DE GEMEENTEN IN DE KNEL FREGATTEN zijn slingerbakken Een vijfjarenplan voor de landbouw in Suriname Zeer moe ïilijk aan geld te komen Het mysterie, dat duif heet De Indonesische Staatspapieren noteren in Djakarta 33 pet Dilemma te Parijs Rem op investeringen De prijs van Ruslands oorlogsverklaring aan Japan Tuinders moeten niet alles op één kaart zetten Zeer veel Sicilianen stemden fascistisch Negert maanden praten, drie maanden spanning Dulles onderhandelt te Londen over Japan Voor Duitsers geen kou Met doodsverachting Smaldeel V ploegde door een roerig Kanaal Vlootoefening Progrès Luchtkartering Een tabletje Economie en Financiën MODE-MOOIS" van hier en daar Zeebenen ■>U, De Engelse koning heeft algemene inzinking JONGSTE JAN OP DE DUBOIS Matroos III Pleuris trekt mee ten strijde Maximumprijs van de consumptiemclk blijft gehandhaafd België krijgt complete auto-industrie In Nederland niet verhandelbaar Hoe is het ontstaan? Dit woord: AAP - I Oostenrijkse socialisten danken de overwinning aan de communisten Een arbeidersfront? IN HET BRANDPUNT Winst en verlies aan cultuurgrond Joegoslavisch diplomaat moet Hongarije verlaten ft"WEEDE BEAD - PAGINA' 5 {Van een bijzondere medewerker.) Het zal de lezer opgevallen zijn, dat in diverse gemeenten de laatste maanden weinig of geen grote be dragen gevoteerd worden voor ob jecten van enige betekenis. Het niet indienen van plannen in de onder scheidene gemeenteraden hèeft meer dan één oorzaak. De voornaamste redenen zijn wel: beperking van investering, opgelegd van hogerhand; het tegenwoordig rentcgamma; hcjÊfrct verkrijgen van crediet op lange termijn. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben de gemeentebesturen .ervan in kennis gesteld, dat slechts in zeei JSpeciale gevallen nog investeringen zijn toe gestaan. Deze investeringen, welke volgens de gemeentebesturen dringend noodzakelijk jcijn, worden, nadat het college van Gede puteerde Staten van een bepaald gewest zich achter de plannen heeft geschaard, doorge- ionden naar een in te stellen ..Investerings commissie''. In deze investeringscommissie zullen vele vertegenwoordigers van ver schillende departementen zitting hebben en naast hen zullen nog enkele vertegenwoor digers van provincies en gemeerften worden Aangezocht. Het werk van dez? Investeringscommissie zal in de eerste plaats een adviserend ka rakter dragen, namelijk: zij zal moeten Adviseren of een voorgenomen investering •1 dan niet toelaatbaar is. Aan deze com- ïnissie zal mede. in de toekomst, het opstel- Maandag vervolgde de Amerikaanse mi nister vart Buitenlandse Zaken zijn getuige nis voor de Senaatscommissies. Over China 2ei hij, dat de Verenigde Staten tijdens de oorlog de communisten hebben gesteund, omdat die tegen de Japanners vochten. „De nationalisten hebben China nooit daadwer kelijk beheerst". In antwoord op critiek van republikeinen, die de deelneming van Rusland aan de oor log tegen Japan, zo kort voor de Japanse capitulatie, duur betaald vinden, wees Acheson er op, dat ten tijde van de over eenkomst van Jalta, in Februgjri 1945, nog niet vaststond, of de Amerikaanse atoomge leerden er in zouden slagen, atoombommen te vervaardigen. De Russische belofte, drie maanden na het einde van de strijd in Europa te gaan meedoen tegen Japan, werd gekocht met de toezegging, dat de Russen de Zuidelijke helft van het eiland Sachalin en de ten Noorden van de eigenlijke Japanse èilanden gelegen eilandengroep der Koeril- len zou krijgen en de belofte van terugge ving van de vroegere Russische belangen in de havens Port Arthur en Dairen en in de beide spoorwegen door Mandsjoerije. Zijn verklapingen Dinsdag vervolgende, zei Acheson onder meer, dat driekwart van al het door Amerika aan Tsjiang Kai Sjek ter beschikking gestelde oorlogsmateriaal in handen van dc- communisten is gevallen! Wat de strijd in Korea betreft: Amerika heeft zijn bondgenoten voorgesteld, commu nistische vliegtuigen die de geallieerden van Mandsjoerijse bases uit aanvallen, ook bo ven Mandsjoerijs gebied krachtdadig te ach tervolgen. De regeringen der bondgenoten bleken daar echter ernstige bezwaren tegen te hebben. Ten aanzien van het handelsverkeer met AYest-DuitsIand meent de minister van Landbouw van een gematigd optimisme te mogen spreken. Indien onverhoopt de ex port naar West-Duitsiand zou stagneren betekent dit voor de tuinbouw zeker eer ernstige moeilijkheid, welke met vereende krachten overwonnen zal moeten worden, Over de in dat geval te treffen maatregelen kan de minister geen mededelingen doen. Aldus ziin memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting. Wel kan hij als zijn mening te kennen geven, dat deze in de eerste plaats veeleer een bevordering van andere exporten dan een beperking van de teelt zullen moeten betreffen. Hij meent er goed aan te doen er in dit verband op te wijzen, dat niet te veel op één kaart dient te worden gezet wegens consequenties, welke hiervan het gevolg kunnen zijn. Ook aan een vergroting of handhaving van de export naar andere landen za! alle aandacht besteed dienen te worden. Voorkomen zal moeten worden, dat bepaalde markten voor het Nederlandse 'product verloren gaan. De mening, dat de resultaten Van de fruitteelt in 1950 verre van goed zouden zijn geweest, kan de minister niet delen: naar zijn mening kan op een redelijk goed fruitjaar worden teruggezien, waarin welis waar niet voor alle fruitsoorten hoge prij zen konden worden bedongen, maar waarin aan de andere kant in het algemeen toch pok niet met verlies gewerkt is Met de opvating. dat met verdere uit breiding van de fruitteelt voorzichtigheid moet worden betracht, kan hij echter in stemmen en de waarschuwing, welke de Nederlandse fruittelers organisatie tegen te grote uitbreiding heeft doen horen, acht hij op haar plaats Dit houdt evenwel niet in, dat het regel matig stichten van nieuwe bedrijven zou moeten worden stilgezet. Deze vernieuwing te nodig om een bedrijfstak op peil te hou den en tè. verbeteren. Zondag zijn verkiezingen gehouden voor het 90 zetels tellende scmi-eutonome par lement van Sicilië. De Christen-democraten kregen 30 zetels (winst 9). de communisten en Nenni-socialisent 30 zetels (winst 5). de „Italiaanse-sociale beweging" (neo-fascis- ten) 11 zetels en de monarchisten ep libe ralen 9 zetels (verlies 8). De „Italiaanse sociale beweging", die be langrijke winst heeft geboekt, nam vflor het eerst als partij deel aan de verkiezingen. De Christen-democratische partij heeft in vergelijking met de verkiezingen van 1947 het plaatselijke parlement 268.000 stemmen gewonnen, maar in vergelijking met de algemene verkiezingen in 1948 meer dan 400 000 stemmen verloren. De communisten en Nenni-socialisten hebben in vergelijking met 1947 meer dan 54.000 stemmen gewon nen. in vergelijking met 1948. toen zij 127.000 stemmen verloren, is hun winst zeer aan zienlijk De ..Italiaanse sociale beweging" heeft haar stemmenaantal sedert 1948 vervier voudigd: 273.000 tegen 70.064. len van algemene richtlijnen betreffende de investeringen worden opgedragen. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat dit orgaan ?eer belangrijk werk te verzetten zal krijgen met als doel: beperking van de overheids investeringen. Stokpaardje voorlopig op stal Of de in het leven te roepen commissie er inderdaad in zal slagen de golf van in- vesterlngsvoorstellen te keren, zal de prak tijk uitwijzen. Veel zal afhangen van het verantwoordelijkheidsbesef van de colleges van burgemeester en wethouders, terwijl menig raadslid In ons land bekende en be faamde stokpaardjes voorlopig op stal zal moeten zetten. Investeringen beneden de 100.000, goed gekeurd door de Investeringscommissie, zul len in het algemeen dan pas tot uitvoering mogen worden gebracht, wanneer de be treffende gemeente kan aantonen, dat zij voor het bepaalde object een vaste geld lening kan sluiten. Hier klemt juist de vraag. Welk ge meentebestuur zal in 1951 daartoe in staat zijn? Beperking van de overheidsinvesteringen dringt te meer door het feit. dat de gemeen ten zeer moeilijk kasgeld (termijn van lenen van ten hoogste één jaar) tegen het toe gestane percentage, namelijk 17 8 pet 'sjaars, kunnen verkrijgen en In het geheel er niet in slagen zogenaamd „lang-geld" op de geldmarkt te bemachtigen. Sedert begin April van dit jaar is de hoogst toelaatbare rente b|j een gemiddelde looptijd van: tenminste 1 jaar, doch korter dan 2 jaar: 2 pet.; van 2 tot 3 jaar 2'h; van 3 tot 4 jaar 2''t; van 4 tot 5 jaar |Vi; van 5 tot 10 jaar 3; van 10 tot 15 jaar 3'/< en van tenminste 15 jaar 3'/j pet. Deze cijfers in ogenschouw nemende en wetende, dat thans op de obligatie-markt een effectief rentegenot van ongeveer 4 pet mogelijk is, is het te begrijpen, dat geen enkele geldgever bereid is de gemeenten aan geldleningen op lange termijn te helpen. Uit de gemeenteraadsverslagen blijkt de laatste tijd wel. dat tal van gemeenten gebrek heb ben: zowel aan kasgeld als aan „lang-geld Voor de gemeentebesturen zijn niet vele mogelijkheden overgebleven om uit deze impasse te geraken. Grote stuurmanskunst is nodig om tussen de klippen door te zeilen. Wel is o.m. mogelijk dat een gemeente een rekeningcourant-verhöuding met een bank instelling aangaat, zoals reeds enkele buiten gemeenten hebben gedaart. Zijn wij wel ingelicht, dan is het rentepercentage zeker niet lager dan 4 pet en tot het sluiten van dergelijke qvereenkomst bestaat van regeringswege geen bezwaar. Al met al verkerend de gemeenten in zeer grote moeilijkheden, doch het Nederlandse volk weet van een en ander maar bitter weinig af. DUIVENKROWKK (Van een speciale medewerker) Tl/Tcf de intrede van de maand Juni nt deren wij de hoogtepunten van het vliegseizoen. Met opzet gebruik ik de meer voudsvorm: als er gesproken wordt var „Het" hoogtepunt, dan is dat gewoonlijk op propaganda-affiches voor een bepaalde fondvlucht, beter gezegd, een willekeurige fondvlucht. het is daar al net eender mee gesteld als met de grote duivenverkopingen in de winter. Die zijn er al evenzeer tenminste een paar dozijn, de een al „sensationeler" dan de andere. Als het nationale kampioe nen betreft, is er eigenlijk niet één bij. die in de aankondigingen niet wordt uitgeba zuind als de „clou" van het verkoopsei zoen Maar op de advertentie-pagina's is dat nu eenmaal gewoonte geworden, ook in de duivensportbladen. Alteen een izegrim, die er aanstoot aan neemt. Daarom zijn alle Zondagen in Juni en Juli hoogte punten van net vliegseizoen, met Bilbao in België en St Vincent in Nederland als uitzonderlijke hoogtepunten. Feesten zijn het, althans voor de liefhebbers, die er het materiaal voor hebben zitten. Span nende krachtproeven voor degenen, die ex- nieuwe duiven op willen proberen. Laatst genoemden nemen natuurlijk het leeuwen aandeel van het getal vogels dat de ver zendingsmanden ingaat, voor hun rekening. Voor de liefhebbers, die maar alleen be lang stellen in het mooie spel boven Parijs met de oude duiven, en al het andere als bijzaak beschouwen, duurt het seizoen maar al te kort. Hoogstens een maand of drie. Op de sensatie. ,in dat dozijn weken ingedronken en de roem. in die geringe tijdsspanne vergaard, teren wij dan weer volle negen maanden van het jaar. Er is in de duivensport een (lange) tijd van woorden en een (korte) tijd van daden. Negen maanden „praten" over de goei en drie maanden luisteren naar de taal der uitslagen. Drie maanden in spanning zitten en „zwijgen dat ge zweet". De dag nooit prijzend voor het avond is. Iedere vlucht van het program verloopt anders, er zijn vluchten voor de hazewinden en vluchten voor de „hommes-de-peine". Tot dusver hebben de rappe duiven de boventoon ge voerd. Maar Juni is in 'tland en er is niets dat gemakkelijker omslaat dan het weer. En dan komen er let maar eens op plotseling andere liefhebbers met daverende uitslagen uit de hoek. Op het moment dat ik dit schrijf, heeft in Neder land de N A B. v. P. zijn eerste Bondscon- cours (Corbeil) weer achter de rug. staat het eerste Bondsconcours van de Z.N.B. (Orleans) weer voor de deur en zitten in België „die groszen Kanone" voor het eerste ttationaal concours van Cureghem- Centre te Brussel (CJahors) weer in de mand Corbeil. dat voor Rotterdam en Den Haag een kleine vierhohderd km betekent, is feitelijk vooral bij snel verloop een te korte afstand voor een nationaal con cours. De eerste duiven schijnen in Mid- delharnis te zijn gevallen, waar er één vogel is. die ondanks het grote getal meters per minuut, tamelijk ver vooruit zit. Ik ken die duif bijzonder goed en wel omdat ik het kweekkoppel gezet heb waar hij uit voortkomt. Vermeldenswaardig is da hij van origine een pure vitesser is. na melijk Marnef (via Van Haren te Baarle Hertog) en Janssen van Arendonck. Als jong vloog hij op een fiete Augustusdag, met pluim op het lijf die al los begon te zitten, vele minuten vooruit op Arlon, doch als jaarling brak hij geen potten. Zo zien wij de oude waarheid bevestigd, dat het ene jaar het andere niet is. Als dat voor een geroutineerde kopvlieger geldt (zie eens naar de fameuze „Dokus" van Remi Gadeyne van Hooglede, die. na een kleurloos seizoen '50 weer volop in actie is), hoezeer geldt het dan voor een jaar ling die het klappen van de zweep nog leren moet. Een jaarling die zich niet laat zien kan zich nadien ontpoppen als een crack. Omgekeerd kunnen hardvliegende jaarlingen, nog eer zij volwassen zijn, zijn „uitgewerkt". De ogen van ontelbare liefhebbers In Nederland en België zijn gericht op Jef Oomens, die er met zijn Bredase jaarlin gen onverstoorbaar tegenaan blijft ..klap pen" en er nu op Orleans in de Union te Antwerpen (1214 duiven) weer twintig in draait van de vier en twintig, te begin nen met 4. 5. 10. 13 enz. Ik blijf bij mijn overtuiging dat dit zo niet lang meer duren kan en dat de eerste de beste vlucht, waarop routine vereist wordt, een heel ander beeld te zien zal geven. Daarmee beweer ik niet, dat een jaarling vfraar gang in zit. de fond niet aan kan: er zijn ten slotte legio bewijzen van het tegendeel. Wat ik pretendeer is dat de beste jaarling nog slechts een leerling is, die vroeg of laat voor moeilijke omstan digheden (die hij niet kent) moet capitu leren. Niemand die uit de nodige onder vinding spreekt, zal in deze met mij van mening verschillen. En als er één is, die van de juistheid van dit ervaringsfeit doordrongen is. dan toch zeker Jef Oomens, met wie ik nu al zoveel jaren samenwerk, om te trachten althans een tipje op te lichten van de sluier, die over het'mysterie ligt dat duif heet. De duiven van Cahors zijn onderweg. De eerste grote nationale van het seizoen. Zal het gaan zo als verleden jaar toen de sterkste we- duwmannen vernietigend verslagen werden door een duivin? De duivin van Karei van Campelaere te Koekelare. Of zal het zijn zoals Lilian Harvex zong in „Het Con gres danst"? Te mooi om waar te zijn Op de Internationale Handelstentoonstel- P vrouw Lionel Chevrier, echtgenote van de ling, welke in Toronto in Canada gehouden Canadese minister van Transport (rechts) wordt is Nederland met verschillende in- op de Hindeloper afdeling in een geani- teressante en kleurrijke inzendingen uit- meerd gesprek gewikkeld met mevrouw stekend vertegenwoordigd. Hier is me- I A. Jonkman uit Hindelopen. John Foster Dulles, Trumans speciale vertegenwoordiger voor kwesties betreffen de een Japans vredesverdrag .heeft op een persconferentie te Londen verklaard, niet K- verwachten, dat de thans gevoerde on derhandelingen zouden leiden tot een vre desconferentie „in de gewone zin van het woord". Bij zijn besprekingen te Londen, zo vervolgde hij, onderzochten beide par tijen een gehele reeks mogelijke oplossin gen voor het vraagstuk van de toekomst van Formosa en een Chinese deelneming aan de besprekingen omtrent en de on dertekening van een vredesverdrag met Japan. Thans was nog niet te bepalen, wel ke lijn gevolgd zou worden. Dulles wees de verklaring van de hand, dat Amerika standvastig zou aandringen op een depl- r.emirig aan de ondertekening door de Chi nese nationalisten In het ontwerp, dat thans besproken* werd, werden aan een Ja panse bewapening geen definitieve beper kingen opgelegd In verband met de eisen tot herstelbeta lingen van Birma en de Philippijnen ver klaarde Dulles, dat het voor Japan een eco nomische achteruitgang zou betekenen in dien aan het land dergelijke verplichtingen zouden worden opgelegd Het is nog steeds mogelijk, dat de Sowjet- Unie aan de besprekingen en aan een on- dertekering van het verdrag zou deelne men. Wel is deze mogelijkheid gering, daar Rusland bezwaren tegen de gevolgde proce dure heeft ingebracht De Chinese commu nisten hebben duidelijk te 'verstaan gege ven, dat zij niet aan de huidige onderhan- de'ingen zullen deelnemen. Het goat ntet aan, de Duitsers van de winter in de kou te laten zitten. De ver antwoording voor 'n dergelijke catastrophe kunnen wij niet aanvaarden. Dat is de kern van het betoog, dat de Westduitse regering in de vorm van een memorandum bij de geallieerde Hoge Commissie heeft inge diend. Nogmaals wordt aangedrongen op een verminderde leverplicht van steenkool en op hogere uitvoerprijzen als voorwaarde voor Duitse deelneming aan het plan-Schu- man. Verder wordt voorgesteld, de vereiste Duitse bijdrage voor de modernisering van de Belgische mijnen maar te gebruiken voo de Duitse mijnen, want dat zou betere re sultaten opleveren. Goedkope gesprekken met Suriname en Curasao In het tijdvak van 11 tot en met 16 eri van 18 tot en met 23 Juni 1951, dus een week vóór en een week na Zondag 17 Juni, Vader dag, zijn in het rechtstreeks radiotelefoon- verkeer met Suriname en Curacao goekope gesprekken toegelaten tegen de helft van het tarief en op dezelfde voorwaarden als de Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. HOOG WATER 7 JUNI. Antwerpen 05 38. 17.53: Vlissingen 03.34, 15.49; Teineuzen 04.01, 16.18; Wemeldinge 05.19, 17.39; Hansweert 04 41, 18 55: Zierikzee 05 07. 17.22; Brouwershaven 04.27, 18.51: Willemstad 06.12. 18 33; Hellevoetsluis 05.15, 17.39: Dordrecht 07 13 19 36: Rotterdam 06.21. 18.31: Hoek van Holland 04.26, 16.53: Scheveningen 04.41, 17 04; IJmuiden 05.16. 17.39: Den Helder 09 00, 21.35- Kornwer- derzand 11.19. 23.44: Harlingen 11.30. 23.55: Ter schelling 11.08, 23.33; Zoutkamp 00.19, 12.28; Delfzijl 01 29. 13.38 WOENSDAG 8 ÏNI TSSJ ^nENSPAG 6 JUNI 1951 Slechts over ons lijk" zeiden drleS Deense communisten en met kettingen bonden zij zich vast op de spoorrail. 1 bij Aarhus. als protest tegen de X 1 rikaanse wapewleverantles. De politi. 3 kwam het drietal losmaken. Toen bleek 1 dat de kettingen lang genoeg waren om 1 - de dempnstranten gelegenheid te ge- ven. van de rails weg tc gaan als er 1 een trein mocht aankomen! 517 Indische oorlogsdoden bij Padang opgegraven Door het bijkantoor te Padang van 4* Nederlandse Gravendienst in Zuid-Welt Pacific is te Goeroen Lawas. even buitel Padang. een grote opgraving verricht vin 517 stoffelijke overschotten. Het bétmf slachtoffers van de scheepsramp van de Joenyo Maroe, die op 48 September 1944 bij Benkoelen (Sumatra's Westkust) werd getorpedeerd en voorts van de Kempeta' en Kotong Rojong-, die allen in massagra ven waren begraven. Aangezien gegevens voor afzonderlijke identificatie ontbreken, werden deze 517 stoffelijke overschotten als „onbekend" od het ereveld te Padang bijgezet, nl 400 slachtoffers die ieder in EERSTE BLAD PAGINA 3 Huis-aan-huis-inzameling van gekaapte stenen De stichting van een aantal woonwijken op het Hogeland te Enschede bracht mede. dat daar op vele plaatsen straatklinker* en tegels lagen opgeslagen Bewoners van aan grenzende woningen hebben zich geleidelijk over een groot gedeelte er van ontfermd. Achter de huizen werden trottoirs aange legd en tuintjes werden keurig afgezet meit schuin in de grond gestoken klinkers. Dit alles geschiedde uiteraard zonder toestem ming van de rechthebbende Maandag is' Gemeentewerken begonnen met een huis-aan-huis-actie om al deze dui zenden klinkers en tegels weer In bezit te krijgen. Met een vrachtauto ging men langs de huizen. Moeilijkheden heeft men tot dus ver bij deze actie niet ondervonden. Moge- met ^én flinke zak en men heeft berging lijk dat de aanwezigheid van een agent van Oenoeg voor de allernoodzakelijkste politie een vlotte inzameling bevordert. 1 attributen! JJET WELVAARTSFONDS SURINAME is niet wel gevaren bij de waardedaling van de Nederlandse guldem Nederland kan niet m^er uit ruime beurs tasten en het beschikbaar stellen van 40 millioen, te besteden in acht jaar tijds. is wel degelijk *en bewijs, dat men zich hier thans iets aan de welvaart van Suriname laat gelegen liggen. Zo wordt het in Suriname dan ook gewaardeerd. Maar niettemin, het is weinig ten opzichte van wat nodig is en bitter weinig sedert de devaluatie. Met de zekerheid, dat over die som althans beschikt kon worden, heeft men echter de hand aan de ploeg geslagen. Dit particuliere initiatief tot deelneming aan de ontwikkeling van Suriname door kapitaalinvestering, heeft zich reeds ft ver schillende vormen aangediend, zowel van personen als instanties in Suriname en Nederland. Een voorbeeld van de goede resultaten van het particuliere initiatief is de „Stichting voor de ontwikkeling van de machinale landbouw in Suriname". Aangemoedigd door de gunstige perspec tieven. welke Suriname biedt, hebben kapi taalkrachtige Nederlandse boeren in het Noorden van het land zich verenigd om èn kapitaal, èn persoon in de Surinaamse zaak te investeren, met. als uiteindelijk doel: emigratie. Een missie uit deze groep bestu deerde persoonlijk in Suriname de moge lijkheden en keerde met de beste indrukken huiswaarts. Thans is hun samengaan met de Surinaamse en de Nederlandse autori teiten een feit, waaruit de Stichting geboren werd. die uitvoering zal geven aan een onderdeel van een vijfjarig landbouwplan, ontworpen door de Wageningse hoogleraar prof. Eysvogel. Eên proefpolder van 280 ha. aangelegd in het grensdistrict Nickerie, is een volledig succes geworden. De werkmethode en in poldering van het land geschieden in hoofd zaak volgens werkwijzen, toegepast bü de Noord-Oost-poldcr. Een vijftal boerengezin nen is voor dit doel speciaal geëmigreerd naar Suriname. Aanvangende met een 220- tal grote boerderijen, zal dit aantal gaan deweg worden uitgebreid. De eerste grote groep emigranten voor het Nickerie-polder- pian kijkt reeds uit naar hel ogenblik, waar op het sein tot vertrek zal worden gegeven. Voor de uitvoering van dit Nickerie-polder- plan werd door de E.C.A. 1.441.242 dollars beschikbaar gesteld. De tweede phase van het ontwerp van prof. Eysvogel is het Lelydorpplan, dat de vestiging beoogt van een 1000-tal kleine boerderijen, niet ver van de hoofdstad wijderd. Deze attractieve aanmoediging tot de landbouw geldt vooral de Creolen in Suriname. Zelf aluminium maken Deze korte opsomming van plannen en projecten zouden wij niet kunnen besluiten zonder gewag te maken van het plan Blom- mestein genoemd. Dit plan beoogt de op richting van waterkrachtwerken in de Suriname-rivier, ter opwekking van elec- trische energie ten behoeve van industrie- bedrijven. Hierdoor zou o.a. het vruchtbare binnenland van Suriname kunnen worden opengelegd, de visvangst kunnen worden bevorderd, de Irrigatie en bevaarbaar- making der rivieren ter hand kunnen wor den genomen, terwijl de exploitatie en exploratie van delfstoffen? zouden kunnen worden bevorderd. Boven dit alles uit ver heft zich ten slotte het toekomstbeeld van een op te richten aluminium-fabriek in Suriname, zodat de bauxiet niet meer als erts. maar ais eindproduct, als aluminium, het land zou kunnen verlaten. Met inzet van alle beschikbare krachten en middelen wordt vandaag in Suriname ge werkt. De citrus-export wordt t6r hand genomen door een citrus centrale, waarin de cltrus-verbouwers verenigd zhft. De visserij wordt door deskundige handen geleid. Door de Surinaamse regering wordt alle zorg besteed aan sociale vraagstukken, de bevordering van de volksgezondheid en het onderwijs. Tekenend voor dit laatste is wel de oprichting binnen twee jaren tijds van een algemene middelbare Bfsloten werd met de luchtkarterlng van een deel van Suriname, om alzo een syste matische inventarisatie en eeh behoorlijk overzicht van Suriname's natuurlijke rijk dommen en hulpbronnen te verkrijgen. Dit werk is in de loop van drie jaar zover gevorderd, dat momenteel het voornaamste gebied van Suriname geheel in kaart is gebracht. Het carthografische bedrijf van de K.L.M. verricht deze werkzaamheden. Tegelijkertijd werd een credietinstelling opgericht, waardoor vele landbouwers, die, gespeend van liquide middelen, aan een degelijke uitbreiding of stabilisering van hun bedrijf niet zouden kunnen werken, zich thans geholpen zien. Stenen huizen Sociale voorzieningen vorderden even- ?ns en met. de volkswoningbouw werd een begin gemaakt. Vooral de lagere klasse der bevolking moest tot dusver in houten bouwsels huizen, die met woonruimte maar weinig gemeen hadden. Thans wordt in steen gebouwd. Het zijn huizen van Neder lands model, doch aangepast aan plaatse lijke omstandigheden. Een aannemer uit t (N.B.) is met dit werk belast. In een gezond tempo wordt nog gewerkt aan de verbetering van land- en waterwegen, aan de winning van delfstoffen, maar vooral aan de bevordering van de industrie, waar bij zoveel mogelijk ruimte wordt gelaten aan het particulier initiatief en het parti culiere kapitaal. Vooral aan het laatste, omdat het welvaartsfonds tenslotte nog maar een eerste hulp is. Naast de geboden hulp, wordt voornamelijk van het parti culiere initiatief veel verwacht. Geen tas nodig bij de sport. Een ruime rok kweekschool, een middelbare landbouw school en een ambachtschool. Aangevuld rqet de beschikbare krachten in Suriname, bestaat het personeel der middelbare scholen hoofdzakelijk uit-Nederlandse krachten. Met vorenstaande schets is geenszins vol ledigheid1 betracht. Wel hebben wij gepoogd. aCn wie uit het geschrevene een inventaris wil opmaken, de indruk te geven van de gynstige economische aspecten welke Suri name biedt Het land ligt er, onontgonnen, bbeed en diep, te wachten op bewerking, en op investering van het nodige kapitaal, dat de voortzetting van de eenmaal aan gevangen werkzaamheden zal mogelijk mjiken. Een doeltreffende reactie van be- lahgstellenden zal ongetwijfeld «-èsulteren in een vruchtbare samenwerking tussen Nederlanders en Surinamers, in het belang van Suriname en Nederland. graf konden worden begraven, en 117 ln een massagraf. Tepeinde alsnog tot iden tificatie te kunnen overgaan, worden dé nabestaanden of vrienden verzocht, inlich tingen omtrent de identiteit van de slacht offers te verstrekken aan het hoofd van de Nederlandse Gravendienst in Zuid-West Pacific te Bandoeng, Djalan Riau 185, of aan het hoofd bijkantoor van de Graven dienst te Padang. Boete alleen voor illegaal in Indonesië verblijvenden Het hoofd van de immigratiedienst te Djakarta heeft verklaard, dat de medede ling van de secretaris-generaal van het mi nisterie van Justitie over een heffing van 500 roepiah van iedere vreéfndeling in In donesië. op een misverstand moet berusten. Naar wij reeds meldden, heeft de Javabode in een hoofdartikel critiek op deze bepaling geleverd. Volgens het hoofd van de immi gratiedienst is slechts juist, dat alle buiten landers opnieuw geregistreerd zullen wor den Alleen degenen echter, die het land 11- legaal blijken te zijn binnengekomen, zullen èen heffing van 500 roepiahs moeten betalen voorzover tegen hun voortgezet verblijf geen bezwaar bestaat, aldus deze Indonesische ambtenaar. (Van onze speciale verslaggever) 5 Juni - a.b. Hr Ms Dubois, in het Kanaal. tTANDAAG is het niet nodig op de medicijnflesjes het etiket* „voor het gebruik V schudden" te plakken, verzuchtte de dokter van het fregat Dubois en iedereen liareep hem. Zes en dertig uur slingeren en stampen in het woelige Kanaal, waar "jn N0ord-Oostenwind met kracht 5 tot 6 van Beaufort's beroemde schaal het Xer in een korte, holle deining opjoeg met zeetjes waarvan de witte koppen Jhven waren genoeg om iedereen in stilte het aanbod in de mond te geven: „Een koninkrijk voor een rustig schip". ,.U hebt het over qen rustig schip?"-informeerde en jan Moet u niet op een fregat kruipen. Slingerbakken!" n. 1an had gelijk, aï had Ik dat ook al rHer ontdekt. Want als een 1250-tons- «hin bil windkracht 5 dwarszee varend I lnaeringen tot 35 graden naar beide kan- Jin maakt dan is dat een beruchte slinger- hak Een 'schip, waarop je met ere en mppstal met betaling van een knappe zee- i#kte een paar gebrevetteerde zeebenen kunt halen. Maar dan zijn ook alle voor- Te hebt geen moer aan al dat geslinger". Jet ian kernachtig. En je beaamt het zon- dralen want na enkele uren ben je hnndsmoe van al die inspanning om je «taande te houden. Je loopt als een dronke- an over dek, er op verdacht je elk moment aan iets vast'te kunnen klampen. Je houdt mIp oDen verschansing in de gaten, want je ^SÉarhiet zó tussen de kettingen door. Je hebt F door de rondpraaier de stem van de onder- van de wacht gehoord, die zei: "kele minuten zal het schip ver zwaar gaan slingeren. Alles zee- HANDELSVEREENIGING „AMSTERDAM". Uitstel Jaarstukken. commtssarisvergadering van de Handelveieeniging „Amsterdam" werd oten de jaarlijkse algemene vergadering aandeelhouders niet, als gebruikein* (touden in de maand Juni, doch uit te Jt een later tijdstip. Het wordt noodzi eacht dat eerst meer zekerheid wordt ver- jen omtrent een ongestoorde voortzetting de bedrijven Ito Indonesië, speciaal in ver- id met de voortdurende dreiging van ar- idseonflicten Bovendien maakt de nog, bestaande onzekerheid op fiscaal geblea" e lande hel ongewenst reeds thans tot efinitleve vaststelling van de balans en winst. verliesrekening over 1950 over te gaan. I JA AIJ VER SI. AG P. VAN REEUWIJK. Mede als gevolg van de ingebruikneming van et nieuwe bedrijfspand is de gang van zaker. i 1950 voor onze vennootschap zeer bevredl- end geweest, zo deelt de directie der NV iaatschappij voor woninginrichting P. van ceuwljk tc Rotterdam mede ln haar Jaarver- ag. De omzetten gaven een vrij belangrijke ooi uitgang te z4en, zodat ook de bedrijfsre- iltaten konden verbeteren. Na reserveringen, (schrijvingen en enkele voorzieningen resteert -n batig saldo van 102.480 Voorgesteld ordt een dividend van 9 pet (8 pet) op de ge- one aandelen. Het bouwfonds, met een saldo van f 1.500.M boek staande, zal worden aangewend tot af. phrijving op de aanschaffingswaarde van ge bouwen en terreinen. HANDELSBERICHTEN Katoen. (Veren v. d. Katoenh.) Rotterdam I Jilni. Stilet middling one inch staple ECA e.k pakhuis reële tarra exel alle rechten |4.37'i pa»- kg Vor not. ƒ4.39 Rubber. (Bericht v. d makelaars Cantzlaar Schalkwijk) Londen 5 Juni. Termijnnot. loco 43'.., Juli 43','i. Juli-Sept. il'/i, Oct-Dec. 37"«. Jan.-Mrt 34'V De stemming ls onzeker. Er was een koersverandering op til ln verband met de volgende oefening. De stem had niets te veel gezegd. Het werd een dag **-—ren en stampen. Er kwa- bij. „hopiee" zoals de zegt. En die plaag van de zee had de burger aan boord ongetwij feld getroffen, als niet de dokter de opko mende symptomen had waargenomen en hem voor die ellende had behoed door toe diening van de nieuwste vindingen der nharmacie. De stoere zeeman uithangen bij de gratie van een ingeslikt tabletje. Het is eigenlijk beschamend. Niet. omdat het een schande is zeeziek te zijn. maar omdat je de zedelijke moed mist. de beker der nautische bitterheid tot de laatste druppel te ledigen. Maar mag een journalist ook eens de dap perheid verzaken, omdat hij zo dikwijls dit lijden hpeft gekend en weet, hoe het alle energie doodt? (Jef enen dan, smaldeel V stoof dus door Het Kanaal, waar een kruivende. roerige zee stond die nog in niets leek op een stormzee. De Dubois hees netjes zijn vlaggetjes en ns zijn plaats in 't geheel goed in. V exerceerde, kreeg onderzee- bootaanvallen te verduren, oefende intens. Iedereen had het druk. want er komt heel wat kijken voor alles volgens de regels ver loopt. De schipper had interesse voor he' weerbericht, want bij dat geslinger kon hij zijn volk bijna niet aan dek laten werken Als je één hand voor jezelf nodig hebt. kun je geen goed werk verwachten. En het gaat niet aan. de mensen urenlang onder die oproeiende vlagen buiswater te laten bivak keren. De schrijvers konden in hun kan toortje de kaartenbakken niet overeind hou den en de asdic-mensen. die de onderzee boten moeten opsporen, hadden het in hun hokje, daar boven op de hoge commando brug, lang niet lekker. Die beschreven grote bogen door het luchtruim, zonder de zegepingën van de frisse wind te voelen, de potters, (le mensen, die alle ra< observaties in kaart brengen, hadden het in hun benauwde ruimte ook niet prettig. De Evertsen En op de middag van de tweede dag: het hele smaldeel recht tegen wind en zee ln optornend met hoekige slagen, kwam in de middagrust van de équipage een stem uit de luidsprekers: „Hier de eerste officier. Aan stuurboord is op het ogenblik te zien. Hr Ms Evertsen op de thuisreis van Korea". En zo behaaglijk kon men niet rusten en zo koud en nat van overkomend buiswater kon het niet zijn aan dek of iedereen wilde die, op enkele mijlen afstand als een sil houet aan. de horizon naar de thuishaven voortjagende, torpedojager zien. Tegen de avond flauwde de wind af. de ie werd kalmer, de deining lager. Westwaarts stormend kon het avondeten nu eens genuttigd worden van een tafel zonder slingerlatten. Tromp. Kortenaer en Marnix zwierven weg om de fregatten in het don ker op te zoeken en aan te vallen en na middernacht gleed het smaldeel rond de hoek van Bretagne de Atlantische Oceaan koers op Douarnenez. De aankomst ..Die eerste djie woelige dagen zitten er nu gelukkig op. In' de ontwakende morgen van Vrijdag liep ons smaldeel, de Tromp voorop, netjes, als kippen in een loop, de spiegelgladde baai van Douarnenez binnen. De steile granietrolsen waren in een wazige sluier gehuld. Om 10 uur gingen we voor anker. „Jullie zijh ons meegevallen" zeiden de jannen tot de drie journalisten, die met hen het volksverblijf „vooruit" delen. Tussen al die vaalgroene gezichten, die hun benauwenissen de golven hadden toe geschreeuwd, waren die van ons gelukkig normaal gebleven. En met weinig of geen medische kunstmiddeltjes. 3e hadden ons zo'n beetje vefwelkomd met een gezicht van „Daar heb je de bur gers" en bij al dat woelige gedoe, als we gezamenlijk ons vastgrepen aan wat maar steun kon geven als die verwenste slinger- bak te nadrukkelijk zijn dartelheid toonde om als een fatsoenlijk schip te worden aan gemerkt, hadden ze sarcastisch gevraagd: „Zou u een borretje snert lusten met vet spek?" De niet-zeezieke is wreed voor zijn in ellende ondergedompelde medemens. En zo trots als ze op hun fregat zijn. vinden ze dat geslinger maar bar overdreven. Maar genoeg over die afgelopen dagen. We liggen in de baal met al die grote en vooral veel kleine oorlogsschepen. Op de dag werden beleefdheidsbezoeken gewisseld en nu de avond is gevallen, liggen al die drijvende eilanden met veel licht en knip ogende seinlampen te twinkelen. We ruiken het land. maar mogen er niet heen. Er zwerven wat bootjes met aardige Bretonse zusjes rond. Zo'n vloot komt niet elke dag in deze verlaten uithoek. Matroos III (met vooruitzichten op be vordering (ot matroos II), Pleurisje, behoort sinds kort tot de vaste equipage van Hr Ms fregat Dubois. En' zij de enige „zij" aan boord is in hoge mate populair, zowel bij de commandant als bij de jannen. Pleuris-je is nu zo langzamerhand aan het volgroeien tot Pleuris, dank zij haar veelvuldig verblijf bij bottelier en kombuis. Ik heb om Pleuris doodsangsten uitgestaan in het Kanaal, toen de Dubois eens zo vervaarlijk slingerde, dat PJeuris met een sneltreinvaart op vier poten ACH. als we nu allemaal, zoals vroeger de Europese vrouw in het toenmalige Indif, :liJZlab0e hadden: wier voornaamste zorg is ons wasje te doen. wat zou het dan i VH ons.,z° n wi} hnnen pakje aan te schaffen als het Amerikaanse Mode- huis Stephen ons wil laten dragen. Niet dat het geen geraffineerd mooi gevalletje is. dit vestaand uit een eenvoudig gesneden wit linnen jasje met zwarte zijde opge- werkt en een zwarte strik, welke niet alleen pikant staat, maar die tegemoet komt aan de bezwaren van haar. wie ..wit in het gezicht niet staaf. Ach neen. we rangschikken het zonder blikken en blozen onder Modemoois heel plezierig om naar te kijken. Bedenkt u echter: een -ivit pakje moet ook smetteloos wit zijn en waar vinden we de tijd om het alsmaar te wassen. En naar een wasserij doen heeft ook bezwaren 1 70'N NAUW. glad rokje en daarop een wijde casaque behoren tot de nieuwigheden, welke vrouwen in bepaalde perioden van haar leven zullen beschouwen als een ware uitkomst. Men kan echter ook een ceintudr op de casaque dragen en deze krijgt dan ineens een heel ander karaktbr. De hier afgebeelde casaqüe, ontwerp van Balmain, heeft geen kraap, wel ballonmouwen. Opgepast, dames, ballonmouweri maken al spoedig iemand plomp en breed! (Van onze Londense correspondent) De aankondiging, dat de koning 4 weken volstrekte rust moet houden, is gezien dtf omstandigheden, op zichzelf niet alarme rend. De longaandoening, waaraan hij lijdt, 1» een complicatie, welke vaak op influenza volgt. Wat echter wel bezorgdheid wekt, is dat de koning de laatste weken buitenge woon vatbaar is. Nog wel na een week va kantie in de vrije natuur, werd hij ziek. Uit foto's en filmopnamen van de laatste tijd kon het publiek reeds opmaken, dat de ge zondheidstoestand van de koning te wen sen overliet en aanmerkelijk slechter was dan in de periode na zijn operatie van twee jaar geleden, toen er aanvankelijk een voonjitgang was te bespeuren. Het schijnt een algemene inzinking te Öin. waarmee de koning te -kampen heeft, welke bevorderd is door een teveel aan openbare en andere verplichtingen. Daar om zal de koning het dus zeer kalm aan moeten doen. Er* stond hem in de komende weken een buitengewoon zwaar programma «wachten. De koningin en de prinsessen rü'1? j em nu vervangen. De koning miste reeds de derby en kon ook niet naar Ulster ?a«n'J 's het derde achtereenvolgende na de koning wegens ziekte een reis naar Edinbusgh moet uitstellen nno toesiand van de aangetaste long is ig vemndering gekomen en ook kHn koning af en toe koorts. In medische hniii« acht,meD de bewoordingen van het da vilni"0Iltimistisch Zoals men weet, zal h#t i 6 koninklijke familie in Maart van m»a„j e Jaar een bezoek van twee £ron.« j8n Ausirallë en Nieuw-Zeeland an h i. destijds wegens de toestand °e koning moest worden verschoven. »iiniJwar,e Programma is reeds tot een «inimum besnoeid. (Van onze speciale verslaggever) JN HET KANTOOR van de secretaris van Hr Ms Dubois, liggende in de baai van Douarnei?e£ temidden van een vijftigtal schepen-van-oorldg, staat In de lange rij van conduiteboekjea van de opvarenden er een van de matroos Pleurisje P. Pleurisje kwam een paar maanden geleden aan boord in de armen van een matroos, die de wacht commandant vroeg: „Is dit een rat of een hond?" „Een hond", zei de wachtcommandant. „O.K.", zei de matroos „dan ben ik dus niet dronken". En Pleurisje P. bleef aan boord en kreeg een conduiteboekje. Hij klemde zijn poot bij het inhalen van de valreep, bij het vertrek uit Den Helder waarvan hij of liever: zij nu nog lichtelijk mank loopt. over" dek naaf de reeling slierde en bijna overboord ging. Maar de jannen wisten wel beter. Pleuris heeft al zeebenen en let op het ;etje, legden zij uit. Die gaat héus niet zo gauw over de muur. En door de zeeziekte is zij opk al heen. Maar die eerste dagen bij slecht weer.Stelde geen moer voor.. Voor pafflpus lag die hond. Doodziek. Lees het conduiteboekje maar eens van Pleuris. Bloedgroep: H. Naam: Pleurisje P. Stamboeknummer: 1951. Stand: matroos Brevetten: kluivenduiker. Zoon van basterd Spaniel en dog Ber- nardine. Signalement: lengte 25 cm., aan gezicht: prettig, voorhoofd: gerimpeld, ogen: bruin, neuslang, mond: tot de oren. kin-: ovaal, haren: bruin, wenkbrauwen: gekruld. Merkbare kentekenen: zet uit na in de voor-cafetaria te zijn geweest. De „beoordeling van plichtsbetrachting" geeft blijk, dat men aan boord Pleuris „door" heeft. Vernielzuchtig, heet het. Geen besef- van eigendomsrechten. Ziet kans alle mogelijke en orimogelijke momenten een leuk gezicht zijn behoeften te doen. Uw verslaggever heeft de juistheid van al deze beoordelingen kunnen waarnemen, want hij betrapte Pleuris er op. toen zij bezig van zijn slippers, waarmee hij, „oVeral", 's morgens naar de wasplaats pleegt te laveren, uit elkaar te scheuren. En voor wat die behoeden betreft: Jiij vond deze op een morgemkeurig netjes voor zijn kooi gedeponeerd. Toch is Pleurte de lieveling van de be manning. Pleurfs heeft één keer van een onbewaakt staande fles bier geproefd en liep toen met „onvaste" gang over dek. Dat bezorgde haar een deuk in haar con duite. En de commandant heeft bepaald, dat bevordering tot matroos II eerst zal volgen na het verkrijgen van een volledige zinde lijkheid. Pleuris werd „Pleuris" gedoopt, om dat „schurfie" zo afgezaagd is. En de jannen houden nu eenmaal van cynische namen. Pleuris gaat zelden passagieren. Van ln diggelen Vallend kommaliewant schrikt zij niet, maar van een voorbijkomende auto, als de Dubois voor de wal ligt, krijgt het dier de stuipen. Zondpr Pleuris vaart cte Dubois niet meer uit. <Ade vraag van en'Re Eerste Kamerleden mumnüunister de afschaffing van de maxl- to-J f vo°r de consumptiemelk over- v«r„..'J"dien de voor de veehouderij uit d' de mlvu tot z"ivelproducten resulteren- dat Cpr"s zick 20U bevinden op een peil. voort«?eVuer over®enkomt met dat, hetwelk VOortvïn vc'rau",ml mel aal> neiwei» Pril» m uit de roaxitmnnconsumenten- leennJ „et. ^achtneming van de daarop ver- antiJ^v die' derhalve met de basisprijs. VisJru de minister van Landbouw, dat ?n V°ecIselvoorzlening, dat ook in reeeiin °Pheffing van de maximumprijs- hem voor de consumptiemelk door de angewanst wordt geacht. De prijs voor ïelstu1B,ument zou dan immers in nauwe de ?men te staan met de prijs voor vrlio ^F, en de fluctuaties in- de naar Prijzen" der zuivelproducten zijn Dm n h I?enin* van de minister te groot tnn.. ng van de maximumprijs voor Vfinr T^iieme'k verantwoord te doen zijn. ver/rwm laatste jaren gaven 2eer grote verschillen te zien. Philips heeft een nieuw televisie-ontvang toestel op de markt gebracht. Waren de beide vorige onvangers die 't bedrijf in Ne derland lanceerde van het z.g. direct-zicht type. het nieuwe apparaat type TX 701 A. is voorzien van een optisch systeem. Het beeld wordt hierbij via een stelsel van len zen en holle spiegels vergroot geprojec teerd op een scherm van 34 x 46 cm. Het toestel, ontworpen voor het 625 lijnensys teem. bevat vier ontvangstkanglen en 33 buizen. Het is geschikt voor de ontvangst van Philips Experimentele Televisie (ka naal 2) en van de zender Lopik (kanaal 4). De afmetingen van de toestelkast bedragen: hoogte 110 cm. breedte 72 cm. en diepte 47 cm. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische Philipsfabrleken te Leuven en te Brussel worden ingeschakeld in de op richting "van een nieuwe Belgische automo bielindustrie. Naar wij vernemen is het Bel gische departement van Economische Zaken er in geslaagd, drie constructeurs van on derdelen uit het Luikse tot een nauwe sa menwerking te bewegen. De wapenfabriek van Herstal, bij Luik, die vóór de oorlog auto's bouwde en twee andere gespeciali seerde fabrieken, hebben van het departe ment van Defensie een bestelling van 3700 militaire vrachtwagens ontvangen. De nieuwe Belgische groep had een ongeveer 15 pCt lagere prijs dan de Amerikaanse montagebedrijven bij dè aanbesteding be- d°Deenieuwe groep hoopt ook een bestelling van 2500 jeeps voor militaire doeleinden ln de wacht te slepen. Deze drie Waalse fabrieken «uilen een gemeenschappelijk montagebedrijf ln Brug ge vestigen, waardoor mede de werkloosheid in de provincie West-Vlaanderen zal wor- d6In de'eerste maanden zullen 500 werklie den in de fabriek werk vinden. Naast de Belgische Philips, die de elec- trische installaties der militaire autos zal verzorgen, worden nog tal van onderleve ranciers ingeschakeldde carrosserieën wor den in Lier en Brugge, de stalen wielen in Nijvel en de veren in Leuven gefabriceerd. Herwordt dus een volledige Belgische auto mobielindustrie. welke na de jerking van het militaire programma zal overschakelen od de productie van de middelgrote perso- nenwagene en van zware vrachtwagens. Men acht Het 24 procents-Benelux-mvoer- recht en het bestaan van de Benelux-een- heidanarkt een voldoende garantie voor d'it wel zeer grootscheeps opgevatte industriali- satieplan. (Van onze correspondent te Soarabaja). Voor al degenen, die in de afgelopen jaren uit ïndoriesië voor goed naar Neder land zijn vertrokken, is het van belang te weten, dat de afwikkeling van de geldknip- perij. waar dit land een jaar ffejeden geluk kig mee gemaakt werd. thans haar vol tooiing nadert. Op 15 Mei kon men voor het laatst bij de banken terecht om de rechterhelften van de geknipte bankbiljet ten om te wisselen tegen de staatsobligaties. Daarna is men. althans op papier, onmid dellijk begonnen met de afwikkeling van de afgesplitste banktegoeden. In de practijk gebeurt echter nog niets, omdat tot nu toe nog geen enkele bank instructies heeft ont vangen. Deze richtlijnen zullen, naar ver wacht wordt, wel niet lang meer op zich laten wachten en dan kan de ruil van de afgesplitste banktegoeden tegen obligaties beginnen. Onder afgesplitste banktegoeden verstaat men het bedrag aan geld. dat bij de geld- knipperij op de banken geblflkkeerd werd. Voor elke rekeninghouder was dit gelijk aan de helft van het bezit, dat hij öp een bank had staan. Alleen indien men slechts bver een klein tegoed beschikte, kwam men er wat gunstiger af en werd minder dan de helft geblokkeerd In feite was het dus vol komen onverschillig, of men op het momènt van de knipperij zijn geld thuis in een oude kous had opgeborgen, dan wel het op een bank had staan. In beide gevallen was men de helft kwijt. In de afgelopen maanden hebben de ban ken aan de centrale bank opgaven moeten verstrekken van de grootte van het afge splitste banktegoed. Daarvoor in de plaats hebben of zullen de banken staatsobligaties ontvangen, die zij op haar beurt, al naar gelang van het bedrag van de inlagen, straks aan de rekeninghouders zullen moe ten uitk#ren. Voor degenen, die zich. voor goed in Nederland hebben gevestigd en hier op het moment van de knipperij nog een .rekening bij een bank hadden dat zijn er Ivele duizenden is het nu de vraag, wat te doen met de obligaties, dié zij straks zul len krijgen. Het ligt in de bedoeling van de banken, die vraag aan elke rekeninghou der die de helft van zijn banktegoed aan vadertje Staat moest afstaan te stellen. De mogelijkheid bestaat om. met goed keuring van het deviezen-instituut, de obli gaties naar Nederland te laten sturen. Voor lopig zal dit o.i. echter weinig zin hebben, daar deze obligaties op de effectenbeurzen in Nederland stellig' niet verhandelbaar zul len zijn. Bovendien ls het zeer de vraag, of de coupons van deze obligaties ln Nederland verzilverd zullen kunnen worden. Hierover heeft het ministerie van Financiën te Dja karta nog niets bepaald. In bankkringen acht men het voor alsnog waarschijnlijk, dat de verzilve ring uitsluitend in Indonesië zal kunnen geschieden. Dc beste oplossing voor hou ders van Indonesische staatsobligaties lijkt, zoals de zaken thans staan, dat zU of hun bankier hier te lande opdracht geven de stukken van d'e hand te doen. dan wel de papieren voorlopig rustig bij hun bank laten liggen. Dit laatste wordt op het ogenblik in bank kringen het verstandigste geacht en wel omdat tegen de -tijd, dat de eerste coupon betaalbaar zal moeten worden gesteld 1 September de koers van de obligaties ongetwijfeld zal stijgen. Nu is het met die koers een ietwat vreemde geschiedenis. Een officiële koers bestaat niet. daar Indonesië nog steeds geen effectenbeurs heeft. Niette min is er natuurlijk handel ln de obligaties. Zij worden thans verkocht tegen een koers, die zo om jde 33 procent schommelt. Wan neer men nu weet. dat de obligatielening 3 procent rente geeft, dan is het wel duide lijk dat deze papieren, althans voor het ogenblik, geen slechte belegging vormen. Men trekt ten slotte bij aankoop tegen een koers van 33 procent ruim negen procent van zijn geld. Vandaar dan ook, dat men een stijging van de koers verwacht. In Indonesië verwacht men algemeen, dat de obligaties op de nieuwe effectenbeurs te Djakarta zullen worden verhandeld. Mi nister van Financiën is thans mr Joesoef Wibisono. Uit welingelichte financiële krin gen vernamen wij echter, dat men niet gelooft, dat hij bereid zal zijn. goedkeuring aan het effectenbeursplan te geven. Js dit juist, dan zal dus de absurde toestand blij ven bestaan, dat de obligatielening van de R I uitsluitend „in, de goot" verhandelbaar zal zijn. een toeètand. die een regering, die zichzélf respecteert, o.i. moeilijk zal kunnen handhaven. Gebruik van cultuurgronden voor militaire doeleinden In de Betuwe wordt cultuurgrond van een kleine honderd bedrijven, met medewer king van de eigenaars, voor militaire doel- e nden gebruikt in afwachting van aankoop van deze gronden tegen een door een schat tingscommissie vast te stellen vergoeding, aldus de minister van Oorlog, mede namens zijn collega van Landbouw, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Borst (C.P.N Waar zulks nodig zal blijken, zal tot vordering of onteigening volgens de be staande wettelijke bepalingen worden over gegaan en de ministers zijn niet bereid, £ulks te verhinderen in afwachting van de beslissing over de Belemmeringswet Lands verdediging. Als een horde monster-insecten staan i Bell H—13 D belicoptères op het vliegveld van Niagara Falls in de Ver. Staten gereed om naaf Korea vervoerd te worden. Heli- coptères van dit type worden voor ver schillende' doeleinden gebruikt ^door dé strijdkrachten te velde. Reeds meer dan 5000 gewonden werden door helicoptèret uit het strijdgebied veilig naar de hospitalen vervoerd. T litdrukkingen waarin het U* aap voorkomt, zijn er in menig te: iemand voor de aap (gek) hou den: de aap komt uit de mouw: aap, wat heb je mooie jongen; apenliefde enz. Een eigenaardige zegswijze is; de aap binnen hebben, waarin aap: geld betekent, men dénkt aan oude spaarpotten in de vorm van een aap, zoals meif ze tegenwoordig in de vorm van een varken heeft. Maar dat zulke spaarpotten bestaan hebben, is nog niet aan getoond, jrn zolang dat niet hef geval is. mijft de verklaring een gis sing. Een andere richting slaan zij in die herinneren aan de oude uitdruk king: die uit de Oost komt. ziet op s geen aap. waarvoor wij gebruiken: wie in het veen zit. ziet op geen turfje. Uitgaande van de gedachte dat velen vroeger rijk uit Oost-ln- dië terugkeerden, kan men de zegs wijze gemakkelijk de betekenis geven van: wie uit de Oost komt kijkt niet op geld. (Van onze correspondent in Wenen) •tteT IS 'NOGAL WOEST TOEGEGAAN in de verkiezingscampagne, die ntt besloten is met de zege van dr Körner Het was bepaald met stichtend wat ons de twee regeringspartijen bij hun verkiezingspropaganda te zien en te horen gaven. Men beschuldigde elkaar van woordbreuk, fascisme, prijsopdrijwng^ bronnenvergiftiging 1- en dat alles op de ruggen van twee hoogpplaatste persoon- lijkheden, die beiden waardig genoeg waren om het hoogste staatsambt te bekleden. Maar dr Gleissner, die de propagandafouten van zijn eigen party veroordeeld naa, is één van de eersten geweest om de nieuwe president te feliciteren en de hoop uit te spreken, dat nu in het hele land de vrede zou terugkeren en aHe mensen, die van goede wil waren, weer zouden samenwerken om^de grote, dringende problemen op te lossen. partijen blijven vasthouden aan het beginsel van samenwerking. Volkspartij was verstard In dat geval kdn een zekere verandering in de samenstelling der regering misschien zelfs goed zijn, want met alle respect voor de regering van kanselier Figl, die. bijna zes jaar aan het roer is. geeft toch de volk»- partij blijken van een zekere verstarring. Dit is dan ook een van de redenen, waarom deze parVj. die eigenlijk de sterkste is. bij de presirients-verklezingen wérd verslagen. Een bepaald gedeelte van het Oostenrijkse volk. dat niet .socialistisch of communistisch is schijnt met het beleid van de volkspartij ontevreden te zijn. Terwijl bijna over de ge hele werelS de socialisten eerder op cri tiek stoten, heeft deze partij in Oostenrijk aan sympathie gewonnen. Dat is vooral daaraan te danken, dat zij met meer kracht optreedt. Wanneer de volkspartij uit haar neder- laag, die men ook niet dient te overdrijven, de les trekt, dat zij zich van bepaalde cqk- ruptie-schandalen moet distanciëren, dap kan zij, in samenwerking met haar socialis tische partner weer in staat zijn, het grote aantal uiterst moeilijke problemen op te lossen, die men met het oog op de verkie zingen niet durfde aan te pakken en die nodig behandeld dienen te worden. Het blijft echter He vraag, of de commu nisten zich aan deze oproep tot echte bin nenlandse vrede zullen houden. Het staat nu eenmaal onomstotelijk vast. dat de stem men van de communisten de doorslag heb ben gegeven bij de keuze van Körner, want het partijbureau had zijn aanhangers de raad gegeven, op dit punt met de socialis ten samen te gaan. Uit de cijfers blijkt dan ook duidelijk, dat deze communistische stemmen van beslissende betekenis zijn ge weest. ook al vinden de socialisten het nóg zo pijnlijk. Want in de grond van hun hart zijn de Oostenrijkse socialisten de grootste tegenstanders van het communisme. Wie nu de communistische bladen leest, bemerkt, dat zij heel hoog opgeven van hun invloed op deze keuze. Wat ze hiermee is al heel duidelijk. Alle socialistl-- nota's der Grote Drie inzake het beleg gen van een viermogendhedenconferentie te Washington houdt voor de Westeuropese volken een grote teleurstelling in. Het be wijst dat Moskou óf geen compromis met het Westen wenst, óf in de mogelijkheid van een dergelijk compromis niet gelooft. In elk geval is het duidelijk dat het Kremlin er de vooukeur aan geeft het diplomatieke kat-en-muis-spelletje te Parijs nog enige tijd voort te zetten. Of dit gebeuren zal is inmiddels nog de vraag. Zolang belde partijen onwrikbaar op hun standpunt blij ven staan valt er voor de plaatsvervangers te Parijs niet veel meer te doen. Zij zijn tot overeenstemming gekomen over alle punten op één na. De Russen eisen dat het Atlan tische Pact eq,de Ame- rikaanse bases overzee op de agenda zullen worden genoemd bij de „oorzaken van de internationale span- hing" en de Westelijken hebben duide lijk te verstaan gegeven, dat zij er niet aan denken deze Russische eis ln te willi gen. Tenzij een van beide partijen alsnog besluit de tegenstander tegemoet te komen is hiermee de conferentie der plaatsvervan gers te Parijs onherroepelijk vastgelopen. Hetgeen dan zou betekenen dat de kans op een conferentie der Grtrte Vier voorlopig te verkeken. TVfOSKOU i -I*-'- niet de wel zo verstandig geweest niet de verantwoordelijkheid voor het afbreken der besprekingen te Parijs op zich te nemen. Het stelt voor de besprekingen voort te zetten tot over het laatste twist punt overeenstemming is bereikt. Hiermee stelt het de Westelijke mogendheden voor een jijnlijk dilemma. Trekken zij uit de huidige stand van zaken de enig logische consequentie, te weten het afbreken der onderhandelingen, dan laden zij daarmee (althans schijnbaar) de verantwoordelijk heid voor de mislukking op de schouders. Zetten zij 0e Perijse conferentie voort, den betekent dit. naar het zich laat aanzien, dat zij zich door de Russen op sleeptouw laten nemen. Het zou er dan op gaan lijken dat de conferentie der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken te Parijs een permanente Instelling gaat wor den. iets in de trant van de Verenigde Na ties en even onvruchtbaar! de besprekingen te Parijs voort te zet ten, is .overigens nog geenszins zeker. Wel iswaar heeft de Amerikaanse afgevaardig de, Jessup, de vorige week verklaard, dat de nota's aan Rusland niet als ultimata wa ren bedoeld en dat het geduld van ëe Wes telijke onderhandélaars nog geenszins was uitgeput, maar men mag aannemen, dat deze opmerking sloeg op de mogelijkheid dat de Sowiet-Unie de nota's der Weste lijke mogendheden met een tegenvoorüel zou beantwoorden. Dit is echter niet ge- beur0. Het Russische antwoord houdt in feite een rechtstreekse afwijzing van het voorstel der Grote Drie in. In theorie zijn de onderhandelaars te Parijs hiermee terug, gekeerd tot de toestand vóór het verzenden can de nota's aan Moskou. In werkelijk- neifl is er 'n essentieel verschil. Het afwijzen Joor Moskou van de Westelijke voorstellen heeft het. voor beide partijen uiterst moei lijk gemaakt nu npg concessies te doen. aangezien dit nu zot» neerkomen op verlies aan „prestige". De Westelijken hebben met zo grote nadruk te verstaan gegeven, d*t zij onder geen voorwaarde de Russische eis zullen inwilligen, dat zij hierop moeilijk leer kunnen terugkomen. Hetzelfde geldt oor de Russen. Wat er dus nu nog ln het Palais Rose te onderhandelen valt, is niet erg duidelijk. Morgen zouden tte plaatsvervangers weer bijeen komen. Vermoedelijk zal dan de be slissing vallen: De conferentie voortzetten of beëindigen. In het algemeen verwacht men te Parijs niet, dat de conferentie de finitief zal worden opgeheven. Immers, de consequentie hiervan zou zijn, dat men alle hoop op het tot stand brengen van een com promis tussen West en Oost voorlopig, (d w.z. waarschijnlijk voor lange tijd!) liet varen. Wellicht dat men het besluit zal ne men. de conferentie slechts voor onbepaalde ♦Ija te verdagen. Zodoende zou men de mo gelijkheid operi laten om, zodra de omstan digheden gunstiger lijken, de onderhande lingen voort te zetten. Inmiddels zou men kunnen trachten het contact met Ie Rua- sen voort te zetten lange de normale diplo matieke wegen. Het lijkt de enige mogelijk heid warneer men althans geen volslagen mislukking van de conferentie wil aan vaarden. sche arbeiders worden nu opeens opgeroe pen om eefi gemeenschappelijk „arbeiders front" te gaan vormen tegen de „anti-Mar xistische reactie" van de volkspartij, met andere woorden, de communisten sturen het er op aan. de coalitie tussen socialisten en volkspartij te ondergraven. Of hun dat zal gelukken? Dat hangt vooral daarvan af. of de socialisten over moedig worden. Blijven ze op grond van hun bescheiden overwinning (ongeveer 4 pro cent) verstandig, dan zullen ze aan de coa litie blijven vasthouden. Het is wel zeker, dat de socialistische partijleiding sterk anti communistisch is. In deze kringen wijst men er o.a. op, dat ook president Auriol met be hulp van de communistische stemmen tot staatshoofd werd gekozen. Maar FrankrUk is Oostenrijk nog niet. Hier dreigen van alle kanten gevaren, o.a. van de kant der bezet- «ngsautoriteiten, die men in Frankrijk met kent. In alle geval kan men er op rekenen, de communisten voorlopig heel vriendelijk zullen gaan doen ten opzichte v»n'de socla listische arbeiders. MaaV deze zijn daarte gen gewapend, hun partij-discipline werkt voorbeeldig en ze z«n voldoende voorge licht. Hoofdtaak is. dat de twee regetings- Over de schaarste aan cultuurgrond, zegt minister van Landbouw in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, dat. hoewel de mogelijkheid tot vergroting van de oppervlakte cultuurgrond door landaan winning. inpoldering, droogmaking en ont ginning beperkt is, deze toch als belangrijk dient te worden beschouwd. Met landaan- winningswerken en daarop volgende inpol dering van de aangeslibde gronden in het Zuid-Westen en Noorden van ons land kun nen naar globale schatting gemiddeld onge- :r 500 ha gronden pér jaar worden ge wonnen. terwijl "door verdere droogmaking van de IJselmeerpolders in een periode van ongeveer 30' jaren rond 150.000 ha kan wor den verkregen of gemiddeld rond 5000 ha bruto per jaar. Ook door droogmaking en De Hongaarse regering heeft de Joegosla vische regering verwittigd, dat haar diplo matieke vertegenwoordiger te Boedapest Zii\ko Drenovski als ongewenst persoon wordt beschouwd en het Hongaarse grond gebied binnen 24 üur moet verlaten. Joego slavië heeft geen genoegdoening geschonken voor een aanval op de Hongaarse zaakge lastigde te Belgrado op 31 Maart, aldus deze nota. Drenovski had de Hongaarse regering oöi een uitreisvergunning voor Didsdag ver zocht. Hij was namelijk reeds naar Belgra do teruggeroepen. In plaats van de vergun ning te verstrekken-had de Hongaarse re gering hem doen weten, dat de hem ver leende gastvrijheid ten einde was. Het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjoeg heeft verklaard, dat de Joegoslavische re gering Drenovski teruggeroepen heeft „van wege het beledigende en onwaardige optra den der Hongaarse regering teneinde hem met geweld .tl Hcrtigarije te houden Voorts is meegedeeld, dat de Joegoslavische rege ring niet wenst, dat.de Hongaarse zaakge lastigde naar Belgrado terugkeert. Joego slavië vifes bereid een visum aan een andere zaak gelastigde te verstrekken en zelf zou het om een visum voor een nieuwe diploma tieke vertegenwoordiger m Boedapest ver leken. Melasse voor véelioudeVs Het veevoederbureau van de Nederlandse suikerindustrie heeft een beperkte hoeveel heid melasse voor inkuildoeleinden be schikbaar gestald tegen de prijs van 12, onder voorwaarde, dat bij het inkuilen van gras met deze meldsse de Hardeland-me- thode zou worden toegepast. Buitendien zijn deviezen verstrekt voor de aankoop in het buitenland van melasse, die de veehouder tweemaal zo duur kwam, alëiis de minister van Landbouw, Vissqfij en Voedselvoorzie ning in antwoord op vragen van de heer C. van den Heuvel, Tweede Kamerlid voor de P.v.d.A. Gezien de voordelen' van de Hardeland- methode is de minister bereid, naar een ge- hiertqe wordt overgegaan na een wel over wogen afweging van de andere belangen, o.a. die van de natuurbescherming, welke hierbij mede een belangrijke rol spelen, kan jaarlijks de oppervlakte cultuurgrond, zij h^t met een beperkt areaal, vergroot wor den. Tegenover bovengenoemde mogelijkheden van winst staat een jaarlijks verlies aan cul tuurgrond ten gevolge van wegen- en stra ten-aanleg, aanleg van vliegvelden en sport terreinen en wegens gebruik van hui.svesr HPH tingsdoeleinden. De oppervlak^s, welke stabiliseerde, redelijke prijs voor de melasse hiermede verloren gaat, kan gesteli worden te streven, voorzover de melasse voor, dat op rond 2500 ha per jaar. dbel wordt gebruikt.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3