WONDERMOOI WIT STEDEKE IN LIMBURGS MAASVALLEI BURGER of M Meisjes behoeven voorbereiding voor gezinstaak Haastrecht un JunviDUKUd IV1AA THORN bereidt zich voor op de viering van zijn 1000-jarig bestaan r Ee'n sprookjesstad Een stukje geschiedenis yu. A Wat van vroegere glorie rest PARINOESA's PROBLEEM Zij voelen zich soldaat Jules Verstraete overleden HUISVROUWEN MOETEN ACROBATEN ZIJN Moeilijke onderhafifleliiigen met Frankrijk verwacht Frankrijk heeft alle grondstoffen zélf, Nederland moet ze importeren Liberalisering agrarische producten eerste eis Dagelijks bestuur van de Bedrijfsgroep Wegvervoer Apostolaat ter Zee te Amsterdam CIJFERS OVER VERKEERSONGEVALLEN Een Benelux-Duitse economische raad zou gewenst zijn Bijdrage tot multi- Iateralisatie HET STRIJDTONEEL OP KOREA Het Lied van de Taart hier de beek met de resten van een oude voorten, die toeganggaven tot het Stift. echter weer vrij. TWEEDE BLAD - PA'GINA 2 GOUDSCHE COURANT DINSDAG 1 MEI 1951 r\NGEVEER 12 KILOMETER TEN Zuidwesten van Roermond aan de Belgische grens bij de Itterse beek ligt het vorstelijke Thorn, een stadje, welks blanke huizen en schilderachtige straten' hun middeleeuws karakter bewaard hebben. Reeds in de Romeinse tijd was ter plaatse een nederzetting, een stam der Eburonen bouwde er zijn afgods tempel, gewijd aan Thor. Misschien heeft het stadje hieraan zijn naam te danken. Bij de komst van het Christendom in deze streken werd de tempel veranderd een Maria-kapel. Het onderste deel van de thans nog staande machtige kerktoren is nog een restant van de hei dense tempel. Het vriendelijke Thorn maakt zich than6 op om zijn 1000-jarig bestaan te vieren Van 11 tot 19 Augustus a.s. zal het er feest zijn. Het stadje krijgt een feeërieke verlich ting en op de beide Zondagen in de feest- week zal eep grote historische optocht door re straten trekken, waarin dan een ongekend rijke weelde zal worden tentoongespreid en waar voor enkele dagen de oude glorie van het stadje zal herleven. 'T'HORN is eeri sprookjesstad, geheel ver- J- schillend van de andere stadjes in Lim burg en daarbuiten. Deftige patriciërshui zen, ruime dorpswoningen en boerderijen met schilderachtige tynnenplaatsen. staan naast eenvoudige arbeidershuisjes. Vrijwel alle huizen zijn vrolijk witgekalkt en vele hebben sierlijke topgevels, terwijl muur ankers de respectabele ouderdom van deze woningen verraden. Hoog boven de huizen uit verheft zich de machtige op een hoogte gebouwde colle giale kerk, de trots van Thorn. Wie woonden vroeger in die deftige hui- fzen? Wie bevolkten de pompeuze tribunes in de kerk? rIJN ROEM dankt Thorn aan een om- 1 streeks 985 door graaf Ausfried en zijn gemalin Hilsondis gebouwde abdy Deze graaf was één der rijkste en machtigste edelen van zijn tijd. Op 7 October 950 schonk koning Otto I van Duitsland de latere Hoorns Keizer Otto dé Grote - hem het markt- en muntrecht in het gebied Cas- salum, waarin Thorn gelegen was Cassa- lum is afgeleid van Castellum. kasteel of versterkte plaats en Thorn (oudtijds Tho- ren), betekent eveneens kasteel. Thorn voerde trouwens vóór de Franse overheer sing in zijn wapen een kasteel met drie torens. Uit de drie regaliën van tol. markt munt ontwikkelden zich geleidelijk de sou- vereiniteitsrechten, welke later op het Stift overgingen, dat zich in later eeuwen malen beriep op het diploma van 7 October 950 om zijn rechten te bewijzen Graaf Ausfried, die zich op het slagveld meermalen met roem had overladen, was echter niet belust op wereldse grootheid en stichtte met zijn vrouw in de rijldsheerlijk- heid Thorn een dubbel-klooster, één voor* mannen en één voor vrouwen onder de regel van St. Benedictus. Zelf wilden zij er hun laatste levensdagen slijten. De eerste abdis van de abdij was hun dochter Benedicta, Gravin Hilsondis. die in 994 overleed, stond haar bezittingen ip Brabant: Gilze, Baarle. Etteren vele dorpen in Breda's omgeving af aan de abdij. In de abdijkerk te Thorn vond zij een laatste rustplaats. In 995 werd Graaf Ausfried tot bisschop van Utrecht in 1008 of 1010 overleed hij Thorn stroomt; een schilderachtig laantje lokt tot wandelen. kloostervrouwen bijv. vrij stond te huwen. Doorgaans waren er 20 kanunniken en 6 kanunnikessen. In 1278 stichtte Guda van Rennenberg het begijnhof waar 12 begijnen in werden gehuisvest. De abdis had sou- vereine, het kapittel grondwettelijke rech ten. De abdis was dus een vorstin, zij was slechts gebonden aan de landrechten en moest in bepaalde gevallen de drie stenden: adel, geestelijkheid en derde stand, bijeen roepen* voor dringende maatregelen in 's lands bestuur. De vorstin mocht haar eigen munt doen slaan. Nog is er te Thorn het munthuis. Zij benoemde schout en schepenen. Een leger had zij niet,'wel een lijfwacht van 30 man. omdat zij deel uitmaakte van de West- faalse Kreits. Alleen de keizer erkende zij boven zich. In de Franse revolutie gingen Abdij en Vorstendom teniet. In 1794 weken de bet, woners uit naar Steele in het vorstendom Essen. Zij zijn niet te Thorn teruggekeerd. Op 25 November 1794 werd de abdij ont eigend. kort daarna werden haar goederen en gebouwen publiék verkocht. "*7AN DE ABDIJ resten nog slechts vier vensters met hardstenen oihlijsttng en een bovendorpel in accoladeboog; van het paleis ook nog slechts enige fragmenten. Ongetwijfeld is de collegiale of stiftkerk, dié waarschijnlijk reeds in de 12de eeuw tot stand kwam. Thorns machtigste bouwsel. Bij keizerlijk decreet van 22 Januari 1814 werd ze geruild tegen de oude parochiekerk, welke toen werd gesloopt. In 1817 trof kloos ters en paleis eenzelfde lot, nadat eerst alle kostbaarheden er uit waren geroofd. De toren aan de stiftkerk werd door P. Cuypers in 1860 van een spits met vier hoektorentjes voorzien. Tijdens de oorlog werd in 1944 de 6pits vernield. De verder aan de kerk aangerichte oorlogsschade is in 1949 geheel hersteld. Het in die dagen eveneens ver- woëste orgel, hoopt men spoedig te kunnen vervangen. Omstreeks 1780 heeft een res taurateur de hardstenen zuilen en mergel steenmuren in het wit gezet, in 1949 heeft men ook het vorstinnekoor. dat nog steeds zijn mergelkleur bewaard had, wit gemaakt. Wij voelen dit als een verlies. In het dameskoor kan men stucpanelen met fraaie reliefs. Bijbelse taferelen weer gevend, bewonderen. Een marmeren plaat herinnert aan de graven van Clara en Eli sabeth van Nassau, kanunnikessen van Thorn. Een indrukwekkend hoofdaltaar vraagt de aandacht. In schijn is het van marmer gebouwd, men heeft echter te ma ken met een imitatie, doch zó volmaakt, dat èn kleur èn glans èn aanvoelen marmer doen veronderstellen. Het procédé, waarvan de maker F. X. Bader zich in 1789 heeft be diend, is verloren gegaan. Zeven levens grote figuren stellen de aanbiddende her ders voor, links staat de schenkster. Enige mooie gebrandschilderde ramen bekoren het oog. De graftombe van Clara Elisabeth van Manderscheidt—Blankenheim (1688). hai-inner» nan Hp7ü vrnmn vpftuw rlio to Het fraaie hoofdaltaar, b(j de beelden groep. voorstellende de aanbidding der herders, heeft zich geheel links de schenkster van het kunstwerk geschaard. Thorn ook een kapel heeft laten bouwen. Enige fraaie schilderijen versieren de ka pellen. Voorts is er een gesneden commu niebank, een paramentkast. een credens en een hardstenen doopvont uit de 15de eeuw In de crypte staan o.a. twee glazen kisten met de stoffelijke resten van een kanunnik en een kanunnikes. Deze crypte heeft de eigensohap lijken te mummificeren, evenals dat het geval is met de grafkelder van het Friese Wiewerd. Waar schilders Watertanden THORN is een schilderachtige plaats Geen wonder, dat vele schilders er de onderwerpen voor hun werken hebben ge vonden. O.a. de Rotterdamse schilders Mat- thieu en Piet Wigman hebben er veel ge werkt. Oorspronkelijk sloten zeven poorten het grondgebied van de vorstin-abdis af, enige er van staan er nog, van de immuni teitspoort resteren nog slechts enkele brok stukken, die helaas in de oorlogsjaren ook werden vernield. Een gedeelte is weer op gebouwd doch dient nu alslantaren naai De boven Thom oprijzende Collegiale Kerk. Amersfooi >rt. Het aantal kloosterlingen in de Thornse abdij nam voortdurend toe. In de 13de •euw ging men over tot de levenswijze der reguliere kanunniken. Alleen de abdis bleef onderworpen aan de kloosterregel vad Benedictus. Kanunniken en kanunnikessen waren wel aan een zekere regel onderwor pen, doch deden geen gelofte, zodat het de Ook der (Van onze verslaggever) Voor de deur van kamer 57 in de gang van barak 2 van het woonoord Lunetten bij Vught is het een schilderachtig stilleven; een paar stevige soldaten- aarzen staan scheef tegen de plint, een halve meter verder staan twee geel geschilderde klompen en op de mat daartussen: een paar slippers, een paar hou ten zolen met riempjes en een paar kleine kinder sandaaltjes. Bij elkaar beslaat het stilleven amper eën kwart vierkante m^tjtr. Maar in die kwart meter staat het leven getekend van het Ambonese gezin Parinoesa. De laarzen: van Parinoesa J., soldaat van het voormalige KNIL. De slippers: van Christina, zijn vrouw, die haar man volgde over heel Java en die tenslotte met hem zeeën en oceanen overstak. De klompen: van Johan, die dertien jaar geleden ge boren werd, terwijl de wind ruiste door de bamboe en die nu aan het voetballen ia op een kaal gras veldje in de schrale Hollandse voorjaarswind. De houten zooltjes: van zijn zusje Albertlna die net uit het waslokaal komt met een emmer vol schoonge maakt eetgerei. De sandaaltjes: van een peuter van een jaar of drie waarvan we de naam niet kennen, maar wiens lachende bruine snuit zijn vader de zorgen doet vergeten die telkens weer opkomen achter dat jongensachtige voorhoofd. Ja, Parinoesa heeft zorgen. Over de toekomst en hoe dat nu allemaal moet; met hem en Christina en de kindeiren. En zijn buurlui hébben dezelfde zor gen: De Lima, Lopoellssa, Noya, De Fretes, en al die andere Ambonezen. Niet alleen in woonoord Lunet ten bij Vught, maar ook in de Schattenberg in Drente en in andere kampen in Nederland. De hele moeilijkheid ia dat Parnoesa. toen hij in Februari in Soerabaja aan boord ging van de Kota Inten, zich niet voldoende ge realiseerd heeft, dat hij in Nederland zijn K.L.status zou kwijtraken. Met andere woor den: hjj was zich niet bewust dat hij niet alleen geen KNIL-militair meer zou zijn, maar helemóól geen militair. Misschien is het hem niet duidelijk genoeg verteld. Misschien heeft hij er niet genoeg acht op geSlagen in zijn verlangen met zijn gezin weg te komen. In elk geval: hij heeft er geen vrede mee. en hij is niet bereid de korte formaliteiten die onmiddellijk na de ontscheping in De Boskamp bij Amersfoort plaats hadden, als een demobilisatie te zien. HU voelt zich dus: militair. Maar hU is volgens de bepalingen: burger. En die tegen stelling geeft moeilijkheden, zOwe 1 voor Pa rinoesa en de zijnen als voor de sociale lei der van het woonoord, de heer J. Goldman. „De zaak is dat iedereen zich ingesteld heeft op een tUdelUk verblijf", vertelt de heer Goldman. ..Maar hoe lang gaat dat wor den? En waarheen gaan ze daarna? Naar een vrij Ambon, waarnaar hun hart uitgaat? Naar Nieuw-Guinea, waar ze nu niet heen mogen?" Dat zUn allemaal vraagtekens De Am bonese voormannen in Den Haag hebben nu opnieuw de staat een proces aangedaan, om tenminste een paar van de vraagtekens te kunnen vervangen door uitroeptekens. Om een definitieve beslissing te krijgen over de vraag: burger of militair? Over de status dus van de oótheemde Ambonezen en over de financiële regeling die voor hen zal gei den- Voor die zaak opgelost is. kan Parinoesa zich niet senang voelen. Ambonees dorp in de hei De materiële verzorging in het woonoord levert overigens geen klachten op. Aan die kant van de zaak heeft de Nederlandse re gering gedaan wat ze kon. Het woonoord Lunetten wordt sinds een week of vier bewoond door zeventig' ge zinnen. tezamen ongeveer vierhonderd per- sonen. Onder auspiciën van de Genie wordt technische leiding berust bU <?e DUW. In de woonbarakken heeft elk van de zeventig Ambonese gezinnen een woon kamer met een slaapgedeelte poor de oudere en een apart kamertje voor de kin deren. Schuchter komt dit viertal om de hoek kijken van de „voordeur". hard gewerkt om het voor malige concentratiekamp waarin kort geleden poli tieke delinquenten gehuis vest waren verder te ver bouwen. Zo snel mogelijk zal het aantal barakken dat voor bewoning in gezinsverband geschikt is tot 25 worden opgevoerd. Lunetten zal na melijk met een bevolking van 3500 i 4000 een van de grootste Ambonese neder zettingen worden In Neder land. In de vier barakken die op het ogenblik gereed zUn heeft elk gezin een vertrek met een slaapgelegenheid voor de ouders en een apart kamertje voor de kinderen. Het eten wordt centraal gekookt en in aluminium etendragers veelal door de kinderen uit de keuken gehkald. Er wordt nog veel rUst opgediend, maar geleidelijk zal dat minder worden „De Ambonees heeft niets tegen de Hol landse kost", verzekert de heer Goldman. „Hij eet graag aardappelen en groente, maar ze moeten niet aankomen met een combi natie van rijst en spinazie zoals hier wel gebeurd Is!" Het keukenpersoneel staat voor een moel- Hjke taak. De sociale leiding van elk woon oord is in handen van Iemand die de Am bonezen door en door kent de heer Gold man is vier en een half jaar bëstuursambte. naar op Ambon geweest de woonoorden ressorteren onder de afdeling Maatschappe lijke Zorg van Binnenlandse Zaken en de Geen zegen zonder kerk De gezondheidstoestand is meegevallen. Een paar t.b.c.-patiënten zijn opgenomen in ziekenhuizen onmiddellijk na aankomst in Nederland. Van de kou hebben sommigen last, de meesten weinig. De Dienst Maat schappelijke Zorg heeft ouders en kinde ren bij aankomst warm in de kleren gezet, maar zendingen zoals die van „Door de Eeuwen trouw" 2ijn voor de noodzakelijke aanvulling van grote waarde. De mannen lopen goeddeels rond in half militaire kle ding, de vrouwen deels in jurk en mantel, deels in kleurige baadjes en de kinderen steken in de wonderlijkste combinaties van trainingspakken, pyama's. wollen truien en khaki kielen. „We zeggen zp honderdmaal dat ze hier niet op blote voeten kunnen lopen", zucht de heer Goldman, „maar veel helpen doet 't niet." Van naar school gaan Is tot nu toe niets gekomen. Het Is de bedoeling dat het woon oord een eigen school krijgt, niet alleen voor lager onderwijs, maar ook voor vakon derwijs. De geestelijke verzorging is In handen van een Ambonese pendita (dominee) die een ge meente heeft die 90 procent van de bevol king van het woonoord omvat. Toen de pen dita het kerkgebouwtje in het kamp voor het eerst zag schrok hij. want het lag vol hout en ander bouwmateriaal. Maar In min der dan geen tijd was de kerk leeg. want, zoals de heer Goldman het uitdrukt: „bij een Ambonees lean er geen zegen op enig werk rusten als er geen kerk bij te pas komt." Geen butgerwerlf Een moeilijk punt vormt het bezighouden van de mensen. De kinderen spelen, eten en slapen; de vrouwen hebben haar huishouden al koken ze niet. maar de mannen hebben weinig of niete om handen. Er zijn corvee diensten en ze worden zoveel mogelijk In geschakeld bij het werk dat voor het kamp noodzakelijk is. Maar voor werken In DUW-verband on der een eigen voorman waarvan sprake Is geweest voelen se niets, al Is het zak geld van 3 per volwassene en 2 per kind niet zo dat ze er niet graag wat b|j zouden willen verdienen. Want ze voelen zleh mili tairen en ze willen als zodanig geen burger- werk doen: liever gaan ze dan maar een partijtje voetballen. En daarmee zijn we dan weer terug bij In het woonoord Lunetten bij Vught zijn op het ogenblik circa 400 Ambonezen ge huisvest. Het grootste deel daarvan bestaat uit kinderen beneden de 15 jaar en on danks het gure weer vermaken dezen zich goed. Een partijtje ongeregeld voetbal op het sportveld tussen de barakken. De spe lers zijn grotendeels gekleed in wonder lijke combinaties van wol, flanel en khaki. het grote probleem dat Parinoesa en Llsa- poely en Noya en Lopoellssa en al die an deren bezighoudt: burger of militair. Voor dat is opgelost en voor ze zich be wust zijn dat er nu ook geen enkel beroep meer mogelijk is, zullen ze geen rust heb ben en ook niet bereid zijn de dingen gelijk moedig te nemen zoals ze vallen. Ammerstol „EXCELSIOR" GAF CONCERT. Zondagavond 4af de muziekvereniging „Excelsior" op he^: Kerkplein voor veel pu bliek het eerste zomerconcert, onder leiding van haar directeür, de heer B. A. Hoon. De nummers werden vlot uitgevoerd oogstten veel applaus. Bodegraven Koninginnefeest Op het feest vin de verjaardag onzer Koningin trok 's morgens de schooljeugd groepsgewijze in optocht naar hotel Van Rossum, waar eni^e filmpjes werden ge draaid., 's Middags werden volksspelen, voet bal en andere sportwedstrijden gehouden op het terrein in Oud-Bodegraven. Ook de jaar lijkse terugkerend? estafetteloop „Ronde van Bodegraven" was een punt van het feestprogramma, dat honderden toeschou wers trok. De uitslagen luidqn Senioren (parcours 2400 meter): 1. J. Groo- tendorst, 2. C. Voordouw, 3. W Boere, 4. Verboom. Eerste prijs niet-athleten A. C Dam. Junioren (parfcours 1200 meter) 1. Kenemans. 2. B. Klèrks, 3. R. Visser. Eerste prijs niet-athleten: A. de Wft. Na afloop werd een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een combinatie van Bodegra ven en ESTO en een Rijnstreeks. politie- .elftal. Met 0—3 wón de combinatie. Na een muzikale rondgang door de ge meente van de Chr. muziekvereniging „SDO" en een lampionoptocht volgde In hotel Van Rossum een feestavond van de Chr. Oranjevereniging. Na het zingen van twee. verzen van ons volkslied bracht het toneelgezelschap „Trouw aan Oranje" of „Oranje grijpt ln" op de planken. Tpneelaankleding en cos- tuums waren prachtig. Over het algemeen werd het stuk heel ^oed vertolkt. Boskoop L.O.-L.P.K.-fllm vertoond. De bezettingsjaren kwamen weer scherp voor de geest. toen. uitgaande van de Stich ting 1940—1945. de verzetsfilm L.O.-L.P.K. werd gedraaid. Het verenigingsgebouw aan de Rozenlaan was flink bezet. Wethouder mr dr J F. Taat. wees er op. dat met de wil om anderen te helpen de L.O.-L.P.K. Is ont staan. die aan velen hulsvesting en ook op andere wijze hulp bood. Met hun liefde tot God en de naaste waren de verzetsmensen bereid het offer te brengen om zich zelf te geven. Het is nu onze plicht hun of hun nabe staanden te steunen. Dit is een ereschuld die moet worden ingelost. Bloemenveiling. Coöperatieve vereniging De Boskoopse Velling. 30 April: Rozen, gr. bloemig, per bos. 20 stuks: Butterfly 90— 1.20: Vierlanden 80—1.70; Better Times 1.50 —1.90; Rosalandia 90; Duisburg 1.60^-1.90: Gemengde rozen 2035; Babyrozen per bos, 10 stuks- Sweetheart 1 80—2.50; Ingar Olsson 60—70; Pauls-scarlet 95—1.40. Diversen per bos, 10 stuks: Doronicrum 13; Lathyrus 10— 18; idem gemengd 21—53; Pink Pearltakken 65; Violen, 811: Azalea-mollisbloemen 1.40 1-55; Rhododendronbloemen 40—75: Balro- zen-Viburnum 60—75; Andromedablad 19— 28, Narcissen 16—26: Irissen 27; Tulpen 47— 49 Diversen per tak: Pink Pearltakken 10— 16; Sierkers-Hisakura 1440: Snijgroen per kg 42. Diversen per stuk: Hortensiaplanten 1-402.20; Azalea Indici 1.001.20; idem zeer grote planten 4.00—4.80; Japanse Azalea 50 De Luchtbode. De postduivenvereniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht uit Roosendaal. 60 km. Los 8.45 uur. In concours 167 duiven. Uitslag: M. van den Berg. 1. 8. 10. 15; G. Koster 2, 5. 12; N J. van Buren.. 3, 13; J. Kamerbeek. 4; A. Sijtzema 6. 16. 17; G. Lameree, 7. 9. 18: P. de Lang 11; J.deKooter 14; KI. Stikkelorum 19. 20. Verkoping van huizen. Notaris G J. Smeenk heeft ln hotel Neuf een verkoping van huizen gehouden. Kopers werden van de huizen Otweg 1. 2. 3. 4 en 5 de hèer O. van 'der Velden voor 8800. van de huizen Otweg 617, 8 en 9, de heer F. van der Velden voor 2001; de huizen Otweg 10, 11, 12 en 13 de heer P. van der Willik voor 1800 en van de huizen Zljdeweg 448 en 450 de heer Jac Booy Mzn. q.q. voor 2100. De huizen Bad huisweg 1 en 2, die werden afgemijnd op 3500, werden niet verkocht. „Lentebloesem". Alhier Ls opgericht een melsjesclub voor de leeftijd van-16—18 jaar. De naam ls „Lentebloesem". De veren, ls een afdeling van de meisj?svereniging ..Laat Uw licht schijnen". Deze club is opgericht omdat voor veel meisje^ de overgang van de jeugdclub naar de meisiesclub een be zwaar was door het grote verschil ln leef tijd. Ds Laforêt. Da J. LaforêL predikant bij de Rem. Geref. Gemeente te Boskoop en Wad- dinxveen. is voornemens 24 Juni intrede te doen te Rotterdam. Gouderak Concert. Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin gaven de muziek vereniging „Caecilia", de mandolineclub en de zangverenigingen, gisteravond ln de muziektent op het dorp een gezamenlijk concert. Raad bUeen. Woensdagavond 2 Mei om 7 uur zal de gemeenteraad in gadering bijeenkomen. i openbare ver- Weer naar eigen school. Dezer dagen zal de openbare school, die een grote ver bouwing onderging, weer |n gebruik wor den genomen. Dan kunnen de leerlingen weer naar hun eigen school. Ook voor de gymnastiekvereniging is dat van belang. Daar de schoolmeubelen in het gymnastiek lokaal waren opgeslagen, kónden de repeti ties niet worden gehouden. BIJ het in ge bruik nemen der school komt deze ruimte vr(j. Kerkelijke Herdenking. 1 6.30 uur wordt in de Ned. herdenkingsdienst gehouden, voorgaan ds W. de Voogd v: Ned. Herv. predikant; ds L. "ikant en de heer G de ivan de Ned. Herv. Évai Berkeawoude Intrede van da Priester te Jiap Zondag was het een feestelijke dag voor de Ned. Herv. Gemeente ln Jisp. In de ochtenddienst werd de nieuwe predikant ds A. Priester, overgekomen uit Berkenwoude, bevestigd door dr De Vries te Wormer, de consulent. De bevestiger koos als tekst het woord van Paulus: „Zij, die het ambt van opziener begeren, die begeren een voortref felijk ambt". Dr De Vries verklaarde, dat het hem bij het aanvaarden van zijn consulentschap toe scheen dat de kleine Gemeente te Jisp beter bij Wormer kon worden gevoegd. Later, zeide spreker, kon ik tot mijn vreugde con stateren, dat in de Gemeente, welker zorg hij deze dag aan ds Priester toevertrouwde, zeer wel mogelijkheden schuilen. Voor de nieuwe predikant, die grote ervaring heeft, zal een moeilijke, maar met God's hulp ook mooie taak zijn weggelegd. De Gemeente zong na de bevestiging da nieuwe herder staande Gezang 257 vers 4 toe. In de middagdienst deed ds Priester zijn intrede. Na zang van Psalm 118 vers 7 en 14 las de nieuwe predikant uit het Johannes Evangelie het 16e en 17e vers en Romeinen 12 vers 9—21, waarna de Gemeente zong Gezang 152 vers 1, 2 en 3. Zich tot zijn nieuwe Gemeente rlchtend«4 zei ds Priester, dat hem bij zijn bevestiging de grote belangstelling getroffen had. Hij hoopt dat hem de kracht zal worden ge geven deze belangstelling levend te houden. De lange tijd dat niet in de vacature voor zien. kon worden, gaven hem reeds de in druk, dat zijn taak niet gemakkelijk zal worden. Mijn taak zal zijn, aldus ds Pries ter. in uw midden te leven en het Evangelie te verkondigen. U allen dichter te brengen tot God s Liefde. Ds Priester richtte zich vervolgens tot zijn nieuwe Gemeente en de verscheidene ambtelijke functionarissen. Op hoge prijs stelde hij de aanwezigheid van vele vrien den uit Berkenwoude. Dr De Vries wenste de nieuwe predikant het allerbeste toe. De heer P. J. de Vrlea verwelkomde de niéuwe predikant namens de kerkeraad en de Jisper Gemeenschap. De heer J. Schoen sprak namens de kerk voogdij, ds Veenhuizen sprak namens de ring Zpandam en wethouder Boon namens het gemeentebestuur. Allen riepen ds Pries ter een hartelijk welkom toe. Burgerlijke Stand. Geboren: Barend Hendrik, zn van P. Wesseling en C. Peters. Getrouwd: Klaas Kok 27 Jr te Lekkerkerk en Cornelia Anker 24 jr; Arie Honkoop 24 jr te Stolwijk en Maria Adriana Stubbe 20 jr; Arie van der Velden 24 jr en Marrlgje Dek ker 20 jr; Jan Honkoop 26 jr te Stolwijk en Geertje Oudenes 23 jr. Overleden: Pieter BerkouWer 2 mnd. M Loop der bevolking. Ingekomen: A. van der Veldeh uit Ouderkerk aan den IJssel. Vertrokken: G. HonkoopOudenes naar Bleskensgraaf; A. Priester naar Jisp (N.H.); J. Oostrom naar Gouderak; C. Kok—Anker naar Lekkerkerk; M. A. Honkoop—Stubbe naar Bergambacht. Haak In. Een paar dames kwamen vorige week op de secretarie om toestem ming te vragen tot het houden van een geldinzameling ten bate van de Haak-ip- actie. Enthousiast zijn de dames met de geldinzameling begonnen. De opbrengst be droeg 174,21. Nieuwerkerk a. d. IJssel Kerkramen Ingegooid. In de Ned. Herv. Kerk werden enige gebrandschilderde ra men ingegooid. Dank zij de bemoeiingen van de politie zijn de daders, jongens van 11 en 14 jaar, opgespoord. Bekneld geraakt. De heer W. J. van Hof. Kerklaan. is op zijn tuin aan de Ringdijk 'bij het achteruitrijden van een vrachtwagen bekneld geraakt' tussen de wagen en de deurpost van de schuur. Hij is naar een der Rotterdamse ziekenhuizen gebracht, waar bleek, dat hij vleeswonden en een ge scheurd heupbeen had. Stolwijk •De Blauwe Doffer". De postdulvenver-w, eniglng ..De Blauwe Doffer" hield haar eer- ste vlucht uit Dordrecht, afstand 20 km. Los uur eerste duif 9.24.09. laatste 9.35.39. Uitslag: 1 9 A. v. d. Heuvel; 2 15 W. de Borat; 3 11 R. v. Houwelingen; 4 9 J. Zui- dervliet; 5 6 S. Uittenbogaard; 7 N. Dekker; 8 10 12 13 18 Joh. Sleeuwenhoek. Emmabloemcolleote. De door de plaatse lijke vereniging „Het Grsene Kruis" geor ganiseerde Emmabloemcollecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding, heeft 175,45 op gebracht. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. v. d. Waal 52 j.. Haarlem en L. H. de Groot 42 j. predik; geryva Moordrecht ga vond om erv. Kerk een waarin zullen der Straaten, an Urk, Geref. ater, voorgan elisatie Burgerlijke Stand. Geboreri: Adrlaan z. v. J. van der Wouden en M. Mólenaar. Ondertrouwd: N. Anker 25 jj. te Waddlnx- veen en J. G. Hoogendoorn27 j.; A. van Blltter8wijk 28 j en J. E. Macleane 26 j.i C. Swieb 43 j. en N. J. Eisberg 38 j. Predikbeurten. Hemel vaaötsdag: Geref. Kerk: 10 u. ds J. Kaptein, Reeuwijk. Ned. Herv. Evang. op Gerèf. Grondslag: 10 u. de heer H. Ockerse. i Schoonhoven j Ds Den Broeder vertrekt Ds P. den Broeder, predikant bij de Rem. Geref. Gemeente hier ter stede. i6 als re- 6erve-legerpred ikant overgeplaatst van Buseum naar Nijmegen. In vèrband daar mede is hij niet langer in stait het predi kantschap tijdelijk alhier waalr te nemen, waarom hij half Juni afscheid zal nemen. De toneelspeler Jules Verstraete Is Zondagochtend in de studio van de AVRO plotseling overleden. Het ge beurde tjjdens een repetitie voor een uitzending van het ..Trlangel"-cabaret dat Wlm lbo om de 14 dagen Zondags morgens voor de VARA geeft. In df proloog moesten alle medewerkers een regel zingen. Juist had ook Jules Ver straete zijn regel gezongen, toen hij plot seling achterover viel. Een onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde de dood door hartverlamming. De uit zending werd afgelast. VEEMARKT ROTTERDAM- Maandag 30 April 1951 Aanvoer in totaal 292 dieren, waarvan naar schatting «80 vette koelen en ossen en 613 varkens De prljz'Wi waren: koeien le kw. 2.86-/ 2 96. 2e kw ï.J.,* 2.5Ï, 3e kwal. 2.002.301 varkens (levend gcwA 1 86. 1.80, 1.73 belde per kg. Aanvoer vette koelen: lets minder: handffl: flauw; prijzen: niet hoger. Aanvoer varlws (levend gewicht): iets kleiner; handel: redeluk; prijzen: iets lager. Dinsdag 1 Mei 1981. Aanvoer ln totaal 8844 dieren, waarvan naar schatting 880 vette koelen. 1667 gebrulksvee. 63 vette kalveren. 167 graskalveren. 1872 nuchtere kalveren. 172 varkens, 4S9 biggen. 189 paarden. 7 veulens. 53 schapen of lammeren, 95 welde- en zuiglam- merën en 80 bokken of gelten. De prijzen waren: vette koelen le kWai. 2.552 85, 2e kwal. 2.36-2.55, 3e kwal. 2.0®- 2.30; vette kalveren 2.60—3.00, 2.30—2.60; 2.20— 2.30; slachtpaarden 2.10, 2.—. 1.90, alles per kg; graskalveren 330.—, 230—, 150.-; nuchtere kal veren 49—, 45—, 41.— biggen 40 -. 35 -, 25.—J schapen 100—, 140—, 100—; kalf- en melk- koeien 1050—, 825—, 700— vare koeen 700—, 800—, 550—; vaarzen 880—, 620—, 520—; pinken 480—, 420 -. 350—, alles per stuk. Aanvoer vette koelen: Iets kleiner: handel: redelijk; le kwal. groe prijshoudend, 2e en 3e kwal. onveranderd. Aanvoer vette kalveren: iets groter; handel: tamelijk; prijzen: stabiel. Aanvoer graskalveren: korter; handel: traag; prijzen: vooral niet hoger Aanvoer nuchtere kalveren: minder; handel: tamelijk: prijzen: iets stijver. Aanvoer biggen: kleiner; handel: stroef; prijzen: van vorige week met moeite te handhaven. Aanvoer slachtpaarden: iets ruimer: handel: zeer kalm; prijzen: Iets lager. Aanvoer schapen: matig;; handel: lui: niet geheel prijshoudend. Aanvoer kalf- en melk-i koelen: tets kleiner; handel: kalm: prijzen: aWf vorige week. Aanvoer vare koeien: korter; handel: redelijk; prijzen: onveranderd. Aan voer vaarzen en pinken: matig; handel: stil} prijzen: als vorige week (wonsan) «nqdonq [sariwon Ihhljp TSjefftnjtm DINSDAG 1 MEI 1951 EERSTE BLAD PAGINA Onder voorzitterschap van mevr. J. W. ItersonRotangs, hield de Ned. Ver. van Huisvrouwen te Buuum haar 35e algeme ne jaarvergadering. uitvoerige elde: De presidente hield redevoering, weerin zij de vreeg iteli welke wijziging is er gekomen in het eco nomisch bouwwerk en wat beduidt deze ln one dagelijk» leven? Helaas blijkt steeds duidelijker, hoe een noodzakelijk te voeren oorlogseconomie de grootete ruimte geet be- elaen. zodat onze geziraverlangens in ver drukking komen en wil. huisvrouwen, op de spits der pyremide een beperkt plaatsje toegewezen krijgen en acrobatisch? toeren moeten uitvoeren om daarboven het even wicht niet te verliezen. Derhalve is de tweede vraag die wij on» stellen: zijn we voldoends bedreven ln die acrobatiek? Zijn we bereid ons rekenschap te geven van het wankel evenwicht waarin ons dagelijks leven verkeert en zijn we bereid elkaar bij te etaan en anderen niet van het topje te verdringen en te pletter te gooien? Dit doen we als we schaarse artikelen naar ona toe halen zoveel als we kunnen, m.a.w. als we gaan hamsteren. Ook doen we dit. wanneer we de maatregelen, die als prijsbeerslng bedoeld zijn. schenden. Deze immer» moeten het bouwwark wat solider maken. Prijs stijgingen maken het slechts ranker en wan kelen De «rgste wantoestanden bestaan nog steeds op het gebied van pensionprijzen en de huren voor gedeelten van woningen en voor kamers. Als men wel de prijzen in der minne heeft geschikt, dan blijft nog de moeilijkheid van het aarrianwonen. Deze is een gevolg van tekort aan bescheidenheid van een of beide partijen, maar ook aan doelmatigheid bij ons werk. waaraan wij husvrouwen bijna allen lijden, alsdus spr De regering streeft er terecht naar om te trachten elk gezin een eigem. niet met an deren gedeeld, onderdak te verschaffen, doch dit kost veel tijd en geld. Intussen is ar voor ons. aldus spreekster, des te meer reden om de huisvrouw vóór te lichten op het glibberig pad van doelmatigheid en goede arbeidsverdeling. Dreigende tredmolen De vooropleiding van het meisje mqet een belangrijke rol spelen bij de houding die zij later ln het huwelijk zal aannemen. Het werk, dat de man wacht, is in het algemeen in overeenstemming met zijn opleiding. Dit geldt voor de vrouw in hoofdzaak voor de niet-huwendan. Maar voor de anderen? We hebben nu de mogelijkheid» de mannelijke vorming te ondergaan, maar hoe brengen we deze in toepassing? Nog steeds vullen vele huisvrouwen haar gedachten met het huishouden, de kruideniersrekening, de «choonmaak. Haar belangstelling grijpt zich vast aan wat haar voorgangsters tot huis sloven maakte. Als ze niet oppassen, gaan ze in de tredmolen van het dagelijks leven zich moe draaien, verliezen haar frisse geest en de msn. die de belangstelling voor werk mist. wordt minder mededeelzaam. Om de huisvrouw meer begrip bij te bren gen omtrent de noodzakelijkheid haar tijd ais een zeer kostelijk bezit te beschouwen, waarmee gewoekerd moet worden, stelt de vereniging een enquête in naar tijds besteding. Mevr. Iterson besprak hierna de ver houding tussen huisvrouw en huishoudelijke hulp, welke laatste een tpdere erkenning wenste. Het merendeel van de meisjes geeft de voorkeur aan goed omschreven arbeids verhouding, zoals zij die in alle andere be roepen kennen. We zien bovendien dat de oude toestand eigenlijk tot ongewenate re sultaten heeft geleid. Het beroep van huis houdelijke hulp is vólkomen in discrediet geraakt. Om belde partijen te helpen, hebben enige grote vrouwenverenigingen, tezamen met de bonden van huteperooneel, een model-contract opgesteld, waarvan het de bedoeling is, dat het'vrijwillig gebruikt zal worden door ieder, die dit gemeenschaps belang wil dienen. Bij goede toepassing zal blijken dat met dit contract niet een stukje Idealisme verdwijnt, maar juist in een groot aantal gevallen een betere verhouding ont staat. En waar ze van nature zou bestaan, zal ze toch zeker niet geschaad kunnen wor den door een meer zakelijke afspraak. Officiële erkenning Volgens 't Jaarveredag van d« secretaresse, mevr. M. Goedhart, is de vereniging in 1950 met haar 28.000 leden een gewijzigde positie gaan innemen. Niet alleen van overheids wege worden haar herhaaldelijk adviezen gevraagd, ook van particuliere zijde gaat men steeds meer vragen naar de mening van het hoofdbestuur en de commissie tot voorlichting bij huishoudelijke arbeid opal die terreinen, dia het gebied van de huis vrouw vormen en raken. Niettegenstaande het feit. dat het ver krijgen van goede huishoudelijke hulp nog dikwijl* moeilijkheden biedt, blijken de leden niet erg gesteld te zijn op Duitse en Oostenrjjkae arbeidskrachten. Het hoofd bestuur heeft dan ook gemeend tegen dese toelating een protest te moeten doen horen. Een belangrijk punt van bespreking vormde de huishoudraad en uitvoerig werd het voor en tegen besproken. Tenslotte be sloot de vergadering zitting te blijven nemen in deze raad en de presidente af te vaar digen hierin zitting te nemen. De toestand ls echter nog geenszins geconsolideerd. Ge protesteerd werd tegen de „jeugd-afval- actie" gepropageerd door de redactie van de JSpaarpost". die zich zeer duidelijk volstrekt niet in de consequenties, aan haar voorstel verbonden, had ingedacht. Het hoofdbestuur heeft trouwens vele bezwaren tegen de Nationale Spaarraad en zijn officieel orgaan de Spaarpost. Over de kwestie „kopep met korting" werd de mening van de leden gevraagd «n ln groten getale bleek men tegen het kortlngssteliel te zijn. Men ia de mening toegedaan, dat het verlenen van korting voor leveranciers, bij contante of daarmede gelijk te stellen betaling, mits gemakkelijk geldend voor alle kopera, aanbeveling ver dient, doch alle andere vormen van korting onverdedigbaar zijn. omdat zij een zuivere prijsvorming in de weg staan. Uit het verslag van het Instituut tot Voor lichting bij Huishoudelijke Arbeid blijkt, dat ln het algemeen èn in de handel èn het kopend publike niet beseft, dat er bij een verstandiger houding van beide partijen voor hetzelfde geld zaken te koop zouden zijn, die practiacn en mooi zijn. De conclusie van de vereniging is, dat sinds 1947 de ver- koops- en fabricatiemogelijkheden niet hand in hand zijn gegroeid met de capaciteiten om de artikelen aan de te stellen eisen te laten beantwoorden Dit geldt ook v»or de deugdelijkheid van de voorlichting, die de koper van de verkoper ontvangt. Als de, nog wel niet ideale, maar toch sedert 1947 iets groter geworden huishoudelijke mogelijk heden door de huisvrouw waren uitgebuit, zouden wij zichtbaar ideeële en materiële verbeteringen aan gezin en woning moeten kunnen waarnemen, aldus het verslag. Behandeld werden de studierappoi;teii over de volgende onderwerpen: „Is "we tegenwoordige opleiding van onze jonge meisjes voor haar toekomstige taak als huisvrouw en moeder al dan niet voldoende vpor alle klassen der bevolking? en: „Is het gewenst, dat de hulsvrouw deelneemt aan het maatschappelijk laven, zo ja, waar om en op welke wijze? Deze rapporten zullen nader worden be studeerd. Nadat de verschillende afdelings- voorstellen waren behandeld, werd besloten de algemene vergadering van 1952, die een feestelijk karakter zal dragen in verband met het 40-jarig bestaan van de vereniging, in het voorjaar in Den Haag te houden. (Van een onzer redacteuren.) Bégln Juni zullen tussen Frankrijken Nederland onderhandelingen beginnen over een nieuw handelsverdrag. Beariegen niet alle tekenen, dan zullen dit voor ons land moeilijke onderhandelingen zijn. De economische verhouding tussen Neder land en Frankrijk is in ruwe trekken de zelfde sla dia tussen Nederland en zo vele andere landen. Dat wil zeggen. Nederland h?eft voor het op gang houden van zijn economische leven zeer vele grondstoffen nodig, die de éigen bodem niet oplevert en die het dus moet invoeren en het kan daar slechts producten tegenover stellem die niet zulk een dringande noodzaak voor andere landen vormen. Wat Frankrijk aangaat, wij hebban drin gend nodig: de Franse walserij-producten, phosphaten (uit Noord-Afrika), Thomas' Slakkenmeel potas (uit de Elzas), Ijzerert sen, hout (zowel uit Frankrijk als uit Frans Equatoriaal Afrika), eodapruducten. kalfs vellen, wollen garens. Zoals de Fransen thans nog met producten uit hun koloniën op de markt komen, zo kondfen wij daar vroeger sterk begeerde producten uit In donesië (tin, rubber, copra bijv.) tegenover stellen. Dit laatste is thans niet meer mogelijk en het gevolg is dan ook, dat de handelsbalans tussen Frankrijk en Neder land thans een groot deficit voor Nederland vertoont. Een verdere oorzaak van Nederlands zwakke positie tegenover Frankrijk en men kan wel zeggen, op de gehele wereldmarkt la, dat de producten, die Nederland In behoorltfke hoeveelheid en ln zeer goede kwaliteit kan leveren, onze landbouwproducten, voor Frank rijk van weinig belang zijn. Vroeger was het ons mogelijk, de verkoop van de landbouwproducten te koppelen aan de verkoop van Indonesische producten. Nu dit niet meer kan. vraagt een han delspartner. i.e. Frankrijk, uitsluitend naar de behoefte In eigen land naar het buitenlandse product en die is in Frank rijk gering. Het is ons dan ook niet mo gelijk geweest, om bUv. boter en kaas ln het thans nog lopende handelsverdrag met Frankrijk op te nemen. Alleen door de invoer van Franse wijn in ons land open te stellen, is het gelukt, een zekere hoeveelheid van genoemde agrarische producten naar Frankrijk te exporteren. Het zeer nauwe verband tussen import en export blijkt uit het bericht, dat het Franse ministerie van Landbouw de invoer van 500 ton kaas uit Nederland heeft vrijge geven en dat van Nederlandse zijde daar tegenover 25 millioen Francs voor de invoer van Franse wijn beschikbaar is gesteld. Scheepghoutv van belang Wat ook aterk belemmerend werkt, is het feit dat groente, ïrult, boter en kaas in nog geen crikel land zijn geliberaliseerd. Het behoefd geen betoog, dat de economische positie van Nederland aanmerkelijk zou verbeteren, Indien de agrarische produc ten op de lijst van geliberaliseerde goederen kwamen te staan. Het handelsvolume tussen de Frpnse Unie. waartoe dus ook de Franse koloniën beho ren, en Nederland bedraagt 700 000.000 per Jaar. Daarin zijn ook de geliberaliseerde Deze reusachtige pijp ia door de heer Teodori, inwoner van een klein dorp op Corsica, gemaakt uit één stuk wortelhout, dat een gewicht had van verscheidene kilogrammen. Het' is een meesterwerk van houtsnijkunst geworden, waarop liefheb bers van fraai gesneden pijpen jaloers zul len zijn. Hef nieuwe heetuur van de Bedrijfsgroep Wegvervoer heeft uit zijn midden een da- iclljka bestuur gekozen. Tot voorzitter werd gekozen dr Ir J. G. J. C. Nleuwen- huls. In het dagelijks bestuur zullen voorts zit ting hebben de nieuw gekozen voorzitters van de afdelingen personenvervoer en goe derenvervoer van de Bedrijfsgroep, resp. de heren J. Innemee en E. van Donkelaar. Plaatsvervangende afdelingsvoorzitters zfln reep. de heren J. J. Jnrrissen en J. W. de Voa. De werknemers zullen in het dagelijks bestuur worden vertegenwoordigd door de heren H. W. Koppen en A. A. B WUsman. Van hen is de heer Koppen tevens plaats vervangend voorzitter van de Bedrijfs groep. Plannen voor verbetering van de haven van Colombo Wanneer de bestaande ontwikkelings plannen van de haven van Colombo uitge voerd zijn, zal de haven ligplaatsen langs de kade en installaties voor laden en lossen hebben van 14 tot 16 schepen. De tijd voor de uitvoering van de plannen wordt geraamd op 3'/« tot 4 jaar en aan het eind van de periode zal de verwerking van 2/3 van de invoerladipgen langs de kade kunnen géschieden in plaats van met behulp van lichters. De Amsterdamse burgemeester mr Am. J d'AilJy, heeft officieel de verbouwde zee mansclub van de atlchtlng „Apostolaat ter zee" aan de De Ruyterkade 102 te Amster dam geopend, in tegenwoordigheid van de wethouder van Sociale Zaken, de heer W. Steinmetz. de voorzitter van de stichting, havenaalmoezenier B. J. A. Haanen, de overige bestuursleden, vertegenwoordigers van de marine, enige scheepvaartbedrijven, de havendienst, de vereniging „De Amster damse Haven". VVV en Horeca. Zondagmorgen heeft de deken van ae hoofdstad, mgr G. P. J. van den Burg. het nieuwe tehuis op plechtige wijze ingewijd na een plechtige Heilige Mis in de St Nl- colaaskerk. Uit Frankrijk 1 ven genoemde Nederland inge\ Robert Vopeler r(jdt de grens over naar Oostenrijk. Door de achterruit van de auto is nog juist de slagboomop de Hongaarse grens te zien. Fabricage bouwmateriaal van afval steenkolenmijnen Na herhaalde proefnemingen is gebleken, dat ook de leistenen, behorende tot de mijn afval der Nederlandse steenkolenmijnen, geschikt zijn om verwerkt te worden tot toeslagstoffen voor bouwmaterialen. Door verhitting van de mijnstenen ontstaat een nieuwe sponsachtige steensoort, die zeer goed dienstbaar wordt geacht bij de bouw van lichte betonwerken. Daar bedoelde stenen, die thans op de steenbergen terecht komen. niet allemaal van gelijke soort zijn, was het slechts de kunst om uit te vinden, tot welke hoogte de verhitting kon worden opgevoerd. Bij te sterke verhitting bestaat het gevaar, dat de steen uit elkaar spat. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht is al geruime tijd voornemens om aan het Julianakanaal een nieuwe fabriek te bou wen. Dit wordt dan de eerste Nederlandse fabriek, waarin de bewerking van de lei stenen zal geschieden. Er ls aanleiding van deze fabricage goede resultaten te ver wachten, zodat aeze nieuwe Industrie in de naaste toekomst wellicht aanzienlijk zal kunnen worden uitgebreid. goederen begrepen. Vrasgt men nu, voor welke Nederlandse producten in Frankrijk interesse bestaat, dan ziet men bovenaan op de lijst staan cokes. Verder vindt export uit ons land plaats van Philips-producten: verse vis, wat boter en kaas naar Noord- Afrika en de Franse Overzeese gebiedsdelen in'het algemeen, waarvoor contingenten zijn vastgesteld; fruit (appelen vooral); gecon denseerde melk; aardappelmeel;' pootaard- appelen; vrij veel bier; chemische produc ten; katoentjes, voor Afrika vooral; oliën en vetten, bloembollen. En vooral niet te vergeten onze scheepsbouw. Tot 30 Juni a.s. kan Nederland voor 20 njillioen aan zeeschapen en voor 12'/« millioen aan bin nenschepen en baggermateriaal. in totaal j dus voor 32' I millioen, aan Frankrijk heb ben geleverd. Op het ogenblik staan bij voorbeeld 5 grote tankers op stapel. Tot de export kan men ook rekenen: baggeren in Frankrijk door Nederlandse firma'# en h«t slepen van Franse zeeschepen. Het zal wel heel moeilijk zijn. verhoging van deze hoeveelheden te verkrijgen, tenzij een minder goede oogst de import van Nederlandse landbouwproducten ln Frank rijk nodig zou maken. k worden naast de reeds bo-, e goederen voornamelijk in ingevoerd cacaobonen; textiel; iuto'8 en kleine vrachtwagens; speciale «staalsoorten; machines en dan nog geliberaliseerde goederen. Bij die gelibe raliseerde goederen staat men echter voor de moeilijkheid, dat de Franse invoerrech ten over het algemeen veel hoger zijn dan de Nederlandse, wat de Invoer natuurlijk weer belemmert. Geen bedelaars Het ontbreekt overigens niet aan de nodige activiteit om Nederland en het Nederlandse product in Frankrijk bekendheid te ver schaffen. Nederland is op alle Franse jaar beurzen behoorlijk vertegenwoordigd. Dat is gebleken in Lyon en Toulouse, dat zal ook blijken op de „Foire de Paris" die van 28 April tot 14 Mei wordt gehouden. Ook op de Internationale textieltentoonstelling ln Lille zullen inzendingen van een tiental Nederlandse firma's te zi«n zijn. Dat de Fransen begrip hebben voor onze moeilijkheden is zeker voor een zeer be langrijk deel te danken aan de wijze, waar op Nederland zich in Frankrijk presenteert en waarop het daar is vertegenwoordigd. Dat grote perken verse Hollandse tulpen ln Parijs bijdragen tot het feestelijk vieren van het tweeduizendjarige bestaan van deze wereldstad en dat de handel aan de stalletjes en op de bloemenmarkt in de hallen in gesneden tulpen, narcissen, ane monen en hyacinthen die in anjers uit Zuid- Frankrijk evenaart, mag dan nog geen direct groot economisch voordeel voor ons land opleveren, het draagt toch ln even belangrijke mate tot kennis van en waarde ring voor de producten van ons land bij als de kortelings weer gehouden tulpenreceptie van onze ambassadeur, mr C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. waar aan een groot gezelschap van vooraan staande personen uit diplomatieke, politieke sociale, culturele, economische en hoge amb telijke kringen deelnam. Over de toekomstige ontwikkeling ln de economische verhouding tussen belde lan den valt uiteraard niets te voorspellen. Er bestaat in Frankrijk steeds kans op eer», „imporation de choc", een plotseling vrij geven van de invoer van een artikel, waar van de prijs in eigen land te sterk is ge stegen. Wet echter een stabiele verbetering Gemeentegroep 1M9 I A 100.000 Inwoners) II (20.000—100.000 inwoners) III (L 20.000 inwoners) Nederland. m? I 100.000 inwoners) H (20 000—100.000 inwoners) III (L 20.000 inwoners)* Nederland, 1) ïnel. de personen, die binnen 30 dagen na het ongeval aan de bekomen verwondin gen zijn gestorven. Aantal slachtoffers verkeers ernstig licht ongevallen gedood 1) gewond gewond 32.170 250 4 059 4.458 10.717 199 2.270 1.477 11.250 461 3.117 1J570 totaal 54.137 910 9.446 '505 38.059 224 4.433 5.119 13 893 215 2.737 1.603 14.489 526 3.610 1743 totaal 66.441 965 10.780 8.465 Het vorstelijke gezin op Koningin Juliana's verjaardag. Kritieke toestand op Franse nonferro-metaalmarkt De nonferrometaalsituatle ln Frankrijk is al sinds enige tijd kritiek. De oorzaken van het huidige gebrek aan stabiliteit zijn: 1) de moeilijkheden in de voorziening als ge volg van het algemene tekort op de wereld markt; 2) de contróle op de verkoopprijzen van metalen, die de producenten verhindert te concurreren op de ertemarkten. waardoor de Franse productie wordt belemmerd en 3) de moeilijke schrootsituatie. De Franse in dustrie verwerkt zeer veel schroot, waar door zij uiterst gevoelig is voor de hoge prijzen eai de krappe aanbodpositie van schroot. Sedert het begin van dit jaar zijn de schrootprijzen als volgt gestegen: voor lood met 20 voor zink met 33 voor ko per met 40voor aluminium met 40 en. voor tin met 50'/«, De Franse nonferrome- taalproducenten zijn voor hun grondstof voorziening voor 40 k 50 V* op schroot aan gewezen en dit percentage vertoont een neiging tot stijgen. De producenten ramen, dat de totale productie dit jaar iets lager zal zijn dan in 1950. Zij verwachten, dat de tin productie met 20*'« en de koperproductie met 15 zal dalen. Men voorziet tegen het einde van de zomer een ernstig tekort, zulks met het oog op de herleving van de indus triële productie en de uitvoering van het herbewapeningsprogramma PROF. GELISSEH TE BRVSSEL: Ondanks het vele leed, dat Duitsland ons In de laatste oorlog heeft berokkend, heeft het verstandelijk inzicht wat w(j te doen en te laten hebben tegenover Duitsland het reeds lang van het sentiment gewonnen. Er zou thans een Benelux-Duitse econo mische raad moeten worden ingesteld, die naast het belangrijke werk. dat in de OEEC ten bate van de economische integratie wordt gedaan, het zijne bijdraagt tot de multilateralisatie van het handelsverkeer in Europa, aldus verklaarde de Nederlandse oud-minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr ir H. C- J. H. Gelissen in een lezing, welke hij ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg tijdens een zakenlunch te Brussel heeft gehoudën en welke de titel van Nederlands economische positie aangaat, men moet hopen op een liberalisatie van agrarische producten, wat niet alleen Ne derland, maar ook andere economisch zwakke landen als Denemarken ten goede zou komen, en een behoorlijke toewijzing van grondstoffen, opdat die landen die niet over grondstoffen beschikken niet steeds als bedelaars tegenover de in dit opzicht rijke landen behoeven te staan. Men krijgt in Frankrijk de indruk, dat onze export van •chepen en machine# naar dat land nog kan worden vergroot. Dat de underfloor motor ook in een vrachtauto-chassis voordelen oplevert be wees Büssing, die met een 12 ton under floor vrachtautochassis met 8'/i meter landlengte voor een technische verrassing zorgde. droeg „Toekomstige ontwikkelingsmogelijk heden van de Nederlands-Dnttse handel". Prof. Gelissen wees er verder op, dat hoe eerder Duitsland zich economise^ weer her stelt. des te beter dit is, in de eerste plaats voor het Duitse volk zelf en in de tweede plaats voor zijn buren. Als men zaken wil doen heeft men nu eenmaal meer aan een rijke buurman dan aan een armlastige, zo zeide hij. Spreker geloofde niet, dat een herstel van Duitsland een nieuw gevaar voor aggressie zou betekenen en hij voerde hiervoor historische en materiële redenen aan. Prof. Gelissen is van oordeel, dat het EBU-crediet van 320 millioen dollar, dat Duitsland op 1 Januari 1950 kreeg, veel te gering was. Het feit, dat een aanvullend cre- diet van 120 millioen dollar werd toegestaan, pleit hiervoor reeds, al was dit onvoldoende om de zo snel groeiende Duitse handel vol doening te geven. Van groot belang achtte prof. Gelissen het, dat een Nederlands-Duitse commissie wordt ingesteld, die tot taak zal hebben te onder zoeken of de handelsbetrekkingen kunnen worden uitgebreid. Nog liever zou prof. Gelissen zien, dat, zoals wij in de aanvang reeds weergaven, dit onderzoek zou ge schieden in een trouwe Benelux- gemeenschap en dus een Benelux-Duitse economische raad werd opgericht, om vla een trilateraal verkeer tussen de Belgisch Luxemburgse Economische Unie, Nederland en Duitsland bij te dragen tot de multilate ralisatie van het handelsverkeer. NederlandB.L.E.U Aan de lunch was de algemene jaarver gadering van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg voorafgegaan. Dé voorzitter, de heer C. van Schaardenburgh, stelde in zijn inleiding in het licht, dat de handel tussen de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie en Neder land iri het afgelopen jaar een ongekende bloei doormaakte. Sprekende over de o hausse-periode, waarin wij ons thans bevin den. zette de voorzitter uiteen, dat het een eis van goede politiek is. dat het bedrijfs leven er voor zorg draagt gewapend te zijp, om bij een ommekeer van de conjunctuur de schok te kunnen opvangen. Dan zal na melijk. zo zeide hij, de concurrentiestrijd wederom in alle felheid worden gevoerd. In dit licht gezien, zo merkte hij verder op, bergen ook de herhaalde loonsverhogingen grote gevaren in zich. Anderzijds moet men er van doordrongen zijn zo besloot hij, dat het vragen van te grote offers aan het be drijfsleven, de grondslagen van een gezond economisch leven ten koste van de algemene volkswelvaart ondermijnt.. (Door geheel Nederland kan men thans via de Taartenexpresse in elke wille keurige gemeente 'n taart laten bezor gen en bij de eigen banketbakker be stellen. De Rotterdamse schrijver en oud-banketbakker Peter van Andel kwam op dit idee). 'POT HEDEN kon men slechts de E bloemen, (geen taart) als blijk van vriendschap noemen, wanneer naar verre, verre streken, die bloemen, door experts of léken, betast, beroken en bekeken, de uiting van zo'n vriend schap bleken. Men zocht eenvoudig een bloemist, die (onbetwist) zich nooit vergist, en wist, dat hij het Doel niet mist. De Rozen of de orchideeën, be steld in Sneek of Ultermeeën, versche nen op het juiste uur, als een geschenk van Puur Natuur, in Tilburgals de naaste buur! MAAR OOK de bakkers der banketten, zijn mensen, die op 't Nieuwe lejten, zij willen, als zeer nauwgezetten, de sleur het suffige beletten, en volgens eigen, nieuwe wetten, de bakens radi caal verzetten. In Rotterdam, daar woont een schrijver. Die man was eer tijds eens, vol ijver, egn patissier van renommée, hij maakte heerlijke pon- sée, en feuilletée met veel haché, (dus goed gevuld, niet leeg, dat deeg), maar kreeg van 't vak genoeg, en zweeg. Maar deze man, die zo uniek was. en voor het scheppen fanatiek was, blééf scheppen, en hij schiep romans, hij bleek vee) mans. dat zien we thans. Maar toch, de oude liefde roest niet! Wat in het hart zit, dat verwoest niet, en Helder als een Kandelaar, schijnt thans Peter van Andel daarl Hij stichtte, fijnbesnaard van aard, de grote Broederschap der Taart. U kunt be stellen in Maassluis, de taart komt bij Uw nichtje thuis, al woont zij ook in Slikkerveer, in Sapper-, Box- of in Aalsmeer, de taart verschijnt, als in een digdroom, naar keuze mèt of zonder slagroom, U kiest uit foto's: Mocca, Noga, met poppetjes versierd met Toga. (bij jubileum of promotie). Het wordt een prachtige negotie! De toekomst lacht ops heerlijk tegen, de taart vervangt nu allerwegen, het zwaard, d'atoombom of de degen. Tot heden bleef op deze aard. het mensdom niets, neen niets bespaard, maar dat verschijnsel, droef van aard, verscheen slechts door gebrek aan taart. Wij kali gen reiner levenswandel, door 't ideaffi van een Van Andel. STRAKS WORDT die Taart-Organlsa- tie, een bron van vreugd voor élke natie, als Internationaal gewerkt wordt, en 't niet tot Nederland beperkt wordt. Uit Washington gaat naar het Kremlin, een taart, (daar zit wat extra-Jam in!), geen Harde Wener wordt gekozen, maar feuilletée, met veel frambozen, en door dat brosse bladdardeeg, de Aard. door Taart, haar redder kreegl KOMT, MENSEN, laat ons taarten zen den, aan vrienden, magen en bekenden de bakker bij U, om de hoek, noteert Uw taart voor Grootebroek, voor Gro ningen of Grootegast, wie zó verrast doet vèst gepast! Ja, men aanvaardt zelfs filosofisch, op 't Witte Huls een taartMoscovisch. Denk niet, dal ik voor jokkebrok stade vrede komt door crème en mocca, en veilig ls ons huis en haard, de Taart vervangt bedaard het Zwaard! WOUTER JTE.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3