TRADITION n Goudse kaars kan soms n vuurtoren zijn 50 JAAR SPORTPRAET va„ eric Extra kinderbijslag iets lager dan 30 cent per week I Het gevaar van „krachtpolitiek" Beroepskeuze en levensbeschouwing VIRGINIA- TRADITIE IN VIRGINIA - V - k HUREN VAN HUIZEN VAN VOOR DECEMBER 1940 GAAN 15 PROCENT OMHOOG Onderhuurders worden beschermd Wat is de huurprijs? Ouderdomsuitkering 5% verhoogd I Draverijen op Mereveld f Kort Journaal van] ....ons land Hier is de nieuwe Na dapper gevecht moest Villemain in de negende ronde het loodje leggen Maar dan moet het Buurtje een sneeuwparadijs zijn H Goudse Spetters Overpeinzing bij fabrieksmuur EERSTE BLAD - PAGINA 2 ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Joekes heeft gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld dat in het wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer zal worden ingediend tot verhoging van de kinderbijslag voor grote gezinnen ter compensatie van de huurverhoging het bedrag van de extra-bijslag wordt gesteld op iets minder dan 30 cent per week van het vierde kind af. Tweede De minister heeft voorts toegezegd spoe dig met een wetsontwerp te zullen komen inzake de organisatie van de emigratie en in afwachting daarvan af te zien van elke maatregel of benoeming, waardoor zou worden vooruitgelopen op de toekomstige organisatie. De meerderheid van de Kamer wenst dat de burgerij blijft ingeschakeld en de organisatie niet te veel een ambte lijk karakter krijgt. Daar om had de heer Biewenga (AR) een motie ingediend (waarvoor hij kon rekenen op de meerderheid van de KamerO, die hij echter na de toezegging van minister Joekes kon intrekken. Tal van leden hebben In het debat aan gedrongen op uitbreiding van de sociale voorzieningen voor de blinden. Staatsse cretaris v. Rhijn deelde mee, dat er in ons land 4917 blinden zijn. van wie 2234 gel delijke hulp van overheid of particulieren ontvangen en 859 rentetrekkers zijn. Van de 4917 blinden oefenen 1208 een beroep uit. Van dit aantal zijn 244 personen (20 pet) in loondienst. 338 (28 pet) als zelfstandige werkzaam, en 626 (52 pet) tewerkgesteld in werkinrichtingen voor blinden- De door de Rijksblindencommissle voor gestelde ontwerp-regeling: Sociale Voor ziening voor Blinden, zou 1.250.000 kos ten. Dit is thans niet mogelijk. De rege ring heeft echter een subsidie uitgetrokken voor de instandhouding en uitbreiding van de werkgelegenheid voor blinden. Het re sultaat daarvan wil de regering eerst even aanzien, waarna zal worden nagegaan wat er verder kan worden gedaan. Na deze toezegging van de minister steunden alleen de heren Cornelissen (VVD) en Weiter (KNP) een communistische mojie waarin een wettelijke regeling werd verzocht voor de uitbreiding van de sociale voorzienin gen voor blinden. De motie werd dus ver worpen. zodat thans met vertrouwen moet worden afgewacht wat de Staatssecretaris voor de blinden-meent te kunnen doen. De heer Cornelissen (VVD) had er de aandacht op gevestigd dat de invoering van de werkloosheidsverzekering een nieuwe last op het bedrijfsleven zou leggen van 300 millioen per jaar. Staatssecretaris v. Rhijn verklaarde zich hiervan bewust tb zijn, ook dat dit gevolgen kan hebben voor de arbeiders in het bedrijfsleven, maar reeds 50 jaar geleden nam de gemeentelijke overheid maatregelen in verband met werkloosheid, in 1939 waren reeds 600 000 arbeiders vrijwillig tegen werkloosheid verzekerd in de vakverenigingen, een maatregel die de bezetter heeft opgeheven, zodat het een ere-zaak is tegenover de vakverenigingen de werkloosheidsverzeke ring te herstellen. Bovendien is Nederland thans hefc enige land in West-Europa waar nog geen regeling van de werkloosheids verzekering* is ingevoerd. Principiële uitspraak Tenslotte heeft de Kamer met 46 tegen 16 stemmen nog een motie van de heer De Kort (KVP) aangenomen, waarin de rege ring wordt uitgenodigd de particuliere bu reaux voor beroepskeuze en studiekeuze op geljjke wijze te subsidiëren als de r(jks- bureaux voor beroepskeuze. Tegen stem den alleen de P.v.d.A. en de communisten. De meerderheid van de Kamer overwoog dat de voorlichting bij beroeps- en studie keuze in de eerste plaats van belang is voor de ontwikkeling en het blijvend geestelijk en stoffelijk welzijn van de betreffende persoon, waardoor deze voor lichting een onderdeel uitmaakt van de opvoeding en dientengevolge naar het In zicht van velen niet is los te maken van de levensbeschouwing waarin men een mens wil opvoeden. Uitzonderlijke werkperiode Daarmee was de begroting van Sociale Zaken afgehandeld, maar er liggen nog vele begrotingshoofdstukken op behande ling te wachten. Vóór de oorlog was het traditie dat alle begrotingen altijd vóór Kerstmis waren afgehandeld, maar de laat ste jaren is het niet meer gelukt, ook dit jaar niet, In weerwil van de uitzonderlijke werkperiode, die de Kamer sedert 12 Sep tember achter de rug heeft, zoals de voor zitter. dr Kor^enhorst, in zijn gebruikelijke afscheidsrede voor het Kerstreces, op merkte. Sedert 12 September heeft de Kamer met een enkele onbelangrijke on derbreking drie en een halve maand aan één stuk vergaderd, voornamelijk met de minister van Financiën. Het is de bedoeling dat de Kamer op 16 Januari weer met frisse moed verder gaat met de behandeling van de begrotin gen van Buitenlandse Zaken, Oorlog en Marine. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Uniezaken en overige rijksdelen. Algemene Zaken, waarna dan geleidelijk enige belangrijke wetsontwerpen rijp zul- en zijn voor openbare behandeling: rege ling van het assurantie-bemiddelingsbe- drijf. het goederenvervoer over de weg het gevangeniswezen. splitsing van de eigendom van een gebouw in apparte menten. voorlopige getuigenverhoren, kin derbijslag aan kleine zelfstandigen, voor zieningen ten aanzien van zeelieden die in Azië in gevangenschap zijn geraakt. Voor zieningen in het bestuur van Finsterwolde. tweede industrialisatienota. Er is voorlopig nog genoeg te doen. MAKSHALL-HULP VOOK SURINAME (Van onze Haagse correspondent) Aan Suriname is voor 660.000 dollar aan Marshall-hulp toegestaan, uitsluitend te «besteden voor de aankoop in de Ver. Staten van machines voor de mechanische landbouw. Binnenkort is de instelling te verwach ten van een raad van advies van de stich ting voor mechanische landbouw In Suri name. Als voorzitter daarvan zal optreden dr R. van Lier, buitengewoon hoogleraar te Lelden en vertegenwoordiger voor Su riname in de stichting culturele samen werking tussen Nederland, Indonesië en de West. n „lekkere" versnapering tegen de hoest! pakjelOc Anijs drop smaak Een voorbeeld De huurders, die op 9 Mei 1940 een huur betaalden van ƒ8.50, zul len voortaan bij inwoning van vier personen ƒ10.07 moeten beta len. Volgens de bestaande regeling was dat ƒ9.50. Nu: 8 huur 15% (ƒ1.20) ƒ9.20. Hierop 4% extra voor de 4 inwonenden, wordt In totaal ƒ9.57. Telt men er dan de 50 cent bij voor water (die ook in de ƒ8.50 begrepen waren) dan komt men op genoemde 10.07. Men lette dus hierop: Als er minder dan vier personen inwo nend zijn mag hiervoor geen huur verhoging worden gevraagd. De bekende 5% of 10% vervallen. Gezegend de greep „gezegend ls een volk, dat om zijn eigen dwaasheden kan lachen", heeft eens iemand gezegd en Erie zegt het op zijn manier na. Gelukkig zijn er nog onder zijn lezers en leze ressen. die om de sport kunnen lachen en boven dien de gave bezitten hun lach met de tekenstift op papier te zetten. De opgave, veertien da gen geleden, was niet ge makkelijk, doch des te groter mijn voldoening, dat ik toch nog zoveel in zendingen heb gekregen. Zij hadden allemaal, stuk voor stuk en zonder enige uitzondering mijn waarde ring. Natuurlijk was de ene tekening beter ge slaagd dan Be andere, maar daar ging het niet om. tenminste niet in de eerste plaats. Hoofdzaak was, dat men er plezier in in had om aan onze caricatuurprijsvraag mee te doen. Het pogen alleen was al schoon. Sommige inzenders ik noem met name de heer Knuist uit de Putschelaan, Rotterdam toonde een verbijsterende productiviteit. Dit heerschap rollen de caricaturen uit de mouw, als ik het zo mag zeggen. Het spijt me voor zijn energie, dat hij niet de hoofdprijs kon wegslepen, maarwat in het vat zit verzuurt niet. Wie zo gemakkelijk tekent als de heer Knuist, komt nog wel eens met een aardige tekening uit de bus, ook Op 1 Januari ajt. (reedt de Huurwet in werking. Bij deze wet is bepaald, dat voor oude woningen, dat zijn de huizen, die vóór 27 December 1940 gereed zijn gekomen, de huur met 15% mag worden verhoogd. De huur van de na 27 Dec. gebouwde woningen mag niet worden verhoogd. Er is echter nog een hele reeks bijkomstigheden, zodat men bij voorbaat al heeft gerekend op geschillen. Er worden daarom in alle gerechtelijke kantons huuradviescommissies ingesteld voor het oplossen van de geschillen. Bovendien verstrekt deze instantie adviezen a raison van f 2.50, ten laste van de verzoeker. Is men het met de beslissing van dit college niet eens, dan staat beroep open bij de kantonrechter onder overleg ging van het advies van de commissie. De verhoging moet worden berekend over de huur van de woning alleen. Het door de verhuurder in rekening gebrachte bedrag voor water, electrische installaties, enz. moet dus van de huur worden afge trokken evenals de huurverhoging voor Inwoning, en op het overblijvende be drag mag 15 worden gelegd. Is een woning gestoffeerd of gemeubi leerd verhuurd, dan moet van de huur ook de huurwaarde van meubelen of stof fering in mindering worden gebracht. Van de uitzonderingen noemen wij de volgende: Wanneer bij de vorming van de oude huurprijs van een bedrijfsruimte, zoals een winkel, de stand en ligging van overwegende betekenis zijn geweest, dan kan de nieuwe huurprijs op een lager be drag worden gesteld dan de oude plus 15 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Ksmei heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot verhoging met 5van de uitkeringen ingevolge de noodwet-Drees (met Ingang van 1 September 1950) in ver band met de loonsverhoging. Naar schat ting zullen de kosten van deze verhoging 10 millioen per jaar bedragen. Op 1 Sep tember 1950 bedroeg het aantal ooderdoms- nitkerlngen in totaal 305.539. De grens om voor ouderdomsuitkering in aanmerking te komen is weer enigszins verhoogd. Deze bedraagt nu voor gehuwde mannen in klasse I 1470, in klasse II 1395, in klasse III 1320, in klasse IV 1245 en in klasse V 1170; voor onge- huwden In klasse I 935, in klasse II 885, ln klasse III ƒ835, in klasse IV ƒ785, In klasse V 735. Ook zijn de (nvaliditeits- en weduwen renten ingevolge de invaliditeitswet, de toeslagen op deze renten en de kinder- .1 Tweede Kerstdag, aanvang 12.3# uur. MistIetoe-pr(js. Afstand 2200—2300 meter. Het entr. W. H. Geersen (Omar Spencer of New Star) rqpg een goede kans worden ge geven. Lady V. is bij droge baan een con currente. Outsider Odell Kerstkrans-prüs. Afstand 2100—2180 meter. (Voor amateurrijders). Wanneer het terrein in behoorlijke staat ls. zal Kentucky's Queen B. zich geducht verweren. Louise de la Maire B. kan een betere verrichting laten Zien dan op 10 December. Little Axkit loopt wellicht plaats. Halst-pri)s. Serie-draverijAfstand 1600— 1680 meter. Kentucky King, mits door W. H. Geersen gereden, is bij droog pad tot een goede verrichting in staat. Ook Nanda mag als kanspaard worden genoemd. Narciso G. en Lord Quettevllle komen in een der series voor een plaats in aanmerking. Outsider Napoleon. Winterrust-prils. Afstahd 2240—2300 meter. Mlentje Deter mag bij vriezend weer bij de eerstaankomende paarden worden verwacht. Dit geldt Ook voor Mac Klnley. Outsider Mr Fried. Grote Kerstprijs. Afstand 2260 meter. Daar alle deelnemers op gelijke afstand starten, hangt van de loting veel af. Guy Hanover ls bij niet zware baan de snelste. Juggler kan een prijs wlnnnen. Start Gratie Hanover, die ook in ,.De Vier Kilometer" staat ingeschre ven. in deze course. Is de ruin stellig niet kansloos. De Vier Kilometer. Handicap Internationaal A/stand 4000—4180 meter. Kapitein Axkit ls sterk genoeg om de lange afstand uit te lopen en in het voorste gelid te eindigen. Ook 6Jinatonka kan een plaats bezetten. Outsider Iskra. bijslag voor deze rentetrekkers met 5'/« verhoogd. Er was haast bij dit wetsontwerp en ln verband met de tijdnood aan het eind van de middag, werd het debat beperkt tot korte verklaringen, maar er zal nog gelegenheid worden geschapen ln de tweede helft van Januari te debatteren over de algemene wens van de Kamer leden om een zeker bedrag vrij te stellen bij de aftrek van eigen inkomsten. Ge noemd is een bedrag van 300. De regering heeft hiertegen financiële bezwaren omdat reeds het vrijstellen van een bedrag van 10C de schatkist 10.300.000 zou kosten. In Januari zal er nog eens over worden gepraat. Verhoging kinderbijslag In verband met de stijging van de kos ten van levensonderhoud, hetgeen aanlei ding was tot de tweede 5*1» loonsverhoging in September, heeft de Tweede Kamer gisteren voorts het wetsontwerp aange nomen tot verhoging van de kinderbijslag met 5*1». Met Ingang van het laatste kwar taal van 1950 zal de kinderbijslag bedragen 0.44 voor het eerste kind, 0.49 voor het tweede en derde kind en 0.60 van het vierde kind af. Gezant in Mexico. Binnenkort is de be noeming te verwachten van dr H. R. van Houten tot Hr. Ms. buitengewoon gezant tn Mexico Dr Van Houten zal ln zijn tegen woordige functie van chef bij de directie buitenlandse dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden opgevolgd door de heer Ch. J. H. Daubanton, laatstelijk Hr. Mr. gezant ln Mexico, die thans met verlof hier te lande ls. Taxibedrijf en de 5*1». De Unie verkeer heeft bezw*ar tegen de uitspraak van het college van Rijkabemlddelaars Inzake het geschil over de S'/t loonbijslag voor werkers ln het luxe-verhuur- en taxibedrijf, onder meer aangezien het onderzoek beperkt Is tot 11 van de ruim 5.000 ondernemingen in ons land en werkgevers geweigerd hebben, de Unie Inzage van de betrokken rapporten te geven. In een aantal gemeenten ls de tweede 5'/« bijslag betaald, zonder dat dit economi sche moeilijkheden heeft veroorzaakt. Drinkwater voor Noord-Holland. De Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben. in samenwerking met Amsterdam, op gericht de Watertransport Mij Rijn—Kenne- merland. die drinkwater van Jutfaas naar het Kennemerland zal vervoeren. procent, want de verhoging is gebaseerd op de gestegen onderhoudskosten. Om dit te bereiken zal men een gemotiveerd ver zoek tot de minister moeten richten. Voor onbewoonbaar verklaarde wonin gen mag de huur niet worden verhoogd. Voor woonschepen of woonwagens geldt de huurprijs, welke de partijen onderling overeenkomen. Aan de twee partijen is eveneens overgelaten de vaststelling van de huurprijs, wanneer het gaat om een zeer tijdelijk verblijf, bijvoorbeeld bij va- cantie. Indien er verbeteringen aan een huis zijn aangebracht, die niet kunnen worden aangemerkt als onderhoudswerk, kan de huur worden verhoogd met een door de minister vast te stellen percen tage. Bedoeld worden voorzieningen, waardoor de woning een grotere gebruiks waarde heeft verkregen, bijv. het aan brengen van een centrale verwarming, een badgelegenheid, een warmwater installatie. De verhuurden moeten echter schriftelijke toestemming voor het aan brengen van deze verbetering hebben ge geven, althans als deze niet het gevolg ls van een overheidsbevel. Regeling voor inwoning Voor inwoning z(Jn ook nieuwe regelen gesteld. De eerste drie inwonende per sonen kunnen buiten beschouwing wor den gelaten. Maar Indien de huurder meer dan drie personen by zich laat inwonen, die behoren tot zün gezin, dan wordt de nieuwe verhoogde huurprijs van de woning nog verhoogd met vier procent; ingeval vier of vijf personen inwonen, met acht en een half procent Indien zes of zeven personen inwonen en met der tien procent indien acht of meer per sonen inwonen. Deze regeling geldt ook indien de hoofdbewoner zelf de eigenaar is. De huurprijs van gedeelten van wonin gen en gedeelten van bedrijfsruimten worden over het algemeen wel wat lager. De vroegere bepalingen hieromtrent ver vallen en de nieuwe wet zegt, dat de huurprijs van hef verhuurde gedeelte tot de huurprijs van de gehele woning in eenzelfde verhouding moeten staan als het verbruiksgenot van het gedeelte staat tot het gebruiksgenot van het geheel. Een nauwkeurige maatstaf ls hiervoor niet aan te geven, maar onder gebruiksgenot val len natuurlijk ook de ligging van de ka mers, het gerief, dè aantrekkelijkheid en dergelijke zaken. Ingeval degene die on derverhuurt zelf eigenaar of hoofdbewo ner is, mag hij bovendien de huurprijs met 20 procent verhogen als vergoeding voor het door hem te lijden ongerief. Kosten van onderhoud Het Burgerlijk Wetboek schrijft in het algemeen voor welke onderhoudsver plichtingen op de verhuurder rusten en welke op de huurder. Mochten verhuur ders na 9 Mei 1940 onderhoudsverplich tingen, die wettelijk op hen rusten, ten laste van de huurder hebben gebracht, zonder dat ze de huurprijs hebben ver laagd, dan zal dit laatste alsnog moeten geschieden. Burg. en Weth. kunnen voor-, schrijven de nodige onderhoudswerken te verrichten. Voor het gebruik van meu bels en stoffering mag een bedrag wor den berekend gelijk aan twintig procent per Jaar van de verkoopwaarde van het goed, dat in gebruik wordt gegeven. Voor gas, water, electriciteit en dergelijke moe ten de werkelijke kosten of de naar rede lijkheid geschatte kosten in rekening worden gebracht. Huurbescherming De huurbescherming blijft in de nieuwe wet practisch dezelfde als voorheen. Men kan dus uit zijn woning worden gezet wegens wangedrag en wegens wanbeta ling. Bij dit wangedrag is nu ook onder gebracht wangedrag jegens medebewo ners, maar medebewoners van dezelfde woning, cfus niet in gevallen van zoge naamde portiekruzies. Nieuwe mogelijkheid om een huurder uit een woning te krijgen, zijn: 1. Als de huurder elders een gelijk waardige en geschikte woning kan be komen tegen gelijke prijs. 2. Als de huurder weigert, bij afloop van het contract een nieuwe regeling op redelijke basis aan te gaan. De gezamenlijke bepalingen van de Huurwet zijn bij het ministerie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in een handige brochure verzameld, die over enige tijd aan alle postkantoren verkrijg baar ls. ----- - sa *- Marianne aan haar scout: „ls er nog wat van je gading Inzender: J. Blacqulère Insulindestraat 121 Rotterdam. al Is er geen prijsvraag aan verbonden. En als er animo voor ls, doen we de caricatuurprijsvraag in het nieuwe jaar nog eens dunnetjes over. TTet toekennen van de prijzen was dat kan ik u wel vertellen geen gemakkelijk karweitje. Het is natuur lijk niet doenlijk on\ het „hoe en waar om" van de prijs caricaturen te ver tellen, want dan zou ik ook moeten verklaren wat er aan de andere teke ningen, die helaas onbekend moeten blij ven. ontbrak. Ik hoop dat allen toe schouwers, zowel als tekenaars zich met de keuze kunnen verenigen. Er is in zoverre een verschil met de vorige prijsvragen, dat ik ditmaal de eerste prijs (tien gulden) ln tweeën heb ver deeld. J. Blacquière, Irtsulindestraat 121, Rotterdam en M. L. Brautigam, Molen vijver 22. voormalig Schiebroek delen de eer en ook de tien pop, En de troostprijs (spQrtfoto's) is voor de heer Knuist. En alle anderen de hartelijke dank voor de moeite. xn Dam na Z'n wedstrijd tegen Sugar Ray Robinson. A. Knuist, Putselaan 77. Rotterdam-Zuid. Het Jongetje, waarvan ze zeggen, dat-ie op Abe lijkt. M L. Brautigam, Molenvijver 22, voorma lig Schiebroek. Tf/JE stuurt Erie vóór 5 Januari een geestige sportllmmerlck? Waf Schwartc. uit VlooswUkstraat te Rotterdam, bracht mij op de Idee, toen hy mU enkele projecten van syn kunst stuurde. Een back, die gevoel had voor grappen Stond lustig de bal weg te trappen HO riep vol vermaak Daar vliegt weer een knaak In Holland wil niemand dat snappen Wie doet er mee? De condities voor de prijsvraag zyn dezelfde als van de vorige. Hoofdprijs II.—. Nieuwe triomf voor „Sugar" Ray Robinson De wereldkampioen weltergewicbt Ray Robinson heeft gisteravond te Parys in een wedstryd over tien ronden van de Franse middengewicht Robert Villemain gewonnen door interventie van de scheidsrechter in de negende ronde. In de eerste ronde viel Villemain aan, maar Robinson hield hem door goed ge plaatste linksen op afstand. Plotseling nam de neger de aanval over en na een harde rechtse uppercut bestookte hij het lichaam en het gezicht van de Fransman, met een regen van slagen. Villemain ging in dekking en wist zich door deze moei lijke periode heen te werken. De strijd in de tweede ronde ging wat meer gelijk op. Robinson zocht een ope ning voor zijn linksen, terwijl Villemain talrijke wijde swings afzond waarvan er een het gezicht van de wereldkampioen trof. Tegen het einde van de ronde slaagde Villemain. die luidde door het publiek werd aangemoedigd, er in de neger nog maals met een linkse tegen het hoofd te raken. In de derde ronde viel Villemain weer verwoed aan en verhinderde daardoor Robinson zijn slagen Juist te timen. Des ondanks kwam de Amerikaan enige malen door met zijn linkse en werd Villemain door een harde stoot onder het rechteroog getroffen. Onmiddellijk na de gong voor de vierde ronde plaatste Robinson een harde en zuivere linkse tegen het gezicht van Vil lemain. Hij zette zijn aanval door, dodh Villemain wist door handig wijken eln duiken groter onheil te voorkomen. Na deze ronde stond Robinson duidelijk voor op punten. In de vijfde ronde bediende Robinsqn zich vrijwel uitsluitend van zijn linkse waarmee hij vele punten scoorde. Tegen het einde van deze ronde ging Villemain plotseling tot de aanval over, maar Robin son weerde hem gemakkelijk af en bleef de strijd beheersen. In de zesde ronde scoorde Robinson wederom met een reeks linkse stoten. Hij slaagde er echter niet in zijn rechtse te plaatsen, want Villemain dekte zich uit stekend. Ook nu was het wederom de Fransman die tegen het einde van de ronde aanviel en met beide handen stoten plaatste. Er zat echter niet veel kracht achter, omdat Villemain de a(stand niet goed berekende De strijd in de zevende ronde ging vrij gelijk op. Robinson zocht naar een kans om een eindstoot te plaatsen, maar Ville main verijdelde zijn pogingen door snel duiken en ontwijken. De achtste ronde verliep weer In het voordeel van Robinson. die herhaaldelijk scoorde met belde vuisten. Kort voordat de gong luidde moest Villemain een serie linksen en rechtsen tegen het gezicht In casseren. waardoor hij ln moeilijkheden kwam. In de negende ronde viel Robinson on middellijk aan en velde Villemain met een rechtse kaakstoot. De Fransman stond dadelijk op, maar overeenkomstig het reglement telde de scheidsrechter tot acht voordat hij de strijd liet hervatten. Villemain attaqueerde toen op zijn beurt, maar Robinson ving hem op met een rechtse hoek tegen de maak en liet een geweldige harde uppercut tegen de kaak op volgen. Villemain bleef op de been. maar hij was volkomen groggy en niet meer ln staat zich te verdedigen waarop de scheidsrechter Ingreep en een eind maakte aan de strijd. Villemain verloor dus door interventie van de scheidsrech ter in de negende ronde deze partij, die op 10 ronden was afgesloten. Een stryd over 15 ronden tussen Kid Marcel en Claude Rltter om de Franse mlddengewichttitel eindigde onbeslist. Kld Marcel behield dus de titel. 1Z"ERSTMIS 1950 brengt de wereld geen vrede. Integendeel. Nooit tevoren ln de jaren na de tweede wereldoorlog was de kans op het uitbreken van een nieuw conflict zo benauwend groot ala ln deze laatste weken van het vijfde Jaai na de capitulatie der as-mogendheden. In Korea heerst wat men in een moderne oorlog „betrekkelijke rust" noemt (al vallen er dagelijks bij ..schermutselingen" honder den doden). Maar zelfs deze „rust" ts slechts schijn. Wanneer de Chinezen be sluiten hun offensief bezuiden de 38ste breedtegraad voort te zetten, zal het de vraag zijn of de Amerikanen over vol doende zelfbeheersing beschikken om een oorlog met het China van Mao Tse Toeng te voorkomen. En wat van een dergelijke ontwikkeling de géigolgen zoudeq kunnen zijn. is voor niemand meer een vraag Het tragische van de huidige toestand is. dat belde partijen naar alle waarschijn lijkheid te goeder trouw zijn, wanneer zij beweren de vrede te willen Het is vol komen ondenkbaar dat Rusland dat nog lang niet hersteld ls van de verschrikke lijke verwoestingen, die de Duitsers heb ben aangericht, willens en wetens aan sturen op een oorlog met Amerika, die, hoe dan ook, voor Rusland catastrophaal zou zfjn. Ook het Amerikaanse volk ver langt niet naar de derde wereldoorlog, zeker niet nu het weet. dat de Sowjet- Unie over atoombommen beschikt Het verlangen naar vrede ls dus beiderzijds ongetwijfeld echt De moeilijkheid is slechts, dat geen van beide partijen de ander vertrouwt en dat beide dus geen ander middel tot het verzekeren van eigen veiligheid zien. dan het opbouwen van een gigantisch oorlogeapparaat. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zowel Moskou als Washington met hun aan het waanzinnige grenzende oorlogsvoorbereidingen geen ander doel voor ogen staat dan de „tegen stander" af te schrikken. Het gevaar ech ter schuilt hierin, dat één van beide op een kwade dag tot de overtuiging komt zó sterk te zijn, dat hij de ander, binnen redelijke tijd en zonder zelf al te grote rlsico'e te lopen, op de knieën ken dwingen. Vf7EST-EUROPA staat Ideologisch aan de kant van de Verenigde Staten. Dat is buiten kijf. Het ligt dus voor de hand, dat het in de politieke arena één lijn trekt met Washington. Het pijnlijke ls echter, dat ons werelddeel in economisch en militair opzicht volkomen van Amerika afhankelijk Is en nog pijnlijker is, dat Washington daaraan het recht 6chijnt te willen ontlenen de politieke koers van de democratische wereld alleen te bepalen. In Korea heëft Amerika zowel politiek al# militair onbetwist de leiding Het heeft zich destijds door de Veiligheidsraad laten machtigen uit naam van de V N. op te treden tegen de communistische aggressie en sindsdien heeft geen ander land dan de V.S. enige werkelijke Invloed gehad op de behandeling van deze uiterst précaire aangelegenheid. In Europa is het niet veel anders Ame rika decreteert, dat Duitse troepen moeten worden opgenomen in het Westeuropeee leger, zeer tegen de zin van Frankrilk en het merendeel van de overige Westeuro- pese volken en bovendien tegen de zin van de Duitsera zelfDit alles zou zo erg niet zijn wanneer de Ame rikaanse staatslieden in het recente ver leden bewezen hadden over de kwaliteiten te beschikken, d'e voor de vervulling van een zo verant woordelijke leidende taak onontbeerlijk zijn. Maar wat de Amerikaanse diplomatie ln de afgelopen jaren ten aanzien van het Verre Oosten heeft gepresteerd. J# toch waarlijk niet zó brlliant geweest, dat men hun op grond daarvan in vol vertrouwen het lot van de wereld ln handen kan leggen I ATEN kan er (zij het met een bezwaard hart vrede mee hebben dat West- Europa thans de organisatie van zijn verdediging stevig ter hand gaat nerggn En de stem van het machtige Amerika is daarbij uiteraard van harte welkom. Maar dit mag er niet toe lelden, dat Europa zijn politieke zelfstandigheid prijs geeft. Is het b.v. politiek bezien wel zo bijzonder verstandig, de deelneming van We6t- Duitsland aan de verdediging zo hard nekkig door te drijven Zou West-Europa's veiligheid werkelijk afhankelijk zijn van de gevechtskracht van 150.000 Duitsers En zo niet. zou het voordeel van hun medewerking dan wel opwegen tegen het politieke nadeel' provocatie van het Kremlin Het ls goed te zorgen dat men sterk ls. maar of het Koed is. de eventuele tegenstander te tar- m. mag betwijfeld worden I Een andere vraag Is het (met alle eer bied voor de kwaliteiten van generaal Eisenhower) politiek juist gezien ook op het Europese „front" de militaire en eco nomische leiding in handen van Ameri kanen te leggen Stijft men hiermee niet de Russen in hun overtuiging dat de Westeuropese landen niet meer dan satel lieten Van de Ver. Staten zijn 7 (WIJ ver sterken onze defensie om de vrede te verzekeren. Slecht# op grond van dit prin cipe kan meri accoord gaan met de huidige militaire toebereidselen- Maar dan dient ook het politieke beleid zich zo zorgvuldig mogelijk op dit principe te baseren En te dien opzichte ls er. helaas, nog wel enige ruimte voer twijfel I waaraan/ae s A VONDS ALS ALLES RUSTIG f# op straat en de sneeuw een doodnuchter plekje van Uw stad in een oogwenk heeft gemaakt tot een betoverde wereld, waarin U niet vreemd zoudt opkijken, als er elfen en feeën een vrolijke gavotte om uw voeten dansen, zo'n ogenblik alleen voor uzelf, dan kunt U zo gemakkelijk gaan dagdromen. Zo'n vlucht uit de werkelijkheid, weg in de ruimte, beleven. Dan kan het gebeuren, dat U de gehele wereld, de gehele mensheid in Uw gedachten omvatten wil en begrijpen. Een dóódsimpel ding kan daarvan soms de aanleiding zijn. Neem bijvoorbeeld eens een kaars. Een stearine ding. met een katoenen draadje er door. dat je kunt aansteken en weer uitblazen. Je ziet haar vaak op de schoorstenen staan, soms jaren lang. zonder dat ze aan gestoken wordt. Je scharrelt soms zo'n ding op. als de stop van het licht is doorgeslagen. Het is een stompje vaak. 'n Prozaïsch ding. Maar in dé sfeer van sneeuw op bomen en heesters, dat geveltje aan de over kant van dat strak donkere water, dat zo leuk scheef staat, dat zachte gekraak onder Uw schoenzolen, die wazige droomstemming om U heen. waarin alles vager schijnt te zijn geworden, kunt U soms zo even wegdwalen. Even Uzelf worden. Even willen begrijpen. In zo'n stemming wordt een kaars, zo'n dood gewone kaars, een grote vuurtoren, die schepen, die in de nacht voorbijgaan, 'n ogenblik de juiste weg wijst. bestand is gebleken. Hij veegde de sneeuw van zijn jas, raapte zijn hoed op, keek naar boven, waar tussen de grauwomlijnde takken van de bomen de sterren fonkelden en liep door, scherp lettend op de lage plantsoenhekjes, die gijn pad tekenden. gTERKE BENEN, die de sneeuw verdragen, mompelde hij in zich zelf. En hij vond het helemaal nog niet zo'n gekke vondst. Hij grinnikte even, stond op en keek 'n beetje bedrogen naar een flauw omlijnd indruksel, dat niet anders verried, dan dat hier zoéven een man languit op de grond had gelegen. In het licht van een spaarzame straat lantaarn glinsterde spottend als een valse diamant een sneeuwhobbel, vorst die hardheid had gegeven, waartegen een menselijke spreiden in zalen en in huizen en overal brengen iets, dat iedereen begrijpt, al kan hij het niet onder woorden brengen. In het kaarslicht weven zich de banden der vriendschap, der aanhankelijkheid, der liefde. Ook op Curacao. Devotie tn majeur DE EENZAME stappen in de sneeuw langs de fabriekshekken hebben zich verloren in het geluid van velen, die zich naar één doel richten: de Kerk temidden der huizen, waar door de boogramen het licht der kaarsen komt. De ge dachten der mensen richten zich daar op het komende. De boodschap van het Evan gelie klinkt er in alle blijdschap, vult de hoeken van het gebouw, vermengt zich ln de meditatie van het orgel, dat in een Appassionata in warme kleuren iets schil dert. dat niemand onder woorden kan brengen. Hoop en verwachting, waarop het verlangen naar het bouwen ener vredige toekomst? rust, dringen zich in de harten der mensen, waaruit een kracht geboren wordt, die niemand kan begrijpen, maar alleen voelen, een kracht tot brui send leven, tot liefde voor alles wat leeft, tot loutering, tot geestelijke renaissance. Het is alsof de kaarsen in de koperen kronen helderder branden. Koningin wn 7 licht ET IS DONKER en koud in Hürke- berga. maar niemand merkt het. Eén vaag morgenlicht breekt aan de gindse einder door en geeft de eerste sneeuw- bedekte bomen lange grijze schaduwen. Daarachter het donkere bos, onheilspel lend donker, waarin hier en daar de sneeuw lichte plekken tekent. Heel in de verte klinkt gezang. Kinderstemmen, die helde? klinken in de vrieslucht Gezang, cfat steeds dichterbij komt. Het duurt even. tot die inktzwarte duisternis lang zaam uiteenscheurt, door talrijke flikke rende lichtjes, die hun schijn werpen op blijde kindergezichten. Het lijkt wel een processie. Iets uit een droom. Voorop gaat een jonge man op een paard. Hij heeft een rode jas aan. waaraan het licht van kaarsen, die zijn volgelingen dragen, een verrassende glans heeft. Hij is St Stephen. Na hem een nauwelijks twintig jaar oud meisje in een lang weelderig satijnen gewaad en een kroon met zeven brandende kaarsen in de goudblonde haren. Karin Gabrielsson. de uitverkorene onder de meisjes van Harkeberga die dit jaar door allen als de Sancta Lucia van het dorp is uitgeroepen en gekroond. Sancta Lucia, wier regering zo lang duurt als de kaarsen van haar kroon branden en die die tijd besteedt door in de huizen der allerarmsten eten en kleding te bren gen Sancta Lucia, koningin van het licht, met haar houten bak eten en haar warme lach. zingend het lied van ..Sancta Lucia" een Napolitaanse ballade, waarin de heimwee de vreemde ondertoon vormt van grote blijdschap. Achter haar haar volge lingen in lange witte gewaden met kaar sen in de knuisten en met een hoge punt muts op hun dikwijls blonde haren. Ook zij zingen. Ook voor dieren CANCTA LUCIA gaat door het dorp van k-' boerderij tot boerderij. Zij liefkoost da paarden in de stallen, geeft hen hooi. zij brengt warmte in de huisjes der minder bedeelden en toönt overal haar stralende jeugd. Overal in de dorpen en steden van Zweden zijn Sancta Lucia's. Overal denkt men aan hen. die het moeilijk hebben en voor wie een kleine blijk van medege voelen en steun meer betekent dan de grootste rijkdom. Straks als de kaarsen in de kroon op de goudblonde haren zullen zijn uitga- brand, zal Lucia naar huis gaan en weer Karin Gabrielsson zijn. Dan zal zij zich warmen bij het haardvuur en hete koffie drinken. Maar in talrijke gezinnen heeft er iets van dat licht geschenen, dat zich spiegelde in de ogen van dat dorpsmeisje. Iets van dat grote vuur. dat de mens ver warmt en nieuwe kracht geeft voor een lang, moeilijk jaar. OVERAL IN DE WERELD branden de kaarsen. In het kleinste hutje aan de zoom van het bos ln Hërkeberga, ln de paleizen der Oosterse koningen, in de huizen langs de Goudse Bogen en Turf- singel, in de cottages van Curasao en de bungalows in Frans Equatoriaal Afrika. Licht, vanuit Gouda over de wereld ge bracht. Licht, dat ook ln de moeilijkste tijden het symbool is van de nimmer verflauwende hoop van goedwillende mensen. OM MILD TE STEMMEN In bloeiende oleanders Kerstfeest is het feest der blijdschap, die zich ook spiegelt in de blauwe ogen van de blonde Karin, en van het meisje uit haar gevolg. Zolang de kaarsen in haar kroon branden zal zij als Sancta Lucia in de huizen der armen van haar dorp in Zweden, iets van de vreugde van het Kerstfeest brengen. Straks is zij weer Karin Gabrielsson. die zich na haar tocht door het dorp zal warmen bij het haardvuur en hete koffie drinken. Kijkt U eens even goed naar de foto. Tien tegen één dat er ook een gelukkige glimlach om Uw mond speelt. Naar ik uit doorgaans zeer onbetrouw bare bron heb vernomen, is in verband met de voorstellen van Burgemeester en Wethouders om de gas- en electriciteit#- tarieven te verhogen het volgende schrij ven naar Den Haag gezonden: Excellentie. Geven met alle eerbied ootmoediglijk te kennen het Goudse burgerdom, dat de dreigende noodlijdendheid der gemeente als een keisteen op de geprangde borst ligt: dat zij, alvorens Uedele een beslissing neemt over de toekenning der rijksbij drage, Uw Excellentie verzoeken kennia te nemen van de maatregelen, die ge troffen zijn om de inkomsten der ge meente zo veel mogelijk te vergroten; dat zij het tarief van het pontje over de Turfsingel verhoogd hebben van nul tot één cent per éénmalige oversteek, kinderen, mits op schoot, niet meegere kend; dat zij de hele gasfabriek maar afge broken hebben en van de tarieven een vreugdevuur hebben gestookt op het Marktplein, zulks mede ter verdieping van het folkloristisch leger. dat alle potjes thans op petroleum te vuur staan; dat z\j de gemeente-zwanen uit vijver en singei bij opbod hebben verkocht hetgeen ongetwijfeld blijk geeft van economisch inzicht, gezien de f\jd wan het jaar; dat zij een energieke ingreep hebben gedaan in alle gemeente auto's, waar zij één cylinder uit de motor hebben ver wijderd, gedachtig aan het Oud-Holland se spreekwoord: Wat op vijf cylinders kan lopen, kan het ook op vier dat zij niet zullen aarzelen om deze uier cylinder te vervangen door het enig overgeschoten paard van de gemeente reiniging. wanneer de toestand der fi nanciën hen daartoe zou nopen; dat ztf alle diensten, die de gemeente bewijst aan particulieren drastisch heb ben verhoogd; dat zij van plan zijn om in de loop van het volgend jaar met z'n allen naar Nieuw-Zeeland te emigreren, zo dat U Excellentie dan ineens van alle gezanik om die rijksbijdrage af is; dat zij van mening zijn hiermede het aller uiterste gedaan te hebben wat met enige redelijkheid mocht tvorden ver wacht. JAN TERGOUW. HET WAS STIL op zijn weg, een stilte. Waaraan de vallende sneeuw een bijzondere bekoring gaf. Zijn schoenen kraakten op de wit-grauwe grond. Dat was het enige geluid buiten zijn adem haling. die zich haastte de schrik van de vaipartij te overwinnen. Het lukte, toen de man een sigaret opstak en dacht aan een witte Kerstmis. Want wie aan een witte Kerstmis denkt, krijgt vanzelf de rust. die het wezen van het Kerstfeest ls. Zo voelde de man het. En het deed hem goed te lopen op dit Gouds plekje, dat door die sneeuw het aanzien van alle dag had verloren in de stilte van 'dit uur. Het plekje dat hem zo bekend was van. zijn dagelijkse gang naar kantoor. Het had niets meer van die werkelijkheid van harde straatgeluiden, een gillende fabriekssirene, rammelende auto's, zich haastende mensenstromen en zoevende boten op Turfsingel en IJssel. Het was alles zo anders. Verstild lagen over het donkere water de huizen en werkplaatsen langs de Bogen in de grauwheid van de winter, waaraan het rode licht van achter sommige ramen enige diepte scheen te géven Ginds de zwartheid van de lange fabrieksmuur. scherp getekend door een dikke sneeuwrand. de hoge schoorsteen als een flets silhouet, het toegangshek met fijn geretoucheerde stijlen en dan weer de zwartheid der fabrieksgebouwen met besneeuwde daken. Daartussen een door kijkje op de Turfsingel in het ijle licht van de zich rijende straatlantaarns en de vaaggrijze contouren van gemeerde schepen. Snccuu) en kaarslicht EÏN WITTE KERSTMIS, dat hebben wij in jaren niet meer gehad, dacht hij. Sneeuw en kaarslicht, die horen er bij. Bet zijn de uiterlijke kenmerken van de gevoelens, die wij op deze dagen hebben. In de rust. die de sneeuw geèft, spiegelt lich de berusting en in het kaarslicht onze pelgrimstocht naar een lichtende einder. Licht en sneeuw zijn synoniem In onze harten geworden. Zij geven de stem ming. die de onze is. wanneer op die dagen even gedacht wordt aan de zin van ons zijn. Kerstmis is het feest van de ver- Wachting. waarop wij ons willen bezinnen. Daarom die gindse haastige stappen langs de fabriekshiuur, gericht op de verte, waar de klokken luiden. Daarom die mensen, die naar de kerk gaan om zich/Op deze vooravond op het feest van moreeA voor ie bereiden. Sneeuw en Ttwarslicht. Sneeyw op deze Plek. /neergedaaldNHÜt de stwte der on eindigheid. KaarslicTït~-«vër de gehele Wereld;"liflg»4r58Pn van achter die grauw- ïwarte muurT"Xaar de machfnes en de mensen hun werk hebben gedaan om Vooral die stemming te brengen, die op zo'n eenvoudige, eeuwenoude wijze wordt geschapen Kaarslicht in Gouda, in Liberia, in China, ln Korea, in Columbia, op Curacao en in Zweden. Kaarslicht overal. Het trekt onzichtbare banden om de aarde. Banden, die in Liberia beginnen, gebun deld naar Gouda leiden en vandaar over de gehele wereld worden uitgesponnen. Eén leidt weer terug naar Afrika's West kust. Daar zal men het Kerstfeest alleen met kaarslicht en een goed hart moeten vieren, dacht de man. Onder Afrikaanse zon pEN AUTO HOBBELDE over weer- barstige wegen, die eigenlijk geen Wegen zijn. maar een verschrikking. De man achter het stuur met een bruin ge brand gezicht en in een helder wit shirt heeft geen ogen voor de omgeving. Hij heeft zijn aandacht nodig om de wagen op de weg te houden. En hij trekt een beetje grimmig aan zijn sigaret, die scheef uit sen mondhoek hangt. „Het is weer mis Vandaag", zegt hij in zich zelf Een tro- r:he stortregen trekt geulen en beekjes de helder zandsteenrode wegen Van- Ochtend was het zo anders geweest. Had hij genoten van het prachtige landschap met zijn wijde vergezichten over het hoge Olifantgras. Van de lichtgroene savan- In Liberia wordt d. SrontUIa0 gelegd voor de labricage 4er Goudte kaars. Neger dragen de drum, palmolie op hun hoo/d lang, de bospaden, omdat de natibe-dorpen. toaaruan men er Un op de /oto riet, niet per auto-truck zün te bereiken. Some worden de vaten gerold. A VOND OP CURAqAO. Duizenden lichtjes rijen zich langs de kaden van de Sint Annabaai, waai» op de ach tergrond de eeuwige vlam van de Isla haar gloed over de gindse Berg Karmei werpt, waartegen de villa's gekoesterd liggen aangedrukt Zwart tekent het silhouet van de ..Willemstad" zich op het water. Een enkel lichtje toont, dat er nahs Van het ongewone wazige silhouet van de verre bergen, nevelig als rook. Van de rivieren, die hrtj passeerde, ge markeerd door dc donker groene zoom van woeste jungle. Van de ronde rieten hutten der natives, inboorlingen, in dit kleurenspel. Hytten met hun gekwaste toppen, vlammend als glanzig metaal in de zon. Hij had de natives ontmoet langs de wegen. Negers, die hem gelukkig toe schenen. Er was geen nederzetting ge weest, waar hij langs kwam en even stopte, of de hoofdman was hem nieuws gierig genaderd met een lach op het open, puntige gezicht. Dat alles was ln een primitief land, waar de vrouwen sierlijk een tros mangobladeren rond de heupen dragen en de mannen allen met een Euro pese vilten hoed op rondlopen. Een ge lukkig volk, moest dat zijn, dat ln groep jes hurkte voor de hutten. Vfouwen, die tapioca kookten in zwarte aarden potten en daar af en toe een handvol uitnamen om het in de Ynond van haar baby's te stoppen. En de mannen, zittend op de grond in een waardige luiheid, wachtend op het eten. Hij hield van de mensen in dit land. Hun onbezorgdheid, hun traag levens- rhythme stemden hem prettig en vaak stapte hij in z'n auto om na een vermoei ende taak even rond te rijden en te ge nieten van de geluiden in dit land ..behind' Gods back" achter Gods rug zoals ze in Monrovia zeggen. Gouda's kaarsenfabriek in de rust, die de sneeuw op een avond in 't Buurtje heeft gebracht. maar weinig mensen aan boord zijn. Zij, die met het schip vandaag uit Holland zijn aangekomen, zijn al opgegaan in het drukke leven op dit eiland. Een voort durende stroom van auto's trekt over de Schipbrug naar het Brionpiein. waarlangs zich geestig de kleine huizen met hun pedante geveltjes scharen. Op het terras van Hotel Amerjcano geniet men van de avond. Men zit er te praten, laat soms zijn ogen gaan over het uit steen gehou wen elastische lichaam van Louis Brion, de dappere verdediger van zijn geboorte grond. die daar prijkt temidden van bloeiende «oleanders. Anderen staan van de tafels op, nemen hun auto's en rijden naar Piscaderabay om er te dansen in de Club. Het is vreemd om hier aan het Kerstfeest te denken, vreemd en moeilijk. Vreemd, omdat het leven hier op zulke dagen niet die rust kent als in Holland, moeilijk, omdat nergens de sfeer te vin den is, die het Kerstfeest in Europa zo eigen is. De lucht is zwaar van de warinte van de dag. ook al waait hier een eeuwige wind. Maar iets van dat oude is terug te vinden daarbinnen, waar men de kaarsen ter ere van het Kerstfeest al ontstoken heeft. En waar men zich morgen zal verenigen rond de feestelijke tafels. Ook hier dinner-by-candlelight. Kaarslicht, waarin men elkaar zal ver tellen van het Kerstfeest thuis. De zo juist overgekomen jonge vrouw aan haar man, die hier de soldatenmuts draagt, de ouders aan hun kinderen, die nooit sneeuw gezien hebben, de zeelieden op de tank- boten naar Venezuela aan elkaar. De jon gen aan het meisje en de grootmoeder aan haar kleinkind. Hier zoekt men iets al is het nog zo weinig van die oude vertrouwde omgeving. Stukjes licht, die zich in deze dagen over het eiland ver in de palmentuin JJIJ WAS DIKWIJLS uit zijn auto ge- -* -*■ stapt om te lopen tussen de palmen, die hun sterke bladeren als waaiers in de lucht uitspreiden. Palmen van twintig, der tig meter, die grote donkergroene trossen tussen hun bladeroksels drukken. Hij had dikwijls gekeken naar het werk der negers, die als de eerste rijpe vruchten vallen, de trossen uithakken. Negers in hun eigen palmoliecultuur, die zo heel anders is dan op Sumatra, waar alles veel rationeler en meer georganiseerd geschiedt. Hier gaat het werk nog zo natuurlijk, zo primitief, zo in 't wild. Hier doen de natives het zelf. Zij brengen de vruchten naar de kleine fabriek, waar het vruchtvlees ge kookt en geperst wordt tot een oranje kleurige. vloeibare substantie, die in drums naar Europa wordt verbonden. De palmolie, grondstof voor de stearine- industrie en dus voor de kaarsen. De auto stopt voor een kleine bungalow, waar een hond hem begroet door tegen hem op te springen en vuile modderige poten op zijn witte broek achterlaat. Hij loopt naar binnen, steekt een sigaret op en gaat in een stoel zitten. Hij denkt aan wat hij vandaag gezien heeft Aan de negefs, die dag In dag uit de trossen uit de ollepalmen steken, aan de rust, waarin zij voor hun hutten hurken, aan hun muziek, waarvan het donkere rhythme zich verweeft met de geluiden van de jungle. Het zal vreemd zijn. denkt hij om in deze omgeving het Kerstfeest te beieven. Zijn eerste Kerstfeest aan Afrika s Westkust. Een Kerstfeest zonder sneeuw, maar met de geluiden van de jungle, 'n Feest in een tropische stort regen Hij had vandaag een boot zien ver trekken. De olieboot. vol drums met de oranjekleurige grondstof, op weg naar Rotterdam Daar zou men het Kerstfeest vieren in de sfeer, die hij zo gewend was. Bij kaarslicht en misschien sneeuw. Het zou kaarslicht zijn. voortgekomen uit die oranjekleurige stof, die die steamer wegbracht. Kaarslicht, dat ook tot hem was gekomen in de blauwe pakken, die op zijn tafel liggen. Kaarsen uit Gouda. Kaarsen, die hem morgen toch iets zullen geven van de stemming, die hij zo goed kende. Kaarslicht in de tropen. Bron Van kaarslicht PISTERAVOND om tien uur is achter deze muur nog de sirene gegaan voor het aflossen van de wacht, dacht hij in zijn eigen sneeuwwintertje van het Buur tje. Voor de opkomst van een nieuwe groep arbeiders, bouwers aan het kaars licht. Arbeiders, die de vaten met palm olie lieten uitstomen. vaten uit het verre Liberia, waar negers de eerste schakel smeedden voor de keten van kaarslicht om de wereld. Arbeiders die destructie- vetten nalatenschap van de door de bliksem getroffen koe van boer Slinger land uit Berkenwoude en talk en palm olie een chemische bewerking lieten on dergaan. waardoor ze gesplitst werden in vetzuren en glycerine. Die die Vetzuren destilleerden en toen door persing splits ten in onder meer stearine De stearine, opgeslagen in de tien grote bunkers, die de bouwstof i^voor de sier- en Kerstkaars, wier licht in schoonheid wedijvert met de elegantie van haar lijn. Kaarsen getrokken uit de vormen waar in koelte de vloeibare en dikwijls ge kleurde stearine, liet stollen rond de pit ten. Voor de meisjes in de gieterij is dat alles heel gewoon, maar voor iemand, die zich nooit eens in de wereld van de Goudse kaarsenfabriekers heeft opgehouden en nimmer eens heeft gelopen langs de rijen gietmachines, waaruit door een enkele handlebeweging een achthonderd ge kleurde kerstboomkaarsjes tegelijk te voorschijn komen, is dat een merkwaardig schouwspel. Hij bewondert de handigheid van zo'n gietmeisje, dat door een enkele beweging de kaarsen uit de machines haalt, de meegesmolten voetstukken door een luttel breken verwijdert en weer naar nieuwe vormen grijpt. Dag in, dat uit gaat dat werk door. In de zomer en tegen Kerstmis. Geen seizoendrukte, zoals de speelgoedfabrieken tegen Sint Nicolaastijd. maar altijd drukte. Het gehele jaar. Zo'n zeventig, tachtig millioen kaarsen komen er uit de vormen om via de inpakafdeling en de verzending de wereld in, van noord tot zuid en van oost fot west. te worden gezonden. En die bedrijvigheid geeft nog maar een tiende van de gehele omzet der Kaarsenfabriek, die haar stearine als grondstof voor andere kaarsenfabrieken naar overal brengt en niet alleen als grondstof voor kaarsen, maar ook voor de rubber- en cosmetische industrieën. Dinner by candlelight KAARSEN geven met de kleding der meisjes de enige kleur in de gieterij, die grijs is als een sneeuwlucht, grijs door de overal liggende stearine, waarop de fabriek als het ware door haar nimmer aflatende activiteit trilt van het leven. Sierkaarsen in velerlei kleuren en elegante lijnen, kleine kaarsjes, soms in de vorm van een Kerstboom, als waren zij gebeeldhouwd Kaarsen, die de devotie der kerken verhogen. Kaarsen voor schoorsteenversiering, óoor het licht in primitieve huizen en hutten, misschien in Lapland of in de Knoekoe van Curacao. Kaarsen, die haar licht zullen spiegelen in de lachende ogen van kinderen rondom de Kerstboom. Of zullen branden bij het diner der high-society in het Londense Claridge-house. ..Dinner by candlelight" zal weer veelvuldig staan op de uitnodi gingen. die hoteldirecteuren overal ter wereld zullen richten tot allen, die op een der Kerstdagen zich en familie bij hen zuilen verenigen rond de Kersttafel. Kaarslicht bij de heerlijke geuren der speciale Kerstmenue's, licht schijnend over blijde gezichten en op de violist van het Hongaarse strijkje, dat U meeneemt naar de wijde poeszta, waar nomaden in dat zelfde kaarslicht hun liederen zingen en elkaar legenden vertellen. Kaarslicht van achter een grauwgrijze, soms zwarte muur. waar boven uit een grote fabrieksschoorsteen zich opricht naar een fonkelende hemel, 'n Schoorsteen, waar rondom de klanken der kerkklokken op Kerstavond zich aaneenrijgen tot een stemmingsvol koraal, waarbij de wan delaar buiten d# fabriekspoort stil blijft staan om er naar te luistereh. Klokken- klanken in een atmosfeer, die vrede ademt. Klokkenklanken boven de plaats, waarvan het stemmingsvolle licht wordt uitgedragen tot in kerken en huizen in de gehele wereld, licht, waarin de mensen, blanken, kleurlingen en negers samen zullen luisteren naar de taal des harten. Voetstappefi drukken sporen in de sneeuw. Eenzame stappen, in een sfeer vol bezinning, waarin de gedachten uit gaan. gedrongen worden uit te gaan. naar verre landen, mensen, hun leven en

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2