COUD5CHE COUPANT lijker VRESELIJKE DOOD IN BRANDENDE OLIE WEEPBEBIOIT t Seoel van V.N.-troepen voorstad binnengedrongen Chauffeur door rook misleid Ui’ DE rjES” ER Brandweerauto stortte in Vlaardingse haven T 1 7;. de kist tl! Goudkust wenst zelfbestuur lederenhuis R.K. ministers geconsulteerd Nieuwe Commandant Zeemacht Nederland I Amerikaanse vliegtuigen boven Tsjechisch gebied Praag protesteert Amb<>n in cassatie Verachtelijk De Assemblée heeft nog geen onderdak In Europa Intsjon in Amerikaanse handen Voortzetting offensief nog niet zeker Proteststakingen in Britse havens Vreemde optocht in Dublin Westerling vloog via Bordeaux naar Tanger Hr Als kruiser Tromp wordt gedecoreerd Diepe verslagenheid 'EBRUARI 195* Zaterdag 10 Fehr. 1951 Prijs 10 cent per nummer 80ste Jaargang No 23206 Prijs abonnement: I Bureau: Markt 31. ƒ0.38 per week ƒ1.65 per maand Direeteur-Chefredacteur: 8. H. VAN DU KRAATS Chef-Exploltatle: D. DE KLERK per kwartaal ƒ4.00 DE SLACHTOFFERS op het 1 l olie De kabinetscrisis I.» VUUI t de 390 15423 UDA meer en i kijkt. In zetels va vorige 1i iet o ■okkt van Ka- militairen. haar eett rok- Telefoon 2745 (twee lijnen) Postrekening 48400 "altijd treerd ir. onge le Bouw- If jwérde lichten en: on- GOUDA een ver- i aan oor- ineer unis- be- zit- zal isem- ia te was, •bben ir. ik V PfD ASPERA AD ASTBA EENDRACHT MAAKTMACHT ongehuwd, irgemeester ondercom- .>mv te h- dit be£ ontwik) meerdei leeft echter gefat 14.95 werd toc- at 121. Gouda, nedewerking en tuten onder rensi toestander ‘..t mag “7t van widen iet met de i voor over al op. roegd, lering 1 ge- ag ik ver- I van^_hg£ Onze groenten en fruit zijn nog steeds on derwerp van discussie en protest tn West- Duitsland Nu heeft de centrumfractle van de Bondsdag bij de Westduitse regering ge protesteerd tegen de naar haar mening te hoge importen uil Nederland. Maar dit illend hoge side, ram en gouden :'.t Tanger mel ig op het ogen- ie zeer ue oceaar aan deze komende De blussing van de als fakkels brandende „stoelen", overdekt met olie in de Koningin Wilhelminahaven. kM Op de kant staat weer de jeep, welke de helling van de Koningin Wilheltninaba- ven afreed, waarbij alle brandweerlieden in de brandende olie terecht kwamen en de meestert van hen een vreselijke dood vonden. Herman Westdijk. 23 laar, onge huwd timmerman, wonende Delft- eeveer. der vijf in Vlaardingen brandweerlieden zijn: sloegen de brand gade, waar- ie voor een ruime afzetting Pieter van Delft. 45 jaar. vader van één kind, electriclen. wonende Waalstraat. paspoort nog niet terug Westerling woedend moet hel >en: „Houdt u het dan maar lodig”. avond t uit het Soir zijn -‘•iurdr- Motoren voor Tsjang Kal Sjek. De „Pa cific Airmotive Corporation" heeft Vrijdag medegedeeld dat een groot aantal gerevi seerde „Merlin"-vliegtuigmotoren naar For mosa zal worden verscheept Lawines in Italië. -Een grote sneeuwver- schuiving heeft een Rooms-Katholiek tehuis van 300 kinderen cn een groep Ita liaanse Alpenjagers te Dobblaco geïsoleerd. In de provincie Ferrara Is door een over stroming van de rivier de Reno het groot ste „meer" in Midden-ltallë gevormd ‘gtuigen zo diep I binnenvlogen, dat deze pene- zijn daarom niet tn de souvereine Slowaakse repu- rerkelijke provo- (Van een onzer verslaggevers.) Een tragisch ongeluk is gistermorgen tegen het middaguur te Vlaardin gen gebeurd, toen een gereedschapswagen van de plaatselijke brand weer, uitgerukt om hulp te verlenen bi> de blussing van brandende olie in de Koningin Wilhelminahaven en bemand met vrijwilligers, door de enorme rookmassa’s misleid in het water is gereden, waarbij vijf van de zes manschappen de dood hebben gevonden en twee van hen zijn gewond. De heer Van Schalk hpeft gistermiddag een bespreking gevoerd me* de Rooms- Katholieke ministers uit het demission- [net. aan zegd, dat twee Amerikaanse kcntel dag diep Tsjechosloi vlogen. Om 16.00 uur het vliegveld van Lel waargenomen en zij over het vliegveld ti „Op vijf’Februari schonden vier vliu tuigen van het type Dakota tussen elf twaalf uur het Tsjechoslowaakse luch ruim verscheidene malen in Zuid-Wes Bohemen,” aldus de nota. „Het feit, dat de vlieg Tsjechoslowaaks gebied sluit de mogelijkheid uit, traties toevallig zijn. Zij r’ alleen een schending van rechten van de Tsjechosl bliek, maar tevens een we catie” aldus de nota.' (Reeds gedeeltelijk in onze oplaag opgenomen geweest) Met Ingang van 1 Maart a.s is belast met de functie van commandant Zeemacht Nederlan(ï. Schout-bij-nacht C. W Slot, die met ing*ng van diezelfde datum be noemd Is tot Schout-bij-nacht. De namen omgekomen Opnieuw levenslang geëist Een 26-jarig^ tuinderaknecht. J. B. uit Den Haag, kon niet met zijn jong vrouw opschieten -en vermoordde haar in Juni van het vorige jaar in koelen bloede, waarna hij probeerde, de politie >tot de conclusie te leiden, dat zij zelfmoord had gepleegd. De Haagse rechtbank veroor deelde hem tot levenslange gevangenis straf Hij ging in hoger beroep en gisteren eiste de advocaat-generaal van het Haagse gerechtshof bevestiging van het vonnis. Arabische Liga steunt de Marokkaanse nationalisten Azzem Pasja, algemeen secreten* van de Arabische Liga heeft Allah Fassy lei der van de (nationalistische) .Istiqual" in Marokko een ,telegram gezonden waarin hij zegt dat de jongste rapporten ovei de crisis In Marokko op zeer bijzondere wij ze de aandapht van het politiek comité van de Liga hebben getrokken en dat Je raad van de Liga besloten beeft de Marokkaan se nationalistische beweging „ten volle te steunen' De Tsjechoslowaakse regering heeft Vrijdagavond verklaard, dat twee Ameri kaanse straalvliegtuigen Woensdagmiddag ,.bU klaarlichte dag boven een vliegveld nab(j Praag vlogen". In een protestnot» aan de Amerikaanse ambassade wordt ge zegd, dat twee straalvliegtuigen met ‘kenen Woensdagmid- iwaaks gebied binnen- werden zij boven stnany nabij Praag keerden om 16.05 uur terug. f lieg- f en ?ht- 8St- Rustig weer. Weerverwachtin-g. meegedeeld jlonr het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. In het Oosten van het land over het algemeen veel bewolking met plJ.i:- seïijk enige lichtp regen, elders wis selende bewolking en overwegend droog weer In de nacht en ochtend plaatselijk mist en hier en daar nacht vorst. Overdag iets lagere temoeia- turen dan vandaag. Zwakke tot !■•>- tige wind uit oostelijke richtingen 11 Februari Wassende naar» Zon op 8.06- onder 17 45 Maan op 9.39- onder - 11 Februari - Wassende nasn Zon op 8 04 onde, 17 47 Maan op 8-51; onder 0.31 Marie Hendrik Kok. 30 jaar. va der van een jong kind, timmerman, wonende aan het Westhavenplein te Vlaardingen. Noorden ten Noord ien hevige De Republiek der Ztrid-Molukken zal naar wij ven de raadsman, mr dr K Berk- houwer uit Alkmaar, vernemen beroep in cassatie Instellen tegen het arrest dat hét Amsterdamse hof Donderdag heeft ge wezen en waarbij de Nederlandse rechter onbevoegd Is verklaard kennis te nemen van het geschil tussen de Republiek en de K.P M. Te zijner tiid zal deze zaak dus op nieuw worden behandeld door de Hoge' Raad In 's-Gravenhaee. Donderdag zijn aan de Goudkust, de Iritse kolonie in West-Afnka, de eerste ikiezmgen gehouden. De volkspartij heeft pet haar zelfbestuur" 35 zetels zeker •t de mogelijkheid er nog zes te krijgen, waardoor zij in dat geval duidelijke meerderheid zal hebben zij na de verkie- dat van de acht door inheemsen lijk, dat het waarop W uitgeroep! heb het niet meer n< Westerling is de avond van de 31ste Januari om 19.30 uur uit het pension ver trokken. Volgens de Soir zijn Westerling, een vriend en de bestuurder van de auto naar het vliegveld van Rijssel gereden, waar hem een klein dubbeldekker sport- vliegtuig wachtte. Enige uren later heeft men Bordeaux aangedaan om benzine te tanken, waarna de t<5cht is voortgezet De Soir eindigt zijn relaas met de zin: „Is Westerling, getrokken door zijn ver langen naar de Indonesische regionen en het avontuur, op weg naar de Indische Archipel?" Verscheidene bérichten uit den evenwel, dat Westerling blik daar verblijf houdt). Pieter Batenburg, 24 laai huwd. timmerman, wonende straat. Britse kolonie in parlementsverkie conventionele volk leuze „thans zelfbestui gewonnen met de mogelii bij te krijgen, waardoor een duidelijke meerder! behaald. Men meent dat zingen de eis zal stellen ministersposten en zes moeten worden bezet. Het merkwaardige bij deze eerste ver kiezingen op Brits Afrikaans gebied is dat de grondfvet zodanig werd opgesteld, dat men meende te hebben verhinderd dat een partij in dit beginstadium van de parle mentaire ontwikkeling van de kolonie de absolute meerderheid zou behalen. Deze opzet heeft echter gefaald. Bij de ouders en familieleden van de drie in Korea gesneuvelde Nederlandse vrijwilligers zijn verscheidene „felicita tie’ -kaarten bezorgd „Gefeliciteerd met de dood van je zoon" en ..Wat je toekomt" stond er o.m. op die kaarten. Enkele er van waren ondertekend met „Een moeder” of „Ook een moeder". Amerikaanse strijdkrachten in Korea de Han zullen oversteken. ..Dat zou- zorgvuldig georganiseerde aanval eisen", aldus Collins- Hij verklaarde verslaggevers niet te weten, hoé de 1 log In Korea zal aflopen, doch wam niet gestreden was zouden de communis ten in China „en elders" een verkeerde indruk hebben kunnen krijgen van de sterkte van het Amerikaanse leger. „Ik kan u verzekeren, dat wij heel wat be reiken op het stuk van het vernietigen van de beste troepen, dl* de Chinezen in het veld kunnen brengen Wij putten de communistische strijdkrachten in Korea uit." In een toespraak in de „Chicago Club” heeft generaal Collins speciale hulde ge bracht aan de oorlogscorrespondenten in Korea „De overweldigende steun, die de V.N. hebben gekregen, is in zeer grote mate te danken aan een doelmatige nieuwsverzorging in de gehele wereld. De correspondenten aan het front in Korea hebben een ware, ia zelfs held- haiftige bijdrage geleverd voor de zaak van de vrijheid. Het feit, dat twaalf cor respondenten zijn gedood en 28 zijn ge wond of vermist worden is een bewijs van hun plichtsbetrachting". Den Haag heeft weinig kans De Algemene Vergadering der V.N. zal Dinsdag te I^ke Success vergaderen, al dus delen functionarissen mede Op de agenda staat een rapport van de politieke commissie over de verwerping van de Sowjetrussische beschuldigingen van aggressie agn het adres van de V.S. De Assemblée zal tevens moeten sluiten, waar zij de volgende gewone ting. te beginnen in September af houden. In December besloot de Ass blée haar volgende zitting in Europe houden, maar men is er nog niet in slaagd een zetel te' vinden. Naar wij vernemen, wordt op het ogen blik de mogelijkheid onderzocht om de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in September a.s. in Den Hoag huisvesting te bieden. Zoals men zich zal herinneren, had men voor 1948 ook het plan om de Algemene Vergadering in Den Haag te houden. De accommodatie werd toen echter door het hoofdkwartier der V.N. afgekeurd. Alhoewel de gemeente Den Haag de plannen nog steeds in studie heeft, achten deskundigen, die in nauw contact Verenigde Naties staan, de kansen de residentie zeer gering. Aan de zijde van de oceaan rekent men er 1 zo werd aan deze uitlating toegeve dat de komende Algemene Vergadi wederom in Amerika zal worden houden. Amerikaanse infanteriepatrouilles zijn, gevolgd door Britse tanks, Jong- dongpo, de industriële voorstad van Seoel ten Zuiden van de Han, bin nengerukt. Hierdoor ligt het centrum van Seoel onder ’t bereik van tank- geschut. De Noordelijke achterhoede heeft haar verdedigingsstellingen ten Zuiden van Seoel prijsgegeven. Terwijl de Noordelijke tegenstand in ’t Westen snel vermindert, worden er in de centrale sector zware gevech ten geleverd. In de corridor Hoengson-Hongtsjon blijven Amerikanen en Zuidkoreanen langzaam oprukken. Zij stuiten echter op toenemende tegenstand. Eenheden van de „groep-Scott” der verbonden legers zijn de havenplaats Intsjon binnengetrokken, terwijl een vloot onder leiding van de Mis souri, die van de Oostkust uit Korea is omgevaren, de opmars dekt. Andere groepen bereikten de Han, die langs Seoel loppt, na drie tot zes kilometer langs het gehele Westelijke front te zijn gevorderd. Gisteravond werd gemeld, dat de te genstand van de Noordelijke troepen op het centrale front plotseling krachtiger is geworden. Er was bijna «.een terrein winst gemaakt op dit vijftig km brede front. Het gebied is hier bergachtig Er ligt thans een laag sneeuw van twaalf cm. Een cdlonne der verbonden troepen heeft na twintig uur hoog terrein ver overd ten Noorden van Hoengsong. aldus wordt gemeld. Ten Westen ven de wejj Anyang-Seoel vorderden de verbonden troepen drie tot vier km. Er was slechte geringe tegen stand. w De Amerikaanse troepen ten van Intsjon en de Z -Koreanen -Westen van Wondjoe meldt tegenstand De Amerikaanse legerstafchef. generaal J Lawton Collina, heeft te Chicago ge zegd niet te kunnen voorspellen, of de T\E TENTOONSTELLING van rnotor- -L' rijwielen, bromfietsen en scooters in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, geeft op haar manier een beeld van de veranderin gen, die wij óp het ogenblik meemaken. Voor een deel zijn dit vdranderlngen, die lamenhangen met de versobering, Waar de tijd ons toe dwingt, voor een deel zijn het technische verandérlngen. De flets met hulpmotor heeft nooit vóór de oorlog een kans gehad. Vandaag ver overt de bromfiets de weg. Men kan de bromfiets beschouwen als een zeer luxe fiets en dan is het geen versobering, men kan het nieuwe voertuig ook zien als een vervangingsmiddel voor de motorfiets, waarmee men zich over kleine afstanden comfortabel kan verplaatsen en waarmee men grotere afstanden vrij goedkoop kan afleggen. Bij de bromfiets kan men dus twijfelen. De scooter, die in Italië, Zuid- Frankrijk en Zwitserland burgerrecht heeft verkregen, en die ook in Duitsland kansen schijnt te maken, is echt een machine voor de „armen", betrekkelijk gesproken natuurlijk. Men heeft kunnen lezen, dat zo’n pittig brommend geval enkele gemakken (lang niet alle, maar toch wel zeer waardeerbare) van de auto biedt tegen een veel lagere prijs. Of het in Nederland zal aanslaan, moet men af wachten. Een auto dient bij ons wel eens voor „representatie" en daarvoor kan men niet bij een scooter terecht. Het motorrijwiel is echter ook niet te versmaden voor diegenen, die zich snel en goedkoop moeten of willen verplaatsen over lange afstanden. De „dienstmachine" komt in trek. Het motorrijwiel is veel duurder geworden, maar in vergelijking met de auto is zijn prijs minder gestegen. Volgens Kijkers bevindingen zijn de motoren van twee en een half tot vier maal zo duur geworden, de meeste ruim driemaal. Bij auto's ligt dat vermenlgvul- digingsgetal hoger. Sommige wagens zijn vijfmaal duurder dan vroeger, zonder dat men van bijzondere technische verfijnin gen kan spreken. In dat licht gezien zijn motorrijwielen en scooters nuttige en zelfs noodzakelijke uitwijkmogelijkheden ge worden voor reizigers, die op de dubbel tjes moeten passen. Er zijn noemen, haar bef' een grot™ f een kun* meen t. artikel-- Vrijdagavond waren in de drie voor naamste Engelse havens. Londen, Liver pool en Manchester. 17.000 arbeiders In staking uit protest tegen de arrestatie van zeven stakingsleiders. Honderden Londense havenarbeiders hebben vandaag het werk neergelegd om te demonstreren tegen de arrestatie. Na een verhoor, dat zeven mini duurde, werden de arrestanten borgtocht vrijgelaten. Vandaag zal te Dublin een parade wor den gehouden om te protesteren tegen het verblijf van een escadrille der Neder landse marine-luphtmacht te Londonderry Het hoogtepunt van deze parade zal wor den gevormd door een tafereel, een staats begrafenis voorstellend, waarin op een af fuit een doodkist zal worden vervoerd Op de doodkist is een plakkaat aangebracht, waarop staat „Ierland, vermoord door de Brlts-Nederlandse aanval van 1951' De parade wordt gehouden met het oog op het verwachte verblijf in Dublin van duizenden Engelsen ter gelegenheid van de internationale rugby-wedstrijd ler- landr-Engeland. Het Brusselse blad Lé Soir verhaalt in haar middageditie van gisteren, op welke wijze Westerling België heeft ver laten Wij vernemen, dat dit bericht is ge ïnspireerd door de voormalige omgeving van Westerling te Brussel. Zoals reeds is medegedeeld, moest Westerling, die na een verblijf van zes möanden te Brussel van de Belgische instanties geen verlen ging van zijn verblijfvergunning kon ver krijgen, vóór 1 Februari het land verlaten. Le Soir vertelt nu, dat mevrouw Wes terling, geboren Yvonne Fournier en van Franse origine, de dag vóór Westerling vertrok., het pension, waar zij en echtgenoot te Brussel verbleven, heeft verlaten en naar Nederland is vertrok ken. Dezelfde dag heeft Westerling bij het Nederlandse consulaat te Brussel verlen ging van zijn paspoort aangevraagd. De volgende dag had het klaar moeten zijn, doch bij Informatie vertelde men hem, dat het paspoort naar Den Haag was opge stuurd. Westerling bètoogde. dat hij het paspoort dezelfde avond nodig had. Toen Westerling tegen vijf uur weer infor meerde, vertelde de consul hem persoon- ■mes in lederen ?nders had het 'eer een nieuw nodig. Dit werd er medewerkers I alle inzenders lit is dan ook dat de waar- n C. H. ROOIT, Albert Maat. 28 jaar. metselaar, wonende Bui Pruissingel, zoon van de mandant. Hr Ms lichte kruiser Tromp heeft in de laatste wereldoorlog een uitstekende staat van dienst verworven, op grond waarvan H.M. de Koninging reeds op 8 Januari 1949 aan het schip de onderschei ding van „Koninklijke vermelding bij dag order" toekende. De onthulling van de ge denkplaat aan boord van de kruiser, waar op deze onderscheiding vermeld staat, werd uitgesteld tot Hr Ms Tromp weer in dienst was. Zij zal nu op 19 Februari a.s. om 11 uur in Amsterdam door Z.K.H. de Prins der Nederlanden geschieden. Hr Ms Tromp zal daartoe worden afge meerde aan de kop van de Javakade. Het marinepersoneel, dat tussen Januari 1942 en Augustus 1945 deel heeft uitgemaakt van de bemanning van Hr Ms Tromp, kan via lijn commandant verzoeken, de ge beurtenis te mogen bijwo'nen. Ook zij, die de marinedienst inmi idels hebben verlaten, zijn welkom Zij kunnen zich in verbinding stellen met de adjudant van de Commandant der Zeemacht in Ne derland in Den Helder. nog enkele veranderingen op te die in deze jaren zo ongemerkt >eslag krijgen. De nylonkous heeft oot deel van het terrein gewonnen, jnststof als plastic wordt de alge- erkende grondstof voor allerlei artikelen, van damestassen tot speelgoed. Men kan ook vandaag waarnemen, hoe In betrekkelijk korte tijd de wasgewoonten bij een volk zeer ingrijpend kunnen ver anderen Allerlei nieuwe wasmiddelen, «amengesteld uit synthetische grondstof fen, veroveren vooral de keuken en het gevolg is. dat het verbruik van zachte zeep met bijna even grote sprongen daalt als dat van de nieuwe middelen stijgt. Nu schijnt er weer een uitvinder te zijn op gestaan,,die een revolutie op het gebied van de fezlnswas dreigt te ontketenen met een fletspomp-achtig geval. Wanneer deze man inderdaad een vinding heeft gedaan, zo wonderlijk als men telkens leest, heeft hij een standbeeld verdiend. Er Is nog een verschijnsel, dat hand over hand toeneemt en waarvoor men wel eens aandacht mag hebben. In elke stad treft men de „rijke buurten" aan. Den Haag was er het gulst mee. Straten of lanen met statige, enorme huizen. Men kan ze vergelijken met de deftige grach ten van Amsterdam, de glorieuze singels van Rotterdam, bepaalde straten of par ken in steden als Gouda, Dordrecht. Delft. Het waren huizen van de zeer welge- stelden. lieden, die in sommige opzichten dikwijls zeer sober, in andere opzichten veeleisend waren. De huizen warén altijd veeleisend, vooral inzake personeel, brandstof, onderhoud Deze hulzen raken 1 meer ontvolkt, waar men ook ..1 Amsterdam zijn de grachten de zetels van ontelbare banken, grote en kleine handelazaken en instellingen ge worden. Als Kijker er langs gaat, ^begrijpt hij veel dingen niet, bijv, hoe de mensen moeten hebben geleefd, die deze „grote kasten van huizen" lieten bouwen «n waar toch al die handelahuizen vandaan komen en waar ze van bestaan, die heden de statige zalen vullen met geratel van schrijfmachines en de holle klank van dictafoons. In Den Haag hetzelfde. Daar is het een raadsel, waar al die vakgroepen, bedrtjfsschappen. raden, stichtingen, over heidslichamen enz. enz. enz vandaan komen, die soms de oude, deftige straten van weleer bijna huis aan huis hebben bezet De gewone burgers, die er te mid den van deze nieuwe werelden hebben standgehouden, zijn zeldzaam Te Rotter dam kent men hetzelfde verschijnsel, doch daar is het wat gemakkelijker verklaar baar door de ramp die de stad heeft ge troffen. Dat is alles een bewijs van de verande ring van levensgewoonten in maatschap pelijke toestanden, waarvoor men wel eens aapdacht mag hebben. Het is niet alleen de dienst van Volkshuisvesting, die de Welgestelden uit hun aanzienlijke huizen drijft, al spreekt ook de huidige woning nood in dit proces een flink woordje mee. Deze grote huizen vergen meer personeel, dan tegenwoordig zelfs de rijken zich kunnen of willen veroorloven. De woon- gewoonten veranderen bovendien. Men voelt minder voor grote wandelingen door I net eigen huls. De fiscus is bij dit massale 8 verhuizingeproces echter de grote uit- drijver. Iemand, die vroeger eeh ton Inkomen nad, betaalde van zijn vele volwaardige guldens, wel enige duizenden belasting, maar het grootste deel mocht hij zelf hou den. Vandaag zijn de inkomsten uit ver mogens doorgaans geenszins naar verhou ding van de gedaalde koopkracht van het geld gestegen, de rentevoet is zelfs laag, doch wanneer de inkomsten van dezelfde vermogende nu zelfs anderhalve ton zou den bedragen, blijven er voor hemzelf enkele tienduizenden over en Vadertje Staat ontfermt zich wel over de rest. Dan worden het grote huls, met het koetshuis, de, tuin met orangerie enz. te duur. Nog een verschijnsel, dat daarmee •amenhangt: de oude kunsthandels waar deze welgestelden voor hun verzamelin gen kwamen neuzen, sterven uit. In de Amsterdamse Kalverstraat zal weer één der cede, gerenommeerde kunsthandels verdwijnen. Het genre klanteb, dat zo’n deftige zaak nodig heeft, sterft uit. En daarmee een waardevolle traditie. Het is een tijd vol veranderingen. Maar het blijft een oude waarheid, dat niet elke verandering een verbetering is KIJKER. Gistermorgen tegen half twaalf vatte de drijvende olie op het water aan het eind van de Koningin Wilhelminahaven, ver moedelijk doordat een gloeiende bout bij werkzaamheden op een in die haven llg- gena schip, in het water was gevallen, vlam. In een oogwenk was het water één gloeiende vuurzee. Door de brandende olie werd een in de nabijheid liggende sleep boot door het vuur aangetast. De stuurhut stond al spoedig in lichter laaie, terwijl ook op het dtoogdok van de scheepswerf I. S. Figee, liggende aan de zuidzijde van de haven, vlam vatte, evenals de vele zogenaamde stoelen, staande ftan de kant van de haven. De brandweer rukte met al het beschikbare materieel uit om de ko kende vuurzee te bestrijden. De sleepboot Frederika 8 werd door een andere boot weggesleept, waarna het vuur op deze boot spoedig met enige stralen was ge blust Ook de brand op het droogdok had men gauw bedwongen. Met man en macht werd toen de strijd aangebonden tegen de brandende massa, waarbij ook de hulp van de Schiedamse en Rotterdamse brandweer werd ingeroepen. De olie verspreidde een verstikkende rook, zodat naar de kant van de Vulcaanhaven het zicht hierdoor zeer slecht was. Na een kwartiertje kwam van de kant van de Vulcaanhaven de gereedschapswa gen van de Vlaardingse Brandweer aange reden. waarop zich waarschijnlijk 7 brand weerlieden bevonden, terwjjl even voor de Koningin Wilhelminahaven een arbei der van de meubelfabriek Van der Zanden achter op de wagen was gesprongen. Door de enorme rookwolken kon de chauffeur zich waarschijnlijk niet meer goed oriën teren en ondanks alle mogelijke pogingen van aanwezigen om de wagen te doen stoppen, reed deze pardoes van de sebuin- lopende helling in de vuurzee. Een kreet van ontsetting steeg uit de aanwezigen op, toen men de auto In de ziedende vuurgloed zag verdwijnen. Twee personen en ge noemde arbeider, wisten zich nog in vei ligheid te stellen, doch de vijf anderen vonden een jammerlijke dood. Intussen was ook de blusboot Haven dienst VI verschenen en met een grote schul-iblur-er was m-?n toen de vuurzee, die door het krachtige optreden van de Vlaardingse brandweer reeds aanmerke lijk was bedwongen, spoedig geblust. De stoffelijke resten van de bij de uit oefening van hun plicht omgekomen brandweerlieden werden daarna uit de brandende materiaalwagen gehaald en geborgen. Duizenden 1 bij de politk zorgde. Op het terrein van de ramp waren o.m aanwezig burgemeester mr J. Heusdens, de commissaris van politie en enkele wet houders. In de gelederen van de brandweer heerst door deze ontzettende ramp grote verslagenheid, eveneens onder de gehele Vlaardingse bèvolklng. Van de inzittenden wagen zijn twee personen heren Paars en Groenebo noemde is met ernstige het Vlaardingse ziekenhui- Over de ramp te Vlaardingu. wij nog dat zich In de „belle"* de brandweer, die In het wat reden, negen personen bevond! taal zijn vijf brandweerlieden arie gewond. De negende behc tot het brandweerpersoneel, maar een fabrieksarbeider van de N V Vli dmgse machinefabriek I A. Kreber. Deze man is, blijkbaar met de bedoeling de brandweerlieden te helpen, op de auto gesprongen, maar wist er ook weer af te springen voordat het voertuig te water geraakte. Van de drie gewonden, die in het Algemeen Ziekenhuis te Vlaardingen zijn opgenomen, verkeert er één in le vensgevaar. De in de haven liggende sleepboot Is behouden gebleven, hoewel hij schade heeft opgelopen. Het dok. waarin een sehip lag. heeft men laten zinken. De omgekomenen zijn naar de Vlaar dingse brandweerkazerne overgebracht, waar een chapelle ardente is ingericht Dinsdagochtend zullen zij van deze ka zerne uit worden begraven. Alle vijf wor den zij begraven op kosten van de ge meente. Een uit acht leden Tweede en Eerste mer bestaande Nederland se parlemenlatre delegatie brengt Op uitnodiging van Lord Kanselier Jowilt en van de voorzitter van tiet Lagerhuis een bezoek aan Engeland. Donderdag wer den de Nederlandse gasten door de Lord Mayor van Londen, Aiderman Dengs Lowson, in diens ambts woning ontvangen De ruim twee meter lange burgemeester kijkt hier néér op prof mr P S Ger- brandy, die in de afgelo pen oorlóg mimsier ore- a> öident was van onze uitgeweken rrgeriub i« Londen. van de materlaal- gered, n.l. de Jroeneboom. Laatstge- istlge brandwonden in 'iuis opgenomen. irdingen vernemen „bellewagen" van het water is ge- bevonden. In to- Tlieden gedood en nut behoorde niet was laar- Kreber. 1 «t de bedoeling helpen, op de ai st er ook weer af uig te wr >nden. die Vlaardinj één in

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 1