m. j I W plö (Rat EUROPA een prooi der HUNNEN Hoe leven en leren kinderen in aller heren landen? De Ruhr schreeuwt om steenkool wt „Franco was geen vriend van Duitsland" Eindelijk wat rust voor onze vrijwilligers in Korea /ëa Belastinggeld of lijfsgevaar „MODE-MOOIS Woeste horden roofden, moordden en verwoestten steden en dorpen ZweedseJanHennen WERKLOOSHEID TEISTERT ZONNIG ANDALUSIE Oom Sammoet bijspringen BIJZONDERHEDEN OVER EEN INTERNATIONAAL PLAN Smekende blikken naar de F.S. Leverplicht 4s Beleid van Indonesische regering wordt sterk afgekeurd van hier en daar Onthullen gevonden docum TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DINSDAG 3 JULI 1951 VIJFTIEN EEUWEN GELEDEN: JAT HET BEGIN VAN DE TWEEDE EEUW vóór Christus woonde i7i Midden Azië een .t "0™"d<sercnd ruitervolk, samengesteld uit Mongoolse en Turkse elementen. Om streeks 300 v Chr. wordt de naam van dit volk, de Hunnen, voor het eerst vermeld in ae Chinese litteratuur, in hel begin van de tweede eeuw vóór Christus hadden de Hunnen een groot rijk. dat geheel Mongolië en sedert 176 v. Chr. ook Oost Turkestan .omvatte. De Chinese keizers der Han dynastie waren er zelfs schatplichtig aan. Han Woe -it, een Chinese keizer, die van 140—87 v. Chr. regeerde, wist dit machtige rijk ie vernietigen, doch in het begin van onze jaartelling maakten te Hunnen zich weer vrg van de Chinese overheersing. Hun rijk viel echter in 48 n. Chr. uiteen in een Zuidelijk en een Noordelijk rijk. De Zuidelijke Hunnen, bondgenoten der Chinezen, verjoegen de Noordelijken uit Mongolië en stichtten in Noord-China allerlei rijken, waarin zij zich vermengden met de oorspronkelijke bewoners, wier beschaving zij Overnamen. De Noor delijken trokken in de IV de en Vde eeuw naar Perzië en India en in 372 overwonnen zij de Alanen en de Oost-Goten, terwijl zij de West-Goten noopten een toevlucht te Moeken binnen de grenzen van het Romeinse Rijk (377). Onder hun koning Attila (434—453) vormden deze Hunnen een rijk, dat zich uitstrekte van de Wolga tot de Rijn. Hun optreden leidde tot de grote Volksverhuizing, die de ondergang van'het West Romeinse Rijk veroorzaakte. Na Attila's "elf gingen op in andere volkeren. DE SCHRIK VAN EUROPA "pp EN VOLK. WAARVAN IN ONZE Aj DAGEN NOG SLECHTS DE NAAM VOORTLEEFT, heeft in de vijfde en zesde eeuw onzer jaartelling in een groot deel van Europa en Azië een waar schrikbewind gevoerd. Hun naam Hunnen wordt nog van daag gebruikt als scheldnaam voor wreed optredende volken. In Angelsaksische lan den vooral noemde men reeds tijdens de eerste Wereldoorlog de Duitsers Hunnen. Qmsireeks 434 volgde Attila. een zoon van Moendzoek. met zijn broeder Bleda hun oom koning Roea op, onder wie eerst genoemde als hoofdman had gediend. Attila was een heerszuchtig man. die nie mand naast zich duldde. Ten einde zich te verzekeren van de alleenheerschappij ver moordde hij in 444 zijn broeder. Eenmaal heer en meester breidde hij door veroverin gen zijn rijk belangrijk uit. Zelfs het Oost en het West-Romeinse Rijk werden door Attila's woeste ruiterhorden bedreigd. In Oost-Europa overwon hij de Oost-Goten en ook de Quaden, de Marcomannen, de Sueven en de Thuringers moesten voor hem bukken. Het Oost-Romeinse Rijk had het meest te lijden door Attila's plundertochten, waaraan ln 441 zelfs Konstantinopel blootstond, ter wijl zes jaar later Attila zijn plunderingen zelfs uitvoerde tot aan de Thermopylae. In 448 kocht de Oost-Romeinse keizer. Theodosius II, de vrede, tegen een jaarlijkse cijns van het voor die tijd exorbitant hoge bedrag van 2100 pond goud. terwijl hij aan achterstallige cijns 6000 pond betaalde en tevens afstand deed van de gebieden ten Zuiden van de Donau gelegen. Een poging van Theodosius Attila door sluipmoord uit de weg te ruimen, mislukte jammerlijk. Tot in West-Europa viel het Hunnenrijk uiteen, de Hunnen keizer. Waarschijnlijk heeft Paus Leo I. die met een gezantschap in Attila's legerkamp verscheen, hem door zijft smeekbeden daar toe bewogen. Hoe de vredesvoorwaarden luidden weet men niet, de schrijver Jor- nandes. die Attila's strooptochten uitvoerig heeft beschreven, veronderstelt men te Rome de vrede met goud heeft gekocht. Attila's huwelijk tevens zijn einde T^oen Attila ter gelegenheid van zijn hu- welijk met Jldico, de schone dochter van een door hem verslagen vorst van Bourgondië, een groots feest gaf. is hij plotseling onder verdachte omstandigheden overleden. Met zijn. dood was het tevens afgelopen met de macht der Hunnen. De volken, die slechts door de kracht van Attila's per soonlijkheid waren bijeengebracht en bij eengehouden werden, verklaarden zich on afhankelijk en vestigden zich op nlei woonplaatsen. Attila's zonen Ellak en Deurisik werden vermoord, zijn jongste zoon Irnak hand haafde zijn vaders gezag nog enige tijd aan de Wolga-oevers, doch de oude Hunnen begonnen weer hun oude nomadenleven te leiden en nog jaren lang had Europa te lijden van hun strooptochten. Hieraan kwam pas een einde toen de Perzen samen pjet de Turken het Hunnenvolk vernietig- In sagen en legenden T)e naam Attila werd aan deze Hunnen- vorst gegeven door de Oost-Goten Attila betekent vadertje en onder deze naam is hij in geschiedenis en sage blijven voortleven. Zijn plotselinge dotid en zijn rol in de geschiedenis der Germaanse vol ken hebben geleid tot de vorming van een groot aantal sagen, die haar afsluiting von den in de Nibelungensage en de Dietrich- sage Daarom speelt Attila in de Middel- hoogduitse en de Oud-Noorse poëzie een belangrijke rol. In de Thidreksage. waarin hij onder de Skandinavische naam Atli een rol speelt, is zijn figuur van grote beteke- ..Commigen mogen het als onmanlijk beschouwen, maar het is een feit dat in Zweden veel mannen meehelpen in het huishouden, een direct aandeel hebben bij de opvoeding van de kinderen en hun echtgenote als een volkomen gelijkwaar dige partner beschouwen". Dit onthulde de presidente van de Zweedse Bond van Vrouwen. Werkzaam in Bedrijf en Beroep, mrs Agda Rössel, tijdens een redevoering, welke zij deze week uitsprak in het Kurhaus te Scheveningen tijdens de bij eenkomst welke de Internationale Be stuursraad van de Internationale Federatie van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Be roep daar heeft gehouden. We menen bedoelde uitspraak in het bijzonder onder uw aandacht te moeten brengen. Bij gelegenheid kunt u er uw voordeel mee doen! doorgedrongen Een jaar later volbracht Attila zijn ruchte totht naar Gallië, naar V dus. De aanleiding tot deze roof tocht was, dat Honoria, de zuster van West-Romeinse keizer Valentinianus, zich had weten te onttrekken aan de opsluiting in een klooster waartoe zij wegens een lijfdesbetrekking was gedwongen door zich aan Attila als gemalin aan te bieden, waartoe zij hem een fing zond. Attila nu eiste haar op en eiste daarenboven het halve West-Romeinse rijk, zijnde'-haar erf deel. Natuurlijk werd deze eis van dt hand gewezen, waarop Attila tegen hel West-Romeinse Rijk oprukte. In 451 trojf Attila met zijn Hunnen dwars door Duils- land, nam daar verschillende koningen met hun strijders in zijn leger op, zodat dit in korte tijd aangroeide tot een half mlllioen krijgslieden. Waar deze strijdmacht passeerde restte niets meer van steden en dorpen. Mainz, Worms, Spiers en Straatsburg werden vol komen verwoest. Trier, Metz, Toul, Besan- con en Langres geplunderd. Toen men de Rijn was overgetrokken, splitste het mach tige leger zich in drie groepen. Een groep overviel de Bourgondiërs en versloeg hen. Een andere keerde de wapenen tegen de Franken en rukte op tot aan Tongeren. De derde groep, onder bevel van Attila zelf, rukte op tot aan Aurelianum. het tegen woordige Orleans. Hier ontmoette hij felle tegenstand en toen de Romeinse veldheer Aëtius de be narde stad te hulp snelde met zijn legioe nen, brak Attila de belegering op en ver schanste zich op de Campus Mauriacus bij Troyes. In het najaar van 451 stonden de geweldige lasers tegenover elkaar. Attila raadpleegde Alvorens de strijd te beginnen de godspraak en deze voorspelde hem de nederlaag, doch tevens het sneuvelen van de opperbevelhebber van zijn tegenstan ders. Attila dacht dat met deze Aëtius werd bedoeld en hij achtte diens dood wel een hederlaag waard. Eerst laat op de dag gaf hij het bevel tot de aanval, drie dagen duurde de slag. Attila leed echter geen vol komen nederlaag, wel moest zijn leger, dat teer verzwakt was, terugtrekken. Reeds in het volgende jaar ondernam Attila een nieuwe veldtocht, zijn doel was thans Italië. Aquileja, dat poogde zich te verdedigen, werd met de grond gelijk ge maakt. Achtereenvolgens bezweken voor het geweld der Hunnen Altinum, Concordia. Padua, Milaan en vele andere steden. Zelfs Rome. ja geheel Italië scheen een prooi van de overweldiger te zullen worden. Plotseling staakte Attila echter zijn zegetocht en hij verklaarde zich bereid onderhandelingen aan te knopen met de Eindelijk zomer Lekker tennissen, in shorts of kort rokje, maar in elk geval luchtig, luchtig' EEN PLAAG teistert dewarme Zuide lijke streken van Zuid-Spanje. waar de olijven welig groeien: vreselijke seizoen werkloosheid. Het woord lijke" ontlenen we aan generaal Franco, die het uitsprak tijdens een 1600 km lange tocht door het zonnige Andalusië. dat in de winter een heerlijk klimaat heeft, maa dat in de zomer de ..braadpan van Spanje' wordt genoemd. Tijdens'een redevoering, welke de genera lissimus in Jaen, de hoofdstad van de gelijk namige provincie, hield, zeide hij, seizoenwerkloosheid aldaar vreselijk was. Zij is een gevolg van het feit. dat men zich er uitsluitend toelegt op de verb, van één product: de olijf. Er is een tijd wee#, dat men zich ook bezighield met wijnbouw, maar op een kwade dag kwam er zjékte in de wijngaarden en toen is nie- >P ven wijnstokken te vervang Iets dergelijks heeft zich voorgedaan in de mijngebieden. Sommige ertsaders raak ten uitgeput en toen heeft niemand er aan gedacht te trachten andere ertshoudende la gen te vinden Dikwijls wordt er critiek op ons uitgeoefend, aldus Franco in bovenbe doelde rede. door mensen, die zouden wil len. dat Spanje een armoe-land was. De te genwoordige regering is evenwel de eerste, welke Spanje ooit heeft gehad, die zich naar het platteland heeft begeven om te onder zoeken welke behoeften men daar heeft en die duizenden millioenen heeft iiitgegeven om de plattelandsbevolking te hulp te ko men. Aldus Franco. Spanje's Oliebron De toestand van Jaen, dat de „oliebron" van Spanje zou kunnen worden genoemd en waar een groot deel van Spanje's olijfbos- sen, die gezamenlijk een oppervlakte van twee millioen ha beslaan, zijn gelegen, is reeds maandenlang allerbedroevendst, 't Vo rige jaar mislukte zowel een deel van de olijf- als van de graanoogst tengevolge van de droogte. Maar zelfs in normale jaren is 80 procent van de arbeiders geregeld gedu rende een half jaar werkloos. Voortdurend is er dan ook een trek van bewoners naar 't Noorden „Vida Social", het blad van de Spaanse vakverenigingen, schreef over een stadje, genaamd Escanuela: De trek naar het Midden en Noorden is hier zo groot ge weest dat er van de 4000 inwoners er in Esca nuela slechts 25 mannen zijn overgebleven in staat zware arbeid te verrichten. Hier, in Jaen, voegde het blad er aan toe, bestaat er een schrille tegenstelling tussen de honge rige. m lompen gehulde werklozen, die zwij gend uitziend naar werk op de marktplei nen staan en de dikke, doorvoede mensen, die de café's en bars rondom bevolken. In het gedeelte van Jaen. dat Carolina- Linares wordt genoemd is de staat bezig een ingewikkeld drainagestelsel aan te leg gen, teneinde het overtollige water in deze streek, waar men veel loodmijnen vindt, weg te voeren. Men hoopt dat de lood,pro ductie eer men drie jaar verder is. met 125.000 ton zal zijn gestegen. Tengevolge van het gebrek aan moderne machines en omdat de mijngangen, die in bedrijf zijn. uitgeput geraken, is de exploitatie daarvan niet lonend in dit deel van Spanje, ondanks de hoge prijzen, welke op de wereldmarkt voor lood worden betaald. Cordova opende Franco de grootste graansilo, welke ooit in Spanje is gebouwd. Er zijn plannen gemaakt voor de bouw van ongeveer honderd silo's en hiervan zijn er tot dusver twintig gereed gekomen. In be doelde silo In Cordova kunnen ongeveer 15.000 ton graan worden opgeslagen en bo vendien kan het graan er worden gezuiverd en het zaalzaad worden uitgezift met een snelheid van vijf ton per uur. In twee jaar tijd hoopt men de kosten van de bouw van die silo's er uit te hebben aangezien, dank zij de selectie van het zaad er twintig procent wordt bespaard, terwijl bovendien de oogst 15*/« meer oplevert. Het grote verlies aan graan, gevolg van het opslaan ln ruimten, welke daarvoor niet geschikt zijn. is even eens ondervangen. Twee millioen seizoen-werklozen Deskundigen, die zich hebben bezig gehou den met de ingrijpende problemen welke zich in Andalusië en Estramadoera, de landbouw gebieden bij de Portugese grens, voordoen, zijn van mening, dat de grote vraag is hoe 2.000.000 losse landarbeiders in deze gebie den, geregeld werk kan worden verschaft met een levensstandaard, gelijkwaardig aan die van veld- en industrie-arbeiders in Mid den- en Noord-Spanje. Bedoelde deskundi gen zoeken een oplossing in Invoering van electrische productie en vestiging van lich te industrie, waar landarbeiders in tijden van slapte werk zullen kunnen vinden, pre cies op dezefde wijze als in Zwitserland tal van boeren zich des winters bezighouden met horlogemaken. Verder moeten de ver bindingen langs de weg en per spoor wor den verbeterd. Electrificatie van de hoofd verbinding, de spoorlijn van Madrid tot Al- geciras (aan de Straat van Gibraltar) zou er veel toe bijdragen om de minder ontwikkel de gebieden van het Zuiden gemakkelijker bereikbaar te maken. Deze plannen zijn de hoop. dat „Oom Sam" zal verstrekken. dige middelen Verder moeten besproeiingswerken worden bespoedigd. Generaal Franco heeft het Gij-ara reservoir geopend: dit reservoir maakt deel uit van het grote project om 7 000 gezinnen over te brengen naar een ge bied van 36.000 ha nieuw geïrrigeerde grond. Hoewel met de uitvoering van dit werk reeds in 1943 een begin is gemaakt, zal het eerst in 1955 kunnen zijn voltooid. De vooruitgang wordt tegen gehouden doordat heel veel landeigenaren zich eenvou dig niets aan hun grondgebied gelegen laten liggen en meermalen zelfs elders wonen zon- er naar om te zien. Dank zij de hoge prijzen, welke voor olijfolie en graan wor den gemaakt, begint daarin evenwel verbe tering te komen. De landheren gaan het hu de moeite waard vinden een beetje belang te stellen in hun boerderijen. Dit neemt niet weg. dat er nog tal van landgoederen zijn, waarvan de eigenaars in Madrid of in een andere stad wonen en die zelden of nooit een bezoek brengen aan hun eigendom, waarop soms tientallen jaren lang geen verbeteringen worden aangebracht, terwijl soms alle zorg er voor achterwege blijft. De groote zorg baart evenwel het gebrek aan kapitaal. De regering moge allerlei plannen tot modernisering van het land bouwende deel van Spanje maken 't par ticuliere kapitaal blijkt weinig geneigd daaraan deel te nemen. Maar al te vaak wil len landeigenaren slechts geld uit de gropd halen zonder er iets in te willen steken. Doet de staat in dit opzicht te veel dan staat inflatie voor de deur. Kostprijs in Belgische mijnindustrie Naar Hanleiding van het rapport over de Belgische mijnindustrie, dat op verzoek van de E C A door twee Amerikaanse genieurs is opgesteld en waarin tot de ge volgtrekking wordt gekomen, dat de pro ductiekosten, die thans gemiddeld meer dan dlr 14 per ton bedragen, ten minste tot dlr 11 en ln sommige gevallen tot dlr 19 per ton zouden kunnen worden vermin derd. heeft de federatie van de Belgische kolenmijnen een tegenrapport gepubliceerd. Daarin wordt er op> gewezen, dat het zeer korte bezoek van de beide Amerikaanse ingenieurs deze geen concrete mening heeft kunnen geven over de exploitatie van de Belgische mijnen. De federatie er kent. dat de kostprijs van de Belgische mijnen moet worden verlaagd, maar zij zegt verder, dat het in verband met de vele onzekerheden, die voortvloeien uit de ingewikkeldheid van de Belgische kolen,- lagen en de voortdurende schommelingen van lonen en grondstofprijzen, onmogelijk is. voor wie dan ook. om op dit ogenblik vast te stellen hoe laag de kostprijs zou kun nen worden. Financiële resultaten van Engelse Coal Board De National Coal Board boekte ln het eerste kwartaal van dit jaar een overschot van 983.100, hetgeen een stijging beteken de van bijna 300.000 in vergelijking met het laatste kwartaal van 1950, doch een da ling van ruim 4' millioen ten opzichte van het eerste kwartaal van 1950. Welis waar steeg de productie en werden de bin nenlandse verkoopsprijzen verhoogd, doch ook de productiekosten werden hoger, ter wijl er voorts een verlies werd geleden van 3' t millioen op de invoer van kolen, die nodig was om de vraag te bevredigen. W.-Duitsp kolenproduetif in Mei Westduitse productie van harde kolen is gedaald van 10.028.000 ton in April tot 9 370.000 ton in Mei. De productie van cokes bedroeg 2.580 000 ton tegen 2.480000 ton in April .terwijl de productie van bruinkool 6.400.000 ton bedroeg tegen 6 720.000 ton. De uitvoer van kolen bedroeg in Mei 1 980.000 ton, waarvan naar Frankrijk 509.600 ton, naar Luxemburg 271 000 ton. naar Oostenrijk 239 500 ton, naar Italië 230.700 ton. naar Nederland 210.900 ton, naar Zwe den 173.400 ton. naar Zwitserland 96.700 ton. naar Denemarken 95.200 ton. naar Joego slavië 32 000 ton, naar België 22.800 ton en naar Griekenland 22.000 ton. Britse Timber Control koopt hout van Pacific kust Uit handelskringen wordt vernomen, dat de Britse Timber Control wederom hout van de Pacific kust heeft aangekocht, waardoor het totale cijfer voor dit jaar wordt ge bracht op ongeveer 520.000 standaards, waar van ongeveer 80.000 uit de Ver. Staten. De aflevering zal geschieden in de loop van de komende 12 maanden en hoewel het ver voer van deze hoeveelheid de scheepvaart faciliteiten bijna zeker tot het uiterste zal belasten, verwacht men dat het grootste ge deelte zal worden afgeleverd binnen de vastgestelde periode. Inmiddels wordt het waarschijnlijke ni veau van de invoer in 1951 duidelijker. Tegen eind Mei hadden particuliere importeurs sedert de opheffing van de contröle orders geplaatst voor bijna 750.000 standaards, een cijfer dat bijna gelijk is aan de invoer in het vorige jaar. Men raamt dat te zamen met de aankopen van de Timber Control het to taal het bevredigende niveau zal bereiken van ongeveer 1 750 000 standaars. Het huidige loegestande verbruik bedraagt 960.000 stan daards. Olieboringen in Zuid-Zweden Geologen, die proefboringen doen in Zuid-Zweden, zeggen grote hoop te hebben spoedig olie aan te boren. Tot dusver is de grootste diepte, die zij bereikten, 1630 m. Deze zeer grote rotor is n. onderdeel van de 000 pk electro motor, die behoort tot een water per minuut kan worden opgepompt. Het •eivicht van de motor •edraogt meer dan 310 ton. Twee van dergeliike motoren zullen in de Grand Coulee-stuudam worden gemonteerd. Zij zijn gebouwd door de General Electric Com- en in delen naar de Grand Coulee-stuw dam in de Amerikaanse staat Washington ver voerd. Kamp op de sawah's Meer dan vijftig.kilometer reden de wa gens over de zonbeschenen en stoffige wegen. Als een groep vreemde wezens, on herkenbaar door zweet, vuil en zand. kwam het detachement in de loop van de dag op de plaats aan. waar het nu ligt: een paar sawah's. langs de kant van de wegEr was niets langs de weg. alleen de sawah's. Precies zoals bij u de weilanden, waarin misschien koelen lopen te grazen, die u nieuwsgierig aankijken als u het zou wagen te komen kijken. Hier waren geen koeien Hier waren alleen: de sawah's. Maar dat werd aldra anders. Er kwam een ..advanceperty" hoe moet je dat op z'n Hollands zeggen, „kwartier makers?" en die advanceparty begon met een boom om te hakken. Een grote hoge boom. Die boom werd gevild en de blanke stam werd in de grond gepoot, midden op de eerste sawah. En in deze geïmproviseer de mast werd de Nederlandse driekleur ge hesen. Daar waaide ons rood. wit en blauiV. op een sawah. ergens in Korea. Dat was het teken: Hier wonen wij. de Nederlan ders! Toen kwamen de wagens, de wagens met de mannen, waarvan Ik u vertelde. Het eerste wat ze deden was vragen: waar is Nhier een kali? Bij hónderden vlogen ze de kali in of de ..showerpoint", een mobiele badgelegen heid. die de Amerikanen langs de kali Een der Amerikaanse spoorwegmijen heeft een nieuw type rangeerloco- motiel in gebruik geno men, die goederenwa gons zijdelings voortdu wen. Deze ran geer loco motieven lopen over spe ciale rails als gevolg waarvan minder wissels behoeven te. worden be handeld. De rails voor deze locomotieven liggen tussen de beide normaal- sporen in. De locomotie ven bezitten terzijde tongvormige uitsteeksels, waarmee de wagons wor den gegrepen. Het is mogelijk met deze soort rangeerlocomotieven wa gons op twee sporen ge lijktijdig te verrijdcÊ. ONLANGS maakten wij melding val experiment, waardoor de „Wei ichap een Werkge meenschap voor Vernieuwing van Opvoe ding en Onderwijs (W.V.O.)", Nederlandse afdeling van de New Education Fellowship, een bijdrage wil leveren ter verbetering van de internationale verstandhouding. Een en ander is neergelegd in een „inter nationaal plan" onder de naam „Hoe kin deren in alle Landen Leven en Leren". Bibliotheken, onderwijsinstellingen en hoof den van scholen met nieuwe onderwijs methoden is medewerking gevraagd. De UNESCO koestert veel belangstelling voor dit plan en in het bijzonder natuurlijk voor de resultaten, die het eventueel zal opleveren. Het voorlopig comité van aanbeveling heeft thans nader geformuleerd hoe het plan dient te worden uitgewerkt. Scholen, afzonderlijke schoolklassen, leer krachten van elke inrichting van onderwijs, en verder allen, die met opvoeding te maken hebben, kunnen eraan deelnemen. De scholen of klassen kunnen uit de landen, die er aan wensen mee te werken, er één uitkiezen. Wanneer het secretariaat het1 contact tussen dfe Nederlandse en de bui tenlandse scholen tot stand heeft gebracht, ligt het geheel aan de scholen, d? intensi teit van de uitwisseling te bepalen. De W.V.O. denkt hierbij niet aan school- correspondentie in het algemeen. Het Is de bedoeling, dat iedere school of klas gedu rende het komende schooljaar, te beginnen met September, door een levendige uitwis seling van „projects" enerzijds zoveel moge lijk materiaal over kinderen en scholen in andere landen verzamelt, anderzijds in deze landen een beter begrip voor on» land en volk verspreidt. Wat verstaat de W.V.O. nu onder een „project"? In Frankrijk en België spreekt men van een „centre d'intérêt", bij het Nederlands Voortgezet Lager Onderwijs spreekt men van „leerstofkernen". Karakteristiek voor de moderne wijze van lesgeven met behulp van „leerstof kernen", „centres d'intérêt", of „projects" is, dat het onderwijs enige tijd om een bepaald onderwerp gegroepeerd is. Er zijn onbeperkte mogelijkheden voor zulke pro jecten. Men kan als „project" kiezen bijv.: ons dorp, onze stad, onze streek of pro vincie, onze streek als industrie- of land- bquwstreek, de klederdrachten, volksdan sen en folklore. Dit leidt tot bespreking van verkeersmiddelen in Nederland en de histo rische ontwikkeling daarvan, van vogels en planten van eigen streek of van Nederland ln het algemeen, e.d. Gezamenlijk door een klas aangelegde herbaria e.d. zouden in het buitenland zeker zeer worden gewaardeerd. Het „Internationaal Plan" wil dus niet het werk op school nog vermeerderen, doch het werken volgens „leerstofkernen" als experiment bevorderen door leerkrachten en leerlingen door middel van uitwisseling van „projects" de mogelijkheid te bieden deze werkmethode nader te leren kennen. Niet alleen wordt hierdoor een werkwijze volgens moderne beginselen aangemoedigd, maar het perspectief en de Belastingstelllng- sfeer van de leerlingen zal door dit ge regeld contact met het geadopteerde land in hoge mate kunnen worden verruimd. Nationale tentoonstelling Aan het eind van 1952 zal een nationale tentoonstelling worden gehouden, waarbij alle deelnemende scholen en klassen stand6 zullen inrichten, die het verzamelde mate riaal laten zien. Verder wordt gedacht aan het spelen van buitenlandse spelletjes door de kleinsten, het zingen van vreemde volks liederen, het uitvoeren van volksdansen, het ten gehore brengen van gramofoonpla- ten, en het vertonen van films door die groepen leerlingen, die dergelijke bijdragen hebben weten te verzamelen. Behalve door het „projectwerk" hoopt de W V O. nog op andere wijze een beeld te geven van de wijze waarop kinderen in andere landen leren, en niet alleen hoe, maar ook „of" en „hoelang". Dank zij de steun van ambassades, consulaten. UNESCO en het „Bureau International d'Educalion te Genève zullen zakelijke gegevens over de omvang van het analphabetisme en de methoden van de bestrijding ervan, leer plicht. verplichte schoolleeftijd, schoolgeld, schooltypen en gevolgde methoden worden verzameld en deze gegevens zullen door een nieuwe werkgroep van de W.V.O. worden bestudeerd. Bedoelde groep zal trachten de gegevens tot een vorm terug te brengen, welke door leerlingen van kweekscholen en hogere klassen van middelbare scholen in beeldstatistiek kunnen brengen. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan het werk van UNESCO, om een zekere basis-ontwikkeling te verspreiden in de zgn. achterlijke streken. De organisatoren zijn vol vertrouwen, dat dit plan kan slagen, als de Nederlandse scholen hfet belang van dit uitgebreide pro jectwerk inzien en zich geestdriftig er voor spannen. In het voorlopig comité van aan beveling is nog opgenomen: mej. W. B. Uytenhoudt, inspectrice bij het Nijverheids onderwijs tot voor kort directrice van een Huishoudschool in Rotterdam. Het gehele organisatorisch werk voor het internationale plan zal. zo vernemen wij nader, belangeloos worden verricht. Bijdra gen, hoe klein ook, kunnen echter worden gestort op girorekening van de „Penning meester van de W.V.O 261036 Bilthoven onder vermelding „Internationaal Plan". Drukkerijen of papierverwerkende bedrij ven, die goed bruikbare materialen willen afstaan, kunnen zich wenden tot het secre tariaat: Fr. Schubertstraat 44, Utrecht. Er is minder broodgraan uitgezaaid Uit een zo juist door het Centraal Bureau van de Statistiek gepubliceerd overzicht blijkt, dat de telling in Mei 1951, betreffende de oppervlakte der akker bouwgewassen, de volgende uitkotnsten heeft gegeven: De totale oppervlakte granen is met 11 000 ha (2 procent) teruggelopen. Dit houdt .verband met de sterke inkrimping van het broodgraanareaaltarwe en rogge elk 15 000 ha. minder dan in 1950 terwijl haver en mais een uitbreiding te zien gaven van resp. 12 000 en 7.000 ha. De groen? erwten hebben zich gehand haafd, terwijl de stambonen met 80 ha. zijn uitgebreid. Ook de aardappelen zijn wat teruggelopen. Het sterkst de fabrieksaard appelen met 8000 ha. (17 proc.) verder zijn er iets meer suikerbieten en aanzienlijk meer voederbieten (11 proc). Het kool zaadareaal is ingekrompen met niet minder dan 64 procent (20.000 ha). Vezelvlas daarentegen gaf een uitbreiding te zien van 12.500 ha. (71 proc.) Uit de statistiek van de land- en tuin bouw voor 1950 blijkt, dat in dit jaar 2 338.000 ha. cultuurgrond zijn geïnventa riseerd. tegen 2.331.000 ha. in 1949. Het aantal stuks rundvee steeg van 2 540.000 in Mei 1949 tot 2.723.000 in Mei 1950 Het aantal varkens nam in dezelfde periode toe van 1.298.000 tot 1.800.000. ter wijl het aantal landbouwpaarden daalde van 215 000 tot 200 000 De waarde van de productie in land- en tuinbouw bedroeg in het oogstjaar 1949/50 ruim 3 milliard gulden, terwijl voor een waarde van ruim 2.4 milliard werd uitge voerd. Productie Aramco 1950 In haar jaarverslag over de werkzaam heden in Saoedi Arabië legt de Arabian American Oil Co. de nadruk op de hulp, die de maatschappij verleent voor de in dustriële en landbouwkundige ontwikke ling van Arabië. Parallel met de over da gehele wereld toenemende vraag naar olieproducten heeft de productie van ruwe olie in Arabië in 1950 een record bereikt van 643.147 barrels per dag tegen een vroe ger record van 532.282 barrels per dag in Februari 1949. De Arabian American Oil Co. heeft de productie van ruwe olie in Mei gebracht op een recordniveau, doch de raffinage-activiteit was kleiner dan in April. De productie van ruwe olie bedroeg in Mei 22.933 000 barrels tegen 20.854.000 barrels in April. In Mei 1950 bedroeg de productie 17.078.000 barrels. In de eerste 5 maanden van dit jaar bedroeg de pro ductie* 98.735.000 barrels tegen 71.652.000 barrels in de overeenkomstige periode van 1950. De hoéveelheid ruwe olie, welke in de raffinaderij te Ras Tanura werd ver werkt, daalde van 4.836.000 barrels in April tot 4 462 000 in Mei. In de eerste 5 maanden van dit jaar werden 22.822.000 barrels ver werkt tegen 12.968.000 barrels in de over eenkomstige periode van 1950. DINSDAG 3 JULI 1951 \JRIJDAG MAG DAN een ongeluksdag heten, in de geschiedenis van het Nederlands detachement Verenigde Naties is Aet een geluksdag geweest, een dag, die we nooit zullen vergeten, zo schrijft Wim Dussel uit Korea. Want op Vrijdag 8 Juni kwamen de vermoeide Nederlandse soldaten na njeer dan vijftig dagen en niet te vergeten 50 nachten ann één stuk door in de voorste lijn te hebben gezeten, eindelijk op rust. Op deze gedenkwaardige dag zetten zich des morgens om een uur of twaalf de lange, lange colonnes trucks, jeeps en weaponcarriers in beweging om de mannen „naar ach teren" te brengen. Naar „achtereit". naar een plaats, die enige weken voordien nog voorste lijn was. Maar dankzij de vlotte opmars en de daaropvolgende zuiveringsactie is het in dit gebied thans volkomen rustig en kunnen we eens uitrusten en tot ons zelf vlak tegenover ons hebben opgesteld. En zo waren we in een minimum van tijd ein delijk weer eens schoon. In een even kort» tijd waren de sawah's «een sawah's meer. maar een compleet kamp. De tentjes rezen als paddestoelen uit de grond en toen tegen de avond iedereen zijn plaatsje gevonden had. had de ziekentent meteen zijn eerste ..klanten": slachtoffers van schcerlljntjes In het donker struikelde namelijk menigeen over de kris-kras gespannen lijnen of over de tientallen telefoondraden die nu eenmaal altijd en overal in Korea te vinden zijn op elk plekje grond Film „Er is film vanavond Die k'reet schalde tegen zevenen door het kamp. „Film? Wat is dat?" Dergelijke antwoorden kon je horen..Geen wonder; er ziin er bij. die sedert onze aankomst in November geen „movie" zoals iedereen zegt gezien hebben. De belangstelling was dan ook enorm, ondanks het feit dat iederef^n vRn plan was geweest nu eens echt jL gaan slapenVrijwel het hele bataljon, op de gebruikelijke wachtposten na. was dan ook bij deze ..galavoorstelling'' aanwezig.... „Toen was het feest", vertelde een sol daat me de volgende morgen. „De film wai mooi. daar niet van, maar ik verlangde naar de nacht. Eens te kunnen slapen zon der het idee te hebben dat er wat kon ge beuren. Je schoenen uit. je sokken uit. je broek en je overhemd uit. Man. wat een genotIk heb gesnurktNee. niet gewoon meer Dat moest je nou elke dag kunnen I1 nduririélen in het Ruhrgebied werpen hoe Unger hoe amekender blikken naar ge Verenigde Staten in de hoop dat deae financiële en politieke steun sullen verlenen ten einde Weat-Dulisland te helpen sUn .voort te vergroten en tevena om het hun mogelijk te maken de industriële bijdrage van West-Dultsland aan de Europese ver dediging te leveren. Ze hopen, dat Amerikaans kapitaal in de Westduitse industrie zal worden gestoken waardoor deze meer zal kunnen produceren «n verder verlangen ze. dat Amerika hen nnlitiek zal steunen, zodat de beperkingen, welke de Geallieerden de Duitse industrie hebben opgelegd, zullen worden opgeheven. Vooral trachten ze steun van Amerika te krijgen ten einde fluks een eind gemaakt te zien aan de Internationale Ruhrovereen- kornst krachtens welke West-Duitsland «200000 ton kolen per kwartaal, voorname lijk aan West-Europa en Scandinavië, moet ^Hoewel de industriëlen over het algemeen graag produceren ten behoeve van de ver dediging van West-Europa, zijn sommigen er minder op gesteld zware militaire uit rustingsstukken zoals tanks en zware ka nonnen te vervaardigen, aangezien hierdoor de productie van goederen, geschikt voor export, zou verminderen Met dit al produ ceert het Ruhrgebied het uiterste, dat het onder de tegenwoordige beperkende bepa lingen kan produceren ondanks gebrek aan kapitaal en steenkool en ondanks de ge volgen van oorlogsschade en ontmanteling, welke zich nog steeds doen gevoelen. Dit is de indruk, welke een correspondent van Reuter kreeg, toep hij een week lang in het Ruhrgebied vertoefde en er verschillende fabrieken en staalwerken bezocht. Dr E. H. Goldschmidt, president van de Kamer van Nijverheid cn Handel te Essen, vatte de mening van tal van industriëlen in dit gebied samen toen hij tijdens oen ver gadering van de Kamer van Koophandel van Essen en Duisburg zeide: Het is slechts een kwestie van tijd. dat de Verenigde Staten ons op groter schaal zullen helpen dan totnogtoe het geval is. De zware lasten, welke op West-Dultsland rusten: bezettingskosten. zorg voor onge veer tien millioen uitgewezenen en vluchte lingen en het verlies van een derde van Duitslands grondgebied ton gevolge van de oorlog, slorpen meer dan 40'van het natio nale inkomen van de Federale Republiek op Spr. noemde dit ..een last. welke onze kracht te boven gaat". Hij opperde de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten twee procent van hetgeen ze thans uitgeven voor hun eigen herbewapening aart Wcst-Duitsland zullen overdragen, ten einde een „sociale wal" op te werpen tegen het communisme. Hij voeg de er aan toe. dat de Duitsers geen aan sporing nodig hebben daar ze, in tegenstel ling met de Engelsen, wier soberheidsmaat regelen Goldschmidt zeide te bewonderen, geen enkele hoop koesteren. De Duitse Kamers van Koophandel, aldus voegde hU er aan loe. zijn evenwel bezig te trachten een kapitaal van een milliard Duitse mark bijeen te brengen ala inves teringskapitaal. Dr Goldschmidt stak de draak met het tegenwoordig geldend stelsel, krachtens het welk Duitsland verplicht is steenkool uit te voeren tegen tien dollars per ton en dan steenkool, waaraan het dringend behoefte heeft, uit de Verenigde Staten moet invoe ren tegen dertig dollars per ton. De leiders van zeer belangrijke firma's in het Ruhr gebied verklaarden, dat ze tot dusver nog geen speciale orders ten behoeve van de verdediging van het Westen hebben ontvan gen Indirect dragen ze echter wel hun steentje bij door goederen te produceren waarvan de uitvoer naar landen van het communistisch blók verboden is op grond van de door de Geallieerden opgestelde lijst van materiaal, dat kan dienen voor strategische doeleinden. Remmende factoren in der ondernemingen, Demag, die o.a 'govens e.d. voert op het ogenblik meer uit dan vóór de oorlog, het vorige jaar voor een bedrag van tachtig millioen mark. On geveer 35* van de productie ging het vorige jaar naar West-Europa, Zuid-Afrika. India, Australië. Zuid-Amerika en andere landen. Ongeveer 80*/» van de gehele uitvoer van die onderneming kwam West-Europa ten goede. In Oberhausen-Holten ls de grote Ruhr Chemie Aktien Gesellschaft gevestigd, welke belang heeft bij het mijnbedrijf in de Ruhr. Ruhr Chemie, dat geducht had te lijden van de bombardementen van de Britse luchtmacht 35*/« van zijn capaciteit ging teloor omvat de beroemde fabriek voor de productie van synthetische hydro carbon uit cokes, waardoor het mogelijk is synthetische motor-olie te maken. Deze fa briek is nog steeds niet in bedrijf. Het zou 9 10 millioen mark kosten om haar weer op gang te helpen en dan zou ze nog moeten kunnen rekenen op voldoende aanvoer van steenkool. De Gutehoffnungshütte. eveneens geves tigd in Oberhausen. een van de oudste fir ma's van zware industrie in het Ruhrgebied. heeft meer te lijden van gebrek aan steen kool dan van kapitaal. Er wordt staal ver vaardigd en allerlei Industriële uitrustingen; op hét ogenblik krijgt deze onderneming slechts de helft van alle brandstof, welke zij nodig heeft. Tal van industriëlen aan de Ruhr hopen, dat de kolenaanvoer groter zal worden wan neer meer mijnen in dit gebied gebruik ma ken van de Löbbe-Hobel constarfte mecha nische mijnwerker, die per dag duizend ton kolen kan graven onder de gunstigste voor waarden. Deze machinerie bespaart 500' menselijke arbeidskracht .In de mijnen in het Ruhrgebied zijn reeds dertien van die mechanische mijnwerkers in bedrijf en er zijn er nog 57 in bestelling. Andere landen hebben er 17 besteld: Nederland en België acht, het Saargebied vier. Groot Britannlë drie en Frankrijk twee. De meeste van die bestellingen zijn reeds uitgevoerd. Waaraan men aan de Ruhr evenwel het dringendst behoefte heeft dat is: steenkool, zeggen de industriëlen en in die behoefte kan slechts worden voorzien door de drie maandelijkse verplichte levering van 6.200.000 ton aan West-Europa te verminde ren. Canada stelt nieuwe keuze: Hoge Omes uitgezonderd CANADESE regering Is bezig tege- •-'moet te komen aan een verlangen, dat allerwegen wordt geuit. n.l. dat de man. die bereid is zijn leven In de waagschaal te stellen voor zijn land. zal worden bevrijd van een deel van de belastingdruk, welke op de schouders der burgers drukt. Met ingang van 1 Juli moet leder Cana dees burger 20 opcenten op zijn inkomsten belasting betalen ten behoeve van de ver- dediging, maar van diezelfde datum af ao|pi - len mannen, die de wapens hanteren, niet dat e.en dergelijke tegemoetkoming 'even- de betaling die de wapei meer behoeven bij te dragen van de munitie, die ze zelf Tijdens de begrotingsdebatten heeft de mi nister van Financiën. Douglas Abbott, aan gekondigd, dat er belastingverlichting zou komen voor de mannen, die in het leger dienen en met het oog daarop is de vol gende regeling getroffen: De mannen, die buiten Canada dienen, krijgen een z.g." belastingcrediet van een dollar per dag. Zo zal een mam. die een jaar in Korea heeft gestreden, een belas tingtegoed hebben van 365 dollar. Zou zijn aanslag in de inkomstenbelasting volgens de maatstaven, welke voor burgers geldt, 380 dollars bedragen, dan behoeft hij slechts het verschil tussen 380 en 365 dol lars te betalen, zijnde vijftien dollars (on geveer 57 in Nederlands geld). De rege ling komt er op neer. dat de meeste leden van de overzeese strijdmacht practisch geen inkomstenbelasting behoeven te be- Crisis nog dit jaar? Het volk wordt het slachtoffer van het regeringsbeleid, aldus de voormalige minis ter van Financiën van Indonesië. Sjafroed- dln Prawironegara. oud-leerling van pro fessor Liefttnck. Het ministerie van Arbeid legt de werkgevers loonsverhogingen op. die uitgaan boven de eisen van de arbeiders en de producent ziet zich dan wel gedwongen. bU het huidige lage productiepei! per arbei der. deze kostenstijging op de afnemers te verhalen. Zo maakt het wanbeleid van dit ministerie het levensonderhoud steeds duur der. Het thans gevoerde financiële en econo mische beleid moet volgens hem. tegen het einde van dit jaar tot een ernstige crisis voeren. De inflatietendenties worden bevor derd door het verlenen van hoge Lebaran- gratificaties. „Men had het gel^ beter kun nen gebruiken voor irrigatiewerken of an dere projecten". Het ziet er naar uit. dat de regering als werktuig wordt gebruikt door onwillige groepen van arbeiders". Het gevolg ls ook kapitaalvlucht. De Delitabak en H.V.A. b.v>. zoeken nu emplooi elders, zoals in Abessinië. In antwoord op de vraag, hoe het pro bleem is op te lossen, antwoordde de ex cellentie cryptisch: „De situatie moet Ce'st rijp zijn voor een operatie". Terwijl de stjljd tussen de partijen om allerlei functies en baantje onverminderd •voortwoedt, oefent de pers luide critiek op (Advertentie CAMERA'S Smokkelende Belg aangehouden Een dezer nachten is een Belgische smok kelaar. die met nog enige Belgen koelen over de grens trachtte te smokkelen, onder de gemeente Baarle Nassau, aangeschoten. Douane-ambtenaren ontdekten vlak bij de grens de smokkelaars en sommeerden hen halt te houden. Toen aan deze sommatie geen gevolg werd gegeven, werden schoten gelost. Een Belg. afkomstig uit Weelde, werd hierbij getroffen en kon gearresteerd Worden. Hij werd naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De andere personen van de smokkelaarsgroep wisten over de grens te ontkomen. Vier koeien, die werden achtergelaten, werden in beslag genomen. Alleenwonenden verlangen naar vrije woonruimte Niet alleen gezinnen of jonge echtparen snakken naar een vrije woning, maar ook alleenwonende personen verkiezen een woningvrije woonruimte boven het ,.en pension-" of „samenwonen", aldus dr- ir H. G. van Beusekom, die tij dens het congres van de Nationale Wo ningraad betoogde, dat het woningpro bleem tot een ernstige zedelijke en gees telijke neergang van ons volk kan leiden. REL IN EEN KERK TE SOERABAJA (Van onze correspondent te Soerabajn) Het conflict in de Protestantse kerk te Soerabaja leidde Zondag lot moeilijkheden. Irt de Noorderkerk drongen aanhangers van de uit zijn functie ontzette ds Siahaija binnen en verstoorden de dienst door la- waal te schoppen. Later in de ochtend leid de ds Siahaija de dienst in de Noorder kerk. alhoewel dit ln strijd was met het besluit van de Synode. Dit optreden zal waarschijnlijk tot zijn ontslag lelden. Vrijdagavond werd de Nederlandse predi kant Pik bij een rel in de omgeving van de Boeloetankerk geschopt: hij liep geen lichamelijk letsel op. De kerken te Soerabaja stonden Zondag onder bewaking van de politie de regering. Het blad Pedoman vreest, dat op de duur het leger de regering zou ter zijde stellen, dat de communisten de macht zouden grijpen of dat Sockarno de zijde van democratie zou verlaten. De Keng Po vergelijkt het werk van de regering met een geijkt soort Indonesische cabarethumor, waarbij de clou een volkomen gebrek aan samenwerking is Het blad noemt Hatta als mogelijke nieuwe premier. De Nieuwsgier zegt. dat niemand meer vertrouwen heeft in dit kabinet talen. De naai# van een ongehuwd man in de rang van kapitein zal niet meer voor komen op de lijst van belastingbetalers. Gehuwde mannen kunnen een veel hoger rang hebben en toch vrijgesteld zijn van belastingbetaling krachtens deze nieuwe regeling. Voetangels De regering heeft echter nog niet defi nitief uitgemaakt wat moet worden ver staan onder „dienst overzee". Het is echter wel zeker, dat alle Korea-strijders er van llen profiteren en er zijn aanwijzingen. Amerikaanse bommenwerpers boven Nederland Elf vler-motorige Boeiïng B-50 middel- i zware bommenwerpers en drie tienmotorige Consolidated Vultee B-36 zware bommen werpers van de zevende Amerikaanse ..Air Division" hebben Zondagmiddag boven een groot deel van Zuid-West-Nederland ge- vlogea Overal keken de mensen naar de blauwe hemel, toen dreunend gebrom van vliegtuigmotoren hoorbaar werd. Een groep van niet minder dan elf B-50toestellen werd spoedig zichtbaar, enige tijd later ge volgd door drie stuks B-36. het grootste type bommenwerpers ter wereld. De machines vlogen op geringe hoogte Door hun grote afmetingen maakten zij geen indruk van snelheid. De B-50 heeft echter een spanwijdte van 43.1 meter, een lengte van 30.2 meter en een hoogte van 10.5 meter, de B-36 een spanwijdte van 70.15 meter, een lengte van 55.6 meter en een hoogte van 17.5 meter. De kruissnelheid van de B-50 is meer dan 480 kilometer per uur; de maximumsnelheid van de B-36 eveneens. De veertien vliegtuigen, waarvan de B-36'rf voor het eerst boven ons land waren te zien. hadden een kleine rondvlucht ach ter de rug. Ze hadden Zondag eerder op de dag een begroetingsvlucht over Londen gemaakt ter gelegenheid van het „Festival of Britain", waren vervolgens naar het even ten Noorden van Parijs gelegen vlieg veld Le Bourget gevlogen om hun program in het sluitstuk van de internationale lucht- vaarttentoonstelling te Parijs uit te voeren Ten slotte zetten de bommenwerpers via Brussel en Den Haag hun rondvlucht voort om ten slotte weer naar Engeland te gaan. Zeventien inbraken opgehelderd In de nacht van Donderdag op Vrijdag J.l. werden bij een inbraak in het Centrum- Theater in Den Haag twee Hagenaars be trapt. Bij hun arrestatie bekenden zij die zelfde nacht nog een inbraak in het West einde te hebben gepleegd. Gedurende het verdere onderzoek is komen vast te staan, dat het tweetal verantwoordelijk is voor de golf van inbraken, die in de Planeten- buurt ln Den Haag ls gepleegd. In totaal hebben zij thans 17 inbraken bekend. Zij hadden het voornamelijk gemunt op fa brieken en constructiewerkplaatsen. Bij huiszoekingen is nog een hoeveelheid ge stolen gereedschappen teruggevonden. eens is weggelegd voor de mannen van de Koninklijke Canadese luchtmacht, die thans in Groot-Brittannië dienen en ook de troepen, die thans in Europa zijn ge legerd. schijnen onder de nieuwe regeling te zullen vallen.. Daarentegen verwacht men niet, dat Canadese troepen die dienst doen in de Verenigde Staten van dit extraatje zullen genieten De regering heeft bij het ontwerpen van de nieuwe regeling gedacht aan alle drie onderdelen van de strijdkrachten, d.w.z. aan de troepen te land. ter zee en in de lucht. De grootste moeilijkheid zullën de marine-mannen opleveren, gezien de grote beweeglijkheid van oorlogsschepen. Men neemt evenwel algemeen aan, dat de op varenden van schepen, die naar een strijd toneel worden gezonden, als bijvoorbeeld dat van Korea, in de termen zullen vallen om van de belastingfaciliteiten te geniéten, terwijl degenen, die in opleiding zijp en oefentochten maken, zelfs al worden die ondernomen naar wateren in ver gelegen gebieden, vermoedelijk gewoon op de lijst van de belastingontvanger zullen blijven paraderen. Bij het ontwerpen van de nieuwe regeling zaten bij de regering twee overwegingen voor. In de eerste plaats wilde ze tegemoet komen «an de openbare mening. Allerlei organisaties, in het gehele land verspreid, vonden het een schreeuwend onrecht dat een man, die in vreemde krijgsdienst was. precies evenveel belasting moest betalen als de burger, die rustig op zijn kantpor bleef zitten, genietend van een achturige of kortere arbeidsdag. In de tweede plaats zag zij er een pro pagandamiddel in om gegadigden voor dienstneming te werven. Hoge ambtenaren van het departement van Defensie hebben er op gewezen, dat een ongehuwd man in de burgermaat schappij een heel wat beter baantje moet hebben dan waarop de meesten kunnen bogen om financieel even goed af te zijn als een niet-belastingbetalend ongehuwde kapitein en zeker geldt dit. wanneer de burgers met ingang van 1 Juli een extra heffing krijgen van 20 De nieuwe regeling wordt algemeen met instemming begroet en de enige critiek. welke men er op hoort, is. dat zij niet ver genoeg gaat. Velen hadden liever gezien, dat het beginsel volkomen werd aanvaard dat, wie de wapens voor zijn land draagt, geen belasting behoeft te betalen. Hierbij wijst men er op, dat de hoofd-officieren, die stellig nog enige inkomstenbelasting zullen moeten blijven betalen, in vele ge vallen een groter financieel offer zullen moeten brengen dan de lagere rangen, ter wijl ze toch evenveel ontbering lijden en even grote gevaren lopen als degenen, die onder hun bevelen staan. Het valt echter te betwijfelen of de regering verdere con cessies zal willen doen. Men gelooft n.1. niet dat de mannen, die op een lagere sport van de militaire ladder staan, slape loze nachten zullen hebben omdat de op perbevelhebbers een beetje inkomsten belasting zullen moeten opdokken. En ook wil het er niet in, dat 't grote publiek zich bijster druk zal maken over de financiële problemen van luitenants-kolonel en nog „hogere omes". "PEN LANGE AVONDJAPON meenemen naar een badplaats, al is die nog zo mondain weinig vrouwen, die daaraan ook maar een ogenblik denken, laat staan, dat ze het, doen! Dat hoeft ook niet! Met een korte idansjurk kan zij ook furore maken, vooral als het zo'n schat is als dit kanten jurkje met het strapless lijfje en een rok. die uit vier banen bestaat, afgezet met ruches van organdie. Lijkt dit rokje geen bloemkelk, waarin de bloem ls geval? )AT ANDERE toiletje mag er ook zijn! Het is bedoeld als middagjapon en Susan Small heeft er iets heel bijzonders van ge maakt. Stelt u voor een crème-kleurig op perkleed van Engels borduursel en daaron der een bruin tulen onderrok. De jurk is van boven, tot de bruine ceintuur, gewoon ge sloten. maar onmiddellijk onder de ceintuur springt zij wijd open en dan komt het bruin tulen onderrokje voor de dag. Laat u voor al het tulen cape-je niet weg, want juist hiermee bereikt rrifen het toppunt van élégance! EERSTE BLAD - PAGINA 3 Advertentie Televisie-opnamen uit luchtballon De televisiestaf van Philips zal Zaterdag 7 Juli opnameq uit de mand van een lucht ballon maken. De Henri Dunant. een 800 kubieke meter grote wateratofballon van het echtpaar Boesman—Visser, zal die dag in het Phillps-sportpark opstijgen. Het zal een kabelopstijging zijn, waarvap de televisie kijkers thuis de belevenissen oo hun scherm kunnen volgen. ,Blj een tweede opstijging gaan een verslaggever en een cineast mee naar boven. De resultaten worden op 10 Juli ui Amerikaanse tentoonstelling in Den Haag De ambassadeur der Ver. Staten ln oni land. mr Selden Chapin, heeft Maandag middag in een der zalen van rie Koninklijke Bibliotheek de kleine tentoonstelling ge opend. welke betrekking heeft op de Ame rikaanse onafhankelijkheidsverklaring. De tentoonstelling bevat boeken, docu menten en foto's uit de dagen en jaren rond deze onafhankelijkheidsverklaring, die op 4 Juli 1776 te Philadelphia werd onder tekend Zij werd ingericht door dr L. Brum- mel, directeur van de Koninklijke Biblio theek. die na de opening door mr Chapin nog een kcyte uiteenzetting gaf over de be- trekkiryjen tussen ons land de Verenigde Republiek en Amerika in die jaren. Thuisvaart Hr Ms. Van Speyk Hr Ms Van Speyk die enige jaren op Cu racao gestationneerd is geweest, zal 12 Juli de terugreis naar het vaderland aanvaarden. De reis gaat via de Bermuda's. Het schip wordt afgelost door de Willem van der Zaan. Den Haag raakt 'volgebouwd Tijdens het congres van de Nationale Woningraad heeft dr ir F. Bakker Schut hoofddirecteur van de Dienst voor Weder opbouw en Stadsontwikkeling van Den Haag verklaard, dat ln 6 tot 10 jaar tijds de bouwgrond in Den Haag niet alleen volledig zal zijn uitgeput, maar dat binnen de gemeentegrenzen dan zelfs geen nieuwe bouwgrond bouwrijp zal kunnen worden gemaakt. Tenzij andere administratieve maatregelen worden genomen, zal de wo ningbouw op dat tijdstip geheel stop komen te staan. TTOE VELDMAARSCHALK Coring schuimbekte van woede aan boord ran zijn jacht, dat onder de Spaanse kust lag. daar hij vergeefs wachtte op een uit nodiging van generaal Franco om de Overwinningsparade, welke gehouden werd ter gelegenheid van het eind van de burgeroorlog in Spanje, mee te'maken, is onthuld door de publicatie van documen ten, waarover alle Spaanse bladen thans vol staan De burgeroorlog is weer al haast een vergeelde bladzijde in het Spaanse vader landse geschiedenisboek gewordenvToch is het zelfs nu nog wel interessant eens te horen welk een scherpe conflicten er heb ben geheerst tussen generaal Franco en de Duitsers, zonder wier hulp de generalis simus slechts weinig hoop kon koestaren de burgeroorlog te winnen. Zelfs tot op heden ten dage kan men zich geen juist beeld vormen en is dit trouwens niet te krijgen van de mate, waarmee het buitenland destijds interve nieerde. Want wel weet men thans hoe ver de hulp ging, welke Duitsland en Italië aan Franco verstrekten, maar men heeft nog steeds de hand niet kunnen leggen op cijfers betreffende de steun, verleend door Sowjet-Rusland en van internationale com munistische en niet-communistische orga nisaties die aan de kant van de republi keinen stonden. De eerste ambassadeur, die Hitier naar Spanje zond. generaal Wilhelm Faupel. ge voelde weinig sympathie voor de generaal. Onder de documenten, welke de Britse en Amerikaanse regeringen hebben gepubli ceerd en die gevonden zijn in de archieven van het Duitse ministerie van Buitenland se Zaken, bevindt zich een telegram van Faupel. waarin hij Franco beschrijft als een man. wiens militaire opleiding en er varing hem minder geschikt rpgken voor de leiding van operaties op de tegenwoor dige schaal. Uit de aard der zaak betrachtte Faupel de nodige terughoudendheid in zijn offi ciële telegrammen, maar Roberto Can- talupo. de Italiaanse ambassadeur bij de regering van Franco in het jaar 1937. be richtte: „Op de morgen van 21 Maart kwam Faupel mij bezoeken oni mij ér op te wijzen, dat het absoluut noodzakelijk was, dat we trachten Franco kwijt te raken. Hij voegde er aan toe. dat het niet mogelijk was de hoogste politieke en mi litaire verantwoordelijkheid in handen van Franco te laten. Openhartig verzekerde hij. dat Franco een dier dagen zou worden vermoord en daarom kon hij niet de ideale leider voor de Duitsers zijn". Verborgen wapens Amerikaanse mariniers in Korea fouilleren een ge vangen genomen Chinese communist. Met de meeste zorgjwordt in de kleding van de gevangene gezocht naar wapens. De Chinezen zijn n.l. meesters in het verbergen tian messen en revolvers. Spaanse neutraliteitsverklaring en drukte er zijn voldoening over uit. dat wij hier- -voor begrip hebben getoond." Ik zeide, aldus gaat het rapport ver der. de ambassadeur, dat wij inderdaad hadden begrepen, dat Spanje met geen mogelijkheid aan onze zijde zou kunnen strijden zolang de burgeroorlog in Spanje zelf nog voortduurde. Desniettemin moest ik er aan toevoegen, dat te Berlijn en, voor zover mijn inlichtingen strekten, ook in Rome. de wijze, waarop Franco het neutraliteitsvraagstuk had behandeld, een onaangename smaak had nagelaten. In het bijzonder had men het te Berlijn en Rome volkomen onnodig gevonden dët Franco die neutraliteitsverklaring zo voortijdig .pttbliceerde. Juist na het eind van de burgeroorlog in 1939 ontstond een pijnlijke situatie toen Göring. na een bezoek aan Italië te heb ben gebracht, aan boord van zijn jacht koers zette naar Spanje, vertrouwend een uitnodiging te zullen krijgen voor de bij woning van de Overwinnings Parade, welke in Madrid zou worden gehouden. Generaal Franco weigerde evenwel hem te inviteren. Daarop zond Göring een uit nodiging aan Franco op zijn jacht te ko men onder de kust ter hoogte van Castellon. maar ook dit weigerde Franco. Wel bood hij aan Göring te ontvangen op \en landgoed in de buurt van Saragossa, tenminste als Göring er op stond hem. Franco, te zien en te spreken. Dit nu wei gerde Göring en hij zette koers naar Duitsland, snuivend van verontwaardiging. h\j wilde Göring niet zien.... Telkens ruzie Ernstige wrijving ontstond in 1938 over een groep mijnen, die de Duitsers in Span je hadden gekocht teneinde te voorzien in hun dringende behoefte aan erts. Sr Suanzes. die toen. evenals nu. minister van Handel en Nijverheid was. joeg er toen haastig een besluit door. waarbij de deel neming van buitenlanders in Spaanse ondernemingen tot 40'I* werd beperkt. Dr Eberhard von Stohrer. de Duitse ambassadeur, die Faupel was opgevolgd, schreef in Juni 1939 over dit Besluit: „Ik gaf te kennen hoogst verbaasd te zijn dat de wet was getekend ondanks mijn verzoek die ondertekening uit te stellen Ik zeide. dat het voor mij bedroe vend was te bemerken hoe weinig vrien delijk begrip de Spaanse regering toonde in een kwestie, die voor ons van levens belang is. Jordana (minister van Buiten landse Zaken) antwoordde, dat Spanje niet gewoon was een wet bekend te maken alvorens ze was ondertekend. Ik kon evenwel niet nalaten er hem beleefd, maar zeer ernstig op te wijzen, dat het waar schijnlijk ook niet de gewoonte was dat een regering verscheidene duizenden sol daten en oorlogsmateriaal ter beschikking van een andere regering stelde en boven dien goed vond dat de soldaten werden en het oorlogsmateriaal vernie- gedood Nadat P..'adat gedurende enkele maanden een scherpe gedachtenwisseling was gevoerd kregen de Duitsers ten slotte toestemming 60 a 80'van het kapitaal, dat ze door ze aan te kopen, in de Spaanse \nijnen had den gestoken, er in te. laten. Ook de internationale crisis ln zake Tsjecho-Slowakije. welke in September 1938 ontstond, toen de oorlog tengevolge van het onderhoud te München werd uit gesteld gaf eveneens aanleiding tot wrij ving. Generaal Franco deelde n.l. prompt aan Frankrijk mee. dat hij in een komen de oorlog neutraal zou blijven. Volgens een rapport zou hij hebben aangeboden de Duitse troepen welke voor hem streden te Interneren, maar in werkelijkheid is dit nimmer gebeurd. Göring schuimbekte ln een memorandum van dr Ernst Voer- mann van het Duitse ministerie van Bui- tenlandse Zaken, uitgebracht in October 1938. zeide deze functionaris: „Markies de I Magaz (Spaans ambassadeur in Berlijn) I bracht mij een bezoek. Hij doelde op de ON)WIJSHEDEN VAN WOUTERTJE De open ramen en mijn ijver N/fUN BUREN, die ik allen kèn. -L*-*- Die willen, dat ik vlij tig ben! Ik heb dit feit geconstateerd. Hun ramen, (open), (onbeheerd), Vervullen mij met groot ontzag. •t Is: Carpe Diem! Pluk de Dag! LANGS TUINEN, schuttingen en muren, Gaan vele buren mij iets sturen. 't Zijn schone klanken naast ongure, En zoete, naast obscure, zure! (Die zij maar uit de aether puren), En die ik rustig moet verduren, Tot vér na nachtelijke uren. Zij willen niet, dat ik ga slapen. En nieuwe kracht tezamen-rapen. Zij zeggen dat gewoonlijk zó: Per Poes-gekrijs of Radio. Door orgelspel, dan wel door blaffen. Dóór Buur-gebod: „Gij zult niet maffen!" Mijn buren, die ik allen kèn. Die wVJen. dat ik VLIJTIG ben! volle kracht Nummer Acht, Het is dan Vier Uur in de nacht. En ach... dan slaap ik juist zo zacht! Mijn buur (de baas van Haan en Hen) Wil absoluut, dat 'k VLIJTIG ben Vervolgens, om een uur of zes. Dan meldt zich weer een nieuw adres, ik draai mij op de rechterflank Door luid en klagelijk gejank. Mijn buurman laat zijn hondje buiten. Maar blijft dat diertje buitensluiten. Hij toil niet. dat ik mij verwin. Ook h ij wil. dat ik vlijtig ben.' EN HOOR! Precies om klokke zeven Dan komt de radio tot leven. Het allernieuwste Nieuwsbericht Stroomt langs mijn slaperig gezicht. Marconi heeft dat uitgevonden En ik erken het onomwonden: Die man was gróót, en dient gehuldigd. De Wereld is hem dank verschuldigd. Maar hij ktuatn niet om zeven uren De buren reeds de dag verzuren, H\) schalde niet op Bed en Dekens, Hij deed het zócht, met Morse-Tekens. Mijn buurman echter viert de teugels! Hij geeft mij Jazz op liefst 8 vleugels En dóet zijn raam niet op de pèn Mijn buurman wil. dat 'k VLIJTIG ben! EN DUS. als slot van dit refrein. „Ik moet mijn buren dankbaar zijn!" Of ik nóch zang, nóch een o r k e s t wil, Mijn buren doen het voor mijn b s t w i l. 't ls geen geplaag en geen gejin: ZIJ WILLEN, DAT IK VLIJTIG BE NI

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3