische verval, kunnen met smaak gedanst wor den. „hoewel zij de verlangens der arbei ders niet vervullen". Er moet, zo zegt het tijdschrift een socialistische danscultuur worden ge creëerd. a Wapenschandaal in Egypte. Zeven Egyp tische generaals zijn op pensioen gesteld en dertien hoge officieren op half salaris wegens hun aandeel In een wapenschandaal, zo heeft het Egyptische departement van oorlog be kend gemaakt Het schandaal betrof de aan koop van onbruikbare wapenen en munitie van Italië gedurende de oorlog in Palestina Hoög water bU Steenderen. Reeds ver scheidene dagen staan tientallen hectaren bouw- en weiland ln en om de gemeente Steenderen onder water Het water stroomt zelfs over de weg Steenderen—Olburgen Het verkeer Hummelo—Baak—Zutphen is nog niet gestremd geweest, al staat het water tot aan de berm van de weg Men verwacht echter, dat het water spoedig zal dalen. Ongeluk in de staatsmijn Emma. Toen de ongehuwde 20-1arlge mijnwerker R G Mar cus uit Treebeek in de staatsmijn Emma met een, draaiboormachine een gat in de kool aan het boren was werd zijn loshangende - doek door de boorstang gegrepen tengevciAj waarvan hem de adem werd afgesnoeru Indonesische arbeldersparti) vrtór bovcot. De Partat Boeroeh (arbeiderspartij) died ton- voorwaardelUke overdracht van de souverei- nlteit over Nleuw-Gifinea aan Indonesië eist. heeft verklaard, dat zij In principe met een bovcot accoord gaat en dat zil zich verant- woor6j"lük* stelt voor de uitvoering daarvan. Nederlandse vakarbeiders naar Zweden? Blijkens een mededeling van een der direc teuren van de Svenska Kullagerfabrteken te Gothenburg is aan de Zweedse overheid ver gunning gevraagd om honderd gespeciali seerde vakarbeiders uit Nederland te laten overkomen om hen in de bedrijven te Go thenburg te werk'te stellen Weer vier personen te Djakarta vrllgela- ten. Wederom zijn vier personen vrijgela ten. die bij de actie te Djakarta op 19 No vember werden gearresteerd Onder hen be vinden zich Arie en Gerard Knoester Dr H M Hlrschfeld spoedig naar Neder land. Dr H M Hlrschfeld die enige weken geleden gedurende een verblljj In Parijs plot seling ziek werd. is inmiddels in zoverre hersteld, dat hl) zeer binnenkort naar Ne derland zal terugkeren Dr Hirschfeid ral voorlopig énige tijd rust houden alvorens zijn werkzaamheden te hervatten. doch verklaarde dat de Britse kroonkolonie „geen oorlog waard is" die rijp is en gereed om s Franco in het Interview. Vliegtuigramp. Een vliegtuig van de „Compagnie Transports Aerlens Interna- tionaux dat Senegalese soldaten van Frans West-Afrika naar Madagascar vervoerde, is Donderdagavond in de streek van Bangoei verongelukt Aan boord van het toestel be vonden zich ongeveer vijftig soldaten. Of ficieel is medegedeeld dat er achttien over levenden zijn drie leden van de bemanning en vijftien Senegalese soldaten. TVTU PANDA EENMAAL een edel voornemen had, liet hij er ook geen gras meer over groeien en wij, die hem langer jennen dan vandaag, wéten wel hoe flink en doortastend hij kan zijn! En waar zou hij zich nu anders heen begeven dan naar het bureau van een groot dagblad? Hij had al vaker succes gehad met een kleine advertentie (zoals verschillende onzer lezer? weten) en dat ging hij nu snel opnieuw proberen Met grote haast stevende hij dus het gebouw binnen en daar richtte hij zijn schreden rechtstreeks naar het loket, waar zulke advertenties werden aangenomen ..Mijnheer," zei hij, buiten adem, ,,ik wilde een advertentie laten zetten1" „Dat is goed," zei de meneer instemmend. „Zegt u maar wat er in moet staan en hij nam een papier en een potloodje om het op te schrijven „Wel." zei Panda blij. „de inhoud is: „Nette mlllionnalr wenst kunst en wetenschap aan te moedigen! Gegadigden kunnen zich wenden tot de heer Plukkie Panda Maar tot zijn grote verbazing werd de heer achter het loket nu plotseling heel boos' Wat denk jij wel. ventje!" riep hij kwaad „Dit is een ernstig dagblad' Een eerlijk en betrouwbaar dagblad! Wij nemen alleen maar goede en betrouwbare adver tenties op' Gepn flauwe grappen' Geen poppenkast! Geen be driegerij!" Die meneet wilde natuurlijk niet geloven, dat een millionnair ooit zó gek zou zijn om zijn geld aan kunst en wëtenschap weg te gooien en misschien geloofde hij ook niet, dat Panda écht millionnair was 16) Direct daarop bukte het meisje zich om de riem van haar sandaaltje wat vas ter te snoeren, maar hield haar prooi goed in het oog De klok van het American Hotel stond op precies twaalf uur. Daarop giqg Arnold weer verder, maar nu veel langzamer en slenterde nonchalant in de richting van de kiosk. En hier bleef hij definitief staan, nadenkend rokend aan zijn sigaret: na ieder trekje gooide hij het hoofd een ietsje achterover en blies dan met getuite lippen een rookwolkje uit, heel langzaam en zorgvuldig, als gold het een cultus. Het meisje had dekking gezocht achter een reclamezuil: een prachtige observatie post om te kunnen zien. wie er op het ren- dez-vous van Arnold van Blitterwijck zou verschijnen. Want dat het een rendez vous was - om twaalf uur bij de kiosk op het Leidsche Plein was zonneklaar! En lang wachten behoefde ze ook niet, want daar stapte een mén uit een van de trams, die uit de Leidsche straat kwam, ging dé rails over tussen de vluchtheuvels en be gaf zich regelrecht naar het punt van af spraak. Maar toen Aagje die man zag, dacht ze een ogenblik te zullen omvallen! Die brede zonderlinge kop met uitstaande puntoren, die kolossale neus en die scheur van een mond met een komische grijns aan de ene zijde opgetrokken, het was de kop waar ze gelukkig niet van gedroomd had maar die ze toch uit duizenden zou kunnen herkennen! Het was Gerrit, haar ontvoer der, waarmee ze gisteravond 'n tête-è-tête had gehad in de auto en die haar later zo welgezind bleek te zijn! Haar hart bonsde in de keel, maar ze be greep toch, dat dit één van de hoogtepun ten van haar detective-carrière Was. Een carrière, die nu eenmaal in ds eerste plaats koelbloedigheid vereiste en daarna een bliksemsnel handelen. Zodra ze dus ge zien had, dat de twee mannen achter de kiosk bleven staan en daar een gesprek begonnen, slipte ze snel daarheen en ging aan één der beide zijkanten van het huisje de aldaar geëtaleerde „thrillers" bestu deren. Even luisterde ze ademloos en knik te dan tevreden: ze kon van a tot z alles volgen wat er gezegd werd! Zo is de jonker dan toch maar ge komen! Natuurlijk! kwam de ietwat neer buigende stem van Arnold, dat hadden we toch afgesproken? U hebt dan zeker-ook het geld? Mijn beste Gerrit, (inderdaad, de man heette werkelijk Gerrit!), mijn beste Ger rit, daar wou ik je nu juist eens rustig over spreken! Ik zie het al jonker, het is weer hom meles! Kom kom Gerrit, dat moet Je nu niet zo dadelijk zeggen! Je moet eerst toch eens precies weten hoe de zaken nu eigenlijk staan. Er isiets tussen gekomen. Dat is niet de eerste keer jonker. Jawel, mijn beste man. Maar je moet eerst eens luisteren! Je luistert niet! Eh wil je een sigaret? Jawel jonker, maar ook mijn geld! Er viel even een stilte, Waarin de jonker klaarblijkelijk zijn sigaretten voor de dag haalde, er eentje aan Gerrit offreerde en hem vuur gaf. Het meisje stond onbeweeglijk af te wachten en tuurde onderwijl naar de plaatjes achter het zijruitje van de kiosk Daar zag ze een juffrouw, die met af grijselijk verwrongen gelaatstrekken ln een valluik stapte, twee mannen met een duivelse grijnslach zagen toe Uit de rechterbenedenhoek en op de achtergrond stond een deur open waarachter een ge balde vuist met een revolver te voor schijn kwam Zo ging het in de boeken! En in de werkelijkheid stond zij, Aagje van Esbeeck. toch ook het slachtoffer van een aanslag, hier in haar zomerjurkje in de stralende zonneschijn op het Leidsche Plein en was de schurk een zéér aristo cratische. zéér elegante figuur in een ka neelkleurig jasje. Nu had Gerrit zeker zijn eerste trekje genomen. Je sigaretten zijn nog best jonker. Dan kun je mij ook wel mijn geld geven! Beste kerel, kun je nog niet een week je wachten? Ik denk er niet aan jonker Ik heb al lang genoeg gewacht. U kunt tevreden zijn met wat ik voor u gedaan heb. Nu verdraai ik het verder! Maar Gerrit! Er lag nu een dlep-ver- wijtende toon in Arnolds stem. dat had ik nu niet van je gedacht! Nou jonker, krijg ik nou mijn centen of niet! Zijn toon werd dreigend. En Arnold ant woordde: Je bent heel anders dan Je vro.eger was. Gerrit. Op Blitterswijck sloeg 1e nooit zo'n brutale toon aan! Best mogelijk jonker! Dat komt door de AmstertJamse lucht hier Ze zeggen hier In mijn kosthuis: een palfrenier is niks minder as een jonker. Niks minder En ik hoef me niet aan een jonker te storen as ik geld van hem moet hebbenI Maar Gerrit, luister nu eens Je luis tert niet! herhaalde Arnold zenuwachtig Zijn toon was nu niet meer neerbuigend, zeker ook door de Amsterdamse lucht Ik heb je toch gezegd, dat ik spoedig geld te wachten heb. Dan Krijg Ie wat ie toekomt! Dat zei Je gisteren ook Jonker! En zo veel keer te voren ai! Gisteren zei je. dat ik het vandaag vast en zeker hebben zou' Dat dacht ik ook. beste kerel Werke lijk. dat dacht ik ook stellig' Maar zie je. er is iets tussengekomep Het is voor mij zelf ook erg vervelend Maar er is niets aan te doen. Weet je hoe ze dat ln mijn kosthuis noemen, jonker, die mooie praatjes van je? Smoesies En ik heb lak aan je smoesiesl Ik mot me geld en verder niet Maar Gerrit. luister Hoor es jonker, nou zal ik Je es wat vertellen Er ls gisteren met. mij ook wat gebeurd, net as met jou. zie je En ik ga nou dadelijk weg uit Amsterdam. En as ik nou me geld niet meteen van ie krijg dan ga ik in Blitterswijck naar de burgemees ter en dan zal die de pelisie wel es op Je dak sturen. Wat zullen ze er ln hét dorp van staan te kijken'. Aagje voelde op dat ogenblik werkelijk iets, dat op medelijden met de ongelukkige Arnold leek Wat een dodelijk argumentl Maar man. denk dan toch eens aan mijn vader» En aan mijn grootvader, die je nog gekend hebt! Die dooie lui kenne me geen bliksem schelen! /Dan zal ik je nog wat ander? vertel len. Ik ga trouwen, heel spoedig trouwen, met een rijke erfgename! Och kom Jonker, ?.eker met een tante in Amerika! Nee zeker niet Met een nicht van een tante hier, die al dood is! Een charmant meisje! Aagje beet zich op de lippen om het niet uit te proesten Maar Gerrit bleek nu door het nulpunt heen te zijn Geen charmant meisje of dode tante konden hem meer vermurwen. Smoesies! Allemaal smoesies Ik tel tot vljf-en-twintig. jonker, en dan geef Je me mijn centen Eri anders stap ik zó op de trein en ben vanavond nog róet de laatst# bus in Blitterswijck Het werd nu spannend, voelde Aagje. De man was al begonnen te tellen: elftwaalf dertien Man hou op! veertien.vijftien.... Schei uit alsjeblieft negentientwintigéén-en- twintig (W^rdt vervolgd». MAANDAG 11 DECEMBER 1950 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA t De Oecumenische Jeugdraad te dezer itede organiseerde gistermiddag in „Da niël" een jeugdontmocting. waar gedis cussieerd werd over de vragen „Is jouw kerkgenootschap het enig juiste, wat wil de Oecumene en wat zou ze moeten doen?", een en ander in het kader van de Oecumenische Zondag. In een viertal discussiekringen werden de vragen onder de loupe genomen, waar. na de voorz. van de Oecumenische Jeugd raad, de heer K M. de Bruijn, een korte samenvatting gaf van het besprokene ln de kringen, nadat eerst rapporteurs ver slag hadden uitgebracht. Is jouw kerkgenootschap het enig juiste* Op deze vaag hebben alle aanwezigen, on der wie zowel vrijzinnigen als orthodoxen, algemeen ontkennend geantwoord. Men behoort voor elkander open te staan Eén troep wilde eerst vooraf de vraag stllen: „Wat is de norm van 'n kerkgenootschap?" waarop ze geantwoord heeft ,.De norm |s de Bijbel". Stellen we dan bedoelde vraag, dan moet deze luiden: „Is de inter pretatie van de Bijbél door mijn kerk genootschap de enig Juiste?' De vrijzin nigen achten de Bijbel niet onfeilbaar Hij it door mensen samengesteld, gevormd en of vervormd. Er is. aldus deze opvat ting. gedeeltelij'k of in het geheel geen Goddelijke inspiratie bij de samenstellers geweest. De ortnodoxen nemen een tegen overgesteld standpunt, zij het met kleine nuance», in. Niemand was van mening deel uit te maken van het enig juiste kerkgenoot schap, doch men kon zich wel achten deel uit te maken van een meer juist kerkge nootschap. Zo beschouwt de Geref. Kerk zich lis het meest zuiver Als norm voor een kerkgenootschap geldt echter dat was de algemene opinie de Bijbel, zij het verschillend geïnterpreteerd. Wat wil Oecumene Wat wil de Oecumene en wut zou ze moeten doen? De Oecumene wil respect en onderlinge waardering aankweken on der elkaar. Men is wel hopeloos verdeeld, maar men maakt als Christen toch deel uit van de gemeenschap der heiligen, de Kerk van Christus, zoals de Bijbel het duidelijk zegt De Oecumene wil niet zijn een superkerk, ool^ niet de toekomstige eenheidskerk waarin alle kerkgenoot schappen moeten opgaan. Zij wil primair onderling respect en waardering waar door het vervreemdingsproces, dat Chris tus' Kerk versplintert, ophoudt en er meer samenwerking en toenadering ko men. Zij streeft uiteindelijk naar de pen- Het gaat de buurtverenigingen niet naar den vleze. Onder deze omstandig heden was het voor verscheidene buurt verenigingen niet mogelijk op eigen kracht en kosten een St Nicolaaafcest voor de kindeken van de leden te organic seren. Daarom staken de besturen vaii de IJssellaan de Dela Reylaan en Achter de Vismarkt de hoofden bijeen, betrok ken ook een vakverenigingsafdeling, die van de moderne textielarbeiders „De Eendracht in het Qverleg en het resul taat was een gecombineerd St. Nueolaas- feest op Zaterdagmiddag in „De Beurs- klok". De vier verenigingen kunnen er met voldoening op terugzien De kinderen r prettige herinneringen aan be- want het was een gezellig en 1 feest Het Rotterdamse Amuse- iemble Rinus van Evelingen was de verzorging opgedragen en met lofwaardig inzlch t en goede smaak heeft dit gezelschap zich van zijn taak gekwe ten. De kinderen hebben zich uitstekend vermaakt, met de leuke praatjes op hun begripsvermogen afgestemd, waar mede „Oom Rinus' de nummers inleidde, evenzo met de wijsjes die „Oom Peter" uit zijn accordeon trok ten einde hen te kten meezingen. Voorts was er een „Oom Aad" die met grappige goochel toeren de kinderen tot lachen en v.rba- zing bracht, „Tante Beb die St. Nico- laasliedjes liet zingen Ook nog een pop penkast, die wat klein was en een weinig origineel programma bood. maar niettemin de kinderen enthousiast deed meeleven met de avonturen van Jan Klaassen en de witte meneer Pierlola. Bovendien bracht de clown Rio de jeugd tot schateren, maar hoe verdienstelijk alles was. St. Nieolaas spande toch de kroon. St. Nieolaas die op gemoedelijk vaderlijke toon lessen gaf en een grote spiegel voorhield. Dat was een „echte" St. Nieolaas kindervriend en opvoedep tegelijk. De meegekomen ouders zullen met gpnoegen en instemming naar hem hebben geluisterd Natuurlijk stonden ook tractaties en geschenken op het pro gramma. 's Avonds vierden, eveneens in „De Beursklokde leden van „Vrede en Vrij heid" zoals de buurtvereniging van de Ussellaan heet. met genodigden, het St. Nicolaasfeest. Ook voor hen verzorgde het gezelschap Rinus van Evelingen het programma en stellig met niet minder succes Een uitstekend troepje bleek dit ensemble, zijn optreden was van prima gehalte Rinus van Evelingen was er de ziel van, op gezellige verteltrant voerde hij geestig en raak origineel de conferen ce. was de helft van het grappige clown- duo „De Bario sen de hoofdpersoon in een goedgespeeld vrolijk schetsje Betty Morelly. een cabaretière, bracht leuke oorspronkelijke liedjes en Nobino bleek een goed accordeonnist, van alle markten thuis en Aad Riwaro een onnavolgbaar goochelaar, al presenteerde hij zijn num mertjes vrij sober. Tot bij middernacht heeft dit troepje de iJssellaners bezig gehouden en daarbij onafgebroken een feeststemming doen heersen. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 jaar geleden. De heer J. N. Scheltema heeft het voor nemen om het derde deel van het bekende werk van De Lange van Wijngaarden, dat zich in het manuscript in het archief be vindt. in druk uit te geven. De gemeente raad heeft de heer Scheltema daartoe ge machtigd. 50 jaar geleden. Uit een advertentie: Gevestigd te Gouda: L. Thielking, tandarts. Opvolger van Cassuto. Turfmarkt 185. Spreekuren van •—5 uur, behalve des Zondags 25 jaar geleden. Voor het doctoraal examen rechten is ■»n de Rijksuniversiteit te Utrecht ge- •'aogd de heer J. L. J. A. van Mechelen tlhitr. heid van geloof en als practische con sequentie zal daar dan ook esn organisa torische eenheid op volgen. Doch dit laatste is consequentie van het doel. niet het doei zelve. Dit alles is heel. heel erg moeilijk en het zal geleidelijk en in een proces van tientallen jaren vdortgang kunnen vinden De versplintering duurt immers reeds eeuwen en in enkele jaren is het on mogelijk de scheidsmuren weg te vagen. Ook op practisch terrein en aanvankelijk vooral lag en ligt de samenwerking (Bij belgenootschap. 1KB. in de oorlogstijd. I K OR. etc doch alleen is ze niet vol doende Bovendien, merkte men op, is practische samenwerking zonder enige basis niet mogelijk. In de Oecumene zal men gezamenlijk moeten worstelen nasr het zoeken van de waarheid en de juiste betekenis van de Bijbel. Juist wanneer men dit gezamenlijk doet, zullen er onder linge waardering en samenwerking ont staan De Oecume zal moeten teruggaan tot de grondslag van de eerste Christen heid Ieder kerkgenootschap zal zich op zijn eigen geschiedenis en uitgangspunt van zijn gedachtengang terdege moeten bezinnen en niet zonder meer daarop Voortbouwen. Sommige aanwezigen merkten op. dat de Oecumene meer moet werken dan, ze tot dusverre deed voor het behoud van de vrede Zij zal daartoe meer invloed bij de staatslieden moeten aanwenden. Zij is reeds vertegenwoordigd bij de U NO. Anderen wilden meer voorlichting, voor al ooklmder predikanten en pastoors der Oud-Kath. Kerk Hier ter stede wordt P"i°djek het convent van predikanten gehouden, waar de Oecumenische ge dachte ook levendig wordt gehouden. De voorzitter merkte nog op. dat als wij als Christenen meer één zijn, de wereld Christus ook meer in z'n ware gestalte zal zien. Hij wekte allen op de contact kringen. op Zaterdag- en Maandagavond om de drie weken, te bezoeken. De bijeenkomst was druk bezocht. Padvinders zorgen voor een Kerstgeschenk „Deze houtjes geven dubbele warmte met Kerstm i, warmte ln uw kachel en warmte ln de harten van uw minder goed bedeelde stadgenoten". Dtt hadden de welpen en verkenners van de Nederlandse Padvin ders op de strookjes om de bosjes kachel hout gezet Deze bosjes probeerden zij Zaterdagmiddag aan de man te brengen. Van de opbrengst zullen zij op de Kerst dagen een levensmiddelenpakket brengen bij de stadgenoten die door verschillende Goudse verenigingen op het gebied van steunverlening worden aangewezen. Veel geld is hiervoor nodig en daarom hebben de jongens stapels hout gehakt. Weken van te voren zijn zij aan de slag gegaan „Van dik hout zaagt men planken" werd ver anderd in: „Van oud hout hakt men hout jes". Elke groep heeft zijn steentje bijgedra gen De Zwervende Wolven, de Sint Joris- groep, de Jan van Hoofgroep. de Cornells Houtmangroep, die Kantankgs, de Anti lopen en Penjoeloeh Ruim vijf en dertighonderd bosjes wer den klaargemaakt Na deze voorbereiding zijn zij op pad gegaan De jongens zijn teruggekomen met wijze lessen over hun „klanteq". Bij elk huis belden zij asn. „Ik heb een heel hok vol brandhout kregen zij bij de ene deur te horen. Men sen, die niet begrepen waar het om ging, die het vertrouwen van die „grote" ben gels. in de war stuurden. „Willen die grote mensen ons niet helpenvroeg een welp aan zijn akela. En akela vuurde de welpen weer san om de moed niet te verliezen. Allerlei antwoorden kregen de jongens te horen. Gelukkig verkochten zij bijna over al hun bosjes Een oude dame nam er eerst vijf Toen de jongens weer terug kwa men. na de hele straat te hebben gedaan en zij nog bosjes in de kar zag liggen, kwam zij haar huis uit om nog vijf bosjes te kopen Voor haar gaven de bosjes nu al dubbele warmte. Een kruidenier echter dacht, dat hij het wel af kon met een hand speculaas. De welp ging beduusd de winkel uit. Vlot werden de houtjes van de hand ge daan. Sommigen hielden er in hun wijk over, andere kwamen er tekort. Toen de avond was gevallen, was alles „uitver kocht". De jongens waren na afloop in span ning wat hun wijk opgebracht had Een ..winnaar' was er niet Hadden zij er niet allemaal even hard voor gewerkt' En hoe zou men de opbrengst van de marstand, welke een lange rondgang door de stad maakte, moeten uitdrukken? Nee om de totaal-opbrengst ging het. Na veel getel was het eindresultaat 415. Met het troepentransportschip Camero- nia. dat 24 December te Rotterdam uit Indonesië wordt verwacht, repatriëren soldaat le kl. H. A. Boesten. Groeneweg 66 te Gouda en korporaal G. Kaaius met mevr A Kasius-Servaia en twee kinde ren, 148 te Lange Ruige Weide. De passagierslijst ligt op ons bureau Markt 31 voor een ieder ter inzage. Hinderwet-vergunningen B. en W hebben vergunning verleend aan de N V. Ijzerhandel P Rond Pzn. tot het oprichten van een inrichting voor het bewaren en ten verkoop voorhanden heb ben van buskruit en patronen in het per ceel Zeugestraat 66. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland hebben aan het gemeentebestuur van Gouda vergunning verlefend tot het uitbreiden van de brandweerkazerne en de werkplaatsen van de dienst van ge meentewerken met een vlak en van-dikte- bank aangedreven door twee electromo- toren van 4 en 1' pk op het perceel Nieu- wehaven 45-Turfmarkt 48. DIEFSTAL VAN LOOD Tegen drie Goudse jonge timmerlieden heeft de politie proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van 16 kg lood uit een pakhuis aan de Groeneweg. ten nadele van BEKROOND! DIEVEN. Op de nationale plulmveetentoonstelllng te Gorinchem behaalde onze stadgenoot d* heer J. M v. d. Zwaluw met zes Inzendin gen tierdulven zes eerste en vijf ere-prljzen. KAASMARKT OUDEWATER 11 December. Aangevoerd 18 partijen. Eerste kwaliteit 2.19—2.20 per kg; tweede kwaliteit 2.16-2,18 per kg; extra kwali teit tot 2.21 per kg. Handel matig. WATERiTANDEN II DECEMBER Keulen 4.01 -0.42: Ruhroit -042Lo- bim 18.01 —0 47: Nijmegen 10 sï —0 37; Am- hem 10.40 o SS; Eefde 8.16 -6 16: Deventer lX-0 14: Borgheren 41.17—O.Oi.Beifeid 13 M —0.63 venlo 12 70 onv.: Grave 36 o i«. Li#h 2 04 -O.M; Vreeswijk 2 30 —0.16 T.m. 2 Jan. is—12.36 en 1.30—4 uur Mussuw Het Catharlna Gasthuis: Kerattenioonstel int van beeidhoimweik Charles Hammes Jr. #n etswerk C Hammee Si (Zondag* geopend 2—4 ui* Maandags en Vrijdag 1 30—4 JU") 11 Dec, 7.3# uur De Zalm: Openbar» veiko- ping onroeiende goederen dooi notwiasen J ven Kianenbuig en G. J. van Willigen 11 Dec. uur I)e Beursklok: apiritualisti sche samenkomet W I.agerwey 11 Dee t uur Ter Gouw: Bijeenkomst Kan Ned Veienlglr.g ..Onze Vloot" spreker Jan P. Strljbos over Op walvisvaart met de W - lem Baiendsz in de Zuidelijke Uezee met Bijbeiiewng da".I I v. Wijck. It Dee. 1.M uur Chr Geref. Kerk: spreek beurt da B. van Smeden over „Zending tegen uendir.g" it Dec. 7 36 uur gpaardersbad: Winei- kampioenschappen «wemmen Kring Goud* K.N.Z.B 12 Dec, I uur Kunstmin: wiJ4tavond wijk IV Ned. Herv Gemeente. 12 Dec. I uur Reünie: Bijeenkomst Huma nistisch Verbond spreker dr H. C. B ote over „De evolutie dei levende natuur" 13 Dec. I uur Het Blauwe Krult: Bijeen komst Natuurkundig GOnootechap. spreker dr j J. Rat mond Jr over „V 2 en radar in de sterrenkunde met lichtbeelden 13 Dec. t uur CalvUn: Bijbellezing ds G Boer. 13 Dec. t uur Reiinie: Spreekbeurt de J Börgei voor Logosverband 13 Dec. I uur Nieuwe Schouwburg: Darde abonnementsconcert Rotterdemaoh Ph.ihai- moniech OiKeet onder leiding van Paul van Kempen met Eduaido del Pueyo piano, voor „Goud* Volksconcert 13 Déc. I uur Spaardersbad: Waterpolo- wedtti ijden o a G.Z.C H.Z P.C (heren) en G.Z C.Vitesse Idamee). 14 Dec. 7.34 uur Nederd. Geref. Gemeente: Spieekbeurt ds Joh. van Welren 14 Der. 9 uur Het Blauwe Kruis: B»ljeen komst Kon Ned Maatschappij voor Tu'n- bouw en plantkunde., spreker A J. Heiwig over „Ben heel jaar kleur In de tuin 14 Dec. t uur Reünie: Fi mavond Volksuni versiteit, vertoning „Alibi". 15 Dec. 7.3e uur Zeugestraat 34: Spreekbeurt d* H J Grien:gt 15 Dec, 7.4* uur Kunstmin; oudesav.md Burg vietsohool 15 Dec. uur Het Blauwe Kruis: Bijeen komst Bond van Arbeiderseaperantleten. Za men ho f -he rd-n k n« 1* Dec. I uur Concordia: Toneelavond amu sement»- en ontspannïngscluh „vrijheid d 'et leven" opvoering „De man die teiugkwam" Bioscopen Thalla Theater: Madame Bovacy (met Jen nifer Jones en James Maaon Woene lag 12—439 actualiteiten Reünie Bioscoop; De vrouw mijnei dromen (met Marlka Rökk) Schouwburg Bioscoop; Bittere i ij»t 'met Si'vana Mangano en Doria Dowling) Aanvang: 1 en 6 16 uur. Apothekersdienst Lezing van drs Bonger vcor Humanistisch Verbond Men schrijft ons; Over Sebaetiaan Css- téllio iprak voor het Humanistisch Ver bond Zondagmorgen dra H. Bonger. De apreker wilde hem opnemen in de lange rij van voorgangers van het Moderne Humanisme onder wie hij begreep. Boeddha. Confucius. Socrates. Plato. Eras mus, Coornhert. Spinoza. Kant en Goethe, tot Darwin en Marx. De voordracht be doelde niet te zijn een poging nader te brengen tot Castellio. prediker van ver. draagzaamheid De groei der verdraag zaamheid gaat gepaard met een erkenning van de menselijke waardigheid. Het in zicht groeide, dat het doel de middelen niet heiligt. Oorspronkelijk was er. zeide drs. Bon ger. nog geen sprake van positief onge loof. mep ging uit van z'n geloof Voor beelden hiervan zijn Seb Frank in Duits land. Coornhert in ons land, Castellio in Zwitserland. Spreker behandelde uitvoerig de levens gang van Castellio, die geleidelijk over ging van aanhanger en huisgenoot tot te genstander van Calvijn. Zijn tegenstand «telde hem bloot aan vervolging, waaraan hij slechts ontkwam door z'n vroegtijdig» dood. Op 48-jarige leeftijd stierf hij. De terechtstelling van Servet bespre kende. zeide èpreker het niet eens te zijn met Stefan Zweig. die in zijn boeiende ro man „Castellio contra Calvijn". de laatste bloeddorstig en onoprecht noemde. Calvijn stond op het standpunt, dat een ketter, en dat was Servet zeer zeker, niet alleen z'n eigen ziel. maar ook die van anderen bederft. Vooral Castellio wees de terecht stelling van Servet af Calvijn wilde ech ter, ondanks zijn principiële verdraag zaamheid. godloochenaars wel gevangen zetten. Dit in tegenstelling tot Coornhert. Grote invloed heeft Castellio uitge oefend op de remonstrantse beweging in ons land. Zijn werken zijn alle in Neder land verschenen. Op de Synode in Dor drecht was de werkelijke beklaagde, niet Armenius, maar Castellio. Castelilo's godsdienst bevatte dé volgen de punten: „God bestaat"; „Hij is de Schepper v. d. wereld", en „Hij is recht vaardig De Rede noemde hij de „doch ter Gods" en hij zei er van. dat hij bestond vóór de wereld, de kerk en de Bijbel. De mens moest naar zijn oordeel rechtvaardig zijn, daar hij geschapen is naar het beeld van God en deze God rechtvaardig is. In Castellio's werken voert het ethisch- rationel# de boventoon. Wij kunnen hem zien als een voorloper van Descartes en Spinoza. Spreker eindigde met een citaat uit ,.D« arte dubitandi" (de kunst van het twijfe len) van 1562 „Het nageslacht zal het niet kunnen begrijpen, dat wij nog eens in zulke dichte duisternissen moesten leven, nadat het reeds een keer licht geworden was" (tijdens de Renaissance). Zangwedstrijd van kanaries Zaterdag hield de Eerste Goudse Ver. voor Kanarieteelt en Vogelbescherming „Kanaria" in „Het Blauwe Kruis" een zangwedstrijd. Als keurmeester trad op de heer H. J Posthumus uit Rotterdam. De uitslag luidt: Vier vogels kweek 1950: 1 J. de Koster 379 punten. 2 P van Driel 296 punten. 3 A. van Driel 282 punten, 4 P. Radix 273 punten. Twee vogels kweek 1950: 1 P. van Driel 146 punten. 2 P. van Driel 144 punten. Eén vogel kweek 1950: 1 J. de Koster 81 punten. 2 P. van Driel 75 punten. 2 A. van Reenen 70 punten, 4 H. Zandijk 76 punten. Overjarige eigen kweek: 1 P. Radix 129 punten. Open klasse: 1 J. de Koster 81 punten, 2 P. Radix 75 punten, 3 H Zandijk 71 pnt. De meesterzanger van de gehele wed strijd was de kanarie van de heêr J. de Koster met 94 punten. Schaken. Messemaker 3 won Voor de competitie van de Rotterdamse Schaakbond speelde het derde tiental van Messemaker tegen Excelsior III, voor lopige uitslag 7—2 voor Messemaker. Uit slagen: A. B. Boonatra—Van Stappen 0—1, P. Hekker—H. Vroom P. H. Woer- lee Jr—A. Lagey 10, W. Groenendijk— M. J. Mattaar 1J. W. v. d. Dussen— J. Donk afgebroken, H. dt Jong—J. Unen 1—0, P. v. d. Zouwen—G. H. Alèrs 1—0, A. Lafeber-K. Blom 1—0, K. de Wit—J. Mayar 0—1, A. Kettler—H. Raatsen 0—l. Goede preitatiei van „De Patokanen" Em f ezel,chap, dal alleen ot In ho«M- zaak zich bepaalt tot het produceren vén muziek, staat natuurlijk voor dt moeilijk heid éen acceptabele manier te vinden om de resultaten van zijn nijver pogèn pu bliekelijk aan te bieden. In het licht daar van kan men de wijze, waarop „De Pato kanen" zich Zaterdagavond in Concordia presenteerden, prijzen Het gezelschap maakte een reis door verscheidene landen en had dus gelegenheid om muziek van verschillende landaard ten gehore te bren gen Zo langzamerhand begint dit gezel schap van mandoline-, guitaar- en banjo virtuozen een goede naam te krijgen Toch moet het ons van 't hart, dat'het luisteren Vaar dergelijke muziek gedurende enige uj^en te) grote eisen aan ons muzikaal uit- hotoéWfgsvermogen stelt. Maar dat ligt aan ons en niet aan De Patokanen. D# heer Van Eeuwen weet zijn gezel schap tot goede prestaties te brengen Een volle zaal heeft er met genoegen naar ge luisterd. Heel goed waren de Hongaarse melodieën en ook de avond in Napels ge tuigde van smaak. Daar was ook het vo cale deel het best verzorgd. Over de zan geres konden we niet enthousiast worden Er mankeerde nogal iets aan de adémha- lingstechniek en de klankvorming. Men heeft openlijk om critiék gevraagd „waar we wat aan hebben". Dat kan ge beuren. Natuurlijk moest de muzikale trip op de een of andere manier aaneengesmeed wor den. Dat deden Dick en Henk. Ze reisden de band achterna. De eerste heeft inder daad gevoel voor humor en er werden diverse geestigheden gedebiteerd. Het be zoek aan de Perzische markt met het ver rassend# slot was een vondst! Hun optre den had nog meer uucces geoogst als ze: een paar rake typeringen hadden gemaakt met costuum en grime, niet zo dikwijls op gekomen waren, de helft van hun tekst geschrapt hadden en de rest in tweemaal groter tempo, snijdender, met meer pun tigheid over het voetlicht hadden gesme ten. Telkens en telkens en nog een» de tekst doornemen, heren en maar schaven en woord voor woord wegen! Er uit ha len. wat er maar ln zit. „De Patokanen" hadden er v#el werk van gemaakt .Er waren goede decor» en de costumerlng voldeed aan de eisen. Alle Hardwerkend Ammerstol behaalde bijna de zege Excelsior '26—AmmerStolse S.V. 2—2. In deze spannende kamp. die de gesteldheid van het terrein in aenmerking genomen, op hoof peil stond, heeft Ammerstol de leiders het vuur na aan de schenen gelegd. De rood-witten hebben tot zeven minuten vóór tijd een bij de rust verkregen voor sprong weten te handhaven. T"én scoorde Excelsior de overigens verdiende gelijk maker Vóór de rust kon niet van een overwicht van een der partijen worden gesproken Er was een kwartier gespeeld toen Excel sior, na een goede combinatie van de rechtervleugel, door een strak schot van rechtsbinnen Dries de leiding nam (10) Ammerstolvoorhoede werd steeds actie ver. Na een halfuur kopte midvoor W den Hoed uit een hoekschop van rechts resoluut in (1—1). Enke'.e minuten titer namen de gasten de leiding. Bij een ver vooruitgespeelde bal bleef het leer in de modder voor het Schiedams# doel steken. Linksbinnen J IJsselstein was er eerder bij dan de keeper en accepteerde de kans (1-2). In de tweede helft was bij Ammerstol doelman Looren de Jong, die vóór de rust een blessure had opgelopen, uitgevallen. J IJsselstein trok nu de keeperstrui aan. terwijl v. d. Werken de voorhoede kwam completeren. Excelsior, dat het gevaar van de eerste nederlaag inzag, speelde nu in hoog tempo. Het terrein werd steeds moei lijker te bespelen en nu kwam de betere techniek der thuisclub aan het licht Am merstol moest zich op verdedigen toeleg gen. hetgeen lange tijd met succes ge schiedde. De backs hielden het hoofd koel. terwijl IJsselstein in het doel voor zijn taak berekend bleek Het meeste werk verzette midhalf T Bakker In de talrijke worstelingen, die zich ïn het slijk voor de Ammerstolse veste afspeelden, kwam hij steeds weer sis overwinnaar te voor schijn. Toch was het duidelijk voor ieder, dat een doelpunt ten slotte niet kon uit blijven. Toen doelman IJsselstein een van dichtbij ingeschoten bal vsn rechtsbin nen Dries niet kon wegwerken, kreeg de zelfde speler het leer opnieuw voor de voeten en achpot nu raak (2—2). Dit werd de eindstand van deze boeiende en spor tieve vertoning, die door zeer veel publiek werd bijgewoond. Door het harde werken kwam Ammerstol dit gelijke spel ten volle toe. pet deed prettig aan( dat de Schie- damae spelers na afloop hun tegenstander# feliciteerden met het behaalde resultaat. De situatie la nu: Excelsior 36 Voorburg R.V.C. Gravenzande celerita* Delft Ammerstol S.M.V D.V.C P.D.K Quick Steps Si. Lodawijk' Programma voor Zondag Gouda—Hoek van Holland. ODS—Olym- pia, VDLONA, Moordrecht—De Mus- schen, GSV—DHL. Rijswijk—Waddlnx- veen, Cromvliet—Gouderak. DONK Alphia, VDV—Stolwijk. Celeritaa—Am merstolse SV, Bodegraven—Woerden, Haastrecht—Florissant, VEP—Oudewater, DJSMoerkapelle, Schoonhoven—Poortu- gaal, Gouda 3—VUC 3. Olympia 2—CKC 2, Hilleslui* 2—ONA 2, ONA 3-Lekkerkerk 2. DCL 2— Moordrecht 2. 10 1 2 - 14 31—10 1 »u I 7 - 2 14 31-20 1.64 4 4 - 2 12 27—17 1.38 14 4 1 3 13 27-21 1 30 14 i 2 1 12 28—14 1 20 19 X 2 1 12 20—14 1.10 11 1 1 11 31—34 1.— 10 2 2 2*1 1 1 11—24 12—2« 4 *4 4 41 14 1 2 7 4 1 7' - 7 2 12—27 9 44 1 1 1 13—20 122 4.21 4 25 SchuitePeters zesde te Gent Te Gent werd een internationale koppel- wedstrijd over 100 km gehouden. De uit slag luidt: 1 Strom—Arnold (Auatr.) 2 uur 05 min. 45 iec., Op 2 ronden: 2 Ramon— Thyaaena (Belg.); 3 Bruneel—De Beuke- laere (Belg.); 4 Bruylandt—Adriaenssena (Belg); 5 Gillen—Tytgat (Lux.-Belg.; 6 SchuitePetera (Ned.). Burgerlijke Rtand. Geboren: Leendert, zoon van L. van Tilburg en W. Rijn. Deor gladheid geslipt. Zaterdagmorgen is een 30-jarige militair van de Lucht strijdkrachten van de vliegbasis Twente op de Rijksweg door de gladheid van de weg geslipt en met zijn motorrijwiel ge vallen. Hij kreeg een heraenschudding. Dokter Van Westendorp verleende eerste hulp en vervoerde het slachtoffer met xijn auto naar het Van Ittersonziekenhuis te Goude, O.N.A.—E D.8. 4—6. E.D.8. viel niet tegen. Het was een goed aluitend# ploeg met een uitsteker.de en moedige doelman, een energieke verdediging en een keurig combinerende voorhoede, die echter uit sluitend heil zocht in kort apel lange de grond. Maar die grond was uitermate tacht en op vele plaatsen geen grond doch mod der. Daarin bleef de bal herhaaldelijk steken, of werd geremd én daardoor wa ren de passes vaak te kort ef> mislukte de opzet O.N.A speelde roysler en resoluter en het was niet alleen sterker, maar ook gevaarlijker dan zijn tegenpartij. De rood zwarten kregen veel meer kansen, hadden er schijnbaar de eerste twintig minuten het alleenrecht op Maar de dappere en ac tieve E.D.S -keeper zorgde, dat er vele zonder gevolgen bleven en daarnaast wer den er ook verscheidene door de Goudse voorwaartsen grandioos gemist. Zo duurde het tot de 24e minuut eer er een doelpunt viel. Het kwam uit een voor zet van Evengrocn. een te harde voorzet, eigenlijk, de bal vioog voorbij het doel. doch vei naar rechta stond Brem en diens harde kopbal sloeg Sillevius (1—0). Dit doelpunt inspireerde blijkbaar de Rotter dammers. Zij pakten energieker en even aantrekkelijk sportief als tevoren de za ken aan en zij lieten het aarzelen in het doelgebied, dat eerst zo opgevallen was, geheel varen. O.N.A 's doelman v. d. Vlier, kreeg het een kwartier lang druk, hij liet zich echter niet kloppen Het bleef voor de rust 1—0 en bijna was het 2—0 geworden. Evengroen. bij een snelle tegenaanval doorgebroken, schepte de bal over de uit lopende SilleviuS heen. maar tegen de lat, de bal sprong terug precies op 't hoofd van v. Willigen, die slechts te knikken had doch hij kopte »e hard en het leer ging over de onverdedigde doelmond heen. In de tweede helft was de kwaliteit van het spel over het algemeen beter dan daar voor, hoewel de toestand van het veld steeds slechter werd Vooral de thuisclub, die de tegenpartij blijkbaar wat onder schat had. pakt# serieuzer aan. Reeds na Jwee minuten had v. d. Broek uit een voorzet van rechts succes (20). Een van de zwakke punten van E.D.S. was het nemen van doelschoppen die onverschil lig welke verdediger het deed. niet ver ge noeg en meest voor de voeten van een ON.A-man terecht kwamen. Daaruit kreeg de ihuisclub verscheidene kansen en een van de mooiste was voor v Willigen. Hij probeerde op uitstekende wijze de ge legenheid te benutten, maér v d. Mijn kon de ingeschoten bal van richting ver anderen en terwijl de doelman in de ene hoek in de modder dook. vloog de bal net over de kruising van de lat aan de andere zijde. E D.S. bleef goed partij geven, maar de achotvaardigheid van de voorwaartsen was minder. Het was vrijwel alleen rechtsbui ten Korpershoek. die nog resoluut van ge legenheden tot schieten gebruik maakte, maar met zijn vinnige kogels had hij geen succes. De Goudse defensie kwam een enkele maal in moeilijkheden en het ge volg was een strafschop wegens hands, die echter door v d. Flier gestopt werd. E.D.S probeerde door het zwaartepunt op de aanval te leggen 'ot een zo goed mogelijk PLAATSELIJK NIEUWS Boskoop Anti-Revolutlennairen en andere partyen. Voor de Antl-revolutionnaire jongeren- studieclub hield de heer H. D. W. Boven, secretaris van de nationale organisatie dier clubs, een causerie over de samenwerking tussen de Anti-Revolutionnatre Partij en andere partijen. Spreker schetste allereerst het verschil in staatsvorm tussen Enge land en ons land Is het kabinet in Enge land een commissie uit de volksvertegen woordiging, bestaande uit leden van de meerderheidspartij, in Nederland heeft zowel de regering als de volksvertegen woordiging eigen bevoegdheden en taak. Men kan daarom, aldus spreker, in ons land niet spreken van een permanente oppositie, zoals deze in het Engelse systeem aanwezig is. Het is daarom niet juist van de Anti-Revolutionnaire Tweedy Kamerfractie te spreken als van de oppo sitie. Waar hun beginsel dit toelaat zijn de A R. bereid om mede te werken in 's lands belang. Met klem wees spreker evenwel de gedachte af. dat de A.R. tegen woordig solliciteren naar een ministers zetel. Wie dit stelt, miskent het nationale in de A.R. politiek. In dit verband behandelde spreker o.m. nog de houding, aan te nemen ten opzichte van de Internationale samenwerking la de op deze causerie volgende leerzame be spreking heeft spreker enkele punten ge detailleerd. E.H.B.O. Aan de volgende dames is het eenhcidsdiploma voor EHBO uitgereikt. Hennie Kromhout. Tiny Weerheym, Coba Endeveld, Rie Verweij. Sjaan de Groot. Sjaan Boot en G. A. Valk. Rehaaktournooi. De schaakclub „Inter Nos" houdt op 4 Januari een eendaags schaaktournooi m.t vrije deelneming voor plaatsgenoten Bint by de jeugd. Op verzoek van de winkelvereniging „Bovema" heeft Sint Nicolaaa alvorei.: naar Spanje terug te keren een bezoek gebracht aan Boskoop, waar in het verenigingsgebouw aan de Ro- zenlaan ongeveer 1800 kinderen der diverse scholen, in groepen een paar gezellige uurtjes hadden 's Avonds reikte de Sint de prijzen van de middenctandsactie uit. Berkenwoude Jaarvergadering van IJselub. De IJsclub „Nooit Gedacht" hield haar jaarvergadering in het café van de heer G de Jong in de Achterbroek De voorzitter de heer J. H. Verburg, sprak in 't bijzonder een woord van wei- kom tot de heer J. Buijense Jr., die na 2 jaar dienattijd in Indoneaië is terugge keerd. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er een batig seldo is van 191.23. Bij acclamatie werden als bestuuraleden herkozen de heren J. Bak. M. Rijkaart en Kl. Rietveld. Aan het einde der avond werd een verloting gehouden. De opkomst was groot. Ouderavond in openbare sehool. Vrijdagavond werd ln de openbare le gere achool een ouderavond gehouden. Na opening door het hoofd der school zongen de kinderen enige liederen, waarna ge dichten werden voorgedragen en het be kende toneelstuk „De Ganzenhoedster" werd opgevoerd. Als spreker trad op het lid van het hoofdbestuur van „Volkson derwijs". de heer De Glopper uit Rotter dam. die op boelende wijze sprak over de openbare school en vooral de nadruk leg de op het aanstellen van een derde leer kracht voor rekening der ouders.. Ten slotte sprak burgemeester Gautier. De twee loka.en der achool waren geheel door ouders bezet. De collect# ten behoeve vsn een „boventallige" onderwijzer bracht ruim 325 op. resultaat te komen, maar het bereikte aen averechts resultaat, want door het op dringen van de verdediging kreeg de O N.A.-voorhoede meer bewegingsvrij heid en de twee doelpunten, die de rood zwarten nog aan de score toevoegden (een van Brem na 24 minuten en een van v. Willigen, zeven minuten voor het einde), waren er de resultaten van. Zo werd het 4—0, volkomen verdiend overigens, hoe wel het sympathieke blauw-witte elftal stellig een tegénpunt gegund was Door deze overwinning versterkte O.N.A. zijn plaats San de kop- O.N.A. u s 3 - 19 33- I 173 V.F.C. I 7 1 1 15 25—10 1.67 O.D.»! 19 6 3 1 15 22—13 1 *9 Mooi di echt 7 4 11» 16—41 1.36 8E.C 11 6 3 3 13 21-16 1.16 D.C.L. 6 4 4 6 10—21 L— V.D.L. 4 3 2 4 I 14—14 4.49 Hilleslui» 6 3 1 4 7 16—10 0 87 De Musschen io 3 2 S I 11—10 0.60 The Rising Hope 11 1 3 t S 11—20 0.46 E.D.8. 7 1 1 S 3 8—11 4.42 Olympi* U t 10 2 13—20 0 11 In ét 511e Staatsloterij. 5e klasse. Me lijst, is op lot numer 16046 een pry» geval len van f 15.006. Haastrecht Winkelweek is weer voorby. Haastrecht heeft een drukke week ach ter de rug. De middenstand heeft succes gehad met de w nkelweek. Zaterdagavond was er veel bezoek in „Concordia", waar vele a\trBCties grote aftrek hadden. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer L. Meinpen. zeide ln zijn slot woord, dat de winkelweek uitstekend was geslaagd. Hij vertelde, dat 70.000 waarde bonnen waren uitgereikt en dankte het gemeentebestuur, inzonderheid burgemees ter! Lepelaars, voor de spontane medewer king, die het comité mocht ondervinden. Hij deelde mede. dat het comité 250 zou afdragen aan het uitvoerend comité voor de herdenking van het vijftigjarig bestaan van „Concordia^'. Benoemd. De heer S. Voorberg, commies ter secretarie alhier, is benoemd tot ad junct-commies le klasse te Hoorn. Herkiezing. Als ouderling en diaken van de Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de heren W. Stijnis Sr. en J. J. J. Oosterling. Oudewater Op nationale tentoonstelling bekroond. Op de nationale tentoonstelling van konijnen, sier- en postduiven te Gorin chem hebben stadgenoten de volgende be kroningen behaald. J. Dekens met konijn grote Vlaamse reus 2e Z.G., B. Prins met konijn grote Vlaamse Reus 4e Z.G 5e Z.G.; e.i G.G.. met witte Vlaamse reus G., C. F. Hoogenboom met grote Chinchilla le G.G. 2e G.G. meWeiepnjg voor mooiste jonge voedster, H. den Butter met blauw Wener le Z.G.. H. van Lunteren met papillons le Z.Z.G.. le Z.G. en 2e G.G., met konijn groot klein zilver twee maal le Z.G., te vens twee ereprijzen voor de mooiste pa- pillon en de mooiste op één na. Vlist Uitbreidingsplan voor de kom vastgesteld In de Vrijdagmorgen gehouden raada- vergader.ng waren alie iedeti ;egenwoór- dig. De ingekomen «tukken werden vóór kennisgeving aangenomen, waarna de t-aad tot lid van het burgerlijk aimbe»tuur benoemde de heer T. Boer (aftredend) en tot leden van de cornmiesie tot wering van schoolverzuim de heren A. P. van Diemen en P den Boer. eveneens beiden aftredend. Goedgekeurd we.d de begro ting van het burgerlijk armbestuur voor 1951. terwijl de begroting van het electri- citeitabedrijf voor 1951. evenals de ge- meentebegrot r.g voor dat d.enstiaar wer den vastgesteld. De begroting van het e.ectiiciteitsbedrljf «luit met een nadelig saido van 1.000.—. De gemeentebegro ting in ontvangsten en uitgaven op 31.307,33. met een post voor onvoorziene u.tgaven van 1.274,34. terwij! het gelukt is de begrot.ng sluitend te maken zonder bijdrage van de kapitaaldiens'.. Na goed keuring van een begrotingswijziging d.enet 1951, werd op voorstel van B en W over gegaan tot vaststelling van een uitbrei dingsplan voor de kom nabij de z.g. Glij baan, welk plan is ontworpen door het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland. 'Zonder hoofdelijke stemming ve.enigde de raad zich met het voorstel om ten behoeve van de lagere landbouw school te Montfoort een bedrag van ƒ5.— per leerling beschikbaar te stellen. In ver band met diens: hoge leeftijd werd aan de wegwerker op de Slaogeweg. A. Stuiven- berg te Polebroek, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag veileend Bil de rondvraag deelde de voorzitter de uitslag der laatste aanbesteding voov de twee wo ningwetwoningen mede. Het reeultaat hiervan is aan de Rijksdienai voor de We deropbouw en Volkehuisvesting voorge legd, doqh inmiddels is de bouwstop tot 1 Januari afgekomen, zodat de bouw zal moeten blijven rusten tot de volgende maand. Door gladheid gevallen. Door de glad heid kwam »mevr Kaetelijn alhier zo on gelukkig te vallen, dat zij haar pols brak. Waddinxveen B. en W. contra architect De raad kwam in spoedeisende vergade ring bijeen. Zonder discussie of hoofde lijke «temming besloot de raad zijn ver zoek tot verhoging van het maximum aantal vergunningen ingevolge de Drank wet te wijzigen in die zin. dat niet twee. maar twee vergunningen meer zullen worden verkregen Twee verordeningen werden vastgesteld waarin werd bepaald dat B. en W buiten de bebouwde kom geen vergunningen mogen verlenen en in de bebouwde kom. voor zover de inrich ting de beschikking heeft over een loka liteit, die ten minste 100 personen kan be vatten. Voor de behandeling dezer punten deel de burgemeester Warnaar mede dat bij de aanbesteding van de winkelgalerij, de architect, de heer Stuurman, had mede gedeeld. dat de bouwers veel duurder uit zijn door de prijsstijging, als gevolg van het talmen van B. en W. in deze zaak. Aan de hand van de notulen zeide de voorzitter, dat het gemeentebestuur reeds op 25 Juli j.l. de definitieve toestemming had gegeven, maar tot op heden hebben B en W. nog geen tekening gezien. De burgemeester protesteerde met klem tegen de aantijging, die sonder enige grond is B. en W. nemen dit n:et en zullen hier. van nog nader doen blijken De burge meester vermoedde te doen te hebben met een verschijnsel van ..seniele aftakeling" anders zou de beschuldiging niet in het openbaar zijn uitgesproken De raad schaarde zich stilzwijgend ach ter het standpunt van B en W Predikbeurt. Ned. Herv Kerk. Donder dag 7.30 uur ds W. L. Tukker, Delft be roepen predikant.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2