frans-marokko en de vrijheid DE NAZI s ROEREN ZICH WEER IN WEST-DUITSLAND Bij verkoop van tabak komen dikke4)oeken te pas Mislukt schot van Van Boekei ontmoedigde sterker G.S.V. Kruidenier moet van sigaretten afblijven Afdelingselftal raakte na rust ingespeeld VRIJHEID BLIJHEID ORANJEBOOM BIER Grotere omzet en meer export bij Hollandia-Kattenburg Productie regenkleding groter dan in 1940 Weer 100 Liberty-sehepen in de vaart Nederlands bedrijf ontwikkelde een nieuw bouwsysteem Proeven met reflecterend materiaal voor wegbeveiliging Puntloze strijd in Voorburg Kok won Goudse titel hoofdklasse-libre „Elfhoeven" opende het seizoen Good luckJan De Istiqlal heeft weinig aanhan *8 Academici en kooplui Nieuwe uniform voor padvindsters Vliegtuigbestuurder meldde brand bij Nijmegen Nog steeds geen beslissing over Franse kieswet S.R.P. bedrijft Wereldpolitiek De Britse leveranties aan rood China „Ik spreek Hitier vrij Zaken doen in Zuid-Amerika PRINS BERNHARD BAANDE OOK DE WEG VOOR PHILIPS Grote export-order De ,ijfwacht van Perón naar Argentinië Nachtwaker liet zich bepraten Meer'Engelse les voor Nederland per B.B.C. Een moederloos veulen gevraagd?' Wat mankeert onze paarden? Te veel veulens sterven VERBLUFFENDE VONDSTEN OP DE JAARBEURS TE HANNOVER 60 Meter weg per uur Het Drieluikfeest van Van der Heem "WEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT VRIJDAG 4 MEI 195Ï Hij had de zaak van zijn moeder overge nomen, deze winkelier uit Oudewater. De kruidenierszaak bleek een rekbaar begrip, want moeder had er ook tabaksartikelen bij verkocht. De zoon ging op dezelfde voet voort en nu was de vestigingswet hem op het lijf gesprongen, want kruidenierswaren en rookartikelen zitten niet in hetzelfde wettelijke vakje. Wie zijn mede-burgers aan rokerij wil helpen, moet daartoe een vesti gingsvergunning hebben en aan het verlenen van een vergunning kan pas gedacht wor den, al,s het met het vakdiploma in orde is. Daar dit ontbrak had de kruidenier een uit nodiging gekregen om in de audiëntiezaal van de kantonrechter zijn opwachting te -komen maken. En daar was hij dan. De zakken van zijn jas puilden uit van de pompieren en de eerste, die hU er uit opdiepte, vormden een correspondentie met het ministerie, waaruit te concluderen viel, dat de vergunning voor lopig nog een ideaal is. De kruidenier zal dus in tabakskennis moeten studeren. Nu is het natuurlijk niet prettig als je, terwijl je aan het studeren bent' en binnenkort hoopt te slagen, ver oordeeld wordt, want dan kan je de winkel wel sluiten, een sluiting die niet zoveel zin heeft, omdat je na een met succes afgelegd examen een vergunning kan krijgen. De rechter wil in zulke gevallen de zaak wei eens aanhouden en dat is een erg tegemoet komende houding, die de betrokkenen in staat stelt rustig examen te doen zonder zor gen voor een tussentijdse sluiting. Maar dan moet er ook gestudeerd wbrden en dus kwam de vraag hoe het met de studie staat. Opnieuw een greep uit de jaszak en nu kwam een heel boekwerk te voorschijn. „Schriftelijke lessen voor het vakexamen voor de kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, verzorgd door de vakgroep detail handel in tabak en tabaksfabrikaten tc 's Gravenhage" stond er op. Tweehonderd vijf en veertig bladzijden telt dit hand. boek „hoe wordt ik tabakswinkelier" en dat is dus niet mis. Hoe ver bent u. vroeg de rechter vol respect. Ik moet nog beginnen, sprak de kruide nier en braaf voegde hij er aan toe: ik ben niet ongenegen te gaan leren. Dat was een verheugende welwillendheid, maar de ambtenaar van het O.M. vond het nog zo'n lange weg. dat er geen wachten aan is. Hetgeen ook de mening van de rech ter was. Weer een greep in de papleren. Nu kwam een tabaksvergunning voor de dag. De krui denier wilde er mee zeggen: aan de ene kant eccepteert men wel het vergunningsrecht, maar aan de andere kant mag ik niet kopen. Ja meneer, lichtte de 'rechter, mr J. van Bronkhorst, hem in, dat zijn twee aparte zaken. De ene gaat het departement van Financiën aan, de andere loopt over Econo mische Zaken. De kruidenier begreep het niet erg. In Oudewater hebben ze alles in één stadhuis, maar al die departementen, neen, hij is al blij te weten waar Den Haag ligt. Tien gulden. Hetgeen betekent de verkoop stopzetten of met iemand, die wel een vergunning heeft, samen gaan doen. De schriftelijke lessen gingen weer in de jaszakken, 't Is maar een ingewikkelde wereld, dat je eerst 245 pagina's moet ken nen voor je iemand bij een potje stroop en een halfpond suiker ook een doosje sigaret ten mag overhandigen, dacht de winkelier. men hem aardig aan het zere been had ge trokken. 0 'k Weet niet. hoe ik het betalen moet, zuchtte hij. Als u zich veroorloven kunt op grote schaal sterke drank te kopen, (jan zal het met de financiën wel loslopen, vond de verbeurdver- Dan had de drank ook wel bij hen thuis gebracht kunnen worden. Vijftig gulden boete klaring Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen te los-arbeider uit Hekendorp. die had geweigerd zich te laten inschrijven voor het landbouwpensioenfonds, omdat hij petroleumventer is en maar af en toe in de landbouw werkt, heeft de rechter na het horen van een deskundige met een veroor deling van vijf gulden boete uitgesproken, dat ook losse arbeiders verplicht zijn zich aan te melden. Geheime bergplaats Bij die vérlofhouder kan je ook een bor reltje krijgen, wist Woerden. Rare boel eigenlijk. Er zijn daar aan de Oude Rijn ge noeg zaken met een vergunning, waar je rustig en vrij je glaasje kunt drinken, maar er schijnt een attractie in te zitten nu juist naar een verlofzaak te gaan, waar je stille tjes achter de gordijnen de sterke dronk Als ieder het wist, is het geen geheim meer en dus hoorde de politie het ook. Toen zij ging kijken was de buit groot. Beneden in een gang bij de zaak vond zij weggestopt in een jaszak een liter jenever en in een aan het kapstokkleed vastgestikte zak nog een. En uit een geheime bergplaats op zolder kwamen acht en twintig literflessen te voorschijn plus nog een liter cognac. 'k Had het vast ingeslagen voor het gouden huwelijksfeest van mijn schoon ouders in de herfst, vertelde de caféhouder aan de kantonrechter. De'accijns wordt hoger en nu had ik het vast. En wat die twee flessen in de gang betreft, die waren voor eigen gebruik. Wilde u nu veVtellen, dat die in een ge heime bergplaats verstopte drank voor een feest is en denkt u, dat we dat hier nog ge loven ook, aldus de kantonrechter. Het O.M. geloofde er ook niets van. Als verlofhouders gepakt worden, is het altijd voor een feest of voor eigen gebruik. Neen, dan stopt men de flessen niet zo heimelijk weg. Eis 150 boete plus verbeurdver klaring van de een en dertig liter drank. Alles bijeen was het dus een flinke schadepost en de verlofhouder gaf blijk, dat Aanwinsten der leeszaal Romans: Blaman, Ram Horna, en andere verhalen. Bulthuis, Edmond de Wilde en de wer kelijkheid. Conrad, De schaduwgrens. De Graaf, Van vrouger en nou. Hidding, Heuvings haardstee. Huygens, Licht en schaduw (Rembrandt). Van Rossum, De gestolen roos. Schmitz, Julius Quintijn. Studiewerken: Visser. Nieuwe „Trouringh". Het onderwijs in Nederland, verslag over 1947. Wijdenes, Boldriehoeksmeting. Van den Berg. Electronische afstandsbestu ring van modellen. Van der Veer, Producten van Indonesië. Moordrecht als sparring-partner (Van onze correspondent.) Moordrecht—Afdellngselftal 3—6. De wedstrijd had vele kijkers naar het ter rein getrokken, maar veel goeds hebben de bezoekers niet te zien gekregen, Aan de ene zijde nam Moordrecht alles zeer gemakke lijk op, terwijl het Afdelingselftal vóór de rust niet ingespeeld was. Na de rust ging het bij het Afdelingselftal beter. Het kwam op vrij gemakkelijke wijze aan de doelpun ten. Moordrecht liet het er maar bij. Het AfdelingsëJftal speelde in de vol gende opsteling: doel: Westerling (WSE); achter: Graafland (Bergambacht) en De Kwaadsteniet (Boskoop); midden Streng (UNIO), Bos aanvoerder (Groot-Am- mers) en Graafland (Bergambacht); voor: Koppen (Bergambacht). Van Mourik (Groot- Ammers), Loef (Boskoop), De Goey en Stra- ver (UNIO). Na de aanvang ging het spel gelijk op. Moordrecht kreeg twee hoekschoppen te nemen, die niets opleverden. Moordrecht wqs over het geheel sterker doch kon dit niet direct in doelpunten uitdrukken. Na 26 minuten toen Moordrecht geruime tijd in de aanval was geweest scoprde Wij nen een mooi doelpunt (1—0). Na tien min. benutte Straver voor het Afdelingselftal een strafschop (1—1). Een kwartier later bracht Loef, na slecht wegwerken van de Moordrechtachterhoede de stand op 1—2. Even later maakte Wijnen gelijk (2—2). Toen keeper Overeijnder de bal liet vallen was het 2—3 door De Goey. Toen Overeijnder weer een fout maakte scoorde De Goey zijn tweede doelpunt 2—4. M drts^was na deze doelpunten zeer aanvallend,fRaar het spel was te loom en de aanvallen werden onvoldoende afgewerkt. Na 35 minuten bracht Loef 2—5 op het scoringsbord. Na een snelle Moordrecht-aanval schoot Pals- graaf van dichtbij hard in (3—5). Tegen het einde was er nogmaals een misverstand in de Moordrechtverdediging. Loef scoorde nogmaals over de uitgelopen keeper heen (36). (Advertentie) In elke speelhelft een Haastrechts doelpunt HaastrechtOudewater 20. Het is een harde, maar faire strijd geweest. Haastrecht heeft verdiend gewonnen. Een half uur lang zat er een doelpunt in de lucht, maar goede schoten van A. Bakker, A. Kompier en een mooie kopbal van B. v. d. Hoek misten op „een haar na" het doel. Nadat H. Boer tegen de paal had geschoten, kreeg A. Kompier uit een hoge voorzet door A. Bak ker de bal, hij dribbelde, schoot tegen de ïeper, doch kreeg weer een kans (10) Oudewater speelde zeer onsamenhangend. Het maakte het doelman Stijnis maar heel zelden lastig. e tweede helft gaf een ander beeld, de gasten speelden technisch veel beter dan voor de rust» maar ze 'Welden het spel meermalen te kort om succes te boeken, telkens was de Haastrecht achterhoede, ir in A. van Dijk en A. Baan uitblonken, paraat. Oudewater had geen geluk in deze periode toen de linksbuiten twee vrije kan precies over de lat schoot. Haastrecht bepaalde zich tot uitvallen. Tien minuten voor het einde gaf H. Boer een goede pass aan A. Kompier, die doorgaf aan B. v. d. Hoek. Van der Hoek stelde de :e veilig (2—0). UIT VROEGER TIJDEN De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden Uit Waddjnxveen: De gemeenteraad heeft een adres aan de regering gezonden, waar in aangedrongen wordt op verbetering en versteviging van de dijken langs de Gouwe. Het is de laatste tijd verschillende malen voorgekomen, dat de dijken op sommige plaatsen zijn bezweken. De toestand is on houdbaar. aldus het adres. 50 Jaar geleden De Lange en Korte Tiendeweg zullen wor den afgesloten, daar de Dienst van Ge meentewerken de straat van een houtbe- etratlng gaat voorzien. 25 Jaar geleden B. en W. stellen de raad voor de percelen aan de Westzijde van de Raam van de Ver- lorenkost tot aan de Vlamingstraat gelegen stoepen, ten behoeve van de aanleg van een trottoir, aan te kopen. Voor het eerat slnda de oorlog heeft de productie van regenkleding, in aantal, rekend. die van vóór 1940 overtroffen. De productie van sportklieding. waarmede men onlangs begonnen is, dient men als toevoe' ging te beschouwen. Bit de regenkleding ziin de plastics niet Inbegrepen. Over het geheel genomen kan men de productie als vergroot beschouwen. Dit is niet veroor zaakt door aantrekking van meer perso neel, doch door een hogere arbeidsproduc tiviteit en een technische reorganisatie. Al dus de heer A. Kattenburg, president-direc teur der Hoiiandia Kattenburg N.V., op de vergadering van aandeelhouders. In antwoord op vragen uit de vergadering werd nog gemeld, dat men de inkoopver plichtingen van de maatschappij niet op korte termijn moet zien. maar over het ge hele laar en zelfs over 1952. Wel komen vrijwel alle leveranties te laat. maar er wordt in ieder geval geleverd De eerste vijf maanden van het lopende boekjaar hebben een grotere omzet te zien gegeven. MACHINEFABRIEK „BREDA". deelhouders van de N V Machinefabriek „Bre da voorheen Backer en Rueb te Breda werd het dividend op de gewone en prioriteitaaan- delen over het boekjaar 1950 (9 maanden) vast gesteld op VI*. De heer mr G E F. M van der Schrieck. die aan de beurt van aftrërtcn wa werd met al- gemene stemmen herbenoemd als» commissaris, koeien 2.002.60 per kg geslacht. nl. bijna 50 pet meer dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar. Ook de export is vooruitgegaan, doch gezien de vele grote moeilijkheden is het niet zeker, dat deze vooruitgang geconsolideerd kan worden. Aangaande de dochteronderneming in Australië is medegedeeld, dat in de nabije toekomst wordt verwacht, dat deze ven nootschap actief zal bijdragen tot de resul taten. Deze Australische onderneming houdt zich uitsluitend bezig met de vervaardi ging van herenconfectie in zeer veel ma ten (meer dan 200). Er is een toestel gecon strueerd. de zgn. ..size master", waarop patent is aangevraagd en waarmee men on middellijk de juiste maat te weten kan komen. Behalve toevoeging aan de prijevoorzie- ningen voorraden en inkoopverplichtingen, heeft de maatschappij een conjunctuur reserve van f 1.180.707. Bovendien zijn op andere schaal aanzienlijke reserveringen getroffen zodat de directie zich veilig voelt ten opzichte van eventuele prijsdalingen. Aangaande het terugnemen van de obliga tie-emissie was het bestuur van mening, dat dit in het belang was van aandeelhou ders; de obligaties zouden nl. onmiddellijk een disagio gedaan hebben. Waterpolo Gouds Jeugd-zevental derde Het jeugd-poloteam van de kring Gouda, dat uit GZC-ers bestaat, kwam gisteren uit in het jeugdkringtournooi in het Sportfond- seobad te Amersfoort. Dit toomooi was ge organiseerd door de kring Utrecht. De deel nemers waren de kringen Amsterdam. Rot terdam, Utrecht, 't Gooi en Den Haag. De Gouwenaars behaalden de derde prijs. De uitslagen waren, 't Gooi—Utrecht 3—2, Am sterdam—Gouda 0—3, Den Haag—Rotter dam 1—3, Utrecht—Amsterdam 2—4, 't Gooi —Gouda 2—1, Amsterdam—Den Haag 3—0, Rotterdamt Gooi 1—3, 't GooiAmster dam 2—1. Eindstand: 1 't Gooi, 2 Amster dam, 3 Gouda. Kosten Nw-Guinea-conferentie In verband met de vorig jaar gehouden conferentie over de status van Nieuw-Gul- nea heeft de regering vier Papoea-vertegen woordigers uitgenodigd om haar van advies te dienen. Dit heeft aan reis-, verblijfs- en TOE, kosten tezamen een uitgave van 36.863 nodig gemaakt, welk bedrag op de Minuor-begroting moet worden gebracht. De Tweede Kamer heeft een hiertoe strek kende nota van wijziging ontvangen. ZEESLEEPVAART. Rotterdam te Middleebro Binnenkort zullen opnieuw 100 Liberty- sehepen. die thans nog opgelegd z(jn weer in de vaart worden gebracht, daar de ECA grote behoefte heeft aan acheepsruimte. Kolonel Arthur C. Syran, het hoofd van de afdeling transport van de ECA. heeft medegedeeld, dat deze schepen ECA-goede- ren naar West-Europa en Formosa zullen vervoeren en op de terugreis door de ECA aangekochte grondstoffen naar Amerika zullen brengen die van belang zijn in ver band met de voorraadvorming van voor de oorlogvoering belangrijke materialen en grondstoffen. Hot eerste schip van deze ECA-vloot. de ..Harriet Tubman" zal binnenkort naar Ne derland vertrekken. Vandaar gaat de reis naar Formosa, waar in Nederland aange kochte kunstmest afgeleverd zal worden. Op de terugrei» zal het schip een haven in In donesië aanlopen om bauxiet te laden. Te gen Augustus wordt het schip in Tampa (Florida) terugverwacht. De ECA heeft de Amerikaanse marine on geveer 56 millioen dollar doen toekomen bij wijze van vooruitbetaling en dit geld wordt thans gebruikt om de Liberty-sehepen te herstellen en te bemannen. Het in de vaart brengen van deze Liberty- sehepen is nodig geworden doordat er veel scheepsruimte beschikbaar moet blijven goederen die in het kader van het MJ9AP vervoerd worden, alsmede voor steenkool en graan waaraan momenteel in' Europa een grote behoefte bestaat. In haar verzoek de Liberty-sehepen weer in de vaart te brengen heeft de ECA de betrok ken autoriteiten veczocht er in toe te stem men dat deze scheen op de terugreis voor ae oorlogvoering bèjangnjke grondstoffen innemen. Valkensleijn «as Spruyl al direct le vlug af Onder auspiciën van het district Gouda werden in het clublokaal van de biljartver- enigmg Ter Gouwde wedstrijden om het Sen persoonlijk kampioenschap se- Er is twee dagen hard gestreden, door ge ldwaardige tegenstanders, van \4le alleen Uitenbogaard uit de toon viel. Alle anderen gaven elkaar slechts wu* weinig toe. Dat komt sterk totuiting in de gemiddelden. De moyennes variërden van 4.43 tot 5.15. In de eerste ronde werden Spruyts illu- ?iüJ"ïe£ veirstoord door z«n nederlaag tegen Valkensteyn, die onverstoorbaar kalm de Gouwenaar aan zijn zegekar bond. doch hierna herstelde Spruyt zich tot de laatste partij waarin hij wederom verloor en wel Ü'"enï)g2aaSSte Va° he' l<,ur°°o1 Valkensteyn kwam daardoor verdiend, aan de titel. Hij verloor slechts één partij «.Ia rS Yg Van Wle meer verwacht Janfie" ste'de teleur, hoewel hij in zijn twee verliespartijen slechts met 9 kenbosch Verl°°r resp' van sPruyl en Val- De uitslag was: 1. Valkensteyn. Schiedm 5 4 i 515 2. Spruyt, Gouda 5 3 2 4 73 3. Wiepking, Delft 5 3 2 4.65 4. Jansen, Rotterdam 5 3 2 4 46 5. Vermaad, Den Haag 5 1 4 4 4-} 6. Uitenbogaard. Stolwijk 5 1 4 344 Tournooigemiddelde 4.45. imiDAG 4 MEI 105f derde BUÉD - PiSOWA I In Bunschoten, vlak bU de hoek waar de oude Kloozterdtjk van Baarn in de weg naar Spakenburg mondt, staan twee fa briekshallen van ieder 3000 m3. Het stalen geraamte van de ene hal heeft een gewicht van 204 ton; in de andere, even grote, even ■terke hal. is niet meer dan 90 ton staal verwerkt. Beide hallen werden twee jaar geleden door de N.V. Polynorm voor eigen gebruik gebouwd; de eerate volgent tra ditionele bouw met metselwerk rond een staalskelet; de tweede volgens haar eigen, nieuwe principes, ala een Meccanodooa uit lichte staalconstructies in elkaar geachroefd met ean wandbekleding uit bepaalde soor ten bouwplaat. Polynorm, een ontwikkelingsmaatschappij, een bouwmaatschappij en een metaal industrie. ontstond uit de denkbeelden van drie Nederlandse ingenieurs. Hope en Co in Amsterdam trad als Bankier op; de Herstelbank gaf ook hier een goed deel van de grote sommen die door het ont wikkelingswerk en de eerste proeven werden opgeëist. Op dit ogenblik worden in Eindhoven een groot aantal woningen voor Philips gebouwd en in Groninggn verrijst een industriehal die door de gemeente voor 8 per m2 aan gegadigden zal worden verhuurd. Het vraagstuk van de nieuwe, industriële bouwmethoden versus de oude, traditionele bouwwijze is ouder dan de jongste wereld oorlog. Op het verleden jaar in Amsterdam gehouden congres voor woningbouw en stedebouw werd een groot aantal prae- adviezen over dit onderwerp uitgebracht. Merkwaardig was daarbij, dat de Engelse, de Nederlandse, de Duitse ei\ de Ameri kaanse praeadviseurs allen tot de conclusie kwamen dat in de praktijk bouwen volgens de nieuwe methoden, het vervaardigen dus van z.g. prefabricated bouwwerken, nim mer goedkoper kwam dan het bouwen volgens de traditionele methoden, waarbij timmerman en metselaar op de oude be proefde manier hun werk verrichten. Tal van factoren spelen daarbij een rol; Jiet feit reeds dat de pre-fabricated methode vrijwel alleen betrekking heeft op de „schil" van een huis, terwijl deze buitenkant niet meer dan 1/8 van de totale kostep uitmaakt, heeft tot gevolg dat wer kelijk belangrijke kostenbesparingen niet gemakkelijk vérkregen worden. Polynorm heeft echter ondanks dit alles de. overtuiging dat zij met de door haar toegepaste methoden iets zeer bijzonders, iets dat niet alleen voor Nederland, maar 0 en vooral voor het buitenland van grote betekenis zal kunnen worden, zal kunnen bereiken. De zorgvuldigheid en de tech nische perfectie waarmee hier het staal skelet wordt vervaardigd zijn zo hoog mogelijk opgevoerd; de kostprijs zal dan jen slotte voor een groot deel afhangen van de vraag of men er uiteindelijk in zal slagen zulke omvangrijke opdrachten te krijgen dat de massaproductie de vervaardiging bijzonder goedkoop zal maken. Factoren als de onmogelijkheid om ln weinig ontgonnen gebieden tegen normale prijzen huizen te bouwen volgens de tra ditionele methoden (gebrek aan vakkundige arbeiders, aan stenen, aan bouwmaterialen) spelen bij de bepaling van de afzetmogelilk- heden een rol van betekenis. En zo boph als de wereld ln de oorlogsjaren over stroomd werd met de Amerikaanse Quonset" hutten, de uit golfplaat gebouwde halfronde bouwsels, zou men kunnen denken dat Polynorm een constructie ont werpt die nog betere massaloodsen tesen S nog lagere prijzen mogelijk maakt. Waarbi tenslotte ook het feit dat bij dit systeem de hoeveelheid staal die voor een bepaald bouwvolume nodig is tot een minimum teruggebracht werd, onder de tegenwoor dige omstandigheden een factor van grote betekenis kan zijn Een groot aantal deskundigen van Rijks- en Provinciale Waterstaat, leden van de verkeerswetgevingscommissie, rijks- ei verkeerspolitie hebben met grote belangstel ling «V,l UÏHiA te krijgen van de vele fabrikaten reflecte rend materiaaltoegepast voor verkeersbe- veiliging. De proeven stonden onder leiding van de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B. Bij Chateau Bleu ln Den Haag. werd een aantal proeven gehouden om na te gaan, welke fabrikaten ïf." Mffl^Cile»ren1 materiaal zowel overd.ig als bij duisternis voor verkeersbakens de beste resultaten geven. Uit elf soorten re flecterend materiaal werden twee Neder landse cn twee Amerikaanse gekozen, die Veemarkt Etten De aanvoer was Woensdag 219 etuks, waarvan 108 runderen. 1 paard en 112 big gen. De aanvoer van runderen was gering, de handel levendig en prijshoudend. In big gen was de handel levendig, met ruime aanvoer en vrijwel onveranderde prijzen. Prijzen: kalfkoeleil 500900. kalfvaarzen 500—800. pinken 300—475. gulste koeien 450 700 graskalveren 100—200; paarden 400— biggen 30—50: lopers 50—80; vatte burgse doel te ondernemen. Toch lag in dat Wlhelmui-GSV 0—0. Van Roekei, GSV s zwoegende midvoor. heeft wel even bitter gekeken, toen hij zo kort na rust bij een vrije kans, geschapen uit een kort tikje van Hammer, zijn venijnig schot op de lat zag afstuiten. Het schot had de overwin ning, waaroor GSV in de eerste helft zo angstvallig zorgvuldig de grondslag had ge legd, kunnen betekenen. Het bracht een keerpunt in de atrijd, waaruit GSV voor rust de meeste troeven in handen had ge houden. *Want GSV verloor bij het misluk ken van deze kans de moed om'zijn aanval krachtiger te organiseren, ook al had een zachte schuiver, die Hammer kort daarop langs het doel schoof, misschien nog een illusie had kunnen wekken. GSV was die tweede helft zo bemoedigend begonnen. De aanval leek dat tikje bravour. dat beetje enthousiasme gekregen te hebben, dat hij voor rust zo grovelijk te kort kwam. Er werd meer tempo in de aanvalsopbouw ge legd. de vleugels werden beter ingeschakeld en er waren GSV-ers, die hun schotvaardig heid gingen proberen. Maar al deze verblij dende eigenschappen waren na die domper op het overigens voortreffelijke werk van midvoor Van Roekei verdwenen, be Goudse aanval, waarschijnlijk geïnspireerd door het slechte voorbeeld, dat Hammer gaf, werd futloos. De linie verviel in doorzichtig spel, een fout, die door het slechte plaatsen zo veel meer in het oog liep. En Wilhelmus, dat overigens een matige indruk maakte, kon zich een overwicht scheppen, waarvan Broekhuizen zo nu en dan de gevolgen moest ondervinden. Hij sloeg zich er even wel best door, greep uitstekend in bij een gevaarlijke voorzet, dook een schérpe kop bal uit zijn doel en wist door uitlépen vele hachelijke momenten te voorkomeiti. Dat hij niet meer werk heeft gekregen, was te dan ken aan het goede spel van de, Goudse verdediging, die in stopper Nuvelstein de ster van het veld had. en in Steenbergen een solide bagk. Het Voorburgse offengief bleef daardoor zonder resultaat, hetgeen ook in sterke mate te wijten was laan het ontbreken van een schutter. GSV heeft de eerste helft hoopvol ge speeld. De verdediging toonde zich in die periode de baas over de Voorburgse voor hoede, die zijn weg te veel over de linker vleugel zocht, waar Steenbergen en Nuvel stein stug en koel aan het opruimen waren. Door lange passes kon de voorhoede voort durend aan het werk worden gehouden. Van Roekei trad daarin op als een handig ver deler van het werk, maar ondervond te weinig steun van zijn binnenspelers om zelf nog iets in de richting van het Voor- Goudse voorhoedespel een kern, die ln de tweede helft doelpunten had kunnen bete kenen. Men hanteerde dikwijls het tempo als een scherp wapen, men verraste soms door een aardige combinatie, kortom trad vaak gevaarlijk voor doel op. In die eerste helft is GSV stellig iets sterker geweest maar het miste de kracht om deze winst in de tweede helft te realiseren. Vandaar die 0—0. waarmede GSV wel het meest blij zal zijn. Over het algemeen is bij de persoonlijke kampioenschappen hoofdklasse libre zeer matig gespeeld, daaf vier van de acht spe lers niet aan het minimum gemiddelde van deze klasse kwamen. Het viel wel op, hoe de jongere generatie zich heeft toegelegd op het moderne spel, dat geheel gebaseerd is op de rappel. De belangstelling was maar zeer matig. Kbk dwong ieder bewondering af. Hij heeft zich een speelmethode eigen gemaakt, die hem tot een der beste spelers van het district Gouda heeft gemaakt. Hij heeft een prachtige coup» de queue en een voortreffe lijke visie op het spel. Op overtuigende wijze won hij alle partijen. Een maal zag hij zich bedreigd door Bokhoven die hem tot de laatste beurt hardnekkig bleef vol gen, maar op het laatste moment met een tekort van 40 car. de vlag moest strijken. De enige serie van bovfn de honderd kwam op naam Van Jongeneel in zijn partij tegen Christ. De laatste partij waarin Horneman en Kok beide gegadigden waren voor de titel, werd een harde leerschool voor Horneman, waarin Kok steeds verder uitlopend in de 16e beurt met het moy. van 15.62 de 250 vol maakte. Horneman kon het niet verder brengen dan 119 car. moy. 7.57 en moest met de tweede plaats genoegen nemen.' De volledige uitslag is: naar Inzicht van de beoordelingscommissie K»o-el.uVerd?? ïS 's ?achts het beste zicht baar zijn, zelfs bij gedempt licht. De Neder landse fabrikaten hebben het gezocht in een techniek van geanotiseerd en gemoffeld verfmateriaal. waarnaast de Amerikanen uS'Jf! d?8 kJT?rne2 met he' '4- scotchllte- llte principe, fijne door verf en kunsthars- soorten verdeelde glasdiamantjes Wrede proef werd gehouden voor bevelliglngamiddelen voor bij duisternis op de rijweg stilstaande voertuigen. Reeds enige tijd brengt een Nederlandse firma hiervoor n driehoekig sein met smalle rode ecotch- h eranden in de handel. Dit sein bleek uit v er soorten het best te voldoen. Uit ambte lijke kring was op dit gebied een balk met drie rode schijven voorgesteld eveneens van reflecterend materiaal. Dit teken van ge vaar echter, dat o.m. bij Den Deijl onder Wassenaar werd gedemonstreerd, bleek niet te voldoen volgens de beoordelingscommissie Een derde proef betrof de witte achter spatborden van rijwielen. De commissie kwam tot de conclusie, dat voor deze achter spatborden het toepassen van een smalle strook wit scotchüite een grote aanwinst voor de veiligheid zou ziin. Gezien de resultaten van deze avond kan men nog niet spreken over „de beste mate rialen". De thans uitgekozen soorten reflec terende materialen zullen aan slijtproeven moeten worden onderworpen, welke proe ven zo wel betrekking moeten hebben op weersomstandigheden als op chemische in vloeden, o.m. van het zonlicht Naar schat ing van deskundigen zal het nog wel enige jaren duren, voordat men de juiste soorten van deze reflecterende materialen, die wat prijs betreft, hoger liggen dan normale verf soorten, zal hebben uitgezocht. 1. W. Kok 7 7 0 8.10 2. L. Horneman 7 5 2 7.57 3. J. Bokhoven 7 5 2 7.55 4. N. Jongeneel 7 4 3 7.75 5. G. Overeynder 7 3 4 6.76 6. J. Crist 7 2 5 6.85 7. G. Dukker 7 1 6 6.15 8. A. Mogendorff T 1 1 3.06 Tournoolgemlddside 6.92. Er kwamen dertig jachtjes aan de start Op een zonovergoten plas, omzoomd door fris groen, hield „Elfhoeven" gisteren zijn openingswedstrijd,* waarvoor grote belang stelling bestond. Niet minder dan dertig jachtjes namen er aan deel, hetgeen niet slecht was. De strijd in de 16m2 klasse was als vanouds de hoofdschotel. Slechts één A-klasser, E. J. Both, zag kans de vijf jni- nuten achterstand in te lopen op het B-veld. Hij werd zeer verdiend eerste. De rest van de prijzen bleef in de B-afdeling. Zo le verden de B-zeilers Jac. de Jong. A. Mac- daniël, J. de Jong en H. Nieuwveld de prestatie zich de rest van de A-zeilers van het lijf te houden, waardoor zij respectie velijk da tweede, derde, vierde en vijfde plaats veroverden. In de Vrijheidsklasse werd nog eens ge demonstreerd hoe belangrijk een goede start is. Na de start is er haast geen verschil meer in de volgorde gekomen. P. Bellaart zeilde het best en werd verdiend eerste. Hij werd gevolgd door C. W. Kist en de rest van het veld. In de B.M»-Klasle ging de strijd tussen' H. Natte en C. Schoonderwoerd. Natte won. De rest nam een verkeerde route en moest opgeven. De start in de O-jollen was de beste. Aanvankelijk ging de strijd tussen A. Hoekwater en F. Pruyrhboom, doch toen de laatste een fout maakte viel de spanning weg. Kees Krimpenfort had de leiding ln twaalfvoetsjollen-klasse en bezette de eerste plaats met een behoorlijke voorsprong. Voor de prijstoekenning zullen de beide Goudse verenigingen een nieuw systeem toepassen. Er Wordt een totaalklassement voor de tien onderlinge wedstrijden ge maakt. waarbij de twee slechtste wedstrij den van iedere zeiler vervallen. Aan het eind van het seizoen zuilen er prijzen emaille vlaggetjes in verschillende kleuren) uitgereikt worden. Morgenochtend vertrekt Jan de Bruin vergezeld van zijn manager Theo Huize naar, naar Engeland, waar hij Maandag avond in Coventry tegen Randolph Turpin zal boksen. Hij zal dan, na Luc van Dam. de tweede Nederlander ?ijn, die de geduchte Engelse kleurling en Europees kampioen in het middengewicht zal ontmoeten. In Enge land wordt <de wedstrijd tegen De Bruin beschouwd als een oefenpartijtje voor Turpin. Jan de Bruin vindt het wel goed. „Wij hebben er alles aan gedaan." zégt Huizenaar om Jan de Bruin in een topcon ditie te brengen. Als hij verliest ii daar voor geen enkel excuus". Jan de Bruin zegt niet veel. ..We moeten,(p\aar eens zien. hè? Ik kan niet meer dom dan m'n best." Dan geejt Sïyh, z'n dochtertje een zoen fc 3WWI1É öYn te gaan doen, wat hij nu al maanden I lang elke ochtend gedaan heeft. F FRANS-MAROKKO is het blijkbaar weer rustig of in ieder geval zijn er geen gebeurtenissen 'te melden, die nieuws betekenen voor de wereldpers. Generaal juin heeft de Franse souvereiniteit over het protectoraat gehandhaafd en de sultan mores geleerd. Een overwinning van het gehate kolonialisme. Het volk van Marokko blijft zuchten onder vreemde heersers en alleen de Arabische landen trekken zich daar iets van aan. Dit althans moet wel de onbevredigende indruk zijn. die de Amerikaanse krantenlezer heeft gekregen. Nederlanders, van oudsher vol begrip voor het verlangen naar nationale zelfstandigheid, zijn na Indonesië voorzichtiger geworden in hun oordeel. „Dag lieve pappie f Wie enig besef heeft van de Ingewikkeld heid van dergelijke vraagstukken, staat tegenover het begr.p Vrijheid, zoals Pilatus tegenover het begrip Waarheid stond. Wat zou voor de bevolking van Marokko die Vrijheid betekenen? En wie voelen zich op het ogenblik daar onderdrukt! Die vragen kan men alleen na een onderzoek ter plaatse beantwoorden Vaderlandslievende Marokkanen. Berbers zowel als Arabieren zal men dan in het ge hele land aantreffen, maar voor nationa listen moet, men in de grote plaatsen zijn niet oo het land. Onder de stedelingen vindt men de meeste aanhangers van de Istiqlal. De naam van deze partij is het Arabische woord voor zelfstandigheid. De leiders be horen tot de klasse van welvarende koop lieden en intellectuelen, van wie velen hun opleiding aan de Parijse Sorbonne ontvin gen Deze mensen zijn van mening, dat zij best in staat zijn. het land zelf te bestureh en daarbij nog veel welvarender te worden ln het binnenland ziet de reiziger veel opschriften: „Leve Juin" en van de Istiqlal willen de mensen niet horen. Dat is zeer be- griipelijk want zij varen wel bij de toe stand, zoals die thans is. De Fransen hebben de levenswijze in Marokko gelaten, zoals zij die aantroffen en de caïds en pacha's alleen beknot in hun mogelijkheden van machtsmisbruik. Hun komst bracht voor de kleine man dus een verbetering in de be staande toestanden, geen omwenteling. Die kléine man weet en waardeert - wat hij heeft en hij meent zijn landgenoten goed genoeg le kennen om weinig goeds te ver wachten van zelfbestuur ln hun handen. Tussen het platteland en de steden be staat veel naijver De levenswijze van de stedelijke bevolking is zo totaal anders en de stedelingen zijn de landman meestal te glad af. Een belangrijk deel van de bevol king is nog analfabeet en menigeen is niet eens in staat om zijn loon op te tellen en nog minder om na te gaan. hoeveel hij zou moeten ontvangen. Het Franse bestuur houdt een .wakepd oog op de grote werk gevers en de kleine werkgevers vinden dat een hele geruststelling Zij vrezen, dat zij na het vertrek van de Fransen veel on barmhartiger geëxploiteerd zouden worden. Een feit is blijkbaar, dat de onafhanke lijkheidspartijen (de Istiqlal ls niet de enige) veel aantrekkingskracht hebben voor rijke lieden, die hun werknemers volgens veel lagere tarieven besoldlgen dan die. welke voor soortgelijke Franse maatschappijen gelden. Een feit is ook. dat de geldschieters zich in hun bedrijf gehinderd voelen door de Franse wetsbepalingen en dat de platte landsbevolklng nog felle herinneringen heeft aan vroeger tijden, toen zij door dat ■lag financiers werd uitgezogen. Iedere ochtend is Jan de Bruin te vinden K geweest in de Kralingerhout. met Theo Huizenaar naast zich op de fiets. Hardlo pen'is onontbeerlijk voor het uithoudings vermogen. trouwe helper Jo Poldervaart altijd klaar om bok te staan De nieuwe unifor men voor de leid sters van het Neder lands Padvindsters- gilde worden medio Mei in gebruik nomen. De uniform is byna gelijk aan een mantelpakje waardoor ze ook buiten gildeverband worden gedra gen. Bij dit uniform worden bruine kou sen en schoenen in plaats van zwarte gedragen. Negatieve doelstelling De leiders van de Istiqlal hebben maar één duidelijk programpunt: de Fransen moeten er uit De vraag, of zij dan bereid zullen zijn, hun winstgevende posten in het bedrijfsleven prijs te geven om bestuurs functies op zich te nemen in het nieuwe regeringsapparaat, wensen zij niet te be- antwoordep. Ook op het feit, dat Marokko Hf niet voldoende ervaren krachten voor het bestuur kan leveren, wensen zij niet dieper ln te gaan. Hervormingen beloven zij eigenlijk nauwelijks. Hun propaganda is hoofdzakelijk negatief. Zij bepalen zich er toe, grieven tegen de Fransen aan te wakkeren en dat is ten slotte niet zo moeilijk. De Fransen zijn vooruitstrevend ln hun beheer van het land. Zij voeren allerlei verbeteringen in. die verre van populair zijn bij een bevol king, die er het nut nog niet van kan in zien. Deze maatregelen en de ontevreden heid daarover wordt tegen hen uitgespeeld dóór Marokkaanse politici, die zelf het nut van de gewraakte maatregelen heel goed begrijpen. Zelfs de feodale bestuurders, de caids, laten zich blijkbaar wel eens door deze pro paganda pakken. Enerzijds steunen zij op de Fransen en zijn zij er, niet ten onrechte, van overtuigd, dat onder een Istiqlal-bestuur hun invloed spoedig teniet zou worden ge daan, anderzijds zijn zij te conservatief om de vernieuwingen van de Fransen op het gebied van landbouw, wegenaanleg en zo r te kunnen waarderen De Fransen we ten daarom niet precies, in hoeverre zij op de steun van deze heersertjes kunnen rekenen, als het er op aan zou komen. De Berberstammen zijn echter fel tegen de Istiqlal gekant en hebben daar, naar men zich wellicht herinnert, uiting aan gegeven door hun indrukwekkende cavalcade naar Fez. Men vindt in Marokko dus veel terug van de Indonesische verhoudingen: 'n „koloniaal bestuur", dat grote kapitaalsinvesteringen doet om de kolonie vooruit te brengen, een intelligentsia met deels idealistische, deels zelfzuchtige verlangens naar zelfbeatuur. een plattelandsbevolking, die het liefst alles b(j het oude laat, aelfbesturende kleine vor sten. die steunen op de koloniale macht, maar wier loyaliteit toch alRJd min of meer dubieus is. De Jappen ontbreken echter in dit beeld en ook een Brits interregnum en de Unol-Amerikanen en daarom hebben de Fransen en Marokkanen een goede kans. chaos en ellende te vermijden en de oor zaken van wrijvingen op een redelijke wijze weg te nemen. Een vliegtuig van de K.L.M.. dat op weg was van Amsterdam naar Frankfort, zag Donderdagochtend omstreek» half acht een boerderij bij Nijmegen ln brand staan De gezagvoerder deelde dit onmiddellijk radio- telefonisch mede aan de tpren op Schiphol. De man op de toren gaf het op zijn beurt weer door aan de brandweer in Nijmegen. Toch heeft deze bijzondere melding de boerderij niet kunnen redden. Tweè schuren met de gehele landbouwinventaris en alle landbouwmachines en het woonhuis gingen verloren. De inboedel kon gedeeltelijk wor den gered. De brand brak tegen acht uur uit in een der schuren Het vuur sloeg daarna over r.aar het woonhuis en naar een andere schuur. Beide schuren en het woonhuis wa ren met riet bedekt De Batenburg^e brand- wéer wist verderè uitbreiding, door het nat houden van het rieten dak van een belen dende grote boerderij, te voorkomen. De schade, die op 125 000 wordt begroot, wordt door verzekering gedekt. Kortsluiting is waarschijnlijk de oorzaak van de brand. De Franse Raad van de Republiek (Eerste Kamer) heeft het wetsontwerp van de re gering betreffende de hervorming van het kiesstelsel met 210 tegen 100 stemmen ver worpen Het ontwerp ging vervolgens terug naar de Kamer, om in tweede en definitieve lezing te worden behandeld. Communistische obstructie heeft Woens- f«""j "jv. dagavond in de Franse Nationale Vergade- zetel te danken heeft. Hij hospiteert mj a ring stemming ln tweede lezing over de économische Opbouw VerejUging van kiesw et voorkomen. De communisten dien den een motie in om de stemming uit te stellen tot na de laatste stemming over de begroting. Dit zou een uitstel van tien dagen veroorzaken. Premier Queuille vroeg de vergadering de motie te verwerpen en verbond hieraën de vertrouwenskwestie Waarschijnlijk zal Maandag a.s. over de motie en indien mogelijk direct daarna over de kieswet worden gestemd. In de voetstappen van Pavlova: leden van I om de bewegingen van de zwanen te be- het Continental Ballet in Engeland brach- studeren, zoals indertijd ook de lameuze ten een bezoek aan Abbotsbury Swannery, Pavlova heeft gedaan. (Van onze correspondent te Bonn). TAE LANDDAG VERKIEZINGEN, die a.s. Zondag in Neder-Saksen gehouden zullen worden, houden de politici in geheel West-Duitsland in spanning. De grote vraag Is of de Socialistische Rijks Partij (rechts-radlcaal). die in Neder-Saksen grote aanhang heeft verworven, al of niet de kans sal krijgen aan de verkiezingen deel te nemen (soals men weet overweegt de federale regering te Bonn een verbod van deze sterk nationaal- soolalistisch gekleurde partij) en zo Ja, of de S.R.P. in de Neder-Saksische Landdag invloed van betekenis zal verwerven. De Enfeelse minister-president Attlee heeft Donderdagavond in het Lagerhuis ontkend, dat F.ngelse voorraden door Chinese com munisten tegen Engelse troepen in Korea waren gebruikt. Wel erkende Attlee. dat het niet mogelijk was. de uitvoer van rubber naar commu nistisch China geheel te verbieden. Sinds 9 April moet voor rubberexport vergun ning gevraagd worden, opdat geen grote hoeveelheden worden uitgevoerd. In antwoord op een vraag van Churehill _J1 Attlee. dat de export van strategische materialen, niet alleen van rubber, in de toekomst geheel in overeenstemming met de V.S. zou worden geregqjd. Het partijloze lid Blackburn diende een motie in. waarin de Engelse regering ge laakt wordt om het verstrekken van strate gische materialen aan China. De socialistische rijks PARTIJ bestaat nog slechts kort. Zij wordt ge leid door de schrijver en Bondsdag-afge vaardigde dr Doris, en door de generaal- majoor Remer. Naast hen speelt nog een graaf Von Westarp een vooraanstaande rol in de nieuwe beweging. Dr Doris is Bonds dag-afgevaardigde. maar niet mper voor de partij (Duitse Rijkspartij), waaraan hij zijn économische Münchener demagoog Loritz. Generaal-majoor Remer is vooral bekend door de rol. die hij bij het neerslaan van de officiersrevolte tegen Hitier. op 20 Juli 1944 heeft gespeeld Hij was het die als wachtcommandant van Berlijn op het kri- tiekste ogenblik, toen de Wehrmacht-gene- raals de Duitse hoofdstad bijna in handen hadden. Goebbels waarschuwde en daarmee het tegenoffensief van de partij en de S.S. mogelijk maakte, waartegen de samenzweer ders het moesten afleggen. Men stelle zich hem niet als het type van een Duitse gene raal voor. Zijn promotie heeft hij geheel aan Hitler te danken gehad Voordat hij ruim een jaar geleden ln de politiek ging. ver diende hij zijn brood als metselaar Hij be roept zich voor zijn optreden op 20 Juli 1944 nog altijd op de trouw, die hij de Fuhopr verschuldigd was en die de officie ren, wier dood hij heeft veroorzaakt, had den gebroken. De bekendheid, die hU op het ogenblik geniet heeft hU noch aan lUn politieke ga ven. die uiterst gering «Un. noch aan wel sprekendheid te danken, meer aan het feit. dat er In de kranten aoveel over hem is geschreven Ook de lotgevallen van de So cialistische RIJks Partij hebben weer eens bewezen, dat de beate reclame, die een nieuwe politieke partU zich kan wensen, die van tegenstandera is. Onder deze tegen standers. vooral onder de schrijvende tegenstanders, zijn er helaas veel te veel. die zo'n nieuwe nazi-partij toch wel inte ressant vinden, over hun woorden welis waar een saus van democratische veront- En hier is dan wel geen tegenstander om de kracht van je vuisten op te proberen, n Jan. maar al je Rotterdamse vrienden en dat zijn er heel wat vertrouwen er op, dat je hen MaandagavonH niet in da steek laat, Jan, good luck. (Van onze Haagse redacteur) Het Is nooit gemakkelijk laken te doen In een vreemd land. Het is moeilijk vertrou wen te winnen. Bovendien ls het in de hui dige wereld zo moeilijk een order af te slui ten omdat er veelal regerlngslnstanties in gemengd moeten worden die een devlezen- vergunqlng moeten afgeven of een handels verdrag moeten verruimen. Voor een nieu we leverancier is het daarom in een vreemd land bijna onmogelijk er „ln" te komen. Voor Nederland, dat er vooral tegenwoor dig een levensbelang bij heeft zijn export uit te breiden, is het daarom een gelukkige omstandigheid dat prins Bernhard er zo'n pleizier in schept en er op zo vlotte ma nier de slag Van heeft in vreemde landen voor Nederlandse zakenmensen de gunstige «feea- te scheppen en dikwijls het beslis sende Stootje te geven om zaken af te sluiten. Tien minuten nadat hij Woensdagmiddag in de ministettaad verslag had uitgebracht over zijn jongste zakenreis, heeft nij ook de pers enige Indrukkeri verteld van zijn bezoek aan Zuid-AmertkR. H^t is algemeen bekend dat het bezoek van de prins aan Argentinië heeft bijge dragen tdt het afsluiten van een order van f200 miHioen voor Werkspoor, doch het is minder bekend dat ook Philips een groot contract heeft kunnen sluiten. Het Philips-contract ii in principe ge reed. vertelde de prins; deskundigen moe ten thet alleen nog uitwerken. De Argen tijnse minister die er in beslist, ls eenzelfde type als bij ons Ir Neher Hij heeft 3Q Jaar bij de PTT gawerkt en hij heeft mij gezegd dat het de grootste ambitl» van zUn leven is dit contract er door te krijgen. Hij is een grote vriend van president Peróh. Hoe .groot Is het bedrag van hat con tract? Dat kan ik u niet zeggen, maar het gaat om een „aardigbedrag. Hebt u er iets van gemerkt dat het Argentijnse volk „onder druk" leeft? Persoonlijk heb ik er niets van ge merkt en mUn privé-indruk is. dat als er in Argentinië volstrekt vr«e verklesingen ■ouden worden gehouden, president Peron 70'/» van de stemmen zou krijgen. Dat Ja een persoonlijke indruk. Er kunnen natuurlijk andere meningen *tjn. Een vriend ln Argen tinië vertelde mU dat president Perón nooit uitgaat zonder een reusachtige HJfwacht. Maar de president heeft mij eens op een avond in zijn auto naar huls gebracht zon der enig gelelde. Ik heb speciaal door de achterruit gekeken maar geen enkele volg auto gezien. Is het voor Protestanten niet bezwaar lijk te emigreren naar de overwegend Ka tholieke Zuid-Amerikaanse landen? Er is ln alle drie landen Argentinië, Uruguay en Chili een grote mate van geestelijke vrijheid. Protestanten zullen er Keen geloofsmoeilljkheden ondervind^ Alle drie landen trekken er zich ook weinig van aan of de emigranten een kolonie vormen of niet. Er ls in Argentinië een grote Protes tantse kolonie met een eigen kerk en eigen dominees. Het i? wel typisch dat een Ne derlander secretaris is van de gezamen lijke boerenbonden in Argentinië. Is er belangstelling voor ons fokvee? In alle drie landen is enorm veel Ne derlands fokvee en men is er vol lof over. Voor het eerst heg ik nu ook gehoord dat het Friese vee. eigenlijk typisch melkvee, in Chili me» «ucces ook wordt gebruikt voor de vleesproductie. Hoezeer de aandacht wordt gevestigd op on# fokvee blijkt ook wel uit het feit. dat er van Nederland uit voor wa a In verscheidene etalages in de Zuid-Ameri kaanse steden eert foto prijkte van de prins naast een fokstier. Wederzijdse belangstelling Had men ln Zuld-Amerlka enig idee over Nederland? Daarvoor had een film gezorgd. Dat is bU de voorbereiding van de reis een' goed denkbeeld geweest. AU we weer zoiets doen. moeten we dat niet vergeten. Verbazing wekkend was dat In Chili iedereen vroeg hoe .Koningin" Wllhelmlna het maakte en het was frappant te merken hoeveel mensen met haar werk hebben meegeleefd. Hoe staat men ln Zuid-Amerika tegen over de Europese problemen? In Chili staat men er het verst van af; höewel men er wel vraagt of wij niet bang zijn voor een oorlog en een garantie wenst dat de koperleveranties aan Nederland niet zullen worden doorgevoerd naar het Oos ten Maar over het algemeen leeft men er zorgeloos. In Argentinië en Uruguay weet men meer van de Europese problemen, want men wordt er daar niet slechter van. Er werd honderd-uit gevraagd en vlot antwoordde telkens de prins, ook ln het En gels op vragen van Amerikaanse journalis ten De Nederlandse export heeft grote kan sen in Zuid-Amerika. maar de moeilijkheid is nog het evenwicht tussen invoer en uit voer. Beter voorbereid In het algemeen kon men de Indruk krij gen det deze tweede reis van prins Bern- hsrd beter voorbereid en minder vermoeiend is geweest dan de eerste en dat deze tweede reis weer leerrijk la geweest voor volgende reizen, ala het samenspel tussen de prins en de zakenwereld nog wordt verbeterd, zodat hU weet welke onderwerpen h(J terloops aan een diner, bU eeq feest, bU een wed" strijd enz. te berde kan brengen. HU heeft er het gevoel voor het Juiste moment te kiezen. Want de prins kon niet alles ver tellen. maar behalve het contract van Werkspoor cn Philips zUn er ook nog an dere zaken geweest die de prins binnen 24 uur in orde heeft gebracht. Daar hoort men nog wel eens van als ook alle formaliteiten zijn vervuld. Het ls nog niet z^ker of prins Bernhard volgend Jaar weer een zakenreis zal onder nemen. Maar men zal er zich toch niet over moeten verwonderen als hU nog eens naar Brazilië gaat. waar hij vorig Jaar slechts drie dagen heeft kunnen vertoeven en waar hij aan het behartigen van zakelijke Neder landse belangen niet ls toegekomen Reeds ver voor de oorlog had Nederland voor de export het oog gericht op Zqid-Amerika. Er is toen ook een speciale commissie heen ge weest. maar resultaten leverde het niet op. Nu. in de tegenwoordige tijd. heeft Neder land nog veel méér belang bij de export naar Zuid-Amerika. Prins Bernhard is be reid voor onze zakenmensen er de kansen te in de automatisering gcheppen- opzicht waardiging gieten, maar intussen de nieuws gierigheid van het publiek gaande maken. Men neemt dan ook aan, dat de overvolle aaien, die de Sooialistische Rijks Partij heeft getrokken, in de eerste plaats uit kUklustigen bestonden, die wel eens een zaalilag wilden meemaken. Want evenala de N.S.D.A.P. heeft de S.R.P. potige Jonge kerels ter beschikking, die klaar staan, om ongewenste interpellanten de zaal uit te werken. Het grootste succes heeft de S.R.P op het platteland, waar zij ln vele plaatsen kans heeft gezien, eigen ruiterverenigingen op te richten. In de Neder-Saksische hoofd stad schijnt haar invloed daarentegen nihil. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de sociaal-democraten deze keer ook hoofd zakelijk met nationalistische leuzen de ver kiezingen zijn ingegaan (tegen de Franse Saör-politiek. tegen het plan-Schuman. dus min of meer tegen het Westen) Veelal kan men horen, dat de S R.P. relaties met de Oostduitse communisten onderhoudt. Een feit is dat zij „ne-utralistisch" ls. Het neu tralisme van de S.R.P. schijnt echter niet in die mate met semi-communistische strek kingen samen te gaan als dat niet andere neutralistische groepen het geval ls. In haar vergaderingen heerst tenminste een echte anti-bolsjewistische kruistochtstemming. Eén van de hoogtepunten van haar cam pagne was de onthulling door een voorma lige Luftwaffr-rechter over Duitsers, die tijdens de oorlog voor de Sowjet-spionnage werkten en nu zonder dat men weet of zij daarmee ook na de oorlog zijn doorgegaan, ln de bondsrepubliek vooraanstaande posten bekleden. Men kan de vraag stellen, wat dit alle maal met locale politiek te maken heeft, waarvoor gemeenteraden en landdagen ten slotte gekozen worden. Maar het interesse, dpt de gemiddelde Duitser voor de hande lingen van zijn vertegenwoordigende lichamen heeft, is, zeker tegenwoordig, niet erg groot. Hij is geneigd, ln grotere ter men te denken Politiek gaat hem boven beleid. De politiek, waarmee hij zich het liefst bezighoudt, is die van de allergrootste soort: wéreldpolitiek Britse propaganda-tanks De alarmerende verschijnselen, dte zich in Neder-Saksen hebben voorgedaan, kan men het best begrijpen, wanneer men twee dingen in aanmerking neemt. In de eerste plaats hoeft Neder-Saksen van alle West duitse landen de langste grens met de Sowjet-Unle. Dit heeft bepaalde complexen gekweekt, die de toch al stuurse Saksische aard nog onhandelbaarder hebben gemaakt De S.R P. heeft op deze sentimenten ge werkt Daar komt bij. dat de boeren van de Liineburgerhelde zeer onder de ma noeuvres te lijden hebben gehad, die de Engelsen daar juist ln de verkiezingstijd hebben gehouden. Wij hebben met eigen ogen gezien, dat Engelse tanks hun weg dwars over de akkers en zelfs dwars door boeren schuren zochten. Dat heeft veel kwaad bloed gezet en het ls dan ook niet te veel gezegd, dat deze tanks de beste propaganda- wagens van de S.R.P. zijn geweest Zojuist heeft zich zelfs een partij aange diend. die zich N.S.D.A.P. noemt. Dat moet zoiets betekenen als: Neder-Sakslsohe Duitse Arbeiders PartU 1° werkelijk heid betekent het natuurlUk heel wat anders. Deze partU neemt weliswaar nog niet aan de verkiezingen deel, maar is toch zo vrij geweeat een aanvraag in te dienén, om als partU erkend te worden. Verder ls oni onder ogen gekomen het bandontwerp van een nog niet verschenen bock. getiteld: „Ik spreek Hitier vrU"- De schrijver, een zekere Kruchem. is S.R.P.- propagandist. Hij heeft nog wei geen uit gever gevonden, maar het bandontwerp is gereed. Wat het toont Een beeld van Hitler, ten voeten uit. martiaal. Van de man, die gelijk heeft gehad Dat is de tweede reden van het succes in de S.R.P. in de Neder-Saksische ver kiezingscampagne. Deze partij is de eerste, die weer ..Weltpolitik" van de daken schreeuwt. Voor deze ..Weltpolitikwaar aan de Duitsers blijkbaar hun hart hebben verpand, was in de eerste jaren na 1945 geen plaats. De bezetters verboden haar kortweg. In die jaren waren ook de land dag- en gemeenteraadsverkiezingen voor de Duitsers zelf weinig interessant Voor zo ver de kiesgerechtigden opkwamen, stem den zij zonder veel animo of overtuiging één van de door de bezetter» gelicenceerde partijen. De „koude oorlog" heeft dit-totaal ver anderd. De reacties van het Duitse volk op de internationale gebeurtenissen zijn een belangrijke factor ln het spel tussen Oost en West geworden. Tegelijk was de ontwik keling van de na-oorlogse politiek voor de Westelijke geallieerden een grote teleur stelling.. terwijl zij aan de andere kant het ook na Hitler altijd onveranderd gebleven Duitse standpunt, dat het bolsjewisme het grote gevaar voor de wereld vertegenwoor digt. steeds meer scheen te bevestigen. De Duitsers achten nu langzamerhand het ogenblik gekomeh. revisie aan te vragen van het vonnis, dat de nederlaag over hen heeft geveld. Dit revisionisme leeft aller wegen. Bij de mensen van de Socialistische Rijks Partij is het echter in querulantisme ontaard. En daarmee schijnen zll vooral bij de Neder-Saksen weerklank gevonden te hebben. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben drie jongemannen uit een kantoor van een wasserij aan de Kostverlorenkade te Amsterdam een gouden damespolahor- loge, een regenjas en enkele guldens gesto len. nadat tU de bejaarde nachtwaker op een stoel haddfn gezet. In de vroege ochtend werd aan het kan toorgebouw gebeld. De nachtwaker, een man van omstreeks 70 jaar, zag door een raam een jongeman staan. Op zijn vraag wat hij wilde kreeg hij ten antwoord, dat hij de directeur wilde spreken. Die is hier niet. zei de bewaker, maar de jongeman hield vol en bracht er de oude man toe de deur te openen. Op dat ogenblik kwamen nog twee mannen te voorschijn. Zij dwon gen de bewaker het kantoor binnen te gaan. Onder de bedreiging van: „Wij slaan je hoofdzin als je alarm maakt" zetten zij hem op een 6toel Eén blééf als bewaker achter, de beide anderen doorzochten het kantoor. Aange zien zij echter geen inbrekerswerktulgen bij zich hadden de overval maakte op de politie een nogal dilettantische indruk konden zij slecht» een geringe buit verove ren. Zij brachten de bewaker geen letsel toe. (Van onze Londense correspondent) De Engelse regering, geschrokken van de reactie op het voorstel om de wereldultzen- dingen van de BBC te kortwieken, zodat Engeland in plaats ,van lulde zijn stem te verheffen nog maar zou fluisteren, heeft de hand over het hart gestreken en een extra honderdduizend pond voor deze onmisbare voorlichtingstaak uitgetrokken. Het gevolg hiervan is o.a„ dat de zo actieve Nederlandse afdeling van de Europese dienst zijn werk niet alleen ongestoord kan voortzetten, maar er zelfs nog enige kwar tieren bij krijgt voor uitzending van Engel se lessen, waarvoor in ons land, speciaal van de kant van toekomstige emigranten, grote belangstelling bestaat. Kame'rlid steil vragen over optreden economische politie Het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering (C.H.). heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Financiën ge vraagd of het juist ls. dat drie ambtenaren van de economische politie, zonder daartoe bevoegd te zijn. bij een N.V. te 's-Graven- hage gedreigd hebben de directie en de boekhouder te arresteren en de boeken in beslag te nemen, een en ander, naar ver luidt. met gebruik van revolvers. Zijn de ministers niet van oordeel, aldus dc vragensteller, dat, indien dit juist mocht zijn, hier een voorbeeldige straf voor de be trokken ambtenaren op haar plaats is. en zijn de ministers bereid te bevorderen, dat een rechtsvervolging wordt ingesteld? Ten slotte vraagt de heer Van de Wetering nog of de ministers niet van oordeel zijn. ^at het ter bescherming van de rechten en vrijhe den der burgers zeer gewenst is. dat de op sporingsambtenaren nog eens duidelijk de grenzen van hun bevoegdheid onder het oog wordt gebracht. Rita Hayworth wil weer scheiden Rita Hayworth is bezig echtscheiding van de prins All Khan te verkrijgen, „omdat ik niet op andere wijze de gelukkige huiselijke om standigheden kan scheppen, die ik voor mijn kinderen en mijzelf verlang, en wel door ver schillende oorzaken, waaronder de uitgebreide sociale verplichtingen en vele Interessen van mijn man", zo verklaarde zij te New York. „Een moederloos veulen gevraagd". Deze oproep ls een bekende klank geworden voor radioluisteraars en wellicht hebben sommi gen zich wel eens afgevraagd, waarom so'n verzoek per radio wordt uitgezonden eu hoe het komt. dat er zoveel vraag is naar moederloze veulens. Dat komt, doordat de paardenfokkerU tegenwoordig een bedrUf is. dat veel teleurstellingen biedt. Het ge beurt maar al te vaak, dat een veulen te vroeg en daardoor levenloos ter wereld komt en ook onder voldragen veulens is de sterfte in de eerste levensdagen groot. Hét paard heeft toch al de tijd niet mee Het wordt me?r en meer verdrongen door tractoren en automobielen. Alsof zij door de opdringende techniek zijn ontmoedigd, blijven ln zes van de tien gevallen de mer ries veulenloos en van de veulens die nog ter wereld komen is aan 25maar een zeer kort leven beschoren. Aldus waren in ons land in het begin van dit jaar nog maar 250.000 paarden. De sterfte onder de veulens is blijkbaar niet aan infecties te wijten. Aangezien dit verschijnsel een groot verlies voor de fok kers betekent, wordt naarstig gepoogd vast te stellen, wat dan wél de oorzaak is. Zo zoekt men thans de oorzaak onder meer in de samenstelling van het bloed van heng sten en merries. Aangetoond is. dat bij mensen die samenstelling van het bloed van groot belang is. Oorzaak in het bloed Bij het onderzoek naar de oorjaken zuigelingensterfte heeft men een factor in het bloed gevonden, die vroeger niet be kend was. en die men de rhesusfattor noemt De aanwezigheid of het ontbreken van déze factor kan voor de levensvatbaar heid van de zuigeling van het grootste be lang zijn. Wellicht is iets dergelijks ook het geval bij paarden, hoewel moeilijk aan te nemen is, dat hier de gehele oorzaak ligt voor de sterfte onder de veulens. Voorzover de samenstelling van het bloed van Invloed is, moet deze factor Immers ook ln vroeger jaren zijn invloed hebben doen gelden, toen het sterftecijfer niet ver ontrustend was. Er is dan ook alle reden aan te nemen, dat er iets fout is in de levensomstandigheden van onze paarden. Het lijkt wel, alsof zowel het rundvee als de paarden ln levenskracht achteruit gaan en de vraag ligt voor de hand, of dit mis schien ln verband staat met de voeding en met de cultüurtoestand van de bodem. Een breed opgezet onderzoek zal nodig zijn, om deze vraag te beantwoorden. De Zondag In Hannover geopende Indus triële jaarbeura geldt als de grootste machi- nebeurs. die tot nog toe In Duitsland ge houden is. Het beursterrein In Hannover is verrukt met een ..Europahal". waardoor de, ruimte verdubbeld is. Van de 1200 deelne mers aan de jaarbeurs (vorig jaar 700) zUn de helft bouwers van zware werktuigen en machines, de rest voornamelijk electro-on- dernemingen cn fabrikanten van kantoor- machines. Dank zij de verbeterde patentbeveiliging ls de Westduitse industrie ln staat gesteld, een grote serie van ln de laatste jaren nieuw ontwikkelde constructies te demon streren. Daarbij valt bijzonder de vooruit gang op. die door samenwerking van ma chinebouw en electro-installaties bereikt is an de productie. In de beurs talrijke in-1 zendingen, die als sensaties worden bestem peld. onder meer een volautomatische re volverdraaibank. die geheel wordt bediend door middel van ponskaarten. Door de electroteohnlsche badiening heeft men de prestaties van zware werktuigen verfijnd en de productiecapaciteit soms tot het viervoudige doen stijgen Een der nieuwe vondsten is een machine, die »talen pla ten snijdt naar het model van tekeningen, die geheel automatisch door de machine worden overgenomen. Op het gebied van de wegenbouw wordt onder meer een betonmachlne getoond, die zestig meter betonweg van vijf meter breed te in een uur kan aanleggen Bijzonder op vallende verbeteringen zijn er voorts in de machines, bestemd voor de vervaardiging van motoronderdelen. De Kruppfabrieken te Essen hebben op deze beurs voor het eerst weer een volledige inzending van haar pro ducten. waaronder een „Mammoet spoorwa gen" gedemonstreerd. Op de vooravond van Hemelvaartsdag heeft Van der Heem N.V. te 's Gravenhagt met het personeel in de Houtrusthallen al daar het zilveren feest gevierd op een ma nier, die door de voorbeeldige organisatie aller bewondering heeft afgedwongen. Dat begon al met het vervoer. Niet minder dan 4300 personen namen aan het feest deel. Velen daarvan waren afkomstig uit andere plaatsen. Alleen uit Rotterdam al kwam een karavaan van acht grote R.E.T.-bussen, niet alleen voor eigen personeel, maar ook voor een aantal medewerkers van de zus- terfirma R S. Stokvis, 's Nachts werden allen weer naar Utrecht (11 bussen), Rot terdam. Leiden, Gouda, Zoetermeer, Delft, Haarlem enz. gebracht, door ruim 30 bussen in totaal. Het feest zelf was als een drieluik: ln de ene hal werd het eerste deel gegeven in de vorm van een uitgebreid variété-pro gramma, o.a. met een speciale V.D.H.- hersengymnastiekséance. alles opgeluisterd door muziek van de Romancers oqder Van Krevelen en van de harmoniekapel Forum Hadriani. het „huisorkest" van V.D.H. Het tweede deel bestond uit een souper met 4300 couverts in de andere Houtrusthal. Tijdens dat souper was de eerste hal herschapen in een gezellig ingerichte zaal, waarin groepsgewijs kon worden gedanst, terwijl het massa-bal werd afgewisseld door at tracties. Dat vormde het derde deel van het feest. De grote organisatorische prestatie was het souper, dat werd opgediend door een leger kellners en diensters, voor welk leger alle huishoudscholen van Den Haag waren gerequireerd. Er was een ware generale eetstaf ln functie. Seinlampen, telefoons, uitvoerige schriftelijke Instructies en ontzaglijke hoeveelheden spijs en drank kwamen er aan te pas en alles liep als op de rolletjes, die ln het fabricageproces zelf zo'n rol spelen. Het was een massamaaltijd, waarbij „om alles was gedacht", tot zelfs om de vegetariërs, die een afzonderlijk menu konden krijgen. Er was één detail, dat juist bij deze specialiste in gekiidsver- sterkingslnstallaties verwonderde: de ver sterking deed niet altijd de toespraken enz. tot hun recht komen. Dat was een feil „in het hol van de leeuw" bij een feest, dat stellig voor allen, die het meemaakten, on vergetelijk zal blijven. De burgemeester van Den Haag liet 's avonds een brief aan het V.D.H.-personeel bezorgen, waarin hU van zijn byzondere warrderlng voor het bedrijf getuigde. Noord.itlantUch pact. De deelnemende lan den van het Noordatlantlsche pact hebben Donderdag het besluit bekendgemaakt om <le respectieve raden van hun ministers van bui tenlandse zaken, financiën en defensie samen te smelten teneinde de werkzaamheden van de organisatie te vereenvoudigen.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3