ozenoQieis, Wie over rheumatiek praat, Een positionele blunder prjIlegbillen kne-tterprét Onderzoek naar de oerbevolking in het land van Mao Tse Toeng Het verhaal van de mensheid West-Duitsers vechten voor hun geliefde zoetigheden Wilde de politieman stelen HET WOORD VOOR DE WERELD ONZE ÏOOI-KRUISWOORDPUZZLE Even Piekeren Aan de wieg van het alphabet Jeugdlectuur KNUTSELPUZZljb DAN MAAR. BErD! Iets over Eskimo's Thule Kruiswoord Ra Ra VAN WAAR KWAMEN DE CHINEZEN? Autonomie voor de „aboriginalen" ER ZAT GELD IN DE LUCHT! Verkeersdeskundigen denken hard na over de bromfiets weet niet waarover hij praat RHEUMATIEK IS NOG GEEN RHEUMA Minister van financiën op gevaarlijk terrein Argentinië heeft zijn eigen straaljager Ambonezen zijn niet te koop De vrijwilligers in Korea hebben meer fut dan de dienstplichtigen Niet bang voor Chinezen De ziel van een ivachtmeester werd ontrafeld Leugenmeter beproefd CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Atoomproeven van grote betekenis ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 DUIZEND EN EEN T}e meest besproken man in Beverwijk is ongetwijfeld Donner geweest. Deze Hagenaar, reeds jaren een getrouw com- f fiïi» ven H°oRoven-tournooien won de fantaatiieh9 •Rescrvc-tüUrno°i met a JB2,/?*t,®c£e scores "an respectievelijk "f" Ult ,9- werd op grond hiervan - hïtS«aM?e,end 7 in 1950 toe«elaten tot w^i "?£fdtournooi om vervolgens deze vïtfe»!? tm eve.neen.s zonder oen enkele verliespartij! te winnen vóór dr Euwe. Rossolimo e.a. en zich daardoor met één te schLröJi ds beste st'ha;ikmeesters «JP* .verWöchtin«en voor 1951 van de schaakwereld én van hemzelf waren hooe gespannen Hij begon echter in de le ronde met een nederlaag, de eerste in sóti £*2? tlju.S- 5en kleine sensatie, die snel werd achterhaald, doordat hij in de drie daaropvolgende ronden eveneens met n ü?f Janden de speelzaal moest verlaten: O uit 4. niet te geloven! Uit de laatste Vijf partijen scoorde hij nog 3'/, punt en nam zodoende de abominabele indruk vIS ff ®.erfte speelhelft enigerpiate weg. Hij eindigde als achtste, slechts achtste Wij zullen ons hier niet verd:epen in het proD.eem hoe Donner's slechte resultaat lo„5eu OI?g*viwelke hem vier jaren be8unstigd. te verklaren. Wij willen alleen het snelle oordeel van de ffb®a1k^?reld dat Donner zonder meer j heeft gespeeld, corrigeren Want dat is niet geheel en al juist. Donner heeft zijn partijen in de eerste speelhelft goed origineel en fraai opgez.et. is steeds met een betere zo niet gewonnen stelling uit opening gekomen, doch maakte in het middenspel onverklaarbare fouten, welke hem tot onmiddellijk opgeven noopten, instede zijn gewoonte getrouw de betere stelling nauwkeurig tot winst te voeren. Een typisch voorbeeld is zijn partij tegen va» Seters: Wit: F. van Seters Zwart: J. H. Doiyier Staunton-gambiet. 1. d2d4 f7—f5 2. e2e4 Het Staunton-gambiet. jarenlang door de zwartspelers gemeden, omdat het wit ten koste van een pion een angstwekkend sterke aanval bezorgde. Recente onderzoe kingen o.m. van Rossolimo hebben deze opening voor zwart in ere hersteld en thans is het zelfs de vraag, of het niet ver standiger is voor wit om met 2. g3 wat rustiger paden- te bewandelen het bezwaar dat terugkeer naar de andere vleugel niet mogelijk is. Donner maakt hier op fijne wijze gebruik van. Lf8b4! 12. 00 0—0 13. Kgl—hl d7—d5 14. Ddl—e2 Lc8—d7! Met deze bescheiden ontwikkelingszet HHS ^nrtniWart Z^jn Ware Voelingen. Hij wil n.l. op c3 ruilen en vervolgens b7-bo spelen, waarna Lb3 voor de ver dere duur van het gevecht volslagen is uitgeschakeld Wit had dit plan moeten verhinderen door 15. Pdl te spelen doch doorziet de «rgllstiBlteld van de zwart- speler niet i« Lb4Xe3l 16. b2Xc3 b7b5! Het doel is bereikt: zwart staat practisch gewonnen. Niet alleen heeft hij zijn meer- pion behouden zonder hiervoor stellings nadeel te aanvaarden, doch verder heeft hij Lb3 onwrikbaar ingemetseld. Op a2—a4 volgt n.l. a7—a6 en er verandert aan de -at »,nue!f! Doch thans koinen de onbe grijpelijkheden 17. Tdld4 Dd8e8 18. Tfl-el 87s5!l Een positionele blunder van formaat, waarmede al het bereikte weer verloren gaat Zwart mocht de a-pion alleen .ge bruiken op a6 om de vesting rond Lb3 vast te houden. JWet zijn gespeelde zet. welke a5 a4 dreigt, wordt wit gedwongen tot a2—a4. waarmede Lb3 weer tot leven komt!! 19 a 2a 4 b5Xa4 Pg8-f6 3. Pbl—c3 4. Lcl—g5 Deze belangrijke versterking is van solimo afkomstig. Bekend is. dat 4 d5? slecht is wegens 5. LXf6. eXf6, 6. Dh5t gevolgd door 7. DXd5 enz. cn het veelal gespeelde 4 g6 geeft wit na 5. x3! een prachtig aanvalsspel. Min of meer gedwongen. Het antwoord 5. LXf6, e.Xf6. 6. PXe4? faalt op 6De7! dreigend 7d5 (7. De2 dan PXd4) ter wijl het pionoffer 5. f3 thans krachteloos ls wegens 5e5!. 6. d5. Pd4. 7 fXei, Le7. 8. Lc4. d6. 9. Pe2. Pg4 met goed spel voor zwart. 6. f2—f3 In de partij Gudmundsson—Donner. Am sterdam 1950 volgde hier 6. Dd4. Pf7. 7. LX.f6. eXfe. 8. PXe4. f5. 9. Pg3. g6! enz. en zwart kwam met Lh600 en Lg7 tot voltooiing van de ontwikkeling van zijn Koningsvleugel. 6Pe5—f7! Eveneens van Rossolimo afkomstig, waar mede het witte pionoffer ontzenuwd wordt. 7. Lg5—f4 Met 7. Le3 heeft Van Seters het vorig jaar te Beverwijk geen prettige ervaringen op gedaan (7., Le3. eX f3. 8. Pf3. g6. 9 Le2. L.g7, 10. 0—0. 0—0, 11. Pd4. c6 en wit heeft geen compensatie voor de pion) en pro beert thans de tekstzet. Het beste is even wel 7. LX f6. enz. 7e4Xf3 8. PglXf3 c7-c6 9. Lfl—c4 c6Xd5 10. Lc4Xd5 e7e6 11. Ld 5b3 Deze zet kost in tegenstelling tot Lc4 na d7d5 geen extra tempo, doch heeft Zwart heeft niet betere, andere volgt 20. aXb5. LXb5. 21. c4! enz. 20. Lb3a2 Wit heeft een tweede pion verloren, maar door de dreiging c3—c4 gaat zijn Loper thans een schone toekomst tegemoet) 20Pf6e4 2J. De2e3 pf7—d6 22. Lf4Xd6 Pe4Xd6 23. De3e5 PdftTrfS 24. Td4g4 De8b8 Zwart moet zich haasten de opstekende Witte storm te bedwingen. Er dreigde reeds 25. Pd4! met aanval op pion e6 en P f5 enz. Dc zwarte dreiging na Db8 te weten 25Db2 met Loperwinst kan wit gemakkelijk pareren. 25. c3—c4 d5XC4 26. Tg4XC4 Tf8c8?? Na 26DXe5. 27. pXe5. Le8. 28. Tc7 wint wit onmiddellijk een pion terug en staat dan zelfs iets beter. Na de tekstzet, welke zonder meer een stuk prils geeft, 6laat Caissa de handen voor de ogen 27. Tc4Xc8t Db8XC8 28. De5Xf5 zwart geeft op. CHR. VLAGSMA. De titel van dit boek van dr J. H. Bavinck houdt een pretentie in. en zelfs niet minder dan deze. dat hij in de ver warring van onze tijd een sterk positief gerichte oplossing aanduidt. De schrijver spreekt immers niet van „een", maar van „het" Woord voor de wereld, waarmee hij bedoelt het Woord Gods. de Bijbel, in zijn normatieve functie en bevrijdende verkondiging. Het ware te wensen, dat dit boek in de eerste plaats gelezen werd door allen.' die als gevolg van bepaalde omstandigheden in hun leven tegenover de Bijbel een af weerhouding hebben aangenomen. Dit boek is geen zwaar dogmatiich- theologische verhandeling, alleen ver staanbaar voor ..deskundigen". De grote verdienste er van is juist, dat de schrijver de ingewikkeldste problemen rondom de Bijbel op zó glasheldere, eenvoudige wijze weet te verklaren, dat iemand, die er wei nig of niets van af we'et. niet de minste moeite zal hebben hem te begrijpen. Wij menen, dat zélfs wie er aan begint met de nodige reserve onder de bekoring er van móet komen, juist omdat het geen apodictische visie opdringt, doch preten tieloos, zelfs argeloos alleen maar zegt, dat de Bijbel hét Woord voor de wereld is, ook voor de wereld van vandaag. Het boek verscheen bij Bosch Keuning te Bharn. Horizontaal: 1. Teken, aanduidend de nadruk op woord of lettergreep. 12. Re- kenpltchtig beheer. 13. Muze van het min nedicht. 14. Vis (meerv.). 15. Badplaats in Duitsland. 17. Zwemvogel. 18. Brugje over een smal water. 19 Gemeente in Gronin gen 21. Kleur. 22. Water in Friesland. 23. Met opzet. 25. Afkorting voor selenium. 26 Nauwe opening. 27. Soort van kabeljauw. 29. Maal. 31. Draal, wrong. 33. Slijk. 34. Voorzetsel. 36. Rei van zangers. 38. Kook- vat 39 Engels eiland in Straat Bab-el Mandeb 41. Gemeente in Gelderland. 42. Slede. 43. Zeer grote pompoen. 45. Land bouwwerktuig. 46. Koninkrijk in het mid den van de Himalaya. 48. Kubieke meter. 50. Oorlogsgod. 51. Eiland van Estland. 52. Voegwoord. 55. Een plant met bittere bla ren en bloemen. 57. Muzieknoot. 58. Groot te vorm 61. Familielid. 62. Gemeente in Gelderland. 64. Katrol. 65. Plaats in België. 66. Deel van een gebit. 68. Sportterm. 69. Streep door de jongens op de grond te trekken bij het spel waar vandaan zij werpen of knikkeren moeten. 70. Klank. 72. Geluk, zegen. 74 Krachteloos. 76. Lichaamsdeel. 78. In het afgelopen jaar (afk. Lat 80 Wordt gebruikt om er bood schappen in te halen. 82. Als 61 hor. 83 Zuster. 85. Wezenlijk. 86. Blad papier 87. Ale 29 hor. 89. Wandversiering. 90. Zui velproduct 91. Alvorens. 93. Oude lengte maat. 94. Voor het volk verstaanbaar en bevattelijk maken. Verticaal: 1. Uitbarstingsmond van een vulkaan. 2. Bloem 3. insectenetend zoog dier 4 Laag 5. Voorzetsel. 6 Dorpje in Noord-Brabant bij Asten. 7. Als 5 vert. 8. Land. dat bij een hoeve behoort. 9. Klein ste. inlandse kraal. 10. Koker (Fr meerv. 11. Gehucht tussen WierdenenN ij verdal 15. Verdikking der opperhuid. 16^ Vlug. 19. Stadie in België. 20. Kettingraadje in een uumeric 23. Zacht. 24. Trekschuit in Friesland. 26. Zuiver. 28. Een soort van antilope. 29. Sterke drank. 30. Onderrich ten 32. Metaalsoort. 33 Draairoede of sluitboom om een vleugelraam te sluiten. 34. Achting. 35. Deel van het geraamte. 37. Ordelijke schikking. 39. Korte overjas (Fr 40, In massa. 43. Likeurfles. Stok met voettrede. 47 Smalle Weg. 49 Priem 53. Opium, toebereid om te roken. 54. Bijen houder. 56. Dorpje ten N. van Den Bosch. 59 Gezwind. 60 Van-de leeftijd (afk. Lat.) - "oon van Seth. 65. Teken. 67. Pon- 69. Vogel. 71. Akelig. 72. Gaal. 73. net kappen of veile»-Fan bomen voor het hout. 75. Werkloon, (Vlaams). 76. Dun, lang. opgroeiend oevergewas. 77. Schreeu wen als een ezel, 79. Eiland (Maleis). 81. Comparatief van goed. 82. Kruipend een- Jarig kruid. 84. Kneep. 86. Pluim van aen jaard. Het 1- vogel 88. Hond. 90. Vermoeid. 92. Botter dame Lloyd (afk.). 93. Bijschool (afk.). Oplossingen van deze P"1'1» ™"""1 Uiterlijk Donderdag u.s. in ons bezit z(jn Voor goede oplossingen "ordenteen pr«s van 5 en twee prijzen van 2.50 beschik baar gesteld. Op het adres vermelde men. Puzzlerubriek. Over deze rubriek wordt niet gecorrespondeerd. Oplossing figuur puzzle I, 1. marge. 2. aleer, 3. Reest, 4. geste. 5' II.1 l^tobbe, 2. oneer, 3. beden, 4. Beer». ö'lII.n8l". Narwa. 2. Adoea. 3. romer, 4. WIV^iAiMa?2. Immer, 3. ampel, 4. reede, 5' tL^Garda, 2. ahorn, 3. rotan, 4. drame. 5 vinr\ar^plts, 2. paren, 3. lradé, 4. teder. B"vn.ri. Manes, 2. agame, t. Namen, 4. emelt, 5. santé. VIER VLUCHTIGE VRAGEN Deze week geven we vier vragen op. die betrekking hebben op de luchtvaart. Wij stellen ons niet voor. dat er veel lezers zullfen zijn. die al de hier gestelde vragen kunnen beantwoorden. Maar het is interessant, dat ieder er toch wel enkele aan kan en.dat de betreffende toch wel zéér trots zou zijn, als hij de andere óók zou weten. Welnu, beproef uw kracht en vergelijk uw vermoedens met de juisfte antwoorden, die u elders in dit blad zult vinden* Ziehier de vragen: 1. Welk vliegtuig was Fokkers eerste ling? 2. Wat is het Nederlandse woord voor „cockpit" en voor „cabine"? 3. Welk was het Anthonie Fokker heeft dat jarenlang in K.L.M.-dienst vloog? 4. Met welke vliegtuigen en onder welke naam werden de volgende historische reizen gemaakt. 1&4L. 1*vt-0 fc4.~d.LV? r^r\r\nr\ lotste vliegtuig, dat gemaakt a) De Melbourne-race van Parmen- tier? b) De Kerstvlucht van Smirnoff Java- Nederland? c) De eerste vlucht van Hondong naar Curacao? d) Viruiy's Palestijnse vluchten met Bernadotte? e) Welke naam had het vliegtuig, waarmee Lindbergh zijn eerste vlucht over de Oceaan volbracht? ELLICHT nog ouder dan de eerste Egyptische schriftekens zijn de Chinese „trigrammen" van Foe Shi. De tekens, die altijd uit drie evenwijdige lijnen bestaan, al of niet in het midden onderbroken, zouden door Foe Shi zijn ingevoerd „als middel om tot aan de zeeën het land te besturen". De drie ongebroken lijnen betekenen: hemel. De drie gebroken lijnen staan voor: aarde. Waar alleen de middelste lijn is gebroken, wordt de zon, het licht, de warmte aangeduid. Rechts zien wij de beroemde brief van de Indiaan „Schildpad- die-zijn-vrouw-volgt" aan zijn zoon Kleine-man. Het lijkt op de tekening wel alsof de vader zijn zoon met haken naar. zich toe wil halen. Zo is het ook. „Kom naar mij toe" luidt de tekst. „Ik heb je 39 dollar reisgeld laten geven". De namen van de personen zijn door éen lijn verbonden met hun voorstelling. Dit verschijnsel treffen wij aan op vele plaat sen ter wereld waar men nog gebruik maakt van tekenschrift. De twee „delen" van een tweeling mo gen uiterlijk als twee druppels op elkaar gelijken innerlijk kunnen ze geheel ver schillend geaard zijn. Dit geldt voor de Rotterdamse tweeling, die ook Cok Gras- hoff tekent in „De Tweeling krijgt logé's" Lies en Loes hebben een verschillend ka rakter en derhalve reageren ze ook ver schillend op gebeurtenissen en mensen, en zo toont het vriendinnetje Lot. kind uit een arpi gezin, zich tegenover Lies heel anders dan tegenover Loes. Uit de ti tel blijkt al, dat heel wat mensen en kin deren het boek bevolken, en met zoveel mensen en kinderen bij elkaar kunnen er allerlei verwikkelingen ontstaan, gelukkig verwikkelingen, vtfelke niet boven het be grip gaan van tien tot twaalfjarigen, voor wie dit onderhoudende boek bestemd is. Uitgave U.M. West-Friesland te Hoorn. Het is lang niet altijd gemakkelijk een kinderboek om voor te lezen te vinden, vooral niet, wanneer de leeftijden In het groepje, dat zich tot luisteren zet, uiteen lopen. En eigenlijk moet ook de volwas sene. die zich het voorlezen tot taak stelt, zelf ook een beetje plezier in de lectuur hebben. Er zijn kinderboeken, echter waarmee die volwassenen zich gaarne ontspannen, ook al behoeven ze ze niet voor te lezen. Vooral zijn dit verhalen, waarin de fantasie van de auteur zeer stoute sprongen heeft genomen en daarom kondigt de Uitgeverij Alpha te Amsterdam „De Avonturen van Woutertje Wipneus", een vondst van Willy van der Heide, te recht aan als een „kinderboek dat grote mensen graag voorlezen". In een van de eerste bladzijden laat zij Woutertje/Wip neus een vriendje krijgen, geen echt vriendje van vlees en bloed, maar een vriendje, ontstaan uit onderdelen van een mecanodoos en daar dit figuurtje onder zeer bijzondere omstandigheden werd ge boren, heeft het leven gekregen en kan het lopen en praten, net als een echt vriendje én bovendien kan het nog véél meer. Natuurlijk leidt dit tot allerlei avonturen, die kinderen zullen vermaken en die voor menig hardwerkende vader of onder-fcorgen-gebukt-gaande moeder een verfrissing voor de geest zullen bete kenen. Antwoorden bij Even Piekeren smo'j 'IS jo HJjdg 9 !(XD "Hd iuajjajjaaji -si83J jaq U8A sjanai ajsjBBi ap jbbu) 8JBX sajjBqo bjojjbq se[3noa p ;d?ug 81 'd J351W 3 ïuBBJniaj 81 q !j3ATfi z '3 d SBiSnoa B 'f !puaay 98 d aCT '8 nmfBsi ua jnqannjg z ^ds ad 1 A DRIEKE VERAART heeft het boeit „De Noordelijkste dokter ter Wereld" gelezen. Zij heeft er een opstel over ge maakt. bestemd voor de Rom melpot. Omdat het misschien wel aardig is iets over Eskimo's te lezen, zullen we het deze keer plaatsen. Nu moet je giet denken: O, ik heb dit of dat boek gelezen en erg mooi gevonden, en nu ga ik daar een opstel over maken, want zo'n opstel is maar voor een enkele keer geschikt. Dit is dus echt een uitzondering. Daar staat tégenover, dat je wel zelfgemaakte verhaaltjes, versjes, tekeningen, puzzles enz. in kunt sturen Als het de moeite waard is wordt je werk zeker geplaatst. En. wees vooral niet teleurgesteld als het er niet meteen de volgende week in staat! Maar nu de Eskimo's: Wat was 't koud in December. Sneeuw en ijs hadden we vol doende gehad. De kou .werd ook langzamerhand minder en begin Januari was 't echt druilerig regenweer. We hadden vacantie tot acht Januari en nu er niet meer ge schaatst kon worden, verslonden we vele boeken. Eén boek vond ik erg mooi. Het was 't verhaal over Thule, de Noordelijkste kolonie ter wereld op Groenland. Knud Rasmussens Thule, met z'n eigenaardige, primitieve, maar toch beschaafde Pool-eskimo's. Op de Thuleberg staat 't Knud Rasmussens gedenkteken, door dankbare Pool-eskimo's opge richt. De stormen hebben er de. bovenste steen reeds afgerukt, maar die zal zeker weer aan gebracht worden. Knud Rasmussen stichtte in 1910 met Deense Zendelingen de kolonie Thule. Hierdoor wap pert sindsdien de Deense vlag over dit deel van Groenland. De kolonie ontwikkelde zich snel en werd in 1935 kort na Knud Rasmussens dood door 't Groenlands bestuur (Dene marken) overgenomen. De mensen hier zijn tevree en gelukkig. Jammer dat hier de tuberculose zo erg heerst 35 sterft aan deze ziekte). De mannen gaan gekleed in helderwitte broeken van beren bont (karnikken). De karnikken der vrouwen zijn vervaardigd van de huid van witte en blauwe poolvossen en volgens eigen patroon venwerkt. Ze hebben allen hetzelfde kapsel. Het lange blauw-zwarte haar is met een lint in een lus naar boven gebonden. De kinderen-zijn als de man nen met de pan geknipt (mén zet een pan op het hoofd en knipt langs de kant). Vaak laat men het haar voor de warmte tot de wenkbrauwen groeien. De vrouwen dragen hun baby's op de rug in een „amaut". Ze woqen in kleine aarden woningen en leven van de jacht op robben, beren, walrussen, vossen, enz. De walrussen wor den geharpoeneerd. rus aan land ls gebracht, begint het flensen. In twintig ..Land in zicht". Tekening van ROBBY KRUGER. 12 JAAR. ZO WAS HET Hier is de oplossing van de puzzle van Kees de Klein. Horizontaal: 1 Portorico; 9 pan; 10 eta: 12 as: 14 sties: 16 Po; 17 pet; 19 mep; 20 fee: 21 tak; 23 dik; 24 aak; 25 boe; 26 artm; 28 is dit gebeurd en ieder heeft z'n deel gekregen. De tanden en het hart zijn voor degenen die het dier geharpoeneerd hebben. Van de tanden wordt gereed schap gemaakt. Het spek dient voor licht. Het vlees is het voornaamste bestanddeel van de voedselvoor raad. die gedurende de vier maanden duisternis (November— Februari), wanneer men niet op jacht kan, moet dienen tot levensonderhoud van mensen en honden. Gedurende de donkere maan den is men traag en slaapt men veel. De temperatuur daalt tot 35 gr. onder 't nulpunt. Soms zijn er luchtspiegelingen, die ijsmassa's voorstellen. Midden Februari wordt de zon terugverwacht. Plotseling vertoont de zon zich weer. Eerst is het een felle rode gloed, dan een wonderlijke vuurbol. Ze werpt schaduwen over 't ijs en er komt weer Kort daarop is ze geel ge worden en van nu af blijft de zon iedere dag twintig minuten langer aan de hemel, totdat ze tegen 't einde van April hele maal niet meer onder gaat. De Eskimo's hebben sleden waarvoor geen enkele spijker gebruikt is. Ze worden in elkaar gebonden met riemen, zodat ze tegen sterke schokken en zelfs tegen omvallen bestand zijn. De sleden worden getrokken door M.T.S.: 20 dat; 31 Bob; 33 ®ac: 35 es; 36 Bello; 38 de; 39 eed; 40 Ede: 42 Venezuela. Verticaal: 2 op; 3 ras; 4 T.N. T M.; 5 reep; 6 its; 7 ca 8 sap; 11 roe; 13 eet; 15 Ier; 16 pek; 18 taart; 20 fiets: 22 kam; 23 dom; 26 aas; 27 lol; 29 «ad; 30 den; 31 bede; 32 bleu; 34 cel; 36 Ben; 37 Ode(r); ?9 Ee; 41 el. T^OCH tuist de koning heel ■*- goed, hoe de vork in de steel zat. Hij lette dan ook goed op, want Latiera was zijn lie velingsdochter. Zij was altijd lief, en vriendelijk. Zij hielp, waar zij kon. Zij voelde zich erg ongelukkig, als zij zo ge plaagd werd. Als de koning zijn oudste dochters betrapte, was hij heel erg boos. Hij stuurde de prinsessen dan naar de hoogste torenkamer van het paleis. Die kamer had maar één raampje. Het was er altijd erg somber. De prinsessen huil den dan tranen met tuiten. Lang duurde de straf echter nooit. Meestal aing de koning zijn dochters zelf halen. Hij nam haar dan mee naar de tuin. Dan moesten zij naast hem op een bank gaan zitten. Dan wees de koning op de ro zen en sptak: Waarom wandel je toch niet meer in de prachtige tuin?, Geniet toch van al die rozen! Ruik je. hoe heerlijk ze geuren? Dit zou toch heel wat prettiger zijn, dan steeds maar je zusje te plagen. Het is echt lelijk van jullie, dat je het Ook is er een kerkje op Thule. Het altaarstuk is geschilderd door Sigurd Skov en stelt Christus voor als vriend der Eskimo-kinderen. Christus ls gezeten op de Thuleberg. Pastoor Sandgren heeft een kleine pastorie ter beschikking. Dit is. wat ik wilde navertellen ovei) Thule In Groenland. Groenland, met z'n eeuwige sneeuw- en ijsvelden, z'n barre kou en middernachtzon, z'n lengte gelijk aan de afstand van Skagen tot aan de Sahara. ADRIEKE VERAART, Ï2 jaar. 1 v Ji Jan Plezier Fliere flop We komen hier De wagen uit Fliere fluit We dansen nu In de maat Zie hoe dat gaat. Marietje "T^EN klein meisje van onge- *-* veer negen jaar liep met een hond over de weg, die naar de stad voefde. Ze had versle ten kleren aan. Een lapje van haar enige vriend, die ze in de wereld bezat. Ze kwam van het dorp, waar ze gebedeld had, om te proberen van dat geld een broodje te kope<n. Dat zou ze delen met Kees de hond in het dorp had ze niets gekregen, al leen een snauw met de woor- Bah, vies kind, ga weg, Kees kreeg dan meestal een schop. de meeste kans. Ze had nu een half uur gestaan en nog t ze niets gekregen. Alleen mi snauwen. Langzaam liep ze markt weer af en kwam wi op de buitenweg. Achter haar verdween drukte en het gewoel van berg te vinden. Zo liep ze lang zaam door met Kees. Plotseling stopte er een auto naast haar. Een rijke heer en een mevrouw zaten erin. De meneer vroeg haar de weg naar een stad en zei, dat ze dan wel even mee mocht rijden om het te wijzen. De dame vroeg hoe ze heette. Ze antwoordde: De vrouw, die tot haar dood voor me gezorgd heeft, noemde me Marietje. Toen ze stierf was ik zeven jaar en ik stond alleen op de wereld. Nu zwerf ik met Kees van de ene stad naar de andere. Ik bedoel Marletjes hand streelde de ruige De dame keek naar het armoedige meisje. Ze zei: - Wij hebben een dochtertje gehad, dat nu even oud geweest zou zijn als Jij. Ze is on haar vierde jaar gestorven Ze heette Marineke De dame begon een beetje te huilen. Even later zei de heer: Kom Marietje. Je zult best een boterhammetje lusten en Kees een lekkere kluif. Ga dus nu maar met ons mee naar huis en dan lekker slapen. Toen Marietje 's morgens wak ker werd, wist ze eerst niet, waar ze was, maar even later herinnerde ze zich alles weer Toen ze nog een poosje gelegen had, kwam die aardige dame binnen met prachtige kleertjes Marietje keek haar ogen uit Toen ze aangekleed was en ge geten had, gingen mevrouw en Marietje naar de kamer van Marietjes blonde haar viel met mooie slagen op haar lichtblauwe jurk. Meneer zei tegtn Marietje: Meisje, hoe zou je het vinden, om voorgoed bij ons te blijven en dat mijn vrouw en ik je mdma en papa worden. We zul len je dan Marineke noemen. Het meisje was te verbaasd om te antwoorden. Maar dan zei ze: o. meneer, mevrouw, wat ben ik daar blij om. Het is heer lijk om voorgoed hier te zijn en niet meer te hoeven bedelen. Plotseling betrok haar gezicht en met tranen in haar ogen En Kees Mevrouw trok Marineke schoot en zei: Kees mag altijd bij Je blijven, hoor en ga hem nu maar gauw ant hij zal je wel haar zo moeilijk maakt. Boven dien doe je er mij verdriet mee. Als zij zo dikwijls huilt worden haar ogen nooit beter. Beloof toch, dat je haar in het vervolg ontzien zult. Stel je voor, dat ze op een dag wegloopt van verdriet. Misschien zou zij verdwalen. Dan zouden wij haar nooit meer terugzien. O. ik moet er niet aan denken! En ik vind het ook niet prettig, dat ik jul lie steeds moet straffen. VOLGENDE WEEK VERDER. NELLY DE GROOT. 14 JAAR. heeft er echt plezier in, jullie puzzles voor te zetten. Hier is er weer een. Het is een moei lijke! Doe je best maar. Horizontaal: 1 Priester (Ind.); 7 groep eilanden; 8 korenhal men; 9 dier; 12 sterke drank uit suikerriet; 13 bolletje; 16 reeds; 17 doodslag; 18 spoedig; 20 deel van het jaar; 21 deel van Su matra; 22 deel van het gezicht; Voortaan hadden Marineke en Kees een heerlijk leventje. Ze waren allebei heel gelukkig. CORA WEIJER, 14 Jaar. Jan Plezier Fliere flop Paardje hop We gaan nu hier De wagen in Fliere flin Komen terug Volgend keer Tot ziens maar weer. 24 landbouwwerktuig; 25 kloos tervoogdes; 27 wapenschouw; 30 erfgenaam; 31 haardracht; 32 heks; 33 hulde; 34 zangnoot; 35 zintuig; 37 jongensnaam; 39 op alle plaatsen; 42 slee; 43 appel; 45 deel van de mast; 47 bloem. Verticaal: 1 Vader; 2 zoon van Izak; 3 volgens de regel; 4 meis jesnaam; 5 jongensnaam; 6 voor voegsel; 9 roofdier, dat veel in het water leeft; 10 ijzerhoudende grond; 11 ni<}t hier; 12 bloem; 14 laatste letter van het Griekse alfabeth; 15 stok; 19 natuurver schijnsel; 23 erfgenaam; 26 kle dingstuk; 28 passen; 29 uur; 34 nuis; 37 reeds; 38 dwarshout in de mast; 40 verwarring; 41 schuurmiddel; 44 aanlegplaats voor schepen, 46 slee. bittere hars; 36 deel van het for- Poppenmoeder gaat uit wande len, getekend door L Ineke Zwaak, 5 jaar. ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 BLAD-ÏAGINA (Van onze correspondent te Sjanghai). Sjanghai, 25 Januari. HET komt mij voor, dat de huidige Chi nese regering meer aandacht wijdt aan de belangen der „abcwiginale" stammen dan enige vorige regering. Wat men hier noemt de aboriginaie bevolking is de oer bevolking. die verdrongen zou zijn door de Chinezen. Dezen zijn. men weet niet vanwaar, in China duizenden jaren gele den gekomen, luidt een der theorieën, en hebben de oorspronkelijke bevolking ver drongen of in zich opgenomen. Naar aan leiding van deze theorie schreef Herbert A. Giles, indertijd Brits consul te Ningpo en later profeseor in het Chinees aan de universiteit te Cambridge: ..Het schijnt inderdaad een .volkenkundig (ethnologisch) beginsel te zijn. dat elk ras moet zijn ge komen van ergens anders dan zij nu woont." Indien inderdaad waar is. dat de Chine zen van elders moeten zijn gekpmen. moet dit al heel lang geleden zijn meet dan vijf duizend jaar. want voor vijf duizend jaar waren de Chinezen reeds in China geves tigd en hadden seeds een hoge beschaving bereikt. Thans vindt men in China nog sporen van oer-bevolking, de „aboriginalen", maar men moet daarnaar goed zoeken want ze zijn geheel vermengd met de Chinezen en de Chinezen gaven al hun nakomelin gen een sterk Chinees karakter, ook al zijn die nakomelingen van „gemengd" bloed. Hier en daar is de oerbevolking nog te on derscheiden aan onderdelen der kleding en aan gewoonten. Ook onderhouden ze in afgelegen provincies nog een min of meer aparte gemeenschap, wat overeenkomt met de familie-gemeenschappen der echte Chinezen. Zo vindt men in grote delen van China nog stammen der Miaos. der Yis, der Lolo's. der Sjans, der Miaotsz, der Koeoio's en andere. Voornamelijk vindt men die overblijfselen van oude stammen in het Noord-Westen, het Westen en het Zuiden. lp het centrum van het land treft men die overblijfselen uit oude tijden niet aan en te Sjanghai bestaan zulke stammen met. maardaar vindt men verschillen de typen van Chinezen, die. volgens som migen. wijzen op het vroeger bestaan van oorspronkelijke stammen. Reeds in het. jaar 300 behoorde het ge bied. waarin thans Sjanghai is gelegen, tot het koninkrijk Woe (de tijd der drie koninkrijken in China) en in 1600 of 1700 jaren is het verschil tussen de verschillen de delen der bevolking verdwenen, alleen Jebleven in verschillende typen der bevol ing. Bij de ontwikkeling van de millioe- nenstad Sjanghai heeft een ongehoorde vermenging van bevolking plaats gehad en dit heeft bijgedragen tot 't verdwijnen der verschillende rassen. Dit doet me denken aan een spreekwijze der Chinezen, die ik enkele malen hoorde: „wij. Chinezen, ver overen landen met onze vrouwen". Hier mede werd bedoeld de verspreiding van het Chinese type. Op de eilanden langs de kust treft men ook nog die oorspronkelijke stammen aan, die echter eveneens grotendeels echt Chi nees zijn geworden door vermenging De theorie is. dat deze oorspronkelijke stam men zijn weggevlucht uit China voor de opdringende Chinezen, thans vele eeuwen geleden. Vanwaar die Chinezen kwamen, wordt er niet bij verteld. Er zijn 'gissin gen Men gewaagt van Babylon of Egyp te, als plaats van herkomst der Chinezen, maar ik. die zowel in Babyion als Egypte ben geweest, heb daar geen spoor in het type der mensen gevonden, dat herinnert aan het Chinese type. Vroegere regeringen in China hebben sich nimmer bekommerd om die oude ras- Speels dwarrelde het geld door de lucht, Donderdag in Den Haag. enkele da gen eerder op de weg van Hengelo naar Enschede. En eerlijke mensen brachten het terecht. Gisteren vond de revue-artist Siem Nieuwenhuijzen, toen hij op de hoek van de Plaats en de Kneuterdijk tegen de wind optornde, een briefje van honderd. Even verder lag een bankje van twintig en een tweede biljet van honderd kon hij zomaar uit de lucht grijpen. Hij bracht zijn vondst bij de politie, waar inmiddels aangifte was gedaan dat de klerk van een reisbureau 620 had verloren, op weg naar een bank. Na Nieuwenhuijzen kwam een dame nog een briefje van honderd aan de politie toevertrouwen. De resterende 300 zijn nog zoek. Dezer dagen zagen twee Hengelose meisjes, die naar Enschede fietsten, uit een voorbijsnorrende auto bankpapier dwarrelen. Zij raapten een portefeuille met ƒ855 en andere geldswaardige pa pleren op. De portefeuille bleek juist te zijn gestolen van een Almeloër, die de meisjes beloonde met vier briefjes van tien elk. De dief in de auto is blijkbaar geschrokken door een politie-agent. die verderop auto's stond te controleren. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië, (men denke aan het verhoogde posttarief) s.s. Boebiah (12 Februari): Nteuw-Gulnea. m a. Mataram (6 Maart): Ned Antillen, m.s. Wil lemstad (13 Februari) en Suriname, m.s. Helena (22 Februari). WolprUzen stUgen. Op een te Chrlstchurch (Nw. Zeeland) gehouden veiling, waarop op merkelijke prijzen werden behSald. werd voor wol I pond sterling per pound betaald. Wen een nl 1 betekent In het Noordwestelijk deel van de Ver. Staten ftroomt de Columbia-ri- vier, die zeer rijk is aan zalmen. De zalm vormt daar het hoofdvoedsel voor de daar levende In dianen. Bovendien is er in dit gebied een in dustrie ontstaan, die zich bezig houdt met het in blikken urn de zalm. De zalmen/Sie als jonge vts- 3 ss de Columbia-rivier afzwemmen, keren na verloop van ongeveer vier jaren terug naar de rivier om kuit te schie ten. De volwassen vissen wegen gemiddeld onge veer 12 kilo. Op de foto zief men een paar India nen bezig met het vissen van zalm. Zij hebben in de buurt van de Cellllo- watervallen in de staat Oregon een flinke vis gevangen. sen. maar de tegenwoordige regering neemt een andere houding aan. Zo in Tsji- j.ang. in de provincie Sikang, wil de re gering een zekere autonomie verlenen aan de bevolking en daar wonen ook enkele dier zogenaamd oorsprokelijke rassen, die dan ook een zekere zelfstandigheid ver krijgen. Tsjikang is een deel der provincie Sikang en de regering deelt mede. dat<jaar op qen oppervlakte van 40.000 vlerkante kilometers niet minder dan twee-en-een- half millioen mensen wonen, wat mij enigszins overdreven lijkt. DyShina moet men steeds zeer voorzicht^^Bi met de opgaven van bevolking. aadliPn er nooit een volkstelling heeft plaats gehad. Hoe verder men éich van de centra der bevolk king verwijdert, hoe minder men de op gave der bevolkingssterkte kan vertrou wen. Het beste voorbeeld is daarvan Ti bet. Mensen Europeanen en Amerikanen, die dat land bereisd hadden, schatten de bevolking op 800.000 tot anderhalf millioen. maar de Chinese regering gaf de bevolking op als zes en een half millioen en geeft haar nu op als zes millioen. Wie het dichtst bij de waarheid is, zullen we vooreerst niet weten. Ook in de provincie Tsjim gering in verbinding Een kleine lentebode. volk der minderheid, de Koeoio's, die ge durende twee-en«dertig jaar geen verbin dingen meer onderhielden met het cen trum van China. Dat volk leeft daar in een bergland, waar het thans, in winter tijd. uitermate koud is. Het levert echter schapenwol en bont aan China, zodat men er wel niet te veel van de koude zal lijden Eigenaardig land. China. In het Noorden in de provincies Slnkiang en Tsjinghai lijdt men thans flink van dc koude, terwijl men In het Zuiden wandelt onder de tropen- Voor de opening van de R.A.I.-tentoon- stelling in Amsterdam, hield de voorzitter \an de R.A.I. de heer W. M. Leeuwenberg, een toespraak, waarin hij enkele interes sante cijfers noemde. Zo waren in ons land op 1 Augustus 1939 65.804 motorrijwielen. Op 1 Augustus 1950 waren er echter al 95.298. De motordriewielers, de zogenaam de motorcarriers, vertonen daarentegen tegenover 1939 een achteruitgang in getal, namelijk van 5.269 tot 4.755. De productie van motorrijwielen in Ne derland gaat sedert kort aanmerkelijk vooruit. Tegenover een productie in 1949 van 3.173 stuks, staat het jaar 1950 met 4.583 stuks. Deze toeneming der Neder landse productie heeft echter geen gelijke tred gehouden met de in 1950 toegenomen invoer, waarbij die uit West-Duitsland een grote rol heeft gespeeld. Hierdoor is het aandeel dezer Nederlandse industrie in de totale markt afgenomen van 41 procent in 1949 tot 31 procent in 1950 Van belang is voorts, dat. evenals bij de automobielen, de gemiddeldè leeftijd van het Nederlandse motorrijwielpark zeer hoog is, n.l. 10 jaar. hetwelk wijst op een bijna verontrustende veroudering van het materiaal, welke te opvallender is. wan neer de gemiddelde leeftijd van vóór de oorlog vermeld wordt, deze was 3.4 jaar 100.000 Bromfietsers. Voor enige maanden was het aantal bromfietsen op de Nederlandse wegen ge stegen tot 60.000 en volgens schatting zou. op 1 Januari 1951. dit aantal 100.000 be dragen. zodat duidelijk is, dat Nederland behoefte heeft aan deze vervoermiddelen. Mr D. G W. Spitzen zei in zijn openings woord o.m„ dat de geleerden op verkeers- veiligheidsgebied nog volop bezig zijn. een goede en juiste plaats voor de bromfiets op de weg aan te wijzen. Hij heeft op dracht, gegeven tot onderling contact tus sen overheid en bedrijfsleven en verwacht daar goede resultaten van. "DHEl/MATIEK" is niet één bepaal- de ziekte. Met het woord rheuma tiek duidt men vele verschillende ziekten aan. Het is niet zo erg gemak kelijk iets over „rheumatiek" te ver tellen. Men praat even gemakkelijk over „rheumatiek" als over andere ziekten. Als wij nu bijv. over diphthe- rie of over een maagzweer praten, dan bedoelen wij allemaal hetzelfde. Maar als we over „rheuma" praten, dan we ten we, eerlijk gezegd, niet eens hele maal zeker wat wij bedoelen. Het is zelfs helemaal niet waarschijnlijk, dat u en ik hetzelfde bedoelen op dit ogen blik. Dit misverstand moet dus eerst worden opgehelderd. Men dient er zich van bewust te rijn, dat het zelfs voor ter zak? kundigen moei lijk is precies te zeggen, wat men onder „rheu ma" moet verstaan. Voorts moet men weten, dat wat de leek „rheu- niet altjljd met het be lijden overeenkomt. vor- matiek" noemt, doelde lichamelijk Bovendien hebben de verschillende men van rheuma. welke ons kwellen, geen ■imeenschap'pelijke oorzaak. TDe leek bedoelt gewoonlijk met „rheu matiek" een ziekelijke afwijking met aan houdend pijnlijden. Dit was sinds onheug lijke tijden de naam voor allerlei pijnen in verschillende delen van het lichaam en nog steeds bestaat de opvatting, dat rheu matiek in de eerste plaats iets is. dat hier of daar pijn doet. Telkens vraagt een pa tiënt of het misschien „zenuwenrheuma- tiek", „spierrheumatiek", „rheumatiek aan het hart'' en dergelijke is, waarvan hij last heeft. Er is tets. dat pijn doet en dat moet dus wel „rheumatiek" zijn. Om een ziekte of een groep van ziekten te omschrijven is er echt«r meer nodig dan alleen maar pijn. Bij de meeste zie kelijke afwijkingen lijdt men pijn en zo doende zou men alles wel „rheumatiek" kunnen noemen. Velen denken ook, dat alle „rheuma" een gemeenschappelijke oorzaak heeft, on verschillig waar de ziekte uitbreekt of hoe deze zich ontwikkelt. Men kan tubercu lose hebben in de longen, in de beenderen en gewrichten, in de nieren of in een ander orgaan. De gemeenschappelijke oor zaak is hier de tuberkelbacil. Op dezelfde manier zou het dus ook heel goed mogelijk zijn. dat de verschillende vormen van rheuma de een of andere gemeenschappe lijke oorzaak hebben. Maar dat is niet zo. De gangbare opvatting omtrent de pijn Is al evenmin juist. Pijn is helemaal geen typisch kenmerk voor de verschillende vormen van rheumatiek. De leek zal dus zijn denkbeelden over de rheuma moeten wijzigen. Nu geef ik graag toe. dat die denkbeelden van de leek sterk herinneren aan wat de artsen jaren geleden zelf van de rheuma dachten en wij behoeven elkaar dus niets te ver wijten. Maar als u mij plaagt met de oude mop, dat aan de „eeuwige waarheden" in de geneeskunde geen langer leven dan ge middeld zeven jaar is beschoren, dan ben ik in elk geval zo vrij te antwoorden: „Dat wijst dan op een vruchtdragende vooruitgang!" Deze vooruitgang heeft er toe ge leid, dat wij de uitdrukking „rheuma" op dezelfde wijze kunnen bezigen, als wij dit bijv. doen met het begrip „ze nuwziekten", waarmede wij een groep van heel verschillende ziekten bedoe len, welke in hoofdzaak het zenuw stelsel aantasten. Het woord „rheuma" bezigen wij voor een aantal ziekten, welke in hoofdzaak ons „bewegings apparaat" aantasten, d.w.z. de gewrich ten, de gewrichtskapsels en de spierenx Maar wij moeten ons er van bewust zijn, dat het hier gaat om ziekten met zeer verschillende aard en oorzaak. Van vele van deze ziekten kennen wij de eigenlijke oorzaak niet, ook al kunnen wij wijzen op een aantal omstandigheden, die er iemand vatbaar voor kunnen maken of die de ziekte tengevolge kunnen heb- *- -*.eeds meer gevallen hebben wij oorzaak léren kennen, behandeling van enkele rheuma- tische ziekten betreft vooral van die, waarvan de eigenlijke oorzaak ons nog onbekend is staan wij niet zó sterk als wij wel zouden wensen, ook al kan er met geduld van Brta en patiënt veel meer be reikt worden dan men wel zou denken als men de bijzonder ernstige vormen van rheuma ziet. In andere gevallen kan de behandeling snel tot volledig herstel leiden. Voor de leek kunnen twee gevallen van bijv. gewrichtsrheuma volkomen gelijk schijnen, maar in werkelijkheid zijn het twee geheel verschillende ziekten, waar van de ene geneest of belangrijke verbe tert, terwijl de andere in het geheel niet reageert op de behandelingen, waarover wij op dit ogenblik beschikken. Ik wijs hierop, omdat o.a. de ernstige gevallen van gewrichtsrheuma, welke iedereen wei heeft gezien, de indruk zou den kunnen wekken, dat aan die ziekte toch niet veel te doen is. Dit isween ver keerde gevolgtrekking, die vooncomt uit het misverstand, dat alle „rheumatiek" rheuma is, zoals alle mazelen mazelen zijn en dat zoiejs geneest of niet geneest. Nog maals: deze gedachte is fout. Gewrichts ziekten .vertonen evenals zenuwziekten een bonte verscheidenheid, welke ver schillende behandeling vraagt en waarbij de kans op verbetering en genezing erg verschillend kan zijn. Ik zal u niet in de war brengen met een opsomming van alle soorten van rheuma, waarmede wij geplaagd kunnen worden. De meest voorkomende kunnen te zijner tijd eens worden besproken. In het algemeen geldt: de ernstige vormen van rheuma, welke wij tegenkomen, moeten ons niet in de waan brengen, dat dit een onvermijdelijk gevolg van „rheumatiek" is. Want niet alle „rheumatiek" ls rheuma 1 ben Ir^teeds InmiÜBs de TOfede beha Prln» Hans von Liechtenstein, een neef van de thans regerende vorst van Liechten stein, is wegens het smokkelen van horloges van Zwitserland naar Duitsland in West- Duitsland tot 60.000 mark boete veroordeeld Er was vier maanden gevangenisstraf en een boete va'n 50.000 mark tegen hem geëist. (Vfln onze correspondent in Duitsland). Geheel West-Duitsland neemt het op het ogenblik op voor het snoeplustige kind. tegen de minister van financiën, die on langs een verhoging van de belasting op suikerwaren heeft aangekondigd waardoor deze prijzen nagenoeg zullen worden ver dubbeld. Op straat ziet. men overal aan plakbiljetten waarin op gevoelvolle wijze tegen de aanslag op het geluk van de Duitse kindertjes wordt geprotesteerd, aangezien een stuk chocolade voor hen nu bijna onbereikbaar wordt. Van de suikerbakkers en aanverwante President Peron was Donderdag op het vliegveld van Buenos Aires aanwezig bij een geslaagde vlucht van de eerste in Argentinië gebouwde straaljager. Het toestel was ontworpen en gebouwd door prof. Kurt Tank. die de Duitse Focke- Wulf oorlogsvliegtuigen maakte. Tiental len Duitse technici werkten mee aan het bouwen van het vliegtuig. De makers beweren dat het een Srotere actieradius heeft dan elk ander dergelijk vliegtuig. Het was drie uur in de lucht en had een maximum snelheid van 1-035 km. per uur. Na de vlucht omhelsde Peron Kurt Tank Hij bracht in een toespraak in herinne ring. dat hij tijdens zijn militaire opleiding „les had gekregen van een groot aantal Duitse leraren, aan wie ik het beste deel van de militaire scholing, die ik4 bezit, dank en die ik mijn gehele leven dankbaar Zfl blijven". Veertiende ijsberg ivas teveel voor de Merak Raakten een ijsberg, voeren er 13 mis seinde de kapitein van de Merak N aan zijn rederij Van Nievelt Goudriaan. heel laconiek. Het 490 ton metende motorschip was met een lading wol op weg van Port Stanley naar Londen, toen gisteren ten Noordoos ten van de Falkland-eilanden het ongeluk gebeurde. Er ls enige schade aan de boeg en aan de ankerinstallatle boven het shel- terdek doch het schip stootte niet lek en heeft zijn reis naar de La Plata-rivier vervolgd. producenten en neringdoenden hee in verband meë de te verwachten •ft zich ingrij pende omzetachteruitgang, reeds een pa- niekje meester gemaakt. Het personeel dreigt er vandoor te gaan om voordat in de branche de crisis uitbreekt, in andere be drijven een goed heenkomen te zoeken. Intussen vinden allerlei protestacties plaats, die al zoveel sympathie onder vinden dat niemand de minister van finan ciën meer succes durft te voorspellen, wanneer hij zijn voorstellen voor het par lement brengt. De zaak heeft zelfs een buitenlands politiek kantje, hetgeen de reactie nog ver scherpt. In de motivering van 's ministers plan heet het dat inkrimping van het West- duitse snoepverbruik in andere landen een goede indruk zal maken. Inderdaad kijken buitenlanders, die het in eigen land niet zo goed gewend zijn, vaak verbaasd en ook een beetje afgunstig toe, wanneer zij in een Duitse Konditorei de „operatie-slag room" gadeslaan. De minister van financiën heeft zich echter op uitermate gevaarlijk terrein begeven wanneer hij het Kondi- torei-bezoek van de Duitser, en vooral van de Duitse vrouw, die zo gaarne over haar „lijn" spreekt, maar intussen slagroom eet, wil temperen. Van een gevechtspauze aan het Ko reaanse front maken leden der beman ningen van een aantal tanks der Ver enigde Strijdkrachten gebruik om hun was te doen. Een touw. gespannen tussen de lopen van twee kanonnen vormt een prima waslijn. De soldaat rechts vindt de kanonloop een ideale plaats om zijn bed te luchten. De te Soerabaja gelegerde Ambonrae -leden van het voormalige K.N.I B\ 1300 ln {,etal. hebben alleq besloten, met hun ge zinnen 1000 vrouwen en 2200 kinderen naar Nederland te gaan. Zij zullen de zer dagen per Kota Inten vertrekken In ae andere kampen op Java fs de keuze nog niet geheel bepaald. Namens het contactlichaam van Ambo- r.ese militairen met tijdelijke K.L -status op Java heeft de heer Tomasoa te Djakar ta de Staten Generak] telegrafisch doen weten, dat hij het aanbod van de Neder landse regering, om aan de Ambonezen die zich op Java willqn laten afvloeien 5.000 roepiahs boven hun pensioen ui» te keren als een super-Judas-aanbod afwijst". Wil zijn niet te koop als een handelsob ject van politieke profiteurs", aldus dit telegram. Aan Trygve Lie heeft Tomasoa geseind, dat hij het aanbod van twee bataljons Am bonezen voor de strjjd op Korea onder- sdeunt. f Het Belgische persagentschap Belga ont ving van zijn correspondent in Korea een beschouwing, waarin onder meer wordt Het feit.' dat ook Europese en Turkse vrijwilligerseenheden op het front zijn aangevoerd, is voor de Amerikanen een stimulans geweest, die een gunstige uit werking op het moree^ van troepen heeft gehad. Zonder ons 'ln het minst aan een vergelijking tussen de waarde van de Amerikaanse en de Europese soldaten te wagen, is het niettemin waar. dat batal jons. die uitsluitend uit vrijwilligers zijn samengesteld, bewijzen meer fut te be zitten dan eenheden, samengesteld uit dienstplichtigen, hoe goed deze ook zijn bewapend. Het heeft op de Amerikanen grote In druk gemaakt te zien, hoe de Grieken zon der de minste moeite de bergen opgaan. Men herinnert zich wellicht, dat in Mei 1950 ln een Nijmeegs café een 'bloemengroa- sier van 3.600 valse dollars werd beroofd. Hierbij was de Groesbeekse wachtmeester G. A. R. betrokken, die aanvankelilk voorgaf, de bende handelaars in valse biljetten te hebben willen ontmaskeren. De wijze, waarop hij was te werk gegaan bleek echter zo verdacht, dat hij door de Arnhemse rechtbank wegens diefstal in vereniging lot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek werd veroordeeld. De wacht meester ging ln beroep en onderwierp zich aan een verhoor met behulp van een Zogenaamde leugenmeter als getuigen gehoord. De eerste beschreef de politieman als iemand, die ja e%neen tegelijk bedoelt en niet uit zichzelf tot een besluit kan komen. Hij ziet de wacht meester als iemand, die bescheiden is en toch parmantig, zelfverzekerd en toch onzeker, kinderlijk en ook intelligent. De tweede geleerde verklaarde, dat de politieman neurotisch is. „Als bjj vele andere roodharigen heeft zich een gevoel van minderwaardigheid ontwikkeld. DU uit zich, evenals bjj velen onzer Ooster buren. in aggressiviteit. HU heeft levens onmacht en weet geen antwoord op de vraag, of hij engel is of duivel. HU wilde iets geweldigs doen. zonder te begrüpcn w..». De president probeerde door vragen een antwoord te krUgen. waar hU iets mee kon doen. Daarop werd de psychiater duidelijker en zei. dat de man een ..door hollend veulen" is en een „onrUpe kwa jongen". r De verdediger vroeg gop grond van deze ingewikkelde persoonlijkheidsstruc tuur vrijspraak voor zijn cliënt,, maar de procureur-generaal was voor bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak o\ Daarbij kwam aan 'het licht, dat hij een aantal vragen niet naar waarheid beant woordde. Onder de indruk van deze resultaten herzag hij zijn verklaring in die zin, dat hij aanvankelijk wel het plan had, de bende te ontmaskeren. De bedoeling, zich de dollarbiljetten toe te eigenen zou eerst bij hem zijn opgekomen, toen hij die biljetten in handen had ge kregen. Gisteren diende deze zaak voor het Arnhemse hof, waarbij de procureur-gene raal verklaarde, dat de justitie volkomen buiten de zaak van de leugenmeter wenst te blijven. Wel werden twee psychiaters hoe Fransen en Turken er met de bajonet op los gaan en hoe de Nederlanders de Noordkoreaanse guerrilla's achtervolgen, zonder er maar in het minst op te letten, dat zij soms aan alle zijden door hen waren omringd. De Amerikaanse bladen hebben reeds ruim gewag gemaakt van al deze heldenfeiten. Deze toestand heeft er ruimschoot toe bijgedragen, de legende van de onoverwin nelijkheid van" de Chinese infanterie de kop in te drukken. Het wil ons voorko men. dat het V.N.-opperbevel de getal sterkte en de macht van de zich in Korea bevindende Chinezen gedurende geruime tijd heeft overdreven. Thans is daaraan een einde gemaakt. De V.N. strijdkrachten, die bestaan uit eenheden van derti«-n landen, hebben thans geen angst meer voor de Chinezen. Deze ommekeer is van het allergrootste belang, omdat hij zich voordoet juist op nét ogen blik. dat de Chinezen met een inzinking te kampen hebben en hun materiële moei lijkheden sterk zijn toegenomen. 1051/52 De Kabouterburgemeester krab de in z'n baard. Ik hoop, dat hier geen mensen wo nen en dat we goed ontvangen worden! zei hij- In ieder geval zullen we 't er maar op wagen en binnenvaren. Zo zeilde het schip tussen de pieren door de rivier op. met de wind in het zeil. Allen stonden ze aan het dek en ze keken -naar de oevers van de rivier, die ze nu opvoeren. Kijk eensginds zie ik een stad! zei een Kabouter. Ja, dat zagen de anderen ook. En toen ze wat dichterbij kwamen zagen ze, dat de huizen van die stad geen mensenhui zen konden zijn, want daarvoor waren ze te klein. Mensen wonen in zulke reusachtige huizen, wisten ze. Dit leek meer een stad voor kleine mensen, zoals zij zelf! En daarom durfden ze met hun schip rustig verder te varen. Ze kwamen in de stad en meerden aan de kade van een haven. Dit was Speelgoedstad maar dat wisten de Kabouters nog niet. En terwijl dit gebeurde, liep Pilon door de straat. Hij naderde een hoek, en toen..1 De voorzitter van de atoomcommissie van het Amerikaanse Congres, senator Brien McMahon. heeft Donderdag ver klaard. dat de atoomproeven in Nevada grote invloed hadden op militair strate gisch en tactisch gebied, alsmede op het terrein van de burgerverdediging HH zei: „De operatie in Nevada heeft onze «ennls omtrent atoomwapens beslist vergroot hoe zij functionneren en hoe zij voor ver scheidene doeleinden kunnen worden gq^- bruikt" Hij verklaarde.' dat de proeven evenals die bij het Eniwetok-Atol in de Stille Oceaan, „een mijlpaal in de Amerikaanse ontwikkeling van atoomenergie voor de nationale verdediging zijn". Voorstellen ter bezuiniging op grondstoffen Bezorgd over de benarde grondstoffen- positie heeft het Tweede Kamerlid Koer sen (K V.P.) de minister van oorlog schriftelijk» gevraagd, of hij stappen wil nemen bij de betrokken organen en be- drijfsinstanties om door doelmatiger en zuiniger gebruik van grondstoffen de vol ledige werkgelegenheid zo goed mogelijk in stand te doen houden Voorts vraagt hij maatregelen otll in overleg met het bedrijfsleven doeltref fende maatregelen te nemen - hetzij door inzameling hetzij door van oud materiaal bij tnleveringsplicht de aanschaffing van nieuwe artikelen waardoor het gehele Nederlandse volk kan medewerken aan ae handhaving van een zo goed mogelijke grondstoffenpositie. Emigrantenneemt uw huis niet mee ook in Australië Vote woning nood bestaat, nemen emigranten soms een uitneembare woning mee naar hun nieuwe vaderland, doch de karjs ls zeer groot, dat een dergelijk huis niet rnag verrijzen om dat het niet voldoet aan de eisen, welke ln Australië worden gesteld. Het Bouw centrum ls thans bezig gegevens te ver zamelen over de bouw-eisen-'-in het vijfde werelddeel,

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 4