tjlr Griekenland zucht in de greep van machtige „Mandarijnen" >e mislukte co tiferentie over Nieuw-Guinea EEUWFEEST BIJ SIJTHOFF «".bu»«n fesj BETRACHT MATIGHEID Wederzijdse goede wil was niet voldoende De souvereiniteit het struikelblok OOK IN DE FRANSE TIJD BESTONDEN ER VESTIGINGSVOORSCHRIFTEN Wijk- en buurtmeesters moesten lijsten bijhouden Truman wil controle op militaire inkopen Pater Hyacinth Hermans 75 jaar Gewapend met speelgoed pistooltje op zoek naar buit De Huurwet in vraag en antwoord 4 L/EP ER LUI DAN MOE Helgoland-bezetting werd verwijderd Spoorwegen hebben gedurende 1950 niet onbevredigend gewerkt Alle plannen zullen dit jaar worden uitgevoerd Egyptische econcijm E Te veel bankbiljetten en bisschop manen: 7* veel feesten Te veel drank Critiek op eeon. beleid der overheid 14 Nieuwe opdrachten voor Bodewes scheepswerven Het Lied van de Vredespijp! lEDE BLAD - PAGINA 2 DONDERDAG 4 JANUARI '19ÏT (Van onze parlementaire redacteur.) |Pe conferentie over Nieuw-Guinea is mislukt n. j tótTkom6 dMgatd ZI3n UitC Halr f*8**" ZOnder tot resultaat Ie ooL daa™ee 1S depots niet af! In het belang van een fcoede en voor beide partijen vruchtbare samenwerking blijft een rede lijke oplossing van het probleem noodzakelijk. Men kan als Nederlander iïia de conferentie nipt simnpl vpr7nnUt^, ar: lna de conferentie niet simpel verzuc I van „ons" gebleven. Ook in de tweede I een hartig woordje over worden gespr iten: Nieuw-Guinea is tenminste Kamer zal er binnenkort nog wej oken en daarom heeft het zin voor -"vcu cn aaarom neett net zin voor IbeL begrip van de verdere ontwikkeling van het probleem het |te nemen mlslukte conJerentle de kern nog eens in beschouwing Er dient te worden vastgesteld dat er ln Ide besprekingen van beide kanten goede R wil is getoond, alsmede vérgaande bereid heid elkaar tegemoet te komen Het is [echter gebleken dat met zeer vérgaande tegemoetkomingen het probleem niet is op f te lossen omdat de kern waar alles om I draait de souvereiniteit is. die Indonesië L hardnekkig blijft opeisen en die Nederland I onder geen beding aan Indonesië wil over- dragen. In overwegende mate spelen I hierbij gevoelsoverwegingen een rol. I waard ooi een oplossing, gebaseerd op ver- I standelijke overwegingen, weinig kans maakt. Gevoelsoverwegingen: de leider van de f Indonesische delegatie, mr Moh. Roem. I betoogde op 7 December: ..Alle Jndone- I tiers, die het geluk hebben gehad school- I onderwijs te genieten, hebben eens als I onderdanen van het voormalig Neder- I lands-lndië geleerd, dat hun land zich uit- I *trekt van Sabang op de Noordkust van Sumatra tot Merauke in Nieuw-Guinea. Zodanig is althans dit nationale bewust- I zi.in en nationaal bese.f van het volk van I Indonesië gegroeid, dat het psychologisch J niet meer mogelijk is zulks anders te I zien". Het argument van mr Roem dat Indone. »ië een einde gemaakt wil zien aan het 1 Nederlandse ..koloniale" bestuur in Nieuw- I Guinea, is er slechts bij de haren bijge- sleept, om een motief te vinden vdor het bereiken van het doel: het verkrijgen van «e 60uvereintteit over Nieuw-Guinea. In de groi\d van de zaak komen de ge- voelen* aap Indonesische slide hierop f neer. dat de jonge Republiek Indonesië f «ich zónder Niëuw-Guinea in haar' souve- reiniteit gekortwiekt voelt! Er moge jöan van Nederlandse zijde te- I recht aan worden herinnerd dat bij de on- I «tertekening van de overeenkomst van Linggadjatt. bjj het vaststellen van het J «ccoord Van RoyeoRoem, op de Ronde I Tafel-conferentie en in de Veiligheidsraad telkens nadrukkelijk is verklaard dat de loverdracht van de souvereiniteit geen be- trekking heeft op Nieuw-Guinea en dat i daaromtrent geen misverstand kan be- Ptaan. daarmee werkt men geen ge- j Voe'soverwegingcn weg. die voor de Indo. I (lesiërs de kern van het probleem vor men. Sentiment en verstand Gevoelsoverwegingen zijn er ook aan I Nederlandse ziide Ook de ..gewone" Ne- l derlander heeft sterk het gevoel dat wij Indonesië ..kwilt" zijn. onder internatio- I nale druk hebben „verloren", en na de i psychische kater van de Duitse bezetting is het voor de Nederlanders nipt te ver- kroppen zonder aanvaardbaar motief nu I ook nog Nieuw-Guinea,te moeten afstaan, I waardoor Nederland zou worden neer-, gedrukt op het niveau van een willekeu- I rif klein landje op het Europese vaste- i land. zonder enig gebied in het Verre Oosten, dat altijd mede de grootheid van zijn geschiedenis heeft gevormd. De' Indonesiërs zouden zelf niet moeten willen, dat hun compagnon in de Neder lands—-Indonesische Unie zo klein wordt gemaakt. De Indonesiërs hebben meer aan een sterlfe compagnon, die bovendien als direct belanghebbende zijn vinding rijke activiteit kkn bltfven richten op het Oosten en deze d»ar kan ontplooien en aldus de Unie-partner een voorbeeld kan *U"- Zo redeneert het verstand en voor hun belang daarbij zijn de Indonesiërs toclj 1 niet helemaal blind blijkens de van Indonesisch standpunt gezien vérgaan de tegemoetkomingen waartoe mr Roem in de „oral note" van 11 December be reid was toen hij aan de Nederlanders toezegde bij de ontplooiing van Nieuw- Guinea ten volle rekening te willen hou den met de belangen van de Nederlandse handel, scheepvaart en industrie,, nader Uitgewerkt in zeven punten, mits.... de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Kern van de Nederlandse principiële bezwaren De Nederlandse regering wil echter principieel de souvereiniteit over Irian fhet land van de zon) niet overdragen aan Indonesië, omdat daarmee zou worden vooruitgelopen op de beslissing van de Irianen, wanneer zij tot politieke rijpheid zijn gekomen, over de staatkundige be slemming van hun land. De kern van de Nederlandse bezwaren vindt men in de .oral note" van 8 December, waarin wordt gezegd: „Diegenen uit de bevolking van Nieuw-Guinea. die tót de vorming van een zelfstandig oordeel bekwaam zijn. houden in overgrote meerderheid niet op aan de Nederlandse regering als hun wens te ken nen te geven, dat vooralsnog het Neder landse bewind zal worden voortgezet tot dat het volk van Nieuw-Guinea zelf tot voldoende ontwikkeling is gekomen. Ne derland mag deze verlangens niet veron achtzamen. Dit zou ook niet in overeen stemming zijn met het Handvest der Ver enigde Naties, hetwelk de Nederlandse regering verplicht rekening te houden met de Politieke aspiraties der bevolking". ioch is er ook aan Nederlandse zijde goede wil geweest om tot een redelijke op lossing te komen en vérgaande bereidheid om aan de verlangens van de Indonesiërs tegemoet te komen, zelfs met betrekking t°t de kern van *t probleem: de souvereini teit. Na de terugkeer van mr Roem uit Indonesië heeft de Nederlandse regering zich bereid verklaard de souvereiniteit over Nieuw-Guinéa op te dragen (hetgeen nog iets anders zou zijn dan „óver te dra gen aan de organen van de Nederlands- Indonesische Unie. een concessie waar over de Tegering in de Tweede Kamer nog wel hard zal worden gevallen, omdat het haar bekend moest zijn dat de meerder heid vap de Kamer van enige overdracht van de souvereiniteit over Nieuw?-Guinea volstrekt niet wilde weten. Vrees voor de achterban valreep nog voor te stellen voor de op- j lossing van het probleem verder de be- i middeling in te roepen van de Unci, het bemiddelingsorgaan van de Verenigde Naties. Men heeft er in Nederland wel eens spijt van gehad niet direct uit eigen beweging in 1945 het conflict met Indonesië voor te leggen aan de Ver. Naties. Dan zou men sterker hebben gestaan; het zou een be wijs zijn geweest van goede wil en ver trouwen in een rechtvaardige zaak. Daar om is hu van Nederlandse zijde het voor stel gekomen de hulp van de Unci in te roepen. Waarbij men kan bedenken^ dat het buitenland thans niet meer warm zal lopen voor een achterlijk gebied als Nieuw-Guinea, waaraan voor de Indone siërs geen levensbelangen verbonden zijn. Als lid van de Verenigde Naties hebben de Indonesiërs nu ook internationale ver plichtingen en alleen internationaal gezag kan hen nu misschien overtuigen, althans er in doen berusten, dat de Nederlandse opvatting over het lot van de bevolking van Nieuw-Guinea de juiste is Volgehs de moderne opvattingen jn de wereld, waar bij de Indonesiërs tevens mogen bedenken dat zij eigenlijk reeds alles hebben „ge wonnen" en een beetje begrip voor het waardige standpunt alleen maar heeft „vl gevergd is. in de Amerikaanse staat Arizona bestaat veel vee teelt. Nadat het vee bij elkaar is gedreven door cowboys dit geschiedt elk half jaar worden de dieren óf overgebracht naar gebieden, waar zij met graan worden gemest öf naar -andere grasvelden vervoerd, alvorens zij op de markten worden ver kocht. ËDe Indonesische delegatie heeft ook H vér-gaande Nederlandse tegemoet- ing v,pn de hand gewezen. Zij kon al- naar Indonesië terugkeren met de souvereiniteit over Nieuw-Guinea omdat iedere andere oplossing in Indonesië zou Worden beschouwd als een nederlaag. En ómdat in de nog woelige Indonesische sa menleving de regering n-og lang niet vast jn het zkdel zit. en bevreesd is het con-, fact met het volk te verliezen, waardoor Zij zou worden weggevaagd door een fei telijk communistische beweging, is de In donesische delegatie liever teruggekeerd zonder de souvereiniteit over Nieuw Guinea dan met een redelijke oplossinjn De consequentie is echter, dat men n pok moet meespelen met de uitingen val 'balorigheid ove» het mislukken! onferentie. De mislukking is echter een gevoli iet niet nakomen van verplichtinj iet verleden en in de pogingen sui iereiken door overvragen Anders zou het •ijvoorbeeld misschien mogelijk zijn ge- -eest de souvereiniteit over Nieuw- ;uinea aan Indonesië over te dragen on- het beding dat over vijftig jaar het oik van Irian in de gelegenheid moet rden gesteld door middel van Oen olkstelling uitspraak te doen wat het wenst: een zelfstandige staat Irian vor- ijien. aansluiting bij de Republiek Indo nesië of een band vormen met Nederland. Maar na het liquideren van de B.F.Q.- sltaten, het oprollen van Oost-Indonesië en het onderdrukken van Ambon, was een dergelijke oplossing ten enenmale uitge floten. Hulp van de Unci, Indien nu Indonesië al of niet fortpeel liet Unie-verband verbreekt (voor een Vruchtbare samenwerking moet de liefde toch van twee kanten komen) dan blijft Nieuw-Guinea een twistappel in de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië. Daarom is het een goede gedachte ge weest van de Nederlandse regering op de TAe thans door de woningnood gestelde U eisen inzake vestiging In en verhui zing binnen of naar Breda vinden een merkwaardig pendant in de desbetrefende verordeningen in de Franse tijd. Doch toen werden ze meer uitgevaardigd om de toe vloed van armen ,die ten laste van de stedelijke financiën zouden komen, tegen te gaan en evenzeer om de opsporing van ongewenste vreemdelingen te vergemakke lijken. 0 Het begon al in 1804, toen de stad werd verdeeld in vier wijken en in 18 buurten, aan het hoofd waarvan respectievelijk wijk» en buurtmeesters werden gesteld. 7,ij moesten ieder in hun wijk en buurt lijsten bijhouden met de ngmen der eige- ytears, huurders en bewoners der wonin gen en kamers, eveneens van de mutaties, die in de bevolkingsloop ontstonden door geboorte, huwelijk, overlijden, vestiging en vertrek en deze lijsten in duplo stellen, waarvan er één werd gedeponeerd ten stadhuize, waar toen het bevolkingsregis ter berustte. Ook hadden zij de controle op de tijdelijke bevolking in de logementen, herbergen en slaapsteden te Breda van hotels sprak men toen nog niet om pre cies te weten wie daar verbleven of hun intrek namen. Over sommife jaren is het aantal be woonde huizen van elk der vier wijken van Breda in schrift bewaard gebleven. Ik geef hier alleen de cijfers van het jaar 1812: wijk A zes buurten met 673 huizen, wijk B vijf buurten tnet 531 huizen, wijk C drie buurten met 348 huizen en wijk D vier buurten met 438 huizen. De woningen der buurtmeesters waren onderscheiden door koperen platen aan de gevel met de letter der wijk en het nummer van de buurt alsmede van het aantal bewoonde panden in elke buurt. Volgens art. 21 vaft het Bredase buurtreglement moesten de wijk- en buurtmeesters elkaar om de maand aflossen in de uitoefening van hun functie. Zij hadden een verantwoordelijke, aanvankelijk niet, later zeer laag bezol digde taak bij de z g. administratieve po litie, zorgden ook voor de uitreiking dei Zijn wü hier getuige van een dure eed aan Van der Leek, de bondstrainer van de K.N.V.B. om in het nieuwe jaar geen wed strijd meer te verliezen.? Welnee. Snoek, Van Melis. Van Schijndel, Van der Tuyn, Groeneyeld en piesbroucte zeggen in koor tegen hun, eigen Jaap: „Gelukkig Nieuwjaar" President Truman wil instellen voor de militaire pre de productie-organen meer te cd en enige contróle op de militair uit te oefenen William H. Har het ogenblik leider van de productie-afde ling van het Ministerie van Handel, zcu aan het hoofd van het nieuwé orgaan Worden gesteld, wanneer de seriaat hier aan zijn goedkeuring hecht. Onder dit orgaan zouden geschaard wofden het nationale productie-orgaan, de verschil lende organen van het ministeriel van Bin nenlandse Zaken voor de coijitróle op' mineralen, electrlcltelt en brandstof en de instantie voor het vervoer op militair gebied, die onder -de commissie? voor de handel tussen ressorteert. de verschillende staten Staking in West-Duitse staalindustrie aangekondigd De arbeiders van de Westduitse ijzer en staalindustrie zullen met ingang van 1 Februari a.s. in staking 'gaan, indien hun aanspraak op medezeggenschap in de be drijfsvoering niet wordt vervuld, zo is door vakbondsfunctionarissen te Bochum be kendgemaakt. Het grondstoffenprobleem Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, besprak gisteravond met de ambassadeRrs van Engeland en Frankrijk de problemen met betrek king tot de grondstoffenvoorziening. De Franse ambassadeur, Henri Bonnet, ver klaarde na affoop van de bespreking, dat men volledig van gedachten had gewisseld ouer de beste methoden van samenwerking bij de toewijzing van grondstoffen. Te Fort Worth in de Ame rikaanse staat Texas wor den bomvliegtuigen ten behoeve van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten geassembleerd. De vleu gelspanning van dit type. de B-36, bedraagt onge veer 70 meter. Het is on- mogelijk deze vliegtuigen in de loods rechthoekig met de wanden op te stel len daar de ruimte tussen de wanden zestig meter bedraagt. Derhalve staan de vliegtuigen, die door Consolidated Vultee Air craft worden geleverd, dwars in de loods opge steld en er is een speciale rolinstallatie nodig om de vliegtuigzn naar het open veld te brengen. inkwartieringsbiljetten ten behoeve van kader en manschappen van de doortrek kende legereenheden en zo nodig voor de huisvesting van garnizoensonderdelen. Zij stonden tijdens de inlijving van ons land bij Frankrijk rechtstreeks onder de beve len van de maire (burgemeester) en wa,- ren belast met de uitvoering van dienk besluiten betreffende de wbningvoorzie- nmg, huisvesting, inkwartiering, contróle op de gastlijsten der logementen enz. In November 1812 werd die taak opnieuw nader omschreven en een nieuw desbe treffend besluit van kracht verklaard: de buurtmeesters, zullen minstens eenmaal per maand contróle houden op het aange geven aantal bewoners van elke woning of kamer er waren toen heel wat z g. éénkamerwoningen te Breda in hun buurt. Verder belastten zij zich ^met het houden der Burgerlijke en Bevolkingsre gisters eik in hun Buurt", om deze telken- jare bij te houden en te vergelijken met de officiële aangifte, alles „in het net" te stellen en daarvan afschriften te zenden „ter Secretarije der Mairie" (kantoor van de burgemeester). Zij hadden daartoe ook het recht van inzage in de registers van de burget-lijke stand, bij de gemelde secre tarie berustend. Verder waren zij bevoegd om de z.g. bil jetten van aangifte en opgave van veran deringen, ontstaan door overlijden, ge boorte, vertrek en vestging, in elk be woond perceel van hun wijk en buurt uit le geven en te doen invullen in duplo, waarvan zij er één onder zich hielden en het duplicaat naar de secretarie zonden. In 1812 luidde de Franse tekst daarvan al dus „Déclaration de Mutation. Certificat de Mutation, arrivée en la Maison Section No. par le décès de (la naissanee de, le départ ou arrivée de) délivré au (par le) Prépose au lenuméro du quartier de la dite section. A Breda. le.181..". Maar hiervoor was natuurlijk nodig, dat ook de huizen zelf duidelijjc genummerd waren en hieraan ontbrak toen nog veel. Reeds in een vorig artikel vestigde we er de aandacht op, dat nog in de eerste helft der 19de eeuw een groot aantal wonin* gen hier ter stede behalve met het num mer en ook dikwijls zonder dat werden aangeduid en onderscheiden met de van ouds gangbare benamingen als „de Zwaan", „de Ooievaar", „de oude Prins", „Grpaf van Nassau", „Wapen van Brussel" enz' Vandaar een in 1813 uitgevaardigde verordening om het nummer der woning duidelijk ziehtbaar aan te geven, aldus: „De Maire der stad Breda, gehoord het Rapport aan hem gedaan, houdende dat een groot getal Huizen niet meer duijde- lijk genoeg gemerkt zijn met de letter der wijk, tot welke zij behooren en de num mers van gezegde wijk, en alzo zulks na delig is voor het onderhouden van de goede polieie (hier in de zin van nauw lettende contróle of Joezicht), Noodigt en gelast, voor zoo veel des noods, aan alle Eigenaars van Huizen of andere gebouwen, hoe genaamd, hunne Eigendommen te merken met de letters en nummers, met de welke dezelve zijn ge merkt geweest, binnen twee maal vier en twintig uuren op nieuws te laten mer ken, op poene van politie, ingevolge de bepalingen van het Strafhoek der Wet ten", (de malle vertaling van de oorspron kelijke Franse tekst: en conformité des dispositions du Code Pénal!). De Commissaris van Politie is belast met de volvoering van dit besluit, hetwelk zal worden afgekondigd en aangeplakt en door de Belleman omroeper) alomme omgeroepen (annoqcé par le crieur pu- blié!). Gedaan ten Stadhuijze van Breda dezen 14 April 1813. fw.g.) W. N. Verlegh, Maire Adj. Ziedaar in korte trekken enkele con- 'tróle-maatregelen van de plaatselijke overheid betreffende de bevolkingsbewe ging in Oud-Breda. H. Uen bekend Rotterdammer, de journalist en publicist pater Hyacinth Hermans viert op 12 Januari zijn 75ste verjaardag Hij zag in Rotterdam het levenslicht, trad in 1895 in de Orde der Dominicanen en werd in 1902 tot priester -gewijd. Van dat jaar af was hij een trouw medewerker van De Maasbode. Vier jaar later werd hij lid Van de redactie van dit dagblad De belangstelling van pater Hermans ging vooral uit naar toneel en film. waaraan van Katholieke zijde tp djfe jaren nog weinig aandacht werd gBfcjionken Hij maakte vele reizen in het buitenland In 1912 werd hij benoemd tot lid van de plaatselijke bioscoopcommissie van Rot terdam en hij toonde zich een warm pleit bezorger voor de instelling van een cen trale Rijksfilmkeuring Toen deze later zijn beslag "kreeg, werd pater Hermans haar vies-voorzitter, een functie welke hij een lange reeks van jaren heeft vervuld. In 1926 werd hij. benoemd tot regerings gedelegeerde op het Eerste Internationale Congres voor Film en Bioscoop te Parijs In dezelfde functie nam hij deel aan con gressen te Bazel en te Wenen Hoewel met het klimmen det jaren de omvang van zijn journalistieke werkzaamheden verminderde, bleef toch de band met het blad. waaraan hij altijd zijn krachten en gaVen had gewijd, behouden. Hij bleef ook« Rotterdam trouw en zijn belangstelling in het wel en wee van zijn geboortestèd is nog altijd zeer groot. De uitgebreide filmreportage van de intocht van Sint Nleolaas in Amsterdam, georganiseerd door het ICA. zal deze zo mer in de Ver. Staten worden vertoond. •Twee jongemannen, die het nieuwe jaar In Den Haag inzetten met het plegen van overvallen, zijn door de politie gearres teerd. Het zijn een 22-jarige groenteboer en een 18-jarige kruideniersbediende. Bij huiszoeking werd het pistooltje gevonden, waarvan zij bij hun overvallen gebruik hadden gemaakt. Het bleek een - plastic pistooltje te zijn. een stukje speelgoed De aangehoudenen hebben bekend de overvallen te hebben gepleegd. Zij had den op Oudejaarsnacht een borrel ge dronken en wandelden na 12 uur de straat op. Zii kwamen toen op de gedachte om een auto te nemen, teneinde daarmee de familie te gaan bezoeken. Zij verdwenen daarop Wiet een auto van een garage aan de Houtmarkt, waarmee zij aan de Loos- duii^sekade een sloot inreden. Vervolgens probeerden zij op drie andere plaatsen een auto te bemachtigen, waarna zij ten slotte bij de familie H. aan de Thor- beckelaan belden. Hier hebben zij vader en dochter met het plastic pistooltje be dreigd. Na een vechtpartij, die daarop ontstond, zijn fij verdwenen. Beide jongemannen zullen wegens dief stal met geweldpleging worden vervolgd. In een bijeenkomst ter gelegenheid ven het 100-)arlg bestaan van A. W Sljthoffe Uitgeversmij N.V. te Leiden heeft in tegen woordigheid van zijn mede-Juryleden Anton Coolen en Ben van Eysselsteijn, dr P. H. Rlt- ter de uitslag bekendgemaakt van de roman prijsvraag in verband met het eeuwfeest In totaal zijn UB Inzendingen btnnengeko- men Slechts één manuscript steekt ver boven alle andere inzendingen uit. Het betreft hier df roman „De Weerlozen" van de heer Valeer Kerkhove uit Maldeghem. Hij won daarmee de prijs ven 1 000 Het boek zal binnenkort bij sythoff wnrden uit gegeven Aan twee manuscripten vielen eer volle vermeldingen ten deel j.w. aan de roman „De Hoogste Verdieping' van de heer F. J M. G. Huljsmans te Zandvoort en aan die van Jacqueline van Barghem te Biaricum, getiteld „Als een Seder op de Libanon" Op de feestelijke bijeenkomst bracht tfe voorzitter van de feestcommissie uit het persóneel. de heer L. Prevo. hulde aan de nagedachtenis van de oprichter van het be drijf. de heer A W. Sijthoff. Namens het peisoneel bood hij commissarissen en directie een volgens het ontwerp van de heer Teunis Keuzekamp ln marmer uitge voerde gedenkbank aan. die een plaats heeft gevonden ln de hal bij de Ingang van de kantoren. De directeur, de heer S G van Looy, dankte mede namens de commissa rissen voor dit geschenk In aansluiting hierop volgde een officiële herdenkingsplechtigheid, welke werd bij gewoond door de burgemeester varf Lelden Jhr mr F. H. vgn Kinschot, de vier wethou ders van de gemeente en de directeur ven het stedelijk museum „De Lakenhal", de heer E. Pellnck Namens de commissarissen en directie bood mr C. M. Seret uit Den Haag de bur gemeester van Lelden het ontwerp aan van twee door de glazenier Christiaan de Moor ontworpen gebrandschilderde ramen voor de raadzaal van het stadhuis De burgemeester schonk op zijn beurt vtjf historische gevelstenen, afkomstig van het huis, dat na de buskruitramp ts opgetrok ken aan de Doezastraat en dat later plaats moest maken voor het gebouwencomplex van Sijthoff. Deze stenen waren tot duiver bewaard tn het stedelijk museum „De La kenhal" De algemene procuratiehouder, de heer B P du Croix, die reeds 66 Jaar aan het bedrijf is verbonden, bood de gelukwensen van het personeel aan. Nieuwe kentekenbewijzen motorrijtuigen verstrekt Het eerste kentekenbewijs voor motor rijtuigen, dat de oude nummerbewijzen vervangt op grond van de nieuwe ver- keerswetgeving, werd gietermorgen ver strekt aan de directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer J. K. Leijen. Het kenteken is ND-01-01. Het tweede kenteken werd toegewezen aan da heer O. Euverman te Groningen. De bevolking van Porto- rico zal in de loop van 1951 in de gelegenheid worden gesteld bij vrije stemming te bepalen of zij een eigen regering met een eigen grondwet wen sen. Het eiland Portorico behoort tot de Ver. Staten en ligt ongeveer 1600 km van het Amerikaanse vasteland verwijderd. De laatste jaren heeft de wo ningbouw te San Juan, de hoofdstad van het eiland, grote vorderingen ger maakt. Zoals men op de foto ziet. zijn er moderne etagewoningen Lezers, die inlichtingen willen hebben over de Huurwet, kunnen van deze ru briek gebruik maken. Brieven te richten aan de Redactie. Vraag: Wij betalen thans 10 per week voor een achterkamer, een. kabinet en ge bruik keuken. Er is „enig meubilair bij De verhuurster (hoofdbewoonster) dreigt het huis op te zeggen als wij op vermin dering aandringen, want haar doel is winstmaken. Wat te doen? Antwoord: Via de huuradvielcommtssie zijn tegen de hoofdbewoonster afdoende maatregelen te nemen. U kunt buitendien een vordering tot terugbetaling van de veel te hoge huur indienen. De huur van het hele huis is 6 per week en wordt r.u 6.90 'want voor 3 inwonapden mag geen extra opslag worden berekend U (heeft de helft van de woning in gebruik en moet dus betalen 4.45 20 - f 5.34. Voor de paar meubelstukken- mag zij hoogstens 2 per week rekenen, waarbij we de verkoopwaarde nu op f 500 stèllenl Vraag: C. A. R. Mijn notarieel beschre ven huurcontract is voor mijn leven van kracht. Kan men dan toch verhoging vra gen?» Antwoord: Ja. Öok u moet de huurver hoging betalen, want een huurcontract speelt in deze geen rol. Vraag: G M. v B—S. Ik verhuur een tweede étage aan een dame die „van Drees" trekt. Zij heeft een kamer, een alkoof, een keuken nog een kleine kamer en een balkon Hiervoor reken ik f 3.25 per week Mag ik meer rekenen? Antwoord: In ieder geval. U ziüt haar mogen berekenen de helft van ae huur plus 20 Daar het huis uw eigendom is kunt u uitgaan van de huur die dezelfde panden doen. Het feit dat de huurster uit kering ontvangt van de noodwéi doet niet* tei zake. Als het haar te zwaar wordt, kan zil misschien bijsteun krijgen. U ziet dat ae huurverhoging niet zonder meer 15 V. op de bestaande onderhuur is. maar dat de prijzen van onderhuur geheel opnieuw moeten worden berekend Soms gaan ze zelfs omlaag, maar to uw geval flink om- hcog. Vraag: J T Ik heb inwoning van mijn zoon en zijn vrouw Worden die be schouwd als tot mijn gezin behorende, zo dat ik geen opslag voor Inwoning behoef te betalen? Antwoord: Aangezieh u minder dan 4 inwonenden heeft, behoeft u voor inwo ning geen opslag te betalen en moet de bestaande opslag vervallen. Maar. al speelt het in dit gevai geen rol. u zou hen niet kunnen beschouwen als tot uw gezin be horende Zij vormen een eigen gezin. Vraag: L. v. d. K. Ik heb nog 5 kinderen thuis, ongehuwd. Hiervan zijn er 4 meer derjarig. Nu zegt de huiseigenaar dat meerderiarige kinderen als inwonend moe ten worden geschouwd en wil hij 4op slag hiervoor rekenen. Heeft hij gelijk? Antwoord: O neen. de huiseigenaar ls e: naast. Die kinderen behoren heel ge woon tot uw gezin en hij mag dus totaal geen opslag berekenen. Deed hij dit vóór de huurverhoging wel? Dan kunt u di* opslag alsnog terugvorderen. Vraag: C. O. W. Ik heb 4 inwonenden en moet dus 4'/» opslag betalen, dat is in orde. Moet ik dat nu zo opvatten dat op mijn tegenwoordige huur eerat 4 wordt ge legd en daarna met 15 wordt.verhoogd? Antwoord: Op uw oorspronkêljjke huur van 52.50 wordt eerst 15 gelegd en op die uitkomst 4 Vraag: Z. C. Mijn eigenaar wil de huur met 25 verhogen Er zijn juist nogal kostbare herstellingen gereedgekomen en daarom zegt hij. meg hij extra verhoging ïekenen. Antwoord: Fout! De oorspronkelijke huur mag hij gewoon met 15 verhogen. Belangrijke verbeteringen, aangebracht na in werking treding van de wet. kunnen pas reden tot verhoging geven. In dat geval kan de extra verhoging bbdragen 10*/» per jaar van de ..redelijke" kosten der ver beteringen. Maar... dan moet de huur der schriftelijk toestemming tot deze ver beteringen hebben gegeven. Buitendien mogen het dan geen nodige verbeteringen betreffen zoals dakvernieuwing of nieuwe vloeren. Wel: aanleg douchecel of iets dergelijks. MENTOR Russische antwoordnota weinig bemoedigend Het Russische antwoord op de voor stellen van de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk tot het houden van een vjer- mogendheden-conferentie heeft, zoals uit verdere reacties'blijft, weinig bemoedi gend gewerkt. In Engeland en Frankrijk werd de nota bestudeerd, maar'hog niet van een offi cieel commentaar voorzign. In Amerika heeft Dean Acheson al gesproken van: „weinig nieuwe gezichtspunten", en van: „een aanvaarding noch een afwijzing van het voorstel". Frankrijk heeft de beschuldiging in de nota van de hanji gewezen, dat het ver drag van 1944 tussen Frankrijk en Rusland door de Fransett geschonden zou zijn. Proteststaking in Italië tegen grote huurverhoging De communistische vakbeweging in Italië heeft opgeroepen tot een protest staking van een half uur in Rome. als pro test tegen een wet op de huurverhoging, die met Nieuwjaar In werking is getreden. Volgens de desbetreffende wet mogen de huren, die sedert de oorlog door de regering geblokkeerd zijn, thans worden verhoogd met twintig procent voor werk lozen. zieken, laag gepensionneerden of zeer armen, met vijftig procent voor de middengroepen, met honderd procent voor huurders van luxe flats, winkels en zaken- panden en met tweehonderd procent voor huurd^rs^van zeer luxe flats. i Met ingang van gisterochtend is de pontveerdienst te Kapelle a d. IJsel ge staakt. wegens ijsgang en noodzakelijk t« verrichten reparaties aan de pont. i DONDERDAG 4 JANUARI 1951 EERSTE BLAD - PAGINA S DE GRIEKEN stjn gloëicnd verontwaar digd over het gedrag van de .mht«>narii De dienaren van H. Bureau- eTaUu» worden be.ohuikd van luiheid, arrogantie, corruptie. [terwUI ze van efficiency geen begripJschönen te heb ben Een liberaal parlementslid. Constan ts Bellas, heeft onlan; boekje opengedaan over de gewone man spreekt „mandarijnen" Die machtige groep ambtenaren heeft kans de voet dwars te zetter hervormingen, waaraan i eend behöefte heeft en p ook wilde doorvoeren. in de pers een de wijze, waarop over de Griekse ihn hooggeplaatste ;ezien de regering en belet, dat de JGriekenland drin- die de regering niet werden vol- l de°enigenmogehjlfheld bleckTe zi"n om de regering te dwingen de dringendst nodige hervormingen in te voeren en verschil lende departementen te' zuiveren. In zijn artikel gaf de- heer Bellas treffende staalt les van luiheid en onbekwaamheid. In Macedonië zijn de boeren reeds volop 1 bezig hun land te beploegen, maar de no- S dice landbouwmachines ontbreken De heer Bellas heeft zich persoonlijk bij de 4 bevoegde instantie beklaagd over het weg- B blijven van de machines. Het antwoord dat hij kreeg, 'luidde: Snauw ons niet af. Die machines zul len op de een of andere dag de dorpen wel eens bereiken. De heer Bellas onthulde eveneens, dat de verzending van tar^ezaad het vorige jaar een vertraging ondervond van negen maanden. I Begin December werd een koopman te Athene dood in zijn bed gevonden, nadat hij de vorige dag bezoek had gehad van een belastingambtenaar die eens bij hem kwam rondneuzen. Het bedrijfschap, waarvan de overledene deel had uitge maakt. verklaarde, dat de man het feit dat hij een buitensporig hoog bedrag aan belastingen moest betalen, zich dermate had aangetrokken, dat hij een hartverlam- "^HoeweTde minister Van Financiën heeft verzekerd, dat deze dóód zuiver en alleen een kwestie van toevaljige samenloop van omstandigheden was. daar met de belas tingpenningen van de man alles in orde was bevonden, is men in handelskringen toch volkomen van str :ek over dit geval, aangezien de kooplledin niet af te bren gen zijn van het denkbeeld, dat hun col lega om het leven kwdm ten gevolge van tie morele druk. welk: een staatsambte naar op hem heeft uitgeoefend. De Griekse handelsbalans vertoonde het vorige jaar een tekort van vijftig millioen dollars, ongeveer 170 n illioen gulden, het geen een van de redenen was. waarom de Amerikaanse hulp aan dit land wêr4 ver minderd. Importeurs verklaar ien. dat het inge wikkelde stelsel, volgens welke invoer vergunningen worden verstrekt oofzaak is, dat de import ve traging ondervond - en deze klacht is vermoedelijk niet onge grond. want de regering heeft thans het 'erstrekken van invoervergunningen cp- gedragen aan de ervaren staf van de Griekse Bank (terwijl de verguningen tot dusver werden verstrekt door de Kamer van Buitenlandse Koophandel). Ontoegankelijk] heiligdom Dag aan dag worden staaltjes bekend gemaakt van ergerlijke bureaucratie. De burgers krijgen slechts driemaal per week gedurende een uur gelegenheid hun be langen te bepleijen bij openbare diensten, met het gevolg.'dat er op die dagen van des morgens vroeg af lange rijen voor de ministeries en andere bureaux staan. En dan kan het de mensen nog gebeuren dat ze. na uren in weer en wind te hebben ge wacht. te horen krijgen, dat het te laat is geworden en dat ze derhalve niet meer aan de beurt komen. Zijn ze echter wel aio gelukkig in het desbetreffend bureau Cbinnen te dringen, dan gebeurt het niet zelden, dat indolente ambtenaren he-n af schepen onder voorwendsel, dat ze andere documenten moeten tonen, dan ze bij zich hebben, of de man achter het loket maakt een vermoeid gebaar met de hand en Verzucht: We hebben het zo Verschrikkelijk druk. begrijpt u. maar zo spoedig mogelijk zullen wij uw zaak in behandeling ne- men Bovendien schijnen de Griekse ambte naren doodsbang te z(jn enige verantwoor delijkheid te aanvaarden. Zo wordt het afschuifsysteem druk toegepasf en ook wordt allerlei werk vaak over,, tal van rged: Grh ambtenaren verdeeld. Dit leidt soms tot allerlei complicaties. Zo moeten zowel ingezetenen als vreem delingen vergunning hebben om Grieken land te verlaten. Een dergelijke vergun ning wordt evenwel niet verstrekt, tenzij men een document kan tonen, dat door niet minder dan twaalf belastingambte naren moet zijn getekend ten bewijze, dat men niet meer bij de staat in het krijt staat. Het kost echter dagen en dagen om al die twaalf handtekeningen en zegels te verzamelen, daar alle desbetreffende diensten* in verschillende wijken van Athene zijn gelegen. Liever dood Nog een staaltje van bureaucratie: Een vrouw viel flauw binnen de muren van het Douanegebouw te Athene. Een bloed verwant in de Verenigde Staten had haar een flesje streptomycine gezondpn. Tever geefs toonde de bleke vrouw attesten van dokters en sociale werksters, dat zij aan t.b.c. leed en dat zij dringend behoefte had aan die medicijn. Ik ben er niet zeker van. dat u de streptomycine niet op de zwarte markt zult verkopen, besloot de douane-beambte na de vrouw uren en uren te hebben ondervraagd. -- Stuur het pakje maar naar de afzen der terug, antwoordde de vrouw daarop; liever sterf ik dan weer met jullie douane beambten te maken te hebben. Daarop viel zij in zwijm. Wil men een rijbewijs bemachtigen, dan moet men tien documenten kunnen óver leggen. o a. een bewijs van het hoofd der politie, dat hij evenwel slechts mag afge ven nadat hij in de wijk waar men woont een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld of men wel rijk genoeg is om zich de weelde van een wagen voor eigen gebruik te kunnen veroorloven. Sterker dan minister Vraagt men in de ambtenarenwereld, waarom ze toch zo bureaucratisch te werk gaan. dan antwoorden ze. dat ze „handelen overeenkomstig de wet". Als er iets verkeerd is. zeggen ze. dan is dat de schuld van de wetgeving en niet van de ambtenaren. De Griekse correspondent van Reutef schrijft echter de moeilijk heid toe aan het feit. dat in Grienkenland ambtenaren voor het leven worden be noemd en niet kunnen worden ontslagen dan na een ingewikkeld proces, dat jaren kan duren. Niet slechts hun ambtelijke immuniteit evenwel, maar ook hun mach tige invloed, dank zij hun politieke re-1 laties, maakt het mqeilijk hen van lei dende posten te ontheffen. Sinds 1945 heeft iedere eerste minister die in de re gering trad. zidhzelf beloofd verandering in deze staat van zaken te brengen, maar tot dusver heeft geen enkele die belofte aan zichzelf gestand kunnen doen. De Gi"iekse „mandarijnen" hebben steeds kans gezien op slinkse wijze, maar met succes, dp plannen van de regering te onder mijnen»- Wanneekeen minister pogingen doet om een eind tó mjlicn aan bovenaangehaalde practyken, wiarover dag in dag uit klach ten ip de pera verschijnen, worden wets ontwerpen en ministeriële besluiten van de ene commiaaie naar de andere verwe zen en vervolgena naar een adviesraad met het gevolg, dat ze op die lange weg zoveel w ijzigingen ondergaan dat er van de oorspronkelijke bedoeJing niets over blijft ofhet hele lijvige dossier ver dwijnt in een ministerieel archief, waar het dan wel wordt vergeten. Nu zijn er weer anderen Onmiddellijk nadat de 24 „bezetters van Helgoland", een groep Journalisten en Helgolanders. die zich als protest tegen-de bombardementen op het eiland gevestigd hadden, door de patrouilleboot Eileen ver wijderd waren, is een twaalftal ander® Duitsers aan de Noordelijke zijde van het eiland binnengekomen- Vijftien Duitse politiemannen stonden stram in de houding, toen de bezetters, onder leiding van Prins von Loewenstein. zich naar de boot begaven en men wenste de „redders van het eiland" een voorspoe dig Nieuwjaar. De 24 mannen zullen niet vervolgd worden, maar toekomstige de monstranten zullen streng worden aange- pakt. Officieel is verklaard, dat de bombarde menten zullen doorgaan, zolang dit de Engelsen en Amerikanen goeddunkt en dat eerst daarna het eiland aan Duits land zal worden teruggegeven. De nieuwe groep demonstranten bestaat opnieuw voor een gedeelte uit verslaggevers. Eert riskante liefkozing (Van onze correspondent) In verband met de intrede van het nieuwe jaar heeft ir F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen aan de vertegenwoordigers van de pers een uiteenzetting gegeven over de resul taten van het spoorwegbedrijf in 1950 en over de verwachtingen met betrekking tot 1951. Ofschoon de tijden ook voor de Spoorwegen moeilijk en zwaar zijn ge weest. mag men zeggen dat men over de resultaten tevreden is. Hoewel nog niet voidoeninggevend. zijn ze' toch bevredi gend en zowel ten aanzien van de reizi gers als van de verladers, tevredenstel lend. Niettegenstaande het bedrijf nog niet ge heel gereed is. heeft het zich vooral in de barre omstandigheden van de laatste (ja gen bijzonder kranig gehouden en spreker bracht een woord van dank en hulde aan het personeel. Speciaal gedurende de Kerstdagen en Oud en Nieuw zijn for midabele aantallen reizigers vervoerd en ofschoon de definitieve cijfers nog niet bekend zijn. zijn de inkomsten over deze EN EGYPTISCH DAGBLAD heeft een prijsvraag uitgeschreven in het bedenken van middelen om de levens standaard omlaag te brengen en een ambtenaar u-as zo gelukkig de eerste prijs van £100. zijnde f 1000 te winnen. Deze ambtenaar was Abbas Shawky Bey. directeur-generaal van de afdeling Economische "Onderzoekingen van het ministerie van Handel en Nijverheid. Het belangrijkste denkbeeld, dat hij aan de hand deed, was de circulatie van bank biljetten geleidelijk te verminderen en de koopkracht van het wettig betaalmiddel te vergroten. Verder opperde hij de mo gelijkheid. dat de regering steun zou ver lenen aan de katoenproductie, op de zelfde wijze als de Australische regering een bepaalde graanpolitiek nastreeft. Inflatie van het geld. aldus schreef de bekroonde, moet worden beschouwd als de voornaamste oorzaak van de hoge prijzen. Tengevolge van de tweede we reldoorlog is Egyptes positie ten aanzien van de uitgifte van bankbiljetten en de prijzenpolitiek volkomen gewijzigd. In 1939 werden bankbiljetten uitgegeven ter waaide van 26 millioen Nederlandse gul dens. welke uitgifte steeg tot een waarde van 1 730 millioen gulden* in 1950. Door deze voortdurend stijgende uitgifte van papierengeld zijn de prijzen gestadig om hoog gegaan, waardoor degenen, die van een vast inkomen moeten leven, geducht in verdrukking zijn geraakt Groothandelsprijzen waren begin 1950 tot ongeveer 325 pet gestegen en de kós ten van levensonderhoud tot 281 pet ver geleken bij Juni-Augustus 1939, toen ze Denkt aan de vogels 100 pet bedroegen. De koopkracht van de wettige munt moet worden vergroot door het te veel aan geld geleidelijk te absor beren. Dit moet inderdaad geleidelijk ge- schiectan ter voorkoming van plotselinge prijsdaling, welke een ineenstorting van de markt en werkloosheid tengevolge zou den hebben. Ze kan op verschillende wij zen worden bewerkstelligd o.a. poor het aangaan van een binnenlandse lening, waarvan de rente de 25.000.000 gulden niet te boven'zou gaan, zodat ze zou kunnen worden bekostigd uit besparingen op de gewone uitgaven. Maar buiten de prijsvraag van het on dernemende dagblad en buiten alle rege ringsinstanties om heeft de Anglicaanse bisschop in Egypte eveneens een poging gedaan om de Egyptische economie in betere banen te leiden. Zijn standplaats Cairo is beroemd (of berucht) om de da verende feesten en partijen die er gere geld plegen te worden gegeven en nu heeft Zijne .Excellentie de aanmaning la ten horen: „Leg het wat kalmer aan!" De „Egyption Gazette", een Egyptisch dag blad. dat in het Engels wordt gedrukt, on dersteunt de bisschoppelijke aansporing. Het schijnt, dat er geen tweede 6tad ter wereld is, waar zoveel geld wordt ver brast. Er is zelfs een Engels rijmpje, dat zegt: Er zijn partijen in de zomer En partijen in de herfst Maar de partijen in de winter Zijn van alle nog het ergst. Des winters wisselen cocktaiiparlies en diners elkaar af, of liever: volgen elkaar op en degenen, die tot $e uitgaande we reld behoren, moeten op één avond soms enkele feesten na elkaar „afwerken". Die partijtjes kosten stromen geld, want op het gebied van eten en drinken is alles te krijgen in Egypte als men er maar voor betaalt. Dit gaf bisschop Allen het vol gende in de pen in het Parochiale week blad: Des winters hebben de meesten onzer in Egypte het druk met het verlenen en ontvangen van gastvrijheid. Ongetwijfeld is dit gezelschapsleven van belang om een gevoel van kameraadschap aan te kweken, maar ik ben van mening, dat wij zowel ter gelegenheid van privé als van officiële ontvangsten een zekere een voud moeten betrachten en waarom we dit behoren te doen. wil ik hieronder gaarne uiteenzetten. Zijn we afkomstig uit Groot-Brittannië, dan hebben wij een dubbele reden een voud te betrachten, daar degenen, die thuis zijn gebleven, verplicht zijn in de grootst mogelijke soberheid te leven, wil het nodige geld voor de herbewapening beschikbaar zijn. Heel dikwijls gebeurt bet. dat het „mode" wordt veel uit te geven; ieder voor zich doet er aan mee en toch verlangt niemand in zijn hart een dergelijke luxe voor zichzelf. Eigenlijk zouden ze allerlei uitgaven'voor luxe lie ver vermijden, teneinde meer geld be schikbaar te hebben voor nuttige dingen en voor de opvoeding van hun kinderen. Zowel in ons eigen belang als om tot voorbeeld te strekken' in deze ernstige tijden, zouden degenen, die in het gezel schapsleven de toon aangeven er goed aan doen wel gastvrijheid te blijven beoefe nen, maar hun Britse en Egyptische gas ten op eenvoudige wijze te onthalen. Al dus de Anglicaanse bisschop. De „Egyptian Gazette", dit herderlijk schrijven besprekend, zegt: Niet het aantal partijen alleen geeft reden tot een zekere ongerustheid. Maar sommige van die partijen zijn zo over vloedig, dat ze het karakter van wel vaartsdemonstraties krijgen en de hoe veelheden voedsel eji drank, welke wor den verstrekt gaan alle proporties te bui ten en houden geen enkel verband meer met de be.hoefte van de gasten en somtijds zelfs niet met de middelen van de gast vrouw. Ook in de middelklassen komt periode ook relatief gezien, aanzienlijk hoger dan verleden jaar. Het spoorwegbedrijf heeft dit jssr onk economisch bevredigend gewerkt bijna een unicum voor West-Europa. Dit met inrekening van de rente op de geïnves teerde kapitalen en met inrekening van een afschrijving op een basis zoals afge schreven behoort te worden. Zodoende kan het bedrijf ook in moderne zin'instand gehouden worden. Hoewel het aantal zitplaatsen, 90.000, zestig procent bedraagt van voor de oor log in September 1944 was het aantal 163.000 —.werden desalniettemin tweemaal zoveel reizigers vervoerd. Ook de goederendienst heeft zich uit stekend ontwikkeld, ofschoon zich op dit punt geen belangrijke verschuivingen hebben voorgedaan, d.w.z. dat het spoor wegbedrijf niets naar zich toegehaald heeft, dat niet aan het spoorwegbedrijf behoorde. Ir Den Hollander deelde een en ander mede over de plannen voor '51, waarin de toestand ondanks alles nog spannend zal zijn. Eerst in 1952 kunnen de grote inte grale verbeteringen worden doorgevoerd. Hij herinnerde aan de grote werken met betrekking tot»de stations in Rotterdam. Eindhoven en Leiden en met betrekking tot Zutfen, Enschedé en Hengelo. Negen van de gro4(|bruggen zijn nog niet defini tief hersteldT In Mei '52 zullen de bruggen bij Zaltbommel en bij Oostérbeek dubbel- sporig kunnen worden bereden. Sommige materialen blijken nu al moei lijk te krijgen; maar de Spoorwegen heb ben vroegtijdig en voordefig ingekocht en menselijkerwijze gesproken zullen alle plannen die op stapel staan kunnen wor den uitgevoerd. Wij zijn het land met het laagste tarief, aldus ir Den Hollander en bij uitbreiding van de tarieven zou het standaardtarief omhoog moeten. Daarom is een uitbreiding van de tarieve^ niet te verwachten. JVlöskou haven aan vijf zééën Volgens een artikel "an Tsjichof. de Sowjet-Russische minister van Binnen vaart. zal de haven van Moskou toegenke. lijk zijn voor schepen, komehde uit dé Oostzee, de Witte Zee. de Kaspische Zee. de Zee van Azov en de Zwarte Zee. In dit artikel wordt o.m. gezegd: de Rus sische hoofdstad is reeds verbonden met drie zeeën en het Wolga—Donkanaal, dat thans wordt gegraven, zal de Moskouse haven van 1951 af tot een groot scheep vaartcentrum maken. Nieuwe, in Rusland gebouwde, ultra moderne schepen zullen de dienst met de hoofdstad verzekeren. Op deze schepen zal plaats zijn voor 500 passagiers en zij zullen uitgerust zijn met electristhe dieselmotoren. Naast luxueuze salons, restaurants, zwembassins, bioscoop en schouwburgzalen zullen zich aan boocd Solaria enz. bevinden. Öeze nieuwe sche pen zullen in de loop van het komende jaar tussén Moskou en Rostow. aan de Don. in gebruik worden genomen. en een natte begroeting l De gulden moet weer I „vast" worden Ir H. I. Keus van de directie der-N.V. Heemaf te Hengelo heeft in een toespraak meegedeeld, dat in 1950 een bevredigende productie werd'bereikt. Ondanks zware fiscale aderlatingen kan de N.V. Heemaf van een op peil houden van haar positie spreketi. „Eerst als wij allen tot de over tuiging komen, dat muntontwaarding een gevolg van inflatie ons aller vijand is, zal het ogenblik aanbreken, waarop het econonjnsche noodzakelijke niet langer po litiek Onmogelijk is. De ontwikkeling van onze nhtionale economie en van de inter nationale politiek vervulk^ops met grote zorg", aldus de heer Keuife „Wij' leven in de zekerheid der ^onzekerheden en daarin ligt voOr ons allen een beklemming. Door die onzekerheid, welke groter is dan die wij voqr 1940 hebben gekend, gevoelen wij ons'alien bedreigd. Maar daaruit kan een verbondenheid groeien, die onze sa-' menwerking op een nog hoger niveau ten goede kan komen". De gevolgen van het kweken van tekor ten in plaats van overschotten zullen zich waarschijnlijk op korte termijn openbaren. Die tekorten ontstonden niet dóór. maar vóór Korea. Zolang wij onze gulden op het hellend vlak geen halt gebieden, kun nen loonronden geen uitkomst brengen. De misvatting, dat wij evenwichtige verhou dingen blijvend kunnen verstoren, maakt plaats voor gerechte twUfel. Geen land. geen groep kan er beter van worden, in dien het andere landen of groepen slechter gaat. zo zei ir Keus. Voor tyetere verbindingen TwenteGronirjfni 'Op 13 Januari a.s. zal te Groningen een vergadering worden gehouden van com missies. gevormd ,in de provincies Gro ningen. Drente en Overijsei. om ln geza menlijk overleg te komen tot betere ver bindingen tussen Twente en Groningen. BOW80NNIÉRE 12 f/eunsC o 8 l if Wat zou je denken van een groot- moederdkg? Spliethoff's bevrachtingskantoor te A'dam verstrekte Bodewes Scheepswerven N.V. te Martenshoek opdracht tot het bouwen van een zusterschip van de „Brouwersgracht", - die de vorige week van deze werf werd overgenomen. Ook dit schip wordt 860 ton d.w. en krijgt een 500 p.k. Werkspoormotor. Dezelfde werf ontving voorts' opdracht van de C.V Terwogt Lager te A'dam voor een dito schip, dat evenwel zal worden voorzien van een 540 650 p.k. Deutz motor. Na 20 jaar afgetreden als voorzitter K.v.K. Utrecht In de Dinsdag gehouden buitengewone vergadering van de Kamer van Koqphan- del en Fabrieken te Utrecht, is de voorzit-, ter, dr F. H. Fentener van Vlissingen af getreden, na gedurende 20 jaar deze func tie te hebben vervuld. In een kort af scheidswoord gewaagde de heef Van Vlis singen van de ernst van de toestand. De scheldende voorzitter werd gehuldigd door de heren T. J. Twijnstra «n Jos. ten Berg, waarbij laatstgenoemde een geschenk aan bood. en door de heer H- van Galen Last. voorzitter van het district Amersfoort. Tot opvolger van de heer Van Vlissingen werd gekozen jhr L. Huydecoper van Nig- tevecht. districts-directeur van de Rotter damse Bank N.V. te Utrecht, a Betere watervoorziening in Twente De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en Salland onderzoekt mo menteel de mogelijkheid van een betere voorziening in de levering van water voor industriële doeleinden. Men beoogt hier bij te komen tot een zodanige regqling. dat levering van voldoende water van betere kwaliteit en tegen lagere prijs da^ thans in sommige gemeenten het geval is. gewaarborgd zal zijn. Studiebeurzen en -toelagen Zij, die over een goede studie-aanleg be schikken en zelf rtiet in staat zijn de studie te bekostigen, hebben wederom de moge lijkheid om voor het studiejaar 1951-1952 met behulp van een rijksstudietoelage (ren teloos voorschot) te studeren. Het bureau Rijksstudietoelagen. Princes- segracht 19. Den Haag. geeft hieromtrent nadere inlichtingen. Ook worden voor het komende studiejaar weer rijksbeurzeiv of -toelagen voor een buitenlandse studiereis verstrekt, alsmede toelagen uit het Lipkensfonds. Baehrfo: W. G. van der Boor'sfonds en 's Jacobfonds. De laatste vier fondsen betreffen de studie aan de Technische Hogeschool te Delft. het voor. dat mensen veel meer geld uit geven om hun vrienden te onthalen, dan ze zich kunnen veroorloven, al moet men er zich rekdhschap van geven, dat we hier, in Egypte, leven in een land, waar de schone tradities van de Arabische gast vrijheid nog sterk leven. Men bedenke daarbij echter eveneens, dat die tradities ontstonden in een tijd, tqen het ontvan gen van gasten een zeldzaam voorko mende gebeurtenis was en geen dagelijks Weerkerende aangelegenheid, zoals in het nuidige tijdsgewricht. Er zijn mensen, die niet slechts de veelvuldigheid en de weel derigheid van cocktaiipartilen betreuren, maar die ze van ganser harte veroordelen als een onbeschaafde tvijze om gasten te ontvangen, daar tijdens zulke feesten een ernstige gedachtenwisseling niet mogelijk is en er extra inspanning van de mensen wordt gevergd. Dergelijke gevoelens zijn niet nieuw. Reeds in het begin $an de jaren 1930 vormden de veelvuldige „cocktailparties" een punt van discussie onder verschil lende groepen van de uitgaande wereld. Het grote voordeel van cocktailpartijen is ongetwijfeld, dat ze een gemakkelijk middel aan de hand doen om gastvrijheid te reciproceren, een bezoeker eer te be wijzen of een officiële gelegenheid te vie ren. Om al deze redenen behoort de cock tailpartij in stand te worden gehouden. Maar ze hebben de neiging veelvuldiger in aantal en voortdurend kostbaarder te worden en dit is verkeerd. Het is ln het geheel niet nodig, aldus het Egyptische blad, de allerduurste dranken en de meest exotische gerechten te serveren en daar om hopen we, dat het beroep, dat de bisschop op de gastvrouwen en gasthe ren heeft gedaan, verhoord zal worden. Te oordelen naar de veie uitnodigingen, welke in de maand December werden ver zonden was. jle oproep van de bisschop in het kerkelijk blad, ondanks de steun van het Egyptische dagblad, van evenveel waarde als wanneer hy het midden in de Sahara had uitgeschreeuwd. DIE "WAARLIJK .GROTEN dezer aarde, zien in de Pijp een stuk vol waarde, de pijp, dat troost-verstrek- kejnd wonder, is thans ook politiek bij zónder. Nog onlangs was de grote Truman, bij 'n Indiaan (volstrekt'geen boeman). Die Indiaan uit 't reservaat, gaf Truman deze goede raad: „O, Op perhoofd der Yankee-Blanken, de we reld juicht in blijde klanken, indien Gy. van de haat verstoken, met Stalin eens een pijp gaat roken." ONS HART. dat langzaam-aan ver kilde, móóit deed, wat wilde Wilden wilden, kreeg van zo'n Wilde hier een lefeje, en wèllicht brengt het een suc cesje. Want Stalin rookt een pijp. een èühte. en wie een pijp rookt, kan niet vechten. Dat feit is wel onloochen baar en dus voor ieders ogen klaar. OOK NEDERLAND (met klem van reden!), is dezer dagen toegetreden tot ,,'t Internationaal Verbond"van Pijprokers. Dat is gezónd. En toen die Bbnd werd opgericht, trok menigeen eón blij gezicht. Riep niet de Hoog geleerde Einstein: „Ja, ik word lid! Jé. laat-ie fijn zijn!" En Danny Kaye deed met hem mee, ook Bevin ging rrjet hén in zee en haastig, ja, in „a gieat hurry",, kwam d'Aartsbisschop van Canterbury, en sloot zich aan bij dpze „Luyden. die zich met 't geurigb kruydt gaen kruyden". O, TRYGVE LIE, gij man der Fjor den. deel pijpen uit, en 't komt in orde! Geen Jacob Malik neemt dat kwalijk, hij roept zelfs: „M'n tabaks doos hóól ik!" Zie, Trygve Lie. zie. In Concreto: voor 't éérst weerklinkt er niet zijn Veto! Deel pijpen uit, gij stoere Noor. de ganse UNO schenkt gehoor aan Uw verzoek en juicht er door en bij een vredig Rokerskoor, stijgt rook èn Vredeszang terstond, uit vriendelijk-geplooide mond! HET NIEUWE JAAR brengt zó geen slachting, ons aller hart klopt vol ver wachting. want zie: de Pijp brengt hier verzachting, men stijgt weer in elkan ders achting! Ja, Tfygve Lie, Vredes- Genie. gesterkt door ieders sympathie, zult Gij in deze dagen slagen, door stééds wat pijpen ipéé te dragen. Uw Veiligheidsraad vindt hier baat, want élke Staat verrlchf ëfen daad. zodra daar klinkt om Twalef Uur: „StopVu- zie! Stop de Pijp! Geef vuur!" GEEF VUUR! Dat brengt geen on heilswolken, maar zal ons aller wii vertolken. De pijp als uitkomst voor de Volken. Zo'n rookwolk brengt ons in de Wolken! Het is geen rookwolk der verschrik king, integendeel, zij brengt verkwik king, het is geen rookwolk, zwart of bruin, gevolgd dodr kilometers puin, o neen, een wolk is 't. rein en puur en dus. O Trygvq Lie: Geef Vuur! De tijd is rijp... dus gr lip de Pijp. Dèt is (als ik het goed begrijp) het middel om ons te bewaken, voor ailer- vrees'Ujkste gevarqn. Waardoor de hoop nog niet in rook ging. Keep smiling, Trygve Lie, keep smoking. VEEL HEIL EN ZEGEN lacht U tégen, door pijpen-vrede, zó verkregen. Een wereld, uitermate fraai, door Mix ture, Shag en Herenbaai. Daar wordt dë mensheid dan niet zwak van. geen sterveling heeft „er tabak van", integendeel, door die tabak, valt van ons hart opééns een pak. En Mars. na al dat onruststoken, DIE krijgt een lelijke pijp te roken I WOJJTERTJE

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3