Er gaat ongeveer evenveel massagoed als stukgoed om in de Amsterdamse haven Drew Pearson heeft het bij de Italianen verkorven VIER HELSE ETMALEN VOOR ONZE VRIJWILLIGERS IN KOREA „Kleine blokkade" te Berlijn Engelands vlooienpositie is volkomen hopeloos Ertstransacties ingevolge plan-Schuman kunnen ernstige gevolgen hebben Nieuwe pontonkraan voor de S.H.V. W.-l)uits memorandum bij O.E.E.S. ingediend Voor een half millioen aan supervee op de Paasvee-tentoonstelling Een bepoederde duif is altijd een gezonde duif Donspluimpjes in Maart, zijn altijd goud waard „Bloedige" petitie van Egyptische vrouwen Topaanvoer en topprestaties IN- EN UITVOER IN JANUARI In West-Europa dreigt ook tekort aan voedsel te ontstaan Pessimistisch rapport van secretaris O.E.E.S. Portret ener regering Adenauer wnd minister van buitenlandse zaken De fatale overval Film in de ruimte Kunst in het kort Truman is senatoren te glad af Westelijken wensen een rondetafel-conferentie Probleem met onafzienbare verwikkelingen Intellectuelen zijn er gek op Economie en Einanciën v TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT WOENSDAG 14 MAART 1951 AMSTERDAM ALS MASSAGOEDHAVEIS Jn ee hoekje van een zeventons grijper. waarmee chindklei gelost wordt, is een 'tukje, een klein stukje steenkool blijven Zitten Mie schoonmaak- en opruimwerk en haven en scheepsbouw geven tonnen uit alleen voor dat vermaledijde ..kuisen van werven en kaden - heeft dit kleine stukje met uit de weg kunnen ruimen En eigenlijk betekent een enkele koolbrok ook niet zoveel in een greep van zeven maal duizend kilo! Maar twee weken later vertoont een splinternieuwe rol kunstdrukpapier, ergens in een papierfabriek op de Veluwe. over de gehele lengte een smalle, zwarte streep! Waarmee deze rol waardeloos is gewor den Dit korte verhaal, uit het leven ge grepen, dient slechts ter illustratie van de stelling dat ook bij massagoedstuwage, zorgvuldige behandeling een zeer belang rijke factor is. Want het betekent wat of oe grijper met steenkool enkele meters boven wagon of scheepsruimte wordt opengetrokken, zodat de kool óf gedeel telijk naast de wagon valt, óf in het scheepsruim tot poeder wordt, of dat met de nodige zorgvuldigheid het massagoed voorzichtig tot in de plaats van bestem ming wordt gebracht. Amsterdam heeft, wat de zorgzame be handeling van stukgoed betreft, een uit stekende naam; een zelfde zorg wordt in Oostelijke en Westelijke havenb aan het grove massagoed besteed. Merkwaardig is het te zien hoe sinds jaar en dag de Amsterdamse haven het karakter van half-om-half -haven heeft bewaard Lang voor de oorlog was de hoeveelheid verwerkt massagoed vrijwel even groot als de tonnage verwerkt stuk goed. En in de eerste negen maanden van 1950 werden ruim 1.900.000 ton stukgoed over zee aan- en afgevoetf, terwijl de totale hoeveelheid over zee af- en aange voerd massagoed 1.850 000 ton bedroeg. Langs rivieren en kanalen werden 460.000 ton stukgoed aan en afgevoerd en 459.800 tor massagoed! Alsof het precies uitge rekend was! Gestegen belangstelling Met de totstandkoming van het nieuwe Amsterdam—Rijnkanaal is de belangstel ling voor het vraagstuk van de behande ling van massagoed belangrijk gestegen. Waar men, in haven- en stuwadoorskrin gen het oor te luisteren legt, wordt ge sproken over de nieuwe kansen die er op dit speciale gebied voor Amsterdam komen Over mogelijke aanvoer van kolen, van erts; over doorvoer van chinaklei naar het buitenland, over omslag #van zout, van pyriet, van fosfaat en van welk ander massagoed ge maar wilt. En daarmee ge paard gaan de plannen en de daden om ook de technische outillage op dit gebied belangrijk uit te breiden. hMi» Pli"ak!ei- èn v°or de binnen- en buitenlandse keramische industrie èn voor de napiernijverheid komt in grote hoeveel heden voor. Zout uit Boekelo vindt zijn weg naar het buitenland via Amsterdam. In Amsterdam zijn de grote opslagplaatsen van basaltslag voor de railbedden der Nederlandse spoorwegen basalt dat vroeger uit Noorwegen, thans uit Belgiè of Duitsland wordt aangevoerd. Grint en zand spelen bij de Nederlandse invoer de laatste jaren een minder grote rol dan in het einde van de dertiger jaren toen bunker-, huizen- en wegenbouw grote hoeveelheden van deze bouwstoffen via de Rijn ons land deden binnenkomen. Voor de Nederlandse keol en cokes vor men tenslotte zwavelerts en fosfaat voor i itafrLen als retourvracht een aan trekkelijkheid. Plan-Schuman De goederenstroom, die de Nederlandse massagoedhavens binnenkomt en verlaat wordt tenslotte bepaald door de econo mische structuur van het achterland. Dat Amerikaanse steenkool in Nederland voor Engelse bestemmingen omgeslagen wordt is tenslotte een ietwat onnatuurlijk ver- Khijnsel; Duitse ruiluitvoer van staal tegen kolen past evenmin in het kader geografische economie Want In feite blijft het van Duitsland komende en naar Duitsland gaande massagoed ruilverkeer primair aangewezen op de uitvoer van steenkool en de aanvoer van erts. Door bijzondere politiek-economische om standigheden zijn hierin wijzigingen ge komen die echter van tijdelijke aard ge acht kunnen worden. Een nieuw probleem echter brengt het Schumanplan. Als onderdeel daarvan bestaat de bedoeling Duitse cokes in spoorwegpendelverkeer te ruilen tegen Franse ertsen - ook wan neer deze ertsen dan van lager gehalte zouden zijn dan de Zweedse grondstof. Mochten deze plannen inderdaad tot uit voering komen, dan zou daarmee de basis van het Noordzeehavenverkeer. wat het massagoedverkeer voor het «achter land betreft, voor een deel wegvallen. Slechts een grote activiteit, van haven en handel, een gebruik maken van alle nieuwe mogelijkheden en een zich in het bijzonder toeleggen niet alleen op de havenomslag maar in het bijzonder op de handel in en »de financiering van massa goed. zal nieuwe opdrachten kunnen vinden voor*de moderne outillage van de Amsterdamse haven. De Spoorweghavên. Over enkele dagen krijgt de Steenkolen Handels Vereniging een nieuwe ponton- kraan met een brug van 80 meter lengte, dit 46 meter over het terrein reikt. In totaal heeft de S.H.V. dan 2 drijvende tientons kranen, een 7-tons en twee 3-tons, plus de nieuwe 5-tons kraan. Het Amsterdams Havenbedrijf werkt me. 5 grijperkranen, waaronder 3 wip- kranen van 8 ton en zes walkranen van 2''» tot 5 ton. Swarttouw heeft de beschik king over 2 drijvende kranen van 6 en 8 ton; de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij een drijvende kraan van 4 en een walkraan van 5 ton; Havenbedrijf Coenhaven twee 8-tons kranen; Havenbe drijf Ertskade een brugkraan van 7'/i ton c de Brekerij Ertskade 2 portaalkranen var. 3' ton. Het Havenbedrijf de Rietlan den werkt met 3 transportbruggen van 7 ton, een 4-tons portaalwipkraan van 4 ton en tenslotte een kolentip van 40 ton. Met deze uitrusting als basis en met de uitbreidingen die op het programma staan zal Amsterdam qen stijgende massagoed omslag kunnen verwerken. De basis van het massagoedverkeer in de Amsterdamse haven is niet anders dan ln gelijksoortige Rijnhavens. Voor de oor log kwam ook hier stuwage van kolen en erts voor; waarbij het feit, dat de zeereis met Zweeds erts naar Amsterdam 2x4 uur korter was dan naar de Nieuwe Wa terweg, een factor van betekenis vormde. Maar naast de doorvoer speelt ook de Invoer voor eigen gebruik een belangrijke rol. Ert„, pyriet, kolen, fosfaat voor de Amsterdamse nijverheid worden in de haven aan het IJ gelost; en ook de aan voer van sommige grondstoffen voor de zich steeds uitbreidende chemische expan sie van de staatsmijnen loopt over Am sterdam. Want het feit, dat het Haven bedrijf de Rietlanden ten nauwste gelieerd is met de Staatsmijnen ln Limburg speelt voor de Amsterdamse haven een zeer grote rol. Amsterdam is zeker niet alleen Rijnhaven; het is bovenal ook Maashaven. Op hqt ogenblik gaat veel Nederlandse, Li burgse cokes via Amsterdam naar de Oostzeelanden, naar Noord-Afrika, naar Amerika. En het Is een merkwaardige gedachte hier een Canadees Liberty schip cokes te zien laden voor Zuid-Amerika, bij een vrachtprijs van 144/! De Limburgse cokes moet wel zeer bijzondere kwalitei ten hebben om een dergelijk transport te kunnen verdragen. Men moge hierbij echter bedenken, dat onder de huidige omstandigheden de kos tenfactor bij de internationale kolenvoor- ziening ietwat op de achtergrond is ge raakt. Nederland zelf zag zich gedwongen steenkool in Amerika te kopen, tegen een prijs, die, vanwege het laat afsluiten der koopcontracten, mèt de hoge vracht uit komt op circa 22. per ton: dezelfde kolen die dan, na door de regering ge kocht te zijn. in Nederland voor ruim f45.— verkocht worden! Wat de aanvoer van kolen in Amsterdam betreft speelt natuurlijk ook het voordeel der binnenlandse vrachten een rol. De haven echter leeft niet alleen van «teen- De Westduitse delegatie naar de Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking heeft Dinsdag het West duitse memorandum met voorstellen lol het overwinnen van de economische moeilijkheden van West-Duitsland. die hoofdzakelijk het gevolg zijn van de ón- gunstige betalingsbalans met de O.E.EJJ.- landen. op het bureau van de O.E.E.S in Parijs overhandigd. Volgens het economische nieuwsbureau V.W.D. laat het memorandum doorsche meren, dat nieuwe crediethulp voor West- Duitsland nodig is. Het bureau zegt ver der. dat in het memorandum opnieuw naar voren wordt gebracht. dat het eersle crediet van de B U aan West-Duitsland dat 320 millioen dollars groot was, geheel en al onvoldoende was. De Westduitse industrie en de handel hadden, na de geldzuivering, zo wordt volgens V WD. In het memorandum opgemerkt, een veel grotere behoefte aan crediet wegens pro- I ductievergrotlng. die ook door de O.E.E." werd aanbevolen Het memorandum bestaat uit twee de len een deel. dat een overzicht geeft van de oorzaken van de huidige moeilijkheden en een technisch deeL waarin de West duitse voorstellen tot overwinning van de financiële moeilijkheden worden uit' eengezet. Tot uit België toe waren de prijzen naar de Paasveetentoonstelling van rundvëe. schapen, varkens, geiten en paarden op de Veemarkt gestuucjl en de,bronzen plaquette met de stierenkop van de beenhouwersbond St Jan uit Antwerpen prijkte er naast de legpenning van Prins Bernhard en de 160 andere bekers, medaillés en vaantjes. Khijpend, kloppend en strijkend verrichtten de 49 juryleden hun zware taak, terwijl duizenden toeschouwers zich om de dieren verdrongen. Om elf uur gaf ook burgemeester Oud door zijn aanwezigheid van zijn belangstëlling blijk. Voor de soldatenmaag uordt goed gezorgd De intendance moet dagelijks voor de 6200 man, die deelnemen aan de oefening „Crescendo" aanvoeren: 2500 broden van 1200 gram. gebak ken ln de militaire bakkerij te De venter en 10.000 eieren; om de an dere dag 5000 appels of sinaasappels, 3000 kg diepvriesgroente. 1200 fles sen melk, een grote hoeveelheid melkpoeder en 3 a 4000 kg aardap pelen. Deze aardappelen worden machinaal geschild om de troepen het piepers jassen te velde te be sparen Na het schillen worden ze in een chemisch bad gedompeld, waardoor ze blank van kleur bij de troep arriveren. Verder moet er worden gezorgd, dat er dagelijks 40.000 liter benzi ne ter beschikking is. DUIVENKROIS1EK (Van een speciale medewerker) Jan de Bruin won van Knockaert Gisteravond bokste Jan de Bruin in de Rivièrahal te Rotterdam tegen de Belg René Knockaert. De Nederlander won in de vijfde ronde, toen de geteisterde Belg de strijd opgaf. Op Turpin-achtige wijze begon Jan de Bruin al meteen met gevaarlijke rechtsen en geen ogenblik kreeg de Belg gelegen heid zich te herstelleai. Tot vijfmaal toe ging de Belg tegen de grond en eenmaal werd hij zelfs door de gong van een knock-out-nederlaag gered. Na acht tel len rust in de vijfde ronde koos de Belg de wijste partij. Zoals bekend bokst De Bruin op 17 April tegen Randolph Turpln. PR BESTAAT, bij de beoordeling van een duif op het oog en in de hand, ook onder ervaren liefhebbers veel verschil van mening. Zelfs in dit verband is het niet overdreven te zeggen: Zoveel hoofden zoveel zinnen. De één houdt van een korte duif, de ander van een lange. Een derde zoekt het in de diepte van de borstbeen- kam en weer een ander zweert bij platte duiven, waarvan hij gelooft dat ze „zon der weerstand door de lucht glijden". Dan zijn er die speciaal op de ogen „werken" en ook zijn er nog altijd aan hangers van de vleugeltheorie. Bij gele genheid wil ik op die dingen nader ingaan, vandaag heb ik iets anders op het pro gram. Iets waaromtrent de meningen min der ver uiteenlopen, namelijk de pluim. Donspluimpjes in Maart, zijn goud waard! Een duif van de goede soort, die in form zit, heeft in negen van de tien ge vallen zachte, soepele, vettige, overvloe dige, fijne, rijkbepoederde pluimIk geloof dat ik met de opsomming van deze bijvoeglijke naamwoorden wel zo on geveer alle graaggeziene en veelbegeerde kwaliteiten heb aangeduid. Of heb ik de taaiheid en de sterkte van het „weefsel" vergeten? Dan moet dat er ook nog bij! Let wel op wat ik gezegd heb: een duif van de goede soort, die in form zit. Dat slaat dus op twee dingen. Het slaat in de eerste plaats op de (erfelijke) constitutie van de duif en het slaat bovendien op haar (tijdelijke, aan golfbeweging onder hevige) conditie. De meeste zogenaamde „grote" rassen, laten, wat de pluim be treft. weinig te wensen over. Toch zijn er, voor een opmerkzaam, beschouwer, altijd wel nog verschillen. Het komt maar zel den voor dat al de genoemde kwaliteiten in één enkel duivenras belichaamd zijn. In de regel ontbreekt of het een of het ander. Tot de sublieme uitzonderingen be hoorde het uitzonderlijke ras van dr Bri- coux te Jolimont. Zijn machtige rood- krasaen en geschelpten hadden een pluim van een vinger dik er op zat „lijk haar op den hond", met alle kwaliteiten, die goede pluim maar hebben kan. „Pluim als boter." zegt de volksmond. Ik heb geen betere kwalificatie. Ook de pluim op de duiven van Huys- kens—Van Riel is onberispelijk: het is een lust zulke duiven door de handen te laten gaan. In dit ras is vooral de buig zaamheid van de (toch stevige) schachten der grote slagpennen opvallend. Een toon beeld van gezondheid en rijke bepoede ring vormt de pluim op de duiven van Paulin Pirmez van Lodelinsart en Gust Ducheyne van Deurne. De Gust heeft geen fondduiven, dat is bekend. Nu zijn er specialisten, die het heel fijn willen ken nen, die beweren dat daar zelfs in de pluim iets van te zien isGezondheid te koop, zeggen zij. maar geen Montauban. Zou het niet al te ver gezocht zijn? Daar naast zijn er ook rassen, waarvan de pluim minder fijn js, maar des te sterker, soepeler en vettiger. De blauwe Vande- velde's van de grote Westvlaamse kam pioenen uit Ostende, Gistel en Moere zijn zulke „boeren"-duiven. Aan de gevreesde fondcracks van mannen als de Cattrijsse's, Devriendt. Casteleyn, Derynck, Van Gam- pelaers, Platteau, Boels enz. is meer so bere, pure kwaliteit dan finesse of show te vinden. Sommige van de sterkste en taai ste rassen die ooit bestaan hebben, waren in hun pluim meer „aan de dunne kant" dan overdadig. Oudtijds bijvoorbeeld het stamras Pittevil van Ranst. Het waren lange, diepe; magere wltogers (maar ge beend!), die bovendien nog hoog op de po ten stonden als reigers. Als het ver en zwaar was, waren ze niet te verelaan. Het zelfde ongelooflijke uithoudingsvermogen bij heet weer hebben de kleine, lelijke Stichelbautjes van Labeeuw van Bissegem (kampioen van de Entenne 1950). Merk waardigerwijs lijken sommige van de beste vertegenwoordigers van dit ras ook zo maar armelijk gepluifd te zijn. Maar de kwaliteit van wat er op zit is af. sterk, soepel, vettig en taai. Ze mogen dan een heel eenvoudig costuum dragen, op de keper beschouwd is het van het onver- slijtbaarste kamgaren. Op de hokken der bekende Nederlandse liefhebbers heb ik nergens beter pluim aangetroffen dan bij de Stoksen te Roermond. Dat waren over wegend duiven van „Matje" Devies van Overhoven bij Sittard, die eenmaal ge noemd werd „de schrik van het Zuiden" Prachtige blauwen, tegen paars aan in de vleugelbanden, met uiterst fijnn, rassige koppen. Palingkoppen. Zij stammen nog af van de famèuze blauwe krijtoger van de Gebr. Schurgers te Maastricht die in 1904 de eerste internationaal won v. Madrid. Waar is de tijd en waar zijn die duiven gebleven? Heel wat minder fijn waren de onverwoestbare zwartjes met dat venijnige vuilgeel in de ogen, van Jan Hornstra te A dam. Het ras komt voort uit een dozijn jonge Havenith's, die hij in '24 bij Gust De Feyter kocht, op „Meerlenhof" in Ho boken. Ze werden in de Karei du Jardin- straat ingekruist in Wegge-materiaal van de Antwerpenaar Pol Surinckx (schoon broeder van Persijn v. Berchem. die be vriend was met Karei Wegge) en West- Vlaarnse duiven van Hector Loontjes, de destijds zeer sterke speler en organisator van Iseghem. Geen fijne duiven, maar ze vlogen ongenadig hard. Fijnheid en over vloedigheid van pluim schijnen dus min der „onontbeerlijk" te zijn dan sterkte van weefsel, vettigheid en bepoedering. Een bepoederde duif is altijd een gezonde duif. Zo'n dwif gooit ook dons in Maart. En donspluimpjes in Maart zijn goud waard! Dinsdag is aan koning Faroek een petitie overhandigd, geschreven met bloed van vier vrouwelijke studenten, waarin gelijke rechten voor vrouwen geëist wordt. De petitie werd aangeboden door 300 leden van de nationale vrouwenpartij. Op de koning wordt een beroep gedaan „een eind te maken aan de dwaze status van de Egyptische vrouw, die bij haar Oosterse zusteren ten achter staat, terwijl Oosterse staten naar Egypte om leiding uitzien." Ongeluk op onbewaakte overweg. Een in woner van Lottum (Limburg) is op een on bewaakte overweg tussen Horst en Lottum door een goederentrein gegrepen. In het hjs- pltaal te Venlo is hij aan de gevolgen van dat ongeluk overleden. JAARVERGADERING HEEMAF In de gewone algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Heemaf werden de balans en de winst- en verliesrekening goed gekeurd Besloten werd een dividend van VU op de gewone en van 8'U op de prefe rente aandelen uit te keren. Op zijn verzoek werd het meest eervolle ontslag verleend aan de heer ir F R wil link. sedert 1919 directeur, terwijl tot direc teuren werden benoemd de heren ir F Stapff en lr J L. Bonebakker. Tot lid van de raad van commissarissen werd benoemd de heer ir F R. Willink. Door gasvergiftiging om het leven gekomen Maandagavond vonden mede-bewoners van een woning te Enschede de hoofd bewoonster. een 76-jarige weduwe, leven loos in een stoel ln haar woonkamer zit ten. In de kamer hing een sterke gaslucht Alpspoedig bleek, dat de kraan van de gasaaosluiting openstond en dat mevr. F. door gasvergiftiging om het leven was gekomen. Aangenomen wordt dat de vrouw een gasstel naar haar slaapkamer beeft ge bracht. zonder daarbij het hoofdkraantje af te sluiten. In de achterkamer vierden de medebe woners «en verjaardag. Toen eep van de gasten tegen halfelf de kamer van het slachtoffer binnenkwam om een courant af te geven, vond hij het levenloze lichaam in een stoel. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Be dankt voor Zaandam J. v. d. Haagen te Ulrum. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Kala mazoo (VS.) A. Vergunst te Zeist. De kampioenstier Herbald van de Fok- vereniging De Horizon te Rotterdam, op de Paasveetentoonstelling van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, afd. Rotterdam. Schiedam en omstreken. De Hollandse Maatschappij van Land bouw, afd Rotterdam, Schiedam en om streken, is er in geslaagd om op tentoon stelling en veemarkt samen ruim acht duizend dieren bijeen te brengen. Het was er nauw en er was nauwelijks ruimte voor het voorgeleiden van de paarden, maar dit verhinderde het zakendoen niet. De topaanvoer werkte ook een goede verkoop ln de hand. Terecht sprak de afdelingsvoorzitter, de heer Jac. de Kroes uit Overschie, in zijn openingswoorden de verwachting uit, dat ook deze Paasveetentoonstelling een succes zou worden. Uit de inzendingen is gebleken, dat nog steeds de kwaliteit van het vee wordt opgevoerd en de in tensieve propaganda voor tbc-vrij vee werkt daar zeker aan mee. De waarde van de inzendingen mag gesteld op een half millioen gulden. Krachtige stieren, volvette dikbillen, fraaie slachtpaarden heel wat anders dan de vroegere „afdankertjes" uit de mijnen en een rijke collectie ossen, waarvan het vlees hier, in verhouding tot België, maar wei nig gegeten wordt, leverden het bèwijs, dat het werk van de fokverenigingen en de diverse „maatschappijen" zijn vruchten fwerpt. Kampioen werden: Kampioen stier: Herbald, De Horizon, Rotterdam; kampioen koe: vgn C. Roest, Heenvliet; kampioen geit: van A. J. Emons Rotterdam; kampioen rammen (geb '49 of vroeger) van P. Janknegt, Wateringen; oudere drachtige ooien, kampioene v. P. -Ripping, Waddinxveen; kampioen warm- bloeapaardeh ^an M. P. Vrij. Nootdorp: kampioen varkens (beer) van T. Burger, Reeuwijk; kampioen zeug van C. de Jong. Giessen-Nieuwkerk; kampioen koudbloed paarden van D. Kluithooft. Numansdorp. De uitslagen waren: Gemest vee: Ossen, afgewisseld of 8 brede tanden: Zelova, Zonnemaire (J. v. d. Bijl), le prijs; Ossen, met niet meer dan 4 brede tanden: le prijs B. L. Krepel. Brut- ntsse: Ossen, -met niet meer dan 2 brede tanden: le prijs P. Marts—Bom. sfeenber- gen (elg. Gebr. Breure, Dlnteloord); Stieren: le prijs M. v. Doorn, Barwoutswaarder. Geiten en bokken: Éénjarige bokken: le prijs A. Rietveld, Zoeterwoude; Twee jarige of oudere bokken: te prijs Geiten- fokver. „Ons Genoegen". Capelle a. d. IJssel, kamptoen. Éénjarige drachtige geiten: le prijs A. Schilt. Kethel; Oudere melkge vende geiten: le prijs A. J. Emons, Rotter- Het C.B.S. publiceert de volgende ge gevens omtrent de Nederlandse ln- en uitvoer in Januari (waarde in millloenen guldens, cijfers voor Januari 1950 tut haakjes). Invoer: Totaal Invoer (inclusief pakketpost en diamant) 789 6 (580.5). waarvan: slachtvee en vlees 5.9 (4.7), granen 31.9 (57.6); oliehoudende zaden 43.8 (6.8); veevoeder 6.1 (3.3); zuidvruchten 11.0 (8.3); r. we rietsuiker 4.7 (0.6); cacaobonen 21.7 (23.1); koffie en thee 9.9 (16.0); ruwe tabak 17.7 (8.0); oliën en vetten 18.6 (13 8), minerale oliën 29.5 (30.8), steenkolen 15.5 (17.1); meststoffen (incl. ruw phosphaat) 9.1 (18.2); ertsen 18.3 (12.6); w.v. tinerts 11.7 (8.9); verf- en kleurstoffen 5.9 (4.9); h«.ut In een rapport, voorgelegd aan de mi nisters van de 18 Europese landen, die zit ting hebben In de raad der O E.E.S., ver klaarde de secretaris-generaal der O.E. E.S., Robert Marjolin. dat het waar schijnlijk niet mogelijk zal zijn om in.de toegenomen vraag naar voedsel van West-Europa te voorzien dóór uitbreiding van de invoer. Het is zelfs mogelijk, dat de voedselinvoer kleiner zal worden, zodat het gevaar bestaat, dat zich 'n ernstige si tuatie zal ontwikkelen, die leidt tot infla tie. sociale onrust en de noodzaak om weer tot rantsoenering over te gaan. zo wordt in het rapport gezegd. Om deze redenen heeft de raad der O.E.E.S. een beroep ge daan op de aangesloten landen om al(es tn het werk te stellen tot verhoging van de t productie van voedsel- en veevoederpro ducten. die uit het buitenland moeten worden Ingevoerd, en de organisatie voorts bijzonderheden te verstrekken aangaande hun landbouwpolitiek en de maatregelen tot uitvoering hiervan De raad der O.E.E.S. heeft voorts een rapport bestudeerd van de commissie voor grondstoffentekort van de O.E.E.S. In dit rapport wordt gezegd, dat de tot dusverre genomen maatregelen noch zeer snel. noch zeer veelomvattend zUn en dat de behoef te aan afdoende maatregelen steeds gro ter wordt. Naar aanleiding van dit rapport heeft de Raad de aangesloten landen, als mede de Verenigde Staten en Canada verzocht om programma's op lange termijn voor de productie van schaarse grondstof fen op te stellgn De uitvoerende commis sie van de O.E.E.S. heeft de opdracht ont vangen te onderzoeken, of de maatregelen, die thans door de aangesloten landen wor den genomen, tot verhoging van de Euro pese kolen- en staalproductie toereikend zijn en verdere maatregelen voor te stel len indien dit nodig mocht zijn. 39.1 (27.4); houtslijp en cellulose 1L9 (4.2); papier en karton 14.0 (6.7); hulden en vel len 11.1 (7.9); wol en katoen 51.5 (31.4); garens 37.0 (20.8); weefsels, stoffen en kle ding 51.5 (27.6); ijzer en staal en werken daarvan 62.1 (47.8); w.v. onbewerkt en eenvoudig bewerkt 42.2 (28.7); non-ferro metalen en werken daèrvan 24.4 (18.2), w.v. onbewerkt en eenvoudig bewerkt 19.7 (14.7); electrische machines, toestellen en delen 21.6 (15.8); andere machines, toe stellen en dtelen 48.4 (45.2); vervoermate- rieel 31.2 (19.2); 'litvoer: Totaal uitvoer (exclusief pakketpost en diamant.) 523.9 (395.8). ,„W~a„rvan: vls en der8- (,ncl- conserven) 7.7 (7.3); vlees (incl. conserven) 24.2 (14.3); boter 23.5 (28.4); kaas 12.8 (13.8); melk e.d. 17.9 (15.2); eieren 19.5 (15.1); bloembollen *•6 (3.9); groente en groenteconserven 5.8 (15.6); fruit en fruitconserven 8.1 (7 4)- aardappelen 5.0 (6.8); w.v. pootaardappelen 4.9 (4.0); aardappelzetmeel 4.8 (2.7); cacao- producten 16.3 (11.6); suiker en suiker werken 14 4 (13.1); alcoholhoudende dran ken 3.5 (3.0); oliën en vetten 14.5 (16.4) minerale oliën 37.0 (8.3) cokes 7.1 (2 9)- superphosphaat 5.6 J3.7); verf en kleur stoffen 5.3 (4.7); papier en karton 8.5 (5.7); vlas e.2 (3.3); garens 13.0 (9.03)w.v. kunst zijde garens 8.0 (6.8); weefsels, stoffen en kleding 48.3 (36.8); Uzer en staal 9.8 (4.4). w.v. ruw gietijzer 3.8 (2.2); producten van &eIen.8taal 101 (8'3): tin ln blokken 17.5 (11.0); electrische machines, toestellen en delen 23.8 (24.3); andere machines, toestel len en delen 13.0 (11.5); vervoermateriaal 5.1 (12.7); w.v. schepen 1.9 (9.8). Handelsberichten Katoen, (veren, v d. Katoenh.) Rotterdam 13 Maart Strict middling one Inch staple ECA ex pakhuis reële tarre exel alle r»ch- 2 kk 39 Rfr k* Vor not f 39 R"bber. /Naricht v d makelaars bantzlaar Schalkwijk) Londen 13 Maart Termljr.not loco 83'/j April 62' 4 Aprll-Juni 61 JulJ-Sept. Oct.-Dec. 31 De stemming is kalm. dam. en kampioen; Oudere drachtige gelten. le pr. G. Westerveld, Kethel. Rundvee, Fokvee: Stieren, geboren na 31 Aug 1949 en voor 1 Maart 1950: le pr Dina's Adema v. C. Roest, Heenvliet; Stie ren. geb. na 1 Maart 1950: le pr. Klaasjes Athleet v. J. Blemond. Zwijndrecht Handels vee: Drachtige koelen, onver schillig v. welke leeftijd: te pr. C. v. Vliet, Rotterdam; Vare koeien, geschikt voor de mesterij: le pr. J. Oskom en L. Hogerwaard Capelle a. d. IJssel Fokvee: Melkkoeten. geboran voor 1 Sept. 1947: le pr. Dina 39 v. C. Roest, Heen vliet; Melkkoeien, geb. na 31 Aug. 1947 en vóór 1 Sept. 1948 le pr. Leuntje 8 v. A Pol dervaart, Oudenhoorn. Varkens, (Fokvarkens): Beren, leeftijd tussen 3 en 8 maanden: le pr. v d Gebr. De Hoop. Giessendam; Beren, leeftijd tussen 8 en 18 maanden: le pr. niet gegeven, Beren, ouder dan 18 maanden: le pr. v. T. Burger. Reeuwijk; Fokzeugen. geb. in 1950. vóór 1 Juli: le pr. v. C. de Jong Tzn, Giessen- Nieuwkerk, Gemest vee: Rundvee, uitsluitend met spoeling gemest: la prijs Gebr Meijer. Delft; tb prijs: A. v. d. Does en Zn, Delft. Fokvee: Kalfdragende koeien, geboren vóór 1 Sept. 1947, minstens 7 mnd. drachtig: le pr. la T. L. Pons, Groote Ltndt; lb A v d. Broek. Stolwijk; Vaarzen, met niet meer dan 2 brede tanden: te prijs v. A. v. Woêr- den. Overschie; Melkvaarzen, geboren na 31 Aug. 1948 en vóór 1 Sept. 1949: le prijs A. P. Chardon, Maasland. Slachtschapen: Vier vette schapen, ge boren in 1950: le pr. v. P. Ripping, Waddinx veen: Zes éénjarige weideschapen: le prijs v. P. Ripping, Waddinxveen; Twee vette zuiglammeren: geen le prijs gegeven. Slachtvarkens: Lopers, het meest ge schikt voor de mesterij: »e prijs v. G. de Vos, Groot-Ammers. Rundvee. Fokvee: Kalfdragende vaarzen, voor het eerst en minstens 7 maanden drachtig, geb. na 31 Augustus 1948 en vóór t Sept. 1949: le pr. v. C. Roest. Heenvliet; Gulste vaarzen, geb. na 31 Augustus 1948: la prijs v. C. Roest, Heenvliet; lb prijs v. A. L. Kranenburg, Rotterdam; Stieren, geboren vóór 1 Sept. 1948 Kampioen en la prijs Herbald v. Fokver. „De Horizon". Rotter dam. Res. kampioen en lb prijs Karei. v. C. Verburg e a. Stolwijk. Mestvee: Koelen, met niet meer dan 8 brede tanden: le prijs v. d. Gebr. v. d. Loos. Delft; schotten, met niet meer dan 4 brede tanden: le prijs v. A. v. Woerden, Overschie. Slachtvarkens: Fijnste en zwaarste var ken: le prijs: v. J. Efaalwijk. Lekkerkerk. med. N.V. Gevata, Driebergen; Vette zeugen: le prijs V. J. Daalwljk. Lekkerkerk: vier exportvarkens, elk van 60 tot 100 kg: le pr. v. Coöp. Vee-afzetvenenlging, Rotterdam; Vier varkens, het meest geschikt voor de slachtbank, niet zwaarder dan 175 kg elk: fa prijs v. Verkerk en Kramer. Dordrecht. Rundvee, Fokvee: Kalfdragende schot ten. geboren na 31 Aug. 1947 en voor 1 Sept. 1948, minstens 7 maanden drachtig: Geen eerste prijzen gegeven, stieren, geboren na 31 Aug 1948 en vóór 1 Sept. 1949: le prijs Producent v. Fok- en Contrölever. „De VooruitgangStolwijk. Handelsschapen: Handelsschepen met 1 of meer lammeren: le prijs v. A. v. d. Breg- gen, Waddinxveen. Gr. IJ.-varkens: Fokzeugen, geboren na 1 Juli 1950: le prijs v. A- C. H. Zuiderwijk. Rhoon: Fokzeugen. geboren ln 1949: la prijs v. c. de Jong Tzn, Giessen-Nieuwkerk; lb prijs (nagek. nummer) v. C. L. Voorslulja, Nieuw-Lekkerland: Fokzeugen, geboren in 1948 of vroeger: la prijs A. J v Reeuwijk. Zoetermeer; lb prijs v. L. Ultdenbogerd, Zoetermeer; Zeugen met biggen, zeug gebo ren ln 1949 of vroeger: le prijs v. L. Ultden bogerd. Zoetermeer. Paardep: Warmbloed. Merrlepaarden, geboren in 1950: le prijs v. A. Stehouwer Jr, Willemsdorp; Merriepaarden, geboren in 1949: le prijs v. A. Stehouwer Sr. Dubbel dam; Merriepaarden, geboren in 1948: le prijs v G. Oudijk, Zevenhulzen Koudbloed: Merriepaarden, geboren tn 1950: le prijs v. D. Kluifhooft. Numansdorp; Merriepaarden. geboren in 1949: le prijs v. Gebr Kruijthoff. Strijen: Merriepaarden. geb. in 1948: le pr. v. G Soldaat. Stad v 't Haringvliet. Gemest vee: Dikbillen met 8 brede tan den of afgewisseld: le prijs v. J. L. Koert. Middelharnis; Dikbillen. met niet meer dan 4 brede tanden: le prijs v. A Boogaard, Bilthoven; Dikbillen met niet meer dan brede tanden: le prijs v M. W. Struljk. Me lissant: Vette kalveren: le prijzen, v. J. Wijnbergen en Zn, Eindhoven; v. Gebr. v. d. Ven. Veghel; v. Gefer. v. d Ven. Veghel; Pinkdikbtllen: le prijs v. M. W ëtruijTC Meiissant. Schapen. Rammen, geboren In 1950: le prijs v. J. C. Sneep, Oudemolen; Rammen, geboren in 1949 of vroeger: le prijs en kam pioen v P. Janknegt. Wateringen; Oudere drachtige ooien: le prijs en kampioene v. P. Ripping, Waddinxveen; Éénjarige drach tige ooien: le prijs v. A. v. d. Breggen, Waddinxveen; Ooien, geboren In 1949 of vroeger, met 2 of meer lammeren: le prijs v. A. v. d. Breggen. Waddinxveen; Ooien, geboren in 1949 of vroeger met 1 lam: le prijs v. P Ripping, Waddinxveen; Handelsscha pen. Gulste ooien: le prijs v A v d. Breg gen. Waddinxveen. Paarden (warmbloed): Merriepaarden. geboren in 1947 of vroeger, stamboek en premiemerries: le prijs v P Bongers. Lek kerkerk; Ster- en Kroonmerries: le prijs v. M P. Vrij, Nootdorp; Kampioenwarmbloed- -m paarden: M. P Vrij. Nootdorp; Res. kam pioen v. A. Stehouwer Jr, Willemsdorp; Koudbloed, Merriepaarden, geboren ln 1947 of vroeger: le prijs v. D. Kluifhooft, Nu mansdorp. Varkens. Collecties v. 3 nakomelingen v. 1 zeug le prijs v. Gebr De Hoop te Gies sendam; Kampioen beer: v. T. Burger. Reeu wijk; Kampioen zeug: v C. de Jong Tzn,, Giessen-Nieuwkerk; Reserve kampioen zeug: v A. J v Reeuwijk, Zoetermeer. Rundvee, Fokvee: Pinkkulskalveren. geboren na 31 Aug. 1949: le prijs v. C. Roest. Heenvliet; Vijf pinkkuiskal veren, afstam mende van één vader, geboren na 31 Aug. Heenvliet Sept '#50: le prlJs v C' Roe#t' Gem zen la (uit rubriek 6) Steenbergen; lb G. v d. Sluijs, Moerdijk; te G. Soldaat. Stad a. 't Haringvliet; Koelen, met niet meer dan 6 brede tanden: le prijs v. P. p Clemens. Voorburg; schotten, met niet meer dan 4 brede tanden: le prijs v. Gebr. De Kroes, 's Gravenhage; Vaarzen, met niet meer dan 2 brede tanden, le prijs v. L Knook. Klundert; Rundvee, fokvee. le prijs v A. Poldervaart. Oudenhoorn. Paarden (warmbloed): Merrie- en Ruin- paarden. uitsluitend toebehorend aan er kende handelaren: le prijs fa P v. d. Touw en Zn. 's-Gravenhage. Kampioen koudbloed paarden: D. Kluif hooft. Numansdorp. Kampioen koe: Reserve kampioen ko« drecht Fokkoeien: le prijs groep van a Char don. Maasland Paarden (warmbloed): Merrie- en ruin- paarden: le prijs v. P. Koot, Schiebroek. WOENSDAG 14 MAART 1951 GOUDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 (Van onze Romeinse correspondent) TI/TEN VERBAAST ZICH in Europa wel eens over het lichtvaardige oordeel en het geringe begrip voor nuances van vele Amerikaanse politici en in nog hoger mate van de Amerikaanse publieke opinie. Dezer dagen kregen wij een aardig staaltje onder ogen van de wijze, waarop die publieke opinie wordt voorgelicht. De naam Drew Pearson zegt vele Nederlandse lezers misschien niet veel. Drew Pearson wordt in Amerika beschouwd als een der grootste levende jour nalisten. Zijn artikelen verschijnen in vele honderden dagbladen tegelijkertijd. Een man dus, die in hoge mate bijdraagt tot het vormen van de openbare me ning. Hij maakt thans een reis door Europa en het Nabije Oosten. Een dag na zijn aankomst te Rome heeft hy de wereld eens even verteld, hoe de zaken er hier voor staan. De primeur van zijn geestesproduct kreeg de Rome Daily American, een te Rome verschijnend Amerikaans blad, dat het nodig vond wegens deze belangrijke copy met alle regels der typografische kunst te bre ken Het Pearson-proza verscheen boven de naam van de courant, die voor de gelegenheid een halve pagina gezakt was. Zulk proza leest men ook niet elke dag. De eerste zin luidt als volgt: ..De waar achtige oorzaak, waarom de regeringen van Frankrijk. Nederland en Italië in deze dagen moeite hebben zich overeind te houden. Is dat de vrees voor het commu nisme afneemt". De Nederlandse lezer zal misschien wat vreemd opkijken, wanneer hij verneemt, dat dit nu de ware reden is. waarom wij een ministercrisis hebben. De Italiaanse lezer is meestal zo verstandig, ook al ver staat hij Engels. deRomeDaily Ame rican te beschouwen als een courant voor diplomaten en andere vreemdelin gen. Ware dit niet zo, dan zou zijn verba zing niet geringer zijn dan de onze. Na deze „algemene" inleiding bepaalt Pearson zich tot Italië en vertelt ons. hoe het Kabinet is samengesteld. Dat gaat in deze trant: „De minister van buitenlandse zaken is een republikein, graaf Carlo SfOrza. een beminnelijke oude mannetjes pauw (lovable old peacock), die lezingen hield voor duizenden Amerikaanse da meskransjes. toen hij in ballingschap leef de en prachtig werk deed voor Italië's buitenlandse belangen Nu willen de Christen-democraten zijn baan hebben" Van de minister van defensie horen wij. dat hij „stevig pro-Amerikaans" is. maar omdat hij „vroeger in Spanje tegen de zwarthemden heeft gevochten en omdat de Christen-democraten een onstilbare honger hebben naar baantjes, hebben zij bijna hun eigen coalitie-regering omver geworpen in hun ruzie over zijn politieke lijk". „De Gasperi is mager, slecht ge kleed en woont bescheiden in een klein flatje, hij is een onvermoeide pro-Ame rikaanse vechter voor de democratie en slaagde er tot nu toe in. een samenraapsel van politieke groepen bijeen te houden van royalisten tot socialisten, alleen om dat zij allen bang zijn voor het commu nisme" W|j vragen ons af, of Italiaanse minis ters er veel prijs op stellen. „pro-Ame rikaans" te worden genoemd en denken aan de oprechte en ziedende veront- waardlging van De Gasperi. toen een communistisch Kamerlid bem „pro-Ame rikaanse gevoelens" verweet. Hij weet alles beter De dans van het nijlpaard Pearson tus sen de Italiaanse madeliefjes gaat verder. Hij vertelt ons. hoe hij vier Jaar geleden, toen hij met de door hem georganiseerde „vriendschapstrein" in Italië was. niet werd ontvangen door de communistische burgemeester van Bologna, omdat hij kort te voren had geschreven, dat de commu nisten op verscheidene plaatsen wapenen hadden verborgen Ieder, die de gebeur tenissen in Italië volgt, weet dat sedert drie, vier jaar dag aan dag verborgen wapenen worden ontdekt. Maar Pearson weet dit weer beter: „Kort nadat de communistische Kamer leden Cucchi en Magnani uit de commu nistische partij waren getreden, begon de politie grote voorraden verborgen wa pens te vinden, veelal precies op de plaat sen. waar ik gezegd had. dat zij verbor gen waren. Daar was een goede reden voor. Magnani en Cucchi immers waren niet zo maar gewone partijleden, neen. zij waren leden van de militaire hiërar chie. En de aanwijzingen aan de regering, waar die wapens verborgen waren, wer den door hen verstrekt. Cucchi en Magnani, die Juist enige In vloed beginnen te winnen onder de ar beiders van andere streken dan Emilia daar tUn zU voldoende bekend en alge meen geacht zullen wel biy z|jn met deze bevestiging door de Amerikaanse pers. dat de communisten gelijk hebben over hen te spreken als over „verraders". Het is een belangrijke bijdrage tot bun populariteit. Over Scelba vertelt Pearson ons. dat „als er ooit weer eens een man in Italië te paard zal zitten", dit Scelba zal zijn Maar hij twijfelt er aan. want Scelba is een „cynicus, die zich zelf niet al te un- stig neemt en bovendien nog een Sicilinan en dus niet populair bij het Italiaanse volk". Prettig dit te vernemen voor de Sicilianen en ook voor de overige Italia nen, die dus een afkeer hebben van een zekere groep hunner landgenoten! Maar gelukkig heeft Scelba de „toughest anti- riot squads" georganiseerd, die men vin- KUNSTNIEUWS Coördinatiebureau Toneel gereorganiseerd Dezer dagen ts bij de „stichting centr. coör- dlnattebur. voor het toneel" e$n reorgani satie tot stand gekomen, die het nieuw te kiezen bestuur grotere bevoegdheden zal toestaan, o.f. bij de kwestie van Het enga geren van toneelspelers en toneelspeelsters. De huidige directeur, de heer H W Plei ter. zal met 1 April zijn functie neerleggen ln verband met een belangrijke positie, die riem elders is aangeboden. In het Coördinatiebureau zijn vertegen woordigd De Haagsche Comedie het Rotter dams Toneel het Amsterdams Toneel Gezel schap. Comedia en het Nederlands Volksto neel. De Nederlandse Comedie heeft ver zocht lid te mogen worden en wordt, hoe wel het gezelschap nog niet ts aangenomen, reeds betrokken tn zakelijke aangelegen heden Het nieuwe bestuur zal bestaan uit een vertegenwoordiger van de centrale o> erheld en van de Verentglng van Nederlandse Ge meenten. uit representanten van de stich tingsbesturen. die ln samenwerking met de gemeentebesturen gekozen zullen worden, uit vertegenwoordigers van de artistieke en zakelijke leiding en uit een representant van de Nederlandse Vereniging van Toneel kunstenaars. Met het voorlopige bestuur Is de heer A. A. Sternhelm belast Het Is nog nlei zeker of er weer een dlrecteursfunctie tsl komen. Geen vlfoyaards meer bij het A.T.G. Hèt Amsterdams Toneel Gezelschap ondergaat voor het volgend eeizoen enige veranderingen. Mevr. Royaards-Sandberg en Cor Dommelehuizen gaan met pen sioen Uit het AT O hebben zich vrijwillig teruggetrokken Edwin Thomas. Bob Goedhart en Ben Royaarda Bob Goedhart heeft zich verbonden aan de Nederlandse Comedie en Ben Royaards gaat in Ant werpen spelen Ih de Vlaamse Schouwburg Charlotte Köhler heeft contract gemaaki voor het Rotterdams Toneel Loudi Nij- hoff ook maar voor een half aeizoen. den kan „Ooatelijk van de kndÉ|^Ken ln Jeraey-City". Hij, beschrijft dan, met de fantasie van iemand, die het -niet gezien heeft, de wijze waarop de Italiaanse politie relletjes pleegt te bestrijden. „Toen Eisenhower naar Rome kwam, kregen de communis ten een plein (in werkelijkheid een open luchttheater) waar zij mochten demon streren. Daar kondert ze over Eisenhower zeggen, wat zij maar wilden maar ze mochten het plein niet verlaten. Op die wijze waren daar 50.000 communisten de hele dag samengeperst en Ike's rit door Rome verliep zonder ongeregeldheden". De waarheid is. dat een meeting werd ge houden, die twee uur duurdggdoor onge veer 5000 personen werd feMMt. die na tuurlijk wel in kleine groqpKWnaar niet in optocht het theater mochten verlaten, terwijl „Ike" in het geheel geen „rit. door de stad" heeft gemaakt. Dit fraaie voorbeeld van voorlichting zal de Italiaanse communisten (men zou bijna vermoeden, dat Pearson cripto-com- munist is!) weken lang stof verschaffen tot actie tegen de „pro-Amerikaanse mi nisters" en tegen de „verraders" Cucchi en Magnani. Voor dit werk wordt Pearson nog betaald ook, millioenen dollars per jaar. En tcrwjji in de democratische (Pearson zou zeggen „pro-Amerikaanse") landen van Europa toenemende papier schaarste heerst, worden hele bossen geveld om de Amerikanen dagelijks hun half kilo krantenpapier te verschaffen en het proza van Drew Pearson en soortge lijke „journalisten" te drukken, dat daar als werk van de eerste rang wordt be schouwd Een dag na het verschijnen werd Pear son's artikel, in extenso, door de commu nistische pers afgedrukt. Titel: Hoe de Amerikanen over onze regering oorde- Bondskanselier dr Adenauer zal tijde lijk optreden als Westduitse minister van buitenlandse zaken, hetgeen zal duren tot dat West-Duitsland volledig souverein is. Er zal spoedig een Westduits ministerie van buitenlandse zaken worden gevormd, dat onder leiding zal komen te staan van piofessor Hallstein de leider der West duitse delegatie bij de onderhandelingen te Parijs over het plan-Schuman. KKHKEMJKK MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen; J. Godthelp te Zwijndrecht. M. M. de Jong te Nieuw-Vennep, G Kaastra te Sexbierum en J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee. Beroepen te Eikerzee A. P Nauta. cand. te Cillaarthoek. Te Brakel J. van Root- selaar te Oud-Al'blae. Te Groot Ammere L. Vroegirvdewei] te Papendrecht. Geref. Kerken. Tweetal te Haarlem: A. B. C. Hofland te Emmen en G. Lugtigheid te Zwolle. Het was bekend, dat de vijand in de aanval was en dat er doorbraken waren hier en daar Het stafkwartier van het Nederlandse detachement kon echter alechta vermoedens koesteren, want de juiste inlichtingen omtrent de positie van de vijand waren niet bekend. Onze zo veelste „move" was in voorbereiding reeds was een groep kwartiermakers naar onze nieuwe legeringsplaats gegaan om maatregelen te nemen in verband met de ligging, en inlichtingen op te doen om trent de omgeving, enz. In zekere zin is dat een groot geluk ge weest. want zodoende ontkwamen twee Herbert Morrison. Erlgelands nieuwe minister van buitenlandse zaken, onder een spervuur van fotografen. Canadese en Britse bezig, de eerste twee waarin het „drledime filmbeeld" zijn de organisatoren van filmtechnici zijn films te maken, (ionale geluld en aldus delen het Festival of Britain mee. Dit is een novum in de ge schiedenis van de cinematografie. De films zullen vertoond worden tijdens het festival als voorproefje van het nieuwe realisme, dat de bioscoopbezoekers in de nabije toekomst te wachten staat. Bij de vertoning zullen de bezoekers een vliegtuig zien. dat ogenschijnlijk van het prorftiedoek vliegt en daarbij het geronk vaavde machines boven hun hoofden horen, dat daarna uit het theater ver dwijnt. De bezoekers zullen ook een mus zien. die van het projectiescherm de zaal in vliegt en ze zullen het beestje op de grond horen piepen. Ierse schilderkunst. In het kader van de Ier land-week wdrdt tot 17 Maart in het Stedelijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling van Ierse schilderkunst gehou- den. die Maandagmiddag door de Ierse ge zante. mevr. Josephine McNeill is geopend Internationaal Theater Instituut. Van 31 Mei tot 8 juni zal te Oslo het vierde congres worden gehouden onder auspiciën van koning Haakon Er wordt een tentoonstel ling van theaterdecorkunst aan verbonden waarvoor ook Nederland zal Inzenden. Matthias Kemp gehuldigd. In aanwezigheid van een groot aantal Nederlands- en Bel gisch-Limburgse autoriteiten 1s de heer Matthlaa Kemp ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag gehuldigd om zijn ver diensten als pubUcist. litterator en Journa list. Er Is een Matthias Kemp-prijs Ingesteld, welke om de twee of drie Jaar zal worden toegekend voor het werk van een Neder lands-Limburgse |öOf Belgisch-Limburgse - niris is benoemd tot rld- fan Een Amerlkaanie regeringsmaatschappij verstrekt leningen voor de financiering van de wederopbouw. Door het failliet gaan van debiteuren van deze maatschap pij is het publiek zich Raan afvragen, of wel voldoende op de credietwaardlgheid van de lieden wordt gelet, die geldlenin gen vragen Blijkbaar wordt het geleende geld nogal eens gebruikt voor speculatieve beleggingen. Onder leiding van de demo cratische senator Fulibrlght is een com missie ingesteld, om een onderzoek in te stellen naar deze leningen. Daarbij is aan het licht gekomen, dat „millioenen en millioenen aan publiek geld in leen zijn gegeven op basis van politieke bevoorrechting en corruptie." Volgens de commissie leiden de sporen van de zwen del ..rechtstreeks naar het Witte Huis" en men acht het wel zeer gewenst, dat de heer Truman oaapr diverse feiten verantwoor ding aflj^r Presialbi Truman is echter ook niet van gisteren Hij voelde al enige tijd „nattig heid" en heeft zijn particuliere relatie bij de credietmaatschapplj. een secretaresse die gehuwd is met een man. die nauw met hem verbonden is. uit de archieven van die maatschappij allerlei stukken laten opdiepen, die compromitterend zijn voor senatoren, die lid zijn van de commissie van onderzoek. Fotoeopieën van die stuk ken (gemaakt voor ..publiek geld"?) zijn naar het Witte Huis gezonden Er zou uit blijken, dat diverse senatoren massa's bo ter op het hoofd hebben. Nu zij dit weten, is hun eerste ijver om het mes In die cor ruptie te zetten en zelfs Truman niet te sparen, plotseling aanmerkelijk geluwd. Het Salzburger Marionettentheater zal ook dit Jaar. een tournée door ons land maken Circa 90 voorstellingen zijn reed* vastgelegd in alle delen van het land Onder meer treedt het theater op voor de Phlllps- televisie. Op het programma Ntaan o a „Die Gaertnerin aus Liebe" „Eine kleme Nacht- mustk", „Wolfgang und der relchermeiMer". „Bastien und Bastienne". „Konzert in Schönbrunn". .Dr Johannes 3>ust" en „Assepoester" De Westelijke geallieerde autoriteiten hebben de vertegenwoordiger van de Sowjetrusaisehe contrólecommissle te Berlijn uitgenodigd tot het houden van een rondetafelconferentie ter beëindiging van de „kleine blokkade" van Weatduitae schuiten in de Sowjet-zone en Ooatduitae schuiten in West-Beriijn. De uitnodiging werd gedaan in ant woord op een protest van de Sowjet-ver- tegenwoordlger. Sergei Dengin, tegen het ophouden van Oostduitse schuiten bij de sluizen in West-Berlijn. Dengin zei, dat het tegenhouden der schuiten een opzet telijke schending is van de te New York De eerste luitenant Wim Dussel schrijft uit Korea: U kunt zich in het vaderland geen voorstelling maken van wat hier in de onafgebro ken gevechtsperiode van 12 tot en met 15 Februari door de Nederlandse vrijwilligers ia gepresteerd. Dag en nacht in de aanval, dag en nacht In de verdediging, uit elkaar geslagen, bijeengekomen en wéér in de aanval, de bijna onmenselijke opdracht, een heuvel te moeten behouden, die vrijwel onhoudbaar is. Laat, zeer laat komt deze geschiedenis tot u. Maar wij dienden zekerheid te hebben. Wy dienden te weten, wat wel en wat niet waar was. want maar al vaak wordt w gefantaseerd, worden geruchten verspreid. Dit is de waarheid. De waarheid omtrent Hoengsong en Manjong. leidende figuren aan de strijd: de waarne mende commandant, majoor W. D. H. Eek hout en de kapt. T. de Haan. hoofd van de inlichtingensectie, nauw samenwer kend met de seotie operatiën. welke beide offièieren in de dagen, die hierop volg den, de zware taak hadden van de cora» mandopost uit vrijwel getweeën het ba taljon te leiden. U zult inmiddels vernomen hebben, wat er gebeurde: de vijand, gekleed io het uni form de^ Zuidkoreaanse soldaten, vlej, na zijn doorbraak, waarbij twee bataljons Amerikanen erf twee Rok-regimenten wer den afgesneden, het Nederlandse detache ment aan. Reeds ln de eerste ogenblikken sneuvelde de aanvoerder van het detache ment, luit.-kol. M P A den Ouden, vele officieren van de staf. werden gewond en in de duisternis was het bijna niet te zien wie vriend of vijand waS. Zo lang tpoxe- lijk diende stand gehouden te worden om te trachten, de Ingesloten eenheden vóór Relegenheid te geven, zich er uit te vech ten, hetgeen hun slechts gedeeltelijk -ge lukte Meer dan drie uren heeft die strijd ge duurd Tot op het laatste ogenblik bleef de telefooncentralist op zijn post. tot de gewonde kapitein Tack door de telefoon de order tot terugtrekken gaf. Geen lijd voor rusten Voor de tweede keer in Iets meer dar) een maand werd de weg naar Wonjoe ge lopen. Hier kwam tegen de morgen het grootste gedeelte van het detachement weer fcijëën, vuit, moe en hongerig, som migen zonder wapens, de verbinding zon der telefoons, zonder centrale. Verschei dene pelotons misten mensen, die gewond of gedood moesten zijn. Rust had men èn de vorige dag èn de hele nacht niet gehad Sommigen gingen op de grond liggen sla pen ondanks de kou. ondanks de hard- bevroren bodem. Toen kwam het bericht: vóór vanmid dag moest het detachement nieuwe stellin gen betrokken hebben, zes kilometer Wps- telijk van Wonjoe. Geen rust. geen tijd voor reorganisatie, nauwelijks de tijd om wat te eten Onmiddellijk na aankomst in het aangewezen gebied moest wederom begonnen worden met het graven van schuttersputten. moest wederom de uiterste waakzaamheid betracht worden. Wrnit de vijand was wederom gesignaleerd Ver kregen inlichtingen wezen uit. dat een Chinees cavalerie-regiment zich in onze richting bewoog. Wederom de spanning. Nieuwe aanval De aloude tactiek der Chinezen werd ook nu weer toegepast: onder dekking van de duisternis waren zij des nachts tot vlak t>ü onze dunne linie opgetrokken en bij het aanbreken van de dag. toen nevel en mist het zicht belemmerden, begon een nieuwe aanval. In minder dan geen tijd zat de vijand tussen de schuttersputten De compagnie vocht«Bls een leeuw, maar ver mocht niet de vijand tegen te houden Vliegtuigen, mortieren en artillerie kwa men in actie- het baatte niet. Enkele honderden meters terug werd opnieuw stelling gekozen op een andere heuvelrug en hier werd de aanval voor lopig tot staan gebracht „Heuvel 325" is de naam. waarmee de plaat» aangeduid wordt, waar op een 325 meter hoge heuvel het Nederlandse detachement haar tot nu toe zwaarste opdracht volvoerde: het hou den van die heuvel. De strijd om een heuvel Dramatisch Is het begin van de strijd hier: terwijl een compagnie Amerikanen te zamen met een compagnie Nederlanders rond en halverwege de heuvel ligt wordt ondersteuning uit de lucht aangevraagd, welke prompt gegeven wordt. Vliegtuigen komen laag over en zaaien dood en ver derf met hun mitrafHeurs en napalm bommen. De eerste keer gaat alles goed, maar by de tweede keer worden onze eigen troepen beschoten en gebombar deerd. Eén gesneuvelde en een tiental ge wonden by onze compagnie zyn hiervan het gevolg. Maar dat is niet alles Deze morele klap doet de weerstand ineenstorten. De toch al dodelijk vermoeide compagnie kèn dit niet doorstaan. Onder het afgeven van mortiervuur trekt één van haar pelotons terug, de gewonden meeslepend. De an deren blijven op de heuvel, want deze moét gehouden worden. Sommige dappe ren hebben een gewonde naar beneden gedragen en zijn toen weer naar boven gegaan om er. meer te halen. De hoeveel heid weerbare mannen daarboven was miniem Zwaar was toen de opdracht van majoor Eekhout: er moeten mensen naBr boven Wij mogen niet wijken, anderilligt dé val lei open Elke weerbare man werd toen opgeëist, lichtgewonden kwamen zich weer vrijwillig melden om te redden, wat te redden was. met de practische zeker heid het toch niet te kunnen houden een peloton 75 mm-geschut-personeel kreeg karabijnen en werd aldus tot in fanterist gemaakt. En zo ging de nacht ln. In verband met de verliezen van die avond en de grote vermoeidheid was over eengekomen. dat de verdediging van de top van heuvel 325 door een nevenyg- gend Amerikaan* bataljon zou geschieden, maar om even na tweeën kwamen de eer ste Amerikanen naar beneden: de vijand wa« er in geelaagd. onze wapenbroeders terug te drijvende samengeraapte pe- en Parijs genomen besluiten, waarbij een einde werd gemaakt aan de verkeerbe- lemmerlngen te Berlijn, ln Mei 1949. Op zes Maart bezette Britse en Duitse politie de drie Westberlijnse sluizen (in de Britse sector) om Oostduitse schuiten ie controleren, ter voorkoming van ille gale Oost-West-handel. Het Britse optreden geschiedde na het besluit van de Oostduitse autoriteiten op twaalf Januari om de sluizen van Maag- denburg-Rothensee voor reparaties te sluiten, waardoor het Mlttelland-kanaal dat de Westberlijnse waterwegen met West-Duitsland verbindt, werd geblok keerd. Voor de sluizen van Rothensee liggen ♦hans tweehonderd schuiten voor Berlijn bij de Westberlijnse sluizen liggen ten gevolge van de Britse maatregel negen sleepboten en 53 schuiten. letona van het Nederlandse detachement kregen opdracht, de heuvel te hernemen, in- samenwerking met de Amerikaanse compagnie, die de rechterflank verde digde. Dood of levend Meter voor meter vorderde men, maaf het bleek onmogelijk. De vijand had zich aan de andere zijde van de heuvel tè goed ingegraven. Te veel had zij de top in haar macht, waarover zij, b« wijze van spreken, slechts de handgranaten behoefde te laten rollen en onze nu meer dan dodelijk vermoeide mannen vielen weer terug. Tevergeefs echter Opnieuw werd de iwjna onmenselijke opdracht gegevendood of levend, maar die heuveltop móet vrij gemaakt worden. Het bestaan van de hele tweede divisie hangt er van afEr is niemand, die u kan navertellen, wat «r èn in de commandant èn in de mannen is omgegaan, toen die opdracht kwam. Mis schien was men te vermoeid, misschien te versuft, te veel terneergeslagen door de mislukte pogingen. Maar één ding i.rzeker: men ging weer, dit kéer behalve met mor tier- ook met artilleriesteun. De mortieren vuurden rakelings ovéf onze mensen heen. de artilleriegranaten schenen de top te zullen raken- Maar de mannen zetten door. Nog slechts enkele meters scheen mon van de tpp der heuvel verwyderd. Maar nog gaf de fanatieke tegenstander, ingegraven in byna onbe reikbare schuttersputten. geen kamp. De hel van vuur mocht niet baten, hen uit de stellingen te verdrijven, integendeel, zy noodzaakten de onzen, voor de twegÉP keer terug te trekken. De zwaarste opdracht Toen gaf majoor Eekhout voor de derde keer zijn opdracht, de moeilijkste. die_ hij ooit in zijn leven heeft gegeven: ga'op nieuw. Ga ln godsnaam opnieuw eh pro beer het. Wij kunnen niet wijken. Er hangt alles, maar dan ook alles van af. En onder dekking van brisant- mortier- en fos- forgrajiaten, alsmede van artillerie ging het toen voor de derde keer naar boven Fosforgrsnaten, die de gevaarlijke eigen schap hebben, vaak te dicht bij te vallen, zodat zU eigen troepen kunnen doden. En in deze hel gingen de laatste moedi gen weer, een handje vol mensen, waarbij lichtgewonden, onder aanvoering van nog drie officieren. Er was niemand, die ge lóófde. dat men zou slagen. Eigenlijk was er niemand, die dacht nog één van deze dapperen terug te zullen zien Als men in zo'n stadium gekomen is vecht men zich De sterk gezwollen rivier de Han in Korea lettert de verbonden strijdkrach ten, die hier moeten oversteken, veel moeilijkheden op. Op een der oversteek plaatsen (bruggen zijn er bijna niet) rijden de wagens, tot aan de assen in het water, door de wild bruisende rivier. Aan de andere zijde, wachten nog tal rijke auto's op hun beurt. namelijk dood. Dan gooit de soldaat het wapen neer en grijpt de bajonet. Dan weet niemand meer, wat hij doet. Dan gaat het om bet eigen leven. Op de heuvel Maar eindelijk was de weerstand van de Chinezen gebroken. Zij trokken terug. >ia drie. bijna hopeloos lijkende aanvallen, konden zij het .niet meer houden. En weer klonk door de radio: Nog vijftig nftter, nog. vijf en dertig meternog tien meteroog vijf meternog één. Wij zijn op de heuvel! Op dat moment werd het licht. De morgen brak aan Nog juist op tyd was het Nederlandse detachement er in ge slaagd, zyn opdracht te volbrengen. Wat er in die mannen is omgegaan, kan nie mand vertellen, ook zijzelf niet. Z(j waren tè vermoeid, lè suf bijna torn te denken. .gnHnff (Van onze Londense correspondent) TVAT VLEES, suiker en kolen schaars zijn in Engeland is nog^tot daaraan toe. maar dat er nu ook nog een gebrek aan vlooien is bijgekomen, werpt toch wel een schril licht op de toestand. Is er voor deze familiaire diertjes geen em plooi mèer. of zijn het inderdaad de stofzuigers en de desinfecterende middelen, die hen hebben doen emigreren? Hoe het ook zij, de heer Billy Rayner, de eigenaar van een vlooientheater, dat geëngageerd is om het Britse festival op te vrolijken, zit met de handen in het haar. Hij heeft overal advertenties geplaatst, waarin hij om mensenvlooien vroeg dierenvlooien sterven in een andere omgeving maar hoe hoog zijn bod ook \gas. hij kreeg nul op het request, hetgeen hij toeschrijft aan een acuut vlooien- tekórt. Mogelijk waren er wel. die het gevraagde zouden hebben kunnen leveren, indien zij de techniek meester waren geweest om deze delicate opdracht uit te voeren. „Als Ik maar twaalf vloojen kon krij gen verzucht trainer Rayner. „dan kon ik mijn theater met Pasen openen." Maar de tien millioen Londenaren konden*Jiet dozijn niet opbrengen. Sedert de oorlog is de vlooienpositie steeds slechter geworden, ze verneemt men op gezag van Rayner, die de „schuld" geeft aan de nieuwe rei nigingsmiddelen. De vlo leeft gemiddeld drie maanden, doch in gevangenschap ver menigvuldigt zij zich niet. Na drie maan den worden zU stijf van rheumatlek. net als ouden van dagen. Zij zijn dan natuurlijk niet meer in staat hun circuswerk te doen. namelijk fiets- rijden, wagentje trekken en zwaard- vechten „Het enige, waar de bejaarde vlooien goed voor zijn, is nu en dan een danspartijtje," aldus onze expert Een andere opzienbarende verklaring van deze vlooienkenner is. dat hij met zijn theater groter successen heeft, naarmate het publiek ontwikkelder is. Vooral in Oxford trekken zijn voorstellingen enorm. Noord-Engeland placht in de goede oude tijd vlooienrijker te zijn dan de rest van het land De stad Newcastle-on-Tyne was toen de grootste leverancier, blijkt thans uit flayner's onthullingen, die voor de plaatselijke toeristenpropagandisten onge twijfeld een schok betekenen, al zijn de vlooien van Newcastle, dank zij de natio nale gezondheidsdienst of wat ook. nog slechts legendarisch. Zal de vlooientem- mer die aan de wanhoop ten prooi is. zich thans tot het buitenland wenden en daar een nieuwe exportindustrie op gang bren gen? Noodwet vereist Maar dan zijn de moeilijkheden nog niet te overzien Want het voorschrift luidt, dat dieren die op elkaar of op anderen ziek ten kunnen overbrengen, ten minste zes maanden in quarantaine moeten en aan overleden vlooien, hoe groot ook ln aan tal. heeft het festival niets. Het is natuur lijk mogelijk, dat h«t parlement in spoed zitting efen speciale wet zal aannemen. welke voor de vlo een afzondering van slechts enkele weken toestaat Maar zal er dan geen partij zijn, die zich opwerpt voqr het lot van de spaarzame vlo van eigen nationaliteit ook wan neer er nog maar één in opgezette toe stand in het Britse museum te vinden is wier welzijn bedreigd wordt door de reeds vanzelfsprekend gewantrouwde import? Zal het machtige vakverbond dat zo angst vallig waakt tegen buitenlandse concur rentie op de arbeidsmarkt niet in het ge weer komen om werkloosheid onder de al of met imaginaire Engelse vlooien, die toch niet voor niets hun organisatie in verbeten, jarenlange strijd hebben opge bouwd. te voorkomen? Het vooruitzicht is voor de regering allerminst opwekkend. Labour werd noch door rendier noch door eekhoorn ten val gebracht. Zal nu eindelijk de vlo haar de das omdoen? Het festival zal echter slechts wel kurv nen varen bij een negatieve vjpoienjacht. Want is er een bétere leuze denkbaar dan: „Deze zomer naar vlooienvrij Enge land".. DOR^ANIAI E MIJN-MAATSCHAPPIJ. Over het boekjaar 1 Mei 1949—1950 wordt door de directie der Domaniale Mijn-Maat schappij een onveranderd dividend van 5% voorgesteld In het verslag wordt opnieuw gezegd, dat het na-oorlogse bedrijf der vennootschap door het ingrijpen der overheid wel heet sterk van karakter Is veranderd. Aandeelhouders mogen zich realiseren, dat indien er een vrije verkoop van'ftet Doma- niale-product bestond, commercieel bezien de vennootschap bij de internationale schaarste van ftnthraciet en de grote vraag daarnaar, een geheel ander beeld zou ver- tonén dan thans het geèal ts, De toekomst der vennootschap handgt dan ook nauw samen me* de verdere prijspolitiek der règerlng. In de vergadering van apmmissarlssen en directie van de N V. Van Gelder Zonen ts besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over gaan tot uitkering van een dividend over 1950 van 9*/» (v.j 8'/») op de preferente en gé won» aandelen.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3