SPORTPRAET va„ eric '1 Orkestleden protesteerden niet tegen Van Kempen Oorlog of vrede met China Amsterdam's industriële ontwikkeling gaat sneller dan die van het gehele land J Rumoer om het Concertgebouw Sfeer om te musiceren ontbrak Tijd voor beraad was te kort Zeepostpakketten naar Indonesië duurder Oost-Duitsers moeten Russen worden Via het onderwijs Wie is deze Turpin? DE PRESTATIE DER PIEPERS KOMT ER MINDER OP AAN In vijf minuten de was klaar IN HET BRANDPUNT Stassen gematigd optimistisch AMSTERDAM INDUSTRIALISEERT *In het bijzonder metaalindustrie en chemische industrie breidt zich uit Ook vestigingen uit het buitenland Zeeslag in zakformaat Opvoering van arbeidsproductiviteit zit vaak in kleinigheden Opmerkelijk en openhartig oordeel van een Amerikaanse expert Van de Amerikaanse auto en de Nederlandse fiets ZOMER DE IN V.S, Ook radar op de andere Zeeuwse veerboten NEDERLAND GROOTSTE AFNEMER VAN ENGELSE PRODUCTEN Wij voerden meer voertuigen en schepen in en voerden o.a. meer vlees en drank uit Radar op binnenschepen in Engeland Werkloosheid in Friesland ..Bronswerk" opent nieuwe fabriek in Amsterdam Belangrijke uitbreiding van sommige afdelingen TWEEDE BLAD - PAGINA 2 (Van onze correspondent). Het rumoer om de dirigent Paul van kempen is omgeslagen in rumoer om het Concertgebouw-Orkest. Na de eerste verwarring is gebleken, dat 62 orkest leden Zondagmiddag het podium hebben verlaten; 18 of 17 (men weet het niet Srecies) zijn blijven zitten en 18 orkestleden hadden vrij of waren ziek. Er heb- en zich nog 13 orkestleden met de 62 weglopers solidair verklaard. Met het ontslag, dat de 62 is aangezegd, achten ook zij zich dus ontslagen. Van 19 leden is de houding nog niet bekend, omdat zij niet te bereiken waren. De repetities van het orkest zijn afgelast en aan de musici, wie ontslag is aangezegd, is de toegang tot het Concertgebouw ontzegd. Officiële ontslagbrieven zijn nog niet ontvangen. Het probleem, dat de abonnements concerten van de komende dagen opleve ren. zal het Concertgebouwbestuur pro beren op te lossen met de medewerking van solisten, die recitals zullen houden. Er is thans een comité voor sym pathiebetuiging aan het orkest ge vormd. dat een steunfonds in het leven zal roepen voor het levensonderhoud der orkestleden en dat overweegt welke actie er eventueel moet worden gevoerd. Er gaan geruchten over de oprichting van een nieuw orkest, die echter in inge wijde kringen weersproken worden. Componist blijft met zijn muziek zitten Naar de Tel. verneemt beeft Henk van Wezel solo-cellist ln het Concertgebouw orkest. de aan hem opgedragen Tweede Violoncelsonate van Matthijs Vermeulen aan de componist teruggestuurd ln ver band met de houding, die Vermeulen als schrijver over muziek ln de Groene Am sterdammer tegen de dirigent Paul van Kempen heeft aangenomen. GOUDSCHE COURANT Deze precaire situatie, waarin het hoofdstedelijke en in wezen nationale or kest is komen te verkeren, staat slechts in indirect verband met de strijd rond de figuur Van Kempen. Het orkest- bestuur (d.w.z. het bestuur van de or ganisatie van de leden van het orkest) heeft medegedeeld, dat de leden van het orkest menen zich niet het recht te mo gen aanmatigen zich voor of tegen Van Kempen uit te spreken (een behartigens waardig voorbeeld voor de buitenstaan ders. die zich dat recht wél menen te mogen aanmatigen en het met voetzoe kers en traangas menen te moeten onder steunen!)» Bijgevolg is, aldus het orkest- bestuur. het weglopen der orkestleden ge>en demonstratie tegen Van Kempen ge weest. De orkestleden behouden zich ech ter wel het recht voor zich te onttrekken aan de verplichting muziek te maken on der omstandigheden als zich Zondagmid- De Indonesische postdienst heeft na voorafgaand informatorisch contact thans definitief besloten om met ingang van 1 Februari a.s. o.m. de aan die dienst toe komende vergoeding voor dg behandeling van Nederlandse zeepostpakketten te ver hogen. Het verhoogde bedrag, dat aan de Indonesische postdienst door de Neder landse PTT. moet worden overgemaakt, zal aan de afzenders hier te lande moeten worden doorberekend. Ofschoon de Nederlandse P.T.T. van deze maatregel geen enkel profijt heeft, zal het port voor de per zeepost verzonden post pakketten derhalve ingaande 1 Febr. a.s. worden gebracht op 2.65, 3.35 an 4.05 (voor resp. 1, 3 en 5 kg.) Maastricht wil een academie en een technische hogeschool Tijdens de be.handeling van de begroting 1951 door de -Provinciale Staten van Lim burg. heeft de voorzitter van de K.V.P.- fractie. dr H. Koenen, de wenselijkheid en redelijkheid betoogd om in Limburg, en met name in Maastricht, waar reeds een academiale sfeer heerst, een universiteit voor het Zuiden te stichten. Ir Fr. Wijffels onderschreef deze ge dachte. maa,r was daarnaast van oordeel, dat in het curatorium voor de T.H. het denkbeeld om in Maastricht ook een pro- paedeuse van de technische hogeschool te vestigen, ongetwijfeld warme instemming zou ontmoeten. Tijgerhaai heeft geen averij Geruchten volgens welke de Neder landse onderzeeboot Tijgerhaai. die. zoals gemeld de haven van Lissabon is binnen gelopen. deze haven zou hebben aange daan vanwege opgelopen averij, worden tegengesproken. Het bunkeren te Lissabon van de Tijgerhaai. die op weg is naar Curacao, geschiedt volgens program. Officieren en manschappen van de on derzeeboot zijn Dinsdagmorgen ontvangén op de Nederlandse legatie, waar hun een maaltijd werd aangeboden. Dit is, waarom het orkest zich in de afgelopen tijd steeds zorgen heeft ge maakt: om de sfeer, die voor verant woord musiceren noodzakelijk is. Niet om de kwesthr-Van Kempen zelf. Reeds op 9 December deelde het orkestbestuur aan dr Rud Mengelberg mede, dat het orkest zich van een oordeel over Van Kempen wenste te onthouden. Men sprak echter de vrees uit. dat zijn optreden de gevoelens van een deel van het publiek en van een deel van het orkest zou kwet sen en dat dit de sfeer in het Concert gebouw zou schaden. Later stelde het or kest daarom de conditie, dat de tegen Van Kempen gerezen grieven openlijk moesten worden weerlegd. Met de ver werping van de motie-Sa jet in de Am sterdamse gemeenteraad en de warme verdediging vari de boven alle twijfel van partijdigheid verheven burgemeester d'Ailly achtte het orkest deze conditie vervuld. Het aanvaardde dus Van Kem pen als dirigent. Hadden w(j tegen Van Kempen willen demonstreren, aldus het orkestbestuur. dan hadden w(j dit Zaterdagavond wel gedaan. Bovendien had het orkest al enige repetities met Van Kempen mee gemaakt. die vlot waren verlopen. Maar Zondagmiddag bleek de sfeer voor ver antwoord musiceren, als gevolg van het rumoer in de zaal. afwezig en daarom verlieten de musici het podium. Dit deze verklaring van het orkest mag men de conclusie trekken, dat de op relletjes be luste minderheid met hun voetzoekers en tionaal cultureel bézit hebben stukge- ■meten. De orkestleden beklagen zich, dat zij Zondag, toen de 62 orkestleden het po dium hadden verlaten, van het Concert-, gebouwbestuur slechts tien minuten tijd kregen om zich op hun houding te be raden en dat men zelfs die tien minuten niet geheel heeft afgewacht alvorens het concert af te gelasten. Zij beklagen zich er ook over. dat zij bij alle besprekingen over de kwestie-Van Kempen door het Concertgebouw zijn genegeerd. Op die grond hebben zij ook (naar onze mening ten onrechte. Red.) verzuimd het Con certgebouwbestuur mede te delen, dat zij zouden weigeren te spelen als er herrie ln de zaal zou komen. Tot nu toe is er tussen het Concert gebouwbestuur en de orkestleden nog geen rechtstreeks contact geweest om tot een oplossing van de gerezen moeilijk heden te komen. Naar wij vernemen, zal er wellicht vanavond een bespreking worden gehoudén. die dan, naar men mag hopen, kansen op een bevredigend ver gelijk aan het licht kan brengen. Pastoor veroordeeld omdat hij kienavond organiseerde De Maastrichtse rechtbank heeft een pastoor veroordeeld tot 50 boete of 25 dagen hechtenis (els was S 100 ol 50 dagen hechtenis) wegens in het openbaar gelegenheid bieden tot de beoefening van hazardspel. De pastoor had in het kader van *'jn actie voor het bijeenbrengen van gelden voor de kerkbouw een kienavond geor ganiseerd. waarvoor hij van Burgem. en Weth. verlof had gekregen op grond van het argument, dat deze avond alleen toe- Eankelijk was voor leden van de paro chiale Katholieke Actie. De pastoor waa n 1 van oordeel, dat allen, door het feit vail Katholiek gedoopt lijn «n door het wonen binnen de grenzen van de parochie, lid waren van de buitenkerkelijke organl- eatie der Katholieke Actie, zoalf die door de Paus was erkend. De politie, die het met deze opvatting „let eens was. maakte proc^-verbaal op tijdens de op 12 November gehouden klen- evond waarbij bleek, dat ook enige perso nen van bulten de parochie aanwezig ""'"rechtbank overwoog, dat het open baar karakter van de aWd door de aan wezigheid va npersonen bnlten de paro chie ln leder geval vast «tond. de overweging of de Katholieke Actie een organlsati» in de zin der wet was De pastoor zal van dit vonnis in hoger beroep gaan. ONGEVEER VIJF HONDERD kinderen van Oostberlijnse scholen hebben toelating verzocht tot scholen in de westelijke sector, daar ze voor hun exa men waren gezakt omdbt ze „onwillig waren de communistische theorieën te aanvaarden". Een aantal oudere leerlingen, die in Oost Berlijn geen vergunning kregen hun eind-examen van de middelbare school te doen. wegens hun onbevredigende sociale houding" hebben reeds examen gedaan in de westelijke sector en zyn geslaagd. Een onderzoek, onlangfe ingesteld door Amerikaanse ambtenaren, heeft uitgewe zen. dat het welslagen in Oostduitse scholen meer afhangt van de politieke houding van de leerlingen dan van hun kennis. Ip een van de middelbare Scho len in de Sowjet-zone bevonden de ambtenaren, dat niet minder dan veertig procent van de oudere leerlingen zelfs geen toestemming kregen examen te doen daar ze „sociaal-politiek zwak stonden". Het is echter aan twijfel onderhevig of kinderen uit de Sowjet-zone in of in de nabijheid van Berlijn een oplossing van de moeilijkheid kunnen zoeken door scholen in de westelijke sector te bezoe ken. Een nieuwe wet in Oost-Duitsland verplicht n.l. Oostduitse kinderen scholen in de Oostduitse Republiek te bezoeken. Ondertussen hebben leerlingen, uit Oost Duitsland, die een toevlucht hebben gezocht in West Berlijn, de bevindingen van de Amerikaanse enquête-commissie bevestigd. Ze verklaarden dat de exa mens, voornamelijk voor de oudere leer lingen. „geladen waren met politiek". Een leerling uit Halle in Saksen vertelde, dat twee derde van alle vragen, welke hem bij zijn laatste examen waren ge steld, in verband stonden met commu nistische propagandaleuzen. Enkele van de vragen, welke hem was voorgelegd, luidden: „Waarom is de Sow jet Unie de beste vriend van het Duitse volk?' Waarom is de Oder-Neisse linie (de na oorlogse grens tussen Oost-Duitsland en Polen, welke de Westerse geallieerden niet als definitief beschouwen) van zo groot belang voor de vrede in Europa?' Wat kan de Duitse jeugd van de Sowjet Unie leren om met nog meer succes voor de vrede te kunnen strijden?" „Be schrijf het leven van Josef Stalin en zijn betekenis voor Duitsland". „Beschrijf de betekenis van de wereldvrede en van de opmars van de jeugd naar Berlijn op Pinksteren 1950". „Noem de titels van werken en de namen van schrijvers, die onze arbeidsheldenhulde hebben ge bracht". „Zeg uw mening over onze pro gressieve letterkunde". Voornaamste vak: politiek Berichten uit verscheidene Oostduitse steden wijzen er op, dat leerkrachten al daar de leerlingen berispen wanneer ze niet tot de communistische „Jonge Pio niers" (voor kinderen van 6 tot 14 jaar) of de „Vrije Duitse Jeugd" (van 14- tot 25-jarigen) behoren. In elk klasselokaal moeten foto s van Stalin en de president van Oost-Duits- land, Wilhelm Pieck, worden opgehan gen. Schoolkinderen worden vellicht leuzen te ontwerpen „om de ■t^d Y*® de regering voor nationale eenheid en te gen de AmeriAanse oorlogsplannen te heDe ve° bolsjSewiking van het schoolstel sel heeft zich zelfs uitgebreid tot de mu zieklessen. Oude Duitse volksliederen zijn vervangen door nieuwe „progressieve lie- dStudenten In de schone kunsten krijgen ondracht „progressieve onderwerpen te kiezenJonge acteurs worden er op ge drild rollen van „arbeidshelden" of ande- kV&ï" de Oostduit- se Socialistische Eenheidspartij, die on der communistische invloed staat, een vijftien punten tellend programma aan om „progressieve onderwijsmethoden in te voeren op de universiteiten in de Sow jet zone". Daarin werd' er bij de studen ten op aangedrongen ..hun maatschappe lijke verplichtingen handig te combineren met hun studie". De Oostduitse minister van Onderwijs is reeds bezig maatregelen af te kondigeft in overeenstemming met dat programma. Hierbij wordt o.a. de hoofden van de universiteiten opgedra gen de studie van sociale wetenschappen verplicht te stellen. De Russische rege ring heeft bovendien een groot aantal tolken aangenomen, die tot taak hebben gekregen op regeringskosten #meer Rus sische schoolboeken en werken ten ge- bruike van studenten in het Duits te ver talen. /"'EORGE WHITING, de boxing reporter van de ..Evening Standard" heeft een portretje getekend van de nauwelijks meerderjarige Engelse kleurling, die niettegenstaande zijn jeugd al een frap pante staat van dienst heeft. „Als een Turpin-fan. die henj van amateur tot pro fessional heeft gadegeslagen, sinds hij acht jaar geleden begon te boksen." schrijft Whiting, „ben ik niet onbevoor oordeeld maar toch beschouw Ik hem als de beste allround bokser, die er op het ogenblik in Engeland te vinden is en één van de weinigen, die ln staat zijn in de internationale ring ons prestige hoog te houden." Turpin is van het goede hout gesneden Zijn vader, die stierf toen Randolph negen maanden oud was. was een dappere strij der in de eerste wereldoorlog Zijn oudste broer, ex-kampioen Dick vocht met Mont gomery's woestijnratten van El Alamein naar Berlijn. Zijn andere broer Jackie ook een bokser in het vedergewicht diende bij de marine in de Pacific, in Birma en op de Russische convoyroute De zpsters Joan en Kathleen waren in de W A.A F en Randolph zelf diende in de Royal Navy. Als amateur verloor Turpin maar twee keer. hij was drie keer nationaal lunior- kamploen. twee keer senior-kampioen en brak alle records door in één seizoen de iunior- en seniortitels te winnen. Randolph werd vorig jaar October middengewichtkampioen van Engeland door zijn overwinning op Albert Finch Het was eigenlijk een soort wraakneming omdat Finch de titel had afgekaapt van z'n broer Dick. Met alle respect voor de overwinning, schrijft Whiting, was het niet de oude Finch, die knock out ging, maar een Fin?h. die door zwaar aftrainen veel van z'n goede sappen was kwijt geraakt. Ik denk liever aan de manier waarop hij pas meerderjarig gewor den in de achtste ronde Delannoit knoek out sloeg en Tommy Yaroez. de overwinnaar van Dave Sands, mag blij zijn. dat hij tn de achtste ronde van z'n gevecht tegen Turpin in Londen gedis kwalificeerd werd, want dat bespaarde De ..fighting Turpin brothers" van links naar rechts Randolph, de Britse middengewicht' kampioen en tegenstander van Luc van Dam. de vedergewicht Jackie en Dick, ex-woestijnrat en ex- middengewichtkamploen. RechtsRan dolph slaat Albert Finch knock out tn hun titelgevecht. hem een afstraffing en misschien wel een knock out. Dat is Randolph Turpin. de toekomstige tegenstander van Luc van Dam. wiens merites te veel bekend zijn om er nu uit voerig bij stil te staan De datum van het gevecht, evenmin als de plaats waar het gehouden zal worden, zijn nog niet be kend. Maar naar alle waarschijnlijkheid zal het wel Londen worden. Driemaal is scheepsrecht W/"ij wisten het al zo half en half en in den huize Van Dam 'wist men het officieus, maar nu weten we het offi cieel, dat Luc van Dam tegen Randolph Turpin mag boksen om de Europese titel in het middengewicht. De ACAB heeft het toegestaan, de Nederlandse Boksbond heeft er bericht van ontvangen, zodat ver- gissingen zoals destijds met die zogenaam de halve finale legen Janilli nu wel uit gesloten zullen zijn. Er Is heel wat gebeurd voordat het "zo ver was. De Nederlandse Boksbond heeft er voor op z'n grondvesten getrild en Vil- lemain kroop achter z'n vet weg om maar niet tegen die Turpin te moeten boksen. De één traag, de ander graag. De ander is Luc van Dam, die al eerder met dat bijl tje heeft gehakt. Z'n eerste poging om Europees kampioen te worden mislukte ln de oorlog tegen Besselmann. De tweede keer dat hij strandde was tegen Delannoit WOENSDAG 31 JANUARI 1951' In prussel. Nu gaat Luc het voor de derde keer proberen en omdat volgens een goed vaderlands gezegde driekeer scheepsrecht is, wensen wij onze landgenoot deze keer alle goeds De foto en de val van Andersen TN Noorwegen is dé opwinding over de 1 val van Andersen groter dan in Ne derland. ook al verspeelde Van .der Voort de kans om Europees kampioen te wor den Men krilgt uit alles, wat men er over leest de indruk, dat de organisatoren van de Europese kampioenschappen maar al te blij waren het blitzlicht van de fotograaf er bij te kunnen slepen om Andersen de titel te geven van Europees kampioen Wij vinden eerlijk gezegd, dit geharre war 'n beetje onsmakelijk. En bovendien: waarom al die drukte? Zou Van der Voort zich werkelijk gelukkig hebben gevoeld met een titel, die hem. voor zijn geweten, niet toekwam? Wat u nop interesseert Voorts Is Dauthullle. die op een hair na geen wereldkampioen werd. in Frank rijk teruggekeerd Na de dood van Cerdan is Dauthuille de lieveling geworden van het Franse publiek. Hij heeft, zoals Robin- Son. een Europees tournee op z'n proRram- ma vijf wedstrijden in één maand Voor z'n éerste wedstrijd, op 12 Februari in het Palais des Sports te Parijs, had hij de keus tussen Jean Stock. Claude Ritter. Bobby Dawson. Kid Marcel en Jean Wal- zack. Hij koos de laatste omdat deze de beste prestatie heeft geleverd tegen Robinson. Geschil over het verzekeren van slachtvee In de zitting van de Hoge Raad is Dinsdag aan de orde geweest de zaak van een slager uit Zwolle, die door de economische politierechter aldaar was veroordeeld tot een gulden tapete, subs. 1 dag hechtenis, omdat hij zijn slacht vee had verzekerd bij een plaatselijk verzekeringsfonds. Hierdoor handelde hij in strijd met een verordening, welke voorschrijft dat de verzekering moet ge schieden bij het Centraal Bureau Slacht- verzekering. De advocaat-generaal zal op 13 Februari a.s. conclusie nemen in deze zaak. De hierdoor bedoelde verordening stamt uit de bezettingstijd. Nu de distri butie is opgeheven willen de Zwolse sla gers hun vee weer bij hun eigen ver zekeringsfonds verzekeren. De premies zijn daar aanzienlijk lager dan bij het centraal bureau. Ploegwedstrijden in Ierland In Ierland zullen 14 Februari interna tionale ploegwedstrijden voor jonge boe ren worden gehouden, waaraan ook Ne derlanders zullen deelnemen. Deze Nederlandse déelnemers zijn: A. C. Stehouwer. Rozenburg; G J. de Jager. Werkendam; P. Louwerse, Bleiswijk; J. Kranenburg, Halfweg: J. Tilma. Gronin gen; J. Kuiper. Nieuwe Niedorp; M. T. Bos. Groenekan; W Floor, Maartensdijk en N. H. Rensink. Zoetermeer. Zes personen nemen deel aan de trac tor-sectie en drie aan de paardensectie. De heer A. Hartman, van het centraal comité voor uitwisseling van jonge boe ren en tuinders, dat de Nederlandse deelneming organiseert, zal de reis naar Ierland meemaken. De Tijgerhaai te Lissabon. De Neder landse onderzeeboot Tijgerhaai- ls. op weg naar Curacao. Maandagavond te Lissabon aangekomen. De officieren waren vandaag aan een diner de gasten van de Nederlandse legatie te Lissabon. DlllVENKRONIEK (Van een .speciale medewerker). Het Finse m.s. Finntrader, een schip van varen. Het schip aan de Parkkade te 6300 tongebouwd bjj de Scheepswerf Rotterdam. De Hoop te Lobith heeft thans proefge- De heer C. Koere In hel dorp 't Joppe (Gorsel) heeft, naar de Volkskrant vertelt, een apparaat uitge vonden. waarbij een nor male witte waa In minuten kan worden „ge daan". Gebruik ervan kolt bovendien minder seep en minder moeite. De waa wordt b« dit machientje, dat op een fietspomp ge lijkt. niet meer door bet zeepsop geslagen, ****1 ,n een gewone wasmachine, maar bet werkt Juist andersom: de zeepsop wordt door het wasgoed gejaagd. Ia de „fietspomp" be vindt zich namelijk samen geperste lucht. Het appa- raat wordt ln de wasketel gezet, waarna men de lucht onder het wasgoed laat ontsnappen. Het water gaat schuimen en de fijn» zeep belletjes dringen tot to fijnste vezel waardoor bin nen enkele minuten al bet vuil ls opgelost. „Koers, d'n uutvinder. zoals de mensen in de buurt de heer Koera noe men, ie op het Idee geko men toen zijn dochtertje aan het bellen blazen waa met een pijpje macaroni. Hij ging eens nader bekij ken hoe een gewone was machine werkt en vond. dat •het goed door «1 d.t hoon weer trekken er n et beter op werd. Bi) «U» proefnemingen ging nu er van tilt. dat het waaeen to weinig mogelijk Inspanning en tijd moeat koeten, dat. het apparaat financiaelbto- nen ieders bereik moast liggen en dat men er ook het fijne goed. zoals gordij nen, mee moest ku°n®H wassen. Vervolgens nam hij een fietspomp en ging daar mee tot schrik van zijn vrouw ln het zeepwater knoeien. Het principe van de fietspomp is geheel m de nieuw# uitvinding be waard gebleven. lutie, die veroordeling van commu nistisch China als aggressor behelst, in de politieke commissie der Ver. Naties zal worden aangenomen, is in de laatste dagen aanmerkelijk toegenomen. Van de zestig leden-staten der V.N- hebben er reeds 34 aangekondigd vóór het Ameri kaanse voorstel te zullen stemmen. Wel iswaar zijn hierbij inbegrepen de landen, die alleen het eenste deel van de resolutie (verpordeling wegens aggressie) en niet het tweede deel (toepassing van sancties) steunen, maar het feit van de veroor deling blijft primair en de consequenties, die daar eventueel uit getrokken moeten worden, kunnen ook later nog aan de orde worden gesteld. Volgens de Indiase afgevaardigde. Sir Benegal Rau, zal China een veroordeling als aggressor op vatten als een definitief sluiten van de deur der conferentie kamer. Een en ander komt dus hier op neer, dat de kans op een vreedzame rege- ling van het Ko reaanse conflict weer ln sterke mate ge slonken is. Overigens heeft de politieke commissie in deze niet het laatste woord. Een be sluit van dit lichaam moet door de Al gemene Vergadering worden bekrachtigd roet tweederde meerderheid. Er kan due nog van alles gebeuren. HET MENINGSVERSCHIL tussen En geland en de Verenigde Staten over de politiek in het Verre Oosten ls Inmid dels nog geenszins opgeheven. Engeland is weliswaar, zo goed als de Amerikanen, de mening toegedaan dat China zich aan aggressie in Korea heeft schuldig ge maakt, maar het wenst (met het oog op de eventuele consequenties) die mening niet officieel uit te spreken, zolang niet alle mogelijkheden tot het verkrijgen van een vreedzame oplossing zijn uitgeput De laatste nota van de regering te Peking bewijst volgens Londen, dat de Chinezen in principe bereid zijn tot onderhandelen, mits zij op de een of andere manier de zekerheid verkrijgen, dat de Westelijke mogendheden In Azië geen imperialisti sche doelstellingen meer nastreven. Het ls volgens Londen een zaak van gezonde diplomatie te blijven streven naar een vreedtam. regeling der geich Uej, door de Chinezen de verlangde zekerheid te venohaffen, ronder echter het «™den en de autoriteit van de Verenigde Nati„ geweld aan te doen. Daarbij komt, dat men zich te Londen verontrust afvraagt of de Verenigde Na ties niet op het punt staan door een ver oordeling van China hun gezag te grab bel te gooien. ..Het is. schrijft dq Man chester Guardian, niet de eerste keer dat een wereldorganisatie van sta ten met aggressie te maken krijgt. In 1933 veroordeelde de Volkenbond Japan, maar nam. afgezien van een berisping, geen maatregelen. Daarmee was niemand ge baat. In 1935 Veroordeelde de Volkenbond Italië en nam halfslachtige maatregelen tegen de aggressor. Dit leidde tot het ont staan van de „as RomeBerlijn" en dreef de wereld naar oorlog. Elk optreden, dat zonder effect bleef en niét steunde op macht, bleek gevaarlijk te zijn." Het blad vraagt zich dan verder af wat de bedoe ling is van de huidige Amerikaanse reso lutie tegen China. Sen herhaling van het fiasco, dat de Volken bond in 1933 tegen over Japan leed? Of veroordeling gevolgd door strafmaatrege len? In dat verband citeert de M..G de Amerikaanse journa list Walter Lippmann. die dezer dagen schreef: „Onder het Amerikaanse publiek leeft de vage overtuiging, dat wanneer maar voldoende landen een resolutie ondertekenen, er In Korea thans nog onzichtbare legioenen te voorschijn zul len springen, teneinde de getalsterkte van onze troepen op peil te brengen". „Waar," vrfeagt de Manchester Guar dian, „moeten die legioenen vandaan ko men? Zouden zij onttrokken moeten wor den aan het Europese front?" Britse tegenzin tegen de Amerikaanse „krachtpolitlek" in het Verre Oosten. En geland is waarlijk niet van plan tegen over de communistische druk te capitu leren. Het Britse defensieprogram, dat Attlêe zojuist in het Lagerhuis heeft aan gekondigd. laat hieromtrent geen twijfel bestaan. Maar Londen voelt er niets voor de krachten van het Westen te versnip peren door een onvruchtbare oorlog met China te beginnen. Een oorlog, die Jiet front in Europa aanmerkelijk gou ver zwakken, die de Aziatische en Arabische landen tegen het Westen in het harnas zou jagen en welks resultaat, ook wan neer hij niet zou uitgroeien tot een we reldoorlog. uiterst twijfelachtig zou zijn. „TTOEWEL duivenkweek op zichzelf -■-1 nog steeds een geheim blijft en wij soms uit minder goede vliegers de beste jongen kweken, mogen wij tpch over tuigd zijn, dat dit enkel en alleen vol te houden is met deugdelijke stam. waar onder de kampioenvliegers wel ni t al tijd de kampioenkwekers gijn. doch welke laatste dan toch in algemene regel aan te treffen zijn onder de broers of zusters van de overwinnaars op de prijs kampen." (Magister in „De Duivenbode") Ik geloof niet dat er veel ervaren lief hebbers zijn, die deze opvatting willen bestrijden. Wie geen sukkelaar wil blijven moet er voor zorgen, dat hij rasduiven in zijn bezit krijgt. Hij moet die duiven beproe ven en met de beste vliegers (en de broers en zusters er van) gaan kweken. „De goei' op mekaar en de rest komt vanzelf." Het prihcipe is doodeenvoudig. De beste doffer, d.w.z. de doffer die op de vluchten het bewijs levert de slimste, de rapste en de sterkste te zijn, samen- zetten met de dito duivin. Maar nu ko men de moeilijkheden. Kiezen wij als voorbeeld een hok van twintig duiven dan zal bij nadere ken nismaking blijken dat. op 1 Februari, dit aaptal vogels voor bijna de helft be staat uit Jaarlingen (broed van het af gelopen jaar). Verder uit vier of vijf tweejarigen en enkele veteranen. En nu is het volstrekt geen uitgemaak te zaak welke de beste doffer of duivin is. Om een duif op zijn (of haar) capa citeiten en kwaliteiten als vliegvogel te kunnen beoordelen, moet ge er minstens twee (nog liever drie) seizoenen mee gevlogen hebben. In het jaar van haar geboorte wordt de duif maar alleen opgeleerd. Op een leeftijd van twee, drie maanden gaat ze de mand in. Jongen van het eerste en tweede broed gemiddeld een keer of zes. Er zijn twee categorieën liefhebbers wat hun spel met de jonge duiven be treft. Er zijn er die zich tevreden stellen met een voorzichtige africhting tot twee honderd a tweehonderdvijftig km. En er zijn er die al direct het onder ste uit de kan willen hebben. Déze laat ste beginnen te kweken in de maand December. Om vroege, flink uitgegroeide jonge vogels te hebben tegen de tijd dat de prijskampen met de piepers een aan vang nemen. Die jongen van een maand of vier vijf laten ze dan nestelen om er de nodige ambitie en hokvastheid ln te krijgen. En ze gaan er mee spelen, niet om de keizer zijn baard, maar met de bedoeling er geld mee te winnen. In de streek van Waremme bijvoor beeld zijn de jongeduiven-vluchten het hoogtepunt van het seizoen. Dat is het echte vitessespel, waarbij allerlei trucs worden toegepast om de vogels aan te hitsen en scherp te zetten. Onnodig te zeggen dat deze manier van doen niet bevorderlijk is voor de nor male ontwikkeling der jonge duif in het jaar van haar geboorte. Degenen die in dit spel hun vermaak vinden, moeten alle jaren „nieuwe elementen" hebben. Als jaarlingen acht men ze versleten of voorlopig uitgewerkt. Niettemin houdt men, bij de selectie, die vogels aan, die de meeste en vroegste prijzen gewonnen hebben. Meen niet dat het sléchts een onbeduidende minderheid is, die aldus te werk gaat. Maar gelukkig denken de meeste lief hebbers er toch anders over. Voor hen komen de prestaties der piepers er min der op aan. De ervaring leert immers dat ontelbare hardvliegende jonge duiven als jaarlingen en tweejarigen door hun minder hard van stapel lopende mede dingers worden voorbijgestreefd. Toch is er ook op het spel der jaarlingen nog niet veel staat te maken Eerst in haar derde levensjaar is de duif als volgroeid en in het volle bezit van haar vermo gens te beschouwen. Jonge duiven en jaarlingen kunnen cracks zijn ln de dop. Het kunnen ook luiaards en lomperiken zijn. Wij weten nog niet wat het worden zal. Uit dit alles blijkt wel. dat het ant woord op de vraag welke doffer en welke duivin de beste vliegers (zullen) zijn, niet zo gemakkelijk is. Ervaren liefhebbers nemen zo min mogelijk risico en kweken alleen van duiven, die reeds enige jaren zijn gebleken hun boontjes waard te zijn. Dat zijn de veteranen van vele slagvelden. Vogels van in de regel vier en vijf jaar en soms nog veel ouder. En de jonge liefhebbers? Die laten zich door onontwikkelde, dikwijls in 'tgehéel niet voor hun taak berekende „kronijkers" wijs maken dat ge vooral duiven moet kweken „uit jonge krach ten". Alsof jeugdige kracht en jeugdig vuur erfelijk zouden zijnWat is jeugd? Het is een phase in de ontwikkelings gang van al wat sterfelijk is. die via de ouderdom naar een onafwendbare dood voert Niet jeugd en ouderdom zijn erfe lijk maar de levenscyclus in haar geheel. Kweekt van „de goei'en weest voor zichtig met de „jonge krachten". Als er niet zoveel jonge krachten wa ren, waren er in onze lief zoveel sukkelaars! liefhebberij niet Harold Stassen, een der leiders van de Amerikaanse republikeinse partij en pre sident van de universiteit van Pittsburgh, verklaarde Maandagavond n i e t te menen dat het Kremlin „de krankzinnige stap zou doen om het op een oorloe te laten aankomen." „Doch ik geloof wel", ver volgde hij. ..dat de wereld nog jaren van spanningen en door de communisten ver oorzaakte incidenten te wachten staan." ..Zouden de Sowjets qp een oorlog aan sturen. dan zouden zij zich achter het ijzeren gordijn tegenover een tegen-revo lutie zien gesteld, die zou worden aange sticht door de verschillende nationaliteiten in de Sowjet-Unie". aldus Stassen lp antwoord op vragen verklaarde Stas sen. die zo juist is teruggekeerd van een reis om de wereld, nog: ..Het communis tische China zal niet met het Kremlin breken; Mao Tse Toeng heeft reeds sinds 1927 de richtlijnen van Moskou volkomen gevolgd. Frankrijk zal Indo-China niet verliezen, tenzij de communisten in groten getale in de strijd in dat^gebied gaan ingrijpen. Indien Stalin zou komen te overlijden, zouden ziln bevoegdheden zonder omslag worden overgedragen aan een nieuwe dic tator". (WOENSDAG 31 JANUARI 1951 EERSTE BLAD - PAGINA 3 Qemeentelijk Bureau voor Handels en Industriebelangen" is de offi- ciële titel; en men denkt aan de behandeling van slechts zwaar wichtige industriële economische en financiële vraagstukken en proble men Qp een ietwat abstracte theoretische wijze die, als het werk van een economisch-technologische dienst elders in den lande, voor Amsterdam de grote richtlijnen moet vaststellen voor de zo nodige industrialisatie. En inderdaad occJUpeert de leiding van deze Amsterdamse gemeente lijke instantie zich bij herhaling met bemiddelingspogingen om een nieuwe industrie te steunen bij het zoeken van nog 7 millioen kapitaal of haar een bouwrijp terrein van 5 ha op de juiste plaats te ver schaffen. Maar eigenlijk en in feite is deze Amsterdamse instantie uitgegroeid tot een soort veredelde „Waterklerk" dat wondere Manusje van Alles die in de havens, als representant van de cargadoor, de vreemde kapitein in alles, maar dan ook in alles, wat van node zou kunnen zijn ten dienste gtaat. nieuwe arbeidskrachten naar de hoofdatad trekt; specialisten en industriekader trek ken uit alle delen van Nederland naar Amsterdam; de taak om al deze nieuwe werkers huia en onderdak te bezorgen, la een van de moellljkete opdrachten der hoofdstedelijke overheid. Want uit de op gaven voor huizenrull blijkt, dat b.v. de trek RotterdamAmsterdam vijf. keer zo groot ia ala die in omgekeerde richting; het Amaterdamae huizenbouwprogramma vormt een van de belangrijkete facetten in het totaal der Amsterdamse industriali satie-inspanning. dingindustrie met 20 der industriële werkers (in deze industrie Het industrialiseren van Amsterdam betekent niet alleen het verschaffen van terreinen of het bemiddelen bij kapi taalsbehoefte. Het betekent ook: dat een buitenlandse drankenlnduatrie. die hier een continentale fabriek wil oprichten, eerst geholpen wordt met een verbinding, die de grondstoffen, die men eigenlijk uit het buitenland wilde invoeren, hier te lande kan produceren. Waarna de nieuwe cliënt in contact wordt gebracht met weer een andere Amsterdamse Industrie die* toevallig juist in de allerlaatste tijd. de bijzondere verpakkingavaten vervaardigt, die nodig zijn om de bedoelde grondstof nu ook over geheel Europa te kunnen exporteren. Het betekent: kamera zoeken voor Amerikaanse industriëlen en een goede huisdokter opzoeken, die voldoende Frans spreekt: het betekent, wil men zijn taak goed verstaan, wil men metterdaad resultaten bereiken, in alles ten dienste staan aan de Amsterdamse, de Neder landse of de buitenlandse ondernemer, die ln welk opzicht ook, op welk gebied ook, problemen heeft, die samenhangen met de vestiging van zijn bedrijf in de hoofdstad. De jongste geschiedenis bewijst ten volle, dst Amsterdam in haar poging tot in dustrialiseren meer dan geslaagd is: het ls vaak het „kleine werk" wat hierbij de ^oorslag heeft gegeven. Opvallende ontwikkeling Van het totafl van Amsterdams Inwo ners werkt slechts de helft. Van deze helft is op dit ogenblik, in deze 6tad van handel, kunst, scheepvaart en wetenschap, bijkans 43 werkzaam in de industrie Wat bi) dese stand van zaken echter het allermeest treft, is het feit. dat terwijl twintig jaar geleden dit percentage voor het rijk 38.8 en voor de atad Amsterdam. 38.9 was, b|) alle streven naar industria lisatie tp grote achaal. tenslotte dlferesul- taat Is bereikt, dat het iandelUk percen ter gedaald la tot 37, terwijl juist in de hoofdstad de pogingen tot practische in dustrialisatie tot resultaat hebben gehad, dat dit percentage daar op het ogenblik de 43 nadert Van deze circa 150.000 Amsterdammers 120 000 mannen en 30 000 vrouwen werkt bijna een derde, in de metaalin dustrie die. wat haar industriële betekenis betreft, inderdaad op de eerste plaats tweede plas met 20»/. werken 65*A ^rouwen, het hoogste percentage in enige nijverheid), dan volgt de bouwnijverheid, de voedings- en genotmiddelenindustrie, de chemische nijverheid, houtbewerking •n grafische industrie, a De laatste jaren en maanden vertonen 'twee bedrijfstakken de sterkste groei: die der metaalnijverheid, die sedert 1930 met 58'is gestegen en de chemischt industrie die een stijging van niet minder dan 61*/* vertoont. Merkwaardig is. dat in twee decennia de textielindustrie dat be tekent in feite de kledingindustrie slechts met 10* vooruitging; maar aan gezien deze cijfers slechts betrekking hebben op het aantal wefkkrachten. blijkt hieruit natuurlijk niet de totale economi sche en financiële groei van de nijver heid, die in werkelijkheid, door stijging van de arbeidsproductiviteit, van de mecha nisering en dus van de kapitaalsinveste ring, veel groter la geweest. Een indruk hiervan krijgt men wanneer men ziet, dat in twintig jaar tijds het electricitelts- verbrulk ln Amsterdam verdrievoudigd ia! Amsterdam industrialiseert Amsterdam Industrialiseert t In deze ontwikkeling kan men enkele merkwaar dige tendenties ontdekken, die een indruk geven van de wijze waarop in de practijk. het industrieel potentieel van een grote •tad in deze tijden groeit. Vestiging van nieuwe, grote bedrijven van andere stre ken in Nederland, komt slechts in be scheiden mate voor. Nieuwe ondernemin gen, zoals die in de oorlogsjaren en de tijd onmiddellijk daarna, in vele streken van ons land als paddestoelen uit de grond rezen, maar vaak snel ala schimmels w®®f vergingen, ondernemingen, die geen reële basis in het Nederlands technische /jennen of kunnen hebben, kreeg Amater- <parn er. gelukkig, slechts zeer weinig bij. Mei zijn er. uit Amsterdamse industriële kringen, nieuwe bedrijven ontstaan, vaak gebaseerd op nieuwe technieken, die de veelzijdigheid der Amsterdamse industrie komen vergroten. Als voorbeeld noemen wij een bedrijf, dat kleine kunstharsproducten rietjes, spiraalbanden e.d. èn hulpstukken voor de radio-industrie vervaardigt. Een be trekkelijk jonge transferdrukkerij, die in de oorlog de kans kreeg haar techniek te volmaken, is ln de laatste tijd uitge groeid tot een van de grootste internatio nale leveranciers van transfers voor de keramische industrie; terwijl de Engelse transferindustrie vroeger Nederland en Europa voorzag van transfers voor deco ratie vaq porselein en aardewerk, levert Amsterdam op het ogenblik deze transfers "Ha aan Wedgewood De anelpersenfabriek, die de hoofdatad h«zit. heeft zich aanzienlijk uitgebreid; 4l?.,uikerindustrie heett Jn allerlaatste tijd de fabricage van chemische producten, kunstharsen, die in plaats van kool, voor ontharding. en ontkleuring van vloei stoffen worden gebruikt, ter hand ge nomen; slijpschijven voor de diamant industrie worden sinds kort in Amsterdam vervaardigd en zelfs Israël behoort hier tot de afnemers. Zo vormt het grote special» arbeida- reservoir, dat de werkende Amsterdamse havolking biedt, een krachtige trekpleister voor steeds nieuwe, steeds meer industri al® ondernemingen. Daarnaast, staat het feit. dat deze .ndustriële expansie gestaag Buitenlandse vestigingen Een merkwaardige en belangrijke ten dentie is de laatste tijd de vestiging van buitenlandse, veelal Amerikaanse in dustriële belangen in de hoofdstad. Som tijds gaat het hier om het oprichten van nieuwe dochterondernemingen: ander zijds krijgen bestaande Vertegenwoordi gingen productierechten, waarop een in dustrie gevestigd wordt, die na kortere of langere tijd niet alleen de binnenlandse markt maar evenzeer het buitenland gaat bedienen. En in de laatste tijd is het aan tal dezer bijzondere nieuwe industrieën zaehtkens aan, zeer belangrijk gestegen. Dat het met de vestiging van Ameri kaanse dochterondernemingen of deel neming van Amerikaanse zijde ln gemengde bedrijven niet »o hard gaat als men wel zou willen, is iets, dat ook elders in Nederland vaak blijkt. Ondanks de vergemakkelijking van de overmakings- modaliteiten voor hier te lande op Amerikaanse investeringen verdiende ren ten en afschrijvingen zijn er bij de uit voering van zulke plannen steeds bijzon dere bezwaren te overwinnen. In de eerste plaats is er het feit, dat Nederland slechts een zeer kleine binnenlandse markt biedt, waardoor b.v. Frankrijk als Euro pees vestigingscentrum voor Amerikaanse industriebelangen veelal in een voordeli ger positie verkeert, terwijl anderzijds de lust tot directe investering van Ameri kaans kapitaal in West Europa door de oorlogsangst niet bepaald wordt be vorderd. Desondanks gelukt het Amster dam gestaag nieuwe vreemde in dustrievestigingen tot zich te trek ken; de voordelen van het Amster damse industriële klimaat zijn blijkbaar groot genoeg om alle te genwerkende factoren te overwin nen. Voorbeelden van diergelijke industriële vestigingen vindt men 0.m. bij de reken- en bureauma chine-industrie en bij de cosmeti sche industrie. Bullatec, Monroe en 1.B.M. (de fabrieksgebouwen der eersten bevinden zich op de ter reinen achter het Luchtvaartlabo ratorium) groeien zienderogen en zijn allen bezig met fabrieksuit- breidingen. Engelse en Franse cos metische en specialiteitenconcerns beginnen met de productie in Am sterdam. Hierbij is, zoals gezegd, niet alleen de binnenlandse markt van betekenis, maar hierbij ligt het in de bedoeling, dat juist de uit voer een belangrijke factor zal zijn. Daarbij spelen natuurlijk verhou dingen op het gebied der handels verdragen een belangrijke rol. Vestigings plaatsen Amsterdam Industrialiseert I Bij de reeds lanf geleden feplande stadsuitbrei ding heeft men aan de behoeften van de Industrie een belangrijke plaats ingeruimd. In de practijk gaat het hierbij om een drietal ter'reingroepen. die aan grote, mid delgrote en kleinere industriële onder nemingen, bouwrijpe terreinen aan land en waterwegen bieden. In de eerste plaats zijn er de ruime gebieden rond de Wes telijks havens, in de onmiddellijke nabij heid van da nieuwe grote electriache centrale (waardoor stroomlevering vanuit deze centrale practisch mogelijk wordt). De tweede groep bevindt zich achter het Luchtvaartlaboratorium aan de Sloterweg terwijl als derde terreingroep een opper vlakte van circa 20 ha. aan de Amatel, even voorbij de Omval, waar de nieuwe weg Utrecht—Amsterdam de hoofdatad binnenkomt, bouwrijp wordt gemaakt. De aantrekkelijkheid van Amsterdam als vestigingsplaats voor de industrie wordt mede door deze bijzondere over heidsmaatregelen bepaald. Van groter in vloed echter Is en blijft het feit, dat da kwaliteit der Amsterdamse industrie arbeiders voor al die ondernemingen, die aan hun machines ervaren, industrieel voelende en denkende arbeiders nodig hebben. een kwalitatief hoogstaand arbeidskrachtenreaervoir garandeert, waaruit oude en nieuwe ondernemingen kunnen putten. De Firestone Tire and Rubber Co heeft bekendgemaakt, dat zij het doel bereikt heeft, waar de bandenmakera reeda meer dan een halve eeuw naar streven: de ver vaardiging van de eerste band, bestand tegen lekken en zonder binnenband. Bezoekers van het plaatsje Scarborough (Yorkshire) in Engeland zullen deze zomer getuigen kunnen z\jn van een treffen tussen miniatuur oorlogsschepen die de slag bij de Rio Plata tussen de Engelse kruisers „Ajax" en „Achilles" tegen het Duitse Vestzakslagschip „Graf Spee" hebben geleverd, welke eindigde met de ondergang won de „Graf Spee". Hierboven enige van de scheepsmodellen, welke bü de miniatuurslag gebruikt zullen worden: rechts de „Graf Spee"; links de kruisers „Ajax" en Achillesmet daartussen het passagiersschip „Asturias". De modellen Zijn uitgerust met electromotoren, welke hen een snelheid van ongeveer zes km per uur geven. Een veranderlnr in de geestesgesteldheid van vele leiders van bedrijven in ons land, nauwere betrekkingen tussen deze leiders en hun werkers, een grotere prikkel voor het vinden en gebruiken vzn arbeidskrach ten en een vereenvoudiging van de werk wijze, dit zijn. kort zamengevat. enige adviezen voor het opvoeren van de pro ductiviteit in onz land. die ons door Henry M. Laws, adviseur van de E.C.A. van het bureau van de speciale vertegenwoordiger in Parijs, werden gegeven. De heer Laws vertoeft reeds enige tijd in ons land. Hij bezocht er vele bedrijven, hield besprekingen, gaf adviezen dn nam daarbij in enige bijeenkomsten van leiders en directeuren van bedrijven geen blad voor de mond. „Ik vertel het maar „frankly and bluntly", zo deelde hij ons mee, „maar ik heb overal begrip ontmond, en vele vrien den gemaakt. Als een patiïht ziek is en de dokter hem een drankje moet voorschrij ven. dat bitter is. dan gaat hij toch ook geen „sweets" geven". De heer Laws wil meehelpen de pro ductie in ons land op te voeren. Zo moge lijk moeten deskundigen worden aange zocht om speciale adviezen te geven. Vele Nederlandse studiegroepen worden door de technische hulp van de E.C.A. in de gelegenheid gesteld in de Verenigde Staten ervaringen op te doen en meningen uit te wisselen. Arbeiders en ondernemers Voor de Nederlandse arbeiders heeft de heer Laws alle waardering. Zij doen zeker niet onder voor de Amerikaanse arbeiders. Zij zijn even geschikt en hebben dezelfde hersens Maar zij moeten eenzelfde „envi ronment", dezelfde omstandigheden krij gen voor hun leven en werken. Over de geestesgesteldheid van vele ondernemers heeft de Ajnerikaan ook een en ander te zeggen. Het klinkt wellicht een beetje „blunty", zo merkt hij op. maar het is goed bedoeld. Er zijn er, die teveel op een troon zitten. Ze hebben een prach tig bureau en een aardige secretaresse. Men kan er een heel prettig onderhoud mee hebben en een kopje koffie drinken, maar zij kennen vaak hun arbeiders niet. Zij hebben er te wéinig contact mee. Als er meer respect is voor de arbeider als arbeider, is er ook meer respect bij de arbeider voor de ondernemer. Die betere betrekkingen over en weer stimuleren het werk en voeren de productiviteit op. Verbetering van machines en ftbrieks- uitrustingen? Er zijn natuurlijk in uw land Vgi^ptéringen nodig op het gebied van machines en fabrieksuitrustingen. Maar men moet niet overdrijven. Er zijn naar de mening van de heer Laws geen grote kapitalen nodig voor die verbeteringen. Met kleine verbeteringen van de uitrus ting en een veel beter gebruiken ven de arbeidskracht ken de productie zeer zeker worden opgevoerd. Het zit hem vaak in J^lalne dingen. Bed rij fs voering De heer Laws had ook critiek op som mige bedrijfsvoeringen. Het gebeurt, zo merkte hij ons op. dat een afnemer iets wil bestellen, dat in die grootte niet wordt vervaardigd. De outillage van de fabriek is geheel op de fabricatie van kleinere stukken ingesteld. Een andere fabriek is wel ingericht op die grotere stukken. In plaats nu de afnemer de raad te geven dat stuk elders te laten vervaardigen, gaat men er toch toe over het te maken. Dat •fle toind Terwijl bij ons uinnip blaast, is het Washington in de Verenig- de Staten heerlijk weer; de thermometer wijtt er zelfs 70 graden aan! Dage lijks kan men dan ook vele toeristen bij het beroemde ..Capitol", ie zetel van het "Amerikaanse Congres, zien. Velen van hen laten zich, met het fraaie gebouw als achtergrond, fotograferen. Zo ook deze twee meisjes nit New York. die in de tuin van het Capitol een rondje maken. brengt vel# kosten met zich mee en een tijdelijk ontzetten ven het productie proces, alleen uit wantrouwen en uit angst, dat men de afnemer voor zijn geregelde beetellingen voor de producten waarop men wel is Ingesteld, gaat verliezen. Er zijn in uw land lO'/i millioen mensen. Als ik het goed zie den heeft men er een dak nodig boven zijn hoofd, kleding en voedsel en een fiets. Ik zou die rijwiel industrie kunnen vergelijken met onze auto-industrie. Vergelijk ik nu de lonen, die verdiend worden in onze auto-industrie en die ln uw rijwielindustrie en vervolgens de prijzen van een auto en een fiets, dan klopt er iets niet in de verhouding. Want het ls naar verhouding voor onz# arbeider gemakkelijker een auto een te Schaffen den voor de Nederlandse arbeider om een fiets te kopen. Overigens moet men niet te veak zeg gen: We zijn meer een klein land, we hebben maar een klein afzetgebied. Men hoeft zich niet tot het eigen land te be perken. In de Verenigde Staten beperkt men zich ook niet tot een der staten. De handelsbeperkingen worden meer en meer weggenomen. Het kpmt ar op aan, dat men een zo goed en zo goedkoop moge lijk artikel maakt. Dat vindt altijd zijn weg. ij^prdering Brits toerisme naar Nederland Nu Engeland in 1951 dank zij het Festi val of Britain, duizenden toeristen uit heel de wereld tot zich zal trekken, is de KLM begonnen met een groots opgezette campagne om een deel van deze gasten „op zijwegen" Qs brengen en hen voor enkele dagen ook Amsterdam en Neder land te doen bezoeken. Anders ligt de situatie wat betreft het aantrekken van vècantiegangers uit En geland voor een langer verblijf. De Ne derlandse badplaatsen b.v. ondervinden daarbij het grote nadeel tegenover België, dat de vervoersprijzen van Engeland naar Nederland het dubbele bedragen van het personentarief EngelandBelgië, waar door de Belgische badplaatsen een onge kend voordeel genieten. Behalve de veerboten „Koningin Julia na" en „Prins Hendrik" van Provinciale Bootdiensten in Zeeland, die reeds van radar zijn voorzien, zullen ook de andere bo^en ,dle de veerdiensten over de Wes- terschelde onderhouden, hiermede wor den uitgerust. Radar zal thans ook worden aangebracht op de veerboten „Prins Bern- hard". Prins Willem I" en „Koningin Wil- helmina", welk laatste schip tevens een groter en beter ingericht stuurhuis zal krijgen. De Engels# export is in de eerste tien maanden van 1950 in verhouding tot de daaraan voorafgaande jaren zeer sterk ge stegen. In d» eerste tien maanden van 1938 bedroeg de Waarde van de import iets minder dan 919'/« mill. pond. in dezelf de periode in 1950 2.364'/« mill. pond. De export beliep in 1938 ieta meer dan 470' mill, pond, in 1950 1.981'/. mill. Het sterkst is wel het goederenverkeer tussen Enge land en Frankrijk gestegen. De waarde van de uit Frankrijk geïmporteerde goede ren bedroeg gedurende de eerste 10 maan den van 1950 88'millioen pond tegen 61 millioen in dezelfde periods van 1949 en 21'millioen In 1938. Gedurende dezelfde periode ln 1950 exporteerde Engeland twee en een half maal zo veel naar Frankrijk els in 1938. De grootste importeur van Engelse goe deren is op het ogenblik Nederland, dat in da eerste 10 maanden van 1959 voor bO'/t millioen pond uit Engeland betrok. In deselfde periode van UA9 bedroeg de export naar Nederland 4A millioen. Van de export In 1959 viel l4'/« millioen op voertuigen tegen 8'/i millioen in 1949 en mill. In 1938. De extra tonnage soheepsruimte die in de eerate 11 maan den van 1959 voor Nederland werd ge bouwd bedroeg meer dan 25.599 ton. De export van bet aantal bedrijfivoertulgen bedroeg het viervoudige. De hoeveelheid uaar Nederland geëxporteerde wollen stoffen bedroeg het dubbele, waarmede Nederland op een na de grootste Europe se markt voor deie Engelse produeten werd. Van verschillende fabrikaten kocht Nederland meer dan een ander land in Europa. De waarde van vele uit Nederland af komstige goederen was in de eerste 11 maanden van 1950 verdubbeld. De import van vlees nam toe ven ruim 4'/. millioen pond in 1949 tot 9mill. In deze getallen zijn inbegrepen 4.411.352 pond voor bacon, wat een toeneming van 2.341.841 pond op de import van 1949 betekent. De Import van Nederlandse dranken kwam in waar de dadelijk na de import uit Frankrijk en bedroeg naar de waarde 8'/. millioen pond tegen 2 millioen in 1949. De import uit Nederland van wollen, kunstwollen, zijden en kunstzijden atoffen en de leveringen van vlas verdubbelden In waarde en de waarde van de geïmpor teerde voedingswaren nam met 4Vi ml- België Bijna alle Westeuropese landen hebben meer naar Engeland geëxporteerd. De Engelse werven hebben het bijzonder druk gehad. Noorwegen was wel de beste af nemer van scheepsruimte; het bestelde se dert het einde van de oorlog meer dan 1.000.000 brt., wat meer dan zes maal de omvang is van de bestellingen door een enkel ander land geplaatst. De import uit België laat ln de eerate tien maanden van 1950 een geringe ver mindering te zien. In die periode van 1949 kocht Engeland voor 32.855.713 pond in België, ln 1950 voor 31.600.945. Bij deze import staan non-ferro metalen en fabri katen bovenaan met bijna 9 mill., welk be drag het dubbele ls van de Import ln 1949 Ook ln 1950 was België de belang rijkste leverancier van vlas. het expor teerde in 1980 voor 5millioen pond naar Engeland. 2 millioen meer dan in 1949. Nadat de waarde van de Engelse export naar België in 1949 enigszins was terugge lopen. bereikte hij ln 1980 een nieuw re cord. Deze export, de herexport inbegre pen, bedroeg van Januari tot en met Oc- lioen pond toe. tober 1950 47'/» millioen pond tegen iets onder 32 millioen ln 1949 en 35 millioen in 1948. Ook bij deze yitvoer vormden Engel se voertuigen met X0'/« mill, de belang rijkste post. wat een stijging van 2V> mill, tegenover 1949 betekende. In 1950 expor teerde Engeland drie maal zo veel huiden en vellen en twee maal zo veel aan waar de van verschillende producten naar België. De beste afnemer van Engelse voertui gen was Zweden, dat ook de beste Euro pese markt voor Engelse wollen en kunst wollen producten vormde. Vervoerverbod van pluimvee in Ilpendam De burgemeester van Ilpendam heeft ln verband met de uitbreiding van het aan tal gevallen van pseudo-vogelpest in zijn gemeente, bepaald, dat alle vervoer van levend pluimvee uit, naar of binnen de dorpen Purmerland en Den lip tot nader order is verboden. Voor het vervoer van geslacht pluimvee, eieren, pluimveemest, veren en andere delen van pluimvee, als mede betrekkelijk verpakkingsmateriaal, kan de burgemeester vergunning verle- nen. A Volgens mededeling van j^ffcCA zal het vliegveld Maritsa op hlT^iand Rho- dos tegen het einde van de aanstaande zo mer geschikt zijn voor het internationale luchtverkeer. De bestaande startbaan zal worden verlengd tot 1225 meter en een nieuwe verharde startbaan zal worden aangelegd van 2000 meter. Ongeveer 487.000 is in het kader van het plan-Mar shall hiervoor toegewezen, alsmede een verder bedrag van 75.000. In de binnenscheepvaart in Engeland wordt thans reeds gebruik gemaakt van radar. Deze radartoestellen, die een minimum draagwijdte van 18 ineter heb ben. geven zeer duidelijk alle boeien, lichtschepen, kaden en brugpeilers en alles wat de scheepvaart belemmert aan. De Decca Navigator Co Ltd laat ge regeld een schip van zulk een radar apparaat voorzien op de Theems varen voor demonstratie-doeleinden en om er mee te experimenteren Bij deze vaarten is gebleken, dat men bruggen als de Tower Bridge, ook als er in het geheel geen zicht is, met behulp van radar ge makkelijk kan passeren, maar dat bruggen van andere constructie l»ij volkomen ge mis aan zicht moeilijkheden kunnen op leveren. De Tower Bridge hèeft slechts twee peilers die 60 meter van elkaar staan, terwijl bovendien de peilers dikker zijn dan bij de andere bruggen, zodat zij ook duidelijker op het radarscherm zichtbaar zijn. Bij bruggen van bijvoorbeeld viif peilers b-eden de bogen etc. een grotere oppervIaKle. wat de duidelijkheid echter niet ten goede komt. Dit schip van de Decca Navigator Co. Ltd is reeds in dikke mist van Antwerpen uit de Schelde afgevaren, het Kanaal over gestoken en de Theems opgevaren, waarbij het ook de Tower Bridge passeerde. Het is gebleken. Jat men na enkele minuten practijk bij het varen op de Theems de schepen die men entmoet op het radarscherm kan identificeren en dat bijvoorbeeld gemakkelijk is te zien. of men een lichtschip dan wel een sleepbooi voor zich heeft. Deze refultaten van radar ®p korte af stand zijn o.a. te danken aan het gdjruik van yolven van zeer kleine amplitude het tiende gedeelte van een micro-seconde. De grootte van deze radar-installaties is van dien aard. dat men ze ook op do kleinste schepen kan gebruiken. Het ver bruik aan stroom is minder dap een kilowatt. Blijkens het overzicht van het vierde kwartaal, verstrekt door het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leeuwarden, bewoog het aanbod van arbeidskrachten zich in, dalende richting, zulks dnder invloed van de oogstwerkzaamheden. Het aantal open staande aanvragen bedroeg op eindé De cember 1947 420. einde 1948 403, einde 1949 294 en thans 181. De cijfers van werklo zen voor Friezen aan het einde van het jaar waren 7.775 en voor geheel ons land 102.888. tegen 6609 en 83.771 aan het einde van 1949, In procènten van de mannelijke beroepsbevolking was de werkloosheid in Friesland 5,8*/» en in Nederland 3,4*/«. In Achtkarspelen en Dantumadeel be droeg de werkloosheid einde December meer dan 10*'«; trouwens in het zand- grondgebied in zijn geheel was de werk loosheid zeer groot. n.l. 7.6,'« van de man nelijke beroepsbevolking. In Friesland in zijn geheel omvat de werkloosheid gemid deld 3,I'/« van de mannelijke beroepsbe volking. tegen 2,1*/» een jaar geleden. De weidestreek'is zeer gunstig en blijft met bijna 1.7' aanzienlijk beneden het pro vinciale efl"ook beneden het landelijke niveau (bijna 2.5'/»). Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten is het afgelopen kwartaal niet veel veranderd. Op 1 October stonden in geschreven 486 en op 31 December 471. waarvan 220 geheel werkloos. De daling van het aantal ingeschreven gedemobiliseerden zette zich aan het be gin van het vierde kwartaal aanvankelijk nog voort. Einde December stonden nog 210 werkzoekenden te boek; 116 gedemo biliseerden waren in opleidingop de Rijkswerkplaatsen in Friesland en 131 per sonen waren in opleiding in het bedrijfs leven. De belangstelling voor emigratie was wederom groot; eT werden 497 emigratie rapporten verzonden aan de betrokken instanties. Het aanbod van jeugdige arbeidskrach ten steeg het afgelopen kwartaal van 136 tot 302 ais gevolg van de ongunstige sei zoeninvloed. Uniforme classificatie van steenkoolsoorten Geleerden uit negen Tanden zijn onder auspiciën van het Steenkolen-Comité van de Economische Commissie van de Ver enigde Naties te Genève bijeengeweest om zich te beraden over een uniform systeem voor de classificatie en nomen clatuur van Europese steenkoolsoorten. Op deze bijeenkomst werden de resultaten van het onderzoek van kolen, dat in labo ratoria van verschillend© landen is ver richt, besproken. Menjioopt, dat de nieu we proeven, die nog genomen zullen wor den. resultaten zullen afwerpen, die dan op de volgende zitting in de zomer kun nen worden besproken. Aan deze besprekingen werd deelgeno men door vertegenwoordigers van België. Denemarken. Frankrijk (ook het Saarge- bied en West-Duitsland vertegenwoordi gende). Italië, Nederland. Polen. Zweden. Engeland en de Verenigde Staten. A Italië en Brazilië hebben een lucht vaartverdrag getekend A Het Noorse parlement heeft met 107 tegen 26 stemmen het voorstel, de Noorse luchtvaartmaatschappij te fuseren met de Deense en Zweedse luchtvaartmaatschap pijen, aangenomen. Waarschijnlijk zal deze fusie, die dan van de S A.S. één enkele maatschappij maakt, op 9 Februari in Oalo worden getekend. De overeenkomst zal voor 25 jaar gelden Donderdag 1 Februari a.s. aal de nieuwe fabriek „Bromwerk" v.h. Becht en Dyserinck ln Amsterdam-Noord, wor den geopend. De oude fabriek was gevestigd' op het terrein van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij, waarvoor ..Bronswerk" jarenlang de pijpleidingen voor schepen vervaardigde. De laatste jaren heeft zij ook voor andere werven vele van derge lijke installaties afgeleverd en daarbij nog diverse werkzaamheden voor landinstal- laties verricht. Verder werden koelinstal laties. alsmede complete ventilatte-inrich- tingen afgeleverd en door de uitbreiding van diverse reparatiewerkzaamheden, zo wel op schepen als op land. was de oude fabriek te klein geworden, zodat tot de bouw van een nieuwe fabriek besloten werd. Deze thans gereedgekomen nieuwe fa briek is geheel volgens de laatste tech nische verbeteringen opgezet en kan. vol gens de directie, op het gebied van ver vaardiging van pijpleidingen tot elke druk en temperatuur, een der modernste fa brieken hier te lande genoemd worden. Ook voor de arbeiders betekent de nieuwe werkruimte een verbetering, daér hier niet meer de pijpen in open vuren worden verwarmd (hetgeen veel stof en rook geeft) maar deze pijpen thans verwarmd worfien om te worden gebogen in met olie en gas gestookte ovens. Bijzondere aan dacht werd bfsteed aan het transport, zo dat men practisch niet meer op handen arbeid is" aangewezen. Men vindt dan ook vele kraanbanen en electrische takels boven elke buigplaat en machine. Voor het buigen worden de grote pijpen eerst ihet zand gevuld: ook dit geschiedt geheel automatisch De kleinere pijpen worden direct koud gebogen op -nieuwe moderne machines. De hogedrukpijpen voor centrales, etc.. worden gelast en een laboratorium voor onderzoek van de las sen is in aanbouw; de machines voor dit laboratorium zijn reeds ontvangen Ook dv. mechanische afdeling heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Men ziet vele moderne draaibanken, kotterbank en slijpbahken. fraisbanken, enz. om de meest voorkomende reparaties aan sche pen. zandzuigers en baggermolens te kun nen uitvoeren. In de haven liggen thans twee schepen ter reparatie en de derde wordt de vol gende week verwacht. Een drijvend pomp- gemaal zal worden gemonteerd en in be drijf gesteld. Het bedrijf is tot en met 1952 ruim van opdrachten voorzien, zelfs zo danig. dat men de eerste maanden een ploegendienst zal moeten instellen ten einde de opdrachten tijdig te kunnen uit voeren, eldus de directie t

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 2