f/ L DE REGERING WANKELT OP SMALLE BASIS Nog slechts redevoeringen met een afkeurend oordeel Het taaie probleem Kasjmier Stoom- en dieseltreinen worden electrisch gereden at cy Er is een prachtig werk te doen voor de zieken In de dorpssmidse leeft nog de glorie van het ambacht Het debat over Nieuw-Guinea Verdeeldheid AETHER-MENU DE SPOORWEGEN BESPAREN NU 300 TON KOLEN PER DAG Met de zomerdienst hoopt men weer normaal te rijden VER. NATIES NAAR GENEVE IN HET BRANDPUNT Gouda in gewijzigde spoordienst Op lijn Gouda-Alphen klok teruggezet Ochtendtrein naar Haag en Rotterdam vervalt AAR. ANNEER. Wellfare-cunsus van Rode Kruis Elfhoeven vierde 20-jarig bestaan Goudse Spetters Mensen in hun werk (3 Kunstenaars met voorhamer en vuur Al smedende wordt men smid Huurcommissie: bemiddelende en adviserende taak Laatste woord is aan de rechter Zilveren ambtsjubileum van ds H. J. Grisnigt EERSTE BLAD - PAGINA 2 iT. ZATERDAG 20 JANUARI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Geen enkele van de sprekers, die tot nu toe aan het woord zyn geweest over Nieuw-Guinea. heeft de politiek van de regering ter oplossing van dit probleem, goedgekeurd. De heren Schouten (A.R.). Vonk (V.V.D.) en Wel ter hebben de regering woordbreuk Verweten en de heer Tilanus (C.H.U.) was van mening, dat de regering te ver was gegaan met haar bereidheid de souve- reiniteit over Nieuw-Guinea op te dragen aan de Nederlands-Indonesische Unie; het inroepen van de bemiddeling van de Unci vond hij geen gelukkige gedachte. De heer D e K a d t (P. v. d. A.) verklaarde namens zijn fractie dat de P. v. d. A. eigenlijk zou wensen, dat de souvereiniteit over Njeuw-Guinea aan Indonesië wordt overgedragen en dat zij zal volhouden met haar pogingen om dit inzicht algemeen te doen baanbreken, maar dat men daarom nog niet het vertrouwen in de regering zal opzeggen. De heer Romme (K.V.P.) zal Dinsdag waarschijnlijk de enige blijken te zijn. die volledig achter de regering staat en de heer W e 11 e r uitte daarom reeds de vrees, dat de K.V.P., als „politieke horige" van de P. v. d. A., zoals steeds sinds het samengaan van deze twee partijen, ook nu wel weer zal omzwaaien naar het standpunt van de P. v. d. A. en Nieuw-Guinea zal prijs- geven. In ieder geval is reeds gebleken, dat de regering met haar politiek inzake Nieuw-Guinea slechts op een zeer smalle basis steunt, eigenlijk alleen die van de K.V.P. De groepen, die niet met de politiek van de regering kunnen instemmen, zijn echtir verdeeld. De P.v.d.A, met 27 zetels wil de souvereiniteit aan Indonesië over dragen; de A R. met 13 zetels, de C.H.U. I met 9 zetels, de V.V.D. met 8 zetels en de I heer Welter (1 zetel), tezamen 31 zetels. I willen dit juist niet. Tussen deze twee I verschillende stromingen zit de K.V.P. met I 32 zetels. Die onderlinge verdeeldheid I in de Kamer zou de regering Innerlijk sterker kunnen maken. De heer W e 11 e r (KNP) verklaarde ech- I ter er geen vertrouwen in te hebben dat I de regering het laatste stuk uit de liqui- I datle van het koninkrijk nog wil redden. I Ik maak me sterk, zo zei hij, dat de rege- I ring zich tijdens de R.T.C. al vertrouwd I had gemaakt met de afstand van Nieuw- I Guinea, maar het nog even heeft vast- I gehouden om de resultaten van de R.T.C. I aanvaardbaar te maken. Toen de regering I wijziging bracht in haar standpunt dat I Nieuw-Guinea bij Nederland behoort te I blijven, had de regering moeten aftreden I of overleg moeten plegen met de Kamer. 1 Het overleg met een commissie uit de I Kamer heeft geen rechtskracht. Op die I manier zou men de parlementaire demo cratie van nul en generlei waarde maken. Het is in elk geval een doodzonde tegen de parlementaire democratie dat de P. v. d. A. zich tijdens de onderhandelingen op de stoel der regering heelt willen dringen. Het opdragen van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan de Nederlands-Ihdone- I sische Unie vergeleek de heer Welter met I het instellen v^an een Belgisch-Nederlandse commissie voor de belangen van Zeeuws- Vlaanderen. Overigens vond hij de Unie een begrip als de ooievaar of Sinterklaas. En is die Unie zoveel waard dat wij daar voor Nieuw-Guinea moeten prijsgeven Zolang Indonesië de Unie blijft hanteren om concessies af te dwingen, heeft men er toch niets aan. De heer Weiter besloot met de conclusie dat het aanblijven van dit kabinet het verlies van Nieuw-Guinea zal betekenen. Standpunt P.v.d.A. De heer De K a d t tP.v d.A.) erkende dat, toen de onderhandelingen over Nieuw-Guinea vastliepen, de Kamef- fractie van de P.v.d.A. aan de minister president. een brief heaft geschreven in welke richting zij een oplossing meende te zien. Is het democratisch dat men rustig moet wachten tot de regering in de af grond ligt als men het ziet aankomen? Het interview van de heer v. d. Goes van Naters met het AN.P was een per soonlijke mening. Vast is komen te staan dat hij niet kon en niet mocht spreken namens de P.v.d.A. of namens de Kamer fractie. welker standpunt het volgende is; Wij zijn van mening dat het Neder landse volk en de regering de best moge lijke oplossing van de Indonesische kwes tie in haar geheel tot stand zouden bren gen indien men bereid zou zijn te erken- nen dat Nieuw-Guinea materieel voor Nederland een te zware financiële last i» en dat het zedelijk voor Nederland on mogelijk zal blijken de mensen van Nieuw-Guinea voldoende en afdoende te blijven beschermen. Zowel wat betreft onze nationale en internationale verplichtingen als wat be- Duitse boeren protesteren tegen grote invoer van groente en fruit De Duitse Boerenbond hëeft bij het Westduitse ministerie voor de voedsel voorziening geprotesteerd tegen de hoge fruit- en groente-contingenten, die zijn vastgesteld ln de op 18 Januari j.l. gepara feerde handelsovereenkomst tussen Ne derland en West-Dultsland. Naar ln vak kringen bekend is geworden zou aan Ne derland door het ministerie voor de voed selvoorziening een invoercontingent zijn toegestaan van 10 millioen dollar voor groente en van 2 millioen dollar voor uien. alsmede 8 millioen dollar voor fruit. De Duitse deskundigen hadden echter slechts een invoercontingent voorgesteld van 5.5 millioen dollar voor groente, met inbegrip van uien, en van 2,5 millioen dollar voor fruit. Hoge straffen geëist tegen drie illegalen uit Zuilen Gisteren stonden voor het Amsterdamse Gerechtehof drie voormalige Illegalen uit Zuilen terecht, die sedert April van het vorig jaar in hechtenis zijn en in Novem ber J.L door de Utrechtse rechtbank tot 4 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Hun is ten laste gelegd, dat zij tezamen in Zuilen het echtpaar PelWeimer in de macht van 6 op 7 Mei 1945 hebben doodge schoten. Mevrouw Weimer was collabora- trice. die volgens een Zuilense politieman ..tot alles in staat was". De president van het Gerechtshof is van mening, dat bij deze liquidatie onzuivere motleven een rol hebben gespeeld. Een van de verdachten ls fiamelijk de eerste vrouw van het slachtoffer en zij werkte dus mee. niet alleen aan wraak op een collaboratrice maar ook op de tweede vróuw van haar man.'De procureurlge- neraal eiste than» voor de beide manne lijke verdachten zeven jaar met aftrek en voor de vrouw opnieuw vier Jaar met af trek. itspraak op 2 Februari. Recordbezoek aan het Haagse museum voor het onderwUs. Gedurende het afgelopen Jaar werd het gemeentelijk museum voor het onderwijs te 's Gravenhage bezocht door 184.787 bezoekers, waarvan 114.238 leerlingen met hun geleiders en 50.582 andere bezoe ker». Dit aantal had men nog nooit geheeld. treft onze verhouding tegenover Indonesië zou overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea geen ramp zijn voor Ne derland. Wij willen vóór alles zoeken naar overeenstemming mgt Indonesië en wij zijn bereid in reële onderhandelingen te treden om tot een dergelijke overdracht te komen. Wij weten echter dat bij de regering en in de Kamer daarvoor geen meerderheid is te vinden. Wij zullen ech ter volhouden met onze pogingen on» in zicht te doen baanbreken. Zou dit Inzicht gediend worden door het opzeggen van het vertrouwen in de regering en met name ln onze minister» (van de P.v.d.A.) Er is een duidelijk meningsverschil tussen ons en de rege ring. maar in het huidige stadium van de internationale ontwikkeling achten wij de kwestie Nieuw-Guinea en zelfs de gehele Indonesische kwestie niet van zulk een betekenis, dat dit zou mogen leiden tot het opzeggen van het vertrouwen in de regering. Een kabinetscrisis is in deze tijd zo erg. dat wii er alleen toe zouden overgaan indien de houding van de re gering ons geen andere mogelijkheid laat. Dit is echter niet het geval, want de voorstellen van de regering aan Indonesië zijn een aanvaardbaar uitgangspunt. Indonesië heeft de voorstellen van onze regering reeds afgewezen Laten daarom degenen, die de voorstellen van de re gering steunen en reeds zó ver wilden gaan. nog een stapje verder doen. waar door een werkelijke oplossing wordt ver kregen. Beeldspraak De heer Tilanu» (C.H.U.) begon met de beeldapraak dat het na Kerstmis in de Nederlandse politiek slecht weer is ge weest met storm, mist en vorst, waardoor het zo glad werd dat iemand -zelfs leliik is gevallen- Toen hier de vorst voorbij was. scheen het in Amerika nog te vrie zen en glad te zijn. want een praatgrage meneer (prof. Schenmeihorn). die niet voor het eerst een wonderlijke schaats reed. is daar ook nog eens uitgegleden. Thans moet na de storm de rust terug keren. De dreigingen in de wereld zijn zo groot, dat het geen tijd is voor vreem de escapades. In deze situatie past saam horigheid. Nederland heeft een morele Plicht tegenover de bevolking van Nieuw- Guinea. De onderhandelingen «net Indo nesië zijn steeds vastgelopen op het kern probleem: de overdracht van <fe souverei niteit. Nederland lt ter oplossing van de moeilijkheden gekomen met vergaande voorstellen, naar mijn mening zelfs tè vér gaand. Het Inroepen van de goede diensten van de Unci ls tot op zekere hoogte te waar deren. maar toch geen gelukkige gedach te op grond van de ervaringen in het ver leden. Derden kunnen het centrale pro bleem: de sverdracht van de souvereini teit. niet oplossen. Nederland bezit de souvereiniteit over Nieuw-Guinea en de zaak bUtve dus zoals zij is. De regering van Indonesië heeft reeds haar handen vol om de souvereiniteit te handhaven in haar gebied. Dinsdag wordt het debat voortgezet. ouden zongen, jongen.... De verbinding tussen Twente en Munsterland De regeringspresident van Munster. (welke functie te vergelijken is met die van de commissaris der Koningin in ons land) belegde Vrijdag zijn maandelijkse conferentie voor de pers in Munsterland te Gronau. op enkele kilometers van de Nederlandse grens gelegen. Op uitnodiging van de vice-consul der Nederlanden te Gronau begaven 'de Duitse journalisten, ongeveer twintig in getal, zich daarrte naar een café-restaurant te Glanerbrug, waar zij een aantal journalisten uit Twen te ontmoetten. Verschillende problemen, o.a. het grensverkeer, de verbindingen tussen Twente en Munsterland, en cultu rele kwesties werden besproken. Vooral de mogelijkheid van een doortrekking van het Duitse autowegennet via Munster naar de Nederlandse grens bij Enschede kwam ter sprake. Het zou gebleken zijn, dat de Westduitse bondsregering de wenselijk heid van een grote autoweg via Munster naar Enschede inziet. Financiële moei lijkheden schijnen de aanleg van deze vooralsnog in de weg te staan. Uen lezing door dr J. C. Brandt Coratiu» over „Hoe braaf en hoe fatsoenlijk" moge richtsnoer zijn en niet alleen voor deze dag. waarop we met de jonge Flierefluiters verder naar de Triangelclub wandelen, om lbo, Conny. Ton. Jan en Lies te be groeten. En dan natuurlijk naar Langendijk. Daar groeit de boeren kool, zeker, maar ook het cabaret al»kool 1 Dr Portlelje „blijft zich herinneren" en de heer Feenstra plukt de dag met zijn Zondagsgroepje en door v. Oudshoorns „Doolhof der Zinnen" zal dr Ritter ons leiden. Dick Gabel. Emmy Arbous, Herbert Joeks enz. presenteren onder de titel „Alles i» vergeven en ver geten", een cabaret-allerlei. Doch vergeten mogen we de nog Immer ademende apotheker Dekkinga niet, evenmin: te luisteren naar de tenor Walther Ludwig, solist bij het Omroeporkest, onder leiding van Henk Spruit. Paul Vlaanderen zit achter die penny aan. de beide Jannen borstelen het brein op en de nachtegaaltjes kwelen ook al weer vijf jaar en zullen prille memorie-geluidjes produceren. Dit alle» geschiedt over H. I. We openen over H. II de deur en treden binnen bij ds P. Lugtig- heid in Den Haag, wiens toespraak „De open deur" ons thafls natuurlijk belang inboezemt. Als luchtige spijs, vóór Klemperer de dirigeerstok heft bij het Concertgebouworkest (soliste Johanna Martzy met het vioolconcert van Mendelssohn) de „rozige" Marketentsters en Musketiers gesavoureerd, 's Avonds voortzetting van de gewijde muziek uit grote Europese kathe dralen, ditmaal de St Giles Cathedral Chair te Edinburgh; een onderhoud met Piet Oomes over „De fout van Louise Basilaire" (roman van M. Jouhandeau) onsterfelijke melodieën van het Promenade-orkest; een lippenstiftmysterie, indrukken uit Monte Carlo vóór de start der rallye-rijders en deel II van het hoorspel „Millionnair ln de Sowjet-Unie". Aan variatie dus geen gebrek. En mocht d het op onze zenders toch niet kunnen uithouden: Belg. Fr. biedt als hoorspel „Casse-Cou" van G. Hoffmann en in de Home Service speelt het Liverpool Philharmonlsch, waarbij een plano-solopartij Trek ln een operette? Belg. 198 m. komt met „Der Vogelhandler" van Zeiler in de lucht en Duitsland 309 m. herdenkt de componist Lortzing. Jazzliefhebbers, u kunt na halfelf huppelen bij Belg. Fr. 484 m. Thames „De moeilijke leeftijd" ls in aantocht, waht mevr. dr M. KaasAlbarda gaat er over spreken. H. I introduceert vervolgens de fluitist Leo Oostdam, met Jan Nederpelt als partner voor het toetsenbord. De parade van de tinnen soldaatjes en andere rhythmische evenmenten wordt afgenomen door Ethel Smith op het Hammondorgel, 's Middags komen de ernstige muziekminnaars aan hun trek bij de uitvoering van Nederlandse kamermuziek 1925—1950; hobo. klarinet, fluit, viool, cello en piano-partijen ma ken er deel van uit. Het Paul Godwin sextet belooft voor 's avonds een negrospiritual. Liebestraumen, Hongaarse dansen en nog veel meer en als hoogtepunt geldt het concert van het Radio Philharmonlsch Orkest, onder leiding van Paul van Kempen, waarin de solist Geza Anda aan het klavier plaatsneemt. Tot besluit een vrolijk uitstapje naar filmland. Het muzikale onder- laagje van H. II wordt gevormd door 'n gramofoonplatenconcert van het Philharmonio Orkest met Arthur Rubinstein als solist- pianist. Voort» belutstere men over deze band de zanger Kalmar Pal en de Symphonie no 31 In D „Met het hoornsignaal" van jl. Haydn (orkest is het Weens Symphonie), benevens het qello- recltal van Samuel Brill, die Bach en Schubert vertolken gaat. Onder de leeslamp zal de heer J. Allon critisch oordelen over „Ik* zoek een zondaar" van Annie Fervferda—v. d. Berg. De ru briek symphonie-orkesten uit de Marshall-landen verleent gast vrijheid aan het orkest van de Belgische Natlon&le Radio Omroep en dat speelt o.m.: de balletmuziek uit „Cephale en Procris" van Grétry. Het slot van het luisterspel „Jan Pieterszoon Coen" moogt u niet verzuimen; de geestelijke verzorging van de Hol landse emigranten ln Frahkrijk door 't kerkvenster gadeslaan Met het Promenade-orkest marchefen we ten slotte de aether uit, tenzij u rog wat uitheemse luchtigheid wilt inhaleren bij het Continentaal Cabaret van de Home Service. Wat vroeger op de avond biedt hetzelfde station een hoorspel: „Monsieur Lam- bertheer" van Louis Verneuil. De Belgische zenders komen met werken van Von Gluck, Cimarosa en Mozart (324 m.) en van Mendelssohn. Debussy en Poulenc (484 m.), bovendien met de opera „Faust" (198 m.). ZONDAG 21 JANUARI. Hilversum I, 402 meter. (V.A.R.A.) Nieuws en weerberichten; 115 Gramofoonmuziek; 8.30 Voor het platteland; 8 40 Voor militairen; 8.12 Sportmededelingen. 915 Verzoekprogramma; 8.45 „Geestelijk leven", causerie; 10 Instrumentaal Trio; 10.25 „Met en zonder omslag 10-50 Amusements muziek; 11.15 Cabaret; (A.V.R.O.) 12 Klein kunst programma uit Langedljk; 12.40 Voor de Jeugd; l Nieuws en weerberichten; 1.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 1.20 Mvsette-orkeSt; 1.50 ..Even afrekenen, he ren!"; 2 Gramofoonmuziek: 2 05 Boekenhalf uur; 2.30 Gramofoonmuziek (om 2.453 film- praatje); 3 20 Cabaert; 4 Dansmuziek; 4-30 Sportrevue; (V.A.R.A.) 5 Voor de kinderen; 5 25 „De dood van apotheker Dekkiqga", hoorspel; 5.45 Pianomuziek; 8 Sport; 6.15 Nieuws en sportuitslagen. (V.P.R.O «.20 Korte kerkdienst: (I.K.O.R.) 7 Kinderdienst; 7.35 Bijbelvertelling; (A.V.R.O.) 8 Nieuws; 8 05 Actualiteiten; ».15 Omroeporkest en so list; 9.05 „Bloeien", praatje; 8.10 „Paul Vlaanderen en het Madison-Mysterle", hoor spel; 9.50 Amusementsmuz.; 1015 Hersengym nastiek: 10.40 Lichte muziek; 11 NtWQgi; 11.15 —12 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 208 meter. (K.R.O.) Nieuws en weerberichten: Gramofoonmuziek; 8.25 Hoogmis: (f- 9.30 Nieuws en waterstanden; 9 45 muziek; (I.K.O.R.) 10 Godsdienstige! 10.30 Ned. Herv. kerkdienst; (N.fl Orgelconcert; (KR.O.) 12.15 Apoloj Gramofoonmuziek: 12 40 Lunchconcei Zonnewijzer; i Nieuws, weerbericht Katholiek nieuws; 1.20 LunchconcértJ „Uit het Boek der Boeken"; 1.55 Pianc 2 30 Concertgebouw orkest en soliste (om Vragen van deze tijd-); 4 40 ..Kathol Thuisfront overal!": 4 45 Gewijde muziek; (N.C.R.V.) 8 Gereformeerde kerkdienst; 6.30 Gramofoonmuziek; 6 85 Gewijde muziek; 7.15 „Kent gij uw Bijbel?"; 7.30 Nieuw*, sportuit slagen en weerberichten; (K.R.O 7.45 Ac tualiteiten: 7.52 Boekbespreking; 8 05 De ge wone man zegt er 't zijne van; 8.12 Geva rieerd programma; 10.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 11 Nieuw»; 11.15—12 Gramofoonmuziek. Engeland, B B C. Home Service, 33» meter. 12.30 „Muslc Magazine"; 110 Crltieken 1.55 Weerberichten; 2 Nieuws; 2.10 Wenken voor de tuin; 2 40 Operamuziek: 3.05 Wenken voor de tuin; 3.30 Hoorspèl. 5 BBC Midland Light Orchestra: 6 Voor de kinderen; 8.50 Causerie; 6 55 Weerberichten;.7 Nieuws; 7.15 Philhar monlsch Orkest en solist; 8.45 Avonddienst; 9 25 Liefdadlgheidsoproep; 9.30 Hoorspel met muziek; 10 Nieuws; 10.15 Causerie; 10.30 Klankbeeld; 11.15 Pianorecital; 11.52 Epiloog; 12—12.03 Nieuws. Engeland. B.B.C. Light Programme, 150» en 247 meter. 12.30 Katholieke kerkdienst; 1 Voor de sol daten: 2 Twintig vragen; 2.30 Gevarieerde muziek; 3 Gramofoonmuziek; 3 30 Lichte muziek: 4 Hoorspel met muziek; 4 30 Hoor spel; 5 Gevarieerd programma: 5 30 Gramo foonmuziek en interviews; «30 Gevarieerd programma; 7 ..Round Britain Quiz 7.30 Orgel«pel; 8 Nieuws en radiojournaal; 8.30 Orkestconcert; 9.30 Community singing; 10 Gevarieerd programma: 11. Nieuws; 11.15 Zangrecital; 1130 Muzikale causerie; 11.» Gramofoonmuziek; 12.15 Orkestconcert: 12.58 —1 Nieuws. Nordwe«tdeutscher Rundfunk. 309 meter. 12 Symphonic Orkest en solisten; 1 Niauw»; 128 Licht ork«»t èn ioli»(en; 8 Gra mofoonmuziek; 5.30 Dansmuziek; 8 Philhar monlsch orkest en solist; 8.35 Alt en piano; 7 45 Nieuws; 8.05 Programma ter herdenking van Lortzing; 10.15 Nieuws; 10.45 Dans- en amusementsmuziek; 12 Nieuws; 12.10 Mu- sette-orkest; 12.30-l Dansstrljkorkest. Brussel. 324 meter. 12.15 Radiojournaal; 12.30 Weerberichten; 12 32 Licht orkest en soliste; 1 Nieuws; 1.15 Liederen; 130 Voor de soldaten; 2 Opera muziek: 3.30 Gramofoonmuziek; 4 Repor tage; 4.45. 5 en 5.45 Gramofoonmuziek; 5.55 Sportuitslagen: 6 Zang en plano; 6.30 Gods dienstig halfuur; 7 Nieuws: 7 30 Gevarieerd programma; 9.30 Actualiteiten; 9.45 Gramo foonmuziek: 10 Nieuws; 10.15 Verzoekpro gramma; 11 Nieuws; 11.05—12 Gramofoon muziek. Brussel. 414 meter. 12.0» Omroeporkest en soliste; i Nieuws; 1.15 Verzoekprogramma; 2.30 Zwitsers Om roeporkest; 3 30. 3.45 en 4.45 Gramofoonmu ziek; 7 Godsdienstig halfuur; 7 45 Nieuws; I Symphonie- orkest en solisten; 9 45 Gra mofoonmuziek: 9 Hoorspel; 9 50 Lichte mu ziek; 10 Nieuws; 10.10 Gramofoonmuziek; 10 55 Nieuws; 11 Gramofoonmuziek; 11.55 Nieuws. Frankrijk. Nationaal Programma, 147 en 249 meter. 12 Orkestconcert; 1 Nieuws; 1 20 Hoorspel; 3 47 „Passionnement". opera; 5.40 Gramo foonmuziek; 5 45 Orkestconcert: 8 Licjit orkeat en solisten; 8.30 Gevarieerd program ma; 11.45—12 Nieuws. MAANDAG 22 JANUARI. Hilversum I. 402 meter. (V.A.R.A.) 7 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Zenderslultlng; 9 Nieuws en weer berichten; 9.10 Gramofoohmuziek (om 9.30 waterstanden); (V.P.R.O.) 10 „Voor de oude dag"; 10.05 Morgenwijding; (V.A.R.A.) 10.20 Voor de kinderen; 10 35 Voor de vrouw; 10.50 Voor de zieken: 11.45 Fluit en plano; 12 Gra mofoonmuziek: 12.15 Dansmuziek (12.30—12.33 land. en tuinbouwmededelingen, 12.3312.38 voor het platteland); 1 Nieuws; 1.15 Voor de middenstand; 1 20 Metropole-orkest; 1.45 Gra mofoonmuziek; 2 „Vallende sterren en ster renregens", causerie; 215 Nederlandse ka mermuziek: 2.50 „Maja Stina". hoorspel; 3.50 Gramofoonmuziek; 4 Voor de Jeugd; 4.30 Zenderslultlng; i Nieuws; 8.15 Militair com mentaar; 8.30 Vara-varla. 8.35 Orgelspel; 650 Regeringsuitzending: prof. dr W. J. Timmer: „Ontwikkelingsgeschiedenis van de land bouw in Indonesië": 7 Parlementair over zicht: 7.15 Cello en piano: 7 45 Regeringsuit zending; ir L. R. Dljkema: „Bouwplan en vruchtopvolging op akkerbouwbedrijven"; 6 Nieuws; 8.05 Radio-schaakwedstrijd Noorwe gen—Nederland; 8.06 Actualiteiten; 8.15 In strumentaal sextet; 8.45 Cabaret-, 9 20 Dans muziek; 9.45 „Het agrarisch congres van de Partij van de Arbeid", causerie; 10 Philhar monlsch orkest en soliste; 11 Nieuws; 1115 Socialistisch nieuws ln Esperanto; 1120 Film programma: 11.40—12 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 2»» meter. (N.C.R.V.) 7 Nieuws; 7.10 Sportuitslagen; 7 15 Een woord voor de dag: 7.30 Zenderslul tlng; 9 Nieuws en weerberichten; 9.10 Gra mofoonmuziek: 9.15 Voor de zieken; 9 30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; u -ramofoonmuziek; 11.15 Gevarieerde muziek: 30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Ori igelconcert; 1 Nieuws; 115 Mandoline) ek; 145 Gramofoonmuziek- 2 Schoolrad— I CeJJo en piano; 3 30 Vocaal ensemble; 3.45 Bijbellezing; 4J0 Zenderslultlng; 6 Voor de kinderen; 6 15 Sport: 6.30 Verzoekprogramma; 7 Nieuws en weerberichten; 7 15 Engelse les; 7.30 Boekbespreking. 7 40 Radiokrant; 8 Nieuws; 8 05 Radlo-schaakwedstrljd Noorwegen—Ne derland; 8 06 Symphpnie-orkest; 9 05 „Jan Pieterszoon Coen'. hoorspel; 9.40 Salon- orkest: 10.10 Internationaal Evangelisch commentaar; 10.20 Kamerkoor; 10.45 Avond overdenking; 11 Nieuws; 11.15—12 Gramo. foonmuziek. Engeland, B.B.C. Home Service. 330 meter. l Gramofoonmuziek; 1.25 Gevarieerd pro gramma: 1.55 Weerberichten; 2 Nieuws: 2 l(f Orkestconcert; 3 Voor de scholen; 4.20 Strljk- ensemble en soliste; 5 Interviews; 5.30 Voor de .-vrouw: 5.45 Voordracht; 6 Voor de kin deren; 6.55 Weerberichten; 7 Nieuws; 7 15 Sport, 7 20 Causerie; 7.30 BBC- Northern Orchestra; 8.45 Hoorspel; 9.15 Twintig vragen; 9 45 Zweeds commentaar; 10 Nieuws; 10.15 Hoorspel; 1130 Gramofoonmuziek; 12—1203 Nieuws. Engeland. B.B.C. Light Programme, 1508 en 247 meter. 12 ..Mrs Dale's Dagboek"; 12.15 Licht orkest' en soliste; 12.45 Hoorspel; 1 Gevarieerde mu ziek; 145 BBC Welsh Orchestra; 2 45 Voor de kinderen 3 Voor de vrouw; 4 Strijkorkest en solist 4 30 Voor de soldaten; 4 45 Lichte mu ziek; '5.15 ..Mrs Dale's Dagboek"; 5.30 Hoor spel; 7 Orgelspel; 715 Hoorspel; 7.30 Voor de Jeugd; 8 Nieuws en radiojournaal; 8.25 Sport; 8 30 Hoorspel met muziek; 9 Klankbeeld; 10 Variété orkest en solistt 10 15 Fanfare mu ziek- U Nieuws; 11.15 Actualiteiten; 11-20 Reportage; 1130 Dansorkest; 12 Voordracht; 12.15 Licht orkest en solist; 12.56—1 Nieuws. Rundfunk, 309 meter, mtsorkest, omroeporkest en Bux.atc.i. 1 Nieuws; 1 20 Licht orkest en so list; 3 40 Amusementsmuziek; 4.30 Rhythmi sche muziek; 5 Nieuws; 5.05 Romantische ka mermuziek; fl Carnavalsliederen; 7.45 Nieuws; 8.05 Philharmonlsch orkest; 10.15 Nieuws; 10.40 Klassiek concert; 12 Nieuws; Brussel. 324 meter. 12.15 Instrumentaal Trio; 12-30 Weerberich ten; 12.33 Voor de landbouwers; 12.40 Instru mentaal Trio; 1 Nieuws; 1.15 Gramofoonmu ziek; Voor de vrouw; 3 Omroepkoor en -orkest en solisten; 4 Radlo-Unlversiteit; 4 30 Gramofoonmuziek: 5 Nieuws; 5.10 Lichte mu ziek; 6 Franse les: 6.20 Gramofoonmuziek; 6 25 Luchtvaartcauserie; 0 30 Voor de solda ten; 7 Nieuws; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Radiofeuilleton: B Altviool en plano. 9 Ac tualiteiten; 9.15 Omroeporkest; 10 Nieuws 10 15 Vlaams programma; 11 Nieuws; 11.05—12 Verzoekprogramma. Brussel. 484 meter. 12 Lichte muziek; 1 Nieuws; 1.10. 130, 4. 4.30. 5 10. 5 45. 8.30 en 7 Gramofoonmuziek; 7 25 Jazzmuziek; 7.45 Nieuws; 8.45 Gramofoon muziek; 9.15 Pianorecital: 9.45 Gr.muzlek; 10 Nieuws- 10.15 Gramofoonmuziek: 10.55 Dans muziek; 11.55 Nieuws. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 en 249 meter. 12.30 „Lë fiancé dé Margot". operette; 1 Nieuws; 1.15 „Chonchelte". opera Buffa; Nieuws; 2.30 Hoorspel; 4 Kamermuziek; 5 Gramofoonmuziek; s.30 Dansmuziek; 6 30 Amerikaanse uttzénding: 7.01 Gramofoon muziek.8 Gewijde muziek; 8.30 Symphonie- nrkest en solist; 11.20 Solistenconeert: 11.46— 13 Nieuw*. (Van onze Utrechtse correspondent) „Ik stel er pr(js op volledig open kaart niet u te spelen met betrekking tot de maatregelen, die de Nederlandse ^Spoor wegen hebben moeten nemen in verband met de huidig?) kolenschaarste in ons land. WU waren intern al half December op de hoogte van de grimmige omstan digheden. waarvoor wij met de Kerst dagen en de jaarwisseling geplaatst zou den worden. Het tekort aan kolen hebben we geleidelijk aan zien ontstaan en omdat de aanvoer geen gciyke tred hield met hetgeen wy verbruikten, is de situatie \lak voor Kerstmis zeer precair geweest. Het RUkskolenbureau heeft geholpen wat het kon en mede dank zij het feit. dat wU gemengd (kolen en cokes) zyn gaan sto ken. zyn we er tot vlak na Nieuwjaar gelukkig goed doorgerold". Met deze inleidende woorden heeft de president der Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, de pers ingelicht over de achtergrond van de thans alge meen bekende noodmaatregelen Zijn toespraak vervolgend, heeft de heer Den Hollander in het licht gesteld, wat de spoorwegen hebben moeten doen om ..de stoot op te vangen". Het Rijks- kolenbureau kon niets meer voor ons doen en dus waren we gedwongen aller eerst de kolen, waar mogelijk, door olie te vervangen. De diesel-electrische treinen niet verder te laten rijden dan respectievelijk Amersfoort en Apeldoorn Advertentie Ze hebben 169 Nederlandse Staatsburgers gevraagd: Zijt ge standvastig geweest deze eerste drie weten van het nieuwe jaar? 103 hebben geantwoord: ja, ik heb mij aan de nieuwe verkeersregels gehouden 65 hebben geantwoord: ja, ik heb iedere Zaterdag een bloe metje voor mijn vrouw mee gebracht 1 heeft geantwoord: ja, voort aan rook ik alleen maar Bond Street. was onze tweede directe bijdrage, en ten slotte hebben wij daar. waar het ons in ziens kon. de stoomtrein verwisseld voor de bus. Door onderlinge schikkingen zijn we mgt ingang van Maandag zo ver, dat ook de spoorwegen kunnen voldoen aan het verlangen van minister Van den Brink, namelijk genoegen nemen met een tachtig procent toewijzing, dat wil zeggen dat wij driehonderd ton per dag moeten sparen. Dat wij hierdoor, aldus de president, mooie treinverbindingen moeten afbre ken, is voor het reizend publiek en voor ons een bittere pil De thans ingeschakelde autobusdiensten zijn diensten van de Nederlandse Spoor wegen, zo mogelijk gereden door N.S.- personeel. doch uitgevoerd door onze dochterondernemingen. Laat men nu vooral,niet denken, dat wij, door aldus te handelen, met een trucje onze zin door drijven. waar wij met „moeilijke lijnen" zaten. Een dergelijke handelwijze past ons niet. Wat wij thans ondernemen, ii niets anders dan een noodmaatregel. Be horen uit de tijdsomstandigheden. Wij vervangen nu 15.000 kilometer per dag van stoom door olie. door verschuiving van trekkracht. En, zo resumeerde de heer Den Hollan der. wij zullen dat beslist niet langer doen dan strikt noodzakelijk is. Wij wachten op een normale voorraad, zeg circa 30 000 ton kolen. Wanneer wij deze Weer heb ben. heffen wii geleidelijk de noodtoe stand op. Ift ieder geval hopen wij met de nieuwe dienitregeling Van 20 Mei weer rormaal te kunnen rijden. Op hem gestelde vragen antwoordde de heer Den Hollander onder meer. dat het vast staat dat in December a s. tot Zwolle electrisch zal worden gereden. Voorts dat de vrijgekomen machinisten of thans va cantia nemen, ofwel naar omscholings cursussen gaan Men mag met een derde klas kaartje, wanneer deze klasse vol 1», in de tweede klasse plaats nemen en be hoeft niet. zoals wel eeps is voorgekomen, met een plaats in de goederenwagon ge noegen te nemen. De gewijzigde dienstregeling is van Maandag af op alle stations kosteloos te verkrijgen. (Van onze Parijse correspondent). Wanneer de inlichtingen, dfe we uit gewoonlijk betrouwbare bron vernamen, juist zijn. dan zullen de plenaire zittingen van de V.N. dit jaar in Genève worden gehouden. Trygve Lie. de secretaris gene raal, zdu dezer dagen tijdens zijn bezoek aan Parijs de Franse regering een des betreffend besluit ln principe hebben medegedeeld. Zoals men weet. hadden de Verenigde Naties besloten voor hun Alge mene Vergadering in 1951 van Lake Success naar Europa Je verhuizen en vele afgevaardigden, die blijkbaar een gunstige herinnering behielden aan hun verblijf van 1948 in de Franse hoofdstad, hadden te kennen gegeven ook dit jaar gaarne naar Parijs terug te zullen keren. Vooral om redenen van financiële aard met de transformatie van he* Paleis Ghaillot, de enige za^l die in Parijs in aan merking zou komen, zouden milliarden zijn gemoeid en bovendien zou opnieuw het daar gevestigde museum van de men» moeten verhuizen had de Franse rege ring enige weken geleden echter te kennen gegeven er maar betrekkelijk prijs op te stellen, nogmaals als gastvrouwe te mogen fungeren. Daarentegen bleek Trygve Lie in Genève. dat zowel de Zwitserse regering als de kantonale autoriteiten die stad gaarne haar vroegere positie van centrum der werelddiplomatie hergeven zouden. Daarom werd. in afwachting van het defi nitieve besluit van de vergadering. Genève als voorlopige zetel van de Verenigde Naties aangewezen. Het Rijk betaalt uiet vlot Het Tweede Kamerlid, de heer Weiter (K.N.P.). heeft aan de minister van Ftnan- clën schriftelijk gevraagd of het de minis ter bekend is. dat door handel en industrie hier te lande bij voortduring wordt ge klaagd over de langzame betaling vsn overheidswege voor gédane leveringen Verder vroeg hij of de minister bereid is afdoende maatregelen te nemen en te be vorderen. dat het Rijk en andere over heidsinstanties hun verplichtingen jegens handel en industrie prompt nakomen. "TJE CONFERENTIE van ministers van het Britse Gemenebest te Londen heeft de aandacht van de wéreld weer eens gevestigd op de nog altijd onopge loste kwestie-Kasjmier. Uit de verklarin gen van Pandit Nebroe en Liaquat Ali Khan voor de pers is duidelijk gebleken, dat India en Pakistan ten aanzien van het geschil om Kasjmier nog altijd onverzpen- lijk tegenover elkaar staan en dat de kans op nieuwe gevaar lijke verwikkelin gen nog geenszins is geweken. Het tragi sche is. dat India en Pakistan het er in principe volkomen over eens zijn. dat het volk van Kasjmier zelf over zijn toekomstige status zal moeten be slissen. en wel door een volks stemming, maar, dat de ten uitvoer legging van dat project belemmerd wordt door een hardnekkig wederzijds wantrou wen. Sinds het bevel tot staken van het vuren van de Veiligheidsraad in het begin van 1949 een eind maakte aan de gevechten tussen Indiase en Pakistaanse troepen in Kasjmier, houden de troepen van India drie van de vijf voornaamste districten van Kasjmier bezet; de andere twee dis tricten staan onder beheer van Pakistan. Zoals alle conflicten tussen India en Pa kistan. vloeit ook dit geschil voort uit de religieuze tegenstelling: Hindoes—Mo hammedanen. Het voormalige vorstendom Kasjmier heeft een gemengde bevolking en dat feit ls voldoende om het land tot het voorwerp van bloedige twisten tussen het Mohammedaanse Pakistan en de Hln- doestaat India te maken. r\E VOORNAAMSTE hindernis die het houden van een volksstemming nog in de weg staat is gelegen in het feit, dat de rivalen niet tot overeenstemming kunnen komen over de wijze waarop de orde in Kasjmier zal worden gehandhaafd tijdens het plebisciet en de maanden van voor bereiding die daaraan vooraf zullen gaan. De premier van Pakistan staat op het standpunt, dat de aanwezigheid van In diase troepen in Kasjmier een vrije en ge heime stemming onmogelijk maakt en eist dus terugtrekking van die troepen vóór de stemming. Liaquat All Khan is zelfs bereid tijdelijk troepen van andere leden van het Gemenebest in Kssjmitr toe te laten voor de handhaving van de orde. Maar de troepen van India moeten er uit. dat is een absolute voorwaarde. Nehroe daarentegen houdt vol. dat In dia. op grond van vóór het conflict met Kasjmier gesloten verdragen, verant woordelijk is voor de verdediging en de buitenlandse politiek van dit land. Dus meent India verplicht te zijn. zijn troepen in Kasjmier te houden tot het volk van Kasjmier duidelijk tt verstaan heeft ge geven, dat het met India niets meer te maken wil hebben. Oppervlakkig gezien lijkt de houding van India nogal koppig en onredelijk. Men moet echter niet vergeten, dat India zeer bittere ervaringen heeft van reli gieuze vervolgingen, die reeds meermalen tot moordpartijen op grote èchaal hebben geleid. Het is dus niet zo vreemd, dat Nehroe de Hindoe-minderheid in Kasjmier niet wenst bloot te stellen aan bedreigingen en Intimidaties door hun Mohammedaanse tegenstanders en dat hij derhalve niet bereid is zijn troepen terug te trekken vooraleer het volk van Kajsmler duidelijk uitspraak heeft ge daan. T)E PAKISTAANSE premier. Liaquat Ali Khan. heeft inmiddels scherp stal ling genomen tegen de jnwillige houding van India. Hij ging zelfs zover te beweren, dat het voortduren van het conflict in Kasjmier de wereldvrede in gevaar zou kunnen brengen en gaf te kennen, dat Pakistan nu in spanning wacht op de be slissing van de Veiligheidsraad, die nu niet langer mag worden uitgesteld Lia quat AH Khan gaf niet onduidelijk te ver staan. dat men in Pakistan zelfs speelt met de gedachte aan een militair Ingrij pen, wanneer alle andere middelen zou den falen. Wellicht overdrijft de Pakistaanse pre mier een tikje, wanneer hij beweert, dat de kwestie-Kasjmier een onmiddellijk ge vaar voor de wereldvrede inhoudt, maar er zijn reeds brandhaarden genoeg en de Koreaanse affaire heeft bewezen dat „locale conflicten" tot catastrofale gevol gen kunnen leiden. Het ia daarom zeker te wensen, dat 'de zaak-Kasjmier nu ein» delijk eens definitief uit de wereld ge» holpen wordt. ZATEBDAG 20 JANUARI 1951 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De as Maandag in verband met de kolenschaarste ingaande xvUziginge* ln de dienstregeling \an de Nederlandse Spoor wegen bepalen zich op de baanvakken Den Haag/Rotterdam— Gouda—Utrecht tot het uitvallen van enkele stoomtreinen en tot de vervanging van stoom- en diesel- treinen door electrischc treinen. Tijdelijk zullen worden opgeheven: de alleen op werkdagen rijdende stoom trein 1354 Utrecht v 7.15. Gouda naar Den Haag 7.48. Gouda naar Rotterdam 7.53, de alleen op Zaterdagen rijdende stoom trein 1365 Den Haag v 14.26. Rotterdam 14 30 van Gouda naar Utrecht 14 58; de alleen op werkdagen behalve des Zaterdags rijdende stoomtrein 1375 Den Haag v 17.11. Rotterdam v 17.15. van Gouda naar Utrecht 17.43. Alle stoomtreinen naar en van Gronin gen Leeuwarden en Enschede Winters wijk (vertrek Gouda 6.01. 8 01. 10.01. enz.) zullen tussen Den Haag Rotterdam— Amersfoort en omgekeerd electrisch wor den gereden. Naar en van Groningen/ Leeuwarden overstappen te Amersfoort, naar en van Enschede te Amersfoort en t® Apeldoorn en naar en van Winterswijk bovendien te Zutphen in een autobus. De treinen van en naar Gouda op zich zelf blijven dus in de bestaande gehand haafd. men gaat alleen per electrische en moet onderweg overstappen. Wel blijven als stoomtrein rijden de Za terdagse trein 115 (Gouda vertrek 13.43) en de Maandagse trein 114 (Gouda aankomst 10.25). Ook de dieselexprestreinen naar en-van Groningen Leeuwarden zullen op het baanvak Den Haag Rotterdam—Amers foort en omgekeerd electrisch worden ge reden. Dus de treinen gaan wel. maar er moet te Amersfoort worden overgestapt. Alles bijeen verandert er dus voor Gouda niet zo heel veel en er is dus alleen het ongemak van het overstappen op reizen van en naar het Noorden en Oosten. Alleen zal het uitvallen van de ochtend trein naar Den.Haag (7.48) en Rotterdam (7.53) voor tal van forensen een strop zijn. daar men nu met de trein van resp 7.15 en 7.17 zal moeten reizen en dus een goed halfuur vroeger opstaan. De Maandagse stoomtrein van Gouda dm 8.07 naar Den Haag (stopt niet in Voorburg) blijft wel rijden. Grote achteruitgang Valt het dus op de lijnen naar Den Haag. Rotterdam en Utrecht wel mede. een zeer grote verslechtering voor het reizigers- verkeer ontstaat op het baanvak Gouda- Alphen a. d. RUn, nu tydelUk de trein dienst wordt vervangen door een autobus dienst. Het vertrek van de motortrein. die op het traject Zwolle—Kampen gaat rU- den. is voor de Goudse streek een belang rijke strop. Doet de trein er van Gouda naar Alphen en terug 21 minuten over. de autobus heeft 4b minuten nodig, zodat de reis 24 mi nuten langer zal duren. Is men nu ln 44 minuten in Leiden en terug, van Maandag zal dit heen 70 en terug 66 minuten vra gen. Maar dat niet alleen. Reizigers naar en van het Noorden en Oosten zullen te Gouda hun aansluiting gaan missen. Uit de richting Alphen komen de bussen hier zes minuten na het vertrek van de trei nen aan en omgekeerd gaan ze een kwar tier voor de aankomst van de treinen weg. Hetgeen lang wachten betekent. De enigd goede kant aan het geval is. dat te Gouda de nu ontbrekende directe aansluiting naar en van Den Haag en Rotterdam gaat ontstaan. De laatste bus naar Alphen a. d. Rijn gaat al om 21.34. Alleen des Zaterdags is er nog één om 22.34. Het aantal diensten is ongewijzigd ge bleven. De dienstregeling richt zich op de aansluitingen te Alphen a. d. Rijn. al zal daar naar Leiden 13 minuten en van Lei den 9 minuten gewacht moeten worden Van de week. toen de motortrein uitviel en de bussen op de tijd van de trein re den. kwamen ze door de langere reisduur te laat in Alphen aan om de aansluiting te halen. Dit is nu ondervangen door een De lieer Strasters overleden In de ouderdom van vijftig jaar is na een ziekte van drie maanden alhier over leden de heer J. K. Strasters, leraar in het meubelmaken aan de Goudse Ambachts school en Avondnijverheidssqhool. De heer Strasters is acht jaar aan de school ver bonden geweest, na eerst in het bedrijfs leven te hebben gewerkt. Van zijn hand verscheen in satnenwerking met een Rot terdamse collega het vakstudieboek: „Het hang- en sluitwerk voor meubelmakers". De begrafenis zal Maandag om kwart voor drie op „IJsselhof" geschieden. Uitspraken der rechtbank De rechtbank te Rotterdam heeft de 23- jarige A. S. te Schoonhoven, die heeft terechtgestaan, verdacht van het aanne men van diverse geschenken van haar ver loofde, de soldaat J. B., die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van diverse mili taire goederen van het Depot aldaar, is van schuldheling vrijgesproken. De eis was f25 boete, subsidiair 10 dagen hech tenis. De 40-jarige huisvrouw L. M. J. W.—N., te Gouda, die bij haar werkgever f405 had ontvreemd, is conform de eis veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, voorwaardelijk met 3 jaren proeftijd. De Hagenaars J. J. K. en D. H., die in Januari 1946 zich als rechercheurs van de P.O.D. hadden voorgedaan bij de familie A. Tol te Waddinxveen en onder bedrei ging hadden gelast aan hen dekens en tex tiel af te geven, werden ieder overeen komstig de eis veroordeeld tot 6 maan den voorwaardelijk met 3 jaren proeftijd. UIT VROEGER TIJDEN De Goudsche Courant meldde: 75 jaar geleden De kantonrechter veroordeelde een werkman tot een gulden boete, omdat hij met een kruiwagen over een klinker straatje gereden had. waarbij de krui wagen niet beladen was met glas- of aardewerk. 59 jaar geleden Als bijzonderheid kan gemeld worden dat in het afgelopen Jaar de Goudse brand weer geen enkele maal dienst heeft be hoeven te doen. Een record! 25 jaar geleden De directeur van de Gemeente Reini gingsdienst deelde mede. dat in het opge haalde vuilnis een zilveren armband ge vonden is. De eigenares kan de armband aan het bureau. Gouwe 150, afhalen. andere dienstregeling. De aansluiting te Alphen wordt bereikt door de bussen 26 minuten vroeger dan de trein uit Gouda te laten vertrekken. Omgekeerd is de bus 22 minuten later hier. Fietsen eenmaal per dag Ingeschreven bagage en rijwielen wor den alleen op werkdagen maar eenmaal per dag vervoerd (met de goederentrein). De bussen zijn spoorbussen Dat wil zeggen, dat zij te Gouda. Waddinxveen. Boskoop en Alphen a. d. Rijn alleen aan de stations stoppen en dat men dus onder weg niet kan in- of uitstappen. In totaal kan men zeggen, dat het ver keer Gouda—Alphen—Leiden er door de genomen maatregel een stuk op achteruit geboerd is. Duidelijk blijkt, dat de lig ging der wegen en dus deze streek zich niet leent voor een omzetting van trein in autobus, de wijziging komt de reizigers op een aanzienlijk tijdverlies te staan. De streek zal eensgezind zeggen: Ome Keesje kom terug De dienstregeling Gouda—Alphen a. d. Rijn. zoals die van a s. Maandag tijdelijk zal gelden, luidt: Gouda—Alphen a. d. RUn. Gouda vertrék: 5.53 A. 6.50 A. 7.37. 8.34, 9.34, 10.34 A. 11.34. 12.34 A, 13.34. 14.34 A. 15.34. 16.34. 17.34. 18.34. 19.34. 20.34, 21.34, 22.34 B Uit Waddinxveen 14 minuten later, uit Boskoop 26 minuten later, aankomst Alphen 45 minuten later. Te Alphen a. d. Rijn aansluiting naar Leiden in ongewij zigde treinenloop. Aiphen a. d. RUnGouda. Te Alphen a d. Rijn aansluiting uit Lei den in ongewijzigde treinenloop. Alphen a d Rijn vertrek: 6.51 A, 7.46. 8.23. 9 22. J0.22, 11 22 A. 12.22, 13.22 A. 14.22. 15.22 A. 16.22, 17.22. 18.22. 19.22, 20.22. 21.22. 22.22. 23.22 B. Uit Boskoop 20 minuten later, uit Wad dinxveen 33 minuten later, aankomst Gouda 45 minuten later. A alléén pp werkdagen. B alléén óp Zon- en feestda^fen. Winnaars bouwfondsactie Mussenhuis In het Mussenhuis zijn uit de doos. waar in de kaartjes lagen, waarop de namen van de inzenders van de goede oplossing van de bouwfondsrebus geschreven waren, de vijftien winnaar* getrokken. Dit wét- den in volgorde. C J. van Leeuwen. Hans IJsselstein, mej. C. H. Jongeneel. M. T. Hageman, W. P. de Lange. D* Radix, Adrie de Mooij, G. van Dieijen te Schiedam. Jan Vaatstra. P. J. de Lange. Kees Bezemer. J. D. Gijzenij, W. Scholten, Jan Romein en H. L. van Roijen. Met de bekendmaking van de tien win naars van de ballonwedstrijd, sloot het Mussenhuis zijn bouwfondsactie af. Er stond op 4 November blijkbaar een Noor denwind. want de twee kaartjes van de twee ballonnen, die het verst kwamen, resp. van Ada Signer uit de F W Reitz- straat en Annie de Gier uit de Jan Kot- tensteeg, zijn ln België opgeraapt. Bij sommige ballonkaartjes waren aardige briefjes, die misschien nog wel tot een cor respondentievriendschap kunnen leiden. De acht andere winnaars (de tien verst gekomen ballonnen werden n.l. met een prijs bekroond), zijn Rini Verkaik, familie Reinders. Els IJsselstein. familie Nieuw- veld, Tini Verhaart. G. Kers. familie Keij- mel. Riet Lammere. EAMEN SEMI-ARTS. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht 1» geslaagd voor het examen semi-arts onze stadgenote mej. Ankie C. van Wijk. ZB Jan. 7.39 uur Kunstmin: Propaganda avoiifi Jeugdclub Ohr. Besturenbond. 21 Jan. 10.3» uur Reünie: Bijeenkomst Hu- maniitische Verbond, «preker A. Treurniet over „van mens tot mens 22 Jan. uur Aula Gemeentemuseum: Tweede voordracht dr* W. A. Nell lrt cursus „Wat denkt U van de mens" voor Volks universiteit. 22 Jan. o uur Fluwelenslniel 38; Bijeen komst Ned. Klassiek verbond, lezing p.-c-L dr Elisabeth Visser over „Het hot van Archt- laos van Macedonië". 23 Jan. 2.3» uur De zalm; Bijeenkomst Ned Vereniging van huisvrouwen, voordracht Truus Hooyer van ,.De bijen zingen". 23 Jan. 8 uur Reünie: Laatste voordracht Kwee Swan List in cursus ..Ontmoeting tui sen Oost en West" voor Humanistisch Ver bond. onderwerp: „Mystiek en levensst'jl" 24 Jan. 8 uur CalvUn: Bijeenkomst Geref Bond. spreker ds J. J. Moll over „In de He mel wordt gelachen 24 jan. a uur Westersohool; Uiteenzetting ds H. v. d. kktcer over „Nieuwe Kerkorde". 24 Jan. Vuur Concordia: Laatste voordracht Jul, J Jonfeenelen ln cursus „Schilde; kun it" voor Kath. Culturele Kring. 24 Jan. 8 uur Nieuwe Schouwburg; Opvoe ring „Toen wij tfrouwdendoor Nederlands Volkstoneel voo/ Goudse Toneelkring. 24 Jan. 8 uur Reürïte: spreekbeurt ds J BÖrger voor Logos vei bakt' 24 Jan. 8 uur Spaardersbad: Wa;erpoiow>d- «trijden o.a GZC—Neptunus (Amersfoort). 24 Jan. 9 uur Ter Gqrfw: Ledenvergadering Goudse miiddenstandaveremglng 25 Jan. 7.38 uur, Ne de rd. Geref. Gemeentes van Weizen Blauwe Kruis: Jaarv i- niging van ex-politieke van Staal over verzet". Schouwburg: Populair concert mannenkoor „Gouda's Liedertafel'' met medewerking „De Pionier". 25 Jan. 8 uur Thalla Theater: Vierde Nuts- avond. optreden poppentheater „Mariol" mei ..Het pad van de eenzame dood 26 Jan. 7.3» uur Zeugestraat 38: Spreekbeurt ds H. J. Grientgt 27 Jan. 10 uur Kunstmin; Vergadering „De Producent" spreker W van Wijnen en ver toning film „In eigen handen" 27 Jan. 8 uur Kunstmin: Feestavond Goudse HBS-vereniging, opvoering „De spooktrein 27 Jan. 8 uur Veemarktrestaurant: Feest avond Ver. van experimenteel radio-ond '- *oek. optreden „Vrijheid doet leven" met klucht „Glje bekijkt -t". Bioscopen Schouwburg Bioscoop: De verlaten stad (met Gregory Peck en Anne Baxter). Thalla Theater; De man die mij gegeven werd (met Margaret Lockwood en Paul Du- puls). Woensdag 2-4.30 uur actualiteiten. Reünie Bioscoop: Gij zult niet stelen (met Adolfo Celi eq Tin* pica) Aanvang; Zaterdag 7 en 9 16 uur. Zondag 3. 8, 7 en 9.15 uur. Overige dagen 3 en^O.16 uur. Sport op Zondag Zondagsdienst artsen Van Zaterdagmiddag 3 tot Zondagavond 12 uur zijn "bij afwezigheid van de huisarts te consulteren de doktoren P de Boer. Gouwe 115. lel. 2273 en C. van Elk. Kattensingel 79. tel. 2561 Apothekersd ienst Steeds geopend des nachts alléén voor re cepten: Apotheek E Gtendel. Prins Hendrik straat 15c en Apotheek J. Rond. Kleiweg 78. Burgerlijke Stand Geboren- Maria Magdalena. dr v .7. Th. Kleiweg en H. A. Heesen, Spoorstraat 39a. Ondertrouwd: L. G. de Bruijn en P. Kortland; T. Plokkaar en A. C. Kuik: T. Verkerk en L. H. de Hoop, F C. Brinkman en E. J. van Leeuwen; J. Rijke en H. G. Goudrigan; C. J. Zoet en J. J. van Her wijnen. Overleden: Tonnis van Heuveln, 66 jr; Joost Karei Strasters, 50 jr; Laurens de Ruiter. 27 jr. Infiltraties in West-Dultsland. Een woord» voerder van Jakob Kaisers ministerie van zaken betreffende geheel Duitsland heeft medegedeeld, dat in de laatste dagen ver scheidene Oostduitse afgezanten te Bonn zijn opgedoken, met het doel steun te zoeken voor het houden van een vredescongres, dat eind Januari a s. zou moeten plaatsvinden. F.en dezer afgezanten heeft gepoogd. Bonds dagleden voor hel denkbeeld van een „vre descongres" te winnen. Het bestuur van de afdeling Gouda van het Nederlandse Rode Kruis schrijft ons: De geestelijke gesteldheid van een zieke is van het hoogste belang bij de voort- ?ang van het genezingsproces. Gemakke- ijk praten! Een mens is maar een mens en wie lang ziek ligt, voelt zich afgesloten van de wereld. Daar kan men gaan en staan waar men wil. Daar kan men iets doen. daar heeft men zijn plaats. „En ik", denkt de zieke, „ik lig hier maar nutteloos; ik kan de zorg om m'n toestand, de zorg om m'n familie, om geld. om honderd andere dingen niet van mij afzetten „Het zou veel beter gaan. als de patiënt meewerkte....", wordt er dan gezegd. Iemand, die zich nutteloos voelt, heeft één der dieptepunten van menselijke ellende bereikt. Daar helpen goede woorden en vriendelijke tegemoetkomendheid niet af doende. Daar helpt alleen de arbeid, dia het gevoel van nutteloosheid opheft en die de sombere gedachten geen kans geeft, paar helpt «de therapie, die afleiding brengt en die ln Nederland de naam „Welfare-werk" draagt. Het Nederlandse Rode Kruis ls met dit Welfare-werk in 1945 begonnen in de mili taire hospitalen en sanatoria. Daar is dit werk al zeer spoedig erkend als een be langrijke factor ln het genezingsproces Ook in de burgerziekeninrichtingen bleek het een groot succes en'de omvang van dit aucces werd alleen maar geremd door het gebrek aan beschikbare hulp krachten. Aan het ziekbed kan als Wel fare-werkster niet zo maar een goedwil lende vrouw komen. Daar meet een voor haar taak berekende en voor de arbeid opgeleide Welfare-werkster staan, die zelf gezond ii en die aich met volle toewijding aan haar taak geeft. Slechts zij kan helpen, slechts zij zal de diepe voldoening kunnen beleven van mee te werken aan het herstel van haar medemens. Om aan de dringende verzoeken van patiënten in deze omgeving te kunnen vol doen, heeft het afdelingsbestuur van het Nederlandse Rode Kruis besloten in Gouda een cursus te organiseren, waar vrijwil ligsters worden opgeleid tot Welfare werkster. Een dergelijke cursus werd ook verleden jaar gegeven, maar het tekort aan Welfare-werksters is nog groot. Op deze cursus worden handenarbeiid-technieken (kelimknopen, viltwerk, weven, applicatie- arbeid, e.d.) onderwezen. Daarnaast hou den artsen en sociale wsrksters lezingen over medische en maatschappelijke onder werpen. Het hoofd van de afdeling bij zondere bemiddeling van het Rijksarbeids bureau spreekt over „Scholingen her scholing van minder valide arbeidskrach ten". Ook wordt op deze cursus een uit eenzetting gegeven over het doel en de werkwijze van hat lectuurdepót van het Rode Kruis, het Ivio. de Avo en het Irene- fonds. Deze laatste drie instellingen wer ken nauw samen met de leiding van het Welfare-werk ten bate van de langdurige patiënt. De cursus bestaat uit tien lessen elk van twee uur en vangt aan op Donderdag 22 Februari, 's avonds om zeven uur. Aanmeldingen voor en inlichtingen over deze cursus bij mevrouw M. A. A. Paris- Van Lith, Westhaven 14, telefoon 2021. Vrolijk feest met Frans du Mee De Goudse watersportvereniging „Elf hoeven" bestaat twintig jaar. Gisteravond was er in „Kunstmin" feest, met Frans du Mee en zijn drie partners als gangmakers. Dat Frans du Mee het grootste deel van de avond aan bod was, zal stellig nie mand hebben betreurd. Levendig en ad rem en met bewonderenswaardige flair en vlotheid optredend, heeft hij met z'n liedjes en z'n praatjes, teven* als hoofd figuur in de komische sketches, lachgolven door de zaal doen gaan zoals een storm wind dat de golven van de Elfhoevenpias kan doen. Van de rest van het „gezel schap" trad Ellen Castel het meest op de voorgrond. Ze deed als Du Mee, bracht aardige cabaretliedjes, grappigfu praatjes en speelde in de sketches, dod^^wantita- tief belangrijk minder. Fred Wiegman trad alleen in de sketches op, op verdien stelijke wijze overigens en Johnny Rey nolds, die het viertal completeerde, be paalde zich tot de vleugel, waaraan hij uitstekend begeleidde, maar bij zijn soli de indruk wekte, dat pianospelen buiten gewoon zwaar werk ls. Het programma, aangediend als revue „Holderdebolder", was afwisselend en zat vol verrassingen. Al bleven verscheidene nummers „in portefeuille", niemand zal zich bekocht hebben gevoeld. Natuurlijk werd er ook gesproken. Al lereerst sprak de heer J. Hulleman. die als mede-oprichter en oud-voorzitter het bestuur complimenteerde en de leiding prees. De heer Hoogendijk bood namens de Roei- en Zeilvereniging „Gouda" ge lukwensen en bloemen aan. Burgemeester P. Feitsma uit Reeuwijk feliciteerde na mens Reeuwijks gemeentebestuur, wijl, naar hij zeide, Elfhoeven zijn domicilie wel in Gouda heeft, maar toch feitelijk een stukje van Reeuwijk is en teven» om dat die gemeente van „Elfhoeven" nooit andera dan plezier heeft beleefd. „Als we uw zeiltjes moesten missen op de plas, zou Reeuwijk Reeuwijk niet meer zijn", merkte hij tot slot op. Met een bal werd de uitstekend ge slaagde avond besloten. DOUCHE Van de week heb ik Beugelmans voor 't eerst na vele jaren weer gesproken. Vroe ger had hij naast ons gewoond en ik stond er versteld van: zo was hij gegroeid. Uit een mager, schriel kereltje vol met botjes en een slobberkieltje aan, was een hiiis- iader omhoog geschoten met kindertoe slagen. Hij was al jaren betrouwd, vertelde hij. Eerst hadden ze oy schoonmoeder inge woond en daarna hadden ze ergens ka mers gekregen. „Laten we d'r verder niet over praten", zei hij en in zijn ogen blonk verbijstering over de u ereldeorde. Maar nu hadden ze dan een huis, een nieuw huis aan de buitenkant van de stad. Dat was een geluk, een eigen huis met een eigen huissleutel, die in je eigen deurslot past. Maar nu zaten ze weer een beetje in de moeilijkheden. Nee. het huis beviel best en met de huur ging het ook wel. Ze woonden best naar hun zin. Een mooi huis met tegels in de gang en een inge bouwde kapstok en een tuintje en een douche-cel met een geyser. En daar zat het 'm nou in. In die douche-cel. Dat was een feest. Eigenlijk was het één door lopende voorstelling. Elke dag onder de douche. Dat is fijn en goed voor de ge zondheid En dan de kinderen'. Ze worden er gezond van. Sterk van binnen en schoon van buiten. Je voelt je wat landerig, een douche. Je komt van je werk: een douche. Je hebt een feestje gehad met veel sigaren rook en zo: een douche. Je komt met je staap-doezelige lichaam van onder de wol: een douche. En toen kwam de rekening, de gasreke- ning. Daar schrokken ze van. 't Was eeji bans van een rekening. Dus moest er worden bezuinigd In de eerste plaats op de douche Maar dat merk je pas later. Effectief bezuinigen was het parool. 7.o kreeg de slager de mededeling, dat h(' maar eens moest beginnen om in geen veertien dagen aan te komen. „Alles moet een mens leren", zuchtte Bevgelmans, „zelfs het gebruik van een douche". Ik heb ze gisteren eens opgezocht, de Beugelmansen. Ze zaten met een leeg bord onder de douche. JAN TERGOUW. Piizzle-wiuiiaars Het was een heel werk, dat oplossen van de kruiswocrdpuzzle van vorige week. Onze puzzelaars konden dit varkentje wel wassen, zoals de vele inzendingen be wezen. Prijswinnaars werden: J. W. J. Zandvliet, Herzogstraat 0 te Gouda 5, M. Rood, Pieter Marftzstraat 8 te Gouda 2,50) en K. v. d. Bunt, Oukoop 4 te Reeuwijk 2,50). De prijzen kunnen aan ons bureau, Markt 31, worden afgehaald of worden op verzoek toegezonden. KAASMARKT LEEUWARDEN 19 Januari. Gouda volvet f Edammer 40 f 2.102.11 -2.30, f 2.10—2.11. Broodkaas 40 Stemming goed. „En d'r is geen ene timmerman Die itje-witje maken kan" Als dat zo is. dan ïykt het maar het meite om met itje- witje naar een smid te gaan. Want die kan zowat alles. By een dorpssmid oftewel een boerensmid viert het oude handwerk nog triom fen. Daar zwaait de voor hamer. daar ruist het vuur daar spatten de vonken, daar springen de lichtflit sen. Geen wonder, dat de smedery altyd gesproken heeft tot de fantasie van mens en dichter. Wat is er geheimzinniger dan een smidse in vol bedryf zo in het schemeruur? In een halve cirkel staan de toeschouwers rond het aan beeld. Het gloeiende Uzer wordt uit het vuur geno men. de hamerslag dreunt. Opeens een knal als van een geweerschot. ,.'k Schrik mc sterretjes", zegt een boer en doet een pas achteruit. De snfid glimlacht even. Hy heeft even op het aanbeeld gespuwd. Het resultaat was inderdaad daverend. Een van de bekendste dorpssmeden uit de Goudse streek ls de heer W. Stijnis te Haastrecht. Acht en dertig jaar al hebben zijn dreunende slagen door de Hoogstraat gegalmd Zijn vader was smid, twee broers zijn smid. zijn zoon is smid en daar schar relt de kleinzoon ook al door de smederij. „Het vuurwerk is nog voor mijn reke ning", zegt de heer Stijnis, „maar er is in de loop der jaren veel van het oude hand werk verloren gegaan". Dat hoort men van de oude vaklieden wel meer. Veel wat vroeger met kenners blik en geoefende hand in de werkplaats werd gemaakt komt nu kant en klaar uit de fabriek. Nu hier ter plaatse de huuradvies commissie is benoemd, is een korte uit eenzetting omtrent de bevoegdheid dier commissie en tevens over de procedure in huurzaken op haar plaats. Bij het Huurprijsuitvoeringsbesluit 1941 is de bevoegdheid tot het vaststellen van de huurprijs, indien daaromtrent verschil bestond, gelegd in handen van de prijzen- bureaux voor onroerend goed. Deze be voegdheid is thans volledig overgegaan op de rechter. Ook al hebben deze bureaux uitstekend werk verricht, niettemin was deze figuur ongrondwettig. In een rechtsstaat is de onafhankelijke rechter het aangewezen orgaan om in verschillen tussen partijen omtrent de burgerlijke rechten, welke^zij ten opzichte van elkaar menen te kunnen doen gelden, te beslissen. Dienovereen komstig heeft de Huurwetgever de prij- zenbureaux uitgeschakeld en de beslissing over de vaststelling van huurprijzen in een geding bij uitsluiting gelegd in han den van die rechter i.e. de kantonrechter. Teneinde/echter enerzijds de veelomvat tende taak. die de rechter op grond van huurprijsgeschillen ongetwijfeld te wach ten staat, enigermate te verlichten en an derzijds om te trachten nodeloze proce dures te voorkomen, heeft de wetgever ingesteld de z g. huuradviescommissie. Indien partijen verschillen omtrent de juiste huurprijs, dan zijn zij bevoegd al lereerst de mening van de huuradvies commissie te vragen, welke kan trachten de partijen bij elkaar te brengen. Lukt dit niet. dan staat het partijen vrij zich op de rechter te beroepen. Zij kunnen weliswaar dit reeds aanstonds doen met voorbijgaan du# van de huuradviescom missie, maar op straffe van niet-ontvan- kelijk te worden verklaard4 in hun ver zoek, dient bij het verzoek aan de rech ter te allen tijde te worden overgelegd het advies van de commissie. Advies niet bindend In de praktijk komt dit dus hierop neer. dat in alle gevallen het advies van de Predikbeurten voor Zondag Ned. Herv. Gemeente: Sint Janskerk (Achter de-Kerk 5): 10 uur ds G. Boer; 5 uur ds Gerh. Huls. Westerkerk (Emmastraat 33): 10 uur ds H. M. Cnossen (jeugddienst); 5 uur ds J. J. Koning. Kinderkerk (in gebouw Calvijn. Turf markt 142): 10 uur ds H. v. d. Akker. Ver. van Vfijz. Ned. Hervormden (Peper straat 128): 10.30 uur ds J. Schmidt, Zeist. Remonstr. Geref. Gemeente (Keizer straat 2): 10.30 uur ds H. J. de Wijs. Evang. Lutherse Kerk (Gouwe 134): 10 uur ds W. F. Schroder. Oud Katholieke Kerk (Gouwe 107): 10.30 en 6 uur pastoor G. P. Giskes. Geref. Kerk (Turfmarkt 60): 10 en 5 uur ds W. van Dijk (H. Avondmaal). Geref. Kerk art. 31 (Turfmarkt 54a): 9.45 en 4.30 uur leesdienst. Geref. Gemeente (Stationsplein 15); 10 en 5 uur dr C. Steenblok. Chr. Geref. Kerk (Gouwe 141): 10 en 5 uur ds L. Kraan, Zeist. Nederd. Geref. Gemeente (Zeugestraat 38); 10 en 5 uur ds Joh. van Weizen. Don derdag 7.30 uur ds Joh. van Weizen. Vrije Evang. Gemeente (Turfmarkt 23): 10 en 5 uur ds J I. van wijek. Zaterdag 7.30 uur bidstond. Leger des Heils (Turfmarkt 111): 10 Jur Heiligingsdienst; 6.45 uur openluchtsamen komst Markt; 7.30 uur verlossingssamen komst, leiders majoor en mevr. S. Barte- llng. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Spieringstraat 49): 5 uur dienst. Goudse Stadsevangelisatie (Achter de Kerk 6): 10 uur de heer W. F. Kloos; 7.30 uur da heer D. van Letuwen. commissie moet worden gevraagd. Dit ad vies is echter niet bindend. Het laatste woord is aan de rechter. Indien één of beide partijen zich met het edvies niet kunnen verenigen. In dat geval wenden partijen of één van hen zich met een vferzoek tot de kan tonrechter, binnen wiens kanton het on roerend goed is gelegen, met het ver zoek te verklaren welke de betalingsver plichting van de huurder of na opzeg ging van de gewezen huurder is. In dien slechts één van beide partijen het verzoek indient, zal hij aan zijn verzoek en het advies van de huuradviescommis sie een afschrift van beide stukken, be stemd voor zijn wederpartij, moeten toe voegen* De kantonrechter bepaalt dag en uur van de (niet openbare) terechtzitting; hij hoort beide partijen en spreekt zijn be slissing -in het openbaar uit. Tegen de uitspraak staat noch hoger beroep noch cassatie open. Wijziging van de 'beslissing is slechts mogelijk, indien één der partijen aantoont, dat de omstan digheden zo aanmerkelijk zijn gewijzigd, dat. als deze omstandigheden zouden heb ben- bestaan toen de beschikking werd gegeven, de beslissing een andere zou zijn geweest. Het is stellig te wensen, dat van de wettelijke regeling een vaste lijn in de huurprijsvaststelling het resultaat zal z(jn Donderdag 25 Januari zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat onze stad genoot ds H. J. Grisnigt als predikant bevestigd werd bij de Vrije Gereformeerde gemeenten in Nederland. Deze bevestiging geschiedde te IJsël- monde, zijn eerste gemeente, door de toen malige nestor dier kerken, de80-jarige ds J. Meijer te Utrecht. Na drie jaren nam ds Grisnigt een be roep naar Waddinxveen aan. welke plaats na negen jaar met Harderwijk verwisseld werd. Van hier vertrok ds Grisnigt vijf jaren later naar Gouda, vanwaar hij zeven jaar te Bergambacht arbeidde. Daar de jubilaris vóór zijn bevestiging nog twee jaar te Rotterdam en Schiedam proponent was. is hij thans 27 jaren in de Evangeliebediening werkzaam geweest. In al deze jaren heeft hij tevens op zeer vele plaatsen in het gehele land het Woord bediend. Het is het voornemen van ds Grisnigt deze dag in etilte te zijnen huize door te brengen. MARKTBERICHTEN KAASMARKT GROOT AMMERS 20 Januari. Aangevoerd 1 partij, zijnde 18 stuks, wegende 126 kg. la Kwaliteit 2.30 per kg. Geen handel. Neem een hoefnagel. In de oorlogstijd werden ze nog uit noodzaak tnet de hand gemaakt. Nu komen ze gereed voor het gebruik aan. Vroeger zestig klappen per nagel, zestig nagels per uur. „In twee „heetjes" had je een hoefijzer klaar met lip en al". In die „heetjes", daar zit 'm de kneep. Men moet het ijzer zo gloeiend heet ma ken. dat het vloeibaar wordt. Is het te heet. dan vliegen de stukken om je oren. „Smeed jij nou eens een puntje aan da-t ijzer". De leerling begint en na'een poosje laat hij het resultaat wat schoorvoetend zien: 't is een puntje met wel tien puntjes. Zijn ijzer is gespleten. Het was te koud; Hoe leer je dat nou? Wel: al smedende wordt men smid. Vroeger kwam de leer jongen om het vak te leren en hij gaf de baas het eerste jaar honderd gulden leer geld. het tweede jaar gaf hij niets en het derde jaar verdiende hij wat. Tegenwoor dig gaat de jongen naar de ambachtsschool en daar leert hij veel, maar de routine, het gezicht op het werk en de fijne knepen van het vak, die brengt de baas er aan. Man-van-alles Wat een boerensmid al zo kan? Hij repa reert alles: van een kapotte hooiberg tot een lek steelpannetje toe. Hij maakt een grendel op een deur. een band om het wiel van een brik, een rooster in een kachel. Hij repareert een maaimachine, een ploeg, een deurslot en als 't nodig is ook een kerkorgel. Daar komt eenkboer met een paard, dat beslagen moet worden. Dat kan meteen gebeuren. Als het paard er tehminste zin in heeft. Er schuilt een massa kracht in zo'n paardenlijf en „er zijn dwarskoppen bij". Achteruit de smederij in, kalm aan maar. dan breekt het lijntje niet en blij ven de spullen heel. Met zachte woorden en wat overleg gelukt het meestal wel het dier in de travaille te krijgen. Doch er zijn er ook bij, die hun ijzers dwars de straat over laten vliegen. Laatst heeft er eentje de dikke balken van de travaille gesloopt. Als men een slag van zo'n suizende paar denhoef krijgt, kan men er maanden mooi mee zijn. Dat zijn zo de gevaren van het beroep van hoefsmid. En nu de kunde. Die schuilt in de termen: volvoet en beervoet en plat voet en steilvoet en in een lange studie, die bekroond wordt door een diploma. Veertig jaar geleden haalde de heer Stijnis deze bevoegdheid. Cum laude! „Wie aarzelt bij zijn allereerste hoef nagel. wordt nooit een goede hoefsmid", zegt zijn zoon. Hij zelf dreef er de eerste nagel met vaste hand in, precies in de hoornlaag, zonder het leven te raken. Vroeger werden de hoefijzers met de hand gemaakt. In de winter, als het niet druk was. maakte men een voorraad van een duizend paar voor de zomer. In het .voorjaar had men daar geen tijd voor: dan was het kacheltijd en daarna kwam de hooibouw. Schaatsen zo van aanbeeld Toch had men nog tijd om voor de win ter. voor de schaatsen, te zorgen! Tegen woordig komen de Noren en Friezen uit de fabriek, vroeger kwamen de Hollanders zo van het aanbeeld. Het is een hele kunst om een behoorlijke schaats te rijden, maar nog groter is de kunst om er een te maken. We hebben het ons piekfijn laten uitleggen met wellen en uitsmeden en afkoelen en paren en zo, met tekeningen er bij. Die krul leek ons het meest imposant, de rest was bar moeilijk. De wagenmaker kwam er ook nog aan te pas, eer het slijpen be gon. om de „houtjes" er aan te maken. En dan praatten de twee ambachtslieden nog even over wat ze samen gemaakt had den: tilbury's en Utrechtse wagens en brik ken en barouchetten. Daar zit ook smids- werk aan! Evengoed als aan een schrepel, een schoffel, een veerspa, een huisspa (dat is een spa waarvan de steel in een huisje zit) en een beitel. De blaasbalg wordt aangezet, het vuur wordt aangejaagd en de smid laat de beitel roodheet aanlopen, hij smeedt hem uit, hij maakt hem weer roodheet, hij steekt hem in de koelbak, het water sist en de damp wolkt omhoog, hij schuurt het ijzer even over het aanbeeld tot het blank is en maakt er ten slotte een blauwe glans op. „Een smidse is leerzamer dan ®en fabriek", zegt de smid. A Dan neemt hij een nieuw stuk ijzer. VHij voelt er aan als een manufacturier aan een lap stof. „Je moet kunnen voelen of je een goed of een slecht stuk ijzer in je handen hebt". Dan neemt hij een stuk gereed schap: een tang, een drevel, een beitel, een zethamer of een stempel. Door de stille dorpsstraat klinkt de heldere klap van ijzer op ijzer. De meester op school heft op dat mo ment zijn dirigeerstokje of zijn liniaaltje en daar klinkt het lied: „Smidje, mijn smidje, waar werk je zo voor Werk je zo eindeloos, eindeloos door? Is dan liet werken je leven, je lust? Gun je die hamer geen ogenblik rust?" Waarom? Omdat hij werken moet om aan de kost te komen. En uit liefde voor zijn vak dat •ven edel als oud is.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 2