X^SSWS&üaar eigen domein TOEVLUCHTSOORD~voor V in barre wintertijd EUROPA in de spiegel van het naderend KERSTFEEST A VOL ZORGEN OM DE KERSTDIS IN ADVENTSTIJD WERKZAAM WACHTEN rsa Pleven wil met Truman praten over Indo-China COLUMBUS II Getuigenissen tegen Rusland Het Verversingskanaal in Den Haag F Soldaten van Bethlehem In kinderkamer en keuken zaterdag In Seoel nu, net als vroeger hier Maar eerst moet het eigen huis aan kant Zwaarste taak: de nieuwe kieswet Ruim 10.000 pensioengenietende K.N.I.L.-officieren in Nederland Gemiddeld 5000 jaarlijks Er komt een Centrale Raad voor Emigratie Bezwaren tegen aftrek bij de Noociwet-Drees stuit op moderne beschaving MEER MOEILIJKHEDEN In proces te Parijs Het Concertgebouworkest over de tong CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR KORTE KRONIEK Haags gemeentebestuur vóór orkestfusie JN HET WINTERHALFJAAR vertoeven bij ons altijd grote aantallen vogels, die afkomstig zijn uit streken ten Noorden en ten Oosten van ons land. Een groot percentage van deze wintergasten wordt gevormd doof allerlei watervogels, vooral eenden, maar ook ganzen, zwanen, meeuwen, duikers, enz. Wanneer de vorst intreedt en onze meren, plassen en andere binnenwateren toevriezen. zijn deze vogels genoodzaakt een goed heenkomen te zoeken naar de zeekant. Voor de kust en ook in de monding van de grote rivieren zijn dan vaak enorme aantallen eenden waar te nemen en verder concentreert zich het leven der water vogels op die. plaatsen, waar nog epen water tc vinden is. Een van de bekendste toevluchtsoorden voor het waterwild is het Verversingskanaal; dit kanaal, dat drie km lang is. begint in Den Haag en mondt uit in zee, ten Zuiden van da Scheveningse havenhoofden. Doordat het afvoerwatcr van de Electrische Centrale er in uitstroomt, is het water zó hoog van temperatuur, dat het kanaal zelfs in de strengste winters noeit geheei loevriest. Doordat het kanaal de afvoer- weg is van de Westlandse vaarten, komen er veel plantaardige afval stoffen in het water voor; door de verbinding met de zee is het bovendien rijk aan vis. Het aanwezige voedsel lokt zowel de vogels, die een plant aardig als die welke een dierlijk menu prefereren. Duurt de winter erg lang, dan raakt, doordat de Westlandse vaarten toegevroren zijn en de sluizen aan de zeekant gesloten blijven, het voedsel ten slotte op en dan vallen er veel slachtoffers onder de wintergasten. Eerst sneuvelen de planteneters zoals wilde eenden, meei koeten en waterhoentjes; later worden ook vis-eters dood gevonden zoals zaagbek- eenden en dodaarsjes. Dodaarsjes zijn kleine fuutachtige vogels, die zeer veel duiken; vroeger werd de huid 'van deze vogels geprepa reerd en daar werden dan zakjes van gemaakt, waarin de jagers hun hageF bewaarden, vandaar dat de dodaarsjes in sommige ^treken nog steeds „hagelzakjes" genoemd worden Van de duizenden meeuwen, die het kanaal bevolken, sneuvelen er altijd be trekkelijk weinig Meeuwen zijn omni voren of om een minder geleerd woord te gebruiken alleseters; Zij leven zowel van plantaardig als van dierlijk voedsel en in tijd van nocd ook van cadavers, zelfs van die van hun soortgenoten. Bovendien trekken zij. vooral in de barre tijden, veel naar de .steden, waar rij door dé mens veelal gul onthaald worden en zo de winter wel door weten te komen. Ook de oevers van het kanaal, vooral de grazige bermen meer naar de zeekant, vormen een rijk voedselterrein voor veie vogels en je kunt er vaak allerlei stelt lopers. ganzen, eenden, waterhoentjes en vooral grote troepen meerkoeten bezig zien met fourageren Na hevige sneeuw val valt deze mogelijkheid voor de vogels echter weg. Drie Kerstvertellingen Buiten het geijkte kader der Kerst verhalen vallend is een drietal, smaakvol uitgegeven door de fa Ploegsma te Amster dam eft door mevr. L Loopuyt-de Bruijn onder de titel: ..Het licht is ontstoken" na verteld resp. uit het jaar 541 in Italië, uit het Frankrijk der latere middeleeuwen en uit het Duitsland van recente datum, t.w. 1944 De kunstzinnige pentekeningen van mevr. J. v. d. Gucbte-v. Hoboken ver- Tenen de klare, glanzende tekst een bij zonder relief. Zone Grey schreef weer eens over de prairies ,.De doolhof in Texas" (uitg. Bruns Zn. Utrecht), is een open boek boordevol wildwest snorkerigheid gespeend van elke litteraire inslag en in een zodanige bluf-stijl neergeschreven, dat men het hele geval, waarin een onfeilbare revolver- cowboyheld het er zo dik oplegt, dat men zich moeilijk kan voorsteilen, hoe het nog erger zou kunnen, mag prijzen als voor beeld van een rake dubbeltjes-roman Aan de auteur Zane Gjjey een eresaluut voor dit nieuwe daverende schot over de prairie, van ouds het domein van de ..beste" ruiters, de ..grootste" schurken, de „sterkste" dapperen, de „schoonste" vrouwen, enz. Overal tn de Verenigde Staten worden gedurende de dagen rond Kerstmis de straten met klokken, lichtjes, slingers van dennengroen en Kerstbomen versierd De winkels maken extra tieel werk van hun etalages, en zo geeft dit kijkje in eén van de hoofd straten van Los Angeles een goede indjuk van het feestelijke uiterlijk van Amerikaanse steden in deze tijd van het jaar. als een glinsterende liniaal..,. Dwinter brengt verrassingen T~\E VRAAG WELKE VOGELS 's winters ■*-' aan het kanaal te zien zijn is niet gemakkelijk te beantwoorden. Ieder jaar kan nieuwe verrassingen brengen. Zn gauw de vorst invalt vei schijnen de wilde eenden en ook de kuifeenden arri veren dan spoedig in vele honderden exemplaren. Kuifeendjes zijn gemakkelijk te herkennen aan het afhangende kuifje, Waaraan ze hun naam te danken hebben. De mannetjes hebben bovendien een groot Wit schild aan de zijkanten van het lichaam, waardoor ze al van honderden meters afstand van de andere eenden te onderscheiden zijn. Ze duiken druk naar voedsel en als ze daarmee in de snavel boven komen, hebben ze vaak hevige aan vallen te verduren van de meeuwen, die trachten hun het lekkers af te pakken. Meestal zijn ook tafeleenden aanwezig, mooie eenden met kastanje-bruine kop en grijze rug. Verder zien we er als winter gasten: brilduikers. toppereenden, zaag- bekken. pijlstaarten en smienten en een enkele maal ook wel eens de zeldzame, contrastrijk getekende ijseenden, broed- vogels van het hoge Noorden. Van deze soorten is vooral de brildujlter een mooie en interessante verschijning. Merkwaardig is, dat deze vogel, die toch zozeer aan het water gebonden is in holle bomen broedt; in Finland worden door de be volking wel speciale nestkasten aan hoge palen opgehangen om de brilduikers nest gelegenheid te bieden, hetgeen veel succes heeft. Onbegrijpelijk is het hoe de eenden het klaar spelen in die nestkasten te komen en ook hoe de jongen heelhuids de begane grond bereiken. Zoals reeds gezegd komen ook zaag- Een kapmeeuw tracht wat voedsel af te pakken van een jtiist opgedoken kuif- eend. bekken in het kanaaL Deze eenden hebben niët zoals de andere soorten een brede slottberbek maar een lange, puntige sna vel. die aan de binnenkant van tandjes voorzien is, een ideaal „instrument" dus om vis te vangen. Er zijn drie soorten, waarvan de kleinste: het nonnetje het meest gezien wordt; de middelste en de grote zaagbek worden minder veelvuldig waargenomen. Enkele malen worden er wel eens zwa nen aangetroffen; het blijft echter een buitenkansje deze vogels te zien. Ook ganzen komen in het kanaal. Gewoonlijk zijn het rietganzen, soms kolganzen en ook wel eens grauwe gan zen, Van de kleinere soorten zoeken de rotganzen wel eens de steenglooiingen op; hun hoofdvoedsel is zeegras, dat aan dit water niet te vinden is; ze stellen zich noodgedwongen tevreden met wieren en ook wel met droog gras. Ze overwinteren in grote troepen op onze Wadden, maar als het daar te bar wordt, gaan ze langs de kust zwerven en komen dan ook in het .Verversingskanaal. Ook de brandgans. evenals de rotgans een broedvogel van het hoge Noorden, o.a. van Spitsbergen en Nova-Zembla. overwintert Jangs de Noord zee en verschijnt af en toe in het kanaal. Prachtige dieren zijn die brandganzen; ze hebben witte wangen en een blauwgrijze, zwartgestreepte rug. DE REGEL zijrl bijna alle soorten meeuwen, die in ons land voorkomen 's winters in en langs het kanaal te zien, De electrische centrale aan het begin van het Verversingskanaal. evenals trouwens in de eraan grenzende 2e Binnenhaven, waar ze azen op het vis afval dat door de vissers van de loggers overboord gegooid wordt. Naast de kamp meeuwen. storm-, zilver- en mantel meeuwen zijn er bjjna iedere winter ook enkele burgemeesters te zien. Burgemees- ter-meeuwen zijn groter en forser dan de zilvermeeuw; vooral de volwassen vogels zijn gemakkelijk te herkennen omdat ze. in tegenstelling tot de andere meeuw soorten geen zwarte maar lichte vleugel- punten hebben en daardoor een opvallend lichte indruk maken. Ze zijn afkomstig uit het hoge Noorden van Europa en Azië. Zoals reeds gezegd: iedere winter kan verrassingen brengen. De vogelvrienden weten dit en daarom kunnen we in tijden van strenge vorst langs het kanaal lef hebbers uit alle streken ontmoeten, die met kijker en determineer'boekjes er op uit zijn getrokken in de hoop interessante waarnemingen te doen. Hoe deze winter zal verlopen is niet te zeggen; komt er een periode van vorst, dan beleven we vast en zeker als alle jaren weer «en vogelinvasie in het kanaal en wie er een paar koude voeten voor over heeft kan dan genieten van de drukte, die de vele gevleugelde wintergasten hier brengen. r\E VERDEELDHEID, welke nog altijd tussen Joden en Arabieren bestaat, zal menig aanhanger van Christus beletten dit jaar deel te nemen aan de traditionele pelgrimstocht van Jeruzalem naar Bethle hem, al zuilen op Kerstavond Israëlische soldaten en Arabische legionnairs de sperringen aan beide zijden vsn de t De Londense schooljeugd is druk aan het oefenen voor het Christmas Carol Festival, waardoor een groot gedeelte van hun Kerstvacantie in beslag wordt genomen. Zwart en blank zingen hier in volle overgave de mooie Kerstliederen. T)E CHRISTELIJKE WERELD leeft in afwachting van het naderend Kerstfeest en ineft voorbereidingen voor een feestelijke viering van het Vredesfeest. Helaas valt over de toebereidselen de schaduw van de gebeurtenissen in het Verre Oosten en van de gespannen internationale toestand. Bethlehem zelf, de plaats waarheen onze gedach ten zich in deze dagen het eerste richten, is het middelpunt van strjjd en meningsver schillen. hoeveelheden te koop en voor de kinderen is er volop speelgoed. Van de eenvoudigste Lyons tearooms tot de deftigste hotels maken zich gereed om de gasten een bijzonder feestmenu voor te zetten en koks van de British European Airways zijn reeds druk in de weer om de passa giers op de Kerstdagen een gratis feest maal van acht gangen te kunnen voor zetten. De FRANSEN zijn er iets beter aan toe. De kalkoen, welke pleegt te worden ge geten in de vroege ochtend van 25 Decem ber. na afloop van de nachtmis, kost on geveer evenveel als het vorige jaar. even als de kastanjes, waarmede het beestje wordt opgevuld. Maar het gas. waarop de Kerstkalkoen moet worden gebraden, zal duurder zijn dan in 1949, en boter, koffie, olie en vlees, eveneens onmisbare Kerst-attributen, zijn ongeveer 25'in prijs gestegen. Kleren, schoenen en aller lei dingen, die-wellföme geschenken plegen te zijn, kosten eveneens meer dan in 1949. BELGIë heeft pas een prijsdaling be leefd, terwijl de arbeiders bovendien een extra toeslag van 20Q francs hebben ont vangen. Derhalve netnen ze zich voor het er met Kerstmis eens flink van te nemen, maar ondanks de prijsdaling zullen ze toch meer voor een kalkoen moeten be talen dan een jaar geleden (als ze er toen een op tafel hebben gehad!). ZWITSERSE huisvrouwen plegen reeds weken voor Kerstmis allerlei lekkernijen te maken en stellig zullen ze haar gezin ook dit jaar een kalkoen voorzetten wan neer ze in de stad wonen, óf wild wanneer ze ergens buiten verblijven. Misschien zul len ze wel haar „voorraadje" aanspreken, want de Zwitserse regering heeft haar immers onlangs aangeraden op beschei den wijze te hamsteren ten einde op alles te zijn voorbereid als de internationale toestarvd zich mocht toespitsen. En de eigenaars van herghoteis hoDen maar. dat evenals van ouds de gasten met buiten landse valuta zullen toestromen, maar die hoop zou wel eens in rook kunnen vervliegen de ver- grens wegnemen om de kleine stoet diplomaten, consulaire ambtenaren en waarnemers van de Verenigde Naties in staat te stellen van de nieuwe wijken van Jeruzalem op te trekken naar Bethlehem. Langs een andere route zal de Latijnse patriarch en zijn gevolg het oude gedeelte van Jeruzalem door de St. Stephanus- poort naar Gethsémané trekkeq en van daar langs een nieuwe weg. welke Ara bieren tijdens de vijandelijkheden hebben aangelegd, naar Bethlehem gaan. In Bethlehem ten slotte zullen allen zich verenigen in de Geboortekerk, welke is gebouwd boven de grot. waar Jezus Christus in een kribbe het levenslicht aanschouwde. Natuurlijk zal men overal ter wereld op Kerstmis godsdienstige plechtigheden kunnen bflwonen, maar bijna overal gal het feest van Christus' geboorte tevens worden gevierd met geneuchten van meer stoffelijke en profane aard. Bijna overal ook zal men daarbij de invloed gevoelen van „dc ongunst der tijden". In ENGELAND bijvoorbeeld is Santa Claus met zijn rendier reeds aangekomen; men ziet hem in de etalages, welke opge propt zijn met begerenswaardige artikelen. De Engelse „Sint" zal ech'er zijn goed geefsheid moeten beperken ert voor „nut tige cadeaux" zal men hem stellig dank baar zijn. Kalkoen en kip zijn zeer duur. terwijl varkensvlees, dat voor de oorlog op de Kerstdis der minder gegoeden placht te verschijnen, nu gerantsoeneerd is. evenals trouwens andere levensmiddelen. De Britse huismoeders zijn wat blij met het extra rantsoen van pond suiker per persoon ter ere van de Kerstdagen. Graag hadden ze ook wat meer boter ontvangen en het feit. dat er een extra rantsoen van een kwart pondje „spijsvet" ts toegekend. is slechts een uitermate schrale troost. Toch zal er in elk gezin wel een feest- etentje zijn. want Kerstpudding is in grote brengen met Kerstmis, hebben reeds weken geleden een magere levende gans gekocht en het dier op de keukentafel vastgebonden, waar het sindsdien zo krachtig mogelijk wordt gevoed. Andere huisvrouwen wachten met hun Kerst boodschappen op de extra: maand salaris, welke ltaÜRanse werkgevers verplicht zijn hun personeel toe te kennen. Maar voor de twee millioen werklozén, welke Italië op het ogenblik telt. is er geen sprake van Kerstinkopen doen: te moeten wachten tot ze van de een of andere liefdadige organisatie een pakje levensmiddelen en kleren ontvangen Goed gesitueerde Italianen echter kunnen alles krijgen wat hun oog. hart of maag begeert: de winkels zijn boordevol luxe-artikelen. Deze weken worden in SPANJE geken merkt, doordat er meer kerstbomen dan ooit worden verkocht en meer kerstkaar ten verzonden. De Spanjaarden nemgn meer en meer een voorbeeld aan de Kerst viering in de Noordelijke landen en zo zullen ze zich ook te goed doen aan allerlei ild en gevogelte. De prijzen zijn er hoger dan een jaar gelede ets vindt gemiddelde toerist ze laag. Maarde Spaanse arbeider verdient niet veel meer dan 20 per week. Hoop op de loterij ITALIAANSE huisvrouwen trekken zorgenrimpels bij dc nadering van Kerst mis. De oorlog in Korea, de verhoging van de oorlogsbegroting en de duizenden pelgrims, die het land bezochten, ter ge legenheid van het Heilige Jaar hebben de prijzen dermate opgejaagd, dat allerlei artikelen eenvoudig buiten het bereik zijn van de gewone man. die 30.000 50.000 lire per maand. d.i. ongeveer 40 70 gulden per week. verdient. Tal van zuinige huisvrouwen, wier eer het te na kwam geen gans op tafel te „"I70L VERWACHTING KLOPT ON8 HART!" zingen kinderen, ais Sint Nicolaas in aantocht is. maar eigenlijk is de gehele Decembermaand, is de gehele adventstijd, een pci-iotle van „verwach ten". al is dit dan niet een verwachten met kloppend hart. maar de innige ver wachting. vol stille vreugde over het licht, dat straks de duisternis gaat overwinnen. Zoals het bedenken van verrassingen en alle andere voorbereidingen voor Sin terklaas de voorpret verhogen zo kan in het gezin de adventssfeer voel- en tast baar worden gemaakt door het klaar ma ken van allerlei stoffelijke zaken, die straks de kersttafel zullen sieren of de tong strelen Want bij feesten willen ook oog en maag genieten. Moeder kan de kinderen nu ai aan het werk zetten bijv. om aardappelen uit te boren, zodat deze. een hulsel van rood papier en voorzien n kam een. als kandelaars kunnen die nen. Ook kunnen kinderen slingers ma ken van groen en rood. bordpapieren ker- bouyen met ramen van rood cello- phaan waarachter met Kerstmis een kaars of waxinelicht een mysterieus rood licht kaïn verspreiden enz. Op haar beurt kan moeder nu reeds in de keuken bezig zijn. zodat haar werk op de feestdagen zelf tot een minimum wordt beperkt. Zij kan bij voorbeeld tevoren voorbereidingen treffen voor eeo tractatie op echte Engelse kerstgebakjes Hiervoor is een oven nodig - we kun nen ons echter ook zonder oven behelpen, mits er enige moeite voor wordt gedaan In dte handel verkrijgbaar zijn nl zakjes met kleine bakjes van een heel eenvou dig korstgebak ze koeten weinig mén kan ze in een trommeltje bewaren tot ze gebruikt moeten worden. Mochten ze dan onverhoopt slap geworden zijn of minder bros omdat het in huis vochtig was. dan zal een kort verblijf op de warme kachel, ze het knappende snel hergeven. Van deze korstjes (veertien in één zakje) worden de Engelse kerstgebakjes gemaakt Eventueel kunnen er ook zand taartjes voor worden gebruikt, welke bij de banketbakker te krijgen zijn. Als vulling kan het volgende meng sel dienst doen: 200 gr. van verschillende soorten ge droogde vruchten, maar zonder afval (pit ten) gewogen. (Hiervoor komen in aan merking pruimen, rozijnen, gedroogde ap peltjes. een paar vijgen en een paar da dels. zo mpgelijk een paar abrikozen al zijn ze duur) de gesnipperde schil van 1 sinaasappel en 1 citroen, het 6ap van beide of van een van beide vruchten. 100 gr. donkerbruine suiker. 50 gr margarine en 'Is theelepeltje kaneel, gemberpoeder en nagelgruis elk. I goudreinet. De keuze van de gedroogde vruchten hangt af van het geld dat voor dit gebak beschikbaar Is en van wat misschien nog in voorraad is Maak de gedroogde vruchten schoon en droog ze na het wassen, snijd ze heel fijn of maal ze in de vleesmolen Hak of knip zeer dunne schil van sinaasappel of de appel schoo en poedersuiker (door een zeefje) of met wat gemalen cocos. Leg in het midden een I leln stukje rood (rode jam, stukje geconfijte vrucht etc.). Zorg óók te voren, dat er taartpapiertjes (die papieren kantkleedjes, die u wel kent) in huis zijn of knip ze zelf. wat minder mooi is maar ook feestelijk, van een wit papieren servetje of van kastpapier. Zorg van tevoren, voor een schotel met passend taartpapier of servetje, leg op dat taart papier een stukje dun en doorschijnend cellophaan en stapel daarop de kerstgebakjes als het xa.i tot i toren. Als versiering van deze schaal zouden kleine takjes groen met een rood besje dienst kunnen doen. kleine kaarsjes In een k ijpertje aan de rand bevestigd, of een' paar zilverdraadjes van de boomversie- ring. ngelse i hoge Bezitters van een oven kunnen deze kerstgebakjes zelf maken in de zandtaart vormpjes. De vormpjes worden dan be kleed met een dun lapje gerold deeg. ge vuld. met een laple deeg als deksel te- plakt en korte tijd gebakken. Maar, de be schreven slt methode uit. gemakkelijker en Dadelbonbons Hiervoor zijn de volgende ingrediënten nodig: 50 gr suiker. In PORTUGAL daarentegen kan men de mensen telkens horen zeggen: Wij doen er van het jaar maar niet aan Portugal bevindt zich midden in een financiële crisis en daarom durft men niet aan cadcautjes-geven te denken, al behoudt iedere Portugees de hoop mei een hoge prijs uit de Staatsloterij te komen Deze wordt in deze tijd van het jaar gehouden en er is vrijwel geen Portugees of hij heeft een heel of een gedeelte van een lot ge kocht. Voor GRIEKSE kinderen ziet het er ook al niet rooskleurig uit. Er is een diepe en wijde kloof tussen lonen en prijzen én nu heeft de regering er wei veor gezorgd, dat hoofd-arbeiders een maand extra salaris krijgen en handarbeiders twee weken loon extra, maar in de meeste ge vallen zullen die meevallertjes moeten dienen om de schulden, welke bij bakker, slager en kruidenier zijn gemaakt, af te betalen. Voor de ..gewone man" zal er ten hoogste éen lamsbout of een kip op over kunnen schieten en een f!es retsina. een Griekse wijn. die naar rozijnen smaakt De kinderen, die zijn opgegroeid tijdens de bezetting en in de soberheid der na-oorlogse jaren zullen daarvan weinig hinder hebben, maar de ouders zullen het betreuren hun spruiten nog steeds geen stukje speelgoed te kunnen geven. Ook voor de DENEN aiJn de vooruit zichten somber, daar wegens de prijsstij ging de waarde van het loon wel met 10 per week is verminderd vergeleken bij het vorige jaar. Bij wijze van vroege Kerstverrassing kondigde de regering dezer dagen een hele reeks nieuwe direc te en indirecte belastingen aan Zo zullen de kerstpartijtjes van kleinere omvang zijn dan vroeger en in de speelgoedwinkels zijn het vooral de goedkope plastic artike len die van de hand gaan. In NOORWEGEN zal men precies de zelfde heerlijkheden kunnen krijgen als een jaar geleden, maar ook hier zit de prijsstijging de Kerstman dwars. Een fles brandewijn de traditionele drank bij het traditionele Kerstvarken, kost nu 20 25 kroi|f.a-tf-ppn ]5 kronen het vorig jaar en het varkensvlees Is zó duur dat het slechts zelden op de arbeidersdis kan ver schijnen Koffie en suiker zijn nog steed* gerant soeneerd. maar de Noren is een extra rantsoen van 250 gram suiker en 100 gram kdjfie toegezegd Bovendien worden rant soenen rijst, gedroogde vruchten en amnft- delen. lekkernijen, welke men sinds vorige Kerstmis niet meer in Noorwegen heeft gezien, gedistribueerd. Voor de ZWEDEN ziet het er ook al niet rooskleurig uit Want terwijl men zich reeds gereed maakte om de eerste reus achtige Kerstbomen uit de bossen, de tra ditionele Joel-geit van stal en andere Kerstattributen uit de kast te halen, kwam de regering met dp ontstellende mededeling, dat ze de subsidies op var kensvlees en koffie afschaft en de accijns op sterke drank verhoogt, met het gevolg, dat de geplaagde huisvrouwen, die toch al niet wisten hoe de eindjes aan elkaar te knopen, met de handen in het haar zitten en woedende ingezonden stukken naar de dagbladen zenden. Hoe moeten ze nu een Kersttafel berei den? Ham. worst, kaas, vis. rijst, puddirtg- aopoeder. 150 gr witte oasitrd- poeder cake. koffie letter tijk alles wat gr plantenvet. 1 zakje vanille- V men voor een aloude Zweed.-e Kerstviering citroen zeer fijn. Maak verdeel ook dat vruchtvh •tukjes Merg de suiker er de krulden door alle ingrediënten bij elkaar en werk ze zó go dooreen, dat men niet meer afzonderlij vruchtsoorten ziet of proeft - doch massa heeft verkregen. Voeg er de mar garine nu bij en zoveel citroen- en'of sinaasappelsap, dat het mengsel smakei k is en niet te vochtig. Doe het in een goed schoongemaakte en gedroogde jampot, sluit het af en bewaar het koel. Vul. als de gebakjes gebruikt moeten worden, de kleine korstjes of zandgebakjes i-et zoveel van deze vulling (die dad ge rust wat slapper mag worden gemaakt met wat sinaasappelsap), dat ze daarmee tot aan de rand zijn gevuld. Strijk ze van boven glad. oesmeer ze met een heel klein beetje marmelade en bestrooi ze met wat suiker, 100 gr. dadels zonder Dit gewog. De bereiding is heel eenvoudig, snijd de gepitte dadels (in pakjes verkrijbaar) in kleine stukjes Smelt het plantenvet en voeg suiker, vanille en cacaopoeder toe Roer het mengsel goed dooreen en houdt het lauwwarm tot de suiker is opgenomen in het vet en niet meer afzonderlijk ge proefd kan worden Roer de stukjes dadel door de massa en laat ze buiten enige ogenblikken afkoelen tot de vloeibare chocolademassa wat dikker is geworden Klop ze daarna enige tijd tot ze van don kerbruin lichter is geworden en«vooral val luchtiger. t of strijk c a uit op een vetvrij papier dat op een bakblikje ts gelegd Laat ze op een koude plek geheel afkoe len en stijf worden. Snijd er met een warm mes blokje® van Bewaar d« blokje® in een koele omgeving tn de warme ka mer zouden ze misschien weer slap wor den. nodig heeft i duurder geworden en i :ft, is kinderen zuilen het met een heel goedkoi stukje speelgoed moeten stellen Eén licht punt is er op deze didstere Kerstdagen: de regering heeft de loonstop opgeheven en onmiddellijk na Nieuwjaar zullen week* gevers en werknemers gaan onderhandelen over nieuwe collectieve arbeidscontracten. De FINNEN zijn er tot op zekere hoogte nog treuriger aan toe. want daar ze de bodem van de buitenlandse deviezenpot zien. zijn allerlei goederen die het vorige jaar rijkelijk werden ingevoerd, nu niet meer te krijgen Daarom geen rozijnen of andere gedroogde zuidvruchten op de Finse Kerstdis en ze mogen nog van geluk spreken, dat ham sinds onheuglijke tilden het middelpunt van ieder Kerstmaal, nog niet is gerantsoeneerd, al is het dan 10 4 in prijs gestegen Tweede troost: sterke drank, met name brandewijn, kan men zoveel krijgen als men wil. flJ (Vervolg zie ommezijde) 16 DECEMBER 1950 Goedbetaalde geruchtenverspreiders zijn In Seoel aan het werk geweest om hun broodheren, de zwarte handelaars, de ge legenheid te geven goede zaken te doen. De prijs van de rijst, het voornaamste volksvoedsel in het Verre Oosten, werd door toedoen van de opzettelijk verspreide geruchten in enkele uren tijds eerst ge halveerd en daarna opgejaagd tot het dubbele De zwarte handelaren begonnen met rijst aan te bieden. Hierop werd. ge- tien de betrekkelijke rust aan het front, „iet grif Ingegaan. Men verspreidde daar na het gerucht, dat de Chinese commu nisten de 38ste breedtegraad hadden over schreden. hetgeen de hamsteraars er toe bracht, ijlings hun voorraden op de markt te brengen. Korte tijd later brachten de handlangers van de zwarte handelaren echter een tegenspraak in de wereld: het oorspron kelijke alarmerende bericht was te wijten geweest aan een verminkt overgekomen telegram. Niet de Chinese communisten doch de troepen van de V N, waren aan het opmarcheren Dit ...nieuws" deed de prijzen weer oplopen en daarvan konden de zwarte handelaren, die tegen lage prijs hadden kunnen inkopen, thans profiteren, zodat ze in één dag verdienden wat ze met eerlijke handel niet in minder dan een jaar zouden hebben kunnen krijgen. De lage graad vah ontwikkeling der Koreanen en de aanwezigheid van slechts weinig radio's maakt het de zwarte han delaren bij hun operaties des te gemak kelijker. Bevoorrechting van bepaald accountantsexamen Het Tweede Kamerlid, de heer Roosjen. heeft aan de minister van Econ. Zaken gevraagd of het hem bekend is. dat door zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken tn van Financiën een circulaire is uitge vaardigd. waarbij is beslist, dat met de academische examens voor accountant, noodzakelijk om tot accountant bij een der rijksdiensten te worden benoemd, worden gelijkgesteld het rijksexamen voor accoun tant der directe belastingen en het ac countantsexamen van het Nederlandsch Instituut van Accountants? Verder vraagt de heer Roosjen intrek king van deze circulaire, daar ze voor uitloopt op een beslissing, welke te zijner tijd door de Kamers moet worden geno men. Ook vindt de vragensteller het een pnbillUkheid. dat de andere accountants worden gepasseerd. (Van onze Parijse correspondent) OALS REEDS werd bericht, heeft thans ook de Franse premier René Pleven het voornemen bekend gemaakt een be zoek aan president Truman te brengen. Ofschoon nadere bijzonderheden tot dus ver ontbreken, zal het voornaamste mo tief van zijn reis ongetwijfeld met Indo- China in verband staan, waar de toestand bij de dag dreigender wordt, en met een conferentie over het Verre Oosten. Het hsd natuurlijk voor de hand gelegen, wan neer Pleven, begin van deze maand, zijn Engelse collega naar Washington had be geleid. zoals ook een moment in de be doeling moet hebben gelegen. Thans blijkt echter, dat de Franse minister-president toen zelf van dat plan heeft afgezien. Het moment leek hem psychologisch niet gunstig. De Franse woordvoerder zou immers Truman hebben bezocht, beladen met cri- tiek op de gang van zaken op het Ko reaanse front. Bovendien had hij om steun voor Indo-China moeten verzoeken. Maar aanmerkingen verdraagt men slechts van een vertegenwoordiger van een land. welks binnenlandse politiek zo juist weer een sterk staaltje van gemis aan verant woordelijkheid heeft gegeven. Had het kabinet van Pleven weer niet net aan een zij<jen draad boven de afgrond gehan gen? En ooit op het militaire plan was het Franse geweten tegenover Amerika op dat moment niet volledig zuiver. Parijs had zijn draai ten aanzien éan het probleem der Duitse hérbewapenöig toen immers nog niet genomen en fungeerde zo in Ame rikaanse ogen als dissonant in het interna tionale concert. Ook moesten de binnen landse militaire credieten nog door het parlement worden aanvaard. En ten slotte was er de netelige kieswetkwestie, steen des Donderdag Is de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp ter vaststel ling van waarborgen voor voormalige KNIL-militairen verschenen. Hier wordt onder meer in meegedeeld, dat op 1 Ja- BDirl 1949 het aantal gepensionneerde of ficieren van het K.N.I.L. 10.117 bedroeg, met een gemiddeld pensioen van 4.948 per jaar. zodat jaarlijks ruim f 50 millioen oan pensioenen voor deze groep moet wor- ien betaald. Op 1 Januari 1950 waren in Nederland tn zijn daar gebleven 839 beroepsmilitai ren en 88 niet-beroepsmilitairen van het Voormalige KNIL. In Indonesië waren toen 64 988 militairen van het voormalige KNIL, van wie er 25 850 zijn overgegaan in dienst van de Republiek Indonesië. Bijna evenzoveel zijn op andere wijze in Indo nesië afgevloeid, bijna 6.000 kwamen naar Op de door vele Tweede Kamerleden gestelde vragen over de emigratie, ant woordde de minister van Sociale Zaken, dat een Centrale Raad voor de Emigratie Zal worden gevormd. Een uit die raad ge- Vom>d emigratiebestuur en een centraal- bureau zullen dan de Stichting Landver huizing Nederland vervangen. Een wets- ontwérp tot instelling van de Centrale Raad is in voorbereiding De leden, die zich er niet mede konden verenigen, dat de emigratie, berust bij een neutraal orgaan, dat een soort internatio nale arbeidsbemiddeling bedrijft, zou dc minister er op willen wijzen, dat het toch noodzakelijk zal zijn. dat het algemene «migratiebeleid bij de overheid blijft be rusten Bezwaar tegen kinderbijslag voor hoog ^esalarieerden Sommige Tweede kamerleden achtten het, gezien de financiële toestand van ons land. ongewenst, dat ook aan werknemers met zeer hoge salarissen kinderbijslag wordt uitgekeerd. Hierbij dachten zij bij- Voorbeeld aan directeuren van naamloze vennootschappen en huns gelijken, die dikwüls salarissen hebben van 20.000 en meer. Zij vroegen, blijkens het verslag der begrotingscommissie, of de minister gene gen is te overwegen in de kinderbijslagre geling voor werknemers een zeker pla fond aan te brengen. Het stellen van zo'n loongrens zou ech ter volgens de minister van Sociale Zaken in strijd zijn met het beginsel, dat aan de regeling ten grondslag ligt. n.l. dat van ftp rechtvaardige verdeling van het totale monbedrag. Het bepalen van een loon grens zou bovendien niet tot een kosten besparing van enige betekenis leiden aan gezien het aantal hoger gesalarieerden. op Wie de kinderbijslagwet van toepassing is. betrekkelijk gering is. terwijl voorts een dergelijke maatregel administratiekosten tal medebrengen. Wettelijke regeling van publieke collecten De minister van Sociale Zaken heeft in het verslag van de begrotingscommissie Van de Tweede Kamer meegeef juist is. dat er plannen bestl trekking tot een wettelijke ft., publieke collecten. De behandeling van het Vraagstuk ia opgedragen aan de staats commissie voor de herziening van de Ar menwet in die zin. dat zij dit onderdeel met voorrang zou behandelen en reeds aanstonds een voorstel zou doen van een Wettelijke regeling om de ongeordende •troom van collecten, die een druk op het openbare leven leggen en een collecte moeheid veroorzaken, te breidelen. Een •ub-commissie van de staatscommissie heeft deze arbeid volbracht en het ont werp wordt op verschillende departemen ten bestudeerd. Het is te verwachten, dat m«t de collecten ten behoeve ven de tu- berculosebeetrijdlng. die zulk een belang- rflke Plaat* innemen, ook na het tot stand komen van een wettelijke regeling, zal Worden voortgegaan. SchulHcrider*. Het hoofd van de bur- •f-rlllke verdediging van Csllfornië heeft b,Vr*erg aangespoord tot het bouwen van •chullkeldeis van een bepaald type, dat 100 ■ollar kost. Nederland, ruim 2.000 zullen nog naar Ne derland worden afgevoerd en ongeveer 4.000 naar Ambon. In Nederland zijn tot en met 17 Novem ber circa 4.000 van deze militairen naar de Nederlandse strijdkrachten overgegaan, terwijl 1.871 van hen zijn afgevloeid. Het merendeel van de laatstgenoemde groep is in het genot van pensioen of wachtgeld. Groot-Brittannië is nog steeds het land, waar oude tradities in ere worden ge houden. De rechters spreken er fraai bepruikt hun vonnissen uit en bij plech tige gebeurtenissen, zoals na deze her denking in Westminster Abdij, dragen zij zelfs pontificale mantels, waarvan de slepen moeten worden opgehouden. Naar in het verslag der begrotingscom missie van de Tweede Kamer wordt mee gedeeld, achten vele Kafnerieden de af trek ingevolge de NoodgBr Ouderdoms voorziening. toegepasf*«K3ie uitkeringen uit een bedrijfspensioenfonds, welke niet wordén verleend op grond van gedane premiebetalingen, wel zeer schrijnend. Omdat de Staat hiermede de helft af neemt van wat jongere bedrijfsgenoten uit solidariteit ter ondersteuning aan hun oudere bedrijfsgenoten willen verstrek te minister van Sociale Zaken ziet ten deze geen principieel verschil tussen uit keringen. welke op de morele plicht van werkgevers steunen en delen van uitke ringen van bedrijfspensioenfondsen, welke door de premies van jongere bedrijfs genoten voor de uitkeringen aan andere bedrijfsgenoten worden opgebracht. Hoe wel de hier bedoelde vrijstelling, waarvan •de kosten moeilijk kunnen worden ge raamd, technisch inderdaad mogelijk zou zijn. naar deskundigen verzekeren, acht de minister deze derhalve op principiële gronden niet te aanvaarden. Sommige leden meenden, dat de rege ring van plan is aan de bedrijfspensioen fondsen een belangrijk deel misschien vrijwel het geheel van de ouderdoms- en weduwenverzorging van het Nederlandse volk op te dragen. Deze mening is niet juist. Het in voorbereiding zijnde wets ontwerp op de ouderdomsverzekering be oogt een bodemvoorziening te verlenen, in de orde van grootte van de uitke ringen ingevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening. Positie Indonesië-vliegtuigen bitrailDe Walcheren, gezagvoerder Schultz, zou vandaag uit Bangkok vertrek ken - De Gouda, gezagvoerder Van Bree- men. vanmiddag in Karatsji. - De Amster dam. gezagvoerder Mans. vanmiddag in Bag- thuisreis: De Holland, gezagvoerder Har ries. gistermiddag in Amsterdam. De Maastricht, gezagvoerder Roosenburg gis teravond in Amsterdam. De Limburg, ge zagvoerder Flemer, gistermiddag in Amster dam De Curacao, gezagvoerder Risseeuw. gistermiddag in Amsterdam. De Pontla- nak. gezagvoerder Van Messel. vannacht uit Karatsji. - De Groningen, gezagvoerder Metz. gistermiddag uit Djakarta. Emlgrantenvluchten. De Aalsmeer, gezag voerder Shanley. op weg naar Sydney, van middag uit Bangkok vertrokken De Sverfoon gezagvoerder Viruly. op weg naar Palmers ton. Nieuw Zeeland, gisteravond in Kalro. aanstoots bij uitnemendheid tussen de partijen van de regeringsmeerderheid. De Franse regeringschef wenst nu dus eerst in het eigen huis schoon schip te maken, en enkele maatregelen daartoe zijn bereids genomen. Frankrijk heeft de bit tere pil de Duitse herbewapening moedig geslikt. Thans pleegt Pleven in tensief overleg met de leiders der meer derheidspartijen teneinde (met hen) een actieplan op korte termijn op te kunnen stellen. Hij hoopt voor het einde van dit jaar de militaire credieten nog aanvaard te krijgen, en zo mogelijk voor de reis ook nog een compromis terzake van de kieswet te kunnen sluiten. Flirt met De Gaulle De zwaarste taak levert zeker de nieuwe stemwet op, die tijdig gereed dient te zUn voor de kamerverkiezingen, die binnen een half jaar gehouden moeten worden. Men weet, dat de katholieken hier het grote obstakel vormen. Ze zijn er zich van bewust dat zU het gros van hun stemmen aan De Gaulle zullen verliezen en wen sen daarom een kiesstelsel, waaripee ze althans het restant getrouwen kunnen red den. Ze vrezen dat het stelsel, dat door minister Giacobbi uit naam van de re gering is uitgewerkt, de socialisten en ra dicalen te sterk bevoordelen zal. omdat in zekere delen des lands die beide partijen wel eens een anti-Roomse coalitie zouden kunnen sluiten. Daarom is de partij van Bidault en Schuman nog steeds op zoek naar een andere oplossing en wor den er uit deze hoek ook nog al eens ongepermitteerde knipoogjes met De Gaulle gewisseld. Een overeenkomst met de generaal, die dan eventueel de M.R.P.- 1 Ijsten zou kunnen aanvoeren, zou Bidault mogelijk een hoopvoller perspectief kun- In dit verband heeft de laatste rede van De Gaulle, die hij in zijn geboortestad Lille heeft gehouden, in politieke kringen enige opschudding verwekt. Natuurlijk bood de leider vaft de R P F. weer zijn diensten aan en nodigde hij het Franse volk uit zich rond zijn persoon te ver enigen. Dat refrein was bekend. Maar enkele strofen verschilden niettemin. De Gaulle zweeg ditmaal namelijk over een ontbinding van de Kamer, welke aan nieuwe verkiezingen vóóraf zou moeten gaan en ook zijn critiek op de „mannen die zich de macht hadden toegeëigend", was een nuance minder fel dan gebruike lijk. Met veel goede wil kon men. tussen de regels, in zijn rede zelfs een uitnodiging lezen tot overleg. Met wie? Volgens zijn voornaamste officieuze tekstuitlegger, zou de generaal in het bijzonder politici op het oog hebben, die wel tot de meerder heidspartijen zijn te rekenen, doch niet in de regering zetelen. Die toelichting was voldoende om iedereen terstond aan Bi dault te doen denken. Temeer, omdat deze vroegere minister van de generaal reeds meerdere malen contact met zijp voorma lige chef had opgenomen. Mochten thans nieuwe pogingen tot enig positief resul taat kunnen leiden, dan zou de gehele politiëke constellatie in Frankrijk weer eens radicaal gewijzigd zijn. en ipso facto, ook het Amerikaanse reisplan van de pre mier omver zijn geworpen. Zolang monsieur Pleven nog niet In het vliegtuig heeft plaats genomen, is het daarom voorzichtig nog met vele moge lijkheden rekening te houden rHRISTOFFEL COLUMBUS had stellig enkele moeilijkheden te overwinnen alvorens hij in 1492 kon uitzeilen voor zijn eerste reis om de Nieuwe Wereld te ontdekken, maar zijn moeilijkheden waren niets in vergelijking met de hindernissen, welke hij had moeten nemen wanneer hij die tocht heden ten dage zou wil len ondernemen. De Atlantische Oceaan is nog even ruw als vijf eeuwen geleden en de reis op een klein scheepje nog even gewaagd als toen. Maar Columbus behoefde zich geen zor gen te maken over „vergunningen", „con troles" en al het gezanik met officiële instanties waarmee de Deense journalist Hakon Mielche in 1948 te kampen had. toen hij wilde uittrekken om dezelfde route, welke Columbus heeft gevolgd, te varen. Toegegeven, Columbus stootte ook zijn hoofd tegen de autoriteiten, toen hij de Portugese regering trachtte te bewegen zijn onderneming te steunen, maar toen hij koningin Isabella van Spanje vertelde, dat hij wiide uitvaren om te trachten Indië te ontdekken, was zij een en al oor en hem zeer goed gezind. Zo vaardigde zij orders uit, dat de bevolking van Palos in Andaloeslë hem schepen, bemanning en dc nodige uitrustingsstukken moesten le veren. Mielche kocht zijn 24 ton metend scheep- Bij de behandeling van een klacht van David Rousset. die tegen het communis tische Franse weekblad Lettres Fran- q a i s e s een proces is begonnen wegens laster, is bewijsmateriaal overgelegd voor de bewering, dat de Sowjet- Unie zich aan misdaden tegenover de mensheid schuldig zou maken. Het blad Lettres Fran cais e s heeft destijds Rousset. die in het concentratiekamp Buchenwalde gevangen heeft gezeten, er van beschuldigd gelogen te hebben bij zijn campagne die ten doel had te bereiken, dat een ander onderzoek zou worden ingesteld naar concentratie kampen in Sowjet-Rusland. Tot de getuigen behoren personen, die verklaarden in Russische kampen voor dwangarbeiders gevangen te hebben ge zeten, o.a. de Oostenrijkse natuurkundige, Alexander Weisberg, die zei dat hij na 6 dagen aan één stuk gemarteld en verhoord te zijn een verklaring heeft getekend, dat hij een aanslag op Stalin beraamd had. Weisberg zei, dat hij in acht verschillende Russische concentratiekampen gezeten heeft en dat hij in die kampen duizenden mensen ontmoet heeft die evenmin als hij wisten, waarvan zij eigenlijk beschuldigd werden. Volgens Rousset's getuigen kan aan de hand van officiële Russische stukken en verklaringen worden aangetoond, dat in Rusland iedereen naar een arbeidskamp kan worden gedeporteerd op grond van een administratieve maatregel en zonder vorm van proces Pierre Dax. de commu nistische gedaagde, hield vol dat de Rus sische grondwet aan alle Russen hun rechten als staatsburgers waarborgde. Getuige Margoline. die uit Israël voor het proces naar Parijs gekomen is. ver klaarde hiertegenover: „De vijf jaren, die ik in Russische kam pen heb doorgebracht, hebben mij geleerd dat de Russiache wetboeken, in de prac- tljk niet de minste betekenis hebben. De Russische wetten zijn slechts een dekman tel voor de verschrikkelijkste misdaden. Het verband tussen de Russische wetten en de feitelijke toestand i» hetzelfde als dat tussen de witte handschoenen van de beul en zijn met bloed besmeurde handen". Een andere getuige een zekere Casimir Zamorsky uit Londen, verklaarde dat er nog meer dan 300.000 Polen, waaronder veel oude mensen en kinderen, in Rusland worden vastgehouden. Leiding van de Nederlandse Opera uitgebreid Dr Paul Cronheim. die wegens drukke werkzaamheden en redenen van gezondheid ontheven wilde worden van een gedeelte van zijn taak ais directeur van de Neder landse Opera, heeft de heer A. van der Vies naast zich gekregen als artistiek directeur. De heer Cronheim krijgt de titel van alge meen directeur. In zijn nieuwe functie zal de heer Van der Vies waarschijnlijk wel als regisseur werk zaam blijven. je. dat dezelfde grootte had als dat. waar mee Columbus vijf eeuwen geleden uit voer. in het Deense huis- van Allers te Bergen in Noorwegen, juist in een tijd, toen het de Denen verboden was goede-i ren in Noorwegen te kopen met Deense deviezen. Daarom werd het geld voorge schoten cloor de Noorse zusteronderne ming van Allers. De tweede moeilijkheid, welke zich voordeed was, dat hij als Deen zijn schip niet kon laten inschrijven bij Nóorse Zeilclub. terwijl de Deense Zt eil- club het niet kon registreren, aangezien het een Noors scheepje betrof. Daarom hief Mielche de Noorse vlag en hij mon sterde een Deense bemanning, die geen woord Noors sprak. Zo voer Mielche uit naar Palos ten einde van daar uit. 456 jaar na dato. de beroemde reis van Colum bus „over te doen" Zijn ervaringen heeft hij later te boek gesteld en het volgende is ontleend aan de Engelse vertaling, welke dezer dagen te Londen is verschenen ondgr de titel „After You Columbus", een van de boeiendste boeken met reisavonturen, welke de laatste tijd zijn uitgegeven. Hij deed haven na haven aan. evenals Co lumbus indertijd heeft gedaan en ver gelijkt hetgeen hij zag met de beschrij vingen. welke Columbus van dezelfde plaatsen geeft. HU vertelt hoe hU iedere handeling van zfln illustere voorganger trachtte te imi teren. Maar overal stiet hU zijn neus tegen dc 20ste eeuwse „officiële persoonlijkhe den". Toen Columbus Cuba bereikte al dacht hij aanvankelijk, dat het India was stapte hij eenvoudig aan land. Mielche echter ontdekte, dat hij. alvorens dit te kunnen doen. bergen scheepspapieren, medische attesten en andere documenten moest tonen. DitHiras jammer, want eigen lijk stuurde dit helemaal Mielche's plan .Columbus na te volgen, in de war. maar /han de andere kant stak er ook een voor deel in, want nu kon hij zijn boek van enkele treffende commentaren voorzien. Alle moeilijkheden werden tenslotte over wonnen en aanvaard als deel van de „be schaving" van deze eeuw, een beschaving, welke Columbus werd bespaard. Zijn boek heeft tweeërlei nut gehad. Het vertelt op een heel wat interessanter wijze daft enig geschiedkundig boek dit doet de avontuurlijke ontdekkingstocht, waar door de Nieuwe Wereld werd geopend Geschiedenislessen op school zouden stel lig heel wat minder saai zijn en veel beter blijven hangen bij de leerlingen, wanneer data. feiten en getallen zouden Worden gedoceerd op de wijze, waarop Mielche dat in zijn boek doet. Bovendien verrijkt het de wereldliteratuur met een letterkundig werk. dat zgker niet zonder verdienste is, een boek, dat degenen, die houden van een mengsel van avontuur, humor en goede literatuur zeker kan wor den aanbevolen. In de Amsterdamse gemeenteraad ls aanleiding van het voorstel om voor Itet sei zoen 1949 so een subsidie van ten hoogste 242.00Qate verlenen, het Concertgebouw orkest «ver de tong gegaan De heer Sajet (P. v d. A betreurde, dat aan Willem Mengelberg 10 000 per Jaar wordt uitgekeerd, zonder dat bij gerech telijke beslissing Is uitgemaakt, of hij daar recht op heeft. In een motie werd uitdruk king gegeven aan de spijt daarover. Wethou der De Roos zet. dat B. en W. ten opzichte Van de uitkering aan Mengelberg ook niet kunnen uitmaken, hoe de zaak precies zit Salarisregeling en pensionnering lopen door elkaar en men kan niet vaststellen, dat uit het subsidie geen uitkering zou mogen wor den gedaan. De heer Bot (CPN) diende een amendement ln op de motte Salet, ertoe strekkende, uitkering aan Mengelberg te doen d .afkeu ren" inplaats vap te „betreuren". Het amendement werd verworpen met 27 tegen 9 stemmen. De motie werd aangeno men met 35 tegen 2 stemmen. Verscheidene raadsleden oefenden critiek op de plannen om de explotatie van he Con certgebouworkest te verbeteren. De heer Bot concludeerde, dat de zaak zichzelf heeft overleefd. Ondanks overheids subsidies is ze niet meer op gang te houden, meent hij. MeJ Luns (KVP) vroeg betere sanerings plannen. De heer Dou qué (KVP) zei. onder het plan te hebben genoteerd „hoe saneert men een failliete boedel?". De heeiiLe Caveller (VVD) zei echter, dat Amsierdam dankbaar moet zijn jegens degej. nen, die grote sommen in wat hij een cul tuurbezit noemde hebben gestoken. Ook Jegens de musici is Amsterdam dank ver schuldigd. Het ls best mogelijk, dat de las ten het bestuur over het hoofd dreigen te groeien, maar daarom kan men nog niet van een failliete boedel spreken! Wethouder De Roos zei. dat het Concertge bouworkest altijd met financiële moeilijk heden te kampen heeft gehad Geen Instel- lipg van kunst of cultuur ls vandaag een renderende zaak. Het Concertgebouworkest is stellig een bloeiende culturele Instelling, getuige de grote belangstelling er vobr. Moei lijkheden van culturele, financiële en struc- tuele aard zijn er ongetwijfeld. B en W. zullen daarom voortgaan met hun reorganisatieplannen. 100?-8. Heerlijk was dat, zo in de sneeuw ravotten! De witte sneeuwballen viogert over en weer en ze juichten, als een van hen werd geraakt. Die schudde dan proestend de sneeuw van zich sf «n deed afn best. een van de anderen er van langs te geven Het was mooie, droge sneeuw. Daar kun je tenminste mooie ballen van kneden en het wordt niet zo gauw 'n vieze pap van sneeuw en modder op straat. Wat hadden ze een pretf En toen kwam Krulletje op het gejoel af. Die dacht natuurlijk: t^ar moet ik bij zijn! En hij holde luid keffend de straat op, zodat de sneeuwkluitjes naar alle kan ten stoven. En als er een sneeuwbal door de lucht vloog, holde hij er met alle rpacht achteraanDat was 'n koddig gezicht. Pak 'm. Krulletje! riepen ze en dan holde hij, wat hij kon. Ze voelden helemaal geen kou, want van dat stoeien in de sneeuw gingen ze heer lijk gloeien. Pas op. Krulletjedaar komt er weer een( riep Oepoetie. RrrrrrwauH juichte Krulletje en rende achter de bal aan.... Groot-Brittannië heeft een uitgebreid Kerstbomen-reservoir in Cumberland, waar tegen de besneeuwdf heuvels dichte dennenbossen gevlijd liggen. De laatste maanden van elk jaar is het hier een drukte jjan belang, als de aanstaande Kerstbomen worden geselecteerd en omgehakt. ANTWERPEN OVER DE SCHALDE (Van onze Brusselse correspondent) Het is een traditie, dat de Antwerpenaar categorisch weigert, op de linkeroever van de Schelde te wonen. Eeuwenlang is het gehele gebied, uitgezoivderd <fe installatie van het „strand" ven Sint Anneken. een soort woestijn gebleven. Ook door de bouw van twee tunnels onder de Schelde is tn die situatie maar wcynig verandering ge komen, hoewel het gebied van die linker oever veel dichter bij het stadscentrum ligt dan verre buiten'wijken als Oude God. Mexem. Hoboken. enz. De groei van de be volking en de industrialisatie, zoais bouw van een grote modern® petroleumhaven met twee raffinëderjjen. hebben thans geleid tot plannen om een „linkeroeverwljk" met 1200 woningen voor 4000 mensen te bouwen. Die plannen zijn al in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Daardoor zijn overigens nog'slechts 20 hectaren van de 1000 Jia in „bedrijf" genomen. De Waarheid beledigde Katholieke Actie De Amsterdamse politierechter heeft de hoofdredacteur van De Waarheid tot 75 boete. subs, vijf dagen hechtenis veroor deeld. wegens belediging van een deel van het Nederlandse volk. De Katholieke Actie had over een artikel een klacht te gen deze hoofd redacteur. Fred Schoonen- berg, ingediend. De politierechter zei. dat rr»m de pers vrij moet laten, maar dat uitdrukkingen als ..geruchten-centrale", .spicmnage-cen trale" en „terreur" wel een zeer ongun stige klank hebben- HU achtte het artikel beledigend voor het Rooms-Katholieke deel van het Nederlandse volk. Wereldrecord.vasten De fakir Nlnk Funk heeft te Buenos Aires het wereldrecord vas- ten verbeterd. Hij heeft 55 dagen zonder eten in een glazen kist met vergiftige slan gen doorgebracht. Jrïet vorige record stond op naam van de fakir Barnum te Pafijé (54 dagen). Srresteerd en enige van Hitlers persoonlijke bezittingen, die zij trachtte tegen hoge prij zen te verkopen, zijn geconfisqueerd. Onder de ln beslag genomen voorwerpen ls het door Hindenburg getekende document, waarin Hitler tot Rijkskanselier werd be noemd. Ds Martin Niemöller ziet als de enige manier om tot vrede te komen het doen be zetten van Duitsland door landen, die niet bij verschillende machtsgroeperingen zijn aangesloten, «n wel onder Zweedse leiding. Het bolsjewisme kan niet door geweld over wonnen worden. Ook wanneer het Westen Rusland zou veroveren zou het resultaat slechts zijn. dat de zegevierende troepen gebolsjewtseerd werden, aldus Nlemöller. Britse Catalina opgebracht. Twee Chi nese communistische kanonneerboten heb ben Vrijdag een particuliere Britse Cata- lina-vliegboot, die bij de Portugese kolonie Ma§ao op zee landde, aangehouden, op gebracht naar een nabijgelegen eiland en de Britse bemanning van drie leden i vrijlating van het toestel en zijn inzittenden te verkrijgen. Bewijsvoering. Een bacterioloog, die al* deskundige optrad in een rechtsgeding te Oklahoma over een dode muis. die ln een fles limonade was aangetroffen, deed de aanwezigen gruwen door de drank, waarin de muls gelegen had. op te drinken teft einde te bewijzen, dat zij onschadelijk wa*. Hij zei, bevonden te hebben dat de drank voldoende zuur bevatte om alle schadelijke bacteriën ln 72 uur tijds te doden. Uit de toelichting op de Haagse gemeente begroting. die dezer dagen zal verschijnen, blijkt, dat een aanmerkelijk hogere post is uitgetrokken voor de Nederlandse Opera, in verband met de mogelijke verplaatsing van deze Instelling naar Den Haag. Zoals men weet. ziet het Rtjk de uitvoe ring van dit plan ln samenhang met een mogelijke fusie van Residentie-Orkest^ met het Rotterdams Philharmontsch Orkest. In een mondelinge toelichting deelde de Haagse wethouder van financiën, de heer Dresme. mee. dat het gemeentebestuur de Nederlandse Opera graag ln den Haag ge vestigd zou zien. De vraag blijft natuurlijk, of de gemeenteraad een grotere uitgaaf z»u willen goedkeuren. Dit brengt mee. dat het gemeentebestuur ook voorstander is van een fusie der beide orkesten, mits de voorwaarden die Den - Haag gesteld heeft, door Amsterdam en Rotterdam worden over genomen en het nieuw te vormen orkest ln de residentie wordt gevestigd. Nieuw gehannes met de Europese titel? COLOMQNS, de bekende Engelse pro- P motor, heeft Dauthuille telegrafisch een aanbod gedaan voor een wedstrijd tegen Randolph Turpin. te houden op 27 Februari te Londen Solomons wil als inzet van deze wedstrijd de Europese titel van middengewichtkampioen. Het ls een schone wens van dê heer Solomons, maarge steld dat de EBU er mee accoord gaat. is dat dan niet een tikje onbillijk tegenover Luc van Dam? Zou het niet billijker zijn om eerste Dauthuille te verplichten tegen Van Dam te boksen? Eric zou derken van wel L'Ëqulpe. het Franse sportblad, heeft nogal critiek gehad op de uitspraak van het gevecht De Bruin—Rltter Om de Pa- Hjzenaars te tonen wat hij waard is. ver klaart De Bruin zich beteid Ritter in de Franse hoofdstad revanche aan te bieden. België 'oetbal- bond voorgesteld ln het komende sei zoen de wedstrijd Nederland—België in November 1951 en België—Nederland <n April 1952 te spelen. De Belgische bond had liever gezien, dat beide wedstrijden in het voorjaar 1952 wen den feespeeld. maar de KNVB heeft er op aarfgedrongen dat men zich zou houden aan de onlangs door beide bonden geslo ten overeenkomst, De wedstrijden tege] JJE KNVB heeft de Belgli Bh R tóèhv

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 4