NU WEER OP IEDERS LIP! Geheime Opdracht 13. ROKKEN de Beste Bromfiets Ernstige beschuldiging tegen ex-burgemeester O'Dwyer Dramatisch gebeuren op grens van bezetting en bevrijding Goudse middenstand haakt in PINKSTER-AANBIEDING! Er wordt thuis veel meer gedronken dan vroeger Twee jaar gewacht, werk kost 20.000 duurder Eerste blad - pagina 2 MISDAAD IN AMERIKA Bevriend met boeven Wagner's „Feuerzauber" vernielde de opera in Geneve Eerste Nederlandse montagewoning in Nieuw-Zeeland Per saldo kwamen maar 25 Nederlanders uit Rusland Nederland, zesde scheepsbouwland Westbérlijnse politie arresteerde 300 communisten Demonstrerende babies in Praag Amsterdamse jongens kaapten munitie uit Duitse bunker AETHER-MENU Het programma voor morgen BRITANNIA in Picasso-stijl Bruidssluiers met atoommotieven Geheime vergadering damesclub Engelse koning opende Festival of Britain Amerikaanse geheime dienst mocht niet in Japan werken „Geen kans op interventie van China De generaal kan wel een divisie missen De maatregel in kamp Wittenberg was juist Zes jaar geleden in Oudewater S.S.-ers oefenden terreur uit AT r) AAR ANNEER. M ETS BIJZONDERS DE WIJNKELDER Firma Nagtegaal ontving veel sympathie VICTOR BRIDGES Kans voor wetenschap en kans voor kopers PALMBEACH 75 VJ 'J Blau>ve Week niet meeting geopend Waddinxveen verhoogt Buntywereldrecordhoudster onder de melkkoeien Gist is belangrijk in haar voedsel gas- en stroompnjs GOUDSCHE COURANT De uit vijf congresleden (democraten en republikeinen) bestaande commissie-Kefau- ver, die een onderzoek heeft ingesteld naar de organisatie van de misdaad in de Ver enigde Staten en haar banden met over heidsdienaren. heeft een rapport over het bendewezen gepubliceerd. Hierin wordt o.m. de voormalige (demo cratische) burgemeester van New York O'Dwyer, thans ambassadeur te Mexico City, er van beschuldigd, dat „noch h(j. noch cUn toenmalige ondergeschikten enige daad werkelijke actie hebben ondernomen tegen de leiders van benden misdadigers, die sich besig hielden met de exploitatie van speel huizen. het smokkelen van verdovende mid delen en het met bedriegeltfke methoden deelnemen aan wedden bfl wedstrijden, waarbij niet voor moorden terugdeins den". In het rapport wordt gezegd dat „het optreden van O'Dwyer in feite het onder zoek naar deze misdadige practljken be lemmerde". O'Dwyer was van 1940 tot 1942 als offiéier van Justitie in een district van New York werkzaam. Hij was tot de afgelopen herfst burgemeester van New York. De commissie verklaart verder, dat O'Dwyer vrienden van Frank Costello en Joe Adonis, twee leiders van benden, die speelhuizen exploiteren, in hoge functies van New Yorks gemeente bestuur heeft benoemd. In het rapport wordt gezegd, dat de ben den hun voornaamste inkomsten verkrijgen uit door fraude verkregen winsten uit wed den en spelen. Ook wordt verklaard, dat het „de commissie duidelijk is, dat Costello. on danks zijn betuigingen van het tegendeel, nog steeds grote invloed bezit in de organi satie te New York van de democratische partij" De voorzitter der commissie, senator Ester Kefauver, is zelf democraat. De commissie heeft een aantal voorstel len gedaan om de door haar aan de kaak gestelde misstanden op te heffen. Bij een repetitie van de ..Feuerzauber" uit de opera „Die Walküre" is Dinsdag bijna het gehele operagebouw te Genève verbrand Wagners opera ..Die Walküre" zou 's avonds door de Weense Staatsopera gegeven worden Het hoogtepunt van deze opera is wanneer Brünhilde. wegens ongehoorzaamheid aan de goden van godin tot sterfelijke vrouw ge maakt. te slapen wordt gelegd op een rots, die door vuur wordt omgeven, waar later Sieg fried. doorheen dringt. Toen nu de toneel technici het vuur „oprie pen". grepen de vlammen om zich heen en vernielden het toneel volkomen. Naar men verklaarde, hield het veiligheidsscherm het vuur niet tegen, zodat ook de zaal zware schade opliep. Het vuur werd bestreden door 300 brand weerlieden uit Genève en omliggende plaat sen. Vervolging geëist De leider der republikeinse fractie van de Amerikaanse Senaat, Kenneth Wherry, heeft Dinsdag in een toespraak in de Senaat geëist, dat William O'Dwyer onverwijld terecht zal staan. „Onder de huidige omstan digheden is O'Dwyer niet in staat, als diplo matiek vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Mexicaanse regering op te treden". Dezer dagen ia te Walnui-O.-Mata (Nieuw-Zeeland) dfe eerste Nederlandse montagewoning voor een immigrant met enig officieel vertoon in gebruik genomen. De Nederlandse gezant, de heer J. B. D. Pennink, was hierbij aanwezig. In een toepraak zei hij te hopen, dat dit huis 't eerste van vele honderden zal zijn. Hier mee kan tegemoet gekomen worden aan de woningnood en aan de wens van de legering van Nieuw Zeeland om immi granten aan te trekken. Hij dankte de Nieuw Zeelanders voor de wijze, waarop zij de thans aanwezige 2.000 Nederlanders in hun land ontvingen. Klagen hoort men vrijwel niet. Burgemeester MacAlister bood zijn geluk wensen aan en zei tot de gezant, dat men zich geen betere immigranten dan Neder landers kan voorstellen. De eigenaar van het huis, de heer J. Bellaart. zei zeer dank baar te zijn voor de ontheffing van 2000.aan Invoerrechten en belastingen, die door de regering bij de bouw van de woning werd gegeven. VRIJDAG 4 MEI lnj 8 Meer verdachte gevallen V(jf en twintig Nederlanders, die uit Rus sische krijgsgevangenschap zjjn ontslagen, arriveerden Woensdag omstreeks zeven uur in het demobillsatiecentrum Het Boskamp te Amersfoort. Er waren familieleden naar het kamp gekomen, doch sij mochten geen contact hebben met hun verwanten. Er zit ten geen „zware gevallen" onder deze groep. De gerepatrieerden gingen in bezettingstijd naar Duitsland yoor de „arbeidsinzet" of wel als S.S.-grondarbelder. Niettemin geeft de justitie acht van deze mannen niet vrij. Het onderzoek naar hun gedragingen zal meer tijd vergen dan van de overigen, die na een streng medisch en justitieel onderzoek Vrijdagmiddag wel in vrijheid zullen worden gesteld. Oorspronkelijk zou een veel groter aantal ex-krijgsgevangenen naar Nederland,komen. Velen gaven er echter de voorkeur aan, in Duitsland te blijven. De Nederlandse justitie zou deze mensen niet kunnen vervolgen. Ook viel een groep af, die de Duitse natio naliteit bezit. Twee Duitsers, die ook naaf Nederland zouden repatriëren, bevonden zich niet bij deze groep, die aanvankelijk uit 27 personen bestond. Hun namen zijn F. J. Junge en H. A. Kant. Op 31 Maart J.l. waren er over de ge hele wereld in totaal 1217 stoom- en motor schepen in aanbouw, tezamen 5.097.084 ton metende. Bijna twee derden hiervan be stond uit olietankschepen. In deze cijfers zijn niet begrepen de in de Sowjet-Unie, China en Polen in aanbouw zijnde schepen, waarover geen gegevens beschikbaar zijn. Van de totale in aanbouw zijnde tonnage stond 40*/# in Engeland op stapel. Frankrijk kwam op de tweede plaats met 485.888 ton en Japan op de derde met 479.610 ton. Daarna volgen Italië met 322.358 ton. Zweden met 302.035 ton. Nederland met 395.790 ton. de Verenigde Staten met 270.284 ton, Duitsland met 261.285 ton. Noorwegen met 142.800 ton. Denemarken met 122.262 ton en Spanje met 102.982 ton. 1 MEI-DEMONSTRATIES IN HET BUITENLAND Tijdens de grote. 1 Mei-bijeenkomst in West-Berljjn hebben communisten pogingen gedaan handtekeningen te verzamelen voor de verboden communistische volksstem ming. Tegen de middag had de politie 300 communisten voor het merendeel Jonge ren, gearresteerd. Op de Potsdamer Plats, waar de Britse, Amerikaanse en gowjet- sectoren samenko men. verspreidde de Westduitse politie snel samenscholingen van anti-communistische jongelui, die aan de Britse zijde van het plein waren samen gekomen om de in blauwe hemden geklede Amsterdamse jongens naar schatting 15 i 20 hebben Donderdagmiddag de duinen bij IJmulden afgestroopt en daarbij de ijzeren deuren van een Duitse marine bunker geforceerd. Zij namen een gevaar lijke hoeveelheid oud, maar daardoor juist hoogst explosief, oorlogsmaterieel mee. Naar alle waarschijnlijkheid hebben pij dit naar Amsterdam vervoerd. De jongens zijn zich waarschijnlijk niet bewust hoe ge vaarlijk de goederen zijn. die zij meenamen en er zouden grote ongelukken kunnen ge beuren. indien onvoorzichtig met het oor logstuig zou worden omgegaan. Twee der knapen zijn aangehouden bij Sloterdijk. Onmiddellijk na de ontdekking der diefstal had een brigadier van politie uit Velzen zich per auto naar Amsterdam begeven en de assistentie van de Amster damse politie ingeroepen. Dank zij deze maatregel konden de twee jongens worden aangehouden Een van hen bleek in het be zit van een complete mitrailleur met een band patronen. communistische Jeugd van Oost-Berljjn bij haar grote demonstatie-optocht uit te jou wen. Op de Westberlijnse anti-communistische bijeenkomst, waaraan door meer dan een half millioen personen werd deelgenomen, hield de burgemeester, professor Reuter, een toespraak, waarin hij onder meer zei, dat de bewoners van West-Berlijn niet zou den rusten voor hun wensen vervuld waren: Berlijn binnen de bondsrepubliek, de Rijks dag hersteld en alle Duitsers in één vader land verenigd. Op Helgoland arresteerde de politie 24 communistische 1 Mei-demonstranten, zo werd te Cuxhaven meegedeeld. Alle de monstranten zouden zich tegen hun arres tatie verzet hebben. In Praag werd een grote optocht voor president Gottwald en andere Tsjecho-Slo- waakse leiders gehouden. In de stoet reden onder meer ongeveer duizend babies in kinderwagens mee. De kleuters zwaaiden met Tsjecho-Slowaakse en Russische pa pieren vlaggetjes en met papieren vredes duiven. Verder werden portretten van verschillende communistische leiders uit binnen- en buitenland meegedragen. In een toespraak tot de menigte deed Gottwald een aanval op de Verenigde Staten en ver: klaarde zich solidair met de Noord-Ko- reanen. Noordatlantisch pact. De deelnemende lan den van het Noordatlantische pact hebben Donderdag het besluit bekendgemaakt om de respectieve raden van hun ministers van bui tenlandse zaken, financiën en defensie samen te smelten teneinde de werkzaamheden van de organisatie te vereenvoudigen. TJTet nationaal programma beheerst beide zenders na 4 uur 's middags met o.a. bevrijdingsindrukken. een toespraak van generaal-majoor D. A. v. Hilten over het einde van de Duitse overheersing marsmuziek uit de geallieerde landen, een bespre king door Anne de Vries van het gedenkboek van het verzet In L.O. en L.K.P., „Het grote gebod", een herdenkingsdienst in de gedeeltelijk herstelde Nieuwe Kerk In Middelburg, het klankbeeld ,,'t is oranjen, 't blijft oranjen" over het ontzet van Leiden in 1574 en het hoorspel van het verzet door Manuel van Loggem getiteld „Thijl". Voor het overige laat H. I 's morgens werken van Ludwig van Beethoven horen en 's middags deel V van het jeugdhoorspel „Theo Casion, in misdaad en antiek", voorts werken van Mare Antolne Charpentier en Michel Corrette voor sopraan, alt, bas. koor en orkest. Ten slotte een vraaggesprek met de kunstschilder Bart Peizel door Theo Frenkel. Voor H. II concerteert het N.B.C. Symphonie-orkest, neme men aan de lunch even tijd voor Einar Björneboe en zijn ensemble en moge de aandacht verder nog wor den bepaald bij de visie van dr G. Stuiveling op het boek „Ram Horna" van Anna Blaman. Het weekend elders biedt het hoorspel „The First Mrs Fraser" (Home Service), SChumanns „Dichter- liebe" (Belg. Fr.), fragmenten uit de opera „Faust" (Belg. 198 m.) en later jazzmuziek van Belg. VI. Hilversum I, 402 meter. (K.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.15 Gew. muz.; 7.45 Morgengebed: 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Voor de huisvrouw- 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gr.pl.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.pl.; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole ork.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws13.20 Amusem - ork.: 13.40 Hawaiian muz 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Klass. en mod. muz.; 15.10 Lichte muz.; 15.25 Kron. van letteren en kunsten. Nationaal programma. 15.00 Fanfare; 16.02 Opening Nationaal progr 16.07 Amusem.muz.: 16.30 Holland ze zeggeni bevrijdingsdag-indrukken; 17.15 De laatste phase; 17.30 Omroeporkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Marsmuz.; 18.45 Het grote gebod; 19.00 Prom.- ork.; 19.30 Toespraak door Anton van Duin kerken; 19.45 Koperkwartet; 20.00 Nieuws; 20.05 Bijeenkomst ter herdenking van de be vrijding in Middelburg; 21.05 Gr.pl.: 21.15 'tls Oranjen. 't en blijft Oranjen; 22.00 Thyl. hoorspel van het verzet; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportages; 23.30 Metropole orkest. Hilversum II. 291 meter. (V.A.R.A.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws: 8.18 Onder ons egzegd; 8.23 Orgel; 8.45 Gr.pl.; (V.P.R.O.) 10 00 Tijdelijk uitgeschakeld; 1005 Morgenwijding; (V.A.R.A.) Voor de arbeiders in de continu-bedrij ven; 11.40 Piano; 12.00 Accordeon; 12.30 Land en tuinbouw; 12.33 Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroepork.- 13.50 Sport; 14.05 Voor de jeugd; 14.20 Zo werkt Nederland; 14.30 Dansmuz 14 50 Boekbespreking; 15.05 Dansork.; 15.30 Van de wieg tot het graf; 15.45 Instrum. kwartet Nationaal programma. 16.00 21e Hilversum L Engeland, B.B.C. Home Service. 33# meter. 12.00 Gr.pl.; 12.25 Gevar. progr.; 13.00 Nieuws; 13.10 Gevar. progr.; 13.50 Sport; 13-55 Lichte muz.- 14.30 Discussie; 15.00 Orkestconc 15.30 Sport; 16.00 Hoorspel; 18.45 Sport; 17.00 Voor de kinderen; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Lichte muz.; 19.00 Interviews; 19.45 Parlements- overz.; 20.00 Gevar. progr.; 31.00 NieuwS; 21.15 Hoorspel; 22.45 Litanie; 23.00 Nieuws. Engeland. B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter. 12.00 Parlementsoverz.; 12.15 Sport; 12.30 Lichte muz.; 13.00 Sport; 13.35 Licht strijk- ensemble: 14.00 Orgel; 14.15 Fllmprogr.; 14.45 Sport; 15.15 Jazzmuz.; 15.45 Sport; 18.45 Cause rie; 19.00 Nieuws; 19.25 Sport; 19.30 Verzoek- progr.; 20.00 Hoorspel; 21.00 Festival; 21.30 Opera; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muz.; 23.15 Gr.pl.; 23.56 Nieuws. Brussel, 324 meter. 11.45 Gr.pl.; 12.00 Salonork.; 12.32 Licht Om roepork 13.00 Nieuws; 13.15 Koor; 13.30 Gr.pl.; 14.00 Grieks Symph. ork.; 15 00 Accordeon; 15.18 Jazzmuz.; 15.45 Accordeon: 16.00 Gr.pl.; 17.00 Nieuws; 17.20 Gr.pl.; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Bazuin: 19.50 Voordracht; 20.00 Omroepork.; 21.00 Actualitei ten; 21.15 Amusem.muz.; 21.45 Gr.pl.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gramofoonplaten. Brussel, 484 meter. 12.05 Omroepork.; 13.00 Nieuws: 13.10 Ver zoekprogr.- 15.00 Gr.pl.; 16.30 Lichte muz.; 18.30 Accordeon; 19.00 Gr.pl.; 19.45 Nieuws; 20.00 Ge var. progr 2L25 Gr.pl.; 21.30 Jazzmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Gr.pl.; 23.55 Nieuws. (Advertentie) CHIEF WHIP (Van onze Londense correspondent) Op Hemelvaartsdag is het „Festival van Brlttannië" officieel geopend. Maar de pers heeft niet op die opening gewacht om al vast de tentoonstelling eens in ogenschouw te nemen, waarin de Engelsen laten zien wat sjj in eigen ogen zUn en wat zjj ver richten. Het Engelse volk, ingetogen en zelfge noegzaam. ligt niets slechter dan reclame maken voor zichzelf. Trouwens datgene, waarin het uitblinkt, namelijk zijn grote karaktereigenschappen, komt niet in aan merking voor uitstalling in vitrines. Tóch is op de Festival-tentoonstelling getracht op Picasso-achtige wijze getracht de geest van het Britse rijk uit te drukken en wel in een smalle, langwerpige zaal, welke door de leeuw en de eenhoorn van het Britse rijks wapen worden beheerst en waarin een vlucht porceleinen duiven edn kooi verlaat, de vrijheid symboliserend. Een standaard met de vlaggen der dominions staat in het centrum, niet ver van een vijvertje met goudvissen, en een hoge wand, bedekt met de opgevouwen kranten van de voornaam ste steden van het imperium en ook enige Amerikaanse bladen. Het is een allegaartje, dat de Engelsen, die ik er trof, prachtig vinden, doch mij liet deze in elkaar geknutselde mystiek koud. De „Koepel der ontdekkingen" is echter wel degelijk iets bijzonders, al is jammer genoeg de prachtige architecto nische ruimtewerking van het interieur te niet gedaan door een labyrinth van wanden, gangen en trappen. Men vindt er een popu lair overzicht van wetenschap en techno logie in de laatste eeuw, met de nadruk op de Engelse bijdrage. De nieuwste camera telescopen staan er opgesteld en er zijn een soort geperfectionneerde waarzeggerstenten, welke diorama's van het zonnestelsel en de meteorologische gegevens bevatten. Ook zwemen er echte inktvissen rond. Voor de kunstzinnig uitgevoerde industrie producten, welke men elders vindt, dient een streep aan de balk te worden gezet. Niet tevergeefs vecht de „Raad voor artis tieke ontwerpen" tegen conventionele vor men, welke nog te veel overheersen in dit behoudende land. Vele representatieve in zendingen op allerelei gebied zijn aanwezig, waarvoor handelsreclame verboden is. om dat deze show geen commercieel karakter draagt. Na anderhalf jaar ingespannen arbeid hebben een aantal vooraanstaande Engelse fabrikanten op het festival een geheim ont huld, namelijk decoratieve figuren voor karpetten, behang, dassen, kant en glas werk, gebaseerd op de structuur van ato men en kristfallen en op het microscopische beeld van nylon, insuline, kwarts en potte- Advertentie De Damesclub „Praten en Breien" heeft een zeer geheime, maar toch ook erg gezellige vergadering gehouden. Maar de voorzitster, Mevrouw W., mocht niet aan wezig zijn. Daar hadden de dames een goede reden voor Mevrouw W. viert namelijk deze zomer haar vijftigste verjaardag en daar wilden zij over praten. Er moest een cadeau komen, maar de moeilijkheid was: welk cadeau? De leden allemaal huismoeders moeten natuurlijk op de dubbeltjes passen. Toch willen zij een mooi geschenk geven, dat blijvende waarde heeft. Na het bespreken van veel voorstellen, viel eindelijk de keuze op het prachtige „Safira'-tafelbestek. Een goede gedachte Zij sparen hiervoor nu gezamenlijk de waardebonnen van Niemeiier's Koffie en Thee. Ook U kunt dubbel genieten van Niemeijer'e pittige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala-Thee of Princess-Thee. Welk een heerlijk aromaEn bovendien wordt U zo gaandeweg de gelukkige bezitster van het prachtige „Safira'-tafel bestek. Als U een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeijer N.V., Groningen, ontvangt U direct een geïllustreerde geschenkenlijst. bakkersklei. Binnenkort zal men deze mo tieven op bruidsslüiers terugvinden. Londen is niet lelijk Hoewel de inhoud van de tentoonstelling enigszins tegenvalt, treft de gedurfde archi tectuur. Het lijkt, alsof men uit het mach tige zware centrum van Londen komend, plotseling is overgestapt in een onwezen lijke wereld, waar alles luchtig zwevend en zwierig is. Men voelt zich temidden van al die uitzonderlijke, vaak grillige bouwsels, opgenomen in de atmosfeer van de teken film. Daar is de aluminium skylon, een op één punt balancerende, zich verwijdende en weer spits toelopende verticale figuur, door de politieke tekenaars als symbool uitgeroe pen van de steeds stijgende kosten van le vensonderhoud! Maar een zeer grote attractie van het festival-terrein is wel, dat men er een on gekend panorama kan aanschouwen. De witgrijze, monumentale gebouwen doemep aan de overzijde van de rivier op, half ver scholen achter plantsoenen en gevat in een omlijsting van bruggen en torens. In de scheepsmasten langs de wallekant zijn spe ciale comfortabele „kraaiennesten" aange bracht, waar men op originele wijze van het uitzicht kan genieten. Er zijn maar weinigen, die deze indruk wekkende aanblik van de robuste stad ken nen. Wie dit hebben gezien, zullen niet meer durven beweren, dat Londen lelijk is, zoals sommigen, die het karakter van deze unieke stad niet begrijpen en geen oog hebben voor haar bijzondere schoonheid, ten onrechte maar al te vaak doen. Onder grote belangstelling van het pu bliek reden de koning en koningin van Engeland Donderdagochtend in staatsie naar de St. Pauls kathedraal om de plechtige opening te verrichten van het Festival of Britain, de viering van het eeuwfeest van de grote tentoonstelling van 1851. Millioe- nen mensen, van wie velen de gehele nacht buiten hadden gebivakkeerd, waren in de straten van Londen seamgepropt en getuig den van groot enthousiasme. In de toespraak, waarmëe koning George het festival opende, zei hij onder meer: „In dit festival zien wij met trots terug en met vastberadenheid vooruit". Hij sprak de hoop uit, dat de vorderingen, welke de moderne Wetenschap te zien geeft, in plaats van tot vernietiging te leiden voor vredelievende doeleinden gebruikt zullen worden. DE BLUNDERS VAN MACARTHUR President Truman heeft op een perscon ferentie meegedeeld, dat MacArthur hem tijdens de bespreking op Wake er van had weten te overtuigen, dat de Chinese com- unisten zich niet in de Koreaanse oorlog zouden mengen. Volgens Truman was Mac Arthur tot dit onjuiste inzicht gekomen, omdat hij tot voor kort geweigerd had de Amerikaanse geheime dienst in Japan on der zijn commando te laten werken. Tru- rifcan verklaarde niet te weten, met welke bevoegdheid MacArthur dit had geweigerd. De regeringsstukken over de besprekin gen. die president Truman en generaal MacArthur zes maanden geleden op het eiland Wake hielden, zijn Woensdagavond gepubliceerd door de Senaatscommissies voor de strijdkrachten en de buitenlandse betrekkingen. MacArthur had Truman meegedeeld, dat 8 Chinezen in Mandsjoefij^ over 300.000 man beschikten, van wie waarschijnlijk hiet meer dan 100.000 k 125.000 langs de Jaloe waren gestationneerd en waarvan slechts 50.000 k 60.000 over deze rivier gebracht konden worden. Ook zouden zij niet over een luchtmacht beschikken. „Met de Rus- in is het anders gesteld", aldus MacArthur. In brandput verdronken Donderdagmorgen werd te Lepelstraat, gemeente Halsteren, in een brandput het lijk gevonden van de 23-jarige ongehuwde M. B.. die al bijna drie weken werd ver mist. B.. die te Bergen op Zoom als boek houder werkzaam was, was het laatst in Rotterdam gesignaleerd. Het lijk werd 00 ruim 100 meter afstand van de ouderlijke woning gevonden. De minister van Oorlog, de heer Staf, heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Bruins Slot (A.R.) betreffende de opgelegde disciplinaire straffen wegens misdragingen van militairen in het kamp Wittenberg bij Stroe het volgende schriftelijk geantwoord: Op Zaterdagmorgen 21 April wendde de waarnemend garnizoenscommandant van Apeldoorn, de luitenant-kolonel dter Ko ninklijke Marechaussee G. J. W. Gelderman, zich tot de luitenant-kolonel J. J. A. Beau mont met de mededeling, dat blijkens vele ingekomen rapporten en zeer groot aantal militairen (omstreeks 200) van het kamp Wittenberg zich ernstig had misdragen. De luitenant-kolonel Beaumont werd derhalve verzocht, de nodige maatregelen te nemen om herhaling van wanordelijkheden te voorkomen. Na bespreking van de situatie mfet de bataljons- en compagniescommandanten heeft de luitenant-kolonel Beaumont daar op besloten, voor de Zaterdag en de Zon dag aan alle voor herhalingsoefeningen op- gekorpenen geen toestemming te verlenen het kamp te verlaten. Hij heeft dit bij de aan vang van het middagappèl persoonlijk in het gehele kamo bekend gemaakt onder duide lijke vermelding, dat de genomen maatregel het gevolg was van de ernstige misdragin gen van zeer vele militairen te Apeldoorn. Geen extra Zondaggwerk Wat de op Zondag verrichte dienst be treft, deze was reeds Zaterdagmorgen, der halve vóór de hiervoren genoemde bijzon- 4&* dere maatregel, aan de troep bekend ge maakt op de voor een dergelijke order ge bruikelijke wijze. Deze dienst heeft bestaan in het geheel marsvaardig maken der ba taljons, die Maandagmorgen omstreeks 4 uur het kamp zouden verlaten om deel te nemen aan de oefening Achilles. De dienst was eerst 's avonds om 19.00 geëindigd. De minister is van mening, dat in de ge nomen maatregel niet dient te worden ge zien een vergelding, maar een handeling, waardoor snel en afdoende een einde werd gemaakt aan misdragingen, welke in een goede militaire organisatie niet kunnen worden getolereerd, niet slechts voor de burgerij, die hiervan kennis neemt, doch voor het gehele Nederlandse volk, dat zich grote financiële offers voor de opbouw van het leger moet getroosten. De minister heeft de chef van de Gene rale Staf opgedragen ook bij volgende her halingsoefeningen maatregelen te doen ne men om excessen, als zich te Apeldoorn hebben Voorgedaan, te voorkomen. 4 MXI 1861 GOUDSCHE COURANT TWBBDg WMD ■tlANAVOND ZULLEN WEER duizenden in Nederland samenkomen op een stille plaats. V waar een gedenkteken is opgericht ter nagedachtenis aan hen. die vielen voor de hcvrUding van ons land. Een stoet «al trekken langs de graven van de gevallenen. Men ■al terugdenken aan familielid of vriend, of aan een onbekende strijder. Zo zal het gaan In het gehele land. Ook in Oudewater. In het oude stadje aan de IJssel zal de tocht gaan naar drie witte kruisen langs de weg tussen Oudewater en Montfoort. niet ver buiten de stad. Op „De Snellerwaard" zal men even stilstaan b(j het eenvoudige gedenkteken tuisen de twee begraafplaatsen, een teken, dat is opgedragen aan twee stadgenoten en een Belg. die het leven lieten op de drempel van de vrjjheid. Op 5 Mei 1945 sneuvelden s(J. toen Oudewater gebukt ging onder een groep SS-ers. die hun nederlaag niet konden verkroppen. Zes jaar geleden is dat nu. Maar de Oude- waterse bevolking weet zich alles nog goed te herinneren. Het was die Vrijdagavond toen het bericht van de overgave door stad en dorp ging. Mensen dromden ook in Oude water in de straten, hier en daar werden de vlaggen uit kasten en geheime bergplaatsen gehaald. Radio's kwamen onder de grond vandaan, want de eigenaar van een toestel wilde zelf het nieuws horen. De leden van de Binnenlandse Strijdkrach ten. een vaste kern van vijftien a twintig man. kwamen diezelfde avond bijeen, om de plannen voor de volgende dag te bespreken. Iedere Duitser, die men zag. moest onmid dellijk na de officiële overgave om acht kuur worden ontwapend en gevangen gezet. "speciale posten werden op de wegen rond Oudewatar uitgezet om Duitsers uit andere plaatsen in te rekenen. Het Patronaatsge- bpuw werd gekozen als hoofdkwartier. Oudewater leefde in de bevrijdingsroes. De volgende morgen kwamen de vlaggen te voorschijn, de bewoners trokken de straat 1 Een Duitse militair werd uit Hekendorp 5 Met 4 uur Museum „Het. Catharma Qnst- huis: Opening tentoonstelling van beeldhouw werk van L. P J. Braat en schilderijen van Maaike Bsaat, Inleider P C. J. Reyne. 5 Mei 8 uur Kunstmin: Uitvoering Turnkring Gouda en omstreken. Apothekersdiensl Steeds geopend, des nachts alléén voor re cepten: Apotheek G Paris. Westhaven 14. gehaald en gevangen gezet. En in deze ge beurtenis ligt de oorzaak van het gevecht, dat in de namiddag van de vijfde Mei even buiten Oudewater werd geleverd, een ge vecht. waarbij drie Oudewatenaren en een Belg sneuvelden. Een tot nu toe onbekend gebleven persoon was naar Montfoort gegaan en had daar aan een bij de S.S. dienende Nederlander mede gedeeld. dat er in Oudewater een Duitser was gevangen gc Onmiddellijk is toen een groep S.S.-ers op mars gegaan. Zij stuitten op een groep B.S.- crs. die de wacht betrokken hadden aan de Provinciale weg. Er volgde een gevecht. In de omgeving van „De Snellerwaard" klon ken op de zo goed begonnen dag geweren, itenguns en handgranaten. Oprukkend kwa men de Duitsers bij de boerderij van de heer D. Hoogendoorn. De bewoner had met het gevecht niets te maken, maar de Duit- Ja. beslist, dat is de jonge jenever van STAFFHORST. een borrel, die U met smaak en genoegen drinkt. Probeert het eens en U komt er zeker op terug. MARKT 15 Telefoon 3050 De zaak. die zo'n prachtige Prinsenbitter (ietskes gezoet) voor U heeft, de borrel zowel voor dames als voor heren. Jubileumconcert in Gouda van Eduard Flipse Ter herdenking van het feit. dat het 25 .jaar geleden is. dat Eduard Flipse werd benoemd tot dirigent van het toenmalig harmonie-orkest van het Rotterdams Philharmonisch Genootschap, heeft het bestuur van „Het Gouds Volksconcert" besloten een jubileumconcert te organise ren op 7 Juni in de Schouwburg alhier. Tijdens dit concert zal de heer Flipse worden gehuldigd. Het concert wordt geopend met de serenade voor strijkorkest van Mozart „Eine kleine NachtmusikVervolgens zal de Nederlandse pianist Cor de Groot een vertolking geven van het 3e piano concert van L. van Beethoven. Na de pauze volgt het symphonisch sprookje van de Russische componist Serge Prokofieff ..Peter en de Wolf" voor verteller en orkest. Het concert wordt be ëindigd met het werk. waardoor Maurice Ravel beroemd geworden is: La Valse. Bijzonder groot I# de belangstelling ge weest, die de firmanten van de firma Gebr. Nagtegaal. de heren E. C. v. d. Bovenkamp en G. C. Nagtegaal met hun dames ontvin gen op de receptie Woensdagmiddag in De Zalm ter gelegenheid van het 50-jarig* be staan van de vuurvaste steenfabriek. Auto riteiten en deputaties van instellingen en verenigingen, relaties en vrienden waren gekomen om nun gelukwensen aan te bie den. Uit stad en land en ook uit het buiten land vulden de gasten de receptiezalen, die een zeer stemmig en stijlvol aanzien had den door de circa 125 bloemstukken, die als blijken van medeleven en sympathie wa ren gezonden. Tot de aanwezigen behoorden burgemeester James, wethouder Polet. ver tegenwoordigers van de Kamer van Koop handel. van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid en van de Algemene Werk geversvereniging, uit vakkringen en het za kenleven en directies van tnl van grote be drijven. Het samenzijn sprak van de bete kenis en de goede naam van het gouden bedrijf. De Commissie voor Oranje- en an dere openbare feesten kwam mede haar medelid, de heer v. d. Bovenkamp, geluk- Advertentie Bruidegom 'n bruidsbouquet van THIA is een verrassing voor Uw bruid „Zij hebben een luchtmacht in Siberië en wel e$n aardig goede, met uitstekende pi loten. enkele straalvliegtuigen en toestellen van het type B-25 en B-29. Tegen onze luchtmacht zijn zij waarschijnlijk niet op gewassen. Grondstrijdkrachten hebben de Russen voor Noord-Korea niet beschikbaar. Het zou hun moeite kosten manschappen in het veld te brengen". Een samenwerking tussen de Sowjet-luchtmacht en de Chinese grondstrijdkrachten achtte MacArthur prac- tisch van weinig nut. „omdat naar mijn me ning deze luchtmacht de Chinezen even vaak zou bombarderen als ons". Op de vraag van generaal Bradley, of de tweede of derde divisie beschikbaar kon worden gesteld om in Januari naar Europa te worden gezonden, had MacArthur ge antwoord: „Ja". H(J raadde aan. de tweede divisie te nemen, omdat die beter geoefend was. vertaald nit het Engels. 80) Toch vind ik, dat je verkeerd handelt, als je niet alles aan de politie vertelt. Ik kan je maar één raad geven: ga onmiddel lijk naar Joe Moggridge en vertel hem je verhaal. Er is geen reden Een hevig lawaai buiten op het erf deed de rest van de zin verloren gaan en op springend rende Susie naar het raam. Het bier wordt gebracht, deelde ze mede. Ik moet er heen Zich naar hem omdraaiend, greep ze met een impulsief gebaar zijn hand en drukte deze met grote hartelijkheid. Het lijkt wel, alsof ik u altijd met mijn moeilijkheden lastig moet vallen. Ik ben u zo dankbaar voor uw geduld om naar mijn verhalen te luisteren Het heeft niets met geduld te maken, verzekerde Maurice haar. Het is alleen maar nieuwsgierigheid. Op de top van de heuvel kwam de bus uit Melchester in het zicht en voorthobbe lend over de weg langs de kust, reed ze naar de halte, die op korte afstand van het café „Het Anker" was gelegen. Toen de bus stilhield, stond Maurice, die op een hekje had zitten wachten, op en klopte zijn pijp uit. De eerste passagiers, die uitstapten, wa ren enige dikke vrouwen van middelbare leeftijd met boodschappenmanden. Daar na volgde een troepje druk babbelende en schreeuwende schoolkinderen en toen. op het moment, dat Maurice al teleurgesteld begon te kijken, kwam Hazel te voorschijn. Zijn opluchting was zo groot, dat hij zich bedwingen moest om haar niet in zijn ar men te sluiten. Lief van u. dat u me komt halen, zei ze terwijl ze hem haar hand toestak en hem met een ondeugend lachje aankeek. Hoe gaat het en is het u gelukt garnalen te krijgen? Wat dat betreft, bofte ik. Ted Pullen kwam vanmorgen langs met een boot vol van die beesten, en ik heb de grootste en dikste uitgezocht. Ze wachten op ons! Fijn! Ze wendde zich om naar het wa iter en hield haar hand boven haar ogen om het felle zonlicht te weren. Is dót de „Waterlelie", dat aardige witte woonschip daar? Hij knikte. Ik ben blij, dat u ze aardig vindt. Het ziet er mooi schoon en alleraar digst uit. Zullen we aan boord gaan? Ik wil dolgraag zien, hoe u ingericht bent. Met een wonderlijk gevoel van intens genoegen begeleidde hij haar langs de loopplank naar zijn woonplaats. Dank zij noeste arbeid in het begin van de middag, was alles schrikbarend netjes opgeruimd. Het is fantastisch, riep ze uit. Hebt u ergens een dienstmeisje verborgen? Zit u hier altijd te werken? Als ik inspiratie heb, ja. Wilt u hier binnen theedrinken, of zullen we het op het dek doen? Nee, zei ze. Ik wil deze keurig opge ruimde vertrekken nader bekijken en hier theedrinken. En verder wil ik. dat u me Hazel noemt. Graag, antwoordde hij met grote warmte, ik heet, zoals je bekend is, Mau rice. Toen ze. verder lopend, een fleurig ge dekte tafel met een wit kleed en bloemen, smaakvol in een grote vaas geschikt, ont dekte, moest Hazel opnieuw uiting aan haar verwondering ge* aal ongelooflijk, aan boord van de Maar het is riep ze uit. Je zou je „Queen Mary" wanen. We doen wat we k unnen, antwoordde Maurice glimlachend. Ik zal even thee gaan zetten; ik heb let water opgezet voordat ik wegging, zoöat het nu wel zal koken. Hij dook in het pienjkleine keukentje en Hazel zette haar hoed/af en begon de foto's aan de wanden te bekijken en de overvolle boekenkast. Enkele ogenblikken later kwam Maurice weer te voorschijn met de theepot en nadat hij deze op de tafel had neergezet, gingen ze naast elkaar op het smalle bankje zitten. Wil jij schenken? vroeg hij. Ik zou het zo prettig vinden dat eens één beer niet zelf te doen. 't Klinkt, alsof Je een zeer eenzaam leven leidt. Ze glimlachte. Ik veronderstel, dat je tè zeer in je werk bent verdiept, om veel mensen te ontvangen. Dèt is niet de,reden, legde Maurice uit. De waarheid is, dat ik lijd aan een over matige verlegenheid. Gelukkig dan maar, dat ik me zelf heb geïnviteerd. Als ik dus had moeten wachten tot je me vroeg. O nee. jij valt er buiten. Met Jou, als mijn collega-detective, voel ik me vol komen op mijn gemak. Ik ben zeer gevleid. Ze trok even een grimas en reikte hem zijn kop thee aan. Als je vanmorgen niet opgebeld had, was ik zelf naar Melchester gekomen, ver volgde hij. Ik heb iets ontdekt, dat de hele zaak in een nieuw licht zet. Werkelijk? O. vertel het me! Ze leun de vol belangstelling voorover. Ken je Susie, het meisje dat In de bar van „Het Anker" helpt? Ik heb haar wel eens gezien, een aar dig kind met roodachtig haar. Die bedoel ik. Toen ik naar het café ging om jè telefoon te beantwoorden, riep ze me apart en zej, dat ze mijn raad wilde hebben. Je kunt Je mijn verbazing mis schien voorstellen, toen ze me vertelde, dat ze de man, wiens lijk ik vond, ontmoet had en met hem gesproken ongeveer een uur, voordat hij vermoord werd. Wèt! Hazel staarde hem ongelovig aan. Het is een feit. Ze had bij vrienden ln Eastfield de avondmaaltijd gebruikt en op de terugweg stopte ze ergens om haar band even op te pompen. Toen ze daarmee bezig was. kwam Marks langs en begon een praatje met haar. Wist ze. wie hij was? Op dit moment niet. Ze herinnerd* zich hem later, toen ze het verslag van de lijkschouwing las. En ze heeft er dus niets over gezegd? Geen woord. Ze dacht, dat hij zelf moord had gepleegd en ze wilde niet ln de zaak betrokken worden. Toen er echter de mogelijkheid van moord ter sprake werd gebracht, begon ze zich een beetje angstig te voelen. Hazel haalde even diep adem Maar dat is allemaal zéér opwindend. Wat zei hij precies tegen haar, weet je dat? Er is één ding. dat me nogal getrof fen heeft. Hij vropg haar. aan wie de „Zee meeuw" toebehoorde en hoe vaak de eige naar ef tochten mee maakte. De „Zeemeeuw"! Is dat niet de boot van Maxwell? Inderdaad. Weet Je Iets meer van hem? Niet meer dan wat iedereen van hem weet. Hij is een rijke bookmaker, die in Londen woont en zo nu en dan het week einde hier komt doorbrengen. Ik denk dat Clifford je meer zou kunnen vertellen Ik heb hem wel eens horen praten, alsof hU een dikke vriend van Maxwell was. Het lijkt me beter voorlopig hierover niét met Clifford te praten. De zaark is zeer ernstig en we moeten zorgvuldig iedere stap, die we gaan doen, overwegen. Bedoel je.... dat Je Maxwell ver denkt? (wordt vervolgd). Muziekkorpsen bij nieuwe verlichting Zaterdag, op de bevrijdingsdag, zullen de drie Goudse muziekverenigingen St. Cae- cilia. De Pionier en Per Aspera ad Astra de nieuwe verlichting in gebruik nemen. Hier toe zullen zij gezamenlijk een muzikale rondgang maken. Het vertrek is bepaald op 8 15 uur van de Korte Vest bij de Kleiwegs- brug. In verband met het op te voeren le kenspel op de Markt zal de tocht door de buitenwijken gaan langs de volgende route: Korte Vest, Kattensingel, Bolwerk. Wach- t telstraat, Prins Hendrikstraat, Herenstraat. Jacob van Lenneptode. Tollensstraat. Vos- v P— l usstraat. Constantijh Huygensstraat. Roe- ^^êgpSE^Tier Visscherstraat, forstmanstraat. Kerk- hoflaan'. Buurtje. Veerstal. Westhaven. L. Noodgodsteeg. Waterstraat. Doelestraat, Burgemeester Martensstraat, Burgemeester Martenssingel, Zoutmanstraat. Zoutman plein, Adriaan Vlackstraat, IJssellaan, Kar- nemelksloot Amerikaantje (eindpurft). Balen oud papier in brand geraakt In de schaduw van de molen De Rode Leeuw op de Vest is vannacht om één uur brand uitgebroken ln balen geperst oud papier, die eigendom waren van de koop- ®- J- Kruitbosch en in een poort aan de Nobelstraat in de open lucht waren op geslagen. De balen lagen tegen de buiten muur van de houtdraaierij van de heer C. van Leeuwen, welk bedrijf door de uit slaande vlammen ernstig gevaar liep. vooral toen de ruiten sprongen. De politie heeft met emmers water de zaak natgehouden en mede door de vlugge komst van de brand- weer, die twee slangen uitlegde, kon uit weiding tot de houtdraaierij worden voor komen. De brandweer had het vuur snel onder de knie maar het definitief blussen van het smeulende papier was een tijd rovend werk Er zijn dertig balen, die niet aren verzekerd, verloren gegaan. Ver woed wordt. dat een door een voorbijganger •chteloos weggeworpen eindje sigaar of si garet de oorzaak van de brand ;s geweest. jlJ'L. is 6000 kg papier ter waarde van P^uw.— verbrand. Kippenhok mei driehonderd kuikens verbrand In een langs de Zwarteweg staand kippen- noK in de tuin achter de woning van de il v', van Mourik aan de Steynkade. in «eik hok kuikens werden gebroed, is Woens- "kgavond om elf uur brand ontstaan. Er stond een kunstmoeder, waarin een petro- 7',rnp brandde en vermoedelijk zijn door j" beweeg van pas geboren kuikens de om e kunstmoeder aangebrachte zakken met bet vuur in aanraking gekomen. Met één raai heeft de brandweer de brand geblust, «muurtje met driehonderd kuikens is verorand. De eigenaar was niet verzekerd. oe schede wordt op ƒ400 geraamd. Eerste, ere- en ex tra-prijs De mondaccordeonvererriging heeft op het fisteren te Zandvoort gehouden bondszaal- concours vo°r mondaccordeonverenigingen afdeUn« uitmuntendheid met 376"« PPrL®en, le prijs behaald. Tevens^ won ,!n®een ere-prijs voor het hoogst oenaalde aantal punten van de negentien deelnemende verenigingen en een extra- een beker, beschikbaar gesteld door ct0fime5nte Zandvoort. De dirigent H. M. behaalde ook in de rubriek dirige- sers namen hem mee naar buiten en hebben hem voor zijn woning gefusilleerd. Onschul dig viel hij, omdat de bezetters dachten, dat er van zijn huis uit werd geschoten. Opnieuw bezet In Oudewater leefde men in spanning. Men had de schoten gehoord, maar wat er aan de hand was. wist men niet. De S.S.-ers bezetten in het Patronaatsgebouw het hoofd kwartier aan de Kapellestraat. De straten waren leeg. Oudewater beleefde angstige uren. Op de hoeken van de straten werden mitrailleurs opgesteld. Als iemand zich bui ten zou durven wagen, zou er direct ge schoten worden. Dq vlaggen moesten wor den binnengehaald. De munitie van de ge vangengenomen Duitse militair werd opge ëist en als gijzelaar moest de commandant van de binnenlandse strijdkrachten mee naar Montfoort. De commandant was er niet. Hij was ergens op het land, waar hij zich voor de bezetter verborgen hield. Tot des nachts twaalf uur kreeg Oudewater de tijd om hem op te zoeken. Was hij er op dat ogenblik niet, dan zouden de Duitsers, aldus was aangekondigd, het stadje gaan beschieten. Het geschut was reeds opgesteld aan de Provinciale weg. Bewoners van boer derijen daar zochten een goed heenkomen. Ondertussen was ook het verlies van drie manschappen van de gropp bekend gewor den. De heren H. J. Dionisius en P. F van den Ende uit Oudewater en de Belg Henri Storij. die op een boerderij was onderge doken en ook tot de B S. behoorde, waren omgekomen. Groot was de verslagenheid onder de bevolking. Het was een dure prijs, die Oudewater moest betalen voor zijn vrij heid. Bevrijdingsdag werd voor het stadje een bouwdag. De commandant meldde zich in de avond uren. Hij werd. samen "met de onder-com mandant. medegenomen. De andere morgen, toen de Duitsers het hopeloze van hun zaak Inzagen, werden zij vrijgelaten. Op de tweede dag. in de avondpren, kwamen de eerste geallieerden de stad bin nen. Een marineman en twee lieden van de landmacht. Toen pas herstelde Oudewater zich van de vele doorgestane emoties. De bevolking herademde. Thans pas definitief drong het tot haar door dat het vrede was. De vlaggen gingen weer uit. Oudewater was bevrijd. Het is aan deze bange dagen, Oudewater vanavond zal terugdenken, mede-strijders en vrienden van de gevalle nen zullen hun makkers herdenken. Een stoet zal gaan naar de gedenknaald, naar de kruisen op de plaatsen waar zij Zaterdag avond. zes jaar geleden, vielen. Bloemen zullen een groet zijn van Oudewater. MARKTBERICHTEN KAASMARKT LEEUWARDEN. 4 Mei. Gouda Volvet f 1891.90. Edam mer 40 plus 1.741.75. Broodkaas 40 plus 1.74—1.75. per kg. Stemming goed. KAASMARKT MEERKERK. 4 Mei. AanAroerd 18 partijen, le Kwali teit/ 1.94li». 2e kwal. 1.901.93. per kg. Handel vlug. De medische wetenschap weet telkens, dan hier dan daar. een tip op te lichten van de sluier, die over de oorzaak van ziekten ligt. Het gevolg is. dat wat gisteren ongenees lijk was, morgen binnen het terrein der mo gelijkheden van genezing ligt. Zal het zo ook gaan ten aanzien van de gevreesde kanker? Het hangt er veel van af, of de medische wetenschap haar kans krijgt. Daarvoor zijn niet alleen nodig kennis, kun de en doorzettingsvermogen, maar ook la boratoria, radium, kostbare onderzoekingen, enz. Het Koningin Wilhelminafonds doet een beroep op u om mede te helpen de medische wetenschap in Nederland ook op dit gebied haar kans te geven. Het fonds maakt het u gemakkelijk die hulp te geven, want dankzij de actie der Goudse Middenstandscentrale van 5—19 Mei Programma Bevrijdingsdag T> uur Markt: Ochtendappèl Goudp Jeugd Verband. 2.30 uur Manege Vertrek wagenspe lers Gouds Jeugd Verband, opvoe ring van verschillende wagenspe len om 2.45 uur aan Bur gem. Martensstraat en Tweede E. J. Potgieterstraat en om -± 4.15 uur. op Graaf Florisplein en Koekoekplein. 8.30 uur Markt: Opvoering lekenspel ..De drie burgers" door Gouds Jeugd Verband. 8.30 uur: Muzikale rondgang der plaatselijke korpsen door de stad. Advertentie In grot^ verscheidenheid reeds fBnaf GOUDA Advertentie kunt u dit nuttige, ja hard nodige, met het aangename verenigen. De bonnen, welke u bij het kopen in de aangesloten zaken verkrijgt, kosten u niets, de opplakvellen en sluitzegels maar 5. resp. 10 cent. Bovendien hebt u de moge lijkheid van een prijs. Zelden werd een betere kans geboden het nuttige met het aangename te vereni gen. Grijpt deze kans, dan krijgt de weten schap ook haar kans! JAMES Gang van zaken De regeling van deze Haak in-actie is, dat van 5 t.m. 19 Mei de Goudse winkeliers bij elke aankoop van f 0 50 een zegel zullen verstrekken ten bate van het Koningin Wil helminafonds. Tien zegels moeten geplakt worden op een opplakvel. Dit opplakvel moet opgerold en gesloten worden met ten minste één wöardezegel van 0.10. .Elk al dus gesloten opplakvel dingt mee naar de prijzen, die bestaan uit waardebonnen, met als hoofdprijs een waardebon van 100. Opplakvellen en waardezegels zijn ver krijgbaar bij J. v d Berg. Kleiwegstraat 40. J. de Groot. Wachtelstraat 43, C. Kort, Klei weg 9. J. C. Langelaar, Burg. Martenssin gel 103, H. M G. de Moree. L. Tiendeweg 72. W M. J. Stynman. Wijdstraat 43. D. G. van Vreumingen. Wijdstraat 20. Bussen, waarin de opplakvellen gedeponeerd moeten worden, zijn geplaatst bij J. C. Lan gelaar Burg. Martenssirtgel 103. C. Kort, Kleiweg 9, J. v. d. Berg^ Kleiwegstraat 40. G Maarschalkerweerd. Herenstraat 1, fa Wytenburg. Wijdstraat 43. Trekkingen van de prijken zijn vastgesteld op 9, 15 en 25 Mei in „Central" om half acht. Middenstand en dilettanten haken gezamenlijk in Een bespreking tussen het actie-comité van de Goudse Middenstands Centrale en het bestuur van de Goudse Bond van Dilettantenverenigingen heeft er toe ge leid de Haak-in-actie, die de Goudse Mid denstand Zaterdag geopent en die door de Bond reeds gedurende April werd gevoerd, te maken tot een zaak, die de gehele Goudse burgerij omvat. Besloten werd ae straat- en huis-aan- huis-collecte op Zaterdag 12 Mei gezamen lijk te organiseren Op deze datum krijgen alle Gouwenaars gelegenheid een stêentje bij te dragen. Voor het welslagen van deze collecte is echter ook hulp in andere vorm nood zakelijk. Beide organisaties doen een be roep op dames en heren, die bereid zijn deze dag te collecteren. Zij kunnen zich opgeven bij J. Kok. Westerkade 37 en P. Jacobs. Graaf Florisweg 16. Voor de a.s. feestdagen bren gen wij een bijzonder geslaagde MANTELCOSTUMES, MANTELS, SWAGGERS en TOPPERS. Flatteuze modellen in prima kam garen, georgettevelours duvitihe en fantasie waarvan de prijzen U beslist meevallen. 57.50-145.- ZOMERJAPONNEN en DEUX-PIECES. $en prachtcollectie vlotte modellen in exclusieve des sins en uni zijde. 1 3.75-95.- Het drankgebruik is in vergelijking met dat in 1940 verdubbeld. Alleen bij de con- sultatiebureaux voor alcoholisme zijn 20.000 drankzuchtigen geregistreerd. Doch het werkelijke getal ligt hoger en wij kun nen ook niet in statistieken precies uit drukken. welke ellende er door drank misbruik wordt geleden, aldus sprak de heer B. van Veen uit Utrecht, propagandist van de Ned. Chr. Geheelonthoudersver eniging. op de provinciale openlucht- meeting, die gistermiddag, uitgaande van de provincie Z.-Holland van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, te dezer stede werd gehouden. Nadat zij op een tocht door de stad, waaraan deelnamen „De Pionier" fcn twee muziekkorpsen van de N.C.A.. voorts de „Blauwe Zangers" uit Rotterdam, de in het (Van een medewerker) HÉT ZWARTBONTE Nederlandse rund vee staat alom irt de wereld bekend als het beste melkvee. En deze reputatie, is in de laatste tijd door Amerikaanse fokkers nog aanzienlijk verstevigd. De Carnation Farm heeft daar o.a. een voorname rol ge speeld. Zo zelfs, dat Italiaónse zwartbont- fokkers per vliegtuig sperma van Carna- tion-stieren liet overkomen, opdat daarmede hun koeien geïnsemineerd konden worden en melkrijker dochters verwacht werden. De melkhoeveelheden, die van die Ameri kaanse zwartbonten afstammelingen van in de vorige eeuw geïmporteerde vnl. grote Noordhollandse koeien werden verkre gen. grensden aan het ongelooflijke: 15.000 kg en meer per jaar. Maar het vetgehalte was niet steeds zo buitengewoon hoog. Zelfs meende men wel eens. dat veel melk en hoog vetgehalte kwalijk samen konden gaan. Dit wordt nu wel gelogenstraft door de jongste berichten uit Engeland. In The Br.- tish Frisian Journal n.l.. het tweemaande lijks orgaan van het Engelse zwartbonten- stamboek. The British Frisian Cattle So ciety. vinden we de productie vermeld van de Engelse Frisian cow. Zed Harlech Bunty, van mr A. Drexler. die, nadat ze op 11 Maart 1950 haar zesde kalf had ge worpen. in 365 dagen 15.173 kg melk heeft gegevei) met 5.03 procertt vet! Dit wordt 763 kg melkvet. Enorm! Het record stond tot nu toe op naam van Craigbet Rosan, eveneens een Frisian, die 15879 kg melk had gegeven met slechts 23 kg'minder vet dan de jongste recordhoud- ster. Haar staat van dienst Haar hoogste dagproductie bereikte Bun ty toen ze tien weken afgekalfd was: 51". kg. Op de laatste dag van haar record doorgaans wordt *o'n koe gedurende een record-taxatie niet naar de stier gebracht gaf ze nog bijna zes gallons melk of pl.m. 27 kg. Vier maanden nadat ze afgekalfd had, in Juli, ging ze naar de Royal Show de grote tentoonstelling waar zij in de melk- wedstrijd vierde werd met pl.m. 39 kg melk per dag. Heel spoedig na haar thuiskomst werd haar dagproductie weer hoger, tot bo ven de 10 gallons of meer dan 45 kg. Aanvankelijk werd ze driemaal daags ge- mÖlken. later viermaal, waarbij nauwkeu rig "de intervallen van acht resp. zes uur werden in acht genomen. Verder onderging Bunty geen speciale be handeling, of men moet als zodanig be schouwen dat ze. zomer en winter, elke dag naar buiten ging. Toen haar voedselhoeveèlheid gecontro leerd werd. bleek, dat ze«p«( dag ongeveer 73 kg groenvoeder en wortelgewassen ver orberde. benevens 18 kg voederkoek. Daar naast kon ze vrilelijk haverstro tot zien nemen, waarvan ze maar 16 kg droge stof dagelijks naar binnen werkte. Mr Drexel is ervan overtuigd dat ruwvezel een zeer belangrijk en onmisbaar bestanddeel van het rantsoen vormt. In het krachtvoer waren mineralen, le vertraan. gist (vitamine B) opgenomen. Mr Drexel is n.l. van mening, dat het van groot belang is dat. wil men hoge op brengsten bereiken, de koe bij het afkalven in goede voedingsconditie moet verkeren en dat die conditie zo goed mogelijk ge handhaafd dient te worden. Hierbij zou gist een zeer belangrijke rol spelen. (Van onze correspondent) Waddinxveen. Onder voorzitterschap van burgemeester Warnaar vergaderéfcd, heeft de gemeenteraad van Waddinxveen zich Woensdagavond in korte tijd door een agenda van 20 punten -heengewerkt. De voorzitter deelde o.m. mede, dat de ge meentebegroting voor 1951 was goedge keurd. De verordening op de heffing van straatbelasting verwierf de Koninklijke goedkeuring. Het gemeentepersoneel zal ook de nieuwe 5"salarisverhoging krijgen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werden aangenomen de voorstellen tot ver koop van een strookje grond aan de heer W. Verwaal voor uitbreiding van zijn be drijf aan de Zuidkade en tot verbouwing van de Ned. Herv. school aan de Onderweg. De uurloon-vergoeding aan het personeel van de vrijwillige brandweer werd gebracht van f 1 op f 1.50. Het voorstel tot het verlenen van finan ciële steun aan de woningbouwvereniging voor de verbetering van 26 schuurtjes aan de Emmastraat vroeg de meeste tijd. De voorzitter lichtte toe, dat dit werk reeds twee jaren geleden zou zijn uitgevoerd. Toen werd geen toestemming verkregen. Inmiddêls zijn de prijzen dermate gestegen, dat de raming van kosten f20.000 hoger is. Daar het rijk in deze uitgaven niet zal bij dragen moet een beroep op de gemeente worden gedaan om de noodzakelijke verbe teringen tot stand te brengen, hetgeen de gemeente in eerste aanleg f 30 875 gaat kos ten, waarvan later wellicht f 18.000 terug komt. De raad stapte ten slotte over de be denkingen heen en besloot een geldlening voor d#* totale kosten van f75.000 te ver strekken. Het voorstel van B. en W. tot het sluiten van een aanvullende verzekering voor het brandweerpersoneel werd eveneens goed gekeurd. Boven de wettelijk verplichte ver zekering is het gehele personeel thans ver- overlijden, f 60.000 voor blijvende invalidi teit en een daguitkering van f 15 bij tijde lijke ongeschiktheid. Deze verzekering geldt zowel voor uitrukken bij oefening als bij brand binnen en buiten de gemeente. De tarieven voor gas en electciciteit wer den met 1 cent verhoogd en de cokesprij- zen opnieuw vastgesteld. Verzoeken om ontheffing van hondenbelasting en school geld werden op één na ingewilligd. Bij de rondvraag vestigde de heer Schou ten er de aandacht op. dat de vele arbeiders hinder ondervinden van de hefbrug. die om 12 uur altijd voor de scheepvaart open is. Spr. vroeg of B en W. een poging willen doen om bepaald te krijgen, dat de brug om 12 uur gedurende 10 minuten voor de scheepvaart gesloten zal zijn. De poging zal gedaan worden. De heer Van Egdom wees o.m. op het lopen door de plantsoenen, die door de ge meente zo keurig in orde zijn gemaakt. De voorzitter deelde mede. dat de waarschu wingsbordjes in de maak zijn en dat hij nog eens een beroep zal doen op de medewer king van het publiek. De heer Modderkolk vroeg aandacht voor de gevaarlijke uitrit op de Kerkweg uit de bomenwijk. Getracht zal worden verbete ring aan te brengen. De heer Venema vroeg ten slotte nog eens de aandacht voor het comité van actie voor de wonihgen aan de Sniepweg. De voorzit ter gaf daarop een uitvoerige toelichting en deelde mede, dat het bestuur van de wo ningbouwvereniging doet wat mogelijk is. Zolang echter de mu/en niet door en door droog zijn kan er niets gebeuren. De heer Modderkolk merkte op. dat de gedu peerden meer hebben aan financiële tege moetkoming. dan aan een briefje hoe de zaken momenteel staan. WATERSTANDEN 4 MEI Mannheim 3.39 —0 04; Trder 1.93 —0.06; Ked- len 2.53 -0.06Ruh.ro.rt 4.64 -0.08; Lotoith 10.80 —0.10- Nijmegen 8 58 —0.05; Arnhem 8 52 —0.08; Eefde 3.80 —0.02; Deventer 2.79 —0.02; Namen (La Plante) 1.65 -0.04; Borgharen 40.68 —0.07; BelJeld 11.52 0 06; Grave 4.88 —0.02. Vreeswijk 9.71 +0.05; Ltth 0 04 —0.17. fleurige blauw-wit geklede jongens en meisjes o.a. van de Vrije Jeugdbeweging uit Den Haag, alsmede velen uit de diverse plaatsen uit onze provincie (die ca 100 af delingen telt), blijk gegeven hadden van hun ideaal, de drank weg uit de maat schappij". kwamen de blauwe strijders op het Veemarktterrein, waar wethouder mevr. J. N. van Dantzig-Mellis, de „Blauwe week" van Hemelvaartsdag tot Pinksteren vooi» geopend verklaarde. In. haar toespraak zeide de wethoudster, dat de overheid het altijd zeer op prijs stelt, dat er in de gemeenschap nog men sen zijn, die een ideaal hebben en voor dit ideaal iets over hebben en daarvoor strijden, vooral als het geldt de bestrijding van het drankmisbruik, een streven dat de overheid, die met de funeste gevolgen van dit misbruik te maken krijgt en voor de verzachting van de gevolgen zich verant woordelijk voelt, van harte toejuicht. Spreekster noemde het een verheugend verschijnsel, dat zoveel jongeren aan wezig waMf en tot het besef zijn gekomen van het gevaar in de drank. Het is goed, dat ook de jongeren gegrepen worden door het ideaal, dat ons. ouderen, bezielt en dal schoon is om voor te strijden, zo zeide mevr. Van Dantzig. De heer A. J. Middag, voorzitter van hel Provinciaal „Blauwe Week"-comité en secretaris van het districtscomité van de Ned. Chr. Geheelonthoudersvereniging opende de openluchtmeetipg en wees op dt onverminderde noodzakelijkheid van hei blauwe werk. Actie plaatselijke keuze De heer F. S. Noordhoff uit Haarlem, die als eerste spreker het woord voerde, zeide dat het drankbestrijdingswerk moeilijker is geworden, daar de openbare dronkenschap in verhouding tot vroeger veel minder voorkomt, vooral onder de arbeiders, zo dat nu vooral onder andere groepen moet worden gewerkt. Het gebruik in huis, dus privé, niet openbaar, is sterk toegenomen. Een enquête van „Kerk en Wereld" heeft opgeleverd, dat vooral onder de midden- standsgroepen er heel liéhtvaardig wordt gedacht over drankgebruik. Het gunstigste resultaat leverden de arbeiders op en het ongunstigste de studenten aan de universi teiten De leden van de Corpora bleken volgens de enquête helemaal niet voor ge heelonthouding te voelen. Merkwaardiger wijze levérden de verpleegsters ook slechte resultaten op. Spreker vertelde voorts, dat de Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze een actie gaat beginnen om de Drankwet van 1931 zodanig gewijzigd te krijgen, dat de kiezers' voor de gemeenteraden apart de vraag voorgelegd zullen krijgen welke de te vol gen drankyeprpolitiek door de gemeente moet zijn. De uitslag van deze enquête verkiezing zal de, gemeenteraad als advies moeten dienen bij zijn beleid. De heer B. van Veen noemde in een warm pleidooi voor de geheelonthouding het argument, dat de drank door de accijns toch de- gemeenschap ook veel profijt op levert, waardeloos. Minister In 't Veld heeft uitgerekend, dat jaarlijks 40.000 wo ningen gebouwd zouden kunnen worden van de gelden aan alcoholische dranken besteed. De schade door drankgebruik ver oorzaakt valt doorgaans moeilijk t(« be cijferen. De reden, dat wij geheelonthouder zijn, berust dan ook op het feit. dat wij de ellende hebben gezien en beseft, aldus de heer Van Veen. Om omstreeks vijf uur werd de meeting, waaraan ook het muziekkorps der N.C.A. uit Dordrecht en de „Blauwe Zangers" medewerkten, besloten. Agent voor Waddinxveen: A, v. d. SPLK, Henegouwerwe

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 2