r DE JEUGD REGEERT IN OOST-DUITSLAND Weinig geneigdheid om tarief muren te slechten HET GAAT OM DE KINDEKEN En.om Duitslands plaats in Europa Trekken met „steun" In April wordt weer mosselzaad gevist Eens krotbewoners Nu huiseigenaren ALLE INDIANEN MOETEN NAAR SCHOOL Onderwijzers zoeken juiste methoden Ontwikkelingspeil is bedroevend Stoomcursus Buigen of.... emigreren Nieuw middel tegen kanker TELEURGESTELDEN VERENIGEN ZICH Het programma CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Beneluxlanden namen initiatief voor nivellering tarieven in de O.E.E.S.-landen Verband tussen tarieven en liberalisatie Mengelbergherdenking in Concertgebouw Invloed van het weer op Europese oogst Nederlandse Spoorwegen exposeren te Zürich Proces tegen Ned. Hervormde Kerk Naar beter busverkeer NederlandBelgië Nieuwe indeling voor bestuur van Bedrijfsgroep Wegvervoer Dertien leden in de afdelingsbesturen Zwaarste nederlaag van Oxford in meer dan vijftig jaar Snoepreisje naar Amerika voor Cambridge Bertha Hertogh werd Zaterdag 14 jaar Amerikaanse „marketing mission" komt op de Jaarbeurs Drie bijeenkomsten ter voorlichting H. van den Eerenbeemt i^yerleden Indon. opdracht voor drie schepen De marine gaat oefenen 'Jeep sloeg over de kop De Oosterpolder groeit Kunst in het kort TWEEDE BLAD - PAGINA 2 WOENSDAG 28 MAART 1951 T"\E REGERING van West-Duitsland heeft een bedrag van 53 millioen mark. d.i. 44 millioen gulden, beschikbaar gesteld in een poging de ontelbare dak- en werkloze jongens en meisjes, voor wie het leven tot dusver uitzichtsloos was. een normale plaats in de maatschappij te ge- Statistische cijfers tonen aan. dat de toestand sinds 19-48 reeds aanmerkelijk is verbeterd. Lang niet meer zoveel troepen jonge misdadigers maken het land on veilig en ook het aantal gevallen van tu berculose en andere ziekten onder de jeugd is aanzienlijk teruggelopen. De minister van Binnenlandse Zaken schat evenwel, dat er ondër de 1.750.000 werklozen toch altijd nog 200.000 jeugdige personen zijn, terwi.1l er ook nog 200.000 a 250.000 jongens en meisjes rondlopen, die de school hebben verlaten en nog geen arbeid hebben ge vonden. Volgen® het ..Federale Jeugd programma' zal 20 millioen mark worden bestemd voor de oprichting van centra waar jonge mensen een vakopleiding kun nen krijgen. 23 millioen mark voor jeugd herbergen en gemeenschapshuizen en 10 millioen ten behoeve van de opvoeding tot staatsburgerschap, culturele ontwikke ling. zoals filmvertoningen, tijdschriften op b: su van internationale uitw sseling. De 53 millioen mark zijn uitgetrokken op de begroting van 195051 Het betreft hier slechts een begin er de ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Za ken hopen, dat later meer op dit terrein kan worden gedaan. Het geld wordt besteed via subsidies aan gemeentebesturen, die echter voor elk plan de goedkeuring van de regering van Bonn behoeven. Lok buitenlanders Op het ogenblik bezit West-Duitsland ongeveer 800 Jeugdtehuizen en clubge bouwen. waarvan er 500 werdén gebouwd ln 1950. Volgens het hier bedoelde pro gramma zullen er nog 400 worden ge bouwd. Bovendien bezit West-Duitsland 250 Jeugdherbergen, toebehorend aan de Jeugdherbergen Centrale, die subsidie zal ontvangen. Zowel jonge Westduitsers als jeugdige buitenlanders, die West-Duitsland bezoeken, zullen derhalve voordeel heb ben van bedoelde subsidies. Jonge West duitsers zullen van de regering 50 ont vangen van de uitgaven, welke ze doen tijdens hun trektochen in West-Duitsland, terwijl buitenlandse trekkers een toeslag van 1' mark per dag zullen ontvangen. Als enige voorwaarde voor het ontvangen van die toeslag wordt gesteld, dat ze ge organiseerde tochten ondernemen. De leeftijdsgrens naar boven is 25 jaar Tussen Westduitse scholen enerzijds en Zweedse en Noorse onderwijsinrichtingen anderzijds zijn leerlingen klasgewijze uit gewisseld. telkens voor de (Juur van acht weken. Verder zijn ook mijnwerkersleer lingen uitgewisseld tussen België en het Ruhrgebiea, maar dit viel bulten het eigenlijke' programma en daarom gaf de regering van Bonn de jonge Belgen slechts gedurende de eerste wek:n van hun tocht door Duitsland een toeslag om hun hoge hotelrekening te kunnen betalen; later vonden ze voordeliger onderdak. Trouwens ook de Duitse mijnwerkers leerlingen hebben het minst van alle jeug dige personen behoefte aan steun. Ze ver dienen 120 mark per maand en kunnen bovendien in goedkope jeugdtehuizen wo nen, zodat ze zichzelf vrijwel geheel kunnen bedruipen. Kanselier dr Adenauer heeft een toe lichting gegeven op het Jeugdprogramma, Waarbij hij er op wees, dat de Westduitse om de slagmuren, welke in het verleden tussen West-Duitsland en overig Europa ?lVP«richt- neer te halen- Europeanen moeten leien inzien dat we allen rnoe'cn samenwerken, wil Europa blijven bestaan. vele West—Duitsers zijn eeh'cr van me- wü 1 van meer belang Is. dat de westduitse jeugd haar plaats vindt in de westduitse maatschappij dan dat zij haar plaats onder de Europese zon herneemt. De ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken merken daarbij op. flat men de onderhavige plannen moet zien uit menselijk oogpunt, gedachtig aan de een of anderhalf millioen Duitse kinderen, die tUdens de oorlog hun vader hebben ver loren. Naar schatting hebben in de zwaarst gehavende Duitse steden 45 van alle kinderen geen eigen bed. Ongeveer 30 van alle kinderen delerreen slaapkamer volwassenen van het sNMcj-e geslacht. Bij de uitvoering van de verschillende plannen zullen de onderscheidene Duitse Jeugdorganisaties worden ingeschakeld. In de Haagse Dierentuin zijn de prijzen uitgereikt van het Bedrijfschap voor Vis serijproducten, ter stimulering van de best mogelijke zorg aan de vis. De voorzitter van het Bedrijfschap, de heer Van Dijk (rechts) overhandigt de bekers aan v.l.n.r. schipper W. Zwart (IJmuiden) schipper C. van Duyn (Katwijk), schipper 'K. v. d. Plas (Katwijk), schipper B Rog (Scheve- ningenen schipper J. Rog (Scheveningen) In de eerste helft van April zal aan de Zeeuwse mosselkwekers gelegenheid wor den gegeven mosselzaad of halfwas mosse len te gaan vissen op de Wester Eems. Dit mosselzaad is beschikbaar voor mosselkwe kers. die in Zeeland een schoongevist mos selperceel hebben. De bedoeling is met dit mosselzaad een proef te nemen, zoals die door dr Korringa, bioloog van het Instituut voor Visserijon- derzoek, wordt gewenst. De beschikbare hoeveelheid mosselzaad op de Wester Eems zal vermoedelijk 30.000 tonnen bedragen. Het gezamenlijk stan- daard-capaciteitscijfer van alle Zeeuwse n.osselkwekers is ongeveer 500.000 tonnen, rodat aan iedere Zeeuwse kweker ongeveer 6' i van zijn standaard-capaclteitscijfer wordt toegewezen. Daar deze 6*/» voor de meeste kwekers slechts een geringe hoe veelheid betekent, waardoor economisch werken onmogelijk is, adviseert het aan- verkoopkantoor voor mosselen in Bergen op Zoom, de kwekers zich voor het vissen, vervoeren en uitzaaien van het mosselzaad te combineren. Per dag zullqn ongeveer 25 vaartuigen op een bepaald gedeelte van de mosselbank mogen vissen. Deze schepen worden door loting aangewezen. Daar het mosselzaad thans een zeer kost baar artikel is, zal tijdens de z.g. gier- tijen, omstreeks 8 April, niet worden gevist. Door de sterke stromingen zou dan schade cn verlies aan het mosselzaad kunnen wor den aangebracht. Als vergoeding wordt door de regering een bedrag van 1.60 per ton mosselzaad aan de kwekers uitbetaald. Hoe men in Egypte over de Britten schrijft Al M i a r i, het vooraanstaande blad van de Egyptische (Wafdistische) regeringspartij, schrijft in een artikel: „De Britten zijn onze eerste en laatste vijanden, in het verleden, ln het heden en in de toekomst. Zij zijn de vijanden van de Arabieren in het algemeen. Zij hebben de zionistische microbe in het hart der Arabische landen geplant". „Egypte» haat het imperialisme meer dan het communisme. Het haat degradering en tirannie meer dan de politieke leerstelling, die met de zijne in conflict komt (het com munisme). JERSCHEIDENE jaren geleden werden in San Francisco gemeentewoningen gebouwd, speciaal bestemd voor mensen met de laagste inkomens en het merkwaardige is, dat deze thans de aandeelhouders van particuliere bouwondernemingen dividend opbeveren. De bewofiers van die gemeentewoningen, aldus de heer E. N. Ayer, directeur van de „Housing Authority", te vergelijken met onze Dienst voor Volkshuisvesting in San Fr^lfcisco, hebben de smaak te pakken ge kregen van het wonen in een behoorlijk ingericht huis in plaats van in een krot en dit heeft hun het verlangen gegeven een eigen huisje te bezitten. De huren van bovenbedoelde gemeentewoningen zijn zó laag. dat de bewoners geld kunnen besparen om op den duur een bedrag ineens te kun nen storten teneinde geleidelijk huiseigenaar te worden. Ongeveer veertig procent van de duizenden, die in gemeentewoningen heb ben gewoond, bezitten thans een eigen huisje. De particuliere makelaarskantoren hebben commissie van de verkoop gekregen. Toen veertien jaar geleden het programma voor de bouw van gemeentewoningen werd gepubliceerd, werd het hefüg bestreden, daar men het „socialistisch" vond. Tegen woordig gaan bijna alle groepen van de bevolking, de particuliere bouwnijverheid inbegrepen, accoord met de bouw en de ONDERWIJS, dat begint en eindigt mét lezen, schrijven en rekenen, be schouwt men in Latijns Amerika niet lan ger als voldoende basis om het gehele maatschappelijke leven op te bouwen. Na ties, die grotere en kleinere steden her bouwen. die landbouwmethoden en ver keersmiddelen grondig herzien en die hun eigen en buitenlands kapitaal in spiksplin ternieuwe machines en werktuigert steken, beschouwen elementair onderwijs als iets, dat ver uitgaat boven het eenvoudig leren lezen en schrijven aan millioenen analpha- beten. Volgens de opvattingen, welke tegenwoor dig in Latijns Amerika heersen, moet stel lig aan alle mannen, vrouwen en kinderen een zetfere mate van kennis .worden bijge bracht. Maar men wil vee! meer. Men hecht tegenwoordig aan morele en culturele waar den en daarbij 'denkt men aan culturele ontwikkeling van de massa, waar dit maar even mogelijk is, maatregelen ter bevorde ring van de volksgezondheid, kinderbe scherming en actieve deelneming van alle mensen aan het politieke en maatschappelijk leven. Nadat men ln Latijns Amerika tientallen jaren op zichzelf et^ande ontwikkelingspo gingen heeft gedaan, is er thans een leer plan opgesteld in samenwerking met de UNESCO. Op 14 April, zal een Studiecen trum worden geopend in een Mexicaans stadje in het merengebied gelegen. Daar zullen vijftig onderwijzers, bereid tot ver dere studie, bijeenkomen in een landhuis, dat de vroegere Mexicaanse president. La- zero Cardenas, heeft geschonken. De cursus zal een jaar duren en zal, behalve aan lessen gewijd zijn aan onderlinge gedachtenwisse- ling. Het aantal beschikbare plaatsen is ge lijkelijk verdeeld over Bolivia, Peru, Ecua dor, Honduras. Costa Rica, El Salvador. Pa nama. Haïti. Guatemala en Mexico. De di recteur. prof. Lucas Ortiz Benitez. een ener gieke. 45-jarige Mexicaan, is een plattelands schoolmeester geweest en sedert zeven jaar heeft hij een speciale studie gemaakt van het lagere schoolwezen in verschillende «ta kten. Hij is een erkend deskundige inzake on derwijsvraagstukken in Bolivia, Peru Ecua dor en Mexico, de landen, waar de Indiaan se bewoners van Latijns Amerika zich heb ben geconcentreerd en een van de kundigste leiders van de Mexfcaanse veldtocht tegen analphabetisme. Zijn belangstelling voor onderwijs aan an- alphabeten dateert van de oorlogsjaren, toen dr Torres Bodet, tegenwoordig directeur- generapl van de UNESCO, de mensen warm maakte voor het denkbeeld, dat ieder ont wikkeld Mexicaan tenminste één mede burger moest leren lezen en schrijven. Dit „iedei! onderwijst iemand"-plan is sedert dien, enigszins gewijzigd, in andere delen van het Latijns Amerikaanse vasteland toe gepast. Getoetst aan practijk patzcuaro. in de staat Michoacap, Is de zetel van bovenbedoeld nieuwe centrum. Het is een door witte muren omgeven stadje met 12.000 inwoners, mensen, die reeds voor de dagen van het Spaans koloniaal bestuur van visvangst, landbouw, kleine industrie en handarbeid leefden en dit nog steeds doen In 1534 en volgende jaren schreef Vasco de Qulroga vol bewondering over de gesloten economie van de «treek en over de gebrui ken en folklore. *öie reeds in de Spaanse periode een deel van het volksleven wer den. In het Studieceritrum wil men proberen onderwijsmethoden op te stellen, geschikt voor streken, waar de materiële hulpbron nen schaars zijn. Het resultaat van de 6tudie en het experimentele -werk zal beschikbaar worden gesteld voor heel Latijns Amerika. Als studenten worden slechts toegelaten mensen, die in hun eigen land reeds bij het onderwijs werkzaam zijn geweest. De be doeling is. dateze in groepen zullen 6arfien- werken om allerlei sociale vraagstukken ln de streek rondom de school te onderzoeken. Hun ervaringen zullen de groepen onderling vergelijken en ontleden. Daar ze tfoor hun levensonderhoud afhankelijk zijn van het geen de streek oplevert, zullen ze bijzonder studie maken van visserij, handel en indus trie en de instandhouding vaft natuurlijke hulpbronnen. Verder staan op het programma: voor koming en behandeling van ziekten en kin» derverzorging, staathuishoudkunde en hy giëne, middelen om de positie van de vrouw te verbeteren, begrip voor wetten en de vor ming van een nationaal en internationaal bewustzijn gebaseerd op vrede, rechtvaar digheid en democratie, sport, spel, zang en dans, enz. w Tot de oprichting van het Studiecentrum werd besloten in de vierde algemene verga dering van de UNESCO, welke eind 1948 in de stad Mexico werd gehouden. exploitatie van gemeentewoningen. De erva ring heeft geleerd, dat de bouw van mo derne woningen ten behoeve van hen, die ze niet zelf kunnen betalen, bovendien een uitstekend wapen is in de strijd tegen het communisme. Immers hierdoor wordt hun bewering, dat de minder bevoorrechten maar in krotten moeten wonen, gelogen straft, waardoor de- communisten een van de sterkste wapens om onrust te zaaien, uit de hand wordt geslagen. San Francisco begon met de uitvoering van zijn woningbouwprogramma in 1937, toen de federale „New Deal" regering be sloot de gemeenten te Helpen bij het op ruimen van de sloppen en stegen en lang lopende leningen toe te staan voor woning bouw. Het gemeentebestuur van San Fran cisco stelde de „Housing Authority" in, als een afzonderlijk lichaam, maar dat onder rechtstreeks toezicht van de Federale Regering staat. Er werd een contract ge sloten, waarbij de volgens bedoeld pro gramma gebouwde huizen belastingvrij zouden zijn, maar de Authority zou de stad een bepaald bedrag vergoeden voor open bare diensten als politie en brandweer. Dit bedrag komt elk jaar overeen met hetgeen aan gemeentelijke belasting zou moeten worden betaald als de huizen in particulier bezit waren. Tot heden heeft de Authority de stad een bedrag van 2.531 960,39 dollar betaald ter vervanging van de belastingen en op die manier is zij de op één na grootste belastingbetaler van de stad. Dit bedrag is vijfmaal zoveel als de stad aan belasting zou hebben geïnd wanneer de Authority de stadswijk in kwestie niet had verbeterd en ontwikkeld, verzekerde de heer Ayer. Bo vendien zijn de kosten voor het verlenen van openbare diensten in de afgelopen veer tien jaar verminderd. Een achterbuurt van San Francisco, die werd opgeruimd om plaats te maken voor een blok moderne woningen, kostte indertijd de stad een be drag van 712.027 dollars voor politiebewa king, brandweer en gezondheidszorg. Nu is er in dit stadsgedeelte een minimum voor politie en brandweer nodig. De „Authority" beheert thans vijf blok ken, waarin 1741 gezinnen een eigen woning hebben. Elk van die eensgezinswoningen is gekomen in plaats van» een krotwoning, die is gesloopt. De huurders betalen een huur naar draagkracht. Het maximutn inkomen, dat men mag hebben om voor een woning in aanmerking te komen is: 180 dollars per maand voor twee personen, 205 dollars per maand voor een gezin van drie of vier per sonen en 230 dollars voor een familie be staand uit vijf of zes personen. Huurders, die tot de eerste groep behoren,betalen 20van hun inkomen aan huur. de grotere gezinnen betalen 16'procent van hun inko men aan huur. In de huurprijs is begrepen vuur, licht en water. De Authority beschikt over automatische wasmachines met munt meter. teneinde de huisvrouwen het doen van de was te vergemakkelijken. Het, tarief, dat er voor wordt geheven, is lager dan dergelijke particuliere wasgelegenheden be- rrkjnen. De huurder kan in zijn huls blijven zolang zijn inkomen de grens niet hewft bereikt. Gaat hij -meer verdienen, dan is hij verplicht te verhuizen, zodat zijn vfroning kan worden gegeven aan iemand die minder verdient. De ervaring heeft geleerd, dat mensen, die ^eenmaal in dit complex goedkope woningen iiebben gewoond, allicht verhuizen naar woningen, door de particuliere bouwnijver heid in stand gehouden, zodat in ieder huur der van een gemeentewoning een toekom stige klant van een particuliere huizen exploitant schuilt. De particuliere bouw nijverheid heeft dit terdege dóór en strijdt niet-langer tegen het bouwprogramma van de Authority. Deze heeft thans plan nog zes woningcomplexen te bouwen, tezamen 3000 huurwoningen omvattend. Deze bouw zaj wellicht worden vertraagd door het mobilisatieprogramma en de blokkering van grondstoffen. Een van die complexen zal verrijzen in Chinatown, de Chinezen- wijk, en is uitsluijend bestemd voor Chinese Amerikanen. Maar het mobilisatieprogram ma moge de bouw van permanente wonin gen vertragen, het aantal tijdelijke wonin- ften ten behoeve van arbeiders in de oor- ogsindustrie. zal daarentegen juist moeten worden uitgebreid. De Authority beschikt over 6313 noodwoningen, waarin 2990 ge zinnen kunnen worden ondergebrJH» Zo nodig zullen er meer noodwoningenTiR-den gebouwd. MET HET ONDERWIJS aan de kinde ren in Oost-Duitsland is het maar treurig gesteld. Elk jaar wordt de kennis- kloof welke gaapt tussen de West- en Oost-Duitse jeugd breder en dieper en dit biedt een weinig bemoedigend vooruit zicht voor de tijd, waarin beide delen van Duitsland weer één zullen zijn. In West-Duitsland zijn IS millioen school kinderen weer gewend aan de oude, libe rale opvoeding, welke slechts was onderbro ken door twaalf jaren Hitler-bewind. De j&ren van vrede en reorganisatie hebben vrijwel alle nazivlekken op het onderwijs in West-Duitsland uitgewist, hoewel er-aan de universiteit studenten worden gevonden die hun lagere school hebben doorlopen, toen Hitier aan de regering was en die nog na tionalistische neigingen vertonen. In Oost- Duitsland echter hébben vijf millioen jon gens en meisjes nooit iets anders gekend dan de totalitaire regeringsvorm. De partijdige schoolboeken, de onderwijzers, die tot „de partij" behoren, de leuzen aangaande 'de staatsideologie, het portret van de „leider" aan de wand van elk klasselokaal, de jeugd beweging met hun oneindige optochten en partijliederen, de onderdrukking van de vrije gedachte onder de onderwijzers met het ge volg een stroom van emigranten, die naar het Westen uitwijken, de verspilling van schooluren voor politiek onderricht, het ver raden van ouders door hun eigen kinderen, dit alles ziet er in 1951 precies zo uit als in 1941. Volksonderwijzers De meeste Westerse waarnemers, die ge tuige waren van de enorme jeugddemonstra- tie in Oost-Berlijn in Mei van het vorige jaar en die zich onder de biauwhemden mengden, waren ontzet over de mate, waar mee de denkbeelden van het nieuwe regime in de Sowjet-zone de kinderen is ingeprent Vluchtelingen, die de laatste tijd Bonn be reikten en die afkomstig waren van scho len en universiteiten in Oost-Duitsland zon gen hetzelfde - liedje, van een jong, op groeiend geslacht, daf volkomen vervreemd is van het leven, en de moraal, die in het Westen als normaal gelden. Daarentegen is het de communisten, en dit moeten ze zelf toegeven, allerminst gelukt de oudere Oost- Duitsers, en zeker niet hen. die in de oor log tegen de Russen hebben gevochten, on der hun banieren te scharen. Maar de na oorlogse jeugd is van ander slag en dat dit inderdaad zo is, bewijst het toenemend aan tal jeugdige burgemeesters, jeugdige post directeuren elf de 22-jarlge hoofdambtena- sn. V „Zorg dat gij de jeugd hebt en gij hebt de toekomst", was een der leuzen van Hit- Iers opvoedkundigen. De regeringsbureaux in Bonn, die zich bezighouden met Oost- duitse aangelegenheden vrezen, dat de juist heid van die stelregel van Hitier ln Oost- Duitsland binnen vijftien jaar maar al te zeer zal worden bewaarheid. Met elk jaar winnen de heren Ulbrich en Grotewohl, de belangrijkste figuren in Oost- Puitsland, nieuwe jeugdige burgemeesters, partijleiders e.d., dank zij de staatsscholen, die alles doen om het fabrieksmatige bouw sel van de Oostduitse staat te versterkep. Het ministerie voor Al-Duitse aangelegen heden en'andere departementen in Bonn, hebben onlangs materiaal verzameld, dat duidelijk aantoont, dat die Oostduitse me daille een keerzijde heeft en dat men in Oost-Duitsland een hoge prijs heeft betaald om te bereiken wat men bereikt heeft. De bedoeling, aanvankelijk van de Russen en later van de Oostduitse autoriteiten, aan wie de Sowjets hun vertrouwen schonken, was het schoolstelsel van de grond af te reorganiseren naar Sowjet-voorbeelden ten einde van de school een inrichting te maken, waar „progressieve burgers" aan de lopende baatf werden klaargestoomd. Derhalve werd tweederde van alle onderwijzers zonder par don ontslagen omdat ze lid van de nazipartij waren geweest, ongeacht of ze zich wellicht later bij de verzetsbeweging hadden aange sloten. Grote aantallen z.g. „volksonderwij zers" werden op de school losgelaten; voor namelijk waren die afkomstig uit de „pro gressieve delen der bevolking", d.w.z. dat ze waren voortgekomen uit kringen van fa brieksarbeiders. Deze onderwijzers heeft men met bekwa me spoed stoomcursussen laten volgen waar ze vaak slechts in een of twee vakken onderricht werden en vervolgens worden ze ijlings naar de „verenigde scholen' zonden. Deze „verenigde scholen" waren gekomen in de plaats van de oude lagere en middelbare scholen. Terwijl de vroegere leerkrachten op de lagere school in hun klas alle vakken konden geven, ontstond nu de toéstand, dat deze „volksonderwijzers" „vakonderwijzers" waren, die slechts één of ttoee vakken onder de knie hadden en die dus. in plaats van de gehele, dag in hun eigen school en zelfs in hun eigen klas te blijven, nu ihoesten gaan heen en weer ren nen naar verschillende scholen om overal hun eigen vak te doceren. Waartoe dit systeem leidde, onthulde on langs de dichter en minister van Onderwijs, Paul Wandel, die meedeelde, dat er in dé vijf Oostduitse landen 25.821 leerkrachten waren, die niet volledig bevoegd waren en dat 14.688 hunner zelfs het eerste onderwij zersexamen niet hadden afgelegd. Alles bij elkaar is er in de Sowjet-zone een tekort van 30.000 leerkrachten. De kern van vooroorlogse leerkrachten, daterend uit de jaren vóór 1945, die hun baantje nog hadden behouden, worden ge leidelijk uitgerangeerd. Dit proces wordt met toenemende gestrengheid voortgezet. Zo heeft de Oostduitse minister van Onderwijs alle onderwijzers verplicht bewijzen te le veren, dat zij het werk van Josef Stalin over het historisch materialisme hebben bestu deerd. evenals een anti-Amerikaans werk van Albert Norden getiteld: „Zo worden oorlogen gemaakt". Het vorige jaar moesten alle universiteits professoren en leraren aan technische scho len een stelling verdedigen betreffende de Oder-Neisse grens, waardoor velen hun ner zich voor de keuze zagen gesteld óf hun geweten geweld aan te doen en meningen ten beste te geven, welke inderdaad niet de hunne waren óf zich bloot te stellen aan ernstige beschuldigingen inzake opportu nisme, sectarisme en oorlogsgestook, om nog niet eens het woord „onverwijld ontslag'' te gebruiken. Niet langer kan men zich aan allerlei moeilijkheden onttrekken door zo onopval lend mogelijk zijn weg te gaan. Horst Brasch, een „jeugdig" minister van onder wijs in Brandenburg, zei onlangs: In de toekomst kan er geen sprake meer zijn van „neutraliteit" wanneer het lessen in de leer van Stalin of opleiding van on derwijzers betreft. De 23-jarige staatssecretaris voor vakop leiding in Saksen. Rudi Wiessner, heeft ver klaard. dat de gehele vakscholing in de Sowjet-zone moet worden gereorganiseerd naar Russisch model. Paul Wandel eiste, dat de vroegere methoden, welke in Europa werden gevolgd bij de onderwijzersoplei ding overboord zullen worden geworpen De enige reactie, welke mogelijk is, wan neer men wordt gedwongen een onderwij zerscursus te volgen teneinde zich ir Sowjet-zin te laten herscholen, isemi greren. Een talenleraar, die eens tot de be kende Duitse figuren behoorde en die on langs naar Bonn uitweek, verklaarde, dat nog slechts een handjevol leerkrachten van de oude garde in Oost-Duitsland Is over gebleven. De overigen zijn naar het Westen gevlucht, ontslagen of in„ con centratiekampen opgeborgen. Alle gezagheb bende personen zijn het er over eens, dat het peil van het universitair en technisch onderwijs in Oost-Duitsland 6terk is ge daald. Studenten, die de „verenigde scho len" hebben doorlopen en zich aan de uni versiteit laten inschrijven, bijvoorbeeld om Frans te studeren, hebben gewoonlijk nog niet de helft van de grammaire geleerd. Niet slechts wordt dit geweten aan het ontbreken van voldoende bevoegde leerkrachten, maar ook aan de onderwijsmethode, waartoe de staat verplicht. Degenen te Bonn, die dit vraagstuk in studie hebben genomen, zijn tot de,slotsom gekomen, dat in Oost-Duitsland op het ogenblik een generatie wordt gekweekt met onvoldoende academische en technische ken nis om de eisen van het moderne leven het hoofd te kunnen bieden. Het communistisch regime heefi opbekommerd alle ervaring en tradities van de centrale Duitse universitei ten en scholen overboord geworpen ten einde een menselijk produel te krijgen, dat van het zesde jaar af doorkneed raakt in Marxistiach-Lenistlsche leerstellingen en aan de leiband van de party loopt. Dr Andrew Ivy, professor aan de univer siteit van Illinois, heeft in Chicago medege deeld. dat door de in 1941 naar Amerika gevluchte Joego-Slavische arts. Steven Durowitsj. een nieuw middel tegen kanker is gevonden. Het nieuwe middel zou een extract uit paardenbloed zijn, dat de groei van de lichaamscellen regelt en de wilde ontwikkeling van de kankercellen verhin dert. Het middel, „drebiosen", is reeds met goed gevojg op dieren en mensen gepro beerd en dr Ivy meent, dat drebiosen over een jaar aan doktoren ter beschikking ge steld kan worden. Luchtmanopuvres boven West-Europa Iq Mei a.s. zal onder de codenaam „Om- brelle", hetgeen parasol betekent, boven West-Europa een grote luchtverdedigings oefening worden gehouden. Engelse, Franse, Belgische, Nederlandse en Deense vliegtuigen zullen aan deze oefening deel nemen. De Denen opereren van een vlieg veld in Nederland uit en waarschijnlijk zul len ook andere buitenlandse eenheden in Nederland worden gestationneerd, evenals dat bij de oefening Cupola het geval was. Het ligt in de verwachting, dat er tin de loop van dit jaar nog meer van dergelijke oefeningen gphouden zullen worden. Frans invoerquotum voor Nederlands fruit franse autoriteiten voor» de buitenlandse handel hebben quota geopend voor de in voer van appelen en peren uit België, Lu xemburg, Italië en Zwitserland. Voor.de invoer uit België en Luxemburg zijn de credieten in totaal vastgesteld op 4.5 millioen Belgische francs. - Aan de im porteurs zal worden medegedeeld, wanneer de quota zijn uitgeput. Voor Nederland is het quotum vastgesteld op 3000 ton, voor Italië op 4.500 ton en voor Zwitserland op :ooo ton. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ophemert C. J. de Haan te Aarlanderveen. Te Hoogblokland A. J. Jorlssen. cand. te Rijs- sen.— Te Westbroek H. K. v. Wingerden te Kockengen. Te Oude- en Nijehorne N. Immink te Barsdngerhom, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Noordecharwoude Oudkarepel M. R- Fliester te Vries (Dr.). Naar Garderen J. van Dijk te Gameren. Bedankt voor Arnemuiden W. J. Kolkert te Vlaardingen. Voor Middelburg B. Baks te Capelle aan de IJsel. Voor Workum G. Moen. pred.-dir. „Ruimzicht" te Doetin- chem. Gerei Kerken. Beroepen té Barendrecht J. v. d. Berg te Oost- en West-Souburg. Te Westmaas W. M. de Bakker, cand. te 's-Gravenhage. Te Wetslnge-Sauwerd C. Kamper te Bleiswijk. Te Pernis W. C. P. den Boer te Vorden. -»• Te Hornhuizen- Kloosterburen J. Kuntz, cand. te Assen. Te Oudega J. v. d. Staal te Leens (Gr.). Te Rotterdam, voor de Chinese Kerk te Se- marang. als miss. pred.. J. M. Vlijm. miss. pred. te Semarang. Te Schettens C. Mak. cand. te Beverwijk. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Scheveningen J. C. van Ravenswaaj? t Zaamslag. Bedankt voor Nieuwpoort E. du Marchie van Voorthuysen te Sliedrecht. HPWEE HONDERD gedesillusionneerden A zullen op 24 Maart, te Worms, in de Franse zone van Duitsland, bijeen komen. Hun teleurstellingen zijn voornamelijk van politieke aard. Al deze mensen heb ben hun liefde met name voor de com munistische partij zien veranderen in haat. Onder hen zijn er, die de partij vrijwillig de rug hebben toegewend en anderen, die uit de partij zijn gestoten. Ze zijn er altijd nog beter aan toe dan bijvoorbeeld Kurt Müller, die in de Britse zone werd ont voerd en weggewerkt naar het Oosten. Se dertdien heeft geen sterveling ooit meer iets van hem gehoord. De tweehonderd ge desillusionneerden hebben grote plannen. Ze willen in alle landen een anti-Cominform oprichten van communisten, die buiten de invloedssfeer van Moskou zijn geraakt. Dit zijn echter toekomstdromen. Voorlopig wil len ze alleen maar een Onafhankelijke Ar beiderspartij vormen in West-Duitsland. We zijn niet van plan ons bloot te stellen aan invloeden van buitenaf, zolang wij de nieu we partij niet stevig in de schoenen hebben gezet, vertelde Josef Schappe, de man, die. het initiatief heeft genomen voor de vor ming van de nieuwe organisatie, aan een medewerker van Reuter De antl-Cominform is een ideaal, waarnaar we willen streven, voegde hij er aan toe. Schappe is reeds in contact gekomen met wee Italiaanse com- I waarvan verscheidene leidende figuren uit hun functie zijn gezet. Maar „Rode Max" Reimann klampt zich hardnekkig aan zijn bestuursfunctie vast, ondanks de voorspel lingen in de Franse pers, volgens welke zijn val aanstaande Is. Waren de voorspellingen, welke het vorige jaar in volkskringen reeds werden gedaan, in vervulling gegaan, dan was hij 15 Maart 1950 reeds uit wandelen gezonden, maar h& schijnt „safe" te zijn, zo lang althans de Westduitse pojitie hem niet bij de kraag kan grijpen; zij koekt hem n.l. in verband met het verdwijnen van Kurt Müller. Het programma, dat aan de goedkeuring, van het congres te Worms zal worden on derworpen, ziet er als volgt uit: 1. Onvoorwaardelijk verzet tegen elka herbewapening van Oost- of West-Duitsland. 2. Niet-erkenning van de tegenwoordige Duits—Poolse grens, welke loopt langs de rivieren Oder en Neisse. 3. Bestrijding van het kapitalisme ln het Westen en de Sowjet-bureaucratiê in het Oosten. 4. Bevrijding van de politieke gevangenen, die tot de linkervleugel behoren uit de con- Zratiekampen irf Rusland. Ontbinding van alle zaken ln O.-Duits- welke toebehoren aan de Sowjetstaat. 6- Toezicht van arbeiders op de productie munistische leiders, die onlangs uit de partij I 7 Vrite meningsuiting en vrijheid van deserteerden. J godsdienst. De nieuwe partij heeft, hoewel ze formeel Men behoeft echter niet naar Italië te kij ken. In West-Duitsland is er al genoeg reden voor tal van communisten om teleurgesteld te zijn. De heer Schappe, vroeger redacteur van „Freies Volk", het communistisch dag blad voor het Ruhrgebied. is zelf uit de partij gestoten en dezer dagen is de partij een zuiveringsactie tjpgonnen, tengevolge 1085/86. r~ Rick! riep Bunkie^Kijk eens, wie daar zijTu Ooode Kabouters! juichte Rick. Ze stormden de karher binnen en begroet ten hun oude vrienden. De Kabouters toon den zich al even verrast op hun beurt, toen ze daar de beide vriendjes weerzagen. Pilon lachte in z'n vuistje. Ja, Ik zei jullie toch al, dat je een ver rassing wachtte hier? De begroeting was allerhartelijkst. En er viel van beide kanten heel wat te vertellen hoe Rick en Bunkle hier kwamen, en hoe de Kabouters hier zo opeens versdienen.... Het was een hele drukte: Tripje zat er vro lijk bü te lachen. 1 Toen even later Oepoetie thuis kwam. keek die ook verbaasd op. toen hij de ka mer zo vol met Kabouters vond. Ze zelden wie hij was, en ook hij werd hartelijk be groet. Nou, zei de Kabouterburgemeester. Ik denk, dat jullie 't best met elkaar kunnen vinden! Toen stond tante Liezebertha op.' T- Kom zei ze, de koffie zal wel getrokken zijn.... jullie lust allemaal zeker wel 'n kopje? -Ik zal even helpen. ta»te Liezebertha, zei Bunkle. b nnen^ 4,taDte parmanti* m®t de koffiepot nog niet Is opgericht, reeds vertakkingen in verscheidene steden. Men verwacht, da^ zij de opvolgster zal worden van de sterk anti- Russische, pro-Marxistische- communistische oppositie Kommunistische Partei Oppo sition of KPO welke ln Duitsland bestond van 1923 tot korte tijd, nadat Hitier de macht had overgenomen. Op het ogenblik ls nog niet te zeggen of ze ooit veel invloed zal krijgen. Maar dat Jk ze de gezworen kameraden van Moskou veel last zal bezorgen, is buiten kijf. Voor de partij van Moskou ziet het er nu niet zo heel plezierig uit. Gealjieerde en Duitse po litici in West-Duitsland menen, dat zij, hoe meer ze aan het lijntje van Moskou loopt, des te sterker achteruil zei gaan. Naar men meent is het aantal leden van de commu nistische partij teruggelopen van 300.000, vijf jaar geleden, tot 160.000 op. het ogen blik. Bij elke verkiezing verliezen de com munisten zetels in de Bondsdag en in de parlementen van de L3nder; haar invloed in de vakverenigingen is gering en de propa- gandaveldtóchten hebben weinig resultaat. Hoeveel munt de Onafhankelijke Arbei derspartij uit dat alles kan slaan, zal gro tendeels afhangen van het kaliber van d« mensen, die als lid toetreden. Dit kan eerst worden beoordeeld wanneer het Congres eenmiy is bijeengekomen en men kan zien wie er aan deelnemen. Want totdusver is de naam Schappe de enige bekende naam, welke is genoemd in verband met de nieuwe beweging. Velen van zijn aanhangers heb ben zich nog steeds op de achtergrond ge houden, daar ze nog altijd niet geheel los staan van de communistische partij. Ande ren moeten voormalige socialisten zijn en al evenzeer teleurgesteld als de ex-commu nisten, zij het op andere gronden. WOENSDAG 28 MAART 1951 EERSTE BLAD PAGINA 3 TARtEV ENCONF E REIST IE TE TORQUAY (Van een onzer redacteuren.) Hoewel het nog tot begin Mei zal duren eer de resultaten van de tarievenconferentie te Torquay definitief bekend zijn, moet worden aan genomen, dat de resultaten van deze conferentie niet bijzonder hoopvol zullen zijn ten aanzien van een verlaging van de tarieven in de verschil lende landen. Het schijnt nog veel moeilijker te zijn op dit punt overeen stemming te bereiken, dan met betrekking tot wat men gewoonlijk libe ralisatie noemt. Men zou zeggen, dat beperking van kwantitatieve restric ties en verlaging van invoerrechten twee onderdelen zijn van één zaak, maar zelfs deze gedachte is nog niet eens gemeengoed. Engeland bij voorbeeld verkondigt de nogal bizarre stelling, *dat liberalisatie van het handelsverkeer een geheel ander probleem is dan verlaging van de invoer tarieven! Van enige werkelijke bereidheid tot het brengen van offers om tot samenwerking in groter verband te geraken is eigenlijk vrijwel nergens sprake. Men ziet het telkens en telkens weer, bij de wording van Benelux, bij de pogingen om te gerakéh tr.l Europese integratie enz. enz. Geen won der dus eigenlijk, dat pogingen om tot samenwerking in nog groter verband te ge- ïaken, en daar ging het in Torquay om. helemaal stuit op een werehTvan gehele of gedeeltelijke onwil. Men behoeft zich, voor zover men dat nog mocht hebben gedaan, dan ook geen illusies te maken, dat de slotacte van de conferentie van Torquay, die op 21 April zal worden getekend, ten opzichte van de vroeger bereikte resultaten belangrijke ver beteringen za£» opleveren. Multilateraal is men niets verder gekomen en de verbete ringen. die er komen, hebben een bilaterale grondslag. Accoorden Wat Nederland betreft in het verband van de conferentie moeten we zeggen wat nenelux betreft is men tot overeenstem ming gekomen met Duitsland, de Verenigde Staten. Denemarken, Italië, Oostenryk. Turkyc en Peru. Geen overeenstemming werd bereikt met Engeland. Frankryk en de Scandinavische landen behalve Dene marken. In het byzonder Engeland heeft in Torquay een sterk gereserveerde houding aangenomen, niet alleen tegenover de Be nelux-landen, maar ook in het algemeen. Een der oorzaken daarvan is wellicht de buitengewoon wankele positie van de Labour-regering. die zich eigeniyk alleen maar kan handhaven, doordat de conserva tieven geen middel kunnen vinden om ln brede lagen van de Engelse bevolking een krachtig verzet tegen bepaalde regerings maatregelen te kweken. Kenneiyk was de angst, dat verlaging van de invoerrechten zulk een middel tou kunnen worden, een van de redenen van de terughoudendheid van de Engelse delegatie in Torquay. AU onder dergeiyke omstandigheden moet wor den gewerkt, is het duideiyk, dat men nooit t bebooriyke resultaten kan kotten hier werden de besprekingen te Torquay doorkruist door de binnenlandse politiek van een der landen, want het ié vooral het Amerikaanse congres, dat grote waarde hecht aan het G.A.T.T. Wel is waar heeft ook dit Benelux initia tief niet geleid tot een direct tastbaar re sultaat na twee maanden van onderhan delen moest men tot de conclusie ko men, dat men niet op tyd voor het einde van de conferentie van Torquay gereed kon komen maar er is toch nog wel iets uit gekomen, n.l. het besluit om een werkgroep van de G A.T.T. te formeren, die in Parijs zal nagaan in hoeverre het mogeiyk zal ztfn voor de O.E E.S.-landen te komen tot een nivellering van de tarieven en wel een ni vellering. die voor alle landen ter wereld zal gelden, een nivellering op non-prefe rentiële basia dus. Dat lijkt misschien een heel erg pover resultaat, maar het verdient toch' wel de qualificatie resultaat, omdat er nu een reële kans ls geschapen, dat de West-JSuro- pese landen uit eigen kracht een stap zullen doen op de weg. die moet leiden naar Euro pese integratie. Dat het resultaat toch als zeer pover wordt aangevoeld vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat het ver trouwen in het vermogen van de Europese landen om gezamenlijk iets tót stand te brengen zozeer ontbreekt. Men mag slechts hopen we geven toe, dat daar enig opti misme voor nodig is dat dit gebrek aan vertrouwen ditmaal ongegronf] zal blijken te zijn. De onderhandelingspositie van de Bene- lux-landen was in Torquay vrij ongunstig, juist omdat er alleen bilaterale resultaten zijr bereikt. In de Beneluxlanden immers zijn de tarieven ln vergelijking met andere landen reeds zeer laag, zodat deze landen in het bilateral^ overleg weinig aan te bie den hadden. En een andere uitlaatklep, n.l. du van een verhoging als anderen niet wil len verlagen, is er niet meer, omdat een ven de belangrijkste resultaten van de ta rievenconferentie van Genève is geweest, da» dé tarieven zijn geconsolideerd. Er is daarvan nog wel een uitwijkmogelijkheid, ntaar alleen als een bepaalde verhoging wordt gecompenseerd door verlagingen ten aanzien van andere goederen. Liberalisatie Dan is er nog slechts één andere moge lijkheid. n.l. een zo voor de hand liggende duidelijkere koppeling van het vraagstuk var. de tarieven aan dat van de liberalisatie. Wat is de waarde van opheffing van quan- titatieve restricties, als tariefmuren toch in feiie tot een beperking van de Invoer lei den Het is dan ook duidelijk, dat de lan den met lage tarieven, zoals de Benelux landen. op de duur op het gebied van de liberalisatie eenzelfde gereserveerde hou- d.ng zullen aannemen als de landen met hoge invoerrechten aannemen met betrek king tot de tarieven. Er zijn trouwens aan wijzingen, dat het zo voor de hand liggende verband tussen liberalisatie en tarieven nauwer zal worden gelegd, want nog op 27 October heeft de O.E.E.S. besloten, dat het percentage van de liberalisatie nader onder de loupe zal worden gezien als de resulta ten van de tarievenconferentie te Torquay nader bekend zullen zijn. Het is duidelijk, dat er nu, wat de libe ralisatie van het handelsverkeer betreft, drie grote bedreigingen zijn. De ene is de ontwikkeling bij de Europese Betalings- f'i.ie, de tweede is de ontwikkeling ten aan zien van de schaarse grondstoffen en als derde kan dadrblj thans worden gevoegd he: te verwachten povere resultaat van de conferentie te Torquay. Benelux-initatief Er heeft zich In Torquay eigenlijk nog •en soort neven-conferentlè ontwikkeld, waarin Nederland een belangrijke rol ver vulde. De Beneluxlanden hebben n.l. het Imstief genomen om te komen tot een zekere unificatie van de tarieven van de O.E.E.S -landen. Dit voorstel vond wel sym pathie bij de Amerikanen, mits dit zou ge schieden op een non-preferentiële basis, en mits een en ander zoiT worden gebracht binnen het kader van de General Agree ment on Tariffs and Trade (G.A.T.T). Ook Het bestuitf van het Concertgebouw N.V. deelt mede, dat bestuur, directie en orkest alsmede het Amsterdams Toonkunstkoor bij het heengaan van prof. dr W. Mengel berg de behoefte gevoelen zijn nagedachte nis te eren door het geven van een herden kingsconcert Qfc Zaterdag 31 Maart om drie uur ln de Grote Zaal van het Concertge bouw. O.a. zullen worden uitgevoerd „Der Abschied" uit „Das Lied von der Erde" van Gustav Mahler, de koraal van J. S. Bach „Wenr ich elnmal soil schelden'' en „Eroi- ca" van Beethoven. Ook het Residentie-Or kest zal Zaterdag een herdenkingsconcert geven. Voor de zlelerust van prof. dr Mengelberg zal Zaterdag 31 Maart 's morgens te negen uur een plechtige requiemmis gezongen worden in de Sint Willibrorduskerk aan Amsteldijk te Amsterdam. De voorjaarsuitzaai in de Europese lan den is aanzienlijk vertraagd tengevolge van het slechte weer en alle landen hopen op een langdurige onderbreking van de regenbuien en sneeuwval, zodat de boeren verloren tijd in kunnen halen. De* corres pondenten van Reuter noemen ln berichten uit diverse hoofdsteden de situatie „ernstig doch nog niet noodlottig" en weer spiegelen het traditionele optimisnbe van de boeren dat alles terecht zal komen. Uit Londen wordt gemeld, dat het ern stigste gevolg van de langdurige regenval in Engeland, een kleinere tarwe-opbrengst zal zijn. Hoewel de Franse boeren zich be zorgd maken over de gevolgen van de zware winterregen en mogelijke overstro mingen in de rivierdalen, geloven zij niet dat hun werk ernstig in gevaar zal worden gebracht, tenzij er in de komende weken nog veel meer regen valt. In Zwitserland is men klaar met het ploegen, doch de vooriaarsuitzaai is ver traagd door de regen. Mits de huidige re genval niet abnormaal lang blijft voort duren. zal de oogst niet te lijden hebben. De zware sneeuwval ln enkele centrale en Noordelijke gebieden zal de voorjaarsuit zaai en het ploegen in Zweden vertragen. De strenge vorst en de sneeqw hebben in de meeste gedeelten van Denemarken ver tragingen veroorzaakt. In Noorwegen ver wacht men. dat de toestand normaal zal zijn tegen de tijd dat het pioeg- en zaai- selzoen medio April begint. In het Oosten zal de zware sneeuwval misschien vertra ging veroorzaken, doch in het Westen is zeer weinig sneeuw gevallen. Op de internationale tentoonstelling van autofaa"dkisten en -ketels, die van 14 tot 23 April a.s. te Zürich wordt gehouden, zullen de Nederlandse Spoorwegen tezamen met de Zwitserse, Duitse en Belgische spoor wegen het laadkistensysteem, dat in/Ieder- land wordt toegepast, exposeren. Op het tentoonstellingsterrein zal een aantal laad- kisten op platte wagens „in D.A.F. losser" en enkele losse laadkisten en -ketels worden opgesteld. Naast demonstraties zullen spe ciale filmvoorstellingen worden gegeven. Voorts nemen ëe Nederlandse Spoorwegen aan deze expositie deel met een in Neder land vervaardigde collectieve stand met foto's, statistieken en modellen. Op 14 April a.s. de openingsdag van de fentoonstelllng, zal in het „Kongreszhaus" te Zürich een verkeerscongres worden gehouden, waarop deskundigen uit verschillende landen over het containerverkeer zullen spreken. Strijd tegen de nieuwe Kerkorde Voor de Haagse rechtbank diende gis teren de zaak, die een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten tegen de Ned. Herv. Kerk aanhangig had gemaakt. Deze groep eist dat het besluit tot invoering van de Kerkorde op 7 December 1950 door de Generale 8ynode genomen, in stryd wordt verklaard met dr reglementen van de Ned. Herv. Kerk en mitsdien onrechtmatig; on geldig en onverbindend is. Verder wordt geëist, dat de Ned. Herv. Kerk zal worden veroordeeld zich te ont houden van iedere invoering of poging tot invoering van de Kerkorde op straffe van het betalen van een dwangsom van 100 000 voor elke overtreding ten behoeve van de eisende partij. Tot degenen, die de Ned. Herv Kerk hebben doen dagvaarden, be horen o.a. prof. dr J. Severijn te Utrecht, voorzitter van de Geref. Bond, (de uiterste rechtervleugel ln de Herv. Kerk), ds P. Zandt te Delft, ds H. van Lunzen te Odoorn, redacteur van het blad Zwingli (aanvoerder der uiterste linkervleugel in de Herv. Kerk», en L. F. Duymaer v. Twist te 's-Gravenhage. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. O.a werden opgemerkt: prof. dr L. Th. Haitjema, ds W. J. F. Wesseldijk, oud voorzitter van de Synode, dr K. 1^ E. Grave- meyer, algemeen gedelegeerde van de Ned. Herv. Kerk. dr H. J. Honders. oud-assessor van het moderamen, dr H. M. Wagenaar. secretaris van de commissie voor de Kerk orde. Voor de eisende partij pleitte mr W. H Vermaas uit Middelburg, die opmerkte, dat één der motieven van dit rechtsgeding is het voorkomen van processen door anderen. De eisers wensen zich niet van d® Ned. Herv. Kerk af te scheiden, maar zij wensen zich te beschermen tegen het gepleegde onrecht. Bij afwijzing van de vordering van eisers zullen ln het gehele land process* over de geldigheid der nieuwe Kerkorde ontstaan. Eisers betwisten dat er ln de Ned. Herv. Kerk thans een wettige Synode is. daar de bestaande Synode 1 Januari 1951 had moeten aftreden en haar zittingsduur verlengd heeft op grond van een overgangs bepaling der Kerkorde, die even ongeldig is als alle andere bepalingen. Pleiter betoogde, dat het onverantwoor delijk is het gehele kerkelijke leven op „losse schroeven" te zetten uit onwil om de reglementen na te komen. Hij betoogde ten slotte dat de opvatting der tegenpartij, dat de rechter zich van elk oordeel moet onthouden, niet strookt met de Nederlandse machtsorde en evenmin met de structuur der Herv. Kerk, waarbij hij zich beriep op de Nederl. Geloofsbelijdenis, speciaal op de daaraan voorafgaande brief aan Philips II en'op art. 36. Pleiter wees het verwijt af. dat eisers „Remonstrantse ideeën" zouden voorstaan. Zij wensen geen onderworpenheid aan de staat, doch slechts handhaving der door de Kerk zelf vastgestelde benluiten. Met een beroep op de grondwet en rechtspraak van de Hoge Raad betoogde pleiter dat alle kerken recht op bescherming van Over heidswege hebben tegen misbruik door be stuurders. De bepaling dat de Kerk orde moet worden vastgesteld in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en op de bodem der Belijdenisgeschriften, is een waarborg tegen een Synode, die een Kerkorde op andere wijze zou willen vaststellen, zoals thans is geschied. De richting der Synode, aldus pleiter, blijkt uit het geschrift .„Fundamen ten en Perspectieven van Belijden", waar in geen gehoorzaamheid aan de Schrift wordt geleerd. De Kerkorde wil voorts de tueht binden aan het feitelijk belijden der Kerk. öus aan de opvatting van de dag en niet aap Schrift en Belijdenis. Van de regeling der autorisa tie en approbatie van het beroepen van pre dikanten wil de Kerkorde een „incassomld- ,del" maken van alle bij of krachtens ordi nantie vastgestelde heffingen. Pleiter acht een dergelijke sanctie immoreel. De verkon diging van het evangelie mag niet belem merd worden om financiële redenen, die daarmee niet sémenhangen. aldus mr Ver maas. Pleiter verzocht de rechtbank nog ln April vonnis te willen wijzen, opdat de invoering der Kerkordé, ,die eisers als een ramp voor de Hervormde Kerk beschouwen, kan wor den voorkomen en men daarna aan het werk kan gaan om tot een in alle opzichten ver antwoorde Kerkorde te komen, zóhls deze naar het huidige rec.ht geëist wordt. In de middagzitting kwam aan het woord jhr mr J. H. de Brauw. die optrad namens de Ned. Herv. Kerk. Hij ging de geschiede nis van de nieuwe Kerkorde na. Na 1945 waren de ambtsdragers gedeformeerd tot ambtenaren. Dit leidde tot individualisme en verkondiging van zeer afwijkende opinies. Op deze- manier stimuleerde de Kerk de richtingstrijd. In de oorlogstijd is de Kqrk zich van haar roeping bewust ge worden. De Synode heeft zich losgescheurd van haar verambtelijking. Door een ge meenschappelijke worsteling om de waar heid heeft de Kerk en niet de Synode de Kerkorde vastgesteld, aldus pleiter. Het bevreemdde pleiter, dat er onder de eisers mensen zijn, die zo ver van elkaar af staan. Het heeft de Kerk bedroefd, dat eisers argumenten gebruiken, die niet door de beugel kunnen en onjuist zijn. aldus mr De Brauw De eis tot verbod van invoeren der Kerkorde kan z.i. niet worden toege wezen. omdat de Kerkorde eigenlijk al is ingevoerd. Krachtens de overgangsbepalin gen zal zij steeds sterker gaan function- neren. Volgens pleiter willen de eisers als kleine minderheid de grote meerderheid hun wil opleggen. De materiële bezwaren van de eisers ln zake belijdenis, leertucht. approbatie en stemrecht kuntien slechts langs de weg der kerkelijke rechtspraak worden behandeld. Het is een algemeen aanvaard beginsel, dat de burgeriyke rechter zich moet onthouden van een oordeel betreffende geloofszaken. Volgens pleiter staan hier theologen tegen over theologen, die nu van de burgerlijke rechter een beslissing willen afdwingen. Sommige eisers willen de Belijdenisge schriften tot een wet maken. De Synode vreest, dat zij zodoende boven de Bijbel worden gesteld. Er is echter geen sprake van, dat de Synode de Belijdenisgeschriften wil afschaffen. Wat betreft de approbatie van beroepen acht pleiter het volkomen nor maal. dat de Kerk deze weigert, wanneer een gemeente niet aan haar financiële ver plichtingen voldoet. Wanneer individuële leden zich om prin cipiële redenen niet kunnen verenigen met hetgeen de meerderheid heeft vastgesteld, besloot mr De Brauw, is er maar één moge lijkheid, n.l. fot zij uittreden, hoezeer de Kerk dat ook zou betreuren. De Kerk heeft dit willed voorkomen, maar ook de Kerk moet haar geweten volgen. In zijn repliek merkte mr Vermaas op, dat z.i. Kerk en Synode niet identiek zijn. Na dupliek van mr De Brauw bepaalde de president de uitspraak op Woensdag 25 April. Vertegenwoordigers van het Belgische ministerie van Verkeerswezen heblren te Brussel besprekingen gevoerd met Neder landse en Belgische afgevaardigden uit het autobusbedrijf over vereenvoudigingen en uiibreiding vwi het busverkeer tussen beide landen. Als resultaat van de bespre- k.ngen zijn verschillende voorstellen Inge diend inzake nieuwe en verbeterde diensten 'ussen de twee landen. Deze verbeteringen zullen worden ingevoerd indien de regerin gen van Nederland en België er hun goed keuring aan heéhten. Zodra dit is geschied zullen technici van de betrokken autobus ondernemingen de tarieven voor de nieuwe diensten vaststellen. S.A.S. bestelt nog vijf Douglas DC-61? machines De vliegtuigenfabriek van Douglas heeft van de „Scandinavian Airlines Systeem" op dracht ontvangen voor de levering van nog vijf DC-6b toestellen. Daardoor zal de S.A.S. in 1952 zeven van deze vergrote DC-6 m* chines in gebruik kunnen nemen. In totaal zijn thans door Douglas opdrach ten voor de bouw van 83 DC-6b's ont vangen. (Van een onzer redacteuren). Zoals bekend ligt het in de bedoeling, dat per 1 April een nieuw bestuur van de Bedrijfsgroep Wegvervoer zal wor den geformeerd. De minister van Ver keer en Waterstaat heeft inmiddels reeds een nieuwe „zetelverdeling" voor de afdelingbesturen van de Bedrijfs groep vastgesteld. Tot dusver telden zowel de afdeling Per sonenvervoer als de afdeling Goederenver voer tien leden, te weten drie van de werk nemersorganisaties en zeven van de werk geversorganisaties. voor welke laatste dan de volgende verdeling gold: bij het per sonenvervoer drie leden van de Nederland se Vereniging van Transport-Ondernemin gen (N.V.T.O.), drie leden van de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Per sonenvervoer (F.N.O.P.) en één van de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nette*- (Van onze Lowdense correspondent) Na de senwtie van Zaterdag by de „boatrace". toen de Oxfordploeg reeds na een paar minuten door de zware golfslag van de Theems volliep en de stryd moest worden gestaakt, viel er Maandag by de herhaling van de race op vr(J vlak water voor de toeschouwera bitter weinig te be leven. Want al zonk Oxford dit keer niet. toch had Cambridge de gehele baan het rQk alleen. De lichtblauwen roeiden magnifiek. Iedereen genoot er van. maar een stryd was het niet. Na een heel even gelyk op gaande start liep Cambridge- dat 'èvenals Zaterdag de toss had verloren en van de meest gunstige oever was vertrokken, voortdurend uit. totdat het verschil by de finish niet 'milder dan twaalf lengten be droeg. Dit Is sinds een halve eeuw de grootste afstand tussen winnaar en ver liezer. Met taartjes, een bloempje en enkele een voudige geschenken is Zaterdag ten huize van haar ouders te Bergen op Zoom de veertiende verjaardag gevierd van Bertha Hertogh. De opgewekte stemming werd niet weinig verhoogd door het uitstekende rapport, dat Bertha van school mee naar huis had gebracht: de Nederlfhdse taal be heerst zij vrijwel volkomen. Het bereiken van de 14-jarige leeftijd doet terugdenken aan de moeilijkheden te Sin gapore. waar juist Bertha's leeftijd een sterk argument was tegen de geldigheid van het zogenaamde huwelijk met Adabt. Vol gens de Moslemwetten kan een meisje vóór hét bereiken van de 14-jarige leeftijd alleen huwen, mits zij daartoe toestemming heeft van haar vader, welke toestemming in dit geval ontbrak. Dinsdag werd voor de Bredase rechtbank onder presidium van jhr mr Van SaSse van IJsselt het proces van de Staat der Neder landen contra Bertha Hertogh en Mansoer Adabi voortgezet. Namens de procureur, mr Van der Hurk, trad op mr E. H. Toxopeus, die nog niet van eis concludeerde, doch aanhouding verzocht tot 8 Mei a.s.. welke aanhouding ontmiddellijk werd verleend, in verband met de komende appéluitspraak in hoogste instantie te Singapore, welke uitspraak in de loop van April a.s. wordt verwacht. 'Het proces te Breda is aanhangig gemaakt om Öe nietigverklarihg van het huwelijk op grond van artikel *86 van het burgerlijk wetboek te verkrijgen, ten einde eventuele effectuering van een tfjwe'ijk in Singapore te voorkomen. Nu dit echter, aldus deelt men ons van de zijde van het Comité' Bertha Hertogh te Bergen op Zoom mede, een „schijnhuwe lijk" is gebleken, heeft het proces te Breda voor de ouders niet meer die betekenis, die men er oorspronkelijk aan hechtte. EXPORT NAAR DE U.S. Een uit twee man bestaande missie van het Amerikaanse departement van handel vertoeft op het ogenblik in ons land, ten einde aan het Nederlandse bedrijfsleven in- lichtirfgen te verschaffen over al hetgeen met de exportmogelijkheden naar de V.S. verband houdt v Vhn deze „Technical Assistance Marke ting Mission" maken deel uit de heren Albert M. Prosterman, „chief international supply branch of the office of international trade", van het Amerikaanse ministerie Van Handel en Douglas S. Egan. hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het „field of/ice" te Seattle van dit mlniaterie. Over het uitgestrekte gebied van de V.S. heeft het ministerie van handel 42 „field offices". Deze Afdeling onderhoudt op die wijze pn- middellijk contact met de importeurs en de handel in de voornaamste steden en centra dei V.S. In een onderhoud met de leden dezer missie legden zij er de nadruk op, dat nti de productie voor militaire doeleinden moet worden opgeveerd, het nog meer dan voor heen nodig i«, dat de export dèr industriële producten naar de V.S. toeneemt. Neder land zal nog meer dollars nodig hebben voor de aankoop van grondstoffen en voor het opvoeren der militaire en industriële productie. Ook al heeft de Marshall-hulp door de omstandigheden een structurele Zo kampten Oxford (op de voorgrond) en Cambridge Zaterdagmiddag met de ont- stuimige Thames. Het arme Oxford trok uit alle macht aan de riemen, maar roeide onregelmatig met hevig gezwaai van lichamen en verspilde veel energie. Hoewel de donkerblauwe pfoeg dapper -volhield en zelfs een hoger tempo dan Cambridge sloeg, konden de Oxfordmannen hun tegenstanders onmoge lijk bijhouden. Zij arriveerden pas drie mi nuten later dan de winnaars. De tijd van Cambridge bedroeg 20 minuten 50 secon den, ver boven het record, dat dit keer niet was'te- benaderen door het sterke verval van de rivier en door de hevige regens van de laatste tijd. Daardoor moest worden ge start lang vóór de vloed, die de roeiers al- tijc pleegt op te stuwen, op haar hoogte punt was. De Cambridge-ploeg was dt beste, die in jaren bijeen was gebracht De slag Jennens gaf over het gehele traject vnr. bijna 7 kilometer een prachtig tempo aan. dat feilloos door de achter hem zit tende roeiers werd gevolgd. Het liep ge smeerd als een uurwerk. Op het laatste stuk was het Water vrij ruw, doch Cambridge, met Oxford aan de horizon behoefde zich niet bijzonder druk te maken Het was een zegetocht van het begin tot het einde. De grote e^tra attractie voor de deelnemers was dit keer een reis door de Verenigde Staten voor een wed strijd begin April tegen de universiteiten var. Harvard en Yale Dadelijk na de race cing de boot in een kist. die vandaag met de Queen Elizabeth naar New York zal vertrekken. De Cambridge-roeiers gaan Zsterdag per vliegtuig. 'Sinds het begin van deze eeuw heeft Cambridge cle meeste overwinningenbe- haald. ,Na de otfrlog was slechts in 1946 de zege aan Ogford. Bij de meeste races is er de laatste jaren van spanning bijna geen sprake geweest, aangezien evenals nu weer het verschil in kracht tu3sen de ploegen meestal reeds dadelijk na de start aan het licht trad. Zestig jaar oud ls te Amsterdam over- ledfin Herman van den Eerenbeemt. een onvermoeid ijveraar voor het culturele leven in de hoofdstad. \ün den Eeren beemt was voorzitter vair de Voorlopige Raad voor de Kunst en stichter van het Internationaal Cultureel Centrum. Als geboren en getogen Bosschenaar heeft h(j een stuk Brabants elan geënt op het artistieke leven van Amsterdam, waar hij zich als jong apotheker vestigde. Hij werd reeds spoedig drukker en uitgever en nam ook actief deel aan het litteraire bedrijf. land (B.B.M.) -en bij het goederenvervoer vijf leden van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport (N.O.B. Wegtransport), één lid van de B.B.N. en één lid van de N.V.T.O. Daarna is dan het verzoek gekomen van de confessionele werkgeversorganisaties bij het goederenvervoer om in het Bedrijfs- groepbestel te worden opgenomen, aan welk verzoek reeds eerder werd voldaan. Dit heeft geleid tot een algehele herziening van de verhoudingen, wat toch reeds zou geschieden, omdat opnieuw zou worden be zien welk de«l van het bedrijfsleven de or ganisaties vertegenwoordigen. pe nieuwe indeling, die daarna is vast gesteld. leidt er toe. dat thans de bpide af delingen dertien leden zullen tellen, waar van in beide afdelingen vier van de werk nemersorganisaties. De verhoudingen van de werkgeversorganisaties worden nu als volgt: by het personenvervoer N.V.T.O. vyf leden. Algemene Nederlandse Organisatie voor het Personenvervoer één lid. Neder landse Katholieke Bond voor het Beroeps- personenvervoer over de Weg één lid, Chrls- teiyke Bond van Beroepspersonenvervoer- ders één lid en B.B.N. één lid (de F.N.O.P. wordt dus thans vertegenwoordigd door elk der organisaties waaruit zü is opgebouwd afsonderiyk). By het goederenvervoer wordt de nieuwe verhouding: N.O.B. Wegtransport vyf leden. B.B.N één lid. N.V.T.O. één lid, Nederlandse Katholieke Bond voor het Be roepsgoederenvervoer St. Bonifaoius één lid en Protestant Christeiyke Bond van Parti culiere peroepsgoedcrenvervoerders één lid. Aan de organisaties is verzocht vóór 1 April aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat de namen mede te delen van hen, die voor het nieuwe bestuur van de Bedrijlegroep worden voorgedragen. De for mele weg ls dan verder, dat de benoeming loopt via de Hoofdgroep Verkeer en via het ministerie van Economische Zaken. (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen'heeft de Indonesische regering opdrachten verleeAd voor de bouw van drie vracht-passagiersschepen, bestemd voor de vaart in Indonesië. Drie Nederlandse werven, namelijk de Scheeps werf „De Waal" te Zaltbommel, de N.y. Scheepswerf Gebrs. Pot te Bolnes en de bij de Internationale Handelscombi natie aangesloten N.V. Werf Gusto v.h. Fa A. F. Smulders te Schiedam zullen elk een schip bouwen. De schepen zulfcn 60 meter lang zijn, 100 passagiers kunnen vervoeren en 13 mijl kunnen lopen. verandering ondergaaq, de V.S. blijven alle medewerking verlenen aan het economisch herstel der Westeuropese landen. Het be zoek dezer missie moet men ais zodanig zien. 4 Tijdens de jaarbeurs in Utrecht van 3 tot 12 April zullen beide leden dezer missie met een E.C.A -veftegenwoordiger In ons land aldaar doorlopend aanwezig zijn. om het Nederlandse bedrijfsleven alle moge» lijke Inlichtingen te /even. t Zij zpllen tal van brochures beschikbaar stellen, zoajs „The U.S.A. Market for Over seas Goods", ..Developing en Selling n§w Products", „Customs Information for Ex porters" en „U.S. Associations in World Trade and Affairs". De missie zal in een drietal steden in bij eenkomsten met vertegenwoordigers van hët Nederlandse bedrijfsleven over de ex portmogelijkheden en alles wat daarmee verband houdt, een en ander vertellen en vragen beantwoorden. Woensdag 28 Maart is er-een bijeenkomst in Chalet Royal te Den Bosch Op 29 Maart is er des avonds een bijeenkomst te Maas tricht en op Vrijdag 30 Maart wordt in Amsterdam, in Krasnapolsky, een bUeen- komst georganiseerd. Beide Amerikaanse bezoekers vestigden de aandacht op de mogelijkheden tot ult- tieiding der exporten naar de Westkust der V.S Ook zullen zij in het bijzonder wijzen op de omstandigheid, dat in het uitgestrekte gebied der V S. de problemen ln vele ge bieden en districten zeer verschillend ïijn. Doaémee zullen de exporteurs zeker reke ning moeten ho'üdgn. Mijnenvegers van Engeland, Frankrijk, Nederland. België en Noorwegen zullpn in Juli a.s.' grote oefeninMn houden in het ruimen van mijnenveldewpleze oefening zal onder Nederlands bevel staan. Behalve aan deze oefening zal de Koninklijke marine nog deelnemen aan verscheidene andere vlootmanoeuvres, die de landen van het Noord-Atlantische Pact dit jaar gezamen lijk zullen houden. Bij deze oefeningen zal schout-bij-nacht A. de Booy. die genoemd wordt als opvolger van de chef-marirtestaf, vice-admiraal jhr C. E. van Holthe, een Nederlands smaldeel commanderen. Een jeep van de melkinrichting S'. Jan te 's Hertogenhosch is op de weg ja Herto genboschEngelen over de kop geslagen. Het wegdek was door de sneeuw spiegel glad. De naast de chauffeur zittende H. Geerts uit Empel. werkzaam bij voornoem de melkinrichting, werd uir de jeep geslin gerd. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De man bereikte de leeftijd van 41 jaar en laat een vrouw en vier kinderen acnter l Beurtschip op het IJsekneer gezonken Dinsdag ls het IJselmeer een beurt schip van de Amsterdamse Rederij Koppe. het m.s. Bornstroom. ter hoogte van de dijk waar straks Flevost«d komt te liggen, door rog onbekende oorzaak gezonken. De zeven opvarenden, de schipper met zijn vrouw ën drie kinderen, de stuurman en een matioos. zijn door een inspectiebootje vah de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken gered. De Bornstroom was 's morgens geladen met beurtgoederen, uit de hoofdstad vertrokken. De werkzaamheden aan perceel S. van de Oosterpolder zijn begonnen. Dit vierde perceel omvat de bouw van een slaperdijk en de aanleg van êen bouwput, beide bij Harderwijk. De slaperdijk zal in de toekomst de Oosterpolder aan de Zuidwestelijke zijde beschermen tegen het dan overgebleven water van het IJsselmeer. Wanneer de aan de Oosterpolder grenzende Zuiderpolder later gereed zal zijn, zal de slaperdijk de scheiding aangeven tussen beide polders, die dan feitelijk één grote polder zullen vormen. De uitvoering van perceel S. Is in handen van de aannemerscombinatie N.V. Hollands aannemingsbedrijf Zanen, Verstqep en N.V. C. J. van der Hoeven, gevestigd te 's-Gra venhage. Er wordt thans op vier plaatsen aan de Oosterpolder gewerkt, n.l. midden in het IJsselmeer bij Flevostad, aan de mond van het Keteldiep en ten Zuiden van Kampen. Deze percelen, P. Q en R, zullen respectievelijk gereed moeten zijn op 1 Aug. 1953, 1 Aug. 1952 en nog eens 1 Aug. 1952. Snelle grdei van de Japanse koopvaardijvloot Volgens de „National Federation of Ame rican Shipping" te New York, heeft Japan West-Duitsland vervangen als de voornaam ste koper van tweedehandsschepen op de Britse markt. De Japanse koopvaardij vloot is zo fnel gegroeid, dat haar schepen in staat zouden zijn ongeveer de helft van de te verwachten invoer van 13 millioen ton in 1951 te vervoeren, aldus een rapport van genoemde federatie, die onlangs bij pre sident Truman heeft geprotesteerd tegen de ..onverantwoorde uitbreiding" van de Ja panse scheepvaart. Bevordering export militaire goederen v i In Den Haag zijn besprekingen gehouden tussen de heer Clarence Hunter, hoofd varf de Marshall-missie in ons land en de heer Spierenburg, waarnemend regeringscom missaris voor het Europese Herstel Pro gramma. De wijziging van ofe a^rd van de Marshall-hulp. welke thans zal wordc-n ge geven voor de herbewapening en de militaire productie, gezien in het licht van de huidige moeilijke economische toestand Van ons land, vormde het voornaamste onderdeel der besprekingen. Van Nederlandse zijde wordt daarbij ge dacht aan het betrekken van grondstoffen uit niet-dollarlanden. teneinde in ons land een militaire productie op te voeren, welke voor een deel wéér zou kunnen worden uit gevoerd tegen dollars. Nagegaan zal worden 1n hoeverre de Ver. Staten steun kunnen verlenen, nu ons land na het uitbreken van de oorlog in Korea en de geweldige stijging van de grondstoffen- prijzen. in een zeer moeilijke economische positie is gekomen. Carmen Amaya met haar Spaanse zigeuner show is Zaterdag te Amsterdam een Europese tournee begonnen. Jgn Toorop geëerd. Ter gelegenheid van ds 60ste verjaardag van mevr Charley Toorop is te Bergen een borstbeeld van Jan Toorop onthuld, dat-de kunstverzamelaar S. J Sala lan het gemeentebestuur van Bergen heelt iflngeboden. Gerard Aréous, de oud-toneelspeler, die Ir» Den Haag woonachtig ls, hoopt 20 April zijn 75ste verjaardag te vieren Men is niet van plan deze dag onopgemerkt voorbij te laten gaan en daartoe is al een érecomlté opgericht. Ter ere van Dirk NUlihd, die 2 April zijn 70ste verjaardag hoopt te vieren, wordt een tentoonstelling van zijn schilderijen, voorna melijk uit de ]aa*é tijd. gehouden (n de kunsthandel O. J *lei - Den Haag Pteuwenhulzen—Segaar ln Kirsten Flagstad, de Noorse BOpraan. zal nie: meer ln de New Yorkse Metropolitan Opera optreden. Zij heelt Maandag afscheid gèhomen in Tristan «n Isolde. Het blad Va riety schrijft, dat zij zich \o* concerten wil bepalen - Margaret Truman heeft eerv contract ge tekend voor een optreden voor de televisie en de radio Haar honorarium wordt hoger geschat dan het salaris van haar vader, die als president ÏOO OOO dollar met een toelage ontvangt. t

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3