EVENTJES LACHEN.... Duitse militaire wetenschap dient zich weer aan HUISVROUWEN mm ,IK KAN NET RONDKOMEN!" Dr MALAN DRIJFT EEN WIG TUSSEN AFRIKAANSEKEZERS „Europese veiligheid" Geschil tussen vrienden van Ambon Hoe Eisenhower zich onze defensie voorstelt „Houdt de bondgenoten te vriend" luidt de Amerikaanse leuze Twaalf wenken voor goed gedrag Kleine oorlogsslachtoffers geven politie grote last Duizenden boefjes in België De Gasperi's partij wordt door geloofsgenoten „uitgehold" Geen werkelijke partij Israël eist 1.5 milliard dollar van Duitsland In België nieuwe subsidies op levensmiddelen bepleit dienen haar verlanglijst in LAPJES, KNOPEN EN.... DE HALVE CENT De schoen paste WILT V GAATS TROVWE1S? Svatka neemt uw zorgen over Alles komt in orde Het Lied ah Strijdzang Maart zette in met winterweer schreef een Zuid-Afrikaanse vrouw Verdeel en heers! een hardnekkige familiekwaal NA HET 50ste JAAR MEESTAL VOORBIJ CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR gWEEDE BLAt) - PAGINA 2 DINSDAG 13 MAART WSf iVan ome correspondent te Bonn) De Britse sergeant doet op geen enkele wy«e voor de Russische, Pruisische of Beierse onder-officier onder. Natuurlek worden soldaten volgens verschillende principes opgeleid, *U dragen verschillen de uniformen en wapenen, cn zy strUden met andere resultaten. Maar soldaten zijn overal in wezen gelijk: zy dienen hun va derland met hun. lichaam en hun onverschillig of dat nu betreft de •ers in Narvik en El Alamcin, de Ameri kanen. Canadezen en Turken in Korea, of overmorgen de Russen aan de R\jn of aan hel Kanaal. Het zijn soldaten en zy tre den aan, zoals de wet het beveelt. Velen van hen sterven. t Soldaten kunnen weliswaar ook milita risten zijn. maar dat is slechts op de hoog ste posten mogelijk. Gi#te voorbeelden daarvan zijn Caesar, Frederik II en Napo. leon. Meestal zijn de militaristen echter politici, die politieke problemen a priori met militair geweld willen oploseen. zoals b.v. Adolf Hitler. Men noemt ze imperia listen, zolang ze zich tot politieke en eco nomische druk beperken, onverschillig of het om autoritaire of democratische syste- men gaat. Zij worden tot militaristen, zo dra zij een militaire machinerie in bewe ging zetten. Over de vraag of zij aggres- soren zijn, beslist slechts het succes. De «oldaat. of hij nu een zoon an de Verenigde Staten of van de Sowjet-Unie is heeft daarmee even weinig te maken als de compagniecommandant of bevelvoe rende generaal. Niemand van hen heeft het recht of de plicht, de morele, juridi sche of politieke motieven van zijn staats- chef te onderzoeken. Zij hebben volgens de wetten van de landsverdediging te ge hoorzamen en te dienen, overal ter wereld. Half-officieel Deze programmatische zinnen zijn t te lezen in het artikel, waarmee een nieuw Duits militair-wetenschappelijk tijdschrift opent. De schrijver van dit artikel ver bergt zich achter een driester. In Bonn heeft men er echter reeds generaal Spei- del in ontdekt. Het half-officiële karakter, dat het blad hieraan ontleent, maakt het verschijnen van een Duits militair tijdschrift, dat op zichzelf tfl een merkwaardig feit mag heten, nog interessanter. In Bonn was het dan ook een grotere gebeurtenis, dan het in werking treden van het herziene bezet tingsstatuut, dat op dezelfde dag viel en nagenoeg geen indruk maakte. Het tijdschrift voert de titel- Europese Veiligheid en is een uitgave van de firma E. S. Mittler. uit Berlijn, welker naam bij alle generale staven van de wereld een begrip is. Het is eigenlijk de voortaetting Van een oud militair-wetenschappelijk tijdschrift, dat bij dezelfde firma zonder onderbreking van 1798 tot 1945 is uitgeko men. In die anderhalve eeuw zijn er meer dan 10.000 artikelen in gepubliceerd, die door militairen over de gehele wereld met De hoofdbesturen van de stichtingen „Door de eeuwen trouw" en „Helpt Ambon In nood" hebben in beginsel besloten, een ereraad in het leven te roepen teneinde te komen tot een oplossing van de tussen de beide stichtingen gerezen moeilijkheden. Publicatie van een eventuele uitspraak van deze ereraad zou dienen te geschie den. wanneer een van beide stichtingen daarop prijs zou blijken te stellen. STANDAARD HYPOTHEEKBANK. In de algemene vergadering van aan deelhouders van de N V -Standaard Hy potheekbank te Rotterdam werden de jaarstukken goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 4*/« van het verplicht ge storte bedrag op de aandelen en eveneens 4V» over het niet verplicht gestorte be drag de grootste aandacht werden gelezen. Tot de medewerkers hebben o.a. behoord de veldheren Moltke. Schlieffen en Luden- dorff. 1„§ljLde,!e lan«e traditie wil het nieuwe tijdschrift weer aansluiten. Tegelijk wil het echter niet meer alleen een Duits maar een Europees vaktijdschrift zijn, welks kolommen ook voor buitenlandse I militaire deskundigen openstaan. Verant woordelijk voor de inhoud tekent Martin H. Sommerfeldt, een- voormalig perschef van het Duitse oppercommando. Op twee manieren, aldus Sommerfgldt, speelt het Westen de Sowjets in de kaart: door naar onoordeelkundige dilettanten te luisteren»- en tot deze dilettanten rekent 1 bi? typisch genoeg Guderian, wiens bro- chure „Kan West-Europa verdedigd wor den?" ook in Westerse landen met zoveel aandacht is gelezen en door over de pro blemen van de verdediging van Europa te zwijgen of ze met slagwoorden af te doen. Zij moeten wetenschappelijk worden be keken. „Europese Veiligheid" la geen verkwik- kclUke lectuur. Sterk klinkt er opnieuw j de befaamde Duitse onverbiddelijkheid en I consequentie in door. Toch kan men er onder de gegeven omstandigheden van verzekerd zijn. dat deze vooralsnog theo retische come-back van het Duitse mili tairen denken vooral door de Amerikanen zeer op pr|js zal worden gesteld. J Een klein legér en atoombommen Generaal Eisenhower heeft in een ver klaring voor Senaatscommissies gezegd dat hij van strikt militair standpunt be zien Spanje Turkije. Griekenland en Joe- go-Slavië opgenomen zou wensen te zien in het Noordatlantische defensiesysteem. Hij wilde zich niet uitlaten over de poli tieke kwesties, die daarmee verband zou den houden. „Geef mij een klein leger van zeg twaalf divisies", aldus Eisenhower in zijn verkla ringen voor de Amerikaanse Senaatscom missies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten. „Ik Zou deze divisies dan b.v. in het schiereiland Brètagne. in Frankrijk kunnen onderbrengen, waar zij door onze eigen zee- en luchtmacht zou den worden gedekt en ik geef u de ver zekering dat geen enkel Russisch leger ter wereld in staat zou zijn ze ook maar een haar op het hoofd te krenken". „Ik streef er naar", vervolgde Eisenho wer. ..een leger onder mij te krijgen waar mee Europa voor een Russische bezetting kan worden gevrijwaard. Het is niet de be doeling een strijdmacht op te bouwen, waarmede de Sowjet-Unie zou kunnen worden aangevallen „Indien het er op zou lijken", vervolgde Eisenhower, „dat de Russen de harid zou den kunnen leggen op West-Europa, moe ten de Verenigde Staten alles in de strijd werpen waarover zij beschikken, al zou den wij onze gehele voorraad atoombom men voor moeten gebruiken DE AMERIKAANSE militaire autoritei ten hebben het druk met het geven van voorschriften aan de bezettingstroe pen in Duitsland Niet alleen is een lei draad verschenen met allerlei geboden aangande hetgeen ze wel en hetgeen ze niet mogen zeggen, aangaande de woor den en uitdrukkingen, die ze wel en die ze niet mogen gebruiken in gezelschap van Duitsers, maar nu is de troepen op het hart gedrukt vooral een wachter voor hun lippen te zetten wanneer zc omgaan met geallieerden. Dit is eenvoudig een voorzichtigheids- maatregel. omdat men ziet aankomen, dat de communisten twist en tweedracht zul len trachten te zaaien tussen de verbonde nen onderling om de Verenigde Staten van zijn vrienden te scheiden Een spot prent. waarop men een correct gekleed Schots kapitein met een verveeld gezicht ziet marcheren, naast een groep slonzige Amerikaanse soldaten, die spottend lachen cm de kilt. het korte rokje van.de officier, illustreerde de bedoeli* van de waar schuwing. Een artikel, waarin weid gewezen op het groter belang van het nauwer aanhalen van de vriendschapsbanden tussen Ameri ka en zijn bondgenoten, verscheen in een van de laatste afleveringeh van het In- llchtiogenb'.aadje voor de Amerikaanse troepen ln het Europees commando, dat officieren gebruiken om leiding te geven aan politieke gesprekken van soldaten onderling Onder het opschrift „Goede omgang met onze bondgenoten" kregen de Amerikaanse militairen twaalf wenken aangaande hun gedrag aan deze zijde van de Oceaan en daarbij trof men waarschu wingen aan niet te bluffen, niet overma tig te drinken en een bondgenoot niet lichtvaardig te beoordelen. Dikwijls kan men schade toebrengen door gedachtenloos te handelen", luidde het in het artikel. Gij zult De werkzaamheden boor de verbreding van het Noordzeekanaal tussen IJmui- den en Velsen zijn in het eindstadium gekomen. Thans is men bezig met het laatste gedeelte, n.l. dat nabij de Velser- pont. Het kanaal wordt hier 80 meter breder gemaakt. Inbrekers sloegen te Bussum hun slag regeld diverse markten in ons land zoekt, had de gewoonte zijn auto volgela den met textielgoederen 's avonds in zijn garage te zetten. Vannacht hebben inbre kers deze gewoonte benut om hun slag te slaan. Via een zijdeur wisten zij in de ga rage te komen waarna zij met de volle auto zijn verdwenen. De schade aan tex tiel wordt geschat op 9 a 10 duizend gul den en de auto was zo goed als nieuw. De Jacob van Heemskerck. Gistermiddag is op de rede van Vlissingen aangekomen Hr Ms luchtverdedigingskiuiser Jacob van Heemskerck. Dit schip gaat veertien dagen bij De Schelde in het dok en zal daarna te Vlissingen dienst doen als matrozen-oplei dingsschip. SEDERT DE OORLOG is een golf van jeugdmisdrijven over België ge gaan en de rechterlijke macht en sociale werkers doen alles om die te bestrijden. Uit een juist gepubliceerd rapport blijkt, dat in 1049 tweemaal zoveel kinderen en jeugdige personen met de rechter in aanraking kwamen dan voor de oorlog gemiddeld het geval was. fn bedoeld jaar kreeg de politie 19.288 niet-ernstige gevallen van misdrijven door Jeugdigen in het gehele land gepleegd, te onderzoeken. Van deze 19.228 gevallen betroffen vijfduizend meisjes, terwijl de overige misdrijven en overtredingen waren begaan door jongens. Lang niet in alle gevallen leidde het politie-onderzoek tot een rechtszaak. Slechts 1824 jongens en-782 meisjes moes ten in de rechtszaal verschijnen. In 205 gevallen werden de „beklaagden" vrijge sproken. terwijl 943 kinderen in inrich tingen werden opgenomen of op andere wijze onder toezicht blevèn van de justitie Acht en veertig overtreders werden in speciale gezinnen geplaatst en 455 gingen naar instellingen voor „abnormale" of zieke kinderen. Verder gingen 955 jeug digen naar regeringsinstellingen. Van de jeugdmisdrijven, welke de Bel gische rechter in 1949 te behandelen kreeg, betroffen 784 gevallen diefstal en 679 werden beschreven als „wangedrag" Honderd en acht kinderen werden be schuldigd van bedelarij en zwerflust Twee gevallen vielen onder de rubriek „zeer ernstige misdaden". Een hoogst belangwekkend onderdeel van het verslag was het overzicht betref fende het gedrag van 21_ tot 30-jarigen. die als kind met de rechter in aanraking waren geweest. Uit de dossiers is ge bleken dat van de 1122 mannen, die als kind met de rechter hadden kennis ge maakt en ondanks de pogingen, welke waren gedaan hen ln betere banen te leiden, 50* opnieuw met de justitie in aanraking kwam tussen hun 21e en 30e jaar. Van deze 568 kregen 554 opnieuw een veroordeling, nu als volwassenen Voor de vrouwen waren de cijfers iets gunstiger. Van de 582 jeugdige pver- treedsters leidden 419 tussen het He en 30e jaar een behoorlijk levem Volgens de rechterlijke autoriteiten Is de golf van jeugdmlsdrUven sedert de be vrijding niet afgenomen en sociale wer kers schrUven dit toe aan alle moeilijk heden, welke zich in het na-oorlogse België voordeden. Een huuner zeide: Deze kinderen zijn opgegroeid in een atmosfeer van leugen en.bedrog als ge volg van de Duitse bezetting. De meeste gezinnen waren gedwongen te leven bij de gratie van de zwarte handel. Tal van deze kinderen hielpen hun ouders soms om een emmer kolen van een opslagplaats der spoorwegen in de buurt te stelen De Belgen beschouwden dergelijk soort dingen toen niet als een misdrijf, maar als kleine gevalletjes van sabotage, waar mee men de Duitsers dwars zat. Na de bevrijding waren de overtreders van 1949 nog heel kleine kinderen, die van de ge allieerde troepen vaak chocolade, zeep en sigaretten kregen en ook wel andere dingen, die hoogst welkom waren in een land dat nog aan alles gebrek had Som mige kinderen konden het gekregene ge makkelijk verkopen op de zwarte markt en vele handelaren misbruikten de kin deren voor dit doel en zo werd het zaad voor misdaad gelegd. Als moeder meewerkt Ook wordt de jeugdmisdaad ten dele toegeschreven aan onvolledige gezinnen Maar eveneens komt het voor. dat beide ouders werken, zodat de kinderen na schooltijd enkele uren zonder toezicht zijn Men bepleit thans de instelling van „huiswerk-periodes", waardoor kinderen, die anders zouden gaan straatslijpen, een uur langer in de klas kunnen worden ge houden. Verder wordt er bij het zaken leven en de industrie op aangedrongen tijdens de schoolvacanties gelegenheden te scheppen waar de kinderen van hun personeel die anders stroomloos rond lopen. de dag kunnen doorbrengen. Deze oproep heeft hier en daar reeds weer- k'Een ^Brussels warenhuis heèft een speelcentrum geopend, waar bedoelde kinderen hun vrije dagen kunnen door brengen en waar ze bovendien twee maaltijden per dag ontvangen. Men zorgt er voor, dat deze kinderen bovendien geregeld onder geleide naar een bio scoop. toneelvoorstelling of qircus gaan. Verder wordt er bij ouders, die beiden werken, op aangedrongen, hun kinderen naar goed georganiseerde vacantlekampen te zenden. Dergelijke kampen worden door verschillende organisaties geleid en de ouders behoeveh' slechts te betalen naar draagkracht. Een ambtenaar van een Belgische Kin derrechtbank verklaarde: We hebben te maken met een ernstig en P^ijk na oorlogs vraagstuk, maar ik heb de indruis, dat wij beginnen de slag te wirtnen. (Van onze Romeinse correspondent). Steeds meer biykt, dat de Christeiyk- democratlsche party geen party in de ware zin des woords genoemd mag wor den. De Gasperi. die zich een staatsman van formaat heeft getoond, is er tot voor kort steeds in geslaagd, naar buiten de indruk te geven, dat de party een eenheid vormde, doch thans, schynt ook hy niet by machte, de verschillende stromingen in één baan te leiden. Eerst werd in een zeer slecht bezochte zitting van bet par lement by de bespreking van een wet. welke de registratie eist van alle in het land aanwezige grondstoffen, een door de regering fel bestreden communistisch amendement aangenomen. Drie dagen later stemden de linkse (Gronchi) en nationalistische groepen van De Gasperi's „party bij de definitieve besprekingen over de registratie der grondstoffen, in een thans geheel gevuld Huis. tégen de regering, die 253 stemmen kreeg tegen 237. een verschil van slechts 16. terwijl er 31 ministers en staatssecre tarissen aan de stemming hadden deelge nomen. Natuurlijk zijn er regeringen, die zich met een veel geringere marge moeten tevreden stellen, maar Italië kan men niet vergelijken met Engeland Het meest bevreemdende bij dit alles is. dat de verschillende groepen die de partij van De Gasperi uithbllen en tegen het huidige kabinet stemmen, lijnrecht tegen over elkaar staan. Gebonden door hun katholieke geloofsovertuiging, hebben zij politiek niets met elkaar gemeen. Indien de Christelijk-democratlsche partij een partij was zonder confessionele grondslag, dan zouden de» verschillende oppositie groepjes. de „franc-tireurs", zoals men ze noemt, eenvoudig uit de partij treden. Zonder hem: hellend vlak Dat De Gasperi diep gegriefd is door deze houding van een deel zijner „mede standers". spreekt vanzelf. Alleen zijn plichtsbesef en de hem bekende overtui ging van een zeer groot deel van het Italiaanse volk. dat zonder zijn leiding Italië onherroepelijk op het hellend vlak komt, houden hem staande. Toen wij hem dezer dagen zagen, maakte hij een uiterst vermoeide en overwerkte indruk. Over De Gasperi kan men verschillend oordelen en wij hebben in de loop der jaren meermalen critiek op hem en zijn beleid geoefend, maar dat hij de spil is en de stuw van de katholieke partij en daarnaast nog steeds de man. die het medst geschikt is om Italië te behoeden voor een inzinking, waarbij veel. zo niet alles, wat in de afgelopen jaren bereikt werd. verloren zou gaan. wordt door de grote meerderheid der Italianen erkend. En niemand twijfelt daaraan minder dan zijn tegenstanders. Het volk heeft in April 1948 niet gestemd voor de grauwe massa der katholieke Kamerleden, waarvan er maar heel weinigen tot de fantasie spre ken. doch voor De Gasperi en enkele uit-, blinkenden onder zijn aanhangers. Hoe verbitterd hy is. bleek uit zyn woorden, uitgesproken voor een vergade ring van katholieke senatoren Eerst zei hU. dat hU de hem door het volk op de schouders gelegde plicht zou versaken, in dien hy gehoor zou geven aan de aandrang van ben. die de party wilJen ..ciericaJi- seren", er een conventikel, een soort lekenbroedersohap van zouden willen maken. De leiders van deze groep (Des- setti is de hoofdpersoon) leven zo geheel naast de werkeiykheld. dat zy Italië, het land van Giordano Bruno, het land waar in het begin dezer eeuw het katholicisme geduid werd, maar dan ook niet meer. tot een Franciskaanse heilstaat zouden willen maken. De Gaspqri verklaarde voorts, dat hij het evenmin eens is met de syndicalisten, die de partij een proletarisch karakter willen geveni omdat dit' leiden zou tot afscheiding van de middenstand. Maar de meest harde woorden had hij voor de groep, die achter Gronchi. de voorzitter van het parlement, staat. Hun weekblad Politica Sociale noemde hij een „triest blaadje", dat zich zelfs niet ontziet, een hetzcampagne te voeren tegen de minister van binnenlandse zaken, partijgenoot Seelba. De Gasperi blijft dus op het standpunt staan, dat zijn partij een nationale cen trum-partij moet zijn, boven en buiten de klassen maar min of meer links georiën teerd. daar nu eenmaal het proletariaat het meest talrijke deel der bevolking is ei*.er dus aanspraak op mag maken, dat zijrï £elangen voorgaan. lest tegen verhoging suikerprijs De Raad van Vakcentralen heeft van morgen een telegram gezonden aan de ministerraad, waarin gezegd wordt, dat de suikerprijsverhoging betekent mede toegëven aan speculanten ten koste van verbruikers. De verhoging geschiedde* zo wordt gezegd, zonder overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. De vak centralen maken daartegen ernstig be zwaar cn verzoeken spoedig overleg over de sociale consequenties van de prijsver hogende maatregelen. Misschien ia het aardig de „twaalf arti kelen voor goed gedrag hier te laten vol gen. Ze lulden: le Gij vertegenwoordigt de Verenigde Staten evengoed als een ambassadeur dat doet. De mensen zullen de Verenigde Sta ten beoordelen naar uw gedrag. 2e. Gedraag u precies zoals u thuis, in uw eigen stad. zoudt doen. 3e Eerbiedig uw bondgenoot als mens. Beoordeel hem niet slechts naar zijn kle ding. zijn armoede, zijn levensgewoonten 4e. Toon eerbied jegens vrouwen en ouden van dagen. 5e. Leer de gebruiken van uw bondge noten kennen en respecteer deze.- 6e. Besteed uw geld verstandig en met oordeel. 7e. Bluf niet. Trots zijn op uw Ameri kaanse nationaliteit is één ding maar pochen op alles wat Amerikaans is. getuigt van slechte manieren. 8e. Lever geen critlek pp politieke of godsdienstige gewoonten 9e. Beoordheel een bondgenoot niet naar rijn uiterlijk. Kijk over materiële verschil len heen en zoek de diepere menselijke eigenschappen. 10e. Drink niet te veel Een soldaat, die een ietsje te diep in het glaasje heeft ge keken. zegt soms meer dan hij kan ver antwoorden en daarom brengt hij onze veiligheid in gevaar en vermindert hij het vertrouwen, dat ln ons wordt gesteld. 11e. Maak geen misbruik van de gast vrijheid van een bondgenoot. 12e. Oefen geen critiek op de prestaties rar onze bondgenoten in de gemeen schappelijke strijd. Indien critiek gerecht vaardigd is. behoort u deze te laten uit oefenen door bevoegde autoriteiten Uitdrukkelijk wordt aan deze twaalf punten toegevoegd, dat deze natuurlUk niet voorzien in elke situatie, waarin een Amerikaan* soldaat In Europa kan komen te staan, maar hy moet steeds bedenken, 'i j, artikel, dat hy. in welke om standigheden ook. steeds zijn gezond ver stand moet gebruiken en kiesheid be trachten. Dit i« de beste manier om niet van he| goede pad af te wijken. Vérder wordt er nog op gewezen, dat de Amerikaanse troepen in Korea daad werkelijke steun ontvangen van Neder land. Groot Brittannië Frankrijk. Turkije Australië en Canada en dat Britse troepen communistische guerilla's bestrijden op Maiskka en dat Franse troepen hetzelfde doen in Indo-China. De Amerikaanse troepen worden gewaarschuwd tegen de communistische methoden om twist en tweedracht te zaaien tussen de geallieerden, daar ze zoer goed op de hoogte zijn van de zwakke plekken in het bondgenootschap. Ze zullen stellig niet schromen om hetgeen deskun digen inzake psychologische oorlogvoering „verdellngspropaganda" noemen, toe ite passen, welke beoogt bondgenoten tegen elkaar op te zetten Onze Aziatische bond genoten zullen ze ongetwijfeld op de mouw spelden, dat degenen, die aan onze kant Protest tegen vrijlating oorlogsmisdadiger* Israël heeft Maandag aan de diploma tieke vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden te Tel Aviv nota'a doen overhandigen, waarin het aanspraak maakt op herstelbetaling ten bedrage van 1.500 milHoen dollar door Duitsland. Dit was gebaseerd op de materiële verliezen, die door Jden in het door de nazi's be zette Europa waren geleden, en eveneens op de bedragen, die Israël had uitgegeven voor schadeherstel aan slachtoffers van de nazi-vervolging. Gevraagd wordt de kwestie op te nemen op de agenda voor de ministersconferentie. De Israëlische minister van buitenlandse zaken. Mosje Sjarett. heeft voorts aan de Amerikaanse ambassadeur èen memoran dum overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de vermindering der straffen, opge legd aan Duitse oorlogsmisdadigers, het grote werk van de Neurenbergse proces- een in grote mate te niet heeft gedaan. Hij verklaarde, dat de Israëlische rege ring en het Israëlische volk zeer pijnlijk waren getroffen door de maatregelen van de Amerikaanse hoge commissaris ln Duitsland. John McCloy. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische C.V.P. de R.K. meerder heidspartij wijdde het afgelopen week einde een congres an de problemen, die zich in verband met de herbewapening op sociaal en economisch gebied voordoen. De t Nederlandse K.V P. was door drie afge- vaardigden, onder wie de voorzitter An- driessen, vertegenwoordigd. De partij con cludeerde tot de volgende maatregelen: Ten eerste de heffing van een bil voor baat te innen belasting van 25*/» op de ongewone winsten, die het gevolg zijn van de herbewapenings-economie voorzover het bedrijven betreft, die meer winst ma ken dan 500.000 francs. De heffing bij voorbaat heeft ten doel. inflatie door die winsten te voorkomen. Ten tweede het subsidiëren door de re gering van belangrijke levensmiddelen en verbruiksgoederen. De lonen volgen thans de bewegingen van het prijspeil, maar ge bleken is. dat de arbeiders toch niet hun volle koopkracht behouden. Aangezien de minister van economische zaken van oor deel ia. dat de wereldprüzen binnenkort zullen dalen, wordt tijdelijke subsidiëring wei uitvoerbaar geacht. Het gaat o.a. om katoenen producten, breiwol en zeep. Do K.I„!M.-dienst op' Indonesië Thuisreis: De Eindhoven, gezagvoer der Verhey. Zondagavond in Amsterdam. De Maastricht, gezagvoerder Ravenhill vanmorgen ln Rome - D« Vlaardlngen. gezagvoerder Moll. Zondagavond in Bang kok. De Gouda vanmorgen in Djakarta Uitreis: De Walcheren, gezagvoerder Reyers. vannacht in Bangkok. De Cu- raqao. gezagvoerder Brugmans. vannacht in Bagdad vechten, „werktuigen van het Yankee im perialisme zijn". In Europa zullen ze de leugen verspreiden, dat de „Verenigde Staten zullen vechten tot de laatste Frans man en Engelsman" En de Amerikanen die naar zylke praatjes willen luisteren, zullen ze verzekeren dat de Verenigde Staten zich gereed maken om de oorlog voor Engeland uit te vechten 1 belani l\ot F)E HEREN DER SCHEPPING noemen de Ned. Vereniging van Huisvrou wen wel eens spottend de vereniging van ..Uithuizige Vrouwen", omdat vrouwliej. die lid is. een paar middagen in de maand ter vergadering trekt en dan al tijd opgetogen thuiskomt, veelal met verhalen over lezingen, filmvoorstelling of iets dergelijks De tweede doelstelling van de Vereniging beoogt het bevorderen van het saamhorigheidsgevoel en de ge meenschapszin der leden en op vele ge zellige middagenwordt dit doel nage- I streefd. Maar ie eerste doelstelling blijft „het verlenen van bystand aan de Neder- I lancfse Huisvrouw in haar huishoude lijke en gezinstaak" en zo men al ooit mocht twijfelen of dit doel eveneens j wordt nagejaagd, dan behoefde men slechts de beschrijvingsbrieven van de jaarvergaderingen der vereniging te le zen Zeg jongens, hij vraagt of wij zijn handtekening graag zouden tuiden hebben .en als^hij nog altijd zo hard snorkt er is maar één afdoend middel, stop wat jes in je oren.' <s**ö£- - Zo jij heet dus Jan Pieters en je moeder J^farie Jansen -Ja. moeder is voor de tweede keer getrouwdik niet! Daaraan had je moeten denken voor dat je dit costuum uitkoos.' Deze zijn ais het wart dt? bpiegei van verzuchtingen, welkt individuele leden bij haar huishoudelijke arbeid slaken, waarvan ze vervolgens melding maken in bijeenkomsten van haar eigen afdeling met het gevolg, dat ze. als ..voorstel" ge formuleerd bij het Hoofdbestuur worden ingediend Zo heeft ln het vooruitzicht van de al gemene vergadering, welke 28 April te Bussum zal worden gehouden de afdeling Bussum voorgesteld, dat de Vereniging haar invloed zal aanwenden om tor beter handwerkönderwijs op de lagere scholen te komen De laatste jaren Is dit zegt de afdeling, in verdrukking gekomen. Dit handwerkönderwijs behoort voornamelijk te worden gegeven op he» gebied van breien, naaien, verstellen dingen, die iedere huisvrouw behoort te kennen ln aansluiting hierop wil het H B voorstel len een permanente handwerkcommiasie op te richten, die o.a tot taak zou heb ben zich op de hoogte 'e stellen van de nractijk van het handwerkönderwijs Een grief van vele vrouwen is. dat men bij een ccnfectiejurk vrijwel nooit een extra lapje of reserve knoop aantreft Waaraan na enige tijd toch dringend be hoefte kan blijken te bestaan Daarom stelt, de afdeling Eindhoven voor bij de confechefabrikanten er op aan te dringen bij de kleding een lapje stof en enige kno pen te leveren Het H B ts echter van me- r.ing. dat de fabrikanten zich meer gele gen laten liggen aan de wensen der detail listen die zich uit de aard der zaak naar de klanter. richten Daarom raadt het H.B. de leden individueel aan haar wensen io dezen telkens weer tegenover haar leve rancier kenbaar te maken De afdeling Leiden stelt voor fextielfa- brikanten te verzoeken flanellen stoffen 90 cm breed te maken in plaats van 70 cm en iaponstoffen speciaal geruite zou tij gaarne 130 cm breed geweven zien Zij merkt hierbij op. dat bö het naaien van fisnellen kleren b.v pyama's. telkens blijkt. dat de stof te smal is. zodat cr ge ren aangezet moeten worden. Ook bij het knippen van geruite stof ondervindt men moeiijkheden. doordat de stof te smal la. Het H B verklaart zich bereid zich met bovengenoemd verzoek tol de diverse tex tielfabrikanten te wenden, maar het ver moedt. dat een wijziging in deze eenmaal aangehouden breedte op grote technische bezwaren zal stuiten Etiket op „wol" Daar tegenwoordig zoveel stoffen en confectie voor wol worden verkocht, ter wijl ze. ln het geheel geen of slechts een heel klein percentage wol bevatten acht de afd VeJp het noodzakelijk, dat. zoals b.v in Amerika, verplicht gesteld wordt, op de stoffen te vermelden hoe de samen stelling der stoffen is. Uit het antwoord van het H B blijkt, dat het op dit punt reeds diligent is en te dier zake in verbinding staat met hei Ve zelinstituut te Delft. De arote vraag Is of slechts wasvoorschriften moeten worden gegeven of een volledige vermelding van de samenstelling van het product. Het H B hoopt tot een combinatie van belde te ko men. Tenslotte passen de hulsvrouwen nog steeds op de kleintjes D( afd Wassenaar breekt een lans voor wederinvoering van hei 2l/i-cent stuk. daar de prys van vele artikelen thana naar boven wordt afge rond- Het H.B. geeft evenwel de voorkeur aao de wederinvoering van de halve cent, om het afronden naar boven van^Uzen, die op een halve cent cindiMnT komen. gINSDAG 13 MAART 1931 EERSTE BLAD PAGINA S *[N EEN LAND waar ieder uur. waarin niet wordt gewerkt, verliea betekent en geringer kans om het Economisch vyfjarenplan te volvoeren, mag men geen tyd verspillen met zulke futiele zaken ala het treffeh van voorbereidingen voor et*» huweiyk. Daarom hebben de communis tische autoriteiten in Praag een jaar ge leden een onderneming op touw gezet, genaamd „Svatka" (een woord, dat veel gelijkt op „Svatba". het Tsjechische woord voor „huweiyk") die tot taak heeft jonge paartjes te helpen tyd en moeite te sparen wanneer te plan hebben in het huweiUkabootje te stappen. W Tien „deskundigen" staan klaar voor trouwlustigen om allerlqi dingen voor hen ln orde te maken, van het eenvoudige burgerlijk huwelijk dat in minder dan 10 min. gesloten wordt in het 13e eeuws stad huis van Praag, tot de meeat pompeuze kerkelijke plechtigheid toe. Na 12 maan den ervaring te hebben opgedaan, bericht Svatka, dat het 1700 huwelijksplechtig heden heeft voorbefei'd, Waardóór het land 42000 arbeidsuren werden bespaard ten bate van het Vijfjarenplan. Spaart tijd en geld Want wie in de huwelijkaboot wil stappen moet allerlei formaliteiten ver richten en papieren bij elkaar krijgen, in één woord allerlei vervelende werkjes doen, waarvoor men uren door de stad moet reppen. Voor ten minste 170 kronen, ongeveer*/ 12.—, knapt dit gemeentelijk bureau want de Gemeente beheert het zaakje, hoewel er ook nationale Svatka's zijn, die onder leiding van de staat staan alles wat er komt kijken op, van het bijeengaren van de nodige documenten tot de organisatie van het huwelijksfeest zelf toe. Het bureau spoort zoekgeraakte documenten op in de meest afgelegen uithoeken van het land, drukt en post de uitnodigingen tot deelneming aan een bruiloft, zorgt, dat er huwelijksadver- tentie6 in de bladen verschijnen en dat het jonge paar in het bezit komt van de bescheiden hoeveelheid textiel en meu belen, welke jonggehuwden wordt toe gestaan. Desgewenst kunnen de johggehuwden in het socialistische bestuurde Praag een staatslening krijgen van 36.000 kronen tegen 3'/i procent rente, welk bedrag in tien jaar moet worden terugbetaald. Bij de geboorte van ieder kind wordt 6.000 kronen kwijtgescholden. Het vorige jaar 6tond de staat voor een totaal bedrag van 103 millioen kronen toe aan 3260 paartjes. Welnu, Svatka, zorgt voor het aanvragen van die lening en voor alle formaliteiten, die daarbij komen kijken. Maar ook komt het de trouw lustigen te hulp, die over een bank rekening beschikken, welke echter sedert de monetaire hervormingen van 1945 Is geblokkeerd. Ter gelegenheid van hun huwelijk mogen de eigenaren van een bankrekening n.l. over' een bedrag v8n 3 000 kronen beschikken en Svatka zorgt desgewenst voor de deblokkering. Ten slotte kunnen de huwelijkscandidaten ook aanspraak maken op 5.000 kronen van een verzekering, mits hetzij de bruid, hetzij de bruidegom tenminste vier achter eenvolgende jaren daarvoor premie heb ben betaald. Om de verschillende bedragen te kun nen innen moeten bruid en bruidegom Tejechoslewaakse burgers zijn, jonger dan 35 jaar zijn en een medisch attest kunnen overleggen. Het spreekt vanzelf, ^Jdat Svatka zorgt, dat een gemeente- dokter dit attest verstrêkt. Alles van de Gemeente Svatka doet echter veel meer. Op de trouwdag zelf zorgt dezè onderneming voor het huwelijksbouquet, dat wordt ge leverd door een van de gemeentelijke bloemenwinkels, het zorgt voor de ge tuigen, indien de familie die niet kan leveren, bespreekt een fotograaf, die natuurlijk is aangesloten bij de Gemeen telijke Bond van Fotografen, bestelt een lunch of receptie en zorgt voot de tafel versiering in een van de gemeentelijke restaurants en geeft acht, dat wagens van het gemeentelijk taxi-bedrijf bruidspaar en gasten naar en van stadhuis, kerk, restaurant enz. vervoert. Het burgerlijk huwelijk is onder de nieuwe wetten ver plicht, maar niets kan een jong paartje beletten hun huwelijk kerkelijk te laten inzegenen als het daaraan behoefte ge voelt. En Svatka buigt voor de wens van jonge paartjes, die nog niet vooruit strevend genoeg zijn om alles wat met godsdienst en kerk te maken heeft, over boord te gooien. Svatka helpt desgewenst de jonge vrouw meubelen te kiezen in het Gemeentelijk Meubelhuis „De Moderne Flat" genaamd. Zelfs doet Svatka denkbeelden aan de hand voor het hfuldstoilet en wanneer het bruidspaar geen tijd, geld en textielcoupons wil verspillen aan eigen trouwkledlng, dan leent de organisatie bruid en bruidegom de nodige gelegen- heldakledij. Een belangrijk punt, dat bil een aan staand huweiyk aan de orde komt is de keuze van een naam. Krachtens de nieuwe famiiiewet in Taejeco-Slowakye kan de vrouw de naam van de man aannemen, maar ook het omgekeerde is mogeiyk. Tot nu toe biyft men getrouw aan do tra ditie en er syn nog maar weinig melsjea geweest, die haar eigen naam hebben willen behouden of die verlangden dat haar echtgenoot haar fsmlllenaam aan nam. Desgewenst kan elk der belde echt genoten zyn eigen naam behouden. Svatka staat ook klaar om, als het een maal, zover is denkbeelden aan de hand» te doen voor de namen, die de kinderen zullen dragen Na de huwelijksplechtigheid zet Svatka eventueel de huwelijksreis in elkaar, maar de?e geraakt meer en meer in onbruik. Wie echter de wittebroodsweke*! eiders wil doorbrengen, kan zich eventueel daarheen per vliegtuig begeven. De agn de staat toebehorende lóchtlijn geeft 35*/» korting voor een huwelijksvlucht. En zijn de jopggehuwdefi op de plaats van bestem ming aangekomen, dan bemerken ze, dat Svatka een kamer voor hen heeft be sproken in een van de honderden gena tionaliseerde hotels. Eventueel maakt Svatka een gehele rondreis met het Reisbureau Cedok, dat aan de staat toe behoort, ln orde. De meeste van de 1700 paartjes te Praag, voor wie Svatka in het afgelopen jaar zorgde, trouwden in December of April, slechts zeer enkelen begonnen in Mei het grote avontuur. De meeste huwe lijken werden op Maandag gesloten. Schoonmaak ln den lande PVROL voor de handen Grote wolkengevaarten tchuiven over de vlakke polders. Een eenzaam overgeble ven houtzaagmolen geeft een typisch Nederlands accent aan het landschap, dat rich in de verre einder verliest. "yERENIGT u, MargajinlStenl Laat u niet in uw recht betwisten (door Kamerleden-listen kisten), alsof die lui het béter wisten. Neen. laten daar geen Kamerleden, door afgunst of infémer reden, hun roet ln 't edel spijsvet gooien en door dat strooien kracht ontplooien. Gij, die de Margarine «meert, volleerd gevitamlniseerd. denkt tévens aan het heil des lands' Is soms dit vet iet tweede-hands? Weineen. zijn deugden zijn nog groter, dan vén de ëllerbeste boter, of dacht u, dal zo'n koe, zo'n domme, het wéét, als ^ftansh'olt of als Romme? WIE BOTER EET. Is een verkwister, vraag dat gerust aan de minister. Je financiële stand verzwafc-je. 't kost zowat viermaal méér, per pakje, want die subsidie, ja die grote, is niet voor échte botervloten, maar voor de mar- garinepotten. en déérdoor kan de vér koop vlotten. Want door dat hoge sub sidiëren. kan men een lage prijs no teren. èn in de kranten adverteren: „meer margarine consumeren?" O Volk. gij moet de room verfoeien, en nigt met boterspanen roeien, doch (daar uw geld niet wég mag ebben), met marga- riemen, die wij hèbbenj! "TkE BOTER maakt p tot ruïne, als A-* wrak, als gammel? machine, zo „De Regering maakt van het Ned. Volk een margarine-etende natie. ZUn er geen middelen te vinden, om een deel van de teer hoge subsidies ovsr te hevelen naar de binnenlandse boter i" (aldus enigs Kamerleden In een Voor!. Verslag)- loopt u. zónder margarine, als kronke lende serpentine, tyant boter heeft (om u te dienen!), geen toegevoegde, vita minen. Die boter, die schrikbarend duur is. ontstaat uit iets, wat maar natuur is. en is de koe zo, flink, zo knap. als toegepaste wetenschap? Die koe mist dus het wijs doceren, van heren, die precies doseren, de dosis, nodig voor 't besmeren, der boterhammen, hoog in ere. Die boter (zeggen deze heren), is goed-genoeg voor exporteren, maar voor het volk van Nederland, ziet men de zaak in bréder trant? Al moeten er ook centen b ij, wij exporteren vrij en blij. die boter vèra van Hollands wei, wij lusten niet die gele brij! Gaat boterham en maaltijd kruiden, met dat pikante en riante, (margarian- te), nooit pedante, bescheiden Ve*. voor fijne eters! Geen boter, neen, u krijgt iets béters, en u wordt statig van ge stalte, door uw aanzienlijk vetgehalte. Het gaat om vitaminiaering, en om be- volkings-nlvellering. Peraóónlijkheid raakt uit de gratie, 't Individu ver liest zijn plaatsie, zo worden wij. vol adoratie, (voor de massale geest-in flatie) één grote margarine-natie' WOUTERTJE Het weer heeft zich in de eerste tien dagen van Maart, nu velen uitzien naar het voorjaar, niet gunstig gedragen. Wel kwamen enkele dagen met veel zonneschijn voor en steeg het kwik op de 7e en de 10e op verschillende plaatsen tot even boven 10 graden, maar de gemiddelde tem peratuur was ongeveer 2 graden beneden normaal. In de Bilt bedroeg die gemiddelde tem peratuur. blijkens een mededeling ven het Kon. Ned. Meteorologiach Inatituut. niet meer dan 1'/» graad boven nul. het geen normaal is voor de winterdag. Op verschillende dagen had het weer een winters karakter met flinke Oostenwin den. nachtelijke minimumtemperaturen van ongeveer 5 grïden onder nul en hier en daar wat sneeuwval. De luchtdrukverdeling vertoont de laatjte tijd een beeld, dat gunstig ia voor het op treden van koud weer over grote gebieden van West en Noord Europa. Hoge baro meterstanden, ln het Poolgebied waren er tezamen met enkele geheel met koude lucht gevulde polaire depreasiea oorzaak van dat grote hoeveelheden kpude lucht uit het poolgebied naar Zuidelijker breed ten een uitweg zochten. Hoe hevig de vorst hier en daar nog ia blükt wel uit volgende getallen. In Noord-Siberië komt er dea nachts op vele plaatsen nog een vorst voor van ongeveer 45 graden Celcius: in Noord-Rusland van 35. in midden-Scandi- navië van tegen de 30. in de buurt van Stockholm van ongeveer 20 en in Oost- Polen van 10 graden. Ook in Ierland komt I hier en daar nog 5 tot 8 graden vorat voor. De Indoneaische minister van handel heeft zich, in de Engelse taal, boos ge maakt over het tin-rapport van de sub commissie uit de Amerikaanse Senaat, dat prijsopdrijving constateerde en als gevolg waarvan Amerika de aankopen van tin voorlopig heeft gestaakt. Dat de tinprija zo gestegen ia. aldus de Indonesische mi nister. ligt aan Amerika zelf. dat zulke grote aankopen doet. dat de voorziening van andere landen in gevaar komt. De tin- fabrikanten hébben volgens d? minister ook hun moeilijkheden Tram AlkmaarBergen gaat tv eer rijden De tram Alkmaar—Bergen aan Zee zal 20 Mei waer beginnen te rijden, indien al thans de koienschaarste opgeheven is. Met Pasen en Pinksteren zal qe tram telkens drie dagen rijden, zU het met zeer beperk te dienstregeling. Algemeen is de gemeen teraad van Bergen van mening, dat de voorziening met Pasen en Vooral met Pink steren hoogst onvoldoende zal zijn. waar door de belangen van Bergen aan Zee in het gedrang komen. Aan B- ei» W. werd opgedragen bij de bevoegdfc ifiRtanties aan te dringen op een betere voorziening- -*Mysterleutf congres. In de i communistisch* Westduitae bladen is Maandag een commu niqué gepubliceerd „van het Jaarcongres van de Westduitsa commuplatiache partij". Men tast echter in het duiltejr over dé plaats der vergadering. Deze wordt niet ln het communiqué vermeld Ook functionarissen van de Amerikaanse inlichtingendienst zeg gen. niet te weten waar d« 1400 leden en hun introducés bijeengekomen zijn. Schrijfwoede brak los De VROUWEN in Zuid-Ajrika hebben op het ogenblik maar één onder werp, waarover ze zich druk maken. Al tijd denken ze er over, altijd spreken ze er over neen. niet Otver de mode, het enige onderwerp, waarin een vrouw naar mannenbegrip belang stelt. Het onder werp dat haar bijna tot een obsessie is geworden, is de voortdurende toenemen de duurte, waartegenover een loonzakje staat, dat maar niet dikker toil worden. Of men nu vrouwen hoort praten terwijl ze in de rij staan voor Oen bioscoop, of ze een hapje staan te gebruiken in een cafe taria of in een duur restaurant het mid dagmaal gebruiken, of ze lopen te win kelen, altijd weer komt de duivel, die „duurte" heet. onvde-hoek gluren. Lange tijd zijn de mensen die duurte de baas gebleven. Ze «(scharrelden" zoals ze het noemden, om zich door de moeilijk heden heen te/ilaan. Kleine genoegens ontzegden ze Jbch: het bloemetje, waarop men zich des Zaterdags onthaalde om des IN KAAPSTAD ziet men met spanning het ogenblik tegemoet, waarop het wetsvoorstel om een afzonderlijk parle ment voor de gekleurde bevolking van Zuid-Afrika in te stellen, in behandeling zal worden genomen. Men neemt aan, dat er tegen geen enkel ontwerp, dat in deze zittingsperiode wordt ingediend, zoveel oppositie zal r{jzen als tegen be doeld voorstel. De Zuid-Afrikaanse kleurlingen, of naturellen, zoals ze vaak worden ge noemd, behoren tot verschillende rassen en zijn nakomelingen van Maleise sla ven. Reeds bijna honderd jaar geleden kregen ze kiesrecht, maar de laatste veertig jaar was dat afhankelijk van hun ontwikkeling en van hun financiële omstandigheden, in één woord gebon den aan voorwaarden, welke niet gelden voor de blanke bevolking. In de Kaap kolonie hadden ze reeds stemrecht vóór de Zuid-Afrikaanse Unie tussen De Kaap en de provincies Transvaal, Oranje Vrij staat en Natal in 191*0 tot stand kwam. Bij de vorming van de Unie werden hun kiesrechten vastgelegd in de Grondwet. Tegenwoordig maken de 47500 stemge rechtigden van Dé Kaap 8.25 procent van alle kiezers in de Kaapprovincie uit. Tot- nutoe hebben ze steeds gelijk op ge stemd met de blanke Stemgerechtigden voor de verkiezing van dezelfde blanke vertegenwoordigers in de beide Kamers van het Unie-parlement. Gekleurde vrouwen in de Kaapprovincie hebben nooit ste/nrecht gehad. Apartheidspolitiek De voorgestelde wet beoogt de ge kleurde kiezers in de Kaap af te schei den van de blanke kiezers, m.a.w. een afzonderlijk» kiezerslijst voor gekleur- den aan te leggen in dier voege, dat de gekleurde kiezers afzonderlijk vier blan ke leden voor de Volksvertegenwoordi ging kiezen, en deze vier zullen dan worden beschouwd als de speciale afge vaardigden van de kleurlingen. Tegen dit denkbeeld is krachtig verzet gerezen: men zegt. dat het voorstel in strijd is met de Grondwet, tenzij het wordt goed gekeurd door een meerderheid van twie derde van de verenigde vergadering van beide Huizen, waaruit het parlement be staat. De leider van de oppositie, de heer J. G. N. Strauss heeft aangekondigd, dat zijn party zich tegen elk artikel van het voorstel zal verzetten en men verwacht, dat hij steun zal vinden bij de Arbeiders partij en de Naturellen-vertegenwoordi gers (vertegenwoordigers van de Natu- rellenkiezers in de Kaapprovincie) in het parlement. a Het wetsvoorstel vormt een onderdeel van de gehele Apartheids-politiek,, welke de Nationalistische regering, heeft ge voerd, sedert zU in 1948 aan het bewind kwam. Deze politiek beoogt in sociaal ep politiek opzicht een volkomen scheiding te bewerkstelligen tussen de blanke be volking van Zuid-Afrika, ongeveer 2 500.000 zielen omvattend, en de ver scheidene gekleurde rassen, waartoe 9.500.000 mensen behoren. De regering is van mening, dat het kiesrecht van de gekleurde bevolking kan worden gewijzigd eenvoudig bij meerderheid van stemmen in het parle ment. Deze wijziging heeft zij niet eer der getracht in te voeren omdat de lei- tier van de partij der Afrikaners, de minister van Financiën, Nicolaas Haven- ga, er niet van wilde weten. Havenga is de leider van negen Parlementsleden, die de regeringscoalitie vormen te zamen met de machtiger Nationalistische partij, waarvan de eerste minister, dr Malan, leider is. Betere kansen voor blanken Nu heeft Havenga onlangs zyn verzet laten varen en te zamen met dr Malan heeft hij een verklaring gepubliceerd, waarin werd gezegd, dat de wijziging geen vermindering van de kiesbevoegd heid van de gekleurder» in de Kaappro vincie betekent. Dat de Nationalisten en de Afrikaanse partij opeens zo met elkaar aanpappen wordt beschouwd als een aanwijzing, dat beide partijen bin nenkort tot één zullen samensmelten en dat de kansen van Havenga om dr Malan als eerste minister op te volgen, zyn versterkt. Een tweede byzonderheid van de hui dige zitting is, dat leden uit Zuid-West Afrika er voor de eerste maal aan deel nemen. De aanwezigheid van deze zes leden versterkt de positie van de rege ring. Behalve de wet betreffende het kies recht der gekleurden zal er o.a. een wetsvoorstel worden ingediend om Afri kanen een vakopleiding te geven, ten einde voldoende geschoolde bouwvak arbeiders te krijgen om huizen in Afrikaanse gebieden te boutoen, maar ook een wetsvoorstel, waardoor het mo gelijk wordt blanke jongemannen betere gelegenheid tot scholing te geven dan jonge kleurlingen. Ten slotte zal ook eert wetsvoorstel in behandeling komen, strekkend tot verbe tering van het hotelwezen teneinde meer vreemdelingen te trekken. Zondags en de eerste dagen van de vol gende week een kleurige noot in huis te ]%ebben, werd afgeschaft, de dames zagen af van haar paar sigaretjes per dag, men ging niet meer des Zondags buitenshuis eten en allerlei kleinigheden, die wat kleur en fleur geven aan het grauwe leven van Iedere dag, werden geschrapt. Maar men kan niet langer schuilevinkje spelen: het is e<sn niet langer te loochenen feit, dat het pond niet meer zoveel waard is als het placht te zyn, men kan er heel wat min der voor kopen dan vroeger. Per slot van rekenlflg heeft men toch een dak boven het hoofd nodig. hongeYige mondjes moeten worden gevoed en arbeiders moeten toch naar hun werk gaan al zUn de prijzen van levensmiddelen en transport gestegen. Tel kens weer verschUnen in Ide bladen ver klaringen van bevoegde autoriteiten, waarin wordt uitgelegd waarom een ver zoek om loonsverhoging van deze of gene groep van de hand moest worden gewezen. Deze redenen klinken altyd gezond en lo gisch. Maar: de mensen, die eenvoudig niet toe kunnen komen mét het geld, dat ze ontvangen, schieten er geen steek mee op. Op één en dezelfde dag kon men lezen, dat de prijs van meubelen met 5 procent en die van autobanden met 50 procent was gestegen. Enkele dagen later deed weer het gerucht de ronde, dat de wolprijzen met sprongen omhoog zouden De uitlaat Toen stuurde een gekwelde huisvrouw een brief naar de redactie van haar lijf blad. waarin ze eens precieè vertelde hoe veel haar man verdiende en hoe zy dit geld besteedde waaruit bleek, dat zy niet toekwam. Hoe moet ik het aanleggen om wel uit te Tcomen? verzuchtte zij in die brief. De redactie had de onvoorzichtig heid bedoelde brief te publiceren, met het gevolg, dat zij bekogeld werd met derge lijke ingezonden stukken, van wie zij er trouw elke dag één of meer. opnam. Vrou wen in heel Zuid-Afrika grepen naar de pen om te vertellen hoe slecht zy er voor stonden en sommige vrouwen die meenden beter de kunst te verstaan om de eindjes aan elkaar te knopen, antwoordden ook wel eens. Zo werden brieven afgedrukt van werkende vrouwen, die hsar uiterste best deden haar flatje netjes te houden, zelf keurig voor dé dag te komen en oók nog te eten, alles op een salaris van dertig of veertig pond steeling per maand, d.i. 300 of J 400, een cijfer, dat wel heel ver verwijderd is van het bedrag van een kleine zevenduizend gulden zonder welke, naar ongeveer een jaar geleden berekend werd, een meisje in San Ffancisco met geen mogelijkheid fatsoeniyk kan leven. Tovenares De meeste brieven kwamen echter van huisvrouwen. Er zijn brieven van dapperen gepubiceerd, waarin werd aangetoond, dat een gezin van vyf personen met een beetje goede wil en overleg kan rondkomen van 220 tot 440 gulden per maand. Een vrouw echter, die zich geplaatst ziet voor de noodzaak haar man. twee jongens-in-de- groei en 2ichzelf te bedruipen van 36 pond aterling, 360 gulden per maand, verzeker de. dat er geen sprake zou zyn van een stukje kleren of een klein gezeiligheidje als haar man niet zo ijverig wedde by de rennen enwon. En te midden van al dit tumult kwam als een bom een brief binnenvallen van een jonge vrouw, die vertelde, dat zij een goede positie had opgegeven om haar moe der in de huishouding te kunnen helpen en hiervoor ontvangt zij vier pond sterling, veertig gulden, per maand. Deze jonge vrouw moet een tovenares zijn, want zij verzekert, dat zij zich van het geld heel behoorlijk kan kleden, dat er zelfs nog wel iets overschiet voor geschenken met ver jaardagen en Kerstmis en toppunt van alles dat zij nog wat kan sparen óók! Het toveren heeft zU blUkbaar van haar moeder geleerd, want deze dame beschikt slechts over 18 pond sterling, 180 gulden, per maand en daarvan ziet zy kans haar gehele gezin van vier personen te onder houden. En dit gaat heel goed, verzekert haar dochter! Honderden sceptische vrou wen zijn onder de indruk gekomen van dit verhaal betreffende de kunst om iets. dat onmogeiyk schijnt, mogelUk te maken. Het grote geheim sehuiit blijkbaar in het feit, dat men goed kan naaien. Maar daar paoet de werkende rrssw dan took ook nog tyd voor hebben. 17OOFDPIJN is een wel erg uitgebreid Al onderwerp. Daarom zal ik mij be perken tot één vorm van hoofdpijn, die zó duidelijk begrentd en karakteristiek is, dat hij zich voor een bespreking leent: de migraine. Een typische migraine-aanval ver loopt op de volgende manier. Enkele eigenaardige oogverschynselen vormen het begin van de aanval. Men ziet het „schitteren voor de ogen" en, als mep- de ogen sluit, ziet men wonderHjke, lichtende zig-zag-lijuen zich toewegen men noemt die w?4 „palissade-figuren". Probeert men te lezen, dan bemerkt men, dat men enkele letters niet goed kan onderscheiden; de letters, waar men naar kykt, zyn weg, maar beweegt men de ogen, dan komen ze wel terug, maar nu verdwynen andere letters, welke men tevoren kon zien. Men kan ook goed spellen, wat er staat. Soms en dat is heel wat erger kan men aan ién kant blind zyn, wat men dan zó moet opvatten, dat men iets, dat bijv. van links komt, niet kan zien. Dit is uit de aard der zaak erg onbe haaglijk en. als men zich in druk verkeer beweegt. gevaarUjk bovendien. Soms heeft men. tegelijk met de oogverschyn selen, ook nog last van duizeligheid. De oogverschijnselen duren zelden erg lang als regel een kwartier. Meestal krygt men, nadat een kwaptier of een half uur hiermede voorpy gegaan is, hoofdpün om, boven of achter één oog. De hoofdpijn wordt steeds heviger en, als de aanval werkeiyk erg is, voelt men zich buitengewoon ongelukkig en ten slotte wordt men misselijk en gaat over» geven. Het liefst wil men in het donkerl liggen rusten met koude doeken op héér voorhoofd én men voelt zich werkelijk erg beroerd. Dikwijls is men overgevoe lig voor geluid, geurtjes of voor sterk licht. Vele uren kart de hoofdpijn duren en daarna is men dikwijls moe en gede primeerd, stil en in zich zelf gekeerd, soms enige dagen lang. Er zijn verschillende migraineiyders. die als het ware zelf kunnen constateren, dat zij weer een aanval zullen krijgen: uren vóór de aanval kunnen zij me lancholiek of prikkelbaar zyn. De eerste keer, dat men een migraine-aanval krijgt, schrikt men erg. Maar de meeste mensen weten wat het is. Want het is een uitgesproken erfelyke ziekte, die in bepaalde families voorkomt en als kind hebben zy misschien al meegemaakt bij moeder of een ander familielid dat het hele gezin op de tenen rondsloop en fluisterde om de arme zieke niet te hinderen. AA/GRAINE wordt veroorzaakt door J-'A in aanvallen optredende stoornis sen in de bloedsomloop in één helft van het hoofd en de hersenen. Kinderen kun nen al migraine hebben, meestal begint de kwaal als men tussen de 15 en de 20 jaar is om het slachtoffer de volgende 20 d 30 jaar te vervolgen. Eén troost kan men zijn patiënten altijd geven: men krijgt zelden een migraine-aanval (in elk geval geen zware) als men boven de 50 jgar is. Tal van migraine-aanvallen zyn niet zo hevig als die, welke ik heb beschre ven. De oogverschynselen kunnen ont breken het overgeven kan achterwege blijven, sommigen hebben alleen oogvêr- schijnselen de hoofdpijn blijft weg. Maar als regel voelt de patiënt zich' tij dens de aanval erg ziek. Alle mogelyke combinaties van de verschillende ver- schynselen van een migraine-aanval kunnen voorkomen. Een kleine, lichte aanval kan afwisselen met een grote en ernstige. Dat men nÉgraine „nerveuse hoofd- pyn" heeft gmoemd. is het gevolg van de omstandigheid, dat tal van lijders aan migraine noga2 eens vaak aanvallen krij gen in tijden van grote spanning. Stu denten bijv. als zy voor een examen staan, wat voor de betrokkenen buiten gewoon onpleizierig is. Vele lijders krij gen een migraine-aanval als zy ergens in spanning heengaan of zich op iets verheugen. Het jonge meisje, dat naar haar eerste bal zal gaan, waarop zy zich nog wel zó dol verheugt terwijl zij tegen zichzelf en anderen onophoudeujk zegt: „Als ik nu maar niet nèt op die avond migraine krijg", - krygt het mis schien werkelijk. Ja, dat gebeurt heus net als zij voor de spiegel staat om de laatste hand te leggen aan haar snoezige toiletje. Daarom wordt migraine „nerveuze hoofdpUn" genoemd. „Moeder heeft van daag haar zware nerveuze hoofdpyn", hoort men dan ook wel in toepaalde fa milies. Veel meer vrouwen dan mannen ly- den aan migraine. Misschien komt het wel voor, dat sommigen in de migraine zyn gevlucht waarvan de verschijnse len zo vertrouwd zyn om met rust gelaten te worden of om het een of ander gedaan te krijgen. Dat is misschien, wat verschillende mensen, die nooit de narig heid van een migraine-aanval zelf heb ben ondervonden, er toe brengt toege vend te glimlachen en te zeggen: „Och, dat is maar een beetje migraine" en om de ziekte te beschouwen als behoren de tot wat men vroeger noemde: een beetje hysterie. Het is ook altijd verkeerd tegen iemand, die migraine heeft, te zeggen: „Je had beter gisteren niet naar de bioscoop kunnen gaan", of wat het dan ook is geweest. De migraine-lijder moet toch ook leven en een migraine-aan- val komt ook wel zonder uitwendige oorzaken! Wat moet men doen als men aan mi graine lijdt? Ja. mat de een helpN baat niet altijd He ander. Maar deze moderne tijd heeft veel goede geneesmiddelen tegen migraine-aanvallen opgeleverd en verder kan ik misschien de lijders aan migraine troosten met te vertellen, dat met grote stelligheid uit zeer betroute- bare bron wordt beweerd, dat migraine het meest voorkomt bij 'zeer intelligente personen! Aantal gasten van Veenhuizen loopt terug Naar uit Den Haag wordt gemeld zou den drastische bezuinigingen op het per soneel van rijkswerkinrichtingen en straf- gestichten in het voornemen liggen, een en ander o.a. als gevolg van een vermin derde bezetting van de gestichten- Er blijkt op het ogenblik een overschot aan ambtenaren te zijn. Zo zullen met ingang van 1 Mei a s. zeven ambtenaren van de rijkswerkinrichting te Norg (het vroegere Veenhuizen I) die op arbeidscontract wer ken, worden ontslagen. Bij de afdeling landbouw v8n deze in richting heeft men zich genoodzaakt ge zien van de twintig boerderijen achttien te verpachten, zoals ook reeds vroeger werd gedaan. Het personeel, dat bij deze dienst werkte, heeft aanzegging gekregen naar ander werk om te sien. evenals verschei dene ambtenaren, die op arbeidscontract werken. Voorts zou het in de bedoeling lig gen ambtenaren met 35 dienstjaren bil de rijkswerkinrichtingen met pensioen te zen den en het strafgesticht Blankenbosch (het vroegere Veenhuizen II) te sluiten. De resterende gestrafteaÖSouden naar de rijks werkinrichting te Marum in Groningen worden overgebracht. 1075/76. Toch verlangden de Kabouters nu wel erg naar het eind van de tocht. Ze zouden nu eindelijk wel weer eens vaste grond onder de voeten willen heb ben. In plaats van die eeuwig wiebelen de boot! Maar iadere dag weer tuurden ze vergeefs In het rond, zonder ooit iets anders te zien dan zee, zee en nog eens zee. Altijd maar weer golven en lucht! Overdag, van de ochtend tot de avond vlei. hielden de Kabouters om beurten de wacht in de mast. Dan zat er een tooven op de ra met het zeil en keek in de verta, of «r nog geen land te bespeuren viel; hy moest zich natuurlijk goed vasthouden, om niet met het slingeren van de boot uit de mast te vallen. En eindelijk, op éen goede dagtoen schreeuwde de Kabouter in -de mast: Land!Land jyi zicht! En hij wees in de verte. Dat was me daar opeens 'n hele op schudding aan' boordAlle Kabouters kwamen aan dek en tuurden in de rich ting, die de uitkük aanwees. En ja, wer kelijk.... daar zagen ze een kust met duinen! Hoezee!! juichten de Kabouters

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3