De Prins als gast van een here boer Plan-Schuman: een supra-nationale machine, die nationale machines vervangt Atlantische gemeenschap steunend op drie zuilen, beïnvloedde uitwerking Vervoerskwestie niet volledig geregeld Prijspolitiek van bedrijfsleven beslist over gebruik bevoegdheden Hernieuwde schorsingen zijn mogelijk PARIJS heeft zijn Métro terug Maar reeds dreigen nieuwe moeilijkheden De bloedproef wettig Duitsland mag weer alle schepen bouwen In Engeland is het ook niet alles ZESEN VIJFTIGSTE JAARBEURS GISTEREN GEOPEND Zakenman wordt op zeker ogenblik een gewone bezoeker Show-karakter echter geweerd Opmars in Korea gaat voort Uit uraniummijnen der Sowjcts ontsnapt ADOLPHUS American style... Als een .romance in „technicolor" D1 w* Bruidje kwam te laat DEZE DURE TIJD. Wat geeft elke Nederlander uit BONN ZAL WEER AAN GELEIDE ECONOMIE MOETEN GAAN DOEN Prijzen stijgen snel 25 Boeren kunnen naar Uruguay Italiaanse socialisten werden liet eens Senaat laat Truman de vrije hand Atlantische vloot onder Amerikaans commando Studentenstaking in Madrid DE KANALEN-KWESTIE VRAAGT OM EEN POLITIEKE OPLOSSING Het Lied van Man us Togliatti herhaalt zijn aanbod Het vliegveld Volkel aan luchtmacht overgedragen TWEEDE BLAD - PAGINA 2 WOENSDAG 4 APRIL' 1951 In de lie en een deel ran de 21e eeuw hebben we een geïntegreerde wereldeconomie gekend. Na de eerste wereldoorlog is hieraan een einde gekomen. Een grote hinderpaal by het soeken van de weg terug was, dat op de basis van de nieuwe situatie met haar kwantitatieve en andere restricties in ieder land afsonderiyk een btpaalde structuur was ontstaan, die niet sonder overgang kon worden gewUzigd. Zo is de gedachte opge komen om door het scheppen van een boven-nationale macht mogeiyk te maken, dat de voordelen van een hernieuwde integratie gemeenschappeiyk worden genoten, maar ook dat de nadelen, die In de overgangstUd zullen ontstaan, gemeenschappeiyk worden ge dragen. Aldus schetste drs M. Kohnstamm, hoofd van het Bureau Duitsland by het ministerie van Economische Zaken en lid van de Nederlandse delegatie by de onder handelingen over het plan-Schuman. de economische achtergrond van dit plan, in een toespraak voor de afdeling Den Haag van de Beweging van Europese Federalisten. Een moderne staat Is niet denkbaar, betoogde drs Kohnstamm. die uitdrukkelijk verklaarde deze avond alleen zijn particu liere mening te geven, zonder een veel soortige bemoeiing van de staat met het economische leven. Iedere staat doet dit op zijn eigen wijze. Om een gelijkgerichte eco nomische politiek in de Europese landen op te bouwen zou het nodig zijn, in al deze landen de regeringsmachine op eenvor mige wijze te doen functionneren. In het plan-Schuman is een andere methode ge kozen. die meer kans op succes biedt: de régeringsmachines worden voor een deel het deel dat ijzer, staal en kolen betreft -*•' gesloopt en tegelijk wordt een nieuwe ma chine in werking gesteld, die in de plaats van de gesloopte zal moeten gaan function- Politieke opbouw Als politieke achtergrond van het plan zag spr. in de eerste plaats een poging om de Frans-Duitse tegenstelling op te li door het scheppen van een gemeenschappe lijk belang. Het politiek weerloos maken van een land als Duitsland is een methode zonder toekomst. Ook is een bepaa ceptie omtrent de opbouw van de Westerse wereld van invloed geweest, namelijk deze. dat men. uitgaande van de prioriteit van de Atlantische gemeenschap, daarin drie steun pilaren ziet: de Verenigde Staten. Engeland dat door zijn relaties met het Britse Ge menebest een bijzondere positie inneemt, en Continentaal Europa. In de kring van hen. die zo denken, heeft men volledig begrip voor de hou ding van Engeland en deze houding is zonder verwijt of bitterheid aanvaard. Volgens het inzicht van Monnet zouden zelfs plannen voor het continent van Europa, willen deze vruchtbaar zijn. de instemming zowel van Engeland als van de Ver. Staten beho Tweeledige opdracht De opdracht, aan de delegaties by de on derhandelingen verstrekt, omvatte twee onderdelen: het tot stand brengen van één gemeenschappelijke markt en het formeren van een boven-nationaal orgaan, dat zich verantwoordelijk weet aan de gehele ge meenschap waarvoor het wordt ingesteld. Op beide punten hebben de delegaties aan haar opdracht kunnen voldoen: Na de in werkingtreding van het plan-Schuman zul len kolen, ijzer en staal zich vrij tussen de deelnemende landen kunnen bewegen en deze vrijheid wordt gegarandeerd door de Hoge Autoriteit en de andere organen die in het ontwerp-verdrag zijn voorzien, waar bij hier speciaal het Gerefchtshof kan wor den genoemd. Toen men met de besprekingen begon, verwachtte men in deskundige kringen, dat zich spoedig een economische inzinking, tot uiting komende in een relatieve overvloed, zou voordoen. Door de gebeurtenissen in Korea is deze verwachting gelogenstraft; er ontstond een periode van schaarste. Deze omstandigheid heeft er toe geleid, dat by het onlVerpen van de economische bepalin gen in het ontwerp-verdrag beide aspecten van het economische leven overvloed en schaarste wellicht beter zyn doorvoeld dan anders het geval had kunnen zijn. Ook de tegelijkertijd gevoerde besprekingen over de dekartellisatie in Duitsland zijn van veel invloed geweest. In de stryd der meningen omtrent de vraag, of men in dirigistische of in libera listische richting moet koersen, is geen be slissing gevallen. Men heeft een middenweg gekozen, hetgeen des te gemakkelijker kon geschieden, omdat de industriële adviseurs van de delegaties van oordeel waren, dat een volstrekte vrijheid op dit speciale ge bied niet mogelijk zou zijn. Wel zijn bepa lingen opgenomen om te voorkomen, dat buiten de Hoge Autoriteit om machtscon centraties ontstaan en kartels worden ge vormd. Slechts onder zeer bijzondere om standigheden kan de Hoge Autoriteit zelf overgaan tot het vaststellen van minimum prijzen. Publieke controle Van het begin of was het duidelijk, dat een bepaalde vorm van publieke contróle op de Hoge Autoriteit nodig zou zyn. Deze 2al worden uitgeoefend door het „Schu- manparlement". waarin afgezanten uit de nationale parlementen zitting zullen heb ben. Ook over de instelling van het Ge rechtshof kon spoedig overeenstemming worden bereikt. De Raad van Ministers, 'n orgaan naast en niet boven of onder de Hoge Auto riteit. moet worden gezien als het verbin- dingsorgaan tussen de economie van kolen en yzer en de rest van het economische le ven. De Raad heeft er voor te waken, dat het plan-Schuman in zijn werking geen na deel toebrengt aan de overige sectoren van het economisch bestel. In sommige gevallen behoeft de Raad alleen door de Hoge Auto riteit te worden gehoord, in andere geval len, speciaal als het beslissingen van alge mene economische aard betreft, is een meerderheidsbesluit van de Raad vereist. Voor enkele zeer principiële besluiten is unanimiteit van de Raad van Ministers voorgeschreven. Voordelen Voor ieder der betrokken landen heeft het plan zijh specifieke aantrekkeiykheden. Nederland zal ook in tijden van schaar ste zekerheid hebben omtrent de voorzie ning met grondstoffen, die het niet in vol doende mate voortbrengt. België krijgt de mogelijkheid, het probleem van de onren dabele mynen nader tot een .oplossing te brengen. Italië heeft vooral als consument belang bij het plan. Luxemburg krijgt voor Zijn zware industrie, die geheel op de export :s aangewezen, een gegarandeerde markt. Duitsland krygt de kans om effi ciënter te gaan produceren en daardoor nieuwe markten te veroveren. Merkwaar dig m*g het heten, dat voor Frankrijk, het land waar het initiatief tot dit plan is ge nomen. de economische voordelen het minst duidelijk spreken; voor dit land is wellicht vooral de politieke conceptie aan trekkelijk geweest. De kwesties, samenhangende met het vervoer van ijzer, staal en kolen, zyn in het ontwerp niet tot in alle bij zonderheden geregeld. Notoire vracht discriminatie is verboden. Het Euro pese vrachtsysteem is echter één ge heel; daaruit kan men niet zonder meer de vrachten voor de genoemde pro ducten lichten. Egalisatie van lonen Tijdens de onderhandelingen is nog de vraag' tef sprake gekomen, of men een egalisatie van de lonen moest nastreven. Gelukkig, zo oordeelde spr., heeft men hier van afgezien; men is tot het inzicht geko men, dat het loon één der factoren Is In het totaal van de economie van een land, een factor die men niet willekeurig kan wijzigen. Slechts wanneer lage pryzen het gevolg zijn van lonen,' die in vergeiyking tot de lonen in andere industrieën in het betrokken land abnormaal laag zijn, kan de Hoge Autoriteit ingrijpen. Drs Kohnstamm zeide te verwachten, dat de oppositie tegen het plan in Duitse so cialistische kringen zou afnemen, wanneer men gelegenheid zou hebben gehad de be palingen diepgaand te bestuderen. De vak verenigingen in alle andere landen staan met enthousiasme achter het plan en de voorgangers van de arbeiders in deze lan den zullen zeker trachten, hun collega's in Duitsland te overtuigen. Duitsland is zelf zeer arm aan andere grondstoffen dan die. waarop het plan betrekking heeft en de toe komst van dit land hangt er voor een be- langryk deel van af, of men voor andere grondstoffèn tot een geiyke oplossing zal komen. Begrypelijk is het v.erzet van de Duitse arbeiders, voor zover het de opheffing van het Duitse kolen-verkoopkantoor (D K V.) betreft. Dit kantoor steunt in feite minder rendabele bedryven. De vrees bestaat nu. dat de inwerkingtreding van het plan zal leiden tot sluiting van bepaalde mynen en daarmee tot werkloosheid. Men vergeet dan echter, dat zeer geleidelijk werkende over- laatregelen zyn voorzien, waarbij met de belangen van de arbeiders terdege ic rekening gehouden. Aan het slot van zijn boeiende uiteenzet tingen zong drs Kohnstamm de lof van de Franse boerenzoon Monnet. de eigenlijke geestelijke vader van het plan. die hy be schreef als een zeer hoogstaand mens die men tijdens de langdurige besprekingen zeer had leren hoogachten. Hy is bikkel, hard in essentiële kwesties maar geeft daar naast biyk van een grote objectiviteit. Hy is zeer gehecht aan de in het verleden ge wortelde geestelyke diversiteit van Europa en zijh ideaal is, deze in nieuwe vormen tr bestendigen. De heer U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol, die 25 jaar in dienst was van de gemeente Amsterdam, recipieerde Maandag in de grote cantine- zaal op Schiphol. De jubilaris en zijn echt genote werden onder meer toegesproken door de burgemeester van de Haarlem mermeer, mr J. F. Jansonius, de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, ir J. F. W. Backer, ir L. Vos, directeur van het gemeente-energiebedrijf, ir P. J. C. Vos, directeur van de vliegtuigenfabriek Fokker en dr A. Plesman, president-di recteur van de K L M. Dr Plesman over handigde de jubilaris een aantal boeken over stedenbouw. De gedaanteverwisseling, die de Japanse Keizer Hiro-Hito heeft ondergaan, ia tref fend. Vroeger geëerd als een Godenzoon, onaantastbaar en ongenaakbaar, begeeft hij zich nu vaak temidden van zijn onder danen. Modem gekleed, in gezelschap van zijn zoon Prins Akihito, stelt hy zich op de hoogte van het wereldgebeuren. 20 Lange filmjaren heeft Danielle Dar- rieux, de charmante actrice uit vele Franse films, reeds achter de rug. Hier doet zij in gezelschap van Yves Deniaud en Bernard Blier haar best om de 20 kaarsjes op de enorme feesttaart uit te blazen. WET SCHORSING BEDRIJFSREGELINGEN De minister van Economische Zaken, de minister 'zonder portefeuille, A. H. M. Al- bregts en de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening hebben naar aanleiding van het voorlopig verslag der Comm. van Rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet houdende regelen omtrent voorlopige voorzieningen ten aanzien van bedrijfsregelingen (Wet schorsing bedrijfsregelingen), aan deze Com missie een Memorie van Antwoord doen toekomen. De ministers zeggen hiervan, dat de in diening van dit ontwerp gezien moet worden tegen de achtergrond van de prijsontwik keling. Voorkomen moet worden, dat onver antwoord hoge prijsstellingen plaats vin den. Hiervoor is van groot belang, dat een gezonde onderlinge concurrentie niet wordt belet. Of de ministers van de hun bij deze wet toe te kennen bevoegdheden slechts zelden gebruik zullen behoeven te maken, zal voor een belangryk deel van de door het be drijfsleven te volgen prijspolitiek afhangen. Wanneer het bedrijfsleven voldoende begrip toont voor de in het algemeen belang nood zakelijke prijsontwikkeling en achterwege laat regelingen te treffen, die tot onverant woorde prijsstellingen leiden, zal uit dien hoofde geen noodzaak tot ingrijpen be staan. De ministers hebben niet de mogeiykheid willen uitsluiten, dat een regeling, na een maal gèschorst te zijn geweest, opnieuw wordt geschorst, zy wijzen in dit verband op d» analoge regeling in de Wet op de Be drijfsorganisatie. Het antwoord op de vraag, of een bepaalde regeling in stryd is met het algemeen belang, wordt aiet alleen bepaald door de inhoud der regeling, doch hangt mede af van andere omstandigheden, wyzi- ging van deze omstandigheden kan mede brengen, dat in een regeling, die na schor sing aanvankelijk toelaatbaar is geoordeeld. later opnieuw moet worden ingegrepen. Inderdaad kunnen zich gevallen voordoen, dat een schorsing, die niet door een onver- bindendverklaring wordt gevolgd, econo mische nadelen voor de betrokkenen op levert. Ook kan het voorkomen, dat een bedrijfsregeling, die aanvankelijk toelaat baar was. naderhand door een wijziging van omstandigheden in strijd komt met het algemeen belang. Een bepaling, dat be- dryfsregelingen slechts geschorst kunnen worden binnen een termyn van bijv. veertien dagen na de aanmelding waarby zou aan sluiten een bepaling, dat bedrijfsregelin gen eerst na afloop vftn dlè termijn in wer king kunnen treden zou dan ook geen aanbeveling verdienen. Onze Parijse correspondent telefoneert: DE PARIJZENAAR, die 20 dagen lang de rol van onvrijwillige Marathon loper heeft vervuld, heeft zijn Métro terug en hij voelt er zich gelukkig mee als een kind. Op de perrons liep vanochtend nog wel niet alles even gesmeerd als vóór de staking, maar het ging er in ie*der geval minder heftig toe dan gedurende de laatste weken. Het moet alles weer even wennen, maar het voornaamste is, dat deze staking er thans voor l\et moment weer op zit. Of daarmede in alle sectoren over het ge hele land de sociale rust zal zijn hersteld. n nog af te wachten. Op het mo- het parlement zijn Paasreces ge- dient ment dat het parlement eindigd heeft en er. nu de rekening van de loonsverhogingen gepresenteerd moeten worden, weer gesproken wordt over een acute kabinetscrisis, valt er met name on der de arbeiders van de wapenarsenalen weer onrust te constateren, terwijl ook ae ambtenaren vernieuwde tekenen van on tevredenheid geven. Vrijdag zullen laatstgenoemden over Se maatregelen beslissen, die ze ten aanzien van de regering denken te moe en nemen In het bijzonder zijn het ditmaal de belas tingambtenaren. die een eisen van de gelden, die via hun handen de staat toevloeien. Doch zonder gevaar kun nen we nu al wel voorspellen, dat een even tuele staking van hun corporatie op aan merkelijk meer aanmoediging van hg PJ* bliek zal kunnen rekenen, dat de Métro mannen by hun actie ondervinden mochten Een Amsterdamse automobilist. A. van den B.. was in beroep gegaan van een reent- bankvonnis. dat mede gebaseerd was op het resultaat van de bekende bloedproef. welke een alcoholgehalte van 1.75 pro mille had arngetoond. De advocaat-generaal by de Hoge Raad verklaarde Dinsdag, dat deze prcef onder alle omstandigheden een volko men wettig bewijsmiddel is en dat het aan fin feitplHke rechter i6 te beslissen, welke w'tt^e bewijsmiddelen hij wil gebruiken Arrest volgt op 1 Mei. Vrijere Duitse industrie De geallieerde hoge commissie heeft gisteren de beperkende bepa lingen voor de Westduitse staal-, synthetische olie- en rubberindus trieën opgeheven. Alsmede die be treffende afmetingen, snelheid en tonnage van Westduitse schepen. De productiebeperkingen voor primair aluminium en een aantal chemische pro ducten, waaronder synthetische ammonia, chlorine en steryne evenals voor bepaalde soorten machinewerktuigen zyn eveneens opgeheven. De productie van staal kan de grens van 11.1 millioen ton per jaar overschryden. mits het surplus wordt benut ten behoeve van de Westerse herbewapening. De beperkende bepalingen inzake de capaciteit van de synthetische olie- en rub berindustrieën alsmede voor de kogellager- industrie zyn aanzienlijk gewyzlgd. Naar aanleiding van de afschaffing der beperkende bepalingen wat betreft afmetin gen, snelheid en tonnage van Westduitse 1 ..r.delsschepen, wordt er door welingelichte zijdu op gewezen, dat de beperkingen op de bestaande scheepsbouwcapaciteit in West- Di'ltsland onveranderd blijven. Het gevolg vtn de nieuwe voorschriften zal zijn. dat de productie van schepen wordt vrUgelaten b.r.ren de bestaande scheepsbouwcapaciteit. welke op 285.000 ton wordt geraamd. Engeland ziet zich in de naaste toekomst gesteld vqpr een daling In het tempo der vegroting van de nationale productie, een verslechtering van. zijn wereld-betalings balans. een afneming van de aanvoer van sommige verbruiksgoederen en een voort durende prysstijging De ernstige moeiiyk- heid, waarvoor het land zich onmiddeliyk gesteld ziet, is waarschijnlUk het tekort aan grondstoffen. De voornaamste oorzaak van deze ontwikkelingen is het herbewapenings programma op grote schaal van de Weste lijke mogendheden. In een speciaal rapport wordt gezegd: ,.Wij moeten onze levensstandaard verlagen beneden het huidige niveau". Waar dit noodzakelijk is. moet de regering contro lemaatregelen instellen. De Engelse bevolking zal de gevolgen van het herbewapeningsprogramma gevoelen in een schaarser worden van kleding, huishou delijke textielgoederen en metalen goederen Naar vernomen wordt zal de American Capital Steel Co. in Haifa een fabriek op richten voor de productie van staal voor ge wapend beton. De fabriek zal over 18 maan den met de productie beginnen en werkge legenheid bieden aan 200 arbeiders. (Van onze correspondent) Onder een stralende lentezon en by fees- teiyke klanken van de tamboers en hoorn blazers van de drumband van het garnizoen is hedenmorgen te Utrecht de 56ste Jaar beurs geopend. De eerste twee dagen de exportdagen zyn in hoofdzaak- bedoeld aan de bui tenlandse inkopers de gelegenheid te geven met de Nederlandse fabrikanten in contact te komen. Vandaar dat onder de honderden bezoekers, die reeds voor negen uur voor de ingang stonden, tal van buitenlanders werden opgemerkt, onder wie veel Duit sers en Belgen. De eerste buitenlander, die zich in het buitenlandse paviljoen meldde, was de Deen A. P. Christensen uit Kopenhagen, die ge reedschappen. rijwielonderdalen, keuken artikelen. ijzerwaren en stofzuigers impor teert en reeds tal van belangrijke opdrach ten w.o. een ter waarde van 400.000 Dei kronen, heeft geplaatst. De eerste buitenlandse bezoeker op het Croeseterrein was de heer P. E. Plancke uit België, die ter beurze grondstoffen halffabrikaten van de draadverwerkende in dustrie wil kopen. Het is nochtans verkeerd het succes van een jaarbeurs volkomen afhankelyk te ach ten van de omvang van het bezoek, maar natuurlijk heeft het een met het ander te maken. Het is mogelijk, dat belahgryke za ken worden gedaan, terwyi het bezoek niet eens bar groot is en duizenden bezoekers behoren nog altijd tot de categorie van ky- kers en nieuwsgierigen, maar toch: de af meting van het bezoek is en blijft een graadmeter, ook voor de lust en de inten siteit van het zakendoen. Geen show Van het begin af heeft de Raad van Be heer zich tegen het tentoonstellingskarak ter van de Jaarbeurs verzet. Maar ieder een begrypt. dat het element „show" hu eenmaal niet helemaal kan ontbreken. At tracties als kermissen of lunaparken zijn uit den boze. maar toch behoeven de deel nemers niet te vergeten, dat hun product, ook in deze zakelijke omgeving, een beetje extra voor den dag moet komen. Zij besef fen. dat de bezoeker, die in een bepaalde groep geïnteresseerde en zakenman is. wan neer hij zyn wandeling verder uitstrekt en in andere groepen belandt, plotseling een nieuwsgierige is geworden. die wat meer wil weten, dan zijn dagelijkse omgeving hem leert. Binnen- en buitenland De eerste dag is nooit de drukste. De Hol lander houdt er van de kat uit de boom te kyken. Na de bevryding is bovendien het stelsel van de exportdagen ingevoerd, dat uitstekend functionneert. Daardoor is er ge legenheid voor de bezoekers uit het buiten land. of voor vertegenwoordigers van bui tenlandse firma's zaken te doen in een ex- tra-rustige sfeer. Dit wil niet zeggen, dat iemand, wie ook. wordt belet op deze dagen de jaarbeurs te bezoeken, maar de entree voor het gewone bezoek is hoger dan nor maal. Het Jaarbeursinstituut ondervindt veel genoegen van de z.g. Buitenlandse Dienst, die zich vooral de laatste jaren bui tengewoon heeft ontwikkeld. De buiten landse bezoekers worden speciaal opgevan gen in een apart gebouwtje, waar zy kun nen worden geregisteerd en waar inlich tingen en faciliteiten van allerlei aard wor den verstrekt. Juist op de eerste dagen is er in dit ge bouwtje een levendig vertier en ook kon men er de meest uiteenlopende talen horen spreken en heel wat exotische gezichten zien. Op de persconferentie heeft de heer Milius al verzekerd, dat uit het buitenland heel wat bezoek wordt verwacht. Eigenlijk is de jaarbeurs een kind van de crisis ge weest en ook de moeilijkste tijden heeft zij tot nog toe kunnen doorstaan. Dat zal ook nu het geval zyn. Nog altijd kan men de Raad van Beheer dankbaar zijn. dat hy tij dig de bakens heeft verzet, en ondanks de wind van protest daartegen de Jaarbeurs gemaakt heeft tot een Internationaal Insti tuut. Voor Nederland is dit nu eenmaal de aangewezen vorm. hoezeer het aanvankelijk ook de schyn mocht hebben, dat het natio nale karakter aan de Jaarbeurs haar eigen aard verschafte. Vernieuwing Na de bevrijding konden met betrekking tot de groei van de Jaarbeurs allerlei groot se en stoute verwachtingen gewettigd he ten. Het prachtige project van de immense hal op de Croeselaan is daaruit voortge vloeid. evenals het plan om op het Vree burg een vierde vaste gebouw op te rich ten. De Raad van Beheer heeft deze plan nen opgezet, niet uit overmoed en verme telheid. maar om inderdaad aan Utrecht de kansen te geven die voor het grijpen lagen. Helaas: Hollandse voorzichtigheid wierp een contragewicht in de schaal En ook toen de langdurige aarzelingen bij de overheid wa ren overwonnen, brachten de moeizame on derhandelingen over de financiering nieuwe vertragingen te weeg. Wie dus hel Croese- laanterrein betreedt zal van de voorbe reidingen voor de nieuwe hal nog wel niets bespeuren. Verleden jaar hebben deze ter reinen een grondige herordening ondergaan en hiervan zal men ook nu het nodige pro fijt trekken Ook het Vreeburg wacht een nieuwe stedebouwkundige oplossing, ont worpen door de Rotterdamse architect Oud. Deze oplossing zal zeker ook niet vandaag; of morgen uit de erond gestampt zijn. maar het is toch prettig te weten, dat hier iets nieuws in de lucht zit. Eerste officiële gasten van de Jaarbeurs Gistermorgen werden op de Jaarbeurs te Utrecht de eerste officiële gasten ont- t angen, enige bekende Amerikaanse kernlede ?e oeuenae n i de voorzitters van de werk geversorganisaties van de W esteuropese landen. Tot het gezelschap behoorden de heren W. D. Lewis, vice-president ae neren wu. Lewis, l u c-prcsi»c»« IFestinghouse £lectric Company Milton Lightner, president van „Singer Manu facturing Company Barclay Acheson. di recteur van de „Reader s Digest Voorts waren voor de werkgevers o.m. aanwezig de heren Georges Miers, president van het Conseil National du Patronot Fran caisSir Guy Locock, vice-president van de Federation of British Industries', Helee Ericsonpresident van de. „Svenges IndustriförbunT en de heer M. van der Rest, president van de federatie van Bel gische industrieën. Utrecht en Jaarbeurt Over het zakelijke beeld van de thans be gonnen Jaarbeurs valt uiteraard nog weinig te zeggen. In elk geval: Utrecht heeft, een nieuw fleurig aanzien gekregen en de Jaar beursbezoekers zullen een ogenblik de pes simistische berichten uit hun ochtehdblad kunnen vergeten. Tydens de jaarbeprsdagen leeft Utrecht altijd op een wat groter voet. Hotels zyn er op zulke dagen lang niet se- noeg en ook de restaurants zijn overvol. Over feestelilke attracties behoeven wij in deze zakeiyke koloipmen niet te spreken, trouwens daar valt ook weinig van te zeg- geft. Utrecht is geen uitgaansstad en zal het wel nooit worden en het is gebleken, dat de zakenman, die hier voor enkele dagen of langer komt wel behoefte heeft aan comfort en gezelligheid, maar els hij bijzondere ge nietingen wil beleven, zoekt hy die elders. De zaken man wordt in Utrecht om zo te zeggen niet gemakkelijk afgeleid, en mis schien is dit wel een van de redenen, waar om de jaarbeurs juist in een kleinere plaats extra gedijt. Wij geloven niet. dat het uit sluitend het lokaal patriottisme is van de Utrechter, als hy zegt, dat de Jaarbeurs met Utrecht verankerd is zoals ook Utrecht ver ankerd is met de jaarbeurs. Voor het eerst aedert het huidige „beperk te offensief van de Verenigde Naties heb ben Amerikaanae troepen in groten getale de 38ste breedtegraad overschreden, zy dron gen In de Westeiyke sector op een front van 16 km over de breedtegraad en ontmoetten ■lechts lichte tegenstand. Nadat de verbonden troepen Dinsdag aan het Koreaanse front over de gehele linia waren opgerukt, werd in de nacht van Dins dag op Woensdag een hevige beschieting van de Chinese stellingen door de geallieer de artillerie uitgevoerd Ten Noord-Oosten van de plaats, waar dt verbonden artillerie in actie was, rukten Griekse troepen in de richting van de breedtegraad op, waarbij zy hevig door de communisten werden beschoten. Een Griek se patrouille wist de grens te bereiken, doch zij moest bij het invallen van de duisternis terugtrekken. Generaal MacArthur bracht een bezoek aan Jangjang. acht kilometer ten Noorden van de breedtegraad. Hy reed in een jeep. By Jangjang bevindt zich de Zuidkoreaanse Capitooldivisie MacArthur was vergezeld door generaal Ridgway, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger. Een lid van de wegenwacht, die Maan dag patrouilleerde op de weg tutten Utrecht en Amsterdam, werd aangehouden door een ongeveer drieëntwintigjarige vreemdeling, die hem om een*lift verzocht. De wegenwacht gaf de Hfl maar omdat hij de zaak niet helemac\ vertrouwde, bracht hij zijn „gast" naar net hoofdbu reau van politie te Amsterdam\Hier werd de jongeman eens duchtig aan de Tand ge voeld en al spoedig bleek, dat men te doen had met een 23-jarige Tsjech, die via Bel gië op clandestiene wijze ont land wat binnengekomen. Volgens zijn verklaringen tegenover de vreemdelingenpolitie te Amsterdam, was hij ongeveer een maand geleden ontsnapt uit de uraniummynen, op de Duits- Tsjechische grens, nabij Elbenstock. ten Zuiden van Leipzig. Via Oostenrijk en Duitsland was hy in België terecht geko men. In Antwerpen had hij getracht, te monsteren voor een schip, maar toen dat niet lukte, wilde hy het in Amsterdam proberen. Hij vertelde, aan het einde van de oorlog tegen zyn wil ingedeeld te zyn bij» de Volkssturm. Zo was hij in Russische krijgs- gevangenschap geraakt en sindsdien niet meer vrUgekomen, tot hy zelf zijn kans had waargenomen. De jongeman zal ver- moedelyk weer naar België, vanwaar hy naar Nederland was gekomen, worden teruggevoerd. WOENSDAG 4 APRIL 1951 EERSTE BLAD PAGINA 3 uiANOtiuKst mr or* »tvolk/hg ten *r* nooro NtM*lAHO ■n ftrAer uAiHOtiuKst mr or* *tvolk/hg >tH *r* nooro NtM*LANO I' DE REIS VAN PRINS BERNHARD ifffreTïi J BRAZILIË A R G E N T I N I E WifydflMarKApr /URUGAY inlillH E,H3Api ATL. OCEAAN: |E BLIJKEN van gastvrijheid, die de Prins in Uruguay werden gegeven, zowel door hogere autoriteiten als door de eenvoudige burger, waren dikwijls ont roerend van eenvoud en welgemeendheid. Men vocht letterlijk om de eer, de koninklijke gast uit „Los Paises Bajos" te mogen herbergen. Gallinar Heber is burgemeester, ambtenaar van de burgerlijke stand, advocaat en rechter, een lange, schrale figuur, die ontzag inboezemt. Toen hy hoorde, dat Prins Bernhard een bezoek aan Uruguay ging brengen, stond het direct bij hem vast. dat de Prins ook enkele uren zou vertoeven op zijn landgoed, dat uitgestrekter Is dan het oog reikt, waar geen wolkenkrabbers of mondaine stranden zijn, doch waar het land in al zyn woestheid ligt. Zyn dienaren had hy te paard vooruit gezonden om de Prins aan de grens van zyn estancia te verwelkomen. Met vurige paarden had hy hen gezonden, met Uru- guayse en Nederlandse vlaggen, met lasso's en lange messen. In de zon draafden de ruiters op hun donkere paarden naast de Cadillacs, wolken stof opwerpend. Het maakte de indruk van eën Wild-West-film in technicolor. Kilometers lang baanden de luxe auto's zich moeizaam een weg door het moeiiyk berijdbare terrein, terwyi zege vierend over de moderne techniek de ruiters op hun vurige beesten elke hindernis spelenderwyze namen. Zo ging het tot het laatste hek voor het huizencomplex van de estancia. Daar stond kaarsrecht ,tn witte plus fours en grijs col bert. Gallinar Heber. De Prins had de laat ste paar honderd meter te paard afgelegd. Even was het dier onwennig onder de vreemde hand. het steigerde een ogenblik, maar binnen enkele eeconden had de er varen ruitershand van de Prins het paard in bedwang. „Bienvenida Altesse Real (welkom Ko- ninkiyke Hoogheid) klonk het uit de mond van Gallinar Heber. Met een enkele hand beweging wees hij zyn mannen de plaats, die zy hadden in te nemen in de stoet, die Tot grote ontsteltenis van syn Jonge vrouw kwam verleden Jaar, vier dagen na het hu- weiyk van de 38-jarige Amsterdammer W. L., een Tsjechisch meisje opdagen om met hem te trouwen. Tydens de oorlog was L. in Duitsland. Hy had sich daar met een meisje verloofd en na de bevryding heeft hU alle mogeiyke moeite gedaan, haar naar Nederland te krtygen. HU ging „met de hand schoen" in ondertrouw, maar allerlei bepa lingen maakten het hem onmogeiyk, sUn bruid de toegang tot Nederland te ontslui ten. Enkele Jaren verliepen, zodat zUn on dertrouw met de Tsjechische allang niet meer van kracht was. L. schreef de hele aangelegenheid af en ontmoette een Nederlands meisje, met wie hij dus vier dagen officieel getrouwd was. teen zijn verloofde, gelukkig om de geslaag de grensoverschrUdlng. kwam aanbellen. De ontsteltenis van het Tsjechische meisje, toen bleek, dat L. inmiddels was getrouwd, was nog veel heviger dan die van zijn vrouw. L bracht haar aanvankeiyk onder in een klein hotel, maar omdat het meisje geheel overstuur was. ontfermde zich een collega van hem, de Amsterdammer R. Z., over haar en verschafte haar gedurende veertien dagen onderdak. Toen het teleurgestelde meisje ten slotte naar Duitsland wilde terugkeren, kreeg zij weer moeilijkheden om Nederland uit te kemen. doordat niet aan alle formaliteiten was voldaan. De heer Z., die haar onderdak had verschaft, had er niet aan gedacht, dat hij het meisje bij de vreemdelingenpolitie had moeten melden De kantonrechter ver oordeelde hem tot 75 boete, maar de amb tenaar van het O.M. bij het kantongerecht vend dat nog niet voldoende en ging in ho ger beroep. De officier by de arrondisse mentsrechtbank bleek het gisteren bij de behandeling van dit beroep welletjes te vinden, aangezien Z. ten slotte uitsluitend ui+ menslievende overwegingen heeft gehan deld Uitspraak op 17 April. het laatste stuk naar het huis zou afleggpn. Het was een onvergetelUke dag. die de Prins en zyn gevolg hier doorbrachten. De Prins genoot zichtbaar van de weemoedige klanken der guiteren, van de volksdansen der estanciabewoners, van het rijden op wilde paarden, ven het aan het spit gebra den vlees. En van de declamatie, want in Uruguay is declameren een tek van cultuur, waarop elkeen zich toelegt. Het stuk proza over „De democratische vryheden", dat de 78-jarige Goncelez voordroeg, kon hem be nijd worden door de beste sprekers op onze verk iezlngsby eenkomsten. Tijdens de volksdansen werd gedecla meerd of liever, geïmproviseerd, want de jongemannen moesten elk naar eigen tem perament hun meisje hun liefde verklaren en de aangesproken 6enorita diende daarop een gevat antwoord te geven. Men feert dit in Uruguay reeds op de scholen en de woor den stroomden dan ook in een niet te stui ten vloed. Vorstelijk geschenk Links en rechts richtte de Prins zijn film camera. de onderwerpen waren te veel om alle op het celluloid vast te kunnen leggen. „Ik zal ze thuis laten zien. hoe jullie nier leven", zei de Prins. „Ik bezit geen woor den. noch in het Spaans noch in het Neder lands. om te zeggen hoe Ik van dit alles heb genoten en hoe ik het op prijs heb gesteld Toen kwam Gallinar Heber. „Laat het paard komen, waarop de Prins de estancia is binnengegaan Het paard kwam. Het was een zwart dier. een van de beste exempla ren van het soort tordilo, waarop de India nen plachten te rUden. „Op dit paard bent U de estancia binnengekomen". De Prins knikte. „Het is van U". Met een lichte arm beweging had Heber de woorden uitgespro ken. alsof het iets vanzelfsprekends gold. De Prins, die anders steeds een antwoord kjaar heeft, toonde zich volkomen verrast. Hij schudde zyn hoofd: „Neen, dat mag ik niet aannemen, dat is te veel". Maar Heber was reeds verder gelopen. Er viel niet over te discussiëren. De Prins had het paard be reden, het behoorde hem toe. Even nog kwam Heber terug. „De meeste mensen kijken, hoe een paard er uit ziet. Ik kijk of een paard hersens heeft. En dit paard heeft hersens" Dat was alles wat hij er nog van zei. Elkeen knikte. Gallinar He ber had gezegd, dat het paard hersens had. Den had het hersens. Anders had hU het trouwens niet aan de Prins gegeven. De duisternis begon al te vallen, toen de Prins de estancia verliet. Zy. die de terug weg aanvaardden naar de Uruguayse hoofd stad. zagen een lange, schrale figuur in wit te pofbroek de wegrijdende, auto's onbe weeglijk staan nakijken, i. Generaal met goeie ogen De estancia van Gallinar Heber strekt zich uit over niet minder dan 35.000 ha. een geweldig stuk grond, waarop machtige kud den grazen, wilde struisvogels bij het min ste lawaai snelheidsrecords verbeteren en cowboyachtige figuren op gitzwarte paarden voortjagen met lasso's en lange messen. Gellinar Heber erfde de estancia van zijn veder en die van de zijne, een Uruquays ge neraal. Deze militair bewees de staat grote d'ensten en kreeg daarvoor als huldeblijk een stuk land aangeboden. Hij mocht op eer heuvel gaan staan en het land. zover zijn oog kon reiken, van Noord naar Zuid. vsr. West naar Oost. behoorde hem Zo ont stond de estancia. waarop Gallinar Heber tbens onomstreden heerser is. De huizen op de estancia zijn gebouwd vlak achter de heuvel, waarop Heber's grootvader eens stond om de grootte van zijn land te bepalen. Vaak staat Gallinar oo deze heuvel en als hy het enorme terrein overziet. schudt hy steeds weer het hoofd Hii schijnt tot de conclusie te zijn gekomen, dr.; zijn grootvader by het bepalen van de omvang van het hem toekomende land een verrekUker moet hebben gebruikt!.... Duizend weeskinderen, die tijdens de gevechten om Seoel geëvacueerd werden, zijn overgebracht naar het eiland Tsjejoe. waar zij in een speciaal daartoe ingericht wees huis onder de zorgen van de Verenigde Naties kunnen bekomen van de doorgestane verschrikkingèn en het leed, dat de oorlog over hen bracht. Deze grafiek toont duidelijk hoe de kos ten van het levensonderhoud gestegen zyn. Per maand geeft het gehele Nederlandse volk thans 210 millioen gulden meer uit dan drie jaar geleden. Deze uitgaven worden uit drie componenten samengesteld: a) voe- dlngs- en genotmiddelen; b) duurzame con sumptiegoederen. waaronder verstaan wor den o.m. textiel, woninginrichting, huisraad, schoeisel: c) overige goederen en diensten, w.o. huishuur, levering van gas en electri- citeit enz. Drie jaar geleden werd aan de middelste groep het minst besteed, thans aan de laatste. Deze verschuiving toont wel enigs zins aan. dat ons volk zich tegen de oorlogs economie wil wapenen en daarvoor zoveel mogeiyk goederen van duurzame aard aan schaft. Doch ook in deze categorie is het duidelijk, dat de prijsstijgingen het totaal bedrag aan uitgaven sterk heeft beïnvloed De verhoogde uitgaven worden in het totaal van 210 millioen (steeds per maand) voor meer dan de helft door de groep der duurzame consumptiegoederen gevormd (met een stijging van 122 millioen). waar tegenover aan voedings- en genotmiddelen 57 millioen meer werd gekocht en slechts voor rond 30 millioen meer besteed moest worden aan groep C. Interessant ls hlerbU de ontwikkeling van Het regent in de laatste tyd !n Bonn Jobstydingen, die by vele waarnemers de vraag hebben doen rUaen, of de gebeur tenissen niet de centrale leiding over het hoofd groeien. Een der ernstigste Borgen ie daarbH het feit, dat de prjjsen over de ge- IQ» biyven stygen nadat de regering enkele weken geleden genoodaaakt ls ge weest, ln het vooruitzicht van een dreigen de boerenstaking de pryzen van de eerste levensmiddelen drastisch te verhogen. Deze maatregel werd getnomen nadat de binnen landse broodgranen in sodanlge mate als veevoeder verbruikt waren, dat een aeute broodcrisis dreigde, y De prijsstyglngen hebben ernstige onrust onder de bevolking doen ontstaan. Deze uit zich in demonstraties in steden in alle landen van de Bondsrepubliek, waarhij vaak ook op transparanten de eis „weg met Adenauer" wordt meegedragen. Arbeider» en ambtenaren zyn in het gehele gebied der federaties met loonacties begonnen, waarby in sommige gevallen een duurtetoe- •lag van liefst dertig procent werd geëist. Gedeelteiyke «takingen zyn aan de orde van de dag en looncontracten worden in reeksen opgezegd. Het lijkt uitgesloten, dat stakingen op grote 6chaal kunnen worden voorkómen, indien de regering niet aan de drang tot ■anzleniyke loonsverhogingen zal toegeven. Zelfs de vakbond der ambtenaren heeft een dreigbrief aan Adenauer gezonden, waarin de kanselier gewezen wordt op de groeiende stakingsdrang, die onder deze meest rustige categorie der loontrekkenden bestaat. De vakbonden hebben een volledige com pensatie voor de prysstygingen geëist en zich uitdrukkelijk gekeerd tegen de opvat ting. als zou de toespitsing van de deviezen- nood een algemene daling van het levens peil noodzakelijk maken. De beperkingen behoeven volgens de vakbonden slechts by de gefortuneerde kringen plaats te hebben en voorts moeten de winsten van producen ten en handelaren worden beperkt, teneinde het prUspell te drukken- Dr Semler, die onlangs als mogeiyke op volger van professor Erhard als minister van Economische Zaken werd genoemd, heeft zojuist in een rede voor ondernemers te Wiesbaden zijdelings erkend, dat ln de zienswijze der vakbonden een kern van waarheid schuilt. Semler heeft niet alleen de regering scherp aangevallen om haar besluiteloosheid en om haar verzuim, de thans ingetreden toestand, met inbegrip van de eis van een economische verdedigings- bydrage door de levering van grondstof en kolen, tydig te voorzien. HU heeft daarnaast ook scherpe critirk tot de ondernemers gericht. Deze hebben volgens Semler milliarden-winsten gemaakt en tegciyk hebben zy (inzake medezeggen schap) zo weinig gevoel voor sociale politiek gehad, dat z(j gevaar lopen „hun eigen graf te graven". Semler eist de vuile medewerking der ondernemers aan maat regelen om de prysstygingen te stoppen Zo niet. dan aal het nodig zUn „de sondaars in de gevangenis te brengen" en dan cal het politiek moeiiyk zyn, de ondernemen nog verder in bescherming te nemen. Wanneer de prUzen nog verder blijven stijgen, dan zal men volgens Semler spoedig de grens van het concurrentievermogen der exportindustrie bereiken. Nog vóór de herfst zou dsn, aldus Serqler. een sterke drang naar devaluatie ontstaan, die cata- strophale gevolgen zou hebben. Ook van andere zijde is er op gewezen, dat de komende „planning" in de Duitse economie straffer zal moeten zyn. naarmate de ondernemers minder discipline aan de dag leggen Dat een vrij sterke mate van „planning" de kem zal vormen van het nieuwe noodprogramma der regering, staat wel by voorbaat vast. Van de socialis tische érofessor Noling stamt de uitspraak: „De Engelsen hebben zich gezond ge hongerd, wy echter hebben ons ziek ge geten". Een woordvoerder van het ministerie van economische iaken heeft aangekondigd dat de regering xieh de bevoegdheid wil ver scheren om exportproductie voorrang te geven by de verdeling van grondstoffen en energie. Men is er sich van bewuat, dat de verhoging van de export de eerste els biyft voor de verbetering van de devleaenposltie. In dit verband verwacht men veel van de opheffing van een aantal beperkende be palingen voor Industrie en scheepsbouw, die thans door de geallieerde Hoge Com missie ia afgekondigd. Een wensdroom van ieder poppenmoeder- t'je blijft de pop. die in haar gedragingen het menselijke zoveel mogelijk benadert. De pop. We door een Amsterdamse firma van plastic wofdt vervaardigd, kan zingen, fluiten, een fles leegzuigen, belletjes bla zen, sprookjes vertellen en antwoorden op willekeurige vragen. Dit laatste echter alleen, als men in het bezit is van de be- nodige apparatuur.' De eerste ..vijfling' wordt hier door een verpleegsteruit de „kraamkamer" gebracht, om op de Jaar beurs aan de bezoekers te worden getoond. De president van Uruguay heeft tegenover Trln» Bernhard de wens uitgesproken, dat er een proefemlgratic van Nederlandse landbouwers aal komen, te beginnen met 25 gezinnen, in de nabyheid van Punte del Este, op 150 km van Montevideo. Aan deze emigranten zullen waaraehUnlUk in zekere vorm voorschotten worden verleend, die in de loop van een ruime periode terugbetaald sullen kunnen worden. Men hoopt voorts, dat een Nederlandé- Uruguayse bank tot stand komt ter vereen voudiging van het handelsverkeer. Voorts ls aan de Prins een industrieel project voor gelegd aangaande export uit Nederland van machines voor de industrie in Uruguay. Het plan is aan de betrokken instantie in Den Hëag ter bestudering doorgezonden. V riendschapsbanden Uit Buenos Aires verzond de Prins een telegram aan de president van Uruguay van de volgende Inhoud: „Nu myn verblijf ten einde is, zend ik u gevoelens van grote dankbaarheid voor de byzonder harteiyke ontvangst, die u en uw volk my hebben be reid Ik spreek de wens uit. dat het Uru guay. zijn president en zyn volk in leder opzicht goed moge gaan en dat de oude banden tussen Uruguèy en Nederland ver stevigd mogen worden" Gisteravond heeft de Prins een radiorede tot het Argentijnse volk gehouden, waarin hy zei te hopen, dat de goodwillmissie de banden van vriendschap, die al vele de cennia bestaan, nog intiemer zal maken. Prins Bernhard bracht alle Argentynen de groeten van de Nederlandse regering en het Nederlandse volk over. de prijsindex na te gaan. Die verliep voor alle groepen tezamen als volgt: 1947, 100; '48 102; '49 108 '50 115: '51 125. Wil men het beeld van de huidige econo mische toestand van ons volk volledig kun nen overzien, dan dient als derde factor ook de hoeveel heidsindex beschouwd worden. Het zou theoretisch immers moge- ïyk kunnen zijn. dat de Nederlander thans belangryk meer koopt dan jaren geleden. Dit biykt in de practijk niet het geval te zijn. Wanneer we de hoeveelheidsindex voor 1947 op 100 stellen dan zien wij ontwikkeling van dit begrip constant blij ven tot 1949. waarna een stijging tot 101 in treedt. gevolgd door een daling tot 97 in 1950, terwijl wij thans weer even boven de 100 zyn uitgekomen, namelijk 102. Daarmee is aangetoond, dat op het ogenblilfmiet veel meer gekocht wordt dan drie. vier jaar ge leden. doch dat de prijsindex in die tijd van 100 tot 125 steeg De prysstijging blijkt ook het sterkst te zyn in de categorie der duur zame consumptiegoederen (130) en het ge ringst voor de groep „overige goederen en diensten" (119). De voorzitter van het congres van de „So cialistische Italiaanse Arbeiders PartU" (partij van Saragat. de P.S.L.I.) heeft mede gedeeld. dat de „Socialistische Eenheids- party (partij van Romita) de voorstellen van Saragat heeft aanvaard. Deze voorstel len houden in: uittreding van de socialisti sche ministers. Ujstverbinding van beide partijen bij de nieuwe gemeenteraadsver kiezingen, het steunverlenen aan de tegen woordige Italiaanse buitenlandse politiek en het defensieprogramma van de regering door de eenheidspartij en de onmiddellijke vorming van een verenigde partij onder de naam van „Socialistische Eenheidspartij va-n de Italiaanse arbeiders, een en ander met het doel een verenigd socialistisch front te vormen"". Troepen voor Europa De Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag avond een republikeins voorstel verworpen om president Truman te dwingen met het Congres overleg te plegen alvorens meer dan vier divisies Amerikaanse troepen naar Europa te zenden. De stemverhoging was 56 tegen 31. Zoals de resolutie betreffende troepen voor Europa thans luidt, drukt zy „de me ning van de Senaat" uit, dat het Congres het zenden van de vier divisies dient goed te keuren. Zij „verzoekt" de president de goedkeuring van het congres te vragen voor verdere troepenzendingen, maar verplicht hem daartoe niet. De stemming wordt als een overwinning voor de regering beschouwd. Over 4e re" solutie in haar geheel heeft de Senaat nog niet gestemd. In gewooniyk welingelichte Londense di plomatieke kringen is men van mening, dat de Amerikaanse admiraal William R. Fech- teler waarschijniyk binnenkort tot opper bevelhebber van de Noordatlantische vloot zal worden benoemd. Na de van conserva tieve zyde in het Britse Lagerhuis geuite protesten tegen de voorgenomen benoeming (men achtte bezetting van deze post door een Engelsman gerechtvaardigd) heeft de permanente groep voor militaire zaken van de Noordatlantische verdragsorganisatie te Washington uitvoerig jiierover gesproken. De plaatsvervangers te Londen van de Noordatlantische Raad zullen vermoedeiyk president Truman uitnodigen admiraal Fechteler de functie van vlootcommandant aan te bieden. Dinsdag is het in Madrid tot een botsing gekomen tussen de politie en stakende stu denten van de medische en scheikundige faculteit, toen de studenten probeerden tramwagens omver te werpen De studen ten trachtten tevergeefs hulp te krijgen van in de nabUheid werkende arbeiders. Zy gooiden stenen naar drie van de zes trams, die de dienst tussen Madrid en de universi teitsstad onderhouden, waarby ruiten wer den ingegooid, maar zich geen persoonhjke ongelukken voordeden. Tegen de middag had de politie de orde hersteld en een aantal studenten, dat zy vi sthield, weer losgelaten. Gisteren zyn de studenten in staking ge gaan. omdat zij hun goedkope reistarieven uitgebreid willen zien tot alle ïynen en gel dig op iedere dag. De Majoor B., uit Dordrecht, die als hoofd van de Welzijnsverzorging te Bandoeng te eigen bate voor de militairen bestemde arti kelen heeft verkocht, ls door het Hoog Mili tair Gerechtshof gisteren tot 8 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. (Van onze Brusselse correspondent) De Brusselse Solr publiceerde Maan dagavond een artikel van dc Luikse socia listische senator prof. Fernand Dehousse. waarin deze een oplossing voorstelt om de Benelux uit de impasse van de kanalen- kwestie te helpen. HU herinnert eraan, dat in 1949 tussen Gent. LulR en Antwerpen een gentlemen's-agreement tot stand kwam. waardoor de steden zich onderling verbon den om tegenover Nederland één blok te vormen. Luik is namelUk geïnteresseerd bij de op heffing van de stop van Tfernaayen. d.w.z. het te smalle kanaal, dat de Albert- en Julianakanalen verbindt; Gent wil te Ter- neuzen een bredere sluis bouwen om de grote katoenschepert in het Gent-Terneuzen- l anaal te kunnen ontvangen, en zoals be kend is, eist Antwerpen de Scheide-Rijn- vei binding. Maar Gent ep Luik kunnen niet eeuwig op een oplossing wachten, aldus De housse. die daarin voldoende reden vmdt om de besprekingen met Nederland te he#- MANUS OLY, de gezochte, de aan eerde: Dat hy stal en niet fraudeerde! vrijheid zo verknochte, die op zyn Elke avond staan de kranten, vetgedrukt ontvluchtingstochten, met zyn auto's aan alle kanten, vol van alle soorten (nooit gekóchte!), pyisnel nam de scherp- fraude, van Maastricht tot Murmerwou- ste bochten Manus, die nu van de baan de, elke avond staan daar namen, van is, niet meer schrik van straat en laan is. werd gepakt, volmaakt intact, maar wèl financieel verzwakt. Zijn costuum. dat was één rafel keukentafel. Geachten en Bekwamen, die slechts na men, zonder schémen. Leefden ryker, aangenamer, tot verdriet der Rekenka- daar, onder die mer, (Tot die Kamer het ontdekte, en een groot schandaal verwekte). Gronin gen: Gemeetyt'Ontvanger (ja. hij is het TOCH. uit oogpunt van 't sportieve, en nu niet langer), Oldebroek, de Comman- de waarheid ten gerieve, dient te dant. in de Cel thans aanbeland, Haar- worden aangetekend, wat hij voor dc lera: Hoofdinspectie Fiscus._smeet met Sport betekent, en speciaal voor motor sport, die by hém iets kunstigs wordt. Wie als hy. zou zich vermannen. geld als met een Discus, 's-Gravenhage, achmen leest'r: nieuw-proces, oud- Burgemeester. och. men leest zoveel, wat danks motorpech en panne, zó zijn route naór is: het failliet van een Notaris, men te bediss'len, en van auto te verwiss'len? leest ingezonden stukken, van de Lezers, Wie zou zó een helling nemen, plus een die de nukken, van de Hogen met begru- snoer met diademen? Wie zou zó, als hij. Pen. en dan schérp hun potlood slapen, de flinke, in T.T.-raoe uit gaan blinken? En zij schrijven van zovelen die gewoon UPRG Hnofnlnn ilnAh^ol vit none lirllla. En raast iemand door het lènd voort, zélfs in het Circuit van Zandvoort, zoals keur, autos (inclusief C hij, die ons te véél is. omdat hij t e cri- ®,n starten- mineel is? het Rijk bestélen, doordat zij naar wille- (inclusief Chauffeur), voor en moraal en wijsheid tarten Lezers... hó-maar, hó-maar hó-maar. schrijf ik hier toch die tirade, en de MANUS OLY PIKTE ZO-MAAR! Lezer wordt bedolven: Olie op de Oly- golven! Want nog méér, wat ik ver- vatten. Zo niet. zegt bij. ziet het er naar uit. dat ten slotte niets terecht, zal komen, nóch va.n de economische unie, noch van het MoerdUkkanaal, noch van de sluis, noch van 't oplossing van de stop. Dit is het nadeel van een systeem, waar by de oplossing van alle problemen ineens wordt nagestreefd. De 30 jaren van mislukte pogingen om tot een vergeUjk te komen, zouden ons geleerd moeten hebben, dat het streven naar een oplossing van deze proble men op grond van een politiek accoord een ijdele hoop is. Een beroep op het internatio naal gerechtshof is evenmin denkbaar Daarom stelt prof. Dehousse een regeling xir, welke niet zal steunen op het recht, doch op de vrije uitspraak van een college ven arbiters, waarvan de leden zeer oor deelkundig zouden worden benoemd. Bel- gio zou bovendien zyn toestemming om de Benelux verder te ontwikkelen van de aan vaarding door Nederland van het college kunnen afhankelijk maken. In Belgische politieke kringen is men daarentegen van oordeel, dat een oplossing door middel van een college van arbiters niet gewenst is. Dit college zou slechts een oplossing kunnen bestuderen op grond van ne historisch gegroeide en feiteiyke toestan den Meer dan ooit moet een oplossing wor den nagestreefd, welke rekening houdt met de toekomstige nauwere samenwerking tus sen België en Nederland in het kader van de Benelux. Daarom zullen de regeringen, die tot pu blicatie van het rapport van de studie-com missie Van Cauwelaert-Steenberghe beslo ten hebben, onderhandelaars benoemen, die een politieke oplossing zullen zoeken voor de waterwegen-geschillen. Te Rome is Dinsdag het zevende nationale congres van de Italiaanse communist ische partij, de grootste buiten de Sowjet-Unie. geopend. Achthonderd afgevaardigden en tweeduizend gasten woonden de opening hy. Palmiro Togliatti herhaalde ztin aanbod van twee weken geleden, dat de communis tische party haar verzet tegen de regering zou staken, „indien deze haar buitenlandse politiek radicaal wijzigt" en op een derge- lüke wUze zou handelen, dat voorkomen zou worden, dat „het land ui een oorlog wordt gesleept". „Wij eisen, dat de regering de huidige voorbereiding tot een oorlog op Amerikaans bevel opgeeft en dat zii een politiek van vrede voert", aldus Togliatti. Dinsdag is het bevel over het kampe ment Volkel (by Uden) officieel door de mariniers overgedragen aan de luchtmacht. Volkel, oorspronkelijk een door de Duit sers aangelegde vliegbasis, is na de oorlog niet als vliegveld in gebruik geweest. Ruim vier jaar heeft het korps mariniers het als opleidingskamp gebruikt. In de loop van het vorige jaar echter kwam de luchtmacht om aan Volkel de oorspronkeHjke bestem ming terug te geven. De overdracht geschiedde met een uit gebreid ceremonieel, in tegenwoordigheid van burgerlijke en militaire autoriteiten, w.o de burgemeesters van Uden, Zeeland en Mill, de plv. chef luchtmachtstaf, gene- raal-majoor A. Baretta, de commandant luchtverdediging, kolonel-vlieger J. van der Werff, en de generaal-majoor der ma riniers M. R de Bruyne. Vóór het défilé, dat de plechtigheid be sloot, gaven majoor-vlieger H. Bakker en kapitein-vlieger J. Wansink een demonstra tie met Thunderjet-straaljagers. Majoor Bakker's toestel kreeg een technische storing De brandstofleiding ontplofte. Er schoot een steekvlam uit de straalbuis. waardoor de vlieger genoodzaakt was de demonstratie af te breken en een voor zorgslanding te maken. Majoor Bakker vlotte landing op het veld. uit de militaire dienst en 1'jaar gevangenisstraf ts de straf, die het Hoog Mi litair Gerechtshof gisteren oplegde aan de dienstplichtige soldaat Van S.. die van zijn «Tiet 100 had gestolen. De inwendige restauratie van het gebouw der Tweede Kamer nadert de voltooiing, I zodat binnenkort een gedeelte wan de volksvertegenwoordiging inplaats van de Ridderzaal het eigen huis weer kan gaan gebruiken. In de vergaderzaal, waar de steigers al zijn weggenomen, zien we in het midden het „stenografentrapje" dat de zaal met het bepeden gelegen vertrek verbindt. i

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3