U Proeven met VERKEERSBORDEN ogmaals Botwinnik-Bronstein! '<2k KOZ&ÏÏD9/<2/5 0 OP DE ENORME JAARMARKT VAN PARUS Een goed jeugdboek herdrukt ONZE 1001 -KRUISWOORDPUZZLE !Sa ™ïïiae; Het verhaal van de mensheid Vertellingen uit de mythologie BOEKENKEUR Vader van de bruid Bijzondere gevallen TOCH VAN PAS! Ha Ha Een poes als broche WATEEN DOOLHOF Moeder was weg De schat in het Korenveld De bijzondere halm Op acht manieren Kabouter Puntmuts Schijnproces tegen de Sowjet-Unie Veel waarschuwingsborden falen Gevaar bij Wassenaar SPOORWEGEN KUNNEN TOEVLOED VAN PASSAGIERS NIET1WEER AAN Plan voor buslijnen Nederlahdse Dambond thans K.N.D.B. HITLERS PARTIJ bestaat weer Andere naam, maar zelfde methoden Zeer veel aanhangers Dertig Nederlanders Winkelruit ingeslagen en gouden sieraden buit gemaakt CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Economie en Financiën Muziek klinkt verrassend mooi in Londens nieuwe concertgebouw Als 'n ei in een doos I TERDAG 5 MEI 1951 DUIZEND EN EEN vorige keer brachten we een winstpar- tij ven Botwinnik. De wederkerigheid -biedt, dat we ook Bronstein gelegenheid oeten geven voor het voetlicht te treden: c doen dat door hieronder een winstpartij an hem te plaatsen, de zeer belangrijke 7e partij, waarmede de jeugdige uitdager *n tweede male de stand op gelijke voet racht. Het is een zeer fraai gevecht, waarin -twinniR kennelijk gedeprimeerd door uitblijven van resultaten in de voor- ande partijen, waarin hij belangrijk -*er stond! de zaken ditmaal wat al te voudig opneemt, met het gevolg dat hij vroegtijdig met kleine problemen te elen heeft en daarbij iets in het ne- geraakt. Door prachtig manoeuvreren Bronstein zijn grote tegenstander elke ans op een volledig herstel van het even- cht te ontnemen en laat dan. in de fase de tijdcontróle. zien dat hij betere -Hingen wèl tot winst weet te voeren! De lunder van Botwinnik. die het einde ver is hierbij van ondergeschikte be- enis. De les. die de wereldkampioen leert dat ke partij ÏOO"'. Botwinnik vraagt, komt ogelijk niet te laat! «fit: Botwinnik - Zwart: Bronstein Nimzo-Indisch 1. d2d4 Pg8f(f 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 Lf8b4 4. e2-^e3 ubinstein's voortzetting, het geliefkoosde apen van de wereldkampioen. 4b7b6 alleroudste bestrijding zij werd in de ..stam"-partij Rubinstein— Aljechiij. Leningrad 1914! is vrijwel uit tournooi-practijk verdwenen, om onbe grijpelijke redenen overigens, want zij biedt zwart voldoende kansen. Hiervan ge tuigt o.m. deze partij! Pgl—e2 Lc8e6 Maar dit is wel nieuw! Tot nu toe zette men doorgaans voort met 5Lb7. 6. a3, LXC3t. 7. PXC3. d5 enz. met Ingewikkeld Lb4—e7 d7—d5 6. ia2a3 7. Pe2—«3 8. c4 Xjg In aanmerking komt hier 8. b3 om de cen trumspanning zo lang mogelijk te handba ll. Dat Botwinnik die graag gecompli ceerde stellingen speelt ditmaal vroeg tijdig op vereenvoudiging aanstuurt, kan alleen uit een zekere lusteloosheid worden verklaard. 8LaflXfl 9. Pg3Xfl e6Xd5 10. Pfl—g3 Dd8d7! 11. Ddl—f3? Deze 6telllng verdient wel enige uitvoerige toelichting, omdat zij enige duidelijke ken merken draagt aan de hand waarvan de komende zetten over en weer kunnen wor den verklaard. Allereerst is er het kenmerk van de goede enblechte Loper: Lel is slecht. Le7 goed. Lel is tot werkeloosheid ge- md. Le7 kan actief opereren. Om dit na- 'deel op te heffen zal wit er naar moeten streven 6f Lel te ruilen, öf e3—e4 door te zetten en zodoende een diagonaal voor de Loper te openen. Dit laatste was thans nog niet mogelijk: 11. e4?. PXe4. 12. PXe4. dXe4. 13. PXe4. De6! (vandaar o.n». zwarts 10e zet) 14. De2. Pc6!. 15. De3. Td8 met pion- winst. Verder is er het kenmerk van de half-open lijn: wit heeft de c-lijn. zwart de e-lijn als operatiebasis. Dit houdt in dat wit voornamelijk op de Damevleugel moet optreden, terwijl zwart het meer op de Ko- ïiinésvleugel zal hebben te zoeken. De tekstzet 11. Df3? is daarom af te keuren omdat hij niet in overeenstemming is met de kenmerken van de stelling. Hij presteert niets ten opzichte van e3e4 (dXe4, pXe4. DXd4) en wat erger i6 hij brengt het belangrijkste uitte stuk naar een vleugel, waarop wit's kansen niet liggen. In aanmerking kwam b.v. 11. 0—0 en ver volgens Ld2 om eerst tot bezetting van de c-lijn te komen. De keuze op welk veld de witte Dame het sterkst staat geposteerd had later aan de orde kunen komen. 11. Pb8—c6! Zeer sterk. Zwart schakelt een mogelijk 3e4 .voorgoed uit omdat pion d4 „hangt". Opmerkelijk is tevens dat Bronstein volle- "ig afstand doet van de geijkte voortzetting Pui deze &oort stellingen, de opmars c7—c5. en wel dm twee redenen, a) d4Xc5 zou de diagonaal al—h8 openen, waarlangs Lel een toekomst tegemoet zou gaan. en b) de aan val tegen Pc6 of pion c7 is thans niet zo te duchten nu de witte Dame domicilie houdt op de verkeerde vleugel. 12. 0—0 g7—g8 13. Lel—d2 0-0 14. Pc3e2 h7—h5! Zwart, die er zich zeer goed van bewust 'is. dat de Koningsvleugel het aangewezen ope ratieterrein voor hem is. buit de minder gelukkige opstelling der witte stukken (Df3 en Pg3) energiek uit. Er dreigt h4, waarna het Paard naar hl moet retireren. 15. Tfl—cl h5h4 16. Pg3—fl Pf6e4 17. Pe2—f4 a7—a5! Alvorens zwart zijn stukken gaat hergroe- Peren^chakeit hij eerst de fuilmogelijkheid 18. Tel—c2 Le7d8 Zwart verwaarloost de Damevleugel niet, nu wit te kennen heeft gegeven eindelijk iets op de Damevleugel te gaan ondementen! 19. Ld2—el Pc6e7 20. Df3—e2 Pe4-d6 21. f2—f3? Een nauwkeurigheid, die het beeld van db 6trijd wijzigt. Het verlangen om de onwerk zame Lel nog een rol op de Koningsvleugel te laten spelen, verleidt wit tot het maken van een noodlottige verzwakking: pion e3 op de enige open-lijn voor zwart! Hoe Bronstein deze onnauwkeurigheid afstraft kan men rustig een modelprestatie noemen. Ct. Pf4—d3 Dd7e6! Zorgvuldig gespeeld. Zwart gaat pas over tot het blijvend vastleggen van de zwakte e3 (door f7f5) wanneer hij veld e5 vol doende beheerst en de ondermijning van pion h4 (door f3—f4) heeft uitgeschakeld. 23. a 3a4 Met 23. f4. f6. 24. Dh5. Df5! bereikt wit slechts dat pion e3 voorgoed achterstallig is. 23Pe7-g6 24. h2—h3 f7—f5! Het juiste ogenblik. Op f3—f4 ligt g5—g4 klaar en veld e5 is ontoegankelijk voor wit. 25. Lel—c3 Ld8—f6 Geen Paard op e5, denkt zwart! 26. Tal—el Ta8—e8 27. De2—dl Tf8—f7 Een laatste poging om Lc3 kwijt te raken: Lc3b2a3Xd6; het is echter reeds te laat. 28Tf7e7 29. Lc3—b2 f5—f4 Deze fraaie doorbraak is scherp berekend. Wit kan niet 30. eXf4 spelen wegens 30 DXelü. 31. PXel. TXel. 32. Dd2. PXf4 en wit staat machteloos tegenover de zwarte dreigingen Pd6—f5—g3 of TeB—e2 enz. Het enige." Öp 30. e4 volgt 30 dXe4, 31. fXe4. PXe4. 32. Pe5. PXe5. 33. TXe4, Dd5! enz. met pion winst. 30Lf6Xe5 31. d4Xe5 Pd6-f7! En niet 31PXe5 wegens 32. eXf4!. PXf3t. 33. DXf3. DXel. 34. DXd5t gevolgd door DXg5 en wit heeft voldoende tegen- kansen voor de geofferde kwaliteit. 32. e3Xf4 PgGXh 33. Pflh2 c7c5 34. Ph2-g4 d5—d4 35. Pg4—f6t?? Een blunder in tijdnood, die een abrupt ein de aan de strijd maakt. Voor Botwinnik is althans een troost, dat zijn stelling o.m. doqr de onhoudbaarheid van pion e5. toch reeds verloren waö. 85De6Xf6! Wit geeft op; er gaat zonder meer een stuk CHR. VLAGSMA. Het is een goede gedachte geweest van de N.V. W. D. Meinema te Delft, om ter gelegenheid van de Van Riebeeck herden king een herdruk te laten verschijnen van het jeugdboek van H. Kingmans. „Met Van Riebeeck naar de Kaap". Onze johgens en zeker ook de meisjes n het boeiende verhaal van de vesti- der Hollanders in Zuid-Afrika in 1650 met graagte lezen en zich de Amsterdamse jongen die, nadat de bezwaren van zijn moeder zijn overwonnen, waardoor hij als scheepsjongen de reis met Van Riebeeck mag meemaken en eenmaal daar, blijkt uit het goede hout vóór kolonist te zijn ge sneden, gaarne tot voorbeeld nemen. Horizontaal: X. Maatstaf voor de finan ciële eisen, die het leven stelt aan leder in zijn stand. 14. Wars van alle laagheid. 18. Bekoorlijk gelegen. 18. Bekend dier. 18. Dorpje ln Iloord-Brabant. 20. Tam. 22. Grappenmaker. 24. Stad.in de oudheid, woon plaats van Abraham. 25. Boom. 27. Metalen vaatwerk. 30. Echtgenoot. 31. Jongensnaam. 33. Groot wijnglas. 35. Tweede naamval, vr. en meervoud. 36. Telwoord. 88. Jenever. 40. Inwendig lichaamsdeel. 42. Maanstand (afk.). 43. Gerucht. 45. Alles, wat men drinkt. 47. Merk. figuur. 48. Dorsvloer. 50. Zijtak van de Main. 52. Spitse bek van een vogel. 63. Afkorting voor beryllum. 54 Stad in Duitsland. 68. Een der bladen van een kaartregister. 68. Krijgsmacht. 60. Rijkstelefoon (afk.). 61. Hoop. v. 63. Kaatsnetje. 65. Soort van kabeljauw. 68. Hoon. 68. Voorschrift. 70. Meisjesnaam. 71. Lidwoord. 73. Bloem. 75. Duljs componist (1873— 19X6). 77. En dergelijke (afk.). 78. Bar. 60. Stok bij het kaartspel. 82. Bereide dierenhuid. 63. Lusthof. 85. Edel. 67. Buiging, 4. Op een Andere plaats. 5. Senior (afk.). 6. Snoer van een hengel. 7. Opgegeven werk. 8. Werktuig om een schip aan vast'te leggen. 9. Nieuwe Testament (afk.). 10. Waterstand (afk.). 11. Figuur ln het kaartspel. 12. Stand. 13. Ineengedrilde vezels. 17. Vrucht. 19. Herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen. houd (afk. Lat.). «- w-h-i-w. 69. Adreskaartje. »1. Een der zonen van Notch. 83. Dril. 85. verscheurend dier. 87. Geplaveide Vlakte. 89 Teken. 300. Trigonometrie. Verticaal: 1. Gemeente ln Friesland, t Rivier in Duitsland, zijtak 46 Gereed. van de Fulda. M tw« 26. Nietigheid, ziertje. 28. Speeltuig. 29. Drukte. 32. Verbindingsspijl ln een wiel. 34. Rakker. 37. Schoenvorm. 39- Koord van een speeltuig. 41. Muiter. 44. Onderricht. 49. Devies. 51. Hoekbalkon. 53. Troep. 55. Nevens. 57. Vierkante, platte, gebak ken steen. 59. Lopend touw tot het In korten der zeilen (scheeps term). 62. Duivel. 64. Bij Woord. 67. Eiland der Cycladen. 69. Leeg. 72. Schoensmeer. 74. Zeehond. 76. Verzoekschrift. 79. Verheffing van de ziel tot God. 61. Plaats aan de Marne. waar Napoleon ln 1814 de Pruisen en Russen ver sloeg. 84. Rivier ln Limburg. 86. Oningewijde. 88. Zuiver. 90. Traag. 92. Verkeerd. 94. Munt in Roemenië. 96. Voornaamwoord. 97. Rivier ln Italië. 98. Maanstand (afk.). ft. Afgelegen. ODloMlnfen t.b dru pu„Ie moeten beer ,e.teld. Op hel ,dre, vermelde mjm olterlUk Donderde, e.e. in on. beilt «tjn Purrierubriek. Over deee rubriek wordt Voor roede oploaelnfen worden een prtje niot roeorrerpondoerd. van I en twee prijzen van 2 M beschik- ■JLJET WANTROUWEN van de oppergod Zeus tegenover de mensen nam steeds toe. Om de meng het leven toch nog moeilijk te maken, ondanks zijn bezit van het vuur, gaf hij Hephaestus, god van de onderwereld, opdracht, de vrouw 'te maken. Hephaestus heeft zich bewonderenswaardig van die taak ge kweten. Omdat hij de lelijkste va# de goden was, wilde hij de anderen overtreffen door het werk van zijn handen. Hephaestus maakte de vrouw naar het beeld der godinnen. Zeus wekte Pan dora, zo noemde hij haar, tot leven en zond haar naar de aarde met een geschenk, een doos. Wanneer Pan&ora geen vrouw was geweest en deze doos had dicht gelaten, zou er niets zijn ge beurd. Maar Pandora was nieuwsgierig, opende het deksel van de doos en daar zweefden Zorg. Wanhoop, Ziekte deN^ucht in. Sinds die dag zijn deze geschenken van Zeus steeds de onge wenste begeleiders van de mensen op hun tocht door het leven gebleven. OPLOSSING VAN ONZE I OOl-KRUISWOOKDPÜZZLE Horizontaal: Guerilla; 7. Gasthüis; 14. Na dir: 16. Spook. 17. Ha; 19. Ten; 20. Sla: 22. Oor; 23. De; 24. Aar; 26. Eksteroog; 29. Are; 30 Vlas; 31 Sir: 32. Ier; 33. Slok; 34. Esp; 36. Moker, 39. Mos 40 N.T.; 41. Dee; 43. Oor; 44. Log; 48. Ge; 47 kornak, 49 Skelet; 52. Dal; 53. Ka; 54. Op; 55. Mol; 57. Regent; 60. Permit; 63. En; 65. Nel; 66 Rei; 68 Aas-'69 Ar; 70. Zes: 72. Mekka; 74. Ido: 75 Ever; 76. Aak; 77. Ent; 79. Berg; 80. Let; 81. Absolutie; 84 Per: 85. L.I.: 86. Ode; 87. Sir 88. Een; 90. Sa; 91. Trees; 93. Ander; 95. Gezellin; 96. Madelief. Verticaal: 1. Gehavend; 2. En: 3. Rat; 4. Idee; 5. Links; 6. L.R.: 8 As; 9. Spoor; 10. Toog; 11. Hor; 12. Uk: 13. Speeksel: 15. Ale; 18. Aalst; 20. Strook; 21. Ariërs; 23. Droog; 25. Rap; 27. Sim; 28. Oer; 29. Alm; 35. Ver; 37 Ko; 38. Dol; 41. Dolen- 42. Bnkel; 44. Lepra; 45. Gemis; 47. Kar; 48. Aan; 50. Koe; 51. Tot; 56. Gezellig; 58. Gek; 59. Trekos; 60 Pikeur; 61. Mak- 62. Orograaf; 64 Nevel: 67 Ek; 69. Adres- 71. Set; 72. Mas; 73. Ant; 74. Iep. 76. Abeel; 78. Tiend; 81. Adel. 82. Lip; 83. Eede; 86. Ore; 89. Nel; 91. T.Z.- 92. SI; 93 Aa; 94. R.t. In het bondgenootschap dat de beide Ame rikaanse humoristen, de schrijver Edward Strecter en de tekenaar Gluyaa Williams sloten voor het opzetten van een romanfi guur, die gelijk een boksbal opstoppers in casseert, is de tekenaar zonder twijfel de geestigste. De lollijn waarin hij de „vader van de bruid" gestalte gaf, trekt in enen door de begrippen nervositeit, wanhoop, id en uitputting en verraadt de noedeloosheid meesterhand; zijn collega leverde er een ze ker geslaagde, doch niet zó geniale beschrij ving bij van de man. die het gelag van het gelach en de uitbundigheid van de trouw dag mag betalen, een gebeurtenis waarvan hij zich de proporties absoluut niet heeft engel hij is niet veel meer dan een versleten realiseerd. Er wordt over hem heenj ;elo- mat en z'n vaderlijk gezag smelt als pegel in de Augustuszon. Hij gevoelt zich op den duur een stukje afval, meegevoerd over een onstuimige rivier van klaterende. In zijn bij Strengholt te Amsterdam ver schenen boek Psychopatologische Ontspo ringen" heeft prof. dr E. A. D. E. Carp een groot aantal gevallen van geestelijke en lichamelijke afwijkingen, die hij tot onder werp van zijn voordrachten koos. tezamen gebracht en behandeld op een ook voor ont wikkelde leken bevattelijke manier. De belangstellende lezer bereide zich niet voor op een aangenaam boek. Bijna hoofd stuk na hoofdstuk duikt men in allerlei vaak tragische conflicten en gevallen, die men in het normale leven liefst zo veel mogelijk uit de weg gaat. De afwijkingen, welke de natuur zich ook met de mens ver oorlooft, zijn vele in getal en de lezing van dit boek zal bij normale mensen in elk inhoudloze feestelijkheden, die alleen maar 'n enorm stuk uit z'n banksaldo wegspoelt. Het grappige geval (dat ook stof voor de film en het hoorspel heeft geboden) is uit gegeven bij Strengholt's Uitg. Mij. te Am sterdam. VIJF EN VEERTIG jaar geleden trok de Italiaan Angelo de Angelis naar de Verenigde Staten met achter lating van vrouw en kind. een pas geboren baby, Enzo genaamd. Nauwe lijks had de man en vader in de Nieuwe Wereld iets van zijn ver dienste kunnen overhouden of hij haastte zich zijn gezin een pakje te sturen, bevattende kleertjes voor de baby en wat geld voor moeder de vrouw. Het pakje bereikte echter zijn bestemming niet. Enige jaren later keerde Angelo naar Italië terug, vond er werk bij de spoorwegen en smaakte voor de tweede maal de weelde van het vaderschap. Want zijn vrouw schonk hem een dochter, die de naam Maria kreeg. En nu eindelijk is het pakje, dat 45 jaar geleden uit Amerika werd ver zonden. overdekt met 'zegels uit 16 verschillende landen, te bestemder plaatse aangekomen. De babykleertjes komen uitstekend van pas, want in middels is Maria getrouwd en pas on langs moeder geworden van een knaapje. Het geld, vijf en veertig jaar geleden 170 waard, bleek nu net vol doende om grootvader Angelo en zoon Enzo een kóp koffie te verschaffen. geval de waardering voor hun „gewoon zijn" doen stijgen. In de meeste hoofdstuk ken ziet men., zich voor allerlei abnoimale ziektegevallen en afwijkingen geplaatst, men krijgt een inzicht het geestelijk en lichamelijk portret wordt gegeven en meestal blijft het bij dat beeld-in-woorden. Over de genezing of de pogingen daartoe verneemt men weinig. De schrijver stelt echter de opmerkzame lezer een aantal Scherpe waarnemingen ter beschikking, waarmee deze zijn voordeel kan doen. Verder behandelt hij op bijzondere wijze enkele problemen, waarvan wij willen noe-. men de beschouwing over de groentijd al» puiberteits-ritueel. waarin hij zo objectief als dat bij een oud-student mogelijk is zijn kijk op het instituut van de groentijd geeft. De primitieve mens blijft door elk omhulsel van conventies en vormen naar buiten glu- Moeder Heb je wat gevan gen? „Vandaag is 't eest". Tekening van HENDRIK A HOFMAN8 JAAR. Flip Nou, en wat een grote. Moeder Zo, dus we eten vandaag vis? Flip Nee, ik heb hem in het water teruggegooid. De vis was groter dan alle pannen, die we hebben. Jongen Wat betekent „To morrow"? Vader Morgen. Jongen Ik wil het vandaag weten! TVTil je een niéuwe broche? Nou, maak er dan zelf een. Wat denk je van deze poes. Grappig hè? Weet Je wat je doet? Teken hem op stevig wit karton na. Heb je geen wit kar ton, dan neem je een blaadje wit papier en tekên je hem daarop. Dan verf je hem, in de kleur,'die je zelf het leukst vindt. Als de verf goed. let wel GOED droog is, knip je de poes uit en plak je hem op karton. Dit karton knip je dan ook in de goede vorm. Nu plak je tegen de achterkant een veilig heidsspeld en klaar is je broche. Je zult eens zien hoe leuk het wordt, als je het echt netjes doet. HIER de weg vinden is mis schien nog niet eens zo moeilijk. Lastiger wordt het, als je weet, dat bij de cijfers, laten we zeggen bezienswaar digheden zijn. Stel je voor, je bent in een groot park. Nu moet je het park helemaal door. Je mag geen belangrijk punt ovérslaan, maar je mag er ook aiet twee keer langs komen. Hoe moet je lopen? De oplossing komt volgende week. T^ENS liep er op het erf van boer Thlisen een kloek met vier kuikentjes. Daar kwam de boer en pakte de kloek weg van haar kleintje®. Klok. klok. MÖóóók. riep ze. Maar dat hielp niets. Ook de kuikentjes riepen in hun eigen taal. Mammie! Mammie! Maar ook dat hielp niet. Moeder wae weg en bleef tyeg. Een hele poos. Toen .gangen ze maar naar hun kuikenhokje. Ze gingen slapen. De volgende morgen lag moeder weer bij hen. O. wat waren de kuikens verdrietig ge weest toen móéder weg was! ELLY SMALING. 8 JAAR. T~\E tijd ging voorbij. Oude,Jacob had gezaaid. Het gewas kwam goed op. Iédere dag ging hij kijken of één halm zich onder scheidde van de anderen. En plotseling, tegen de tijd dat het koren begon te rijpen, zag hij het Daar, ongeveer in het midden van het veld stond een stengel, die spiraalvormig gedraaid was. De halm was bovendien hoger, dan alle andere halmen. Daar is het dus. mompelde Oude Jacob. Nu zal ik voortaan geld genoeg hebben. Nu kan ik voortaan de pacht betalen. Mis schien kan ik wel zelf land kopen en een nieuw huisje laten bou wen. Zo droomde Oude Jacob. Het liefst zou hij meteen gaan graven. Dan zou hij veel ver nielen. Daarom besloot hij te wachten tot er gemaaid was. Hij zou ook nog niets aan de landheer vertellen, want die zou dan natuurlijk meteen willen beginnen met graven. En hij wilde eerst zijn oogstje binnenhalen. in de kuil. Met zijn handen veegde hij de aarde weg. Voor hem lag een zak. een heel sterke, waterdichte zak. Vol spanning droeg de land heer, geholpen door zijn knecht hém naar boven. De zak was dicht gebonden met een touw. Met bevende vingers maakte hij het touw los. Ook Oude Jacob keek met spanning toe. Wat zou het zijn. Daar was het touw los. De zak ging open en prachtig goud kleurig graan gleed er uit. Wat is dat. riep de land heer. Doodgewoon graan. Heb ik daar al die moeite voor ge daan. Jij lelijke bedrieger, schreeuwde hij tegen Oude Ja cob. Noem je dat een schat. Nou, geef eens antwoord? Uit woéfle schopte hij tegen de zak. Oude Jacob zét naast de zak gehurkt. Wat een prachtig graan, mompelde hij. Wat een korrels. Ja, dit is een schat.# En hij begroef zijn handen onder de korrels, haalde ze weer op en liet het graan tussen zijn vingers doorglijden. Nou. zei de landheer ha telijk en schamper. Je schat kun je houden. Maar je landje ben je kwijt. Het is nu afgelo pen. Ik heb geduld genoeg ge had. Haal. mijn phard hier, snauwde hij tegen de knecht. Hier? vroeg die, midden in het veld. Je hoort toch wat ik zeg! Of wil je liever ontslagen wor den? De knecht haalde het paard en bracht de schimmel Een paar dagen later kwam de landheer uit zichzelf kijken, hoe het er mee stond. En? vroeg hij kortaf, ter wijl hij van zijn paard stapte. Heb je al iets ontdekt, Jacob? Jacob wilde niet liegen. Daar om zei hij: Kijkt u zelf maar. De landheer liep om het veldje heen. Hij liep over het smalle paadje tussen de halmen en ook hij zag de spiraalvormig gedraaide stengel, die boven de andere uitstak. Ik kom over een uur met mijn knecht terug, dan zullen we zien, riep hij met fel schit terende ogen. O, laten we toch wachten, tot de oogst is binnengehaald. Wachten? Ik denk er niet over, snauwde de landheer. Wat denk jij eigenlijk wel, nou? Is het mijn land of niet? Is het mijn schat of niet? En ik waarschuw je, dat je niet begint met graven, voor ik terug ben. Daar had Jacob nu helemaal niet aan gedacht. Hij maakte zich alleen be zorgd ofcer zijn oogst. Het was toch zonule, als er zoveel ver loren ging. Maar tegen de land heer kon hij niets beginfien. Hij zou maar afwachten. Mis schien kwam de landheer nog wel niet. Maar hij kwam wel, met zijn knecht, die een grote spade bij zich had. Zonder er zich om te bekommeren, dat hij een heleboel halmen plat trapte liep de landheer regel recht naar de grote halm toe. Graaf hier. beet hij zijn knecht toe, die herti gevolgd was. Zo, Oude Jacob, nu zullen we eens zien, wat er te voor schijn komt. Oude Jacob was bedroefd. Hij had het zich al- steld. De knecht maakte een diepe kuil. Hij stond er al in en al leen zijn hoofd kwam nog bo ven de rand uit. De landheer werd ongeduldig. T6e, schiet een beetje op, riep hij. Ik heb wel iets anders te doen. dan naar jouw geluier te kijken. Op dat ogenblik stuitte de Schop van de knecht op iets. Nu aprong de landheer zelf Kabouter Goedheid liep naar zijn werkbankje en legde het stuk regenboog voorzichtig neer. Daarna trok hij een la open en nam er een pouden doos zonder deksel uit. Kom er maar eens uit, sprak hij. Er is werk aan de winkel. En zie, een oranjekleu rige spin, die groene poten had, kwam uit de doos te voorschijn en ging op de hand van de ka bouter zitten. Kruip in de een of andere hoek, vervolgde de kabouter vriendelijk, en maak zo vlug je kunt een nieuw web. Het is voor een halssnoer voor prin ses Latiera, dus doe je best. Ik moet steeds maar weer nieuwe huisjes maken, mop perde de Spin. En zelf mag ik er nooit in wonen. Die gouden doos is wel mooi, maar ik zit toqh liever in een web. Ja, dat liedje ken ik, ant woordde de kabouter. Denk er maar eens aan, dat je niet al leen voor je eigen plezier op de wereld bent. Je bent er oofc, om anderen te helpen. Vergeet dat niet/- Beschaamd nam de spin de poten en ging aan het werk. Kabouter Goedheid begon het stuk regenboog te bewerken. Hij vijlde en sleep, dat het een lust was. Na een poosje waren de regenboogschoentjes klaar. Toen Latiera ze aantrok, pasten ze precies. Latiera was er zo blij mee, dat zij de oude kabouter een kus op allebei zijn wangen gaf. Kabouter Goedheid was ontroerd door haar dankbaarheid. Hij kreeg tranen in zijn ogen. Latiera zag het gelukkig niet. Zij keek vol bewondering naar haar schoen tje». Nu de sieraden nog, sprak Kabouter Goedheid. VOLGENDE WEEK VERDER. Deze tekening ia van RUDI MANSSEN, 5 JAAR. ZO WAS HET. Oplossing van de puzzle van Nelly de Groot: Horizontaal: 1 a; 2 bar; 3 baard; 6 fiets; 7 fit; 8 i; 12 era; 14 aar; 15 ara. Verticaal: 3 besef; 4 be»; 5 s; 0 10 dos; 21 doods; 13 ara. bij zijn meester, midden in het korenveldje. Daar steeg de landheer op. Het paard steigerde zo als ge woonlijk en trapte bijna alles plat. Oude Jacob en de knecht ke ken elkaar aan, maar ze zeiden niets. Toen de knecht weg was, nam Oude Jacob de zak op en bracht hem binnen. Wat zou hij er mee doen? Eén heleboel broden van laten bakken? Verkopen? Of volgend jaar uitzaaien. Hij zou er nog wel eens overdenken, want hij had immers geen landje meer. VOLGENDE KEER VERDER. Deze brug, met het schip er onder en de auto er op, is getekend door GERARD BRUININGE. 6 JAAR. Heb je mooi stevig karton, liefst wit? Wel, teken dan een niet te grote gelijkzijdige driehoek. Je kunt dit het beste ,met een passer doen. Ben je zover, dan knip je de driehoek, waarvan dagdrie zijden dus even lang zijn, uit. Dan knip je hem net als op de tekening op de halve hoogte door. Maak nu nog vijf van die doorgeknipte ge lijkzijdige driehoeken en pro beer dan, of je van deze figuur tjes 8 verschillende gelijkzijdige zeshoeken kan maken. Het wordt helemaal leuk, als je de stukjes kleurt. De oplo«- sing, de acht voorbeelden, ko men volgende week. KABOUTER Puntmuts i» maar een eenvoudige kabouter. Op een dag brak er brand uit in zijn huisje. Alles verbrandde bij hem. Hij was ten einde raad. Hij liep het bos ln. Wat zag hij daar? Daar lag een mondhar monica. Even dacht hij na. Toen begon hij te lachen en te sprin gen. Nu kan ik geld verdienen, riep hij met muziek maken. Hij ging langs de huizen. De koning hoorde hem ook spelen. Daarna moest Puntmuts op het paleis komen, om voor de ko ning te spelen. De koning vond het zo mooi. dat hij voorgoed aan het hof mocht blijven. Hij leefde nog lang en ge lukkig. TINI REVET, 8 JAAR. ZATERDAG 5 MEI 1951 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 4 Tegen concentratiekampen Op 25 Mei zal in het paleis Egmont te Brussel een begin gemaakt worden met een debat in de vorm van een schijnproces tegen de Sowjet-Unie. Dit debat-proceg wordt ge houden naar aanleiding van het resultaat der onderzoekingen, welke véTricht zijn door de „Internationale commissie tegen het stelsel der concentratiekampen" en die de steun genoten van de Unesco. In de acte van beschuldiging zijn verklaringen opge nomen van 270 getuigen, vroegere ge- interneerden van concentratiekampen in de Sowjet-Unie, evenals van gewezen leden van de geheime RusaiBche politie en van en kele hoge persoonlijkheden van het rode leger. De rechtbank zal gevormd worden door Belgische. Duitse, Franse, Nederlandse, en verbannen Spalnse rechtsgeleerden. De Duitse leden zijn dr Budde en W. Beyer uit Hamburg, die tijdens de nazi-heerschappij *elf politieke gevangenen waren. De acte van beschuldiging ia aan de Sowjet- Russische ambassade overgemaakt, waarbij is verzocht, getuigen k decharge aan te wij zen. Verscheidene Belgische, Franse en N e- aeriandse advocaten zal worden ver zocht, het stelsel der concentratiekampen ln de Sowjet-Unie te verdedigen. Voigena de verklaringen van prof. Kosa- renko-Kosarewitch, lid van de commissie van onderzoek, zouden zich in de Russische lampen thans tien millioen personen be- ^^Bg^vinden. Zes Europese landen, waarvan wordt aangenomen dat zij er concentratie- Kampen op na houden. Is verzocht de leden oer commissie een toegangsvisum te ver trekken. Spanje. Joego-Slavië en Grieken land hebben bevestigend pp dit verzoek ge antwoord, doch de Sowjet-Unie, Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakije hebben geen •ntwoord gegeven. aan de vele ongelukken, welke veroor zaakt worden, omdat de verkeersborden niet duidelijk genoeg zichtbaar waren), zo dat men ook voor deze borden tot de rotsvaste overtuiging kwam, dat zij van re flecterend materiaal moeten zijn voorzien. Dinsdagavond werden door de A.N.W.B. in tegenwoordigheid van talrijke hoogge plaatste verkeersautoriteiten zeef uitge breide proeven genomen met talrijke bor den, voorzien van reflecterend materiaal van verschillende uitvoering en samenstel- (Van onze speciale verslaggever) "FR ZAL WEL GEEN automobilist in Nederland zijn, die niet bekend Is met de ■*-J rijksweg tussen Den Haag. en Leiden, welke zich zacht slingert door de rand van het villa-dorp Wassenaar. Een der meest gevaarlijke punten op deze zeer drukke weg was tot voor enige tijd nabij het Dierenpark Wassenaar, waar hon derden en honderden personen per dag de weg dienen over te steken. Ging dit vroeger zo ongeveer „op goed geluk", thans staat op de spitsuren een agent achter een schakelbord om de verkeerslichten van groen op rood en omgekeerd te schakelen. Ongetwijfeld een belangrijke verhoging van de verkeersveiligheid, maar toch nog een toestand, welke feitelijk niet bestendig mag blijven. Daarom zal zeker Wassenaars gemeenteraad er juist aan doen eventueel met behulp van subsidies van de betrokken instanties een tunnel of luchtbrug aan te leggen. Het is volkomen uit den boze. dat een verkeersader voor het snelverkeer „door stoten" wordt door oversteekplaatsen voor voetgangers. Bij Den Deyl is de toestand nog veel ge vaarlijker Daar moeten de fietsers, die van beide richtingen naderen, de rijweg kruisen (de twee oversteekplaatsen liggen op enige honderden meters van elkaar). Nog niet zo lang geleden gebeurde het. dat een wagen een wielrijder, die de rijweg over- stad greep. Hij was op slag dood. De ANWB. werd in deze zaak gemengd en kwam tot de conclusie, dat de automobilist niet onverantwoordelijk had gereden. De oversteekplaats was op zeer ondeugdelijke wijze aangegeven. Het waarschuwingsbord „Oversteekplaats wielrijders" was nagenoeg niet op te mer ken bij avond, terwijl de op het wegdek aangebracht strepen eveneens zeer onduide lijk waren. Het betreffende driehoekige bord was volgens de geijkte methode ge verfd, terwijl de strepen op de weg eerder grijs dan wit genoemd konden worden. Uit de reconstructie door de A.N.W B. van dit ongeluk bleek overduidelijk, dat de ge vaarsborden aldaar (en elders is de toestand principieel niet veel anders) niet aan hun doel beantwoorden in de avonduren. De weggebruikers vooral de automobi listen mogen zich daarom gelukkig prij zen dat de A N.W B. momenteel uitgebreide proeven neemt om de effectiviteit van de verkeersborden bij avond te verhogen. Reeds twee middelen worden hiertoe aange wend Ten eerste kan men de borden direct verlichten met een aparte lamp. welke even voor en boven het bord is aangebracht (de zogenaamde pottekijkers) en ten tweede be staat de mogelijkheid de borden als „trans parant" uit te voeren. Beide mogelijkheden zijn echter veel te kostbaar om algemeen doorgevoerd te worden. Daarom zijn Vele- buitenlandse en binnen landse firma's reeds enkele jaren bezig, middelen te zoeken, welké even effectief zijn als de beide reeds genoemde, doch te vens aanzienlijk go^Jkoper. Natuurlijk kwam men hierbij terecht bij reflecterend materiaal. Borden, in deze zin uitgevoerd, dienen uiteraard niet alleen getest te wor den op de bruikbaarheid in de nachtelijke uren. doch ook op weersbestendigheid. houdbaarheid en duidelijkheid overdag. Veiligheid bij pech Naast het hierboven weergegeven, voor het gehele verkeer uiterst belangrijke, pro bleem bestaat onder meer nog de kwestie van het p^tseling veranderen van een rij dende au# in een stilstaande, wegens sto ring of panne. In 99 van de 100 gevallen staan deze wagens min of meer rechts van do weg en niet op een parkeerstrook, om de doodeenvoudige reden, dat de wagen „niet meer wilde". En ln 30 van deze 99 gevallen ls de oorzaak van de moeilijkheden het uit val Jen van de eJectrische voorziening, zodat in pachtelijke uren de wagen volkomen in het' duister gehuld wordt. Voor achterop komende auto's is het vaak een grote toer, deze duistere verkeersobstakels nog tijdig te ontwijken. Dsarom hebben de betrokken functiona rissen van de AN W.B. ook hyn gedachten laten gaan over een bord dat aangeeft, dat op de weg een obstakel staat. Men koos voor dit teken de driehoeksvorm, daar de weggebruiker er aan gewend is, dat de drie hoek „gevaar" aanduidt. Een volgens huis- tuin. en keukenmanier geverfd bord heeft natuurlijk weinig uitwerking (men denke ling. Veertien verschillende soorten reflec terend materiaal werden onderzocht. De proeven met het door de A N W B voorge stelde „gevaarsteken" waren zeer belang wekkend. vooral daar Waterstaat een bord had ontworpen, dat geheel afweek van de driehoek-met-rode-rand van de AN WB., te weten een vlak boven het wegdek staan de balk, voorzien van drie grote, ronde rode „plakken". Uil eigen ervaring bleek, dst bet Water staatbord nagenoeg niet opgemerkt wordt, terwijl het A N.W.B.-bord op bijzonder felle w(jze oplicht. Doorgewinterde automobilis ten zoals bijvoorbeeld chauffeurs van vrachtwagens weken direct bU het zien van de rode-driehoek uit. alhoewel 't bord in genen dele een „erkend teken" is en minder* geroutineerde autobezitters gingen in de meeste gevallen langzamer rijden. Het teken vap Waterstaat werd door een der wagens omver gereden en door vele ande ren nauwelijks, en veel te laat, opgemerkt! Gezien het resultaat van deze proeven mag men hopen, dat de A N W B. de wet gever kan overtuigen het rood-reflecterende driehoeksteken voor „gevaar, een obstakel" verplicht te stellen. De verkeersveiligheid zou hierdoor bijzonder bevorderd worden. De door de A.N W B. voorgestelde drie hoek wordt reeds met succes toegepast door de wegenwachters en enkele op het bui tenland rijdende expeditiebedrijven. Bij de Commissie Vergunningen Personen vervoer van het departement van Verkeer en Waterstaat zijn twee aanvragen van de Nederlandse Spoorwegen om buslijnen te mogen gaan exploiteren tussen Amsterdam en Den Haag en tussen Rotterdam en Gor- cum, behandeld en toegelicht. De commissie zal op een nader te bepalen datum deze aan vragen in gesloten zitting behandelen en een beslissing nemen. De aanvragen werden in Maart van dit jaar ingediend. Het is de bedoeling der Spoorwegen, om de lijn Amsterdam—Den Haag van het Museumplein, langs Rijksweg 4, over de Haarlemmermeer. Lisse, Sassen- heim. Haagsche Schouw en Wassenaar naar Den Haag,De Savornin Lolimanplein. te la ten lopen. De andere lijn zou van Rotterdam D P via Alblasserdam. Sliedrecht en Gies- sendam naar Gorinchem. Grote Markt, moe ten lopen. Verwacht wordt, dat de Commis sie Vergunningen Personenvervoer op vrij korte termijn zal beslissen. Van de zijde der Spoorwegen wordt ver nomen. dat op het traject Amsterdam—Den Haag een ietwat hoger tarief dan voor de spoorwegverbinding zal moeten worden ge vraagd. Men acht de buslijn nodig, omdat de tegenwoordige voorraad treinmaterieel de grote stroom reizigers .niet meer naar be horen kan opnemen. Men wil deze buslijn zien als voorloper van een geprojecteerde rechtstreekse ondergrondse spoorwegver binding tussen Den Haag en Amsterdam. B.B.N. is ontsteld Bovengemelde aanvragen hebben in krin gen van hel particuliere autobusvervoer ontsteltenis, verbazing en ook boosheid ver wekt. De heer B. Vos. directeur van de Bond van Bedrijfsautohoudrrs ln Nederland, B.B.N.welke organisatie een groot deel der bus- en touringcarondernemingen vertegen woordigt. zei van oordeel te z|jn. dat de spoorwegen niet by het personenvervoer langs de weg thuis behoren. De B.B.N. Is van plan. zodra nadere byzonderheden over Volksdemoeratisoh concerjt in een gemeenteraad La Dernlèrs Heure meldt, dat zich incidenten hebben voorgedaan op de jongste bijeenkomst van de gemeenteraad van de Belgische plaats Flenu in de Borinage Een der gemeenteraadsleden, Hismans, had ontslag genomen uit de communistische partij, maaf bleef zijn zeteJ in de raad be zetten. Telkens, wanneer hij trachtte het woord te nemen, begonnen de communisten hem te overschreeuwen. In de raad zitten bovendien socialisten en dissidente socialisten. Ditmaal had Hismans zich voorzien van een spreektrompet. Qp het ogenblik nu, dat hij dit instrument aan de mond bracht, begonnen de afgescheiden so cialisten Auquier en Dóez, de een op fluit en de ander op een trompet, te spelen, terwijl Plumat, communist, een harmonica te voprschljn haalde De socialist Urbain, die bij afwezigheid van burgemeester Havron de vergadering leidde, poogde in te grijpen, maar slaagde er niet ln de rust te herstellen, zodat hij de vergadering moest schorsen. Wat zeg je me daarvan Grietje, nu *yn wi) volgens de laatste mode gekleed! (Van onze dammedewerker). Op de receptie ter gelegenheid van het 40- jarig jubilpum van de Nederlandse Dam bond. Woensdagavond te Amsterdam gehou den, kon de wnd voorzitter, de'heer O. J. B. v d. Sleen, de voor de Nederlandse dam mers zeer verheugende mededeling doen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd de N.D.B. het praedicaat „Konink lijk" te verlenen. Deze mededeling werd met een langdurig applaus ontvangen. Helaas was de le voor zitter. de heer J. H. Willems uit Breda, we gens zeer ernstige familieomstandheden ver hinderd op deze receptie aanwezig te zijn. Onder ae vele belangstellenden merkten wij o.m. op dr Miedema namens de minister van O.K.W wethouder De Roos namens liet A.'damse gemeentebestuur, alsmede verte genwoordigers van vele andere sportbonden, van alle provinciale- en districtsdambonden en van diverse verenigingen. Een schat van bloemen en vele persoon lijke geschenken onderstreepten de waar dering voor het tegenwoordige hoofdbe stuur. Namens Noord-Holland wefd o.m een bondsvlag aangeboden, namens Zuid-Ho'- land een prachtige wisselbeker, te noemen de J. H. Willems-beker. De overleden dammers P. D. de Graaf en A Hagenaar» werden wegens hun grote ver- dienst postuum tot lid van verdienste be- Op Hemelvaartsdag werd te Amsterdam ider buitengewoon grote belangstelling •n nationale damdag gehouden in de Koop- unansbeurs, met massakampen tussen de di verse provincie». Uit alle delen van het lard waren rond 2500 dammers in ruim 70 auto bussen naar Amsterdam gekomen. In de na middag heeft het gehele gezelschap een tocht door de bloembollenvelden gemaakW De uitslagen van de gespeelde wedstrij den zijn: Groningen 104—96 Gelderland; Friesland 79-95 Zeeland; Drenthe 60-124 com binatie Nrd-Zuidholl.: Limburg 102-98 Over ijssel; Utrecht 115—85 Noordbrabant; Noord- Holland 03—127 Zuid-Holland. deze lyn-aanvragen bekend zUn. een scherp protest in officiële kringen te laten horen. Men ziet in deze aanvragen een nieuwe po ging der Spoorwegen om het personenver voer langs de weg te gaan monopoliseren. In herinnering wordt gebracht, hoe in de jaren dertig op particulier initiatief ver scheidene ondernemers hebben getracht, buslijnen tussen de grote steden te gaan on derhouden.- Zulks is toen ten voordele van de Spoorwegen gefrusteerd („De wilde bus aan de ketting"). Nu de spoorwegen het vervoer van passagiers over de rail niet meer aankunnen, komt naar de mening der particuliere ondernemers hun het recht toe, dit overschot aan passagiers te gaan vervoe ren en niet de Spoorwegen, die zich naar het oordeeR dezer ondernemers bij bet rail- vervöer moeten houden. Stagnatie in verhand niet verscherpte grensconlrcile telegram, dat de K.N.A.C. heeft gezonden aan de ministers vin Verkeer en Waterstaat en van Financiën, wordt de aandacht gevestigd op de stagnatie, die in het bijzonder aan de Nederlands-Belgisrne grens door het autoverkeer wordt ondervon den door een verscherpte contröle op inter nationale rijbewijzen. Bij het ontbreken van deze bewijzen worden ter plaatse achtdaagse rijbewijzen uitgereikt, hetgeen uiteraard ook zeer veel oponthoud veroorzaakt. Aangezien internationale rijbewijzen in het personen autoverkeer in bijna alle landen van West- Europa niet meer worden vereist, heeft ae K N A C. de genoemde ministers dringend verzocht, vooruitlopende op de conventie van Genève van September 1949. reeds thans ook voor Nederland de daarin voorziene facili teiten toe te passen'. De. toestand van thans heeft een schade lijke invloed op het bezoek van vreemdelin gen aan ons land. in het bijzonder uit an dere Beneluxlanden. De Koning en Koningin van Siam met huti dochtertje, dat kortgeleden in Lausanne is geboren. Watmeer de koning zijn studie in Zwitserlend beëindigd zal hebben, vertrekt het Koninklijk gezin definitief naar Siam. In West-Duitsland agefen de nazi's weer in het openbaai*: Zij hebben nog niets van hun streken verloren. De regering wil daar nu tegen gaan optreden. Maar dat tal van Duitsers nog altijd het meest voor het nazidom voelen blijkt nu bij voorbeeld weer duidelijk in Neder-Saksen, waar Zondag parlementsverkiezingen zullen worden gehouden. De grootste activiteit ontplooit de „Socialistische Rijkspartij", waarin talrijke los staande nationaal-socialistische groepen zijn samengesmolten. Haar leiders maken er geen geheim van, dat zij nationaal-socialistisch denken. Hun program lijkt ont leend aan dat der vroegere N.S.D.A.P. en beoogt een grootscheepse credietuit- breidine ten behoeve van openbare werken. Hun methoden omvatten knokploe- knokploe- e# directe breiding ten behoeve van openbare werken. gen in vergaderzalen, storing van bijeenkomsten van tegenstanders intimidatie. De vooraanstaande figuren zijn; de bondsdagafgevaardigde dr Dorls, de redder van Hitiers bewind Remer en de vroegere SS-leider graaf v. Westarp. Waar zij in de plattelandscentra optreden trekken zij volle Zalen. In Lüneburg, cen trum van het ver in ontwikkeling achter gebleven gebied van de Lüneburger heide, moest een verkiezingsvergadering met dr Dorls wegsns de grote toeloop over twee zalen worden uitgebreid. De niet-sympathi- serenden onder de bezoekers werden door t (Van onze Parijse correspondent) FANZE UTRECHTSE jaarbeurs mag er z|jn. maar zinkt toch wel volkomen in het niet by die van Parijs. Deze Eoirc de Paris heeft zich steeds meer uitgebreid en de tegenwoordige. 47ste. beslaat een opper vlakke van 20 bij 20 km. Ieder jaar verrijst daar in de Zuideiyke buitenwijken van de stad een gehele aparte stad uit het niet en binnen enkele jaren zal de tentoonstelling vermoedelijk de oppervlakte van Parijs evenaren, zo niet overtreffen! Er zijn dit maal bijna 11.000 stands, van tezamen 31 landen. De Duitsers zien ook hier kans. de meeste indruk te maken. Vorig jaar wer den meer dan 2''t millioen entreekaartjes wrkocht en dit jaar verwacht men nog meer bezoekers. De betekenis van de Foire de Paris Js voor de binnenlandse handel nauwelijks minder groot dan voor de im- en export. De handel van en naar het buitenland is dit maal door de regering nog aanmerkelijk gestimuleerd. Zo worden aan buitenlandse exposanten aan zienlijke kortingen toegestaan op de Franse spoorwegen en zelfs op de luchtlijnen, ter wijl zij bovendien speciale faciliteiten bij het internationale hande.sverkeer gemeten. Nederland profiteert van deze speciale re geling ten bedrage van circa 75 millioen francs. Een kleine dertig Nederlandse firma's hebben dit jaar ter beurze ingeschreven. Men vindt hier de bekende Hollandse ex portproducten als kaas. chocola, eleclrische apparaten en machinerieën waaronder een aardappelsorteermachine, die per uur 10.000 kilo verwerkt. Ook Van Leer is weer pre sent met zijn reizende fabriek. Een diamantbewerker uit Amsterdam geeft de monstraties van zijn gespecialiseerd beroep en ter verhoging van de lokale kleur wan delen tussen de kazen een tweetal Friese boerinneti»s rond De Nederlandse eectie moge als gehee! misschien niet opvallen door de grootse opzet, men wordt hier ze ker wel getroffen door de smaakvolle uit voering. Voor de vacanticgangers zijn er bijzonder handige tenten, die uitsluitend uit doek be staan en die men in een paar minuien op blaast. Voorts ziin er kampeerwagens in velerlei uitvoering met twee tot zeven slaapplaatsen. Op huishoudelijk gebied valt de verdere ontwikkeling van plastic op. waarin nu vrijwel alle benodigdheden kun nen worden uitgevoerd. Bijzonder gelukkig is ook uit de uitvinding van een apparaatje, dat de vergiftige gassen uit het gasfornuis verwildert. Voor kantoormensen is een nieuwe dic- tafoon in de handel gebracht, die met be hulp van een magnetische draad vele uren in functie kan blijven en een zo geringe omvang heeft, dat men het instrument ge makkelijk in een aetetas kan bergen. En dan z«n er natuurlijk maar weinig bezoe kers. die verzuimen zullen de vermaarde en zeer uitgebreide wijnhaf met een visite te vereren. Vooral de eerste dagen zijn de exposanten hier nog zeer royaal met hun proefglaasjes. Later neemt die gulheid een beetje af. wanneer de bodem van de vaten in zicht komt. die de eerste dag niettemin meer dan 1000 hectoliters van de beste Franse wijnen bevatten. Dure sprekende pop 8"! l"" karavtan r van de Tour de France. De prijs van zo'n mfcfhanlsche mens bedraagt een kleine vijf duizend guldeti. Nogal prijzig? Niettemin gaf hij ons toe. dat in het da gelijkse leven Paulu nog maar weinig nut wist af te werpen. Maar men is bezig met een verbeterde uitgave. Die geperfection- neerde robot zal een ifticrofoon achter zijn oorschelpen krijgen, een luidspreker als stembanden en een magnetofoon als her sens. Men zal hem voorlopig al als telefo nist in dienst kunnen nemen. Op de magne tofoon registreert hij dan de gesprekken, terwijl hij ook een boodschap zal kunnen overbrengen. De kosten? Rekent u maar op een twintigduizend gulden, verklaarde mon sieur Pauttrat losjes. Voorlopig zijn de za kenlieden dus nog wel iets goedkoper uit met een „ouderwetse", levende telefoniste. Maar de stand, die van alle elfduizend waarschijnlijk toch wel de meeste aandacht trekt, is no. 77. Hier toont monsieur Lucien Pauttrat voor het eerst in de geschiedenis en ter wereld de menselijke robot. Het is een levensgroot kereltje met een hoge va dermoorder om de hals. een scheiding over het midden van zijn schedel en een paar slim-melanchol.eke oogjes achter de Ame rikaanse briileglazen. Ziin naam is Paulu en zijn succes is als gezegd uitzonderlijk groot. Men kan hem allerlei dingen vragen. w#arop hij nimmer een antwoord rchuldig blijft. Bovendien imiteert hü dan nog op verbluffende wijze Franse acteurs als Fer- nandel en Sacha Guitry en hij weet zelf6 precies het sappige Toulousiaanse accent van president Auriol te treffen. Paulu'e „vader" de heer Pauttrat. ver telde ons. dat in zijn werkplaats élke dag een broertje of zusje het levenslicht aan schouwt. Vinden die allen hun weg in de wereld?, vroegen we. Uit zijn antwoord bleek, dat heel wat kermisgasten nu al een goede boterham aan zo'n robot verdienen. Een aan de Hommelseweg gevestigde Arnherme juwelier is beroofd van een aan tal gouden sieraden ter waarde van onge veer tweeduizend gfllden. De vermoede lijke dader «ls inmiddels gearresteerd en iemand, die vijf gouden armbanden op straat had gevonden, heeft ze teruggebracht. De schade wordt overigens door verzeke ring gedekt. De dief heeft geprofiteerd van het feit. dat de juwelier het traliewerk niet voot 't raam had geplaatst, noch de alarm installatie «in werking had gesteld, om dat 'hij zelf in de zaak was en dacht vol doende beveiligd te ziin. De dief heeft de ruit ingeslagen en vervolgens een greep gedaan. Daarna heeft hij het hazenpad ge kozen. Bp onderzoek leidde het spoor naar een huls, waarin zich volgens publiek een verdacht persoon zou ophouden. Men vond er inderdaad een man met bebloede handen. De politie heeft hem gearresteerd, maar omtrent ziin schuld staat nog niets vast. Dit is de derde inbraak in enkele jaren tijds ln deze juwelierszaak. Uitbreiding K.L.NT.-Iuchtnet in West-Indië Het Westindisehe luchtnet van de K L.M. zal binnenkopt wederom worden uitge breid. Met ingang van heden wordt de tweemaal wekelijkse dienst CurasaoMa- racaibo, Barranquilla, Panama City en San José, eenmaal per week doorgetrok ken naar Managua, de hoofdstad van Nicaragua, en San Salvador, de hoofdstad van El Salvador. Het aantal steden, dat thans door de K L M. in West-Indië wordt aangedaan is daardoor gestegen tot 22, ver spreid over negen landen op het vasteland en op tien eilanden. Het K.L.M.-wereld- luchtnet wordt door deze nieuwe dienst uitgebreid tot 76 steden in 54 landen. 1113/14. Het was helemaal duister gewor den. Eenzaam lag het bootje op de rivier. Binnen in de hut hadden de jongens een lamp aangestoken Ze keken rond en zoch ten ieder een kool op, om daarin de nacht door te brengen Het was wel 'n leuk gezicht, die slaap plaatsen boven elkaar, met gekleurde gor dijntjes èrvoor. Ze zouden het heel avon tuurlijk gevonden hebben, als ze maar niet zo in de piepzak zaten omdat ze niet naar huts konden kómen! Nou jongens, welterusten! zei Rick. toen zullen in een kooi lagen. W^gerusten' zeiden Bunkie en Oepoetie Ze trokken de dekens over zich heen. En even later sliepen ze alle drie Nieuwe hall voor Philips In verband met het zestigjarig van de N.V. Philips zal volgende week in Eindhoven een grote nieuwe hall in ge- hall zal bruik worden i 1 onge- genomen. d mensen Tijdens het jubileum zal het nieuwe ge bouw o a gebruikt worden voor een grote receptie en een tentoonstellingutj/an Phi- lipsproducten. Na het jubileum zal een verwarmingsinstallatie \yorden aange bracht. zodat de hall dienstbaar gemaakt kan worden voor productiedoeleinden zo lang de huidige omstandigheden dit nood zakelijk maken. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. Naar wij vernemen zal het bestuur van de Westlandsche Hypotheekbank aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen, na afschrijvingen en reserveringen, aan aan deelhouders uit le keren een dividend van f 30 per aandeel van 2500. 12 per bewijs van vier aandelen elk groot 250 en 3 per aandeel van 250 over het verplicht gestorte gedeelte der aandelen en aan houders van op- rlchtersbewijzen 75.71 per oprlchtersbewijs. presl Ehlei de zaalwacht lastig gevallen, toen zij het lied Deutschland tiber alles, dat met de Badenweiler mars tot de vaste entourage der bijeenkomsten behoort, niet meezongen. In dezelfde stad hebben de nazi's onlangs resident van de Westduitse Bondsdag, Iers. het spreken belet. In vele klei nere centra van Oost-Friesland. Oldenburg en ljef Eemsland treft men hetzelfde beeld. De plaatselijke bladen rapporteren de dui delijk nationaal-socialistische radevoerin gen met een opvallende „neutraliteit". Ter kenschetsing van de sfeer der neo nazi-betogingen geven wij hier een flltgr beeld van een optreden van Remer «in een dorp bij Winsen op de Lüneburger heide. Zevenhonderd aanwezigen in een met zwart-wit-rode vlaggen en rijksadelaar ge tooide zaal. Zaalwacht in rijlaarzen en met rode armbanden. Marsmuziek, herdenking der ln krijgsgevangenschap gestorven sol daten en der vrouwen en kinderen, die het slachtoffer van bomaanvallen zijn geweest Remers toespraak: Rechtvaardiging van het natlonaal-socialisme en van de aanval op Polen. „De oorzaak van de oorlog ligt by de „Siegerstaaten", die ln 1918 een ge organiseerde wanorde hebben achtergela ten, evenals in 1945 door de verdragen van Jalta en Potsdam en door de misdadige von nissen van Neurenberg". ..Churchill is de doodgraver van Europa geworden" (luid ^ppiaus). Ten aanzien van de veroordeling van Kesselring, Manstein. 88-lieden en de befaamde gevangenen van Landsberg (waarby de van massamoord beschuldigden Pohl en Ohlendorff) zei Remer: „Het Duitse volk zou niet veel meer waard zyn wan neer het deze vuistslagen aannam". Herbewapening van. Duitsland' Volgens Remer alleen aanvaardbaar voor een her enigd Duitsland, dat een eigen politiek zou voeren onafhankelijk van Oost of West. „Rassenleer en leidergedacWte waren juist. Wat wij te verwezenlijken hebben is een evolutie van de nationaal-socialistische ge dachten in een verstandige en aan de tijd aangepaste vorm", „ik ben en ik blijf na tionaal socialist" (lulde toejuichingen). De partij belooft het vraagstuk der vluchtelin gen en der werkloosheid in twee jaren op te lossen door een financieringsmethode la Schacht. Tot zover deze schets. Zit Moskou er achter De „Rijkspartij" schijnt bij de komende verkiezingen te rekenen op 25 a 30 procent der stemmen. Neutrale waarnemers rekenen op een dergelijk percentage echter slechts de achterlijke landbouwgebieden van Neder-Saksen, waar de verhoudingen ont- wricht zijn door het grote aantal vluchte lingen. Daarentegen schijnt de party in grote steden als Hannover en Brunswijk slechts weinig openlijke belangstelling te trekken, ofschoon ook daar in de bierkel ders de twintigste April weer als „Führer- geburtstag" is gevierd. Ook in de vroeger sterk nazistische volkswagenstad Wolfsburg schijnen de extremisten veel terrein aan de sociaal-democraten te hebben moeten prijs geven. Hoewel het neo-ndzisme zich thans voor namelijk in de „Rijkspartij' heeft geconcen treerd. speelt ook een tweede groepering van nationalistische allure nog een rol van betekenis. Het is de „Duitse sociale pértij", die onder leiding van Gereke wel de na tionalistische trom roert, doch daarbij sterk aanlëunt tegen de communistische eenheids gedachte, Gereke zou in contact staan met Oost-Berlijn en zijn tegenstanders bewerèn, dat hij zijn propaganda slechts déórdoor kan bekostigen. Het ls overigens de overtuiging In rege ringskringen. dat alle nationalistische groe pen direct in de Russische kaart spelen. Ook de „Socialistische Ryksparljj" zou indirecte banden met Oost-Berlijn hebben. De lei ders der beweging onderhouden sedert het najaar contact met Beck-Broichsittcr, een der leiders van de weinig in het daglicht tredende „Broederschap", die ook voelho rens naar het Oosten schynt te hebben uit gestoken. De vraag, of het de nationaal-socialisten in Neder-Saksen inderdaad zal worden mo gelijk gemaakt, een parlementaire positie te veroveren, wordt in Bonn met een ze kere nervositeit besproken, temeer daar vroegere nationaal-socialisten ook ln het aangrenzende land Sleeswijk-Holsteln reeds een machtspositie hebben opgebouwd. De „Rijkspartij" schijnt reeds plannen te koes teren tot het vormen van een „Rijksfronl". waarin men jongelieden van hoogstens der tig jaar wil organiseren, die „lichamelijk in staat zijn zich geheel en al te geven aan de verwezenlijking van de doeleinden der S R.P.". (Van onze Londense correspondent) Het Britse festival heeft jonden verrijkt Een byzonderheld Is. dat de zaal als ge heel een muziekinstrument Is. Men kan haar nameiyk „stemmen", door een kleine ver schuiving van wanden en klankborden, podium en eerste ry stoelen bevindt met een concertzaal, welke, tenminste wat lich Cen marmeren geluidsreflector. de acoustlek betreft, de volmaaktheid nak|| komt. Aan dit nieuwe muz(ekgebou< dringend behoefte, vooral sinds de beroem de Queen's Hall in de oorlog werd ver woest. Bovendien Is het concertleven in de Britse hoofdstad sinds de oorlog intensiever dan ooit. In de donkere jaren ontdekten velen de waarde van klassieke en andere muziek. Het was een ware vertroosting. D*> grote Engelse pianiste Myra Hess droeg daar het hare toe bil door de lunchconcer ten. welke zij in de National Gaiery. het schilderijenmuseum op Trafalgar Square, organiseerde. Tot dusver moesten de grote orkesten er zijn er zes ziéh met de ronde Albert Hall tevreden stellen, welke geschikter is als circusgebouw en voor bokswedstrijden dan als concertzaal. Vooral de echo. welke men er op vele plaatsen hoort. i6 een irri tatie voor elke concertbezoeker. Toch zal de Albert Hall ook thans als concertcen trum in gebruik blliven. Het was een riskante onderneming om de Rcyal Festival Hall, zoals de nieuwe zaal door de koning gedoopt is. vlak maast een spoorbrug en viaduct neer te zfliten. maar het vertrouwen van de geluidstechnici bleek gerechtvaardigd. Er dringt geen geluid van bulten door. De zaal is gebouwd als een e( in een doos, hetgeen een perfecte isolatie waarborgde. Toen met een gehoor van rfteer dan drieduizend mensen nagegaan werd, of de zaal aan alle eisen voldeed. Was dit een gebeurtenis rfieuw vlii waren toon. Revolvers werden afgevuurd, maar ge luidsweerkaatsing bleef uit. Uit alle moge lijke hoeken klonken trompetten, maar af wijkingen in de klank werden niet wqar- Scherpe fluitjes in de gangen en een proefvlucht iegtuig. Het liep goed af- de mensen nthoüsiast over de zuivere, klare genomen, foyers dr De van beige bekleding voorziene zit plaatsen, tegen een donkerder achtergrond van walnoten en rood leren muurbedekking, lopen amphitheatersgewijze op, iets dat nieuw is voor een concertzaal. Het steiler oplopende balkon zweeft als het ware in de ruimte, omdat het onzichtbaar op de muren van de zaal rust. Excentriek zijn de uit springende zijloges, die als een soort red dingboten langs de kanten hangen. Men zal aan deze buitensporigheid, die de rust en harmonie van het geheel verstoort, moeten wennen, alsook aan het feit, dat het ge bruikelijke rood pluche en goud verdwenen zijn. Van buiten is het gebouw een eigenaardig mengsel. De gebroken lijnen van de witte en zwarte glaspanelen vormen een aestheti- sche oplossing aan de beide zijkanten, waar zich de ingangen bevinden. Het ietwat ge welfde dak doeLechter aan een stationskap denken, terwijl het ruwe beton aan, de voor zijde en aan de uiteinden der zijmuren met de op schietgaten gelijkende kleine, recht hoekige ramen, aan'het gebouw het uiterlijk geven van een enorme bunker. Maar het voornaamste is. dat de'muziek er uitstekend klinkt en dat de daarbll behorende sfeer aanwezig i». Het podium is overzichtelijk en men kan de Mhnken der verschillende instrumentengroepen goed" onderscheiden. Radio-luisteraars in ons land kunnen de kwaliteit van de nieuwe zaal zeker waar nemen. In de pauze kan het publiek door de grote ramen van de ruime foyers van het fascine rende uitzicht op stad en rivier genieten. Wanneer de tentoonstellingsgebouwen zul len zijn afgebroken, zal de nieuwe kunst tempel, welke twintig millioen gulden heeft gekost, een blijvende herlnherlng aan het festival vormen. Het is een cultuurm#nu- ment, dat uniek ik tn Europa. 4

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 4