gfffóS fl/li»", tcAfai' Geheime Opdracht [40d Een appeltje voor de dorst Kappers en schoenpoetsers en de meningsvorming op Sicilië Gtorv WOL A master fiA/ty r Door een doekje geblazen en weg was de rheumatiek Met de „Evertsen" terug uit de Koreaanse wateren l Maar KUK: alkali- \m m M f f f NIEMAND GEEFT NOG EEN CENT OM DE NED.-IND. UNIE Standvastig beleid nodig Steun aan dr Soekiman tegen het communisme Radioprogramma voor morgen Nederlaag voor De Gasperi BEIERS BIERPRAATJE BRACHT BEROERING IN BONN Als grap bedoeld! ALKAL; 'IJ VOOR Van Swol verloor van Vieira Het mooie weer werd twee gevangenen te machtig Op de korte Sportgolf Nieuwe methode van haarverzorging Vijf minuten thans voldoende Iedere vrouw kan mooi haar hebben Dodelijk ongeluk op Rijksweg bij Overschie Vijf jaar N.I.B.E.G. „DeStilleWens,9 Onbevoegd uitoefenen geneeskunst Zieke moest melk drinken, waarin een elmaal staalkrnllcn hadden gelegen AT <r? AAR. ANNEER. Vacantietentoonstflling in de Leeszaal GAAT U OP REIS T. GOEDEWAAGEN Zn Boskoper vertelt z'n relaas Even bestond gevaar voor uitbreiding G.Z.C. verpletterde het Haarlemse D.W.R. Korte brand legt in Waddinxveen selmur in de as Goudse Melkinrichting hartelijk gehuldigd Raad nam afscheid van dc heer Schoonderwoerd EERSTE BLAD - PAGINA 2 (Van onze parlementaire redacteur), eigenlijk niemand meer in de Kamer die nog een cent geeft om de Neder lands-Indonesische Unie. Niet alleen de heer Schermerhorn (PvdA) acht de unie een belemmering voor de ontwikkeling van een goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië, maar ook de heer W e 11 e r (KNP) betoogde gisteren dat door opheffing van de Unie de Indonesiërs zich pas vrij zullen gevoelen tegenover (Nederland en hun achterdocht zal worden weggenomen. De heer Vonk (VVD) hecht evenmin aan de Unie, maar hij acht de tijd voor toegeeflijkheid jegens de Indonesiërs pas gekomen wanneer zij het extremisme hebben bezworen DONDERDAG 7 JUNI 195r Het was een boeiende rede van de heer Vonk. kenner van het Indonesische volk door zijn werkzaamheden bij de rechterlijke macht in het vroegere Nederlands-Indië Ik bi ij f van oordeel, zo zei hij. dat er meer is dat Nederland en Indonesië bijeen kan hou den. dan scheiden, onverschillig in welke staatkundige verhouding. Het zou gelukkig zijn indien ook de regering blijk zou geven dit geloof te bezitten. Want daardoor wordt het mogelijk zich te plaatsen op de grondslag van de werkelijkheid. Wij heb ben alle scherpte en bit terheid uit ons hart te bannen en het is verheugend dat ook vele Indonesiërs dat willen. Politieke slimmigheden zijn waar deloos. Zoals bijvoorbeeld het denkbeeld de souvereiniteit over Nieuw-Guinea op te dragen aan de Unie. Wanneer het op slim migheden aankomt, zijn de Indonesiërs ons de baas. Het is nodig zich te plaatsen op de grond slag van de eenvoudige werkelijkheid en daarom oog te hebben voor de moeilijkhe den van de Indonesische regering, thans on der leiding van dr Soekiman. die ook de leider is van de Masjoemi, de grootste partij, die waarschijnlijk bij verkiezingen de vol strekte meerderheid in het parlement zov verwerven. Als godsdienstige. Mohamme daanse partij, gebaseerd op de Islam, is deze partij van huis uit beslist anti-com munistisch. Het zijn deze krachten, die Ne derland moet steunen en niet van zich moet vervreemden. Uitslag van de strijd beslissend Nog steeds bevindt Indonesië zich in een gezagscrisis; het voert in wezen een strijd tegen de brutale macht van communistische organisaties, waarvan de stoottroepen ge formeerd z(jn in het bendewezen en de vak- 0 Nieuws; 7.15 Gr.pl.; 7.45 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl 9 00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 School radio; 10.05 Mozartvleugel-recital; 10.30 Amu- sementsmuz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.pl 12.00 Angelus; 12.03 Gr.pl.; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Gr.pl 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws: 13.20 Actualiteiten; 13.25 Metropole ork.: 13.45 Sport; 13.50 Voor de vrouw; 14 Zang en piano; 14.25 Koperkwartet; 14.45 Piai en orgel; 15.00 Operamuz.; 16.00 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Gevar. muz.: 18.18 Kath. signaal: 18 30 Lichte muz.: 18.52 Actualiteiten; 19.00 Niepws; 19.15 Regeringsuitz.; 19.35 Amusem.muz.; 19.48 Kath. signaal; 20 00 Nieuws- 20.05 Sport; 20.12 Omroepork.; 21.30 Een heilige Paus. Klank beeld: 22.15 Gr.pl.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusem.muz.; 23.35 Póp. muz. Hilversum II, 298 meter. (V.A.R.A.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn. T.3J Gr.pl.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.pl.; 850 Voor de hulsvrouw; 9.00 Gr.pl.; (V.P.R.O.) 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; (V.A.R.A.) 10.20 Gr-pl-: 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Pianorecital; 11.15 Voordracht: 11.35 Gr.pl.; (A.V.R.O.) 12.00 Orgelconc.; 12.30 Land en tuinbouw; 12.33 Sport; 13.00 Nieuws: 13.20 Amusementsmuz 13.50 Gr.pl.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamer- ork.; 15.00 Voordracht; 15.20 Gr.pl.; 15.30 Ca baret; (V.A.R.A.) 18.00 Orgelspel; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gr.pl.; 17.20 Muz. causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Pianospel: 19.10 Emigratie uitz.; (V.P.R.O.) 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20,00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Gr.pl.; 20 30 Causerie-, (V.A.R.A.) 21.00 Verzoekprogr 31.45 Buitenlands overz.; 22.00 Gr.pl.; 22.25 Ge sproken portret; (V.P.R.O.) 22.40 Vandaag; 22.45 Avondwijding; (V.A.R.A.) 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoenplaten. Engeland, B.B.C. Home Service, 330 meter. 13.00 Or.pl.; 12.30 Voor de arbeiders; 13.00 Nieuws; 13.10 Gr.pl.; 13.55 Cricketuttslagen} 14.00 Schoolradio: 15.00 Critieken; 15.45 Orkest concert; 18.30 Transatlantic Quiz; 17.00 Voor de kinderen; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 18.30 Lichte muz.; 19 00 Hoorspel; 19.20 Come Into the parlour; 19.40 Causerie; 20.00 Gevar. pro gramma; 20.30 Klankbeeld; 21.00 Nieuws; 21.15 Causerie; 2130 Gevar. progr.; 22.00 Pianoreci tal; 22.45 Parlementsoverz.; 23.00 Nieuws. Engeland, B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter. 11.30 Pianospel; 11.45 Parlementsoverz.; 12.00 Sport; 12.15 Orgelspel; 12.30 Cricketreportage; de soldaten; 15.45 Amusem.muz.; 18.15 Dag boek: 16.30 Orgelspel; 17.00 Hoorspel; 17.30 Cricketreportage; 18.35 Sport: 18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws; 19.25 Sport; 19.30 Gevar. progr.; 20.15 Discussie over actuele vraagstukken; 21.00 Gevarieerd progr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Cricket- uitslagen- 22.20 Orkestconcert; 23.00 Voor dracht: 23.13 Sport; 23.20 Lichte muz.; 23.58 Nieuws. Brussel. 484 meter. 12.05 Omroepork.; 13.00 Nieuws; 13.10 Gr.pl.; 17.10 Verzoekprogr.; 18.30 Omroepkoren; 19.15 Gr-pl-19-45 Nieuws: 20.00 Omroepork.; 21.15 Gr.pl.; 22.00 Nieuws; 22.10 Gr.pl.; 22.56 Nieuws; 23.00 Gr.pl.; 23.55 Nieuws. Brussel. 324 meter. 11.45 Gr.pl.; 12.32 Omroepork.; 13.00 Nieuwe; 13.15 Orgelspel; 14.00 Gevar. Progr.; 14.30 Schoolradio; 15.45 Gr.pl.; 16.30 Huismuz.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gr.pl 18.15 Protestantse causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Filmrevue; 19.50 Radiofeull- leton-, 20.00 Orkestconc.; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuz.; 22.48 Balletmuz.; 23.00 Nieuws; 23.05 Operamuziek. verenigingen. Daarom verdient de Masjoemi Nederlands steun om aldus schouder aan schouder te staan tegenover de gemeen schappelijke vijand De goede verstandhou ding tussen Nederland en Indonesië is voor namelijk van de uitslag van deze strijd af hankelijk. Het Nederlandse belang en het Indonesische belang zijn niet gebaat met een weifelend en ten slotte steeds toegevend beleid van de Nederlandse regering. Want het is aan lokkelijk voor de Indonesische regering op te treden tegen het extremisme en tegelij kertijd de anti-Nederlandse eisen van het extremisme over te nemen. Dat is een zwakke politiek. Want het communisme denkt en handelt in trappen. Soekiman zou met alle middelen ten val worden gebracht zodra hij alle banden met Nederland zou hebben verbroken. Met zulke gevaren kan Nederland zich geen wankelmoedige politiek veroorloven. Alleen een rustig en standvastig beleid kan uitkomst brengen. WIJ kunnen pas weer in willigend worden als de Indonesische rege-1 ring het extremisme heeft overwonnen. Dan is de staatkundige verhouding bijzaak: dan zullen voor de goede verstandhouding ge makkelijk de rechtsvormen worden gevon den en in verdragen kunnen worden vast gelegd. Er ls thans bij de Nederlandse regering nog een hopeloos gemis aan een duidelijke, vaste lijn in het beleid. Waarom moet Ne derland tot het einde toe gestraft worden met wankele bewindslieden? Het is te hopen dat de nieuwe minister Peters, als hij de vuurproef moet doorstaan, vuurvast zal blijken. Advertentie Zoals men uit een interview met de Directeur van de Postspaarbank heeft kunnen lezen, is deze in het geheel niet verontrust door het feit. dat het publiek tijdelijk een deel van zijn spaargelden heeft opgevraagd. Immers, zo zegt hij, het doel van sparen is o.m. om wat geld ter be schikking te hebben wanneer men eens een grote uitgave heeft te doen. Met het sparen van Niemeijer's waar- depunten voor „Safira"-tafelbestek is het al niet anders gesteld. Is de huisvrouw eens aan wat nieuwe vorken en lepel6 toe of wil zij b.v. een cadeautje geven in de vorm van lepeltjes of taartvorkjes, dan heeft zij. wanneer zij regelmatig Niemeijer's Paarsmerk-Koffie en Gala- Thee of Princess-Thee gebruikt, de waar- depunten achter de hand. waardoor zij zonder kosten het gewenste artikel bij Niemeijer kan bestellen. Ook U kunt dubbel genieten: gebruik Niemeijer's Koffie Thee. dan schenkt U de pittigste koffie en de geurigste thee en U spaart zonder kosten het prachtige „Safira "-tafelbestek (vlekvrij door en door) bij elkaar. Een briefkaart aan Niemeijer-Groningen en U ontvangt de geïllustreerde geschen- kenlijst gratis en franco. (Van onze Romeinse correspondent) Nu er enige tijd verstreken i», sinds de verkiezingen in de eerste groep Italiaanse provincies en gemeenten, wordt de toestand duidelijker. De Christen-democratische par tij heeft heel wat veren moeten laten. De of ficieuze persbureaux doen hun uiterste best om dit feit te verbergen, maar dit lijkt ons struisvogelpolitiek. De regeringspartijen hebben tal van gemeenten „veroverd", maar alleen dank z(j de samenwerking van zo heterogene elementen als katholieken, sociaal-democraten, liberalen (in Italië uit gesproken conservatief), republikeinen royalisten. Al deze partijen bij elkaar kregen in vele gemeenten meer stemmen dan het volks- 'blok van communisten en Nenni-socialisten. In de 27 provincies, waar op 27 Mei ge stemd werd, verloren echter de Christen democraten ruim 1.150.000 stemmen (een vierde van het totaal). Dit was ten dele voorzien, daar In 1948 tal lozen hun stem gaven aan de Christen-de mocraten. terwijl zij in hun hart wel de mocraten, doch geen clericalen waren. Het meest opvallende en onrustbarende is, dat communisten en Nenni-socialisten on geveer 140.000 stemmen hebben gewonnen. Hersenschim De heer W e 11 e r (KNP) zette uiteen dat na de fouten van het verleden thans van de verhouding Nederland—Indonesië het beste moet worden gemaakt wat er van te maken ls. Het droombeeld, de hersenschim van de heer v. Maarsseveen; de Unie. had geen ander doel dan het Nederlandse volk de illusie te geven, dat er nog steeds iets was overgebleven van de band met Indië. een herbouw van het koninkrijk in moderne orm. We kunnen het best zonder die Unie stel len. want daardoor is bij de Indonesiërs ach terdocht gebleven. De Unie belemmert de ontwikkeling van een goede verstandhou ding tussen Nederland en Indonesië. De Unie is voor de Indonesiërs de belangrijkste rem om zich tot ons te wenden om hulp, raad en bijstand. Een ongehoord schandaal noemde de heer Weiter het en daarin viel later de heer Zandt (SGP) hem bij dat er in de laatste maanden in Indonesië 70 Nederlan ders zijn vermoord en tientallen onderne mingen als gevolg van de onveiligheid ge sloten zijn. Blijkbaar terwille van de Unie durft de Nederlandse regering daar niet krachtig tegen op te treden. In bezadigde Indonpsische kringen be treurt men in hoge mate deze gang van zaken, die er toe heeft geleid, dat het Ne derlandse bedrijfsleven geen gelden meer wil investeren in Indonesië. Evenals de heer Schermerhorn had ge daan zij waren het ditmaal merkwaardig roerend eens pleitte de heer W e 11 e r r meer gelden te verstrekken voor de ontwikkeling van Suriname, een gebied dat een uitlaat kan zijn voor de Nede'rlandse energie en waar ons volk pen taak heeft waaraan het zich met geestkracht kan wij-, (ïen. Ook de heer De Kart (KVP) besteedde vooral aandacht aan de West en de heer 3e n (KVP) drong er op aan Nieuw- Gulnea tot ontwikkeling te brengen, dat d s Zandt (SGP) wil vasthouden en de heer Gortzak (CPN) wil prijsgeven als laatste stuk van koloniale overheersing. Vanmiddag komt de nieuwe minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen aan het woord. De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp aangenomen tot opheffing van de belemmeringen door omslachtige procedu res. teneinde het mogelijk te maken in ons land snel defensiewerken uit te voeren. In de discussie met de Kamer zijn een aantal wijzigingen in het oorspronkelijke wetsontwerp aangebracht, waardoor meer waarborgen worden geschapen voor een voorafgaand overleg met de belangheb bende particulieren. Nederland heeft zijn parlementaire en quête-commissie. die haar taak consciën tieus opvat, zich de tijd Fieemt, gr< teressante boekwerken produceert, maar niet die ontstellende bewijzen' van lijke slechtheid en politieke plichtver- getenheid brengt, waarop" sommige initia tiefnemers meenden te kunnen rekenen-. Ook zijn uit deze grootscheepse enquête niet die politieke consequenties voortge vloeid, waarop wij evenzeer hoopten, Tot een geringer resultaat is een parle mentaire enquête-commissie gekomen, die zeven maanden lang in Bonn heeft gewerkt. Consciëntieus heeft gewerkt, zich ook de tijd heeft genomen oorspronkelijk wilde men in drie weken gereed zijn maar noch een erg interessant bericht heeft op geleverd, noch resultaten heeft geboekt waaraan politieke consequenties verbonden kunnen worden. Het geval leek ernstig genoeg. In Sept. 50 verscheen in een Duits weekblad de beschuldiging, dat 100 Bondsdag-afgevaar digden van alle partijen waren omgekocht om in de kwestie, of Frankfort dan wel Bonn de hoofdstad van de Bondsrepubliek- Duitsland zou worden, voor Bonn te stem men. In zijn geheel zou daar een bedrag van 2 millioen D.M. mee gemoeid zijn ge weest. Het was begrijpelijk, dat deze be schuldiging het hart van de amper geboren Duitse democratie raakte. En het was dus niet verwonderlijk,- dat onmiddellijk een enquête-commissie werd ingesteld. Naar het blad, dat onder de kop „Verstandig zijn en zwijgen" de beschuldiging had gebracht, heette de commissie populair „Spiegel- Auaschuss". Al spoedig bleek, dat het met die om koperij *°'n vaart niet had gelopen. De beschuldiging bleek in laatste instantie van de Bondsdagafgevaardigde Schmidt te stammen, een Beierse boer. die tot de lach wekkende partjj van de Münchener dema goog Lorits. de Economische Opbouw Ver eniging. behoort. Toen men hem in de com missie vroeg, hoe hij er toe gekomen was, tegenover een journalist zo'n ernstige be schuldiging te uiten, verklaarde deze rond uit, dat het maar een grapje was geweest. Hl) had er nu eenmaal behagen in geschept, deze journalist wat op de mouw te spelden. Waarom hij daarin behagen had geschept, vermeldt het bericht van de commissie niet. Misschien is de plaats van handeling daar echter een aanwijzing voor. Het gesprek vond namelijk plaats in het restaurant van het Bondsdaggebouw, waar afgevaardigden en journalisten de inwendige mens verster ken en hun biertjes drinken. Bonn te Pruisisch gekregen, over welker gebruik hij geen overtuigende mededelingen kon doen. Maar dit is dan ook het ernstigste feit. dat de commissie heeft kunnen vaststellen, daarin dan de rechter kan worden gemoeid? De meesten vinden, dat men nu beter van de zaak kan afstappen en het oordq^l over de gecompromitteerd en aan hun kiezers overlaten. Het onaangename is echter, dat er vele kiezers zijn, die het de afge vaardigde Schmidt gaarne vergeven, dat hij die Bonner" zo lelijk bij de neus heeft gehad! Advertentie Dit restaurant is de politieke beurs van Bonn. Vele afgevaardigden, die in de hotel- en pensionarme Bondshoofdetad niet goed onderdak zijn gekomen, hangen er op de dagen, dat er zittingen zijn, noodgedwon gen lang rond. Vooral de Beierse afgevaar digden voelen zich in Bonn niet thuis. In de eerste plaats vinden zij Bonn. de universi teitsstad waar de Hohenzollernprineen stu deerden veel te „Pruisisch" naar hun smaak. En dan Egt het hun te ver van München. In zo'n stemming zal de afge vaardigde Schmidt wel op zijn boosaardige idee zijn gekomen. De vraag is, wat nu zal gebeuren. De beschuldiging, dat Bondsdagafgevaardigden zich hebben laten omkopen, is onwaar en het is goed, dat dit vastgesteld is, want de vreemdste geruchten doen over de keuze van Bonn als hoofdstad onder de bevolking nog altijd de ronde. Een waanwijze Duitse jongeman verzekerde ons eens in volle ernst, dat de Shell hierachter zat. Maar op zich zelf hebben ook de fijne parlementaire middelen, waarmede men de grove grap van een Beierse boer op het spoor is ge komen, iets pijnlijks. Temeer daar de com missie naar aanleiding van deze zaak toch enige politieke transacties heeft moeten critiseren. waarin geld een zekere rol heeft gespeeld. Zo heeft een afgevaardigde van de Bayern Partei van een vakvereniging, die zelf petroleum fabriceert, een som gelds Int. tennis in Noordwijk Dames deden het beter Op de int. tenniskampioenschappen te Noordwijk heeft Van Swol gisteren voor de grootste teleurstelling gezorgd. Met 6—3, 6—1 dolf hij het onderspit tegen de Braziliaan Vieira. Ook de overige twee Nederlanders, die zich in de derde ronde hadden geplaatst, wer den kansloos geslagen. Wilton deed het nog het best; hij ging eervol met 7—5. 6—2 tegen de favoriet voor het heren enkelspel, de nog geen 100 pond wegende en nauwelijks anderhalve meter grote Philippijn Ampon. ten onder. Ook Krijt stelde teleur, al had niemand een zege op de sterkste speler van het 5 man tellende Zuidafrikaanse team. Levy, gerekend. Krijt verloor met 6—4. 8—1. De dames brachten het er beter af. Mevr. Schmier overtrof zichzelf door een ver dienstelijke 8—1. 6—3 zege op de Francaise Jacqueline Marcellin en plaatste zich daarmee evenals mevr. Jopie Roos—van der Wal ln de kwart finales. De laatste verdient wel de meeste lof. want in een uitputtend duel wist zij mevr. Matous—Straubeova. een der acht geplaatste speelsters, uit te schakelen en daar mede zelf de kwartfinale te bereiken. Ten slotte heeft ons land nog een derde Ijzer ln het vuur: Nel Hermsen bereikte de kwartfinales door een bijzonder gemakkelijke 6—1. 8—1 zege op de Zuidafrikaanse mevrouw Van Coller Tegen de Italiaanse Manfred! zal ze het echter ln de kwartfinale heel wat moeilijker hebben. Aan twee gevangenen van het huis van bewaring te Utrecht, die op het binnenter rein te werk waren gesteld, werd Woensdag middag het mooie weer te machtig. Om on geveer twee uur zagen zij hun kans schoon Zij klommen ongezien over de buitenmuur en zetten daarmee de hun geschonken be wegingsvrijheid om ln volledige vrijheid. Lang hebben zij daarvan echter niet gepro fiteerd. want binnen het uur waren de vo gels geknipt. Zij waren nauwelijks op de aan de overzijde van de straat gelegen be graafplaats aangekomen of de bewaking van het huis van bewaring zette de achter volging in. De inmiddels gealarmeerde ge meentepolitie van Jutfaas kreeg de eerste vluchteling in een weiland te pakken. De andere wist zijn vlucht door het vrije veld' nog te rekken tot aan de rijksweg naar het Zuiden, waar de rijkspolitie hem opving. In Sicilië, waar de neo-fasclsten vooral triomfen vierden en ook uiterst links aan Invloed bleek te hebben toegenomen, zijn grote massa's analphabeet. Zij laten zich beïnvloeden door de pastoor, door de „Ma fia" die in dienst staat der grootgrondbe zitters. door leiders van vakverenigingen en in de grote steden door schoenpoetsers en barbiers, die in Catania en Palermo de belangrijkste propagandisten voor de par tijen zijn. Die propaganda wordt gewoonlijk ge voerd zonder woorden. Trouwens de schoenpoetsers zijn voor het merendeel, niet allen, doofstom. Maar zij zijn belang rijke figuren in een stad als Catania, waar de hoogst elegante bevolking vele uren per dag flaneert langs de stoffige straten et waar leder enkele malen per dag zijn echoe- nen laat poetsen. De „troonzetel" van een royalistlache schoenpoetser is diepblauw (de kleur der Savoia's) geverfd en een groep, meestal eveneens doofstommen, vrienden van de eigenaar stond daar ook b(j deze ver kiezingen naast die atoei en wees met komische gebaren naar de vuurrode, met portretten van Garibaldi, Marx en Togliattl versierde zetel van een communistische con current, die op zijn beurt en bijgestaan door zijn vrienden weer gebaren van verachting maakte tegen de wit-gele stoel met por tretten van de Paua en van De Gaspari. Een goed Siciliaan (wij spreken alleen over mannen, want vrouwen tellen in het Zuiden nauwelijks mee) gaat om de andere dag naar de barbier om zijn haar te laten bijknippen en friseren. De vele honderden, „saloni" waren, al naar de gevoelens van de eigenaar rijk getooid met portretten van Garibaldi, het communistische embleem, rood-wit-groene (neo-fascistische) vlammen en Katholieke kruisvaardersschilden. De fo tograaf is een andere belangrijke persoon in een land, waar men zeker eens per week een portret aan de geliefde pleegt te sturen en ook het fotografische atelier heeft in hoge mate de partij-propaganda gediend. De neo-fascisten in Sicilië zijn zo brutaal dat zij Christen-democratische ministers in enkele gevallen wisten te beletten, in het openbaar redevoeringen te houden. Laatste contingent militairen uit de West terug Woensdagavond is het laatste contingent militairen van de Nederlandse Antillen, on der commando van de kapitein der infante rie A. van der Han, in Vlissinge.n gedebar- keerd. De groep, bestaande uit 49 man van verschillende wapens, heeft de reis ge maakt met de Boskoop van de K.N.S.M. Het schip góng op de rede van Vliasinged voor anker. De militairen werden met de sleep boot C. A. van Woelderen van de Steenko len Handelsvereniging om kwart voor ne gen aan wal gezet. Het douane-onderzoek had een zeer vlot verloop en spoedig waren de gerepatrieerden op weg naar huis. (Advertentie) n.l -platen in Duitsland nodic. van Duitse zijde wordt streng de hand gehouden aan de be paling. dat in Nederland thuishorende motor rijtuigen. bij reizen naar het buitenland voor zien moeten zijn van de letters N L. Automo bilisten en motorrijders, lopen, aldus deA.N. bij het ontbreken van de N L.-plaat het aan de Duitse grens te wdrden terug- -- Voetbal. Het Belgische elftal, dat a.s. Zon dag te Brussel tegen Spanje uitkomt, ls als volgt samengesteld: Boogaerts; Anoul en Van Brandt; Van der Auwera. Carré en Mees; Coppens, Van Steelant, Mermans, Glvard en Sermon. Reserves: Meert, Dlricx, Valet en Chaves. -- Boksen. De Engelse zwaargewicht Johnny Williams behaalde in het White City Stadion te Londen een overwinning door techn. k o in de 8e ronde op de Oostenrijker Jo Weidln. De Britse en Europese middengewicht kam pioen Randolph Turpin sloeg Jackie Keough (V.St) door Interventie van de scheidsrechter ln de zevende ronde. Jack Gardner, de Britse en Europese kampioen zwaargewicht leed een puntennederlaag tegen de Argentijn Cesar Brion. In het halfzwaargewlcht won Don Cockell door k.o. In de zesde ronde van de Amerikaan Nick Barone. In de serie-jubi- leumwedstrijden ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de Nederlandse Boksbond behaalde in theater Carré te Amsterdam een Parijse amateursploeg een 6—3 overwinning op een Amsterdamse ploeg Rolhockey. In het tournool om het wereld kampioenschap rolhockey te Barcelona werd de wedstrijd Zwitserland—Nederland gespeeld: deze ontmoeting, welke onder leiding stond van de Spaanse scheidsrechter Ibanez. eindig de met een 3—0 overwinning voor de Zwitsers, die met rust een 1—8 voorsprong hadden. Schaken. Te Cheltenham werd het inter nationaal Staunton-tAurnooi voortgezet met de partijen uit de zeéde ronde: Klein—Gllgoric 0—1; Matanovic—Van Scheltlnga 10; Donner —Alexander tlnzlcker—Stahlberg RossolimoTrlfunovic 1De stand na de vijfde ronde luidt: 1. Alexander 4 pnt.: 2. Ma tanovic 3'/i pnt. en 2 afgebr. partijen; 3. Klein 3'/t pnt.; 4. Plrc 3 pnt. en 2 afgebr. partijen; 5. Unzicker 3 pnt. Donner en Van Scheltlnga staan resp. 12e en 13e (Advertentie) Men zegt wel. dat het haar de kroon van de vrouw ls. En Inderdaad hebben dichters en schrijvers sinds de oudheid de haardos van de vrouw bezongen. Sedert de vroegste tijden verzorgen de vrouwen dan ook heur haar en zij namen daarbij soms de vreemdste middelen te baat. In de laatste tien of twintig jaar leerde men de waarde van een shampoo-bad kennen en het enige nadeel van deze methode was de omslachtigheid, die slecht paste ln de gejachtheld van onze dagen. De N.V. Dobbelman te Nijmegen, op wier naam reeds verschillende verrassende, moderne vondsten staan, ls er ln geslaagd, een geheel nieuwe shampoo te bereiden, die de gehele wasbehandeling van het haar terugbrengt tot een minuut of vijf. Van deze Castella Crème Shampoo wrijft men eenvoudig een weinig door de natgemaakte haren en zo ontstaat het rijkste en meest weldoende schuim in de wereld. Na enkele miquten zijn haar en hoofdhuid rein en schoon. De haren tintelen en glanzen en krijgen een diepe gloed. De gehele coiffure voelt aan als de zachtste zij en laat zich terstond opmaken. Wij moeten ons al zeer vergissen, wanneer deze Castella Crème Shampoo niet snel zijn plaats ln ieder huishouden zou veroveren ook daar, waar kindereh zijn I Een zeer snel werkende panchromatische film 6 x 9 f 1.95 Ook in formaten 4 x 6 5 en 6.5 x 11 Beter bestaat niet Duurder hoeft niet! Vraag uw handelaar uitsluitend naar DALCO, bat komt uw foto a ten goede èa uw portemonnaie Bil een hevige autobotalng. gistermlddai om halfvljf op Rijksweg 73 onder Overschie, is de 68-jarige koopman E. Dunk van de Boezemsingel vrijwel op slag gedood. Zijn auto werd totaal vernield. Het ongeluk gebeurde, toen een auto uit de richting Rotterdam, bestuurd door de heer J. J. C. Sarlet uit Voorburg, een mill- taire truck met oplegger wilde passeren. Op dat moment was het zeer druk op dé Rijksweg; Stadion-bezoekers reden in twee files in de richting Rotterdam. Hier langs heen probeerde de heer Dunk met grote snelheid link» te paseeren. Bij deze gevaar- lijke mhnoeuvre kwam hij teveel links van de weg. zodat hij eerst tegen de linker voor zijde van de militaire truck en toen tegen de achterzijde van de oplegger botste, waardoor hij een halve slag om maakte en dwars' op de weg kwam te staan. De heer Sarlet die de militaire wagen luis» wilde passeren, kon een aanrijding niet meer voorkomen. In volle vaart reed hij op de dwars op de weg staande wagen ln, die in elkaar werd gedrukt. De bestuurder werd zwaar gewond en in zorgwekkende toestand uit het autowrak bevrijd. Met een juist passerende ziekenauto uit Utrecht werd hij naar Eudokia vervoerd. Nog tij dens het transport overleed hij. De heer Sarlet en een mede-ihzittende, de heer N. J. Schilt, eveneens uit Voorburg, kregen enijwpnden door brekend glas. Zij hebben op eigen gelegenheid de reis voort gezet. De vernielde auto moest worden weggesleept. (Van onze speciale verslaggever.) Met de herinnering aan gelukkige, vredige jaren van werk en welvaart en een veilig bestaan als een onwaarschijnlijke droom i het geheugen en de invloed van langdurig en fel Hjden nog werkzaam in lichaam en geest kwamen na de bevrijding tallozen uit Indië en in de kou, velen ontdaan van haast eik aards bezit. De Stichting Nederland helpt Indië deed al het mogelijke om de eerste nood bier te verzachten, het C.B.V.O. zorgde voor wat geld en een onderdak e» daarna gingen de ex-krjjgsgevangenen, -ge- interneerden een weg zoeken uit hun pro blemen. Die waren veelal bijzonder ingewikkeld en alleen mensen, die heel de geschiedenis in Indië zelf hadden meegemaakt en het administratieve verloop van de puzzles zelf kenden, konden er een touw aan vast kno pen. Maar in een kamp in Siam was al be sloten tot oprichting van de N.I.B.E.G., een bond van oorlogsslachtoffers die in staat zou zijn. lotgenoten deskundig hulp te ver lenen. Meer dan 100.000 adviezen heeft de N.I.B.E.G. inmiddels gegeven via de kan toren te Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Amersfoort, Apeldoorn en Leeuwarden. Dik wijls kon weinig worden gedaan, maar niet temin heeft het bestaan van deze organisatie voor de belanghebbenden al veel betekend. Op 12 Juni zal de bond met een receptie in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam zijn vijfjarige bestaan vieren. Deze week verschijnt een speciaal nummer van het, voor de gerepatrieerden bijzonder belangwekkende, altijd veel inlichtingen bevattende, Nibeg-orgaan, waarin artike len zijn opgenomen van H.M. de Koningin, minister-president Drees en een aantal leden van verscheidene Kamerfracties. De Nibeg telt thans een kleine 70.000 leden. Ons nieuwe vervolgverhaal: De roman „De Stille Wens" van Barbara Cartland, ls het eenvou dige verhaal van drie meisjes, die zich, door de dood van hun vader, plotseling voor het probleem gesteld zien, hoe zij voortaan in haar levens onderhoud zullen moeten voorzien. Drie zusters gaan naar Londen Sally, Anne en Marigold. Haar er varingen zijn de gewone ervaringen van alle dag, koud en hard en zake lijk. Maar het lot is de meisjes gun stig gezind en aan.het einde komt er in dit verhaal iets van de sprookjes sfeer, zoals meisjes zich die in haar dromen voorstellen. Barbara Cartland is een goed ver telster. Moeilijke levensproblemen heeft zij in duidelijke bewoordingen weten te schetsen en aanvaardbaar pemookt. vertaald uit bet Engels. 68) (Slot). Ik wil niet overdrijven, zei Maurice maar ik geloof, dat ook mij dat iets zou doen- Weet je het zeker? Aanvaard je het vooruitzicht van een zieke schoonmoeder onder hetzelfde dak? Zachtjes drukte Maurice de teer-uit- ziende handen van mevrouw Barton in de zijne en bracht ze naar zijn lippen. Ikik heb het gevoel, alsof iemand de hemelpoort voor me geooend heeft en ik zo maar naar binnen mag lopen Dergelijke opmerkingen moet je niet aan mij verknoeien: zeg zulke dingen lie ver aan Hazel! Mevrouw Barton lachte. Aha, daar is ze precies op het goede mo ment. Ik verdwijn en laat jullie alleen om alles samen te bespreken. Houd haar ech ter niet te lang aan de praat. We hebben een gebraden eend voor de lunch en ik vermoed, dat die bijna gaar is. Wat zat moeder je daar allemaal te vertellen? Ze had iets op haar hart* dat zag ik aan haar gezicht. Met moeite kwam Maurice tot de werkelijkheid terug en keek in de blauwe ogen, die hem vragend aankeken. Ik zal je dadelijk alles vertellen, ant woordde hij. Ik ben nog helemaal in trance en moet even bekomen. Ga dan weer zitten. Hazel liep met hem terug naar de bank. Als je zover bent, vertel me dan alles! We hebben ons zelf aardig voor de gek gehouden. Het heeft niet de minste zin haar om de tuin te leiden. Ze heeft het allemaal door gehad en O, Maurice, daar was ik juist bang voor. Nu denkt ze natuurlijk, dat ze ons in de weg staat en dat zal haar zo'n ont zettend verdriet doen. Wat dat betreft, heb je het volkomen mis. Ik kan je verzekeren, dat ze hele maal niet bedroefd df bezorgd is. Inte gendeel, als we doen, wat zij voorstelt Wat bedoel je? Ze wil, dat we zo spoedig mogelijk trouwen en met z'n drieën hier gaan wonen. Het is zo'n fantastisch goed idee, dat ik het gewoon niet geloven kan. Hazel haalde diep adem. MaarmaarWeet je het zeker? Weet je het hélemaal zeker? Natuurlijk. Om je de waarheid te zeggen, ben ik er nog niet zeker van, wie van jullie beiden ik het meest adoreer. M'n lieveling, ik verkeer in' dezelfde moeilijkheid. Ik lig er 's nachts wel eens wakker van om het uit te puzzlen. Het komt er, hoe dan ook, niet veel op aan. Hij greep haar handen vast en trok haar naar zich toe. Ik voel. dat we iets moeten doen, om deze oplossing vast te leggen. Herinner je je die avortd. op kantoor, toen die ellendige mdhsen op het verkeerde moment ons kwanten storen? En óf....! Hun lippen vonden elkaar én gedurende enkele ogenblikken van betovering voelde hij haar hart tegen zich aan kloppen. Met glanzende ogen en ademloos maakte ze zich uit zijn armen los en keek hem ern stig aan. Liefste, dat was heerlijk! fluisterde ze, dat was Plotseling was het geluid van stemmen hoorbaar en zich abrupt omdraaiend, keek ze in de richting van het huis. Allemensen, daar komt moeder aan met meneer Graham. O, lieveling, ik hoop, dat hij ons niet in eikaars armen heeft gezien. Zo'n onschuldige sensatie moet je hem niet misgunnen, protesteerde Maurice. Zulke professoren leiden een saai en kleurloos leven. Naast elkaar en druk pratend, kwamen mevrouw Barton en Nigel over het gras aanwandelen. Dat is een verrassing voor jullie, zei mevrouw Barton, toen ze naderbij waren gekomen. Een vooraanstaande bezoeker uit de stad, die helemaal hierheen is ge reisd om ons het laatste nieuws te ver tellen. Is dat niet bijzonder vriendelijk? Prettig u te zien. Hazel kwam naar voren en stak haar hand uit. U blijft toch zeker lunchen? Als u me er niet uitgooit! Nigel lachte. Ik heb juist gehoord, dat er ge braden eend wordt gegeten. En zoals u misschien al vermoed zult hebben, is er nog iets anders belangrijks ook. Mevrouw Barton sloeg een arm om Hazel's schouders. Vertel het maar, liefje, om ieder misverstand te voorkomen. O, het is allemaal volkomen eer baar en fatsoenlijk. Hazel bloosde en haar gezicht was nóg aantrekkelijker. Maurice en ik gaan trouwen. Maar dat is schitterenddat kon niet beter. Nigel knikte goedkeurend. En als brenger van een goede tijding, kon ik niet op een beter moment gekomen zijn. Doe je niet een beetje geheimzinnig? vroeg Maurice. Mogelijk, dat is nu zo mijn aard. O, vertel ons, wat u bedoelt, drong Hazel aan. Ala het werkelijk een goede tijding ia, die u ons brengt, dan mag u ons niet in spanning laten. Het betreft een heel eenvoudige zaak, waarover ik tot dusverre vergat te «pre ken. De Franse regering zendt ons een chèque toe, -te verdelen onder de mensen, die meegewerkt hebben om een eind te maken aan meneer Marais' wonderlijke bezigheden. U en Wentworth horen beide tot die mensen en jullie aandeel zal iets meer dan 3000 Pond voor ieder zijn. Het is niet direct een vermogen, maar voor mensen met trouwplannen lijkt het ma toch een zeer bruikbaar sommetje. Gedurende enkele ogenblikken was het doodstil. Ik heb het gevoel, dat ik droom, mompelde Hazel dan zachtjes. Ik weet zeker, dat Iemand me moet knijpen, om mij wakker te maken. Drieduizend Pond. Allemensen, het is fantastisch! Maurice streek over zijn voorhoofd. Helemaal niet! Mevrouv Barton schudde haar hoofd. Het ls een prach tig royaal gebaar van dankbaarheid en jullie hebben het allemaal verdiend. Jullie moeten een bedankbrief aan de president van. de Republiek schrijven. Ik denk wel, dat hij Engels zal kunnen lezen. Ik zal hem op het ministerie keurig laten vertalen, zei Nigel. Sir Willam wil graag op elke mogelijke manier uiting aan zijn dankbaarheid geven. Dat is bijzonder aardig van hem. Kin deren, wat een heerlijke morgen voor ons allemaal. Er ontbreekt werkelijk niets meer aan ons geluk.... Door de openslaande deuren kwam de stevige figuur van Emily te voorschijn. Haar stem klonk over het grasveld. De lunch is klaar, mevrouw! Mevrouw Barton glimlachte. Dat is een pakkend slot van een spannend verhaal! zei ze. EINDE. DONDERDAG 7 JUNI 1951 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Door een doekje blazen en dit vervolgens Iidii de nek van dc patiënt zwaaien en ■in een andere zieke voorschrijven melk t« drinken, waarin vier en twintig uur staal- Lrullen hadden gelegen, dat z(|n een paai geneesmethoden, toegepast door een echt n«ar uit Den Haag een 50-jarige organi sator en zijn 42-jarigo echtgenote dat fisleren voor de Goudse kantonrechter te recht stond wegens het onbevoegd uitoefe- van de geneeskunst. Zes overtredingen waren aan de vrouw en één aan dc man tenlaste gelegd. De vrouw- had door het doekje geblazen en het staal- irullenrecept voorgeschreven, in drie ge vallen pijnlijke lichaamsdelen met olie or vaseline ingewreven en gemasseerd en in het zesde geval met haar hand langs de kleren van de patiënt gestreken en haar hand zogenaamd afgeslagen. Het ene aan haar man tenlastegelegde geval betrof het maken van strijkende bewegingen. Beiden bekenden volmondig het hun tenlaste- ^He^echtpaar had in Woerden een aantal Batienten. £at door recorhmandatie was vei'- kregen. Geregeld kwam het in Woerden en het eerste wat het blijkbaar aan de /..ran vertelde, was dat deze niet in levensgevaar verkeerden Het had als vergoeding aang» - nomen, hetgeen de mensen gaven. Genees middelen waren met voorgeschreven Op een dag had de vrouw aan een harer patiënten 25 te leen gevraagd, omdut haar dochtertje naar het ziekenhuis moest en zij l!ccht bij kas was Dit bedrag was gegeven mRar niet terugbetaald. Intussen kwam het echtpaar niet meer in Woerden, daar dit de kosten niet meer loonde. Toen terugbetaling van de vijf en twintig gulden uitbleef, had de geldschieter aangifte bij de politie ge daan. waarop proces-verbaal wegens oplich ting was opgemaakt. Hierdoor kwam tevens de zaak van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst aan het rollen. De vrouw vertelde, dat zij haar hulp altijd gegeven heeft uit sympathie en medelijden met de zieken. Zij deed het niet om er beter van te worden en nam alleen wat geld aan om haar reiskoslen te bestrijden Zelf ging zij niet op pat;enten uit. deze kwamen bij haar. nadut zij bij de weten schap geen baat hadden gevonden. ..Ik weel", zei zij ..dat Ik een zekere genees kracht bi) me heb." Kantonrechter: ..Hoe weet u dat zo?" Verdachte: „Uit een ervaring van twintig jaar. En nog nooit ben ik met de kanton rechter in aanraking geweest. O.M.: ..Dat is erg jammer." De vrouw vertelde vervolgens, dat zij niet bewijzen kan dat zij krachten bezit Maar lij voelt het aan. En zij heeft altijd de mensen met veel plezier geholpen. „En met resultaten.voegde, haar man er lan toe. Overigens zeiden man en vrouw zoveel teleurstellingen van de mensen te hebben ondervonden, dat zij nu de praktijk gestaakt hebben. Vooral bleken zij gebeten op de Woerdense geldschieter, die naar hun mening uit rancune gehandeld heeft Beiden bekenden ook geld te hebben aan genomen. Zij hadden geen tarief maar ac cepteerden wat de mensen missen konden. Dat geld aannemen vonden zij logisch, want. tei de vrouw, een broek lappen en het goed er bij geven, kopden wij niet doen. omdai tfüonze onkosten hadden. Anderer pijn zelf gevoeld nu aan welke kwaal vroeg de kantonrechter i „Hoe wist mensen leden. J. A. van Bronkhorst^B ..Zo gauw." aldus de vrouw. ..een patiënt voor me staat, voel ik dat Ik ben erg ge voelig en krijg direct pijn op dc plaats, waar de mensen veel pijn hebben. Daardoor k*n ;k direct vaststellen waar de pijnlijke plek zit." „M8ar dan moet u toch weten, welke Ziekte de patiënt heeft en welke therapie u tboet toepassen." aldus de kantonrechter, die voorts ter sprake bracht dat de vrouw bo ven bet hoofd van een patiënt met haai •rmen had gezwaaid. „Dat was.aldus de yrouw. ..een zoge naamde windbeweging. als de behandeling klaar was. Het meest masseerde ik. prac- tisch maakte ik geen strijkbewegingen Kantönrechter: ,.De mensen noemen het anders strijken Verdachte: „Er is wel eens iemand bij me aan de deur geweest, die vroeg: Woont hier die strijkster?" Kantonrechter: .Dan had u neen moeten „Dat deed ik ook." De rechter vond het maar een onverant woordelijk gedoe zieken te behandelen zon der in staat te zijn een diagnose te stellen en de therapie te bepalen. „Het is best mo gelijk.zeKhij, ..dat u bepaalde krachten hebt, maar dan mogen deze alleen bij wijze van medicijn worden aangewend door en onder controle van een bevoegde medicus, die ln staat is te beoordelen, wat er ge beurt." Als getuige was een inwoner van Woer- den opgeroepen, die verklaarde, dat de vrouw hem in drie behandelingen van zijn rheumatische pijnen had genezen. „Ik ben.' hij, „de pijn helemaal kwijt en ik ben haar Dog dankbaar „Dat was het geval." aldus de kanton rechter. „waarin door een doekje is gebla- ïen. Waarom deed u dat?"' Verdachte ,.Op deze manier bracht ik be paalde krachten van mezelf op de patiënt Over." Een tweede getuige was niet verschenen. De rechter las de tegenover de politie afge legde verklaring voor. waarin de man mededeelt, dat bij hem tweemaal strijkbe wegingen waren gemaakt, die niet hadden feholpen en dat hij het zo'n belachelijke Vwtoning vond. dat hij niet meer is terug- legaan Belachelijk99 „Een Amerikaanse reclamekoning heeft ééns gezegd." zo ving de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr H. van Buuren. Jijn requisitoir aan, „dat er elke minuut wel iemand geboren wordt, die bij de neus geno men wil worden.'' Dat is een waar woord, «klus de ambtenaar, want er zijn telkens opnieuw mensen, die geloven, dat zij beter tullen worden als er in zakdoekjes wordt Eeblazen of als er over hun arm gestreken wordt of als er boven hun hoofd ln de han den wordt geklapt of als ze melk drinken, waarin staalkrullen zijn gedaan. Doordat er mensen zijn, die geloven aan poespas en hocus-pocus, zijn er ook kwakzalvers, gelijk aeze verdachten, die van de goedgelovig heid gebruik maken. Wat deze mensen ge- wan hebben is zo belachelijk, dat je er jnaerdaad om zou moeten lachen als het met zo droevig was. De ambtenaar zei dankbaar te zijn. dat awnlet terugontvangen van de geleen- .!i aan8'fte is gedaan, wat er toe heeft Weid. dat deze mensen nu eindelijk eenr .w? tstaan "Het 's mü een genoegen. dus mr Van Buuren. „tegen de vrouw te eisen zes geldboeten, elk van ƒ300 en t ee m*n een boete van f 300 subs, voor D®ete een maand hechtenis." De mannelijke verdachte zei in zijn ver weer, dat hij zich niet wenst gelijk te atel- ,,n met «en kwakzalver. Hij heeft ruim r.m. 31 Juli 18-12 en 2—3 uur Openbare Leeszaal: Reis- en vacantietentoonstelllng (Maandag en Vrijdag van 7—10 uuiWoens dags gealoten). 7 Juni t uur Nieuwe Schouwburg: nibiieum- conceit Ron Philhaimonlsoh Orkest ter gele genheid van 25-jarig dirtgentsehap van Eduavd Flip«e voor GoutU Volksconcert 7 Juni t uur Hnutmansplantsoen: Concert Chr. Muziekvereniging „Per Aspera ad Astra contact gehad met medici, parapsychologen en specialisten en meermalen is zijn mede werking ingeroepen. In principe hebben wij dit werk gedaan om de mensen te helpen en niet uit exploitatie-overwegingen, daar wij anders wel schatrijk geweest zouden zijn Hij deelde mede zo veel ondankbaar heid van de mensen te hebben ondervonden, dat het echtpaar zijn praktijk volkomen heeft losgelaten en hij verzekerde, dat het deze ook niet meer zal uitoefenen, in ver band waarmede hij clementie verzocht. Op de zware eis van de ambtenaar van totaal J 2100 boete was de vrouw gaan hui len en toen de rechter haar naar de reden hiervan vroeg, zei zij, deze hoge eis vrese lijk te vinden, omdat zij naar haar mening dit niet verdiend heeft na alles wat zij voor de mensen heeft gedaan. 300 Boete opgelegd Het bleek, dat het echtpaarfin het leven veel tegenslag heeft, ondervonden en in fi nanciële moeilijkheden verkeert. De vrouw is. vertelde haar echtgenoot, in de oorlog bij een bombardement getroffen en kreeg een zogenaamde wandelende scherf in het li chaam waardoor zij veelvuldig onder medi sche behandeling is geweest, wat veel geld heeft gekost. Zelf heeft de man pu een agentuur in textiel, maar door de slechte tijd verdient hij niet meer dan 15 in de week. Teneinde in het onderhoud van het gezin er zijn vier kinderen van wie er twee verdienen te helpen voorzien, werkt de vrouw thans als verkoopster in een café- taria. De 25 had men willen terugbetalen en daarom was voorgesteld aan de geld schieter om een seance-avond in Woerden te beleggen om zo de 25 te verdienen en deze dan terug te geven. De geldschieter was met de brief, waarin de namen stonden van de patiënten, die voor deze overigens niet door gegane avond moesten worden uitgenodigd, naar de politie gegaan en zo was deze in het bezit gekomen van de lijst met de na- 1 men van behandelde zieken Dit gebaar van i de betrokkene achtte hel echtpaar een ran- j cune-maatregel. Rekening houdende met de financiële draagkracht van het echtpaar veroordeelde de rechter de vrouw tot zes geldboeten van j f 40 subs, zesmaal twintig dagen hechtenis! en de man tot 60 nf dertig dagen hechte nis. tezamen dus 300 boete. iutobestnurder vrijgesproken Bi| schriftelijk vonnis heeft de kanton rechter vrijgesproken een arts uit Woerden, die met zijn auto onder Rietveld was ge slipt. tegen een boom gebotst en in de sloot gereden en die daarbij zwaar was gewond. Aan de arts was tenlaste gelegd, dat hij de veiligheid van het verkeer had in gevaar gebracht door op een gladde weg hard te rijden. De rechter overwoog, dat niet is ge bleken. dat het slippen een gevolg is ge weest van het rijden met te grote snelheid. Er was 2 boete gevraagd. Bioscopen Apol hekersdienst Steeds geopend des nachts alleen voor recep ten Apotheek E. Grendel, alléén Lange Tien- dewe acliool/.ucmcxanieiig Bij de examens van de commissie tot be vordering Vfinhet schoolzwemmen zijn ge staagd voëi-ffe; v&oi bereidend zwemdiplo ma (A): 76 jongensXen 98 meisjes (afgewe zen twee jongens emacht meisjes) voor het diploma geoefend zwemmen (B): 78 jongens 79 meisjes (afgewezen 1 meisje en 5 jon- ieugdvaardigheidsdiploma 107 candi- ijbelden". nd gens) en vooc-tlet jeugdvaardig 6 jongens en B meisjes. Er wan daten van dd 463. die „spijbel- I^lirpciiijkc Slai Geboren: Jouke. z. van J. Bol en A. Ver does. Const. Huygensstraat 2; Wilhelmus Johannes Maria. z. van T. J. J. Bosch en M. J. v. d. Bos Coornhertstraat 16; Suzanna Marianne, d. van P M v. d. Grijp en J. Kempera. Const. Huygensstraat 7; Elizabeth Maria. d. van J. E. van Vliet en C. M. Bak ker. Soph.astraat 10. Gehuwd: N. W. A. de Jong en L. Schou ten: A. M. Goos en V. G. Bouman: W. Dijk stra en H. Terpstra; C. J. v. d. Grift en M. J. A. Castelein. J. C Hemmes en J. M den Hertog; F K. Rondeltap en E. Mathol. Overleden: Pieternella Hendrika Martina Schouten, geh met D Licht. 45 jaar; Janna Hoogteijling. gehuwd met J. H. Prevoo 61 Men schrijft ons: „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren" schreef Vondel. Dat deze_ gedachte inderdaad klassiek is. ondervindt ieder, die tegen vacantie^jd zijn beurt afwacht in een reisbureau: „Twee derde-klas enkelp reis naar de Ve- luwe alstublieft" of „Juffrouw, waar kan ik het goedkoopst logeren op Terschel ling?" Toch was Vondel niet vollejjig met zijn uitspraak, want hier op het reisbureau wordt ook over Tirol, Luxemburg en Nice gepraat. Laten we het ruimer nemen en zeggen: „De liefde tot het reizen is bijna ieder aangeboren". Maar reizen veronder stelt een reisplan en voor een reisplan is fantasie nodig die op haar beurt weer ge grond moet zijn op feitenmateriaal. En fantasie is niet ieder aangeboren!" Welnu, gedurende de maanden Juni en Juli kunt U zich laten inspireren en U bovendien op de hoogte stellen van de mogelijkheden die er op reisgebied zijn, op een tentoonstelling in het Leeszaalge bouw. En al gaat U zelf niet op reis dan vindt U er. behalve de reisgidsen en kaarten, mooie plaatwerken en studiewerken over de verschillende landen Het meeste is uit het boekbezit van de O.L.B„ maar er is een aantrekkelijke aanvulling van de Ned. Rcisvereniging en enkele andere instan ties. DIRIGENT EUTERPE De gemengde zangvereniging.' Euterpe" is thans gekomen onder leiding van de heer H. Boswinkel, alhier. GOUDS PRODUCT VOOR RADIO Een pjanocorr stadgenoot lacii uirw- utie van on Hennie Reiding. die hij opdroeg «aan net kinderkoor ..De Karakieten". zal morgen in de uitzending van 5.155.45 uur over de K R.O. worden uitgezonden. GESLAAGD. Aan de kweekschool voor voorbereidend lager onderwijs te Roüerdam is geslaagd voor het examen kleuteronderwijzerps akte A mej. B. Cabout. alhier Wij zorgen voor Deviezen en Reisbagageverze- kering. maar ook voor inbraakverzekering en bewaring van koffers, sieraden, waardepapie ren. enz. DEVIEZENBANK GOUDA TN, DE FEESTELIJK met slingers ver- sierde huiskamer van Biezen 96 in Bos koop. waar aan de wand het de laatste jaren in Holland zoveel gebruikte bordje ..Welkom thuis" hangt, vertelt Rein van der Wolf van zijn reis naar de Koreaanse wateren met de Hr Ms Evertsen. waarop hij als matroos eer ste klasse dienst heeft gedaan. Twee en een half jaar ls Rein weggeweest en het laat zich denken hoe een vreugde het weerzien was met vrouw een zoontje (dat hij nog nooit gezien had), ouders en andere familieleden ln die twee en een half jaar heeft Rein veel van de wereld gezien: Kaapstad, Soerabaia. Djakarta. M-'lang. Makassar. Hongkong. Sa. sebo. Hiroshima, te veel om op te noemen. ,,'k Heb nu genoeg van de wereld gezien", vindt hij. ,.'t ls per slot tóch maar droefheid en narigheid wat je in de wereld ziet voegt hij er ietwat somber aan toe. Rein. die er vijf jaar bij de Koninklijke Marine heeft opzitten, heeft nog één jaar voor de boeg. vóórdat zijn contract is af gelopen. Hij zal dan moeten kiegen: blijven in de marine of eruit. Wat hij doen zal weet hij nu nog niet; dat hangt van heel veel din gen af. o.a. hoe de mogelijkheden in de burgermaatschappij zuilen zijn. Eerst diende Rein anderhalf jaar bij de mijnenveegdienst en wel op de Rozenburg. Toen kreeg hij een radaropleiding op de Heemskerk en ging twee en een half jaar geleden als matroos met radnr-brevet op de Evertsen naar de Oost. Daar werd ander half jaar lang de gehele Archipel doorkruist met patrouflletochten. die hoofdzakelijk de bestrijding van smokkelarij ten doel hadden Ook in dc Koreaanse wateren bestond de hoofdtaak uit het maken van tg. blokkade patrouilles. Elk schip dat met behulp van de radar was waargenomen, werd. als men niet zeker was dat 't een bevriend schip was. opgespoord en onderzocht. Soms waren het prauwtjes met vluchtelingen, die echter meestal dicht onder de kust voeren De Evertsen moest altijd 3-4 mijl uit de kust blijven met het oog op riffen e.d. De kust was erg bergachtig en daardoor van zete uit goed zichtbaar. Zo heeft Rein een prachtige foto van het Amerikaanse slag schip Missouri, met hoge sneeuwbergen van de Koreaanse kust op de achtergrond. De foto was door een verrekijker van de Evert sen af gemaakt! Ook het Britse vliegkamp schip Theseus werd door de Evertsen ge ëscorteerd. Seafuries en Fireflies van de Theseus waren voortdurend in de weer. Nu eens startte er Pen ploeg voor een aanval op Korea, dan weer keerde een ploeg van Ko rea terug. Stad onder vuur De hoofdbasis Vanwaar de Evertsen .ope reerde was Sasebo, aan een prachtige baai gelegen op één van de eilanden van Japan. Een grote marinehaven, die vol lag met Amerikaanse en Britse oorlogsbodems. De stad zelf was niet onaardig en Rein heeft er zich best vermaakt .,'t Is in Japan alle maal veel goedkoper dan in Holland, de le vensstandaard is er 'veel beter", zegt Rein. die hier alles even duur vindt. In het begin was het eten op de Evertsen niet zo erg best. het bestond toen nog uit het bekende blik-eten. Maar later kwam de Amerikaanse diepvries en die was uitstekend Allen zijn 't er dan ook over eens. dat Rein dikker is geworden. Een gezonder Janmaat zal men moeilijk kupnen vinden. Hoeveel patrouilles de Evertsen in Ko reaanse wa'.eren gemaakt heeft, weet R*'n niet meer precies. De langste patrouille duurde 46 dagen en op één van de patrouil les voer de oorlogscorrespondent Wim Dus- sel mee. Deze winter vroor het aan de West kust zó erg. dat de gehele Evertsen dik on der 't ijs kwam te zitten- Als het buiswater bevroor De temperatuur bedroeg 15—16 gra den onder nul. Eerst waren onze jongens niet gekleed legen een dergelijke kou. maar later kregen zij Amerikaanse legerkleding die met bont gevoerd wss en waarin papier rwerkt zat. Toen konden ze er beter te gen. maar een pretje was 't niet. Op Korea ijn de jongens nooit aan land geweest, zij hebben alleen de kust vënuit zee gezien. Af gezien van wat storingsvuur heeft de Evert sen één groot bombardement uitgevoerd en wel op Wonsan. Dat was op 15 Maart j.l. op de voorlaatste patrouilletoeht. Dit bombardement, waaraan behalve de Evertsen ook een Amerikaanse kruiser en drie Amerikaanse torpedobootjagers deel namen. duurde slechts 10 minuten In die weinige minuten echter schoot de Evertsen honderd granaten van 11.9 em af uit twee kanons (de z g. vóór-batterij). Een Ameri kaanse Sikorsky-helicopter was tevoren bo ven de Evertsen verschenen en had in structies voor di't bombardement afgewor pen. Het was die dag koud. maar mooi zon nig weer Later bombardeerde de Missouri een spoorbrug nabij Wonsan. waarbij hij ge bruik maakte van zijn drie 42 cm kanonnen. In Hiroshima De F.vertsen moest, als gevolg van een kapotte schroef, twee maanden in reparatie in Hongkong en dat betekende een prachtige tijd voor onze jongens. Er werden daar o.a. autotochten gemaakt, met een bergtrelntje ging het naar de top van een berg en'met Hollandse kinderen uit Hongkong voer de Evertsen enkele uurtjes rond. wat de kin deren natuurlijk prachtig vonden. Toen de oorlogsbodem, waarop 250 m$n dienen, eens in de haven van Kuré lag ls Rein. samen met een kameraad, op een vrije Zaterdagmiddag op de treirt gestapt naar Hiroshima, de stad waar de eerste atoom bom is gevallen. Er staat op de plaats waar de bom gevallen is een monument en er vlak achter staat nog de ruïne van een ste nen gebouw. Er is een hek omheen ge plaatst zodat men er niet vlak bij kan ko men. Maar verder is er in Hiroshima volgens Rein niets meer van de atoom-aanval te merken. De gehele stad ls w^^opgebouwd. Alle huizen zijn er van hout e^maardoor kon de stad zo snel worden hersteld. Bij het mo nument staat een kiosk, waar je stukjes puin van de atoomaanval kunt kopen. Het zijn doodgewone stukjes steen, maar de souve nir-jagende Yanks zijn er gek op! Zo is Rein dus de eerste Boskoper geweest die Hiroshima heeft gezien. We 'kunnen begrijpen dat Rein 6omber zegt: ,,'t Is tóch maar droefheid en narigheid wat je ln de wereld ziet" HUGO HOOFTMAN G.Z.C. won viermaal Voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B. werden gisteravond gespeeld: DWR— GZC (hereni 1—11; GZC—Gouwe (dames) 9—0- GZC 2—Haarlem 2 (heren) 10—0; GZC 3—GZC 4 (heren) 2—3: AZC—Gouwe (heren) 3—2: Vitesse—BZC (heren) 1—2. Voor de Kring Gouda werden gespeeld: GZC b—AZC radspiranten) AZC n.o.; GZCGouwe (adsp 3—4: AZC 3-B Z en PC 3 (heren) 31: AZC—Gouwe 2 (da mes) 1—1: BZ en PC—GZC (adsp.) 7—0. Duivensport. Strijd en Vriendschap De postduivenvereniging „Strijd en Vriendschap" hield een wedvlucht uit Or leans, 499 km. Uitslag: C. Blok 1. 4 8. 11: F. Flux 2. 3. 8. 9. W. Kraan 5; J. Thle 7. 10. REIN v d. WOLF uit Korea terug. (Van een onzer verslaggevers). Wnddinxveen. Een korte brand heeft gistermiddag aan de Tweede Blolcsweg te Wadd inxveen een schuur in de as gelegd en even gevaar voor de omgeving opgele verd. Maar toen de Waddinxveense brahd- wcer vier slangen had uitgelegd en het blus- singswerk energiek ter hand had genomen, was in korte tijd het gevaar voor uitbrei ding geweken. De brand ontstond waar schijnlijk omstreeks twaalf uur op de zol der van een schuur achter de v/oning van De eerste ontmoeting voor de zomercom petitie KNZB. tussen DWR en GZC. gister avond te Haarlem gespeeld, is in een klin kend® 11—1 overwinning voor de Gouwe naars geëindigd. Erg moeilijk hebben de GZC-ers het. zo als uit de uitslag wel blijkt, biet gehad, want het zeer zwakke spel van de Haarlemmers gaf aan Cabaut c.s'. volop gelegenheid hun kunnen te tonen. Kort na de aanvang had v. d. Tooren al succes met een verschot, dat de DWR-kee- per totaal verraste.- Hoe langer hoe duidelijker werd het o wicht van GZC. De stand werd geleidelijk opgevoerd tot 50 door doelpunten vai d. Tooren (3). Den Boer en v. Willigen Na de rust was er hetzelfde spelbeeld. een steeds aanvallend GZC met af en toe een ver Haarlems schot op het doel van Weck Eerst nadat GZC de stand op 8—0 had ge bracht, redde DWR door zijn midvoor me een achterwaartse worp de eer (81). GZC voerde de stand ten slotte op tot 11—1. MARKTBERICHTEN VEEMARKT GOUDA. 7 Juni. Aangevoerd 36 slachtvarkens 2.22 ƒ2.24 per kg; 318 magere varkens 18(1— f 1.95 per kg 1222 biggen f 3545 per stuk. Handel traag. 71 Nuchtere kalveren 3545 per stuk: 64 lammeren 55— 70 per stuk; 4 bokken en geiten 18—32 per stuk. Handel matig. KAASMARKT GOUDA. 7 Juni. Aangevoerd 315 partijen. Ie Kwa liteit ƒ2.20—/'2.28: 2e kwaliteit ƒ2.1?— 2.19; extra tot 2.42 per kg. Handel kalm Bij gouden feest vernieuwde fabriek in gebruik genomen Door aan èpn koord te trekken heeft bur gemeester mr dr K. F. O. James gistermid dag de gemoderniseerde fabriek van de Joudse Melkinrichting in werking gesteld Onder geraas en gesis ging de kolossale flessenspoelmachine draaien. De lopende- band productie van melkproducten was be gonnen. Daarna maakte het gezelschap van •ommissarlssen der N.V. en talrijke geno digden een rondgang door het bedrijf, n de cantine van de Garenspinnerij hebben e raad van commissarissen en directie een eceptie gehouden ter gelegenheid van het ijftig jarig bestaan van de N.V. Burge- leester James schetste in enkele woorden de betekenis van het bed/ijf voor Gouda. .Gouda mag trots zijn op zo'n goed ge outilleerd bedrijf", zo zeide hij. Hij roemde de ondernemerszin van de bedrijfsleiding, die het zonder steun van de overheid had klaargespeeld de fabriek te verbouwen. Melk ls goed voor elk. daar is iedereen van overtuigd. Meh zegt weieens dat een peli kaan een goede vogel is. omdat zij haar jon gen te eten geeft door vlees uit haar borst te laten pikken. De koe overtreft deze vogel, zo zeide de burgemeester. Zij houdt haar biefstuk, zij voedt haar jongen zelf en bo vendien geeft zij ons de kostelijke melk, dat volgens de advertenties in dé bladen pon den biefstuk betekend. Ir W. van Heiningen Nanninga, oud-direc teur van de fabriek, gaf een kort overzicht van de geschiedenis van het bedrijf. Spe ciaal bracht hij hulde aan de werkers van de oude garde, zonder \yie de Goudse melk inrichting nooit door de moeilijke oorlogs jaren was gekomen. ln allerlei woorden werd de O M I hulde gebracht. Namens de melkslijters uit Gouda werdpn hartelijke woorden gesproken door de heren W. Graafland, voor de vereniging „Onderling Belang en A. Schoonderwoerd, namens de slijters. De heer J. Muurling, oud-bqzorger van de G.M.I., haalde herinneringen op uit de ja ren waarin de melkrijders des ochtends om zeven uur uitreden met de wagens met de koperen kannen en dan 's avonds om negen uur klaar waren Het publiek wenste „maar" driemaal per dag bediend te wor den. En des Zondags één keer. De directeur van de fabriek, de heer A. Visser, heeft de sprekers met een persoonlijk woord be dankt. Aan de vooravond van de herdenking var het jubileum heeft het personeel een gra tificatie gekregen. Het bestuur werd ver rast met een gedenkbord. PLAATSELIJK NIEUWS Boskoop Bloemenveiling. Coöperatieve Vereniging De Boskoopse Veiling, 6 Juni: Rozen. gr. bloemig. 20 stuks: Butterfly 55—70. Hadley 1.10; Rosalandia 1 001 70: Pechthold 1.50- 2 00: Duisburg 1.001.60; Betier Time 1.10 2 00; F-dith Helen 100; Vierlanden 1 60—2.00; Florex 1 40—1 70: Gemengde Rozen 5070. Babyrozen. 10 stuks: Blase 60; Sweetheart 0.90—1 20; Juweelties 0.601 00: Ingar Olsson 54. Rise Poulsen 23—31: Orleans 20—30: F.l ten Poulsen 46—65; Wolfsglorie 52—85; Glo ria Mundi 1.40—1.70, Byoe 1.501.80; Ge mengde Babyrozen 65; Pinnocchlo - nieuw* babv - 1.30—1.40. Diversen, f» stuks: Lathyrus 9—17. idem gem 14; Campanula, blauwe bloem 2229; idem. wit 24, Clematis. Prins Hendrik 1.50— 2.70. idem. Mevr. lc Coultre 2.00; Pyrethrum in soorten 9—21; Geraniumbloemen 24: Rho dodendron bloemen 1420; Margrieten 6 Irissen 15—31; Pioenen 1 20—160: Papaver bloemen 50: Mei-doorn 1101.30. Violieren dubb wit 1.10; idem crème 1.40; idem enk wit 17; Gladiolen 1.40. Blauwe Regen 14. Di versen per stuk Hortensia 37—58; Rhodo- dendronplanten 40, Begonia's 11; Palmgroep per kg 21. Moordrecht Moordrecht vindt lang geld. De burge meester heeft de gemeenteraad bijeen ge roepen op morgenavond om 7.30 uur n.m. Als voornaamste punten vermeldt de agenda o.a. een voorstel tot het aangaan van een geldlening bij de Nationale Levensverzeke ringsbank N V. te Rotterdam, groot 25000 tegen S' i'/o, af te lossen in 15 jaren en een voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbe lasting. de landbouwer J Oudijk aan de Tweede Bloksweg 12 te Waddinxveen. Eergisteren had men daar een partijtje gedroogd gras opgeslagen. Doordat waarschijnlijk dit gras is gaan broeien, is de brand ontstaan. Toen de eigenaar omstreeks halfééq.de brand 'lemerkte sloegen de vlammen, die ln het ieten dak gretig voedsel vonden, al van ,11e kanten uit de schuur. Er ontstond ge- aar voor het aangrenzende woonhuis van Ie heer J. Oudijk Men heeft het meubilair nel naar builen gebracht, doch de brand- veer heeft het vuur tot de schuur kunnen icperken. Een klein gedeelte van het dak an het woonhuis een verbouwd gedeelte -an de schuur - werd vernield. De schuur brandde geheel uit. De schade, lie naar schatting enkele duizenden guldens .edraagt wordt door verzekering gedekt. Aangezien de Waddinxveense brandspuit bij het uitrukken een mankement vertoonde werd voor alle zekerheid de Goudse brand weer gewaarschuwd De Goudse spuit be hoefde evenwel geen dienst te doen. omdat de Waddinxveense spuit heèl spoedig weer erkte. OudewQter De raad der gemeente kwam onder voor zitterschap van burgemeester Arke in ver gadering bijeen. De Stichting Zwembad Oudewaier werd op haar verzoek kwijt schelding verleend van de betaling van 235 inzake de aankoop van grond. Na een korte toelichting door de wethouder der bedrijven, de heer Hagoort. en de directeur der bedrijven, besloot de raad noodgedwon gen tot verhoging der gasprijzen met één cent per m3 en tot verhoging der electriëi- teits- én watertarieven, een en ander met ingeng van 1 April 1951. Door deze verho gingen worden de grotere uitgaven door ae verhoging der grondstoffenprijzen veroor zaakt. nog niet geheel gecompenseerd. Aan de orts. belast met de armenpraktijk, de heer E. A. L. M Verbeek werd eervol ont slag verleend onder dankbetuiging voor dc door hem verleende diensten Tot zijn op volger werd bqpoemd dokter F. J. G. Ooit- vogel. te Hoenkoop. Na onderzoek der geloofsbrieven van hét nieuw benoemde lid van de raad. de heer H. Kasbergen (KVP). werd met algemene stemmen tot diens toelating besloten. Aan het personeel der gemeente werd dan met ingang van 1 Januari 1951 een vergoe ding van de ziektekosten toegekend tot een maximum van 50.per jaar. Na uitvoerige discussie werd een voor stel van B. en W tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst tot f 400 000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten aangenomen. De voorzitter sprak hierna woorden van afscheid en dank tot de heer Schoondèr- woerd. die sedert 1935 lid van de raad ge weest is en thans heeü bedankt. De heer Schoonderwoerd dankte de voorzitter voor zijn hartelijke woorden. Ook de andere raadsleden dankten de heer Schoonder woerd voor de prettige samenwerking. Bij de rondvraag zc.de de heer Reijngoud verheugd te zijn geweest over de intrekking van de vergunningen tot het houden van varkens *n de bebouwde kom met ingang van 1 Januari j Het speet hem echter, dat deze vergunningen weer even vlug zijn Uitgegeven. De voorzitter beloofde een on derzoek te zurten instellen De heer Reijn goud vroeg verder de aandacht voor het carillon. dat thans weer uitgevallen i«. Wethouder Van Engelen antwoordde, dat de reparatie spoedig zal worden uitgevoerd. Wat de aanleg van een lichtleiding betreft, deelde spr. mede. dat dit nu wacht op de goedkeuring der begroting. De heer Reijn goud zeide verder. <iat de ouden van dagen klagen over de afwezigheid van een bank in het plantsoen op IJsselvere De voorzit ter antwoordde, dat twee banken in de maak zijn De heer Van der Lee vroeg, hoe het ,met de verkeersregeling staat en wees nogmaals op de ongewenste toestand, dat steeds een stinkende veewagen geparkeerd staat bij de Heksenwaag. waardoor daar de atmosfeer wordt verknoeid. De voorzitter deelde mede. dat zo spoedig mogelijk maat regelen zullen worden genomen. Coöperatieve Vee-afzet Vereniging Een aantal veehouders uit de omtrek be sloot een afdeling Oudewater on te richten van de Coöperatieve Vee-afzet Vereniging voor Noord- en Zuid-Holland. F. Rietveld t Op 80-jarige leeftijd is gisteren overle den de heer F. Rietveld, die een bekende en actieve figuur op het gebied van de drankbestrijding was en die zich ook voor de reclassering verdienstelijk heeft ge maakt. Hij was een der steunpilaren van de afdeling Gouda van de Nat. Chr. Geheel, onthouders Vereniging, in wélker bestuur hij 46 jaar zitting heeft gehad. Toen deze toegewijde medewerker 40 jaar bestuurslid was. werd hu koninklijk onderscheiden met de eremedaille van de Orde van Oranje Nassau in zilver. De teraardebestelling zal, morgen om kwart voor drie op „IJsselhof" geschieden.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 2