n Th f AMERIKA helpt JAPAN m DUITSLAND IS BEZIG DE NEDERLANDSE AUTOMARKT TE VEROVEREN ALS NOORDERLING BIJ DE OETELDONKERS Een Belgische analyse van de Benelux Belgische industriëlen hebben in het algemeen vertrouwen in de toekomst Begrip gevraagd voor scheepvaartgrobleem Ontwikkeling Nederlands wagenpark In 1950 nam invoer van Amerikaanse auto's aanzienlijk af In 1950 grotere toeneming dan ooit te voren Ons land moet voorgaan op de weg naar agrarisch een Europa Plan-Mansholt nog niet officieel ingediend Opvoering productie in de landbouw Gestegen Belgische glasproductie Meisje verbrand bij Carnavalsoptocht Plantersmisère in Oost-Java Nieuw handelsverdrag met Oostenrijk Fanfare der kikvorsen Driek Pak Oan Plattelandsvrouwen krijgen eigen vlag ZELFS IN FRANKRIJK EEN AFDELING Nederlandse Kamerleden bezoeken Engeland Lof der zotheid ai a m o Clementis zou naar Joego-Slavië willen Grieperig N"n AKKERTJE Aan een internationale universiteit Grotewohl fascineert vele Duitsers met belofte van hereniging Alleen S.P.D. staat pal Deze week wordt Schumans plan een verdrag NEDERLANDSE BANKROVERS IN INDONESIË BEKENDEN Nog meer op hun kerfstok? TWEEDE BLAD - PAGINA 2 o GOUDSCHE COURANT WOENSDAG 7 FEBRUARI lSHffl (Van onze Brusselse correspondent) In het verslag van de Belgische Com missie van Economische Zaken, waarvan ■wij reeds gew'aagden in onze editie van t dezer, wordt ook aandacht besteed aan Benelux. Het gedeelte van het rapport, dat beirekking heeft op de Benelux laten wjf hieronder in extenso volgen. „Het blijvend tekort op de algemene be talingsbalans van Nederland en het han delsdeficit van dat land tegenover België weegt nog steeds zwaar op het afsluiten van een werkelijke economische unie. Wij moeten echter hopen, dat deze unie op een zo ruim mogelijke basis kan tot stand komen. Dit zou tot bewijs kunnen strekken, dat de economische Integratie van Europa geen utopie is. Buiten elke overweging van militaire aard. leert de ervaring die wij sedert de bevrijding opgedaan hebben, dat zonder een der gelijke unie de handhaving van een voorspoedig West-Europa als onmogelijk moet beschouwd worden ten overstaan van de grote blokken: de Verenigde Sta ten. de communistische landen en het Britse Commonwealth". ..Op 30 Juni 1950 had Nederland in het kader van het Marshallplan eén onvoor waardelijke hulp aan giften en leningen ten bedrage van 880 2 millioen dollar ont vangen. Op hetzelfde tijdstip had de Bel gisch—Luxemburgse economische unie slechts 60,4 millioen aan onvoorwaarde lijke hulp gekregen. Dank zij deze ont zaglijke voorsprong kon Nederland zich richten op een buitengewone industriële ontwikkeling". ..Deze aanpassing van onze Noorder buren moët niet met al te veel afgunst worden beschouwd. Ons land heeft tan geven van grote solidariteitszin door de ruime betalingscredieten die het sedert vijf jaar toekent. De tijd is gekomen dat ook België een onvoorwaardelijke hulp ontvangt, in verhouding tot de gebrachte offers". „De inspanning van Nederland laat binnen min of meer afzienbare tijd een evenwicht van de algemene betalingsba lans voorzien. Hierdoor wordt het einde lijk mogelijk de omzetbaarheid van de munt tussen beide landen »n de afslui ting van een waarlijke economische Unie uit een gunstiger gezichtshoek te bezien. Het is begrijpelijk, dat een dergelijk re sultaat niet te bereiken valt. als wij ons ruilverkeer moeten blijven regelen op de Jaarlijkse grondslag van 13 milliard voor aan Nederland te verkooan Belgische producten tegen een invoewuit dat land voor ongeveer 7 milliard". De Commissie geeft echter niet aan hoe dit gebrek aan evenwicht kan worden verholpen, maar vervolgt integendeel met de volgende passage: ..Laten wij hopen dat Nederland in middels meer begrip aan de dag legt voor de oplossing van de verschillende proble men in verband met de Belgische havens en scheepvaart, vooral waar het de tus senwateren en de sluis te Terneuzen be treft. In afwachting dat deze betere at mosfeer tot stand komt. moet België stevig vasthouden aan een protocol, dat zijn landbouw in staat stelt om de nodige uitrusting aan te schaffen en zich te mo derniseren op een voet van gelijkheid met de Noorderburen. Sommige commissieleden toonden be langstelling voor enkele bijzondere as pecten van de Benelux. Zo vergeleek een van hen de productiviteit in beide lan den. Volgens de rapporteur maken derge lijke vergelijkingen geen afdoende con clusies mogelijk. In België overheerst de zware industrie, in Nederland Is het juist omgekeerd. Het verschil in lonen en maat schappelijke lasten valt in sommige in dustriële sectoren nogal voordelig uit. in andere zijn ze minder voordelig. Neder land vervaardigt geen Thomas-staal, en daar het daarvan grote hoeveelheden in voert. kon de Belgische staalindustrie haar positie ln Benelux verstevigen. Daarentegen wordt het Belgisch Martin- staal tot op zekere hoogte geweerd als gevolg van de lagere steenkoolprijzen en de lagere lonen in Nederland. De nonferro- metalen zijn begunstigd ingevolge de op heffing van de rechten tussen belde lan den. Wat de metaalfabricage betreft, schijnen de Belgische prijzen zich te heb ben aangepast in de sectoren die ver- bruiksgoederen voortbrengen. Het keramiekbedrijf en de sanitaire industrie werden evenals de stikstofindus trie getroffen door het verschil in de steenkoolprijzen en de lonen. In ieder ge val. zo verklaarde de minister van Econo mische Zaken, hebben de Belgische indus triëlen in het algemeen vertrouwen ln de toekomst, aangezien toch de nijverheids- producten voor 95 procent in het vrije ver keer mogen komen. Men kent de befaamde procedure, vol gens welke bij stichting van nieuwe be drijven of uitbreiding van bestaande ondernemingen de partners elkaar eerst moeten raadplegen. We kregen de laatste tijd niet de indruk dat van deze proce dure een druk gebruik gemaakt wordt, wat ook niet goed mogelijk lijkt. zolang België niet over een reglementering be schikt gelijk wij die kennen. De rappor teur schrijft o.a.: „Deze procedure (voor de overgangs periode) geldt voor de meest uiteenlo pende takken van nijverheid. zowel voor vensterglas als voor ontplofbare middelen, stikstof, kogellagers, en zelfs voor meubelen, rubber, olie. brouwe rijen, enz. Deze procedure stuit op hfet bezwaar dat de wettelijke regeling, die in Nederland is uitgevaardigd bU het bedrlJfsvergunningenbesiuit. In ons land niet bestaat". Ten slotte komt ook in dit gedeelte van het rapport de bezorgdheid tot uiting over de handhaving van de Belgische levens standaard in het kader van internationale overeenkomsten. In antwoord op de des betreffende vraag van een Commissielid verklaarde de regering, dat de drie be trokken Benelux-regeringen de noodza kelijkheid erkennen om een globale ge lijkschakeling van de maatschappelijke zekerheid te betrachten, aldus de rap porteur. De 26.000 ton metende „Independence" zijn eerste reis maken e mor New York. Dit schip zal op 10 Februari wel naar de Middellandse Zee. Ten aanzien van de uitbreiding van het Nederlandse autopark is 1950 een recordjaar geworden. Vrijwel in alle sectoren is de uitbreiding groter geweest dan in enig voorgaand jaar, waarbij ook in vergelijking met 1949 nog aanzienlijke verschillen aan de dag treden. Een tweede opmerkelijk feit is daarbij, dat de Nederlandse industrie in zoveel rui mere mate is ingeschakeld, zowel wat de assemblage als wat de vol ledige vervaardiging betreft. Voorts valt sterk op, dat West-Duitsland bezig is de Nederlandse automarkt te veroveren, wat vooral ten koste van de Verenigde Staten gaat. Het hier onder afgedrukte overzicht geeft van deze ontwikkeling een zeer duidelijk beeld. Het aantal personenauto's bedraagt thans volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Nederland rond 147.000. Hierbij kan worden aangetekend, dat dit aantal eerder is bereikt, dan werd ver wacht. want zoals men zich zal herinneren was de planning gericht op een park van 140.000 personenauto's. Wanneer we de toeneming in 1950 met 31.683 personenauto's bezien kan een zeer opmerkelijke verschuiving worden vast gesteld, die zich trouwens over de gehele lijn heelt voltrokken. In 1950 viel n.l. de import van automobielen uit de Verenigde De historische. 157 treden tellende ..Spaanse trap" ln Rome is door Remo Rosati als oefenterrein gebruikt voor zijn scooter-truckDe Italiaan wilde op deze wijze de uitzonderlijke kwaliteiten van de miniatuurvrachtauto demonstreren, wat hem uitstekend gelukte. De „scooter- truck", een product van de ..Plaggte-fa- brieken" te Genua, kan een last van 186 kg over een afstand van 32 km vervoeren bij gebruik van 1 liter van een speciaal mengsel gasoline. Staten sterk terug. Amerika wap echter niet de enige verliezer op de Nederlandse markt. Want hoewel de totale uitbreiding in 1950 nog aanmerkelijk groter was dan in 1949 waren er in 1950 slechts twee lan den, die hun uitvoer van personenauto mobielen naar Nederland konden op voeren. Het opvallendst is daarbU wel de krach tige terugkeer op de Nederlandse markt van de Duitse automobielindustrie. BUna de helft van de toeneming van het Wagen park komt neer op invoer uit West- Duitsland. Ook de invoer uit Engeland nam in 1950 nog een weinig toe, maar wat de andere landen betreft was er over de gehele IQn een vermindering van de In voer van personenautomobielen waar te nemen. Wat Frankrijk betreft, was die vermindering zelfs zo groot, dat z|| neer komt op een halvering. Vrachtauto's De vrachtauto's blijven, wat ons park betreft, onverminderd het meest zorg baren, niet zozeer wat de aantallen, als wel wat de hoedanigheid betreft. De tol van de dumps moet wel zwaar en lang worden betaald. Intussen kan worden vastgesteld, dat ook ten aanzien van de vrachtauto's de toevoegingen in 1950 gro ter waren dan in enig ander jaar. Nog sterker dan bij de personenauto's valt hierbij op. hoezeer de invoer uit de Ver enigde Staten is beperkt. Ook wat de vrachtauto's betreft kan voorts een forse terugkeer van de Duitse industrie op de Nederlandse markt worden vastgesteld met bijna 1000 stuks tegen geen enkele in 1949. Ook de invoer uit Engeland nam niet onbelangrijk toe. Een ander belangrijk verschijnsel was. dat voor het eerst de Nederlandse indus trie een vrij aanzienlijke bijdrage leverde met 988 vrachtauto's, ongeveer evenveel als de invoer uit West-Duitsland. De as semblage was. wat de vrachtauto's be treft, enigszins tegengesteld aan de alge mene tendentie, want er werden in 1950 minder vrachtauto's ln Nederland ge assembleerd dan in 1949. Ook de uitbreiding van het Nederlandse park van bestelauto's was in 1950 belang rijk groter dan in enig voorafgaand jaar De toeneming met 7995 stuks bedroeg zelfs meer dan het dubbele van die in 1949 (3819). Ook hierbij speelde de assem blage weer een zeer belangrijke rol. want er werden in 1950 in Nederland 3639 be stelwagens geassembleerd tegen slechts 586 in 1949. 4 Wat de landen van herkomst betreft NEDERLANDSE LANDBOUW EN HET BUITENLAND Op de „buitenlandse dag" van de Stichting voor de Landbouw, die te UtrtS', gehouden, heeft de (Krtrteur- generaal van de landbouw, Ir C. Staf, het onderwerp ..buitenlandse betrekkingen besproken. Spr. deed uitkomen, dat de resultaten ten aanzien van de besprekin gen over de Internationale ruil van agra rische producten niet altijd J""»™??*0™?" met de gedane moeite. Op hf' Sebi«i van de vrijmaking van de handel is bijv.niet zo heel veel tot stand gekomen, hoofd- zakelük door de scheiding, die ie ont- staan tussen Oost en West. A.r Spr. toonde zich een groot voorstander van integratie, die betere erheidsverde- Ifng, dus groter» productie met nii"der Inspanning kan scheppen enkan le^iden tot een zelfstandigheid var» West-Europe. Hij meent, dat niet enkel de Se™one han delsbelemmeringen uit de weg moeten worden geruimd. Ook moet de fiséale po litiek in West-Europa min of meer gelijK worden evenals de ®oc|a\®.2®. wees hij op de noodzakelijkheid van het vrije verkeer van arbeidskrachten en geld. op de kartels en de warenwetten, op de sanitaire en veterinalre maatregeien dio olie positief of negatief, kunnen bijdragen tot een vrijer handelsverkeer. Weinig auccpR verwacht spr. echter, als de ver- schillende regeringen de v0°r^°nh"°' de eigen burgers voorrang geven boven die tan andere. Autarkie moet volgens Ir Staf doelbewust worden afgewezen en ook moet. zo nodig, een deel van de soe vereiniteit worden prijsgegeven. Het gaat in wezen niet om vrije of geleide econo mie, mits de landen maar min of meer eenzelfde standpunt innemen. En evenmin gaat het om de landbouw alleen, maar ook om de rest van de handel. Komt men tot integratie, dan kan de festeuropese pro ductie zeer groot worden. De instelling van een hoge autoriteit zal echter even tueel alleen tot stand kunnen komen wanneer deze gedragen wordt door de boerenorganisaties. De heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, deed uit komen. dat het voeren van actJeve iand bouwpolitiek het gevaar oproept van een steeds onstabieler markt. Maar ondanks dat alles groeit de wereld toch naar een steeds grotere eenheid en de eerste mo gelijkheden voor een wereldlandbouw- politiek beginnen zich nu af te tekenen door de Internationale federatie van agra rische producten (IFAP). Spr. dat verband op. dat het Nederlai^®® jg. ganisatie-apparaat zich zeer wel rnet dat van andere landen kan m®t.er}n -ititap haar kracht gezocht in het ont werpen van bepaalde productieregelingen S? wereldbasis, toch blijft voor bestaans zekerheid der boerenbevolking een «W tieve nationale, landbouwpolitiek nodig. Gewenst noemde spr. het, Jn ilet ^nSVSSSi Whlen wU voorts niet geheel ingeschakeld w0j^®{? J™ Oosteuropese collectivisme aldus spr. dan moet voor ons gelden: Wie niet waagt wie niet wint. Mr J. Linthorst Homan. sprekende over de „algemene aspecten van de Westeuro- pese samenwerking" meende dat het voor Nederlanders erg moeilijk is Westeuro- pese landbouwpolitiek te ontwerpen, nu de komende structuur van het gebied zelf vooral van anderen afhangt. Dat desal niettemin onze taak concreet ls. danken wij o.m aan het feit. dat het plan-Mans- holt ons de strategie voor onze tijd aan geeft- West-Europa beschouwe zich als één gebied, het krijge agrarisch de lei ding van een Europese autoriteit, wat in Parijs en Straatsburg reeds wordt be keken. Spr behandelde vervolgens het plan- Mansholt, dat. voor zover hU weet. oog niet officieel is ingediend. Het plan-Mans- holt heeft met veel inzicht de kernproble men aangevat. WU als exportland zo zei spr. hebben het recht en de taak dit te stellen. WU bewezen, dat de techniek ia op te voeren en dat ook op het middel en klein-bedrUf hoge opbrengsten met lage kostprU's mogelijk zUn. Volgt Europa in de overgangstijd dat voorbeeld, dan is er voor Europa een enorme stap voorwaarts bereikt. Spr. eindigde met te zeggen dat het Jul6t in de Nederlandse aard ligt, als export land met lage prijzen en prima qualiteiten in een agrarisch gezond land. moderne voorstellen te doen, te meer om dat wij tussen de Europese volkeren een bijzondere bemiddelende plaats Innemen. Juist en helaas alleen bij ons bestaat de gezonde samenwerking tussen boeren en landarbeiders. Wanneer de Stichting voor de Land bouw straks wellicht bij de P.B.O. ietwat van karakter verandert, is een coördi natie van het buitenlandse werk der organisaties, standsorganisatlea, vakbonden en technisch organisaties, een groot Nederlands en een Europees belang. Europees belang. zijn er weer de twee zelfde opvallende verschijnselen, n.l. de leidende positie van Engeland op de Nederlandse automarkt en de grote sprong, die West-Duitsland in 1950 op deze markt heeft gemaakt. De toe voegingen op het gebied van de bestel auto's bestonden dan ook in 1950 voor verreweg het grootste deel uit merken van deze landen. Frankrijk viel ook in deze sector aanzienlijk terug, maar de in voer van Tsjechoslowaak.se bestelauto's nam in 1950 procentueel belangrijk toe. Trekkers De toevoeging van trekkers bleef ook ln 1950 bescheiden. Zij was nauwelijks groter da» in 1949. Overigens doet zich ook ten aanzien van de trekkers het verschijnsel van de verdringing der Amerikaanse mer ken voor. met name door de Duitse mer ken. De Nederlandse industrie leverde met 141 stuks in 1950 tweemaal 2?oveel trek kers op de Nederlandse markt als in 1949 De assemblage van trekkers nam daaren tegen een weinig af. Bedrijfsauto'8 personen- Wat de bedrijfsauto's voor het personenvervoer betreft kan in de eerste plaats worden opgemerkt, dat in 1950 opnieuw is gebleken, dat Nederland met betrekking tot de autobussen vrijwel verzadigd is. In 1950 werden slechts 222 auto bussen aan het Nederlandse wa genpark toegevoegd. Alleen in het eerste jaar na de tweede wereld oorlog was dit aantal nog geringer (205), toen echter uiteraard door geheel andere óorzaken. Met betrekking tot de landen van her komst is de verdringing van de Ameri kaanse automobiel op de Nederlandse markt wat de autobussen betreft wel zeer radicaal. Er werden in 1950 noch Ameri kaanse bussen built up ingevoerd, noch in Nederland geassembleerd. We zien nu ln de autobussen-sector het merkwaardige verschijnsel, dat de Nederlandse Industrie met 89 stuks in 1950 de eerste plaats in nam. Daarna volgden Engeland (69), Zwe den (44) en Zwitserland (36). Van de ge- importeerde autobussen werd ongeveer 2/3 gedeelte in Nederland geassembleerd. Van de overige groepen bedrijfsauto's voor het personenvervoer vleten in 1950 vooral de stationscars op. waarvan er ln 1950 1072 werden ingevoerd, voornamelijk uit Tsjechoslowakije en Engeland Ver der was er een bescheiden invoer van ambulance-auto's (68) en jeeps. Ten slotte werden er in 1950 nog 5 Engelse trolley bussen ingevoerd. Planning 1951 Uiteraard ls het heel moeilUk de ver dere vooruitzichten voor de uitbreiding van het Nederlandse wagenpark op dit moment te overzien, nu handel en indus trie in de gehele wereld zo vol onzeker heden z<jn. Toch heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat ook voor 1951 een planning gemaakt, volgens welke de toe voegingen aan het Nederlandse wagenpark dit jaar de volgende omvang zullen heb ben: personenautomobielen 27.000 bestel auto's 5.450. vrachtauto's 5.800. trekker» 370 en autobussen 350. Volgens deze planning zouden de toe voegingen aan het Nederlandse wagenpark dus dit jaar in dezelfde orde van grootte liggen als het vorig jaar. Boskoop 25-Jarig bestaan van Beurs herdacht. Gistermiddag wapperde de driekleur van het veilinggebouw, hetgeen verband hield met de herdenking van het 25-jarig bestaan van „De Boskoopse Beurs". De voorzitter, de heer J. C. Bulk. hield een korte toespraak waarin hij mededeelde, dat een der initiatiefnemers tot het oprichten van De Beurs is geweest de heer Joh. de Ruyter, die samen met de heer G. W. van Gelderen er de stoot toe heeft gegeven. Spr. noemde voorts de heer Anth. Borst, die thans wegens ziekte verpleegd wordt te Nieuwkoop. De voor zitter en secretaris hebben hem bezocht en een geschenk aangeboden. Verder noem de spr. nog tal van personen, die zich evenals de heer Borst voor De Beurs ver dienstelijk hebben gemaakt. De voorzitter besloot met het uitspreken van de wens. dat De Beurs een eigen gebouw zal krij gen. daar soms in het veilinggebouw de ruimte te klein is. Te rekenen naar het uitgereikt aantal doosjes sigaretten aan iedere bezoeker werd er een aangeboden is de Jubileum- beurs door ruim 500 kwekers bezocht. Stolwijk Evenwichtigheid in veevoeding Uitgaande van de Coöperatieve Land- bouwvereniging ..Ons Belang" werd in de zaal van de heer Noomen een vergadering voor de veehouders van Stolwijk en om streken gehouden. Er was veel belangstel.* ling. Dr J. Grashuis, directeur van het In stituut moderne veevoeding te Hoogland en werkzaam op de proefboerderij ..De Schothorst" aldaar, sprak over „Even wichtigheid in de veevoeding". In zijn uit eenzetting zeide spreker, dat met het ge bruik van kunstmest niet te ver moet wor den gegaan maar dat ook moet worden gedacht aan het gebruik van stalmest en ruwe kunstmest, waardoor vatbaarheid van het vee voor ziekten zoveel mogelijk vermeden kan worden. De spoorelemen- ten. zoals mangaan, cobalt, zink enz.. welke in natuurlijke meststoffen en in de ruwe kunstmeststoffen voorkomen, ont breken bij kunstmeststoffen, waardoor het vee een tekort aan deze elementen krijgt. Spreker gaf in verband hiermede rich® lijnen over een juiste bemesting. Ook wees Dr Grashuis er op dat bij de opfok van kalveren minder volte melk nodig is dan algemeen gedacht wordt, zodat vroeger tot het gebruik van ondermelk kan wor den overgegaan, hetgeen belangrijk voor deliger is. De lezing gaf tot vete vragen aanleiding. Uitkomsten bedrijfsvoering besproken In de zaal van Noomen werd een verga dering gehouden door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „De Krimpener- waard". waar als spreker optrad de heer J. W. Bikker hoofdassistent bij de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. De heer Bik ker heeft gesproken over en aanwijzingen gegeven voor door het Landbouw-Econo- misch Instituut geadministreerde bedo ven. Aan de hand van een kaai t, waarop zelfkazende bedrijven uit deze streek ston den aangegeven met de uitkomsten in be drijfsvoering, zette spreker uiteen de oor zaak van de verschillen in opbrengst en de factoren, welke hierbij een io'. spelen. Jongerengroep. De I.M.O. Jongerengroep afdeling Stolwijk hield een bijeenkomst in de eerste openbare lagere school. Ais be stuurslid werd gqkozen de heer C. A. de Leede te Berkenwoude. Aan de hand van een serie filmstroken hield de heer B. A. van den Bosch een causerie over „Höe werk het Marshallplan?" Het bestuur der afdeling is nu als volgt samengesteld: W. Suijker. voorzitter: L. Ooms. secretaris-penningmeester en C. A. de Leede. Gelijk «pel. De damclub Beijerse speelde een competitiewedstrijd tegen Moerka- pelle. De uitslag hiervan was 10—10. P. Blanken—W. van Helden 1—1: Jac. van Vliet—J. J. Passemoer 0—2; J. Both—W. Boevé 1—1; A. de Groot F. Boevé 11: J. Benschop—C. Wondergem 0—2; P. No men—A. Hoek 2—0; Jac. Verburg—Alb. Boevé 0—2; J. de JongG. Zijderhand 2— 0; C. Slappendel—J. Verschoor 1—1; Jac. Bijense—D. Verbeek 2—0. Beijerse 2—Moerkapelle 2 6—4. Weer thuis. Zondag arriveerde de mili tair J. van der Vlist na een verblijf van anderhalf jaar in Indonesië in het ouder lijk huis. Aan de ingang van de woning was een erepoort ter verwelkoming aan gebracht. De Volgende avond bracht de muziekvereniging „Harmonie" een sere nade. Thans verblijven nog twee militai ren uit Stolwijk in Indonesië. Reeuwijk Conducteur van bus gewond. Doordat een wielrijder plotseling van het fietspad reed. moest op de Zoutmans- weg de chauffeur van een autobus sterk remmen, waardoor de conducteur in de bus kwam te vallen. Hij was aan het hoofd gewond en had een hersenschudding. Teneinde de mogelijkheid van het gebruik van hef schroef vliegtuigen aan boord van koopvaardijschepen te onderzoeken zijn door de Britse marine in Het Kanaal uitgebreide oefeningen gehouden. Van een speciaal daarvoor op de achtersteven van het marinebevoorradingsschip „Fort Duquesne" gebouwd platform steeg een hef- schroefvliegtuig op om er korte tijd later weer op te landen. De oefeningen vonden plaats onder gunstige en slechte weersomstandigheden. Helicoptèrs, die op koop vaardijschepen zouden worden meegevoerd, zouden van veel waarde kunnen zijn bij de bestrijding van het onderzeebootgevaar, bij de communicatie tussen schepen, waarbij geheimhouding van het hoogste belang is en bi) reddingswerk op zee. Na de vlucht tracht hét hefschroefvliegtuig hierboven op de achtersteven van da Fort Duquesne" te landen. Bodegraven ér' Beroepen. In de vacature wegens v«r- trek van ds H. Roelofsen naar Zeist, is als predikant tyj de Ned. Herv. Gemeente al hier beroepen ds H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Gouderak Ongeluk door de sterke wind. Op de IJsseldijk ls de 10-jarige Marietje de Kwaasteniet met haar fiets, tengevolge van de sterke wind. tegen een passerende vrachtwagen gevallen. Het meisje kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd en is in het Goudse ziekenhuis opgenomen. Voorjaar kondigt slch aan. Al blijft het weer grimmig, toch 'zijn er de voorjaarstekenen al. Sneeuwklokjes en madeliefjes staan hier en daar reeds in bloei. Schoolstraat gereed. Het werk voor de verbetering van de Schoolstraat is gereed. Met de verbouwing van de openbare lagere school begint men aardig te vorderen. Het gebouw heeft een geheel ander aanzien gekregen. Men zal spoedig met de afwer king beginnen. Ouderkerk a. d. IJssel Geslaagd. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het pro- paedeutisch examen landbouwkundig in genieur. de heer P. M. Hoogendijk. Waddinxveen Gezondheidsdienst gaf voor lichting 'aan veehouders De kring Gouda—Boskoop—Reeuwijk— Waddinxveen van de Gezondheidsdienst voor Dieren belegde in de lunchroom v. d. Water zijn jaarvergadering. Na afwerking van het huishoudelijke ge deelte van de agenda, hield de heer Orkam uit Gouda een causerie over verschillende dierenziekten. O.a. stond hij stil bij het besmettelijk verwerpen eft bij uierziekten bij het vee. Hij bond de veehouders op het hart, dat zij een dierenarts moeten raad plegen ln plaats van zelf te gaan dokteren of naar een kwakzalveh te gaan. Hierna werd aan de hand van enkele films een overzicht gegeven van de be- strtjdingsmethoden voor mond- en klauw zeer. In de eerste plaats werd vertoond hoe men in Amerika deze ziekte bestreden heeft. Het ging daar wel zeer drastisch. Alles wat onder het vee besmet was of sporen van besmetting vertoonde werd afgemaakt en vernietigd. Sedert 1929 komt in Amerika geen mond- en klauwzeer meer voor. Tevens heeft men daar een zeer strenge keuring op het in te voeren vee en vlees ingesteld. Een tweede film toont hoe men de be strijding van deze ziekte in Mexico had ter hand genomen. Ook daar is men krach tig opgetreden, ofschoon niet zo drastisch als in Amerika. Tot slot verscheen op het witte doek de bestrijdfngsmethode ln Nederland. Deze film. getiteld „Het Fatale Bordje" laat zien hoe men moet ontsmetten, hoe het serum gemaakt wordt en hoe het vee moet worden ingespoten. Met klem werden de veehouders aange raden het vee eenmaal per jaar te laten inspuiten, waardoor het onvatbaar wordt voor mond- en klauwzeer. Overgehouden. Ten postkantore werd in Januari ingelegd aan spaargelden 20.824 en terugbetaald f 15.959. Bij de spaarbank van de Coöperatieve boerenleenbank werd ingelegd 159.851 en terugbetaald 132.737. De heer H. D. Louwes uit Ulrum. voor zitter van de Stichting voor de Landbouw, heeft op de Buitenlandse Landbouwdag te Utrecht gesproken over de boer en zijn buitenlandse collega's. Na er aan herin nerd te hebben, dat de boeren over de ge hele wereld eensdeel collega's, anderdeels concurrenten zijn, deed de heer Louwes uitkomen, dat het voeren van actieve land bouwpolitiek het gevaar oproept van een steeds onstabieler markt. Maar ondanks dat alles groeit de wereld toch naar een steeds groter eenheid en de eerste moge lijkheden voor een wereldlandbouwpoli- tiek beginnen zich nu af te tekenen door de Internationale Federatie van Agrarische Producenten. Gewenst noemde spr het. in het contact met de buitenlanders, ook de kleinere dingen niet te vergeten als: het uitwisselen van ervaringen en methodes, de studie van plantenziekten, de studie der weerkunde, uitwisseling van jonge plattelanders, enz. Bovenal moet men el kaar steunen op het gebied der landbouw voorlichting en van het lamjbouwhuis- houdonderwijs. Mr J. Linthorst Homan uit Groningen, bekeek de algemene aspecten van de W - europese samenwerking. Dit deed hij te gen een achtergrond, waarvan hij zei: Het is erg moeilijk voor ons Westeuropese landbouwpolitiek te ontwerpen, nu de ko mende structuur van het gebied niet van ons. doch vooral van anderen afhangt. Spr. behandelde dan het plan-Mansholt, dat. voor zover hij weet. nog niet officieel is ingediend. Hij zei er van dat het plan- Mansholt met veel inzicht de kernproble men heeft aangevat. Wij als exportland zo zei spr. hjbben het recht en de taak niek is op te voeren en dat ook op het middel- en kleinbedrijf hoge opbrengsten met lage kostprijs mogelijk zijn. Volgt Europa in de overgangstijd dat voorbeeld, dan is er voor Europa een enorme stap voorwaarts bereikt. Een stap van mil- lioenen, misschien op de duur milliarden voordeel in zijn handels- en betalingsba lans. In de Belgische industrie voor venster glas is sedert het vorige najaar een aan zienlijke verbetering ingetreden. De pro ductie was groter dan de vooroorlogse ge middelde maandelijkse productie. De uit voer ln do eerste 11 maanden van 1950 be droeg 85.000 ton of 23.000 ton meer dan in de overeenkomstige periode van 1949. De Nederlandse markt is nog steeds do belangrijkste. In Januari/November wer den naar dit land 36.500 ton uitgevoerd (te gen 24.000 ln de eerste 11 maanden van 1949). Hierna kwamen de V.S. met 9000 ton tegen 1300 ln 1949; Canada met 8000 ton (6000) en Australië met ruim 8000 ton (3300 in 1949). WOENSDAG 7 FEBRUARI 195t EERSTE BLAD - PAGINA 3 Toontje heeft een paard getekend", een van de vele pronkstukken uit de Oetel- donkse stoet. Met de voorbereidingen zijn ze wekenlang zoet geweest. fttandagmiddag trok door Obblcht. ten Westen van Slttard gelegen een carna valsstoet. Een van de deelneemsters, da 21-jarige M. Dommers, die Tom Poes voorstelde en een dik wollen costuum droeg, raakte in brand, doordat een der omstanders een lucifer aanstak- De losse. pluizige stof. Waarvan haar pakje was gemaakt, vatte geweldig snel vlam en voordat de omstanders hadden kunnen in grijpen. stond het meisje In brand. Zij liep zeer ernstige brandwonden op en werd overgebracht naar hef ziekenhuis te Sittard. De volgende morgen ls zij aan haar verwondingen overleden. V Gezonken schip Ie Zijpe wordt gelicht Het motorschip Vlos uit Dedemsyaart. dat Zaterdagmorgen in de tramhaven te Zijpe was gezonken, is gistermiddag door de drijvende bokken Labor en Hercules 2. onder leiding van De Wit's Bergingsbe drijf te Rotterdam, weer vlot gekomen. Het bergingsvaartuig Transport pompt het schip leeg. De lading, bestaande uit zakken kunstmest, wordt overgeladen op een lichter. In 1950 werd ongeveer een kwart van de gehele koffie-oogst ln de Oosthoek ge stolen. Dit betekent, dat de koffiecultuur ln 1950 zo goed als zonder winst gewerkt heeft. Diverse omstandigheden doen voor de oogst ln 1951 een catastrofe verwach ten. De stemming onder de planters ln de bergcultures is fatalistisch. In verder wer ken zien de planters eigenlijk geen heli, maar als zij het bijltje er bij neerleggen, dan komen zij op straat te staan. In de tabakscultuur heerst de laatste dagen een betrekkelijke rust. In de nacht van 22 op 23 Januari zijn nog enkele schuren in vlammen opgegaan, doch sinds dien zijn geen nadere berichten over bran den binnengekomen. De omvang van dief stallen van ondernemingsmaterialen ls nog steeds aanzienlijk terwijl voortdurend nog berichten binnenkomen over roof en moord onder de desabevolking. Gespecifi ceerde gegevens zijn dienaangaande niet te krijgen. Van 26 Januari tot 5 Februari j.l. zijn te 'g Gravenhage besprekingen gevoerd tussen een Oostenrijkse en een Nederlandse dele gatie, tieneinde de bilaterale verhouding tussen Nederland en Oostenrijk aan te passen aan de multilaterale regelingen, die binnen het kader van de werkzaam heden der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zijn getrof fen. Overeengekomen werd. dat in de toe komst het goederenverkeer op compen satiebasis zal worden uitgesloten. Richt lijnen voor de afwikkeling van de lopende compensatietransacties werden vastge steld. Het goederen- en dienstenverkeer zal verder op de gebruikelijke manier, zo als dit tussen O.E.E.C.-partners plaats vindt, worden bevorderd. De overeengeko men bepalingen zullen door de betrokken regeringen moeten worden goedgekeurd. Zij zullen voorlopig in werking treden op de dag van parafering. Schiphol krijgt radar voor hulp bij landingen Binnen afzienbare tijd zal Schiphol als een der eerste vliegvelden ln Europa zijn uitgerust met een radarinstallatie. De in stallatie. die in Frankrijk is besteld, wordt in Mei of Juni van dit jaar op de luchthaven verwacht. De capaciteit van het binnenloodsen der vliegtuigen bij min der gunstige weersomstandigheden zal dan aanzienlijk vergroot kunnen worden. Uit gerust met dit moderne hulpmiddel zal zelfs bij vrij slecht ziclft elke drie minuten een toestel een landing kunnen uitvoeren. De aanschaffingskosten van deze landings radar bt&ragen een half millioen gulden. De installatie er van op Schiphol zal nog ruim een ton vergen. Verwacht mag worden, dat in de loop van het volgend jaar een tweede radar- apparatuur zal worden aangeschaft, de z.g. aerodrome search radar, bestemd om de bewegingen van de toestellen op de luchthaven zelf te kunnen waarnemen. (Van onze speciale verslaggever) URINS AMADEIRO had het goed met ons voor. „Oeteldonk, ik hou van jou. Carnaval zit ons in het bloed. Drie dagen zonder zorgen doet de Oeteldonkers goed....". De duizendkoppige menigte in Oeteldonks straten en café's heeft ons Noorder lingen met een warm gebaar in z(jn midden opgenomen en zo kwam het. dat ook wij gisteren naar Den Bosch togen, een feest meemaakten zoals wij dat in geen jaren gehad hadden, zonder overigens door de vloer van het Bossche casino te gaan. Wij zijn weer heelhuids thuis gekomen met de davering van de carnavals- jool nog in onze oren en met moede voeten van het hossen. „Hebben ze de vloeren extra versterkt?", was onze benauwde vraag aan de zaalwachter van het casino. Zonder zijn bevestigend antwoord was dit ook wel duidelijk, of die vloer moet van een speciaal buigzaam materiaal zijn gemaakt, want er stonden lange tjjd wel honderden samen te dansen zonder van ophouden te weten. Als je deze Oeteldonkers een ogenblik rustig te pakken kreeg, bleken ze nog vol te zijn van de optocht van gister middag. Dat waren de talloze vreemde lingen ook. die heel wat moois te zien kre gen tot grote vreftgde van Knillis, die dit alles op de grote markt met een welge vallig oog gade sloeg. Burgemeester Loeff kon zijn Oeteldonkse ambtsgenoot Peer van den Muggenheuvel begroeten, die zo waar in een eigen karos meereed in deze opzienbarende cavalcade. Een doorslaand succes was de hofkapel van Zijne Hoogheid Prins Amadeiro. „de ■fanfare der kikvorsen". Die kwamen met een pracht van een persiflage van het Bra- bantsch Orkest. Stiwano Jordansio had de leiding van dit Oeteldonkse namaak- orkest, en hij had het geheel op grandiose wijze aangepakt door een orgel met ra ketstraalaandrijving te bespeten. Maar dat alles was gistermiddag Des avonds trokken de stoeten van bont geklede en gemaskerde mensen café in en café uit. „Ik sta binnen", stotterde een Amster dammer. ..maar Ik wou er niet eens in". Wie eenmaal In een dergelijke stoet ver zeild raakte, kon zich soms pas midden in een restaurant uit de kluwen bevrijden om even adem te haten. Hoeveel vreem delingen meegenoten hebben van de pret ln Oeteldonk valt moeilijk te schatten, maar zelfs deze honderden gingen ver loren in de schare van nift te houden Oeteldonkers. Hoe vreemd het moge klingen, ook ln het rijk van de dwaasheid zijn er be paalde wetten die niet overschreden mo gen worden. Dat maakte de enige politie agent van Oeteldonk ons duidelijk, toen wij in Hotel Centraal onze opwachting bij Prins Amadeiro maakten. Zijne Konink lijke Hoogheid was juist aan tafel, zodat wij van het ogenblik wachten profiteerden door een praatje te maken met deze stoe re diender, die breeduit in een blauwe unlfprm met een enorme pet voor de di nerzaal had postgevat. Drlek Pak Oan. zoals zijn bijnaam luidde, had een eervolle taak. Niet alleen ging hij de prinselijke stoet vooraf, onder het geroep „Ruimte voor de Prins", ook had hij een nog delicater opdracht, na melijk om de vrollie (de vrouwlui) van de Prins af te houden, want ..Ze binnen ra zend op de Prins" zo vertrouwde hij ons toe. Nu. Driek Pak Ooan verstond die De Bond van Plattelandsvrouwen bezit sedert de Herfstvergadering een eigen vlag, waarvan in het laatste nummer van „De Plattelandsvrouw" een tekening ln zwart wit wordt gegeven, welke wij ons veroorloven hierbij af te drukken. In werkelijkheid zijn de drie banen van de vlag ln groen-wit-groen uitgevoerd, want groen en wit hebben altijd de bondskleu- ren geheten. Op de middenbaan is een embleem aangebracht, bestaande uit een kruis van vier klaverbladen, met daarop een schildje in de kleuren rood-wit-blauw. De klaverbladen symboliseren het platte land. terwijl ze met hun stand naar de vier windstreken aangeven, dat de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen in alle hoeken van het land wonen. Een uit acht leden van Tweede en Eerste Kamer bestaande Nederlandse par lementaire delegatie brengt thans een bezoek aan Engeland. Premier Attlee zal de Nederlandse volksvertegenwoordigers een noenmaal aanbieden. Ook zullen zij wellicht door minister Bevin worden ontvangen. De voorzitter van het Lagerhuis en de Ne derlandse ambassadeur te Londen zullen diners aanbieden ter ere van het bezoek der Nederlandse parlementsleden. De leden der Nederlandse delegatie zul len toespraken houden voor een verenigde zitting van Lager- en Hogerhuis. Ook zul len zij een receptie bijwonen, die ter ere van hun bezoek door het Lagerhuis zal worden gehouden. L_: Het is misschien aardig hierbij te vermelden, dat de Bond van Platte landsvrouwen op het ogenblik 475 af delingen telt met 33.465 leden Zelf» heeft de Bond een afdeling ln Frankrijk. Deze afdeling i» opgericht door een aantal Nederlandse Platte landsvrouwen, die naar dat land emi greerden. De afdeling heeft reeds enige bijeenkomsten gehouden en hoewel de lange afstand tujsen de woonplaats van de leden en de vergaderplaats wel eens afbreuk doet aan het bezoek bestaat er. dank zij genoemde afdeling, toch een prettig contact tussen de Ne derlandse vrouwen in Frankrijk. Nieuwe gevallen van vogelpeat In Den lip (Noord-Holl.) zijn twee nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest ge constateerd. Van deze bedrijven zijn res pectievelijk 106 en 68 kippen ln de des tructor te Purmerend vernietigd. De afrekening. n ogenblik raar- iei hij tot slot. taak goed. wat voor een niet gering ge deelte te danken is aan het feit. dat het zijn familie in het bloed zit. Zijn groot vader heeft 30 jaar lang. en zijn vader 37 jaar de prins gediend. „Zonder ooit een proces-verbaal te maken hoor", zo zei Driek. Hij heeft er zelf nu 2 jaar op zit ten. en hij hoopt het zover te brengen, dat zijn familie de honderd jaar vol maakt, want dan blijft die taak voorgoed in de familie. Juist wilde Driek ons nog verdere ont hullingen doen. toen de tijding kwam, dat Prins Amadeiro de dinerzaal zou verlaten om zijn urenlange tocht langs de café's van Oeteldonk te beginnen. Wij Werden door een van de hovelingen naar binnen geloodst, en de vleugel-adjudant van de Prigs introduceerde ons. „Ik apprecieer het ten zeerstezo sei ons de Prins, dat u hier naar toe gekomen bent. En nu ga ik iets doen, wat u een Prins hier nooit zult horen doen: ik ga een verstandig woord spreken. Alle Noorderlingen zijn hier van harte welkom. Vertelt u maar aan uw le zers, dat ik het jammer vind, dat zij dit leest van de dwaasheid niet meemaken, want he't is een grote wijsheid om drie dagen vol slagen gek te zijn". Prins Amadeiro voegde cr nog aan toe, dat hij nu al voor de twee en twin tigste maal deze schone taak vervulde. „Maar ge kunt pas goed meedoen, als ge de geest van beneden de Mocrdük dig over u laat worden z Toen was het ogenblik van vertrek aan gebroken. „Ruim baan voor de Prins" schreeuwde Driek en daar ging de prinse lijke stoet het lachende Oeteldonk in. In het casino begaf Prins Amadeiro zich zelfs op de dansvloer, te midden van zijn onder danen. na hen eerst de belofte te hebben afgedwongen, dat ze nog iets aan hem heel zouden laten. Drie dagen dwaasheid. Maar waar beta len ze het van?, zal de nuchtere Noorder ling vragen. Ook dit geheim is gauw ver klaard. Er zijn clubs, waarvan de leden gedwongen moeten sparen, en wel zestig cent per week het hele jaar door. Dat geld gaat in een gemeenschappelijke pot en daar hebben ze het carnaval en een feest avond voor. Daarvan wordt ook de muziek betaald. Zelf sparen de leden dan voor hun eigen uitgaven. Ieder paar legt twee gulden in de week op zij. Als ze er wel eens niet helemaal komen, dan seringen de anderen wel bij, want de kameraad schap is groot in de dagen van het car naval. Ook de kleintjes deden mee Men zou zich echter vergissen als men veronderstelt, dat tedere Bosschenaar zich nu maar overgeeft aan het carnaval. Er waren gisteravond ook velen op straat, die alleen maar een kijkje kwamen ne men naar wat hun vrolijke stadgenoten uithaalden. Die Heten het er niet bij zit ten. Tot lang na 1 uur. toen de café's dicht gingen, kon men nog het vrolijke gezang horen- of bonte groepen voorbij zien hossen. Daar waren vele originele costuums onder, en wat het meest opviel, dat was dat niet alleen de jongeren er veel werk van maakten, maar al evenzeer de ouderen. In sommige café's was zelfs een apart hoekje voor de jeugd, want ook de kinderen leren al vroeg wat car naval ls. Prins Amadeiro zette het festijn nog voort in Kasteel Mourik te Vught waar hij te middernacht met zijn stoet heen „Carnaval zit ons in het bloed", zingen ze vandaag nog in Oeteldonk. Drie dagen dwaasheid, drie dagen vrij van zorgen, het is de moeite waard. Vrienden van Clementis te Wenen heb ben verklaard, dat de voormalige minister van buitenlandse zaken van Tsjecho-Slo- wakije per vliegtuig uit Presburg naar West-Duitsland is vertrokken. Evenals door de Amerikaanse autoriteiten, wordt het bericht door de Britse Hoge Commissie ert door de Westduitse regering bevestigd noch ontkend. In Tsjechische kringen te Wenen gelooft men. dat de Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland Clementis' aankomst al daar niet willen toegeven om hem in de gelegenheid te «tellen, zijn reis naar Joe go-Slavië te vervolgen. Volgens zijn vrienden heeft Clementis namelijk al eer dei te kennen gegeven, dat hij als over tuigd communist nooit asyl zou vragen in een der westelijke landen. Wel zou hij ln geval van nood contact met Tito willen zoeken. Advertentie Ook voor studenten" ,spmazie- IN APRIL van dit jaar zal in Mitaka, een stad 25 km ten Noord-Westen van Tokio, een Christelijke Internationale Uni versiteit worden geopend, die toegankelijk zal zijn voor studenten van alle nationali teit kleur, ras en geloofsbelijdenis Japan ners hebben hiervoor een fonds van onge veer twee millioen gulden bijeengebracht en het merkwaardige is. dat 95'/. van de contribuanten geen Christenen zijn. De tweede merkwaardigheid met betrek king tot deze nieuwe universiteit is, dat het curatorium zich tot taak stelt zoveel mogelijk vrouwelijke studenten gelegen heid te geven colleges te volgen. Zelfs zal speciaal met de behoeften van vrouwe lijke studenten rekening worden gehouden. Lange tijd is het onderwijs aan meisjes verwaarloosd, maar nu bij de Grondwet van 1946 de vrouw wettelijk dezelfde rech ten heeft gekregen als de man. gevoelt men dringend behoefte aan studiegelegen heid voor de vroegere achtergestelden Een en ander is zeker voor een groot deel te danken aan de Amerikaanse bezet ting, zoals trouwens Amerikanen ook het een en ander hebben te zeggen in het (Van onze correspondent in Duitsland) A DENAUER heeft indertijd lang. zeven weken, gewacht, voordat hij in de vorm van een verklaring Grotewohl van antwoord diende op diens voorstel om over het herstel van de eenheid van Duitsland te praten. Hij deed dit zo eerlijk, zo volledig en zo waarheidsgetrouw als maar mogelijk was. In de Duitse ziel ziet het er echter niet zo helder uit als in de hersens van de Westduitse Bondskanselier. En zo gebeurde het. dat er al spoedig critiek rees tegen de wijze, waarop hij het probleem, dat door de brief van Grotewohl was opgeworpen, had menen te moeten behandelen. Deze critiek moet vooral onder de bewoners van de Oostelijke zone hebben geleefd, die nu eenmaal in zo'n toestand verkeren, dat z(j niet gebaat zijn bij een uiteenzetting waarom iets. waarvan zij terecht of ten onrechte verbetering van hun lot verwachten, niet kan. der, die meer Fransman dan Duitser is, in elk geval weinig of niets geeft om Duits- lands Oosten en er ook geen belang bU heeft, dat het nog ooit weer eefts met het vaderland wordt herenigd. De koelheid van de katholieke Adenauer wordt daarbU veelbetekenend vergeleken met de fel heid. die bUvoorbeeld Nlemöller aan de dag legt. wanneer men het Duitse Oosten ter sprake brengt, dat. zoals men weet, in overweldigende mate protestants Is. bestuur van de nieuwe Internationale Universiteit. De helft van het bestuur bestaat uit Japanners en de andere helft ui» Amerikanen Bovendien brengen de curatoren en hoogleraren van Japanse bloede een bezoek aan Amerika om daar het hoger onderwijs te bestuderen. Onder de hoogleraren zullen eveneens vrouwen zijn. Hoewel de Japanse universiteiten offi cieel toegankelijk zijn voor meisjes wor den ze er toch practisch geweerd zodat veler hoop is gevestigd op de nieuwe Internationale Hogeschool. Hier wordt, naar Amerikaans voorbeeld, ook kunst gedoceerd terwijl er 'n speciale afdeling i» waar Bociale werksters voor haar toekom stige taak worden voorbereid. Ten slotte is er eveneens een afdeling, die wij „huis houdschool" zouden noemen. Uit dit alles blijkt, dat voor de meisjes studenten, in de ruimste zin des woords, een belangrijke plaats ls ingeruimd. Hiernevens vindt men een tekening, ont leend aan „Independent Woman" van de Universiteitsgebouwen, zoals deze zijn ontworpen. Maar zij kwam ook in de Bondsrepu bliek tot uiting, niet alleen bij de gewone man, die niet begrijpt waarom men Grote wohl niet aan zijn woord zou houden, maar zelfs in de regeringspartijen, ia, in de onmiddellijke omgeving van de Bonds kanselier. Daar kon men zelfs de mening horen verkondigen, dat Adenauers nega tieve verklaring eigenlijk meer het stand punt van de S.P.D. dan dat van de rege ringspartijen weergaf. Inderdaad was de S.P.D. de enige partij, die zich dadelijk na Adenauers verklaring er voor honderd procent achter plaatste. In de andere partijen heerste kennelijk verwarring en onzekerheid, die ook in verwijten tot uitdrukking kwamen. De verklaring mocht zakelijk juist zijn, zo redeneerden velen, maar betekende dit, dat zij ook politiek juist was? In deze onzekerheid, die natuurlijk aan de andere kant niet onbekend is geble ven. heeft Grotewohl blijkbaar een prach tige gelegenheid gezien om meteen op zijn voorstel terug te komen. Wht men ook van totalitair staatswezen mag zeggen, zijn molens malen in elk geval sneller dan die van een democratie. Aan Oostelijke kant ziet men de kans om de verschillen van opvatting, die ln de Bondsrepubliek over het antwoord van Adenauer bestaan, groter te maken en men is van plan die kans uit te buiten. Vandaar dat Grote- wohls tweede voorstel in Duitse oren nog aantrekkelijker moest klinken dan het eerste. En dat doet het ook. Als men Grotewohl mag geloven, dan zal het herenigde Duits land, dat hij i*i uitzicht stelt, een demo cratisch paradijs zijn. waarin o.a. vrije en geheime verkiezingen vanzelfsprekend zijn. Verdeeld land, gespleten ziel Adenauer heeft zoals men weet ln zijn antwoord op de eerste brief uiteen gezet waarom de beloften van Grotewohl, gezien de feitelijke toestand in de Ooste lijke zone en gezien de bekende doel einden van de communistische wereld revolutie-politiek. vals zijn en als vals behoren te worden aangemerkt. Ieder, die niet vooringenomen ls, zal dit moeten toe- geMaar zo is het niet met de Duitsers. Hun land is verdeeld en daarmede hun ziel. Zij kunnen het probleem niet objectief be zien. Geen enkel volk zou dat waarschijn lijk kunnen, wanneer het in dezelfde krankzinnige positie verkeerde. Ja. wat vele Duitsers Adenauer nog het meest verwijten, is zijn objectiviteit. Die vinden zij verdacht. Zij kunnen niet begrijpen, dat hij er zo rustig onder blijft. En dan komt het verhaal, dat men hier so vaak kan horen: over Adenauer als de RUnlander. de „separatistische" RUnlan- Velen willen toehappen Inderdaad ls het dreigende verlies van het Duitse Oosten de sleutel tot de poli tieke rol. die de beroemde dominee na de oorlog is gaan speten. „Liever eenheid met communisme dan een deel zonder com munisme" is. kort gezegd, zijn standpunt. De scheiding van Duitsland is een zware hypotheek op de anti-communistische ge zindheid van de Duitser Zij maakt, dat hij zich steeds opnieuw met de communisti sche heren van de Oostelijke zone en ver der moet bezighouden, hoewel hij die het liefst uit zijn gedachten zou zetten. Want steeds weer gooien die heren het aas uit, dat „Duitse eenheid" heet. En daarvan kunnen zij de ogen nu eenmaal niet afhouden Adenauer laat-zich door dit aas niet in de war brengen, gaat er met souvereine blik aan voorbij, Schumacher gaat er tegen te keer en bijt demonstra tief niet, maar er zijn vele anderen, die staren, staren Zullen we? vragen ze zichzelf en an- Vertegenwoordigers van Frankrijk. Italië. West-Duitsland. België. Nederland en Luxemburg zulten Vrijdag of Zaterdag a s. te Parijs het verdrag inzake het plan- Schuman paraferen, zo deelde een woord voerder van de Franse delegatie Dinsdag mede. De parafering van het verdrag, waarmede de eerste fase van de zeven en een halve maand geleden begonnen onder handeling afgesloten zal worden, zal be tekenen, dat de deelnemende landen over eengekomen zijn om een gemeenschappe lijke markt voor hun koten- en staal- productie te vormen en om deze productie ondergeschikt te maken aan de centrale leiding van pen super-nationaal gezags orgaan. De volgende en laatste fase van de onderhandelingen zal een conferentie zijn van de ministers van buitenlandse zaken der deelnemende landen, die de politieke kwesties, welke met het plan-Schuman samenhangen, zulten moeten regelen. De voornaamste kwesties zijn: 1 Het aantal afgevaardigden van de parlementen van elk der deelnemende landen, die zitting zulten hebben in de assemblee, waaraan het gezagsorgaan verantwoording schuldig zal zijn. 2 De verhouding tussen de aan tallen afgevaardigden der deelnemende landen en 3. Het aantal leden van het gezagsorgaan. deren. En soms denken ze, dat ze kun nen toehappen, dat ze Grotewohl en zijn opdrachtgevers aan hun woord kunnen houden en tegelijk het aas weer aan de kant kunnen schuiven als men toch- mis leid blijkt te zijn. Dat is de opvatting, die in West-Duitsland nu vrij veel ver breid is: „Laten we tóch eens met Grote wohl praten. Als het hem ernst is. is het goed. Als het hem geen ernst is. dan zal dat spoedig genoeg blijken en kan men zich weer uit de zaak terugtrekken de ander met de last van zijn valse belofte achter latende. Zeker moet men hem niet bij voorbaat de mooie rol laten spelen Zij, die zo spreken dat zij uitdrukke lijk vastgesteld zijn geenszins van zins, met het communisme samen te werken. Integendeel, zij zien er de enige mogelijk heid in om zijn propaganda, die met de brief van Grotewohl een nieuw offensief is begonnen, een halt toe te roepen. Zoals reeds eerder werd gemeld. Is de overval op de Javasehe Bank in Soerabaja opgehelderd. De hoofddaders (Nederlan ders) bevinden sioh in arrest en legden een bekenten!» af. Het grootste gedeelte van bet gestolen geld kwam terecht. De roof bl(Jkt seer goed voorbereid geweest. Dne maanden lang hebben de betrokkenen de situatie so nauwkeurig mogelijk bestu deerd. Met behulp van een stopwatch werd de gehele overval tot in details geregeld. De overval zelf vond plaats onder lei ding van Verrips, die met de revolver ln de hand de bank binnendrong. Getuigen van de overval verklaren, dat hij vol komen onbewogen was en niet het minste spoor van zenuwachtigheid vertoonde. Zijn helper was wel nerveus. Verrips heeft zich in de kluis ook eerst nauwkeurig verge wist waar de grootste coupures lagen. De bankbiljetten van r 10,— en dergelijk „klein apul" meer liet hij liggen. Hij be paalde zich tot die van r 500,— en r 1.000.—. Na afloop van de overval reed Verrips met zijn jeep naar een dichtbijgelegen afgesproken punt, waar Van Harn hem met een andere jeep opwachtte. Van Harn nam daarop het geld over en reed ermee naar het huis van de heer L.. een employé van de Anlem. waar het geld in een ben- zlneblik verstopt en in de tuin begraven werd. Het huis van de heer L. is gelegen in het zgn. maritieme gebied, waar men zonder pas niet toegelaten wordt, zodat eventuele achtervolgers hier allicht opont houd ondervonden zouden hebben. De heer L. is niet gearresteerd Onder zocht wordt nog of. en in hoeverre, hij een rol in, de affaire heeft gespeeld. Wel gearresteerd is de Nederlandse employé S. van de Javasehe Bank ln Soerabaja. Deze heeft tot op heden geen bekentenis afge legd, doch vast staat o.a., dat hij enkele dagen voor de roof van Verrips een be drag van r 1.000,— heeft gekregen. Het feit. dat bij de overval de buitendeur en de kluisdeur van de bank gelijktijdig ge opend waren zulks tegen de bestaande instructies ln schijnt echter slechts aan slordigheid te wijten te zijn geweest. Verripg noemt geen namen Verrips en Van Harn hebben beiden een volledige bekentenis afgelegd. Van Harn was de eerste die bekende. Verrips volgde daarop dit voorbeeld. Het gestolen geld is tot op een bedrag van r 64.000.— na te rechtgekomen. Enkele medeplichtigen aan de bankroof zijn nog voortvluchtig. Ver rips heeft ook geweigerd namen te noe men. Hij zegt alle schuld alleen te willen dragen. De vriendinnen van Verrips en Van Harn, die eerst gearresteerd zijn ge weest, zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Hun medeplichtigheid is niet be wezen. Tijdens de bankroof droeg Verrips een jacket, dat door de employé s van de bank nauwkeurig aan de politie beschreven werd. Dit jacket ls nooit teruggevonden. Verrips blijkt het verbrand te hebben. Ook hier zorgde hij dus geen risico te lopen. De opzet was, dat Verrips onmiddellijk na de overval naar het buitenland zou verdwijnen. Van Harn zou dan iets langer in Indonesië blijven, teneinde het geld overgemaakt te krijgen. Hier maakte Ver rips zijn grootste fout: Hij vroeg zijn visa pas aan nó de overval en schepfe zo de eerste argwaan. Verscheidene andere pun ten versterkten deze, zodat al spoedig arrestaties volgden. Het vermoeden bestaat, dat Verrips en Van Harn ook de hand gehad hebben in de beroving van de kassier van de BorsumU te Semarang. enkele maanden geleden. Dit wordt nog nader onderzocht. Amerikaanse vacantiegangers die zich nu eenmaal meer schijnen te kunnen veroorloven dan w\j vermaken zich met „surf-riding" in Las Vegas. O?- Haast je wat, ik heb de machina zo weer nodig!

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3