EENZAME POSTEN m in „de hel op aarde" Jonge Westduitsers krijgen de kans van hun leven v Hitler in hemdsmouwen Italiaanse democratie gelijkt een schip dat op zinken staat Haagse oplichterscombinatie gevonnist Duitslands werven bouwen op volle toeren Objectiviteit en betrouwbaarheid maakten klein kantoortje tot wereldorganisatie Bevan eist volledige toepassing van Labours partijprogram Wij hebben de Nederlanders nog hard nodig „Blakende" ijver Oost-Duitsland lokt! „FIDELIO" werd een nieuwe triomf REUTER BESTAAT EEN EEUW Constructieve vredespolitiek'''1 Rampvluchten zijn er altijd geweest De tijd Tlringt Israël is een land met toekomst tweede Blad - pagina 2 GOUDSCHE COURANT WOENSDAG 11 JULI 195f (Van onze Romeinse correspondent) TVE JONGSTE VERKIEZINGEN in Italië hebben althans dit nut gehad, dat zij bepaalde kringen en personen hebben wakker geschud. Onder de invloed van het betrekkelijke succes der verkiezingen van 1948, toen het allerminst uitge sloten was, dat Italië op wettige wijze door middel van de stembus achter het ijzeren gordijn zou verdwijnen en toen integendeel die stembus een absolute meerderheid gaf aan de Christen-democraten, vormde zich een mythe: In Italië is het communisme verslagen. En die mythe won snel veld. omdat men nu.een maal graag gelooft, wat men prettig vindt. Italië, toegetreden tot het 'Atlantische Pact. voerde een politiek, welke in ieder opzicht parallel loopt met die van andere Westeuropesc staten. Italië bestreed het communisme. Dit laatste echter vooral mpt woorden en met politie-maatregelen, die beide wel eens gevoeligheden kwetsten van personen, die menen, dat ook zij aanspraak mogen maken op de naam „democraat". functie der oppositie opheft. In een land zonder of met geringe anti-democratische krachten is dat zonder meer juist, doch in Italië heeft men links en rechts krachten van betekenis, die wanneer zijde macht in handen zouden krijgen, het parlement in zijn huidige vorm zouden ontbinden en generlei oppositie zouden dulden. Twee jaar geleden, toen de regering veel sterker stond en al leen belaagd werd door een anti-democrati sche macht van uiterst links, was het een verheugend feit, dat de liberalen uit de re gering traden en een constitutionele oppo sitie vormden: daar was toen behoefte aan. Nu staan de zaken anders. Elke consti tutionele oppositie, links of rechts, vindt aan haar zijde een groot blok v$m anti democratische krachten en loopt gevaar, zich tijdens de debatten vaak daarmede te vereenzelvigen en dus mee te werken aan de ondermijning der democratie. De marge, die-de democratie nog rest. is zo smal ge worden. dat er geen ruimte meer is voor democratische oppositie. In dit land (en ook in Frankrijk) is de democratie als een schip dat op zinken staat: aan boord zijn een paar ervaren zeelui, en enkele stevige kerels, die de kapitein wegens een klein vergrijp in arrest houdt, maar nu het er om gaat het schip en aller leven te redden, zal hij niet aarzelen van hun diensten gebruik te ma ken. Zoals gezegd werd, is reeds voeling ge nomen met de loyale oppositie en een ka binetsherziening hetzij einde Juli, hetzij in het najaar, wordt algemeen voorzien. Komt de herziening snel, dan zal zij zich waar schijnlijk beperken tot de vervanging van enkele ministers door andere, eveneens Chfisten-democraten of republikeinen. Maar wanneer een redelijke kans bestaat, dat liberalen en sociaal-democraten bereid zijn mede te werken in een zevende minis terie De Gasperi. dan is een uitstel van en kele maanden waarschijnlijk. Toenemend extremisme Zo werd het gewoonte om allen, die niet dezelfde denkbeelden voorstonden als de regeringspartijen, „anti-Italianen" te noe men, maar juist voor de corrtmunisten was het een klein kunstje om met cijfers en do cumenten aan te tonen, hoe de „anti- Italianen" een heel wat belangrijker aan deel hebben gehad aan de partisanenstrijd tegen de Duitsers dan de volgelingen van meer gematigde partijen. Daarentegen vor derde de enige afdoende strijd tegen het communisme, n.l. een grondige bestrijding van de sociale misstanden, die duizenden tot extremisme drijven, slechts langzaam. Thans hebben de verkiezingen aange toond. dat diegenen gelijk hadden, die vol hielden. dat het linkse extremisme aller minst aan kracht heeft ingeboet, dat de anti-democratische krachten vari rechts be stendig toenemen en zich steeds beter orga niseren en dat de democratie, wanneer het zo verder gaat, weldra in nood zal verkeren en dat de samenwerking van alle democra tisch denkenden (in Nederland spraken wij eenmaal van „Eenheid door democratie") gewenst is. Dat zulk een samenwerking zin heeft, tkerd ook door de verkiezingen aangetoond. Indien de communisten in talloze gemeenten niet langer burgemeester en wethouders kunnen aanstellen, is dit toe te schrijven aan de „verwantschapslijsten" der democra tische partijen. poch wat bij de gemeenteverkiezingen toelaatbaar is, omdat het daar gaat om het pamenstellen van een administratie, die moet kunnen rekenen op een standvastige meerderheid, zou hoogst bedenkelijk zijn voor de verkiezingen voor het parlement. Een systeem, waarbij zeven of acht samen werkende partijen, wanneer zij tezamen slechts één stem meer behalen dan twee andere ih een blok verenigde partijen, uit hoofde van die „meerderheid" drie vierde van de afgevaardigden zouden mogen be noemen, zou bedenkelijk gaan lijken op het einde van de democratie. Partij A met vijf milfioen stemmen zou dan wel eens minder vertegenwoordigers kunnen hebben dan partij B met twee millioen! Er is echter een andere vorm van samen werking mogelijk en het schijnt, dat De Gasperi een poging wil doen daartoe te ko men. De werkelijk democratische partijen zouden wel hun stemmen bij elkaar kunnen tellen, maar dan gezamenlijk niet meer af gevaardigden naar Rome sturen, dan waar op zij uit hoofde van hun stemmental per centsgewijs recht hebben. Op die manier behoeft niemand bevreesd te zijn, dat de stemmen, uitgebracht op een kleine partij, verloren gaan en de Kamer zou dus een veel getrouwer afspiegeling worden van wat in het volk leeft. Daar het er bij de verkiezingen in het voorjaar van 1953 om spannen zal en de anti-democraten van rechts en links wel licht minder talrijk zullen blijken te zijn dan alle democratische partijen tezamen, is het te hopen, dat men een dusdanig sy steem zal toepassen, dat niet één enkele stem verloren gaat. Dit zou het best kunnen worden bereikt, wanneer alle democratische partijen weer aandeel hadden aan de rege ring, m.a.w. wanneer de liberalen en so ciaal-democraten, die thans de constitutio nele oppositie vormen, opnieuw zitting zou den nemen in het Kabinet. De regering heeft op de wenselijkheid daarvan gezinspeeld. In bepaalde liberale kringen bleek men daar wel oor naar te hebben, doch het partijbestuur wil eerst de in 1949 verloren eenheid der liberale partij herstellen om daarna aan Óen nationaal con gres de beslissing voor te leggen over al of niet deelnemen aan de regering. De sociaal democraten tonen ogenschijnlijk minder be langstelling. Zoveel talrijker dan de liberalen, zullen zij in ieder geval wel een flink verlanglijstje Indienen alvorens hun medewerking aan De Gasperi toe te zeggen. Teveel anti-democraten De critiek, die men steeds hoort tegen deelneming van alle democratische partijen san de regering, is dat dit de zo nuttige Een nieuwe 1001-puzzle Door een misverstand correspondeerden Zaterdag in onze 1001-puzzle tekening en tekst niet met elkaar. wy geven nu een nieuwe puzzle, waarvan de oplossing uiter lijk a.s. Vrijdag met de ochtendpost in ons bezit moet zjjn. De omschrijving van deze hekwerkpuzzle luidt: HORIZONTAAL: 5. Militair van de twee de rang. 6. Zich verzamelen (krijgswezen), 7. Regelen. VERTICAAL: 1 Rondzwervende herders- stammen. 2. Smalen, 3. Met een groet eer bewijzen, 4. Spijkeren. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 10 -Juli 1951. Aanvoer in totaal 3832 dieren, waarvan naar schatting 750 vette koeien en ossen. 814 gebruiksveè. 80 vette kal veren. 260 graskalveren. 601 nuchtere kalveren, 167 varkens. 544 biggen. 167 paarden, 61 veulens. 346 schapen of lammeren en 42 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: vette koelen, le kwaliteit 2.60-./ 2.85., 2e kwal. 2 30-2.50. 3e kwal 2 00—2 30: vette kalveren 2 70—3 10. 2.50— 2.70. 2 30—2.50; slachtpaarden 1.98, 1 90. 1.85, alles per kg; graskalveren 350.—, 250 180.—; nuch tere kalveren 59 55.-r, 50.—; biggen SI.—, 47.—. 37 Schapen 110—, 90.—. 75.— lamme ren 90.—. 70.—. 60.— kalf- en melkkoeien 1025.-, 875.-. 750 - vare koelen 700 -, 600.-. 540.—; vaarzen 725 675.—, 573.*-; pinken 525.—. 475 400 alles per stuk. Aanvoer vette koeien: als vorige week; han del: traag; prijzen; Iets teruglopend. Aanvoer vette kalveren: iets minder; handel: vlot: prijshoudend Aanvoer graskalveren: als vorige week: handel: lui; prijzen: onveranderd Aan voer nuchtere kalveren: korter- handel: goed; stijgende prijzen. Aanvoer biggen: iets rui mer; handel, redelijk: prijzen Iets stijver Aanvoer slachtpaarden; iets minder; handel: flauw; prijzen: iets lager. Aanvoer schapen en lammeren: aanmerkelijk groter; handel: ta melijk; prijzen: Iets hoger. Aanvoer melk- en kalfkoelen: gewoon: handel: kalm; niet geheel prijshoudend. Aanvoer vare koeien: als vorige week: handel: stil; niet geheel prijshoudend Aanvoer vaarzen en pinken: iets kleiner; handel: matig: prijzen: onveranderd. Duitse kotter op mijn Een loodsboot van de rederij Doeksen en Zoon sleepte gisteren de Duitse kotter Heinz Otto van Terschelling naar open zee. Kort nadat de loodsboot had vrijgegeven en de steven voor de terugvaart had ge wend, liep de kotter op een mijn. De uit vijf personen bestaande bemanning en de scheepshond begaven zich in een sloep, want de Heinz Otto begon prompt te zin ken. Zeven minuten na de eerste melding was de Brandaris van de N.Z.H.R.M. op weg naar de sloep en te middernacht wer den de schipbreukelingen in de haven van Terschelling begroet. Etalage-M inkrlaar liad succes Gisternacht zijn uit de etalage van een juwelierszaak aan de Stationsstraat' te Deurne ongeveer 100 gouden trouw- en andere ringen ontvreemd De etalageruit werd met een steen verbrijzeld. Toen de eigenaar, die op het glasgerinkel ontwaakte, in de winkel kwam. was de dader reeds met de kostbare buit verdwenen. De on middellijk gewaarschuwde Rijkspolitie heeft nog geen spoor gevonden. Christelijke politiek Enige Protestantse politici, ledeh van de CDU in West-Duitsland, van de beide Pro testants Chr." zusterpartijen in Nederland alsook van de Zwitserse Evangelische Volks partij hebben aan het einde van de vorige week te Königswinter vergaderd. Hierbij is besloten een „Protestantse vereniging voor Christelijke politiek in Europa" op te rich ten. ..zoals de noodzakelijke eenwording van JSuropa deze eist." 9 Maanden lot 3 jaar De Haagse rechtbank deed gistermorgen uitspraak in de ingewikkelde oplichterszaak die veertien dagen geleden voor dit college uitvoerig werd behandeld. Negen van de veertien verdachten in deze affaire hebben thans terechtgestaan en vanmorgen hun von nissen vernomen. Zij worden er van beticht, diverse lieden voor duizenden guldens tezamen tot een bedrag van ruim een mil lioen te hebben opgelicht. De rechtbank veroordeelde H. K. uit Den Haag tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek: A. J. W. M. B., vertegen woordiger van berp.ep, eveneens uit 's-Gïa- venhage, werd veroordeeld tot negen maan den met aftrek; de Haagse boek- en kunst handelaar G. S.. die aan de oplichtingen van de combinatie in de jaren 1948 tot 1950 bijna 30.000 gulden zou hebben verdiend, hoorde zich veroordelen tot 2 jaar en zes maanden met aftrek. De Haagse tolk T. B, die een adellijke dame tot slachtoffer had gehad en haar met c\lleri'ei fantastische verhalen 10.000 gulden en juwelen afhandig had weten Ae maken, werd veroordeeld tot twee jaar met aftrek; de Rotterdamse chauffeur W. van W-, die 1 bovengenoemde adellijke dame voor 1300 oplichtte, werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden met aftrek. Op deze adellijke dame zou ook de Haagse de opdrachten is door buitenlandss rederijen verstrekt, waarbij' de landen domineren. Voorts wordt g OCHEEPSBEMANNINGEN die de plicht soms naar de Perzische Golf roept, zijn altijd blij als ze dat water weer kun nen verlaten. Want de Perzische Golf is een van de onplezierigste plekjes ter wereld. Het i« snikheet in de Gotf en bo vendien is de lucht er vochtig en die vochtigheid is nog moeilijker te verdragen dan de hitte. Ongeveer vier maanden van het jaar stijgt de thermometer er tot hondërd graden Fahrenheit, maar het vochtigheidsgehalte, dat met die hitte gepaard gaat. is vaak meer dan 90"/. en daar men eigenlijk het leven niet kan houden bij een vochtigheidsgraad van 100"/». kan men zich enigszins een beeld vormen van hetgeen mensen, die zich in de Perzische Golf moeten wagen, er hebben uit te staan. Komt de bemanning van een sehto na een kort verblijf in de Perzische Golf weer in een gematigder klimaat, dan raken haar leden de „Golfuitslag", een soort van eczeem, dat ieder aantast, die aan boord van een schip in de heetste maanden van het jaar een poos in de Perzische Golf vertoeft, wel weer kwijt. Toch is er een scheepje, de Nearchus, dat acht of negen maanden van het jaar door de Golf zigzagt. Het werd in 1914 in Engeland gebouwd, maar zal nu binnenkor^p|por een moderner, „air conditioned" schip worden vervangen. De Nearchus vaart voor de Ver- lichtingsdienst. Kapitein aan boord is de 36-jarige M. Aron. wiens vrouw en kinderen veilig en wel in Engeland wonen. Kapitein Aron is inspecteur van de vuurtorens en acht of negen maal per jaar stuurt hij de Nearchus van Basra uit de Sjatt-el-Arab af. OM NAAR OOST-DUITSLAND! aldus klinkt de lokkende stem van achter het IJzeren Gordijn jonge culturele werkers in West-Duitsland in de qren. De Oostduitse regering nodigt hen uit eens een poosje in ha.ar gebied te komen werken en studeren, vrij van de „verstarrende en erbtische «leer", welke in het Westen heerst., lutdt het in de uitnodiging. Ze zullen, als ze de uitnodiging aanvaar den worden ondergebracht in Rusthuizen, die 'aan de staat toebehoren, gratis, of tegen betaling van enkele centen p,er dag Drie maanden achtereen mogen ze van die gast vrijheid genieten. Natuurlijk is het niet al leen de bedoeling die jonge Westduitsers «en prettige logeerpartij eif vacantie te be zorgen. maar men wil hen nopen hun ziens wijze over het communisme én de commu nisten te herzien. Sommigen hunner zullen misschien banden voor het leven met de communisten aangaan, hoopt de regering van Oost-Duitsland. Het denkbeeld voor het verlenen van die gastvrijheid is ontsproten in thet brein van Johannes Becher, die zijn leven lang al so cialist is geweest en die in 1933. toen de nazi's aan het bewind kwamen. Duitsland ontvluchtte. Via Zwitserland. Frankrijk en Tsjechoslowakije bereikte hij toer» Rus land. Na het einde van de tweede wereld oorlog keerde hij naar Duitsland terug en richtte hl# épnieuw de „Culturele Liga" op. een politieke beweging, die de vriendschap met de Sowjet-Unie moest bevorderen. Troetelkinderen rpEGENOVER een correspondent van Reu- i- ter verklaarde Becher aangaande dit nieuwe experiment: Ik ben op het denkbeeld van die uit nodiging gekomen, oipdat ik weet. dat ar- tisten in Duitsland over het algemeen ge nomen zeer arm zijn. Onze artisten in Oost- Duitisland daarentegen zwemmen in 'tgeld. In tegenstelling met het kapitalistische Wes ten hebben wij geen rijke bankiers en hotel eigenaars. maar wei hebben we organisaties die er warmpjes in zitten en onze Culturele Unie is een van de groepen, die over de meeste middelen beschikken. We weten, dat de culturele werkess in het Westen een moeilijke tijd doormakpn. Jonge mensen, die debuteren hebben weinig kans hun wer ken te zien gedrukt of op enig ander ge bied van de kunst te slagen, tenzij ze een buiging ynaken voor de oorlogshysterie, welke iimWest-Duitsland heerst. Het soort boeken, dat men in West-Duitsland het ge makkelijkst uitgegeven krijgt, zijn de wer ken geschreven door vroegere generaals, zowel Duitse als Amerikaanse, over oorlo gen in het verleden en in de toekomst. Een jong schrijver heeft geen kans tenzij hij komt aanzetten met erotische rommel wel ke hét Westen vraagt. Aldus de heer Becher tegen de correspondent van Reuter. En hij vervolgde; In mijn land worden dëgenen, die oor logspropaganda kweken, hetzij naar een krankzinnigengesticht of naar de gevange nis gezonden. In elk geval worden ze on schadelijk gemaakt, zoals men een gevaar lijk dier onschadelijk zou maken. Beqher gaf toe, dat het een feit is. dat er in Rusland en Oost-Duitsland enkele to neel- en romanschrijvers en journalisten zijn die leven op een peil dat ver uitgaat boven het niveau, waarop de gemiddelde schrijver leeft De meeste schrijvers mogen zich al niet in dezelfde weelde baden als vermaarde schrUvers als bijvoorbeeld Ilya Ehrenburg is. maar in een maatschappij, welke van bovenaf streng Is ingedeeld, steken se toch een hoofd boven de „gewone" mensen uit. De beloning voor het scheppen van kunst werken of ontspanning van een gehalte, waarmee de gemeenschap wordt gediend bestaat uit grotere voedselrantsoenen, lu xueuze flats, auto's en een betrekkelHk' hoog inkomen. Schrijvers worden op verscheide ne manleren „vertroeteld". Bevalt bun werk aan de regering, dan zijn ze onafhankelijk van de openbare me ning. Vooropgesteld evenwel det een boek de rivier, waarin de Tigris en Eupraat zich storten. Is de Nearchus eenmaal in de Golf aangekomen, dan gaat de tocht helemaal naar Muscat; onderweg worden vijftig kust lichten en lichtbakens verzorgd, dank zij welke het varen bij nacht in deze warme wateren veiliger is. Slechts drie vuurtorens zijn bemand. Dit werk geschiedt onder lei ding van de Dienst voor de Verlichting van de Perzische Golf, welke Dienst te Londen zetelt. Vroeger droeg de regering van India de zorg daarvoor. Het werk wordt verricht door een vijftig tal Mohammedanen, afkomstig uit India, voor het grootste deel oudgedienden van de Koninklijke Indische Marine. Groepen van acht Indiërs verzorgen de twee vuurtorens en het lichtschip in de Golf. Bij toerbeurt verblijven ze telkens drie maanden op een van genoemde verlichtingsinstallaties en het vierde kwartaal slijten ze op de Nearchus. Elk jaar hebben ze recht op een maand ver lof, maar die vacanties sparen ze op, zodat ze eens per drie jaar een paar maanden naar India kunnen. Het lichtschip, waarop we boven do"elden, is het vaar tuig. dat bij het Qaiseiland ligt ge- stationneerd, ongeveer driehonderd kilo meter ten Oosten van Bahrein. De twee vuurtorens staan resp. op het eiland Tunb, ongeveer 150 km Oostelijker, terwijl het derde lichtstation op het eiland Quoin, rfog ruim 100 km Oostelijker staat. Trouw aan marine-traditie TTET BESTE AF zijn de mannen, wanneer ze hun drie maanden uitzitten op de vuurtoren van Tunb. Het eiland, waarop deze vuurtoren staat, is ruim drie kilometer lang en even breed. Men vindt er een Ara bisch dorp, dadelpalmen en de vuurtoren bemanning houdt kippen, geiten en soms zelfs een koe. Trouwens, zelfs op het licht schip van Qais houdt de bemanning er kippen op na. Het slechtst is men er aan toe op het station van Quoin. Het eiland is niet veel meer dan een rots. die boven zee uitsteekt. Jaren geleden heeft de gehele bemanning van dit lichtbaken eens zelfmoord ge pleegd en een andere keer hebben twee mannen er eikaar doodgevochten; die allen zijn op het eiland begraven. Behalve dat de Nearchus de bemanning van de ene vuurtoren naar de andere ver voert (niet alle acht tegelijk, maar telkens twee of drie) kijken de opvarenden van de Nearchus de onbemande lichtbakens na. Er zijn ongeveer veertig lichtboeien en een aantal kustlichten, die verzorging vragen. Elke tocht van Basra naar .Muscat en terug betekent 3000 a 4500 km varen. Kapitein Aron is vol lof over de Indische lichtbakenwachters. Volgens hem volbren gen ze uitstekend een verre van prettig baantje. Elke' groep bestaat uit drie licht- wachters, drie reserve lichtwachters, een kok en een man. die de boel moet schoon houden. Om beurten Ijetrekken ze de wacht en houden ze een logboek bij in het Engels, waarin nauwkeurig wordt genoteerd welke schepen voorbijvaren. Mocht een van de mdhnen ongelukkigerwijs ziek worden, dan geven ze vlagsignalen aan een passerend schip dat radio aan boord heeft en zodoende komt er spoedig hulp opdagen. „Deze Indische lichtwachters werken zo efficient als maar mogelijk is", verklaarde ftapitein Aron. Het is werkelijk verbazing wekkend op zulk hoog peil als hun werk staat. De meeste zijn oud-marinemensen en ze zorgen er voor. dat alles even schoon is, glanst en blinkt als zij op de vloot hebben geleerd. Om zich een beetje te kunnen ontspannen hebbed ze de beschikking over een gramo- foon en ook leggen ze wel eens eén kaartje of doen een spelletje domino. Verder be schikken ze ovèf ijskasten om hun voedsel fris te houden en over het algemeen slagen ze er ln het leven zo prettig te maken als in de gegeven omstandigheden matfr enigs zins mogelijk is. Voor hen Is het nu eenmaal hun. dagelijks werk. voldoet aan een zekere letterkundige stan daard en dat de politieke boodschap, welke er in is neergelegd overeenkomt met de denkbeelden van Marx, is men evenwel er altijd zeker van dat een flinke oplaag kan worden verkodht. Locomotief bötgt tegen personentrein Vanmorgen is op het Centraal Station te Utrecht, tijdens het verwisselen van de locomotief voor een trein van Rotterdam naar Enschede, een electrische locomotief te hard tegen de stilstaande trein gebotst. Een aantal reizigers in het eerste rijtuig liep daardoor lichte verwondingen op. Vijftien reizigers werden voor onderzoek en behandeling jftaar het stads- en acade- mischziekenhuis vervoerd. Daarna konden zij allen op eigen gelegenheid hun reis vervolgen. KERKELIJKE MUTATIES. Ned. Herv^Cerk. Beroepen te Amers foort L. B^k te Kampen; te Giessen- Rijswijk J. M. D. v. d. Berg. cand. en hulp- pred. te Kerkdriel. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek J. R. Cuperus te Doornspijk; voor Amersfoort W. Vroegindeweij te Huizen (N.-H.); voor Aalsmeer A. J. v. Oost te Vriezenveen. Geref. Kerken. Beroepen te Woubrugge H. M. Dercksen, cand. te Harderwijk; te Rotterdam-Delfshaven J. C. A. v. Loon te Huizum (Fr.); te Rotterdam-Charlois D. Roest te 's Gravenhage-Oost; te Ooster- nijkerk C. Brilman, cand. te Borger (Dr.). Aangenomen naar Bennekom C. Verspuy t? Rijsoord; naar Drijber C. J. v. d. Meu- lön. cand. te 's Hertogenbosch. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Minnertaga-Oude Biltzijl K. Deddens. cand. te Kampen; te Semarang J. Kamphui* te Bunschoten-Spakenburg. Het tempo, waarin de Duitse reders thans in staat zullen zijn de koopvaardijvloot uit te breiden, hangt op de eerste plaats af van de financiële mogelijkheden. De in het vorige jaar uitgevaardigde wet inzake de verlening van credieten vOor scheepsbouw heeft de mogelijkheid geopend, de bouw voor ministens veertig procent uit door de overheid beschikbaar gestelde middelen te financieren. De capaciteit der werven breidt zich gestadig uit en men hoopt in het vol gende jaar in staat te zijn. 400.000 brt scheepsruimte te bouwen. Trouwens, op het ogenblik is Duitsland weer tot de vijfde plaats opgeklommen onder de scheepsbou wende naties! De grens, waartoe de werf- capaciteit zal worden uitgebreid, zal moge lijk bij de 500 000 brt liggen. Voor het ogenblik blijft de doorvoering van het Duitse scheepsbouwprogram bo vendien nog afhankelijk van de mogelijkheid van de voorziening met grondstoffen De leveringstermijnen voor materiaal liggen doorgaans bij tien of twaalf maanden De scheepsbouwindustrie stelt thans echter pogingen in het werk om voor haar staal- voorziening eenzelfde prioriteit te verkrij gen als de exportindustrie. Ook daarbij geldt de overweging, dat de Duitse devie- - ror de DE SCHEEPSWERVEN aan de Duitse Noordzeekust zijn thans in vol bedrijf en voor wat de bouw van zeeschepen betreft, beschikken zij over opdrachten, die een ledige bezetting tot aan het einde van 1953 garanderen. Een groot deel van "**e rederijen verstrekt, waarbij' de Scandinavische gebouwd voor rekening van reders uit Noord-, Zuid- en Midden-Amerika en voor Franse rekening. In feite heeft de grote belangstelling, die het buitenland voor de Duitse werven aan de dag heeft ge legd. de Duitse reders zélf voor enige moeilijkheden gësteld, nu zij op grond van de in April van dit jaar herstelde vrijheid van 'de Duitse scheepvaart op koortsachtige wijze begonnen zijn met de uitvoering van de bouwprogramma's, waarmee zij de achterstand op de wereldzeeën zo snel mogelijk willen inhalen. Vloot van 663.000 brt Dit blijkt wel uit het feit. dat de voor naamste Noordduitse rederijen vlak na de afkondiging van de opheffing der aan de Duitse zeevaart opgelegde beperkingen niet minder dan 28.snelle vrachtschepen in be stelling gaven. Het betrof hier schepen van acht tot tienduizend ton. die gebouwd zul len worden in het kader van het bouwpro gramma voor 1951—1952. dat 200.000 ton om vat De Duitse reders willen gaarne een zo groot mogelijk deel van de werfcapaciteit voor de eigen bouw ter beschikking houden. Door de voor de opheffing der beperkin gen verstrekte opdrachten is echter een be langrijk deel van de bouwcapaciteit voor het buitenland geblokkeerd. Van de zijde der rederijen wordt nu bij voortduring een zekere voorrang voor de uitbreiding der eigen vloot bepleit. Het argument daarbij is. dat een voor export gebouwd schip slechts eenmaal deviezen inbrengt, een Duits schip daarentegen een permanente besparing aan deviezen levert. In elk geval heeft men met de vroeger bestaande preferenties voor op drachten uit het buitenland gebroken. De Westduitse koopvaardijvloot omvat, volgens de cijfers van April 1951. weer 663.000 bruto register ton. Deze omvang ka rakteriseert de gestage bedrijvigheid aan de Duitse Noordzeekust en maakt temeer in druk. wanneer men in aanmerking neemt, dat deze tonnage geheel verworven werd in de periode toen de Duitse zeevaart nog aan zeer strenge beperkingen gebonden was. In de eerste periode der bezetting waren deze beperkingen van zodanige aard. dat alleen trawlers en kustvaartuigen van maxi maal 1500 brt konden worden gebouwd. Dit is zo naarstig gediaan. dat de Duitse visserij- vloot reeds een jaar geleden op de vooroor logse sterkte kon worden gebracht. Boven dien werden in 1950 dertig kustvaarders te water gelaten. Een sterke uitbreiding der bouwbedrijvig- heid voor Duitse rekening ontstond na de afkondiging van de overeenkomst van Pe- tersberg. waarbij ih de loop van 1950 aan, Duitsland weer werd teiegestaan een be perkt aantal zeevaarders van maximaal 7200 brt te verwerven. Door de gehandhaaf de snelheidsbeperkingen konden dit in hoofdzaak schepen voor de trampvaart zijn. daar de toegelaten snelheid van 12 zeemijl niet hoog genoeg geacht werd om in 4e rijn vaart met de internationale concurrentie mee te kunnen. Dank zij deze verhoogde ac tiviteit konden de Duitse werven in het af gelopen jaar de productie voér Duitse re kening opvoeren tot ruim 100.000 l»rt. Nog niet genoeg Bij de overgang naar 1951 stonden boven dien nog negentig 6chepen met 168 850 brt op stapel of wéchtten op hun afwerking. Door aankoop van 118 schepen met bijna 400.000 brt in het buitenland konden de Duitse reders voorts hun vloot tot de hui dige sterkte opvoeren. De in het buitenland* uitgesproken overtuiging, dat Duitsland daardoor weer in staat is de helft van zijn overzeese transporten Tfcet eigen schepen te verzorgen, is onlangs dool de voorzitter van het Duitse verbond van reders, professor Rolf Stödtler tegengesproken. Men dient volgens hem de tonnage te vergelijken met de totale omslag der Duitse Noordzeeha vens. die in het afgelopen jaar bijna dertig millioen ton heeft bedragen. zenpositie door de scheepsbouw direct ge baat is. ook wanneer het geen bouw voor het buitenland betreft. In Hamburg beijvert men zich thans ook sterk om de verloren droogdokcapaciteit te herstellen. Van- de 23 droogdokken met 268.000 ton. die Hamburg vóór de oorlog had. is nog slechts het vierde deel intact Men wijst er hier op. dat de haven haar vroegere reparatiemogelijkheden weer zal moeten hexkrijgën vooraleer zij weer als volwaardig partner onder de zeehavens kan gelden Bij de geallieerde Hoge Commissie zijn dan ook reeds lang verzoeken ingediend om toe lating te verkrijgen, nieuwe droogdokken te bouSven of oude te herstellen. radiotelegrafist R. B. K. J. van B. het voor zien hebben. Hij zou haar onder voorwend- dat hij een handel in kantoorbenodigd heden wilde beginnen, 1800 afhandig heb- gemaakt. Hij werd echter door de recht bank vrijgesproken, omdat het ten laste gelegde feit niet wettig en overtuigend be wezen werd geacht De Haagse grossier W. J. H. lichtte eerst een Rotterdamse zakenman voor ƒ26.900 op. en daarna de meergenoemde Haagse freule, in combinatie met een zekere G. (die thans voortvluchtig is) voor 175.000. Van dit laatste bedrag ontving h« „slechts" 29.250. De rest nam G. op zijn vlucht mee. H. werd tot 3 jaar m.a. veroordeeld. De Haagse koopman A. van B. zou diverse personen in binnen- en buitenland voor een totaal bedrag van 200 A 300 000 gulden heb ben opgelicht. Hij werd veroordeeld tot drit jaar gevangenisstraf m.a. Besluit Vijandelijk Vermogen De Duitse Bondsregering toont maar weinig begrip voor het recht van de ge allieerden, om de opbrengst van Duitse bezittingen in hun landen te gebruiken als een zeer kleine vergoeding voor de schade, die door Duitsland is aangericht, aldus de regering in haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van voorgestelde wijzigingen in het Besluit Vijandelijk Vermogen. Het aantal aanvragen, ingediend door van oorsprong Nederlandse vrouwen, die vóór de oorlog met Duitsers zijn gehuwd, zou, voorzover het binnenlandse gevallen betreft, slechts door een zeer tijdrovend onderzoek kunnen worden vastgesteld. Het wordt globaal geschat op plus minus 1500. waarvan meer dan 90% werd toege wezen en minder dan 10% werd afgewe zen. Het aantal buitenlandse gevallen van deze categorie bedraagt tot en met 23 Juni 236 aanvragen. Hiervan werden toegewe zen 83, afgewezen 57, op andere wijze af gedaan 5. nog in behandeling 91. De regering meent tot openbaarmaking der richtlijnen betreffende de „ontvijan- ding" van niet hier te lande wonende Duitsers niet te moeten overgaan. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Maartens dijk P. J. Dorsman te Schelluinen. Geref. Kerken. Beroepen te Pernis H. Pestman»- te Terneuzen. Te Leimuiden H. M Dercksen, cand. te Harderwijk. Te Groningen E. de Vries te Dwingelo. Bedankt voor Nunspeet G. S. Oegema tt Zutphen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Ha milton (Canada): G. Janssen te Leeuwarden en W. Loopstra te 's-Gravenhage-Loos- duinen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Middelburg D. Slagboom, cand. te Eindhoven. WATERSTANDEN GROTE RIViEMM. De waterstanden op de Gelderse IJaoei zijn boven 2 70 m. Rheinfelden 3.30 +15; Breisach 3.08 +19; Stiaatsburg 3.57 - 8; Maxau 5.27 —1: Mannfceton 4.02 —3; Mainz 3 54 —3; Bingen 2.51 —8; $aub 2.80 —2; Koblenz 2.75 -5- Bonn 2.50 —8; Keu len 2 70 —9; Düsseldorf 3.90 —7; Ruhrort 4.85 —12; Wesel 4 65 —11; Emmerik 4.08 —10; Plo- chlngen 1.10 —8; Steinbach 1.22 —5: Trier 1.50 —5 Lobith 11.02 —11: Nijmegen 8.82 —10; Arnhem 8.71 —9: Eefde 3 89 —11Deverü^p 90 —9; Mon. sin 55 45 —5; Visé 50 37 —2;'»'Borgharen 40.2T 24- Belfeld 11.22 —3; Grave 4.86 +12. HOOG WAT 12 ju ia. Antwerpen 09 14 21 33: Vllsslngen 07 19. 19.29; Terneuzen 07 33. 19 53; Wemetdtnge 08.37, 20.56; Hansweert 08 04 20 16; Zlerikzee 08 20 20.34; Brouwershaven 07 54. 20.19. Willemstad 09.39. 22.01; Hellevoetsluls 08.42. 21.07; Dordrecht 10.33. 22.57; Rotterdam 09 51. 21.59; Hoek van Holland 07 56 20 26; Scheveningen 08 01. 20.27; IJmulden 08.51, 21.17; Den Helder 00.10. 12.15; Kornwer- HOLLAND FESTIVAL "Dij de derde inzet blies de eerste hoorn een „gans", en gans zónder „ganzen" sleepte de vermaarde dirigent Josef Krips, de „Fidelio" er niet door, maar muziekkenners praten niet over de kuren van zo'n hoorn. De uitgelezen muziek liefhebbers. die Maandagavond het Haagse Gebouw voor K. en W. tot in de nok bevolkten, hebben zich dan ook zonder enige ergernis overgegeven aan de stroom van concertante verrukkelijkheid, die Beethoven in zijn opera heeft ontketend, maar die telkenmale uit de verstolling verlost moet worden door een dirigent van formaat. Zo'n man van formaat bleek Krips. Wéér een triomf dus voor de Nederlandse Opera. De Nederlandse Opera heeft in dit Hol land Festival juist die successen 'geboekt, die zij hard nodig had om al te geestdriftige subsidiesnoeiers in de tuin onzer cultuur van schrik te doen stilstaan. Het Holland Festival 1951 is met dat al het festival geworden van figuren als Gré Brouwenstijn. Corry van Beckum. Frans Vroons en Otakar KraUs, van het koor ook, dat zich krachtig heeft geweerd, en z'e*ifs van het orkest., dat lang dg Achilleshiel van de opera was. Overigens werkte het vaste orkest, zoals bekend, niet aan de „Fidelio" mee. Het Ra dio Philharmonisch Orkest nam de bege leidende taak over. om het vaste orkest wat te ontlasten. Een haar heeft het ge scheeld of de „Fidelio" was ten gevolge van het getwist daarover vervallen. Hoezeer het Haagse festival-publiek, waaronder men ook heel wat Rotterdammers aantrof, dit tóch doorgaan van de „Fidelio" waardeerde bleek uit de volle zaal, die zo warm werd gezongen, dat men aan het slot minuten lang heeft staan juichen. Van de galerijen werden bovendien handenvol bloemen naar het toneel geworpen. Toch zullen onze zangers en zangeressen niet te dikwijls finales moeten „maken" zoals gisteravond, toen zij zich, met een glimlach overigens van „ha, daar draaien we onze hand niet voor om", bepaald wel wat „overzongen". Gré Brouwestijn, die in mezza en sotto voce op haar best is, een zingende engel, is tenslotte geen Wagner- zangeres. die alle orchestral? barrières als een hordenlopende Fanny BlankersKoen kan „nemen". De Nederlandse Opera moet zuinig op een sopraan zijn, die uitblinkt in het Italiaanse repertoire en die in Wagner t tot Elsa in „Lohengrin" mag gaan. en die in „Fidelio" eigenlijk al boven haar stand leeft, of liever, haar uniek talent, haar karakter en haar stijl geweld moet aan doen. Wat de anderen betreft: een Don Pizarro van Otakar Kraus die vocaal ert dramatisch als een rots in de stroming stond en een Florestan van Frans Vroons, die, in ketenen in de kerker, verrassend bewogen van toon zong. Onder Krips musiceerde het orkest over het algemeen iets te luid, maar toch onge meen expressief en exact, in tempo-ver snellingen bovendien uijermate lenig. De Leonore-ouverture - III, de gebruikelijke feestgaaf, werd wat vreemd aan de hande ling vastgekoppeld, uit dramatisch oogpunt onlogisch, immers; terugblikkend en samen vattend. Maar ze" werd subliem gespeeld. Wat het dramatische overigens betreft: die kant was zeker niet de sterkste zijde van deze „Fidelio". tenslotte ook niet de sterk ste zijde van Beethoven en zijn librettisten. W. WAGENER Dagbladen in Indonesië voelen zich bedreigd Zoals men weet. moeten de grote bladen ln Indonesië voortaan de kosten van de deviezencertificaten voor ingevoerd papier zelf dragen. Alleen Indonesische bladen met een oplage tot 5.000 exemplaren zijn hiervan vrijgesteld en Indonesische bladen met 5.000 tot 7.500 abonné's moeten de helft van die kosten betalen. Niet alleen de bladen in de Nederlandse taal. maar ook Chinese en een aantal Indonesische bladen worden door deze maatregel zwaar getrof fen. De Verenigde Dagbladpers in Indonesië heeft schriftelijk bij de minister-president geprotesteerd tegen deze discriminatie, die volgens perskringen de persvrijheid aan tast. Het grote Indonesische dagblad Merdeka hekelt de regeringsbepaling in scherpe taal. De voorlichting wordt er door bedreigd, aldus dit blad „Wat dan nog overblijft is een ministerie van voorlichting met een minister en secretaris-generaal met Buicks en Chryslers en dure hooggeplaatste amb tenaren. Beter dan een poging, de onafhan kelijke pers te vernietigen, ware ontbinding van dat ministerie van voorlichting". Onderzoek schadevergoedingsei» Ned. Spoorwegen in onderzoek De eis tot schadevergoeding, door de Ne derlandse Spoorwegen ingesteld tegen de filmmaatschappij Gaumont British inzake het verloren gaen van spoorwegmateriaai bij de opnamen voor de film „Theirs is the glory" (De slag om Arnhem) Is door het Engelse hooggerechtshof naar een speciale rechter verwezen. Bij de filmopnamen in September 1945 zijn in de buurt van Ooster beek een diesel-mechanisch rijtuig en een diesel-electrisch driewagentreinstel verlo ren gegaan. De Nederlandse Spoorwegen eisen 496 000. Da speciale rechter zal het schadebedrag in studie nemen. Men ver wacht dat de zaak pas in November opnieuw voor het hooggerechtshof zal worden be handeld. WOENSDAG 11 JULI 1951 EERSTE BLAD - PAGINA' 2 DEZE MAAND bestaat Reuter, het alom bekende Engelse nieuws- en telegraaf- agentschap. honderd jaar. In die honderd jaar van berichten versameien en versprei den is het bureau uitgegroeid van een klein kantoortje in Londen tot een van de groot ste internationale organisaties van dit soort op de gehele wereld. Reuters radio en andere snelle berichtendiensten omspan nen de gehele aarde, duizenden dagbladen voortiet bet bureau van nieuws en dage lijks worden honderdduisenden woorden doorgeseind. Tweeduisend mensen vinden bij Reuter een volledige betrekking en dan tijn er nog ontelbare correspondenten en medewerkers, die slechts een deel van huq tijd san Reuter geven. Dit merkwaardige eeuwfeest is vandaag op grootse wijze gevierd met een banket, waaraan duizend gasten zullen aanzitten: eigenaren van dagbladen, publicisten en journalisten, diplomaten, politici en andere vooraanstande figuren uit Groot-Brittannië en andere landen, o.a. uit Nederland. Niet alleen zullen ze het honderdjarig bestaan van Reuter vieren, maar tegelijk met deze viering hulde brengen aan het ideaal van eerlijke, opartijdige berichtgeving. Hij scheen een mislukkeling T\E WIJZE waarop het nieuws wordt ver- XJ zameld en verspreid is wel sterk ver anderd sedert Paul Julius Reuter, een te Kassei geboren Duitser, met behulp van een twaalfjarige jongste bedienae zijn kleine kantoortje begon in de Royal Ex change te Londen. De 35-jarige Julius, die later de Duitse baronnentitel kreeg, hield er een behoorlijke dosis verbeeldingskracht op na. maar stellig heeft hij er niet van gedroomd, dat honderd jaar na dat zijn kantoortje zou zijn uitgegroeid tot de niet- winstmakende trust, welke het heden ten dage is. Aanvankelijk leek Julius Reuter een man van twaalf ambachten en dertien ongeluk ken, want hij had al geprobeerd te slagen als kantoorbediende, boekverkoper en pu blicist vóór hij een persbureau op het vasteland stichtte. Ook hiermee had hij geen geluk, daar hij te scherpe concurren ten had. Ten einde raad kwam hij tot de slotsom, dat de Londense Beurs hem nog de beste kansen bood een berichtendienst ten behoeve van de handel te vestigen. En zo begon hij van Londen uit Parijse en Lon dense makelaars en handelslieden beurs berichten toe te zenden. Ondertussen liep hij echter met plannen rond om deze dienst uit te breiden tot een politieke berichten dienst ten behoeve van Londense dag bladen. Aanvankelijk moest Reuter zijn toevlucht nemen tot de gewone post, die per trein of schip werd verzonden, om dan verder te worden geexpedieerd via de reeds bestaan de telegrafische verbindingen. Een telefoon bestond er nog niet. Groot-Brittannië had wel pseds een telegraafnet en Frankrijk, België en Duitsland konden bogen op en kele telegrafische verbindingen. Van een Atlantische kabel was toen nog geen sprake en nog minder van een telegrafische ver binding met het Verre Oosten of Australië, zelfs niet met de landen om de Middelland se Zee, afgezien van Frankrijk. Nieuws, dat nu in enkele seconden naar alle delen de «bereid vliegt, deed er toen soms maan- denTover voor het Londen bereikte. Reuter vond evenwel allerlei middelen om de be richtendienst te verbeteren. De postduif, waarvan Reuter in geval van nood nog wel eens gebruik maakt (o a. nog tijdens de Jongste wereldoorlog), stoomboot en de „cab", het Engelse huurkoetsje dier dagen, alles werd ingeschakeld om de nieuwsver- spreiding te bespoedigen. Reuters eerste seven Jaar in Londen wa ren magere Jaren. Weliswaar maakten ma kelaars en handelslieden gretig gebruik van stjn berichten, maar de kranten hapten niet. ZU gaven er de voorkeur aan zelf regelin gen te treffen om aan itteuws te komen. Reuter ging evenwel voort gestadig een hele keten correspondenten |n geheel Europa op te bouwen en hun telegrammen bleken op den duur de zakenwereld on schatbare dieqsten te bewijztn. Op een dag in September van het jaar 1855 kwam een boodschapper van Reuter de Londense beurs binnenrennen met een telegram. Goed nieuws ovet het beleg van Se- bastopol! schreeuwde hij. Onmiddellijk dromden de beursmannen om hem heen, hesen hem op een stoel en droegen hem juichend rond. De koers van de aandelen vloog omhoog! Hij werkte op proef sic nRIE JAAR LATER drong Reuter de -L' dagbladen binnen. De hoofdredacteur m de „Morning Advertiser", het blad van Bond van Levensmiddelenhandelaren, itemde eindelijk, nadat Reuter een lang durig onderhoud met hem had gehad, er in toe hem een kans te geven. Bij wijze van proef mocht Reuter veertien dagen lang nieuws leveren. Aan het eind van die proefperiode vertelde Reuter bedoelde hoofdredacteur openhartig, dat, wanneer hij weer op een weigering was gestoten, hij er de brui aan had gegeven en zijn bureau zou hebben gesloten. Nu had hij een hart onder de riem gekregen en spoedde hij zich naar de hoofdredacties »an andere Londense kranten. Alle bleken bereid zijn berichten een tijdlang „op proef" te plaatsen, uitge zonderd de „Times", het conservatieve blad, dat nooit iets met Reuter te maken had willen hebben. Zijn eerste berichten van deze proef- dienst zond Reuter uit op 8 October 1858. Vijf dagen later, op 13 October, schreef de uitgever van de „Times", Mowbray Morris, in zijn privè-dagboek: „Vandaag heb ik een onderhoud gehad met Reuter betreffende zijn buitenlandse telegrammendienst. Hij heeft er in toege stemd ons alles te sturen en slechts in re kening te brengen wat wij plaatsen voor 2 sh 6 p. per twintig woorden, op voor waarde. dat zijn naam er bij wordt ver- niet. dan kost een bericht vijf shilling per twintig woorden." Zes weken lang veroorloofde de Times rich de weelde het hogere tarief te betalen, flaar het blad er nog altijd niet toe kon besluiten het Reuter-bureau als bron te- *er"»elden. Het eerste telegram, waarvan de Times erkende, dat het van het nieuws bureau afkomstig was, dateert van 7 De cember 1858. Hij won de slag ^JAARMATE het agentschap groeide, kreeg het internationale vermaardheid wegens de objectiviteit, waarmee wereld nieuws werd meegedeeld, maar ook wegifts de koene stukjes, die Reuters medewer- r< u, sorri8 ulthaalden om schokkende be- de gereld in te kunnen zenden, ?e hun zelden een n 1/i? ?8en' Aan een drietal van vlerge- wlt ac ^es ziJ hler herinnerd: eer»tf. betreft het dramatisch tele- tP Mtt^,anvM,cLean- Reuters correspondent nrp«irf2L betreffende de moord op hlrS u «rC0ln in 1865' ^cLean had het met Washington onWangen. tegelijk nosthrü? eollega's, evenwel te laat om de New Ynrk«? kte halen; die was net uit de w Vorkse haven vertrokken. Julius de Reuter. 1816- 1899 de stichter van het wereld omvattende persbureau. Het schil derij werd in 1869 vervaardigd door Rudolf Lehrdann. De andere journalisten troostten zich met de overweging, dat het nieuws best kon wachten tot de volgende boot, maar niet alzo McLean. Hij huurde een sleepboot, joeg daarin achter ipet pas vertrokken schip aan, haalde het in en wierp zijn brief met het nieuws aan boord. En dan is er het nieuws betreffende het ontzet van Mafe- king. een geweldige primeur die Reuters verslaggever in de Boerenoorlog. W. H. Mackay. ineens beroemd maakte. De cor respondent wist de machinist van de trein naar Lorenzo Marques te bewegen het tele gram voor de Eastern Telegraph Company tussen zijn boterhammen te verstoppen. Het bereikte Londen op 18 Met 1900. Joseph Chamberlain deelde toen een op gewonden parlement mee: Dit bericht is niet definitief bevestigd, maar ik heb geen reden te twijfelen aan de juistheid van Reuters berichtgeving. Twee dagen lang moesten de Britse regering en de Britse legerleiding het doen met het bericht van Reuter over het ontzet van Mafeking voor ze officieel bevestiging van die tijding kregen. Het derde staaltje van berichtgeving van verstrekkende aard is van recente datum. In 1945 onthulde Reuter, dat Heinrich Himmler in het geheim een poging had gedaan om, achter Hitiers rug, onderhan delingen aan te knopen met Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten over Duits lands overgave. Volgens historici, die de laatste dagen van Hitier hebben beschre ven, hoorde Hitler van die onderhandelin gen uit een radio-bëricht van Reuter. Deze mededeling bracht, volgens hen. Hitier tot het inzicht, dat zelfmoord voor hem het enige middel was om te ontsnappen en dit gaf hem aanleiding admiraal Donitz tot zijn opvolger le benoemen in plaats van Reuter bracht Hitier tot zelfmoord "IfOLGENS de Amerikaanse rechter, mr M. A. Musmanno, die het proces te Neurenberg bijwoonde als een de? waar nemers van de Amerikaanse Marine, was het ook een Reuter-bericht. dat het ogen blik, waarop Hitler de hand aan zichzelf sloeg, bepaalde Musmanno heeft maanden lang besteed om verklaringen van oogge tuigen van hetgeen zich in Hitiers bunker heeft afgespeeld in die laatste dagen, toen de geallieerden oprukten naar Berlijn, te verzamelen en te schiften. In' zijn boek „Ten Days to Die" vertelt hij, dat Hitier op 30 April 1945 op zijn schrijftafel een af schrift vond van een Reuter-bericht be treffende de ontmoeting van het 12e leger onder Wench en het 9e onder Busse. Al wat is overgebleven van het 9e leger, een troepje haveloze mannen, die zich met moeite voortslepen, gewonden, stervenden en mensen, die volkomen het hoofd hebben verloren, heeft de rivier de Elbe bereikt, waar het werd 'verwelkomd door het 12e leger, dat uit Potsdam is teruggetrokken, meldde Reuter. Hitler nam kennis van dit bericht en gaf zich er rekenschap van. dat het wonder, waarop hU had gehoopt, niet was geschied. Diezelfde da$. schrijft mr Musmanno in zijn boek. sloeg Hitler de hand aan zichzelf, te zamen met Eva Braun. met wie hij pas ln het huwelijk was getreden. Julius Reuter heeft het eind van de Boe renoorlog niet meer beleefd. Hij overleed in 1899. dus vlak voor het begin van de eeuw, waarin de techniek van de nieuwsverspre ding zo grondig zou veranderen, dat ht. slechts een kwestie van enkele seconden kan zijn of een correspondent zijn collega's een „geweldige, wereldschokkende pri meur" afsnoept. De gehele onderneming Het op eenvoudige wijze versierde gebouw van Reuter in Fleet Street te Londen ademt evenwel nog de geest van haar grondlegger. Julius Reuter. Hoewel de zaak. die hij vestigde, geen particuliere on derneming meer is. maar in handen is over gegaan van de dagbladpers, waarborgt zijn naam nog altijd, dat de berichten, welke worden verspreid, nog even betrouwbaar zijn en nog altijd voldoen aan de eisen, welke hij eenmaal zichzelf en zijn staf van buitenlandse correspondenten heeft ge steld. Geen overijlde bewapening (Van onze Londense correspondent) r\E ONLANGS AFGETREDEN Engelse ministers. Aneurin Bevan. Harold Wil son en John Freeman hebben hun politieke inzichten voor zover deze afwijken van dé Labourregering. in pamfletvorm gepubli ceerd. Het is een van de periodiek verschij nende publicaties van het veertiendaagse blad Tribune het links-staande socia listische orgaan waarvan echter merkwaar dig genoeg een afzonderlijk gedeelte door de leiding van de Labourparty wordt ge bruikt om haar standpunten weer te geven. De met belangstelling, doch zonder span ning. tegemoet geziene verklaring van Be van en zyn geestverwanten draagt tot titel: „One way only" (Slechts één weg), nl. de weg. welke zowel totale oorlogsvoorberei ding als onderwerping aan een agressor verwerpt. Het document van zestien pagina's tijd schriftformaat is door een aantal tot de linkse of beter principieel groepering be horende Labourfiguren. zoals Michael Foot, Ian Mikardo en Richard1 Crossman samen gesteld De drie ex-ministers leverden hun aandeel in het gemeenschappelijke betoog, maar verklaren uitdrukkelijk in het voor woord. door hen geschreven, dat zij het met sommige formuleringen niet eens zijn. Ook maken zij duidelijk, dat deze brochure met bedoeld is als regcrings- of verkiezings manifest voor de Labourpartij. aangezien het enige lichaam dat bevoegd is een pro gram te maken, de jaarlijkse partijconfe- IndonesUblad erkent: Het snelkloppende hart van Reuter. Aan deze bureaux komen de nieuws-telegrammen binnen, afkomstig uit alle hoeken der ahrde. DUiy EIS KRONIEK Oorzaken: storm, hagel, bergen en roofvogels (Van een speciale mede.werker) HET ONVASTE, ik mag wel zeggen be- I labberde vliegweer der laatste weken, heeft ons opgeknapt met een reeks halve (en hele) mislukkingen, waar nog lang over nagekaart zal urorden. Op Zaterdag 30 Juni zijn er nog twee complete rampvluchten bijgekomen, die in Nederland voor de meeste deelnemers de deur helemaal dicht doen; Pau (voor de Limburgse bonden) en St. Vincent, het traditioneel nationaal con cours van de C. C- Eindhoven. St. Vincent, de veelbesproken autovlucht, waarop het ene record na het andere, wat de deelname betreft, aan gruzelementen gaat In 1950 vlogen er 9241. dit jaar waren het er liefst 9330. Tienduizend heeft nog niet kunnen lijden, hoewel er rrfin of meer op gerekend was dat die mijlpaal reeds dit jadr zou worden bereikt. Nu er zulke zware klap pen op uitgedeeld zijn, worat er óver St. Vincent overigens heel wat minder licht gedacht dan veertien dagen geleden. Wat kan nu de oorzaak zijn van een der gelijk catastrophaal verloop? Ramp vluchten zijn niet van vandaag of gisteren. In vroeger jaren, toen er nog geen radio en geen weerberichten^ waren, was het navenant nog veel erger. Ik heb de oude fondkampioen De/Clippel van Wichelen bij Dendermonde eens horen vertellen, dat er in 1904 een concours werd gegeven vanuit Lissabon. Het getal duivet) dat er op mee was, herinner ik mij niet precies meer, wel het gptal duiven dat er van weer keerde: in heel West-Europa zegge en schrijve vier! 't Kan heel goed zijn. dat de omstandigheden van wefer en wind op deze vlucht niet ééns de meest „onmoge lijke" zijn geweest, maar dat de duiven de afstand en de bergen van het Iberisch schiereiland niet hebben aangekund. En ook dat er ontelbare slachtoffers zijn gevallen aay de roofvogels, waar het in de te overvliegen streken van wemelt. Leopold Delen, met duiven van Simon Frank, de vermaarde fondkampioen van Hallaer, die de evenknie was van Karei Wegge, won toen de 3e prijs. Het is wel aardig te vermelden, omdat De Clippel met een jong van die duif zifa fameus fondras opbouwde, eet» (zeer vaffifbel) ras. dat vele jaren lang geschitterd heeft op Rome, Ajacdo, Barcelona, Bilbao, Valladolid en Madrid. In 1939 plaatste deze zware fond specialist er nog vijf aan de kop op Bar celona. In 1930 werd ter gelegenheid van het Eeuwfeest der Belgische Onafhankelijk heid Algiers „intercontinentaal" gevlogen. Onnodig te zeggen dat deze Afrlka-vlucht een totale mislukking werd. Men kan ten slotte alles overdrijven. Niettemin kwamen er verscheidene duiven van terug met de grote geschelpte duivin van Pierre van Haelen te Ukkel als glorierijke winnares. Verleden jaar was ik op bezoek bij Capt. S. W. E. Bishop te Weybridge (Surrey), uit gever van het Engelse duivensportblad R. P. Gazette te Teddington. Hij had een rode duivin zitten van het ras Bricoux. die als jaarling, midden in de oorlogGibraltar had gevlogen. Het ging om proeven voor de postduivenberichtendienst van de Britse Intelligence Service. De duif had er veer tien dagen ov.er gedaan, maar was toch heelhuids thuisgekomen, ln 1946 kwam zij. op de publieke verkoping dezer oorlogs- dulven. voor een exorbitant hoog bedrag in het bezit van mr Bishop. Voor een koopje ging het niet, want ook Gordon Richards van Marlborough, de wereld beroemde jockey, die de paarden rijdt van de Engelse koning en de laatste jaren ook van mr Churchill, had er trek in en die kleine Schotse mijnwerkerszoon hoeft tegenwoordig op eert paar centen niet te kijken. Jim Taylor, de verzorger van Richards' duivenhokken, die in een hoek van een laag stuk weiland staan, omgeven door dikke hagen rhodbdendrons. vertelde mij bij een bezoek aan diens buitengoed in de heuvels van Wiltshire, dat er nergens ter wereld zo zwaar gegokt wordt op dui ven als in Schotland en dat de „duiven- microob" ook de kleine Gordon al in zijn prill^ jeugd te pakken had gekregen. Op St. Vincent is het natuurlijk niet de afstand geweest, die het concours de das omgedaan heeft. Duizend kilometer vliegen ze tegenwoordig, naar 't voorbeeld v. Huyskens-Van Riel met „Quievrainisten". die over voldoende uithoudingsvermogen beschikken. Volgens zekere berichten moeten de vo-" gels Vrijdagmiddag, kort na het vertrek. In Gascogne, zijn overvallen door een hevig noodweer met wolkbreuken en hagelbuien waar stenen uit naar beneden kwamen als duiveneieren. Door dit noodweer schijnt zelfs de trein naar Lourdes anderhalf uur vertraging te hebben gehad Duizenden duiven moeten tegen de grond gesmakt zijn. Wat er toen verder gebeurd is. laat zich gemakkelijk indenken. De grote klad werd ter plaatse naar alle windstreken verspreid. In zo'n geval vliegt een duif in uiterste zenuwspanning honderden km. de ver keerde richting in. Ontredderd door hon ger. koude en uitputting, alleenvliegend in een streek die zij totaal niet kent. slaag* ze er ten slotte in 't geheel niet meer in het contact met het hok te herstellen en gaat aan 't zwerven. Alleen de ijzersterke, geharde, onvermoeibaije duiven, de Cat- trijsses, de Delbars. de Berlengées en Dusarduyns zetten door. Hebben zij boven dien het geluk niet al te zeer uit de koers te zijn geslagen, dan zijn dat <de overwin naars. Naarmate het concours langer open staat, wordt het percentage definitief- achterblijvers steeds groter. Viel St. Vin cent vier weken later, d.w.z. in de tijd dat, er al een graantje te pikken is op de vel den. dan zotlden er heel wat minder lym- gerige Hollaridse zwervers worden opge vangen. En er zouden er. zij het met ver traging. meer thuis komen dan nu nog te verwachten it. „Laten wij open kaart spelen. Kunnen wij zelf ons land besturen? Moeten wij vreemde krachten, die ons land worden aangeboden, weigeren? Wanneer wij er van overtuigd zijn. dat wij met onze eigen krachten kunnen werken, laten wij dat dan bewijzen. Laten wij dan hard werken en de zevenurige werkdag te niet doen, teneinde ons land op te bouwen. Doch wanneer wij eerlijk zijn, moeten wij erken nen, dat wij nog vreemde krachten nodig hebben. Waar kunnen wij die personen vinden, die ons land door en door kennen. Het antwoord heeft men niet ver te zoeken, aangezien alleen de Nederlanders aan de gestelde eisen voldoen", aldus schrijft het Indonesische blad Abadi (Masjoemi). Binnenkort verstrijkt namelijk de termijn van twee jaar. die in de overeenkomsten van de Ronde Tafel Conferentie is vastge legd Inzake de tewerkstelling van Neder landse ambtenaren bij de Indonesische re gering en die regering heeft voor de toe komst haar standpunt nog niet bepaald. Abadi zegt voorts, dat reeds vele Neder landers naar Nederland zijn teruggekeerd zonder het einde van de termijn van twee jaren af te wachten. Daaronder waren er natuurlijk, die zich niet aan de nieuwe verhoudingen hebben kunnen aanpassen, doch ook mensen, die om andere redenen naar hun vaderland zijn terugge keerd, mensen die er aan twijfelden of in Indonesië hun lijf en goed gegarandeerd konden worden geacht wegens de vele moor den op Nederlanders. Velen ook hebben ont slag gevraagd, aangezien hun positie als ad viseur hier als van generlei waarde wordt beschouwd. Nodeloos Wantrouwen Het is best te begrijpen, dat na vijf laren van strijd voor de onafhankelijkheid tegen de Nederlanders, velë Nederlanders door de Indonesiërs worden gewantrouwd. Velen onzer zijn bevreesd voor een geheime activi teit. die Nederlanders zouden kunnen voe ren. teneinde in Indonesië wederom de heerschappij te verkrijgen. Er is echter één ding. dat de massa is ontgaan hebben dc laatste Nederlandse miT! Indonesië verlsten en de aanwezigheid van de militaire missie, die uit slechts weinige leden bestaat, is een gevoliT~Van de wens van de Indonesische regering zelf. Dit feit plus de gedachtengang en over tuiging van de meeste Nederlanders in In donesië. dat "de Nederlandse regering hier nimmermeer zal kunnen overheersen, zijn redenen om het wantrouwen ten opzichte van de Nederlanders te doen verdwijnen. Thans is een exodus van Nederlandse experts en deskundigen gaande, omdat zij niet vertrouwd worden. Abadi besluit met het uitspreken van de hoop. dat de kwestie de volle aandacht van de regering zal hebben, nu w(j voor het aflopen van de termijn van twee jaar staan, opdat wy de experts ep deskundigen niet zullen verliezen. rentie is. welke in October a.s. zal worden gehouden. Het Bevan-geschrift is geens zins een felle tot Attlee en Morrison ge richte uitdaging, doch slechts een uiteenzet ting. als basis voor een partij-discussie. Bevan en de zijnen accepteren het bestaan de partijprogram, dat uit vrees voor stem menverlies grotendeels verdonkeremaand is. waarop de verkiezingen van 1950 zijn gevoerd, volledig. Het bevat een aantal maatregelen, welke zo zeggen de „rebel len alleen maar op uitvoering wachten, zoals verdeVe nationalisaties (cement, sui ker. assurantiewezen) en financieel-econo- mische voorstellen Schokkende onthullingen doet Bevan dan ook niet. Nieuwe ideeën zijn overbodig, zo wordt verklaard. Het geschrift breekt een lans voor een construc tieve vredespolitiek en verdedigt een mid denweg op het gebied van de bewapening, erkennende dat dit ook de lijn is. welke de regering volgt. De sociale revolutie in Azië. Afrika en het Midden-Oosten is het over heersende feit van de 20e eeuw. Het ge vaar is. dat een hysterische vrees voor Rus sische agressie het Westen hiervoor blind maakt en dat overijlde bewapening ons zal beletten onze taak ten opzichte van de ko loniale volken te vervullen. Om te voorko men. dat de bewapeningsrace op oorlog uitloopt, zal alles in het werk moeten wor den gesteld om binnen twee jaar een rege ling met Rusland tót standjrt<> bréngen. Op welke manier dit gebeurejlf mftet onthullen de auteurs van het pamflet Wyjtfjv Het Britse socialisme, zo worat verder betoogd, dient er voor te zorgen, dat het Westen de sociale revoluties in dc koloniale gebieden steunt, in plaats van deze te on derdrukken en de bevolkingen daardoor in dc armen te dryven van Sowjet-Rusland. Bewapening zal ondergeschikt moeten wor den gemaakt aan een wereldplan voor wer- keiyk doeltreffende wederzydse economi sche hulp. zo mogeiyk met inschakeling van de Sowjet Unie. Niet door inflatie, maar door een systeem van controles ofti de kosten van levensonderhoud te stabili seren de sociale diensten in tact te houden en buitensporige winsten en luxe uitgaven te voorkomen. Materialen en arbeidskrach ten voor de hulp aan de economisch ach- teriyke gebieden kunnen vrykomen. Belangrijk is, dat de nadruk In de be schouwing wordt gelegd op het Internatio nale aspect van de tegenwoordige proble men. Als voornaamste taak zien de samen stellers een gelijkmatige uitbreiding van de welvaart over de in armoede gedompelde delen der wereld. De regering zal ernstig rekening moeten houden met de in dit po litieke document gepropageerde opvattin gen. aangezien behalve de oud-ministers niet minder dan 25 socialistische Lagerhuis- - leden aan de opstelling van het manifest hebben meegewerkt. Zijn tafelgesprekken worden nu gedrukt (Van onze correspondent te Bonn) A DOLF HITLER was op zijn.manier een groot en onvermoeibaar causeur. Veel van wat hij in engere kring gezegd heeft, was even schrikwekkend als inte ressant. Vóór de oorlog gaf Hermann Rauschning zijn gesprekken met Hitier uit, met veel succes. Iedereen wilde weten, wat de man, wiens openbare redevoeringeh al zo sensationeel en revolutionnair waren, nu wel aan de partifchaard ten beste gaf. Zij werden niet teleurgesteld: In de gesprekken, die Rauschning weergegeven heeft, tekende zich het geheto latere lot van ons werelddeel af. Men kon zich op het ergste voorbereiden! Gegarandeerd echt In Duitsland zijn nu weer gesprekken met Hitier uitgekomen. <^eze keer uit de tijd. toen hij zijn hoogtepunt juist over schreden had. toen het met hem langzaam maar zeker bergafwaarts ging en toen zijn gedachten zich niet meer op een nabije, door hem te bepalen toekomst richtten, maar gaarne óf naar het verleden, qaar zijn toekomst, óf naar een verre toekomst dwaalden, wanneer hij er <jelf niet meer zou zijn, maar die zich desondanks n?ar zijn voorspellingen zou gedragen. ..Hitiers tafelgesprekkenzoals de uit gave heet. is als volgt tot stand gekomen. In 1941 kwam Bormann op de gedachte, de gesprekken in het „Führerhauptquartier" door een ambtenaar, die ergens op de ach tergrond bleef, te laten mee-stenograferen. Dit materiaal, dat door alle nog levende deelnemers aan de casino-gesprekken als uthentiek is erjgfend, bleef bewaard en is n opdracht van een Duits instituut München. dat zich sedert enige tijd met de geschiedenis van de nationaal-socialis- tische tijd bezighoudt, door een gerenom meerde Duitse historicus geordend en gepu bliceerd. Het omvat de jaren 19411942 Hier is dan einpdelijk weer eens een boek. waarin Adolf Hitler zichzelf ten voeten uit tekent. 464 Pagina's hoort men hem pra ten. (neeslepend praten. Over alles en nog wat. niet alleen over politiek en oorlog. De Joodse bevolking van de staat Israël samengesteld uit 63 nationaliteiten, al dus mr M. Drielsma diedfcen studiereis heeft gemaakt door dat j£te land. In de na-oorio»gse Jaren moest Wan meer dan een half millioen Joodse emigranten on derdak. voeding, kleding en werk worden verschaft en thans komen nog dageiyks Irakse en Roemeense Joijen in hun nieuwe vaderland aankloppen. De woning- lood in ons land is dan ook maar kinder spel vergeleken met die in Israël. Om streeks 180.000 Joden leven er in tfril*i- kampen. Gelukkig is het klimaat er ook heel anders dan hier. Israël ligt omsloten door onvriendelijke burets en moet zich daardoor economisch geheel op Europa en Amerika richten. Na Engeland en Amerika is Nederland de grootste afnemer van Israëlische produc ten. zoals sinaasappelen en textiel. De diamantindustrie kan op de duur een ern stige concurrent worden van die in Am sterdam en Antwerpen. Philips heeft een gloeilampenfabriek in Israël. In Nederland heeft Israël 3' t millioen bloembollen be steld. De bedoeling is. dat de Israëliërs gelei delijk aart allemaal nleuw-Hebreeuws gaan spreken. Het Hebreeuws moet tot een taal worden gemaakt, die geschikt is voor het dagelijkse gebruik in het moderne leven en daartoe moeten allerlei nieuwe „Aardstralen" in Avifauna Na in Amerika paardenstallen en katoen- velden op „aardstralen" te hebben onder zocht. heeft de Nederlandse wichelroede loper J. G. Mieremet thtflïs het vogelpark Avifauna onderzocht en „stralingsbanen" geconstateerd op plaatsen, die door de vo gels .worden gemeden. Hij zal thans door hem ontworpen „afschermingsapparaten" kunnen leveren, waarmee volgehs zijn zeg gen de invloed van de „aardstralenwordt opgeheven. Hebreeuwse woorden worden gemaakt. Voor nieuwe begrippen als ..fiets" en „auto" kende het Hebreeuws bijvoorbeeld vroeger geen woorden. Naast de Joden leven in Israël ook vele Arabieren en in de omgang tussen Joodse en Arabische arbeiders vindt men niets van de felle strijd terug tussen Israël en de Arabische landen. Maar de Arabieren hebben het er slecht. Zij genieten geen sociale zekerheid of verzorging. De moeilijkheden in Israël zijn groot en velerlei, maar er wordt hard en met be zieling gewerkt en het land heeft stellig een grote toekomst, aldus de cónclusie van mr Dri#lsma. Staking van K.L.M.*personeel te Karatsji Een aantal leden van hét KLM-personeel te Karatsji is Dinsdag in staking gegaan voor hoger loon en het weer in dienst ne men van drie ontslagen personeelsleden. De staking, die door de Bond van Luchtvaart- personeel is uitgeroepen, heeft alleen be trekking op personeel van de vrachtbehan deling. het hangar- en het keukenpersoneel. Slechts twee leden van het personeel van de afdeling vervoer zijn bij deze staking be trokken. Het eerate van de drie toestellen, die Dinsdagavond Karatsji aandoen, is volgens plan in Westelijke richting vertrokken. De plaatselijke KLM-vertegenwoordiger ver trouwt. dat het tijdschema dpr diensten ge handhaafd kan worden. Van de zijde der KLM te Den Haag beves tigde men ons hedennacht dat het lagere KLM personeel op het vliegveld Karatsji Dinsdag is gaan staken. Deze staking heeft geen effect op de uitvoering van de diensten. In Karatsji wordt niet voor overnachten ge land. De passagiers, die met de aankomende toestellen arriveren kunnen zich desgewenst in het KLM-hotel begeven, daar dit hotel nu door Nederlanders wordt bestuurd. wereldbeschouwing en ras. maar ook over vrouwen, menselijke gewoonten, danskunst, sterrenkunde, de Bijbel epz. enz. Enige citaten: Over levenshouding: „Slechts hem wordt het leven gegeven, die daarvoor het hardst vecht. De wet van het leven heet: „Ver dedig je". De tyd. waarin we leven, is een van verval. Hei kan nog 100 of 200 Jaar duren. Het spyt me. dat ik als Mozes het beloofde land slechts uit de verte kan zien". Over leiding: „Is er nog één man, die met een gelovig hart een vlag in de hoogte houdt, dan is er niets verloren. Ik ben ook hier ijskoud: wannee? het Duitse volk niet bereid is zichzelf te handhaven, goed. dan moet het verdwijnen". Over gemeenschap: „Wanneer in mijn. geboorteland de boerenjongens en boeren knechten in de kroeg samenkwamen, ont aarde de gezelligheid met toenemend alco holgenot in steeds meer ruzie en beksnij- derij. Eerst het verschijnen van de gen darme smeedde hen tot een grote gemeen schap aaneen. Gemeenschap is nu eenmaal slechts door geweld te scheppen en te be houden". Over juristen: ..Wanneer vroeger de to neelspeler op de vilplaats begraven werd, dan verdient nu de jurist het. daar begra ven te worden. Op niemand geiykt de ju rist meer dan op de misdadiger en ook in hun internationale karakter is er tussen beiden geen verschil. Een andere nj^eiyk- heid. het juristenberoep weer fatsoepijk te maken, dan door zfr'n nationalisatie, is er niet. Zoals de dingen nu liggen, kan men het immers met de beste wil van de wereld niet begrijpen dat eén Jurist de doctors titel kan krijgen". Platvloers Zo is de lectuur van Hitiers tafelgesprek ken. 464 pagtha's lang. Een feestmaal voor nihilisten, zou men zeggen. Bovendiert* ko- al zijn uiteenzettingen in laatste in stantie op een paar primitieve grondge* dachten neer, die ondanks de „ideologie", die er vaak omheenge§chreven wordt, ont zetend platvloers en egoïstisch zijn. Wan neer men dat eenmaal heeft aangevoeld, verliezen de op het eerste gezicht ongetwij feld cynisch-brillant geformuleerde ideeën door grove overdaad ten slotte )tun vat op de lezer. Dan vergaat het deze, als de toe schouwer van een mislukte Amerikaanse detective-film. die vóór de overwinning van het goede al genoeg krijgt van al de vele quqsi-boeiende schurkachtigheden, waaruit het grootste deel van 4e rolprent bestaat. Of het echter alle Duitsers, die zich op Hitlers tafelgesprekken hebben geworpen, evenzo zal vergaan En of zij niet opnieuw onder de gevaarlijke bekoring van hun voormalige rattenvanger zullen geraken Er is enige reden om dit laatste aan te nemen, te meer wanneer wij zien, dat de belangstelling voor Hitiers figuur, ook in het buitenland, weer toeneemt. Op verscheidene plaatsen van de aardbol wordt nu koortsachtig aan zijn biografie gewerkt. Degeen. die er het «enst mee komt, zal waarschijnlijk de grootste best-seller hebben geschreven, die de wereld in lange jaren zal kennen. De mensen zijn nu een maal sentimenteel Zo hebben zij eens ook Napoleon verslagen, en zich daarna aller- hqrtstochtelijkst voot hem geïnteresseerd. Een wielrUder var. 74 jaar werd tg Bussum bij het oversteken, van een straat door een wleteenner aangereden en kwam zo ongeluk kig t» vallen, dat hij oveYleed. -< fit hoonderpest heeft nog een bedrijf in Oostzaan aangetast, waardoor 300 kippe» moeiten worden vernietigd

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3